E topik a http://www.fortepan.hu gyűjteményben fellelhető városképek, részletek, helyszínek, esetleg korszakok-időpontok, személyek, járművek beazonosítására szolgál. A honlap szerkesztői az itt olvasható azonosításokat veszik át.
A Fortepan új kulcsszó-címke rendszeréről a Fortepan címkézés topikon kaphattok bővebb információt. Testvértopikunk a Budapest anno...
A Fortepanhoz lazán kapcsolódó egyéb témákkal forduljatok a
Kávézóna a FortePan-hoz topichoz
https://fortepan.download/_photo/1600/fortepan_256026.jpg Szlovákia, Kassa, Kálvin tér (Kalvínovo námestie, ma Pri Miklušovej väznici ulica), a Fazekas utca (Hrnčiarska ulica) felé nézve. Balra a Miklós börtön, jobbra a református templom.
A kiskőrösi Petőfi-szobor átadása. A kiskőrösi Peitőfi- szobor bizottsága célja elérésével befejezte működését. A bizottságnak 1927. évi július hó 31-ére kitűzött szoboravatást el kellett halasztania több okból, főleg mert úgy látta, hogy jelenleg nem vagyunk abban a helyzetben, hogy a község világhírű szülötte szobrának nyilvános ünnepélyes felavatása körüli intézkedéseket méltóan megtehesse. Ez okból a bizottság a magyarok Istenének segítségével felállított, Szentgyörgyi István szobrászművész ihletett alkotását — Petőfi Sándor ércszobrát felállítva, Kiskőrös község közönségének február 6-án leleplezési ünnepély mellőzésével átadta. Az első hivatalos március 15-i ünnepet Kiskőrös község népe az új szobor előtt ünnepelte meg. A bizottság működésének befejezése jeléül egy emlékkönyvecskét adott ki s küldött meg azoknak, akik mint a Petőfi-kultusz lelkes hívei, Melczer Gyula járási főszolgabíró fáradhatatlan, lelkes, tevékeny munkája által megnyerve, közreműködésükkel és nagylelkű adakozásukkal a bizottság munkáját eredményessé tették.
"Az épület majdnem 60 évig adott otthont a színészetnek. Az új színház elkészülte után (1874) egy ideig raktárnak használták. 1907-től kisebb átalakítások után (Steiner József tervei alapján) itt működött az első aradi mozi, az Uránia, ennek a szocialista időszakban Herbák János volt a neve, 1960-ig vetítettek itt filmeket."
Az 1816-os egy klasszicista szinházépület volt az általad mellékelt link szerint. Ez az épület kb egyidős lehet a fotóval, inkább szecessziós hatású. Lehet, hogy átépítették a régit?
256031 - Szentendre a Szentendrei-szigetről fényképezve 256032 - Szentendrén a mai Bartók Béla utcában - a Rab Ráby tér felé lejt 256030 - Szentendrén a mai Bogdányi utcában felfelé a Fő tér felé, középen-jobbra a Kígyó utca-sarok, jobbra az egyik plakát az Apolló mozi (Ferenc József part 8. sz.) vetítéseit reklámozza, a plakáton az olvasható, hogy a felvétel készítésének idején az Apolló moziban az „Ez történt egy éjszaka” című, 1934-ben bemutatott filmvígjátékot vetítették 222921 - Szentendrénél, személyhajóról a belváros felé fényképezve, jobbra a Belgrád székesegyház tornya, lent fauszoda kb. a Görög utca vonalában
Nyugodtan, nem azt mondtam, hogy helyes i betűvel, csak így volt a térképen (1962 amúgy). Utána láttam a Google térképen egy másik képet keresve, hogy Lebstück.
III. Batthyány utca, az előző helyszínt nézzük az ellenkező irányból, a belváros felé.
Ezen a felvételen a Rákóczi utca látható, a Mátyás király úti kereszteződés közelében aszfaltoznak. Balra Budapest-Csillaghegyi Református Egyházközség templomának tornya látszik.
Budapest IV., Munkásotthon utca - Aradi utca - Csányi László utca - Mártírok útja határolta bontási terület. Háttérben a Tanoda tér 1. szám alatti Könyves Kálmán Gimnázium épülete.
Budapest IV., Munkásotthon utca - Aradi utca - Csányi László utca - Mártírok útja határolta bontási terület. Háttérben a Tanoda tér 1. szám alatti Könyves Kálmán Gimnázium épülete.
197815 - Budapest, VIII. Blaha Lujza tér, A Szabad Nép székháza.
"Nyomdászok (mettőr) szedőtálcák (rámák, fólióhajók) mellett, feltételezhetően a Dudás József székhelyeként funkcionáló Szabad Nép székház és nyomdában."
"1956-os magyarországi forradalom; a Brit Királyi Légierő Légiszállítási Parancsnokságának Blackburn Beverley típusú gépéből rakodnak ki. Segélyszállítmány a forradalom számára."
197800, 197801, 197802, 197803 - Svájc, Zürich, A Swiss Air Line repülőjén érkezett menekültek fogadása a repülőtéren.
"1956-os magyarországi forradalom. A Swiss Air Line repülőjén érkezett menekültek kiszállása és fogadása a zürichi repülőtéren. 1956. november 6-án az osztrák kormány és az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának felhívására a svájci Szövetségi Tanács (Conseil fédéral) bejelentette, hogy Svájc kész befogadni 2000 menekültet, de már korábban többen érkeztek Ausztrián keresztül. A semleges Ausztria már 1956. október 28-án megnyitotta a határát, november 4-e után naponta több ezren lépték át a határt, november 22–26-a között 46 ezer menekültet regisztráltak. ...Az osztrák belügyminisztérium adatai szerint 1956. december 10-ig 126 496, december 31-ig összesen 165 361 magyar menekültet vettek nyilvántartásba. (Kapronczay Károly: Betegellátás, veszteségek az 1956-os forradalom és szabadságharc idején, In: Debrődi Gábor, Kapronczay Károly, Molnár László: A szabadság vére. Bp. 2006. (A Magyar Tudománytörténeti Intézet Tudományos Közleményei 20.) 25. oldal és Kecskés D. Gusztáv: Az 1956-os magyar menekültek svájci befogadása. Történelmi Szemle, 2016/1. 85–114. p."
https://fortepan.hu/hu/photos/?id=252983 (XX. ker.) Kossuth Lajos utca a Hunyadi utcánál, balra a Táncsics Mihály utca torkolata, a háttérben a Szent Erzsébet templom.
Balra a Hunyadi utca, jobbra a Táncsics Mihály utca
https://fortepan.hu/hu/photos/?id=252983 (XX. ker.) Kossuth Lajos utca a Hunyadi utcánál, balra a Táncsics Mihály utca torkolata, a háttérben a Szent Erzsébet templom.
https://fortepan.hu/hu/photos/?id=252989 (XX. ker.) Ugyanott: az Ady Endre utca a Kossuth Lajos utcánál a Nagysándor József utca felé. Az előtérben a Schröder-ház.
Németország, München, a Bajor Tartományi Kancellária (Bayerische Staatskanzlei) épülete "
A bajorok a tartományukat "Freistaat Bayern" (Bajor Szabadállam)-nak nevezik (szabadállam=köztársaság), az élén a Ministerpräsident (miniszterelnök) áll, ha már mindenképpen lefordítjuk, akkor Bajor Állami Miniszterelnöki Hivatal (esetleg: Kancellári Hivatal) lenne a pontos neve, de itt is: miért kell magyarra fordítani? Szerepel annyit a magyar nyelvben, hogy létezik elfogadott és ismert magyar elnevezése? Szerintem nem, éppen ezért teljességgel fölöslegesnek tartom a lefordítását.
De ez (t.i. hogy nem kéne lefordítani) csak az én véleményem, egyáltalán nem kell figyelembe venni.
187312 - Tudom, hogy furcsa az elnevezés és folyvást javítani akarunk, mert jobban tudjuk, de az ezen a képen látható kórház pontos neve: Korányi Frigyes és Sándor Közkórház.
Tehát helytelen a jelenlegi képaláírás: Korányi Sándor és Frigyes Kórház
187311 - Tudom, hogy furcsa az elnevezés és folyvást javítani akarunk, mert jobban tudjuk, de az ezen a képen látható kórház pontos neve: Korányi Frigyes és Sándor Közkórház.
Tehát helytelen a jelenlegi képaláírás: Korányi Sándor és Frigyes Kórház
Nem tudom, a képhez rendelt 1977-es évszám becsült-e, vagy sem. Ha becsült, a Művész/Új Tükör Klub mozi épületén lévő filmplakát segíthet a pontos dátum megállapításában. Én elsőre azt olvastam rajta, hogy "CSILLAG A", de egyébként nem tudom, mi van a plakátra nagyobb betűkkel írva (annak sem találtam nyomát, hogy az 1979-es Csillag a máglyán c. filmet adták volna ebben a moziban, amely filmhez a plakáton lévő kép sem nagyon illik szerintem).
Magyarország, Budapest III., Solymár köz, híd az Aranyhegyi-patak fölött, a gőzmozdony Üröm megállóhelyen áll, balra fent az emeletes épület az ürömi vámház, Bécsi út 604.
https://fortepan.hu/hu/photos/?id=253007 Pesterzsébet (XX. ker.) Petőfi utca (a Batthyány utcától) a Kossuth Lajos utca felé, háttérben a városháza, jobbra pedig a zálogház.
https://fortepan.hu/hu/photos/?id=253013 Pesterzsébet (XX. ker.) A Kossuth Lajos utcai sávházról nézve a Csepeli átjáró felé, háttérben a Gubacsi ltp. és a jelenlegi Német Nemzetiségi Gimnázium.
https://fortepan.hu/hu/photos/?id=253025 Mint a 253016-os kép, de a Petőfi utcára nézve. Jobb oldalon a Kossuth Lajos utca és tér, háttérben a Szent Erzsébet templom.
az a rész eltűnt a posztból amit én írtam nem dőlt betűvel, ez elég fura... azt akartam írni, hogy ha a helyszínre gondolsz én azt is valószínűtlennek tartom, hogy ez Magyarország, a kis házak stílusa és beépítettsége a dombon inkább Prága vagy Krakkó.
A színházi plakátok alapján szerintem az 1960–61-es színházi évadban készülhetett a kép, a Budapest Varieté Szervusz Józsefváros! c. előadása alapján 1960-ban.
romkert és múzeum, háttérben a Szentendrei út és a szentendrei HÉV. Becsapós kép, de a 42-es busz a Szentendrei úton megy a szélesítés előtt, az épületek az út túloldalán a HÉV régi állomása.
A képen, a kutyát ölelve (szerintem) Vitéz Becske Kálmán családja körében.
"BECSKE KÁLMÁN. Tartalékosfőhadnagy. 1895-ben született Sátoraljaújhelyben. A 34. királyi gyalogezredhez vonult be, majd a 69-eseknél végigharcolta a háborút.Kiérdemelte a Katonai Érdem-kereszt II. osztályát kardokkal, az Ezüst- és a Bronz katonai érdem-érmet kardokkal, a Legénységi elsőosztályú ezüst vitézségi érmet és aKároly csapatkeresztet. Vitézzé avatásakor fővárosi tanácsnok,mérnök. M: Budapest sz.főváros árvízvédelme és az 1940-1941-évi árvizek."
(220586 a nemrég felmerült intézménynév felsorolásokhoz apropóján, h ez vajh mennyire hasznos: pl a 2 legismertebb és sokáig fennálló név lemaradt - Kertészeti Egyetem, Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem)
jobbra a később lebontásra került metró és a gödöllői HÉV Hungária körúti, közös végállomása. Előtte az ekkor a Keleti pályaudvarig közlekedő HÉV vonala.
ez így elég zavaros - HÉV-végállomás, de a HÉVnek mégsem itt van a végállomása
ez a gyakorlatban soha nem volt közös végállomás, tehát helyesebb lenne:
jobbra a gödöllői HÉV és a metró közös végállomásának tervezett épület (később lebontva)
Az idézett facebook oldalon gyakorlatilag egy fényképes bejegyzés van és összesen 6 bejegyzés, mind 2018-ból. Úgy néz ki, ez egy személy projektje. (volt)
Ezen a wiki oldalon a kolomiai g. k. egyházmegye templomai felsorlásánál is a másik megnevezés található:
с.Фатовець – о. Василь Палійчук, церква Різдва Пресвятої Богородиці
Az alábbi oldalon, ami három szomszédos település történetéről szól, amennyire ki tudom venni, arról írnak, hogy 1995-ben szenteltek fel Fatovecben egy templomot.
Найдавніша згадка про храми села належить до 1823 року, парафія – православна. Церква була дерев’яна, стара, не ремонтувалася через атеїстичне спрямування в державі, внаслідок чого розвалилася, було припинено богослужіння.
Громада села 1988 року, на особисті пожертвування і кошти меценатів, розпочала будівництво нової церкви, яку було освячено 15 січня 1995 року. Храм носить назву Різдва Пресвятої Богородиці; парафія належить до УГКЦ. ...
Az is felvethető, hogy az Fp képen látható templom az új templom elődje látható, ezért hasonlítanak annyire, de mégsem egyeznek meg.
Köszönöm a megelőlegezett bizalmat, de kikötők, autópályák azok elsősorban FU terepasztala, nekem mostanság nem nagyon van időm kutakodni, talán majd ha esik az eső
A fénykép pontosabb leírását van_Persilre bíznám, köszönettel. :)
"Világítótorony és radarjelző Ellerholzhafenben, HH-Steinwerder, Az Ellerholzhafen világítótorony bejárati jelzőként áll a Kaiser-Wilhelm- és Ellerholzhafen bejárata között az Ellerholzhöft HH-Steinwerderben, az Elbán. A nyolcszögletű, kúpos téglatorony kültéri emelvényes zöld rézlámpás házzal 19 méter magas. 1969-ben radarjeladóvá alakították át. A lámpás házat egy magasabb, szintén rézből készült házra cserélték, tetejére radarantennát szereltek. 1910-től 1990-ig az Ellerholzhöft nevet viselte. Az 1901-1902 között épült torony 1903. június 20-tól 1977 márciusáig működött. 2009 szeptemberében műemlékké nyilvánították."
Eloszor is, koszonom a munkajukat. Nagy orom nezegetni a kepeket.
A Balatonkenesei kepek kozott van egy szines kep, szama 20841, ami nem Keneset abrazolja. Igen megteveszto, mert a templom hasonlo, de a Fo utcan soha nem voltak ilyen hazak. Ezt sok Balatonkenese "Anno" Facebook tag is megerositi, tobbuk idosebb keneseiek leven. A kep valodi helyszinet azonban nem tudtuk megallapitani.
Ez a három Vimola Károly kötve hiszem, hogy 1963, az ott lent valószínűleg egy 4. generációs Ford Transit amit 2000-től gyártottak, de ha nem is Ford Transit, akkor is minimum 90-es évek
Ez a három Vimola Károly kötve hiszem, hogy 1963, az ott lent valószínűleg egy 4. generációs Ford Transit amit 2000-től gyártottak, de ha nem is Ford Transit, akkor is minimum 90-es évek
250353 Gyáli Tsz Műanyag üzemében gyártották az első poliészter kajakot 250354 Gyáli Tsz poliészter kerti úszómedencét gyárt.
+++
Az Iparszerű Sertéstartó Tsz-ek Közös Vállalkozásának gyáli panelüzemében a komplett sertéstelepek készítése mellett az idén több újdonság gyártását is megkezdték. Többek között üvegszál erősítésű poliészter anyagból kerti úszómedencéket készítenek elsősorban óvodák és iskolák részére, valamint fürdőszobapadlót. Képünkön: Balázs Géza exportra csomagolja a fürdőszobapadlót.
Szabadság Mgtsz, Gyál felvételre keres üvegszálas poliészter, vagy más műanyag feldolgozásban jártas technológust. Felsőfokú, vagy középfokú gépész, illetve vegyigépész végzettség szükséges. Jelentkezni lehet személyesen: Gyál. Dózsa-major az Agroplast üzemvezetőnél, vagy telefonon: 336-795. 342-757.
egyetértek. Ha a pontos cím ott van a leírásban, márpedig azt a képalá mindig tartalmazza, teljesen felesleges a valóban igen gyakran változó intézménynevekkel terhelni a rendszert. Bőven elég lenne, h pl Fő utca 12., általános iskola - ott a cím és a funkció is, teljesen mindegy (és újabb hibaforrás), hogy melyik évben épp mi volt a hivatalos neve.
Magyarország, Szeghalom, árvíz a Berettyón. A tábla megváltozott, mert akkoriban a Berettyó híd tövében találkozott a két út Y alakban, ma viszont 250 méterrel előbb van a vésztői leágazás.
A tükrözés biztos, a konténer felirata így United States Lines ami egy létező tengerfuvarozási vállalat volt. Az úr kezénél a felirat pedig szinte biztosan (TER)MINAL.
Szerintem ez az, itt távolodik egymástól el kicsit a két útpálya, stimmel kinézetre a betonszerkezet, stimmel a teherpályaudvar és a kerítés, a háttérben pedig ezt a házat és a darukat vélem látni:
Ahogy te is írtad, egy az egyben nem fog stimmelni a 40 évvel ezelőtti állapottal, ezek az ipari területek, könnyűszerkezetes épületek, gyorsan cserélődnek.
Sajnos Inspector Gadget (Bigyó felügyelő) keze kitakarja a kép egyetlen feliratrészletét, a beton felüljáró lehet akár egy vasúti is, persze Hamburgban ebből is több van, ha pedig hozzávesszük, hogy azóta feltehetően már felújították, így gyak a lehetetlennel határos megtalálni a pontos helyszínt, én mindenesetre leginkább Hamburg-Altona bejárati deltájára tippelnék, mint lehetséges helyszín.
A legtöbbel egyetértek. A leírtnál pontosabb helymeghatározás nem adható, az viszont nagyon nagy biztonsággal kiejelenthető, hogy a megadott városban készültek.
A két hamburgi képet viszont van Persil ennél pontosabban megfejtette már, itt a fórumon.
Az keszthelyi egyetem a legjobb példa, miért nem szabad a mai elnevezést beírni, miért kell(ene) mindig a kép készítésekori elnevezést beírni, ugyanis kis túlzással minden évben más volt az egyetem neve,mert mindig máshova tartozott.
[...] FLO Pszt Ostromállapot Szilencinm a keszthelyi főiskola kollégiumában Szokatlan kép 9 hangulat fogadja [...] ezekben a napokban Keszthelyen asz Agrártudományi Főiskola Pethe Ferencről elnevezett kollégiumában Modern hétemeletes betonépítmény kívül a [...] letették a fogadalmat majd Taisz Ferenc az Ajkai Városi KISZ Bizottság [...]
Svédország, Stockholm, Sergels torg a Sveavägen felől a felüljáróról.
Szemben A 37 méter magas üvegoszlop középen Kristall-vertikal accent-ként ismert, 1974-ben tervezte Edvin Öhrström. Köznyelven "üveg-obeliszk"-ként ismert.
"Borostyánkő álmos faluja a Kaltenecker Landesstrassen található, egy csodálatosan festői úton, amely a Bécsbe tartó B55-ös úttól délre halad. Alig több, mint egy házcsoport, két templom, egy kávézó és egy ásványtani múzeum. Az apró főtéren túl fákkal szegélyezett feljáró út visz fel a vörös tetejű kastélyhoz." -https://www.hiddeneurope.eu/a-night-at-burg-bernstein
Javítva! Kösz! :) ... egyszer már megbeszéltük, hamar felejtek.
Pontosan. A külföldi helyneveknél/épületeknél, amiknek nincs magyar neve, nem vagyok híve a magyarításnak/magyarra fordításnak, de egy egykor Magyarországhoz tartozó, magyar névvel rendelkezö hely/épület igazán megérdemli, hogy konzekvensen a magyar nevén illessük.
Uj Nemzedék, 1937. június (19. évfolyam, 121-145. szám)1937-06-02 / 122. szám
......................
"Kérem, segítsenek, a feleségem nagyapja Thomas Willett volt, született Brightonban 1888-ban, meghalt Islingtonban 1944-ben. Élete nagy részében Hastingsben lakott, és jobban ismerték Tom Willett Hastings Sand Artist néven. Az 1930-as években apálykor a Hastings-i, Dymchurch-i és Folkestone-i homokon vázlatot készített a homokban, leghíresebb vázlata a salisburyi katedrális volt." - https://www.rootschat.com/forum/index.php?topic=786966.0
Budai var Toth Arpad setany/ Hatterben a Hadtorteneti Muzeum es a Maria Magdolna torony. Erdekesseg hogy meg lathato az egyik rampa amin a romokat a Vermezore szallitottak illetve egy ideiglenes gyalogut ami mara eltunt.
Magyarország, Budapest VIII. Golgota út, Fekete Lyuk, alternatív klub a Vörösmarty Művelődési Ház pincéjében. Balról a második Kelényi Tódor fesztiválszervező, előtte ülnek a Kampec Dolores tagjai, közülük bal szélen Hajnóczy Árpád. Hátul állnak Király Tamás divattervező és Kilián János punkzenész.
a Landstraßer Hauptstraße eleje az Am Stadtpark felől.
"Das AEZ (3., Landstraßer Hauptstraße 2a), wurde 1957 nach Plänen von Joseph Wöhnhart erbaut und am 25. November 1957 eröffnet. Es war ein Ausstellungs- und Einkaufszentrum über den Gleisen des Bahnhofs Wien Mitte mit direktem Zugang zu den Bahnsteigen der Schnellbahn. In der Folge wurde das Gebäude mehrfach adaptiert.
Der Österreichische Rundfunk betrieb im AEZ einen Sendesaal, aus dem populäre Radiosendungen wie "Autofahrer unterwegs" live übertragen wurden. Dabei waren u. a. Louise Martini, Rosemarie Isopp, Walter Niesner, Herbert Suchanek und Kurt Votava im Einsatz.[1]
Nach der Schließung des AEZ wurde im Jahr 2000 an seiner Stelle unter Einbeziehung des Grundstücks Landstraßer Hauptstraße 2b das Kino- und Erlebniszentrum W3 errichtet - heute "Center Wien Mitte" genannt."
Budapest V. Kossuth Lajos tér, Igazságügyi Palota (ekkor Magyar Nemzeti Galéria), szoborkiállítás. +++ Bigéző fiú Szentgyörgyi István Alkotó Szentgyörgyi István +++ A Magyar szobrászat a XIX. és a XX. században című kiállítás.
+++ balra Ligeti Miklós szobrászművész alkotása Szinyei Merse Pál mellszobra 1912.
látom,n h infó alapján van, de kételkedem. Nem kizárt, de nehezen tudok elképzelni egy csehszlovák bárban egy nyugati márkát hirdető hamutálat (Dubonnet)
Egy kis "ócska" játszótér volt, jelenleg ÁFOR kút van a helyén.
Érdekesség, én még sokszor láttam gyerekként:"ÉS VAN A JÓZSEFVÁROSI GOLGOTA TÉREN IS (KÉPÜNKÖN). A LEPUSZTULT, ELGAZOSODOTT GOLGOTA TÉREN. NEM TUDOM, HÁNYAT VÁGTAK KI BELŐLÜK, AMIKOR AZ ORCZY ÚT FELŐLI OLDALON BENZINKUTAT ÉPÍTETTEK. MINDENESETRE A KÚT MÖGÖTT MÉG MARADT EGY VASTAG ZÖLD JUHAR1. VALAMIKOR A TÉREN EMLÉKTÁBLA IS VOLT, EZZEL A FELIRATTAL: „E FÁKAT ERZSÉBET MAGYAR KIRÁLYNÉ 1898. SZEPTEMBER 10-ÉN TÖRTÉNT SZOMORÚ HALÁLA EMLÉKÉRE ÜLTETTE BUDAPEST SZÉKES FŐVÁROS KÖZÖNSÉGE." A BUDAPEST GALÉRIA MÉG ŐRIZ RÓLA FÉNYKÉPET (EZT MUTATJUK BE ITT), MERT A TÁBLA MA MÁR NINCS MEG, 1976-BAN, A TÉR ÁTRENDEZÉSEKOR MEGSEMMISÜLT. JÓ LENNE PÓTOLNI, AMÍG MÉG VANNAK FÁK." -CSORDÁS LAJOS 1., Kőrislevelű juhar
Kossuth Lajos tér, Igazságügyi Palota (ekkor Magyar Nemzeti Galéria)
+++ aulája, Stróbl Alajos szobrászművész alkotásai, az emeletre vezető lépcsőn túl Anyánk című szobor (1896), előtérben Perszeusz szobra (1882-1913 Között készült).
de a 133019 esetében a háttérben más hegyek vannak, nekem a peron felülete is másnak tűnik és az árnyékból úgy látom, a lámpaoszlop is más és máshol van. ez Huszt ld 133023
"A Drina feletti Mlađevac dombon évszázadokon keresztül építették és bővítették a híres erődöt. A legenda szerint az elátkozott Jerina, Đurđe Branković szerb despota felesége építette, és élt benne a híres dervis, Hasan Kaimi sejk is. Az erőd Kula Grad vagy Đurđev Grad néven ismert. Bosznia-Hercegovina egyik legnagyobb és legjobb állapotban fennmaradt középkori erődítménye volt." - https://visitbih.ba/kula-grad-kod-zvornika-jedna-od-najvecih-tvrdjava-srednjovjekovne-bosne/
az oldalukon megjelent alábbi fotók dátumozása bizonyára helytelen:#187665, #187931, #187933, #187934, #187935, #187936, #187939, #188098.Ezek a képek 1985-1986-ban készülhettek. Az általam most csatolt képek készültek 1980 végén vagy 1981 elején. A színes házak akkor még nem álltak az iskola, bölcsőde és óvoda körül, csak a Búzavirág utcai kétszínű négyemeletesek. 1980-ban még bőven építés alatt volt az iskola, óvoda, bölcsőde.
Farian egy fehér bőrű német szélhámos (l. még Milli Vanilli vs. Real Milli Vanilli), aki véletlenül tudott valamennyire énekelni. A Boney M tagja Farrel volt (az "ének"hangja volt Farian).
Ez az egyetlen áttörés amiről beszámolnak a korabeli újságok, márpedig itt látszik, hogy nagy sajtófelhajtás van.
"a Mártírok útján, a Széna térnél, a felszín alatt 35 méterre, az összeért alagútban találkoztak a földalatti építői: 12 óra kilenc perckor a Batthyány téri építők automata fúrópajzsa áttörte az utolsó földmagot. Az öt és fél méter átmérőjű alagútban 29 milliméteres eltéréssel találkoztak egymással a brigádok."
Ez viszont minden újság szerint 1970 szeptemberében volt, nem 1971-ben. 1971-ben csak arról cikkeztek, hogy leengedték az Észak-déli metró első pajzsát a föld alá.
Tisztelt Szerkesztők! Ennek a képnek a helyszíne hibásan szerepel a leírásban. Elsősorban is, olyan, hogy "kelheimi csatorna", nem létezik. Másodsorban, a képen a hajók egy duzzasztómű hajózsilipjében láthatóak. A kérdéses zsilip a németországi Passau városánál lévő Kachlet vízlépcső zsilipkamrájában ábrázolja a völgymenetben lévő hajókat, azaz éppen Kelheimből lefelé érkeztek a zsilipbe. Üdvözlettel: Neuwirth Csaba
Tisztelt Szerkesztők! A fenti kép az általam korábban már kommentelt másik, a képaláírás szerint feltételezettek Kelheimben készült képhez hasonlóan, a Passau városánál lévő Kachlet vízlépcsőnél működő hajózsilipet ábrázolja. A vonta völgymenetben kihajózik a zsilipből. Üdvözlettel: Neuwirth Csaba
132342 Tisztelt Szerkesztők! A korábban kommentelt két képhez tartozó harmadik kép, ez sem Kelheim, hanem a Passau városnál lévő Kachlet vízlépcsőhöz tartozó hajózsilip, nyitott alsó kapuval, a hajók kihajózása előtti pillanatban. Üdvözlettel: Neuwirth Csaba
Sztem a Hungaricana hozzászólónak igaza volt, ezért a fenti három kép képaláját korrigálni kellene, pl. a 132341 és 132342-n látszik a Steinbachbrücke
és főiskoláról 150 hallgató érkezett Budapestre a Munkásőrség Országos Parancsnokságának Vezetőképző [...] feladatairól szólva elmondták hogy ősszel Budapesten találkoznak a DÍVSZ és a [...] óta a víremben van A Budapesten járt Boney M együttes tagjai közül Bobby Farrell nyilatkozott lapunknak Sajátos egyéni táncot [...]
1973-ban Farrel még nem volt felfedezödve Farian által, az NSZK-ban volt DJ, semmi nem indokolja, hogy egy magyar iskolában vagy kultúrházban mártírokra emlékezzen teljesen ismeretlenül.
(Meg szerintem nem is hasonlít, kinézetre inkább valami fekete-afrikai, talán mozambiki, opcionálisan kubai munkásgyerek egyetemista lehet)
Magyarország, Dunavarsány, a régi Taksony vezér-híd (bár nagyon közel van Taksony község, de a híd Dunavarsány területén van).
Anno már ezt mint tippet felvetettem a kávézónában de le lett szavazva, most egy hirtelen ötlettől vezérelve kitettem a "Megszűnt vasútvonalak, vasútállomások és vasúti megállóhelyek Mo-n." Facebook csoportba és nagyon sokan írták maguktól, hogy ez az a híd.
"Ez bizony a taksonyi híd. Az innenső bakterházban jártam a 80-as évek végén. Akkor már ki volt fosztva, széjjel volt verve. Nem sokkal később "el is tűnt".A túloldali kicsit tovább állt, kb. a híd elbontásakor tüntethették el. Volt olyan kolléganőm, aki a 80-as években itt kezdett, mint sorompóőr."
Nagyon jó ez a belinkelt cikk. A muki 1926! óta dolgozik a sziklafalon. Vajon ma ki gondozza a hegy szikláit? A cikkből úgy tűnik, mintha gyakorta kellett volna megerősíteni a köveket. Én nem nagyon emlékszem, hogy láttam volna alpinistákat a hegyen. Lehe thogy a közelmúltban komolyabb, más technikájú megerősítést nyert?
Készült egy új funkció a site-ra. A nagyképes nézetben a jobb felső menüsorba bekerült egy duplanyilas ikon. Rákattintva a fotó egész oldalas nézetben jelenik meg és egy nagyítóval tovább is nagyítható. Próbáljátok ki! Telefonon még problémás, asztali gépen már szépen fut
Én nem tudom, hogy mennek Bp-en a kerülethatárok (az utca közepén, vagy esetleg mindkét oldal egy kerülethez számít, ezört csak a keresztutcák házai tartoznak esetleg a másik kerülethez)
99,9 százalékban az ilyen utak két oldala két külön kerület. Gyakori félreértés például az angyalföldi Tatai út, keleti oldala végig XIV. kerület, a Vasúttörténeti Park is. Vagy a Lehel út eleje, az 1., 5. számú társasházak meg a Bulcsú utca déli oldala is VI. kerület. Ennek oka röviden, hogy határ az két helyrajzi szám között lehet csak, nem úgy működik ahogy sokan gondolják, hogy az első hat vágány az XIII. kerület és akkor a 7. vágánytól meg VI. kerület mondjuk a Nyugatiban, a MÁV területek is egy helyrajzi egység, csak egy kerülethez tartozhatnak. Abba most ne is menjünk bele, hogy a kerületek hogyan szkanderoznak egymással, elhanyagolva a vasúton túli területeiket, arra apellálva, hogy az átlag választópolgár úgyis a másik kerület részének hiszi.
Ha van irányító számod, BP esetén ez első jegy 1, a 2. és 3 jegy a kerület száma. a 23. kerület létrehozásakor Soroksár kiválik Pesterzsébetből, az irányítószámokat is átírták. Tehát a google maps megmondja neked a kerületet is.
NIJPSZABADSÁG 1978 november 12 vasárnap [...] KINEK AJÁNLJA EK Gyöngyi Makrisz Agamemnon kiállítását Ha jellemeznénk Makrisz Agamemnon Kossuth díjas kiváló és érdemes [...] jelző nem mond ellent egymásnak Makrisz Agamemnon a görögországi Patraszban született A [...] először a Magyar Nemzeti Galériában november 23 án megnyíló kiállítása vállalkozik Ajánlom a kiállítást azoknak [...]
Én nem tudom, hogy mennek Bp-en a kerülethatárok (az utca közepén, vagy esetleg mindkét oldal egy kerülethez számít, ezört csak a keresztutcák házai tartoznak esetleg a másik kerülethez), azt viszont a térkép megmutatja, hogy az Üllői út választja el egymástól a VIII. és a IX. kerületet, az Üllői 97 pedig igencsak messze esik Erzsébetvárostól. (Az irányítószáma is 1091) És még csak azt se lehet mondani, hogy akkor a VII. sz. kerülethez tartozott, mivel Erezsöbetväros akkor is a VII., a Ferencváros pedig mindig is a IX. kerület volt a sorban (fociban meg az első ;) )
Abból indultam ki, (bár ne írtam le) hogy ez a fal olyan anyagból van, mint a budai várfal, így ha valaki Magyarországon alkotott és ciprusi egyházi emberről csinált ilyen nagy szobrot, annak jó eséllyel valahogy kötődnie kellett Ciprushoz vagy legalábbis a görög kultúrához. Ha görög+szobrász+Magyarország, akkor ő megkerülhetetlen.
a Budai várból ÉRI GALÉRIA Tárnok utca 3 Tulajdonosa és művészeti vezetője egyszemélyben [...] hete ismét a Várban dolgozik Makrisz Agamemnon szobrász egykori műtermét bérelte ki [...]
Elsőre a Hunyadi János út melletti támfalra gondolta, de nem találtam felvételt az erkélyes házról sem. A kigyűjtött adatokat tartalmazó táblázatunkba, a kérdés felvetésekor beírtam /emlékeztetőnek/ "Budapest lesz, ez egy gipszmásolat".
Nem lehet, hogy esetleg Makrisz Agamemnon az alkotó? A hadirokkant 3PO alakja hasonlít a Térdelö nöhöz, különösen a feje. A hasonló stílus szerintem utalhat a közös alkotóra:
Budapest VI., háttérben a Teréz körút 6. (Lenin körút 64.) a Dohnányi Ernő (Szófia) utca sarkán álló ház látható. A felvétel a Nagykörút Dohány utca - Oktogon (November 7. tér) közötti szakaszának átépítésekor készült.
Budapest VI., Teréz (Lenin körút) a Dohnányi Ernő (Szófia) utca torkolatánál. A felvétel a Nagykörút Dohány utca - Oktogon (November 7. tér) közötti szakaszának átépítésekor készült.
Budapest VI., Teréz (Lenin) körút a Király (Majakovszkij) utca irányából a Szófia utca felé nézve. A felvétel a Nagykörút Dohány utca - Oktogon (November 7. tér) közötti szakaszának átépítésekor készült.
Budapest VI., Budapest VII., Teréz (Lenin) és Erzsébet körút - Király (Majakovszkij) utca kereszteződés. A felvétel a Nagykörút Dohány utca - Oktogon (November 7. tér) közötti szakaszának átépítésekor készült.
Teréz (Lenin) és Erzsébet körút >>> Teréz és Erzsébet (Lenin) körút
Budapest VI., Budapest VII., Teréz (Lenin) és Erzsébet körút - Király (Majakovszkij) utca kereszteződés. A felvétel a Nagykörút Dohány utca - Oktogon (November 7. tér) közötti szakaszának átépítésekor készült.
Budapest XII., a Kiss János altábornagy utca Alkotás utca - Győri út közötti szakasza, csatorna építés. Szemben, a déli vasút pályáján túl, a Mészáros utca - Róka utca sarkán álló házak láthatók.
XXIII. (akkor XX.) Ócsai út, felüljáró építése a kelebiai vasút fölött
253468 Budapest XXIII., Grassalkovich út (Marx Károly utca), az Ócsai úti felüljáró építkezése. Balra a Hazai Pamutszövő Soroksári Gyára. Jobbra a háttérben az Építőipari Gépesítő Vállalat irodaháza.
Budapest XXIII., Grassalkovich út (Marx Károly utca), az Ócsai úti felüljáró építkezése. Balra a Hazai Pamutszövő Soroksári Gyára. Jobbra a háttérben az Építőipari Gépesítő Vállalat irodaháza.
Budapest XIV., Városliget, a felvétel a Millenniumi Földalatti Vasút útvonalának meghosszabbításakor készült. Az kéreg alatti új alagút építése a Hősök terénél. Szemben a Millenniumi emlékmű részlete látszik.
Budapest XXIII., Grassalkovich út (Marx Károly utca), balra a Hazai Pamutszövő Soroksári Gyára. Jobbra a háttérben az Építőipari Gépesítő Vállalat irodaháza.
Rajtad kívűl senki nem rugózik ezen, nyilván a XVIII. Gyömrői út az nem a kazincbarcikai tizennyolcadik kerület, és a Főmterv fotók 99,9 százaléka Budapest. Úgy tudtam ez a topik egy segítség Tamási Miklóséknak és nem egy ismeretterjesztő oldal azoknak aki azt sem tudják egy Nyugati téri fotó láttán hogy az Budapest vagy Tokodaltáró.
A főherceg valszeg azért nincs a cikkben, mert a képek nem az avatáskor készültek. Az esztergomiak szerint ugyanis valójában ez az ország első fedett uszodája, 1917-ből. Eredetileg valami mobiltetőszerűséggel készült és 44-ben csak a fix tetőzet készült el - ezen ujjjong a cikk. Tehát értelmezésem szerint a kép nyugodtan készülhetett 44 előtt, mert az épület már rég megvolt
kétlem, h ezek a képek Jászapátiban készültek. Nem tudom elképzelni, hogy ott fedett uszoda lett volna - a Hajós is csak 1930-ban nyílt meg és ezen kívül talán nem is volt ekkor másik az országban. De Jászapátinak az alábbi képek is ellentmondanak:
József Ferenc főherceg 1895-ben született, a képeken sztem nem 30 éves - az eredeti dátum nekem jobbnak tűnik
Budapest XI. Irinyi József utca, kilátás a BME Münnich Ferenc Kollégium (ma Kármán Tódor Kollégium) épületéről a Bogdánfy út - a Budafoki úti közötti épületcsoport felé.
kétlem, h ezek a képek Jászapátiban készültek. Nem tudom elképzelni, hogy ott fedett uszoda lett volna - a Hajós is csak 1930-ban nyílt meg és ezen kívül talán nem is volt ekkor másik az országban. De Jászapátinak az alábbi képek is ellentmondanak:
József Ferenc főherceg 1895-ben született, a képeken sztem nem 30 éves - az eredeti dátum nekem jobbnak tűnik
"Amikor Petőfi Sándor meglátogatta 1846-ban a koltói birtokán élő barátját gr. Teleky Sándort, a gróf egy kirándulást szervezett a barátjának, melynek első állomása a romos Kővár várának a meglátogatása képezte. A régi dicső múlt felidézését követően Teleki és Petőfi az út porát leöblitendő betért Magyarberkeszre az ott lakó Katona Miklóshoz megkóstolni az oly méltán híres berkeszi bort. A Kővárban látottak hatására Petőfi tollat fogott és megírta híres forradalomra búzdító "Véres napokról álmodom" című versét. A második világháborúig a Péchy kúria kertjében állt az az asztal, amelyen Petőfi Sándor megírta egyetlen Berkeszen született versét."