Ó, ez nagyon kapóra jön 😃 Épp a héten érkezett meg az insert plate (mi ennek a neve magyarul?) a felsőmaróhoz. Azon gondolkodtam, h a liftet, hogyan lehetne szépen megoldani. Itt a fórumon írta és fényképezte valaki, h nála egy sima menetes szár van, de az nekem olyan bizonytalannak tűnt. Viszont ez stabilabbnak néz ki. Mennyire lehet ezt pontosan beállítani?
Paco155: A feszültség értékében benne volt a felhasználási osztály, meg a teher időtartam is, azért volt olyan "szép" kerek szám. Egyébként a Tervezés az EC alapján című könyveket kifejezetten ajánlom, ha valaki próbálkozna ilyesmi számításokkal. Megvenni sem drága, mert darabja talán 3-4eFt.
Pár éve volt ebből politikai botrány, amikor a kormány üzletet kötött a micfossal az oktatási intézmények számára. Szokás szerint jelentősen túlárazva vették meg a winfost és az office programokat. a microfos magyarországi vezetőjét menesztették is emiatt.
Egy olyan apró cég terméke ami a Mirage-t és a Concorde-ot is csinálta. :P (Dassault Systems). Ennek megfelelő a minősége is. Akkoriban ingyenes volt a legalapabb, lehet hogy még most is van olyan verziója, de most nem kutakodtam csak ránéztem a kezdőlapra és az évi 99 eur* sem tűnik vészesnek ha ki tudja használni az ember. Legalábbis hobbistáknak ezt ajánlják. A ki és bemenete full autocad kompatibilis ez is egy előny. Viszont úgy kell számolni, hogy teljes értékű CAD szoftver szóval meg kell tanulni, nem intuitív mint a sketchup.
Ez a gép túl van bonyolítva. Ha alulra már berakott egy 100-as csövet a motor szellőzéshez, akkor jobb lett volna ha egyből onnan szívja el a forgácsot. Az a két ferde lap úgyis pont oda vezetné le a forgácsot.
Én a maró asztalomon a hátfalon szívom el a forgácsot, és nem aggódom a forgács miatt mert egy autó trapéz emelő emeli a gépet, így bőségesen van helyem a maró motorja és a szekrény alja között.
"Csakki kell faragni pontosanazt a munkadarabot, ami a rajzon szerepel. Hülyebiztos."
Jááájjjjjj ... látod? Csak kibújik a szög a zsákból :) Miből gondolod, hogy egy rajz alapján te (akárki) pontos is tudnál lenni a gyártásnál? Amellett kérdezem ezt, hogy ez a hobbiasztalos fórum, nem az Audi gyártósora.
Ez nagyon nem így megy ..... vagy még mindig nem árultál el mindent ... vagy én értelek félre.
Ha elém teszik a SpaceX teljes CAD rajzát, meg a legyártott alkatészeket .. abból lesz inkább katasztrófafilm meg temetés, nem űrrepülés. Pedig ott van minden, "csak" össze kéne szerelnem, nem kell legyártanom. Tökmindegy milyen szuper3D, szuperrészletezett rajzod van, az nem "hülyebiztos" - a rajztól még nem fogsz tudni pontosan vonal mellett vágni, és a japán csapolás rajzától sem leszel "japán-pontosságú" (rájönni, hogy nem pontosan a vonal mellett kell vágnod, hanem majd kigazítod vésővel, stb, stb de ez már klasszik asztalosság, te meg nem ezt feszegeted).
A CAD szoftver max a képernyőig hülyebiztos.
"Lehet, hogy részben, vagy egészben kiadom a melót egy műhelynek, pl. mert ők géppel 2 perc alatt kimarják, amivel én órákat/napokat szívok. Na ezeket nem lehet sacc/kb alapon megbízni."
Látod, EZÉRT kérdeztem hogy mi a terv? Mit szeretnél? Akkor még úgy gondoltam hogy függetlenül a CAD szoftver tudásától akarsz ezt vagy azt látni. Merthogy onnan indultunk, hogy ki ismer miylen CAD szoftvert amiben "vannak csapolások".
Az hogy "lehet hogy kiadod" gyártásra, máris felveti a CAMtulajdonságát az adott terméknek. "Kiadom" - Hogy adod ki? Ez nagyon sokszor nem egy "Save As To 3D nyomtataó vagy CNC maró" művelet. Tudod mivel jár ez? Mire a képernyőn megjelenő tervből szerszámpályalesz? Mármint olyan, ami lehetőleg nem töri ripityára a 20e forintos (és most csak egy alsóhangos "gagyi" spirálmarót mondtam) marószárat, az első pillanatban. Én attól boldog voltam, hogy CAD-ban megrajzoltam egy szűkítőcsövet, majd elmentettem (CAM) és "kiadtam" a 3D nyomtatómnak, és a 3. próbálkozásra működött is, akkora lett amekkora jó is lett a csiszolómra.
Figyu, számomratényleg izgalmas témát feszegetsz, de ez nem hobbiasztalos téma. Modellezés, CAD, CAM .... na :) Viszont nem vagyok moderátor sem, nem is akarok az lenni .. csak elmondtam mit gondolok. Plusz .. ezen a fórumon már eljutottunk az "akkus fúrók vs elektromos csavarbehajtó" vagy "bútorlap vs nyersfa" témától az EU energiapolitikájáig - szóval a te témád még simán belefér a topikba :)
Na várj, ez már egy másik dimenzió. Ebben az esetben persze baromira nem mindegy. Itt a fórumon szerintem abból indulunk ki (én legalábbis biztosan) hogy mindenki hobbista, és magának tervez, ilyen esetben pedig tudod, hogy hova milyen csapolást terveztél. Ha beesik a képbe a külső műhely, akkor nyilván baromira nem mindegy milyen rajzot adsz nekik.
Ebben az esetben a sketchup nem lesz ideális. Matt Estlea is azt mondta, hogy sketchupban megcsinálja nagyjából, aztán autocad-ben csinálja hozzá a műhelyrajzokat. De ha neked a SolidWorks áll kézre, akkor az, csak az mégiscsak egy más dimenzió árban. Persze enkór előfizetéssel gondolom diszkont áron hozzá lehet jutni ahhoz is :)
Pontosan. Ha van CAD ami kézreáll, akkor használd azt.
Az eredeti kérdésed nem erre vonatkozott, arra reagáltam. A sketchup egy - hogy is mondjam - hobby cad cucc. Sokat nem ígér, de legalább egyszerű használni. Örülnék, ha megtanultam volna használni valami komolyabb CAD cuccot, de sajna ez kimaradt, vén fejjel kellett végigszenvednem a tanulógörbét (végig a fenéket... még az elején járok :)
Lehet hogy faszságot beszélek, de az én értelmezésemben a takarólemez. Pl kihagysz pár centit a bútor széle vagy teteje és a fal / mennyezet között, oda bevágsz egy vékony lapot, amit a bútorhoz csavarozol. Az a blende. Előnye, hogy nem egyenetlen falhoz is be lehet szabni, és nem fogja torzítani a korpuszt síkját. Sokkal egyszerűbb, mint bepasszintani két egyenetlen fal közé a bútort.
De majd kijavítanak, ha van ennek valami teljesen más / vagy szofisztikáltabb értelmezése :)
Az olyan vebáruházakat ahol nem írják ki az árakat csak regisztráció után, na az ilyeneket azonnal ignorálom. De azokat is amelyek azzal kezdik a honlap megjelenést, hogy felrak nekem 2-3-4 popup ablakot. Nem is lépek tovább, azonnal becsukom azt az ablakot.
Már többször hallottam ezt, hogy blende. Rá is kerestem a gugliban, persze nem kaptam más találatot, mint a fotós fogalom (rekesz, írisz stb), de igen kíváncsi vagyok, hogy mit is takar a blende az asztalos vagy bútoriparban! :-)
Nekem megvan az autocad R14-es verzióm, sokat terveztem benne, eléggé pilóta vizsgás a használata. Évek kellenek hozzá, hogy megtanuld jól kezelni. Mostanában én is inkább a skretchup 2017-et használom ha nagyon muszáj, de nem szeretem annyira.
Elég kemény hideg e 6500 Kelvines led, de még fehér színű. Nagyon erős a fénye mert a lámpa tükröződő felülete félgömb rücsis kiképzésű és emiatt nagyon jól szúrja a fényt.
A mellette lévő nagyobb műhely térben van 2 db neon almatúra és 4 db ledes reflektorok a mennyezeten, annak sokkal melegebb a színe együtt pedig a reflektorok ott is hideg fehér fényűek.
Ma este sötétedés után festettem a műhelyben a nagy led lámpa fényénél, teljesen elég volt. Igaz mozgatnom kellett a munkadarabot mert az árnyékos oldalán már nem láttam hogy mennyire terül a festék, pedig fehérek a falak és azokról is visszaverődik a fény, de az én szememnek az már kevés volt festéshez.
Viszont azt látod, hogy azt a kétdarabos cuccot befúrni és betenni több perc per darab. Ha ezen múlik hogy aznap kész lesz, vagy vissza kell menni másnap, elég sokat megér az a spéci csavar.
Ezt használtam, egészen addíg, amíg el nem kezdték szivatni ezt a hobby felhasználó kategóriát.
A jelenség általános. Volt pl. az Eagle PCB, amihez lehetett kapni light verziót, egyszeri 49 euróért. Limitációk: 8x10cm méret, 2 layer. A hobbistapisták projektjeinek 90%-át lefedte, mindenki boldog volt, én is örömmel fizettem.
Aztán jött az Autodesk, felvásárolta, előfizetős lett, most ott tartunk, hogy a legolcsóbb változat *havi* 60 dollár. Nyilván ezek után aki él és mozog, torrentezik.
Valszeg én is ezt fogom tenni a VectorWorks-szel - fogok a több ezer funkcióból használni kb. ötöt, kicsit olyan lesz, mint egy többszázezres tableten hagymát szeletelni, de ez van. Ha kapzsi és hülye a gyártó, arról én sajnos nem tehetek.
Csak megemlíteném, hogy az a kétgarázsos videó a fiamnál épült :) Most télire leállt az építkezés teljesen, most is úgy van a garázs ahogy Ács Budapest ott befejezte. Én már több alkalommal megcsodáltam azt a minőségi munkát amit csináltak. Eszméletlen pontosan dolgoztak az átlag építőiparhoz képest. Az 1-3 mm-es pontosságot tartották mindenhol. Közelről is szemügyre véve rendkívül stabil a szerkezet.
Nem emlékszem pontosan a szelemenek méretére, most meg nem volt kedvem létrát hozni, hogy lemérjem, de ránézésre ezek is 15x7-esek. A szelemenek hossza 7 méter de azok fesztávja kb. harmadolódik
1) Nem kell gondolkodni semmin. Csak ki kell faragni pontosan azt a munkadarabot, ami a rajzon szerepel. Hülyebiztos.
2) Lehet, hogy részben, vagy egészben kiadom a melót egy műhelynek, pl. mert ők géppel 2 perc alatt kimarják, amivel én órákat/napokat szívok. Na ezeket nem lehet sacc/kb alapon megbízni.
Én kérdeztem a Hege-tech-ről, és én is pont erre a szettre fenem (fentem?) a fogam. Mondjuk 350-ért még mindig messze jobb bármi másnál, ebben elvileg benne van a dominókészlet is a marókkal. De még kb. egy hónap, mire összejön a pénz, és ki tudja, mi lesz addig.
Nagyon nem vagyok otthon a statikai számításban, és a megadott rajz alapján a 15X30-as gerenda kellhet, de szerintem más felépítéssel sokkal vékonyabb anyagokkal is elérhető ugyanez a stabilitás. Gondolom egy építési darunál sem véletlen, hogy csupa háromszögekből áll, ami helyett valami iszonyatos acélgerenda kellene, amink a saját súlyán kívül még a terhet is el kellene bírnia.
Elsőként az amerikai építési szerkezetek között kutakodnék, nekik mániájuk a faszerkezet. Volt egy tervezőprogramom, a 3D home arhitecture, az is a tengerentúli faszerkezetekkel kalkulált, talán még méretezett is.
A beálló egy falhoz és egy előtetőhöz csatlakozik. A rácsos tartó kerete 40x40-es, a bordák 40x20-as zártszelvény. Az oszlop 12x12 cm, a fedés cserepeslemez. A fesztáv 580 cm.
Mindig csak 1 oldalról csavarozunk!!! Minden második kimarad, abba csak balról és jobbról . Ha bontani kell akkor ezeket nem kell kipakolni. Vagy pl a beépített hűtőnél a feslőszekrény felől kell csavarozni, ellenkező esetben ha ezt az elemet le akarod emelni akkor a hűtőt is le kell szerelni. Fiókos és ajtósnál az ajtós elembe hajtunk így nem kell a fiókokat kiemelni.
De a munkalap mindig hozzá van csavarozva az állószekrényhez+ 3db:)
Szerintem nem a tetővel van a gond, hanem az első áthidalóval. A pallóból készült tető is rengeteget bír, csak nem mindegy a kiosztás (16"-os a szokásos, 5x15 vagy 5x20 méretben, áthidalás függvényében, esetedben talán az 5x20 sem lenne indokolatlan)
> egyebkent ha ismertek Valakit, aki ilyen meretezesekkel foglalkozik, kerem adjatok meg az elerhetoseget (termeszetesen fizetek erte).
Részemről lehet felhívnám ácsbudapestet, ha nem is tud segíteni, talán tud ajánlani egy tervezőt. Egy próbát megér.
Az elől lévő csavarok a pánt talp mellé kerülnek, így a szemet elviszi a pánt fényessége-mérete, míg a hátfalhoz kerülő meg mehet a polc alá, takarásba, a kutya sem fogja látni...
Egyébként én felsőket ritkán fogatom össze reisserrel, mert gyengének tartom a keresztirányú terhelésre.
Oda mehet az amit te is írtál. kétoldalas vagy kereszthornyú, vagy inbuszos összefogó.
Egy felső párost max 2 db ilyen inbuszossal szerelek.
Egy nagyobb konyhánál sem kell több belőle, mint max 8-10 db.
De akkor már nem 2 felsőszekrény van...
Ha pedig cifrázzuk akkor meg színazonos korongos matrica a csavarra... Sokszor még mi is keressük, hogy hol a fenébe lehet...
Elemenként 4-4 darab . Lent is fent is. Van 6 elem szélesség az 40 darab . Oldalsó takaró elemek 16-20 db. Ezt a te módszereddel nem is lehetne felfogatni. Állószekrények 8 db . Blendék még 8 -12 ha állószekrényen is van akkor még 5-6. Sarkok 3-6 db. Ha nagyon széles és nehéz fiókok vannak akkor ott is ráerősítek ezekkel a csavarokkal. A cseppfalat is ezzel huzatom a korpuszhoz hátul 3-6 db. Nem adtam össze, de biztosan 80-100 db körül van.
Würth-nek van olyan csavarja, ami dupla menetes, az is erre való. Volt szerencsém használni már, elképesztően jó, összerántja a korpuszt, mint a citrom az ember száját :)
Decemberben amikor venni akartam, nem volt raktáron. Azóta nem próbáltam, de sajnos sándor van a pultban, aki olyan lassú, hogy 4x mentem ki cigizni és még vagy 3 cuccot vettem le a polcról. Azt hittem hogy már rászólók, mert már nem bírtam... kb 5 tételt vettem, 45 percet voltam bent :)
Várjál, most számolgatok egy kicsit.... 4 csavar/korpusszal számolva ami nem is olyan sok, nekem 40 kell majd ilyenből, vagy hasonlóból. És akkor egy oldalon fogattam mindent. Ha két oldalról csinálom akkor 76. És nem nagy a konyha.
Basszus, ezt 50k-val olcsóbban vettem a covid elején. :(
A vicc, hogy nyár elején árulták 300 körül a kiegészítővel, amiben az összes marófej + irgalmatlan mennyiségű különböző dominó is benne volt. Akkor a fejem vertem a falba, most meg örülök, hogy megvettem annó.
A SCH - nál a boltban én is látok egy monitort. Látom mit és hogyan keres. Ott vannak képen a csavarok, láttam mire szűrt rá, merre keresgélt. Nem volt találat.... és a korpusschraubét is bemondtam.
Reisser csavarral még nem is fogattam össze semmit, az baromi ronda lenne, csak összehúzó cuccal, amit két oldalról tolunk be. Mondjuk annak az ára 18 forint, de el sem tudom képzelni, mekkora bútorrendszerbe tennék abból 100 darabot....
Feri ez nekem megér ennyit. Ezt erre találták ki. Egyszer majd adok egy marékkal és meglátod a különbséget.
Eleve tökéletesen összehúzza a 2 korpuszt. A részmenet miatt nem tolja szét az anyagot. Esztétikus, elegáns a megjelenése. Egy felsőszekrénybe nem lehet betenni hagyományos reiser csavart. Ha bármit bontani kell nem tépi fel az anyagot. És vannak olyan alkatrészek, pl blendék, polcok oldalsó felfogatása ahova nem lehet szorítót feltenni.( konyha alsó belső sarok, konyha felső belső oldal.)Eleve sokkal kevésbé kell szorítózni ami IDŐ! Legyen 1 db csavar ca. 8 forint. Egy konyhához kell 100? db . Miről is beszélünk. Komforban, időben, megjelenésben busásan megtérül.
Most azért hajtom fel mert még van kb. 500 darabom. Nem akkor akarok kapkodni amikor elfogy .
Nem, nem zenész, csak két éve vagy talán három is terveznem kellett magamnak egy olyan "platót" amire egy 850 kilogrammos autó fel tud állni. Akkor egyesével végigszámoltam minden egyes oszlopot, gerendát, és pallót a terhelés szempontjából mert nem örültem volna ha rászakad az alatta álló másik autóra. Ehhez elő kellett keresnem a netről vagy 4-5 ilyen statikai számítással foglalkozó könyvet, megértenem amit leírtak benne és alkalmaznom a számításokat. Abból maradt meg még a fejemben valamennyi.
Nekem hasonló méretű a kocsibeállóm. A 6 méteres fesztáv acél rácsos tartóval van áthidalva. Ha nem idegenkedsz a vegyes szerkezettől, akkor ezt nyugodt szívvel tudom ajánlani, jópár éve megvan, bírja. Ha akarod lövök róla pár fotót.
Sajnos nem tudok most senkit aki ilyenekkel foglalkozik, én is csak azért írtam le gyorsan ezt a kis számítást, mert végre jött valami olyan téma amiben legalább valamennyire hasznos tudok lenni.
Azóta mindig ez az üzenet fogadott: Webáruházunk technikai karbantartás miatt határozatlan ideig nem fogad több rendelést.
Illetve, hogy 200.000 felett egyedi árat adnak.
Ma volt alkalmam személyesen is elmenni. Nem ismeretlen terep, ismerem a mentalitásukat. Valóban parádés a választék, de jelenleg már csak a kínai tucatáruban lehet válogatni. Minden gép, normális szerszám, csavarok, kiegészítők kipakolva gondolákra, gusztusosan tálalva, de NEM LEHET ODAMENNI. És ez nem a vírus miatt van.
Ott vannak a Festoolos feliratok, berendezve a polcok de csak a tetejét lehet látni. Kiálltam a soromat és rákérdeztem az árra és, hogy elvihető-e ?
- mondjak cikkszámot akkor tud csak árat.
- Annyit tudok domino 500 q set + ajándék
- nekem cikkszám kell
- akkor megkeresem a telón a neten
-itt nincs térerő csak a bejáratnál
elmegyek a bejárathoz a telós felületen nem lehet keresni a boltban. Nagynehezen egy másik festoolon keresztül megtalálom.
Közben az emberem telefonon vesz fel rendelést. Elmegyek a habókos sráchoz, neki is cikkszám kell! :) Mondja, hogy van min 5 de lehet, hogy 10 . Jön valaki aki mégis árat tud mondani.
-350
- a neten nem ez szerepel!
Egy harmadik hang az eladói felületről: január óta durván elszálltak az árak...
- Kösz.......
Ez tényleg így működik? Nem tudom a feltüntetett árra lehet-e hivatkozni bármiféle érdekvédelemnél. Vagy a karbantartással fedezik magukat?
Talán még emlékeztek tettem fel képeket korpusz csavarokról.
Annyit derítettem ki, hogy ami nekem készleten van "eredeti Nobilia" csavar néven fut. Illetve az osztrák- német vonalon az összes konyhagyártó ezt a csavart csomagolja a kiegészítők kartonba.
Ettől függetlenül ezt a csavart kereskedelmi forgalomba nem találtam meg. Ebayen itt-ott árultak néhány tucattal maximum. Illetve van egy német hölgy aki valami horror áron forgalmaz ezekhez a konyhákhoz olyan apró kiegészítőket, csavarok- kupakok- műanyag biszbaszok amiket én rendszeresen kiöntöttem nap végén a szemétbe.
SCH, Hettich, Hafele katalógusokban sem találtam semmit. Valamelyik forgalmazónál 1 kínálat volt, de az rozsdamentes anyagból készült.
Ezért várom a Démos jelentkezését mert náluk találtam azt meg ami a céljaimnak tökéletesen megfelelne. Jobbra a képen amit kerestem , balra amiből néhány darabom van valami drágább konyhából maradt. Ennek a feje csak 9 mm, de gyönyörűen rásimul a bútorlapra.
A Würthnél talán lett volna hasonló, de részmenetesből semmi és innentől totálisan mindegy, hogy a feje megfelelő.
Ez pedig a Spaxos találat, ennek a beszerzését tervezem.
Csináltam egy nem hivatalos számítás hozzávetőlegesen:
Gerendára jutó tető szélesség: ~3m (középső keresztgerendára, mivel az hordja a legtöbb tetőt)
Akkor önsúly (ez exhas, lehet itt mások jobban meg tudnák tippelni) : 0,8kN/m2 (80 kg/m2 = lambéria+tető+a gerenda saját súlya)
Mivel a szélteher a gerenda függőleges hajlítására nem mértékadó ezt most elhanyagoljuk.
Hóteher viszont annál jobban belejátszik (400m szintmagasságig európai szabvány alapján): 1,25 kN/m2 (125 kg/m2, igez ez nagyon sok, de a statikus is min. ez fogja felvenni) Szabvány alapján a felületi teher kombinációja: 1.35* 0,8 + 1,5 * 1,25 = 3 kN/m2
Feszültség (sigma) = M/I*y/2 (M-- nyomaték, I - másodrendű inercia (x szélességű, y magasságú), y szélső szál távolság) -> y-ra rendezzük: y = gyök(6*M / x * sigma)
Akkor G28H szilárdsági osztályú rétegelt-ragasztott anyagot, 15 cm vastagságot feltételezve: y = gyök(6*40,5kNm / 0,15m * 17920kN/m2) = 0,30m
Tehát alsó hangon kell egy 15x30-as tömör gerenda középre.
Ennél sokkal hosszadalmasabb számítása van ennek, de egy saccperkábé számot adhat, de ennél sokkal több tényezőt befolyásolja a dolgokat. (pl. a hóteher számításában nagyon sokat számít, hogy mondjuk a ház fala mellé teszed vagy szabadon áll, tető hajlásszöge stb.)
az azért a közoktatáson kívül remélem nem sok helyen elképzelhető, hogy valaki a privát gépével dolgozzon alkalmazottként. it biztonság szempontjából értelmetlen, de pl gdpr témában is lehetetlen.
Szerintem a felsorolt minden jogodról ott mondtál le, amikor a telepítésnél rákattintottál az "I agree" gombra... Elég sok kollégától hallottam, hogy a céges szinten használt "torrent edition" szoftverre megkapták a felszólító levelet, hogy ideje lenne tejelni. Nem csak az Autodesktől, de az Allplan is kiküldte a "jutifalatokat". Egy magán számítógéppel/emberrel nem feltétlen tudnak/akarnak foglalkozni, mert sokkal macerásabb a behajtás, valamint eleve kétes az eredménye. Igazából a HomeOffice környezete teremtette meg a lehetőséget, hogy a magángép, elveszíti magán jellegét, amikor te azt nem a Netflixre, meg a CS-re használod, hanem munkára az adott célszoftverrel. Itt át is ugorhatunk arra a részre, hogy tulajdonképp a cég (ha nem ad) bérli a te otthoni számítógéped.
Hosszas latolgatás és gondolkodás után megrendeltem a Metabo HC 260-t Hobbit kollégánál. Most jön a várakozás ideje.
Volt egy másik esélyes versenyző: holzmann hob 260 eco. Ebbe nem mertem beleugrani, mivel olvastam róla jót és sok rosszat. Ebből azt a következtetést vontam le magamnak, hogy nem szeretnék orosz rulett jelleggel megrendelni egy olyan gépet, ami vagy jó vagy éppen bal lábbal kelt fel az összeszerelő üzemben a kínai és szart dobott össze... Nem is értem, nem kellene sokat tenniük: csak odarakni egy megfelelő minőségbiztosítást, néhány apróbb dolgot áttervezni a gépen a felhasználók visszajelzései alapján és lenne egy olyan cucc, amit sokan vinnének... de ezek szerint nem éri meg mégsem, mivel nem veszik annyian (nem veszik annyian, mert bizonytalanok, mint én és inkább megvesznek egy bevált márka termékét) és a kör bezárult.
Ezzel kapcsolatban azért nekem lennének kérdéseim.
1.) Személyesen veled történt meg a dolog? Vagy csak valaki mással esetleg a más is biztos forrásból hallotta?
2.) Addig még ok, hogy a telepített program felszedi az Ip címet OS verziót alaplap/bios serialt etc.... De milyen email címre küldik, és azt pontosan honnan is veszi elő? Nekem pl van kb 2 magán email címem meg másik kettő ami céges, és mind használom a gépemen - plusz még van vagy 3-4 regisztrált amit nem is használok. Melyik email címre fog jönni a levél? És még egyszer: azt a címet hogyan választja ki, és honnan szerzi meg a program?
3.) Fentiekből következően, szerinted mit vállal magára az a cég amelyik egy bírósági perben beismeri, hogy a szoftvere olyan komponenst tartalmaz amely olyan adatok után kutat a számítógépemen amit nem én adtam meg neki?
4.) Az EU valamely bírósága már elég régen személyes adatnak nyilvánította az email címet amely így a személyiségi jog védelme alá esik. Ha visszaperlem a céget informatikai eszközön történő illegális tevékenység végzésével és a személyiségi jogok megsértésével akkor vajon tudok-e annyi pénzt büntetésül a nyakukba sózni, hogy mindent elveszítsenek amit tőlem egy darab szoftver egyszeri bizonyított illegális használata miatt peres úton beszedhetnek?
5.) Ha véletlenül a fentiek sorrendben mind megtörténnének ((vagy csak felvetné az ügyvédem az első felszólító levélre, hogy ok, indítsátok a pert, részünkről így fognak történni) és mondjuk nem bukik meg a dolog már az első ponton) akkor vajon nem lenne-e érdeke a cégnek, hogy azt mondja, ok, tekintsük semmisnek ezt az incidenst, mostantól mi nem fenyegetőzünk te meg nem használod a szoftverünket illegálisan.
Én a lépcsőmet terveztem AutoCad-del. Papírobn biztos nem tudtam volna kirajzolni, illetve olyan méreteket is megkaptam, amiket bajos lett volna számolni. De igazából ott is csak úgy szerkesztettem, mint papíron. Ami jó volt benne, hogy tudtam a lapoknak magasságot adni.
Ezt használtam, egészen addíg, amíg el nem kezdték szivatni ezt a hobby felhasználó kategóriát. Manapság sokkal limitáltabb, mint akár fél évvel ezelőtt. (limitált projektszám a felhőben, limitált funkcionalitás, stb.)
Egyébként nem egy ligában játszanak, a fusion olyan dolgokat tud, amiről a sketchup még csak álmodni sem mer, de ennek megfelelően jóval pilótavizsgásabb a használata.
Pont most akartam én is a Fusion-ra felhívni a figyelmet. CAM is van benne.
A torrentes szürke CAD programokkal meg mindenki óvatosan bánjon, mert nem egy esetet hallottam, hogy pár nappal a feltelepítés után jött a hivatalos email a gyártó angliai központjából, hogy regisztrálták a törvénysértést (IP cím, alaplap sorozatszám, WINDOWS termékazonosító, stb ...), ezért lehet választani, hogy 4.500.000Ft-ért megveszik a programot, vagy bíróság és peres út. Mindennek eldöntésére 24órás határidő.
Azt gondolom, hogy böven többet tud, még a hobby limitált ingyenes, mint amire a legtobb asztaloshobbistának szüksége lehet. A 3d nyomtatványaimat is ebben tervezem és exportálom a szükséges formátumot.
Nem. A lakk az olaj alternatívája, mindkettő felületzáró anyag. Felületet lehet zárni lakkal, száradó olajjal vagy viasszal.
Lazúr színezetet is ad és felületet is zár. Van belőle végtelen fajta. Amit mindenki ismer az a vékonylazúr vagy a vastaglazúr. :)
Én általában olajjal dolgozok, mert lakkokkal ellentétben olaj van természetes és vegyszermentes is, bármennyiszer újra lehet kenni vele a fát és jól követi a fa páratartalomváltozásból adódó mozgásait. Arról nem is beszélve, hogy az olajozott fa szebb, mint a lakkozott fa.
Nem kötözködésből mondom, de ezt egy statikussal számoltasd ki.
12-es BSH gerenda kevéskének tűnik 6 méteres fesztávon, illetve azzal a ráccsal sem tudom, hogy statikailag mennyit erősítesz a szerkezeten. Ácsbudapest csinált egy kétbeállós garázst:
Tegyük még hozzá a lakkot is, mely (az olajjal ellentétben) a fa felületén filmréteget alkotva biztosít felületvédelmet a fának. Ez a védelem általában erősebb, mint az olajé, de a filmréteg sérülése esetén jóval nehezebb a javítása.
nem rég láttam egy youtubos videot, a srác a párhuzamos csúszó elemeket használta fel és elektromos fúrógépet rakott bele megtartva természetesen a talpat nem is volt nagyon bonyolult a készítése . Esetleg valaki nem mentette el a linket? Már két napja keresem és nem találom. Van egy régi hobbys -obis felsőmaróm 1020 watt van ráírva és átalakítanám.
Tegnap maradékokból leszabtam a készülő maróasztal szerkezeti elemeit. A sínek, fésűk, kerekek asztalbetét -FRT2114- Makita MT 3600 megvannak.
Bevallom én nem használtam SketchUp-ot, eddig olyan projektjeim voltak, ahol simán "fejben" lehetett tartani mindent... Ha kelleni fog CAD, akkor valószínűleg nem SketchUp lesz, mert egyszerűen van hozzáférésem máshoz (direkt nem jobbat írok). Láttam már Mona Lisa szintű kreációt SketchUp-ból, tudom, hogy elég potens egy progi. Én is játszottam vele egy kicsit, de nekem valahogy kevésbé tűnt műszakinak az egész (lehet ez mind az én tudatlanságom eredménye). Én a helyedbe letölteném a FreeCADet (amivel szintén csak ismerkedés szintjéig jutottam) megnéznék pár videót, hogy nagyjából, hogyan kell elindulni, aztán ha bejön marad, ha nem, akkor meg megy... Minden ember, más minden progi egy kicsit más, lehet, hogy a te gondolkodásodhoz egy harmadik lesz a legjobb.
A kompresszor a műhely mögött van. (Kivéve télen, mert nagy hidegben nem akar elindulni. :-) ) De már jó idő van, visszakerült a helyére.
A csövek: (nem tudom látszik e a felirat, de 10 bárig bírja)
Két helyen megy be a műhelybe, plusz van egy 3. csatlakozóm a műhelyen kívül, ezt az autókhoz rakattam oda. Bent a műhelyben az egyik:
És a csak festésre, fújásra használatos csövem az elején egy egyszerű leválasztóval, amivel a nyomást is be tudom állítani a pisztolyhoz. A leválasztót egyszerűen rácsatlakoztatom a rendszerre, a végére meg mehet a festékszóró.
A kompresszornál levő dugaljzat a műhelyben levő főkapcsolón keresztül kap áramot. Ha bezárom a műhelyt, mindig lekapcsolom a főkapcsolót, áramtalanítva a műhely 90%-át, és így a komresszort is. Vagyis ha hetekig nem vagyok a műhelyben akkor a kompresszor sem dolgozik, ha menet közben el is engedte a nyomást. Abban a pillanatban azonban ahogy belépek a műhelybe és felkapcsolom a főkapcsolót, és alacsony a nyomás a rendszerben, akkor elindul a kompresszor , szépen feltermeli a nyomást és kész, tudok bármikor dolgozni.
Remmers Pflege Öl: ezt használtam a fűrészbakokra.
Azt írtam, hogy kicsit csalódás volt, mert nem is túl kiadós, nem is igazán jól keverhető ez az olaj, ki fogok próbálni mást.
Annak _ellenére_, hogy a remmers mint márka nagyon bejött, egy másik projekten, ahol a HK-lasur nevű cuccukat használtam, az marhajó cucc, bátran merem ajánlani kültéri melókra.
Annyi maradt meg bennem, hogy "hol lehet kapni". Gondolom rendelesre hoznak, sch hetente többször kap árut az osztrák központból, szóval ha pár napot vársz, lehet meglesz. (feltéve persze ha a spax szállít, ezt nem tudom)
Te melyik Sketchup verziót használod? Az online verziók közül valamelyiket? Nekem még fent van a 2017-es verzió a gépemene, de nemsokára lesz egy teljes op. rendszer újratelepítés a gépemen, ez Format C:-vel fog járni, úgyhogy elvesztem ezt a verziót.
Úgy olvastam és néztem, hogy az ingyenes verzióban (egy kicsit próbálgattam is) már nem lehet extensiönöket telepíteni.... Van egy kedvenc extensiönöm, mely szépen kilistázza a tervedben található komponensek méreteit, szabáslistát lehet vele készíteni, ajánlom : OpenCutlist
Viszont ez már úgy nézem, hogy az ingyenes online verzióban nem telepíthető, őst még a Shop verzióban sem (évi 119 USD), talán a Pro verzióban (évi 299 USD)
Így van, ezért fontos a színvisszaadási index. CRI (Color rendering Index) 85% felett már jónak mondható, de a cél, hogy minél inkább közelítsen a 100%-hoz. Ez általában minden ledes fényforráson fel van tüntetve.
Egy másik topikban valaki kipróbált egy (darabja milliókba kerülő) LED-mátrixos, intelligens fényszórójú autót.
Azt mondta, hogy maga az álom ahogy automatikusan szabályozza a fénykévét, magától bevilágítja a kanyart, stb.
Csakhogy: azt mondja, hogy hiába van akkora fényereje, hogy kigyullad a biciklis paraszt-hátán a pufajka, ha rávilágít - de valamilyen okból mégsem lát vele olyan jól, mint egy klasszikus halogénnel.
Gondolom ott is az van, hogy a brutális fény oltárán feláldozták a CRI-t - ezért "láthatók, de nem olvashatók" a részletek. .
A FreeCAD egy komoly cucc, komoly időt kell beletenni, hogy kezessé váljon, de hát mibe nem kell komoly időt beletenni, hogy jók legyünk benne? Még az ivással is így van, gyorsan, kevéstől berugni és utána elájulni nem kunszt, azt sokan tudják ...
Így van, ezért fontos a színvisszaadási index. CRI (Color rendering Index) 85% felett már jónak mondható, de a cél, hogy minél inkább közelítsen a 100%-hoz. Ez általában minden ledes fényforráson fel van tüntetve.
Nulla CAD ismerettel, épphogy elsajátított sketchup alapokkal érdemes lehet egy ilyen freeCAD kitanulásába belevágni? Bútor, szobabelso, ilyesmi tervezés. Nem rossz a Sketchup, de kicsit idegen nekem a logikája. Vagy gyakorolgassam azt tovább szorgalmasan?
De nem ám. Még akkor sem, ha a valódi nappali fény (főleg kicsit felhős időben) felmegy akár 8000-re is.
A nappalinak mondott műfény az 4000 °K.
De még ez is lehet becsapós, ha úgymond "lukas" a színspektruma (láttam már ilyet - nem ritkaság).
Onnan lehet észrevenni, hogy bivalyerős fényük van ugyan... de valamilyen okból mégis nehéz mellette apró, finom melót végezni. Az ilyesmiben bajnokok az olcsó fejlámpák - azok is brutális fényűek - mégis szart se érnek ha finom részletek kiolvasására van szükség.
Hová tennéd azt a tölcsért? Amit alul beszív a maró, azt a másik végén ki is fújja. Ha alul a csövön szívja, akkor a dobozba nyomás lesz, (amennyiben az zárt) a szerszám felé fog kifújni. Ekkor az alsó elszívás nem lesz hatékony. Amúgy is elég gyatra a gyári elszívóbetét asztalba építve. Mindenesetre az enyém durván melegedett amíg be volt zárva.
Egy ~20cm-es flexicső bőven mozog 8cm-t, bár az nem a képen lévő, ezt a fajtát nem próbáltam.
Még az ősszel vettem hirtelen felindulásból egy kis adagot. Nem voltam elájulva tőle.
Pedig a remmers lazurok nagyon jók, de ezt még elkeverni sem tudtam rendesen, fél óra kevergetés után is csomós volt. Mondjuk azt nem tudom mennyit állt a boltban a polcon. Ja, és nem túl kiadós, legalábbis fenyőre, a kis dobozzal - kb fél liter - nagyjából el is használtam a két bakra.
De mondhatnám, hogy egy mérnöknek mire van asztala, széke, számítógépe, telefonja, mindene ami kell a munkájához, az is 100 körül van
Most mondanám, hogy egy normális szék, amin szívesen seggelsz le egy 8 órás műszakot, az van 100 körül, de egy számítógép, ami pl az emlegetett Solidworks programot rángatás nélkül viszi egy komolyabb összeállítás esetén, az nagyon nem a 100.000-es kategória. De már maga a videókártya sem. Mi Autodek Inventorral tervezünk, most kaptunk épp új gépeket, valami Dell Worstation. Kíváncsiságból rákerestünk, mibe fájnak, hát bőven millió felett (szoftverek nélkül). A 3D tervezés az igencsak igényli a vasat...
Egy szép autó lízingdíja havi 100ezer. Egy üzletkötőnek munkaeszköz. De mondhatnám, hogy egy mérnöknek mire van asztala, széke, számítógépe, telefonja, mindene ami kell a munkájához, az is 100 körül van. Akkor miért csodálkozunk, ha egy szoftver, ami munkaeszköz, havi pár százezerbe kerül?
Van olyan, hogy valakinek nem éri meg, mert az ő munkája nem termeli ki az árát. De ez nem újdonság, van olyan üzletkötő, aki bkv-val, vagy 10 éves suzukival megy az ügyfélhez. Neki is hatékonyabb lenne gy új opel vectra, de nem termeli ki az árát. Az autót az alapján árazzák, hogy mennyit tud fizetni érte, akinek igazán hasznos. Hülyék lennének az ételfutárok számára hasznossághoz árazni. Ha egy szoftverrel lehet felhőkarcolót tervezni, akkor muszáj ez alapján árazni, és csirkeólat nem azzal a szoftverrel tervezni, bármennyire is alkalmas rá, és bármennyire is fasza dolog lenne.
Nekem az a sanda gyanúm, hogy nem a csapolásokhoz kell a szoftver hanem az anyaghossz számításokhoz. Pl egy sajátcsapos elemet amikor darabolod az anyagot kétszer a csap hosszával meg kell toldani mint a beépítési mérete. Bonyolultabb csapolásoknál ezek előre kiszámítása nem triviális.
Nekem eddig lógott az asztal alján. Amit elszívott a vezetőben levő elszívó az el lett szívva, ami leesett a szerszám mellett a lyukon, az leesett az asztal alá.
Ha építek alá szekrényt, akkor egy zárt dobozba kerül a maró. Ha erre rákötöm az elszívást, akkor szépen szívni fogja a forgácsot a szeszám mellett lefele, és onnan kimegy. Szuper.
De ami leesik az aljára, azt fel fogja szívni a motor, mert annak pont alul lesz a szívónyílása. Szokás ezzel foglalkozni? Pláne ha nem akarom a helyet pazarolni, akkor nem lesz csak pár centi a motor alatt legalsó helyzetben, normál üzemben is max 8-10.
Találtam ilyet:
Gyanús, hogy a flexicsőnek nincs akkora harmonika mozgása, ami a maró 8 centis mozgását kikompenzálná. Lehetne keresni alkalmas gumiharmonikát vagy flexicsövet, de nagyon erőltetettnek tűnik. Vagy nem is az?
Mi lenne, ha alul a lyuknak csak egy gallérja lenne, hogy ne csússzon bele oldalról a cucc, a marón meg lenne egy tölcsér, mint a beteg kutyán, hogy fenntről ne hulljon a lyukba semmi? Alul csinálnék egy állítható fojtást, hogy mindig szívjon innen is egy kis falsot, és akkor a motor szép friss levegőt kap folyamatosan.
CAD témában én megpróbálkoznék esetleg egy FreeCAD-del. Nem biztos, hogy minden funkciót megkapsz, de ingyenes, az egyik legnépszerűbb. 3D tervezést is lehet csinálni. YT-n egy tonna oktató videó van róla.
Én meg azt nem értem, hogy hagyományos csapozáshoz míért kell ilyen spéci szoftver. Ha valaki annyira ki akarja ezt rajzolni erre ott a papír ceruza. Mondjuk a japán fakötésekhez biztosan fel kellene frissíteni az ábrázoló geometriai ismereteimet :) De van az a klasszikus könyv a japán fakötésekről ami nem a számítógépes korszakban íródott és mégis érthető a laikusok számára is.
Illetve ha valaki tanult szerkezettan szakrajzot, gonolom az is még a klasszik vonalon ismerkedett a faiparral.
Ha meg egy ablakgyártó központ eladásához, vagy egy Leitz készlethez kell valami "animáció", ezekhez biztosan nem itt keresgélnélek. Akkor tényleg irány a Porsche szalon.
De bevallom onnan fúj a szél, hogy amíg a monitor előtt küszködnék addig inkább magát a darabot készíteném.
Nem veszélyes. Megfelelő mérető szürke PVC idom + fűrész + AWAB bilincs (tudom, már NORMA), meg egy kis maradék szilikongumi lap csík (ez a Makinak kellett a rezgőre is meg a szalagra is, DWnél nincs).
Több ilyet is csináltam már. A ciklon csatlakozóját tudom dugdosni egyikből a másikba.
Ugyanígy lett az asztali körfűrésznek 100-asra átalakítója.
Egyre többen, de még mindig kevesen értik, hogy egy-egy szoftver mögött iszonyú meló és tervezés van. Ráadásul ezek, - legalább is jónéhány - amikről itt most beszéltek ipari kategória, ha szabad így fogalmazni. Manufaktúráknak és tartalomgyáraknak fejlesztették ki, pénzt keresnek vele, nem is keveset. Olyan, mint az ipari gép, ott se csodalkozik senki, hogy nagyon drága. Valakinek a 100MFt is reális, ha a sokszorosát visszakeresi. Nincs ingyen ebéd, valamivel fizetni kell, ha mással nem, akkor kompromisszummal ...
Ezért gondoltam egy asztalkát építeni hozzá. Azt még el tudom tenni. még ha fix lesz a fogásmélység, akkor is előrébb vagyok. Azzal azért tisztában vagyok, hogy kézből nem olyan egyszerű, mint asztalival. Erősen kompromisszumos, de talán haladósabb, mint a 60 centis kézigyalum.
Egger: először 4 hét majd 8 de lehet, hogy 10. És árat nem tudnak mondani. Akkor hogyan készítsek árajánlatot és mit rendeljek meg? ( nem egy sarki szabászat)
Blum: Ami nem 500-as, az rendelős. Még várok a rendelésre egy hetet, ha nem jön meg lemondom, és beszerzem online picit drágábban onnan ahol jelenleg is van készleten.
Leírtam, hogy fusion-t és sketchup-ot használtam. Egyszerűbb csapolásokat pillanatok alatt meg tudsz rajzolni mindkettőben, bármi extra támogatás nélkül. Ha japán templomot építesz, akkor nyilván nem lesz egyszerű a dolgod :)
De nem javaslok semmit, nem vagyok éppen egy CAD guru. A solidworks egy marha jó cucc, csak nem éppen hobbistákat célozza, ennek megfelelően is van árazva. Nem tudom mit értesz "reális" ár alatt, ha kifizeted a SolidWorks árát, biztosan nem fogsz csalódni benne.
A nagyon speckó asztalos CAD programoknak általában az a baja, hogy nehéz egyedi dolgokat modellezni velük (van pl egy magyar fejlesztésű cucc, az bútorlapos korpuszokat tervez, de nagyon limitált az eszközkészlete, viszont gyönyörű látványképeket tud csinálni), ha pedig túl általános, akkor nehéz vele gyorsan dolgozni (pl autocad, de ismerek profi asztalost, aki ebben dolgozik) A kettő között kell megtalálni azt, ami neked kézreáll. Nekem ez a sketchup, minden hibája ellenére.
Egyébként muszáj modellezned a csapolásokat ? Nem elég, ha a komponensek megvannak, és esetleg odaírod hogy milyen csapolást raksz rá ? Jelentősen egyszerűsíti a történetet (szerintem)
Mi most vettünk egy automotive fejlesztő szoftvert, talán 1-2 pluginnel, nem vittük túlzásba. 14000EUR volt. Ez egy single seat licensz, hardverkulccsal.
Azt figyeltem meg, hogy semmi sem olcsó ami valami különlegeset is tud. Én az utóbbi 1-2 évben kezdtem kicsit CNC-zni (először venni egy "játék" cnc-t, aztán építeni, stb). Ennek kapcsán ugye az ember automatikusan kénytelen nem kevesed CAD-ezni is. Meg CAM-ezni. Nekem az egyik mániám lesz az ún V-Carve technológia. Na ennek kapcsán kutakodtam célszoftverek után, és .. ugyanez. Ami használható, ami kicsit is többet tud, ami kicsit is jobban segít, amihez kicsit is több ilyenolyan library van - ház az egyik sem olcsó cucc. Végül az Vectric VCarve Desktopja mellett kötöttem ki, most januárban vettem meg. 420 ojró, de - k. jó :) Mellé a Mach3 licensz 175 dodóért szinte "ingyen" volt.
"Figyumá, kellene valami közlekedési eszköz, ami elvisz itthonról a bótig, mit ajánlasz ? Hát figy, porsche 911 turbo alatt nem érdemes semmivel próbálkozni, minden más szarabb !"
Ebben ugye sok az igazság, de talán egy hangyányit ágyúval verébre kategória. Apropó, nem azt mondtad, hogy nem lenne baj, ha nem 4-5000EUR lenne ? Nem ismerem az aktuális árakat, de solidworks-ből ez még talán a beugróra is kevés, ha jól emlékszem :)
Hátöö ... csapolásokatírtál, ez a cucc ilyet tud. Hogy pont egy bonyolultról találtam példa videót, na istenem :) Gondolom megvannak benne a klasszik, egyszerű csapolások.
Aztán meg azt írtad: CAD szoftver. Amit meg linkeltél az nem CAD szoftver. De hasonlót, ami bemutatja a csapolásokat találtam neked, relaítve olcsóért, de ez sem CAD szoftver:
De akor itt az ideje h pontosítsd, mit szeretnél - mert a csapolások kapcsán a hettich (vagy akármilyen) vasalatokal jól megzavartál, mikor példaként hoztad. Úgy gondolom nem egy CAD szoftver ismeri az adott (vasalat) gyártót, hanem az adott gyártó csinálja meg a libraryt az adott CAD szoftver alá.
Ma fejlesztettem a műhely világítását. A hátsó sötétebb részen már 2 db 3 csöves neon almatúra és 4 db ledes refrektor van a mennyezeten, ott elég már a fény. A műhely elülső részében van egy nagy ablak, de ennek ellenére nem volt elég a fény, mert csak szórt fény jut be az ablakon, kivétel délután kb 2-3 óráig amikor kicsit besüt. Ide vettem ma egy új mennyezeti lámpát. 25* 8 db led van rajta, és 60 W teljesítmény, nagyon hideg fehér fényt ad. Brutál jó lett vele a megvilágítás, este a sötétben amikor felkapcsoltam akkor szinte nappali fény van a műhelyben.
Azért mással is megleptem magam :) Rettentő élesek, meg is lepődtem rajta rendesen.
Ahhoz hogy síkot csinálj egy kézi gyalugéppel egy nagy deszkán, elég kicsi az esélye. Sima lesz a felület, arra jó, de nem alkalmas sík gyalulásra. Esetleg majd ha már 5 éve használod rendszeresen akkor eljutsz arra a szintre, hogy meg tudd vele csinálni. De igazából a kézi gyalugép nem erre való.
De meg ne kérdezd hányféle csapolás van benne :) Gőzöm sincs csak tudom hogy van ilyen cucc. Van trial, tölsd le, próbáld ki. Mármint miután megvan az Autodesk Inventor is.
Azért egy egyszerű lecsapatót mindenképp érdemes betenned közvetlenül a kompresszor mögé. A kompresszorból vízpára és olajpára tartalmú levegő jön ki. A fényezést totálisan elszabja akár csak egy kevés is ezekből a festékben vagy lakkban. ( itt most bútorlakkról is beszélek nem csak autóipari festékről). Én az aldiban időnként kaphatót használom, annál csak drágábbat láttam eddig ami elviselhető volt. Abból is a második készletet, az elsőt valamihez odacsaptam és eltörött a műanyag mint 409-nek. De szükséges, hogy a fix csöved és a tömlőd ha csak lehet már páramentes legyen, mert minden ami pára az előbb utóbb kicsapódik, és vagy dugulást okoz vagy rozsdásodást. Az elején kell megfogni.
A nyomás a legegyszerűbb, az nem is probléma. A fali fix csövedet fújd fel a legnagyobb nyomásra amit csak tudsz. Így van esélyed, hogy a túlvégen mindig legyen elegendő. És ráérsz szabályozni közvetlenül a szerszám előtt amennyiben szükséges, mondjuk egy ilyennel, vagy hasonlóval : https://www.emag.hu/szoropisztoly-szabalyozo-1-4-mr-2/pd/DTJRR6BBM/
De pl a lefúvópisztoly meg az autógumi szelep elé ez sem kell.
Nem tudok ilyenről. Fusion-t próbáltam, de a sketchup-ot használom, mondjuk ez utóbbihoz annyi extension van, hogy elképesztő, szóval nincs kizárva. Nyilván mindkettőben modellezhető, de macerás.
Nem tervezek irgalmatlan mennyiségű levegős gépet, a csiszolóról a múltkor meggyőztetek, hogy nem jó ötlet, mert a mögöttes infrastruktúra árából kocsit lehet venni, szóval simán elengedtem. Majd veszek egy villanyos finisher csiszolót egyszer.
Szóval marad a lefújás, a szögbelövő illetve előbb-utóbb kipróbálom a fújást is. De kb ennyi amit levegővel tervezek.
Kezdem belátni, hogy ez külön világ, és ha az ember komolyan gondolja, akkor komoly befektetést igényel.
Csináltam 4 fűrészbakot, az első kettő nyers pallóból van (najó, csiszoltam). A második kettő gyalulva, ezek közül az elsőt csak durván csiszoltam, a másodikat rendesen. Mindkét gyalult darab olajozva, két rétegben. Nagyon sokat tanultam ez alatt az egyszerű projekt alatt...
Szerencsere nem pince helyseg. Par eve a kulso fal kapot vizzaro szigetelest, igy mar oldalrol nem vesz be vizet a fal csak letrol.
A vakolat nagy reszet is az utca feloli faltol kiindulva lett leverve a belso falakrol csak minimalisan kellett leverni a vakolatot.
Ket belso fal "pince" fal, az utcai fal az kb. 1-1,2m magasagtol csokken a foldben levo resze., a negyedik falnak nincs fold kapcsolata, 2 lepcsovel van a foldszint alatt.
Ilyenkor akar polosan is lehet lent dolgozni, vagy egy vekonyabb pulcsiban, nyaron meg kellemes huvos. A pincenk sokkal huvosebb es parasabb.
Felujitas elott furtam par helyen a falat mindenhol szaraz por jott a falbol (kb. 10-15cm melyen), eleinte ez nem volt jellemzo.
Ismerős asztalosnál a presses 5rétegű fűtéscsőből és idomaiból van a léghálózat. Elvileg nem szabályos, de működik neki régóta.
Én is azzal csináltam (illetve csináltattam haver fűtésszerelővel).
Nekem a műhely mögött van a helye tavasztól ősz végéig a kompresszornak, onnan megy pár méter fehér ötrétegű "vizes" cső. Csináltunk 3 kiállást, bárhova csatlakozhatok hirtelen felindulásból!
Amire viszont ügyeltem, hogy van egy külön festésre használt csövem, ami előtt van egy olaj és vízleválasztó. Ez mindig azon a csövön van, nekem nem fix. Ezt kötöm rá a csatlakozóra ha fújni támad kedvem. Esetleg holnap lefényképezem. (mármint tfe_tng-nek ha érdekes lehet)
A levegőelőkészítők leginkább a gerincnyomást stabilizáló és a kiszolgált berendezést kenő szerepre valók. A jellemző ipari rendszer alapnyomása7-8 bar, a levegőelőkészítő kimenő nyomása általában 6 bar, utána lehet egy olajozó egység. Ez a cucc nem alkalmas a párakicsapásra! A levegőrendszerben keringő már kicsapódott vizet, egyéb koszokat leválasztja, de a levegő ettől még nem lesz száraz! Ha száraz levegőt akarsz pl. festéshez, akkor a megoldás a hűtve szárító. Ha több helyen akarod használni, akkor az elosztásra alkalmas az olcsón elérhető KPE cső is. Lényeg az hogy a gerinc ne legyen kis keresztmetszetű. Na meg nem árt egy pár száz literes puffertartály sem. :-))
Jóestét! Végül is hasítóékes kézi körfűrészt tervezek asztalba építeni. Néztem ezt a Makita 5704R típusú gépet. Mi a véleményetek róla? Illetve milyen hasítóékes gépet ajánlanátok alternatívaként? Előre is köszönöm!
"De tudom, hogy a 10 méteres slag inkább nyűg a műhelyben mint haszon."
Ez legtöbbször tényleg így van, de azért én ~4-5 éve vettem egy 10m-est az OBI-ban (bánat tudja milyen márka, még az is lehet hogy az is LUX). Akkor jó ha hátul - ahol az én territóriumom van - lövöldöznék szeget, mert lusta vagyok elölre (bejárat melletti pank, az alatt van a kompresszor) költözni. Meg ahhoz is hogy a 100-as kompresszort kirángassam a pank alól. Ilyenkor jó. Azt hittem jó gagyi cucc lesz, és majd szétmegy. De még bírí, igaz, nem naponta van húzgálva a betonpadlón, az idő nagy részében összetekerve van. Tesóm anno vett hozzá vmi minőségibb, jó vastag spiráltömlőt, de azzal ő mint autószerelő dolgozott, nyilván leginkább a kerekeket szereltük vele. Viszont az meg rövid, a kocsi másik odalára is alig ért át. Mondjuk mióta megvan az "erős" sorozatból a kicsi (610Nm) Milwaukee, azóta arra sincs használva.
A párát nem kell lecsapatni, az lecsapódik a működés okán magában a tartályban. Onnan vízként jön ki, ezért kell a vízleválasztó. Az olajozóval egybeépített felesleges, ha nem szerszámokat használsz róla. Elég a szögbelövőt olajozni néha, vagy közvetlenül arra tenni egy kicsi olajozót. Olcsót ne vegyél, mint alább írtam, azokkal baj lehet, inkább előbb mint utóbb. :(
Akkor elbaxtam, hogy a kompresszorra szereltem? :))
Mondjuk annyiban igen, hogy ez a fűszerbolti egy hasznavehetetlen vacak. :(( Két évet sem bírt, eresztett mindenhol ahol nyomás volt benne, mindkét átlátszó edénye szétrepedezett. Annyira, hogy az automata vízleeresztője konkrétan leszakadt, azóta sem találtam meg a műhelyben.
Nekem nincs ilyenem, nem tudom őket összehasonlítani. Csak lefújásra, bringához, meg a haver öntözőrendszerének a víztelenítésére használom. Még egy szegezőm sincs. De tudom, hogy a 10 méteres slag inkább nyűg a műhelyben mint haszon.
Ismerős asztalosnál a presses 5rétegű fűtéscsőből és idomaiból van a léghálózat. Elvileg nem szabályos, de működik neki régóta.
Ilyesmire gondoltam elsőre! De a hülye lombfűrészt ebbe sem lehet normálisan belerakni, meg jobb lenne ha zárt lenne.
(szoktunk forrasztani, lehet kapni készleteket, amiből összerakhat magának mindenféle vicces áramköröket. meg megy a programozás is, de kell valami kézzel végzett alkotó tevékenység is)
Jaaaa, a helye az megvan. Merev csövezést nem tervezek, de gondoltam veszek majd szerelt csődarabokat (mondjuk nem tudom hol), és azzal megoldom. Falra bármit fel tudok fúrni, a csavarhúzótól az űrrakétáig bezárólag :)
De ha van értelme és nem is túl drága, akkor mit vegyek szerinted ? Tudnál valami konkrétat ajánlani ? Köszi ! :)
elsőre bőven elég, ha a kompót leeresztőjén néha kiengeded a vizet, meg olajozod a belövőt.
később vehetsz olajozót, de onnantól figyelni kell, hogy ami slagot összeolajoztál, azzal már soha nem festhetsz.
a feleslegesen hosszú slag csak szívás. Szerezz a műhelybe egy alkalmas hosszúságút, a nagy meg jó terepre. A spirál klasz, de csak ha közelre kell. Ahhoz meg körbe kellene csövezd a műhelyt, vagy mozgasd rendszeresen a kompresszort.
Ez egy bolti készlet, ami a fasza szokásoknak megfelelően, csak szétszerelve tehető vissza a dobozába.
A nyelét nem lehet befordítani, mert egy Z alakú kampóval akad, csak ha teljesen kivetted a csavart, akkor fordítható be. De ez azóta változott!!!
A sárga egy darab csiszolópapír, a vízfesték is a készlet része volt, hogy kipingáld amit fűrészeltél. A kalapács meg a harapófogó az már plusz szerszámok. A fura lemezkulcs az segédszerszám a szárnyasanya kezeléséhez, mert a gyerek keze gyenge.
Ez a gyári doboza a fűrésznek, de ebbe csak szétszerelve fér be, (spóroltak 3 centit) és semmi plusz szerszám már nem fér el. Ezért készül új doboz.
Ezt igy nem ertem, a vizfestek egyertelmuen kakukktojas, ha valoban kell, akkor kell melle par ecset es muanyag csesze kevereshez, es pesze rongy, stb.
Az egeszet kulon, zarhato nylonba kellene tenni, pl. hutoben hasznalhato, nyomasra zaro tasakba, kulonben minden vizes es festekes lesz nagyon gyorsan.
A tobbi nagyjabol ugyan az, mint amit az edesapam csinalt nekem, amikor tizenevesen kozolte velem, hogy most mar valoban kezembe vehetek szerszamot, nem fogom felnyarsalni magam veluk.
A lombfuresz piros nyelet 180 fokban kell elforditani, igy a nyel zarja a ket vas veget, csak par centire kilogo vas jelent balesetveszelyt. Hianyzik onnan a tizes/huszas kotegelt lombfuresszalak, es a szarak koze befert a fa sablon es a fem leszorito, ezzel lenyegesen csokken a meret, marmint szelteben.
A harapofogo is elferne a kalapacs mellett a tetejen, a csigafuro es a lapos tureszelo pedig akarhova elfer szinten allitva a lombfureszen belul, ismet lehet helyet sporolni.
Amugy en meg kombinaltfogot es egy kis, famunkahoz valo laposvesot is kaptam anno.;)
(Egy ido utan rajottem, hogy rongyra is szuksegem van, es ha abba csavarom a fogokat, reszelot, favesot es hasonlo, vekony es hosszu dolgokat, akkor kisebb helyen elfernek es zajmentesen tudom cipelni a dobozt.)
A sarga (muanyag?) valamit nem tudom, mire jo, ha tureszelokeszlet, akkor hasznos.
A fem csavarkulcshoz hasonlot biciklihez hasznaltunk, de kombinaltat, tobbfele anyat lehetett vele kezelni es a masik vege csavarhuzo volt, az oldalan pedig rovatkak, igy a kulloket is meg lehetett vele huzni.
Annak apropóján, hogy megjött a kompresszorom, pár nagyon kezdő kérdés a témában:
Szóval adott a kompresszor, van két szögbelövőm, meg egy csövem. Itt tartok.
A garázsban elég párás a levegő, szóval gondolom kellene valami szárító cucc. Vannak ezek a levegő előkészító egységek, a párezres einhell-től kezdve a mindent (is) tudó, aranyárban lévő ipari cuccokig.
- Kell nekem ilyen ?
- Ha igen, akkor tudnátok ajánlani valami konkrét, bevállt típust ?
- Kell nekem vajon olajozás is, vagy elég ha csepegtetem az olajat a szerszámba ?
Itt nem szeretnék elmenni a végletekig, szóval valami használható cuccal már megelégednék.
Másik téma: A műhelyben a levegőelosztás.
Jött 15m bostitch tömlő a belövővel (köszi Szabad Paraszt!), de ez rettentő merev. Műhelyben kimondottan nehézkes használni. (viszont tökéletes lesz majd terepen a faházat összelőni).
Amiket láttam eddig videókban az vagy a spirálcső vonal, vagy az automatán visszatekeredő dob megoldás. Mindkettő tetszik alapvetően, de érdekelne gyakorlati tapasztalat ezekkel kapcsolatban, illetve ha tudtok valami konkrét típust ajánlani, azt megköszönném.
A tapasztalatom annyi, hogy a 1,5 KW még a megfelelő lapokkal is kevés néha. Itthon jelenleg ilyen hobbi gépem van. A munkahelyemen ugyanez 4 KW, és az már minden körülmények között elég.
Szóval valami köztes megoldásban gondolkodok, és a válaszod segített. Köszönöm!
Az egész ipar televan kockázatkerülő, profitmaximalizáló fillérbaszókkal.
Amikor esett a termelés, senki sem termelt raktárra, mindeni azonnal leállt. Nincs tőkéjük finanszírozni a készletet, meg így a legkisebb a kockázat. A bukóból ami tudtak áttoltak a beszállítóikra meg a munkavállalóikra, a többit benyelték, így a legkisebb a kockázat. Esetleg, ha találtak alternatív terméket vagy piacot, akkor beszálltak oda a kapacitásukkal.
Most indulnának a dolgok. Vagy azért, mert túl vannak a járvány nehezén, vagy azért, mert kiderült hogy nem lehet tovább kivárni. Viszont a láncban voltak olyan szereplők, akik békeidőben is 100%-ot megközelítő kapacitáson mentek. Ami termelésük a leállás alatt kiesett, azt nem tudják bepótolni, mert nem tudnak 100% fölé menni, akár emberi akár gép kapacitás miatt. Ha alternatív termékre lekötötték a kapacitásukat, akkor az eredeti szintet sem tudják elérni, amíg ezek a szerződések ki nem futnak.
Így ez az áru örökre hiányozni fog. Ami vasat nem gyártottak le, az már idén nem lesz legyártva.
Ugyanez történt az integrált áramkör gyártásban. Amint látták az autógyárak, hogy leállás lesz és csökkenni fog a termelés, azonnal éltek a szerződéseikben levő módosítási lehetőségükkel, és csökkentették a rendelt alkatrészek mennyiségét. A gyártók meg nem voltak hülyék, eladták a felszabadult kapacitást, a pc, laptop és konzolt gyártók szívesen megvették. Aztán most indulnának az autógyártók, hoznák be a kimaradt termelést, de a félvezetőgyártóknál nincs szabad kapacitás.
"de ezt a 2,2 KW-os motor miatt egy kicsit gyengének érzek tömörfához."
Ez tapasztalat vagy .. csak úgy gondolod? Nekem nem aszinkron motorosban ugyan, de 2.1kW-os kefésmocis fűrészem van. Legvastagabb keményfa 6 centis tölgy volt amit vágtam. Egy jó hosszvágó fűrészlappal ez nem volt akadály. Mint ahogy a leggyakoribb, deszka vagy klasszik pallóvastagság (5cm) sem. Bükk, tölgy, akác, dió, juhar ... eddig ilyeneket vágtam, de a magam szintjén nem éreztem hogy gyorsan kellene még 2 fázis meg 3-4 kW motorteljesítmény.
Majd mindjárt erre jár a minimum 2 Fusion 3 tulajból az egyik, nemrég lett mindkettőjüknek ilyen gépe. Aztán majd beszámolnak, de addig meg te mondd meg mit értesz keményfa vágás alatt és mi a "kevés". 10 cm vastag tölgyfa oszlopot kettéhasítani egy menetből - lehet hogy kevés (nemtom mekkora lapot fogad, most lutsa vagyok utánanézni), vagy kompromisszumos. De általálnos munkára én kötve hiszem hogy kevés lenne. Keményfa deszka vagy palló vágásával biztos hogy megbirkózik.
Aztán igen, Bözsi 5lete kapsán még felmerült: van-e 3 fázisod? Ha ilyen nagyobb fába akarsz belevágni ilyen nagy teljesítménnyel.
"Nálunk pl csak akkor tudsz fizetni, ha nálunk a gép, addig nem."
Ezt én is megtapasztaltam. Mondtam anno a "Zoltánnak", hogy ha gyorsít az ügymeneten, jó tapasztalataiam alapján elutalnám előre az összeget, amikor megjön megjön és ... külditek. De nem, utalni csak számla alapján lehet (jogos), az meg csak akkor lesz kész ha bejön a cucc - beláttam, ez is jogos. Ti nem tehettek a covidról meg a beszállításról. De ha kifizetett számla van - akkor már kötelezettség is van. Plusz maga az utalás meg ott van 1 percen belül.
Jelenleg egy hobbi kategóriás asztalos műhelyem van, amit a nyáron bővítek. Még így is kicsi, egy személyes lesz, de gépek tekintetében már szeretnék felülemelkedni a hobbi kategórián. Körfűrésszel kapcsolatban lenne kérdésem.
A helyszűke miatt úgynevezett "cabinet körfűrészt" szeretnék vásárolni, de ilyenből nem sokat forgalmaznak az országban. Komkrétan csak a Laguna Fusion 3 gépet találtam, de ezt a 2,2 KW-os motor miatt egy kicsit gyengének érzek tömörfához.
Tud esetleg valaki ilyen kivitelű gépből erősebb, legalább 3 KW teljesítményűt, amit Magyarországon lehet kapni?
Annyi hozzáfűzés még a témához, hogy bútorlapnál az asztali körfűrészt max hátlap nútolásra használom (de a műhelyszekrénynél még arra sem, túl nagy darabok voltak). Merülővel viszont pöpecül meg lehet csinálni.
SketchUp-ban tervezek, OpenCutList extension generál belőle listát, excelben feltöltöm az oldalra és kész. Nagyon kényelmes és egyszerű.
Biztos vagyok benne hogy az istentudja mennyibe kerülő (20-30milla?) SCM táblafelosztó és mellette az SCM élzáró jobb és pontosabb munkát végez, mint én a merülőfűrésszel.
A hobbi része pedig megmarad, mert rengeteg meló van még utána, mire összeáll a bútor.
Nem tudom mennyire gondolod komolyan és milyen lehetőségeid vannak, de ha sok bútorlapos projektet tervezel, akkor egy domino rettenetesen meg tudja könnyíteni az egész munkafolyamatot. Gyorsan, precízen lehet vele összerakni bármilyen táblás anyagból bútorokat (de nyilván marhajó klasszikus fához is). Drága, de az első pár projekt alatt visszahozza az árát (ha az egyedi bútor árakkal hasonlítod össze). Legalábbis ezt mondtam az asszonynak :)
Látom, hogy beakasztós, mindegyik olyan, az enyém is, amit gyerekként kaptam. De ha kilazítom a csavart, akkor ki tudom fordítani a kampót a likból, és elfordulhat a nyél. Ha rövid a csavar, hosszabbat tegyél bele.
"Nagyobb darabok felfektetése, vezetése nagyon körülményes? Főként bútorlap.."
Emeltél már meg, vagy próbáltál mozgatni mondjuk egy 18mm-es 1250x2500-as lapot? Valószínűleg nem, mert akkor nem kérdeznél ilyet :)
Vagy az van hogy hallgatsz Vajkra, és merülővel osztod fel, vagy az hogy felismered: a bútorlapot így is, úgyis ki kell fizetned. Aztán jön az hogy felszabod. Vagy felszabatod. Nem a szabás ára lesz a bútornál a jelentős tétel. Szóval szerintem ha megvan a terv (aminek meg kell lennie, ha magad vágod, ha nem), akkor vágasd fel olyannal, aki ért hozzá és még szépen is csinálja.
Csak pár link amit nagy hirtelen összevadásztam tőle. Ezek mind saját készítésű bútorok. Neki - hogy is mondjam - "elég jó" a szerszámozottsága, ha naggggyon akarná megoldhatná hogy mind maga vágja fel a lapokat. De ő tervez -> lapszabászatban vágat-élzárat -> otthon szserelvényezik és összeszerel. Nem hiszem hogy kisebb az élvezeti értéke a végeredménynek :)
"A szabászati munkát a JAF-holz dunaharaszti telephelyén végezték. Ami eddig a kezem közé került munkadarab, mind hibátlan volt. Vágás, élzárás, méret, etikettek is rendben. Zseniálisan kényelmes a Webcut nevű online optimalizáló/rendelés-leadó szoftverük."
Vagy itt van a sok kocka fórumtárs közül még egy "bútorlapos". Félreértés ne essék, ez itt egy műhely, nem rendelő vagy konyha:
Nem vagyok fizikaprofesszor, csak a józan paraszteszem használom. Van olyan hogy nulla körüli hőfokon nem látod az ujjad végét a ködtől és a szemöldöködről törölgetheted a lecsapódó vizet. Olyan is van, hogy minusz 10, aztán a kidobott ruha másfél nap alatt csontszáraz, olyan alacsony a levegő páratartalma. Nyáron szintén van a sivatagi szárazság meg a párás fullasztó meleg ugyanazon a hőmérsékleten. Hogy aztán az a páratartalom relatív vagy abszolút, a nyavalyát se érdekli, csak a sör legyen hideg! :-))
Szerintem a nagy gyártók is alapanyagproblémákkal küzdenek. Nincs acélalapanyag a világpiacon, vagy mi lehet, de az ára is felment eszement módon. Gondolom a kereslet kínálathoz aránytalan növekedése miatt. Mivel szerintem a blum nem akar most sem többet gyártani, mint tavalyelőtt, csak az lehet, hogy az alapanyag elérhető kínálata csökkent le valamiért.
Annyira nem lehet fellazítani a nyélnél a szárnyasanyát, hogy a nyelet kilencven fokkal elfordítva a szárra, már sokkal kisebb helyen lehessen tárolni?
Az egyik legismertebb alkatrészbeszállító-kereskedő tette fel egy szakmai fórumban ezt a posztot...
Ki hogy van a beszerzésekkel? Mi iszonyatos hiányokkal találkozunk: Egger, Krono, Falco, Blum, Demos mind összeomlott... 2-3-4 hétről a 2-3-4 hónapra igazolnak vissza... És pl ez egy project munkánál, amit 4 hétre kel szerelni, de 2 hónapra lenne csak szerelvény elég ciki...
Mit értesz nagyobb darab alatt? Tábla? fél méter x fél méter?
Van ilyen fűrészem és évente 1-2 egyszerűbb bútort összerakok laminált lapból. A vágom a bútorlapot:
1. Leszabatom lapszabászattal.Hobbieszközökkel hasonló pontossággal számomra lehetetlen.
2. 1-1 egyenes vágás ( polcbepasszítás szivességből, bútor köré takaróléc helyszínen, stb) : merülőfűrész vezetősínnel
...
...
3. ha olyan kicsi az alkatrész, hogy értelmesen nem tudom rátenni a (60 centis legkisebb) sint, akkor asztali körfűrész. Ha valamiért szükséges lenne.
Én nem vagyok egy bútorlap guru, de lehet, hogy előny, ha egy másik amatőr véleményét hallod. Biztos, hogy van aki gigantikus asztalkiépítésekkel, zseniális kézügyességgel számára elfogadható minőségben tud laminált lapot vágni hordozható asztali körfűrésszel. Én nem erőltetem. Lehet asztaltoldókkal kisérletezni, de ha tolás közben megremeg a kezed, már nem lesz szép a széle. Ha a 90foktól csak egy hangyaf@sznyit eltérsz, már nagyon látszik a bútoron.
Sziasztok, sajnos nem tudok még mindig elszakadni a Dewalt 7485-től, ezért kérdeznék ismét. Csak most láttam, hogy az asztal mérete igen csak "minimalista": 485x485. Mennyire hátrány ez? Nagyobb darabok felfektetése, vezetése nagyon körülményes? Főként bútorlap...
Ergo te is azt mondod, amit Vajk: hogy függ a páratartalom a hőmérséklettől.
És tudodm, hogy tudod:)
Páratartalom, hőmérséklet és nyomás. Ezek szerepelnek a relatív páratartalom definíciójában. És ennek kapcsán -lehet sokadjára - néhány fogalmat tisztázni kellene.
- relatív páratartalom,
"Levegő és víz esetén, ami a természetben a legáltalánosabb, a telítettség tehát mindössze a hőmérséklet függvénye"
- harmatpont
- engyensúlyi fanedvesség vagy a fa higroszkópikus egyensúlya
- fanedvesség típusai - kötött vagy szabad víz illeve bruttó vagy nettó nedvesség tartalom
Teljesen egyetértek, már csak azért is, mert van egy olyan jelenség is, ami vizesíti a pincét, pedig nincs is neki szigetelési problámája.
Ez pedig a pince hidegebb voltából adódó páralecsapódás tavasszal, nyáron.
Általában azzal kezdődik, hogy a kinti meleg miatt az ajtókat, ablakokat kinyitják, hogy melegedjen a pinyó. Csakhogy odalent a hideg falakon, és szerszámokon lecsapódik a kintről bejövő párás levegő.
Azért teheti ezt, mert a valós (nem relatív páratartalom) más és más relatívat eredményez kint a melegben és bent a hidegben. Ha a kinti magas abszolut párát ráeresztik a benti hidegre, és bent a harmatpont alatti a fal, meg a szerszámok hőmérséklete, akkor létrejön a lecsapódás.
Máris bebaszott a baj.
Ez ellen csak a párátlanító géppel lehet védekezni.
A legjobb lenne, ha a kazán nyílt égésterű lenne, akkor szellőztetne is.
Szerintem az első egy páratartalommérő. De legalább egy hőmérő a hideg sarokba. Ha ott jelebtősen hidegebb van mint a helyiségben, vagy 80%ot nyaldossa a páratartalom, akkor kell gondolkozni.
Ha nagyon kicsi fogást állítasz be rajta, és az első csík legyalulása után úgy haladsz tovább, hogy a már legyalult csíkon tartod a gép HÁTSÓ lapját teljes felületével, de közben keresztbe fordítva a gépet gyalulod a még érintetlen részt, akkor elég jól el lehet érni egy lépcsőmentes felületet.
De türelem, gyakorlás és kis fogásvétel kell hozzá.
Úgy kell ezt is használni, mint a kézi gyalut: tolsz egyet, aztán belenézel a felületbe éléről. Sík? Görbe? Ahol kilóg, ott finoman rámégy mág egyszer.
Én szoktam olyat is csinálni, hogy miközben lassan tolom a gépet az egyik kezemmel, a másikkal szépen veszem el a fogást róla, így lépcső nélkül vezetem ki a fogásból, és lesz a felület egyenes(ebb).
Nem egészen erről van szó, csak mint írtam, nincs helyem egy kombi gyalugépre. Elég a körfűrészt pakolgatni. Nem helyette akarom, de kellene valami elektromos gyalu, mert a kézigyaluval meg a körfűrésszel bár egyenes, meg párhuzamos lesz, de az azért nem olyan.
" a kazan es az add annyi meleget, hogy ne legyen nyirkos a helyseg "
A hőmérséklet és a páratartalom nem függvénye egymásnak. Egy tök hideg helyiségben is lehet 40% páratartalom és egy 30 fokosban is lehet 98%. Szép lett a műhelyed, gratula! Éppen ezért én nem kockáztatnám hogy a drága szerszámokon megjelenő rozsdafoltok árulják el hogy mégiscsak kellene valamit tenni. Én a helyedben rászánnék cirka 40.000 Ft-ot egy légszárítóra. Meglepődnél, mennyi vizet kellene kiöntözni belőle. Az én pincém is száraz, de azért érezni az eldugott sarkokban hogy nem ártana ha még szárazabb lenne. Most kezdtem az átalakításba, a faliszekrények eltávolodnak a faltól 10 cm-re és az alsó pult alá is kerül 12-14 cm láb hogy tudjon szellőzni. Ettől függetlenül kerül majd bele egy légszárító is, biztos ami hétszentség.
Tök jó, a mínuszmanó vagy engem utál nagyon, vagy armorarc visszatért inkognitóban, és nem tetszik neki, hogy az I gerendás fűrészbakok nem érlelt mahagónibúl készültek, kubai szűzlányok könnyéből főzőtt olajjal 5x lekenve :)
Igen, ez van amikor az ember nem gondolkodik. Fene se hitte, hogy annyival vékonyabb a zsaluhéj mint a bútorlap. De legalább nem egy konyhabútoron kísérletezek, hanem a műhelyszekrényen :)
Na igen, Bessey.
KRE-m nincs, de már nagyon régóta piszkál engem is, csak ugye az ár... Használtam már KRE-t, mit mondjak róla ? Kompromisszummentes. Atomstabil, erős, megáll a saját lábán, toldható, kiegészítő hegyek vannak hozzá - majdnem biztos vagyok benne, hogy ebben a műfajban nincs jobb a KRE-nél.
Ami nekem van, azok az UniClamp névre hallgatnak, azok is elég jók (pl _sokkal_ stabilabb, mint a mellette lévő OBI-s szorítók, azok képesek 5-8cm-t is behajlani szorításkor), de nem annyira masszív mint a KRE. Viszont ennek csak 25EUR volt darabja, meg is vettem az összeset, amit találtam a boltban (5db). Hátránya hogy relatíve rövid, 600-as a legnagyobb belőle.
Ilyet is használtam már, korpuszokhoz teljesen jó és elég ötletes a szorítása. Árban valahol a másik kettő között van.
Szóval zsebbenyúlós játék ez, főleg mert az ember nem vesz 1db szorítót, és ha mondjuk 4db (ami még mindíg nem sok) KRE-t dobsz a kosárba, mondjuk egy korrekt 800-1000-es méretben, akkor abból a pénzből már komoly gépeket is lehet venni :)
Jók lettek a kiegészítők. A hibát profin eltüntetted, nem is látszik! 😆
Régóta csorgatom a nyálam ilyen szorítókra. Mondhatni, az a bizonyos ízeltlábú régóta sugdossa a fülembe, hogy Bessey. Írhatnál róluk egy-két szót, hogy meglegyen az utolsó lökés... A KRE típust nézegetem, táblásításra és összeszerelésre is használnám. Tényleg olyan jók?
Még mindig rohadt hideg van az udvaron fűrészeléshez, szóval csak a youtube-on asztaloskodom. Ma láttam ezt a videót és nem értettem, hogy ha az elején olyan gondosan ragaszt meg tipliz mindent, akkor a végén miért csapja össze facsavarral, aztán rájöttem, hogy valószínűleg azért, mert a csavarozott részek nem látszanak a párnáktól. Nem tudom érdemes lett volna-e a háttámlát például ugyanúgy tipli+ragasztással rögzíteni, még ha az ülőlap léceit nem is.
Precíziós munkára nem igazán jó, épp a más által is említett rövid talp miatt és a (nekem) 82mm készszélesség miatt. Ha már szélesebbet kell gyalulni, szinte borítékolható a "lépcső".
De azért megvan a maga helye: ha nincs jelentősége egy projektnél a síknak, akkor arra, hogy a felülete ne legyen szőrös világbajnok. Főleg hosszú anyagot felbakolok, végig tolom rajta 2x-3x oldalanként aztán jónapot, lehet lazúrozni.
Én hozzájutottam egy ideig (sajnos már nem) lemez raklaphoz, annak az elemeinek a keresztmetszete 75 és 50 mm között minden létező kombinációban előfordult. Ha abból építettem bármit, annak a felületét csak ezzel készítettem elő.
Persze ha nagyon kellett a sík, akkor elvittem asztalos rokonhoz, egyengettük, vastagoltuk, sosem kínlódtam vele.
Viszont úgy néz ki lesz egy gyúrótábla projektem hamarosan, és mivel az asztalos rokon csak akkor van a műhelyben, ha nem kell fűteni (és nincs hideg), így kénytelen leszek megoldani ezzel. Na az egy jó kis kihívás lesz, be fogok számolni róla itt :)
Én nem vagyok gyakorlott a kézi gyalugéppel, de szerintem azzal síkot csak úgy tudsz csinálni, ha valamilyen szerkezetbe beépíted, vagy csinálsz hozzá egy sínt. Nem elég hosszú a talpa, az kb. ugyanúgy kiflit csinál a kifliből, mint egy vastagoló gyalugép. Csak a szőrösséget és a vastagságot tudod alakítani vele.
Ezt sajna nem tudom, de remekül lehet vele laminált bútorlapot befaragni szekrény mellé takarólécnek :-)
Nem vagyok egy gyakorlott kéz és nekem nagyon könnyen húz árkot a gyalukés szélén, amit aztán alig lehet eltüntetni, mert húzza az újat. Nyilván van, aki ügyesebb.. Kézi gyaluval biztonságosabb, de izzasztóbb (nekem).
nekem csak egyszer volt alkalmam használni elektromos kézi gyalut, ácsok kezében kicsit többször láttam. ezek alapján azt mondom, hogy inkább gerendákhoz való egy ilyen gép. azt eltudom képzelni, hogy lenagyolsz vele egy vetemedett deszkát, de finomítani én biztos a kézit használnám. mindkettő begyakorolt kezekbe való szerintem. Az elektromossal könnyű tovább görbíteni a deszkát.
Igazából az érdekelne, hogy ha van egy deszkám, akkor ha nem is könnyedén, de lehet-e belőle síkot csinálni kézi gyalugéppel? Tisztába vagyok vele, hogy nem helyettesít egy kombi gyalugépet, de gondolom könnyebséget jelent egy kézi gyaluhoz képest.
Van vagy 3 darab kézi gyalu gépem. Abból az egyik beszikrázott nagyon, a csere szénkefét meg 2 perc alatt megette mert más összetételű volt. A legrégebbi gépem már vagy 30 éve használom néha napján, ezzel a géppel gyalultam meg mindent amikor építkeztem, a burkolata már valahol valamelyik szeméttelepen van, új fogantyút csináltam neki, de még mindig szépen dolgozik a gép. A legújabb gépet megvettem, de még nem volt rá alkalmam élesben kipróbálni, mert nem volt olyan feladat, amit csak azzal tudtam volna megoldani.
De a cégnél is akkorát teszünk amekkora teljesítményű a motor. Soha nem rakunk nagyobbat, mert felesleges, és ott folyamatos üzemben vannak hónapokig megállás nélkül.
A beállított paramétereket tartja, és a bennük lévő védelem hibája még soha nem okozott motorleégést.
Egyébként is túlméretezettek a bennük lévő IGBT-k. Tehet nagyobbat, de felesleges.
Kérdés volt, mert nem értek hozzá. Nem akarok csak a magam fejéből nekiállni vásárolni. Köszönöm a sok hozzászóló segítséget! Körvonalazódik a megoldás. :-)
Elvileg a 2.2kW-os motorhoz jónak kellene lenni a 2.2kW-os frekiváltónak, de szerintem inkább 3kW-ost kellene keresni, hogy legyen benne tartalék. Ne kelljen maxon járnia, ki tudja mennyire bírja azt.
Nem piszkoskodni akarok, de ezt a linket Te szúrtad be az eredeti hsz-be. :-) Azt hittem hogy van egy ilyened, vagy éppen szeretnél egy ilyet vásárolni, csak nem tudod hogy megfelelő-e. Azt hiszem, hogy ha szétnézel a kínai oldalakon akkor találsz árban és tudásban megfelelőt. De majd holnap szétnézek.
1. nem volt célom belédállni, azt hittem beszélgetünk.
2. villany topicban százszor átrágtuk a témát, alapvetően igazad van, de vannak kivételek, ha hajlandó vagy a vele járó macerát végigtolni. Csak arra reagáltam, hogy kategórikusan kijelentetted, hogy ez így van.
3. "25 év alatt még senkinél nem láttam egy fázison 32 A-nél többet", akkor nyilván az úgy is van.
4. "Tudod van aki csinálja van aki tanítja" - nem tanítok senkit, beszélgetünk. Baromira nem értem a sértődöttséged, egyátalán nem volt bántó amit írtam, nem is szántam annak.
Látom levetted a lényeget!Nyugodtan hasogasd tovább a szőrszálakat, olvasgasd a leírásokat!
Én szerelem ezeket a dolgokat. 25 év alatt még senkinél nem láttam egy fázison 32 A-nél többet.
Tudod van aki csinálja van aki tanítja.De azt hiszem volt már régebben egy hasonló eszmecserém veled. Ha zavar hogy másnak próbálok segíteni vele nyugodtan ugord át amit írok ne reagálj rá!
"Villany topicban vannak legendák a 3x80A-es betápokról (bazinagy ház, több hőszivattyúval)"
Ehhez nem kell legendának lenni. Nekem most 3x25+3x20 amper van a háznál és ehhez semmi különeljárás nem kellett. (3x25 normál lakossági bekötés egy órán, és másik 3x20 a hőszivattyúnak H-tarifás mérőn.) A H-s mérőt vezérelt mérőről cseréltettem át de kérhettem volna mellé is minden szívbaj nélkül, és akkor lenne összesen 3x65 amperem 2x 3x20 és egyszer 3x25. Vagy akár is bármikor kérhetnék bővítést akár 3x3x32 re is ami azért 3x96 - csak fizessem ki a hálózatfejlesztési díjat. (A kábeleim bírják, 2 db 5x 16 mm2 van behúzva a házba, és 1 db a leendő garázs helyére.) :D
"Ezek a hatályos szabályok alapján a lakossági fogyasztók illetve 2008-ban a 3x50 A-t nem meghaladó, 2009-től pedig a 3x25 A-t nem meghaladó csatlakozási teljesítményű kisüzleti fogyasztók"
a 3x25A limit csak a kisüzleti fogyasztókra vonatkozik, a lakossági teljesítmény limit nélkül köthet egyetemes szerződést.
32+25+25 Amper lett nálunk tavaly az 1x32 helyett.
Az "eon hozzájáruláson" kívül 80e forintot fizettem a hivatalos szerelőnek az új mérőhely anyag+munkadíjára (doboz, 5db kismegszakító, Fi relé, pár m cső, fél flakon pur hab, 2 fő 3 órás melója).
Minden papírmunkát elvégzett a szerelő.
Az igénylés benyújtása után egy héttel jött a csekk, a befizetés után kb két héttel a kosaras autó. Semmi hiszti nem volt.
Lehetne egyetemes szerződés és szabadpiaci is. Utóbbi van, de nem a vállalkozásom nevén, hanem magánszemélyként, ergo nem csak céges ügyféllel kötik.
Felhívtam a területileg illetékes regszerelőt (ismerem az építkezés óta, velük csináltattam a belső villanyszerelés egy részét is, teljesen korrekt társaság), mondtam hogy bővítés lenne, kérdezte, hogy én akarok-e intézni mindent a szolgáltatónál, vagy meghatalmazom őt ? Ez asszem +10k volt, hozott 2-3 papírt amit aláírtam, pár héten belül meg is volt a komplett bővítés. Vastagon megérte az a +10k.
Annyi előny mondjuk volt, hogy nem régi a mérőhely (talan 2015-ben építették), teljesen szabványos, a belső hálózat is bírja, szóval a papírmunkán és a kismegszakító cserén kívül semmi dolguk nem volt vele.
Nem is találkoztam velük, mindent a neten intéztem, csak a legvégén találkoztam az elműsöknek dolgozó, vagy állományukban levő - nem tudom - két fickóval.
Manapság szinte mindent a neten el tudsz velük intézni - etéren. Na amikor a napelemet akarod felrakni, akkor ennyire nem készségesek, mert kurvára nem akarják, hogy neked napelemed legyen. Ott aztán megy az időhúzás minden lehetséges eszközzel.
Hát, más volt a tapasztalatom. Ebből az látszik, hogy van ilyen is, meg olyan is. Lehet, hogy területenként is függ (melyik alvállakozónak adták ki az adott területet), meg persze az embertől is. Esküszöm végig nagyon udvariasan viselkedtem, komolyan...
Én tavaly álltam át két (kettő, nem elírás) fázisról háromra.
Az elmü részéről semmi baszakodás nem volt. Fenntartanak egy oldalt arra, hogy kikeresd a nekik megfelelő villanyszerelőt. Onnan választottam egyet. A srác kijött, felmért, elment, beszerzett.
Közben én elindítottam a papírmunkát az elmünél. Amikor az elmű megadta az engedélyt az átalakításra (pár nap alatt), akkor hívtam a szerelőt, hozta a cuccokat, kialakított az új szabványoknak megfelelően mindent.
Kitöltött egy nyilatkozatot az elmü részére, hogy minden okés. Ekkor hívtam az elmüsöket, akik a rá következő héten jöttek, átnéztek mindent, tényleg minden megfelelt a nyilatkozat szerint, felmásztak az oszlopra, és bekötöttek, a régit meg lekötötték.
Adtam egy kis jattot neki, hadd örüljenek, de semmi extra.
Kb: 2 éve kértem bővítést Budapesten. Nekem már a kezdetektől 3f volt, de csak 3x16A (vagyis az extra költség nélkül kapható 32A összesen). Amikor elkezdtem a műhelyben jobban tevékenykedni és kezdtek gyűlni a gépek, akkor előfordult, hogy a konyhai villanysűtő+főzőlap+én gépeim-re ráindított vasárnapi ebédfőzés közbeni porszívózás levágta a biztosítékot, pedig szét voltak kötve a fázisok, ezért bővítést kértem:
- szolgáltatóhoz be, nyomtatvány kitöltés,
- semmi nem érdekli addig őket, amíg nincs meg a bővítéshez szükséges átalakítás, mert változtak az előírások és szabványok, azaz szinte tuti cserélni kell sok mindent az óránál (ahogy fogadod a légkábelt - ha azzal jön -, villámhárítás, földelés, k.anyja...),
- utána kijöttek az ellenőrök, hogy minden rendben van-e (nekik nem érdekük, hogy rendben legyen, mert akkor azzal vagy dolgozni kell, vagy nem tud elszámolni még egy kiszállást, vagy nem tudom, de ilyen orszagban élünk),
- a villanyszerelőm szerint zsebbe kellett volna fizetni, erre nem voltam hajlandó, mert felszivtam magam,
- kértem egy mindenre kiterjedő jegyzőkönyvet, amit én is értek,
- megfutottuk a második kört, kicseréltük, amit extraként mondtak, újra hívtam őket, kijöttek,
- ugyanaz a csávó jött ki megint - szerencsére - megint elkezdte, hogy mi a nem jó. orra alá toltam a sajat jegyzőkönyvét, erre duzzogva bekötötték a bővítést és
- voalá lett 3x25a.
4 hónap volt a teljes átfutás. és ők szolgáltatnak, vicc...
Az lehet, hogy normális (pl. európai gyártók) körökben mindig kivezetik a tekercsek 6 végét, de pl. a kínai eszterga/maró kombigépünkön egyik motor sem volt ilyen, és ez persze csak akkor derült ki, amikor megérkezett, szóval amíg le nem cseréltük a motorokat, addig csak erősen csökkentett teljesítménnyel ment az 1 fázisú frekiváltóval.
Ha csak egy fázisod van akkor 32A a max. amire tudod bővíteni.Utána már csak a 3 fázisú betáplálással tudsz több áramot kérni. 32A-ig ingyenes a bővítés ha szabványos a mérőhelyed.Utána minden +A 4500ft. Természetesen a 3 fázisú mérőhely kiépítése plusz költség.
Már hogy a viharba ne! A 3 f. motorok nagyon szeretik. Ha jól van paraméterezve, mindentől megvédi a motort ( a tekercselésbe vert százas szögtől persze nem ). A tekercselőszakmát teljesen kivégezte a frekiváltók elterjedése. 20 éve még heti rendszerességgel tekercseltettük a motorokat pedig szakszerűen beállított hőkioldókat használtunk. A mikor lecserélődött a technika és szinte minden motor előtt frekiváltó dolgozott, azóta évente egy motor ha meghibásodott.
Sokan írták, nem biztos hogy átköthető deltába a motorod. Én több száz motort láttam már életemben de csak néhánynak nem volt kivezetve mind a 6 tekercsvége. Ezek mind áttekercselt motorok voltak, ahol a tekercselő "szakember" lusta volt mindet kihozni. Általában 3 kW teljesítményig 230/400 V, afölött 400/660 V a tekercsek feszültsége.
Valaki írta hogy tekercseltesd át. Egyrészt a 3 f. motor horonykiosztása nem olyan mint az egyfázisúé, másrészt annyira drága a tekercselés hogy az árából itt-ott kijön egy frekiváltó is. Pláne ha megelégedsz egy kínai gyártmánnyal. A Delta például kimondottan jó, de a többi is használható ha nincsenek különleges igényeid. Ezek alatt a távvezérlés kommunikációs protokollját, a paraméterezési lehetőségeket, paraméterkészletek számát stb. értem. Egyszerű készülék paraméterkészlete pl. lehet 15-20 sor de léteznek több ezer soros paraméterkészletek is.
Nagyobb gépeken többször láttam, hogy kontraanyával lehet rögzíteni az elszedő asztal magasságállító csavarját, itt ez megoldhatatlan? Vagy akár csak jól megküldeni oldható menetrögzítővel?
(Csak engem zavar, ahogy ráb...ssza a fém vinklit a gyalukésre? Vagy így szokás?)
A szavakat értettem amit írtál, meg itt is értem a videóban. Csak azt nem hogy ez hogyan lehetséges, és hogy lehet-e ez ellen tenni. Mert erre a videóban sem tér ki a Tanár Úr, csak megállapítást tesz.
Én biztos nem engedném el a témát, de az én vagyok :) Nem lebeszélni akarlak egy nagyobb-jobb gépről, de én ilyenkor lennék elememben, és 0-ről visszajátszanám a történetet. Mert ha semmi sem lötyög (a forgási tengelye a felemelésnek, az ütközőnek) akkor ez minden (de az enyémmal biztosan) logikával ellenkezik . .hogy felemelem, visszacsukom .. és? mi lett magasabb? mélyebb? másabb a két állapot között?
Akkor nem is kell elrontani, csak egy lyukat kell vágni, ahol kifér a körfűrészlap, és alulról felnyomod.
Én csináltam asztalkát a kézi körfűrészemnek, lehet benne dönteni is, meg a magasságát is állítani, igaz, ez utóbbit nem pontosan, csak úgy, hogy vékony vagy castagabb lécet akarok vágni.
"Van még egy opció, hogy mégiscsak sikerül a Bernardót beállítanom, de azt már annyira gyűlölöm..."
Nekem az nem volt - és most sem - világos, hogy hogy nem tudod beállítani a gépet. Írtad hogy
"Ha felnyitom az asztalát, már nem tudom ugyanoda visszacsukni, nem tudok fogásmélységet állítani, csak 10 perc munkával."
felemeled az asztalt, visszacsukod és nem ugyanúgy áll vissza ... dedede ... na ezt hogy? Egy kismanó eltekeri az ütközőcsavarokat? Nincsenek meghúzva? Vagy hogy ....
"Nem sikerül ez nekem. Nem szeretem. Kapcsolat vége" - de akkor lehet hogy nem is őt kell hibáztatni most (?) :) Néztem egy magyar nyelvű áttekintős videót róla, a stellerét szidta kicsit, de erről a "beállíthatatlanságról" nem beszélt - most tökmindegy h neki 3F motorral van, gondolom a váz az ugyanaz.
Én azért nem engedném ezt csak így el ... mondjuk ha eldöntötted hogy ő a hibás, és nincs meg a kémia - akkor már tökmindegy.
Köszi a tippeket, jótanácsokat. Az van hogy a mostani asztalom full síkban van... na most elrontani, csak hogy asztali gépet tegyek bele nem szeretném. Inkább akkor veszek egy hasítóékes kézit 60ért és alulról felhelyezem. Még egyszer köszi!
Ez már "tetszeget", de még mindig nem az igazi. Számolok rendesen. A mostani Bernardo ADM260 230V-os 2kW.
Amire felhívtad a figyelmemet, az pedig 3kW. Félek, hogy ez már sok lenne, az egyéb berendezések mellett. Elszívó, 4 nagyteljesítményű szerver, stb. 25 amper megy le a pincébe.
Másik opció, hogy tényleg levitetem a 3 fázist, de az egyrészt kb. 300 ezer forint, meg hálószobán át kell letörni, bontani. De jó is lett volna, ha még a beköltözés előtt gondoltunk volna erre, annó pár 10 évvel ezelőtt.
A harmadik meg a frekiváltó.
Lengyelből igazán nagy választék lenne jó gyalura, csak azok is 3 fázissal tömik a gyomrukat. És sajna azokat nem kérhetem 230-al. Hetek óta ezeken agyalok.
Van még egy opció, hogy mégiscsak sikerül a Bernardót beállítanom, de azt már annyira gyűlölöm...
Olyan mint a párkapcsolat fiatal korban. Ha egyszer valami elszakadt, akkor az már mindig tüske marad.
"ezek közül az egyszerű gépek közül melyiket válasszam... :("
"Tökmindegy". Az egyik tizenkilenc, a másik egy híján húsz. Mindegyiket patkolni kell. Az asztallap ebben a kategóriában legtöbbször lemez, közel sem sík, a toldatok szintén és dísznek biztos jók. Steller szintén.
"Síkba állítani" - sztem azzal fogod kezdeni, hogy plusz asztallapot gyártasz, hogy egyáltalán beszéhess arról, hogy sík, amihez majd állítod a lap merőlegességét. Ezzel veszítesz a vágásmagasságból, de legalább sík lesz.
Kérdezd Tintus kollégát, ő egy Parkside asztali fűrész esetén nemrég esett ezeken túl. Nemrég mutatta a műhelyképeit, azon felfedezhető az is. Mármint "nyomokban":
További támpontként pluszköltségként számolj minimum egy db, jó minőségű, mondjuk hosszvágó lap árával is, az ~10e Ft környékén megúszható (volt pár éve, talán most is).
Tessen kicsit keresgélni ezügyben (is), ne mindig a sült galambot várni ;-) Támpont: bal oldali keresőmező, kulcsszó legyen mondjuk: Freud
Köszönöm! Stellert készítek hozzá az nem gond és síkba meg derékba is állítom majd, de nem tudom, hogy ezek közül az egyszerű gépek közül melyiket válasszam... :(
Ohh, bocsi a memóriám kapacitása vetekszik egy zsák babéval... Valahogy a felhasználónevek nem igazán jönnek át. Az nem volt a válaszom írásakor kritérium, h körfűrész is legyen (hangsúly és mimika nélkül a szarkasztikusan és a nélkül is ki tudom olvasni a válaszod.)
Ebben az árkategóriában nem az lesz a legnagyobb mutatványod, hogy asztalt építesz köré. Ezzel-azzal foglalkoznod kell majd - beállítás, "utángyártás", lecserélés (pl stelleré, ezeken az "játék"), stb
Olyat válassz, ami 7-8 centi vastagot tud vágni, és akkor tudsz fölé egy stabil vastag lapot rakni, ami nem lemez. Azt nem tudom, az olcsóbb kategóriáknál hogy van megoldva a tárcsa emelése, de olyat válassz, ami tengelyen van emelve, és emelés közben nem csak függőlegesen mozog a lap.
Vettem tőlük egy 30 cm-s háromszöget, meg egy 60 cm-s vonalzót és egy hézagmérőt. Mind a kettő vonalzó masszív darab. Nekem a prémium barkács kategóriának tűnik. Másról nincs véleményem.
Asztali körfűrészt szeretnék beépíteni munkaasztalba. Pénzem kb 60 ropi (nem nevet) :) , de valami kellene egyszerűbb munkákra. Gondoltam kézi körfűrészre is, de ott a kiemeléssel és a 45fokkal lennék bajban.
Pár hete volt szerencsém kipróbálni a Hammer A3-at, a woodivity-ben. Egyengettem, vastagoltam.
Nyilván vannak alternatívák (főleg a régi ipari gépek között), de per pillanat ott tartok, hogy inkább járok oda, amíg nem spórolom össze az árát, de ilyet akarok. Spirálkéssel. Nagyon rendbenlévő cucc. Mondom ezt úgy, hogy életemben először gyalultam, de meggyőzött :)
No ezt semmiképpen sem javaslom. Már annyiszor, több helyen is megemlítettem, hogy nekem nagyon nem vált be. Nem tudom beállítani. Én pont ettől szeretnék megvállni. :-)
Lehet, ha szépen tolod. Viszont ennél nagyobb lapoknál gondban leszel a kis asztal miatt. Emlékeim szerint a gyári lap is egész tűtrhetően vágta a laminált lapot is.
Korábban volt róla szó, hogy a banggood-os / unimax-os aranyárban mért sín helyett, simán lehet C profilt használni. Az lenne a kérdés, hogy itt a C profilnál a villanyszerelésnél használt C profilra gondolt anno a hozzászóló? mint például ezek:
Ilyen pontossággal főként 18mm-es butorlapot. Eddig saját építésű - kézi körfűrész asztalba fogva - géppel vágtam, úgy érzem a gyakorlat már megvan, több múlik a gépen. Jelenleg pl. probléma az is, hogy ütés nélkül elég nehezen tudom befogni a fűrészlapot, mivel a 30mm-es "fogadó tárcsa" lóg a motor tengelyén.
Ha végül meglesz a Dewalt, tervezem asztalba építeni, hogy legyen kell felfekvő felület a nagyobb anyagoknak is...
Mit akarsz vele vágni? Az asztala elég kicsi, de sok minden múlik azon is, hogy fogod, hogy tolot az anyagot. De szerintem simán tartható a 0,5mm. A gyári lap is jó hozzá.
Egy sajátkészítésű garatlemez sokat segít, hogy a vékony anyagokat is lehessen derékszögbe vágni. A saját stellejével meg vagyok elégedve, a derékszöget jól be lehet rajt állítani. A saját szögvezetője vicc. Én összedobtam egy tolóasztalt, és ahhoz képest, hogy milyen gyatra minőségű rétegelt lemezből csináltam, nagyon jól lehet vele dolgozni. Amúgy masszív gép.
Én ma rendeltem meg onnan. A "132 000-es" sehol sincs raktáron, legalábbis ahol én néztem. A szerszámoutlet tegnap változtatta meg státuszát bizonytalanra. Több boltot is felhívtam és fogalmuk sincs mikor érkezik dewalt szállítmány. Azt mondták lehet 1 hét vagy akár egy hónap is egy valaki mert arról nyilatkozni, hogy szerinte március közepéig semmi sem jön. Egyéb dewalt cuccok kb ugyanez, teljesen elesett.....
Az biztos, hogy semmit nem fogok olyan helyről rendelni most, amit előre ki kell fizetni és nincs saját raktárukon.
Akiknek dewalt 7485 / 7492 körfűrészük van, milyen pontossagot sikerült elerniük? Illetve milyen vagassal: parhuzamvezeto / saját építésű t-nutos toloasztalka...
Illetve a többiektől is kérdezném, hogy mi ebben a kategóriában az elvarhato pontosság?
Éppen tegnap panaszkodtak az arcoskönyvben nagyvállalkozó asztalosok, hogy mindenből hiány van, pontosabban minden rendelés nagyon lassan ér ide. Egészen odáig, hogy az összes gyártó bútorlapjai, vasalatok (még Blum is), egyebek csak 3-4 hét késéssel érkeznek meg. Nem mernek már határidőket megadni, mert biztosan lesz több hetes csúszásuk alapanyag-hiány miatt.
Még reggel akartam válaszolni hogy én A.) -ban gondolkodnék. De akkor arra mentél :) Szetem jól döntöttél. A legfontosabb (a pénzügyminiszter jóváhagyása) már megvolt, innentől csak az idő az "ellenfél".
Figyi ... a szitu most nem úgy néz ki hogy válogathatsz. Illetve várhatsz.. de megintcsak a "szitu" szerint nem olcsóbbak lesznek a dolgok, hanem drágábbak. Jön egy másik fincsi EUR/HUF árfolyam, raktárkészlét most kb sehol sincs semmiből, azaz mindig az aktuális árfolyam alapján szerzik be a gépet .... Annál vedd meg aki most a piacképes árhoz közel adja. Vagy különben várhatsz heteket/hónapoikat esetleg sokkal többet fizetve. Ld most Vajk esetét a Metabo gyaluval.
Eldöntöttem, hogy A). Rá kellett döbbenjek, hogy a kereskedők is óvatos duhajok. Mindenféle akció, akciós ár feb22-ig, meg hasonló dumák, (kedvencem az akció a készlet erejéig), de amikor betenném a kosárba, kiderül hogy nem lehet, mert nincs. Vagy kosárba lehet, de megrendelni nem lehet.
Most akkor belássam, hogy muszáj a B)-t választani, vagy legyen a mesebeli hülye, aki megkeresi hogy ki az, aki hajlandó átverni. Mert ugye evidens, hogy a korrekt kereskedő nem veszi el a pénzem, mert nem tudja hogy tud-e teljesíteni. De ha kitartó vagyok, megtalálom azt, aki vagy amatőr, vagy a csőd szélén van, és ilyen módon is kell neki a kp, majd lesz valahogy.
Jelentem, egyszerélünk. Rám nem jellemző módon, megkerestem. Lehet hogy már inkasszózta is tőlük a nav, és sosem lesz gyalum...
25. § A fogyasztó csak a termék jellegének, tulajdonságainak és működésének megállapításához szükséges használatot meghaladó használatból eredő értékcsökkenésért felel. Nem felel a fogyasztó az értékcsökkenésért, ha a vállalkozás a 11. § (1) bekezdésének i) pontjában előírt tájékoztatási kötelezettségének nem tett eleget.
Tudom, hogy szinte mindenki így teszi le a munkafelületre a behajtót. Ha netán eldől, vagy orra bukik akkor ott marad egy lyuk a munkalapodon. Ha konyhát szerelsz vagy beépítesz akkor azon.
Bárki bármilyen óvatos az 1001. alkalommal eldől. És biztosan nem akkor amikor a komposztálót csavarozod....
Egy hete úgy döntöttem, hogy kellene egy asztal. Vettem fát és haladok. Ma az 1.0ás egyszerű maróbetétet helyeztem el. Jót szívtam a 40-es furattal, mert a vaslap 6-os, de fater hozott egy 40 éves orosz fúrógépet - neve sincs, de az kirágta a vasat pár perc alatt. Én szívtam órákig, a Bosch kézim az percenként büdös lett, erre jött fater hozta a szörnyet - na menj arrébb kisgyerek, ne maszatolj itt nekem :D:D és 4cm-es lyukat apám kiszedte kb 2perc alatt... beszarás. Na mindegy a lényeg, hogy a maró szépen működött a mai teszten. Na és még balra kell egy fain körfűrész. :) bocsi a sok badarságért, lehet a bor teszi.
Ez ugyanaz a kínai dizájn, mint ami a jet volt. Nekem ennek a 210mm változata van. Van belőle 250 meg akkor már 305mm is, nem hiszem hogy a szélesítés sokat javít rajta.
Hauch Tomi videóiban visszatérő momentum, hogy olyan csavarozókat használ, amik zárodnak, ha nem megy a motor, ergó kézzel tekerve a fúrót rá tudsz húzni a csavarra. Az enyém nem ilyen, de azt sem tudom mire keressek rá :)
Tudtok segíteni ? Makita LXT sorozat az érdekes, ahhoz van akkum dögivel.
... én vagyok az aki az A-t választotta és a B-t kapta...
A gyalura visszatérve meg, ha ki is fogyott, de jön majd új szállítmány, és szerintem annak nagyobb az esélye, hogy az új drágább legyen és nem olcsóbb. Az elmúlt 3 hónapban egy tízessel emelkedett az ára. Ha meg netán nem tudják teljesíteni a megrendelést, akkor a pénz adják vissza. Nem úgy néz ki, hogy 280ezerért normális gyalut kínáljanak a 70kg-os súlycsoportban.
Ez mekkora ötlet! :D köszönöm szépen! Még egy olyan kérdésem lenne, kész a munkapadom. Ez 220cm x 140cm. A tetején vízálló 15ös rétegelt lemezzel. Ebben szeretnék kézi körfűrészt alulról betenni. Mit érdemes tudni ezzel kapcsolatban? Annyi tudok már, hogy mindenképp olyan körfűrész kell, ami hasító ékes. Ezen kívül mit érdemes még tudni? Köszönöm!
De ha egy nagyobb egybe tömböt akarsz síkba hozni ami mondjuk propelleresre van csavarodva akkor érdemes először a marós megoldással síkot képezni majd annak a felületér kisimítani gyaluval vagy csiszológéppel.
Ezzel a technikával talán, nagyjából sík felületet lehet csinálni :)
Ezt a léc szerkezetet elnézve nem tudom elképzelni amúgy, hogy lépcső mentesen, síkba lehessen gyalulni akár egy ilyen kis vágódeszkát is :) Persze tévedhetek is, de a videó is csak azt mutatja, hogy elkezdi, aztán hopp, kész. Hogy közben mi történt...
Eddig talán 2 órát ha ment a futószalag összesen az építés során. Remélem bírni fogja egy darabig. Így is hónapokat kellett várnom rá mire legyártották méretre. 2 darabot rendeltem.
Már előbb kész lett a gép, de pár napja átalakítottam a láncos asztal emelés tekerő részét mert nem tudtam megszokni, hogy az órajárással ellenkezőleg tekerve emelte az asztalt. Emiatt persze a lánc feiszítést is újat kellett készíteni teljesen, hogy a tekerő kerék több fogára akaszkodjon be a lánc.
ez a láncfeszító nyomó feje, 2 db csapágy van beenne.
A tekerőkar közvetlen közelébe kellett a láncfeszítő házát elkészíteni.
Így néz ki most a tekerőkar és a láncfeszítő elhelyezése.
Az előlapon van a láncfeszítő tekerő gombja, ez egy műanyag fejű 8-as csavar, a vége a láncfeszítő nyomó fej fenekét nyomja ahova egy fémlemezt is beragasztottam, hogy a csavar vége arra támaszkodjon és ne marjon bele olyan hamar a láncefeszítő fej fa részébe.
Így most már óramutató járásával megegyezően tekerve lehet emelni az asztalt.
Ez a tábla nem az alacsony,hanem a magas sebességre hívja fel a figyelmet azzal, hogy mutatja, ha 40m/s fölé viszed a sebességet, mert túl nagy maróhoz túl nagy fordulatszámot állítasz be,akkor ki fognak repülni a kések esetleg, tehát OLVASSAD MÁR EL A HASZNÁLATI UTASÍTÁST! :))))))
(Most látom, hogy ez egy - akkor még EU tag - angol rendelkezés, nem konkrétan az EU-s előírás. Ha ez számít.)
ha veszélyes lenne az alacsony kerületi sebesség, akkor nem léteznének fordulatszámszabályzós fűrészek...
Nem tudom, ha teljesen veszélytelen lenne, akkor pedig nem ilyen tábla lenne kb. minden marógépen:
(A változtatható fordulatszám különböző anyagfajták vágásához van, nem? Mindnek van egy optimális forgácsolási sebessége. Gyanítom, felhívják a figyelmet, hogy az adott anyaghoz megfelelő sebességet kell használni.)
A kézi elektromos gyalugéppel semmilyen funkcióját nem tudod kiváltani a legprimitívebb kombigyalunak sem. Helyszíni munkához, ácsszerkezetek látszó részeinek simításához, nagyoláshoz való szerszám.
Látom te is elég vékonyra vetted a futószalag tengelyeit.... Az enyémen elég hamar felvált a futószalag illesztése , gondolom a kicsi hajlítási sugár miatt.
Szét mondjuk nem jött azóta se, de olyan túl sokat nem is megy. Előbb utóbb biztos cserélnem fog kelleni valami odavalóbbra.
ennek is van azért határa, mert olyan szabály is van , hogy a feltehető legkisebb átmérő a legnagyobbnak min. 60%-a , mert egyébként e kerületi sebesség nagyon kicsi, visszaarúgást, etc, etc
A dado-nak jóval kisebb lehet az átmérője, (nem kell vele átvágni 60-70mm-t) így a szükséges motorteljesítmény sem feltétlenül több. A 300-as gépemen, 1.5kW-os motor vidáman viszi a 250-es "dado"-t.
Elvileg a biztonság és a motor teljesítmény az oka, hogy nem lehet felszerelni. Az átlagos 1.1-1.5 kw-os gépek fordulatszáma nagyon leesne a több fűrészlap okozta terhelés miatt, ergó sokkal könnyebb leégetni a gépet. Az usa gépeken 2 kw feletti motorú gépekre lehet csak felszerelni pont emiatt.
Felhívtam a Jaf-Holz furnéros emberét, ott is csak kötésnyit adnak, de pl amerikai dióból van 8-10m2-es pakk is. Nettó 1550/m2. Lehet válogatni. (rosszul tudtam, csak az osztrák választékról van kép a webshopon, de onnan csak rönknyi mennyiséget lehet berendelni kép alapján, az neked nem kicsit lenne sok :-)
Szia! Már csak köteget lehet venni sajnos :( Viszont a svartnit ami mondjuk 2,5mm vastag azt hogyan lehet hajlítani íves felületre? Vízzel? Gőzzel? Vagy egyből elreped? Köszi!
Sajnos kapni nem lehet, viszont venni annál inkább. Két hiba van vele. Első, az ára. Második, hogy a gépek többségére a tengely hossza miatt nem lehet felszerelni.
A gépemen elég hosszú a tengely (naná, direkt úgy csináltam :) ), így összeraktam egyet 5db fűrésztárcsából és hézagolókorongokból. ~20mm széles Így jelentősen barátibb a költsége. :)
Egy ilyen tábla 0,3nm. Egy bútorlap tábla 5,6. 18 tábla ebből egy bútorlap tábla.
De mindegy is, tévedni emberi dolog, szép mennyiség volt az a fenyő, amit mutattál, csak pont friss az élmény, hogy mennyi a 9 tábla bútorlap felvágva, és izé. Nem kevés...
Ez itt 6db bútorlap tábla felvágva (a maradék három - a frontok - később jöttek):
Nem, nem jöttek elő kereséskor (találatok között az első hármat hivtam, ami Bp. vagy közvetlen környéke), de megjegyzem magamnak. Az első motorleégetésem, még gyakorlatlan vagyok :) de megünnepeltem egy pohár viszkivel...
Változtattak volna? Én tavaly vettem náluk pár m2 furnért is, meg svartnit is. Köteget nem bontottak, de voltak rövidebb és/vagy kevés lapból álló csomagok. Volt bőven miből válogatni.
Sziasztok! Na jól megszívom ezt a furnérozást... sehol sem találok olyan boltot, ahol 3-4m2-nyi furnért tudnék venni. Mindenhol kötegen adják 20-30m2. Valakinek nincs valami ötlete, hogy honnan lehet kisebb mennyiséget is venni? Nagyon hálás lennék. Köszönöm!
Most legutoljára a posztolt táblásított fenyő volt bent ami a képen látható, csak azért volt 8.5 tábla mert a fél tábla egyben volt és nem fért be, normál bútorlap dettó. A gyorsulással semmi problémám nem volt az M0-án sem. Kikötni kikell mert különben egy erősebb kanyar és mind a nyakadban van (tapasztalat :) )
Nekem hoztak decemberben 9 táblát felszabva. Nem tudom milyen személyautóba férne be - akár úgy is, hogy ne legyen életveszélyes - de szerintem nem sokba. Ford F150-be esetleg... :)
Ezt próbáltam írni az elején. Ezek nem kapcsolódnak organikusan a kínálathoz, hanem veszik valakitől, hogy legyen a legalsó kategóriában is cuccuk. Viszont nem tudják támogatni mert nem saját, és minden tekintetben kilóg.
Ezt próbáltad is? Nekem 5 tábla körül volt bent, de már nem nagyon gyorsult a gép, és furán is állt.
Egy tábla kb 70kiló, 8 tábla az 560. Papíron nem sok egy 7sz autóba, de kell rögzíteni is, mert csúszik, és valójában az ember nem szokott csupa mázsás utasokkal közlekedni.
A dévaványai motortekercselő üzemet próbáltad? Saját futáruk hozza-viszi a motort, max 2 héten belül megkapod nagyon jó minőségben, elfogadható áron, garanciával. Telefonon, e-mailben adnak árajánlatot szinte azonnal...
valaki írta egy nagy cég nevét ahol nem kell várni, lehet OBI volt.
Az OBI sem olyan már, hogy "meg lehet várni". Rákaptak a népek, mert érezhetően olcsóbb bármelyik lapszabászatnál.-
Láttam melókat amibe 100-nál több alkatrész volt egy raklapra rakva - egyetlen kuncsaftnak. Pont vitte el a rengeteg anyagot és látszott a palin, hogy nem "első-bútoros", hobbista költő és műfordító civilben - hanem sokkal inkább oda bejáratott szakinak nézett ki.
Én nem mondom, egy "tartalmasabb kézfogás" ellenében 4-5 darabot megcsinálnak estére, zárásig - de amikor már 20-25 darab kellett nekem is, volt hogy én is vártam 3-4 napot (úgy, hogy már ismerték a "nyomatékos kézfogásomat" :-)))).
Jaa, mondta a részlegvezető az OBI-ból, hogy a legnagyobb gondjuk a lapszabászatnál a személyzet ami miatt sokszor csak egyetlen ember dolgozik, egy váltásban - de volt már zárva is 2 hétre, mert egyetlen embere sem volt.
Ugyanis a szabályzat szerint oda csak valamilyen (akármilyen9 asztalos-képesítésű (akár OKJ"-s) papírral rendelkező embert lehet csak felvenni - ebből meg szabadon-kószáló igencsak kevés akad a környéken.
Maradni, jó ha fél évet maradnak, mert azok mellett a fizuk mellett inkább kivesznek egy magánvállalkozóit - és inkább ők is konyhákat maszekolnak - lényegesen többért.
Mondta, hogy nem egy volt munkását (a felmondás után pár héttel)- már megrendelőként látta viszont a lapszabászatnál. Nem is kis megrendelőként.
Az előző JET fűrészemen sem védőburkolat, sem hasítók nem volt. Most az új gépen az elszívó-/védőburkolatot elhatároztam, hogy használni fogom, amikor csak lehet. A vágások nagy többségénél viszont útban van, így sajnos sokszor lekerül. A hasítóék az természetesen mindig a helyén van.
Német autót nem veszek, egy Grand Scenicem van amibe 8-9 tábla felszabott anyag befér símán mind méretben (ne legyen hosszabb mint 2,5m és szélesebb mint 50centi) mind súlyban. Először megtervezem, kérek ajánlatot itt is, de nagyon köszönöm hogy felajánlottad a segítséged lehet élni fogok vele.
Felhívtam a Kentechet és az IGM-et és egyik sem fogja forgalmazni a JPT10-es kombinált gyalut, mivel azt mondják hogy sok garanciális probléma volt ezzel a típussal. Az IGM a Laguna gépeket ajánlotta helyette. Emellett a JET gépekre 4-5 hónapos átfutási időt kell számolni mivel múlt évben a gyár leállt egy időre és az újraindulás óta ekkora lemaradásban vannak.
Szerintem mi elbeszélünk egymás mellett. Szerintem ez így nem helyes. Ha van egy cég ahol lapszabászatot üzemeltetnek akkor ott a kicsi megrendelés nem szabad, hogy ráfizetés legyen, az egy más eset amikor vagonszámra gyártanak és beállítok én egy héten egyszer, hogy kérek egy 40x10 x18 -as darabot.
Előbbi. Azóta vettem kompresszort, a következő munkánál már remélem hadra tudom fogni. Azt gondoltam, ez a 80x40x3-as zártszelvény jó lesz nyomógerendának, de gyakorlatilag majdnem használhatatlan. Ha egy szorítót meghúzok, a szomszédai fellazulnak. Kb. 6-8x kellett oda-vissza mennem rajtuk meghúzáskor, mire hellyel-közzel mindegyik szorított valamennyit.
Köszi! Azért inkább azt mondanám, hogy ügyesen próbáltam fotózni, hogy kevésbé látszanak a hibák. De ez volt életem első ilyen munkája, szóval azért elégedett vagyok az első terméssel :)
Az a 2-3 tétel amit te azonnalra szeretnél, még normál esetben is -szerintem - veszteség a cégnek. Ha nullás, akkor sem jön ki belőle könnyedén és "gond nélkül a néhány 10 millás gép".
Majd a piac eldönti, hogy életképes- e ez a szabászat.
Néhány perc: Leveszi a targoncás a rakatot, 2 ember beviszi a táblát, felteszik a gépre, közben a másiknak is ott kell állnia, mert szinte azonnal viszik is majd vissza. Tábla rakatra fel, targonca helyére.
Gardrób szekrényünk ajtajait strong 110°-os (csillapítós, behúzós, klipes) kivetőpánttal szerelte nálunk az asztalos, de sajnos a szélső ajtók teljes kinyitáskor a falba ütköznek, mert a szekrény mellett csak 1-2cm hely van oldal irányban. Félek így elég hamar levernénk a festéket a falról. Szilikon vagy egyéb ütközőket nem szívesen tennék az ajtó külsejére vagy falra, csúnya. Van valami más lehetőség a nyitási szög 85-90°körüli korlátozására utólagosan, a pántok cseréje vagy egyéb nagyobb átalakítás nélkül? Például ajtó belső oldalára valami vasalat ami nem engedné nagyobb szögben kinyitni?
Hátfalat direkt nem terveztem, mert egyrészt annyi ott a kábel, hogy macera lenne bepasszírozni, másrészt a melegedés-szabad levegőzés miatt. Belakva végül nem lett, mert változott a koncepció, és új állványt csináltam. Ez most dió lett, és mivel a 75mm-es vastagság durva lett volna tömörfából, így "triplungolt" MDF-ből lett, svartnival. A technokrata design maradt, a végeken 8mm-es ALU élzárással :)
Nem győztél meg. Főleg nem az autószerelős példával. Az a műhely amelyik 1 hónapra vállal hibamegállapítást az általában azért teszi mert nem kiváncsi az ilyen kuncsaftra. A lakatos fényező az más. Azok a műhelyek ahol 1 hónap a várakozás, ők valamiért elérték ezt, én azonban az ilyen műhelyeket elkerülöm. Vissza a lapszabászathoz. Bementem 2 éve a szokásos céghez csütörtökön és csak a következő hét keddjére vállalták a 5db-os tételt, elmentem a nem messze lévő másikhoz és nagy sokára előkerült egy pofa( kongott az ürességtől a telephely)és mosolyogva közölte, hogy 2 hét re tudja vállalni. Visszamentem másnap pénteken az előző helyre és hétfőre elvállalták a melót. Nekem ilyen előzmények után volt a véleményem az előbbi hsz. Az ikeának miért éri meg ( nem hiszem ,hogy ráfizet) azonnali , megvárható szabászatot fenntartani? Valószínű 100 vagy több darabos tételt ők sem vágnak azonnalra. A raktárkészlet a dolgozók szabadsága és a többi kifogás nem lehet akadálya annak, hogy a sokszor néhány percet igénybevevő 2-3 darabos tételeket azonnalra vagy másnapra kiszolgálják. Egy cég amelyik 3 hétre előre betudja osztani, hogy mikor mit csinál ebben a lapszabász témában annak már ne jelentsen gondot a néhány 10 millás gép beszerzése és igen is tudja megvalósítani a rövid várakozási időt. SZERINTEM
Úgy tűnik sok mindennel így van. Sajnos sikerült leégetnem a gyalum motorját - el se mondom hogyan, mert végtelenül ciki. Na, gondoltam, akkor keresek motortekercselőt. A 3. hely fogadta be, de Ők is úgy, hogy örülhetek, ha 2 héten belül egyáltalán ajánlatot adnak. Az első kettő azt mondta, hogy keressem Őket 1 hónap mulva, addig nem fogadnak be új megrendelést. :)
Beszélgetve azzal, aki befogadta, azt mondta, hogy nem csak lakossági, hanem ipari megrendelések is nőttek. Valószínűleg az lehet, hogy a lakossági az azért van, mert otthon vannak és többet használják a dolgokat, az ipari meg karbantart, felújít. Vagy nem tudom ...
Az az egyik legjobb fajta tolófa. Bár a minősége nem illik a műhelyedhez. :)
Sajnos én ilyet nem tudok használni, mert útban van a felső elszívó. Nekem nem is a tolás, hanem a leszorítás okozza a problémát, főleg ezeknél a kis léceknél.
Tök jó lett a projekt, gratula. Örömmel megkeresett 3500 Ft volt az. :)
A hobbista mindig türelmetlenebb, mint a profi mester.
- A mester egy munkaütemezés szerint dolgozik, tudja mikorra vállalt, tudja mikor érkezik a következő munkájához az alapanyag - de addig nyugisan befejezi az azelőtti rendelést. Nem pattog, nem rágja a körmét. Dolgozik.
- A hobbistának viszont a kedden leadott rendelése már péntekre kell - de nagyon - mert szombat-vasárnap össze akar állítani és be is akarja helyezni a helyére a művét. Ha ezt elbukja, csak egy hét múlva ér rá megint "alkotni".
(hát amikor megtudja a pultnál, hogy leges-legközelebb 3 hét múlva kapja meg a leszabott anyagát :-))))