Keresés

Részletes keresés

motor-os Creative Commons License 2019.05.21 -1 0 175504

"

- Bemegyek szerda délelőtt 10-kor a Pennybe - és baszdki, 3 kasszánál 10 méteres sor áll, mindegyiknél.

Átmegyek a Lidl-be...ugyanaz, csak ott 4 kasszánál."

 

De mind nyugger!

 

Fiatalt du. 3-ig csak elvétve látni.

Előzmény: GPS (175502)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.21 -1 0 175503

És a csomó gép, masina amiért a lábát se kell mozdítania az embernek ott landol az ajtóban. Mosógép, mosogatógép, porszívó, körfűrész, gyalugép, fúrógépek, csiszolók. Az is mind időt spórolna, tehát több időnek kellene lennie, de nem, az ember már csak olyan, hogy nem tud mit kezdeni az idővel, ha csak úgy ott terem. Nem élvezi ki.

Előzmény: GPS (175502)
GPS Creative Commons License 2019.05.21 -2 2 175502

 

"kaja is van"

Ahhoz képest amit elődeink ettek, mi ipari hulladékot eszünk hozzájuk képest.

 

Ebben én azért kicsit visszafogottabb lennék.

Mert lehet ugyan, hogy a letűnt korokban a grófi nemesség madárnyelv-pástétomokat evett - de a parasztság, vagy akár a városi szegény-réteg is csak az evett igazán szemetet.

 

Ne idealizáljuk a régi korokat - mert (ahogy valaki is írta itt pár hónapja) a magyarság soha a büdös kurva életben nem élt ilyen jól - mint most.

 

Ez az igazság - és ha ez van, akkor le van szarva, hogy januárban a paradicsomnak nincs meg az a "nagymamakori föld-íze" mint anno (esetleg) volt.

 

- 12 éve lakok ezen a helyen. Amikor idejöttem, a parkolóban pár autó lézengett. Ma, este 6 után nem is érdemes hazajönni - mert 1 km-es körzetben nincs egy kurva parkolóhely sem. Szinte nincs már család, ahol ne lenne legalább 2 autó.

- Bemegyek szerda délelőtt 10-kor a Pennybe - és baszdki, 3 kasszánál 10 méteres sor áll, mindegyiknél.

Átmegyek a Lidl-be...ugyanaz, csak ott 4 kasszánál.


Ismétlem: szerda délelőtt!!!

 

És az se teljesen igaz, hogy szemetet eszünk - legfeljebb nem olyan ízűt, mint 50 éve... és biztos nem olyan ízűt, mint 500 évvel ezelőtt.

.

Előzmény: SchefferJ (175501)
SchefferJ Creative Commons License 2019.05.21 -1 0 175501

A kérdéseidben sok esetben benne van a válasz is... 

 

"kaja is van"

Ahhoz képest amit elődeink ettek, mi ipari hulladékot eszünk hozzájuk képest. A natúr gyümölcsök és zöldségek minősége mérhetően romlott az elmúlt 20-30 évben,,,

 

"fészbuk is van"

Ami órákra leköti az embert, mert olyan érdekes (értelmesebb elfoglaltság helyett). Régen - mikor még nem volt facebook - az emberek unalmukban elkezdtek faragni valamit, összejártak...

 

"gyalogolni se kell"

Pedgi jó lenne, mert egészségileg gáz az emberek állapota

 

"ott a lift, van repcsi, vonat, busz, autó, bicikli, segway, "

meg a környezetszennyezls, amit ezek előállításához és használatához kell, nehogy egy kicsit mozogjunk...persze a bakancslistán a Tad Mahalj-t meg az Eifel-tornyot mindenkinek látni kell

"65 év a nyugdíjkorhatár, oké sokan meg se élik,"

A 4 nagyszülőmből 3 megérte a 80 éves kort (háborúk, sok munka, Szibéria, stb.) Ma viszont sokkal erősebb a kizsákmányolás mértéke, mint régebben. 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (175500)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.21 -1 1 175500

Felgyorsult vagy lelassult az élet? Régen éltek jó esetben 30-40 évet, háborúk, járványok, és messze nem voltak túlnépesedve sem. Ma meg? 65 év a nyugdíjkorhatár, oké sokan meg se élik, vagy csak kevéssel élvezik, de alig van háború, járvány, kaja is van, fészbuk is van, banán is van a sarki boltban, gyalogolni se kell, ott a lift, van repcsi, vonat, busz, autó, bicikli, segway, futócipő, strandpapucs. Hogyhogy nincs idő semmire, mikor sokkal, de sokkal többnek kellene lennie. Ki lopta el?

Előzmény: SchefferJ (175499)
SchefferJ Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175499

A tehetség mellett egy dolog van még nekik... idő (amellett, hogy kézzel is egész gyorsan dolgoznak). Ebből sajnos nekünk kevés van, ezért gyorsítjuk fel egyik-másik munkafázist gépekkel. 

 

Van egy mozgalom, ami támogatja ezt a fajta helyesebb időbeosztást: a slow-down mozgalom. Abból indulnak ki, hogy ma egy átlagembert annyi élmény/újdonság ér egy nap alatt, mint a középkori embert egész életében. Egy nap alatt annyit mint szüleink idejében egy hónap alatt. Ez nem egészséges. Kevesebbet koncentrálunk egy dologra, inkább felületesen sok dologra. Nem kell annyi helyre menni, nem kell annyi mindennel foglalkozni, stb. Ide is igaz a mondás: a kevesebb több... 

 

Van mindeféle gépem, faanyagom is, amit csak akarok. De NINCS IDŐM megcsinálni amit akarok. Ismerős?

Előzmény: Bencuc (175498)
Bencuc Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175498
Egyébként teljesen logikus, mert tradícionálisan is mindig a földön ülnek, otthon, étteremben. Van ahol keveredik a nyugati meg a japán szokás, de ha látja valaki hogy hogy élnek, teljesen egyértelművé válik ez az asztalos módszer. A videót látva pedig az, hogy miért ilyenek a szerszámok amilyenek. Ülve dolgozva tényleg így praktikus.
Előzmény: rferi (175497)
rferi Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175497

Nekem ebből már a földönülés sem megy.

Előzmény: Bencuc (175486)
Redtor Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175496

Zatikban minden (is) van, lehet válogatni, el is vágják

https://www.zatik.hu/gyalult-fenyo-deszka-20x196x4000-mm-lucfenyo-pr-hu-4407302096384

Előzmény: Garfield007 (175493)
kukucs33 Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175495

Dunakeszin biztosan van (régen voltam ott, de ilyesmi mindig szokott lenni) a fatelepen a Fóti Tesco felé haladva a körforgalom előtt. Collos deszkaként ismerik, a legrövidebb szál általában 3 méter, viszont kérésre elvágják láncfűrésszel.

Előzmény: Garfield007 (175493)
409 Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175494

Itten   szoktam faanyagot venni, de a jó anyag ott sem olcsó. Viszont lehet válogatni. :)

Előzmény: Garfield007 (175493)
Garfield007 Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175493

HELP!

Segítsetek, 2 centi vastag, 19-20 centi széles fenyő deszkát keresek, kb. méteres szálak. Hol találok ilyet Budapest és környékén? Köszi!

 

ui.: OBI drága, valami olcsóbbat keresnénk...

d_feco Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175492

Hogy a témánál is maradjak, japánban kissé más a klíma mint itt. Ráadásul kevesebb fémmel is gazdálkodhattak annak idején mint ma - így nem igazán volt keret szögre, meg ilyesmikre. Így maradt a széééép magasra és vastagra megnövő puhafa (maximum félkemény) mint alapanyag, esetleg még a bambuszt is előszeretettel használták(jó anyag, némelyikhez vasfűrész kell). Az európai asztalosok ragasztója (enyv) akkortájban nem bírta ki a japán klímát, még tervben sem voltak a korszerű ragasztók, így csapolással oldottak meg szinte mindent. Azért az a pár évszázad elszigeteltség megtette a hatását a japán társadalomra és munkamorálra. :)

Előzmény: Törölt nick (175487)
d_feco Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175491

Gyorsan utánanéztem - nem emlékeztem rosszul. A keresett szó a szeppuku, és igen, csak a szamurájok.

 

Mondjuk elég érdekes volt a kardok tesztelése is, ahol is ha tíz embert hosszában félbevágtak és közben kicsorbult a penge, akkor a mester volt a következő alany...

Előzmény: Törölt nick (175487)
krizsi_l Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175490

Köszi, így lesz.

Előzmény: apaf3j (175484)
kukucs33 Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175489

Nem volt (nem is lehetett) nekik kardjuk, hogy ilyen úri módon gyakoroljanak önkritikát.

Az biztos, hogy az ottani általában használatos faanyag más, mint a nálunk honos, de azt nem tudom, hogy a tartósságban mekkora szerepe van magának a fának, illetve a(z esetleges) kezelésének.

Amit én csodálok bennük, hogy kitalálják azokat a kötéseket, illesztéseket, amikkel aztán az épület kibírja a szelet, földrengést akármit és gyakorlatilag egy fogpiszkálónyi valami tartja össze a szerkezetet. Azon persze nincs terhelés, de ha kiszedik, akkor az egész pikk-pakk bonthatóvá válik. Miközben sehol nincs csavar és nincs ragasztó sem.

Előzmény: Törölt nick (175487)
GPS Creative Commons License 2019.05.21 0 1 175488

 

a klasszik időszakban ha hibázott a mester, azt nem feltétlenül az ujja bánta, hanem a megrendelő egyszerűen lecsaphatta a mester fejét?

 

Ez semmi!

Bizonyíték van arra, hogy már az aztékok is játszottak egy kezdetleges futballt - csak ott az volt a szokás, hogy a vesztes csapatot lefejezték és a győztes csapat játszott egy barátságos házi-mérkőzést a lefejezett ellenfelek fejeivel.

 

(Én most ezzel nem akarok tippeket adni az MLSz-nek, de....)

.

Előzmény: kukucs33 (175482)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175487

"a megrendelő egyszerűen lecsaphatta a mester fejét?"

 

De ha magába nézett akkor harakiri, nem? Vagy azt csak a szamruájok csinálták?

 

"megröntgenezték egy kb 1000 éves várkapu illesztéseit ... Ez jelent egyfelől precíz megmunkálást, anyagismeretet és felületkezelést és nyilván szigorú MEO-t is :-)."

 

Meg gondolom azt is, hogy náluk megterem az a fajta fa, amiből lehet 1000 éves dolgokat építeni. 

Előzmény: kukucs33 (175482)
Bencuc Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175486

Nekem a japán asztalosmesterségben az az egyszerűség tetszik, ahogyan a munkájuk végzik:

 

https://m.youtube.com/watch?v=L_MiykC0V2g&t=100s

 

Ül a földön, satupad nélkül gyalul és fűrészel. Mégis használható szekrényt kreál. Rengeteg jó ötlet lehet tőlük ilyen téren ellesni.

Előzmény: Törölt nick (175476)
motor-os Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175485

Hétvégi project. :-)

 

Előzmény: GPS (175470)
apaf3j Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175484

Oké, sok sikert. Lehet, hogy neked magától értetődő, de azért ide írom: ha mágneskapcsolós a fűrészed (gondolom, az), ezt a mágneskapcsoló és a motor közé kell bekötni. Nekem azt is mondták, hogy nem árt rá akár némi hűtőborda sem, ezért egy nagyobb alumíniumlapra csavaroztam fel, és a jobb hőátadás érdekében a processzoroknál is használt szilikonzsírt kentem közéjük. 

Előzmény: krizsi_l (175483)
krizsi_l Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175483

Köszi, mintegy 150 km a távolság.

Ez teljesen jó!

Előzmény: apaf3j (175478)
kukucs33 Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175482

"...ha lenne újjászületés, és lehetne választani akkor Japánban akarnék asztalos lenni :)"

Meggondolandó. De a kívánáskor azt is figyelembe vetted, hogy a klasszik időszakban ha hibázott a mester, azt nem feltétlenül az ujja bánta, hanem a megrendelő egyszerűen lecsaphatta a mester fejét?

Volt sok évvel ezelőtt az Iparművészeti Múzeumban egy kiállítás "A japán templomi ácsok művészete" címmel. Ott láttam olyat, hogy megröntgenezték egy kb 1000 éves várkapu illesztéseit (szétszedni nem akarták) és légmentes volt az illesztés. Ez jelent egyfelől precíz megmunkálást, anyagismeretet és felületkezelést és nyilván szigorú MEO-t is :-).

Előzmény: Törölt nick (175476)
Mr.Gabson Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175481

Nekem pl a Metabo gérvágóm nem lágyindításos, nekem is fáj mikor bekapcsolom. Mikor a 4 focilabdát csináltam, 720x indítottam el a 128 db. 5 és 6 szöghöz.

Gondolj-bele, ha még elektronikus-féket is kapott volna. Csak hát az már megint más árkategória sajnos.

 

Gábor

Előzmény: Törölt nick (175480)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175480

"Lágyindítás hiánya viszont nem tudom miért is gond."

 

Nem gond ha nincs, csak jó ha van. Pl krizsi_l leírta az egyik releváns okot: "indításkor ütés szerű terhelést kap a fogaskerekes meghajtás. " Naaagyon nem mindegy a fogaknak, a csapágyaknak hogy kapásból teljes erőn indul vagy fokozatosan pörög fel. Nem úri muri ez :) De minden ilyen meghajtású szerszámnál hasznos. Nekem pl a Metabo gérvágóm nem lágyindításos, nekem is fáj mikor bekapcsolom. Mikor a 4 focilabdát csináltam, 720x indítottam el a 128 db. 5 és 6 szöghöz.  De ezen kívül az összes maróm, asztali fűrész, merülőfűrész, mind lágyindításosok, sokkal másabb a kezdés, na. Aztán ahol a biztik is kicsik, ott amiatt is fontos szerepe lehet, kevesebb lecsapkodás fordul elő.

 

Előzmény: Hobbit_G (175468)
Kamelot Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175479
apaf3j Creative Commons License 2019.05.21 0 1 175478

Budapesti vagy? Ha eljössz érte, adok egy egyszerűbbet, egy ilyet. Vagy ha messze laksz, ezt megvenni sem vészes.

Előzmény: krizsi_l (175477)
krizsi_l Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175477

Köszi

Én 27eFt-ért vettem a fűrészem, arra egy kicsit ez túlzás :), bár igaz ha a fűrész kimúlik, ez még mindig megmarad.

Valami kicsi, ocó kellene, nem tetszik, hogy indításkor ütés szerű terhelést kap a fogaskerekes meghajtás. 

Előzmény: apaf3j (175473)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.21 0 0 175476

"csak a türelem, azt kell eltanulni tőlük. türelem és alázat."

 

Többek között ezért szoktam volt írni: ha lenne újjászületés, és lehetne választani akkor Japánban akarnék asztalos lenni :)

 

Meg ezért kedvencem az általam már többször emlegetett kanadai "szamuráj asztalos" is. Kicsit kedveli a japán kúltúrát úgy általában, és a videóiban a csapolások: megfúrja, véső, derékszöggel ellenőriz, próba, véső, ráspoly, derékszöggel ellenőriz, próba, véső,ráspoly - aztán olyan lesz a 10 centis átmenő csapja és a fészke a bemenetnél, mint a kimenetnél: tökéletes, "puffanós".

Előzmény: halaloszto (175466)
Egy griff Creative Commons License 2019.05.21 0 2 175475

Vannak azért véletlenek. :-)

Én is egyszerre rendeltem Famag Bormax készletet és vele együtt 2 japán fűrészt. Egy dozukit és egy ryobat. Csak kb 1 hónapja. Most nincs másik képem róla csak ezek:

A japán fűrészekről készül egy videó is kb 2 hét múlva, bár aki használja őket azoknak újdonságot nem fog mutatni! :-)

Előzmény: Computerguru (175461)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!