E topik a http://www.fortepan.hu gyűjteményben fellelhető városképek, részletek, helyszínek, esetleg korszakok-időpontok, személyek, járművek beazonosítására szolgál. A honlap szerkesztői az itt olvasható azonosításokat veszik át.
A Fortepan új kulcsszó-címke rendszeréről a Fortepan címkézés topikon kaphattok bővebb információt. Testvértopikunk a Budapest anno...
A Fortepanhoz lazán kapcsolódó egyéb témákkal forduljatok a
Kávézóna a FortePan-hoz topichoz
Nem valószínű, hogy két fotós is lett volna a koncerten, mert furcsa lenne, ha az Illést mindketten a színpadról, Psota Irént mindketten a néző tér felől fényképezték volna.
És érdekes, hogy nincs dupla a két sorozat között. Ha több különböző előhívás papírképei kallódtak volna itt-ott, antikváriumokban stb., talán lenne teljes egybeesés. (Ahogy ilyen volt már az II vh-s utászszázad képeivel)
Itt egyik rész Chuckyhoz került és onnan az fp-hez (143219 - 143222), egy másik az előzővel nem összefüggő halmaz (138903 - 138921) pedig közvetlen Szalay Zoltántól az fp-hez.
Lehet, hogy a fortepan irodában keveredtek össze az egymáshoz közeli időben adományozott képek?
Vagy Szalay Zoltán a titokzatos Chucky maga? Lehet, hogy gyűjtő is és fotós is? Utóbbi megoldás magyarázná, hogy időben közel, két Chucky közt jött egy Szalay sorozat.
Amúgy a Szalay-s Zorán képek 138907138908 párja felbukkant a Tükörben, egy Zorán-Illés-Scampolo cikkben
ahol a Scampolo koncert helyszínére 138922138923 (?) ezt írják: "Scampolóék a Földmunkát Gépesítő Vállalat KISZ- szervezetének Vigyázó Ferenc utcai helyiségében játszanak."
138903 és 138921 közt a még megfejtetlen képek feltehetően a Bercsényi kollégiumban készültek (ahogy a cikk is írja).
A Nemzeti Múzeumban láttam azt az albumot, ahová id. Berkó Pál a fotóiból készült csíkmásolatokat ragasztgatta. Ott egyértelműen 1945 előtt volt a két havas (Gutenberg tér és ez), de tán még a kárpátaljai képek előtt is. Mindenesetre semmiképp sem 1948.
Budapest VIII. Kerepesi úti Ügetőpálya, háttérben az I. helyi büfé. Középen, kalapban G. Dénes György dalszövegíró. (ez utóbbit azért valaki megerősíthetné)
105484-hez emailen érkezett kiegészítés még augusztusban: az 1948-as 105484 esküvöi képen a jobb szélen Palló Imre operaénekes és egyben az Operaház késöbbi igazgatója látható.
MagyarországBudapest XIV.Budapest VII., Ötvenhatosok tere (Felvonulási tér), május 1-i felvonulás, háttérben a Dózsa György út házsora a Damjanich utca és a Peterdy utca között
MagyarországBudapest XIV.Budapest VII., Ötvenhatosok tere (Felvonulási tér), május 1-i felvonulás, háttérben a Dózsa György út házsora a Damjanich utca és a Peterdy utca között
A Madách Színház a Royal Revü Varieté helyén épült, ami 1908-ban nyílt meg, 1953-ban lebontották. A telek, melyre a Madách Színház épült , majd az új épület is Budapest főváros tulajdonában áll.
1986-os térképen "László Kórház Sporttelep" néven szerepel. Mellette (balra a gugli képen még megvan) a "Fások" még tovább a Mester utca felé a "Húsos" pálya (ez ma már részben beépült a Lurdy parkolójával), délre pedig, a Könyves Kálmán körút felé a "Siketek" pálya; ez még létezik fizikailag.
143406 Budapest XX. Csepeli átjáró a Helsinki (Dózsa György) út felé nézve.
A bal szélen lévő magasabb ELMŰ épület (1) és jobbra egy kerítés szakasz (2) az, ami ebből megmaradt. A távolban a kupola (3) az egykori erzsébeti zsinagógához tartozott. Balra a felsővezetékek a régi csepeli HÉV-hez tartoztak.
143407 Budapest XX. Csepeli átjáró a Helsinki (Dózsa György) út felé nézve, a háttérben a soroksári HÉV sorompója.
Győr, az egykori Győri Torna és Evezős Egylet (később Rába ETO, ma Győri Vízügy-Spartacus Evezős Klub) csónakháza a Mosoni-Duna és a Rába összefolyása közelében, a Kossuth hídról nézve.
Budapest II.; Budapest XII. kilátás a Budapest körszálló teraszáról a Kútvölgyi Kórház felé. Távolban a János-hegy, jobbra a Pasaréti úti Vasas Sportcentrum teniszpályái.
Érdekes. Négy képet küldtem, abból kettő jelent meg. Leírást is adtam hozzá, az pedig a sportpályásnál nem jelent meg.
Lehet, hogy rosszul emlékszem? Nem is adtam meg? Lehet.
Az '50-es években egy magas, betonkerítést kapott a sportpálya. Az még ezen a képen nincs. Az 1900-as évek végén 2000-es évek elején a sportpálya Rákóczi úti végére épült a főiskola kollégiuma.
143465 Budapest VIII. Budapest IX. az Üllői út a Szigony utca felé nézve a 81. egy III. emeleti lakásából, balra az egykori Josephinum (akkoriban Sallai Imre Építőipari Szakmunkásképző), szemben hátrébb az I. számú Sebészeti Klinika.
Budapest IX; Budapest VIII., Üllői út, balra a 76. szám, a 34. számú Ipari tanuló intézet (egykori Fővárosi József Fiúárvaház, a Josefium) mára lebontott épülete. Szemben a Szigony utcánál a BOTE (ma Semmelweis Egyetem) I. számú Sebészeti Klinika.
ezek is idetartoznak és nem lehetnek 1957-esek, mert akkor még ez az épület nem volt kész (valamint a rendszámok miatt sem)
143464 Budapest VIII. Budapest IX. az Üllői út 81. egy III. emeleti lakása, az ablakon át az I. számú Gyermekklinika látszik.
143465 Budapest VIII. Budapest IX. az Üllői út a Szigony utca felé nézve a 81. egy III. emeleti lakásából, balra az egykori Josephinum (akkoriban Sallai Imre Építőipari Szakmunkásképző), szemben hátrébb az I. számú Sebészeti Klinika.
A belinkelt másik képhez hasonlóan a dátumot is át kellene tenni 1968-ra, ekkortájt lett kész a felújítás és a díszkerítés. 1960 már csak az autó és rendszám miatt sem lehet.
MagyarországBudapest XIII. Újpesti-öböl, a felvétel a KSI (Központi Sportiskola) vízitelepének stégjén a Népszigetnél készült. Szemben egy úszódokk, jobbra a a Magyar Hajó- és Darugyár Angyalföldi Gyáregysége.
Találtam pár képet a Pest Megyei Hírlapban, amik az alábbihoz hasonlóan, többletinformációt nem hordoznak. Csak rövid cím van, ami alapján nem lehet beazonosítani semmit. Írjam be őket vagy felesleges szemetelés lenne?
142064 - Monor, "Vámellenőrzés a pénzügyőrség előtt."
(Nem tudom, mikortól) 1977-ig volt a pénzügyőrségé a Széchenyi és Petőfi Sándor utca sarkán álló ház, ami azóta óvoda. Előtte készültek a 142009, 142010, 142011, 142012 képek is. A légifotókról nem egyértelműen bizonyítható, de ha valóban ez a helyszín, akkor az első kamion a Széchenyi utcáról délre kanyarodik a Petőfi utcára.
142065 - Mintha a cikk utolsó képén látható sofőr lenne, de nem elég nagy a felbontás.
"A monori pénzügyőrség előtt mind gyakrabban csodálhatjuk meg a magyar külkereskedelem hatalmas szállítókocsijait, a camionokat. Itt ellenőrzik a járás export-import szállítmányait."
TÜNDÉR MOTOROS HAJÓ . ÁTKELŐ HAJÓ KÉNT SZOLGÁLT A BKV NÁL. SOROKSÁR -CSEPEL KÖZŐTT MÉG A KOMPOT IS VITTE. VAGY ÚJPEST MEDRE UCA ÁTKELŐ VOLT. SELEJTEZÉSE ELŐŐTT MÜHELY HAJÓ KÉNT SZOLGÁLT.
A győri vasútállomás építéséről készült 1955-ös UVATERV képek közül a 27001 nem tükrözött?
A háttérben a kerek sarkú ház a híddal (Baross híd) a többi hasonló témájú képpel és a fentrol.hu képével összevetve a "másik oldalon" kéne legyen, ami tükrözés után éppen helyre kerül.
MagyarországBudapest XIII. Újpesti-öböl, a felvétel a KSI (Központi Sportiskola) vízitelepének stégjén a Népszigetnél készült. Az átkelőhajók takarásában egy úszódokk.
én az említett férfiben nem ismerem fel Tamási Áront, csak egy hasonlóan kopaszodó ismeretlen embert. Ráadásul, ha jó a dátum, TÁ ekkor idősebb volt. Ld pl a fortepan képek
Budapest IX; Budapest VIII., Üllői út, balra a 76. szám, a 34. számú Ipari tanuló intézet (egykori Fővárosi József Fiúárvaház, a Josefium) mára lebontott épülete. Szemben a Szigony utcánál a BOTE (ma Semmelweis Egyetem) I. számú Sebészeti Klinika.
Budapest I., budai Vár, Dísz tér. Balra Farkas Mihály honvédelmi miniszter a külföldi katona, rendőr és szabadságharcos delegációkat üdvözli a Honvéd szobornál tartott ünnepség alkalmával.
Lehet, hogy nem, de talán egy másik osztályterem. Egy másik iskola képkockája keveredett volna a tanyasi iskola képei közé? A sorozat előtt és után egész más típusú képek jönnek.
Pedig én a TP008 pályaszámos képet tartanám eredetinek, a Szerbusz, trolibusz könyvben - aminek Levi a társszerzője - is ez szerepel, nyilván nem véletlenül. Valószínűleg a másik kép egy újságban megjelent kép "eredetije" lehet, ahol az újságíró és/vagy főszerkesztő nem volt megelégedve a lefotózott kocsival, mert hát a képet pont egy olyan cikkbe szánták, ami arról szólt, hogy forgalomba állt az első trolibusz pótkocsi. Persze nem állítom, hogy így történt, de lehetséges, elképzelhető ok abban az időben egy kis retusálásra. Ebben az esetben viszont a kép dátuma inkább 1960, de mindenképpen 1962 július 1-je előtti, mert akkortól a pótkocsik a 900-as pályaszám-csoportba kerültek (900-954, majd 1963-tól még négy kocsi érkezett, 955-958).
(azaz a trolibusz-pótkocsi rendszáma nem TP 008, mint a Fortepan-képen, hanem TP 000, mint Nagy Zsolt Levente gyûjteményében). De lehet, hogy nincs igazam.
Budapest I. budai Vár, Táncsics Mihály utca. Szemben balra a 9. szám, Táncsics Mihály egykori börtöne, mellette az Erdődy (Hatvany) palota, ekkor általános iskola.
143180
Budapest I. budai Vár, Táncsics Mihály utca a Mátyás templom felé nézve. Balra a 7. szám, az Erdődy (Hatvany) palota, ekkor általános iskola, ma Zenetudományi Intézet.
1948-ban más volt a zászlódísz, a kicsi zászlók nem voltak keresztben. A kőkorlátra helyezett zászló sem látszik az avatáskor készült képeken. A megjelentek a szoborhoz közelebb álltak, más volt a díszőrség, mint ezeken a képeken.
1951 >>> 1950
április 4-e Magyarország legnagyobb nemzeti ünnepe, a magyar felszabadulás, a megbonthatatlan szovjet-magyar barátság napja. A Szabadságharcos Szövetség csillagtúrájának motorosai megérkeznek végcéljukhoz, a vecsési emlékműhöz,
ezek szerint a kép helyszíne már jóval korábban kiderült. Tükrözni viszont nem kell, Németországban jobbra tarts volt ekkor (a hegyek is megfordulnának, pedig így pont jó irányban vannak)
Steinmetz(kapitány)Miklós szobor avatás 1948 december 29 Mikus Sándor alkotása /az első variáns!/1956 után csinált egy másikat és az egy alakos /Szoborpark/. Üllői út vége Vecsésnél, onnan 4-es út
Nem tudom, a szeg mire utal, viszont az Avasság népviseletéről találni pár képet, nekem egyiknél sem jött a húezténylegaz érzés (de elég távoli téma számomra...).
Szerintem a Bürök utca menti árok fölött vezet át a híd, jobbra a Németvölgyi temető kerítése. A korábban Németvölgyi lejtőnek, ma Németvölgyi lépcsőnek nevezett köz vezet a Németvölgyi úthoz. Az árkot (ha jól emlékszem) a hatvanas évek végén (hetvenes évek elején) temették be.
143284 , 143285 Magyarország, Kapuvár, Fő tér. Lásd a villanyoszlopok a 74084 sz képen. Az üzletsor íve, egyértelműsíti a kapuvári Fő teret, jóllehet, azóta néhány épületet átépítettek.
143208 - Budapest, XX. Pesterzsébet, a Török Flóris u. és a Kalmár Ilona sétány sarkán álló ház, és a Pesterzsébeti Evangélikus Egyházközség temploma - Ady Endre utca 89.
142687 Ágai István operatőr felvételt készít a Kossuth téren a segély szállítmányról a Mafirt Krónika számára, mellette nézi zakóban nyakkendőben Berendik István
a bal szélen Vaszary fölött Illés papi és Schuszter Vilmos díszlet munkások; Papiból lett aztán a nagy Illés György operatőr, Schuszter az MTV fővilágosítója lett
A helyszín szerintem a Széchenyi rakpart 12/b Ezek a képek nem a Szabadság téren készültek az általad is idézet /filmhiradokonline.hu/watch.php?id=5985 jól mutatja a Markó utca 1 rakpart felé néző erkélyeit. A Markó utca 1- és a Kossuth tér 18 közötti háztömb Duna felé néző része abban a legutóbbi időkig az Egyesült Államok tulajdonában volt.
1945.július 27. - Ünnepélyes keretek közt adták át az amerikai magyarok gyógyszerajándékát
"Pénteken délelőtt 11 órakor az Amerikai Katonai misszió Kossuth Lajos téri épülete elŐtt rövid, de igen meleg ünnepség keretében adták át az amerikai magyarok gyűjtéséből szármázó gyógyszerküldeményt a hiányt szenvedő magyar nép számára. Az ünnepélyen amerikai részről jelen volt William S. Key altábornagy , az amerikai katonai misszió vezetője, Arthur Sohoenfeld követ, a Szövetséges Ellenőrző Bizottság amerikai missziójának vezetője, továbbá George S. Kovách alezredes, aki az ünnepségen az amerikai magyarok nevében beszélt. A Nemzetközi Vöröskereszt részéről Hans Weyermann kiküldött jelent meg. Magyar részről jelen volt Gyöngyösi János külügyminiszter, Molnár Erik népjóléti miniszter, B. Szabó István, Kovács Béla ás Kiss Roland államtitkar, továbbá Király vezérőrnagy, az orvoskar főnöke és népes tisztíküldöttség, valamint Vas Zoltán polgármester, a népgondozó hivatal részéről dr. Tamási miniszteri tanácsos és dr. Vass főorvos, végül a magyar Vöröskereszt részéről Szent-Iványi Sándor elnök, Kethly Anna társelnök, és Kisházi István országos ügyvezető igazgató/ Zsedényi Béla, a Nemzetgyőlés részéről." (Külföldi-Belföldi Hírek, 1945. július/4 - Magyar Országos Levéltár)
142678 - Budapest, V. Kossuth Lajos tér 18. - A SZER Amerikai Misszió irodája előtt - Schoenfeld Arthur amerikai diplomáciai megbízott, jobb oldalon Key altábornagy, a SZER amerikai missziójának a vezetője, mögötte takarásban Oliver P. Edgcumbe marshall, a SZER angol misszójának a vezetője
142679 - Budapest, V. Kossuth Lajos tér 18. - A SZER Amerikai Misszió irodája előtt - középen Schoenfeld Arthur amerikai diplomáciai megbízott
142680 - Budapest, V. Kossuth Lajos tér 18. - A SZER Amerikai Misszió irodája előtt - Key altábornagy, a Szövetséges Ellenőrző Bizottság amerikai missziójának a vezetője
143699 - Budapest, IX. József Attila lakótelep, a bal oldali épület, az Ifjúmunkás u. 12. sz. szemben az Üllői út 153. sz. és a jobb oldalon a négyemeletes erkélyes ház az Ifjúmunkás u. 14. sz látszódik.
143700 - Budapest, IX. József Attila lakótelep, Ifjúmunkás utcai házak (a 18. 20. 22. sz házak egyike, egyformák)
Szkopje akkori vasútállomásának órája a földrengés pillanatban megállt, az épület bejárata, így az óra ép maradt, de a peron teljesen megsemmisült. A régi vasútállomás órája a mai napig 5 óra 17 percet mutat, a megmaradt épületrész pedig városi múzeumként szolgál.
Budapest, XI. A fotós háta mögött a Feneketlen tó, balra a teniszpályák és a Fadrusz utca saroképülete a Bartók Béla útnál, szemben a Szabolcska Mihály utca
Itt éppen hátrázik (a hajók nem tolatnak, hanem hátráznak:D), azaz valószínűleg távozik. (bár, lehet, hogy egy renitens vitorlázó miatt vészmegállást látunk, de azért ennek igen kicsi az esélye.)
Bercsényi utca 28-30., a BME Rózsa Ferenc Kollégiuma, Bercsényi Klub. Az Illés-együttes tagjai: Illés Lajos a zongoránál erősen takarva, Illés Károly (szaxofon), Bródy János (háttal), Halász Gyula (takarva) és Körmendy János Psota Irén színművésznőt kísérik.
Bercsényi utca 28-30., a BME Rózsa Ferenc Kollégiuma, Bercsényi Klub. Az Illés-együttes tagjai: Illés Lajos a zongoránál, mögötte mikrofonokkal a kézben Koncz Zsuzsa és ?, elől Bródy János, Halász Gyula, Körmendy János (takarva).
Bercsényi utca 28-30., a BME Rózsa Ferenc Kollégiuma, Bercsényi Klub. Az Illés-együttes műsora, szemben középen Koncz Zsuzsa, mellette szemüveggel Illés Károly.
Van egy kép egy templomról, ami hosszú éveken keresztül megfejtés nélkül maradt. Próbáltam megtalálni, hogy hol készülhetett, de sosem sikerült. Most viszont nem találom a megfejtetlen képek között, a sima templom kulcsszóra viszont többezer a találat, nem sok esélyem van, hogy rábukkanok.
A kép egy -szerintem- nagyvárosi utcában készült, jobbra egy egybefüggő házsor, balra pedig egy gótikus nagy neogótikus templom támfalai látszanak, előtte egy földszintes épülettel.
Budapest XIII., Újpesti-öböl, Ganz és Tsa. Villamossági-, Gép-, Waggon- és Hajógyár Rt. sólyája. Az MFTR Baross (1940) vontató, lapátkerekes, dízel-motoros hajó építése, Leltári jelzet: MMKM TFGY 2017.1.474.
Budapest XIII., Újpesti-öböl, Ganz és Tsa. Villamossági-, Gép-, Waggon- és Hajógyár Rt. sólyája. Az MFTR Baross (1940) vontató, lapátkerekes, dízel-motoros hajó építése, Leltári jelzet: MMKM TFGY 2017.1.475.
131511 Brennbergbánya (Sopron) Igazgatási épület. Az autóbusz MÁVAUT Győr feliratú, helyi járatként közlekedett. A Földmüvesszövetkezet a környéken működtette egységeit. Még egy képeslap, melyen felismerhető az épület.
103822 - "Mária Valéria telep, háttérben a József Attila lakótelepen az Egyetértés utca házai."
Az Egyetértés utca nem lehet a viskó mögött, mert a két háznak az utca felé néző oldalán ablakok vannak. Az Egyetértés utca házainak nincsenek utcára néző ablakai
Viszont ha tükrözöm a képet, akkor helyére kerül minden
A viskó mögötti, bal oldali új épület a Toronyház utca 1. szám, jobbra az Ifjúmunkás utca27-es számú ház és mellette a háttérben a Dési Huber utca 22. számú ház látszódik.
Helyesen tehát:
103822 - Mária Valéria telep, háttérben a József Attila lakótelepen az Ifjúmunkás utca 27. és a Toronyház utca 1. számú házak