A téma a BKV buszai: járművek, alkatrészek, kiszolgáló létesítmények.
A többi szolgáltató, és a BKK minden más tevékenysége offtopic.
Más szolgáltatók topicjai:
Hétfőtől, augusztus 29-étől ugyanis már a Budapestről kapott kék buszokkal működnek a járatok, miután az önkormányzati testület megszavazta, hogy az Urbanára ruházzák a közszállítás szolgáltatási jogát.
Annak idején voltak külön MaViTÉ-s napok gizgazolásra, rendrakásra meg ganyézásra, pontosan a tűz- és mocsokveszély miatt, lehet most is jól jönne egy ilyen Istvántelekre, VEKE / VTTE / MÁV HB szervezésben.
Amellett, hogy igazad van (hisz álhír volt a többi jármű megsemmisülése) lássuk be, földrajzilag nem sok kellett volna ahhoz, hogy Flirt, KISS, BVmot és egy kocúr is áttüzesedjen. Iszonyatosan elhanyagolt dzsungel az az Istvántelek és a MÁV-Start nagyértékű járművei alig 50...100 méterre voltak a leégett műhelytől.
Megbízható a NEO ? 😅, Hát le nem zuhan az biztos, de az 1-2 éves NEO k többet rohadnak le a betonon amikor indulni kéne mint egy 20 on éves Genfi Volvo. A példa pont nem jó.
Modulo delejes az jó választásnak tűnik,hiszen abszolút megbízható az elődje is,nem is kellett sokat utólag rájuk költeni meg eleve olcsók voltak és fantasztikus a rendelkezésre állásuk.Ha még ezt a csodát továbbfejlesztették az maga lesz a kánaán.Mondjuk ahonnan lopták a neo nevet (airbus) az a világ legjobb meg legmegbízhatóbb masinája a maga iparágában,pont az ellenkezője ennek a doboznak.
Köszönöm. Ha úgy alakulnak a dolgok buszilag is (ilyen apróságokat még be kell szerezni hozzá), én szívesen kitaposnám ezt az ösvényt. Egy kezdeti kontakt ügyében szeretném kérni a segítséged, ha ott tart az ügy. Nem ismerek már senkit a közlekedési cégek környékén (gondolom én).
Nem határozott idejű szerződéssel veszik fel, hanem van kötelező ledolgozandó 1 év és havi minimum 30 (33 óra). Ha már belénk fektettek némi időt, energiát és pénzt az úgynevezett "D" átképző tanfolyam elméleti és gyakorlati részében.
Mindezek ellenére a mindenkori döntéshozók szeretik a nekik nem jól tejelő tetsző üzemeket finanszírozási okokra hivatkozva fiktív költségadatokkal, valamint nem hiteles lakossági panaszokkal megtorpedózni. A döntéselőkészítőknek csak annyi dolguk marad, hogy valamiképp megindokolják a számtanilag analfabéta lakosság felé a fiktív költségeket és gyártsanak mellé elegendő panaszlevelet...
Ha a döntéshozók ismét hozzák a formájukat, akkor tényleg elkezdhetünk aggódni. Most épp a retró / nosztalgiaüzemért.
Mindenképp BKK. Mindent lehet, tulajdonos szinten abszolut támogatott, valahogy meg kell úgy szervezni h legyen egy kulturember (ne propellersapisok nyomuljanak mert csak mèg jobban zàrni fog a rendszer)külső arca a bulinak meg valahogy le tudják egyesek edukáció által az Ikarus utálatukat győzni.
Ha a szervezeten belül elhasal ez a retro irány, arra látsz esélyt, hogy magánszervezésben alkalmanként egy-egy napra kaphassanak támogatást az, aki ilyet vállalna? Elsősorban olyanokra gondolok, hogy ne basztassanak mondjuk egy végállomáson vagy buszmegállóban, ha mondjuk egy adott menetrend szerint bejárnánk egy-két vonalat. Én szívesen szerveznék ilyet, vállalom minden költségét is, csak ne ellenségként tekintsenek rám.
Mondjuk buhárkence videóján inkább olyan tömegeket látni Veresegyházon és Őrbottyánban, akik örömmel mentek ki az ingához és fotózták, mutatták a gyerkőcnek hogy fiatalon mivel utazott itt a papa/mama. Az jól elsült retró volt. Sz*rozók meg mindenfelé vannak. De pl. azon mi retró hogy az 1-es Szili húzza a szegedi IC-t vagy a balatoni vonatot? Az mindennapos dolog.
ON
Itt térnék át arra hogy nem mindegy hogy merre és mivel retrózól. Tavaly az Ikarus-búcsúnál a 133E pl. remek választás volt, mert Dél-Budán rég járt Ikarus. De a 7E-n tavaly novemberig mindennapos látvány volt, ott nem retró. A 110/112-re jó ötlet volt (azaz inkább lett volna) a 260 és a 415: bár a 415 járt arra pótlásként olykor, de rendszeresen már rég, 260 pedig még annál is régebben.
A BKV pedig már dolgozik az általad felvetett problémán. Nem véletlenül került eladásra a JNG-724 és tervben van a BPO-609 eladása is (és talán a BPO-370-é is, de mivel ez Sziget-infobusz, így nem biztos). Az Agora is törölve lett minden állományból és talán eladásra kerül. Magyarán: szabadulnak a feleslegtől. A debreceni kocsik esetében egyetértek veled, én azokat is árverésre bocsátanám. A 284 viszont jó ötlet volt és a 400-asoknál sem értek egyet veled teljesen. Valóban nem lesz soha akkora értéke mint a szentkéccázasnak, de a budapesti utcaképhez ugyanúgy hozzátartozott, így helyük van a retroflottában akár különleges nosztalgiajárműként, akár retro egyéb állományú kocsiként.
Nagyon kivàncsi leszek a hivatalos infókra,de sajnos itt az jött le a "belsősöktől",hogy julius1 és szeptemberi retróból nem lesz semmi ezek utàn.
Csak beigazolódott az amiről szó volt,ergo mit keresnek ezek a szarok utcàn cîmű fejezet.
Az itt OFF veresi vasúton megjelenő retró csörgő is hasonló indulatokat vàltott ki,hogy ne menjünk messzire.
Az arànyokban làtom én is a problémàt. Én se azt mondom ,hogy tele legyen a garàzs 200-asokkal.Forgalmi széria kocsikból kéne 4-5 db,nem egyedi 284-es,debreceni 260/263. Lehet,sokaknak nem tetszik de 415/435-ből is elég lenne 1-1. A rajongók és az àtlag nosztalgiàzóknak/külföldieknek is a 200-as jelenti a retrot a 400-as sose lesz az,legalàbbis ilyen szintű biztos nem.
- 08-01 és a 08-51 az állapotuk miatt lett kivonva, vagy utóbb úgy ítélte meg a BKV, hogy nem kell ennyi nosztalgia kocsi? Nem lesz több retró nap?
- Ha az állapotuk miatt lett pusztán kivonva a 08-01, 08-51, akkor ők pótolva lesznek pl. az Ukrajnának szánt adagból? Én se vagyok annak híve annak, hogy 20 db. 260/280-ast el kell tenni, de azért a 04-49, 04-77, 18-29, 19-79 (??) mellé még elférne legalább 1 (ott van pl. a 08-81), hogy tényleg ne csak a 18-29 fusson állandóan. Ha csak 3-4 280-as lesz eltéve, akkor elmondhatjuk, hogy arányaiban pl. ZIU-ból is több lett megőrizve. Tudom készül a korai 280-as is, de jó lenne a 01-00-hoz hasonló bolygó ajtós, fekete kapaszkodós, műbőr üléses 280-as is. Ez talán egy jobb állapotú kocsi esetén nem is lenne akkor költség.
- Ha viszont tényleg minden típusból csak a minimális darabszám (1-2 db.) eltétele tervezett, aki mi a terv a 06-09, GNX-339 és hasonló kocsikkal. Lehet, hogy ezzel sokaknál kiverem a biztosítékot, de ha választani kellene, szívesebben látnék, pl. egy 08-81-et a nosztalgia flottában, mint a néhány évig Bp-en járó, amúgy alapjaiban véve debreceni Ikarusokat.
- A július 1, Hűvösvölgy meg lesz tartva? Erről lehet már többet tudni?
Azért az elsőn még lehet segíteni... ha nem rendes forgalmi számot járnak a magaspadlósok, csak rásűrítenek az AP számokra.
A másik a kommunikáció... Amikor volt a nagy tavalyi 200as búcsú, az emberek 95%-a nem értette, hogy miért járnak ezek a régiek. PR-ral szerintem sok surlódás elkerülhető.
Esetleg erről belsős kollégától kaphatunk infot, hogy miért lett selejt most ez a két busz (08-01, 08-51), és valóban nem számíthatunk már a 19-79-re sem? Igazából csak a kiváncsiság hajt, hogy mi a vezérelv ezekben a mozgásokban. 08-51 ugye hónapokig hiányzott is egy nagyobb rendbetétel miatt, és ugyanígy volt a 19-79 is (csak az alapból jobb kocsi volt).
Mondjuk 801-ből érdekes módon még a futár se lett kiszedve, de a BPI979-ből kiszedték, szóval az a elképzelés, ami korábban itt is volt írva én is azt gondoltam, hogy majd a 829 mellett a 801, 851 és 979 váltakozva kint lehet, de nem jött be. Kár, pedig 979-nek örültem, hogy megmaradt, de ezek szerint már nem nagyon fogjuk látni. Örülök, hogy a tesztvezetés alatt legalább láttam, hogy melyik részén van a garázsnak és hát bepakolták a roncsok mellé, így kb egyértelmű, hogy nem számolnak vele retro napokon.
Tisztában van vele szerintem mindenki, hogy a cég lehetőségei végesek.
Ahogy előttem is írták, nem mindegy mi a cél retrózni, vagy letámasztani a telep sarkában és kifújt.
Az 1973-as annyira lesz megbízható, mint az 1981-es szóló társa. De úgy fest ezek szerint sokak szemét szúrja, hogy kint voltak májusban az Ikarusok normál számokon.
Sajnos a kezdeti lelkesedés után, itt is elindult a volános tendencia. 435-ből se kell ilyen alapon 2,csak azért mert az egyik mondjuk táblás, vagy ott az egyedi tök jellegtelen 284-es is.
Plusz nem úgy tűnt, hogy folytak volna le az emberek a 435-ről májusban,200-asokra viszont annál jobban fel szerettek volna jutni.
Sokat kilincseltem, írtam, előszobáztam, kicsi költői túlzással megalázkodtam jó 20 évig, hogy az akkori FAÜ, majd BKV flottából kikopó típusokból legalább egyet félre tegyenek.
90%-ban sikertelenül.
A 20 éves, sok, leginkább sikertelen munkából mindössze 2 db sikert tudok felmutatni :
- az MTB-82-t,
- és a szentendrei Tr 3,5-t. (a metszetet)
Ezt kudarcként élem meg.
Így nekem csak boldogság amikor látom, hogy a BKV (néha más) megőriz egy városi közlekedési buszt.
Felújítja.
És vagy utasokkal, vagy azok nélkül, de ünnepnapokon járatja.
S ha hibát látok benne hibát (mert látom) nem írok róla, se ide se máshová.
Bécsben rendszeres nosztalgiajárat, -vonal tudtommal nincs nincs. A WTM-ben jó cuccok vannak, meg minden kocsiszínben van egy hegynyi M kocsi (az ő 1000-esük), ezeket gyakran bérelik ki cégek, családok szülinapra, rendezvényekre. Nosztalgiabuszok a tramwaytag-ek alkalmával jó eséllyel kijönnek, de amúgy nem láthatók. A bádeni HÉV meg húsz éve konkrétan eladta/szétvágta a fölöslegesnek ítélt nosztalgiajármveit.
De az egyedi járművek, vagy ami nem volt általános, de a közel 2000 db-os egyidejű flottában 4 db olyan is volt, megtartása már csak akkor támogatható, ha az ilyen ügyeket segítők fixen ülnek székeikben, és belátható ideig ott is maradnak.
Nézd, ha akarunk retro napokat vagy értelmes nosztalgiaüzemet fenntartani (márpedig akarunk), akkor nem árt, ha van mit kiadni akkor is, ha az épp kijelölt jármű csütörtököt mond.
Mint ahogy az is jól jön, ha nem egy kocsira akar feltorlódni mindenki, mert forog kint a vonalon másik is.
Azt hiszem itt a fóbia helyett más szót akartál használni.
Amúgy első lépésben el kellene dönteni, mi a terv a 200-asokkal. Ha retró járatokat akar a cég rendszeresen, akkor igen is kell több mint 1-1 példány típusonként. Ha csak "leállítani a múzeum sarkába porosodni, akkor ahhoz nyilván kevesebb is elég.
Az egyéb állományból törlés, vagy egyéb állományba helyezésnek milyen jelentősége van? Csak a belső nyilvántartásban, vagy ezután az adott busznak személyszállítási engedélye sincs?
Ideiglenes kivonás viszont nem történt, gondolom a többi használaton kívüli busz esetében sem, pedig valószínűleg még flotta kedvezmény esetén is jelentős összeget lehetett volna vele spórolni, hogy feleslegesen nem fizetnek a buszok után (és az Akácfához közel van okmányiroda is :))
Teljesen felesleges többet megőrizni. Amúgy is lesz hamarosan egy 1973-as példány is, nem kell annyi példány a régiekből. El kéne már engedni ezt a kétszázas fóbiát, kezd nagyon unalmassá válni.
Van eltéve szóló, csuklós, nem is egy darab. Ne legyünk már telhetetlenek! Ez nem egy múzeum, ez egy közlekedési cég.
Arról nem is beszélve, hogy magánkézben tucatszám vannak ex BKV-s kétszázasok. Legyen ennyi elég!
Ha pontosak akarunk lenni, a midi valójában az ELVO Midas (a Csepel alváz egyébként korrekt).
Idehaza nem egy, de egyenesen két példánnyal haknizott a gyártópáros, ám nem meglepő módon a görögöknél nagyobb lett a sikere a típusnak.
A szemfüleseknek egyébként máshonnan is ismerős lehet a dizájn: mivel az ELVO kb. mindent lopott licenszelt, ezért ez sem saját, hanem a VÖV-bázisú Unicar U90-eseinek faceliftes verziójának elemeiből lett összelegózva.
Az IK544 az IFA L60-as alapjaira épülő Ikarus 545-ös városi változata lett volna, a turista kivitelhez képes csökkentett (720 mm-es) padlószinttel és középen kétszármű ajtóval.
1./ Szép, 90-es évekbeli történet, részben az 521-esek kudarca miatt, részben az akkori szemlélet szerinti útkeresésből fakadóan lett midi típus, gyártása pedig a protekcionista hozzáállás miatt került az Ikarushoz a képen látható eredménnyel.
2./ Emlékszem az akkori újságcikkekre, öles címeken írták, hogy nemzetközi versenyben nyerte el az Ikarus a gyártási jogot.
A gyártó által akkor megadott üzemeltetési költségek valóban kisebbek voltak a 260-asnál. Miután bebizonyosodott, hogy nagyon nem így van, a BKV be is perelte az Ikarust. Szép, 90-es évekbeli történet, részben az 521-esek kudarca miatt, részben az akkori szemlélet szerinti útkeresésből fakadóan lett midi típus, gyártása pedig a protekcionista hozzáállás miatt került az Ikarushoz a képen látható eredménnyel. Emlékszem az akkori újságcikkekre, öles címeken írták, hogy nemzetközi versenyben nyerte el az Ikarus a gyártási jogot. Asszem a MAN volt a kihívó.
A BKV-nál az új besegítőket tudtommal a mai napig határozott idejű szerződéssel veszik fel, az arrivánál egyből határozatlanra. Ja és lehet menni akár egyből csuklósra meg garázsok között is, szóval nagyobb a mozgástér.
(De idősebb kollégák elmondása alapján, 10-15 éve, abban az "aranykorban" amit itt pár tudós visszasír, főállásút is vettek fel határozott időre, mert annyi volt az ember, hogy bőven lehetett válogatni. Hát igen, a munkáltatónak tényleg ez volt a kánaán, a munkavállalónak már kevésbé... :))
Bakker, onnan indult a dolog, hogy - szerinted - már plusz pénzért se jönnek be az emberek, akkor min rugózzak, ha nem ezen? Arra tudok reagálni, amit leírsz, nem arra amit gondolsz vagy majd később fogsz leírni, nem vagyok gondolatolvasó.
Ráadásul most itt 3 embertől 3 különböző szám hangzott el (ugye valaki szerint még pünkösdkor is hiány van, ami meg a te állításodat üti), akkor mi az igazság?
Amúgy tényleg faramuci, hogy nekem, mint külsős "okoskodónak" kell "mindenhez is érteni", a nagy bennfenntes okostojás(ok)tól pedig csak a folyamatos sírás-rívásra futja... Hát találj akkor megoldást a problémára, gondolom ezért (is) fizetnek.
1,5 éve, tehát nagyjából a Covid időszak végén, az valóban kurva hiteles szám. Áhh...
És? Egy felelős vezetőnek szerinted amúgy nem hónapokra, sőt évekre előre kellene gondolkodni?
Ráadásul ahogy hallom, amúgy semmi nem változott ott azóta, mert akinek lejár az 5 év munkaviszonya, azt továbbra se bíztatják semmivel, továbbra is arra hivatkozva, hogy van elég ember... Aztán majd ha odakerül a sor, persze lehet, hogy meggondolják magukat.
utoljára a 90-es években volt az, hogy a szolgáltatási színvonal csökkentése a bevételeket csökkenéséhez képest érdemi kiadáscsökkentést okozott.
Akkor volt, hogy azt hitték hogy a közel 100 darab Ikarus 405 majd milyen költségcsökkenést hoz..... Hozott a túrót.... és akkor nem a várbuszról meg a 27-esről volt szó, hanem ahová csak lehetett, amikor csak lehetett megpróbálták.... pl 22. ker "hegyi" járatai ahol azért eléggé volt utasforgalom...
"Az Arrivánál az elmúlt 13 évben elvétve volt olyan, hogy személyzethiány miatt bennt maradtak volna a buszok."
Bocsánat, két mondatot rosszul vontam össze, és emiatt helytelenül fogalmaztam.
Arra gondoltam, az elmúlt 13-ből az első 10 évben (2010-2019) között volt iszonyú ritka, hogy szh. miatt ne álljon ki kocsi. (Alább írom, hogy 2019-et követően én hogyan emlékszem rá).
A covidot már elfelejtette mindenki, az akkor felvett emberek nagy része már rég le is lépett (ahogy az várható volt).
Azért én látok hasonlóságot, mert akkor is, és szerintem most is "jobb híján" jönnek ide emberek, akik aztán elmennek, ha van más lehetőségük.
A második feléhez: nem gondolnám, hogy ölbe tett kézzel kellene sírni, sőt fontosnak tartom azokat a tényezőket, amiket írtál. Azt viszont hiszem, hogy nem sajnos nem kezelik azokat az okokat, amik miatt elmennek az emberek, ha van rá lehetőségük. Az általam vélt okok egy részét nem szeretném nyilvánosan kiteregetni, egyébként belsős konzultációk során többször is jeleztem.
A legfontosabbat viszont leírom (és szerintem ez igaz a BKV-ra is).
Persze, jól lehet keresni, de ehhez sokat kell túlórázni, ami pedig egyszerűen felőrli az embert. Nem akarok itt panaszkodni, de nyomtam én is le több hónapon át 200+ órát, és soha többet nem szeretnék. Az ember persze igyekszik színvonalasan elvégezni a munkáját, de nem szólhat kizárólag erről az élete. Márpedig 3 nap túlmunkánál ahhoz is lelkierő kell, hogy az egyéb alapvető feladatait el tudja látni az ember.
Nagyon rossz az a dilemma, hogy vagy jól keres az ember, de akkor semmi élete nincs, vagy van élete, de akkor azért finoman szólva sem keres jól. Ezért van az a jelenség, hogy egyszerre nyafognak azért, mert nincs üres szám, és azért, mert túl sokat kell jönni.
Én nem állítom, hogy a kezemben van a bölcsek köve, és tudom, hogy banálisnak hangzik, de hosszabb távú célként valami olyasmit tűznék ki magam elé a szolgáltatók helyében, hogy alapórára fizetnék annyit, amennyit most túlórákkal együtt lehet keresni, de nem engednék senkit bizonyos óraszámnál többet vezetni (mondjuk alapóra+8 óra). A felszabaduló műszakokat pedig igyekeznék besegítőkkel (számkérőkkel) elvitetni. Tudom, hogy vannak nehézségek, mert a besegítőkkel is probléma, hogy péntek délutántól vasárnap délutánig sokan érnek rá, de mondjuk egy hétköznapi beugróra meg kevesen, meg persze azt is jó lenne valahogy elérni, hogy az így felszabadult időt ne más cégeknél töltsék vezetéssel az dolgozók.
Viszont jelenleg két kézzel tolja bele a bérrendszer az embertelen mennyiségű munkába az embereket (még büszkék is rá, hogy a munkát fizetik meg, nem a lazsálást), aztán meg csodálkoznak, ha kiégnek, és elmennek. Vagy ha alapórás fizut kapnak, akkor meg azért. És tudom, hogy elvileg lenne valahol egy középút, de én az elmúlt években tényleg szinte csak szélsőséges állapotokra emlékszem. Már csak azért is, mert amikor van kit felvenni, hajlamosak ész nélkül túltölteni a létszámot (ami amúgy jó lenne, ha alapórára is meg lehetne a busz hátulján látható összeget kapni... :-) )
Attól félek, hogy a most idecsábított emberek is le fognak lépni, amikor szembesülnek ezzel. Én nagyon sok embert láttam már lelkesen idejönni, és 2-3-4 évvel később megkeseredve kilépni.
És alapvető dolgokon nem változtatnak, mégis más végeredményben reménykednek.
Ez veszélyes kérdés, utoljára a 90-es években volt az, hogy a szolgáltatási színvonal csökkentése a bevételeket csökkenéséhez képest érdemi kiadáscsökkentést okozott. Ma már sokkal törékenyebb a tömegközlekedés helyzete, és miután meghaladtuk az intervallumos menetrendeket, nem is lehet csak úgy finom %-okat lépegetni a leépítésben.
Ne a pünkösdön rugózzál, olyankor a félhalott is bejön, a többi napot nézzük mennyi személyzethiány van... Szeretsz mindenhez IS érteni, mint a topik fő okoskodója, mindnyájunk "örömére". Remélem átment az irónia.
Szerintem nem kell ennyi, de a politikai helyzet miatt a közeljövőben teljesítmény csökkenés nem várható. Pedig kellene, és indokolt is lenne (nem csak az SZH-k miatt), de ez úgysem számít.
Konkrét számokat nem írtam fel az elmúlt 2 napból, csak nagyjábólit, az elmúlt hét pedig nagyjából 70 és 100 között mozgott folyamatosan, volt mit pótolni, szinte minden nap kint volt a 7E ritkábban, a 182A ritkábban szöveg. Az utolsó 2 nap 80 környékéről indult.
Igen, emlékszem, volt egy érthetetlen besegítő leépítés évekkel ezelőtt, meg is lett az eredménye.
1,5 éve, tehát nagyjából a Covid időszak végén, az valóban kurva hiteles szám. Áhh...
Számokat nagyjából leírtam, hogy mik voltak a héten (max a reggelit szoktam megnézni, utána már nem követem nyomon, hogy mennyi jön még hozzá betegjelentés, amit elfelejtenek leadni, hogy hiányzik, vagy az ember nincs kiértesítve stb.)
Az Arrivánál az elmúlt 13 évben elvétve volt olyan, hogy személyzethiány miatt bennt maradtak volna a buszok.
Nem kell olyan sokat visszamenni az időben, mert fél évvel ezelőtt pont ez volt. Akkor a metrópótlóról, meg egyéb sűrű követésű vonalakról szedtek le BKV-sokat arrivát pótolni, mostanában meg sokszor pont fordítva.
én ezt nem a szolgáltatók és a megrendelő szuper kreatív intézkedéseinek tudom be, hanem külső gazdasági okoknak. Ha lesz fellendülés, megint nem lesz ember.
A covidot már elfelejtette mindenki, az akkor felvett emberek nagy része már rég le is lépett (ahogy az várható volt). Nem bagatellizálnám el pl az arriva fizetésajánlatát is, nekem több ismerősöm is mondta, hogy nem is gondolta volna, hogy annyit lehet keresni. De jó volt régen pl az OFA képzés is és a C kategória kiiktatását se tartom hülyeségnek (majd ha beindul valaha), mert sokakat eddig csak az tartotta vissza, hogy rohadt sok pénzt és időt kell beleölni az elején, amúgy szívesen csinálnák. Nem mellékes a járműpark állapota sem, mert sokan például emiatt jöttek át a BKV-tól, az egyéb munkakörülményeken persze lenne még mit javítani mindenhol.
Az is hozzátartozik az igazsághoz, hogy ha a munkáltatók valami szuper sofőrbarát csomaggal állnának elő, valószínűleg pár éven belül akkor is iszonyatos bajba kerülne ez az ágazat
OK, akkor mi a teendő, ölbe tesszük a kezünket és sírunk? Ahogy fentebb említettem, vannak azért erre megoldási tervek, amik működnek is. (A fő ok persze a népességfogyás és elöregedés, de ez már itt tényleg eléggé OFF:)
Hàt ugye a kérdès az, hogy kell e Bp belsô kiszolgálásához 1100 autóbusz?
Nem, mert most nem kell ennyi (nem is fog ennyi kelleni). De ha a kérdést felteszem akkor Hagyó-ügynök vagyok (pedig nem), a politikum meg a 15 éve történtek miatt nagyon fél az úgytől.
Hát én 2017-ben kezdtem, pont akkor volt az, hogy akármikor lehetett menni buszt vezetni, sőt volt olyan, hogy mindenkit összeszedtek az épületből, akinek volt buszos jogsija, mert annyira nem volt ember... A besegítő és a garázstartalék ment ki buszt vezetni, a szerelők meg garázstartalékot játszottak. Na ehhez képest másfél éve ugyanott már boldogan bejelentették, hogy köszönik szépen, de majdnem teljes a létszám, így a besegítőket is építik szépen lefele, de amúgy a tartózkodóban is sűrűn lehet hallani a sírást, hogy alig van túlóralehetőség, az alapfizu meg nem oly' jó... (Mondjuk aki buszt szeretne vezetni, de valamilyen okból keretet szabnak neki, az megoldja úgy, hogy 2 cégnél dolgozik, aztán akkor már tényleg kb korlátlanok a lehetőségek.)
És továbbra is jó lenne látni azokat a számokat...
Ahhoz képest mindenképpen katasztrófa, hogy pl. amikor kezdtem, két BKV garázsból küldtek el azzal, hogy kezdőket nem vesznek fel, mert sorban állnak 10+ év vezetési gyakorlattal rendelkező kollégák.
Az Arrivánál az elmúlt 13 évben elvétve volt olyan, hogy személyzethiány miatt bennt maradtak volna a buszok. Ha volt, akkor azért, mert valaki a legutolsó pillanatban jelentett beteget, és sehogy nem lehetett lepótolni.
Statisztikát nem vezetek, de emlékeim szerint az első tömeges állvamaradás (szh. miatt) 2019 november és 2020 március között volt. Utána a COVID miatt persze fel tudták tölteni a létsztámot, hogy 2021 októberétől ott folytassuk, ahol 2020-ban abbahagytuk. Most valóban jobb a helyzet egy kicsit, de én ezt nem a szolgáltatók és a megrendelő szuper kreatív intézkedéseinek tudom be, hanem külső gazdasági okoknak. Ha lesz fellendülés, megint nem lesz ember.
Nyilvánvalóan a városi buszozás megterhelő, de mind a megrendelő, mind a szolgáltatók (bár itt az Arriváról van csak személyes tapasztalatom) azért szépen hozzáteszik a magukét ahhoz, hogy ne legyen vonzó a munkakör. És természetesen nem azt várom el én sem, hogy egész nap csak ücsörögni kelljen.
Az is hozzátartozik az igazsághoz, hogy ha a munkáltatók valami szuper sofőrbarát csomaggal állnának elő, valószínűleg pár éven belül akkor is iszonyatos bajba kerülne ez az ágazat (is), mert sokkal többen mennek nyugdíjba, mint ahányan jönnek.
jaja, Te a AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 561/2006/EK RENDELET-ről beszélsz.
3. cikk Ez a rendelet nem alkalmazandó a következő járművekkel végzett közúti szállításra: a) menetrend szerinti személyszállítási szolgáltatást végzı járművek, ha a kérdéses menetrend szerinti szolgáltatás 50 km-t meg nem haladó útszakaszon történik;
Ez BKV specifikusan azt jelenti, hogy nálunk nem lehet 400 óra éves keret (politikai döntés, tudomásul kell venni), bár valóban sokan vállalnának a 300 óra felett még 100 órányi túlórát (nincs komolyabb forgalombiztonsági relevanciája az eddigiek szerint).
Azoknak akiket érdekel, de nem merték/tudták megkéredzni.
Hogy keletkezik a túlóra? Tipikusan a gyárban ugye azt mondja a főnök, hogy még egy órát termelni kell, az akkor egy óra plusz. Bár van ilyen a BKV-nál is (kell menni este még mondjuk pótolni), itt az is jellemző, ha egy plusz napot kapsz ami kb. 8 óra. Ebből, ha a 300 órát visszaosztod akkor havonta 3 nap jön ki többletként az alap 20-21 munkanaphoz, ha a 400-at akkor akár havi 4 plusz munkanap? Az ugye kb 24-25 munkanap? Az mit jelent? Hogy mondjuk havonta van egy alkalom, amikor két napig összefüggően nem dolgozol, egyébként max 1-1 nap pihenő jut (annak van szabályozója, hogy mennyit dolgozhat egybe a munkavállaló, ebben az ő nyilatkozata a mértékadó, hogy vállal e többet egyben, akkor jut(hat) neki több pihenő). Nekem az a feladatom, hogy azt közvetítsem, hogy sokan jöjjenek dolgozni, de ez a fentiek szerint egy megterhelő munka, ezt is el kell mondani a drága félreértést megelőzendő.
De az eredeti felvetés az volt, hogy az emberek már plusz pénzért se jönnek.. Én erre írtam, hogy jönnek azért.
Persze meg lehet nézni egy random hétköznapot is, hogy mennyi üres start van: hány buszvezető dolgozik egy átlagos munkanapon 24 óra alatt Budapesten? Vagy 2500? Ebből mennyi hiányzik? 1% (25), 10% (250) a kettő között, több, kevesebb? Ezt tovább lehet bontani cégekre és garázsokra is. Aztán döntse el mindenki maga, hogy ez mennyire katasztrofális.
Az összesített 30 körül volt + ami még hozzájött, mindkét nap. Tartalék 1 db sem volt. De most nagyjából a VT is kiadta a számait, ami ma már természetesen lehetetlen volt. Nem az ünnepnapokból kell kiindulni.
Hát ne hagyd rám, hanem írjátok be végre a konkrét számokat, hogy most ezen a pünkösdi két ünnepnapon hány start maradt üresen személyzethiány miatt... Aztán lehet neked is egy jó napod, már ha neked ez okoz örömöt.
Sosem felejtem, a 80 as évek busz vezetőit nyáron itt a külvárosban mindenki fehér atléta trikóban és kikötött fülke ajtóban nyomta volt egy fillingje az biztos.
Kedvencem az akkor Szarvas Csárda térig járó 82 es volt, igazi nyugger járat, kettesével mentek a buszok, aztán 20-30 percig semmi, a Szarvason párszor lincselés közeli volt a hangulat, miután Imre felé, a menetrend nem nagyon érdekelte a vezéreket.
Ennek ellentéte volt a 193 as teljes pörgés ment ott. Mai szemmel már elég fura, hogy a jelenlegi 266 as volt Imre fő járata, dehát amig nem volt metró kicsit más volt az utazási szokás Dél Pesten.
De ilyenek miatt megértem amit írtál.Ma emberibb körüllmények vannak,mint az utolsó bekezdésben írtak.Ugyan .a is túl vannak hajszolva,kevés fizetésért,de nem hiszem hogy laknak munkáaszállason.
A buszok most is borzalmas allapotúak a BKV nál ,persze tisztelet a kivételnek.
Amikor forgalmi besegítő voltam a BKV-nál 1985-1991 akkor havi 80-90 órát mentem.
más
Hiszek a senioritásban.
Hiszek a megbecsülésben.
És hiszek az ezekért járó előnyökben.
De fontos, hogy előbb teljesíts és utána kérj.
Ne fordítva.
A Récseiben is kinéztem magamnak a 158/II-t, mert az 10 óra 40 perces szám volt (óradíjban dolgoztunk) és minden hétvégén fehér ing-nyakkendő, tiszta tekintet, pontos munkát végeztem.
Ezután ha például június 15-ig leadtam jelentő lapon a júliusi szolgálat vezénylési kérelmemet (márpedig mindíg leadtam) akkor 99%-ban azt kaptam meg júliusra amit kértem.
Hiába csak besegítő voltam.
A Várfokban meg csak hallgattam a főállásúak pampogását, akik még a hónap végén se tudták, hogy mit akarnak csinálni a következő hónapban, hogy össze-vissza járnak.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a 16-116-158 kiemelt brigád volt a Récseiben, de ott is dolgoztak oda nem való kollégák, állandóan síró-rívó buszvezetők.
Elérték azt a szintet, hogy sokaknak annyira tele a zsákja, hogy elvontért se jönnek be.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
1971-től volt/van közöm a buszokhoz.
Emlékeim szerint minden korban voltak bőven olyan kollégák akik már a 210 óráért is nyávogtak (akkor az volt a havi alap, ezt vitték le később 196 órára, majd még későbben 186 órára) mások meg mentek havi 310 órát amíg lehetett, szabad volt.
2500-3000 busz/troli vezető között mindíg lesz, marad olyan akinek a havi minimum is megerőltetés, lelki fájdalom és olyan is aki a maximumig dolgozik ha hagyják.
Olyan 20 - 25 éve nincs már szivacs a városi közlekedésben résztvevő, közösségi közlekedést szolgáló járművek üléseiben.
Többet kéne buszoznod és figyelmesebben... Még Budapesten is futnak olyanok, amikben vastag szivacsos ülés van, pl holland eredetű Van Hool newAG, több használt Citaro, de még az új Solaris trolikba is a vastagabb üléseket kérték.
Amúgy én 30+ év alatt egyszer se találkoztam olyan busszal, amibe beleszartak vagy belehugyoztak volna, szóval lehet, hogy az utasok 0,000000001 százaléka csinált már valaha ilyet, de ezért talán nem kellene mindenki mást kollektíven büntetni a fapadokkal.
Ó az átkozott IMAG Szentes típusú ülés, egyenesen a bécsi villamosokból ihletet merítve. Létezett famintás és egyszínű zöld műanyag változatban is. A '90-es években a terjedő vandalizmusnak háza több városban is kísérleteztek vele (Tatabányán pl. legalább féltucat, de lehet hogy tucatnyi buszban volt), de az Ikarus is készített ilyennel bemutatóbuszokat (pl. a nógrádos IK480-as).
Végül a legtöbb helyen a rendszeres utaspanaszok miatt vagy kicserélték kényelmesebb típusra vagy párnákat szereltek az ülésekre (pl. Pécs és Tatabánya). Egyébként tényleg irtózatosan kényelmetlen volt, villamoson talán még elment, de buszban, főleg kátyús utakon...
Nem tudom, mikor szokták feltölteni a telephelyi diszpécserek a gépet, de minden garázsra szép mennyiségű üres számot írt kedd szerdára. Kétlem, hogy mind fel lesznek töltve.
Emlékszik valaki a BPO-846-ra? A metrómegállókban levőhöz hasonló műanyagszékek voltak benne. Egyszer selejtezték még nagyon rég aztán a troli megmentette felujitották (már nem műanyagszékkel) és egész a közelmúltig ment.
Milyen érdekes, hogy az Ikarus ~40+ éve meg tudta ugorni ezt a problémát a kellően vastag szivaccsal ellátott, műbőr borítású ülésekkel, aminek letörölted a felszínét (mindegy mivel volt beszennyezve) és kész. Mondhat bárki bármit, de ez nettó visszafejlődés, mert van csilliárdért szép zelikánk, formás műanyag ülésünk, de alatta minimális szivacsréteg, vagy az se. Illetve attól még hogy a szivacson spórolnak, a szövet huzat ugyanúgy átveszi a nem kívánatos szennyeződést, ez nem lehet indok. :-( És jöhet is a szokásos mantra, hogy a műbőr ülésekbe jól beleizzadt az ember nyáron, meg télen hideg volt. Viszont azóta feltalálták és már használható a fedélzeti klíma, illetve valamennyi busz rendelkezik megfelelő fűtéssel. Az új buszok ülései sem igazán kényelmesek, de a közlekedési útvonalak elég rossz állapota legalább ennyire bajos. Ha pl. a 7700A Volvo 2. ajtó mögötti elősőbbségi üléseihez (vastag szivacsos) hasonló lenne elterjedve, senki nem szólna semmit.
Javaslom átvenni az olaszok városi üléseit, ami nem más mint egy télen hideg és mindig kemény műanyag lap, minden borítás nékül, ha Milanotol Rómaig ez a buszokon és a metrón is jó, akkor itt észak balkánon is jó lesz, ha meg oda pisál a hajléktalan úr, ami valljuk meg már már napi rutin nekik, egy vödör vízzel le lehet öbliteni rögtön.
Olyan 20 - 25 éve nincs már szivacs a városi közlekedésben résztvevő, közösségi közlekedést szolgáló járművek üléseiben.
(kivéve ott ahol napjainkban még 50 évvel ezelőtti konstrukciók is futnak a napi utas kiszolgálás érdekében)
Ennek ellenére ha felszáll egy idős vagy terhes, vagy láthatóan mozgásában korlátozott utas még sem esik jó felkelni senkinek sem abból a qva kényelmetlen "fapados" ülésből.
Egyébként az utazási szokásoknak is köszönhető az inkább praktikumot mint kényelmet szolgáló ülések.
- szokás pelenkázni a buszon és akkor szólni a sofőrnek, hogy ott maradt valami az ülésen mikor a kedves anyuka leszáll a buszról, mert tudja ha útközben szól akkor neki is el kell hagyni a buszt a többi utassal együtt.
- szokás bele pössenteni, bele hányni az ülésbe
- sorolhatnám még, nem érdemes
de az összes gasztroenterológiai output termék könnyebben eltávolítható a szivacs nélküli ülésből mint a vastag szivacsosból.
Így a jármű is gyorsabban "visszaadható" a forgalomba.
Remélem abban egyet értünk, hogy attól az üléstől aminek éppen érkeznie kellene busszal együtt a megállóba csak az a kényelmetlenebb ülés ami mondjuk a fentebb felsorolt okok és tenni valók miatt nem jön a járművével együtt.
Ha akar is bárki bármit, a szerződés 8 évre szól, addig rendes felmondással egyik fél sem mondhatja fel, a két év hosszabbítás pedig a megrendelő egyoldalú döntése alapján jön létre.
Normális ember eleve nem ül le a buszon, mert tudja, hogy előtte már jópár csöves ült ott, tetves bolhás ruhában, esetleg oda is vizelt korábban, ezen felül az állva utazás jót tesz az egészségnek, valamint segít fenntartani a megfelelő fizikai erronleti állapotot is.
Ne ülj le, és akkor mindegy, hogy kemény e az ülés.
A CNG busszal sem lennénk kisegítve, csak 2026-ig, de az elektromos buszok teljes zsákutcát képviselnek. Utóbbi időben a legtöbb forgalmi szám a BKV-nál 300-400km egy műszakban, de van még ennél több is. (161,168E, stb)
Az üzemeltetés szent. Nem érti se a politikum se más szereplők, ezért félnek hozzányúlni. Mondjuk a busznál az elmúlt években jelentősen csökkent a kohószökevény kendács, de nem teljesen. Persze kell a szemléletvàltás mind üzemi de egyéb szinten is.
Évente nem tudnak biztosítani ~4 millird forintot 150+150 szóló és csuklós lízingjére? Saccra, szerintem ennek a duplája sem lenne vállalhatatlan összeg.
Mennyit locsoltok el most ennél több (ugye javulna a rendelkezésre állás, nem kéne ennyi kocsi, de ezt gondolom nem is értik) kohószökevényre? Szerintem ennél többet... meg munkaórát az összeset. Szoktam nézegetni az EKR-t, őrület mennyi szart kell ehhez az állományhoz horror pénzekért összevásárolgatni.
Újabb autóbusztípust von ki állományából a BKV Zrt.
A korábban a svájci Genf városában közlekedett Volvo 7000A típusú autóbuszok három ütemben érkeztek Budapestre:
2013. július 1-jétől augusztus végéig 25 db, akkor 13 éves autóbusz (MHK-901 MHK925 rendszámok),
2016. decemberében további 4 db kocsi (NTP-526 NTP-529 rendszámok), amelyek közül 1 db 2001-es, a másik 3 db pedig 2004-es évjáratú,
2018. április-május hónapokban pedig további 2 db (PRM-530 és PRM-531) állt forgalomba, amelyek szintén a korábbi, 2000-es évjáratú sorozathoz tartoztak.
A járművek döntő többsége EURO 2-es, a 3 db 2004-es kocsi pedig EURO 3-as környezetvédelmi besorolású motorral szerelve érkezett.
Az autóbuszok BKV-s üzemük során döntően a cinkotai térségben közlekedtek, jellemzően a 276E, illetve a 44-es és 161-es viszonylatokon.
(2 db kocsi állapotjavítás után a kelenföldi térségben állt vissza forgalomba 2020. és 2021. tavaszán.)
A típus járművei összesen több, mint 18 millió km-t tettek meg Budapest utcáin.
A flotta legrosszabb műszaki- és esztétikai állapotú tagjainak állományból kivonása 2019. október 31-én kezdődött meg néhány darabbal. A folyamatot 2022. novemberétől az új csuklós Mercedes-Benz Conecto G kocsik beszerzése és forgalomba állítása gyorsította fel.
A lelkes járműrajongók és érdeklődők 2023. május 26-án pénteken utazhatnak utoljára az NTP-529 és a PRM-530 forgalmi rendszámú járművekkel a 276E vonalon.
Már nem sokáig maradnak azok a guruló hulladékok,10-15 év már csak:D..hogy miért nem lehetett a citarokat meghosszabbítani alacsonyabb km dijakkal hogy a sok szart el lehessen engedni az rejtély.
A hiány is magasabb mint a többlet amivel átvették attól a "csúnya" vezetéstől a fővárost.Most meg ez a hitel is az értelmetlen cég részére.. (nem kell ám kitiltani,a hivatalos beszámolókban ellenőrizhető adatok..)
Csuklós Volvó selejtezésileg most hogy állunk? Elköszön a maradék 3 genfi és az FJX-ek, FKU-k nagy része kiiktatással, vagy beállt megint valami változás, ami miatt még kevesebbet lehet selejtezni belőlük? Ugye év elején 40 megtartott kocsiról indult a licit, abból lett 50 és lesz több is?
A sorsukról sajnos nem tudok (pedig adott esetben még érdekelhetne is egy), annyi biztos, hogy pár éve, amikor az EURO 0..1 stb. buszok ebből a foglalkozásból ki lettek tiltva, akkor az üzleti célú felhasználhatóságuk egyszerűen megszűnt.
Rendezvényekre, különjáratokra a városnézős cégektől függetlenül bérbe lehet adni, de ahogy látom tachográfot nem kapott, valószínűleg a fuvarozás nem cél vele.
Kicsit átfabrikálták (ismét) egy magánprojekt keretében.
Jó kérdés, mit csinál majd vele a tulaj. A városnézést leuralta a City Sightseeing-Big Bus kartell, alkalmi látványosságnak viszont kicsit drága mulatság lenne.
Szegeden járt, már a 90 es években kabrio volt. Aztán vagy tizen éve egyszer már bekerült a Lantába, ott addig jutott a dolog hogy jól szétlopták arra járó "közlekedésbarátok" a jellegzetes korai alkatrészeit.
Magyar ralis videójàban volt, hogy valami osztrák spitzfáhrer villanyautóval nyomta a hegyi versenyen, mert milyen ideális a 3-4 kilomàterre. Csak aggregàtról töltöttèk
Amíg a gázolajkályhás villanybusz nincs betiltva (számomra döbbenet az első pillanattól, hogy ilyen mehet), addig a hideg őszi-téli napakon sajnos egy ilyen zöld címkés szörnyszülött több károsanyagot fog kibocsátani mint egy EURO6d dízel. Sajnos miközben a belsőégésű motorokra már brutális emissziós előírások vonatkoznak, ezeken a kályhákon nincs semmilyen kipufogógáz-kezelés és tudtommal semmilyen emissziós előírás sem vonatkozik rájuk. Zöld cukormázzal leöntött átverés.
A villanybuszoktól valóban nem fog megállni a klímaváltozás, de legalább meg lesz az érzés a választópógárban, hogy most ő tiszta eszközzel utazik, illetve azért csak kevesebb lesz a tüdőrákos is, ez viszont ránkférne.
A világ civilizáltabb fele kihasználja ezt a trendet és gyártást szervez, profitot termel, jól megél és lehetőséget lát ebben a politikai termékben.
EU-s jogszabály átvétel, egy az egyben. Csak a hanyatló nyugaton forrásokat is rendelnek hozzá. Illetve van tervben itthon is, csak blokkolódott.
Szintén nem olcsó móka, sőt még drágább móka kategória: ugyanezen jogszabály és a klímacélok eszméletlen összegeket mozgatnak a hidrogéngazdaság kiépítésébe is, csak itthon 3 projekt fut hidrogén termelési oldalon: egy Karoskúton, egy Visontán és egy a Dunai Finomítón belül. Ahol nincsenek blokkolva az újjáépíttési források ott még nagyobb gőzzel nyomják a hidrogént is, lásd Van Hool, Solaris és Caetano sajtóhírek.
mert a média folyamatos agymosásának "hála" ez lett a társadalmi elvárás
Itthon van ilyen társadalmi elvárás? Én nagyon nem így látom. A megvalósítható zöld témákra sincs, de pont az elektromos buszokra még annyira sem látom. Ez kifejezetten önként vállalt dolog kormányzati részről, és ha az ember megnézi, hogy egyéb témákban mennyire követik a környezetvédelmi szempontokat, akkor könnyen juthat az ember olyan következtetésre mint a topiktárs.
"Ennek mi is lenne az értelme?" Gondold vegig, hany 100000-nel nepesebb varos van, sajat BKV-val (ize, kozl.vallalattal), ezek kozul hol van fideszes polgarmester es magad is rajossz a valaszra.
Persze, nyilván az a cél, hogy a hazai nagyvárosoknak kimondottan rossz legyen... :D Ennek mi is lenne az értelme?
Inkább arról van szó, hogy felültek itthon is a világ civilizáltabbik felét éppen meghódító trendre, mert a média folyamatos agymosásának "hála" ez lett a társadalmi elvárás. Mondjuk ott is kivitelezhetetlen, itthon még még inkább, de sebaj, majd lesz valami. A visszatáncolás jelei mindenesetre már a fejlett nyugaton is tetten érhetők.
Fölösleges az EU-ra mutogatni, ez egy sajátos magyar jogszabály, aminek a célja a 100 ezer fölötti lakosságszámú hazai városok kellemetlen helyzetbe hozása.
A magyar vasúti törvény része a városi villamos is, a törvény is az EU-ra hivatkozik, miközben az erre vonatkozó EK rendelet kifejezetten kiemeli a városi vasúti rendszereket a vasúti irányelv alól...
Szerintem teljesen egyértelmű a jogszabály, olvasd el. Nem csak a közbeszerzett buszokra vonatkozik. A 162 MAN Lion's Cityvel bőven túlmentek a "kvótán". Kíváncsi lennék a BKK beszerzési tervére, hogy vajon a hamarosan lejáró Conectós és szóló MAN-es kiszervezésnél milyen buszokkal számoltak? (Szerintem dízelekkel.)
A Budapestbe beleszámítanak a Volán buszai is? Bár nem számoltam ki, de a dízel (csuklós) / CNG / elektromos beszerzéssel kb. ők is ezt az arányt követték.
A jövőbeli járműbeszerzéseket meghatározó iránymutatás az Európai Parlament és Tanács (EU) 2019/1161 irányelve EUR-Lex - 32019L1161 - EN - EUR-Lex (europa.eu) a tiszta és energiahatékony közúti járművek használatának előmozdításáról szóló 2009/33/EK irányelv módosításáról, amely alapján a 397/2022. Kormányrendelet szabályozza az állami és önkormányzati szféra számára a 2021. augusztus 2. után eredményhirdetett közbeszerzési eljárások keretében beszerzésre kerülő valamennyi közúti gépjármű esetében a hagyományos fosszilis (benzin, illetve dízel) és a tiszta, vagyis az alternatív (hidrogén, bioüzemanyag, szintetikus és paraffin üzemanyag, sűrített vagy cseppfolyósított fölgáz, cseppfolyósított propán-bután gáz, elektromos) hajtás megkívánt megoszlását. A rendelet az autóbuszok témakörében meghatározza a tiszta jármű fogalmát leíró irányelvet: a tiszta járműre vonatkozó pontos normákat az M3, N2 vagy N3 kategóriájú, a 2014/94/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv 2. cikkének 1. és 2. pontjában meghatározott alternatív üzemanyagokat használó járművek teljesítik.
A rendelet az új jármű beszerzésekre, bérlésre, lízingszerződésre is érvényes, illetve a 1370/2007/EK rendelet szerinti közszolgáltatás keretében végzett személyszállítás esetében a szolgáltatás megrendelésére vonatkozó eljárásokra (közbeszerzés, közvetlen szerződéskötés) is.
A Kormányrendelet két koordináló szervezetet jelölt ki:
tehergk, személygk. és 5t alatti minibusz kategóriában a Közbeszerzési Ellátási Igazgatóságot
5t feletti autóbusz (és önjáró trolibusz) kategóriában (minitől csuklósig) az országos közlekedésszervezőt (jelenlegi nevén a VPE Kft-t.)
Az érintett szervezeteknek Beszerzési tervet kell készíteniük 2023. március 23-ig, amihez útmutatót dolgoz ki a koordináló szervezet 2023. február 21-ig. A koordináló szervezet véleményezi a beszerzési terveket és vélelmezzük, hogy a közbeszerzési eljárást csak egyetértésük esetén engedik kiírni; nem teljesítés esetére konkrét szankciót nem tartalmaz a Kormányrendelet.
A referencia időszakba az a beszerzés, szerződéskötés számít, aminek az eredménye az időszak alatt jelent meg az EU hivatalos lapja kiegészítésében
referencia időszak: 2021. augusztus 2. 2025. december 31.
referencia időszak: 2026. január 1. 2030. december 31.
A referencia időszakba az a beszerzés, szerződéskötés számít, aminek az eredménye az időszak alatt jelent meg az EU hivatalos lapja kiegészítésében
referencia időszak: 2021. augusztus 2. 2025. december 31.
referencia időszak: 2026. január 1. 2030. december 31.
(autóbuszok esetén a magasabb tiszta busz arány Budapestre és a megyei jogú városokra érvényes; helyközi-, távolsági-, turista- kivitelű buszokra nem vonatkozik a rendelet)
Benne van az általános használt busz ellenes magatartás (ami lehet tök más okú mint egy topikolónàl, bele se kezdjünk a vitába), de a fő gond az úgynevezett tiszta busz direktíva. Egy cikket megérne akár nálatok, akár máshol. Lényegében bele vannak adminisztratíve kényszerítve az üzemeltetôk az elektromos beszerezésekbe úgy hogy pénz az nincs.
A Baross Gábor telepi (az aljától indulva I.-XIV. utca) szimplán a hegy aljától indulva a sorrendjüket mutatja. Az 500-as, 800-as utcák szerintem helyrajzi számok.
jó, az ugyanaz a kategória és kör mint a buszos rendezvények.
Mondjuk egy Bogár találkozón nyugodtan otthagyhatod a kocsit lehúzott ablakkal, nyitva, még beleülni se fog senki az engedélyed nélkül, nem hogy elkezdeni szétlopni...
Így van,Akadémiaújtelepen, Rákosligeten, valamint a Baross Gábor telepen maradtak meg a számozott utcanevek, melyek egyébként helyi védettséget is kaptak. Mindenhol máshol a számozásos elnevezések megszüntetésére törekedtek. Ezeken kívül már csak a csepeli kavicsbányatavak környékén maradt mutatóba néhány számozott dűlőút, melyek a gyakorlatban nincsenek is kitáblázva.
Erről szerintem kérdezz meg vasúti rendezvényeken kiállítókat is, mondjuk engem. Ami mozdítható, azt felügyelni/védeni kell. Nyilván itt is és ott is egy szűk kisebbség az aki egy olyan erkölcsi szarzsák, hogy ilyet tesz, de mindenhol találsz belőlük. Ha meg a nagy kleptoizgalmában véletlenül megbotlik és leesik orral előre a járműről, akkor persze én leszek a hibás.
A gyors 56-os egy időben volt 280-assal adva, ráadásul Troli volt ott ráncossal is, szóval a 04-77 tulajdonképpen akár teljesen autentikus is lehetne Hüviben. :)
Hűvösvölgyi retro-nap? A 04-77 és a 18-29 kijönnek, vagy sem? Mert ugye ott nem volt 280-asos vonal, de megnézném őket a 61-es pótlón egy napot retrozva (nyáron ugyebár lesz 61-es pótlás Hüvi- SzKt között). :)
A 415 gondolom a 29-re megy majd, az ezüstnyíl 260 és a többi 260 meg az 57/257, és 157-re.
Tegnapi retró nappal kapcsolatban érdeklődnék mik voltak a tapasztalatok, mennyire voltak tele a járművek?
Júliusira megpróbálnék majd eljutni, tegnapit kihagytam.
Szerintem se kell alapjaiban ezt újra gondolni, teljesen rendben van így is. A 435-ös trolit szerintem is bőven elég lepótolni ilyen esetben egy 280-as GVM trolival.
Egyébként várható volt,80-ason nagyon sok alkalommal ez játszódott le, amikor aktívak voltak.
Többi jármű futár szerint meg becsülettel végig dolgozta a napot.(415/435 egy félköre kimaradt ha jól láttam).
NLZ,06-09,19-79,08-51,08-01,GNX,NCA is reméljük azért kint lesznek előbb utóbb.
Az se baj, ha mondjuk egyik alkalommal 3db 260 jön ki, és 400-asok kisebb tételben.
200-asra talán nagyobb is az érdeklődés ,flotta is szélesebb belőle.
Kommunikáció sajnos még mindig felemás, én is csak innen értesülök a fórumról ha ránézek.
Na igen, pont az ilyen lelkes "rajongók" miatt maradnak el idővel a fellépő buszok, illetve a buszos találkozók, nyílt napok is - persze ahogy sejthető, a maradék 90% kárára, akik egy karcolást se ejtenek a gépeken.
Ha a lehető legjobban egyszerűsítjük le a kérdést, akkor végül is azt kell a tulajnak mérlegelnie, hogy magával basszon-e ki vagy másokkal.
Ha a garázsban "be van készítve" egy ZiU/GVM/akármi, amit ki lehet vezényelni, ha a 435T lefekszik, akkor mondjuk fél kimaradt kanyarral, de mentve a helyzet és a hirdetett program.
Poznańban pl. minden típusból egy van eltéve, ha megdöglik a terv szerint kiadott 260-as, megy helyette a Jelcz/280-as, vagy valami. A lényeg, hogy relatíve on-topik jármű és nem a két kimaradt kanyar, aztán az SST, mint tegnap. :)
Persze, a 04-49 esetében is nem véletlenül csak az üléshuzatokat emeltem ki a korábbi hsz.-omban és a dekoritokat nem. A "kiskockás" fehérvári kb. mint a fehér holló, szóval az, ami most van benne, nem rossz kompromisszum.
Reálisan amikor ezekhez amúgy is hozzá kell nyúlni valamilyen okból, akkor van rá nagyobb esély. A dekoritnál azért figyelembe kell azt is venni, hogy milyen dekorit érhető el, én a közelmúltban próbáltam beszerezni az ezredforduló környékén minden buszos társaságnál felhasznált mintából és sajnos nem lett rá direkt megoldás.
Szuper és örülünk annak, hogy létrejöhetett ez a nap, viszont hosszútávon érdemes lenne az egyes nosztalgia Ikarusoknak konkrét BKV-s korszakot megjeleníteni. Egyetértve, nem telt el sok idő ősz (hivatalos típuskivonás) óta, viszont apróbb külső és belső esztétikai beavatkozásokkal sokat lehet tenni azért, hogy a múlt egy adott BKV-s időszakát még jobban megidézzék. Jelenleg az utolsó forgalmi állapotok maradtak, miközben egy üléshuzat/dekorit/logo csere már sokat dobna egy-egy kocsin. Remélhetőleg egyszer erre majd sor kerül.
A retró hétvége promózása esetén a jövőben kommunikáció szempontjából érdemes lenne a BKK-t bevonni, ők valóban csak a hivatalos nosztalgiameneteket hirdették hétvégére, miközben Facebookon 180+ ezren követik az oldalukat.
Kijöhetett volna egy ZIU is, szerintem sokan örültek volna, de akár egy GVM-nek is (talán ez egyszerűbb lett volna), hiszen azok már nem nagyon mennek egész napos számot hétköznap, pláne nem vasárnap. Szóval, ha már hivatalosan mp. szám volt, én biztos GVM-et küldtem volna ki, ha ennyire nagy volt a gond a 309-esnél.
MZE415 tegnap volt kint N109-en (az volt a hivatalos nosztalgia menet), de szerintem az nem bírta volna ki ezt teljes napot (elég a tavalyi júniusi 415 zárásra gondolni), plusz futár sincs benne, így a BKV-nak is szerintem egyszerűbb és közfogalmiként is jobb BPI415-öt kiküldeni pláne egy 110/122 számra.
Az ezüstnyíl szerintem július 1-én fog kijönni, ha Hűvösvölgy és környékén lesz a következő retró nap. :)
Az itt off szolgáltató is bejelenthetné, hogy egy Ik263-assal áll ki jövő vasárnap a 250-esre, csak bizonyára nem hallanék róla, mert nem nézem rendszeresen az ő honlapjukat, és a részükről amúgy sem folytat senki félhivatalos kommunikációt egy internetes fórumon.
Egy ilyen alkalom kommunikálása nem elsősorban a BKV dolga lenne, nekem az a véleményem.
Kurva jó, hogy megint sehol nem volt meghirdetve a retro hétvége. A BKK honlapján a nosztalgiajáratok menüpontban erre a hétvégére a 415-ös van beírva meg két régi villamos
Jó ötlet, amit írsz, de 435-ös troliból, csak 1 lett elrakva, így nem nagyon lett volna mit kiküldeni, bár szerintem a selejtsorról lehetne egy másikat is még megmenteni, de pl. buszos 435-ös esetén is nehéz lett volna kiküldeni mást, mert BPO583 nem volt kint mióta egy búcsúzott a közforgalomtól.
Nem figyeltem az alkalmazást, így ma kifogtam a 04-49-et. Hát a "retro" élmény megvolt. Ott ázott be ahol csak lehet.... mindezek mellett alapjáratot megszégyenítő lassúsággal haladtunk.
Esetleg az esemény hírverésén is lehetne erősíteni. Állok egy utcasarkon a 280-as gyrosra várva, anyuka két gyerekkel odajött, hogy régi villamosra várok-e a Thökölyn. Mondom, arra nem, de régi buszra igen. Kérdezte anyuka, hogy hol lehet követni, mikor közlekednek, mert kipróbálná a kicsikkel.
Szerintem itt elsősorban nem arra utalt a Topiktárs, hogy vissza kéne pakolni a körülményes és instabil FGY-vezérlésű kijelzőket a 400-asokba pl, vagy hasonló, nyilván amit írsz, az teljesen érthető és jogos. A (megoldandó) probléma véleményem szerint az, hogy esztétikailag a megőrzött kocsik nagy része össze-vissza hatású, nem kapcsolható egyik korszakhoz sem teljes egészében. (14-15: zöld csíkok, de matricázott, BKK-s azonosítók, belül kék huzatok, narancs kijelző. 05-83: zöld csíkok, táblák, de szintén a BKK-s, matricázott azonosítók és szintén kék huzatok. 04-49: kívül teljesen autentikus, de belül ismét csak kék huzatok. Lehetne még folytatni a sort, de tudom, hogy érted, szóval nem fogom.) Ezek alapvetően mind relatíve apró(bb) dolgok, a megfelelő járműalap adott hozzá, és ilyen jellegű esztétikai módosításokkal elmondhatatlanul igényesebb összképe lenne ennek az egésznek. :)
Ha megengedsz ezzel kapcsolatban néhány - bízom benne, hogy konstruktív - gondolatot:
Ahogy én láttam/látom, finomhangolni kéne csak a rendszert, nem teljesen újragondolni. Konkretizálva: a 435-ös reggeli menetkimaradásainak az volt az oka, hogy a kolléga - elmondása alapján - olyan rég vezetett ilyen buszt, hogy egyáltalán nem emlékezett, mit/hogy kéne állítani rajta, hogy legyen kijelzőkép. Egy előre hirdetett, ilyen jellegű menet előtt a beosztott j.vez. számára eseteleges minimális időt igénylő plusz "felkészítés", az éjszakás műszak részéről minimális plusz odafigyelés, illetve - hiába kijelzős, futáros kocsi - 1-2 tartalék tábla rendszeresítése ebben az esetben áthidalta volna szerintem a gondot.
A 415-ös és a 435T mai műszaki problémái nyilván más jellegűek voltak (ha jól értesültem), de ezekkel kapcsolatosan engedd meg, hogy felhozzam a lengyel példát, ahol több helyen (Varsó, Poznań pl.) már sok éve beállt rendszer, hogy nyári szezonban rendszeres, menetrend szerinti nosztalgia-kiadás van. Ott alapvetően úgy csinálják, hogy a kiadott nosztalgiakocsikon felül a telephelyen áll egy felkészített, kiadható nosztalgia-tartalék, személyzettel, hogy ha valamelyik "extra" járművel történne valami, azonnal beállítható legyen a helyére más, ami hasonlóan leköti az érdeklődőket. (+ itt külön infóposztja is van minden nosztalgia-üzemnapnak a társaság fb oldalán, ahol az ilyen jellegű dolgokról azonnali tájékoztatás van kifelé.) Ne érts félre, nem bezzeglenygelezni akarok, csak úgy gondolom, ők követendő példaként tekinthetők a "menetrend szerinti nosztalgia" témakörben, akiktől lehet és érdemes tanulni.
Az utolsó forgalmi állapot a legtöbb kocsinál nem a fokgyem volt, és ha viszonylag rendszeres utasforgalomban közlekedést szeretnénk, nem is lenne jó irány. Aktualitás ezzel szemben, hogy most is elég sok gondunk van azokkal a kocsikkal, amik már nem táblásak, de még nem is futárosok, ugyanis az elavult és egyedi utastájékoztató rendszerek programozása és működtetése is nagyon nehézkes, ebben szeretnénk előrelépni rövidesen.
Ha jól tudom a valamelyik Hév remízbe is volt sajnos rá példa ilyenre.
Villamosnál, amikor 50 éves volt az UV volt két koszorúval diszitett mell tábla amiból egyiket ellopták. Kocsiszín területéröl úgy műszakból akik jó futok nem érték utol az illettöt..
A 200-asok jól bírják, ahogy hallottam a 400-asok esetén se történt nagyobb műszaki probléma.
Esetleg azt megkérdezhetem, hogy a már nosztalgia flottát képező, de utolsó forgalmi állapotok szerint meghagyott Ikarusok utasterét tervezitek-e valamelyest átalakítani? Például a gyorsba vagy 400-asokba eredeti üléshuzat (+FOK-Gyem a 400-asokba) elég sokat dobna, esetleg dekoritok kicserélése.
A hajdani Kamaraerdei Villamosnap-okon is sajna jellemző volt a "relikviagyűjtés", az egyik tán legkirívóbb eset, amikor valamelyik Muki-nak a menetszabályzó karja lett trombita... :'(
Idézem neked a saját szállóigémet: "Az Ikarus legnagyobb ellensége az Ikarus rajongó".
Tudod, mint magángyüjtő ha tehetem nem megyek ki semmilyen Ikarus rendezvényre. Az oka prózai: a t. közönség egy része rombol. Az okát nem tudom, sok minden lehet. Nekem valahogy nem jó, amikor a saját buszomból kell szó szerint a szart takarítanom, mert valaki ott végzi el a dolgát, vagy pótolnom kell a kapcsolókat, ablaktörő kalapácsokat, hogy az egyéb rongálásokról szót se ejtsek. Nem érzem magam részének ezt a kultúrkört. Érdekes módon, nem Ikarus specifikus találkozóval ilyen negatív élményem nincs. Sajnos van néhány olvan márkatárs is, aki sajnos hasonló szinten mozog, mert ott árt a másiknak valamilyen formában, ahol csak tud. Nem sok emberben van meg a megfelelő tisztelet és alázat a másik ember iránt.
Remélem, hogy sikerült rávilágítanom arra, hogy a gyüjtők / tulajok egy része miért nincs jelen.
OFF Pl ujfiguráêk is levittêk, szerintem ők is magánfuvarozó,itt is van a topicon.Êrdekes,pl ők meg tudják oldani.Nem nagyon ismerem a cégüket mondjuk,de a 250 és és SWZ 696 is lent volt, tapolcán is,ez nekem elég .ON
Bocs ha bicskanyitogató vagyok a témaban,de igazaból nem is a BKV val,vagy ex ,már gyűjtőknél levő buszaival van bajom, de az tény,hogy volanos 280 asok se voltak a rendezvênyen.Tavaly Tapolcán voltam,ott se emlékszem túlzott 280 as jelenlétre.
Nagyon rá vagy állva erre a Hatvan témára, indokolatlanul. A BKV nem vett részt rajta és kész, nincs kőbe vésve, hogy minden Ikarusos rendezvényen ott lesznek. Az viszont idegesítő, hogy több topikban is ugyanazt kell tőled olvasgatni, ráadásul ebben a bicskanyitogató stílusban.
Esetleg a következő rendezvények előtt lehet megkérdezni illetékeseket arról, hogy lesz-e kint BKV-s kocsi és akkor nem kell utólag fanyalogni, hogy jaj ez se volt ott, pedig vártam rá.
Mondjuk az áramfogyasztás így még kedvezőbb, mehet a szalagcímbe, hogy a jármű a kéthetes budapesti teszt során mindössze szumma 278kWh áramot fogyasztott!
A troliból nem tudsz statot csinálni, az állandó töltés-merítés-töltés-merítés ciklusok csak akkor adnának pontos képet, ha minden elgurult wattórát felírna valahová a rendszer. Voltak persze méréseink, de az minden igyekezetünk ellenére egy adott jármű egy adott helyzetben (ill. több adott helyzetben a szimulációnak megfelelően, de egy rövid időintervallumon belül).
Ráadásul az SST-k rekuperációja finoman szólva sem áll a szakma csúcsán, indokolatlanul túlhasználja a jármű a mechanikus féket.
A szólók és a csuklósok esetében elég jó értékeket adnak a trolik, így csak a mini, midi kocsik esetében kérdéses, mennyi a fogyasztásuk. A Mercik esetében elég megkérdezni a VB-t, mennyit esznek a kocsik a 22-eseken, 40-eseken.
Az Isuzuval valami akkugond van, hogy ki se tette a lábát a garázsból? Kezd az az érzésem lenni, hogy ebből e154 sem lesz... Így üzemképtelenül meg nyilván teszthosszabbítás sem.
Nem lehetne tartós időszakra (mondjuk 1+1 évre) elektromos mini, midi, szóló és csuklós buszt bérelni? Mindegyikből jönne 2db, aztán lehetne őket nyúzni valós budapesti körülmények között.
Mert nem gondolom, hogy mérvadó mit fogyaszt egy Merci Pécsen, vagy Debrecenben, esetleg Berlinben, vagy épp egy BYD Tatabányán. Egyik sem Budapest.
Hát én kimondottan gondolkodom, és a jelenlegi saját buszaink tekintetében is nyitott vagyok közösségekben. Van több próbaprojekt is, egyelőre 100% kudarc eredménnyel. Nem adom fel azért.
Vannak egyesületi/alapítványi szerveződések, de azon inkább Volános kocsikat mentettek meg. Pl. Miskolc környékén is van egy csoport, akik elég sok buszt megvettek - vagy ott van a MAFA is akiknek a BKV-s 211-es felújításában is szerepük volt.
2. Az eredetileg Ukrajnának szánt Ikarus 280 buszok, a további sorsuk még nem végleges, de legvalószínűbb az értékesítésük:
BPI-185
BPI-190
BPI-977
BPI-980
BPO-804
BPO-805
BPO-806
BPO-808
BPO-811
BPO-881
3. Az elmúlt napok flameje volt a ki miért vesz Ikarust és mit tesz vele. Van egy plusz szempont amit érdemes átgondolni: tudva hogy mindenkinek joga van megvenni egy buszt és kb azt tenni vele amit jónak lát, lehet, hogy ezt kissé szervezettebben, nem ilyen atomizáltan, egyénileg kell csinálni. Persze ki szervezi? Szerintem a közeledkési vállalatok alapvetően nem alkalmasak, a KM-nek ilyen képessége nem volt és nem is alakul, más önszerveződést nem látok. Egyébként ebben is benne van a magyar társadalomra sokszor mondott elem, hogy a saját, magán tulajdont látjuk egyedül elfogadható megoldásnak, közösségben ilyenben nem gondolkodunk (nem elítélőleg és lekicsinylőleg írtam, tudom, hogy alapos és komoly történelmi okai vannak ami az Ikarus pátyolgató generációra is jellemző genetikailag:-))
A motortéri hossztartó és a hátfalkeret sérült. Külső partnerre nincs most pénz, saját ember a leépítés után kevesebb van. Lényegében nem javítjuk a kocsit, persze lehetne javítani, de egy ilyen csukló utáni rész ilyen mértékű javítására nincs is nagyon technológia.
Arról nem is beszélve, hogy ilyenkor a norma is korrigálva van, és - pont néhány hozzászólással ezelőtt írták - hogy az üzemanyagpénznek is van egy felső korlátja, tehát már csak ezért sincs értelme eszetlenül csinálni. De persze, én nem tudok reagálni semmi értelmeset, istenem... :D
Felőlem hátbaveregethetitek egymást, de ha lenne egy kis közöd a buszokhoz, akkor tudnád, hogy ezeknél az új járműveknél a klíma használata alig jelent egy kis többlet fogyasztást, rég nem a Volvókra utólag heftölt légkondik korában élünk már. Ráadásul aminek most itt annyira tapsolsz, az egy semmivel alá nem támasztott, random fikanicktől származó magánvélemény, milyen "értelmeset" kellene rá reagálni?
Az arrivás buszok többségében amúgy 50-es sebességkorlát van, a száguldozós baromság tehát már itt bukik. A klíma használatát meg ugyanúgy ellenőrzik ott is, mint a BKV-nál, arról nem is beszélve, hogy a sofőr se hülye, hogy kínozza magát is a nyári 40 fokban.
Fogadatlan prókátor, savanyú a szőlő, minden szar stb... Nem akartok még túllépni ezen a dedós színvonalon? A vagdalkozásaitokkal ellentétben én tényeket hozok, cáfold meg, ha nem értesz vele egyet. Az, hogy az egyik hülye felpontozza, meg felspannolja a másikat, az nem cáfolat.
Lassan a teljes városi Anadolu Isuzu termékpaletta megjárja a BKV-t. A Citiport 12 (ez pár éve volt teszten), a Citibus és a Novociti Volt után a Citivolt 12 is sorra kerül.
szerintem aki újdonsült busz tulajdonos szeretne lenni annak már van D kategóriás jogosítványa..és 4 éve még kellett hozzá a C is, most talán napok-hetek.hónapok kérdése és elég a B is a D-hez...
Ennyire másképp számolja el a volánbusz,meg az arriva.Nincs ezzel gond,nekem nem számít,de vannak sokan akiknek számít 20-30 ezer ft is,aztán szokott lenni óbégatás.
A házon belüli tapasztalataim alapján közepes km-teljesítménynél egy jó fogyasztástú autóval (értem ezalatt, hogy a NAV által megállapított számítási módszerhez képest sokkal jobban fogyasztó jármű) simán meg tudja csinálni fejenként havi szinten a 100.000 Ft-nál magasabb összegű megtakarítást, különösen a mostani magas üzemanyagárak mellett. Az üzemanyagárak egyébként szintén nagyon löknek a kiszámításban, és elég komoly az ingadozás is, ezért ennyire eltérőek a számok azonos teljesítmény esetén is.
A megtakarítás abszolút random megy nálunk is.Ugyanazzal a busszal,ugyanazt a fordát csinálva egyik hónapban 50-et kapok,a másikban 18-at,a harmadikban 77-et.
Nem kell összeesküvés elméletet kreálni, ez csak annyit jelent, hogy minden ismerősöd kimaxolta a keretet, ami amúgy tudtommal azóta már jóval több.
Az megvan, hogy nem ugyanakkora norma a különböző vonalakon? Jól is néznénk ki, hogy ha a pörgős vonalakon soha, semmit nem lehetne spórolni, míg a lötyögösőökön hülyére keresnék magukat.
Arrivánál akit ismerek mind pont 100 ezer üa megtakarítást kap véletlen egybeesés lehet hogy ennyi a max adómentes határ...Pedig van aki kapkodós vonalon jár,meg van aki kertvárosi nézelődősön.
És ezzel mire akarsz kilyukadni? Üzemanyagtakarékosabban vezetnek az arrivások, ott kb mindenki figyeli, hogy mennyi a megtakarítás, míg a BKV-nál mindenki leszarja (persze régen itt se volt ez így). "Mellesleg" mindkét fél jól jár vele, mert a sofőrnek a tudása tükrében több a fizuja, a cégnek kevesebbet kell költeni üzemanyagra és környezetvédelmi szempontból se hátrányos, hogy napi szinten több hektóliterrel kevesebb gázolaj ég el...
ahol amúgy a sofőrök 90-95%-a kínosan odafigyel az üzemanyafogyasztásra, mert komoly pénzt fizetnek a megtakarítás után...
Az Arrivánál fizetett üzemanyag-ösztönző elsődleges célja az, hogy a kifizetésre kerülő nettó bérben ennek a mind munkáltatói, mind munkavállalói oldalról nulla közteherrel megáldott juttatásnak az értéke szinte hajszálpontosan a jogszabály által lehetővé tett maximum közelében legyen. Ezt nyilván hivatalosan senki nem írja le, de a számításra vonatkozó (hozzáteszem, hogy kb. az Ikarus 200-asok melletti egyéb buszok megjelenésével elavulttá váló) jogszabályt kiindulási alapként véve én azt gondolom, hogy erősen kreatív hozzáállás nélkül ilyen számok nem tudnak kijönni.
Cégen belül ez valószínűleg meg is történik majd, bár ha lehet hinni a híreknek, akkor a felelősségét elismerte, szóval olyan nagyon nincs értelme ragozni ezt a dolgot.
Ez így van, ettől függetlenül -és fontos megjegyezni, hogy nem ismerjük a helyzetet a teljes valójában-, megér egy ajtócsapkodást ez a történet, mert elsőre több, mint megdöbbentő.
Persze, pont az arrivánál, ahol amúgy a sofőrök 90-95%-a kínosan odafigyel az üzemanyafogyasztásra, mert komoly pénzt fizetnek a megtakarítás után... A BKV-nál meg ugye mindenki tökéletes... Hagyjuk már az ilyen idióta általánosításokat, az idős kollégának tudtommal több évtizedes tapasztalata van és évek óta vezet azon a vonalon. Bárkivel megtörténhet a baj, nincs értelme pálcát törni felette.
Az a baj, hogy sokszor járatban is ilyen lendületet vesznek fel az Arrivás kollégák, előidézve ezzel számtalan meleg helyzetet a fedélzeten és közúton egyaránt...
Nézegettem tegnap a képeket, finoman szólva azért felvette a lendületet a kolléga a tárolóhelyre való beálláshoz, kíváncsi lennék, hogy milyen tempóról kezdett fékezni, ha az ütközés ereje ekkora volt.
Azon a részen szerencsére emberek nem nagyon kolbászolnak, szerencsére, mert ha egy csuklós buszt ilyen sikeresen tudott lereagálni, akkor mondjuk egy babakocsis anyukának nem sok esélye lett volna.
Ismerek én is olyat, aki most fiatalon vett buszt, az egyik villamost vezet, a másik metrót fog. És a hosszútávú cél a buszvezetés főállásban, így a jogsit jó eséllyel ki fogja nekik fizetni a cég.
szerintem aki újdonsült busz tulajdonos szeretne lenni annak már van D kategóriás jogosítványa..és 4 éve még kellett hozzá a C is, most talán napok-hetek.hónapok kérdése és elég a B is a D-hez...
Szintén nem az újdonsült tulajdonosoknak kedvez, hogy elszabadultak a jogosítványok árai is. D kategória 500 ezer felett van, összehasonlításképp 4 éve volt 230 ezer.
Eléggé benne vagyok a biztosítási dolgokban - is. Megpróbálok némi tisztánlátást nyújtani mindenki számára.
Veterán/hobbi biztosítást köthetsz az autóbuszodra, de a feltétele az, hogy ne közforgalmú legyen a jármű. Ezt csak hatósági vizsga keretében tudják módosítani. Hatósági vizsga feltétele a biztosítás, amit mostmár ki lehet bekkelni úgy, hogy normáls áras biztosítást kapsz és 30 napod van a közforgalmú státuszát a járműnek megszüntetni. Ez ugye régebben a tyúk-tojás tipikus esete volt, szerencsére most már sikerült orvosolni. A legfrissebb eset, sokszemélyes csuklós, normál díjszabással, esetleges kedvezményekkel egy évre 2.2millió forint. A képlet egyszerű, szállítható személyek számával van szorozva, így jön ki ez az orbitális díj.
Miután dokumentálni kell a jármű állapotát, egy szemmel láthatóan viharvert járműre nem lesz ilyen biztosítás kötve...
Azt még csak mellékesen jegyezném meg a biztosításhoz, hogy magánszemélnyek olcsóbb, mert bizonyos jogi személyek visszaéltek a hobbijármű biztosítással. Ezért, ha alapítvány vagy egyesület vagy és forgalomban szeretnéd tartani a járművet - nem kell rá műszaki! -, hogy a bónuszfokozat azért ketyegjen a jövőre nézve, akkor azért 5x annyit fizetsz jelenleg, mint egy magánszemély.
Átírásnál, ha nincs a járművön műszaki vizsga, csak bejegyzik a régi forgalmi engedélybe, hogy te vagy a tulajdonos (a megjegyzések részbe), emiatt az online kivonás - visszarakás folyamata sok esetben problémába ütközik. Vannak, akiknek így is sikerült mostanában a történet - ez pozitív változás -, de a jogi személyeknek továbbra is be kell mennie személyesen egy kivonás-visszaállítás esetén is a kormányablakba.
Ezek fényében a legjobb megoldás, ha valaki még úgy tud(ott) autóbuszt vásárolni, hogy azon legyen annyi műszaki vizsga érvényesség, ami fedi az eredetvizsga, biztosításkötés, átírás időtartamát, vagy a hatósági vizsgálat irányába kell mennie, hogy ez flottul működhessen.
Személyes példámmal élve pedig azt tudom mondani, hogy a hatósági vizsgára felkészítés magába foglalt némi lakatolást, fényezést, gépészeti javításokat és elvitt nagyjából 2-2,5 hónapot meg tokkal-vonóval egy nagyon jól látható/érzehető összeget. Ha mész a buszoddal évi 5e kilómétert már nagy király vagy, vizsga meg évente van, a vasoxid meg dolgozik, ha nem látod, akkor is. Amennyiben egy métert sem mész sem teszel jót, mert akkor meg minden össze fog rohadni, nem véletlenül próbálja az összes veterános elmondani, hogy használni kell.
Ebből a szempontból _szerintem_ mindenkinek igaza van, ha felhúzza a szemöldökét egy ilyen sokmilliós vételárra, amiből akár fel is támasztható lenne az adott jószág. A dolog extra pikantériája egyébként az, amikor egy frissen megnyert ex-BKVs jármű már az eredetvizsgán elvérezne, mert nincs rajta egy darab alvázszám se...
Én, mint lelkes "hobbista", azért néha élvezem, főleg olyanok, amikor nem alatta fetrengek és hullik az összes ganyé a pofámba, mert olyankor ott nincs fehér ember és nem lángoló Ikarus a képzeletemben. :)
Vélelmezem, a legtöbb vevő elsősorban érzelmi alapon vesz forgalomból kivont, árverezett járművet; tudok is néhány példát.
Jómagam, ha lenne elég nagy udvarom és lenne elég pénzem, meg lehetőségem is rá, biztos vettem volna egyben egy egész metrókocsit, pl. vagy a 225-ös psz. Ev3-ast vagy a 300-as psz. 81-es feketefejűt... csak ugye, ez nem történhetett meg, mert nem árverezésre kerültek, hanem """felújításra""" (...)
Sokan tisztában vannak amúgy a képességeikkel, lehetőségeikkel, de azt nyilván kevesen engedhetik meg maguknak, hogy gyári állapotúra felújítsanak egy buszt, ráadásul azonnal és folyamatosan használják is, fedett helyen tárolják, stb. A legtöbb embernél egyelőre a megőrzés és az állagmegóvás a cél, aztán idővel majd szépen pofozgatják, hova siessenek... Szerintem ezt elsősorban mindenki saját magának csinálja, nem random idegeneknek.
És ha már itt tarunk az általad írt példàk még legalább pozitîvak is, ne legyek túl dagàlyos nem kezdem írni h mennyi dolog van ami egyénre, tàrsadalomra kàros, negatív
Vagy mondjuk a 20 milliós Lada ok?
Tök okè Ikarust venni, csak tisztában kell a körülményekkel lenni.
"Okostojás", mi az, hogy bölcs dolog-e? Már a kérdés is hülyeség...
Aki mondjuk vasútmodellezésbe öl bele milliókat, az bölcs dolog? Aki kigyúrja magát és fitnessversenyeken indul, az bölcs dolog? Aki folyamatosan utazgat, az bölcs dolog? Hadd döntse már el mindenki, hogy mire költi a pénzét, szerintem senkinek nincs szüksége ilyen önjelölt tanácsadókra.
És ha meglátnak egy utast a buszodon (mondjuk szülinapra elviszed a haverjaidat), ugrott a hobbicélú használat, és kapsz arra az évre egy 1,5 milliós csekket.
Normál biztosítással is lehet kedvező díjakat kapni, hobbi vagy keveset használt busznál nem is kell éves biztosítást kötni. Az ideiglenes forgalomból kivonás/visszahelyezés magánszemélynek online elvégezhető, ahogy írták az előbb. Állóhelyek megszüntetésével egy városi busznál jelentősen olcsóbb a biztosítás (azt nem tudom, hogy ennek mi a menete és költségvonzata).
Abban igaza van viszont, hogy a jelentkezők nagyon minimális százalékának adottak a körülményei egy ilyen busz normális üzemeltetéséhez. A nagy részüknél csak tovább rohad.
És azt miből gondolod, hogy mindenki, minden buszt folyamatosan forgalomban akar tartani?
Egyébként ez, hogy ki mit kezd vele, hol tárolja, milyen állapotban tartja, mennyit költ rá, legyen már mindenkinek a saját magánügye, nem igaz, hogy mindig ezen kell csámcsogni. Neked nem mindegy? Nem hiszem, hogy más magántulajdonához túl sok közöd lenne.
1. Az ukránoknak felajánlott legjobb 280-asok még nem kerültek árverésre.
2. Ostobaság ezekért a buszokért ennyi pénzt kiadni. Pillanatok alatt leromlik az állapotuk, az éves biztosítása 1,7-2 millió. Aztán futnak a pénzük után a bolondok, mikor a busz is meg a pénztárcájuk is rottyon van. Csakhogy addigra a beleölt milliók már nem érnek csak pár százezret és majd vergődnek, hogy ennyiért meg annyiért vették, meg fizették a tárolást.
3. Biztos vagyok benne, hogy a maradék 280-asok is el fognak menni, van az a réteg is, akinek nem mindegy mennyi pénzt dob ki az ablakon egy pénztemetőre.
Szerintem is ez îgy sokkal jobb,hogy 6 kocsiból lehet vàlogatni,és egész napos szàmokon kint lesznek,bîzzunk benne eloszlik jobban a tömeg.
Több alkalom egy kocsival szerintem nem jàrható út,túl nagy az érdeklődés,fel se lehetne férni. Inkâbb ritkâbban,de ugyanúgy a flotta negyede,harmada legalàbb legyen kint.
És végre sikerült túllépni ezen a mit fog szólni az àtlagutas témàn,hisz normàl forgalmikon lesznek. A hozzàllàs is szerintem pozitîv,kb féléve búcsúztak és màr vissza is térnek retróként,a volàn nyîregyen kîvűl sehol nem szervezett még hasonlót se. Csendben eltüntek,valahol màr tizenéve térségekből. Ott a flottàjuk,de lényegében sehol nem jàratjàk.
Úgy làtom a 260T is lesz màjusban,de egyedüliként kiadva,viszont ott nosztalgia pótjeggyel,tehàt szintén szűrve lesz a tömeg.Bàr érdekes,az is 200-as,mégse retro,hanem nosztalgia besorolàsú.
Ha sikeres,esetleg össze lehetne hangolni az aeropark rendezvénnyel októberben még nagyobb érdeklődés lenne.
Hello.Igazad van, nógrádban is nemegy ilyen eset volt.OFF
A SWZ 696 ot jó hogy megőriztétek, és jártok is vele,pl. a CLU 469, amióta megvette gyűjtó, tizenévet rohadt egy erdő alján, tudtommal.Ugyanez igaz ugye a FFJ 790 re is.ON
A BKV egy tök átlagos 260 ast vitt le Hatvanba,BPI 625 tán, közben a sok megőrzött 280 asból egy se volt lent.Ezek szépen meg lettek őrizve. Van jó példa is.bocs, ha rosszul látom.
De csak megvenni, és rohasztani, tényleg hülyeség.
A 260-asra van remény, hogy a BPO100 jön ki (ha egyáltalán foglalkoznak vele) vagy a ráncajtós BPO671 lesz?
Mindenesetre tök jó, hogy kicsivel több, mint félév elteltével, de újra lesz kint 260/280 Budapest utcáin, de én úgy értelmeztem a korábbi hozzászólásokat, hogy nyáron több alkalom lesz, mint 1 hétvége vagy ezen felül lesznek majd az R173, R86 stb. járatok?
Viszont nem rossz az elosztás, így talán eloszlik a tömeg, nekem tetszik, hogy több választék lesz, mint az, hogy mindenki egy buszt fog rohamozna meg, bár sajnálom, hogy utolsó 280-asok közül 1 lesz kint.
az én wishful thinkingem, hogy népszerű lesz és lesz külföldi is, média visszajelzés is (legyen így), akkor egy október és november is simán rátolható.
Üdvözlendő, bár ez a 3 alkalom elég sovány, még mintha tavaly is több lett volna. Az úgy nem lenne jobb, hogy alkalmanként kevesebb busszal, de több alkalom lenne?
Ha nincs meg az elejéhez az 1 millió meg egy kicsi, akkor a többit miből fedezik?
Akinek nincs egy adott rendszám a fejében, amit tűzön-vízen át is meg akar szerezni, és figyelemmel is követi az utóbbi évek árveréseit, annak megvan a lehetősége arra, hogy a hype-hullámokat ne kelljen meglovagolnia. Mert az, hogy valaki röhögve ki tud fizetni mondjuk 2 millát egy csukiért nem jelenti azt, hogy nem tudja hová tenni azt az 500 ezret, ha esetleg később üti le másfélért.
Az ikonikus autóbusz kedvelői idén egy-egy hétvégi napon találkozhatnak azokkal a budapesti közösségi közlekedést évtizedekig meghatározó járművekkel, amelyek immár a BKV nosztalgiaflottáját gyarapítják.
A szépen megőrzött, patinás buszcsodák a város olyan vonalain bukkannak majd fel, amelyeken korábban meghatározó volt a jelenlétük. Az egyes járművek tavalyi búcsúmenetükhöz hasonlóan környékenként azonos napon állnak majd forgalomba.
Az első retróhétvégén, május 14-én vasárnap a Rákóczi úton közlekedő viszonylatokon tűnnek fel a legendás autóbuszok. A régi fekete és piros heteseket a 7-esen közlekedő Ikarus 435-ös és a 7E-n közlekedő, 7-173 GYORS festésű Ikarus 280-as idézi, egy másik Ikarus 280-as pedig az 5-ös viszonylaton teljesít majd szolgálatot. A csuklós különlegességek mellett két szóló retró járművel is utazhatnak az érdeklődők: a 110-112-es vonalakon egy 260-as és egy 415-ös Ikarus közlekedik majd. Az autóbuszok mellett trolibusszal is lehetőség lesz retróutazásra. A közelmúltban kivont Ikarus 435-ös típus a 70-es viszonylaton fog közlekedni.
A retrójárművek közlekedése a BudapestGo alkalmazáson és a winmenetrend.hu weboldalon követhetőek. Az adott viszonylat és a forgalmi számok jelölik az egyes típusok közlekedésének tervezett rendjét.
7E/3: IK280
5/13: IK280
7/25: IK435
110/2: IK260
110/5: IK415
70/4: IK435T
Az év folyamán további két retróhétvégét tervezünk, amelyek pontos programja még tervezés alatt áll. Nyáron a Hűvösvölgyben, szeptember elején pedig a Lánchíd térségében tűnnek majd fel várhatóan a retrójáratok menetrendszerinti forgalomban.
BKV Zrt.
2023. május 5.
és akkor konkrétan a két tervezett másik dátum, ezekben -is- a változás jogát fenntartva
Persze, csak ez a naaaagy objektív tudósokat nem zavarja, az a lényeg, hogy lehetett megint "nemzetizni" egy kiadósat, biztos ez okoz az ilyeneknek szellemi és testi kielégülést...
Ha részletekben nézzük a költségeket, és nem csak betoljuk a buszt valahova, hogy csinálják meg kompletten A-tól Z-ig kb. tetszőleges összegért, elég sokat számít egy ekkora különbség. Például, ennyi pénzből már egy értelmes újrafényezést kapsz; vagy némi vázmunka mellé új feszített lemezeket.
[A volános adásvételikben jobbára csak az volt kikötve, hogy nem szabad vele szolgáltatni
(konkurencia), valamint hogy nem lehet továbbadni másnak. Különben 500E Ft. kötbér.]
A Volánnál volt ilyen fix áras, olcsó eladás, ahol a szerződésben mindenféle garanciát kellett vállalni erre-arra, elég hamar be is fejezték. Végtére is az értékesített kocsik nagy része ugyan oda fog jutni, ahová a 2-3 milliós BKV-s társaik, több éves távlatban az, hogy 200, vagy 2 millió egy busz vételára, megítélésem szerint alig számít.
Minden fórumon elmondom, hogy ez a kocsi pont olyan mint az UV villamos volt. Az is a végén amikor volt rajta fék egész stabil lett. Ezen is, legalábbis az 5 darabon önszorgalomból- ne tagadjuk közpénzből- a kiszakadó futóművet meg az akksit is szanáljuk, megoldjuk. Kb. most kellene elkezdeni gondolkozni, hogy na szabad e gyártani, de hát már messze járnak a játékosok, a felvidéki csapat ezt a babért learatja, de azért az is kérdés, hogy ők hányat adnak majd el?
Akkor jó vastag gitt/alapozó van rajta. Persze a modul illesztést nem is tonyvarga csapata tervezte az látszik is. A fémalkatrészek és a fegyverzetek belaminálását, természetesen már ők csinálták. Hihetetlen, hogy amihez ezek hozzá nyúltak az szarrá változott...
Na igen mennyivel előrébb lennék én is, ha a vételár fele arra mehetne, hogy egyben lehessen megszüntetni az összes műszakira is alkalmatlan gányolást... De hát ha mostanáig vártam volna (és megmaradt volna a kiszemelt jármű), láthatóan akkor se lenne sokkal kevesebb az ár.
Valakinek megvan 3-4-5 milla megvenni, aztán utána ott rohad el, mert nincs ötlet/energia, becenevén lóvé. Vagy a múlt héten hirdettek fb-n 2 280-ast, az egyik a rekorder 04-39 volt, megvette, oszt egyből megállt a mutatvány.
Én bevallom, kicsit elvi kérdést is csináltam ebből, egyszerűen elvből nem szeretnék ennyi összeget kiadni egy olyan kasszába, ahol a nagy büdös semmibe távozik a pénz. Nem tetszik, hogy ennyire felemelték az árakat, és szívesebben költeném az árát a buszra. Sokkal jobban szíveltem volna egy olyan rendszert, ahol mondjuk vasár környékén meg lehet venni az adott jószágot, viszont akár nem adják oda mindenkinek, és bizonyítani is kell az alkalmasságot. Félreértés ne essék, fogalmam sincs, hogy átmennék-e egy ilyen teszten, de jobban örülnék, hogy 1-2 millió már a buszra fordítódna, vagy legalább a rákkutatásra vagy beteg gyerekekre, ha már ennyi az annyi.
Nem akarok más zsebében kotorászni, de az idevágó tapasztalatokkal rendelkező olvtársak hozzászólásai alapján elég súlyos összegeket lehet egy ilyen busz fenntartására (nem javítására/restaurálására) költeni. Ha nincs meg az elejéhez az 1 millió meg egy kicsi, akkor a többit miből fedezik?
Csak a 435-ösökről tudok nyilatkozni félig fejből, hogy lassan fél millióval olcsóbban, mint először van épp fent az utolsó 4 db ami járműnek nevezhető még nem roncsnak. (19-04,05,69,11-47,11-48)
Van itt olyan, aki séróból vágja a BKV-árveréseket? Gondolok itt az el nem adott 435-ösökre, 200-asokra, hányszor írták ki a licitet, hol tart? Tudom, hogy utána tudok nézni, de lusta vagyok, hátha valaki nyomja fejből.
Számokkal leírva pedig (amik a nagyívű csúsztatásokkal ellentétben objektíven megmutatják a valóságot): az árverésre bocsátott 16 db nemzeti érték 280-asból, amiknek az ukránoknak való felajánlása majdnem megállította a nemzeti Föld forgását, 10 darab nem kellett senkinek sem.
Képzeljétek el a TV, rádió- és óriásplakát-kampányokat, hogy Budapest baloldali vezetése ISMÉT használt buszokat, 10 éveseket vásárol.
Ha abból nem volt eddig botrány, hogy 18-20 éves buszokat vett a BKV nem olyan rég, akkor a 10 éves korba nehéz lenne beleállni, miközben tavaly 135, idén meg 162 db vadi új busz áll forgalomba. Ráadásul ezt vissza is lehetne forgatni. Egy LOV/FKU mellé oda kell tenni egy MHU-t és csinálni rá jó kis social média posztokat, melyik buszt szeretné, hogy továbbra is szállítson utasokat. Úgyhogy nagy öngól lenne az MHU-k vásárlásába beleállni, mindenesetre nem kéne mind a 160 darab, ha csak 20-30 db belenne szerezve már el lehetne engedni 20+ év körüli kocsikat.
A választás évében nem jó ötlet 150 használt buszt kitolni utcára.
Pontosítok: úgy nem jó, hogy ezzel párhuzamosan még a laikusok számára is észrevehetően megmarad egy kellemes százas azokból, amik szemmel láthatóan rosszabb állapotban közlekednek, és gyakran több, mint egy évtizeddel idősebbek náluk. Amint napvilágra kerül (vagyis valaki komolyabban lecikkezi), az utas nem azt fogja nézni, hogy a busz kinek a tulajdona, ki szolgáltat vele, melyik garázsba tartozik, és milyen szerződésekkel buherálnak vele odafent a városházán, hanem pontosan azt, ami az ő érdekével ellentétes: jobb állapotú buszokat küldenek el Budapestről, mint amikkel továbbra is kénytelen utazni.
Lehet, hogy átfutottam felette, de senki nem említette rajtad kívül a PR részét a dolognak. A jelenlegi politikai környezetben szerintem hatalmas öngól lenne a Főváros és a BKV vezetésétől, ha megvennék ezt a cca 150 Citarot. A gazdasági, műszaki szempontokat teljes mértékben figyelmen kívül hagyhatjuk, csak és kizárólag egy irányból nézzük.
Képzeljétek el a TV, rádió- és óriásplakát-kampányokat, hogy Budapest baloldali vezetése ISMÉT használt buszokat, 10 éveseket vásárol.
Tudni egyáltalán, hogy az Arriva a tulaj, vagy csak üzembentartó? Mindegy végülis, ha megegyezne a Főváros-BKV-Arriva erről a flottáról, mire kiírják a tendert, sikerül úgy specifikálni, hogy mindenkinek jó legyen, finanszírozni, kitömni a VJSZ-t, ott tartunk, hogy 2024, mire ideérnek. 2024-ben önkormányzati választások lesznek, just sayin'. A választás évében nem jó ötlet 150 használt buszt kitolni utcára. Szerintem.
Ahhoz képest, hogy itt a pár hónappal ezelőtti vélemények szerint a ruppótlan közlekedésbarátok csak ingyenutazni akarnak és nem hajlandók fizetni érte (bezzeg ukrajnában majd milyen nagy hasznát veszik ezeknek), tényleg nem rossz eredmény... :P
Fővárosunk piacvezető és a hivatalos oldalán legcukibb és leglilább tömegközlekedési szolgáltatójának erre is van megoldása: mivelhogy a szigorúan szakmai-tudományos brain-shrinkingek mindegyikén elhangzik, hogy az elsőajtós felszállási rend megoldás mind a bevételi, mind pedig a zsúfoltsági problémákra: legyen hétvégén elsőajtós a 16-os és a 16A.
Briliáns, innovatív, utasbarát megoldás és zökkenőmentesen működik a gyakorlatban is.
Én azért kivárnám a végét, van rendes európai gyártó (Ebusco) is, amelyik lát jövőt magában a technológiában. Ettől persze a C68E még szar marad, de a technológia ettől még lehet majd életképes.
Egyrészt az a zseniális benne, amit mondasz, mi szerint csak olyan zseniális innovációk vannak benne, amik gyakorlatilag sem az üzemeltetőnek, sem az utasnak sincs semmi haszna belőle. Ami még szintén nagyon zseniális, hogy a 20.századi buszipar összes teljesen felesleges és nem működő innovációját sikerült alkalmazni. :-)
A modulok illesztésénél mozog a fényezés. Maga a műanyag test annyira túl van méretezve h nem törik, reped (igaz minden kiszakad benne ami rögzítve van hozzà). Csuda ez a kompozit busz mert úgy zseniàlis dolog h szàmos a közösségi közlekedés és az üzemeltetô számára feleseleges zsenialitása van😄
Meglepő, hogy nem a BPI975 ment el a legtöbbért jelenlegi "óbudás" 280-as pakkból, hanem a BPO008. :))) Több, mint 5 millió Ft-ért. Valakinek nagyon kellett ez a gép, de megértem, tényleg jól muzsikált, bár az utolsó hetekben már nem volt egyáltalán kiadva. BPO001 lett a második, 4 millió forintért vitték el.
Az meglepő, hogy BPI779 senkinek nem kellett még (gondolom majd jön a 2. kör), pedig az is nagyon jó állapotban búcsúzott.
Amire SK van írva azok közül egy se ment el első körben, viszont a BPI206, BPI835, BPO029 és BPO841 is kapott sikeres ajánlatot. :)
Lassan nem is kellenek buszok, a múlt héten jártam Norvégiaban Oslo fővárosban össz hajú 80 év körüli nénik száguldoznak a városban legalább 40-50 km es sebességgel elektromos rollerekkel, sokkal gyorsabb mint a busz. Úgy suhantak el mellettem mint valami kísértet, a sok nyugger.
Nagyon érdekelne, hogy a pár darabos német "flották" miként muzsikálnak. Pl. Halle-ban is van magánüzemeltetőnél 2 kocsi. 2015-2016-os beszerzésűek. Ő is szenved vele? Mondjuk igen, ilyen terhelést biztos nem kapnak :) A hegy és az utak megeszik a midiket is.
Egy midi busznak nem hiszem h ilyen terhelés mellett 8 évnél többet kell menni.
Gyenge konstrukció, kis darabszám nulla after sales.
1-1 nagy beszállítónk erölködik az ügyön kérésünkre de nekik sem az évszázad biznisze a törökökkel. Persze összessegében a többi típussal megéri nekik.