Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2015

 Ja még mindig nem tudjuk a fürdőben azok a borzalmas  ( A melegvizet borzalmas, háború előtti kütyük szolgáltatták a "fürdőszobában".) készülékek mivel működnek ? Gáz vagy villany ?

 Gáznál javítás vagy csere, villanynál ha működik semmi ha nem,  csere.

 Az is stimmelhet, hogy az átalány 10 eft - csakhogy az éves elszámolásnál volt egy tetemes ráfizetés,  ezt nyilván az előző tulaj elhalgatta.

 Elhalgathatta !

 Neked kell alaposan megismerni a lakást , az előzményeit a műszaki adottságait és ha minden tiszta, akkor dönhetszt.

 Egyébként 36 m2 -nél ráadásul védett,  kis kompromisszummal elmegy az elektromos fűtés, főleg ha van vezérelt is - amit nem tudunk !!

Előzmény: borbolya7 (2011)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2014

 Akkor tovább .

a villanyt igaz forintért adják, de az elektromos mérő méri. Azt kell megnézni  - 14 évente cserélik, ha szerencséd van egy 5 -8 évre visszamenőleg meg tudod állapítani mennyi volt az elktromos fogysztádod - kW órában.

 Nos abból lehet egy éves átlagot kihozni. De most van e vezérelt vagy sem, még nem tudjuk ? Elviekben  egy 36 m2 -es lakást tényleg ki lehet fűteni egy fűtő apparátról . Igaz a hőfok eloszlása nem lesz egyenletes.

 Az meg, hogy egy elektromos fűtő valami modern vagy sem  hát sokat nem mond,  a fűtésre igy is úgyis ugyan annyi energia kell.

 Villanynál meg az sok forintban.

 A hőtárolós kályha se olcsó,  pár százezer megvan egy egy készülék. De az sem fűt olcsóbban, csak tárolja a hőt.

 Mint írtam a terveztetés nem sok, az egész max. 50 eft.

 Én abból indulnék ki : van fűtés , ehhez van vezeték kapacitás ( nyilván a cserépkályhában lévő fütő teljesítmény pár kW ).

 Azt neked kell eldönteni mit akarsz. Olyan nincs az elektromosnál hogy modern az jobb. Az elektomosnál  mindegyiknél ugyanannyi a hatásfok. Persze lehet egy új szebb. Elektromosnál kell egy megfelelő vezeték kapacitás  - megvan - és természetesen érintésvédelmileg kifogástalannak kell lenni.

 Vegyél egy új gáztűzhelyt  ( ... arról megy egy ócska gáztűzhely... ) 60 -70  e.ért mindenigényt kielégítőt kapsz - elektromos gyújtás grillező meg ami kell , a régi jogán bekötik - max egy légbejtő kell.

 Aztán barátkozzál a meglévő elektromos fűtéssel- lehet megszokjátok. Ha egyenlőtlen a hőfok eloszlás, irány a tescó egy olcsó 1-2 kW -os hősugárzóval kiégészíted a fűtést - kapacitás valószinű meg van, 10 eft -ból megoldható.

 Meg az új gáztűzhely is rásegíthet. Aprópó mekkora villanyóra ?  gondolom min. 25  A -es , de inkább 35 amperes.

 Egyszóval vagy sok pénz vagy marad a régi némi fazonigazítással.

Előzmény: borbolya7 (2011)
dejódió Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2013

Klímával jelentősen kevesebb a költség mint hőtárolós kályhával a hatásfok miatt, de be kell ruházni egy jobb gépre kb 250-280000 FT-ot(vagy két kisebbre ugyanennyit)+telepítés.

Igaz a hatásfok miat minimum a fele az üzemeltetési kültség de sokszor 3-a 5-öde is lehet mint a villanykályhával.

Előzmény: KömKel (2012)
KömKel Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2012

"két db. hőtárolós kályhával és szintén vezérelt áramról működtetett melegvízbojlerrel 20 ezer alatt maradhat-e az ember a téli hónapokban egy ilyen lakásban."

 

Ezt nem igazán tartom valószinűnek.

Gázból meglenne ennyiből a téli fogyasztásod, de a vezérelt áram 2x drágább, a nem vezérelt meg 3x.

 

Viszont tény, hogy gázfűtéshez kellene:

- gázkazán 300e

- kémény 12 m, kb 150-200e

- gázterv 30e

- egyeztetések, engedélyeztetés 50e

- átvétel, EPH, készülékberöffentés: 50e

- és akkor még radiátorok, belső vezetékek, szerelés: 150e

 

szóval durván 800e Ft-ba fájna.

 

A klimával, vagy hőtárolós kályhákkal meg kijössz 200e Ft-ból, és a maradék 600e Ft fedezi kb 5 évnyi gáz-villany fogyasztáskülönbséget.

Előzmény: borbolya7 (2011)
borbolya7 Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2011

Nagyon köszönöm a gyors választ. A hiányzó infók: a lakásban van gáz, arról megy egy ócska gáztűzhely. De bármilyen változtatásnál, átalakításnál újra kell terveztetni, engedélyeztetni, ez kb. 100 e Ft. Ezért erősen gondolkodom, hogy a gázt teljesen ki kellene köttetni a lakásból. A cserépkályha elektromos, és az előző lakó állítása szerint átalányban kb. 10 e Ft villanyszámlát fizettek. Azt nem tudom, hány fok volt a lakásban, ő állítja, hogy még a konyháig is eljutott a meleg. A melegvizet borzalmas, háború előtti kütyük szolgáltatták a "fürdőszobában". Az a kérdés, hogy egy rossz hatásfokú gázkonvektorhoz képest vajon egy jó hatásfokú modern villanyfűtés versenyképes-e. Parapetes gázkonvektort persze majdnem biztos, hogy nem engedélyeznek, de annak a fogyasztásáról van fogalmam. Igazából azt szeretném tudni, hogy mondjuk két db. hőtárolós kályhával és szintén vezérelt áramról működtetett melegvízbojlerrel 20 ezer alatt maradhat-e az ember a téli hónapokban egy ilyen lakásban. (Alul, felül, oldalt lakások, K-Ny fekvés, 3. emelet)

Előzmény: Törölt nick (2004)
dejódió Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2010

SEER az éves hatásfok energiafelhasználás adata de klíma esetén ritkán adják meg.

Előzmény: dejódió (2009)
dejódió Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2009

Azért írtam be a többi topikot is. Ott van aki  klímával és még  sok alternatív dologgal fűt.

A klímák jósági foka( a felhasznált  elektromos energia/leadott hőenergia jelen esetben) arányszáma a COP-vel jelölt adat. Ha 4 felett van akkor jó már a helyzet. Itt  +7C környezeti hőmérséklet esetén számolnak mért értékekkel többnyire(Eurovent adatok pl). Mivel lehet több és kevesebb valamint részterhelés is a klíma szempontjából(mekg a kültéri egység körülményei is befolyásolják pl 0 fok körül magas páratartalom esetén a jegesedés) a  jósági fok csak egy jó irányszám ettől jelentős lehet az eltérés lefelé és felfelé is.

Ezért teljes fűtési szezon amit nézni kell.

Lényeges a készülék méretezése is .

A megfelelő fűtőteljesítményt le kell adnuia a legnagyobb hidegben is.

Ha komplex megoldás kelpl a levegő-víz hőszivattyú esetleg de az a horrorba szalad sokszor.

Ott ügyelni kell a hőleadókra minél alacsonyabb hőmérsékletűek legyenek.

 

 Szóvel előny-hátrány. Mint mindenben és mérlegelni kell.

Tényleg ilyen szép  egy időszakban ha H tarifát(vezérelt áram) számolsz é ami kb 30%-al kevesebb és hatásfokot ami 4,5 körüli az annyit jelenthet. 4-e 5-öde költségben.

És hűt is.

Van időszak amikor majdnem annyi a fogyasztás mintha csupasz villany lenne.

Hátránya a társasházban a köültéri elhelyezése és a csepegő víz az adott esetben magasabb szervízköltség(klímánál nem vész de  hőszivattyúnak nevezett olyan VTSZ-ű gépeknél néha csuklós kasza).

 

Előzmény: Törölt nick (2008)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2008

 Nos  a tanács tényleg jó : 

 

"tájékozódj széleskörűen."

 

 de hihető, hogy 

 

  "azaz a villanyhoz képest 1/4-ed kedvezmény esetén 1/5-1/6-od üzemelési áron tudja ugyanazt a fűtőteljesítményt,"

  azaz 25 % -a a villanynak vagy kedvezmény esetén

 

 1/5   az 20 %-a , az 1/6 az meg 16 % - a .

 tényleg ilyen szép ?

  Nos van egy 28 m2 -es lakásom, ott a fűtés kb. 125 eft / tél. ( villannyal, vezérelttel ) Ha a fele lenne a fűtési költség, akkor már nem problémáznék rajta.

 

 

Előzmény: dejódió (2005)
dejódió Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2007

Persze külső hőmérsékletfüggő.  -15 fokban is csak a fele költség rendes áron mint a villany.

Előzmény: dejódió (2005)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2006

 Amúgy a lakás védettnek tünik, hiszen mint írtad felette van még egy szint. Másfelől mennyi a további  védettség ?  oldalt alúl ? A falak általában 45 cm -esek vagy több. A klima tényleg jó ötlet ( egyik rokon is most szereltetett egyet ilyen fűtésre - igaz neki csak 26 m2 -et kell fűteni ) Viszont a klímánál a kültéri praktikus elhelyezésére is gondolni kell. Akárhová nem szabad!

 Az ablakokat javítani kell vagy cserélni !!

Előzmény: borbolya7 (2002)
dejódió Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2005

Esetleg klíma?(levegő-levegő hőszivattyú)  esetleg kedvezményes  H áram tarifával Igaz annak csepeg a kültérije, de meg lehet oldani.  Társasház a hang is  lényeges.

Egy Fujitsu Nocria esetleg.

Jósági foka 4 feletti aza a villanyhoz képest 1/4-ed  kedvezmény esetén 1/5-1/6-od  üzemelési áron tudja ugyanazt a fűtőteljesítményt, Vagy  még jobb hatásfokkal részterhelésen az inverteres csúcsgép. Ára még elfogadható,  van ahol bőven 300 E alatt inkább 250 közelében van a bruttó ár(+ telepítés)

Opcióban hűt is:)

Csendes a kültéri is.

Nézz át ide:

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9055259

 

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9018927

meg ide:

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9101605

ez igen érdekes topik.

 

Meg ide:

 

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9115542

 

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9077595

 

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9144206

 

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9175621

 

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9203870

 

tájékozódj széleskörűen.

Előzmény: borbolya7 (2002)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2004

 Helló !

 A héra az általában gázról megy. Egy speciál gázégő fűti a cserépkályhát.

 ha villany 'héra',   az sem játékszer,  csak nagyon drága az üzemeltetés .

 Az vagy megy, vagy sem.

 két út lehetséges : ha van un. vezérelt áram a lakásban azt használni a későbbi villanyfűtésre, vagy lenyelni a békát csak a gázban gondolkodni tovább.

 De nem derül ki van é egyáltalán gáz a lakásban ?

 A kémény bélelés tényleg sok, de az a gáztervezői díj elhanyagolható az összes költséghez képest.

 Sok megoldás létezik akár villanynál akár gáznál.

 De a villany mindig lényegesen drágább ( kb. 3 x-os ) mint a gázfűtés.

 Több info kéne a további tanácsokhoz.

 Melegvíz  előállítás ? Főzés  mivel történik ??

Előzmény: borbolya7 (2002)
KömKel Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2003

Ki kellene számolni a lakás hőveszteségét, és aszerint dönteni.

Ha tényleg legalább közepesen szigetelt a lakás, akkor lehet megéri egy hűtő-fűtő klima.

 

 

Előzmény: borbolya7 (2002)
borbolya7 Creative Commons License 2012.08.12 0 0 2002

Sziasztok! Most bukkantam erre az oldalra, és nagy segítségre lenne szükségem. A belvárosban vettem egy kis garzont (35 nm) a szigetelése közepes, század eleji ház, közepes régi ablakokkal. Sajnos a fűtéssel bajban vagyok, eddig egy villany hérával ment az egész lakás, de a hozzáértők szerint ez játékszer, ajánlatos modernebbre cserélni. Gáz vagy villany, ez a kérdés. A gáz telepítése horribilis, fölöttünk van még 4 m lakás + 8 m padlástér, a kéménybélelés sokba kerül, nem beszélve a gáztervekről stb. Ha a villanyfűtés mellett döntünk, akkor is sokféle opció van, jó lenne a leggazdaságosabb mellett dönteni, hogy a gyerekem a 90.000 Ft-os kezdő fizetéséből ne gebedjen bele. Van valaki, akinek tuti ötlete van? Nagyon megköszönném.

ktm250 Creative Commons License 2012.07.12 0 0 2001

:)

 

Előzmény: ktm250 (2000)
ktm250 Creative Commons License 2012.07.12 0 0 2000

Oké ,szólj ha meg van a céged !

 

Előzmény: Törölt nick (1998)
stokhokm Creative Commons License 2012.07.11 0 0 1999

?

Törölt nick Creative Commons License 2012.07.11 0 0 1998

És én evvel most mit csináljak?

Nekem klímát szerelt, az ötleteim meg sajátok. Ha gondolod csinálok egy céget, és aprópénzért megcsináltatom neked valamelyik verziót ;)

Előzmény: ktm250 (1997)
ktm250 Creative Commons License 2012.07.11 0 0 1997

Szervusz!Felhivtam azt a céget akitől a klimát vásároltad ,elmondtam az embernek hogy mit szeretnék és hogyan ,ahogy leirtad azt a 3om variáciot,az emberke meg teljessen hülyének nézett, és hogy gondolom azt hogy én majd klimával fűtök stb,még a végén nekem kellett elnézést kérni,ja meg ki is nyögte a a beszélgetés végén hogy Ozone Aqua klimával már nem is foglalkozik :(!

De nem gond meyek tovább csak lessz olyan cég aki csinált már ilyet!

Előzmény: Törölt nick (1996)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.09 0 0 1996

117nm nettó, 150bruttó alapterület (65cm fal), 360légköbméter egyedülálló családi ház.

Előzmény: Dunit (1995)
Dunit Creative Commons License 2012.07.09 0 0 1995

 Mekkora a lakásod ?

Előzmény: Törölt nick (1994)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.08 0 0 1994

Jól látod. Inverteres klímával, különösen átmeneti időszakokban (ősz, tavasz) gombokért lehet fűteni.

Ha nem jól szigetelt az épület, akkor érdemes szobánként egy-egy kisebb inverteres modellt beszereltetni. Ha modern az épület, akkor elég nagyobb légterekre egy. Ha pedig olyan a házad mint az enyém (elrontott passziv ház, 45Kwh/nm/év) akkor akár egy ilyn fűtő inverteres klíma elég.

Én ezen a télen már így fűtöttem, mindössze 45 000Ft volt a fűtési költségem. Most pedig élvezem, hogy a klíma hűteni is tud :DDD

Előzmény: demográfiai háború (1992)
Émile Creative Commons License 2012.07.08 0 0 1993

 És a szivattyú mozgási energiája mivé alakul vajon ??

Előzmény: demográfiai háború (1992)
demográfiai háború Creative Commons License 2012.07.08 0 0 1992

Bocs hogy beleszólok, DE

Őszel tétettem gázközpontit, és tettem rá egy fogyasztásmérőt 110W a fogyasztása, ha megy a keringetés. Namármost a kondenzációs kazán akkor üzemel jól hogyha állandóan megy kis teljesítményen. Igen ám de akkor állandóan zabálja azt a 110W-ot. Az inverteres klímák felé tévedtem máma és ott látom hogy kb 4-es COP-al elüzemelgetnek a szezon nagyobbik részén (fűtési), tehát ha nem a radiátoros keringetésre megy el az a 110W (kazán szivattyúja) akkor termel nekem 440 W hőt egyenletesen eloszlatva (inverteres klíma). Két szobát lakunk szerintem szept15-nov15 illetve márc1-ápr15 között abból a 110W-nyi kazánszivattyú fogyasztásból elmenne a fűtés nagy része inverteres klímával. Vélemény? Valakinek tapasztalat?

Előzmény: doktordrog (1991)
doktordrog Creative Commons License 2012.07.08 0 0 1991

Köszönöm a válaszokat. Inkább nem erőltetem ezt a villany dolgot.

Előzmény: Dunit (1989)
kerdezodo Creative Commons License 2012.07.07 0 0 1990

"Következtetés : villannyal csak egészen kicsi (30 m2 alatti ) és egészen jó energetikai lakásokat ( passzívhoz közelítőt ) érdemes fűteni."

 

Ahogy kiszámoltam, rezeg még a léc a hőszivattyús fűtés (pl. klíma) esetén. Itt ugye a fűtés nem a villamos árammal történik, de mégis kell villamos energia a működtetéséhez, tehát bizonyos szempontból ez is villanyfűtés. Csak éppen harmad-negyedannyi villamos energiát vesz fel, mint amekkora fűtőteljesítményt lead. A két éve bevezetett, törvény szerint max. a vezérelt áram árába kerülő H-tarifával ez alternatívája lehet a gázfűtésnek, ráadásul nyáron hűteni is lehet vele (mondjuk azt már nem H-tarifáért, mert a H-tarifa csak szept.15-től ápr.15-ig vehető igénybe).

 

De azért mondtam, hogy rezeg a léc, mert ennek azért már a beruházása is drágább: csak kicsit kevesebb, mint egy cirkóé, ahogy számoltam. Új házban én is cirkót csináltatnék.

Előzmény: Dunit (1989)
Dunit Creative Commons License 2012.07.07 0 0 1989

  

Helló !

 

A kételyeid jogosak !

 

Egyszerűen nem éri meg , az üzemeltetés annyira drága, hogy abba belegebedsz.

Mint az utánad szóló írta az energai árak azok stimmelnek.

 

Gondolom ez egy 2 x 67 m2 -es azaz 134 m2 ház lesz.

Ennek gázos beruházása nagyjából 1,2 milla, ugyan ez villannyal nagyon jó esetben 600 eft tehát a fele.

Igen ám, de a plusz 600 eft csak egyszer jelentkezik, a villanyenergia költsége meg mindenévben.

Nos a konkrét számítás helyett , hogy mennyi lesz a fogyasztásod azt kiszámolni nem lehet.

De ! De egy prognozist lehet adni.

Tehát úgy tervezteted és építeted meg a házadat, hogy az éves fűtési gáz energia felhasználás lesz majd 1500 m3, ennek a jelenlegi ára nagyjából 220 eft. Villamos energiából ez mefelel 15 000 kWórának , annak az ára 25 órás áramnál 750 eft, egy vezérelt áramnál is 465 eft. Az első esetben másfél év után , a másodikban is 2-2,5 év után a villanyos beruházás és gázos beruh. összege közti külömbség eltünik.

De ha még ennél is jobb házat csináltatsz - közelítve a passzív házhoz ( 15 kwó/m2 /év ) mondjuk egy 50 kWó /m2 /év fogyasztású ház sikeredik, annak villany fogyasztása fűtésre 6700 kWó, az annyi mint 335 eft ill. vez. -nél 210 eft, de ekkor a gázfűtés összege is kissebb az lesz kb. 98 - 100 eft. Tehát itt is pár év alatt elolvad a beruházáson nyert összeg.

 

Következtetés : villannyal csak egészen kicsi (30 m2 alatti ) és egészen jó energetikai lakásokat ( passzívhoz közelítőt ) érdemes fűteni.

Aki más mond, az mellé beszél, vagy a portékáját akarja eladni.

 

Persze én is fűtők lakást villannyal, de az pici és bérlő lakja. Ha rákérdez a fűtésre, én is ködösítek. Csak annyit mondok sok, de ki lehet bírni.

Gázfűtésre lenne kb. 7 - 800 eft a fűtés kiépítése, az már soha sem lesz meg, majd jön a buldózer !!

Előzmény: doktordrog (1985)
KömKel Creative Commons License 2012.07.07 0 0 1988

Küld át nekem a ház adatait.

 

Kell:

- falfelület nagysága (nyilászárók nélkül) és rétegrend

- nyilászáró összefelület és U értékét

- padló nagysága és rétegrend

- födém rétegrend

- lábazat magasság

 

- belmagasság

 

ha ezek megvannak, akkor kiszámolom neked.

Előzmény: doktordrog (1987)
doktordrog Creative Commons License 2012.07.07 0 0 1987

Kedves KömKel!

 

És ezt hogyan tudom kiszámolni?

 

köszönettel

d

Előzmény: KömKel (1986)
KömKel Creative Commons License 2012.07.07 0 0 1986

Egy kWh fűtési energia előállitása:

- gázból 17 Ft

- nappali árammal 50 Ft

- éjszakai árammal kb 32 Ft

 

Ki kell számolni, hogy ekkora épületnél mekkora a konkrét hőigényed. Mert ha 2 kW körül van (amit gyanitok), akkor nem feltétlenül éri meg a gázos-vizes rendszer, mert nagyobb kezdeti beruházást igényel.

Előzmény: doktordrog (1985)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!