E topik a http://www.fortepan.hu gyűjteményben fellelhető városképek, részletek, helyszínek, esetleg korszakok-időpontok, személyek, járművek beazonosítására szolgál. A honlap szerkesztői az itt olvasható azonosításokat veszik át.
A Fortepan új kulcsszó-címke rendszeréről a Fortepan címkézés topikon kaphattok bővebb információt. Testvértopikunk a Budapest anno...
A Fortepanhoz lazán kapcsolódó egyéb témákkal forduljatok a
Kávézóna a FortePan-hoz topichoz
Hát, kérem szépen, ez korrajz. Lehet nem szeretni, lehet letagadni, de nem lehet meg nem történtté tenni. Hozzátartozik a múltunkhoz, bármily kellemetlen is...
3711. A Rákóczi út - Nagykörút kereszteződése. A villamos az Erzsébet híd felé megy. A sarokházban volt az Éjjel-nappal közért, még később árkádosították a házsort.
Ja, még valami: biztos, hogy az új Erzsébet híd átadása előtti a kép, mert a villamosmegállók még a régi helyükön, a Felszabadulás téren vannak. 1964 után már a Váci utca torkolatában voltak az új megállók.
Stukából nem volt háromkocsis (sem motorkocsival, sem közben póttal), nem voltak távvezérelhetők. A képen üzembiztosan UV+pót+UV szerelvény látszik, mögötte valószínűleg iker-Bukfenc. A kihúzható ponyvák pedig, bizony, még a hetvenes években is mindennaposak voltak a nagyobb útvonalakon. Úgyhogy a kép biztosan 1956 és 1963-64 közötti.
Szűkebben: nem tudom, hogy mikor vágták vissza a villamosvonalat az Astoriáig (az aluljáró építése miatt), illetve mikor bontották el a Március 15. téri hurokvágányt - a képen a villamos orránál mintha látni vélném a Veres Pálné utca felé vezető deltavágányt -, az új híd építésének megkezdésekor, talán '62-ben, ez lehet a végső időpont. A legkorábbi pedig az UV-k megjelenése a Rákóczi úton; ez '60 körül lehetett, amikor szabály született a villamosok max. 3 kocsis hosszáról. Addig ugyanis négykocsis távos szerelvények közlekedtek itt, akkor váltotta fel őket az UV.
2266. A kép a Halászbástya déli szárnyából készült dél felé nézve. A várfalból kiugró rész a játszótér, hátrább a Tárnok utcai házak keleti oldala. A lenti sétáló utak között látszik egy reflektor is a Halászbástya esti kivilágításához.
elnézne a Kossuth L. utca ületei feletti ponyvasort és a készítés idejét a vh. előttre datálnám, nem emlékszem, hogy a 60-as évek elején ennyi kihúzható ponyva lett volna.
Ennek a fotónak tisztára olyan a hangulata, mintha egy magánnyomozó készítette volna stikában a titkos találkáról. Bár a kor hangulatához, talán jobban illik az, hogy egy belügyes megfigyelő csinálta a megfigyelt személyről...
4202. Irányi utcai buszmegálló, háttérben a Veres Pálné utcai kereszteződés. Ennek baloldali saroküzlete borozó volt, ma ez a Grinzingi (annó állítólag a Kocsis Sanyi mamája volt itt a pénztáros). A függőleges neon feliratot sem kibetűzni sem felidézni nem tudom.