E topik a http://www.fortepan.hu gyűjteményben fellelhető városképek, részletek, helyszínek, esetleg korszakok-időpontok, személyek, járművek beazonosítására szolgál. A honlap szerkesztői az itt olvasható azonosításokat veszik át.
A Fortepan új kulcsszó-címke rendszeréről a Fortepan címkézés topikon kaphattok bővebb információt. Testvértopikunk a Budapest anno...
A Fortepanhoz lazán kapcsolódó egyéb témákkal forduljatok a
Kávézóna a FortePan-hoz topichoz
Budapest VIII., a felvétel a Baross utca 87. Beniczky Lajos utca utcai frontja előtt készült.
E képek helymeghatározása elég problematikus. Az egykori Beniczky utca és a Baross utca két sarkán álló egy-egy ház címe 1937-es térképen Baross utca 87/a és 87/b, a Minerva térinformatika rendszerben 85. és 87. (ez láthatóan téves), a házszámtáblák és az itt működő üzletek címe alapján (legalábbis jelenleg) 87. és 87/a. Továbbá az egykori Beniczky utca ezen szakasza ma gyakorlatilag a Szigony utca páratlan oldalának eleje (a sarkokon ki van helyezve a Szigony utca feliratú utcatábla), elvileg azonban nem, a Baross utca 87. és 87/a nincs a Szigony utcára számozva, a Szigony utca páratlan házainak számozása a panelekkel kezdődik (1. sz.)
Itt valószínűleg csak tévedésről van szó, már ami a dátumot illeti. 1912 szerepel rajta, holott a BAHART-os képaláírás ezúttal nagyjából pontos: 1929 után kellett ennek a képnek készülnie, a móló 1929-1930-as felújítása után, ezt jól jelzi a nyugati mólószárny új típusú jelzőoszlopa, illetve a keleti móló jelzőoszlopa, ami 1929 előtt nem létezett (lásd 96063-as fórumbejegyzésem végét).
Tehát a BAHART-os képaláírás 1935-ös dátuma nagyjából helyes lehet.
A két kép egyszerre, egy napon készült, de nem 1928-ban vagy 1930-ban, ahogy azt a BAHART képaláírása helytelenül sugallja, hanem jóval korábban, 1913-ban.
Hogy egyszerre készültek, azt a részletek alapos vizsgálatával könnyen igazolni lehet. Például a móló mentén ugyanaz a három vitorlás horgonyoz, a Turul és a Szekrényessy orral a móló felé, a harmadik, aminek a neve nem látszik, farral. A középen álló Szekrényessy zászlaja tipikusan ferdén áll mindkét képen.
183390:
183506:
A mólón jellegzetes, de hosszú távon biztosan nem állandó pontokat kutatva feltűnik egy bevágott végű fa gerenda, mellette egy belógó kötél. Ezek is azonosak a két képen.
183390:
183506:
A képek készítésének időpontját illetően pedig az Érdekes Ujság ad biztos támpontot, aminek 1913-as 15. számának 11. oldalán megtalálható a 183390:
(Zárójeles megjegyzés: heteket szórakoztam el ezzel a két képpel. A nézők, elsősorban a nők ruhájából biztosra vettem, hogy a képek nem készülhettek a húszas évek végén. Századeleji divattal foglalkozó cikkeket olvasgattam, majd kinyomoztam, hogy 1915 és 1920 között nem rendeztek vitorlásversenyeket a Balatonon, így a húszas évek legelejére vagy a tízes évek első felére szűkítettem a lehetőségeket. A női ruhák alapján a tízes évekre tettem le a voksot, különféle földvári vitorlázós újságcikkek alapján pedig konkrétan 1914-et javasoltam volna. Erre ma az Arcanum friss feltöltéseiben lapozgatva 1913-ban egyszer csak belefutottam a két kép közül az egyikbe... :) Öröm vagy bosszúság? Még nem döntöttem el :)
Lehet. És logikusan ez a megoldás. Valószínűleg optikai csalódás áldozata voltam, az fp képen a Sorbaitgasse-beli egyemeletes házat még mindig sokkal közelebb látom a sarokhoz.