E topik a http://www.fortepan.hu gyűjteményben fellelhető városképek, részletek, helyszínek, esetleg korszakok-időpontok, személyek, járművek beazonosítására szolgál. A honlap szerkesztői az itt olvasható azonosításokat veszik át.
A Fortepan új kulcsszó-címke rendszeréről a Fortepan címkézés topikon kaphattok bővebb információt. Testvértopikunk a Budapest anno...
A Fortepanhoz lazán kapcsolódó egyéb témákkal forduljatok a
Kávézóna a FortePan-hoz topichoz
Tétényi út és Szakasits Árpád utca kereszteződése (utcatáblákra nagyítva). 1990 óta utóbbi újra Etele út, háttérben a félkész épület a Fejér Lipót u. 61-es toronyház.
ABC áruház az Árpád és István út sarkán. Még a nagy bontások és szélesítések előtt készült, de van egy árulkodó épület a háttérben, a tornyos Árpád út 77., az egykori Fény Mozi épülete.
alapján a vízimentök tornyai, a part íve, a part lefutása, mögötte az erdö mind-mind azt mondatják, hogy az alábbiak is Rostock-Warnemünde strandján készültek, az elsö két kép az ellenkezö irányból, mint a 44293, a második kettö az egyik vízimentö-toronyról:
vannak más tengerparti részek arrafelé, amik vagy kellöen szélesek, vagy van mögöttük erdö, vagy ugyanolyan íves a partvonal, de így együtt nincs más, ahova a turisták/a tokik nagy számban mentek/mehettek volna akkoriban.
Az évszám egészen biztosan nem jó, mivel a 424-360-as az egyik legutolsó 424-es, ami a MÁV szolgálatába lett állítva, egészen pontosan 1958. július 1. az üzembe állításának az idöpontja, és elsö állomásítási helye Bp.-Keleti, de volt késöbb Hatvanban, majd Szerencsen, Jászapátiban és legutoljára Füzesabonyban, úgyhogy jó eséllyel a Bp.-Hatvan-Miskolc vonalon, vagy egy leágazásán kellett készüljön valahol.
Amennyiben jó a tippem, akkor a fénykép készítöje is igen, onnét jön, ahonnét az autók a képeslapon, kár, hogy nincs olyan képeslap, ami 180°-kal elfordulva készült.
Debrecen Nagyerdei körút 82., Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Zeneiskolai Tanárképző Intézete Debreceni Tagozata (ma Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar).
Nem válaszoltak, de lehet, hogy valami szerver-gond volt a kábelszolgáltatómnál, mert olyan egyén, aki tuti megkapná az e-mailjeimet, akkoriban nem kapott meg egy e-mailt, amit biztosan elküldtem neki, és elötte-utána rndszeresen megkapja, azaz nem vagyok black list-en.
A világért se bszttásnak írtam, csak észrevettem keresgélés közben, gondoltam, lemaradhatott, ahhoz elég pörgös a topic, hogy mindig minden megfejtés/kiegészítés egyböl bekerüljön.
Az adományozó ezen sorozatba tartozó többi képein Berlin, Neustrelitz és a Keleti-tenger láthatóak, a B 96 mentén (mert ezen kellett közlekednie Berlin és Neustrelitz között), viszont ezen az úton Neubrandenburg és Berlin között egyedül Löwenbergben van olyan derékszögü kanyar, ahol a sarkon üzlethelyiség van, balra vezet az út tovább Berlinbe, az egyenesen vezetö út pedig fasortól szegélyezett. Drezdából Berlinbe az autópályán kellett haladnia (a külföldiek nem mehettek akármerre, csak a kijelölt utakon), így ott nem jöhet szóba egy település se, más településröl meg nem készült kép a sorozatban. És mivel a B167 és a B96 a faluban egy darabon közös úton (Friedrich-Eberrt-Straße) halad, ezért okkal van kint a kanyarban a jó nagy "Berlin" terelötábla.
Ezúton is szeretnénk kérni a Köztérkép szerkesztőit, hogy ha lehet, osszák meg ismereteiket itt ezen a fórumon is, úgy sok elpazarolt energiát tudnánk más képekre fordítani.
Erős a gyanúm, hogy ezt a képet tükrözni kellene. Az I. világháború idején az autók zöme jobbkormányos volt. A bekeretezett katona zubbonyának gombolása is erre utal. Szerintem így lenne jó:
Múzeum körút az Astoria kereszteződés után, a palánk mögött a metróépítés területe. A Fővárosi Moziüzemi Vállalat (FŐMO) által forgalmazott film plakátja.
Pont egy hónapja töltöttem fel ide Cholnoky Jenő 1937-ben készített festményének fotóját, melynek helyszínét szerettem volna megtalálni. (108796)
Közben képeslapok segítségével ráakadtam Mátyásföldön, az egykori Gróf Vay villa szerepel a festményen.
Erzsébet királyné út (1938), majd Ady Endre utca (1949), 1979-től Csinszka utca 29-33.
Sikerült megszerezni Cholnoky Jenő határidőnaplójából a vonatkozó bejegyzést:
"1937.május 29. szombat, Szepesházi János villaavatása Mátyásföldön."
29853 hátoldalán is ez szerepel: "Szepesházi villa 1937 tavaszán"
Szerintem elfogadható, hogy fenti festményhez készíti a vázlatot a fotón. A hátteret besötétítve, jól látszik, hogy a környék ritkán beépített, épület csak távolban látható, mint a térképeken.
29853 Magyarország, Budapest XVI., Mátyásföld, Erzsébet királyné út (ma Csinszka utca 29-33) villakert.
57342 Veszprém, Rákóczi Ferenc utca 7. Rosenberg-ház. A kép jobb szélén a Francsics lépcső torkolata látszik.
A kép jobb szélén a Francsics lépcsőhöz vezető Vas Gereben utca torkolata látszik.
Kérdés:
A MaNDA adatbázisban láttam Bauer Sándor egy fotóját Utcakép címmel.
Forrásként ezt írja: Fortepan 128121
Ez tagja Bauer Sándor (1956 téli) sorozatának (128118-128120, 128161-128165) melyek Veszprémben készültek. Lehet tudni, hogy mi lett a sorsa, miért nem található jelenleg a gyűjteményben?
Volt szó a Kerak-forrásról. (190251) Egy bözsönyös fész csoportban valaki "levadászta' a hétvégén, képeket is tett fel róla:A leírása: Márianosztra-Bőszobi út..kb 1.5 km-balos egy betonlapokból álló út-ütközésig a bőszobi patakig-jobbra-50m. A leírása alapján valahol itt lehet:
Ha van kedved segíteni, elküldöm a városok magyar / szinonima és angol / szinonima nevét tartalmazó táblázatot.
A történethez hozzátartozik, hogy volt egy pont, amikor az összes "cifra betű" /magyartól eltérő karakter/ átváltozott, gyakorlatilag elölről kellett kezdeni és minden városnevet újra felvinni /nem sikerült a végére érni/
Történt egy másik változtatás a programon, ekkor minden üresen álló angol mező "feltöltődött" a magyar névvel.
Ezeken egyenként kell végigmenni és beírni az angol változatot.
kíváncsiságból megnéztem az angol verziót. Látom, h pl a szlovák településeknél sok helyen hiányoznak a magyartól eltérő karakterek. Alább egy lista a helyes írásmóddal, ill egy pár érdemi javítás. Egyébként néhány képnél hiányzik a település megjelölése, holott a magyar verzióban van.
Banska Bystrica Banská Bystrica Banska Stiavnica Banská Štiavnica Cunovo Čunovo Dolny Smokovec Dolný Smokovec Filakovo Fiľakovo Haniska pri Kosiciach Haniska Kecovo Kečovo Kezmarok Kežmarok Komarno Komárno Kosice Košice L'ubochna Ľubochňa Levoca Levoča Lucenec Lučenec Piestany Piešťany Presov Prešov Roznava Rožňava Rusky Potok Ruský Potok Sasovske Podhradie Šášovské Podhradie Spisska Bela Spišská Belá Spisské Podgrozdie Spišské Podhradie Stara Lubovna Stará Ľubovňa Strbské pleso Štrbské Pleso Strecno Strečno Sturovo Štúrovo Tótmegyer Palárikovo Trencin Trenčín Vysné Ruzbachy Vyšné Ružbachy Zemplénoroszi Ruské Ziar nad Hronom Žiar nad Hronom Zilina Žilina
Múzeum körút az Astoria kereszteződés után, a palánk mögött a metróépítés területe. A Fővárosi Moziüzemi Vállalat (FŐMO) által forgalmazott film plakátja.
Ludovika tér (Orczy kert), a háttérben az Üllői út 97. és 99. számú ház látszanak.
+++
sztem elől
Molnár Dezső altábornagy, a BTC elnöke karbafont kézzel
A Névtelen Hősök emlékszobra előtt levő célnál nagy és előkelő társaság gyülekezett, amelynek soraiban többek között ott voltak: Janky Kocsárd lovassági tábornok, honvédfőparancsnok, Sípos Árpád tábornok, a Ludovika Akadémia parancsnoka, Schrantz Béla tábornok, városparancsnok, Szahlenberg Béla altábornagy, a csendőrség felügyelője, Molnár Dezső altábornagy, a Magyar Atlétikai Szövetség társelnöke, Sztankovits Szilárd, a Magyar Atlétikai Szövetség elnöke, Szukovátbg Imre dr., az Országos Testnevelési Tanács főtitkára, Felicides Román dr., Márton!fg Miklós, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára, Platthy György országgyűlési képviselő, a BSzKRt sport- egyesiiletének eínöke és sokan mások.
Az utolsó futó beérkezése után Molnár Dezső, a MASz társelnöke lendületes beszédben méltatta október hatodika és a minden évben ezen a napon rendezett kegyeleti staféta jelentőségét, majd kiosztották a dijakat. A szép ünnepséget a Himnusz zárta be.
Budapest II. a Gyermekvasút (Úttörővasút) Szépjuhászné (Ságvári liget) állomása
+++
ezt találtam:
Ságvári-liget: a János-hegy és a Nagy-Hárs-hegy hágójában, a Budakeszi út mellett található. Az úttörővasút nagy forgalmú állomása szépen kiképzett büfével és váróteremmel várja az utasokat. Az állomás körül ízlésesen rendezett park van Ságvári Endre szobrával, akit itt a közelben öltek meg.
51770 Bőgös-rét 56492 Mestyán Tibor 57356 Karabélyos Imre csendőr százados 61227 Pipis-hegy 89103 Oravecz Éva 130402 Hercules és Cacus szobor 194464 Tápiógyörgye 200124 Muzsla hegy 204092 Wágner villa 204093 Wágner villa 206697 Miskolc, Nagyváthy János u.1. (Tesco) 207317 Pesterzsébet, Topánka utca 207321 Pesterzsébet, Ady Endre utca +++ Habselyem gyár 207321 Habselyem gyár 207322 Pesterzsébet 207404 Bodó Sztenya 207405 Bodó Sztenya 207426 Gottesmann Katalin 208409 Tinódi utca – Mester utca sarok 209103 tükrözött! 209126 Szántód
Koktél hajó A következő Express koktélhajó június 27-én, 17 órakor indul a Vigadó téri hajóállomásról. A műsorban fellép a Siconor és Bajtala-együttes, valamint Bárdi György és Balás Eszter; a műsorvezető Keresztes Tibor. A hajón a RÖLTEX divatbemutatót tart, fürdőruha sorsolással. Jegyek 19 forintos árban az EXPRESS Ifjúsági és Diák Utazási Irodánál (Bp. V., Szabadság tér 16.) és a Vigadó téri hajóállomáson válthatók. Magyar Ifjúság, 1970. május-augusztus (14. évfolyam, 17-34. szám)
A Balatonon és a Dunán akkoriban volt "Zenés Koktélhajó". Ezek a fortepanos képek inkább divatbemutatós képek, míg a Koktélhajó a zenés bulizásról szólt.
208698: Andrássy út 7. (TOSCA szoknya, blúz és női pantalló szaküzlet.)
208706: Andrássy út 7. (TOSCA szoknya, blúz és női pantalló szaküzlet.)
208719: Laky Adolf utca 49., Fővárosi Kefe- és Seprűgyártó Vállalat.
208720: Laky Adolf utca 49., Fővárosi Kefe- és Seprűgyártó Vállalat.
208722: Laky Adolf utca 49., Fővárosi Kefe- és Seprűgyártó Vállalat.
208723: Laky Adolf utca 49., Fővárosi Kefe- és Seprűgyártó Vállalat. (Üzemi orvosi rendelő)
208721: Laky Adolf utca 49., Fővárosi Kefe- és Seprűgyártó Vállalat. (Technológiai osztály)
208725: Gyenes utca 3.-5.-7. épület homlokzata. Lásd: 208686
208731 Kossuth Lajos utca (háttér, a Kossuth Lajos utca - Szép utca sarkán az 1964-ben itt felépült 12 szintes Hungarotex-székház látszik. Jelenleg Uniqa Pláza irodaház.)
208734: Kossuth Lajos utca (háttér, a Kossuth Lajos utca - Szép utca sarkán az 1964-ben itt felépült 12 szintes Hungarotex-székház látszik. Jelenleg Uniqa Pláza irodaház.)
208733: Kossuth Lajos utca 6. előtt készült. (homlokzat)
208732: Kossuth Lajos utca 6. előtt készült. (homlokzat)
208735: Kossuth Lajos utca 6.előtt készült (homlokzat a Kossuth Lajos utca 8.)
A 208731, 208734, 208733, 208732, 208735. sz. képeken az Óra- és Ékszerkereskedelmi Vállalat BIZSU névre keresztelt reprezentatív bizsu- és divatékszerüzletének neon fényreklámját látjuk.
Csörsz utca 18., Magyar Optikai Művek (MOM) Kultúrház (akkor MOM Szakasits Árpád Művelődési Ház), a Bizományi Áruház Vállat (BÁV) művészeti aukciós kiállítása.
Csörsz utca 18., Magyar Optikai Művek (MOM) Kultúrház (akkor MOM Szakasits Árpád Művelődési Ház), a Bizományi Áruház Vállat (BÁV) művészeti aukciós kiállítása.
208571: Mária utca 41.-Üllői út 28. Budapesti Tudományegyetem Sebészeti (ma Semmelweis Egyetem Bőrgyógyászati) Klinika. 208574: Heim Pál gyermekkórház Üllői út 86
208573: Egyesített Szt. István és Szt. László kórház Neurológiai blokk a Vágóhíd utcai oldalon.
208575: Káldor Adolf Szakorvosi Rendelő (Budapest XXII. kerület SZTK-rendelőintézet) Duna utca 2. - Építés éve: 1966 Tervezte: Kéri Gyula (SZÖVTERV) Szobor: Budafok, Duna utca - Leányka utca sarok, Kiss Kovács Gyula Ülő nő (1967) című szobra a szakrendelő mellett, (1972, Bojár Sándor- Fortepan-195310)
Havanna lakótelep a jellegzetes kerek szellőzőkkel és színes első emelettel. Mivel mögötte nincs újabb ház, ez valószínűleg a Havanna utca 1-13.
207332, esetében stimmel a megállapítás, megerősíti a háttérben ködbe burkolózó (két) egyenes hosszú ház, és az 1979 augusztusi légifelvételen a házelemek a Margó Tivadar utca szélén.
207333 itt viszont a háttérben látható egyszárnyú forgó ablakos ház miatt a Havanna utca lényegében kiesik (Havanna 1-13 mögött ebben az irányban nincs újabb ház, a másik két lábas ház mögött viszont más ablakos épület van.
Ebből fakadóan valószínűleg ez a kép már a Csontváry Kosztka Tivadar utca lábas házait ábrázolhatja, ahol ebből az irányból olyan szalagház van mögötte, amelybe beépítettek forgóablakot.
Az 1979 augusztusi légifelvétel alapján a Csontváry utca 40-48 környékén több fa megmaradhatott, amelyek szerepelnek a képen. (ezeket a házaknak ekkor még a tereprendezése sem zajlott le)
A képen a Dunakorzó eszpresszó-étterem látható, ennek helyén azonban 1965 júniusában nyílt meg a Bella Italia étterem. Ez alapján kicsit korábbra datálnám a képet.
Váci utca a Kígyó utca torkolata felől, jobbra a Pesti Barnabás utca, szemben az ELTE Bölcsészkar (egykor és ma Piarista Gimnázium és Rendház) épülete.
208327: Győr, Árpád út 34 Az 1968- ra újjáépített-bővített Hotel Rába "Új neve: Hotel Rába. Vasárnapra befejeződött a győri Vörös Csillag Szálloda 25 millió forintos bővítése. A személyit éjjel-nappal dolgozik, hogy november 7-re az ország legnagyobb vidéki szállodája 200 szobával, 430 férőhellyel, új éttermekkel, bárral, műsorral fogadja a vendégeket. A szálloda új neve: Hotel Rába." - Hétfői Hírek, 1968-11-04
Évszám pontosítás biztosra: 1962 57119 Magyarország, Veszprém. Kilátás a Rákóczi utca 8.ablakából a Vörös Hadsereg (ma Óváros) tér irányába.
Valentyina Tyereskova és szintén űrhajós férje Andrijan Nyikolajev látogatása Veszprémben 1965.április 8-án. A busz mögött jól beazonosítható a dísztribün űrhajóval díszített transzparense.
Budapest 100-as Posta, Üllői út 114-116. Árulkodó volt a jellegzetes társasház is a háttérben (IX. Dési Huber utca 2.). A 206910 esetében erős nagyításnál leolvasható a zománc tábla: Posta B.... 100
Alkotás út, háttérben a Csörsz utca, Magyar Optikai Művek (mára az összes épület eltűnt a képről, középen a sarki társasházat bontották le utoljára, három-négy éve).
Nyári Pál utca és Balassa utca sarka. Erős digitális nagyítással olvashatóvá vált az utcatábla, igaz sok ilyen nevű utca volt de például az V. kerületi a környezet miatt azonnal kiesett. (Az utcatáblán i betűvel van írva, térképeken hol Nyáry hol Nyári).
Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda. Gyermekkorom kedvenc játéka volt a Budaplast által gyártott ROTAMI (legalábbis nálunk az ovónők így hívták). Ebből a képből kiindulva valószínűleg a 207354 is valamelyik rét a Városligetben.
Szintén a János utcai ház, az első képen észak felé nézünk, távolban a FÉG jellegzetes gyárcsarnoka. A második képen pedig a Barros utca és a Topánka utca panelei láthatóak
207708: Füzér utca, az egykori Kőbányai Kaszinó épülete előtt. Az autó az egykori kaszinó épülete előtt áll. Földszintjén volt a Szabó Ervin könyvtár 12.sz. kerületi fiókja.
Légifotó 10 évvel későbbről. Stimmel a sárgával és zölddel jelölt út és a belógó faág, meg a Balaton túlpartjának lapos vonala. (A közelében lévő Szalay Zoltános képek is megerősítik Siófokot)
4 évvel korábbi videó 2:47-től (az uralkodó ÉNY irányú széltől azonos irányban megdőlt tábla is megerősít)
Így van, mert pont a sarkon a Csemege bolt (vagy talán Közért? nem emlékszem...) bejárata volt, az a Lehel utcai front mögött húzódott az épületben. (A mai utcaképen a más színű, egy ablaknyi falrész - ma talán valami biztosító fiókja...)
MÉH telep a Diófa utca és a Légszeszgyár utca sarkán, a kép közepén a Légszeszgyár utca 24/b tűzfala, mögötte balra a dombon a Havihegyi kápolna látható.
Ezen a felvételen a fotós háta mögött van a körút felőli bejárat és az önkiszolgáló pult 127468 . Szemben a Honvéd utcai bejárat a sörözőbe /kék nyíllal jelölve/.
208724: Óbuda, Gyenes utca, az óbudai kísérleti lakótelep F1 jelű lakóháza, a háttérben a Vörösvári úti, Dúl Dezső tervezte magasházak. A telepről itt egy cikk, ebben is van egy hasonló fotó:
Elnézést, szerintem ha a bejáratra nézek az önkiszolgáló étterem belsejéből, akkor az ablakok bal kézre vannak, és a Honvéd utcára nyílnak. Tehát nem tökrözött, hanem amire hivatkozol az tükrözött.
207077: Teréz körút 10. Művész filmszínház (előcsarnok)
207077: Dob utca 105.-Rózsa 29 (Rózsa Ferenc) utca
208054: Káldy Gyula utca 8.-Paulay Ede utca 15.
208065: Andrássy út 74. 208066: Andrássy út 74.
208077: Pala utca a Bem rakparttól
208083: A Margitszigeti Nagyszálló (Ybl-terem) (Zielinski Szilárd stny.) felújítása után készült fénykép. A háttér, Kondor Béla pannója, Szent Margit legendája c. műve.
208104: Nagyszénás Táncsics Mihály utca 3. Szociális Otthon parkjában Kampfl József: Ülő nő (felállítás: 1968) forrás: https://www.kozterkep.hu/28060/ulo-no
Ha a Madách téren volt makettező részlege a Lakótervnek. Bár rajztáblák láthatók a felvételen, egyiken sincs párhuzamvonalzó, csak a kivitelezéshez szükséges eszközök és alkatrészek.
nem tudom hol tervezhették, de a maketten Kecskemét, Dobó István krt - Petőfi S. u. - Deák F tér kereszteződés, a mellette levő lakótelep (kissé másképp valósult meg) és jobbra a Pártház és Megyei Tanács épülete
nem tudom hol tervezhették, de a maketten Kecskemét, Dobó István krt - Petőfi S. u. - Deák F tér kereszteződés, a mellette levő lakótelep (kissé másképp valósult meg) és jobbra a Pártház és Megyei Tanács épülete
Odaítélték a kecskeméti városközpont rendezésére kitűzött pályadíjakat Odaítélték a Kecskemét városközpont és déli városrész rendezésére kitűzött pályadijakat. A pályatervek részletes bírálata alapján 25 ezer forintos L díjat kapott Finta József (LAKOTERV) és Kaszta Dénes (VATERV) munkája; a 20 ezer forintos n. díjat Szmetana Györgynek (LAKOTERV) ítélték oda. 10 ezer forintos megvételben részesült Hemyák Imre és Tárnál István (Szegedi Tervező Vállalat) pályaterve; 8 ezer forintos megvételben pedig Vinkovíts István és Csillag József (VATERV) munkája. Tíllai Ernő és Szigetvári János (Pécsi Tervező Vállalat) és Veres Albert (UVATERV) pályadíját 7 ezer forintért vették meg. Ezenkívül hat pályadíj 5—5 ezer forintos megvételben részesült. A tervpályázat anyagát később meghatározott Időpontban a Magyar Építőművészek Szövetsége és az Építés- tudományi Egyesület közös rendezésében kiállítják.
Átadták a nivódíjat as év legszebb lakóházaiért Szilágyi Lajos építésügyi és városfejlesztési miniszterhelyettes szerdán a minisztériumban átadta a legszebb lakóházak alkotóinak megjutalmazására alapított nívódíjakat. Az idei nívódíjat a kecskeméti városközpont A jelű lakóépületének alkotói: a Lakóterv és a Bács megyei Állami Építőipari Vállalat dolgozói érdemelték ki. Á nyolcemeletes lakóház jól beilleszkedik a kecskeméti központ városképébe, fejlesztési terveibe. Az univáz szerkezetű épületben korszerűen felszerelt kétszobás étkezőfülkés lakásokat építettek, s a tervezők és a kivitelezők ízléses, ötletes módszert alkalmaztak a ház homlokzatának díszítésében is. Nívódíjat kaptak a Budapest 1. kerületi Hegyalja út 1. szám alatt épített OTP-lakóépület alkotói, az Általános Épülettervező Vállalat és a Budapesti ‘ Lakásépítő Vállalat dolgozói is. A 12 lakásos épület otthonait modem felszereléssel látták el. Mutatós és tartós anyagokból építették a homlokzatot is, ez biztosítja, hogy később nem lesz szükség a fal tatarozására. A nívódíjak átadásakor 25 tervező és építőipari dolgozó kapott pénzjutalmat.
[...] az 5 ös számú főútvonal kecskeméti szakaszának rendezését ítélte a végrehajtó [...] élettel P A Újjáépülő korszerű városközpontok A Lakóterv kiállítása A KMP 50 évfordulója [...] folytatódik Veszprém Tatabánya Kecskemét új városközpontjának építése 1969 elején kezdik meg Óbuda rekonstrukcióját valamint a szolnoki városközpont építését Tervezik Székesfehérvár Kaposvár Zalaegerszeg [...]
nem tudom hol tervezhették, de a maketten Kecskemét, Dobó István krt - Petőfi S. u. - Deák F tér kereszteződés, a mellette levő lakótelep (kissé másképp valósult meg) és jobbra a Pártház és Megyei Tanács épülete
Lábass Endre az Égboltban ír róla - "Elhatároztam, hogy egy nagy irodaszekrényt létesítek a világ dokumentumainak, megvásárolom a bölcsészkari átjáróban, a Piarista közben özv. doktor Hánka Tiborné volt trafikjának egy négyzetméteres kiégett maradékát azzal a kis perzsaszőnyeggel, amit özv. dr. Hánka Tiborné a háta mögött tartott a falra szögezve tél ellen, és oda költözöm ezzel a szekrénnyel, onnan fogom árulni az iratokat, képeket, térképeket és indexeket az egyetemistáknak és turistáknak, az egy négyzetméteres üzlet fölé pedig kiírom nagy betűkkel: ÉG-BOLT." - Kapu, 1991. március (4. évfolyam, 3. szám)-
Népstadion. A Fővárosi Moziüzemi Vállalat (FŐMO) által forgalmazott film plakátja a Színészek-Újságírók Rangadó (SZÚR) alkalmával felvonuló teherautón.
a Népstadion melletti terület, háttérben a Stefánia (Népstadion) út házsora. A Fővárosi Moziüzemi Vállalat (FŐMO) által forgalmazott film plakátja a Színészek-Újságírók Rangadó (SZÚR) alkalmával felvonuló teherautón.
ezeknek az utcáknak nincs magyar neve, mert a 20-as évek második felében alakították őket. Egy kis korrekció azonban, mert ma már az utcák nincsenek meg.
talán helyesebb lenne így:
127587 az egykori ulica Jilemnického a mai ulica Pifflova és Černyševského között
127589 az egykori ulica Jilemnického, balra az ulica Osiková a mai ulica Pifflova és Černyševského között
A Műcsarnokban most megnyíló Manzü-tárlat valójában az épület előtt kezdődik. Már kint a parkban két hatalmas kompozíciója fogadja a látogatót.
Az egyik A nagy kocsi. Ez a hat méteres mű monumentalitása ellenére is könnyed, kecses: karcsú vonala akár egy híd vázáé. Felületi megmunkálása egy ötvösmunka alapos kidolgozására emlékeztet.
A nagy szalag — Manzú természetelvű ábrázolásaitól egy kissé talán elvontabb formát mutatva — egy gömbalakot idéz fel a fémszalag lendületes ívelésével.
208800:Nefelejcs utca 3. 208798:Nefelejcs utca 5. 206577: Dembinszky 32 207661: Szt. István krt. 29. - Bihari János utca 17. 208710: Laky Adolf utca 41-49.
207662: Szt. István krt. 29. 27663: Szt. István krt. 29. 27664: Szt. István krt. 29. 27665: Szt. István krt. 29.
valójában inkább a feliratokat kellene megcserélni. A két kép az épület két ellentétes oldalát mutatja, de épp fordítva, mint amit a mostani feliratok mondanak
Ez nem a Hunnia és nem Eggert Márta. Ez egy amatőrfilm forgatása. Akiket az idézett cikkben felismerek: Dudás László, aki valószínűleg rendezi a filmet és Székely László, aki az egyik szerepet játssza. A nőt sajnos nem ismerem fel, mint ahogyan a filmről sem tudom, hogy mi lehet.
Érdemes lehet feltüntetni, mint központi motívumot az előtérben: Budai Császári Királyi Főreáltanoda (ma Toldy Ferenc Gimnázium) https://fortepan.hu/hu/photos/?id=82303
ez a Kossuth Lajos üdülőpart (a telek címe attól még jó) - pl. háttérben a domb, tehát nem a Duna felé nézünk. Itt jó hosszú telkek vannak (voltak), amik két utcára nyílnak
Kénytelen vagyok elhinni, mert ezek mind "egy alomból" származó képek, és egy csomón nyilvánvalóan látszik az 1977. (NOSZF 60, Ady 100, stb.) Eszerint A ROK korábbi, mint a többi "új" épület.
ez a Kossuth Lajos üdülőpart (a telek címe attól még jó) - pl. háttérben a domb, tehát nem a Duna felé nézünk. Itt jó hosszú telkek vannak (voltak), amik két utcára nyílnak
Mivel a Weiss Manfrédot a Wiki szerint 1897-ben alapították, és a reklám az hirdeti, hogy 85 éves a Csepel Vas- és Gémművek, ezért az évszám inkább 1983-85. A 85 évet lehetne a lőszergyár 1886-os alapításától is számítani, de nem valószínű. Már csak azért is valószínűbb a 83-85, mert akkoriban volt a nagy fejlesztés Ferihegyen, és akkor épült a képen látható ROK (Repülés Oktatási Központ) épület is.
208068, 208069 - Székesfehérvár, Velence Szálló (ma Hotel Magyar Király), Reklámbál '69. Fellépő a Syrius együttes és Mary Zsuzsi, utóbbi kép jobb szélén Takács Marika.
69801 - this is the top station of Borovets Gondola, Bulgaria (AKA Yastrebetz Gondola). The gondolas look similar even nowadays. Please compare: https://goo.gl/maps/HUBMZAxAoayNQwcJ7
Budapest II., Margit körút (Mártírok útja), balra a Bakfark Bálint (Iparos tanuló) utca. Háttérben a Varsányi Irén utca 40-44. a Központi Bányászati Fejlesztési Intézet épülete (ma Fővárosi Törvényszék Gazdasági Kollégiuma).
"A kép forrása Fortepan / Konok Tamás id. Év 1942 képszám 42514 Leírás Oroszország balra vitéz Jány Gusztáv vezérezredes, a 2. magyar hadsereg parancsnoka.
Nagyon szimpatikus a Fortepan kezdeményezés, hihetetlen képanyagot tudtak összehozni, óriási munkával. Le a kalappal előttük, viszont a katonai vonatkozású képeknél több-kevesebb hibát, eltérést tapasztalok évszám, helyszín, személyek stb. Mivel hivatkozással publikálhatóak ezért nem szerencsés a téves információk terjesztése. Nem tudom benéznek e ide a Fortepánosok de csak a jószándék vezérelve írom e sorokat. Konkrétan ezen képhez írom mit látok, gondolom mások is leírják véleményüket. Balra a képen szerintem Rakovszky György vezérőrnagy ekkor a III.hadtest ideiglenes parancsnoka és jobbra vitéz Solymossy Ulászló vezérkari ezredes a III. hadtest vezérkari főnöke látható. Az időpont jól behatárolható 1942.06.15-07.15 között készülhetett a színes diapozitív."
A hozzászólás közvetlen linkjét sajnos nem tudom posztolni
Somogyi József Szántó Kovács János földmunkás proletárt ábrázoló szobra Hódmezővásárhelyen, a Kossuth téren. A háttérben az Andrássy út és a Kossuth tér sarkán 1965-ben épült társasház, amelynek földszintjén működik a legendás Sarokház Cukrászda.
Győr, Hotel Rába. Drink Bár a félemeleten. A kávéfőzőgép mögött Szabóné Klári, a kép közepén látható úr Bors Béla a Kisfaludy Színház színésze. A hölgyek és urak a színház tagjai, és a szálloda személyzete.
Szerintem itt: "A klasszicista stílusú főkaput homorú ívben befalaztatta, hogy helyére egy díszes vaskorláttal közrefogott ülő pózban megmintázott Aphrodité szobrot helyeztethessen el. Az alkotást két obeliszkben végződő, a homlokzati síkból kiugró páros oszlop „védte”. Annak ellenére, hogy a bronzszobor és rusztikázott támfala szerencsésen túlélte az 1944-1945-ös ostromot, Rákosi Mátyás utasítására az emlékművet és a mívesen megmunkált kertfalat 1948-ban lerombolták."
Tud valaki többet erről a kapuról, kútról? Mikor emelték, mikor tűnt el? 102696-os kép nincs, de a 103712-es képen jól látható, hogy hol volt a kapu 1960 körül.
A foto a X. Keruletben keszult megpedig a Zsivaly u es a Onodi koz sarkarol. A laposepulet a gyermek rendelo volt anno mig a nagy 10 emeletes epuletek helyen egykor villamosremiz volt.
Az V. ker. Petőfi Sándor utcai buszmegállóban elhelyezett étel- és italautomata. Háttérben az Erzsébet téri Danubius-kút, balra pedig a József Attila utca 18. sz. épület.
A Margit-híd budai hídfőjénél elhelyezett ételautomata. Jobbra a háttérben a Margit krt- és az Árpád fejedelem útja sarkán álló épület. (II. Margit krt. 1.)
209028 Az V. ker. Petőfi Sándor utcai buszmegállóban elhelyezett étel- és italautomata. Háttérben az Erzsébet téri Danubius-kút, balra pedig a József Attila utca 18. sz. épület.
Az V. Erzsébet tér Petőfi S. utcai peremén állt Budapest első ételautomatája. Szemben jobbra az V. ker Önkormányzat (akkor Tanács) épülete, baloldalt pedig a korábban a Brit Nagykövetségnek helyet adó, Rainer Károly tervei alapján 1914-ben emelt épület.
"Kedves ... Rendszeresen olvasgatom az Index-Fortepan oldalt. Nagy tudású emberek kiváló oldala. Nem igazán érzem hogy ott lenne a helyem. Nagyon sokat tanulok mikor ott járok. Szerintem a Fb megfejtéseim így vagy úgy, eljutnak a Fortepan szerkesztőségéhez.
Van is mindjárt egy, bár lehet már megoldották. Nézeget(t)em én is az új szerzeményeit a fortepannak. Van pár érdekes fotó.
207271: Budapest, I., Fő utca 14-18. Az üres telken áll ma a Palaház, ahol a fotós állt. Az átellenben lévő üres telket ma a Francia Intézet épülete foglalja el. https://goo.gl/maps/8xwm3U5HAdZxo6pVA
nem tudom, mi a megoldás, de az biztos, hogy ez a 3 kép nem ugyanakkor készült, mint a többi pályaavató-versenyként azonosított kép
a kapu mögött itt még nincs deszkakerítés, a fák is kisebbek
tehát vagy ez a pályaavató és a többi pár évvel később készült, vagy arról van szó, hogy itt már korábban is volt sportpálya, de 1921-ben korszerűsítették - lelátó, kerítés, stb
209196 - Budapest V. Erzsébet tér, Danubius-kút. Az Ybl Miklós tervei alapján készült Danubius-kutat 1883 októberében adták át, és több mint 60 évig díszítette eredeti helyét, a Kálvin teret. Az ostrom során súlyosan megsérült. Az újrafaragott Danubius-kutat – Győri Dezső munkáját - az Engels téren, a mai Erzsébet téren állították fel 1959-ben.