A téma a BKV buszai: járművek, alkatrészek, kiszolgáló létesítmények.
A többi szolgáltató, és a BKK minden más tevékenysége offtopic.
Más szolgáltatók topicjai:
Gazdaságilag sokkal stabilabb országokban is csődöltek be operátorok, köszönöm én ilyen kockázatokból nem kérnék. Ilyenkor valahogy sose majmoljuk a külföldöt. Ebben a felállásban az utas és a munkavállaló a legutolsó szempont.
Az megvan, hogy a VT az MAN-ekkel még akár 2027-ben is ~740 Ft-ért fog járni kilométerenként (plusz KSH infláció, de hát az tudjuk, mire jó), és ebből kell kifizetnie a láthatóan már néhány év kilátással érdemben többet kereső sofőröket, szerelőket?
És az megvan, hogy egy perc alatt csődöt jelent, ha nem éri meg, aztán jöhet a járatritkítás, vagy előveszik n+1-szer is a BKV-t és majd az lepótolja a kieső céget? Hol itt a kockázat?
3. Nagy költséghatású, előre nem tervezhető, az operátor által nem befolyásolható tényezők érdekesek itt. Pl. garanciaidőszak után kijön valamilyen típushiba, ami miatt egy egész szériára kell komolyan költeni. Vagy a személyzet bérének hosszú távú alakulása. Az megvan, hogy a VT az MAN-ekkel még akár 2027-ben is ~740 Ft-ért fog járni kilométerenként (plusz KSH infláció, de hát az tudjuk, mire jó), és ebből kell kifizetnie a láthatóan már néhány év kilátással érdemben többet kereső sofőröket, szerelőket?
MUU-907 motorjának olyan hangja van gázadáskor, mintha az egyik hengerben nem lenne tökéletes az égés, olyan szép szívódízeles kattogása van, mint anno a 2156-os motoroknak, amikor az adagoló rosszul volt beállítva.
Nem fognak maradni, az össze FKU át megy Óbudára. A 200E-re a Volvokat pedig Cinkota is adhatja. Vagy délpestes marad a 200E, és átmehet pár MHK/FLR Délpestre, mivel Cinkota kapni fog még 30 Conectot.
Ezzel az a nagyon nagy baj hogy nem 15 Connectot kéne venni hanem 500-at....
Egyébként oké hogy ellátja a többi garázs Óbuda nélkül, de több garázsmenet, üzemeltetett busz nem lesz kevesebb, műszakos ugyaúgy dolgozni fog máshol, napi költségben kb mindegy van-e Óbuda vagy nincs...
Egyedüli előny egy egyszeri pénz, viszont a 15 Connecto mennyisége mutatja, hogy az egész szempontjából marhára nem old meg semmit.
Igazából teljesen mindegy van-e 15 szóló Connectonk vagy megy még pár évig 15 415-ös helyettük.
Látszik, hogy mostanában nem ültél Ikaruson... Attól mert 20-30 éves kocsik, ugyanúgy rendszeresen takarítják mint egy vadonatújat. Legalább az Ikarusokkal lehet tartani a menetrendet, és el lehet érni a csatlakozást. Az elmúlt pár évben sok Ikarust teljesen felújítottak, amik már jobb színvonalat nyújtanak mint a Localok. Ha már itt tartunk, akkor az nem zavar, hogy a vadiúj NCA-at megeszi a mocsok? Szeretem a Conectokat, és olyan rossz láttni hogy a VT-nél hagyják leépülni, és szinte rendszeres, hogy a LAWO kijelző a kocsikban nem működik. Ha így folytatja a VT, kíváncsi leszek milyen lesz tíz év múlva ezeknek a buszoknak az állapota.
"A lényeg, hogy most elkezdték megcsinálni a leszállás visszajelzőket"
Na egyébként ezt nem is értem, hogy erre miért kellett ilyen sokáig várni. Nagyon élvezetes a tömött buszon minden megállóban értetlenkedni, hogy a "bolond" sofőr már megint miért nyitotta ki az ajtót, mikor senki nem akar leszállni.
És végre az utas is látja, hogy nem hiába nyomta meg a leszállásjelzőt.
A hugyos Ikarus nálad olyan szókapcsolat, mint anno(?) a hugyos BHV vasutas területen?
Pontosan! :D
Az SL223-asok és az Aabenraak kapcsán fel sem merült, hogy jobbak lettek volna, mint a megmaradt Ikarusok, nem is hiányoznak senkinek. Lelakott öreg roncs volt az összes. Hugyos, ha úgy tetszik.
Az emlegetett Ikarusokkal nem is csak az esztétika és a tisztaság a probléma (de az is bőven). Hanem az egész konstrukció. Az ablakokon át az utastérbe jutó kipufogógáztól kezdve a padlószinten át légkondi hiányáig sokminden. A fűtés... Hát abban jópár 30 éves Ikarus jobb a Localóknál, de ennyi.
És igen. Mennyiért is megy egy kilométert egy VT-s 1-es Citaro / Localo, és mennyiért egy BKV-s 1-es Citaro / Kisvolvo? Aztán nézzük meg a műszaki állapotát, kinézetét, légkondi működését........
A hugyos Ikarus nálad olyan szókapcsolat, mint anno(?) a hugyos BHV vasutas területen?
Azért nem kell messzire visszanyúlni, ha a VT üzemeltetési kultúrájával akarunk szembesülni:
A MAN SL-ek, Localok, Aabenraa-k amilyen szép tiszták, és szuper műszaki állapotúak voltak.. Kivéve azt a keveset, ahol a busz gazdái szívügyüknek érezték a kocsik patika tisztaságát.
Az utastájékoztatás soha nem volt a VT szívügye. Az meg a KK hibája, hogy nem szorítja/szorította ki belőlük..
Aktuálisan a zsír új Conectok monitorai sűrűbben hibásak, mint a Citaro G-ké.
Pedig adott esetben tud a VT, ha akar. Az új kocsikra valamivel jobban figyelnek, még a hugyos,szakadt lódákókat is sikerült ráncba szedni.
BKV-nál is hasonló a helyzet üzemeltetésben: szerintem nem az Ikarusok most a leggyászosabbak, hanem a felújítatlan Volvok: legyenek F-es csuklósok, vagy MFW-k..
1, na ezt megtaláltam, igazad van, 2019-re emlékeztem ugyanezekkel a dátumokkal.
2, na ezt viszont nem találom itt a topik mélyén, de itt számolta ki valaki az tuti. Nem akarom a fórum kereső motort cseszegetni, de nem sokat segít a műveletben, de ha megtalálom belinkelem!
3, mire gondolsz, hogy ha négy év múlva beüt a krach, akkor a fix árból kell kihoznia a megoldást? Ha mondjuk nem marad elegendő kocsi kiadni a fordákat, akkor a kötbérre?
1. A VT szóban forgó szerződése három ütemben 2021. április 30-án, május 31-én és június 30-án jár le. Szerintem ez jó közelítéssel 4,5 év múlva lesz. De számokkal meggyőzhető vagyok. ;-)
2. Ki hasonlított, hol, mikor, milyen adatok alapján? A nem térített infra költségeket egy ötödikes is ki tudja vonni a BKV buszos költségeiből, természetesen a BKV pénzügyesei is megteszik, amikor számolnak. Garázsmenetről ilyet biztosan nem írtam, valamit félreértettél. A VT akkor visz utast, ha a BKK megrendeli, garázsmenet után a BKK alapesetben nem fizet, ezt a szerződések pontosan szabályozzák.
3. Kockázat van mindkét cégnél, nem a kockázat léte vagy nem léte a különbség. Hanem az, hogy a VT 8 évre előre rögzített árába a kockázat be van árazva. A BKV jelen idejű tény költségeibe pedig nincs. Ha a VT-nél mondjuk 4 év múlva beüt bármilyen krach, akkor a fix árból kell kihoznia a megoldást. Ha a BKV történik ugyanez 4 év múlva, akkor meg megemelkednek az akkori tény költségek, amit a BKK kifizet, oszt jónapot.