E topik a http://www.fortepan.hu gyűjteményben fellelhető városképek, részletek, helyszínek, esetleg korszakok-időpontok, személyek, járművek beazonosítására szolgál. A honlap szerkesztői az itt olvasható azonosításokat veszik át.
A Fortepan új kulcsszó-címke rendszeréről a Fortepan címkézés topikon kaphattok bővebb információt. Testvértopikunk a Budapest anno...
A Fortepanhoz lazán kapcsolódó egyéb témákkal forduljatok a
Kávézóna a FortePan-hoz topichoz
nem tudom hol tervezhették, de a maketten Kecskemét, Dobó István krt - Petőfi S. u. - Deák F tér kereszteződés, a mellette levő lakótelep (kissé másképp valósult meg) és jobbra a Pártház és Megyei Tanács épülete
Odaítélték a kecskeméti városközpont rendezésére kitűzött pályadíjakat Odaítélték a Kecskemét városközpont és déli városrész rendezésére kitűzött pályadijakat. A pályatervek részletes bírálata alapján 25 ezer forintos L díjat kapott Finta József (LAKOTERV) és Kaszta Dénes (VATERV) munkája; a 20 ezer forintos n. díjat Szmetana Györgynek (LAKOTERV) ítélték oda. 10 ezer forintos megvételben részesült Hemyák Imre és Tárnál István (Szegedi Tervező Vállalat) pályaterve; 8 ezer forintos megvételben pedig Vinkovíts István és Csillag József (VATERV) munkája. Tíllai Ernő és Szigetvári János (Pécsi Tervező Vállalat) és Veres Albert (UVATERV) pályadíját 7 ezer forintért vették meg. Ezenkívül hat pályadíj 55 ezer forintos megvételben részesült. A tervpályázat anyagát később meghatározott Időpontban a Magyar Építőművészek Szövetsége és az Építés- tudományi Egyesület közös rendezésében kiállítják.
Átadták a nivódíjat as év legszebb lakóházaiért Szilágyi Lajos építésügyi és városfejlesztési miniszterhelyettes szerdán a minisztériumban átadta a legszebb lakóházak alkotóinak megjutalmazására alapított nívódíjakat. Az idei nívódíjat a kecskeméti városközpont A jelű lakóépületének alkotói: a Lakóterv és a Bács megyei Állami Építőipari Vállalat dolgozói érdemelték ki. Á nyolcemeletes lakóház jól beilleszkedik a kecskeméti központ városképébe, fejlesztési terveibe. Az univáz szerkezetű épületben korszerűen felszerelt kétszobás étkezőfülkés lakásokat építettek, s a tervezők és a kivitelezők ízléses, ötletes módszert alkalmaztak a ház homlokzatának díszítésében is. Nívódíjat kaptak a Budapest 1. kerületi Hegyalja út 1. szám alatt épített OTP-lakóépület alkotói, az Általános Épülettervező Vállalat és a Budapesti Lakásépítő Vállalat dolgozói is. A 12 lakásos épület otthonait modem felszereléssel látták el. Mutatós és tartós anyagokból építették a homlokzatot is, ez biztosítja, hogy később nem lesz szükség a fal tatarozására. A nívódíjak átadásakor 25 tervező és építőipari dolgozó kapott pénzjutalmat.
[...] az 5 ös számú főútvonal kecskeméti szakaszának rendezését ítélte a végrehajtó [...] élettel P A Újjáépülő korszerű városközpontok A Lakóterv kiállítása A KMP 50 évfordulója [...] folytatódik Veszprém Tatabánya Kecskemét új városközpontjának építése 1969 elején kezdik meg Óbuda rekonstrukcióját valamint a szolnoki városközpont építését Tervezik Székesfehérvár Kaposvár Zalaegerszeg [...]
nem tudom hol tervezhették, de a maketten Kecskemét, Dobó István krt - Petőfi S. u. - Deák F tér kereszteződés, a mellette levő lakótelep (kissé másképp valósult meg) és jobbra a Pártház és Megyei Tanács épülete
Lábass Endre az Égboltban ír róla - "Elhatároztam, hogy egy nagy irodaszekrényt létesítek a világ dokumentumainak, megvásárolom a bölcsészkari átjáróban, a Piarista közben özv. doktor Hánka Tiborné volt trafikjának egy négyzetméteres kiégett maradékát azzal a kis perzsaszőnyeggel, amit özv. dr. Hánka Tiborné a háta mögött tartott a falra szögezve tél ellen, és oda költözöm ezzel a szekrénnyel, onnan fogom árulni az iratokat, képeket, térképeket és indexeket az egyetemistáknak és turistáknak, az egy négyzetméteres üzlet fölé pedig kiírom nagy betűkkel: ÉG-BOLT." - Kapu, 1991. március (4. évfolyam, 3. szám)-
Népstadion. A Fővárosi Moziüzemi Vállalat (FŐMO) által forgalmazott film plakátja a Színészek-Újságírók Rangadó (SZÚR) alkalmával felvonuló teherautón.
a Népstadion melletti terület, háttérben a Stefánia (Népstadion) út házsora. A Fővárosi Moziüzemi Vállalat (FŐMO) által forgalmazott film plakátja a Színészek-Újságírók Rangadó (SZÚR) alkalmával felvonuló teherautón.
ezeknek az utcáknak nincs magyar neve, mert a 20-as évek második felében alakították őket. Egy kis korrekció azonban, mert ma már az utcák nincsenek meg.
talán helyesebb lenne így:
127587 az egykori ulica Jilemnického a mai ulica Pifflova és Černyevského között
127589 az egykori ulica Jilemnického, balra az ulica Osiková a mai ulica Pifflova és Černyevského között
A Műcsarnokban most megnyíló Manzü-tárlat valójában az épület előtt kezdődik. Már kint a parkban két hatalmas kompozíciója fogadja a látogatót.
Az egyik A nagy kocsi. Ez a hat méteres mű monumentalitása ellenére is könnyed, kecses: karcsú vonala akár egy híd vázáé. Felületi megmunkálása egy ötvösmunka alapos kidolgozására emlékeztet.
A nagy szalag Manzú természetelvű ábrázolásaitól egy kissé talán elvontabb formát mutatva egy gömbalakot idéz fel a fémszalag lendületes ívelésével.
208800:Nefelejcs utca 3. 208798:Nefelejcs utca 5. 206577: Dembinszky 32 207661: Szt. István krt. 29. - Bihari János utca 17. 208710: Laky Adolf utca 41-49.
207662: Szt. István krt. 29. 27663: Szt. István krt. 29. 27664: Szt. István krt. 29. 27665: Szt. István krt. 29.
valójában inkább a feliratokat kellene megcserélni. A két kép az épület két ellentétes oldalát mutatja, de épp fordítva, mint amit a mostani feliratok mondanak
Ez nem a Hunnia és nem Eggert Márta. Ez egy amatőrfilm forgatása. Akiket az idézett cikkben felismerek: Dudás László, aki valószínűleg rendezi a filmet és Székely László, aki az egyik szerepet játssza. A nőt sajnos nem ismerem fel, mint ahogyan a filmről sem tudom, hogy mi lehet.
Érdemes lehet feltüntetni, mint központi motívumot az előtérben: Budai Császári Királyi Főreáltanoda (ma Toldy Ferenc Gimnázium) https://fortepan.hu/hu/photos/?id=82303
ez a Kossuth Lajos üdülőpart (a telek címe attól még jó) - pl. háttérben a domb, tehát nem a Duna felé nézünk. Itt jó hosszú telkek vannak (voltak), amik két utcára nyílnak
Kénytelen vagyok elhinni, mert ezek mind "egy alomból" származó képek, és egy csomón nyilvánvalóan látszik az 1977. (NOSZF 60, Ady 100, stb.) Eszerint A ROK korábbi, mint a többi "új" épület.
ez a Kossuth Lajos üdülőpart (a telek címe attól még jó) - pl. háttérben a domb, tehát nem a Duna felé nézünk. Itt jó hosszú telkek vannak (voltak), amik két utcára nyílnak
Mivel a Weiss Manfrédot a Wiki szerint 1897-ben alapították, és a reklám az hirdeti, hogy 85 éves a Csepel Vas- és Gémművek, ezért az évszám inkább 1983-85. A 85 évet lehetne a lőszergyár 1886-os alapításától is számítani, de nem valószínű. Már csak azért is valószínűbb a 83-85, mert akkoriban volt a nagy fejlesztés Ferihegyen, és akkor épült a képen látható ROK (Repülés Oktatási Központ) épület is.
208068, 208069 - Székesfehérvár, Velence Szálló (ma Hotel Magyar Király), Reklámbál '69. Fellépő a Syrius együttes és Mary Zsuzsi, utóbbi kép jobb szélén Takács Marika.
69801 - this is the top station of Borovets Gondola, Bulgaria (AKA Yastrebetz Gondola). The gondolas look similar even nowadays. Please compare: https://goo.gl/maps/HUBMZAxAoayNQwcJ7
Budapest II., Margit körút (Mártírok útja), balra a Bakfark Bálint (Iparos tanuló) utca. Háttérben a Varsányi Irén utca 40-44. a Központi Bányászati Fejlesztési Intézet épülete (ma Fővárosi Törvényszék Gazdasági Kollégiuma).
"A kép forrása Fortepan / Konok Tamás id. Év 1942 képszám 42514 Leírás Oroszország balra vitéz Jány Gusztáv vezérezredes, a 2. magyar hadsereg parancsnoka.
Nagyon szimpatikus a Fortepan kezdeményezés, hihetetlen képanyagot tudtak összehozni, óriási munkával. Le a kalappal előttük, viszont a katonai vonatkozású képeknél több-kevesebb hibát, eltérést tapasztalok évszám, helyszín, személyek stb. Mivel hivatkozással publikálhatóak ezért nem szerencsés a téves információk terjesztése. Nem tudom benéznek e ide a Fortepánosok de csak a jószándék vezérelve írom e sorokat. Konkrétan ezen képhez írom mit látok, gondolom mások is leírják véleményüket. Balra a képen szerintem Rakovszky György vezérőrnagy ekkor a III.hadtest ideiglenes parancsnoka és jobbra vitéz Solymossy Ulászló vezérkari ezredes a III. hadtest vezérkari főnöke látható. Az időpont jól behatárolható 1942.06.15-07.15 között készülhetett a színes diapozitív."
A hozzászólás közvetlen linkjét sajnos nem tudom posztolni
Somogyi József Szántó Kovács János földmunkás proletárt ábrázoló szobra Hódmezővásárhelyen, a Kossuth téren. A háttérben az Andrássy út és a Kossuth tér sarkán 1965-ben épült társasház, amelynek földszintjén működik a legendás Sarokház Cukrászda.
Győr, Hotel Rába. Drink Bár a félemeleten. A kávéfőzőgép mögött Szabóné Klári, a kép közepén látható úr Bors Béla a Kisfaludy Színház színésze. A hölgyek és urak a színház tagjai, és a szálloda személyzete.
Szerintem itt: "A klasszicista stílusú főkaput homorú ívben befalaztatta, hogy helyére egy díszes vaskorláttal közrefogott ülő pózban megmintázott Aphrodité szobrot helyeztethessen el. Az alkotást két obeliszkben végződő, a homlokzati síkból kiugró páros oszlop védte. Annak ellenére, hogy a bronzszobor és rusztikázott támfala szerencsésen túlélte az 1944-1945-ös ostromot, Rákosi Mátyás utasítására az emlékművet és a mívesen megmunkált kertfalat 1948-ban lerombolták."
Tud valaki többet erről a kapuról, kútról? Mikor emelték, mikor tűnt el? 102696-os kép nincs, de a 103712-es képen jól látható, hogy hol volt a kapu 1960 körül.
A foto a X. Keruletben keszult megpedig a Zsivaly u es a Onodi koz sarkarol. A laposepulet a gyermek rendelo volt anno mig a nagy 10 emeletes epuletek helyen egykor villamosremiz volt.
Az V. ker. Petőfi Sándor utcai buszmegállóban elhelyezett étel- és italautomata. Háttérben az Erzsébet téri Danubius-kút, balra pedig a József Attila utca 18. sz. épület.
A Margit-híd budai hídfőjénél elhelyezett ételautomata. Jobbra a háttérben a Margit krt- és az Árpád fejedelem útja sarkán álló épület. (II. Margit krt. 1.)
209028 Az V. ker. Petőfi Sándor utcai buszmegállóban elhelyezett étel- és italautomata. Háttérben az Erzsébet téri Danubius-kút, balra pedig a József Attila utca 18. sz. épület.
Az V. Erzsébet tér Petőfi S. utcai peremén állt Budapest első ételautomatája. Szemben jobbra az V. ker Önkormányzat (akkor Tanács) épülete, baloldalt pedig a korábban a Brit Nagykövetségnek helyet adó, Rainer Károly tervei alapján 1914-ben emelt épület.
"Kedves ... Rendszeresen olvasgatom az Index-Fortepan oldalt. Nagy tudású emberek kiváló oldala. Nem igazán érzem hogy ott lenne a helyem. Nagyon sokat tanulok mikor ott járok. Szerintem a Fb megfejtéseim így vagy úgy, eljutnak a Fortepan szerkesztőségéhez.
Van is mindjárt egy, bár lehet már megoldották. Nézeget(t)em én is az új szerzeményeit a fortepannak. Van pár érdekes fotó.
207271: Budapest, I., Fő utca 14-18. Az üres telken áll ma a Palaház, ahol a fotós állt. Az átellenben lévő üres telket ma a Francia Intézet épülete foglalja el. https://goo.gl/maps/8xwm3U5HAdZxo6pVA
nem tudom, mi a megoldás, de az biztos, hogy ez a 3 kép nem ugyanakkor készült, mint a többi pályaavató-versenyként azonosított kép
a kapu mögött itt még nincs deszkakerítés, a fák is kisebbek
tehát vagy ez a pályaavató és a többi pár évvel később készült, vagy arról van szó, hogy itt már korábban is volt sportpálya, de 1921-ben korszerűsítették - lelátó, kerítés, stb
209196 - Budapest V. Erzsébet tér, Danubius-kút. Az Ybl Miklós tervei alapján készült Danubius-kutat 1883 októberében adták át, és több mint 60 évig díszítette eredeti helyét, a Kálvin teret. Az ostrom során súlyosan megsérült. Az újrafaragott Danubius-kutat Győri Dezső munkáját - az Engels téren, a mai Erzsébet téren állították fel 1959-ben.
Szentendrei út, jobbra a 2/b., a háttérben szemben az épülő Kerék utca 2-10.
jav 1969 >>> 1970 a 20823274122191283 miatt is, plusz a filmet 69 nov. 29-én mutatták be először, ez pedig egy tavaszi felvételnek tűnik, valamint úgy tudom 69-ben csak a Kórház u.-i első panel érte el a 10 emeletes magasságot.
így már értem. Ugyan található néhány korabeli kép a neten, de azok alapján sem cáfolni, sem megerősíteni nem lehet az ezek szerint megalapozott tippet. Hátha előkerül majd még valami
a terepszínű betonból miért következik Pápa? Ekkor is voltak más katonai repülőterek az országban és mivel 1942-t írunk, sztem, akár külföldön is lehet."
nem elsősorban a terepszínű beton miatt gondolom, de sima repülőtéren még nem láttam ilyent. Pápa volt az ejtőernyősök bázisa, a katonák által használt Rhönrad is az ő kiképzésüket szolgálta valószíműleg, és a háttérben levő fehér emeletmagas keretek is. Szóval a sejtés elsődlegesen, hogy ejtőernyősök, és az ő állomáshelyük volt Pápa.
a terepszínű betonból miért következik Pápa? Ekkor is voltak más katonai repülőterek az országban és mivel 1942-t írunk, sztem, akár külföldön is lehet.
A Hétfői Hírek 1964-04-13 / 16. számában arról írnak (többek közt), hogy :
"A Lenin körút 76.szám alatt augusztus 20-ánautomataüzletet nyitunk,ahol éjjel-nappal mintegy 200-féle cikket lehet majd vásárolni 40 automatából. Májusban a Lenin körút 88. alatt levő Művész mozielőcsarnokában lép működésbe az automatabüffé.
.... A Nyugati pályaudvarral szemben levő KÖZÉRT üzlet (Lenin körút 122.) kirakatában május 1520. között, éjjel-nappal kiszolgáló automatagépsort helyezünk működésbe. Az Astoria aluljáróban,...."
Valamelyik helyszíne lehet ezek közül, bár az Astoriát én kizárnám, annak kövezete más...
Budapest XIII. Reitter Ferenc utca 132. vagy 132138. a Szerszám- és Gépelemgyárak Budapesti Forgácsoló Szerszámgyára (később Forgácsoló Szerszámipari Vállalat, illetve FORCON Szerszámipari Vállalat)
Az Elektromos és Finommechanikai Gyár Rt. által 1925 óta használt gyártelepet melyet az Elektromos és Finommechanikai Gyár a MagyarHolland Izzólámpa és Villamossági Felszerelési Cikkek Gyára Rt.-től vásárolt meg 1941-ben kisajátítással a Magyar Repülőgépszerelvénygyár Rt. vette meg. A részvénytársaságot 1950-ben megszüntették, s megalakították belőle a Forgácsoló Szerszámok Gyára Nemzeti Vállalatot. Az üzem 1963-ban több cég összevonásával a Szerszám- és Gépelemgyárak Budapesti Forgácsoló Szerszámgyára lett. Az 1970-es évek elejétől Forgácsoló Szerszámipari Vállalat, majd 1986-tól FORCON Szerszámipari Vállalat néven működő üzem 1992 legvégén került felszámolás alá, majd a kilencvenes évek közepén meg is szűnt.
A gyár a Váci út 9395. szám alatti telken volt; a képeken látható, átalakítva ma is meglévő, 95. számú épületen is a 9395. házszám olvasható, de a korabeli dokumentumokban leginkább Váci út 95. a cím.
206916 és 206917: Budapest, Rákóczi út a Blaha Lujza térnél, jobbra az Erzsébet körút kezdődik. A háttérben (206916) a mai EMKE irodaház még üres telke.
206799 és 206800: Budapest, Moszkva tér (Széll Kálmán tér).
206801: Budapest, a Fővárosi Állat- és Növénykert bejárata.
206803: Budapest, Vörösmarty tér, a háttérben az ORI (Országos Rendező Iroda) székháza.
206804 és 206813: Budapest, Vörösmarty tér, az egykori Luxus áruház. Érdemes összevetni ezt a földszinti homlokzatot a mai állapotokkal - hihetetlen pusztítás ment itt végbe.
Az FVV idején, 1955-ben 8-asra átszámozott viszonylat (52-ig egy másik járat viselte ezt a jelzést) 1980. december 31-én közlekedett utoljára, azóta a 147-es busz jár helyette.
Első kellemes meglepetés: a piac sarkánál egy felsővezeték-kereszttartó lóg az utca fölött. Ezt a szakaszt 1981 és 86 között a 14-es villamos használta (a káposztásmegyeri hosszabbítás kiépítésének idején itt volt a végállomása), így ez a kereszttartó huzal 15 éve rozsdásodik itt.
206672: A Klotild paloták Duna felé eső homlokzata Budapesten, a Szabad sajtó út gyalogos átkelőjével. Érdekes megnézni, hogy a Piarista közből még kifelé haladt az autóforgalom, nem fordítva.
206623: Budapest - A Szent István Bazilika oldalából nézünk a Szent István téren álló modern irodaház oldalhomlokzatára. Kábé itt, csak a kőkorlát másik oldalán: https://goo.gl/maps/RBPKQUiyMBpajjKU6
Az FVV idején, 1955-ben 8-asra átszámozott viszonylat (52-ig egy másik járat viselte ezt a jelzést) 1980. december 31-én közlekedett utoljára, azóta a 147-es busz jár helyette.
Első kellemes meglepetés: a piac sarkánál egy felsővezeték-kereszttartó lóg az utca fölött. Ezt a szakaszt 1981 és 86 között a 14-es villamos használta (a káposztásmegyeri hosszabbítás kiépítésének idején itt volt a végállomása), így ez a kereszttartó huzal 15 éve rozsdásodik itt.
208968: A Rákóczi út az Osváth utcánál. Jobbra a Metropol szálló (ma Ibis tag), a kép közepén álló épület helyén már újabb épület áll. https://goo.gl/maps/B34EK9PwEWzVgw8J6
[...] Olgica Nellike Hidalgó 5 Puccos Lajos Óvodás 6 Patkó Bandi Pillér [...] 10 Operatőr Zeneszerző TÓTH JÁNOS VUJICSICS TIHAMÉR ISTEN ÉS EMBER ELŐTT Szélesvásznú magyar film Irta Rendezte GALAMBOS LAJOS MAKK KAROLY Főszereplők Psota Irén Görbe János Slobodanka Markovié Balázsovits Lajos Juhász Jácint Csak 16 éven felüliek látogathatják [...]
BUDAPESTI MOZIK HETI MŰSORA NOVEMBER 14-TŰL 20-10
Isten és ember előtt (m) Puskin - Í5, f7, fS
(csütörtökön f9-kor díszbemutató); Május L h4, 6, Í9; Hunyadi 1417. n4, f6, 8; Alkotmány 1417. h3, 5. f8.
A képet a Kecskehegyről, vagy a Mátyás hegyről fényképezték.
A képen balról jobbra:
Csillaghegy, távfűtőmű, Óbudai lakótelep, 4 db 15 emeletes toronyház, a jobb oldali toronyház előtt a Flórián üzletközpont, a Dévai Mátyás téren az Evangélikus Templom tornya, felette a Pacsirtamező úton a Kisceli úti 3-as Posta épülete.
"Budapest, 1968. október 9. Tatjana Szamojlova Budapestre érkezett. A Budapesti Művészeti Hetek keretében ünnepélyesen bemutatják az "Anna Karenina" c. Tolsztoj regényből készült színes, panoráma-szélesvásznú szovjet filmet."
208954 - Szombathely, balra a Deák Ferenc utca a Markusovszky Lajos utcából nézve. Szemben a Március 15. téren a Művelődési és Sportház, háttérben a Szakorvosi Rendelőintézet
208975 - Tapolca, Kossuth Lajos utca 2, Iskola utca sarok - Belvárosi Irodaház, a Bauxitbányász Vállalat Székháza volt, épült 1968-ban, felújítva 2011-ben
208985 - Tapolca, Ady Endre út, az autóbusz pályaudvar mögött
208986 - Tapolca, Kossuth Lajos utca 2, Iskola utca sarok - Belvárosi Irodaház, Bauxitbányász Vállalat Székháza volt, épült 1968-ban, felújítva 2011-ben
207746: A házon látható utcanévtábla felirata: Calvin tér 1 --> 6. Tehát ez a Kálvin tér, Budapest. Ma egy Drogerie Markt működik itt: https://goo.gl/maps/jEd3qc4yNnwYyU4m9
Könyves Kálmán körút 15., a Magyar Film Iroda Rt (MFI) műterme Az első című film forgatásakor. Balról ?., Szeleczky Zita színművésznő, Orosz Barna az Iris Filmgyártó és Kölcsönző Kft. egyik tulajdonosa, Kerecsendi Kiss Márton forgatókönyvíró, Cserépy László rendező.
Könyves Kálmán körút 15., a Magyar Film Iroda Rt (MFI) műterme Az első című film forgatásakor. Balról Kerecsendi Kiss Márton forgatókönyvíró, ?, Szeleczky Zita színművésznő, Cserépy László rendező, Orosz Barna az Iris Filmgyártó és Kölcsönző Kft. egyik tulajdonosa, takarásban Hegyi Barnabás operatőr.
+++
? = Cselle Lajos színész, a Színház- és Filmművészeti Kamara főtitkára
A cím majdnem jó (emlékeim szerint Fogarasi út 134, ma cukrászda), de a mai kép a pont átellenes sarok, a Fogarasi páratlan oldalán; talán 121. Nézd meg az árnyékokat!
Budapest II. Széna tér, a Retek utca és a Lövőház utca sarka, jobbra metróépítés területe, a háttérben közében a Margit körúti egykori fegyház egyik épülete.
A cím majdnem jó (emlékeim szerint Fogarasi út 134, ma cukrászda), de a mai kép a pont átellenes sarok, a Fogarasi páratlan oldalán; talán 121. Nézd meg az árnyékokat!