A téma a BKV buszai: járművek, alkatrészek, kiszolgáló létesítmények.
A többi szolgáltató, és a BKK minden más tevékenysége offtopic.
Más szolgáltatók topicjai:
Egy másik dolog, amit sose fogok megérteni, hogy az a retkes 9-es mitől lett ilyen elit vonal...
Pár hete nekem szerencsém volt, 1 körre kapott engedélyt az IK, utána jött ki a Volvo. Hiába egyértelműen az utasok érdekével ellentétes a dolog, a hülyeség fontosabb...
Ezt a képmutatást jó lenne mielőbb befejezni... továbbra is Japán szintű közlekedést akarunk, csak éppen az eszközök, az úthálózat, a finanszírozás és még néhány ilyen apróság hiányzik hozzá...
Kifejezetten ironikus és jól mutatja a BKK kompetenciáját, hogy tegnap PCC-924 a "VIP" 9-es vonalon hőségriadóban klíma nélkül, bukó ablakokkal + fűtött utastérrel szállította az utasokat... Ez a tegnapi kocsi cseppet sem zavarta a megrendelőt, hogy a kedves ügyfél megfullad, de ha egy cserés 280-as fordul kettőt-hámat a 9-esen, attól Rumbach Sebestyén utcai székház összedől. Tényleg érthetetlen, hogy milyen dilettáns emberek ülhetnek bent, akik az íróasztal mögül ilyen tevékenységet folytatnak.
Leírhatod akár még ezerszer, de attól még nem lesz feltétlenül igazad. Nem azt vontam kétségbe, hogy nem fog tönkremenni, hanem azt állítom, hogy ha értenének a használtan beszerzett típusok üzemeltetéséhez (mondhatnám úgy is, hogy ha valaki vette volna a fáradtságot az elmúlt jónéhány évben és készített volna technológiai utasításokat ezekre a típusokra), akkor előre fel lehetne készülni komolyabb meghibásodásokra és nem kellene hónapokat állnia a lerobbant kocsiknak alkatrészre várva. És akkor talán nem is donorizálódnának le ennyi idő alatt.
Kicsit hogy képbe kerülj: kb. másfél hónapja délután a 9-esre csak 280-ast (0809 volt) tudtunk kiadni cserekocsinak. Kaptuk a választ, hogy az nem mehet rajta(5,7,9 VIP vonalal). A cserekocsit én mégis kiküldettem Kőalsóra, onnantól ők döntsék el, hogy mi a fontosabb. Szerinted mi történt? Nem engedték elindítani, egy későbbi beállóra lett lecserélve, a 280-as pedig jött vissza.
A MAN sztorit már írtam(inkább VH, mert az írja a belső megállókat), ezek után a javaslataid szerinted mennyire életszerűek jelen környezetben?
Mondjuk mert nem annyiból áll a honosítás mint a volános használtan vett gépcsodáknál (átfényezés/fóliázás, némi műszaki kipofozás, esetleg még nagy kegyesen a kijelzőt is felprogramozzák, oszt gyí).
Ez a 2017-es cikk kicsit részletesebben kifejti a témát:
Azt mondjuk nem értem, ha a BKV legalább egyik garázsa rendelkezik a megfelelő szakértelemmel és felszereléssel, akkor a problémásabb garázsokból a tél folyamán miért nem lehet egyesével átvinni a buszokat. (pl.Van Hool new AG300)
Nézzék át ők ezeket a klímákat és hozzák ki belőlük a maximumot.
– A klímaberendezések szervizét, karbantartását ezidáig külsős cégek látták el, azonban ma már minden divízióban saját belső személyzet végzi a légkondicionálók javítását, akiket saját magunk képeztünk, képeztettünk ki. A cégen belüli oktatási rendszerben a kollégák jármű- és járműklíma-specifikus elméleti és gyakorlati ismereteket sajátíthattak el. Mindenki rendelkezik a munkavégzéshez szükséges F-gáz vizsgával. A személyzet mellé diagnosztizáló berendezéseket, szerszámokat, mérőműszereket vásároltunk, így mindenünk megvan a szakszerű munkavégzéshez.
A tavalyi évben 32 járművet leszámítva mi magunk tartottuk karban és üzemeltettük a buszok klímaberendezéseit. Egy-egy esetben, amikor a kapacitásunk kicsinek bizonyult, még igénybe vettünk külső segítséget, de a tendencia az, hogy teljes buszállomány klímáit mi fogjuk karbantartani a jövőben – mondta el Fejérvári Gábor divízióvezető.
A klíma szempontjából tehát az üzembiztonság kiemelt hangsúlyt kap, hiszen a rendkívüli meleg és a szélsőséges időjárás mindezt megköveteli az utazóközönség megfelelő komfortérzete miatt.
– A karbantartás és üzemeltetés miatt az évet négy periódusra osztottuk fel. A téli időszakban rendszerszintű felújításokat végzünk, és elhárítjuk a nagyobb mértékű problémákat. Nyáron így már csak olyan meghibásodásokkal kell szembenéznünk, amelyet az éjszakai karbantartói üzem is el tud hárítani, például a biztosítékok cseréje, tisztítások. Tavasszal végezzük a finomhangolást, ellenőrizzük a hűtőközegeket, olajszinteket, elvégezzük a szűrőcseréket. A negyedik periódusban a szűrőket ismét cserélni kell, mert augusztus közepére azok már annyira eltömődnek, hogy az utasok számára nem tudja biztosítani a megfelelő komfortérzetet. Másrészt a hűtőkörnek, kompresszornak sem tesz jót ez az állapot.
A régi klímákat igyekszünk modernizálni, felújítani. Néhány autóbusz külföldi használat után érkezett hazánkba, ezekben a klímákat azok modernizálása közben magasabb teljesítményűre építjük át. Így egyszerű beruházással növelhetjük a jármű rendelkezésre állását, a készülék élettartamát és az utazóközönség komfortérzetét is egyben.
Jó klíma, komfortos szellőzés
– Az első alapszabály a városi közlekedésben, hogy a jó szellőzés fél klíma. Megfelelő mennyiségű levegőnek, részben friss levegőnek kell ehhez rendelkezésre állnia az utastérben. A buszokban jelen vannak a nemkívánatos szagok, melyeket az emberi jelenlét, a közlekedési eszköz működése generál. Ezektől meg kell szabadulni, de a buszajtók nyitásával ez a probléma nem oldódik meg, mert nincs akkora légcsere, ami a teljes utasteret átöblítené, csak és kizárólag jól működő szellőzéssel lehet kiszellőztetni a kellemetlen szagokat. Tehát a buszok klímájánál fontos az egyenletes, huzatmentes szellőzés, a jó levegő, és a hűtő, fűtő klímaberendezés. A korszerű klímaberendezések 20-30 kW fűtőteljesítménnyel rendelkeznek – mondta el Baricz László, a HKVSZ járműklíma felelőse, a Webasto szervizvezetője. Több európai nagyvárosban is gondot okoz, hogy a nyarak egyre melegebbek. Eddig 30-35 °C-os hőmérsékletre méretezték a klímákat, de 35-40 °C-os berendezésekre van szükség. A régi berendezések ezeknek a követelményeknek nem felelnek meg, azonban az újabb buszokban már a magasabb hőmérsékletre méretezett klímaberendezések működnek.
– Ha a buszban volt gyári hűtés, akkor a klímának a helyét kitalálták, betervezték, kialakították, oda az új, korszerűbb berendezést viszonylag egyszerű beépíteni. Nagyobb probléma akkor van, ha az adott busztípusban nincs gyári klímaberendezés, mert ebben az esetben kompromisszumokat kell kötni, akár a gépészeti berendezésben, a motortér meghajtásnál, akár a légvezetésnél. A busz felső részében úgy építik be az ajtóvezérlő elemeket, légvezetékeket, hogy hosszában lehetetlen elosztani a levegőt az utastérben. Egy kocsinak akkor van igazán jól megtervezve a szellőzése, ha nagy légmennyiséget kis levegősebességgel tudunk biztosítani, azaz sok helyen, nagy keresztmetszeteken képes a levegő viszonylag lassan áramlani. Utólagos klímabeépítés esetén ezt szinte lehetetlen megoldani, illetve kompromisszumokra kényszerülünk, mert a kellő hűtés elérése érdekében gyorsítani kell a befújt levegő sebességét – mondta Baricz László.
Házhoz akkor mentek a pofonért, amikor elkezdték erőltetni az alacsonypadló+légkondit, finanszírozási háttér nélkül. Külön elküldték a KV-ét a pofon boltba, amikor mindezeket használt nyugati hulladékokkal oldatták meg.
- Csak a kompresszort cserélik? Már ez is jó a new AG vanhulokhoz képest, de nem kéne ehhez illeszteni az elpárologtatóüt és a kondenzátor méretét, azaz a tetőegysége(ke)t?
Szóval ez az öreg busz = rossz busz legfeljebb kifogás lehet, annak is elég gyenge.
Mindig mondom, vegyetek egy 15-20 éves prémium autót, aztán pár év használat után majd kíváncsi leszek a használt járművek üzemeltetéséről alkotott véleményetekre. Látatlanban okoskodni mindenki tud...
Nincs ezzel gond, értem is - az ostobaságot / hozzá nem értést meg lehet érteni (nem neked címezve) -, bár el nem fogadhatom...nem mintha számítana, tudom. :)
De az majd fog számítani, amikor annyira elhasználódik az állomány, hogy a két rossz közül lehet választani: ritkítás vagy az AP-arány csökkentése.
Az pedig még kínosabb lesz, ha a KV addigra elengedi a magaspadlós flottájának nagy részét, mondván amit nem engednek forgalomba, azzal nem vesződik tovább, és nem marad csak a ritkítás.
Persze, a média nagy része kormánykézben van, aligha lesz olyan ordas nagy sajtóvisszhangja, de lesz. Azért még lesz.
Nem baj - a magyar virtus, hogy házhoz megyünk a pofonért.
Cimbi Ciprust szokta emlegetni a szakad öreg buszok kapcsán. A ország közforgalmú buszállományának jelentős része nyugatról kukázott tizenéves használt szemét. A karbantartás jellemzően a buszállomásokon való berhelésben merül ki, egy-egy lökhárítóelem, tükör, lámpa hiánya alap, ajtó, szintező, stb. hibával simán eljárnak. Ja, a származási hely a baloldali közlekedés miatt értelemszerűen Írország és az Egyesült Királyság, nem kifejezetten mediterrán éghajlatról ismertek. Mégis, a buszokon egyvalami mindig kifogástalan: a légkondi. Másképp nem is lehetne, mert ablakot nem cseréltek, az eredeti teliüvegekkel járnak.
---
Szóval ez az öreg busz = rossz busz legfeljebb kifogás lehet, annak is elég gyenge. Tisztességes minőségben kell végezni a javításokat és a megelőző karbantartást, és akkor jó állapotban lesz a busz még 20+ évesen is.
Az egy másik kérdés, hogy lehet, hogy drágább lesz, mint újat venni. De lehet jó állapotban tartani.
Ha pedig valaki úgy dönt, hogy gazdaságilag nem racionális öreg busz jó állapotban tartani, akkor nosza, rendszám le, és jöjjön a lángvágó. De élő állat szállítására is alkalmatlan buszok tömegével utasokat szállítani, az minden szempontból elfogadhatatlan.
Tegnap egy offtopik cégnél egy 11 éves busszal dolgoztam. Rég lejárt róla bármiféle garancia, már a gyártó is megszűnt jónéhány éve. A légkondi kiválóan működött, határozottan érezhető hideget csinált az utastérben és a fülkében is, 33 fok külső hőmérséklet és napsütés mellett. Igaz, új korában is igen jó légkondi volt, és 11 éve folyamatosan, gondosan karbantartják.
A kételkedésed lehet hogy örök, de a buszok nem örök életűek. 10-15-20 éves buszok üzemeltetésén nincs mit tanulni, elhasználódtak, mindig lesz valami bajuk, akármit csinálsz velük. De ez le lett már írva ezerszer.
Ja, hát talán meg kellene tanulni üzemeltetni őket. Ezzel a hozzáállással, hogy már előre rálegyintünk, valóban fél év lenne. De ne legyenek illúzióitok, az új járművek sem sokkal fogják túlélni a garanciális időszak elmúlását. Ha azokra is csak rálegyint mindenki, azok is lerohadnak.