E topik a http://www.fortepan.hu gyűjteményben fellelhető városképek, részletek, helyszínek, esetleg korszakok-időpontok, személyek, járművek beazonosítására szolgál. A honlap szerkesztői az itt olvasható azonosításokat veszik át.
A Fortepan új kulcsszó-címke rendszeréről a Fortepan címkézés topikon kaphattok bővebb információt. Testvértopikunk a Budapest anno...
A Fortepanhoz lazán kapcsolódó egyéb témákkal forduljatok a
Kávézóna a FortePan-hoz topichoz
Szeged, Tisza, újszegedi partfürdő, háttérben a Pick szalámigyár épülete és a "Sóház" a Felső-Tiszaparton, előttük a 2-es villamos vezetéktartó oszlopai.
Ez meg mintha Solt lenne, az Árnyas utca. Legalábbis, emlékeim szerint itt még mindig ilyen az út vonalvezetése, sőt, még a kiskockakő burkolat is megvan:-)
Hali! Duplikátum, de mivel az xls-ben lehet rendezni, gondoltam ez a táblázat szerkesztőjének nem jelenthet nagyobb gondot, mint egy gombnyomás. Így legalább az egomi képek egy helyen vannak. Majd egy 1 hónapja legalábbis nem volt több, akkor végignéztem az összeset.
Azért leírom, hogy mik vannak a képeken, amin más is van, mint a bazilika:
2876.jpg - Bazilika és prímási palota 2948.jpg (fordítva előhívva) Víziváros 2949.jpg (fordítva előhívva) Szentgyörgymező 2999.jpg Várhegy látképe a Szenttamásról 3415.jpg Kis-Duna 3416.jpg Duna, Ószeminárium, bazilika 3514.jpg Kis-Duna, egykori csavargőzös állomás. Itt volt, mert a Kis-Duna nem fagyott be télen. 4695.jpg Kolos híd, prímási palota, bazilika 6890.jpg Kerektemplom 6893.jpg Kolos híd, Kéttornyú templom 7706.jpg Mária Valéria híd 8121.jpg Szenttamás
Kicsit későn jöttetek, ami persze nem baj. Most élitek át azt az örömöt, amit többünknek már korábban is és még persze most is jelent a képek nézegetése, beazonosítása. Anélkül, hogy a topik csendőre kívánnék lenni, a következő tanácsaim volnának (többedszer).
Létezik a topik fejlécében egy jelzett xls (ill. két úton is elérhető). Ez tartalmazza a LoviGabi jóvoltából összegyűjtött korábbi megfejtéseket. Az általatok felsoroltak egy része már ott található. Most valami módon (általatok?) bizonyos megfejtések duplikálódtak, ami nem szerencsés.
Mindenkinek javaslom, hogy a fortepan azonosító mellett lehetőleg a képet is töltse fel a hozzászólásához. Ettől tud örömet szerezni másnak is a megfejtés, ettől lesz, hogy úgy mondjam igazán közkincs. Kép nélkül pusztán az azonosító alapján bizony elég körülményes és elég elkedvetlenítő másoknak utánanézni, miről is szól a megfejtés, néha ez el is marad. A megfejtőnek egyszer kell minimálisan többet bíbelődni vele, többieknek viszont így igazán értékes a megfejtés (mások megfejtéseinél persze ti is a többiek vagytok).
A nem teljesen egyértelmű lépeknél célszerű a városnévnél részletesebben beszélni a látványról. Pl a 6890-es kép esztergomi mivolta részletesebb indoklás (milyen templom, hol?) nélkül a várost kevésbé ismerőkben kétségeket támaszt, valóban odavalósi-e?
A fentiek figyelembevételével (de hát persze anélkül is) kívánok további örömeket ehhez a szép játékhoz!
2084:Veszprém,2570:Miskolc,2577: Miskolc,2583 Miskolc,4216-4217: Miskolc-Tapolca,4436:Szolnok, Zagyva-Tisza torkolat,5455 Veszprém,5462 Miskolc,6860:Miskolc-Diósgyőr,6861Miskolc-Lillafüred,6894 Miskolc-Diósgyőr,8616Veszprém,8621Miskolc,8627Miskolc Hát egyelőre ennyit. Fél éjszaka néztem, mert csak akkor lehet hozzáférni.
Kösz. Ennyi volt, nem keresek rá szaktopikot. Ez a válasz kielégít. A fotón látszott, csak megerősítést kívántam, mert egy kicsit érthetetlen volt. Elnézést kérek, hogy egyesek igen feszesre hangolt érzékenységét megsértettem a majdnem nem ide illő kérdéssel. Kérjen rá moderációt. :-)
Hát nem tudom. Egyes források szerint (pl nol) a büfét 1961-ben bontották le. Másrészt valóban látszik, hogy a jóval háború előtti képen más cégtáblák is voltak a körút felőli oldalon, ám vagy csak reklámként voltak ezek a cégek feltüntetve, vagy idővel bővült az üzlet, mert pl az általad a Budapest anno topikban idézett "Csak a szépre..." könyv címlap fotóján tisztán látszik a Nyugatival szemben lévő oldalon a Népbüffé felirat, rögtön a szomszéd házban lévő Sportbolt mellett.
A körúton mindig is ment villamos, ez volt az első budapesti villamosvonal (a Nyugatitól a Király utcáig), és ott azóta folyamatosan jár villamos, kivéve a háború végét, amikor az egész budapesti villamosközlekedés leállt.
Két apró megjegyzés az Ilkovicshoz. A háború előtti képeken egyértelműen látható, hogy a félköríves épület földszintjének csak a hátsó, jókai utcai oldalán volt az Ilkovics, elől más üzletek voltak. Nekem úgy dereng, hogy ez az állapot a háború után is így maradt. Tehát nem az egész épület volt az Ilkovics. A földszintes épületmaradvány 1956-ban még állt, mutatja az alábbi kép. A másik kép 1958-ban készült, azon viszont már nincs ott, tehát ez alatt a két év alatt bonthatták le.
Bár romnak nem nevezném, de igazad van, valamikor ez valóban magas ház volt. Ebből később (mikortól?) csak a füldszint maradt meg, az Ilkovics. Olvastam szöveget, amiben arra emlékszik valaki, hogy az Ilkovics felett dolgozott. Szóval ez rendben van, képek is bizonyítják. Az Ilkovics a hatvanas évek elején szűnt meg, lehet, hogy ekkor (vagy csak a Skála építésekor?) bontották le a mögötte lévő, és ha jól emlékszem, a mostani szélső tömbbel akkor függőfolyosóval összekötött házat is.
Amúgy meg ha megfejtést, korrekciót akarsz közölni, annak a legjobb módja, ha a képet is feltöltöd (nem nagy dolog, még én is meg tudom csinálni, pedig elég fakezű vagyok ezekhez a dolgokhoz) és az azonosító számot is közlöd a szövegben. Mindnyájan, az olvasók, könnyebben tudjuk megítélni, ismerjük-e az ábrázolt helyet, egyetértünk-e veled, gratulálunk a felismeréshez vagy vitatkozunk. Ami még fontosabb, azok, akik ezeket a megfejtéseket összegyűjtik, rendszerezik, hasznosítják, azoknak a munkáját is megkönnyíted. Persze ha te is így gondolod.