A téma a BKV buszai: járművek, alkatrészek, kiszolgáló létesítmények.
A többi szolgáltató, és a BKK minden más tevékenysége offtopic.
Más szolgáltatók topicjai:
Úgy tűnik, a Borárosos délpesti csuklósok Kelenföldön tankolása/pihenése rendszeres lett, ma 2 C2G-t is láttam menni a garázsból Boráros felé (54, 224/224E, 255E-re)
Kis segítséget szeretnék kérni Ik412 busz kapcsãn. Mintha valahol azt olvastam volna, már nincs menetrendileg kiadva egy példány sem. Ez helytálló információ, vagy közlekednek még valahol? Ha igen, melyik viszonylatokon érdemes keresni őket?
Több mint egy évvel a tavalyi világpremierje után hazánkban is debütál a Daimler Buses hidrogén üzemanyagcellás hatótávnövelővel felszerelt busztípusa, a Mercedes-Benz eCitaro fuel cell.
Nem ennek a topicnak a témája, de azért elég balfasz járműgazdálkodás az, hogy ha megáll egy busz valami hibával, akkor nem javítják meg, hanem hoznak helyette egy másikat... Mi az, hogy az állomány fele áll? Meddig akarják ezt csinálni? Pár év múlva akkor ott lesz 500 busz, amiből kiadnak 80-at? Azért ne vicceljünk már.
Eddig ez a három busz volt kint: BPO301 2x, BPI007 1x és a MZE415 1x. Most vasárnap is 412-es megy ki....
Majdnem bedőltem a múlt héten a BKK facebook oldalára kirakott BPO671 képnek, de végül nem jött ki és azt gondolom nem is volt betervezve és talán nem is lesz kint, de pl egy NCA263 is jöhetne még vagy egy BPI415 is, de akár a BPO147 simán beférhetne egyik hétvégére.
Meg tudták tenni, hogy lecserélik az öreg buszokat. Ha az előző tulajdonos (akármilyen okból) a saját pénzének ellensége, arról nem tehetnek.
Amúgy meg... a gazdasági mutatók alakulását elnézve nincs messze az idő, amikor az erdélyi városok fognak Magyarországra használt buszokat adományozni.
Érdekesség, de talán még néhányan emlékeztek arra a kifejezésre, hogy Covid.
Igaz már több év eltelt azóta, de véletlenül az a 2 év állás nem esik egybe a legkeményebb intézkedésekkel Covid kapcsán? (ezek többé-kevésbé egyszerre zajlottak az EU-ban, bár pl. a németek 1 évvel tovább tartották a kötelező maszkviselést tömegközlekedésen és még pár helyen)
Nem bántódtam meg, értem amit mondasz és egyet is értek vele.
Azonban sajnos van az az élethelyzet vagy ezesetben ezer féle miskolci ok ami miatt a buszállományuk fele gyakorlatilag áll.
Szerintem ebben a vismajor helyzetben ami gurul, legyen az egy 20-25 éves jármű máris pluszt jelent az őszi kezdetre.
Én úgy vagyok vele ha adnak fogadd el, ha ütnek szaladj el... Ebben a titulusban nem sértődés lenne a vége, hanem maximális öröm. Az én olvasatomban legalábbis, mert van az a helyzet...
Úgy hiszem még mindig jobb ha egy 25 éves busz gördül be a megállóba mintsem ne jöjjön az a busz és kimaradjon a járat, ami Miskolcon az elmúlt hónapokban rendszeressé vált.
Abszolút nem neked bánás, hanem mindenkit kérek, hogy ebben az ügyben (ami nem ügy de lehet az) az adományozás kifejezést mellőzzük. Jó személyes viszonyom van a MVK menedzsmenttel, hasonló helyzetben igencsak megsértődnék, ha a 2024-es magyar valóságban (ami tudjuk hogy nem acélos, de mégse háború dúl) megkeresne Miskolc, vagy bárki itthonról vagy külföldről, hogy szeretne adományozni nekünk 20-25 éves eszközöket. Itt azért nem tartunk. És ez nem rátartiság, racionalitás. Ilyen eszközök ilyen állapotban ajándéknak sem jók.
Tudom es megis minden alkalommal meglep, hogy mennyivel kulturaltabbak (mint tipus), mint az akar uj Conectok. Mi ugye nem voltunk Citarohoz szoktatva erre delen. Hat, egy megvaltas, hogy legalabb kapaszkodva allva lehet maradni es nem bakkecskezik egyfolytaban.
Hat, ha a feljavitott buszokat, mikor megkaptak, 2 evig rohadni hagytak, akkor azok nem is kellettek nekik. Eros tippem, h inkabb itthon akart valaki villogni ezzel.
Két évet közlekedtek, előtte kb kettőt álltak valóban. De nem tudom, mi lenne az elvárás 20 éves használt buszoktól, szerintem nem az, hogy még 10 évet közlekednek, mint például Budapesten történt és történik több típussal is.
Szerintem ez lehet a magyarázat: 20 éve még túlnyomórészt magaspadlós buszok szállították az utasokat. Ezek szerkezetükből adódóan jobban elnyelik az úthibákat, mint az alacsonypadlós buszok. (Nem romlott vagy javult érdemben az úthálózat minősége 20 év alatt, leszámítva a macskaköves főútvonalak, pl. Thököly leaszfaltozását.)
Kedves Forumozok, buszozok, van egy kerdesem, amire nem kapok valaszt, talan majd itt valaki. 20 eve nem utaztam a budapaesti buszokkal, eddig autoztam. Minden busz valami elkepesztoen raz, azt hiszem mindjart szetesik, az biztos,h figyelem az utasokat es razkodasoknal minha leszakadna az arcuk.......persze az ut sem jo, de ennyire nem kellene,h razzon. Legrugot hasznalnak gondolom, igy kell,h mukodjon? Koszonom a valaszt🙏
Ha nem tévedek most jogilag úgy van,hogyha legalább annyit fizet mint ami a 8 órás minimálbér,akkor mindegy hogy az 2-4-6 órás részmunkaidő akkor is teljes munkaidőnek számit.
Vannak.Én is dolgoztam részmunkaidőben,és megint azt fogom csinálni szerintem év végétől mert nem akarom megutálni az egészet 50 éves koromra..amit néztem az egyik kamionos munka lenne,havi 8 nap (egy kör spanyol) fix nettó 300 ezer ft 6 órás bejelentéssel.De ha nem akarnék dolgoznom sem kéne.A párom kb 3x annyit keres mint én (itthonról dolgozik külföldre) van 2 lakásunk pesten kiadva,plusz föld is bérbeadva,azt évi 1x fizetik,de egyben elég szép pénz (plusz ez adómentes).A háromból lényegesen több bejön mint amit a volán fizet most nekem főállásban,mindennel együtt.
Anno a történelem előtti időkben a forgalmi besegítőknek havi 30-50 órát ajánlott a BKV.
Ez néha üe.vezetői engedéllyel felmehetett havi 70 órára.
Afölött már nem tudom kinek az engedélye kellett volna.
Ez volt az elmélet.
a gyakorlatban havi 70 óráig mindenki mehetett.
A fölött pedig azok akikkel megvoltak elégedve.
Nekem a civil lehetőségem havi 70-110 órát tett lehetővé ezért a legtöbb hónapban 80-90 óra körül teljesítettem.
A forgalmi besegítők - elméletileg - mindegyikének volt valahol főállása, ahonnan munkaadói engedélyt kellett hozni ahhoz, hogy a BKV-nál mellékfoglalkozású forgalmi besegítő buszvezető lehessen valaki.
De valahogy kiderült, hogy pl. a Récseiben dolgozik kb. 10 olyan fiatal ember (25-45 év közöttiek) akiknek nincs főállások.
A többi garázsban is találtak kb. 10-10 hasonló esetet.
Akkori szabályok szerint munkakerülők.
Ha a rendőr igazoltatta őket az éjszakában akkor a BKV-s szerződéses papírjukat lobogtatták, hisz a személyi igazolványaikba munkahely nem volt bejegyezve.
Ebből botrány lett.
Nagyon elkezdte őket vegzálni a hatóság is meg a BKV is.
Ők váltig hangoztatták, hogy nekik elég az amit havi 50-70 órával megkeresnek nem akarnak többet dolgozni.
A munkájukra nem lehet panasz.
Huzavona kezdődött.
Addig alig vezethettek.
Azután engedték őket vezetni de sokkal szigorúbban fogták az óra számaikat mint másoknak.
Igen, ez is igaz. Azzal az "ígérettel", hogy "záros határidőn belül" megkaphatják a D átképzést is. Egyébként Kőbányán minden trolis tanfolyamon van olyan kolléga, akit buszvezetőről képezünk át, a mostanin is van három buszos kolléga. Szóval, nálunk megy az oda-vissza képzés is, házon belül...
Vannak köztük olyanok is, akik pl. Dél-Pesten szerettek volna B->D képzést csinálni, de helyhiány miatt javasolták nekik, hogy jöjjenek inkább trolizni.
Erre 2 válaszlehetőséget tudok. Vagy sokakban fel sem merült eddig, hogy egyáltalán ilyen lehetőség is van, vagy csak simán most kezdi elérni a korhatárt az a "generáció" akik még az Ikarusokon nőttek fel és megszerették ezeket a járműveket.
" Azt mindenki látja, hogy a B-->D lehetőség kinyitásával nagyot nőtt a bevonzható érdeklődők száma..."
FélOFF érdekesség:
Nálunk, Kőbányán kicsit tartottunk is ettől a "húzástól", hogy most akkor biztosan kevesebb jelentkező lesz a trolitanfolyamokra, hiszen ugyanazzal a feltétellel (B jogsi) busz kategóriát is szerezhet, ami nemzetközi kategória (TR kategóriával csak Magyarországon belül vállalhat munkát, vezethet trolibuszt), tehát akárhol - országon belül is lényegesen nagyobb a választék, de akár külföldön is buszozhat. Legnagyobb meglepetésünkre nem lett így, most (éppen) trolira is sokkal több a jelentkező, mint az elmúlt években.
Én pár hete telefonáltam 3 garázsba (Troli, Dp és Cinkota), hogy van e felvétel főállás mell beugró gk-vez-nek és nemleges választ kaptam. Egyedül Délpesten mondták, hogy talán szeptembertől. Vagy ha nem muszáj akkor nem részmunkaidőst alkalmaznak?
Az bízom benne nem elvárás, hogy az üzemképes, napi használatban lévő oktató 415-ösöket a tanoncok alól kirántsa a cég egyenesen a kukába. Azt mindenki látja, hogy a B-->D lehetőség kinyitásával nagyot nőtt a bevonzható érdeklődők száma, azt ellenben senki sem, hogy ez a szám hol fog hosszú távon, stabilan megállapodni. A hullám csúcsának a lekezelésére meg pont kiválóak azok a kifutó 415-ösök, amelyeket (és ameddig) még relatíve könnyen életben lehet tartani, amelyiket nem lehetett az meg az utóbbi években szépen sorjában ment a levesbe. Az nem kérdés, hogy a 415-ös oktatókocsik száma előbb-utóbb eléri a nullát, de forszírozottan kidobni azokat amelyek még relatíve kevés ráfordítással üzemben tarthatók hülyeség addig, ameddig kvázi nélkülözhetetlenek vagy legalábbis nehezen nélkülözhetőek.
Minden garázsban fullig megy a buszvezetők oktatása, a legtöbben B kategóriáról jönnek, szinte elenyésző a számuk a C-vel rendelkezőknek. Lassan az oktatóbusz meg az oktató lesz a kevés, annyi a jelentkező. Annyira kell az ember, hogy adminisztratíve nehéz "kigazdálkodni" az előírt óraszámot és kilométerfutást, hiszen minél előbb munkába kellene állniuk a sofőrhiány miatt.
Annyira bírom, amikor a fotelből osztjátok az észt azoknak, akik ténylegesen benne vannak a dolgokban... :D
A BKV-nál pont a napokban telefonáltak körbe mindenkit, hogy mikor tudna jönni augusztusban, mert húzós lesz a hónap. Ez szerintem nem annak a jele, hogy Dunát lehetne rekeszteni a sofőrökből.
Mégsem találnak "minden sarkon" buszsofőrt,hisz akkor nem hirdetne folyamatos felvétel kiirással a cég.Azt tudom hogy aki képzéssel csinálta sokkal magasabb arányban lépett le nálunk is (hiába a visszafizetési kötelezettség) ,mint aki már tapasztalattal jött.Szerintem a kávénál is igy van..talán az az oka hogy nem minden áron akar képezgetni.
A komment többi része is egy vicc..10 céget tudok ahol fejpénzt adnak..fel vagyok iratkozva évek óta német,meg osztrák sofőrközvetitő oldalakra,napi 10-15 értesités jön úgy,hogy a szűrést még évekkel ezelőtt állitottam be,tehát nem minden állásról.Te valami párhuzamos univerzumból irsz szerintem..
De. Sofőrt minden sarkon találni most már. Nem véletlenül van létszámstop a BKV összes garázsában a trolit kivéve. B-ről D-re már esélytelen bekerülni tanfolyamra a csókosokat kivéve. Úgyhogy az az 50 busznyi plusz vezető elég hamar meglenne.
Ahogy lentebb is írták, volt már hasonlóra példa és akkor se a BKV vette át, hanem az arriva szerződése lett meghosszabbítva. 50 buszt és több mint kétszer annyi sofőrt biztos, hogy nem tud keríteni hirtelen a BKV, akárki akármit is mond.
Ne felejtsd, ez más fajta könyvelési tétel, illetve más az időzítése is. Lehet venni a BKV-nak kocsikat, de azt most kellene elkezdeni, és tuti, hogy nem C2-esek lennének.
Ha még valahonnan sikerül is 50+tartalék állományt szerezni, akkor ezeknek a kiszolgálására sofőrt is fel kell venni, amit mostanában nem találni minden sarkon. Ha az összes irodistát átképzik Bről Dre szerintem még akkor se lenne elég ember.
Illetve arról volt szó, hogy most komoly fejfájás van a bérlések lejárása miatt.
Illetve volt már ilyen a OFF Lokátoroknál, elketyegnek majd az OFF NAYok addig.
A BKV örül, ha a saját számait ki tudja adni, nemhogy még 50 másikat pótoljon... Majd valami kényszer-megbízással jár addig az arriva tovább, amíg nem köttetik meg az új szerződés.
Úgy érzem sikerült keverned a szezont a fazonnal. Elektromos MAN-je a Volánbusznak egy darab nincsen (közforgalomban csak a V-Busznak van olyanja), CNG-sből meg "csak" 164 db van a Volán flottájában. Abból is 75 darab a "kék Volános" vonalakon.
Egyrészt az LPG és a CNG nem ugyanaz, másrészt LPG üzemű buszt tudtommal Európában már nem is gyárts senki (korábban se volt elterjedt), harmadrészt nem mindig az ész érvek döntenek (annó Debrecenben is dízelre váltottak, pedig több mint 20 éves - kedvező - tapasztalat volt a CNG-vel), negyedrészt ott se jár fel mindig, minden busz a hegyre, itt Bp-n se a hegyvidéken járatják a CNG üzemű buszokat.
Durva, de 2017 áprilisában álltak forgalomba, ebben a korban már minden busszal előfordulnak komolyabb problémák, pláne rendes futásteljesítmény mellett. A BKV-nál is vannak ilyen "néhány éves" buszok, megdöbbentő, de az első Conectók jövőre töltik a 10-et, addigra közel lesznek az 1 millió km-hez.
A CNG-üzem praktikus okból lett Miskolcra bevezetve, ugyanis itt épült (volna) ki közép_Európa járműüzemanyag-gáz központja.
Ezt annyira komolyan vették, hogy pl. a 2013 körül a LÁEV akkor még korszerűsítetlen négy Mk48-as mozdonya is a Linde támogatásával, referenciaként CNG-üzemű motort kapott volna.
Aztán nem így lett.
A CNG árával való nagyhatalmi játszadozás pedig nagyon betett a miskolci buszüzemnek.
Igen, a doborzati viszonyok minden bizonnyal közrejátszottak.
Meg vélhetően a miskolci kocsik többet futnak mint a 2 városban lévők. Hiszen főként az elején, maxon voltak járatva...
Szerintem tévút a CNG. Főként ilyen terepre és ilyen darabszámban. Mondjuk Miskolc mindig híres volt a legkezdetlegesebb, leggyengébb motorok kiválasztásában anyagi okok miatt. Így azon sem lennék meglepve ha a másik 2 városban lévők erősebbek lennének, bár erről nem találtam adatot.
Miskolcra dízel való erős motorral. Meg talán az elektromos. Noha azokat sem dombon járatják, ahol talán jobban tudna visszatölteni, sík terep, kertváros...
A város legkihasználtabb, eddig fixen csuklóssal járó járatát a 35-öst munkanapokon kompletten szólósították, jelentős sűrítés (járatkimaradás = busz és sofőr hiány) mellett, így a Szabadságharc utcán már csak hétvégén jár fel csuklós.
Minden más jobbára csuklós, a Sályi part se kicsi...
Célszerű lenne a dizeleket előnyben részesíteni mert azok azért felbírnak menni, csak már olyan rom állapotban vannak ami kiverné a biztosítékot (ha csak azok járnának az Avasra).
A CNG-k motorja többek között azért fő meg, mert nem bír az Avasra felmenni. A régi SG MAN-ok is éppenhogy felvánszorognak, már kilométerekről hallani, ha egy CNG vagy SG MAN megy fel az Avasra. Az utasszám indokolja a csuklóst az Avasra, viszont a motor nem bírja. Oda húzócsuklós vagy erősebb motorral felszerelt csuklós buszokat kellene járatni. A CNG-kre utólag vágtak ki szellőzőket, mert megfőtt a motor. A másik két városban azért nem nyúzzák ilyen emelkedőn a buszokat, meg feltételezem, a karbantartás sem olyan, mint Miskolcon. Meg az is elgondolkodtató, hogy mennyire lehet jó konstrukció ha Bécsben kb. 20 évig kizárólag gázüzemű (LPG) buszok jártak, utána hibridek, gázosok, dízelek vegyesen, majd fokozatosan cserélték a flottát dízelre és egy pár éve már csak dízel buszok közlekednek.
Kemény, hogy tömködik a haverok zsebeit, szóval van itt péééénz gazdagon... inkább költenék új járművek lízingdíjára, de hát akkor mibŰŰŰ élne meg a Diesel DR Kft., az örök nagy haver PRIM-VOL TRADE Kft. meg a VARIENS KFT...
Ezek hárman együtt "csak" 4 tételben egy 2 éves szerződésben akár ~567 millió forinttal is gazdagodhatnak. Miközben 20+ éves romokhoz szállítanak alkatrészt. És akkor a többi több tucat sort át sem néztem. 1255 tételt listázott ki az Excel csak határozott idejű szerződésekből. Hjjjaj gyerekek, hülyének van itt nézve mindenki...
Mitől függ, hogy egy adott autóbusz értékesítés megjelenik-e a "Hatályos szerződések listájában"? (Van olyan, aminek nincs nyoma benne az elmúlt 1 évből)
az Ik-620 de különösen az IK-180 miskolci üzemeltetése teli volt személyi és műszaki botrányokkal.
Akkoriban nagyon nem volt divat, hogy megyei hírlap írjon a megyei vagy városi vezetők botrányairól, személyi ellentéteiről, de az MVK-nál megesett az a csúfság, hogy az országos NÉPSZABADSÁG (800.000 olvasó) egy vasárnapi lapszámban kettő oldalas cikkel írt az MVK Főmérnöke és az MVK Igazgatója közötti civódásokról :
- folyosó lefalazások,
- nem beszélünk egymással,
- ahol tudunk keresztbe teszünk,
- stb.
aminek levét az MVK műszak, a forgalom és az utasok itták meg.
Pedig akkoriban 3 percenként járt a villamos és naponta 120-140 busz volt forgalomban.
Központi, budapesti beavatkozásra rendet csináltak Miskolcon és az Ik-260/280 korszak ha nem is gondok nélkül de jó 10-15 évig rendben működött.
OFF: Mondjuk én még nem hallottam olyan típusról, ami az MVK-nak bejött volna, ott érdekes módon minden döglődik... Ugyanilyen CNG-k járnak amúgy Nyíregyen és Kaposváron is, mégsincs leállítva a flotta fele
Most ez a mit miért nem lehet megcsinálni dolgot ne kezdjük már el lécci; ezek a buszok még a jobbak közé tartoznak és valószínűleg itt lesznek még sokáig, néhány kijelző kicserélése meg azért nem tűnik egy több hónapig tartó megugorhatatlan feladatnak...
Elég benézni a miskolci topicok egyikébe. Hiába van papíron bő 150 busz, ott írják jó ha van 90 üzemképes amiből min 10-15 bérelt. A többi javításra vár (alkatrészbánya) vagy már rég selejt.
A még futó buszokkal is rengeteg baj van. A dízelek már rég bontóba valók, elemekre vannak hullva. Porrá vannak rohadva. Esküszöm meglepődnétek hogy néz ki némelyik... Nem egyszer előfordult, menet közben szakadt ki a C híd mert kirohadt a felfüggesztés. Ez főként a Neoplanoknál van.
A CNG-k túlmelegednek, motorjuk számtalanszor meg lett főzve, km se kevés bennük. Főként a csuklósok hullanak. A 40 db-ból legalább 10-15 db tartósan áll, motorfelújításra várnak... Ezek már vélhetően több milliós tételek, cserébe még ki sincsenek fizetve... Sajnos eddig bírták. Szerintem gyárilag se egy tökéletes konstrukció volt, de nyilván a kb semmilyen karbantartás tett be nekik végleg.
A midi Ivecokkal csak a baj van, nincs olyan nap mikor egyszerre utcán lenne mind a 6.
A Bydek úgy ahogy tartják magukat, egyelőre.
A bérelt buszok talán még jobb állapotban vannak mint a sajátjaik. Bár abból is van egy szóló Veszprémi ami amióta itt van kb 3x ha forgalomban volt, többi állás...
Szóval nagyon gáz a helyzet. Ezt tetézi egy már a végtelenig kiritkított menetrend...
Ha tippelnem kellene már nem sok van hátra az MVK-nak. Ha csak nem öntenek bele pár milliárdot és vagy 100 új buszt...
Addig meg kb minden jól jönne nekik... Csak az is pénz.
Egyik NLE-s hulladékot láttam ma forgalomban, felhajtott orr-fedlappal. Csak így lehetett valamit lehűteni, vagy egyéb okból nyílt fel az elem?(Az adott menet végén kiállt a forgalomból.)
OFF: Jöttek még utána elektromos BYD-k, gázos kicsi Ivecók meg az ex-veszprémi flottából is bérelnek párat, szóval kötve hiszem, hogy ez az 1 db ex BKV-s 280-as jelentené ott a megváltást, de mondjuk én se nagyon értem az ottani járműgazdalkodást, mintha a javítás helyett hoznának mindig inkább újabbakat...
Adjatok még pár 280-ast (vagy bármit ami mozog) Miskolcnak, bőszen forgalomba fogják állítani... :)) Olyan mérvű buszhiány van, mindennek örülnének ami gurul...
Azért kérdezném hogy hogyapichába amikor néhány éve vásároltak egy teljes flottányi VADONATÚJ CNG buszt?
Érdeklődnék, hogy miért szükséges munkaórát és anyagot áldozni arra, hogy a valószínűleg a vastelepre kerülő roncsokról el legyen távolítva a rendszám és a többi felirat?
Adjatok még pár 280-ast (vagy bármit ami mozog) Miskolcnak, bőszen forgalomba fogják állítani... :)) Olyan mérvű buszhiány van, mindennek örülnének ami gurul...
Ez a járat honnan indul a Széll Kálmán téren? A régi útvonalat járja a Városmajor utcán át, vagy levágja a kerülőt és a Szilágyi Erzsébet fasorban megy?
Ha már a naaagy bronz lovas szobrom megalkotását elhalasztották, legalább a járat kocsijaira tegyétek ki a babérkoszorúval ékesített, A3-as méretű fotómat, melyen a zugligeti végállomáson büszkén tekintek a távoli boldog és szép időbe.
A szombati Libegők éjszakáját követően heti rendszerességű Ikarus-retrójárat indul vasárnaponként az R158as vonalon. Ehhez kapcsolódva az alábbi kommunikációt kérjük, javasoljuk. A csatolt fotót kollégánk készítette, felhasználható.
Rendszeres Ikarus retrójárat indul
Július 14. vasárnaptól egészen őszig, szeptember 15-ig a sokaknak már ismerős R158-as járat vasárnaponként régi idők járműveivel eleveníti fel azt a kort, amikor a 158-as busz az akkori Moszkva tér (ma: Széll Kálmán tér) és Zugliget, Libegő között közlekedett. A járaton alkalmanként egy-egy, különféle típusú és arculatú, Ikarus gyártmányú autóbusz közlekedik majd. A Széll Kálmán térről minden óra 50-perckor, Zugliget, Libegőtől pedig minden óra 5-perckor indulnak majd a járatok délelőtt 10:50-től kezdve. Az utolsó járat a Széll Kálmán térről 17:50-kor, ellenkező végállomásáról pedig 18:05-kor indul majd. Az R158-as jelzésű járat normál díjszabással vehető igénybe, a járaton elsőajtós felszállási rend lesz érvényben.
A legenyhébb műkedvelők is ismerik az N-és R-"vonalcsoportot" és azok végállomásait. Onnan már csak két pöccintés és legfeljebb 20-25 gyors kattintás előre, mert legfeljebb egy hónapra tölti fel a BKK a cuccot.
Nem nagy teljesítmény. Fikázó hozzászólást, valamint az Általad odabiggyesztett számsort kiagyalni nehezebb - és előrébb se jutsz vele.
Miskolcon konkrétan még azzal az 1 ex-BKV-s 280-assal is kint vannak a vödör aljából és azért pörgetik. Nézd meg a fordákat amiket visz. Ez nem nosztalgia, csak annak van eladva. Időnként less be a miskolci topikba... :)
Szombaton (legalább) négyféle Ikarusszal utazhatsz az R158-ason.
És már több helyütt kommunikálták.
(egy kis jótanács/trükk/vezércsel: érdemes rákeresni idejekorán a Budapest Go-n a retró/nosztalgiák végállomásaira. Nem nehéz, mert a karika egy része általában okkersárga. Így a direkt kommunikáció előtt jóval tájékozódhatsz és ez teljesen hivatalos, legális)
Ezeket a retro járatokat miért az utolsó pillanatban kell meghirdetni? A tömérdek mennyiségű 200 éves villamosok, amik a kutyát nem érdeklik, meg vannak hirdetve hónapokkal előre, sőt minden hétvégén járnak, de egy sokakat érdeklő 260-as, 280-as, esetében pár nappal előtte hirdetik meg a lehető legkevesebb sajtóvisszhanggal, a BKV vagy a BKK még csak véletlenül sem rakná fel a facebook-oldalára, de ha fel is rakja, akkor mikor már megvolt a nosztalgiamenet, vagy jobb esetben aznap vagy előtte egy nappal, hogy a paraszt még véletlenül se tudjon mondjuk arra a napra szabadnapot kivenni (mert ugye nem mindenki van otthon hétvégén). És magam sem gondoltam volna, hogy a budapesti tömegközlekedés színvonalától fényévekre lévő MVK a BKV-t megszégyenítve indít egy egész hónapra nosztalgiajáratot, bár kissé olyan érzésem van, hogy a koncepció a járműhiány pótlása, ugyanis nem kell rá külön jegy, az általános díjszabás érvényes, de rá tudják mondani, hogy nosztalgiajárat, az mégiscsak rossz fényt vetne a az amúgy sem túl jóhírű cégre, hogy 8 éve leselejtezték az Ikarusokat, most meg újra forgalomba állítanak egyet (bár hozzáteszem, jobb állapotban van, mint jó néhány fiatalabb MVK-s busz), viszont így nem lehet rájuk sütni, hogy visszafelé fejlődnek. Mindenesetre tragikomikus, hogy Budapestről le kell utaznom Miskolcra, hogy “nosztalgia“ 280-assal utazhassak.
És tegyük azt is hozzá, hogy alapmenetrendben a 71-ből valami 52-53-at tudnak már csak kiadni belőlük egy nap. Az 76%. Mondjuk azt hiszem, aki 20 éve nyáron kijelentette a metrópótlón, hogy ezekből az FJX-ekből még 20 év múlva is lesz állományi kocsi, azt ott akkor el is vitték a diliházba.
Amúgy ennek kapcsán: annak van valami oka, hogy Kelenföldről nem fogynak a leselejtezett Volvók? A Nagyszőlős felől nézve olyan a garázs, mintha több selejt kocsi lenne a tárolón, mint állományi.
Én aztàn abszolút nem utálom a Volvot (poziciómban talán nem is illene), de kiegészíti amit írsz, hogy az utcai/gelkás javításokon túl még a garázsban lèvő kapacításokat is elviszi.
Teszem azt cinktán délelőtt 10:30-kor végignézel a futós soron, aklor látsz egy mercit és mondjuk 5-6 öreg volvót.
Természetesen javarészt ez a korkülönbség miatt van.
Dolgozol is ezekkel az autóbuszokkal vagy csak "kívülállóként" csodálod őket, mint lassan múló történelmet?
Bár én ritkán kapok Volvo-t, helyesebben Volvo-s vonalra startot, de mindig bennem van a félsz, hogy abban a szolgálatban valószínűleg van esélye a busz cserének, ne adj Isten vontatásnak.
Én úgy gondolom - még ha besegítőként is - lojális voltam és vagyok a céghez, ezért nem fogok most példákat írni egy-egy Volvo-s szolgálatra.
Elég annyi, hogy ritka az amikor nincs kint a "Gelka" valamelyik gépsárkánynál, ha nincs probléma akkor némi nélkülözéssel, kompromisszummal el lehet velük dolgozni.
De közel sem az a kategória aminek még további öt évig az utasokat, Budapestet ki kellene szolgálni.
Való igaz, vannak vidéki városok, ahol még ilyen sincs, de ez olyan példa amikor a kaja miatt fanyalgó kis kölköt azzal vigasztalják, hogy van olyan is aki még ma nem evett!
Survivorship bias. A flottának az a fele, ami nem gyulladt ki, illetve egyéb okokból nem lett leselejtezve akár az Ikarusok előtt, és rendesen fel lett újítva, az nyilván jó, nem is mondta senki az ellenkezőjét.
Akárki, akármit mond, a Volvok megállják a helyüket 2024-ben Budapesten. Csupán a statisztikát rontják le, hogy 18-20 évesek. Alacsonypadlós, klimatizált, és mindegyik fel van újítva. Talán még jobb állapotban vannak, mint 10 éves korukban. Van még bennük legalább 5 év, de szerintem több is. Személyes kedvenceim voltak mindig is.
Nyilván, de ez az egész most onnan indult, hogy minden igényt kielégít a 18 éves Volvo, és a meglévő megfelelő busz helyett nem éri meg újabbat venni, bérelni legalább is biztos nem.
Utasként megfelelő, sőt kiváló műszaki állapotú, busszal szeretnék utazni. Olyannal, ami nem balesetveszélyes. Én utasként ennyit várok el a szolgáltatótól a jegyem/bérletem ellenértékeként. Pont.
Nekem, az utasnak, aztán mutogathatod a busz alját, egyrészt fogalmam sincs mit látok, másrészt meg magasról leszarom, mert nem ott utazom és engem az utast, újabban ügyfelet, csak az érdekel, amit fentebb írtam.
Nem lehetett már hosszabbítani, mert egyszer már toltak bele +2 évet.
Úgy maradhattak volna, ha egy új eljárást kiír a közlekedésszervező szolgáltatásmegrendelésre legfeljebb 10 éves buszokkal. Na akkor meg az a hiszti ment volna, hogy a BKV elveszít megint 150 forgalmit...
Neked meg az az apróság nem tűnt fel, hogy rajtad kívül mindenki a vásárlásról beszélt, attól függetlenül, hogy bérléssel bohóckodnak, mint ahogy az új Conectok többségét is bérlik, és a maximidik is bérelve lesznek. Az az összefüggés is biztos felfoghatatlan számodra, hogy a főváros úgy dönt a saját cége állományáról, vagy a külsősöktől megrendelt szolgáltaltásokról, ahogy akar, innentől kezdve a C2-k szerződését is hosszabbíthatták volna, hogy új buszos azolgáltatásnál olcsóbban járjon a meglévő busz, megvehették volna tulajdonba is őket, meg járathatnák a meglévő Volvokat is, ahelyett, hogy kiszervezik a szolgáltatást elektromos csuklóssal, vagy épp maximidit bérelnek az utasként tökéletes C1-ek helyett.
Gondolom az az apróság nem tűnt fel és számodra értelmezhetetlen, hogy az egyik már réges rég saját tulajdon (Volvo), a másikért tetemes bérleti díjat fizetnek évekig, és akkor se lesz még az övék (arrivás C2), a hamradik pedig zsír új lenne szintén saját tulajdonban (opciós Conecto), és meg merem kockáztatni, hogy arányaiban nem is lenne drágább.
Na de bonyolult összefüggések ám ezek, ne is próbáld megérteni...
Az Agora a BKV legkevesebbet futott busza? Kb.15 évet járt a BKV nál, de sofőr szerint aki járt vele(2013 körül), évi 200 napot javított.mivel szegény egyetlen a tipusból, így ez aligha nevezhető csodának, nem is értem miért maradt a BKV nál olyan sokáig ,nem passzolták el sehova.
Én ritkán utaztam vele, de azt se selejtezése előtti években, hanem 2008-2013 körül.Tetszett, komfortos, szépen ment.Amikor épp olyanja volt.
A volvoknal drágább volt járatni , 3s mivel egy volt belőle,alkatrész se volt hozzá, gondolom azért is állhatott sokat.
Így, hogy júliusban még arról beszélünk, hogy a maximiditender nem reménytelen, mikor lehet reális az első példányok forgalomba állítása? Elsősorban a 412-esek miatt kérdezem. Meddig maradhat a szóló C2-k miatti kidobások után megmaradó 6 db 412-es? (Eddig januárról volt szó. Kitolódhat ez 2025 tavaszára akár?)
3 napja még azt mondtad, hogy teljesen hülyeség a bevált, 10 éves BKK specifikus Citarokat a városban tartani, új Conecto kell helyette. Ma már valahogy jó a 18 éves Volvo is.
A sok Conecto után kifejezetten felüdülés egy ilyen Volvo (mondjuk nekem soha nem is volt velük bajom). De ugyanígy vagyok a Citaro-kkal is. Egy rendszámot ott ki is emelnék, múltkor az NGC145-ön olyan szinten ment a klíma, hogy kb meg lehetett fagyni rajta, ahhoz képest pl az off Volános elektromos vackokon meg lehet pusztulni, de a csoda Modulokon sem működik soha normálisan. Még az Euro2-es LYH-k is ezerszer különbek, mint egy Conecto, ez is szomorú... De a PTG/PCC csuklósokra sem mondaná meg senki, hogy 20+ évesek (tudom, sajnos elrohadnak, de ettől még laikus szemmel jó kocsik).
Állítólag nagyon rossz most nekünk, hogy ilyen "szar" Volvókon kell utazni, de én ezzel speciel tegnap teljesen meg voltam elégedve; a klíma ment, az "alulmotoruzáltsága" ellenére pedig még kicsit korábban is értünk be az Örsre, nemhogy késtünk volna... Szerintem 10-ből 10 utas nem mondja meg, hogy ez a busz 18 éves, nem pedig 11, amire itt egyesek annyira vágyakoznak, mert óriási színvonalemelkedést hozna... Írhatnék rendszámot is, de igazából felesleges, mert nekem általánosságban véve is kedvezőek a tapasztalataim ezekkel a cinkotás Volvókkal, és nem szökőévete egyszer szállok fel rájuk. (Tudom-tudom, a jó édes anyámat azért is, amiért dicsérni merem, lehet írni az okosabbnál okosabb kommenteket, hogy ez nem is úgy van, meg nyomkodni a mínuszokat megint... :))
Az év végére az adósságállományunk 30 mrd körül alakulhat (ez nem egy év alatt jön, jött össze, és az a hàttere hogy a kb 0 beruházás mellett a napi üzemeltetesből ennyi hiányozhat elismerten amit hitelből lehet egyelőre fedezni).
Ez hülyeség, a Volvo már réges rég előremenekült a hibridekkel, aztán az elektromosokkal, mert dízelben nem igazán voltak versenyképesek, a Van Hoolnál is hasonló volt a helyzet, ők is az alternatív hajtásban látták a jövőt, amúgy érthetően, mert a politika ezt az irányt diktálja. A sajtóközleményükben az alkatrészek és az energiaárak emelkedését nevezték meg kiváltó oknak, ezt pedig az előző hozzászólásomban említett két dolog indikálta, ilyen körülmények között már nem tudnak árban lépést tartani a kínai és a török gyártású buszokkal.
A Volvo és a Scania se ment amúgy a levesbe, csak ezentúl a bódét gyártja majd más az alvázaikra.
Egyáltalám nem ez a probléma, hanem a villanyosítás. Legtöbb buszgyár úgy állt bele az e-busz gyártásba, hogy nem növelte a gyártókapacitást, hanem a dízel buszok gyártásának a rovására kezdtek villanybuszokat gyártani. Az MAN és a Solaris új gyáregységet épített az eleltromos buszoknak. A Mercedes meg nem. A Van Hool és a Volvo emiatt ment a levesbe. Helyettük jötttek új szereplők. Mindeközben a piac meg úgy gondolta, hogy nem lesz olyan gyors az átállás, mint ahogy azt a gyártók gondolják. Jelenleg az európai gyártók közül csak a Solaris és az MAN tud szállítani hat hónap körüli határidővel dízel buszt szállítani.
Köszönet érte a covidnak és a háborúnak... Az értelmesebbek mondjuk már akkor figyelmeztettek, hogy nem a "mindmeghalunk" az igazi para, hanem hosszú távon lesz meg ennek a böjtje, gazdasági szempontból.
Azt lehet tudni, hogy ki volt a C2-es buszok első tulajdonosa? Bérelte, lízingelte vagy megvette őket egyáltalán az Arrivabus? Az biztos, hogy a Mercedes Benz Bank benne volt az üzletben.
Egymás után zárják be Európában azokat autóbusz gyárakat (Volvo, Scania, Van Holl) melyek városi buszt vagy városi buszt is gyártottak.
Mégis mit várnak?
Persze, hogy megnő a szállítási határidő.
Hiába esküdöztek a gyár bezárók, hogy az adott típust vagy utódját tovább gyártják majd Mexikóban vagy Egyiptomban vagy Piréziában, csökkent az európai autóbusz gyártó kapacitás.
"...miközben a környező országok és már az Arriva is a színvonalasabb Citaro mellett köteleződött el."
:-D :-D :-D
Nem, nem azért köteleződött el a Citaro mellett, mert színvonalasabb buszos közlekedést szeretne, hanem azért mert jelenleg kettő és fél év(!) a Conecto szállítási ideje. (Hogy miért alakult így az egy érdekes történet, de ez nem a topik témája. Csak annyiban érinti a topikot a Mercedes rossz döntéseinek sorozata, hogy ha most a BKV hirtelen kiírna egy tendert, azon a Mercedes, vagyis az ITK, Conectóval tudna indulni csak. Vagy Iveco Otokorral, amire már volt példa mostanában ugye.)
Senki két sort nem írt hogy ki jogosult (ilyen visszavásárlásos környezetben ez nem triviàlis) eladni, kinek akarja milyen allapotban milyen áron milyen darabszámban a kocsikat értékesiteni.
Amúgy ilyesmit nem is könnyű közbesz környezetben leírni (nem is lehetetlen) így sugdolódzások voltak kávék meg szendvicsek mellett amiből ez lett h mentek egy kört németorszagba és mi vagyunk a kreténel/korruptak h îgy szereztük meg…….
Ezekez az állításokat mondjuk illene már bizonyítani is, de láthatóan ez eddig még sosem sikerült, sőt, amiről a legilletékesebb írta le, hogy hazugság amit állítanak a C2-es kocsikkal kapcsolatban, azt fújod tovább.
"Arrivás volt C2-esek kapcsán fel lett ajánlva a flotta, a BKV elutasította, továbbá semmilyen lobbitevékenységet nem folytatott értük fővárosi szinten, hogy anyagilag támogassák pont az általad említett dupla annyi idős autóbuszok kiváltása érdekében. "
Szintetikus olvtárs konkrétan erről három hónapja kicsit mást válaszolt - pont neked:
"Kikérem magamnak és a BKV-nak az inszinuàciót hogy nekünk egy darab se kellett.
Tök mindegy mi kellett vagy mi nem, félhibbant szédelgő reménykedő kamugyàros okoskodókon kívül soha senki se vételre, se bérlésre, se részét ,se egészét a kocsiknak nem kínálta. Bizonyîtani tudom."
Nagyban annak is köszönhető a mostani állapotok, hogy a BKV keze teljesen el lett engedve fővárosi oldalról és kvázi kifizető helyként funkcionál (tisztelet a kivételnek természetesen) a mai napig. Elég megnézni hány meg hány irracionális buszbeszerzés, felújítás, különböző mutyi szerű történetek zajlottak hozzáteve mind a Tarlós, mind a Karácsony érában, amire mindig volt valamilyen kifogás, viszont legkevésbé se a város vagy utasok érdeke dominált.
Vége van a metrópótlásnak (amit úgy vártunk, mint a messiást), lehetne villantani, de látszik, hogy nem nagyon van hosszútávú koncepció a Conecto vásárláson és bérlésen kívül, miközben a környező országok és már az Arriva is a színvonalasabb Citaro mellett köteleződött el. Az a minimális szolgáltatási színvonal is hiányzik 2024-ben, hogy hétvégén lehetőség szerint 105 és 210 ''belvárosi elit vonalra'' ne a klíma nélküli igénytelen Modulokkal árasszák el, ami az utas mellett a sofőrnek is szenvedés, természetesen máshova se küldjenek ilyen állapotú buszokat hétvégén.
Arrivás volt C2-esek kapcsán fel lett ajánlva a flotta, a BKV elutasította, továbbá semmilyen lobbitevékenységet nem folytatott értük fővárosi szinten, hogy anyagilag támogassák pont az általad említett dupla annyi idős autóbuszok kiváltása érdekében.
Nem, tényleg nem értem, hogy miről hadoválsz itt egyre hosszabban és miért mosol össze mindent mindennel, de szerintem nem is leszek annyira mazochista, hogy tovább produkáltassalak, szóval inkább elengedem. Törődj bele, hogy nem fognak a BKV-nál tovább futni az NCA Conectók 20 éves korukig és úgy 2035 tájékán valószínűleg a Lion's City-k se kerülnek a BKV-hoz, kb 1 millió kilométerrel a hátuk mögött. Nagy kár értük...
Házi feladatként viszont érdemes utánajárni, hogy mennyibe kerül most ez az x éves Citaro bérlés a sallangokkal együtt és mennyibe került volna, ha lehívnak még 20 új Conectót (amennyiben él még a szerződés), természetesen arányosítva.
Szerintem az pont választ adott a kérdéseidre, ha maga az ernyőszervezet lesz a tulajdonos, vagy csak bérlő (ebben az esetben ezt az elővásárlásos macerát, pláne az egymásnak eladást is nyugodtan elengedhetjük). A Trollinók pénzügyi-tulajdonjogi konstrukciója is hasonló, igaz, ott legalább a gyakorlatban nem terheli több szolgáltató az ágazatot.
De most válaszoltam volna inkább azt, hogy nagyfiúk, oldják meg? Rendben.
Nagyfiúk, oldják meg.
Nagyfiúk, oldják meg.
Nagyfiúk, oldják meg.
Pipa.
Nem csupán szebb a használt Citaro, mint a LOV, hanem ott tartunk, hogy ha nagy egészben nézünk rá a rendszerre, akkor az baromira ki fog ütni, hogy tucatjával voltak még a rendszerben olyan buszok, amik már azelőtt is használtan álltak forgalomba, hogy bejött volna a nagy Mercedes-megrendelés, és még azután is itt rogyadoztak az utakon, hogy mások odakint nem szégyelltek okosba' lecsapni ezekre a tíz és nem plusz kettő évesekre még olyan három-négy évnyi üzemmel való számolással - ez alatt értek üzemeltetőt/bérlőt, és bérbeadót is egyaránt. LOV, LYH, MFW pont ilyen, de azzal sem volt kevesebb gond, hogy a 7700A-flotta nagyját is tovább nyögtük. Ha viszont lett volna lehetőség egyben nézni a gördülőállományt, akkor viszont már nemcsak egy szimpla nedves álom lett volna arról, fantáziálni, hogy ezeket mind új buszra cserélheti a BKV is, mint az Arriva az övéit, hanem gyakorlatilag részben felesleges is.
Nem, baromira nem fog itt érdekelni kétmillió embert, hogy hányféle módon lehet szétszálazni a résztvevőket, hányféle kifogást lehet találni arra, hogy ki miért úgy szolgáltat és miért szolgáltathat úgy, ahogy, miért és mennyire nincsen közük egymáshoz a pénz és a piac száraz jogán, és egyébként miért helyes, ha úgy alakul a helyzet, hogy a buszok felét röhögve ki lehet cserélni tíz éven belül újabbakkal, a másik felét meg akkor, ha szerencsénk van. Elárulom, az a nagy büdös helyzet, hogy akkor is egyetlenegy összefüggő telibevert város állítólag egységes szolgáltatásáról beszélünk, nem pedig egy bizarr módon egymásba fonódó Kelet- és Nyugat-Berlinéről. Hát még szép, hogy nem a realitásoktól elrugaszkodott elvárás az, hogy egységes legyen a szolgáltatás színvonala.
Érted ezt? Mert nekem nem tűnik úgy, hogy eddig átjött volna. Eleve két teljesen más irányból nézzük a dolgot, más megközelítések és más érdekek palástját öltve magunkra. Mintha egyikünk a Rumbach Sebestyén utca ablakából nézne ki az utcára, a másikunk pedig az Akácfa utcából.
De mondom, ha nem képesek egy ilyen felállásban kvázi egységesen szolgáltatni, akkor jó, engedjük el az alapkoncepciót. Én benne vagyok. Vesszen a BKV, vagy vesszen az Arriva, vagy vesszen maga a BKK. Az egységes szolgáltatásnak alapfeltétele az is, hogy a rendelkezésre álló eszközállományt egy nagy egységben, vagy legalábbis azt megközelítően lehet kezelni.
És inkább "bullshitelek", mint tapsoljak annak, hogy egy rendszernek merjük titulálni azt a felemás üzemet, amit még egy agyvérzéses beteg féloldalasan lebénult teste is megirigyelne.
Az pedig szintén baromira felemás, már megbocsáss, hogy valaki azért sír egyszer, hogy a városi cégnek meg van kötve a keze, másszor meg rögtön új busznál alább nem is adná. Egyszer azon agyaljunk, hogy mi módon lehetne egyáltalán bármit is közbeszerezni ekkora mennyiségben, másszor meg azon, hogy csakis újat. (Megjegyezném, ez a közelmúltban véletlenül pont sikerült.)
Nem ismertem a 158-as busz vonalãt. Most megnéztem a térképen. hát jól a város szélén fognak futni a buszok… Persze az király hír, hogy lesznek nosztalgia buszjáratok! Az már elgondolkodtató, hogy hogy lehet egyes emberekben (akár lakók, akár politikusok) ekkora útãlat és düh a régi buszokkal szemben, amiért a belvárostól igen távol lehet csak ilyen rendezvényt szervezni. :(
És végül megint Szegedet és Nyîregyet hoznàm fel példànak.
Elöbbinél minden szombat felvaltva Ziu/280 jàr,Nyîregy péntek,vasàrnap ràncos 280 fixen,és ott nem zavar senkit érdekes módon.
De arra is volt javaslat,hogy esetleg 85 ösre/23-asra szombaton kizavarni egy 280-at. De akàr 117en is elketyegne egy 260-as,vagy bàrmilyen proli,munkàs környékre berakni ezeket ahol eredetileg is a vége fele jàrtak.
Akkor így a Budàn lakó emberkék nem írkàlnànak panaszleveleket,ha tényleg nem a BKV-n múlik.
Ez a retro jàrat egy visszatérő,egyben érdekes téma is.
Ha néz valaki különféle Fb csoportokat,most màr konkrétan ott tartunk,hogy a lelkes magàn tulajdonosok nagyjàból minden hétvégére szerveznek programokat és 3-asàval 4-esével is vonulnak különböző jàratokon. Ma 173ra volt meghirdetve,és 4 IK280 tiszteletét tette.
De akàr a hónapban történt 69A paràdézàs 3 IK260-al, vagy különféle jàratok kisérése, a vecsési különjàratok,falunapok egyéb rendezvények különjàratai igazàból felsorolni se lehet annyi ex BKV-s kocsi aktîv. Szerencsére nagyon jó helyekre kerültek,reméljük ez a lelkesedés nem marad abba,és valamiféle összefogàs is lesz,mert van rà kereslet. Akàr tényleg egy egész nyàri meghirdetett menetrend is működhetne valami külső segîtséggel.
Pont ez hiànyzott eddig,mert sokàig az volt a divat valaki megvette lerakta a kertben és vége,max egy Ik.tali és kifújt(most is van ilyen).
Ha nem is ilyen szinten ,de valami hasonlót vàrtunk volna a Bkvtól is.
Ehhez képest a nagyjàból 15-20 db szàmú retróflotta egy métert se mozdul konkrétan a garàzsból.
A kommunikàciókból,és az itteni topichozzàszólàsok alapjàn ez az Ik.retró felsőbb szinteken nem megy àt úgy gondolom.
Helyette nosztalgiavillamos orrvérzésig,és cabriojàrat sajnos tovàbb nem làt a megrendelő. A poén,hogy amikor az emlîtett kocsik aktîvak voltak még,jóformàn akkor sokkal több retrójàrat volt szervezve.(R173,R86,stb),pedig 20en,85 ösön akkor még bàrmelyik hétköznap meg lehetett tenni a "retrózàst".
Sok bullshitet írtál, de egyik kérdésemet se sikerült megválaszolni...
Már eleve a probléma detektálása is rossz, mert nem azon kellene agyalni, hogy lehet 10+2 éves (értsd: élettartamuk végén járó) buszokra "okosba" lecsapni, hanem azt, hogy hogyan lehetne újakat venni.
Próbálkozni persze lehet, ennek láthatjuk is az eredményét, de az ebben a topicban már keveseket érdekel, hogy anyagi szempontból megérte-e, csak odáig terjed a figyelem, hogy szebb mint a LOV, wow.
Amennyiben hülyeség legalább megpróbálni elérni valamilyen módon, hogy ne olyan felemás üzem legyen a városban, hogy az egyik szolgáltató a 10 éves kocsijaitól simán megválhat, míg a másik eleve gyakran 10+-os használt kocsikat kénytelen elkezdeni üzemeltetni, és nagyjából az akkori értéke felét rákölteni, mire forgalomba állhat, úgy legyen nyugodtan hülyeség a szemedben. Sajnálom.
Legyen az elsődleges szempont egy egységes színvonalú, átjárható, együtt rendszerben kezelhető közlekedési szolgáltatás. Ha ez nem megy, akkor nyugodtan hagyjuk is abba az egészet, és égjünk ki a fenébe. Máshol, a világ boldogabbik felén ez valamiért elég gyakran működik, pedig ott is kifejezetten gyakori a tisztán piaci szereplő, illetve a banki tulajdonú autóbusz. Ha az nem tetszik, tartsd magad minél távolabb a világnak annak a boldogabbik felétől, ha kérhetem.
Annak, ahogyan jelenleg a BKK működik, és ahogyan simán jelen lehet párhuzamosan tisztán piaci szereplő, törvényekkel agyonszabályozott városi tulajdonú cég, és ezek úgy tehetnek keresztbe egymásnak, ahogy csak akarnak, valóban nincs sok értelme. Ha mindenáron fenn akarjuk tartani ezt a rendszert, mégpedig hatékonyan, az üzem alapjául szolgáló tárgyakat minél értelmesebben felhasználva, legyen az bárkinek is a tulajdonában, alapfeltételeket kell átírni hozzá. Ha pedig ez nem megy, akkor vagy térjünk vissza a városi tulajdonú szolgáltató monopóliumához, vegyük el a teljes autóbuszos szolgáltatást a várostól, minden vonalat külsős cégekre bízva, vagy adják bérbe az adott járműveket a szolgáltatóknak a BKK-n keresztül.
Le lett írva a hozzászólásba, hogy mit ért honosítás címszó alatt. De a lekapirgált matricákat is újra kellett ragasztani, plusz Futár, jegykezelő, Fogmaker. A BKK igazán beleírhatná a kiszervezős tenderekbe, hogy a szerződés lejártakor, ha eladásra kerülnek, elővásárlási jogot kell biztosítani azoknak a szolgáltatóknak, amik Budapesten üzemeltetnének velük.
Az a pár ISUZU midi városi busz (talán 5 db ??) ami évek óta hazánkban szolgál jól vagy közepesen jól működik.
Kevés ridegebb tartást tudok elképzelni mint amit ez az 5 db busz hazai - igen rögös élete során kapott.
A Szeged-Vásárhely-Makó-Vásárhely-Monor telephelyek közötti dobálózás velük, napi szórakozásnak iminősüt
Ha pedig 4 napon át ugyanaz a spfőr ült rá, akkor ezt a tettet beírták az adott város aranykönyvébe mint az évi egyik hőstevékenységet.
Négykezesben, állandó fordán, pláne ha nem csak a forda lenne állandó hanem a vonal is. még a mostaninál is sokkal jobb eredményeket produkálnának azok a kocsik.
Sosem gondoltam, volna, hogy ilyet fogok tapasztalni és írni, de tegnap volt szerencsém kb. 30-40 másodperc erejéig az egyik másik szolgáltató buszához, álljon itt azért rendszám is, hátha eljut a megfelelő helyre szóval MOS-270 frsz. kocsihoz képest a BKV legleharcoltabb LOV-ja is luxus kategória. Abban a Volvo csuklósban szerintem a forgalomba helyezése óta klíma nem volt tisztítva, poshadt elképesztően büdös, párás meleg levegőt fújt be, az összes ablakon páralecsapódással.
Ahhoz képest egy nem működő klímájú, de nagy nyitható ablakfelülettel rendelkező BKV-s kocsi maga a megváltás.
Semminek. Pont ezért írtam azt, amit. De azon kívül sem történhetett sok velük a leállításuk és az újra forgalomba vételük között szerintem. Hát vagy 20 percig stíröltem belül a kocsit és nem tűnt fel semmi az új azonosítón túl. De mondom, azokhoz a kocsikhoz képest, amiket váltanak, így is csúcskategóriát képviselnek.
Nem ismertem eddig ezt az oldalt, de vannak benne pontatlanságok, a kocsikiadás/telephely és évszám tekintetében. Ettől függetlenül jó, hogy van ilyen oldal.
Kerékfényt azt kaptak. Takarítást azt biztos, hogy nem, ami nagyon elkélt volna. A klímához meg hozzátartozik, hogy a busz csukló előtti részében ment, csak a csuklótól hátrafele volt eltömődve az összes befúvónyílás. Vagy a klímacsatorna lyukas és elszökik a levegő. Én a csuklóból írtam a hsz-t. Illetve feltűnt az is, hogy valami katasztrófa volt a futása a kocsinak (562 volt asszem). Na mindegy, így is verik a LOV-akat, amiket váltanak.
Adódik a kérdés, hogy akkor mi tart(ott) ennyi ideig? OK, hogy választás, meg minden, na de a szólók, azok miért nem járnak még? Főleg ha a bérleti díj is ketyeg már...
Igen, ez így jó, köszönöm! 71-ben még biztosan volt rajta 620, a 180-as erősen rémlett, csak nem voltam biztos abban, hogy a 260-ról váltottak rá, de ezek szerint igen.
Urak, egy kérdés: meg tudnátok erősíteni, hogy a 70-es évek elejétől a 90-esekig Budatétényben, a 3-as vonalra kiadott Ikarus típusok az alábbiak voltak és az alábbi sorrendben?
Szerződésesre alacsonypadlós kialakítás valóban nem kell, viszont egy normális első ajtó és a légrugós felfüggesztés oda se árt(ana) + persze a szokásos dolgok: kényelmes ülések, kellően nagy (láb)tér, megfelelő hűtés-fűtés, stb. De ez mondjuk már nem az a kategória, amire a BKV-nak szüksége lenne.
Abból indult az "eszmecsere" hogy az esetlenül átépített vacak nem jó Budapestre, de a melósnak jó.
Tehát a vacak nem jó pár megállóra, de egy 12 órás éjszakai műszak után simán jó még 50-70 perc utazásra!
Hagy ne értsek ezzel egyet!
22 éve utazom szerződéses járatokon, 60-90 km-re a lakhelyemtől.
Volt részem erre célra átalakított kisbuszban is utazni, tehát nem volt alacsony padlós, ha mindenképp ilyenekkel kell szolgáltatni valahol, annak megfelelően kialakítva, akkor maradjon csak egy alacsony kihasználtságú 10 km-es vonalon.
Értem én, de még most sem tudom, hogy miért kéne inkább melósokat utaztatni vele naponta szerződésesen, mint egy kis forgalmú vonalon pár megállót utazókat.
"Ha már kisbusz és fontos az AP, akkor ott a Melor Sigma."
Az jó helyen is van ott ahol van :-)
Már majdnem olyan szép mint a linken olvasható cikk I.részének tartalmába beválogatott "futottak még" kategóriájú "jármű jellegűek".
A sima, gyári kisbuszokra gondoltam. Amihez valamilyen karosszáló hozzányúl, azt már megette a fene... pattognak, kényelmetlenek.
Pár éve Barcelónában pl. tök jó összehasonlítási alap volt egy pótlás. A vállalkozó egy gyári Sprintert és egy Sprinter alvázas buszt dobott be. Mindkettővel utaztam (hegyre fel gyári, lefelé átépített) na a kettő közt zongorázni lehetett a külöbséget.
Ha már kisbusz és fontos az AP, akkor ott a Melor Sigma.
Az illetéseket kérem, hogyha lehetséges, akkor nézzenek rá SIF-013-ra, mert délben, mikor utaztam vele, akkor nagyon fűtött a klíma.. többen le is szálltak, mert már rosszul voltak a melegtől. Ha jól látom, még mindig dolgozik a 7E-n a jármű.
Illetve, érdeklődni szeretnék affelől, hogy a PDZ rendszámos citarokban miért rossz szinte az összes utastáj. monitor? Évek óta tapasztalom, hogy vagy nem is működik vagy pedig elfolyik, elszíneződik a PDZ-k utastéri monitorjai. Nem lehetne esetleg őket cserélni? Tavaly lett selejt csomó FJX-FKU Volvo, azok kijelzőivel mi történt?:)
+AE LD-567 harmadik ajtajánál kiégett a leszállásjelző visszajelzője:))
Na! Azért reggelente 1-2 indulás elég jól kihasznált. :)) 30 utas átlagban összejön az általam rendszeresen használt indulásnál. Délutáni csúcsban valóban kevesebb 10-15 fő általában.
Biztosan létezik olyan, ami megfelel a célra, de ez az első ajtó a fotón elég fura.
Ha már szóba hoztam a budaörsi szolgáltatót. Az általam említett alacsonypadlóssal (fogalmam sincs, milyen típus) nekem nem volt semmi bajom. Elöl normális hely volt felszállni és ha jól rémlik, hátul volt egy jó nagy tér benne, ami megfelelhet a babakocsisoknak.
A KanyarGo MAN-jei egész jók, igaz azokon hátrafelé nyílik az első lengőajtó. A fejedre vigyázni kell 170 cm felett, de amúgy kényelmesek. Egyedül a laprugó a probléma, 70 felett tud dobálni, de csak ha üres a hátulja. Mennek, mint a veszedelem, ha kell.
Ezek a nem gyári kialakítású, esetlenül átépített vackok oda sem valók. Ezek arra jók, hogy tipik melós, turistás járatokat csináljanak, nem pedig folyamatos utascserét végezzenek.
Budaörsön a Homm beújított valami ilyesfélét. A korábbiak alacsonypadlósok voltak. Mostanában találkoztam hasonlókkal, mint ez. Én se magas, se túlsúlyos, se nagyon ügyetlen nem vagyok. De ha felszállok egy ilyesmire, alig bírok felkapaszkodni a meredek lépcsőn és valahová biztosan beverem a fejem.
Ez az ilyen 10 ezres városok kamu helyijárataira való. (ami megy naponta 2 teljesen értelmezhetetlen kanyart az összes létező utcában, magyarul körbevisz mindenhova mielőtt eljutnál a központba, ami amúgy biciklivel 10 perc)
Arculati kézikönyv 2014 óta. Minden típusra van, folyamtosan aktualizálva. Ez egy ábrás-befotózott könyvecske, ez alapján megy a járművek külső-belső matricázása.
melyik szolgáltató hogyan tesz ennek eleget azt nem tudom.
A BKV, Arriva és a MÁV-HÉV maximálisan eleget tesz ennek, egyedül a Volánbusz az, amelyik külön utakat jár a szétválás óta, ez most majd megszűnik.
ennél sztem jobb megoldás ezeknél amikor a gyári tolóajtó van meghagyva (az is elektromosan) . Ez az ajtónyílás egyszerűen alkalmatlan arra hogy az utastérbe ott szállj fel.
Hát ez tipikusan az a típus, amit szerintem még "tesztelni" is kár; én értem, hogy így a legegyszerűbb és a legolcsóbb átalakítani egy zöldségesfurgont, de ez az utastér valami borzalom... Az első ajtó tuti, hogy rányílik egy kicsit is magasabb padkára, ha nyitva van, akkor a sofőr nem lát a tükörben semmit, az utas meg bújjon fel azon a szűk résen és még lépcsőzni is kell. Hátul meg szegény kerekesszékesből vagy babakocsisból még a szart is kirázza, főleg ha laprugós (gondolom az).
A jelenlegi matricaelhelyezés a C2-es Citarókkal lett bevezetve, már azokon is kint volt, hogy "A BKK szolgáltatója a VT-Transman" és utána is felnyalták minden buszra.
Nem tudom mióta előírás, sanszos, hogy mióta BKK van azóta igen, hogy melyik szolgáltató hogyan tesz ennek eleget azt nem tudom.
Fél éve a Nyugati téren az összes, helyesebben az első külső piktogramot ellenőrizték a buszon amivel dolgoztam. Az aktualitását és az elhelyezkedést, illetve a sorrendjüket is.
"Elöl milyen anyósülés van a sofőr mellett? Ezt hol álmodtad? Még a BKV-s fotón is látszik a jegykezelő a sofőr mellett... "
Most már látom, de a képen a napfény szélvédőn való tükröződése miatt egyáltalán nem látszott elsőre a jegykezelő. Speciel felmerül a kérdés, hogy miért nem ingyenes ez a tesztbusz, de szvsz általában az ilyen kisbuszos vonalakat ingyenessé lehetne tenni (kivéve 121), nem fog ettől bedőlni a közösségi közlekedés költségvetése. :)
Ha nem díjmentes az utazás, a sofőr hogy oldja meg a jegyellenőrzést, ha az első ajtónál rögtön anyósülés van, és csak a hátsó ajtón van fizikai lehetőség le és felszállni? :D
de amikor a régi logo-t felváltotta a tojás alakú, akkor a kerekek fölül az első sarkokra került
Annak is a kerekek fölött volt a standard helye. Azokon a buszokon került előre, amikre ragasztottak telireklámot. (amin csak övvonal feletti reklám volt azokra az övvonal alatt a kerék mögött került fel a logó.
Én úgy gondolom, hogy ez nem típus függő, hanem "rendszer" függő, még anno csak BKV szolgáltatott akkor a régi logo (még címernek hívtuk) kint volt a buszok mindkét oldalán,
aztán jött a BKK, aki az arculatért is "felel", azóta csak jobb oldalon van a kerék fölött logo.
Az átmenetet nem ismerem, de amikor a régi logo-t felváltotta a tojás alakú, akkor a kerekek fölül az első sarkokra került, arra nem emlékszem, hogy volt-e mindkét oldalon vagy csak az ajtó előtt, jobb oldalon.
Más témákat is felvethetnél, mert erre gyorsan lett megoldás. Legalábbis most a 123-ason láttam egyet közülük és kapott kerékfényt. Sőt, egy VH New AG-n is láttam most.
Semmelyik BKK buszon nincs feltűntetve az üzemeltető cég logója, én kötve hiszem, hogy így 10+ év után a homlokukra csapnak és elkezdik felragasztani :P
Pont ma beszéltem egy szerelővel, Mercedes személyautó vonalon és azt mesélte, hogy teljesen átlagos alkatrészeket nem kapnak meg 1-2 éves autókhoz - hónapokig és ezek nem egyedi esetek.
Győrben az Audiban nagyon sokszor volt olyan hogy valami banális alkatrész hiánya miatt ezres nagyságrendű különben kész autót parkoltattunk a gyár egész területén.... De tényleg volt hogy már mindenhol is azok voltak...
Én díjazom amúgy, hogy nem lettek átfújva kékről-kékre, vagy valami hasonló, de egy felnifény nem fért volna bele a költségvetésbe?
Némelyiken iszonyatosan ütött-kopott, sajnos már az előző tulajdonos se foglalkozott ezzel... Szerintem iszonyatosan sokat tud(na) dobni a busz megjelenésén, kár, hogy általában a többi típusnál se foglalkoznak vele és odáig a mosó keféje sem ér el... (Amúgy azokra a mosókra is ráférne már egy korszerűsítés, mert leginkább csak arra jók, hogy összekaristolják a fényezést.)
Amit olvasok róla ugyan úgy nem győz meg mint az "alsó pultos, török Mercedes-ről alkotott vélemények.
Van egy olyan érzésem a vélemény alkotással kapcsolatban, hogy úgy megy mint a menzás gyerekeknél, ha egyiknek nem ízlik a leves, akkor az asztalnál a másik három is kiköpi, akik előtte úgy ették, hogy majd meg fulladtak benne. Egyébként nem csak ilyen paraszt módon megfogalmazva is valós jelenség az úgynevezett csorda szellem, amikor az emberek akár akaratlanul, tudatlanul is befolyásolják egymás véleményét,
majd ezt követően az úgynevezett paradigma váltás nagyon nehezen megy.
Több éve olvasok itt a fórumon, néha bele is "pofázok", olyan dolgokba is amibe nem kellene, de egy-két nick-től eltekintve nehezen vonható le következtetés, hogy cégnél dolgozik-e, vagy csak irkál valamit amit hall végállomásokon, stb.
Úgy gondolja, hogy közel van tűzhöz és ezzel felhatalmazást kap arra, hogy olyanoknak is ossza - azt ami nincs - akik ebben dolgoznak.
ON:
Vannak a cégnél is "tuti rendszámok", jó gépek, meg az ellentettje is, amin már csak Mari néni segíthet rontás levétellel, én ezeket a véleményeket próbálom kizárni az életemből, meg sem hallgatni.
(az más amikor külön felhívják valamire a figyelmem)
Nem akarom az egész napomat abban a gondolatban eltölteni, hogy vajon mikor szarik be alattam, mikor esik valami szét és az ellenkezője sem adjon egy hamis biztonság érzetet, hogy ma a tuti rendszámmal dolgozom, mindet kibír, lehet "veretni neki".
Az elmúlt hónapban a bontó szökevény Volvo-val végig dolgoztam egy szolgálatot, meghibásodás nélkül, a következő héten meg a tuti rendszámot este piros részecskeszűrő regenerálási hibaüzenettel vittem be a garázsba, a Pongrácz úti kapu előtt 500 méterrel jött elő a hibaüzenet.
Azért annyira ne általánosítsunk a függesztett pedál ügyében, nyilván van személyautóban is, de közel sem biztos, hogy pont ugyan olyan szögben, tehát így az, hogy milyen magasan ülsz nem mérvadó.
Én - amennyi napot tudok menni - az esetek 80 %-ban SKR-es Conecto-val dolgozom, semmilyen problémát nem okoz a függesztett pedál, pedig kifejezetten magasan ülök amúgy is 195 cm magas vagyok.
Egyszerűen csak szokás kérdése. Én akkor veszem észre a különbséget amikor a maradék esetben Volvo-t kapok, abban a taposós pedál "kezelése" sokkal jobban igénybe veszi a jobb lábam, mivel én nem ahhoz szoktam.
Ami nekem bejött, ha csak lehet egy rövid időre kiszállok, vagy a busz utasterében járok körbe vagy a buszt nézem kívülről körbe, egy kicsit meg kell mozgatni a lábam és fel kell állni az ülésből.
Viszont a Conecto-ban ha csak lehet nem taposom a féket, szinte mindig a retarder kézi karját használom, a megállókba beálláskor is, lejtőn is, jelzőlámpánál is és ha forgalmi okok miatt kell megállni vagy lassítani, az üzemi féket az utolsó méterekben használom csak
Igen, például az új MAN Lion's City, de van olyan típus is, amiben vegyesen alkalmazzák.
Nekem amúgy pedál problémáim utoljára a 200-as Ikarusokban voltak, de azt betudom a koruknak és az állapotuknak, a többiben azért szerintem a megfelelő ülésbeállítással orvosolható, nekem a fent említett típusokban se volt ezzel soha semmi gondom.
Nem vagyok naiv, azt értem, hogy betelefonál pár Fideszes, esetleg DK-s kötődésű valaki, hogy nem tetszenek neki az Ikarus, meg Geri leszól, hogy nem kéne neki, hogy bemocskolja a propaganda, hogy Dávid idején beszerzett 10 éves használttal váltja ki a huszonéves használtakat, de ebben nem is lesz változás, amíg ti nem mondjátok azt, hogy márpedig beállnak a forgalomba a buszok, mert mindenkinek ez az érdeke, vagy hogy igenis lesz retró nap, szerveznek a magántulajok is lassan havi szinten egyre komolyabb eseményeket.
Pont ma beszéltem egy szerelővel, Mercedes személyautó vonalon és azt mesélte, hogy teljesen átlagos alkatrészeket nem kapnak meg 1-2 éves autókhoz - hónapokig és ezek nem egyedi esetek.
Credo econell,inovell pl .( de sok nyugati tipuson is ilyen) Dolgozok mindkettővel.Nekem nem zavaró,meg nem is fura..Úgylátszik a tervező 190 cm 110 kilós palikra tervezte.:D
Ugye ezért lenne ésszerű úgy buszokat tervezni, gyártani, megrendelni úgy a buszokat, hogy legelőször megkérdezünk egy olyat, aki már látott buszt. Ha netán vezetett is — az még jobb lenne.
Ez a függesztett pedál autónál nem okoz gondot, mert az esetek 80%-ban alacsonyan a "földön ülünk" meg tudod kényelmeseb támasztani a lábat alulról, viszont a buszon 60-80 cm magasságból lóg a lábunk.
A Mercedeseken kívül van még ilyen típus, aminek függesztett a gáz és fékpedálja?
Nagyon jot kerdezel, az egyik legfontosabb kenyelmi (ertsd: derek) tenyezo ez nekem is. Sajnos kizartnak tartom, hogy ez varialhato lenne, plane a Conectonal, aminek tkp. az a lenyege, hogy kevesbe varialhato.
egyébként amennyire a hozzászólásaid olvasgatom nem a rosszindulat hanem a naivitás vezérel.
úgy tűnik objektív okokból nem vagy tisztában a valós "fontossági sorrendekkel", miben mondhat ma a szakma véleményt, vagyis mondhat, de meghallják e, és miben dönt a politikai, politika körüli döntéshozó.
Én ilyen mélységet nem tudok, de alkalmasint kérdezek.
Egy tapasztalati, mérnöki megjegyzést tudok tenni.
Minél több féle kocsit gyártasz, minél többféle megoldással, úgynevezett projekt szemléletben (ami ma divatos, póriasan minden értelmetlen dolgot próbáljunk ki fejlesztés/ green / jajdejó jelleggel), és ehhez hozzáveszed a logisztikai láncok össze vissza akadozását, akkor bajban leszel. Legalább is múlt heten egy tőlünk északra lévő, sci-firől elnevezett, budapesti trolijairól ismert gyárban sok-sok 95-99%-os kocsit láttam a placcon, római mild hybridttől német hidrogénbuszon át.
Amúgy mindenki készüljön fel -akit érint- hogy ez a megrendelem és hozzák szemlélet a következő években nagyon-nagyon fog csorbulni...
Akit a Conecto valóban érdekel, egy rövid leírás, státus.
Minden hibájával a piacon ennyiért elérhető legjobbak közül való, aminek van hazai háttere.
Utaskomfortot illetve jármű vezetői munkavégzést leginkább befolyásoló gyakori meghibásodások a legújabb szérián:
Klíma nem hűt: Korábban a klímarendszerből szökött a gáz, tapasztalatok alapján a nézőke üvegnél veszti a gázt, saját hatáskörben a kémlelő nyílás sapkájának menetéből 1,5 mm levágtunk így ezzel megszüntethető volt a szivárgás. Így ilyen jellegű klímahibánk már nem jellemző.
Motor gyenge: az EGR szelepek eltömődése, megszorulása. Január óta 24 EGR szelepet cseréltünk a 17 db autóbuszon. Majd injektorokat is cseréltünk, ezeket vizsgáljuk, hogy valóban ez lehet e a hiba forrása.
SKR, RVY aktuális és korábbi jellemző meghibásodások:
A kipufogó feletti részen az ACM kábelköteg burkolata elöregszik, elszórtan most is előfordul.
A korábban gyakori NOX szenzor csere számot a válltó normál módba állítása csökkentette, de elszórtan előfordul.
Tolatósíp beázása: kissé elforgatott pozícióba állítása csökkenti a későbbi beázás esélyét, utóbbi időben kevesebb ilyen meghibásodás volt.
Fényszórók, irányjelző beázása, párásodása sajnos továbbra is előfordul.
Külső ajtónyitó gomb beázásàra csere alkatrészként szigetelt gombokat kaptunk kihelyezett készletként, ezek már kevésbé nedvességérzékenyek, meghibásodások száma csökkent, ritkán cserélünk 1-1 db-ot.
Hűtő tartó konzol és csavarjainak törése: a későbbi meghibásodások javítására erősített tartókat kaptunk csere alkatrészként, csavartörés még előfordul, de kisseb esetszámban.
Gumibak csere, egyes esetekben megfigyelhető volt, hogy a „gyári” beépítés során a gumibakok pozícióját felcserélték.
Motorajtó zsanérok, 2021 óta elvétve volt meghibásodás. Az összes hibás szériát cseréltük.
AADR:
További aktuális vagy megoldott, de gyakori meghibásodások:
Motor hővédő lemez rögzítő eleme elporlad aminek hatására kilazul a lemez, mozog. A motortérből zaj hallatszik. Nálunk tavaly 10 db buszon kellett cserélni, Kelenföldön is rendszeres probléma.
Vízcső „T” idomok törése és bilincsek törése, Kelenföldön is jellemző.
Fényszórók, indexek beáznak mint a korábbi szériáknál.
Egyebek:
Olajbeöntő a motoron ereszt.
Állófűtés betét megég ( 4 eset volt).
Kürt zárlat.
Kézifék visszajelző elektromos hiba: C tengelynél járda felől, ahol többet kap a tócsákból, nincs semmi kábelvédelem a sárvédőben.
Némileg árnyalja a képet, hogy a BKV az ezredforduló és a szintén nem problémamentes 412-esek óta a Volvokon és a Conectokon kívül tudtommal újonnan nem vett nagy tételben kiforrott típust, csak használt jött, vagy a magyar ipar valamelyik többé-kevésbé kiforrott típusa.
Szerintem csak azért, nehogy a Metropol, Ripost, PS, Faszpajtások vagy a tököm tudja melyik alapítványi hírportál megírja, hogy az alkalmatlan Karácsony Gergely, olyan használt buszokat vett a BKV-nak, amik itt közlekedtek Budapesten régen. Ráadásul ezek a buszok a hanyatló nyugatról jöttek és ez azt jelenti, hogy Karigeri globalista és Soros, ráadásul ennek az egésznek a háttérben ott vane gy Gyurcsány szál.
Most már ez senkit sem fog érdekelni, még akkor sem, ha megírják.
Mondjuk bő 2 év ridegtartás, 1 év parajosban rohasztás után azért megtekinteném mi van a burkolatok, padló alatt... :) Meg ne feledjük, 10 évig nem voltak ezek a buszok megbontva.
Mennyire lenne egyébként életszerű, ha a későbbiekben a budai garázsokba szánt, azon belül is a meredekebb vonalakon közlekedtetni kívánt buszokat erősebb motorokkal rendelnék? Volna értelme ilyen célú kettéosztásnak a megrendelésekben?
Na ja, ráadásul n+1szer le lett már írva az is, hogy a Volvo akkoriban ezt a típust csak ezzel a motorral gyártotta: nagyobb teljesítményűt lehetett volna rendelni (nyilván meg is kérték volna az árát), de nagyobb hengerűrtartalmút nem.
Itt nem esett róla szó, de tegnap lezajlott az eddig talán legnagyobb szabású, magán szervezésű, BKV-tól teljesen független nosztalgiabuszos esemény, a "96A felélesztése". Én ugyan személyesen nem vettem részt rajta, de ahogy kívülről láttam és ahogy az ismerősök beszámoltak róla, gyakorlatilag fullon jártak a buszok egész nap.
Ismét bebizonyosodott tehát, hogy van igény 200-as nosztalgiázásra és nem csak a budai hegyekben... Kíváncsi lennék azért, hogy hány megsavanyodott félbolond írt panaszlevelet a BKK-nak, bár errefelé mondjuk normális emberek laknak, nem mindenszarista, finnyás balf@szok :P
Egyébként sajnos a politika ebben a témában is bőven beleszólt, így ezt felesleges firtatni. Meg lett mondva már régesrégen is, hogy mit kell venni, mert ez az elvárás.
Anno a Volvok esetében Demszky volt, aki a megrendelést megszabta, hogy a legkisebb motorral vegyük, mert akkor keveset fogyaszt.
Ugyan buszt életében nem látott, de ha Ő azt mondta, akkor úgy is lett.
Külföldön a közlekedési vállalatok veszik a buszokat, nem a politikus.
Nem arról van szó, hogy nekünk jut a legrosszabb busz, csak amíg az Inter-Tan-Ker megveszi a buszt, bérbeadja 8 vagy 10 évre semmi több "teendője nincs vele".
Adva van egy munkaeszköz, úgy ahogy le van járva. Nekik édesmindegy, hogy jó - vagy nem jó annak aki dolgozik vele nap mint nap.
Mivel a BKV csak bérli, semmi köze hozzá, nincs mozgástere a felmerülő problémák megoldására, Nem módosíthat rajta, max javíthatja a műszaki hibákat.
Magyarra lefordítva, van egy éttermem, mivel úgy olcsóbb bérelek késeket, amivel a szakácsok és előkészítők dolgoznak. Ha azoknak nincs éle, nem élezhetem meg, mert nem az én tulajdonom. Aki bérbeadja, nem foglalkozik azzal, hogy megélezze, mert neki az az érdeke, hogy újabb késeket bérelj helyettük, aminek még van éle.
Amióta olvasom a fórumot egy dolog a biztos: A megmondó emberek szerint MINDIG az a busz a szar, a világ legrosszabbja, amit épp a BKV beszerez. Volt itt már a világ legrosszabb busza a Volvo, a Vanholl, a Mercédesz, éppen mit vesznek.
Kicsit ez már unalmas.....meg egy kicsit dedós, hogy MINDIG nekünk jut a világ legrosszabb busza......jaj jajjjjjj, jajjjjjj, hogy mi mindig így járunk.
Szerintem a kutyát nem érdekli, kinek tetszik valami, meg kinek nem, azt viszont tényleg továbbra sem értem, hogy ha valami még szinte új (AA-DI széria kb. másfél éves), miért nem lehet az ilyen jellegű viszonylag komoly hibákkal az asztalt verni a gyártónál?
Értem, hogy bérlés, meg örüljünk, hogy van új busz, de ez így tényleg nevetséges. Kívülről tényleg az látszik, hogy teszünk az egészre, esténként leadáskor csak az számít, hogy a sofőr ne törje körbe a buszt, meg ne törje le a napellenzőt, ezt árgus szemekkel meg kell nézni minden alkalommal, de az, hogy nem megy a klíma, gyenge a motor, nem mennek bizonyos (akár a KRESZ-ben kötelezően előírt) műszaki funkciók, senkit nem érdekel...
Tulajdonképpen a Mercinek van igaza, ha a megrendelői ennyire szerencsétlenek, gyárthat bármekkora hulladékot, azt is kapkodva fogják vásárolni.
Nem csak a Cinkotai garázsban vannak Mercedes Conecto buszok, hanem tudtommal mindegyik garázsban. Lehetne csinálni egy felmérést, hogy kinek tetszik, kinek nem.
Az SKR-ek még nem is voltak annyira rosszak, de az új eresztésnél szerintem igenis vannak hibák.
A Volvók óriási műszaki fejlődést hoztak a '80-as évek műszaki színvonalán ragadt BKV-hoz 2004-ben, mind utas, mind járművezetői komfort szempontjából nézve.
Ez a merga dolog meg: az hogy te nem szereted, az nem jelenti azt, hogy az egész cinkotai garázsnak ez lenne a véleménye. Mert ugye szerinted a hibridek milyen jó buszok, aztán az új árában vett használt szarokból az első példány gazdaságosan nem javítható váztörés miatt lett kuka. Hoppá, mekkora biznisz volt. A többségük egy Farkashalomra alig bír felmászni. De persze ezek a jó buszok és nem a Conectók. Ugyanmár...
Erre annyit írnék, hogy mások voltak a viszonyítási alapok. Akkoriban az Ikarus 280-as és 435-ös széria simán kenterbe vágta a Volvo 7700A buszokat, kényelem, megbízhatóság, futásjóság tekintetében. Akkor jobbbat szerettünk volna.
Most, hogy megismertük töviről-hegyire a csillagos Török buszok szolgáltatási színvonalát, mára a Volvo tűnik jobbnak.
Most ez a "vita" megint olyan, mint amit itt egyesek a Volvókkal kapcsolatban előadnak: az egyik pillanatban már új korukban is szarok voltak, a másikban meg 20 évesen is kurva jók... Egyrészt nem 5, hanem 4 évesek, de ha a forgalomba állásuk dátumára se emlékszel, akkor gondolom arra se, hogy a régebbiek mennyire zörögtek közel 10 évvel ezelőtt :P
Csodát amúgy nem kell várni, mert sajnos ez a budapesti úthálózat minden járművön nyomot hagy előbb-utóbb.
Szeretném kérni az illetékeseket, hogy RVY-713-at nézessék meg mert több hete már iszonyatos hangot ad a ventilátor. Elég kellemetlen reggel 4-től éjfélig ezt hallgatni pihenés helyett. Köszönöm.
Tudom, hogy off, de ha itt a link, itt valaszolok: az arrivas prezentacioban a Andort ES Csepelt emlitik, mintha mindkettonek az elektromositasara keszulnenek (bar a cimben csak az Andor van). Erdekes.
Bar azt is meg kell jegyezni, hogy az off 2013-14-es 7900-as Volvoknal es MAN-oknal is szinte uj koruktol ez volt a helyzet a hibajelzeseket illetoen. Mas kerdes, hogy a Volvoknal ez sokszor fals jelzes volt.
Azért ha majd egyszer visszatér a világ a valóságba és az 1980-as évek emissziós színvonalán álló dízelkályhákat ki kell majd iktatni a villanybuszokból, akkor lesz nagy fejtörés, hogy mi merre hány méter. A norvégok ezen csúsztak el, megvették a dízelkályhás csukikat, mert ugye dízelkályha nélkül a hatótáv télen vicces, a városvezetés aztán kitalálta, hogy márpedig itt pöfögés nincs, aztán lett nagy csodálkozás, amikor kiderült, hogy a fizika Oslóban is érvényes még télen is, mert -10°C alatt kijött az a 70-90km hatótáv, amit a papír is kiad.
Egy közelmúltbeli előadásomra csináltam két sodrófadiagramot a BKV buszfordáinak hosszáról (km és idő), nem tűpontos, mert a rövid fordák egy része másikba szerel át, így a szóló és a csuklós diagram egy picit fentebbre tolódik, a lényeg kb. az, hogy van egy szűk alsó szegmens, ahol akár egy telephelyi töltésű busszal is 1:1* a dízel-villany megfeleltetés (villanynál én mindig zéró emissziósról beszélek, nem a dízelkályhás szemfényvesztésről), és van a felső szegmens, ahol kb. 1:2 lenne ugyanez. A flotta szintű helyettesítési átlag meg kijön valahová - de persze ennek nincs értelme, a mai energiatárolási technológiák mellett 100-150 km-es fordahossz felett a mi klímánkon nem célszerű telephelyi töltésű buszokban gondolkozni.
*egyforma üzemkészséget feltételezve, amellyel kapcsolatban mondjuk úgy változatosak a nemzetközi tapasztalatok
És ez a gyártó szerint teljesen oké? Nem ciki nekik ez így 2024-ben?
Ha már új Conecto: korábban már kérdeztem esti kocsi leadáskor, hogy miért van egyre több, még csak 1,5 éves Conecto-ban sárga motor hibalámpa illetve csökkent telejsítmény, miért bőg a hűtőventillátor egész nap, miért kell egy kürt javításához több hétnek eltelnie, miért döglik meg a klíma egyre többször, de nem kaptam rá érdemi választ. Túl naiv vagyok, ha azt feltételezem, hogy egy másfél éves, viszonylag nagy értékű jármű még garanciális? Tudom, hogy ezek pont bérelt kocsik (AA-DI), de akkor is, ennyire nem lehet beletörődő egy üzemeltető, egyszerűen nem hiszem el, hogy nem lehet legalább az ITK felé verni az asztalt...
akkoriban az éjszakai minusz 10 fok (vagy több) természetes volt.
Ráadásul úgy, hogy a mínusz 10 már este 22.00-re megvolt és reggel 6-ig, 7-ig nem is melegedett feljebb.
Amúgy az, hogy kb. 1500 busz ketyegett éjszakánként semmilyen műszaki zavart nem okozott.
Egy Ik-280 kb. 1 litert ketyegett el óránként, azaz egy éjszaka 4-5 litert.
Mivel a napi fogyasztás kb. 150-220 liter között volt, az éjszaka buszonként elketyegett üzemanyag oly kevés volt, hogy a kerekítési hiba kategóriába is sorolhatták.
nem oda sorolták, de mindegy volt.
Az év 365 napjából max. 10-15 éjszaka volt akkoriban olyan hideg, hogy ketyegtetni kellett a buszokat.
Igen, most ez a megközelítés látszik, de gondolom van egy olyan határ, amikor azt mondja a cég, hogy egy adott típust már nem érdemes üzemben tartani. Most 15 körül van a legkisebb flotta, meddig megy ez le? 10? 5? És ha egy fő típuson belül is eltérőek a kocsik műszakilag? Vagy üzemel az utolsó mohikán, amíg szét nem hullik?
A második rész: rémlik nekem olyan sztori, hogy kritikus helyzetben mégis sikerült szerződést hosszabbítani. Reméljük, szükség esetén meg tudják oldani...
Ki lehet ragadni ilyen extrám példákat, de a flotta egészére nézve azért egyáltalán nem az a jellemző, hogy minden busz napi 24 órát legyen forgalomban, amúgy van már párszáz város európaszerte (beleértve a hazaiakat) ahol évek óta üzemeltetnek elektromos buszokat, aztán mégsem dőlt össze a világ, én nem hiszem, hogy a BKV az egyetlen cég a világon, akinek ez nem menne...
Mikor töltöd a buszt,és hol? Van olyan hogy 24 órát kint van forgalomba. Majd beáll a garázsba tunkolják, takarítják, és már 2 óra múlva újra forgalomban van.
Már volt téma. Kb. az a szemlélet, hogy a selejtezés nem típus szerinti elsősorban, hanem a soron következő műszaki vizsgára történő felkészítés "egyszerűsége", ill. ennek anyagi ráfordítása a döntő. Ha túl sokba kerülne a vizsgáztatás és/vagy összetett a megoldandó probléma, akkor elengedik. Pont ennek kapcsán felmerült bennem, hogy mi lesz akkor, ha a BKK mostanában eredménnyel zárult tenderénél kialakult "cicaharc" jócskán elhúzódik? Ha még sokáig nem lesz eredmény (vagy esetleg még újra ki is kell írni az egészet) közben a jelenlegi szerződések már lejártak, nem hosszabbíthatók, az új buszokat is el kellene kezdeni legyártani. S közben azért valakinek csak el kellene vinni az utasokat...
Hát az elektromos járművek mellett pont azokat az érveket szokták felsorakoztatni, hogy csomó kényes alkatrész nincs bennük, egyszerűbb, olcsóbb a karbantartásuk, és a motor szinte örök életű... Amúgy ha az Euro VI-os buszokkal és a legkorszerűbb trolikkal is elboldogulnak úgy-ahogy, akkor kétlem, hogy az elektromos busz nagyobb fejtörést okozna.
Máskor meg azt mondták, hogy már új korukban is korszerűtlenek voltak, aztán pár éve még mindig szarok voltak, most éppen kurva jók, de vajon milyenek lesznek 2 év múlva? :D
Vagy nem. Amúgy a megszokás nagy úr, ha valahol 90 éve az út közepén áll meg a busz, ott nem merül fel hangsúlyosan hogy ugyan ennyi erőfeszítésbe kerülne az is hogy a járdához álljon, cserébe kényelmesebb lenne a le- és felszállás.
Minden oktatójárműre "autósiskola" felirat van ráírva, legyen az busz, autó, teherautó vagy akármi. Az általad felsoroltak viszont a vasutasokhoz tartoznak, így azokra más szabályok vonatkoznak.
Mert ez a hatósági előírás - és mostanában kezdenek (újra) elég "kockán" gondolkodni a hatóságok. Tehát nem "Tanulójárat", nem "Oktatóbusz", hanem "Autósiskola", plusz hozzá kötelező jelleggel a kék négyzetes alapon fehér "T" betű...