E topik a http://www.fortepan.hu gyűjteményben fellelhető városképek, részletek, helyszínek, esetleg korszakok-időpontok, személyek, járművek beazonosítására szolgál. A honlap szerkesztői az itt olvasható azonosításokat veszik át.
A Fortepan új kulcsszó-címke rendszeréről a Fortepan címkézés topikon kaphattok bővebb információt. Testvértopikunk a Budapest anno...
A Fortepanhoz lazán kapcsolódó egyéb témákkal forduljatok a
Kávézóna a FortePan-hoz topichoz
A Teréz körúti házakat átszámozták folytatólagosan az Erzsébet körútiak utánra. Szóval a Blaha Lujza tértől kezdve a Nyugati (Marx) térig folyamatos volt a számozás. Aztán 1990-ben visszacsinálták az egészet. De, érdekes módon, a Teréz krt páros oldalán egy számmal eltolódott a vége. A korábban Teréz krt 54-56-58 házak mostanra 56-58-60 számot kaptak. Gyanítom, hogy korábban valahol lehetett egy xx/A házszám is, amit 1990-ben már nem ismételtek meg.
"A második világháború végétől 1953-ig a Royal irodaházként üzemelt. 1953-ban visszaalakították szállodává, de három évvel később tetőszerkezete leégett."
Azaz 53-ban lehetett olyan, hogy a szállodává visszaalakítás munkálatai miatt nem üzemelt egy darabig a mozi, és akkor időben is stimmelünk.
Hát ez a "tele" talán túlzás, de azért kapásból a margitszigeti Vörösmarty kertmozi, a Budai Kertmozi a Bem rakparton, a Városmajor, a Kosztolányi Dezső tér (Feneketlen tónál, erről kép is van itt valahol), szóval nem volt magától értetődő külső Zuglóba kirándulni kertmozizni.
56 és 59 között pl. be volt zárva a Vörös csillag mozi, de a kép korábbi(?). Végül is pontos dátumunk nincs, csak hogy 52-től volt Rózsavölgyi kertmozi
Hát az egyik ami eszembe jut, hogy végig kell futni az 52-56 közötti lapokat, a moziműsor benne volt hetente, onnan kiderül ha volt valami időszaki bezárás ezalatt. Vagy a Budapest Film a Főmo (Fővárosi moziüzemi vállalat) utódja, hátha van valami archívumuk.
Na jó, akkoriban biztos nem akadékoskoldtam volna ennyit. Viszont akkor is logikátlan lett volna.
Az egyetlen elfogadható magyarázat, amit még valaki említett: hogy ideiglenesen zárva volt a Vörös Csillag. Ennek ugyan nem tudom, mi oka lehetett volna, hiszen a háború után nagy csinnadrattával nyitották meg újra, és 56-ban is üzemelt.
De ez nem pár négyzetcentiméter, hanem egy egész kirakat.
A legfőbb bajom, hogy logikátlan. Külvárosi mozit nem az egyik leghaíresebb belvárosi mozi saját műsortablóján kell hirdetni. Ha nagyon akarják, akkor ki lehet tenni egy hirdetményt valahova, de a műsortablón soha nem szoktak más mozit reklámozni, pláne nem egy távoli, provinciális földkupacot.
VIII. ker. Práter utca kb. a Szigetvári (ma Füvészkert) utcasarkánál. A jobb oldali házsor (hasonlóan a Tömő utca esetéhez) már nincs meg a helyén állnak a nagy panel toronyházak.
Messze távol pedig a Gellért-hegyi Szabadáság emlékű látszik.
Bp. V. Markó-Bihari u. sarok, az Országos Mentőszolgálat központja. Az az épület pedig, amelyiken a Bihari János u. táblája van, a Berzsenyi Dániel Gimnázium. A gimnázium 1952 elhagyni volt kénytelen az épületet, mert kényszerűen áthelyezték Angyalföldre. Később a Kossuth Zsuzsa Gimnázium került ide, ma a BGF használja.
Nem tűnik azért olyan botrányos távolságnak még az akkori viszonyok között sem, ráadásul akkoriban nem voltak olyan lusták a népek mint most. Mért ne hirdethetett volna egy üzemelő belvárosi mozi is akár, pár négyzetcentiméteren egy éppen frissen nyílt kertmozit, nem értem mért olyan nagy ügy ez:)
Én is nehezen tudom megmagyarázni magamnak. Egy dologra gondolok: talán a Vörös Csillag/Royal Apolló valami miatt átmenetileg nem üzemelt, és ekkor így használták ki a tablót egy - talán - új mozi népszerűsítésére. Mellesleg a villamosozás mértéke elég vészes volt: kettő megálló a Blaha, aztán vagy tíz megálló a Bosnyákig, és onnan még egy tíz perc séta.
Sima külvárosi moziba persze, hogy nem ment ki senki, én se voltam soha, minek, mikor ugyanazt meg lehetett nézni a körúton meg a környéken sok helyen. De egy kermozi az más, az feeling:)
Nagyon fenn vagy ezen akadva:) Mért ne mehetett volna ki a nép a belvárosból egy kertmoziba? Ráadásul nem is túl vészes villamosozásnyi távra. Nem volt abból olyan sok, jó időben lehetett egy családi kiruccanás vagy egy romantikus esti program pároknak, susogó fák, kertmozi, éérted:)
Ha lenne ilyen én simán kimennék ma is. Ez a kertmozi téma nekem teljesen kimaradt, talán Zamárdiban coltam egyszer. Amúgy a Vörös Csillagba szerettem járni, sokkal ünnepélyesebb volt, mint a kis bolhamozik. Meg olyan furcsán érdekes is volt, hogy ott be kellett menni hátra az udvarba és onnan föl.
Szerintem az lehet magyarázat, hogy a Rózsavölgyi kertmozi 1952-ben nyitott, tehát egy vadiúj dolog volt, a kép is akkortájt készült és mivel a mozikat is gondolom egy cég üzemeltette, "megpromózták" egy kicsit a belvárosban is, hogy tudjanak róla az emberek, mert mért ne, menjenek oda is, nem rossz az egy nyári estén.