Nagyon szenvedős munka volt, mert egy pillanat alatt kikapta a nedvességet a ragasztóból.
Hát maga nem eresztette be azokat a téglákat valamivel?
Ha csak sima, híg D4-es oldattal megkened az illeszkedő felületeit egy festő-kefével és hagyod megszáradni - már nem "kapja fel" úgy a vizet a ragasztóból, mint aki egy hete nem ivott vizet.
Én még a csempét-járólapot is beáztatom egy nappal használat előtt (még akkor is, ha azt mondják, hogy nem kell) - mert pont azt kerülném el, hogy a csörröge-száraz lap rásüljön a ragasztóra.
(vagyis az érinkezési zónából ne kapja ki hirtelen a vizet, hogy egy leheletnyi megkeményedett záróréteget képezzen - mert akkor már annyi a ragasztási hatásnak, hiába köt meg később a távolabbi ragasztóréteg).
Amikor régi falra csempézek, ugyanebből az okból, azt is kötelezően átkenem előtte vagy hatósági primerrel, vagy (ahogy mondtam) fa-ragasztó oldattal.
Ez meggátolja a gyors víz-kiszipákolást a csemperagasztóból, időt hagyván a tökéletes adhéziónak.
Én 10-es ytong téglából raktam az emeleten a szobák válaszfalát a gyári ragasztójával. Nagyon szenvedős munka volt, mert egy pillanat alatt kikapta a nedvességet a ragasztóból. Viszont nagyon szép lett a fal. Én dekopír fűrésszel (13 cm lappal) vágtam ki a boltíveket az ajtóhoz. 4 ajtóhoz 2 db fűrészlap elég is volt. :) Csak kicsit megcsiszoltam a falat és utána 0-3-as anyaggal gletteltem. Olyan sima lett mint az asztallap.
Kerülöm az Ytongot, mert ha nem adnak vagógépet vele, akkor nehéz szabdalni flexxel.
Hosszú falak repednek is, pedig cserefa ékekkel úgy megékeltük őket, hogy pengtek.
Elvileg pe kéne építeni dillatációs hézagokat és ha keretszerkezet az épület, akkor az oszlopkra kéne tenni egy 2.5mm vastag lemezporfilt az fal inditásánál, ami hagyja mozogni a falat.
Ha nincs törve, repedve az öntvény sehol akkor ez a gép nagyon megéri majd valakinek. Én is lecsapnék rá, ha volna elég helyem a műhelyben, de sajna nincs.
5 éve építtettem egy ifjúsági szálláshely kategóriájú épületet. 250 m2 alapterület, földszint + tetőtér. Gondoltuk, a válaszfalak legyenek YTONG-ból, mert az pontos, nem kell vakolni.
Meg is beszéltük ezt a kőművesekkel. Amikor eljutottunk a válaszfalig, megyek az építkezésre és látom, hogy az 5 méter hosszú válaszfal olyan, mint egy íj, van benne min. 3-4 cm. Közelebb érve a gyanú beigazolódott. Nézem, az ytong téglák hol itt, hogy ott sarokkal kiállnak a sorból. A téglák között 1 cm habarcs.
Mondom a "mesternek":
- Laci bácsi, ez mért ilyen?
- Ó, jó ez így, majd legyaluljuk.
- Dehát ez ytong, ezek a téglák mm pontosak, 2-3 mm habarccsal kellene rakni, most az sem lesz elég!
- Ó, az hülyeség, ennyi kell neki, nézze csak, 50 éve építek házakat, én tudom!
Na ennek az lett az eredménye, hogy vakolni kellett az ytong falakat. Utána a vakolat hálósan megrepedt (pár napos korára).
A 2x2 m-es fürdőszobában 2 cm-es függőhiba, vagy a derékszöghöz képest pár cm eltérés simán összejött. Az ajtóknak kihagyott résekről pár hete beraktam ide fotót.
Aztán a kőműves meg volt sértve, amikkor visszatartottunk a munkadíjból a + vakolóanyagra, meg az üvegszálas tapétára, ami elvileg nem is kellett volna, meg purhabra, amiből 3x annyi kellett, mint normálisan.
És akkor még nem számoltam a 7 cm széles takaróléceket, mert az 5 cm-es rés az ajtók körül legtöbbször megvolt.
A szomorú igazán az, hogy évek alatt elég sok kisebb céget láttam dolgozni EU pályázatos építkezéseken és a fentinél rosszabbakat is láttam. Ritkán jobbat is.
Van pár olyan fejlesztés, ami még mindig nem ért el a kőmérgesekhez az elmúlt két-háromezer évben... Ilyen csodás és korszerű találmány a madzag és a cövek... Pedig ezeknek a segítségével már ki lehet jelölni a pontos (!) derékszöget és az egyenest. Egy darab kavicsot vagy csavart hozzáadva már a függőleges is menne, s ha ehhez még hozzáadja az ember a 'slagos' vízmértéket és a mérőszalagot, akkor már minden adott a pontos munkavégzéshez. De hát sokkal egyszerűbb a vinklihez igazítani négy madzagot, ami tíz méteren vagy derékszöget ad, vagy pedig nem, mint normálisan megszerkeszteni négy merőlegest...
Ha győzöd árammal, és ki is tudod használni, akkor még a szükséges felújítással együtt is megéri. Feltéve ha nincs valami rejtett hibája. Hiányzó alkatrész, repedt öntvény stb. Biztosan van rajta 4kW körüli motor plusz a behúzó. Bár láttam már ilyet 2,2 kW os motorral is. Ott erre futotta a hálózat, a tulaj azt mondta hogy nem kell 4-5 mm fogásokat venni és használható.
Elkezdett nagyon csikorogni a szalagcsiszolóm. Elmúlt 3 éves, elérte az avulási határidőt.Szétszedtem megnézni, lehet e valamit kezdeni vele. Összességében kellemesen csalódtam. A bélés a szokásos kínai, de a műanyag ház és a motor elég korrektnek tűnik. Az egész belsőn látszik, hogy porszívó nélkül vagy a saját porzsákját használva elég jól megtölti porral saját magát. A csapágyak kínai minőségűek, lemez porvédővel. A motorcsapágyak cseréje könnyen ment. A motor tengelyén a kihajtásnál látható az első alapvető probléma, az áttétel teljesen száraz.
A fotó nem sikerült, de a tányérkerék tengelyén látható kis dudor az összes kenőanyag, amit a környékről sikerült összekaparni.
Némi minőségi zsírral összerakva egész jónak tűnő hangja lett. A kihajtó tengely külső 638-as csapágyán furán benyomódott a külső porvédő.
A csapágy jó oldala
És a rossz HPIM 4333
Na itt volt
a másik kínai barbatrükk. A csapágy támasztását, és ezzel együtt a tányérkerék hézagolását ezzel a tányérszerű alátéttel oldották meg.
A külső rész a csapágy porvédőlemezén, a belső meg a bordásszíj agyrészén támaszkodva hézagol! Ugyanazon csapágy külső álló és belső forgó részén egy alkatrész.
Itt a tányérkát kihagyva 8-as hézagolóval állítottam be a holtjátékot. Láss csodát! Megszűnt az újkorától hallható sivító hang, teljesen kultúráltan jár. Hátravan még a szalagot meghajtó tengely csapágyazása. Kicsit szoros az illesztés, óvatos kopácsolásra nem mozdul. A pillekönnyű műanyag nem hiszem hogy erősebb csapásokat kibírna, így csak a kenőanyag pótlása után két gumi porvédő a javítás.
Csapágycseréhez ki kell tépni a golyókosarat, kiszórni a golyókat és kihúzni a tengelyt. Már csak az első szalagvezető van hátra. Ez sima siklócsapágy, szintén kissé száraz. A tengelyen látszik a kopás. A lemezházban ügyes kis dudor akadályozza meg a tengely elfordulását. Ezt kireszelve és 1/3 részben elfordítva már ismét sima felületen futnak a perselyek. Itt is kenőanyag pótlás, aztán próba. Sokkal jobb a hangja mint akár újkorában, ezt az egészet hamarabb is megcsinálhattam volna.
Az üveg eme tulajdonságát ismerem. A tapolcai üveggyárban van felakasztva egy hatalmas, több száz kilós üvegcsepp egy drótkötélre. Amikor felakasztották akkor még kocka volt. Ez egy látványos kísérlet volt annak idején, hogy hogyan képes deformálódni az üveg a saját súlya alatt. Állítólag tíz év alatt képes volt a hatalmas kocka átváltozni cseppformájúra. Én már csak a csepp formájában láttam.
És az is tudtad hogy a víz oldja az üveget? Nagyon kicsit de oldja, így akárhányszor iszol üveg pohárból, mindig kerül a szervezetedbe egypár üveg molekula. De mivel rettentően kicsi ezért kárt nem tud okozni a szervezetben.
Nálam előfordult patronnál is a bosh gépemen. Nem is egyszer. Az ok az, hogy a tokmány rögzítője egy tüske, amit benyomva rögzíti a tokmányt és ez a tüske kinyomódik a rögzítő helyzetből, ha túl erősen szorítom meg a patront. Nagyon utálom emiatt azt a fajta tokmány rögzítést.
A rebir tudtommal professzinális gépeket csinál, ipari felhasználásra, de nem olyan nagy cég mint például a dewalt. Az a nagyobbik gyalu amit néztél az tényleg elég brutális darab, ami egyébként ácsgyalu, gerendák gyors gyalulására készítették.
Egy pár padláson már megfordultam. Láttam, hogy milyen munkára képes egy profi, magára adó ács. Sajnos az ilyen nagyon kevés. Sőt egyre kevesebb. A fiam most építkezett, ne tudd meg, milyen nehezen talált olyan ácsot aki normálisan dolgozik.
A legtöbb tetőszerkezet amit láttam sokszorosan túl volt méretezve indokolatlanul. Egy 4*5 méteres kicsike házikó sátortetős tetőszerkezetét miért kell 20*20-as gerendákból elkészíteni úgy hogy még fedélszéket is csináltak. Ez a megrendelő lehúzása rovat inkább, mert sok mester annyiért vállalja el a munkát amennyibe az anyag kerül. Így megéri neki sok anyagot beépítenie.
Amikor építkeztem, akkor megvettem az ácsmunkákról szóló szakkönyveket. Alaposan tanulmányoztam, majd bekérezkedtem olyan építkezésekre ahol "szakemberek" éppen építettek valamit, hogy tapasztalatot is szerezzek. Kb 40-50 építkezésen voltam, "tanulmány úton". Ekkor döntöttem el, hogy ha lehet akkor ne bízzam magam a "szakemberek" tudására, mert láttam, hogy milyen kontár munkákra képesek. A hőszigetelésről meg sokuknak fogalmuk sem volt. Például láttam olyat, hogy egy 10*10-es gerendát feles átlapolással csapoltak, majd egy 60-as szöggel rögzítették. Így az átlapolásból csak 1 cm hosszan kinyúló szeg a másik szarufában szerinted mennyit tarthat? A centit nem használták sokan, csak úgy szemre vágtak. Az ácskapcsokat is rosszul használták páran, szétrepesztve vele a szarufát. Na az ilyen "mekmesterekből" én nem kérek.
Kb 10 éve hívtam egy szakit húzza le a betont a konyhámba. Szemmel láthatóan görbe volt a deszkája . Kérdeztem ezzel akarja e lehúzni mert ha igen két zsák csemperagasztóval többet veszek. Nem értette a fekete humort .
Talán, nem tudom. A CMT marószárból kinézem, hogy méretpontos. A többi 8-as kés nem rázódik ki, de most megyek a edzőterem, meglássuk óvatosabb fogással mi történik.
Akkor nem lehet más, mint hogy méreteltérés miatt nem szorítja meg a patron eléggé ezt a marót, hiába húzod meg jól. Gondolom századokról van szó, így nem tudom mit tehetnél... Esetleg a maró szárát megfújni finom homokkal, hogy érdesebb legyen. Talán már az is segítene.
Az utóbbi időbe több olyan olcsó marószerszámot vettem piacon, amik nem kisebbek, hanem pont annyival nagyobbak voltak, hogy nem bírtam beledugni a 8-as patronba.
Akkor már csak az kellene, hogy a kőművesek is ilyen pontosan dolgozzanak :)
Pedig már vannak (nem is méregdrága űrtechnikai) mérőeszközeik - ami igencsak segítené őket a pontos munkában, anélkül, hogy világraszóló nagymesterek lennének. Ha használnák - illetve ha a főnökeik előírná a használatukat.
Tudom, azt mondják erre, hogy: "Lézeres mérőt - ezeknek? A nevüket sem tudják még kiolvasni sem... nem hogy leírni".
Ez sajnos az elmélet. Így kellene persze lennie biztosan, ezt aláírom.
Az utóbbi 10 évben végigasszisztáltam néhány kisebb-nagyobb tető készítését és nem egészen ezt láttam megvalósulni.
Ennek olyan oka is lehet, hogy egy "csapatban" mondjuk van 1-2 ács meg 10 nem ács. A nem szakemberek egy idő után kb eltanulják a fontosabb dolgokat, oszt így megy a munka.
Nagy fogás alatt azt értem, hogy egyszerre sok anyagot. A rajzon is látható szintkülönbséget 8mm-re számoltam, 3-4 mm fogásokkal csökkentettem az átmérőt.
Nagyon látványos a szintkülönbség?
Több mm-ről beszélek, ld. lentebb. Amikor kilazítottam a patront, a marókés visszaesett koppig, pedig eleve úgy raktam bele.
Ez lenne a munkadarab, a fabicaj kerékagyai lesznek belőle. A nagyobb átmérő 60mm, a kisebb 35, ez fog illeszkedni a "faküllő" közepébe fúrt 35-ös furatba, csak hogy egyszerű legyen.
No ehhez találtam ki ezt az ollószerű maró bizbaszt. Alul van egy 6-os csap, ami a kerékagy közepébe illeszkedik, e körül forog az egész miskulancia. Az olló nyitása adja az átmérőt.
A tervekhez képest ilyen háromsebességes váltó szíjtárcsákat tudtam marni :-D Na jó, 3db azért sikerült, de azt hiszem kettő kuka lett.
Én már nem emlékszem milyen a tritonon a mélységütközés (3 nút kimarása után ment rögtön asztal alá), gondolom a cmt-n is hasonló. Én inkább arra gyanakodnék, az mászott el. Ha a patronon belül annyira meglazul egy ilyen szár hogy mélységében becsúszik, akkor ott baj lenne - szerintem. Főleg nagy fordulaton, gondolom nem egyes fokozaton pörgetsz egy ilyen spirálmarót.
A "minden menetnél" az:
- egy nútot jelent, több lépésben szélesítve és ott látszik a szintkülönbség?
- vagy x különálló nútot martál - elvileg - ugyanabban a mélységben és méréssel hoztad ki a különbséget?
Elképzelhető, bár nekem addig volt ilyen bajom, amíg tokmányba fogtam ezeket a cuccokat. Mióta patronos megoldásom van még nem fordult elő megfelelő erejű meghúzás mellett.
No, köszi a tippeket legközelebb kipróbálom a petróleumos áztatást ha üveget kell vágnom. Meg mondjuk sokszor használt üveget próbáltam vágni és annyira valóban nem tisztítottam meg...
Próbálgattam ma a gyalut. Hát sajna nem lehetek vele elégedett. Az a baj, hogy ennek a teszkós Reikel gépnek a talpa nem frankó. Egy kissé homorú az egész, a belépő talp egyik irányba ferde, a kilépő talp meg a másikba.
Így pedig tulképpen nem is lehet vele keveset gyalulni, mert úgy beállítva semmit nem fog amikor már teljes hosszon felfekszik.
Ha maxra állítom, akkor meg a deformitása miatt olyan erőre van szükség áttuszkolni alatta az anyagot, ami nem egészséges.
(Később majd a szerszám lesz tologatva az anyag felett, de még nincs eldöntve, hogy az asztalra miképpen legyen rögzítve az anyag az ilyesmihez - szóval a teszt kedvéért most a lécet toltam) http://habfarago.hu/galleries/pictures/asztalosgep/gyalu.mp4
Ráadásul az anyag mindkét végén 10-10 centi hosszon fél milliméterrel többet is visz ez miatt. Szóval ugyan valami 8 ezerért vettem, de nem is jó. Az elv működőképes, de vagy szétszedem és leszerelem róla mindkét talpat, vagy veszek valami komolyabb kivitelű gyalut, még nem tudom.
Ebben a kiépítésben amiben használom nem igazán volna szükség a talpára. Persze könnyen kis is lehet venni kézi gépnek, akkor meg hiányozna.
Ismeri valaki a Rebir márkát? Kétféle gyalut hirdetnek, a nagyobbik elég brutál gépnek látszik, bár meglehet be sem fér abba a ketrecbe amit csináltam...
Leveszed a falnyílásról a méretet. Megbeszéled a vakolatot. Mikor viszed a kész ajtót 5 cm-rel kisebb a nyílás, mert vastagabbra sikerült a malter. Vááááá!
A petróleum, vagy a WD40 azért segíti a vágást - azokon túl, amiket eddig Repülős itt ma elmondott -, mert ahogy megkarcolódik az üveg, abban azonnal megindul a felületre merőlegesen egy repedés.
Az üvegvágó úgy műkszik, hogy az üvegnek, mint folyadéknak megbontja a felületi feszültségét.
Namost a repedés annál mélyebb lesz, aminél volt petró. Jóval mélyebb lesz. És ettől sokkal könnyebben fog lerepedni a végén a tábla.
Amúgy ha kerekes, ha gyémántos a vágó, az sem mindegy, hogy milyen élszögekkel készítették. Ui. a vastagabb üvegekhez hegyesebb, a vékonyabbakhoz tompább élszög kell.
Elképzelhető, hogy ha túl nagy fogással marok vele, akkor berezonál és kirázódik a patronból ? Nyugi nem repült ki, csak a fixen beállított mélység határoló ellenére minden menetnél egy kicsit mélyebben mart. Persze mindezt csak a végén vettem észre.
Olvastam egy vállalkozásról. A mérnök CAD programmal megtervezi a tetőt. A faüzemben CNC-vel legyártják. Minden darab megszámozva. A helyszínen csak legózni kell.
1-2 cm a hiba az ácsmunkába, ha csapolni kell, akkor még kevesebb.
Képzeld el, hogy amikor a szarufákat kármizzák, akkor készítenek egy sablont colos deszkából és az összest szarufát egyformára gyártják egy tetősíkra.
Ha nem lenne a talpszelemen és a csúcszelemen külső éle tökéletesen párhuzamos és mindkettő vizszintes, minden szarufát újra kéne kármizzanak. A tetőre kimászott ács nem tudja újrakármizni (lehet, hogy pótolni kell rá), vissza kell adni a vágónak, le a tetőről. Azt nem fogják, úgyhogy megcsinálják a székállásokat pontosan.
Még 4o méteren sem lehet egy tetőbe 1ocm. Látszik, amikor felteszed a cserepeket.
Világéletemben vasas voltam és szolgáltató céget irányítottam Kft.-nél és Zrt.- nél. Nyugdíjba mentem és hasonló tevékenységre amit korábban más cégnél csináltam vállalkozást akartam indítani. Az engedéllyel foglalkozó hölgy azért akarta megtagadni az engedély kiadását, mert nem volt (és most sincs) kereskedői végzettségem. Ismertettem az előzményeket, és azt mondta, hogy most indul ruhaipari kereskedőknek egy tanfolyam és 67 e. Ft-ért indulhatok, ha elvégzem akkor kiadja az engedélyt. Csúnyán összevesztünk, megkaptam az engedélyt. Soha nem ellenőriztek, de biztos ami- biztos alapon KFT.-t alapítottam. Kaptam ellenőrzést, de a végzettségemet soha nem firtatták. Szerintem, javításra, kereskedelemre alapít BT.-t akkor nem gond a végzettség. A leendő könyvelője tájékoztatni fogja a lehetőségekről.
Én egy műbútor asztalos pince műhelyébe járhattam be 10-15 éves koromban iskola után. Régi bútorokat újított fel a mester, rengeteg faragványt készített a sérültek helyére, sellakozott igazi csontenyvvel ragasztott. Nekem valahogy nagyon tetszett az illata, pedig a valóságban igen csak büdös a csontenyv a főzés közben. Az egyik munkája nagyon megmaradt az emlékeimben, egy nagyon szép intarziás betétű a szélein pedig faragott díszű francia barokk komódot újított fel. Nagyon viseltes és sérült volt amikor először láttam és pár hét alatt az öreg egy csodát tárt a szemem elé a felújított komóddal. Rá sem lehetett ismerni olyan szép lett. Nagyon tetszett az ahogy a hiányzott faragványokat pótolta meg az intarziát javította, órákig el tudtam nézni csendben ahogy dolgozik, csak a miért kérdéseimmel zaklattam az öreget állandóan :) Emlékszem, hogy állandóan a szájának a sarkában volt a pipa, még akkor sem vette ki ha beszélt, de sohasem gyújtotta meg mert még fiatal korában leszokott a dohányzásról. :) Nagy dumás volt egyébként az öreg, folyamatosan ugratta a segédet és engem is.
Újra fel lehet használni régi ablak üveget is. A műhelyem ablakait is régi üveggel üvegeztem be. Egy dologra kell rettentően figyelni az ilyen régi üvegek vágásánál, mégpedig arra, hogy ragyogóan tiszták legyenek. Nem elég 1-2 alkalommal lemosni róluk a port és a koszt, addig kell tisztítani amíg tökéletesen nem ragyog mindenhol. A poros üveg azonnal hazavágja az üvegvágó görgő élét, akárhogy vigyázol, és akkor fordíthatsz új görgőre. A porszemcséken a görgő sem fog egyenletes karcolást csinálni, tehát nem fog rendesen törni az üveg sem. Pár régi ablakot én is elbasztam mire erre rájöttem.
Nagyon szépen sikerült megcsinálni, s pláne, hogy tartós maradt fenyővel, grat, a házhoz is :)
Komplett ablaküvegem van otthon a régi bontásból, azt le kéne mérnem, de garázsban maradni fog mindenképp a műanyag, az gyorsabb és egyszerűbb.
Van egy kis melléképület kint, annál meglátjuk mit barkácsolok bele, mert azt amúgyis rendbe akarjuk tenni, csak a kedv hiányzik nagyon hozzá.
Sajnos utcára nincs udvarból közvetlen kijárat csak házon keresztül vagy le kéne bontani a fél kerítést a teraszon hozzá, ez nagyban befolyásolja az előrehaladást és csupa lommal van tele. Majd jövőre remélem már össze tudjuk hozi a konténert és a hosszabb szabit, hogy avval haladhassak, de mindig van fontosabb téma, mint most a szekrény. Anyag megvan otthon csak épp időm nincs rá :(
Hiába van leszabva minden, hozzá kéne jutnom legalább az alapváz legyen kész, az ajtók egy része ráérne utólag is.
Hát ez az, hogy csak voltak: "Voltak a profilgyaluk, amivel nagyon szép dolgokat csináltak." Mi meg mindent csak spec géppell tudunk elképzelni. Gyerekkoromba volt egy asztalosbácsi szomszéd. Néha beengedett a műhelyébe de nem nyúlhattam semmihez. Irdatlan mennyiségű gyaluja volt. Akkoriba inkább az tetszett bennük, hogy csoda csillogók voltak és mindegyikbe benne volt a monogrammja mert ő készítette őket.
Köszi. De hidd el, nincs ebben semmi különös, csak én nem várom, hogy a galamb megsülve kerüljön repüljön a számba elvet vallom és azt, hogy mindent meg lehet tanulni csak akarás kérdése az egész. :)
Szerintem az élezés nagyon is idetartozik :) Tompa vágó/vésőszerszámokkal nem lehet dolgozni, ezt is meg kell tanulni.
Késélezés az nagyon nem az én asztalom (megpróbáltam ugyanezeken a köveken, de inkább hagyjuk). De a vésőélezés is csak azzal a sablonnal megy egyelőre, amit linkeltem a posztomban. Azzal viszont nagyon nem lehet elba**ni, ahogy tapasztaltam.
A kövek pedig King vizeskövek. Amit majd még meg kell oldanom az az időnkénti síkba csiszolásuk. Gondolom valami nagyobb gyémántlappal célszerű.
Nem az üvegvágóval van a hiba, hanem a gyakorlatoddal és az üvegvágó kezelésével. A mester aki nálam szabta az üvegeket egy filléres kommersz üvegvágót használt, de azt két vágás közben is műszerolajjal félig töltött bébiételes üvegben tárolta. A gond ugyanis az, hogy az üvegvágó kereke nincsen csapágyazva. Ha paszentos és még nem kotyog akkor maximum 2-3 métert tudsz vele szépen karcoltatni, utána a kerék kezd megszorulni mert kimegy belőle az olaj. Ha megszorult akár csak egyszer is akkor az már nem forog, és nem tudsz vele szépen egyenletesen karcolni. Ilyenkor az üveg letörésnél keresztbe betörhet az üveg, vagy csak nem a karcolás vonalon törik majd el hanem valahol össze vissza. Ha viszont a kerék már azért nem ül passzentosan a tengelyen szorulás nélkül, mert már kikopott akkor meg a büdös életben nem fogsz tudni többet egyenes vonalat karcolni. Csak látszólag lesz egyenes, de a kerék imbolygása miatt hullámos az a vonal. Ilyenkor megint nem jól törik az üveg.
Az üveges úgy vigyázott arra a vágóra mint a szeme fényére, hiszen ezzel kereste a kenyerét. Hiába filléres tétel egy üvegvágó, egy olyat kell kifogni az üzletben amit nem hétfőn vagy pénteken gyártottak, mert ezek szarok.
Nekem is ugyanilyen olcsó üvegvágóm van, használat közben nekem is olajban ázik. Amikor meg nem használom, akkor meg egy nejlonzacsiba olajosan betekerve várja a sorsát. Egy jó üvegvágóval gyerekjáték megtanulni vágni, én is meg tudtam tanulni azóta. De szarul kezelt vágóval sohasem fogsz megtanulni jól vágni.
Pont így jártam. Vettem angol gyémánthegyű üvegvágót. Felvágtam vele két tábla bontott üveget. Kb.60x140cm. Két vágást nem tudtam vágni ami egyenesen tört le. Ha hosszú, ha rövid volta vágás, egy darabig egyenes, majd íves. Vagy a szerszám nem jó, vagy az üveg volt öreg. Vagy 40 éves.
"Részemről szintén megfordult korábban az ablakkészítés gondolata, de hamar letettem róla, egyszerűen anyagilag nem éri meg.
Még ha csak fenyőből csinálnám (ami nem lesz tartós garantáltan :D), akkor se olcsóbb."
Na ezzel azért vitatkoznék. Több mint 20 évvel ezelőtt a 90-es években kezdtem el építkezni. elég határozott elképzelésem volt, hogy milyen ablakokat szeretnék. Tudom nem szokványos amit kitaláltam, és azt is tudtam, hogy készen nem fogok még csak hasonlót sem kapni, ezért arra gondoltam hogy legyártatom őket. Az ablakokat boltíves, belső osztásosra terveztem 3 rétegű üvegezéssel gáztöltés nélkül. Mind a 3 réteg üveg 4mm vastag, közöttük 10-12 mm alu távtartóval képzeltem el. Az ablakok mérete sem szokványosra terveztem. 3 darab 250 cm magas és 180 cm szélesre a nappalihoz, és további 3 darab ablakot 3 méter széles félkörívesre és ugyancsak osztásosra. Egyik ablaknál sem akartam nyitható részt, tehát így elég egyszerű és gondoltam olcsóbb is. Kértem árajánlatot asztalostól, ablak gyártó cégektől. Darabját 200.000 Ft-ért készítették volna el üvegezés nélkül. Csak az ablakok fa váza 1.200.000 Ft lett volna + az üvegezés további 300.000 Ft. Ez még most is nagy pénznek számít, akkor képzeld el, hogy a 90-es években mekkora összeg volt ez. Erre nem volt ennyi pénzem mert nem vagyok semelyik pártnak a tagja, és lopni, rabolni sem akartam. Ezért magamnak kellett elkészítenem szinte nulla szaktudással és majdnem nulla felszereltséggel. Egy lengyel piacon vásárolt orosz kézi elektromos gyalugépem, egy barkács felsőmaró gépem, egy kézi barkács szalagcsiszoló gépem és egy barkács dekopir fűrészem volt, meg egy rossz életlen vésőm és kalapácsom. Ezzel kellett mindent megoldanom.
Vettem a tüzép telepen 40.000 Ft-ért sima építőipari luc fenyő pallókat és mivel akkor még nem volt műhelyem így a padláson készítettem el az ablakokat és az ajtókat is amik szintén boltívesek és hőszigeteltek belül.
A háttérben az elkészült 250 magas ablakokkal, az asztalon meg a 300 széles ablak.
A padlásra csak egy létrán lehetett felmenni egy szűk felnyitható ajtón így a kész ablakokat és ajtókat csak a háromszög fal kibontásával tudtam kihozni onnan.
Egy tél alatt lettem kész velük, úgy hogy csak az eseti órákban 1-2 órát és a hétvégeket tudtam csak rááldozni. Amikor kész voltak az ablakok akkor azokat beépítettem a közben fedél alá került házamba (amit szintén én építettem fel saját két kis lapát kezeimmel). Utána egy üveg nagykereskedésben vásároltam ha jól emlékszem 12 tábla 4-es üveget, 120.000-ért, távtartót, és páraelszívó golyókat meg egy karton nagy tubusos tömítő pasztát. A szomszéd faluból áthívtam az üveges mestert aki a fiával 2 napig csak szabta az íves üvegeket, azért tartott ennyi ideig, mert 192 "kockát kellett" elkészíteni. Egy ablakon megmutatta hogyan kell összeragasztani a rétegeket és hogy kell meghajlítani ívesre a távtartót, hogyan kell megtölteni páraelszívóval és hogyan kell légmentesen lezárni az összeragasztott üvegeket. Utána a többit magam csináltam meg 1 hónap alatt a munka mellett.
A teljes költségvetés így durván 160.000 Ft lett az 1.400.000 helyett, plusz ebben a 160.000-ben mg benne van 3 db kicsi boltíves nyitható tűzfalra kerülő ablak is és a 2 db bejárati ajtó is még kijött az anyagból.
Az ajtók és az ablakok azóta már többször át lettek festve, mégis jó a sima lucfenyő. Talán egy kicsivel sűrűbben kell festeni mintha boroviból készítettem volna.
Csak hogy értsd hogy milyenek az ablakok :
Na ez után is azt mondod, hogy nem éri meg házilag elkészíteni?
Ha ilyen lett volna a házgyári ablakom tán sose lessz műanyag nyílászáróm. Az a Názáreti ács külmbet csinált mint a házgyárak. Itt a helyi házgyárba olyan fenyőből dolgoztak amin előző nap még a fenyőrigó fütyörészett. Mikor megkeptuk a kérót, reklamáltam mert a nagyszobai és a konyhai ablaknál a nyíló és a tok között 18 mm-es rés volt. Pénzt kínáltak de mondom, attól befúj a szél. Hoztak mégrosszabbat. Harmadik próbálkozás utánn csak a pézbe egyeztünk ki. Hetekig csiszolgattam a kis léceket a rések megszüntetéséhez. Ahogy kezdett kiszáradni a fa, úgy estek szét az ablakok. Ötből csak kettő maradt nyitogatható. Az út túloldalán épült házak már normális ablakot kaptak nem a középforgós házgyári kivitelezésűt.
Ezt jelenti az Eurofalc 18, még Elurofalc 18/12-nek is nevezik. Általában belül az anslagnál is van egy kis kéder, de az már nem a szabványos megoldás. Az Euronut ugyanilyen, csak a tokok van egy kis nut, amibe a nutos záródarab illeszkedik.
Ehhez falcos záródarab jár. A rúdzár nut, ami a nyilón az anslag után az első falcon van, minden faablaknál ugyanaz.
A luft a nyiló és a tok között, a rajzon 3mm, azaz összesen 6mm a két luft.
Ez egy általános szabály az épületasztalosságba, ha kapu, ha belső ajtó falcos vagy falc nélküli, ha ablak vagy külső ajtó, a tok és a nyiló luftja 6mm. Erre van gyártva az összes vasalat: zsanérok, bevésős zárbetétek, stb. Ami még fontos, az az anslag (ANSCHLAG ) vastagsága, azaz a távolság a tok belső síkjától a nyiló belső síkjáig. Ez max. 19.5mm lehet. Másképp szabvány zsanért nem lehet szerelni rá.
Komplett késszett egy fajta profilra Eurofalc 18 zárfalccal, lapkás késekkel, kb.8.ooo-1o.ooo eurótól, olasz gyártmány.
Felfűzől több kést a tengelyre (ami magasságban állítható az asztalhoz képest) és egy állítással megcsinálod az összes marást és csapolást, egy állítás a nyilónak és egy a rámának- (a marógépnek kell legyen gépí előtolása). Kiveszi az üvegécet, sorol, összeállít csapot két darabból, középenfelnyiló ellenprofilját is megcsinálja, stb. A csapolási mélysége 13omm, az ajtót is megcsinálja.
A lapkákat is kell cserélgetni elég sűrűn. Kell egy rámaprés is az enyvezéshez.
Olyan technológia, hogy a falcokat ne kelljen egyáltalán csíszolni, 25oe euró induló ár.
A legtöbb munka a festése, min. 8 évet kell tartson a déli homlokzaton a felületkezelés. Ehhez szárazon 2oomikron kell legyen rajta a lakkréteg, ami kb. nedvesen kb. 2x 21omikron lakkot jelent. A lakkrétegen kivül van még 3 réteg, egy gombavédő uniformizátor, egy pác és egy színtelen filler alapozó, amit kell csíszolni is. Ez transzlucid (azaz valamennyire átlátszó) vizes alapú kezelés esetén. Az opák (nem átlátszó) felületkezelésnél kell egy gombavédő, egy szállekötő, színezett filler alapozó és egy réteg színezett lakk.
Ezen kivül kellenek mindenféle spéci tömítőanyagok a csap és a friz illesztéséhez is, hogy ott ha reped, ne folyon be a víz- mert vagy a nyiló vagy a tokon ez az illesztés vízszintes.
A logisztikája a felületkezelési anyagoknak egy agyrém.
Főleg, ha egy megrendelésnek kell még egy-két pótlás három év után.
És mikor még nem voltak gépek nem gyártottak ajtót-ablakot az asztalosok. Igaz. Nagyon régen asztalosok sem voltak. Akkoriba ácsnak hívták a fával bütykölőket akik azért készítettek ablakot is.
Külön egy szerszám az ablakszárnyhoz kívül,egy belül egy a csapra egy a résre, Ugyanígy a tokhoz. És ugyan így az ajtóhoz. Van még szerszám a sorolóhoz. Az üvegléchez stb.
Akkor macerás ha kicsorbul, mint nekem az egyik. Na azt melós volt kicsiszolni belőle de találtam még régen vett durva fenőkövet. A többit meg simán 800-1200-4000 szemcséjű vizesköveken. Jó ... nem annyira simán, mert csaltam. Én kézből nem hinném hogy szépen tudnék élezni, ezért használtam ezt a sablont.
Szóval vegyél jó fenőköveket, vagy gyémántlapokat aztán jó lesz az. De addig is jó forgácsolást vele :)
Ma végre kipróbáltam a cseresznyés vésőmet. Húdekurvára vág érzés fogott el. Aztán az hogy sose fogom tudni úgy megfenni ahogy gyárilag van megfenve. Bogot is véstem vele meg se látszik az élén.
Durván 80ezertől felfelé már lehet velük dolgozni, dolgoztam olyan maszeknál is ( a maszekok többsége ilyen) ahol csak alapgépek (egyengető,vastagoló,körfűrész,szalagfűrész stb)vannak és azokkal is lehet ablakot ajtót készíteni szép minőségben, nyilván ahol egy erre tervezett automata/többtengelyes/ cnc gép van az az ablakprofilgyártásban verhetetlen persze a hozzávaló szerszámmal. Nem akarok árversenybe bocsátkozni, csak arra próbáltam rámutatni a lelkes ablakot készíteni akaró embernek hogy egy ablakszögmarásnak drága lehet a felszerszámozása, persze mint már beszéltük mindenki abból főz ami van, én nem állnék neki egy ablakkészítésnek 1 db passzítófűrésszel, 1 db keretesfűrésszel és 1 db kézigyaluval és egy falcgyaluval igaz meg lehet ezzel is csinálni.
"Mit használjak hordónak tartálynak? Használt festékes, ragasztós tartály jó ennek?"
Festéket/ragasztót sok fajta edényben tárolnak, hogy most nálad melyikről van szó, azt csak Te tudod. Mindenesetre, ha valami műanyag/vékony lemez vödör, hordó, azt a porszívó jó eséllyel össze fogja szívni. Nekem a hamuporszívóhoz egy 60literes bordázott acéllemez hordó van a ciklon alatt, de még az is szokott egyet-egyet hangosan pattanni, amikor befogom a cső végét.
Az a jó, ha az ember tényleg tudja, hogy honnan való, és mi volt rajta. Én se használtam volna fel a konyhába, ha nem lettem volna biztos abban, hogy mi is volt rajta, és hol tartották :)
"Ja! Mert előtte gyomirtót, vagy állati antibiotikumot tároltak rajta."
Ez részigazság. A raklap egy gyűjtőfogalom, sok mindent takar. A nagy többség (miután mással nem igazán találkozott) a szabványos EUR palettát érti alatta. Ezt tényleg érdemes kerülni, mert valóban akármi is lehetett már rajta, meg kötelezően gomba és rovarirtó kezelt. Ráadásul a jót nem adják ingyen. Viszont rengeteg egyéb egyszer használatos raklap is van, amiről tudható, hogy mit szállítottak rajta. Többségében még örülnek is, ha elviszed ingyen. :))
(Legutóbb egy 250x420-as palettából nyertem ki 7db 250 hosszú 4x8-as staflit. Polikarbonát lapokat szállítottak rajta. Az csak nem mételyezte meg a fát... :)) )
Temészetesen igazatok van, az ablakgyártás nem egyszerű feladat.
De! Itt és most átsiklottatok a kérdés lényegén. (szerintem)
"Kerti faházunkhoz szeretnék készíteni egy fekvő alakú,
90cm széles és 60cm magas, egyszeres üvegezésű bukóablakot."
Úgy gondolom, egy kerti faházhoz nem szükséges olyan minőségű ablak, mint egy lakásba.
Bizonyára ezért szeretne maga csinálni egyet, mert felesleges oda lakáshoz készült ablakot vennie.
A magam részéről 4x8-as a 4sarkán összecsapolt keretet csinálnék befalcolva az ablaktáblának és ebbe egy hasonlóan készült ablaktáblát tennék. Üveg helyet meg polikaronátot.
Ilyenbe már bele sem akartam menni hogy ablakgyártó gép....az már tényleg nem a hobbi kategória, rendes marószerszámot akarsz venni asztali marógépbe vagy többtengelyes gépbe ott csak a marókés lesz 80.000FT-tól felfelé.
2:27 nél marógépbe való fűrészlapot tett be csapoláshoz, én nem tolnám neki így az anyagot.
Raklap beszerzes: a beszerzes hatekonysagat novelheti, ha olyan cegek korul tajekozodtok, ahol olyan tevekenyseget folytatnak amihez lemez (fém) alapanyag szukseges. (rozsdamentes kiegeszito gyartas, lemezszekreny, jarmufelepitmeny stb). En a veletlen folytan talaltam egy helyet, ahonnan 4600(cm!)x 1000- es raklapokat hozhatok el, amik inkabb gerendabol vannak (5x10) mert ami erkezik rajta nehez.
Gyalupadhoz, fahazhoz stb idealis anyag, remelhetoleg ingyen, szerintem erdemes tajekozodni bar bevallom nem ismerem az ottani viszonyokat...
Részemről szintén megfordult korábban az ablakkészítés gondolata, de hamar letettem róla, egyszerűen anyagilag nem éri meg.
Még ha csak fenyőből csinálnám (ami nem lesz tartós garantáltan :D), akkor se olcsóbb.
Garázsablakot akartam cserélni, ugyan még mindig nincs, mert mindig másra úszik el a lóvé, de 25000-ért találtam céget akik beteszik ablakkal + munkadíjjal együtt. Akkor meg nem szórakozom a dologgal, pláne, hogy az üveg az ablakba alapban vagy 15-17
Igaz ez műanyag, ha fa lenne az többe fájna és csak bukó, de oda nekem ez bőven elég is. Fém nem lesz az biztos.
Ha kész lesz kell majd oda kitalálnom még valami rácsot is, mert Zsakink képes beugrani örömében, ha meglát lent :D
Hát persze. Társas vállalkozás sem ad(hat)na ki bármiről számlát. Más kérdés, hogy Pesten pl. mennyi idő alatt kerül sorra egy átlagos kis cég ellenőrzésre, ezért sokan megúszták, hogy kiszámláztak olyan szolgáltatást, amihez nem volt ember.
Ja, nem .... csak Jánossal anno volt bizniszünk. Leveleztünk párat és így kérdezett meg a tárolóról emailben.
Nem titok mert már többször javasoltam itt is, másoknak is a forgácstároló kapcsán: home made fahordó:
Jó móka, nagyjából összeroppantani nem tudod, antisztatikus, annyira nem nehéz és pontosan akkora lesz amekkorára akarod :) És egy du. alatt kényelmesen megvan. Általában a saját bénázásomat ajánlom ilyenkor: hogy ha én is akkor más is.
Igazából én az embernek azt mondtam, hogy 150 széles, és 40 vastag deszkáBÓL gyalulja, lesz amekkorát ez kiad. Gondolom, a 40-es vastagságból ezért olyan 30 körül megmaradna, a 150-ből meg olyan 135-140. gondolom... :)
Mondjuk ennek tükrében, meg hogy Te a nagyobb anyaggal számoltál, még inkább soknak tűnik az ajánlat.
A Zatik nekem egy "kicsit" messze van, én Békés megyei vagyok :)
Csatlakozok kuperta kollegához. Sztem azért volt nagy a csend, mert mint motoros ábrájából is láthatod, nem egyszerűen anyagot kell leszabni aztán valahogy összedolgozni.
Egy ablak legyártása, hát nem feltétlen hobbiasztalos hobbi :) Bár biztos van aki csinált már itt (most nem a szakmabeliekre, Rudofra/Mr.Gabsonra/gdzsozy-ra/stb-re gondolok)
Csak nézz meg egy YT videót az ablakgyártásról, micsoda marógépeken dolgozzák meg az ablakprofilokat. Meg micsoda csapolásuk van. Meg az anyagválasztás. Meg a ... nem tudom még mi.
és kicsit alaposabban keresve még ennél is többet.
De eközben nem ismerjük a lehetőségeidet (szerszám, stb), fogalmunk nincs, hogy mit jelent az, hogy valaki majd "levágja" a megfelelő anyagot... szóval így igen nehéz megfelelő útmutatást adni. Ráadásul kb az a helyzet, hogy egy nagyjából alkalmas, egyszerű ablaknál is azért van néhány olyan kérdés (profil kialakítása, csapolás), amit eléggé hosszadalmas lehet elmagyarázni valakinek, aki még nem csinált ilyent/sőt talán szerszámai sincsenek hozzá.
Hidd el, ez nem lekicsinylés, egyszerűen nem volt elég információ, hogy gyorsan, egyszerűen, pontosabban segíthessünk.
Ha én most innen bejelentkezek a Land Rover fórumba és ott azt mondom, hogy srácok, ki akarom cserélni a kerékcsapágyat, egy haveromnak van villáskulcsa, milyen kerékcsapágy kell, akkor kicsit tanácstalanok lesznek, mit mondjanak, mert a dolog ugyan nem bonyolult, de ennyire nem is egyszerű.
Böngészvén az azóta született bejegyzéseket látom, hogy a T.Fórumozók az én együgyű problémámnál mérföldekkel ( fűrészpor-szagúan collokkal) magasabb szférákban mozognak...
így kérésem cunami-szerű bejegyzés hullámokat nem, csupán aprócska vízbarázdát vetett - ám ne hidd, hogy ez nem lekicsinylése gyors válaszodnak!
Tervezem az elszívót a garázsba. A falra szeretném felrakni.A leírásokat böngészve merült fel bennem egy pár kérdés.
Rendelek egy cyclont kínából. Kipróbálom a nem használt porszívókat hogy működnek e még. Ha nem, jön decemberben a hamuporszívó akció a Lidlben. Veszek egyet.
Ami kérdés számomra (jelenleg):
Mit használjak hordónak tartálynak? Használt festékes, ragasztós tartály jó ennek? Ha igen milyet, mekkorát keressek?
A gép és a tartály közt mit használjak gégecsőnek? Hol érdemes ilyet beszerezni?
Mindamellett, hogy elhiszem mennyiért vetted, nagyon meglep az infó.
Ugyan még sosem voltam a Zatikban, de itteni beszámolók alapján a legdrágábbak közé tartoznak. Vagy csak ... -tak? Vagy csak valami akció volt a gyalult tölgyre?
A jafholzos szélezetlen anyagom volt nettó 260e/m3. Ez egy tavalyi árlista tőlük:
Na megpróbálok matekozni, szóljatok ha vmit nagyon elqrok:
Zolinak kell 1400x150x40 -es palló, ez gondolom a gyalult végleges méret.
Szóval ezt a fenti árlistából a 40-es vastagságú szélezetlenből nem hozható ki, csak az 52-esből (jó sok hulladék), nézzük az olcsóbbat (Tölgy Standard, 52-es, "szál-ár" nettó 285eHUF) és vegyen kb olyan paraméterű (~3m hossz, átlag 25cm szélesség) pallókat, mint én vettem. Nekem a 2 szál volt 0,034m3, a 27mm-es pallóból, akkor az ő 2 szála lenne 0,063m3.
285.000*0.063 = 17944 nettó, azaz bruttó 22.789 HUF. Ez 2 palló ára, osszuk el kettővel, egy palló ára 11394.
Egy pallóból (tehát ~3000 x ~250 x 52) az 1400*150-es méret 2x jön ki, de így rengeteg a hulladék. Ezért nyilván érdemes lenne lemenni 1400x100 -ra, így 4 jönne ki belőle.
Azaz egy palló ára osztva néggyel: 2848 Huf. Igaz, ebből széltében csak a Zoli által kér szélesség 66%-a jön ki. De táblásítani azt is lehet. Lehet jobb is ha nem olyan széles.
Tehát ha a fenti gondolatsorban nagy bukta nincs (nem tökéletes persze, anyagminőség ua?, palló szélessége?), akkor:
1400x100x40 -nak a nyersanyaga, gyalulás előtt: 2848 HUF (bruttó)
1400x150x40 - végleges méretre gyalulva/vágva: 10795 HUF (bruttó)
Szóval ... már nem vagyok benne biztos hogy jól gondoltam. Ha a 2848-at felszorzom 1.33-mal (hogy anyagszélesség is stimmeljen 150mm-re) az is bruttó 3788 HUF. Megnéztem a 40-es pallóból ez mennyi lenne, nem sokkal olcsóbb (52mm->285e/m3, 40mm->250e/m3). Nem tudom mennyit "illik" rátenni gyalulási munkaköltségnek, meg a hulladék hogy jön ki (azt is kifizeti az ember csak nem kapja meg) - de Zoli ajánlata így már valóban soknak tűnik.
Megint köszi a sok infót! Sokat segítettek hogy tájékozódjak ismeretlen terepen! @Pillanatragasz: Hol van a te műhelyed? Nekem bringa távolság kell, bevonták a jogsimat... :) Fóton lakom.
Ingyen :) Ilyen szétszedhető ládákban, néha kalodában jön az alkatrész. Időnként tonnányi raklap, meg ládaoldal is összegyűlik, aztán megy vissza a központi raktárba újabb körre.
Na én ilyen módszerrel csináltam a konyhapultot, és most az asztal is így lesz. Nagyon sok munka az biztos. Csak akkor éri meg, ha tényleg nagyon olcsón jutsz hozzá a raklaphoz :)
Ha olcsón hozzájutsz a raklapokhoz akkor talán érdemes vele foglalkozni. (Nekem EUR raklapot 900-1000 Ft körül ajánlottak.) Amíg futárként dolgoztam ingyen jutottam a raklapokhoz, úgy megérte volna megcsinálni nekem is.
Valóban nem keményfa viszont azért elég tartós szerintem.
Ami még nagyon macera nagy, szétszedni......irgalmatlan sokat kínlódtam vele anno.
Hasonló a problémám nekem is. Nekem vasvázas 6m hosszú az asztalom és 120 cm széles. Régen középen volt, de úgy nagyon kevés hely volt körülötte, mert 350 cm széles a műhelyem nagy helysége és 10 méter hosszú. Most a fal mellett van az asztal, így már jobban elférek mellette ha egy bútort kell összerakni. Gondolkodtam rajta, hogy elbontom ezt az asztalt mert túl nagy, de olyan kényelmes rajta dolgozni, ráadásul készítettem rá egy 60 cm széles 2 szintes 4 méter hosszú polcot, ami a fal mellett van az asztallapra állítva. Így rengeteg rakodó helyem lett a gyalult faanyagnak. Az egyik kisebb szalagfűrészem is ezen az asztalon van, + a nagy york satu is és az asztal végében meg egy nagy acél satu. Még így is rengeteg helyem van az asztalon. Most tervezem az asztallap alatti rész beépítését fiókos szekrényekkel, kb 4.5-5 méteres hosszon. Az első gurulós, 3 fiókos szekrény már készen van, a konyhabútor maradék bútorlapjából csináltam. Az alsó polc élére (10 cm magas) van egy csomó szerszámom felrakva mágneses rudakon, + 2 darab egycsöves neon is a helyi világításnak + 2 db 6-os elosztót is felszereltem a polc élére, hogy ne kelljen hosszabítózni a műhelyben.
A belvárosban nőttem fel egy ipari forradalom idején épült 3 emeletes házban, valamikor egy grófi család és a cselédeié volt a ház. Az államosításnál feldarabolták az egész emeletet elfoglaló 1 db lakást 4 darab 110 m2-es lakásra. Az egyik ilyen lakást a szüleim bérelték. 4.8 m volt a belmagasság a lakásban és a szobákban fából készített galéria ahol még mindig nem kellett lehajolni. Az is érdekes volt, hogy a ház fagerendás volt az emeletek között. Ezt onnan tudjuk csak, hogy egyszer egy éjszaka a fürdőszobánk a fürdőkáddal, a mosógéppel, és a 200 literes fürdőhengerrel együtt leszakadt az alattunk lakóra. Kicsit el volt korhadva a gerenda a vizesblokk alatt. Az ajtók kétszárnyas faragott ajtók voltak a lakásban mindenhol, kb 3.5-4 méteres magassággal. Kb 19-20 éves voltam amikor eladták az apámék a lakást, akkor én már nem laktam ott.
Miből van az asztallap? Hol van? (ha pl fa és beltéren, akkor olaj/viasz. A fa pedig eléggé hőálló, hacsak meg nem gyújtod. Vagyis cigaretta, égő füstölő kárt tesz benne, de fazék nem tud olyan meleg lenni. max 100-150 fok lehet.
Mondjuk tavaj vettem fenyőt, az gyalulva volt ugyan, de semmi derékszög nem volt benne. Azt táblásítás előtt felsőmaróval derékszögesítettem hogy szépen össze tudjam ragasztani. Elég jó lett, de gondoltam hogy ez így azért mégis jobb lenne. Meg az annyira drága sem volt, így neki mertem állni :)
Most egyenlőre lemondtam a tölgyről. A konyhapultot is fölszeletelt raklapokból ragasztottam. Most megcsinálom az asztalt is abból, aztán majd egyszer hátha összejön a tölgy változat is. :)
Én a Zatik-ban vetten a gyalult tölgyeket, készült belőle polc is. Szerintem az asztalra eső anyagköltség 20-25.000 Ft lehet, de ha megtalálom a számlákat, akkor írok pontosat.
Nem tudom mennyire aktuálisak az árak, én még csak nézelődök.. de ha igaz, akkor ez alapján nem hinném hogy érdemes megcsinálnod ennyiért. A 38 mm vastag tölgy 15 500/nm2 áron van fent.
A poszt végén láthatod hogy mennyi anyagból készült, és az mennyibe került. Azt mondod neked gyalulva 65e Ft lenne az anyag - nos a fenti székkel összevetve, ez nekem is reálisnak tűnik.
Asztalosnál nem biztos hogy tudsz érvényesülni, mert ott termelés folyik, nincs idő magyarázni ,mutogatni dolgokat ,s ha hivatalos a műhely nem is kockáztatnak hogy fekete munkásként megfogjanak, ne adj isten gépközelbe se engednek ,még ha valami történik veled baleset akár börtönbe is kerülhet a szaki . De egy hobbi műhelybe már más a helyzet. Hozzám jöhetnél , holnap pl bútorajtókat kell fölszereljek .
Mottó: Mi lesz belőle szomszéd? Ha el nem baszom fogpiszkáló :D
Tavasszal megmaradt két szák cimentem ...na az a cement de nálunk ciment :D Erősen elgondolkoztam mit csináljak vele aztán öntöttem belőle három csutakot. Vagyis egy méterre lefúrtam s a közepébe belevertem még vascsövet úgy hogy még egy arasszal kilógjon a földből. Na szóval továbbgondolva a dolgot nekifogtam oszlopokat s agyfát gyalulni.
szóval most így áll a helyzet :
Aki nekifog egy kézigyaluval vagy egy kézigyalugéppel ezt megcsinálni pontosra azt nem irigylem iszonyú munka van vele . Én csak két oldalát gyalultam ki egyenesre s derékszögbe és azt is csíkozva sikerűlt mert nem érte át egybe a felületet a kézi gyalugép.
a végső vastagságolást meg az utolsó milimétereket már a vastagságoló gépemen eresztettem át.
Műhelyem elejébe egy előeresztést akarok csinálni hogy néha ott is tudjak ezt azt tárolni ne verje az eső . Igy legalább a cseresznyés vésőmet is lesz alkalmam kipróbálni csaplyuk vésésnél .
Mindenkitől messze :D talán én vaqyok a legkeletebbre az egész hobbiasztalos fórumon . Amúgy már látogatott meg fórumtárs s én is jártam nála Pesten , tehát mégse olyan nagy távolság azért . :D
beírod a google-ba asztalos minőségű tölgy, ott ránézel pár ajánlatra , ott megtudod mennyibe kerül a köbmétere az asztalos beltérre szárított faanyagnak.
Ahhoz hogy legyen neked egy 4 cm vastagra gyalult fád ahhoz 5cm 6 cm es pallót használt el az asztalos attól függ mennyire elhajlott az anyag stb, ha ráadásul az egész csomómentes ,ághelymentes magyarán kiejtette ezeket a részeket akkor az is hulladék. Tehát mire megkapod azt a faanyagot 50% vagy inkább több már hulladék.
150 milli széles kész anyagot nem vennék inkább 10 12 cm széleset mert 15 cm az már az a határ amit nem érdemes táblásítani mert elgörbül .
Gondolom rászámolta a ráfordított munkaidőt (nem 500 forintos órabérrel)időt ,esetleg rezsi ,gépkopás, személy szerint nem venném meg azt a faanyagot, igaz nekem már van gépesítésem.Ennyi pénzért asztalt veszel, erre rájön még a 10.000 forintos lakk, lazúr vagy amivel kened szórod. De ennyi pénzért hibátlannak kell lennie a gyalult anyagnak.
Inkább kérdezd meg itt a fórumon nem tud e vki segíteni,aztán vennél pár 5 6 cm vastag pallót.
Minden létezik, nem árt előtte egy kis kapcsolatépítés a kocsmában vagy egyéb helyeken.Lesz ahonnan lehajtanak ha csak betoppansz mert azt hiszik hogy ellenőr vagy. De ha van vmi ismerős ismerősének ismerőse lehet odamész ingyen segíteni annak a maszek is örülne ,mert ugyebár ingyé munkaerőt kap,aztán csiszolhatsz élfóliázhatsz naphosszat.
Gy-M-S megyében egy két dologban tudok segíteni mikor ráérek.
Csak mostanában linkeltem ezt be, de már 2 3 hete beszéltem velük hogyan miként lehet lebonyolítani dolgokat.
Az Folkestonefixings-nél küldenek Magyarországra is de az ebayen nem jelenik meg ez az opció, de mivel beszéltem velük küldtek ajánlatot is a szállításra ami 197angol font plusz VAT, mert ők ilyen pallet service-t ismernek. A 197 plusz VAT az kifejezetten sok, míg a másik cég aki 702 fontért kínálja portékáját az 37 fontért küldi el Magyarországra és ott már az ebayen bent van a szállításopció.
A Folkestonefixings-el azt is beszéltem hogy ha van UK cím akkor oda ők kiviszik és a Magyarországra szállítást kell egyénileg megoldani.Mint már említettem érdeklődöm kalkulálok, mert már magyar angol magán szállítókat is kérdeztem ők 50ezer környékén hoznák el, de kell hogy legyen valaki aki felsegíti a cuccot a furgonra meg aki a helyen leszedi ezt a 100 kilós dögöt.
Mivel 100 kilós ezért egyszer le lenne nálad téve , ott már segíteni kell a lepakolásban, majd a magánszállítónak a felpakolásában. Arra lehet számítani hogy ez angol piacra készült és angol dugalja van , nem barkácsolok nem szerelném át magyar dugóra mert minek mikor ~500 forintért lehet venni angol-magyar dugó átalakítót.Amúgy is van egypár ilyenem.
OFF: Egyébként 8 évet éltem én is az UK-ban,majd hazajöttem,lehet még egyszer megindulok az életben.Nehéz kérdés mert kinti melóval kényelmesen nyugodtan kiegyensúlyozottan lehet élni ha az élet anyagi pénzügyi oldalát nézzük, de a rokonok halta k ki mellőlem, szülőket nem láttam stb, akkor meg egy idő után az a kérdés minek is van kint az ember, mikor tudom kiélvezni az itthoni gépeket egy kis alkotás stb. De itthon meg azért nem lehet kiélvezni mert megdöglesz a munkában és akkor sem jutsz előre.
Feketefelhoo gyönyörű tölgy asztallapján felbuzdulva, rászántam magam én is végre a lassan egy éve ígérgetett konyhaasztalunk elkészítésére. El is mentem egy helyi kereskedőhöz, és elmondtam neki mit szeretnék:
Gyalult tölgyet kértem, 1400x150, és 710x150 mm méretben, 40 mm vastag deszkából gyalulva. Mondtam, hogy táblásítani akarom, ezért légyszi ahol kell, ott legyen derékszögű. Cirka egy napig számolgatta, és ma kaptam meg az ajánlatot.
Mivel eddig csak raklapból bontott fából dolgoztam, nincs tapasztalatom favásárlás terén, ezért kérem ki most a Ti véleményeteket, hogy a kapott ár, az normál piaci ár e, mert ha igen, akkor maradok a raklapoknál :)
Az 1400 mm hosszú: 8500 Ft+ÁFA, a 710 mm hosszú: 4300 Ft+ÁFA per darab.
Ez alapján ennek az asztallapnak az anyagköltsége cirka 65 ezer forint, és ezzel én még dolgozok otthon, és rákenek valamit... és még nincs lába sem :)
Tényleg ilyen drága a tölgyfa?? Vagy a gyalulás ilyen drága?
Nagyon köszi a tanácsot. Igen, mint végzett logisztikus tudom, hogy négy éven keresztül kitanulni a szakmámat és utána gyakorlatilag semmit sem használtam az elmondottakból 15 éves pályafutásom alatt - tök kidobott pénz. Csak ha jól tudom, ahhoz hogy komolyabban foglalkozzak ezzel - úgy értsd, hogy pénzért vállalva munkát - előbb utóbb ki kell váltanom az adószámot és csak megfelelő képesítés ellenében kapsz erre engedélyt, vagy rosszul tudom? Mindenesetre abszolut én is így gondolkodom, hogy meg kellene keresnem egy mestert aki mellé beállhatok segédnek időnként és ostromolni buta kérdésekkel. :) Személy szerint leginkább bútorkészítéssel foglalkoznék, tehát a finomabb motorika illetve mechanika érdekel, ahogy beleépítem a tudást fába. :) Létezik ilyen jelenség szerintetek, hogy csakúgy besétálok egy asztalosműhelybe, hogy jónapot, szeretnék ingyen- és bérmentve segíteni/tanulni? Nehezen tudom elképzelni... :S
Fu köszi. Megkérdezhetem konkrétan melyik suliba mentél? Kerestem ilyen államilag finanszírozott képzéseket, de csak ápoló meg pék lehetsz ha azt szeretnéd hogy az állam fizessen. :)
Igazabol noi keresztnev igen, nekem viszont a vezeteknevem.
Napkozben megcsorgettem az egyik linkben szereplo ceget (Flx Folkestone-ban), es nem lehet felvenni toluk a cuccot (magyar futar kilove), ha direkt rendelsz toluk akkor hazakuldik, viszont jo a meglatasod a garancia ervenyesitesenek nehezseget illetoen ebben az esetben. Ebay meg macera mert a pp-n fizetve a regisztralt cimre kuldik csak (hacsak nem az itteni cimem allitod be).
Penzugyileg nem nagyon akarnek belefolyni, csupan a korabban irtakat vallalnam, arukezelest illetoen.
udv Bb
ui. Ha ugy vesszuk en is B. úr vagyok, de nem az akirol lentebb szo van/volt.:)
A méregdrága semmit nemérő tanfolyamokat hagyd a fenébe, de tényleg. Azok 500.000forintba kerülnek a Macilaci oktató és szeszipari Bt meg megtömi a zsebét.
Ezt a szakmát 10 év alatt lehet megtanulni különböző munkahelyeken dolgozva,és akkor elmondhatod hogy már valamit értesz hozzá de elég sok még a hiányosság/tanulnivaló. Túl szerteágazó anyi minden van.
Az egyéves mondjuk Genius-ban elvégzett 500.000 forintos tanfolyamon semmit nem fogsz elsajátítani, feleslegesen jársz be órákra ahol azt mondják el amit könyvben is elolvashatsz, aztán ha szar gyakorlati helyet is találsz maagdnak akkor teljesen kidobott pénz idő energia volt az egész, mert a gyakorlati oktató inkább kimegy sörözni vagy blablabla szokásos magyar lehúzás.
Van e asztalos ismerősöd? Van e asztalos a környékeden? Megkérdezed őket tudnál e bedolgozni nekik,vagy segíteni stb, mondjuk a maszek rá van állva acsak a bútorlapos konyhára ott csak azt fogod megtanulni hogy az a maszek hogyan csinál bútorlapos konyhát, azt hogy mások hogyan csinálják azt nem fogod tudni, és attól hogy 1 konyhát megcsnáltál nem biztos hogy asztalosnak hívhatod magad. Csak gyakorlatban tudod megtanulni sehogy máshogy.Elmenni egy parkettáshoz meg egy lépcsőshöz aki ere van ráállva akkor ott ezeket tudod megtanulni.Ajtó ablakosnál az ajtó ablakot , műbútorasztalosnál a minőségi bútorkészítést.
Kismaszeknál a kismaszek fogásait tudod megtanulni amikor nem akarnak nem tudnak nagyobb gépekbe beruházni, nagyobb üzemnél azt a fajta gyártástechnológiát tanulod meg- esetleg ott van már mérnöki tervezés nagyobb gépek több precizitás, de vesztesz az önállóságból mert egy másik munkafolyamatot már másik egység végez míg a maszeknál A-tól Z-ig te csinálsz mindent.
Könyveket egyszer olvasd el és ennyi, némelyik talán 20 éve lett szerkesztve , abból te nem fogsz fafajokat felismerni mondjuk egy anyagismeret könyvnél, a gépismeret köny meg lehet egyből kuka mert már akkor elavult volt mikor megírták persze ez is adhat információt.
Én 2000ben végeztem és már akkor tudtam hogy nem minden asztalos ért minden asztalos fogáshoz, sokmindehez én sem tudok hozzászólni, igaz nem is akarok. Már akkor volt olyan akik azért színvonalas asztalosok voltak kollégák és úgy általában sokkal többet tudtak nálam , de volt olyan amihez ők nem tudtak hozzászólni amiben meg én képeztem magam (faragás), volt aki székgyártó üzemből került hozzánk az sem volt komfortos a nyílászáró készítésben stb stb, el kell fogadni hogy nem fogsz mindenhez érteni akkor sem ha eben dolgozol már 20 éve.
Neked is köszi a felajánlást,lehet hogy élek vele lehet nem, de ez a név Boribori ez női név vagy férfi? csak azért mert itt egy 100 kilós gépről van szó.
Másik dolog motor-os is már régóta tervezi a gépvásárlást ha jól tudom.
Az a 180ezer egyből nem 180ezer a hiányos gépért, lesz neki egy asztal csere, valaki azt mondta itt hogy 6 éve 30 ezer körül volt egy asztal, most mennyi? Kell még más alkatrész is hozzá hogy használható legyen? tegyük fel szállítással javítással együtt az a 180 ezer lesz 230 250 ezer.
Az angol linkeket csak azért küldtem hogy igen enyyiért is vannak új gépek: 180 ezer szállítás nélkül de nekik nincs jó nemzetközi szállító rendszerük/áruk, a másik szállítással lenne itt 240 ezerért újonnan garanciával, más kérdés egy angliából hozott terméknek hogyan lehet a garanciáját érvényesíteni...
Míg itthon már rá sem nézek a Metabo oldalára ahol utoljára 570 ezer forint környékén adták a HC260 gépet , vannak más magyar netes keresekdők akik lazán nyomják a 440ezer forintos árat, a többi netes árat kikartellezték maguknak és egységesen tartja magát a 300ezer forint környéki ár, míg Romániában ugyanez a gép újonnan 200ezer 210 ezer.
Van egy bolt ahol vásárolni szoktam ott azért baráti áron nem számlázva odaadnák nekem 270ezerért.
Keresem a lehetőségeket nézem mennyi a komplett gép és arra mennyi lenne a szállítás.
TLDR: az a használt gép 230ból talán kijön szereléssel míg az újak külföldről 240ezerért vannak a házad küszöbénél.
Mondjuk .. nemtom. Ezt párszor itt kitárgyaltuk már, én mindig azon a véleményen voltam/vagyok, hogy nem kínoznám a gyárilag nem erre tervezett tengelyt. Csapágyazást. Stb.
Ha már nagyon nútot kell marni, akkor ott a felsőmaró, nútmarószárral. Vagy ha az nincs, akkor több lépcsőben az asztali fűrészen.
Elsőre meglepődtem, de aztán láttam h GTS az a PTS :-)
Erről volt már poszt, ez a fórumbejegyzés az "etalon", itt írja a mókus hogy a Bosch 4100 ("usás GTS10") milyét rendelte meg hogy dadósítsa a GTS10-et:
Az asztalom ugyan 3 méteres, de éppen ilyen széles a műhely, egyik végében neki van tolva a falnak, egy oldalról tudok dolgozni, körbejárásnak esélye sincs.
A közelmúlt fás munkáinál csupa 3 méter feletti pallókkal dolgoztam, mindent az udvaron kellett csináljak én is....
Hát igen, az ember irigykedik, amikor az amerikai videókon nagyobb műhelyek vannak, mint a lakásom, pedig nem panelben élek, hanem házban. Valóban ideális egy körbejárható munkapad, mellé meg egy asztal kisebb munkákra, akár a fal mellett. :) Ha van elég hely, nem kellene mozgatni.
A gérvágót szerencsére úgy tudtam elrakni egy falra, hogy az ajtón ki tudom lógatni a hosszabb darabokat, és a teraszon megtámasztom a munkapaddal. Így olyan 2,5 méteres darabokat el tudok fűrészelni. De 3 méterest már nem tudok levágni vele egy nagyobbról, mert a műhelybe sem fér be, és az ajtón kilógó darab is éppen egy oszlopba beleakad. Éppen most szenvedtem lambéria szeleteléssel emiatt.
Van keret, csak sajna nem jön ki a geometria sehogyan. Egyrészt kicsi helyet hagytam neki, másrészt úgy gondolom a süllyesztési forgásponttal szemközti (hosszú) oldalon kellene lennie a késnek, úgy lehet könnyebben megvalósítani azt, hogy minimumtól maximumig egyforma mértékben emelkedjen a kés és a lap. Vagy a kés formáját nem találom el...
Kicsit belekavarodtam ebbe a geometriába.
Végül annyit tudtam rajta farigcsálni, hogy minimum állásban is megyen a nútvágás, maximum állásban (11 cm vágásmélység mellett ) pedig 7 cm-re áll ki a kés. Biztos nem százas így, de ezzel beérem, nincs mód kijavítani.
Megcsináltam a párhuzamvezetőt is, feltettem a mércéket és csináltam egy böszme tolóasztalt meg egy kis ügyesebb toló alkalmatosságot is. Tegnap próbáltam gyalulni a kalodába fogott Riekel gyaluval. Egész jól ment, bár kell még dolgoznom a beállításon. Mondjuk a gyalu állítható talpa sem egész párhuzamos a fix talpával és nem is annyit visz, amennyit az állítóján be lehet állítani. De hát ezt is csak próbára vettem, ha beválik a technológia akkor teszek bele egy komolyabb gépet.
Mondjuk még csinálhatnék egy rakás dolgot vele, de lassan elkezdek inkább valami érdemi dolgot. Elsőre egy sima fenyőből készült táblát készülök csinálni, csak a gyakorlás kedvéért. Veszek valami pallót, felvágom, tömbösítem és a többi, ahogyan egy drágább anyaggal is csinálnám... aztán meglátjuk hogy megy. Szükség esetén fejlesztem még a kütyüt is, ha meg minden oké, akkor jöhet egy komolyabb gyúródeszka projekt... határ a csillagos ég :-)
Itt a bal oldalon beírod a keresőbe "gyorskeresés" címszó alatt, hogy "gyanta". Csak az elmúlt 2 hónapban legalább 3-szor felmerült itt ez a kérdés, és vannak válaszok is.
A hosszabb dolgokat én is két bakon szoktam szintezgetni. összerakni. Lehet, hogy érdemes lenne erre két jó, állítható magasságú, sőt szintezhető (külön állítható végek) bakot csinálni, mert ezek csak akkor foglalnak nagy helyet, ha éppen munkadarab van rajtuk.
Csináltam egyszer gépi kovácsolt elemekből korlátot, majdnem 9 m hosszú volt, kt db 4 egész valahányas darabban hegesztettem össze előre és utána helyszínen illesztettem össze. Na ahhoz kellett előre egy segédkeretet hegeszteni 2 collos régi csőből és azon szépen lehetett dolgozni.
De ilyen dolgom egyszer volt sok-sok év alatt.
Ugyanez a bajom a gérvágó fűrésszel. Kéne neki egy fal, de úgy tudnám elhelyezni, hogy mondjuk 4 m a teljes hossz, amit rá lehetne tenni. Nade ehhez képest hova tegyem a fűrészt? A közepére? Akkor nem tudok levágni 1 métert a 4-ből, ha az kell.
Lehet, hogy itt is az marad, hogy amikor ilyen kell, akkor a műhely hosszában simán elfér középen, gérvágót felteszem a körfűrész asztalra, a munkadarab vége meg két görgős állványra kerül.
" az ideális asztal-elrendezés a "sziget"-asztal - vagyis ami körbejárható - csak hát sajnos nem mindenkinek van erre lehetősége (mármint elég helye)"
Vagy szerencsés esetben ideiglenesen kihúzható a műhely közepére, legalább annyira a faltól hogy körbejárható legyen. Aztán vissza. Nálam pl ez a helyzet (lesz ha meglesz a pad)
Már csak az a kérdés, hogy mondjuk egy 4-5 mázsás apróságot mivel húzgáljon ki az ember. Nem szívesen raknék oda fel/lehajtható kerekeket - láttam ilyen megoldást is, de ettől "randa" lesz. Én meg szeretném ha nemcsak jó és masszív de "szép" is lenne - főleg ha sokkal több pénzbe nem kerül, csak odafigyelésbe.
Béka sincs túl sok helyen a sufniban.
Egyelőre ez lesz a terv, (vagy hasonló) ami a mostani asztal mozgatására is ki lett találva. Kocsiemelő elbír "bármit", csak masszív de ideiglenesen alárakható "futómű" kell neki.
A segítségeteket kérem. Az egyik vidéki rokon tavasszal, édesapja sírjára ideiglenesen egy fakeretet készített. Fenyőből készült, és a fából gyanta folyt. Nagyon csúnya, a véleményetek szerint hogyan lehet eltüntetni? Visszatérő lehet a gyanta folyása? Várom válaszotokat. Szép napot kívánok.
Sziasztok! Úgy döntöttem rá fogom magam szánni az asztalos szakma kitanulására. Néztem már a neten milyen tanfolyamok vannak, de azok méregdrágák, egyelőre nem tudok ennyi pénzt letenni. Addig is - hogy ne álljak meg a fejlődésben - kitanulom magam a szakmát. Ahhoz szeretnék segítséget kérni, hogy milyen szakkönyveket javasoltok ehhez? Gondolok itt anyagismeretre, szerszám leírásokra, ilyesmi. Az alapoktól. Köszi előre is!
A "szigettel" nagyon egyetértek. A jelenlegi, sok éve készült asztalom ugyan nem kicsi, de fal mellett van. Ez nyílt "kihívás", hogy egyben egy nagy tárolóhely is legyen és lényegében csak túrok magamnak rajta helyet, ha valamit le akarok tenni. A fém satu gyakran használt rész, de ahhoz meg nem kéne ekkora monstrum. Pláne nem a fal mellett. + alig van szabad falam, mert vagy polcos szekrény, vagy ablak-ajtó van rajta. Ok, a rendetlenség nyilván belőlem fakad, de jelenleg nagyon nem is tudnék a falra helyezni mindenféle tartókat.
És körbejárni sem tudom az asztalt, pedig az jó. A körfűrész asztala 1x1 m, na azon csinálok sok mindent.
Éppen ezen gondolkodtam: hergelnek itt engem ezek a fiúk. :) Tegnap be kellett vinnem a műhelyembe egy 3,3 méteres deszkát. Éppen befért keresztben, de dolgozni már semmit nem tudtam vele, ki kellett vinnem a kertbe 2 munkapadra téve.
Mondjuk úgy inkább: mindenki építsen a műhelyének megfelelő legnagyobb (!) asztalt - az ésszerűség és használhatóság határáig.
Szerintem az ideális asztal-elrendezés a "sziget"-asztal - vagyis ami körbejárható - csak hát sajnos nem mindenkinek van erre lehetősége (mármint elég helye).
Nem gondolom én, hogy rossz lenne 3 m, de azért ez még az én nem túl kicsi műhelyemben is elég nagy (lenne).
Amúgy az is érdekes, hogy tulajdonképpen ezt a Nicholsont nem hosszú időre szánták, hanem gyorsan összepakolták valamiből oszt csináltak másikat, ha kellett.
Szerintem egy 3-3,6 méter hosszú gyalupad nem olyan rossz dolog. Az én asztalom is 300 centis a műhelyben, és nem érzem soknak.
Ha egy bútort akar az ember tömörfából elkészíteni, nagyon hamar befigyelnek 200-240 centis alkatrészek. Azokat megdolgozni egy 3 méteres pad éppen jó. De a cikk angliáról szól, ahol ugye elég sok régi épület van, viktoriánus kastélyokban egy könyvtári szekrény, egy nagyobb terem ajtaja simán lehet 3-3,5 méteres is, szerintem.
Sőt, itt Budapesten is, a belvárosban, ahol 4-5 méteres belmagasságok vannak, a szobaajtók nem ritán 2,5-3 méteresek.
Ez a 180-as ár egy ilyen alkatrészhiányos gépért szerintem is elég húzós. Ilyenkor azért fel kell merüljön az emberben a kérdés: miért is hiányzik az az alkatrész? Ráadásul nem egy törékeny részről van szó, ha valami történt a géppel, az nem kis probléma lehetett. Kérdés ilyenkor, hogy azon kívül nem lehet-e baja valamilyen más résznek is, ami nem annyira feltűnő, de később költeni kell rá. Szóval hibás használt gépet nagyon óvatosan, jól megvizsgálva minden hibát, vagy nagyon olcsón érdemes venni.
Ezekel a kondíciókkal semmi esetre sem vágnék bele ebbe a vásárlásba, mert a második konstrukcóval is új géphez jutsz 245 ezerért.
A te használt géped pedig 185.000 plusz egy asztal heeloo 30.000 vagy több és egy használt géped lesz 220.000 vagy ki tudja mennyiért.
Az első opcón kellene gondolkodni, ha esetleg van aki össze akar állni és többet behozni, mert annyit beszéltem velük hogy egy angol címre óccsón kiviszik és akkor maszekba el lehet szállítani a gépet/ gépeket. Itt egy maszek fuvart kéne lebeszélni , pár angol magyar futárral beszéltem ők 50.000 Ft környékén hoznak ilyet de nem szívesen mert ebayes.
Előbb utóbb veszek valahol egyet de addig is nézegetek. Az is jó volt mikor ugyanez 200.000 volt romániában de ott sem volt isemrősöm ki átvegye.
Nálunk 20 éve bírja a bútorlap fürdőben, nem feltétlen nem bírja, csak ha rosszul van élvédőzve. Persze kérdés anno milyen volt a bútorlap és most milyen :D
A lenti korábban vágott forgácslapból kiindulva bármi lehet a régiben, ez a forgácslap csak úgy szikrázott a gérvágó alatt, én meg pislogtam, a könyveket viszont simán bírja a 10mm vastag lap.
De tény, fürdőbe nem feltétlen kéne bútorlapból bútort betenni, pláne nem Yisk és társaitól.
Csak egy kérdésem lenne a hozzáértőkhöz. Normális, ha fürdőszobabútor kb 10 hónaposan ilyen tünetet mutat? Odafigyeltünk a párára mindig, de azt hittem azért többet kibír...
Én 3 éve a melegtkonynak titulált ragasztóval raktam fel 5 métert mert a vasaltat lefejtette a gyerekük. Még bírja. igaz nem políroztam de egy kicsit élcsiszoltam. Új cuccnál nem állnák neki mert a kis ragasztópisztolyommal haladatlan játék és tényleg sokkal szebb amit géppel csinálnak.
Egy laikus kérdésem lenne: ha 2 mm-es ABS-sel élfóliázott bútorlap sarokillesztését akarom megoldani, akkor az élzárás nélküli darab hogyan kerül síkba a másikkal:
- az ABS külső szélével? Ekkor az a gond, hogy mivel az ABS éle gömbölyített, láthatóvá válik az élzáratlan rész.
- az ABS belső élével, és az élfólis kilóg a síkból?
(Remélem, érthető...)
Ha a 2. megoldás a bejáratott módszer, akkor ezzel az eszközzel hogyan tudom 2 mm-rel eltolni a fúrás helyét?
Azért, mert egy pár darabot még meg kell "faragnom", ha azt is úgy vágattam volna ki egy vagyon ment volna rá :D Kértem mind a kettőre ajánlatot, spec vágás nagyon sokat rádobott, amúgy az élfóliázás nem volt drága.
És ha már így, akkor meg inkább megcsinálom.
Van egy-két darab hulladék, azon próbálom, hogy melyik milyen. Bár volt egy elborult ötlet, sima faragasztót nyomtam palmát mind a két felületre, ezt összenyomtam majd jól végiggörgettem egy alapban sztem festőszerszámnak tartott gumifelületű valamivel (ragasztózáshoz szoktam ezt használni, nagyon bevált, de rögtön lemosom ragasztás után), ma reggelre meg is száradt, nem nagyon akar lejönni. Ezen azért nagyon csodálkoztam, hogy ilyen jól tartja az abs-t a sima faragacs. Inkább az erősebb ragasztóval fogom csinálni, az gyorsabban is szárad, ez teszt volt inkább, de rányomás után nem nyomtam már semmivel sem :) Minden hülyeséget kipróbálok, de most legalább nem h4-es izzókat cserélgetek kocsiban hetente, hanem kicsit hasznosabb dolgot lesek...
Tegnap főként felszámoztam a kis ajtódarabokat miután hazahoztam a pakkot és egyéb dolgokat elvégeztem (csajozni vittem kutyát állatorvoshoz, más kutya menekülne innen, ez a lökött meg sír, hogy menjünk már be oszt azonnal nekiugrott a csajoknak, simit kunyerálni, karomvágásra ment, le sem tojta mit csinál a doki, míg a csajok simogatták, nyalta a pofáját...), az alapváznál kell pár vágást csinálnom, megpróbálom úgy megcsinálni, hogy előtte leszalagozom és úgy vágom. Akkor se nagy baj azoknál, ha nem olyan szép a vágás, mert nem fog látszódni csak az éle.
Mást vártam még napközben, de nem gyütt, gyalut nézték volna meg oszt se telefon, se üzenet...
No nem baj, megmarad a kis elektromos gyalu, csak nem akartam vele nagyon foglalkozni idő hiányában.
Meg persze ilyet még nem csináltam dolog is mozgat, mert vasalni vasaltam már élfóliát, de abs-el még nem szórakoztam :)
Annyira nem lassú így sem egyébként, ha egy erős lesimítás elég akkor nincs mitől félni, így köv héten haladni is fogok ezen részével, ezután meg az összerakás jön. Konfirmátorcsavarral fogom, előfúrót vettem hozzá, sarokösszefogóm van, jelölőm van, mi kell még? :)
Áhh, nekem akkor a "termelékenység" fontosabb volt. Úgy se volt kedvem az egészhez, csak a barátnőm erőltette rám ezt a dobogó-projektet.
Ugyanis előző ősszel, az egyik sunyi lakókocsi-szomszéd (mivel tudta, hogy nem fog visszajönni tavasszal) nagy kegyesen nekünk ajándékozta azt a sok ótvar raklapját, hogy "az jó lesz nekünk" - ingyen és helyben meg pláne.
Volt vagy 2,5-3 m3, amikor áthozta és felrakásolta a placcomon.
Persze, nem a szívjósága dühöngött - hanem ha nem tudja rásózni valakire (mint pl. a páromra) - akkor Pestről kellett volna visszajöjjön furgonnal, hogy eltakarítsa onnan a szarját.
Így hát abszolút nem érdekelt, hogy csak a "karaj-részét" vágtam ki a raklapoknak - bár a maradékkal nekem is akadt egy kis gondom, de megoldottam (megdumáltam barátnőm volt férjét, hogy vigye el a nyaralójába tüzelni).
Uraim és főleg bútorlapkedvelők (tudom, aláírtam halálos ítéletem xd)
Faburgtól hoztam lapokat méretre vágva, gyönyörűen tudnak vágni, egy sincs kipattogzva, Atompyka közreműködésével rendeltem náluk és árban sem volt horror.
Gondolkodtam saját kezű vágáson, de nem jöttem volna ki olcsóbban, teljes táblát meg nem tudnék kezelni a garázsban (pláne, hogy alacsonyabb, mint a bútorlap lenne :D), Freud lap nem olcsó eme célra, inkább levágattam.
Gondoltam megírom, ha másnak is eme tévirányba mennének a gondolatai :)
ABS élvédőt ki mivel ragasztana fel, ami gyors és egyszerű?
Kőházynál volt mester kontakt, de jobban javasoltak egy normál erős ragasztót erre a célra az egyszerűbb kezelése miatt.
Köszi a képet is. Sajnos végleg úgy látom ezt a dolgot elszúrtam.
Az a baj, hogy az emeléshez használt forgáspont a hasítóék oldalán van és jó közel. Nem lehet úgy elhelyezni a kést, hogy jó legyen. A másik oldalon kéne lennie a forgáspontnak, akkor csont nélkül jó lenne.
Ezt átkonstruálni már sehogy se tudom. Ez eddig a legsajnálatosabb felfedezett konstrukciós hiba amit elkövettem ebben a projektben . :-(
Most vagy felteszem a hasítókést úgy, hogy tudjak nútot vágni -> ez esetben teljesen kiemelt fűrészlap esetén is csak 3-4 centire fog kiállni a kés az asztalból, mert sokkal kevesebbet emelkedik, mint a fűrészlap hosszú oldala.
Vagy fordítva állítom be de akkor leeresztett lap mellett a kés teteje lesz sokkal magasabban -> nútvágáshoz tehát le kell majd szerelni.
Harmadik lehetőség, hogy kitalálok valami egyedi megoldást a kés mozgatására. Ezen töröm a fejem, de egyelőre nincsen ötletem.
Vagy lemondok erről a biztonsági elemről.... ezt preferálom a legkevésbé.
Egyelőre töröm a fejem, illetve a legelső változatot gondolom a jobb kompromisszumnak. Mondjuk 10 cm vágásvastagságnál ha csak 4 cm-re áll ki a fűrészlap túloldalán a kés, nem tudom mennyire tölti be a feladatát.
Tallózgattam a "kedvenceim" között, erre bukkantam, gyalupad téma. Fenyőből van mindene -> Southern Yellow Pine -> olyan vörösfenyő félének gondolnám, a nevében lévő "sárga" ellenére:
Bocsi, de a boltban így ismerik. Ha kérsz sárgaréz kefét, néznek mint malac az ólban. A gyertyakefe szóra rögtön felcsillan a szemében az értelem fénye és már kapja is le a polcról. Tényleg sárgaréz, kis fanyelű, olyan mint egy jó nagy fogkefe. Nekem is van sárga színű drótkefém, az tényleg acéldrót.
Kerestem róla videót. Hááát, így valóban nem az igazi. Azt gondoltam, hogy a láncot lehet függőlegesen állítani azzal a piros kallantyúval. De nem. Így nem egyszerű függőlegesen beleengedni a fába csapfészek készítéshez. Gondolom filléres hozzá a lánc is.
azt a fos egyszerhasználós raklapot szinte bármivel szét lehet szedni,mert sarkonként van benne max 2 szög
Háát, ezt maga csak feltételezi.
Amikor a dobogómat csináltam a kempingbe (ugyanilyen "remek" egyutasból) - és kellettek alátét lécek is, hézagolásra - akkor könnyebb volt szétfúrészelni a rohadékokat, mint szétverni.
Egyet-kettőt megpróbáltunk szétszedni... de már a harmadik léc után előkaptam a körfűrészemet és inkább levagdaltam a léceket a tartó-gerendák mentén.
Rohadtul össze vannak szegelve... legalábbis összerohadva az idő során.
Kolbászból könnyebb lenne elkészíteni. :) Az ilyeneknél nem is (csak) a tudást irigylem, hanem azt az időt, amennyit egy ilyen elkészítésére valaki rá tud áldozni.
Ha esetleg simán, egyszerűen fűrészelnél vele? Lehet, hogy hülyeség, de én ezzel nyitnék. Egy kicsit hosszába, egy kicsit keresztbe. Hátha... Meg a kemény sörtéjű fogkefe még ami eszembe jutott.
Az a baj, hogy ezek csak a legritkább esetben "sárgarezek".
Általában és zömében rezezett acél-szőrű kefék ezek - ami akkor látszik leginkább, amikor a már használt kefe vízes helyre kerül és úgy megrozsdásodik a szőre, hogy azonnal kuka.
Sajnos a dremelhez használatos korong-drótkefék is ugyanezt produkálják - mert vélhetően a "rezezés" csak azt a célt szolgálja, hogy ne rozsdázzon halomra a tárolásnál, a boltban, stb.
De miután a használatban lekopik a rezezés a kefe azonnal kimutatja a "szőre szürkéjét" :-)))
Ezek japán fűrészek, üveg keménységűre edzett fogakkal. Ha le nem is töri, de nem tudom mennyire bántaná az élét a drótkefe. Bár .. van elég puha, kicsi drótkorong a "deremel"-hez. Ha nagyon ragaszkodik áztatás/hőlégfúvás után is, lehet megpróbálom.
Sima vizes páccal dolgozom, azzal nincs is probléma. Olcsó fenyő beltéri ajtón én használtam az olaj-viasz kombót, csak 2 db volt, kissé nagy és hosszadalmas munka, de szép lett.
Valami színtelen vastaglazúrom van is itthon, kipróbálom, köszi!
Pont erre céloztam. Lehet, hogy a tengely felől kellett volna kezdeni, de akkor nem tudom befogni körbemaráshoz, nincs olyan eszközöm.Mondjuk van ötletem, de majd élesben derül ki működik-e : oszlopos fúró alatt, a kerület mentén két csapággyal megtámasztva elvileg be tudnám lőni a középpontot.
Vízben sokáig áztatva valamennyire fellazul. A cégnél használunk műanyagdiszperziós ragasztót, a ragasztószelepek javításakor kromofágos áztatás. Szörnyű takony marad utána, de rövid sörtéjű ecsettel vagy kefével eltávolítható. Esetleg csavarlazító...
Szerszámot kölcsönadni? Nem vagy te egy kicsit könnyelmű? :-))
D3-as vízálló faragasztó, fém fűrészlapra (fűrészfogra, azok közé is) rászáradva mivel imádkozható le? Az ok hogy sima felületen egyszerűen lekaparom, de a fogak közül ... oda vmi jól működő oldószer kellene.
Még semmit nem próbáltam, csak hirtelen eszembe jutott hogy van 2 fűrészem is, amit anno lusta voltam letakarítani és most kölcsönadnám őket, de nem így.
Tudom, jár a nagy büdös tasli - ha ezt rögtön akkor, akkor vízzel.
Pár éve kellett 26 ajtót festenem (fenyő). Olcsó ajtók voltak, de azt akartam, hogy jól nézzenek ki, mintha nem praktikeres minőség lenne. Milesi alkoholos oldószeres páccal színeztem, gumikesztyűben, különben nem jött le, mikroszálas törlőkendővel vittem fel, mert az ecset túl sok anyagot juttatott a felületre és foltos lett. Ezt a pácot fújásra találták ki, de nekem nem volt hozzá technikám. Így eléggé szép, egyöntetű színt kaptam. Eddig a bevezetés....
Kipróbáltam rá több záró megoldást, végül a színtelen Sadolin Plus vizes bázisú vastaglazúr nyert. 3 réteg szép, fényes felületet adott. Ez a cucc nem folyik, hanem szinte zselészerű az állaga, ecsettel kentem.
Használtam szintén fedő célra a MilesiXGC 43/M nevű cuccot is. Ez elvileg színtelen, de egy kis színező anyag van benne. Nem annyira fényes, mint a Sadolin, inkább selyemfényű. 3 réteg ebből is kellett.
Nem tudom, milyen a Düfa, amivel nem vagy elégedett.
Több mint 1500 videó van a blogon, és van egy nagyon jó keresője a blognak amit nem használsz. Csak beírtam a keresőbe a "raklap bontás" szavakat és lám a pár találat között egyből ott van ez : http://hobbiasztalos.blog.hu/2015/08/22/raklap_bonto_szerszam :) :) :)
Hátha tudtok valami okosságot mondani felületkezelés ügyben.
Konyhabútor frontokat kezelném, pácolt bükkfa. Én általában az olajos-viaszos politúrt használom, de itt a várható igénybevétel miatt, gondoltam, inkább lakkozni kéne. Vettem életemben először nagyon környezetbarát vizes bútorlakkot (Düfa). Most próbálgatom a színeket, és azt vettem észre, hogy a vizes lötty valahogy nagyon más, nem hozza ki úgy az élénk, tüzes színeket, mint az olaj vagy az oldószeres lakkok. Arról nem is beszélve, hogy vagy 10 réteg felel meg belőle 2 réteg oldószeresnek, rettentő vékony, mintha ott se lenne.
Most eléggé tanácstalan vagyok, ha kicsit megolajozom a fát, arra gondolom nem megy már a vizes lakk. Vagy hagyjam a fenébe és vegyek rendes lakkot?
Mindig azt vallottam a különféle kenceficékkel kapcsolatban, ha nem elég büdös, sz...rt se ér...
annak idején rákérdeztem az asztal árára és azt mondták 30.000ft nem tudom az áfa benne volt-e. ez kb 6éve történt. az általam vásárolt ( behúzóhenger az előtolás lánckerekei a vastagolóasztal 4 sarkán a sárgaréz menetes alkatrészek, előtolást müködtető szíj és a lánc egyéb apróságok,) mind a metabo cuccok.
Szívemből szóltál. Anyagilag biztosan nem éri meg. De lelkileg igen. Olyasmi érzés, mint régen, amikor bakelit korongon megvettem Miles Davist. Anyagi "megérésről" nem beszélhetünk. De mindig örömmel töltött el, amikor feltettem a lemezt.
Ne írjam már újra és újra! Keress vissza a hozzászólásaimban, töb helyen is írtam erről elég részletesen. Bocsi hogy kicsit morózusnak tűnök, de tényleg nincs kedvem újra és újra leírni ugyanazokat a dolgokat. Nem állítom hogy a raklap a világszépe, de szerintem sokkal több van benne mint sokan gondolják. Egyszerűbb persze lepakolni a fakererskedésben a polcról az asztalosminőségű faárut, már ugye ha van rá suska. Nálam a raklap kicsit mánia, egyszerűen nem tudom elviselni, hogy az egyébként még nagyszerűen használható faanyag a szemétben végezze. Sír a lelkem, amikor látom az egyik multitól konténerszámra selejtezett raklaphegyeket, amit válogatás nélkül darálnak be. Tirpák őseim hagyatéka lehet ez, egyszerűen nem bírom elviselni az esztelen pazarlást. Macerás dolog a raklapbontás, de nagyszerű érzés, amikor ránézek a mentett anyagra: ez se megy a szemétbe.
Kezembe akadt egy régi (30 éves) elromlott lemezjátszó alumíniumtányérja. Kicsit több mint 30 cm átmérőjű, sima felületű, feltehetően elég jól kiegyensúlyozott alkatrész, egy lyukkal a közepén. Mintha Isten is korongcsiszoló-alapnak teremtette volna. Azt még nem tudom, lesz-e belőle valaha is valami, mert szerintem ha a nyakamba szakadna egy vagon pénz, és minden időmet ennek szentelhetném, a fejemben kavargó elképzelések megvalósításával akkor is ellennék egy darabig (már csak azért is, mert rengeteget kellene közben tanulnom).
De azért is írtam, hátha valakinek jó tippet adok vele. Valószínűleg nem túl nehéz egy régebbi, használhatatlan HiFi lemezjátszót találni, és amennyire meg tudom ítélni, ez tényleg nagyon jó alap lehetne. Igaz, nem fából van :)
András te jól bevásároltál :) kíváncsi leszek mikor kezdesz hozzá és milyen lesz a végeredmény, illetve lesz e olyan érzés "hogy létezhettem eddig gyalupad nélkül" ... több ilyen forum bejegyzést olvastam már , egyet itt is:)
Az általad belinkkelt az Roubo féle, ha jól látom Computerguru is ezt készítette el.
Az asztallap gőzölt bükk pallóból lesz, ezt eldöntöttem, a lába viszont lehet hogy fenyő.
Lehet ennek valami hátránya?
A szerelvényeket illetően a Verita twin screw hihetetlen meggyőző ... de nem olcsó.
a forgácsolható réz ütközőket, úgy gondolom le tudom gyártatni.
"Ugyanis a sógorom levágta egy 5.000 Ft-os szúrófűrésszel, és hát úgy is sikerült. Hát én elvittem a merülőfűrészemet, ami (majdnem) mindenki szerint a legjobb a világon, és nem 5.000-be fájt."
Gondolom, hogy valamivel több volt, mint 5 rugó :-))))
De ha már: tudod, a hajósok között van egy mondás:
A hobbi hajózás olyan, hogy van egy hatalmas nagy luk a vízben. És ezt a lukat a hajósok pénzzel próbálják meg betömni.
Eddig még senkinek sem sikerült - pedig szórják bele a pénzt szorgalmasan.
Kéne valami hasonlót kitalálni a hobbi-asztaloskodásra is. Pályázat nyitva :-)))
Éppen most dolgoztam a merülőfűrészemmel, és éppen ilyen gondolatok jártak a fejemben.
Após megkért, hogy vágjak le egy asztallapot, ami már polc lett, egyenesre. Ugyanis a sógorom levágta egy 5.000 Ft-os szúrófűrésszel, és hát úgy is sikerült. Hát én elvittem a merülőfűrészemet, ami (majdnem) mindenki szerint a legjobb a világon, és nem 5.000-be fájt. Ezzel azért egyenes lett, aminek egyenesnek kellett lennie. Aztán átjött a szomszéd, aki profi ács, közel a nyugdíjhoz, és több embert foglalkoztat. Templomtornyokat is csinálnak, láttam a munkáikat, "elég" ügyesek. Minden esetre rácsodálkozott a fűrészemre, erről a márkáról nem is hallott. :)
Igen, ez a tervem, holnap felkeresek egy Metabo szervízt és megkérdezem hogy ők mit mondanak. Te Metabo alkatrészeket tettél bele? Egy új Metabo kb 330 ezer, ez az EB meg 150, és olyan újszerű állapotban van, hogy szerintem összesen 5 órát nem dolgoztak vele( csak ugye hiányzik az asztala). Nem tudom mennyi lehet az az asztal, de biztos olcsóbban jönne ki a dolog. De ha meg nem jó hozzá a Metabo asztala akkor az elég nagy cumi :)
érdemes lenne megkérdezned a metabo szervízt, hogy a mostani metabó néven gyártott hc.260 asztala esetleg csereszabatos lehet az elektra bekum asztalával. (feltételezem hogy ilyen gép került a látókörödbe) Teljesen hozzá nem értő voltam amikor ólcsón hozzájutottam kb 8 éve egy elektra becum hc260-as kombi gyaluhoz , azóta sokmindent kicseréltem a bp. noszlopi úti szervízből vásárolt cuccokra. Az áraik azonban elszálltak mert a kínai dolgokat árulják nagyon drágán. Persze ők megmagyarázzák , hogy ez nem utángyártott alkatrész mert a komplett gépet is kínában gyártják.
Ez igaz nekem kell eldönteni ,hogy megéri e, csak ha már veszek, mindenképpen használható gépet szeretnék. Van már egy épített kombinált gyalugépem, csak az 3 fázisú és költözés miatt nem tudom majd használni mert nem lesz 380-am, meg ugye a hellyel sem bővelkedem. Egyébként a képek szerint ugyan az a két gép. Na majd megálmodom, hogy mit csinálok. Nagyon köszönöm a segítséget!
A "megéri" szónak hobbistaként kicsit más megvilágítása van.
Nincs vele gondom, de azért nem csinálnék költséghatékonysági elemzést (hányszor vihettem volna el és mennyi fát bérgyalultatni az árából). Akkor lehet hogy nem jönnék ki jól :-) De őszintén szólva soha nem is akartam pl a bérgyalultatásnak utánanézni. Én ezt akartam/akarom csinálni szabadidőmben, éppen akkor amikor kedvem/időm van és nem amikor a bérgyalus ráér. Ilyen szempontból "megéri".
Főleg hogy gondolom a bérgyalus nem örülne ha odaállítanék pl 1 db 2m-es tölgy- és mondjuk két db 2m-es juhar deszkával, hogy most csak ennyit. Legközelebb meg egy vágódeszkával, hogy most meg csak ezt.
Szóval azt hogy nekedmegéri-e - arra csak te tudod igazán a választ.
Miután a Metabo pár éve megvette az EB-ot, Electra Beckum néven manapság szerintem már nem árulnak semmit. Alkatrész attól még lehet hozzá, akármilyen néven is. Azért rendeléskor megbeszélném a bolttal vagy szervizzel, hogy mit is szeretnék. Azután ha jó helyen keresel, információt is kaphatsz.
Miután beállítottam mindent rajta, meg meghúztam a csavarokat - igen, elégedett vagyok.
Plusz vettem még hozzá élezhető késeket, mert a gyári "eldobható" kések (használod->elkopik->megfordítod->használod->ez az éle is elkopik->kidobod) hosszú távon biztos nem éri meg.
Találtam egy eladó Elektro Becum-ot csak nincs meg hozzá a lefutó asztal, csak úgy gondolom hogy a Metabo-hoz hamarabb találnék asztalt. A Metabo amúgy szerinted megéri az árát, Te elégedett vagy vele?
És gondolom az Einhell pedig nagyon hasonló a Güde-hez.
Még az is lehet, hogy kölcsönzök egyet egy napra. De ha vetetnek hozzá gyalukést (mint kopó tartozékot), akkor már kifizetek egy hatod Metabo gép árárt...
Tudja-e valaki, hogy az Elektra Becum HC 260 gyalugép alkatrészei megegyeznek a Metabo HC 260 alkatrészeivel? Konkrétan az egyengető asztal lefutó asztaláról lenne szó.
Ma voltam a helyi barkácsboltban és láttam hogy jött egy pár darab csapágyházas tengely amiknek mindkét végén fűrésztárcsa rögzíthető mert rajta vannak a nagy vastag alátétek. Anya is volt rajtuk, és a két csapágy között meg az ékszíjtárcsa. Többféle méretben volt és elég olcsón. Kérdeztem az eladót, hogy milyen a tengelymérete, de nem tudta, ezért hozta a tolómérőt. 22.7 mm az összes tengely átmérője a fűrészlap alátétek között mérve. Ez egy vicc, mert még a flex korongnak is más a lyuk mérete meg a körfűrész lapoknak is. Így gyakorlatilag nem sok mindenre lehet használni őket. :((((((
Ezen most rugózhatunk. Tkp. azt állítottam, hogy vagy van benne szú, vagy nincs. Ha úgy nézem, nem állítottam semmit, ha meg máshogy, akkor mögötte volt az a gondolat, hogy úgy sejtem, hogy inkább nincs benne, mint van.
Nálam a csapágyháztól meg "hátrafelé" egy vas (vagyis kvázi a fűrészlap forgástengelyétől), a fűrészlap mellett párhuzamosan. Erre van a fűrészlap után felcsavarozva állíthatóan a hasítóék, amit meg a korongra merőlegesen is tudok állítani, ha szükséges. Több csavarhely van, mivel van 300, 315, 350 korongom. A 350-hez kicsit alulméreteztem a helyet, ahhoz csak nagyon nyüzüge hasítóék fér el.
Ma próbáltam felapplikálni az sk. faragott hasítóéket a körfűrészemre. Úgy szerettem volna elhelyezni, hogy a fűrészlap felső élénél picivel alacsonyabban legyen a teteje, változatlanul a legmélyebb állástól a legmagasabbig. Azért, hogy szükség esetén tudjak nútot is fűrészelni anélkül, hogy le kellene szerelni ezt a cuccot.
De ez nem nagyon jött össze. Arra jutottam, hogy ehhez a fűrészlap függőleges középvonalában kellene legyen a feszítőék felfogatása. De amennyire emlékszem sehol sem láttam ilyet gyári gépeken sem, mintha mindegyik a fűrészlap mögött lenne rögzítve...
És azt is hányszor elmeséltük (legalábbis én), hogy milyen módon lehet a legtöbb anyagot raklapból kitermelni, milyen trükkök vannak, mire kell vigyázni. De hát falra borsót hányni...
Tegnap 2db 6-os ( bár inkább 6,5-es) rétegeltből készítettem egy próbaragasztást a bicaj vázhoz sablonban. Ma kivettem, egészen biztató az eredmény : jó lesz :)
Azt szeretném kérdezni, hogy a Güde vastagoló gyalu az jó minőségű? Nincsenek borzasztó extra igényeim, de kicsit tartok az ilyen nem annyira márkás gépektől (nem mindig jogosan). Lehet, hogy használnám pár nm anyag gyalulására mostanában, de utána valószínűleg tényleg alkalmi jelleggel lenne használva. És hiába állítják, hogy ez erre való, de ha nem pontos, elcsúszik a méret vagy ilyesmi... akkor nem is tudom, hogy megéri-e belevágni.
Csak arra akartam utalni egyébként, hogy nehogy tűzifának felszelje a tisztelt topiktárs CSAK azért, mert lyukak vannak rajta. Megszakadna a szívem érte :)
Nem tudom természetesen. Adnék neki egy jó kis pl. bondex-es megszüntető védelemre való löttyöt vastagon, és ennyi. Sok régi bútorom van, az a tapasztalat, hogy élő szú vagy más farontó bogár elvétve akad bennük, ha jól szellőző helyen vannak egy ideje, kihalnak belőle, ha vannak is.
Amúgy van olyan vintage bútoros irány, ahol kifejezetten fúrkálnak ál-szúlyukakat a bútorba, mert az értéknövelő :)
Én azért kezdtem hazahordani raklapokat a melóhelyről, hogy szétszedjem és a deszkákat élükre állítva "táblásítok". Így alakult volna ki az asztallap, de elég hamar elment a kedvem a művelettől :) Némelyik kötésnél 5-6 szeg is be van verve, törik, reped, jó ha 2-3-4 egész deszka kijön egy bontásból. És akkor még gyalulni is kéne...
Nálam egyébként az merült fel, hogy vannak itt az idők során felhalmozódott különféle anyagok, amiket csak tárolok illetve kerülgetek.
Van egy tölgy ajtólap (tok nincs, meg hely sem, ahova jó lenne), ami szétbontható. Van egy valahai egyszemélyes vörösfenyő ágy 5 cm vastag pallókból. Van 2 db 200x14x5 és 2 db 180x18x5 cm tölgy palló, több darab 5 cm vastag, 70-80 cm-es kőris, tölgy, dió palló darab, 2 db 120x30x4 cm ragasztott bükk... mittudomén még mi.
Szóval ezek így szedett-vedettek, nem nagyon elég semmi normális, egységes dologra, de összességében szinte elég lehetne egy gyalupadnak. Nem lenne annyira robusztus, mint mondjuk a "szamuráj asztal", mert ez nincs annyi anyag.
A nagy kérdés az, hogy megéri-e annyi munkát belefektetni, amennyit kellene. Néha jól jönne, tegnap este is a körfűrészen állítottam össze egy padlásajtót, de kétséges azért a kihasználtsága.
Viszont amiket látok olcsón használt gyalupadok, nem igazán tetszenek.
Szerintem hobbiszinten majdnem mindegy melyik stílust választod. Amikor elkészíted - az egy jó gyakorlás lesz, akármelyik mellett döntesz.
Én a keményfa felé hajlanék. Nehezebb/ellenállóbb a felülete. És azért egy gyalupadnál egyik tulajdonság sem elhanyagolható. A jelenlegi munkaasztalomon (38mm vastag konyhai munkalap felület) ha ráverek egy keményebbet az egyik végén egy munkadarabnak, a másikon leugrik a szélén hagyott kisebb szerszám.... pedig 2.6m hosszú. És a lábai igen masszívak.
Én még mindig az inggomboknál tartok. Ez a kép februárban készült (van rajta gyalupad szemszögből nézve pár kaukktojás is) , nem sokkal azután jöttek, hogy jártál nálam gyalukés/ékléc témában. De azóta nem volt időm (sic .. kedvem) még nekikezdeni. Mindig tologatom, meg másba kezdek bele....
Akkor döntöttem el hogy kb. ilyesmi felszerelés kell nekem, mikor először láttam a szamuráj asztalát, és majdnem ezzel egyidőben egy fórumtársunk (Computerguru) is elkészült egy gyalupaddal amihez ezt a Veritas satut és a kiegészítőket használta fel. Ő azóta tapasztalatokról is beszámolt - sokat nem csalódott:
Akkor ez most "english/nicholson" stílusú? (nem mintha fontos lenne, és nem is tudtam h így kategorizáljuk). Jó kis meló, nem épp a legegyszerűbb design - de azt gondolom ebből jó sokat is lehet majd tanulni. Pl. ez is lehet egy szempont amikor eldöntöd merre mész. Nekem legalábbis az.
Ha a fenyő asztal táblát ütögeti az ember, akkor az jobban megsínyli, mint pl. egy kőris. De biztos lehet azon is dolgozni. Esetleg olyanon gondolkodnék, hogy körbe a "szélét" keményfából, amiben a rögzítéshez szánt lyukak vannak fúrva/vésve. A belső rész meg, aminek jóval kisebb az igénybevétele, lehetne olcsóbb fából. Bár könnyen lehet, hogy hülyeséget mondok és kétféle fa nagyon nem fog jól működni együtt, összeragasztva. Erre talán másnak van itt tapasztalata.
Viszont ha keményfát veszel frissen vágva és azt mondjuk 5-7-8 cm vastag? pallókra vágod fel, ami egy ilyen robusztus asztalhoz "illik", akkor kevés lehet a pár hónap. Különösen pl olyan zsugorodásra vagy vetemedésre erősen hajlamos fáknál, mint a tölgy vagy a bükk.
Ha pár hónapot akarod pihentetni, akkor elég vékony deszkákat kell vágatnod és aztán az ragasztani, hogy esélyed legyen a száradásra.
De lehet, hogy félreértettelek és nem friss vágásra gondoltál.
Nahát én is épp ezen mesterkedem, bár az én tervem jóval egyszerűbb. 5x10-es vörösfenyő pallókból gondoltam elkészíteni : a keretet élére állítva, a betétet lapjával, persze furatokkal a padszolgáknak. És szerintem megpróbálom a fecskefarok csapolást a sarkoknál.
Így van. A lábakat pl. maradék 8x4 pallókból fűrészeltem,gyalultam. Valaha egy galéria padlóját alkották, tele szöggel, repedéssel, csomóval. Glettelve ide pont jó.
Vékonylazúrral festett anyagon kijöttek a nap hatására a gyantacseppek. Nem nagyok, inkább csak apró pöttyök, de sok van belőle, a teljes felületen szinte. Van valami tippetek, hogy mit lehetne tenni vele/ellene?
Csak mert nem sok ilyen akad. Az mdf-et szokták ilyenkor előrántani, de csak olyanok, akik még nem próbálták festeni. Kábé ötször nehezebb feladat, mint fenyőfát.
Ráadásul elég szar anyag, nedvességre feldagad, örökre kuka, fenyő nem.
Köszönöm az elismerő szavakat. Foglalkoztam számítástechnikával is. Készítettem családi videókat és gömbpanorámát, amiről van egy weboldalam is http://krpano.atw.hu de a bútorkészítés már jobban izgat. Sajnos eddig eszembe sem jutott, hogy videóval dokumentáljam, amit fabrikálok.
Annyira primitív eszközökkel barkácsolok, hogy nem szeretném kinevettetni magam. Nekem soha nem volt pénzem drága gépekre, de be akartam magamnak bizonyítani, hogy nem csak olyanokkal lehet szép és jó dolgot készíteni. Igaz, hogy ami kikerül a kezeim közül, azokat nem szégyellem.
Nekem itt azt mondták anno, hogy inkább olyan beszurkálós jelölésre alkalmas mint rajztűnek. Rajztűnek nagyon rövid. Ettől függetlenül, még sosem használtam egyiket sem semmire.
Nagyon érdekes ez a fotel, gondolom jó súlyos is, mert látszik, hogy nem spórolták ki belőle a fát. Azon töröm most a fejem, hogy ez most milyen stílusú fotel, mert ezt egyenlőre nem tudom besorolni sehova a stílus jegyei alapján.
de ezt én anno a holland bútorboltban vettem a többivel együtt. A boltost ismertem, kamionnal hozta az egészet.
Természetesen - hisz főként skandináv (svéd-holland) exportra gyártottak ezek a gyárak. Évtizedeken keresztül, hihetetlen mennyiségben.
Nyugi, nekem is ugyanilyen bútorokkal volt tele a lakás (a 80-as években ez volt a divat arrafelé).
Persze, protekcióval (meg kenőpénzzel) lehetett hozzájutni egy-egy darabhoz - amit véleményem szerint a hollandok tudta nélkül fusizott le a gyár belső forgalomra.
Annyira holland volt amit ott gyártottak, hogy pl. az ülőgarnitúrámat egyszerűen Rotterdamnak hívták (itt van, ni:
Nos lehet, hogy a románok is készítettek ilyet (Renault-Dacia), de ezt én anno a holland bútorboltban vettem a többivel együtt. A boltost ismertem, kamionnal hozta az egészet.
Ez a képsorozat véletlenül éppen most jött szembe. Ezek sem festett bútorok (többnyire), sok szabadidővel rendelkező fórumtársak nyerhetnek némi inspirációt. Az meg más kérdés, kinek mennyire tetszik.
Bútor témában volna még egy megjegyzésem, hogy ki és mikor, miért cseréli le a bútorait. Régen és ma is számtalan oka volt a bútor cserénem, erről most nem akarok beszélni. Viszont van egy dolog, ami eszembe jutott, hogy például a hollandok megtehették, hogy a szinte elnyűhetetlen nemes anyagból készült bútoraikat sűrűbben cserélgessék. Ebből kifolyólag tudott kiépülni nálunk a használt holland bútor kereskedelmi hálózat. Nem volt országosan olyan valamire való nagyobb település, ahol ne lett volna holland bútorbolt. Ahol én lakom úgy jó 10 éve még kettő is volt.
Ezek a keményfából készült, masszív, szinte hibátlan bútorok harmad annyiba kerültek, mint a hazai (anyagban, minőségben meg sem közelítő) új bútorok. Én például anno a lányom szobáját és a nappali szobánkat ilyen bútorokkal szereltem fel, mivel szerencsére még akkor volt rá lehetőség és anyagiakban is csak erre futotta a keret, viszon nem bántuk meg. No persze nekünk tetszenek ezek a bútorok és ugye ízlések és pofonok!?
Elég pontos a derékszög (30 Cm-en 0,005) de éles mint a borotva minden megmunkált része. Nem tudom, az a kis csavar a tetején mi célt szolgálna. Nem bírtam kézzel megmozdítani. Lehet nem is csavar?
Én, aki imádom a fát, úgy, ahogy a természet megteremtette, amondó vagyok, hogy bűn lefesteni. Kivéve mondjuk néhány pácos színezést. Ha festünk, akkor mindent eltakarunk, tehát az a valami bármilyen anyagból lehet. Feketefelhoo asztala szerintem 100-szor szebb lett volna, ha az egész olyan, mint a lapja, függetlenül a környezetétől. (mondom: szerintem)
Volt itt szó a franciaágyról. Én és természetesen a nejem 30 évig nyüstöltük az általam anno, kárpitozott és az akkor kapható legegyszerűbb anyagból (pozdorja lemez és lucfenyő) készített ágyat. Készítettem egy 5x5 cm-es fenyő keretet, amihez kapupánt csavarral erősítettem a négy oldalt. Az oldalak 20 mm vastag pozdorjából, vékony szivacsbetéttel kárpitozva készültek. Az ágyrács cserépléc rácsozott keret, rajta 3 mm-es farostlemez, sűrű 30 mm-es lyukakkal a szellőzés miatt. A betét 10 cm-es szivacs kárpitozva. Az akkori árakhoz képest is töredékébe került, mint a kész franciaágyak és nyikorgás és recsegés mentes strapabíró gyalupadként működött úgy jó 30 éven át.
Miután nyugdíjas lettem, már több időm akadt a barkácsolásra és eljött az idő, hogy valami modernebb gyalupadot alkossak, ha ugyan a gyalulás már nem is a régi.
A kárpitozást elfelejtve, natúr borovifenyő kialakításban gondolkodtam és nem akartam a régi ágy masszív keretet kidobni, ezért a következő megoldás született:
Röviden, tömören: maradtak a fenyő keretre erősített pozdorja oldalak a szivacsos kárpitozástól lecsupaszítva és a fentiekben leírt ágyrács. Ezek után egy pár hetes munkával a kezdetleges barkács gépjeimmel (pl. a felsőmaróm egy ruszki huszonéves gép, amit egy egyszerű kis asztalba építettem) elkészítettem a mellékelt képeken is látható oldalakat és a magasított fejrészt. Ezeket belülről csavarozva erősítettem a meglévő kerethez, ezért nem látható kőrbe sehol egy rögzítés sem és a teher sem az oldalakon, hanem a belső pozdorja keretekhez rögzített lábakon van. A szivacs betétet is kicseréltük egy 20 cm vastag modernebb mostani betétre. Nos így néz ki most.
Ha már benne voltam, akkor a korábbi két éjjeli szekrényt is lecseréltem és készítettem az itt látható, ágyhoz illőeket.
Erdélyi asztalos ismerősöm műhelye már vagy hat évvel ez előtt is kizárólag ilyen matt pasztell színekre festett fenyő bútorokat gyártott francia és belga exportra. (azóta is) Azt mondja azoknak csak az kell, natúr nem...
Nos igen, egy adott környezetben jól mutathat (mint pl felhő konyhája, illeszkedik bele), aztán pl gyerekbútor .. hát az legyen is színes/szagos/hupikéktörpikés/stb.
Én általánosságban mondom, hogy a fát telibe festeni ... nem az én stílusom.
Ez igaz. A túlzás az túlzás. Viszont én szerencsésen vettem egy tömör cseresznye komódot tizenéve kb. annyiért, amennyiért egy feleakkora fenyőt vennék most újonnan. Mondjuk 100 éves, ráment 3 napom, az egyik oldala meg van nyílva, semmi görgő, semmi vas, és mégis napi szinten használjuk (ebben vannak a ruháink - bugyi, póló stb.) Egyrészt a nappali dísze, pedig sima parasztkomód, öröm ránézni, másrészt egy olyan bútor, ami bőven az ésszerűség határain belül van.
Meg vettem egy kelengyeládát is, na azt egy hétig vakartam ki a mocsokból, mert a hüle a pajtában tartotta, össze volt zsírozva satöbbi, de azt is kb. ilyesmi árban. Abban vannak az ágyneműk és a plédek. Gyönyörű darab, szerkezetileg egyben.
Inkább legyen kevesebbet bíró és kevésbé "nemes anyagokból" készült az a bútor - de jusson hozzá mindenki. Még a leghalványabb anyagi lehetőssegekkel rendelkezők is (pl. fiatal házasok, akiket nem tudnak támogatni otthonról, stb.)
Emlékszem a gyerekkorom-béli, ilyen-olyan rózsafa-gyökér, meg tökömtudja milyen méregdrága, dög-nagy és dög-nehéz, vagyonokat érő darabokra. Nekünk is volt egy-kettő, nyugi - persze, örököltük. Alig fértünk tőlük.
De az egyik (ezt a szomszéd srácéknál láttam) a mai napig a szemem előtt van - ahogy a hatalmas hálószobabútor ajtóin egy bazinagy, egyiptomi szekérversenyt ábrázoló intarzia volt - folytatólagosan, egyik ajtóról a másikra, úgy legalább 2 méter széllességben (ahogy emlékszem).
A srác mutterja el is magyarázta, hogy mekkora művészet egy olyat megcsinálni, meg milyen sok munka van vele ...és főleg azt, hogy milyen eszméletlenül drága volt.
Na jahh, a grószfater szóda- és jéggyáros volt - az egész megyét ő látta el szódavízzel és táblás jéggel a gyárából. Nem OTP hitelre vette a bútorait sem, az tuti. Tőle örökölték... a 6 szobás házzal együtt.
De - hiszed, vagy nem hiszed - nekem már kissrác koromban is az villant át az agyamon, hogy "Mi a lószarnak kell ez az egész?".
(Igaz, akkor az autók és motorok érdekeltek - így nem csoda, hogy nem tudott különösebben meghatni a bazinagy kocsiversenyes-intarzia.)
ne felejtsük el, hogy az a régi bútor, ami száz éven át használható volt, az kevesek kiváltsága volt! a többségnek kb semmi bútora nem volt. pár szék, asztal, láda, ágykeret, kész. cserébe azért, hogy a bútor sokkal kevesebbet bír és hitványabb, nem kell felső 10-20ba tartozni ahhoz, hogy lehessen szekrényed, komódod, kanapéd.
Nem-nem, ez tölgyből van, legalábbis a lapja. A lábakat maradék fenyőből ragasztgattam össze. Mondjuk arra nem gondoltam, hogy a lábak közti távtartó nem fog a helyére menni lefestve :)
Mostanában sok fiatal párnak nem is kell tartós bútor ,hisz amire pár év alatt elhasználódik már válnak is el ,a bútort nem osszák kétfelé ,kidobják a szemétbe ,ugyis vesznek ujat a következő potenciális társal.
"A természeti népek fiai naponta egy-másfél órát dolgoznak a létfenntartásukért, mi művelt európaiak 8-12 órát!"
Boldogabbak vagyunk a primitív népeknél? Boldogít a 3 évenként lecserélt kocsi, a még nagyobb lapostévé, az új konyhabútor, beépített mikro-indukciós-hőlégkeveréses istennyilával?
Ez egy hamis világ, mindenki arra emlékszik örömmel, hogy gyermekkorában körbeülték a cserépkályhát, papa-mama-gyerekek és ették a sült krumplit.
Itt a lakótelepen inkább a szétmállott pozdorja miatt, meg a szétmállott kárpit és szivacs miatt látom kidobálva. 2000-be mikor a franciaágyat akartam újrakárpitoztatni, a kárpitos eljött először megnézni, hogy miből is készült. Egyálltalán hozzá lehet e nyúlni. Az ülőgarnitúrát nem vállalta. Vagyis nem érte volna meg mert szinte teljesen új vázszerkezet kellett volna. Igazad van, hogy változnak az idők. Lányom mikor elkerült itthonról. A szobályába lévő elemes garzon szekrénysort elajándékozni sem tudtam. Pedig jó állapotba van. Most az a műhelykémbe a szerszámos.
Halkan mondom, de a "régenmindenjobbvolttal" sem értek teljesen egyet... ahogy ma is van jobb minőségű bútor és rosszabb, úgy régen is volt.
Talán az arányok voltak mások a kettő között.
Ma annyiféle anyag- és lehetőség áll rendelkezésre, amelyről a régi mesterek álmodni sem mertek. Ugyanakkor sokan is vagyunk a világban és pl. épp az erdők nem végtelenek.
Szvsz a jól megcsinált "klasszikus" bútorok élettartama ma is hosszú, az olcsóbb, divatosé rövidebb.
Amúgy tökéletesen egyetértek, sok bútor még teljesen jó, de a divat áldozatává válik. Tele van velük a jófogás pl...
Szokás itt pl. az IKEA konyhabútor ekézése. Ezzel kapcsolatban elég sok tapasztalatom van, konkrétan 4 teljes konyhát raktam össze az elmúlt 3 évben IKEA-ból. Nem kritika nélkül "jó" vagy éppen abszolút rossz konyhabútorok ezek. Vannak kiváló megoldások és csapnivalók egy rendszerben. Van, amire nincs megoldás, azt ki kell találni.
Nem mondom, hogy olcsó, de ha rendesen összerakják, akkor sokáig jó lehet.
Legalábbis az anyám lengyel konyhabútora sokkal rosszabb. Feleannyiért.
"Mi volna, ha a mai bútorok is addig tartanának mint a régiek? Az egész világra elég volna 3-4 bútorgyártó cég. Azok is csak hívítástudatból dolgoznának."
Ezzel nem teljesen értek egyet.
Ugyanis - nagyon sok évtizede már (konkrétan a 60-as évektől) - a ruházat után talán a bútor az, amit a leginkább nem azért cserélnek, mert tönkrement... hanem mert változnak a trendek.
- Ugyan mi bánata volt a nagymama, zöldre-festette puhafa-kredencének... amiért kicserélték? Gyakorlatilag semmi baja nem volt, csak hááát.....
- Vagy az örökéletű, '60-as évek csőbútorának mi baja volt - fizikailag?
Én nem mondom, hogy nincs bútor ami fizikailag is tönkre megy (főleg bútorlap-konyhabútor, de az sem főleg és csak a bútorlap miatt, hanem a tróger tervezés és a még trógerebb szerelvényei miatt), de mondjuk egy polc, vagy egy ruhásszekrénynek a fizikai elhasználódása tényleg csak minimális lenne az évtizedek alatt. Mégis kuka-járat lesz belőlük, néha kevesebb mint akár 10 év alatt is.
Az ágyat se azért fogják kicserélni x évente, mert konkrétan szétkúrták - hanem azért, mert megjelenik majd a fuzzy-logic alapú, intelligens-hidropneumatikus ágybetét - amihez a régi ágy-ráma természetesen már nem passzol.
Így megy a ráma is a kukába - ha stabilak voltak az illesztései, ha nem - akkor is.
És mikor romlik el? Mikor lessz helyette másik ágy mert alkatrész nár nincs?
Valamikor a Tunsgram szállított izzókat Amerikai piacra. Aminek az lett a vége, hogy csináljanak valamit mert ezek nem fogynak és így nincs értelme forgalmazni.
Annó, mikor a Nejlon harisnyát kifejlesztették, a dolgozók kaptak tesztelésre belőle. Utánna a mérnökök hosszú hónapokig azon dolgoztak, hogy gyengébb legyen a minőség.
Valamit termelni kell és lehetőleg nagyon olcsón.
Mi volna, ha a mai bútorok is addig tartanának mint a régiek? Az egész világra elég volna 3-4 bútorgyártó cég. Azok is csak hívítástudatból dolgoznának.
Ezen sokkal alaposabban kellene elgondolkodnunk. Talán kellene erre szerveznünk egy konferenciát, amin megvitatjuk. Nemzetközi előadókkal. ;-)
Pláne, hogy a héten itt több előadóművész is szerepelt, bár csak a virtuális térből, akik élő példa arra, hogy (akár) ágyak összeszerelésében is részt vehetnek, pedig láthatóan nem férfiak.
A dolognak nem az a lényege, hogy nagyon erős legyen, hanem hogy a ferde pálya miatt egyre jobban összeszorul, minél nagyobb a terhelés. Így egymáshoz húzza a két anyagot és nem mozog oldalra.
Szerintem ez a megoldás ALAP és MAGÁTÓL-ÉRTHETŐDŐ kéne legyen minden dinamikusan igénybevett bútor kotőeleménél.
Márpedig az ágynál dinamikusabban igénybevett bútor tán nincs is - attól függetlenül, hogy pont kefélnek-e rajta, avagy pont nem.
De úgy látszik, hogy egy ilyet megkonstruálni és legyártani akkora mérnöki kihívásnak számít - hogy szinte nem is gyártanak ilyen ferdepályás-önszorítós verziót.
Lehet, hogy ez a szerszámlobbi (ezen belül is főleg az imbusz-maffia) mesterkedése?
... mert az ilyen ferdepályás konstrukció össze- és szét-szerelése még szerszámot sem igényel - elég pusztán egymásba-csúsztatni a darabokat, kétszer ráhuppani az ágyra...és máris olyan a kötés, mint ha hegesztve lenne.
Ráadásul időtlen-időkig - mert bármilyen anyag- vagy más változás történik... a szerkezet utána szorítja önmagát, beavatkozás nélkül is.
Lazán kapcsolódik, de az futott át az agyamon, hogy a hölgyek (általában) pont ugyanannyit kefélnek az ágyakon, mint a férfiak (persze, vannak kivételek, de maradjunk a flexes társadalomnál) - ám az ágy-fődarabok összekapcsolásán szinte kivétel nélkül csak a pasik agyalnak.
Csak most látom, milyen vacak franciaágyunk van :) Vásárolt ágy, táblásított fenyőből. A szélső hossztartókat két nem beragasztott tipli és egy (!) tönkanyás csavar rögzíti a támlákhoz. A középső hossztartó (ez középen alá van támasztva) két végén van egy-egy fém biszbasz három réssel, és azok akaszkodnak a támlák alsó keresztléceibe behajtott három facsavarba. Szerintem ettől egy jó érzésű asztalos instant szélütést kapna :) Persze amikor vettük, még gőzöm sem volt róla. Alig több mint 33 éve volt, de még mindig tart. Pedig történt benne sok minden... Tény, hogy nyikorog egy kicsit, de csak az intenzívebb mozgatástól.
(Ezzel csak azt szerettem volna illusztrálni, hogy sokféle megoldás lehetséges. Ha ez netán széthullana, és ágyat készítenék, biztosan sokkal masszívabb megoldást keresnék. A ti beírásaitokat olvasva jöttem rá, mennyire primitív szerkezet, és ahhoz képest mennyire jó. Az mondjuk szerintem is csoda, hogy a középső tartó csavarjai nem szakadtak még ki a támlákból.)
Én egy szép nagy, 180*200-as ágyat csináltam vagy 4-5 éve 27mm-es táblásított fenyőből. Az ágyvégekbe 7-7 db tiplit raktam, egy erre a célra csinált sima 5mm-es rétegelt lemez sablonnal csináltam hozzá a lyukakat. Aztán pont ilyen tönkcsavarral rögzítettem , mint amit srudolf ajánlott, 3-3 darab van egy deszkavégben. Amióta elkészült, ezen alszunk, nem kellett hozzányúlni egyik csavarhoz sem, és az ágy hangtalan, minden körülmények között.
Éppen azért csináltam ilyennek, mert a szobába sehogy máshogy nem fértem volna be a kész ággyal. Ez a tönkcsavar szerintem ilyen célokra tökéletes. Nagyon jól tart, elkészíteni a lyukakat hozzá nem nagy kihívás egy ilyen fórumlakónak. Igaz, csavarozni kell, és nem csak összetologatni egy akármilyen minőségű vasalatot, de az a 2 perc többletidő megéri. A szükséges szerszám az elkészítés után csak egy akármilyen imbuszkulcs, legfeljebb még az összerakáshoz egy csavarhúzó, szétszedéshez az sem kell.
Most csinálgatom, az íves, fiók előlapomat, két 4 mm-es rétegeltből. Egyik irányban könnyen hajlik, és elég merevnek tűnik az összeragasztott két lemez.
Szerintem hajlított. Ennyit a mezei vékony rétegeltek is hajlanak, azaz abból is ragaszthatsz merev rétegeltet. Valószínűleg az ülésrögzítésnél is merevítve van, ami segíthet a villát párhuzamosan tartani.
A te döntésed , bizonyára megvolt az okod rá . Szakmai dolgokban megkereslek emailon hisz lassan újra rátérek a porelszívóm továbbfejlesztéséhez ,csiszológép építése is terítékre kerül meg miegymás .
Hajlítható rétegelt lemezeket adott formában egymáshoz ragasztva merev rétegelt lemezt kapok ?
Még mindig a fabicajon agyalok, mer' marhára ráérek :) Szóval azt nem látom a képeken egyértelműen, hogy a váz vajon hajlítva van-e. Úgy értem a hátsó kerék "villái" párhuzamosak-e felülnézetben, avagy V-betűt formáz. Mert ha az előbbi, akkor valami sablonban kéne 3-4 vékonyabb lemezt összeragasztani.
Igen, ennek elvileg az lenne a funkciója, de ez az ami semmire sem jó. Egyrészt nevetségesen gyenge, másrészt ahogy fel kell szerelni, úgy semmi értelme. Az eredetit (békebelit) az ágyoldal bütüjébe kell bevésni és csavarozni, az ellendarabot meg vele szemben szintén bevésve csavarozni. Ezt a kacatot az ágyoldal oldalára kell csavarozni, az ellendarabját meg vele szemben, kicsit oldalra az ágyvégre csavarozni. Így a kapcsolódási pont kívül esik az ágyoldalon, (nemhogy annak a középvonalán) ergo nyeklik-nyaklik az egész.
Azért is szeretem ezt a társaságot, mert itt viszonylag ritka az ilyen sértődött mondigálás. Ne legyetek a kivételek!
Ismerem azt az akasztós vasalatot, amit keresel 409. Az én ágyamban is olyan van és teljesen jó. Pedig csak a mindenütt kapható sárgára színezett "gagyi" van benne. Nem is láttam sehol komolyabb kivitelt.
Közben farigcsáltam a porleválaszást. Arra jutottam, hogy kár bonyolítani a dolgot. A legegyszerűbb megoldás (amit Pacman is bemutatott a hamuporszívó teszteléses videóban) is pont olyan jó, mint a mindenféle bonyolult légterelős megoldások. Nincs szignifikáns különbség. A felszívott anyag túlnyomó része a hordóban landol. A fennmaradó finom por viszont így is úgy is átmegy. Szóval a bevezetőcsövet áthelyeztem a hordó oldalára a szokásos érintőleges bevezetéshez, a hordó belső felületére pedig felrögzítettem egy műanyag lábtörlő darabot, ami szerintem talán segít a por megfogásában. A szívócsőn korábban alkalmazott dugulékony agrotextilt szúnyoghálóra cseréltem, megakadályozandó, hogy nagyobb darabok a ventibe jussanak.
A többi hókuszpókuszt kihajítottam a hordóból.
Ellenben a kivezető nyílásra is csövet szereltem és csináltam egy vizes leválasztót a finom porhoz. Egész könnyen szétszedhető és sztem mindent megfog, bár van még ötletem a további fejlesztéséhez.
Sajna a szívóteljesítmény érezhetően csökkent, de szerencsére volt miből veszíteni, így használható maradt. A mozgathatóság és a könnyű kezelhetőség megmaradt.
Tök jól tudok végre takarítani a műhelyben. Kár, hogy pont a már évek óta meglévő 60-as spirálcső kényelmetlen pontnak bizonyult. Túl merev és súlyos, lehet hogy ide sem lesz jó és kicserélem valami kényelmesebbre ha akad majd. Pedig bazi drágán vettem vmikor a lekvárfőző műhelyembe. Élelmiszeripari certifikáttal meg minden. De aztán nem kellett.
Tettem fel új képeket (bár csak mobilos) és csináltam egy videót is az első akcióról. Fél kézzel, mobillal... :-/
De ha az ágy nem nyikorog, a szomszéd tuti beszól ... :D
Voltam olyan albérletben, ahol a főbérlő megkérdezte, egyedül jövök-e ....
- ????? ..... Miért?
- Előző bérlő(pár) női tagja igen hangosan adta tudtára a világnak, ha éppen jó volt neki, emiatt az alattam lévő szomszéddal néha majdnem ölre mentek. Plusz amiatt hogy mindig éjjel mostak és járkált az asszony magassarkúban a parkettán.
- Én épp egyedül, de ha mégis úgy adódik ... szolid S/M keretében betömött száj jó lesz?
Hát .. én ezt nem mertem belinkelni. Ilyenből van 100 találat, néccá'kilenc meg elvileg tud keresni. Arra tippelek hogy nála ez is a bilivas kategória.
De közben elgondolkoztam azon is, hogy bár úgy lenne a lottón is ötösöm ahogy megtippeltem, mi lesz az ágyvasalat téma vége ...
???? Szar anyagot szívsz, ha neked ez jött ebből le. :// Kérdeztem valamit, amire nem tudod a választ, de feltétlenül szükségét érezted, hogy beleszóljál egy rossz megoldással. Ja persze, én okoskodok.
"Nincs 1oo éves megoldása a bütübe csavarozásnak, most sincs."
Világos és egyszerű álláspont. Amiről te nem tudsz, az nincs és kész. Aki mást mond, az mind hülye.
Ha még sosem találkoztál élőben az angol királynővel, akkor az nincs is......
Azt hiszem eljött az ideje, hogy én is kixeljelek.
ebből a csavarból és anyából pár éve jól bevásároltam pár száz darabot, hogy majd csinálok egy cnc gépet és ahhoz milyen fasza lesz. Azóta ha elhasználtam belőle kb 10 darabot, mert a cnc-re nincs időm. Majd ha nyugger leszek és még élek. :)
"Attól kifér egy ajtón, még a dupla ágy is. 7o-es magass fejrésszel, csak kell legyen egy szélesebb folyosó is utánna."
Tréfás vagy. Ágyvasalatot keresek, nem kőművest, hogy építse át a házat az ágyhoz.
Az nem megoldás, hogy folyton a csavarokat húzgálják utána. Amiket eddig csináltam ágyakat, azokon sosem kellett semmit sem utánhúzni, és szerszám nélkül szétszedhetőek.
A bütübe is lehet stabilan csavarozni, erre is van minimum százéves megoldás.
"Filléres tétel, még ha évente kell cserélni akkor is."
Bocs, de én még nem dőltem be ennek a fogyasztói társadalom maszlagnak. Ami évente kell cserélni egy ágykeretbe az akármennyire is olcsó, nem oda való. Tök mindegy hányszor lesz szétszedve, rendesen akarom megcsinálni, még akkor is, ha nem az enyém lesz. A sarokvas pont azt nem tudja, amit alább is leírtam.
Nem kell nagyon erős, csak olyan ami oda való. 6-8 éve még simán vettem olyan "békebelit", most meg úgy néznek rám mint a lőtt medve, hogy miről beszélek. Sajna tényleg az lesz vége, hogy csinálnom kell. :)) A dolognak nem az a lényege, hogy nagyon erős legyen, hanem hogy a ferde pálya miatt egyre jobban összeszorul, minél nagyobb a terhelés. Így egymáshoz húzza a két anyagot és nem mozog oldalra. Amiket árulnak, azok pont ezt nem tudják.
Láttam akkor kaptál pár tippet, nem tudom ilyet igen-e. Ha van "dremeled" meg tudsz szerezni/esztergáltatni ilyen fémet (round brack of brass, azaz sárgaréz van a leírásban) amit ki lehet a kütyüvel marni, elég szépet csinálhatsz magadnak is.
"...Amerikában egyébként mobil-kéróban lakni cseppet sem olyan kuriózum, mint Európában. Egész lakóparkok működnek lakókocsikból - onnan járnak dolgozni, vagy a gyerek az iskolába - semmi rendkívűli nincs benne. Sőt, hivatalos lakhelyként is meg lehet jelölni, hiába van kerekeken."
Na ja, de nem is a minőségi élet velejárója a dolog...
Ha szerelsz két 12-es köldökcsapot is az ágy oldalára és egy ilyen csavart, akkor nem fog recsegni , mert mindig utánnahúzod a csavart.
A legbiztosabb módszer az összecsapolás, két csappal és forkoppal, de többet nem lehet szétszedni. Attól kifér egy ajtón, még a dupla ágy is. 7o-es magass fejrésszel, csak kell legyen egy szélesebb folyosó is utánna.
De belinkelt az ágyamat pár napja, az ágy oldalára és a lábrészre csapoltam egy 8ox 3o-as deszkát, L betű alakban, az kimerevíti.
Két, vagy három ágyat dobtam ki az elmúlt 20 évben, amin ilyen volt - csakhogy legalább ötven évesek voltak, és kettes-kettőfeles, kemény acéllemezből.
A fene se gondolta volna, hogy ezeket le kellett volna szerelni róla kidobás előtt......
De ha nagyon erős kell, készíteni is lehet. Egy laposvas meg egy szögvas kell hozzá meg pár csavar. A laposvasat felcsavarozod függőlegesen az ágyvégre. Kell bele fúrni egymás alá 2 db 8-as menetet, abba betekerni süllyesztett fejű csavart, hagyni helyet az ellendarabnak.
Az ágyoldalra csavarozni a szögvas darabot függőlegesen. A szögvasba fúrni-reszelni a fejrész 8-as csavarjának a helyét, amivel be lehet akasztani.
Ez így annyira erős lesz, hogy simán szakadnak majd ki a rögzíti csavarok az ágy farészéből, ha komolyabb feszítő hatás éri, mert a vasalat nem nagyon fog engedni.
Ne már! Ahogy nézem, sehol egy bútorlap, sehol egy menetesszár....
Na de kolléga! Olyannak ismersz engem, aki ne tudna becsempészni egy ilyen konstrukcióba legalább 2-3 ív, szárított-táblásított bútorlapot?
A menetes-szárak helyét meg már látom is a lelki szemeim előtt - pedig nem agyaltam még a terveken, de ezek helye már garantáltan biztosítva lenne nálam.
3-4 féle akasztós ágyvasalatot lehet fellelni, mind vékony lemezből préselt, mivel nincs szükség erősebb kivitelre. Filléres tétel, még ha évente kell cserélni akkor is.
Miért kell akasztós kivitel? Naponta akarod szétszedni az ágyat? Mert ha ritkán akkor a sarokvas is jó megoldás 4-8 csavaros kivitelben.
Hol lehetne venni normális ágyvasalatot?? Azt az egyszerű kampós összeakasztót amit az ágyoldal végeibe, az ellendarabját meg az ágyvégekre kell csavarozni. Azt a trombitalemezből préselt kacatot ami semmire se való azt mindenhol árulják, de az egy vicc. A gugli most nem a barátom. :(
Nem az út a probléma ebben az országban. Itt a hatóság mindent megtenne, hogy véletlenül se sikerüljön egy ilyet nyilvántartásba venni, és a közútra kiengedni. Miután a hatályos jogszabályok nem beszélnek kerekes házról, az nincs is. (6-8 éve, évekig tartó hercehurca volt elektromos autót forgalomba helyezni, mert biztosítást csak hengerűrtartalom alapján lehetett kötni.Valaki illetékes végül kitalálta, hogy legyenek ezek 1ccm-esek. Onnantól meg a rendőrök vegzálták őket, hogy hol zöldkártya meg a matrica a rendszámról)
Nekem az a videó tetszett a legjobban amikor egy öreg köböl készült templomot költöztettek el. Több hónapig tartott nekik amíg sikerült úgy leválasztani az alapról, hogy fel tudják emelni a több száz tonnás templomot és ne sérüljön a falazat. Hatalmas acél pántokkal fogták körbe a templomot. Csak a völgyből kellett a dombtetőre felvinniük a templomot, mert a völgyet el akarták árasztani egy víztározóhoz. Egyedül a harangot vették ki az épületből a szállítás idejére, mert a súlya miatt megroppanhatott volna a torony. Ha jól emlékszem akkor csak pár km távolságra vitték. majd az új helyén tatarozták is a templomot.
Ha volna elég fölösleges pénzem egy ilyen költöztetésre akkor én bevállalnám, hogy közelebb költöztessék a házam Pesthez. Még a telkem is megvan hozzá.
Persze, biztos nem egy menetjegy ára a történet, azért ott is engedélyköteles az összes ilyen mutatvány a forgalomleállítások miatt.
De van helyzet, amikor inkább kifizetnél mondjuk 2 millió forintot a költöztetésért, mint hogy eladd, vegyél másikat amit rendbe kell tenned, bútorozni, stb. és még 6x annyira is jössz ki, mint a költöztetéssel.
De nálunk nem nagyon menne szerintem, itt eleve nem hajlandó senki se elköltözni még 100km-et sem, nem hogy többet mert lenne egy jobb munkája.
Nem túl régen láttam egy ilyen költöztetős videót, ahol szétvágták a házat 3 darabba és azt 3 kamion szállította el az új helyre. Az összes bútor, berendezési tárgy maradt a helyén. Amikor a tulaj bement az összerakott házba, akkor vette észre, hogy az ágya melletti kis asztalkán ott volt a teli kancsó víz ahogy annak idején ő otthagyta, és még csak ki sem lötyögött a víz a szállítás alatt.
Mondjuk már nálunk is van olyan költöztető cég aki először bemegy a lakásodba, körbefotóz mindent, elköltöztet, majd az új helyen ugyanúgy rendezi be a lakást ahogy a képeken van minden személyes tárggyal együtt. Gondolom az árát is jól megkérik.
"Tudnád szállítani - túlméretes útvonalengedéllyel és megfelelő biztonsági kísérettel és helyenként forgalom-lezárással."
Plusz még futnál is mindenki elől, mert a sok közlekedő kb szétszedne apró cafatokra, másik mondatod már nem is kéne, addig el se jutnál kb :D
Sok szemlélet teljesen más náluk, mint itt és sokban igazat is adok nekik. Ez pl olyan. Ha x mérfölddel arrébb kap munkát, ok gyerekek, megyünk házzal együtt :D Nincs lakás eladás, nincs hajtépés emiatt, pereskedés meg minden egyéb amit vonzhat a dolog.
És még a megszokott kecójában is lakhat :)
De még az is lehet az új helye kifizeti neki a költözést is...
Más világ, kipróbálnám, de nem biztos, hogy menne is :D
Tudnád szállítani - túlméretes útvonalengedéllyel és megfelelő biztonsági kísérettel és helyenként forgalom-lezárással.
De annak a kijárása és költségei helyett, egy rendes ember inkább felakasztja magát, mintsem belevágjon a kérelmezésbe. És akkor mobilház sem kell már neki, mert kap fixet. Szintén fából, csak kisebbet.
Imádom azokat a "csőrös" kamionokat :-)))
Amerikában egyébként mobil-kéróban lakni cseppet sem olyan kuriózum, mint Európában. Egész lakóparkok működnek lakókocsikból - onnan járnak dolgozni, vagy a gyerek az iskolába - semmi rendkívűli nincs benne. Sőt, hivatalos lakhelyként is meg lehet jelölni, hiába van kerekeken.
Nekem volt olyanom. Amúgy elemmel tovább bírta, mint akkuval. (Az AA elemek nagyobb kapacitásúak az AA akkuknál. A jobb NiMH akkuk kapacitása ma már megközelíti az alkáliemelekét.)
Ahogy a dolgok haladnak ingatlan-téren... lehet, hogy még keletje is lenne.
(halkan megjegyezve, 62 ezer dollárért (16 milla Ft-ért) - még én is felvállalnám az elkészítését, a meglévő fűszeres gépparkommal és a még fűszeresebb szaktudásommal.)
Sejtettem te nem hagyod ki a reagálást, bár részben ezért is tettem fel :D
Van blecki excenter is, viszont a 18V csavarozót nem értem, amim van maktec az másfélszer ekkora és nehezebb is, mint ez a Black&D. Igaz, abban van ütvefúró funkció ebben nincs, mind a kettő 40Nm, mi a fenétől nagyobb ennyivel a maktec? :D Sokkal jobb ennek a fogása...
Lesz bekérve Black Multievo, arra kíváncsi leszek gyakorlatban milyen.
De a Dewalt ütvecsavarozó 18V 950Nm-eset mindenki megnézi aki odamegy :D Az nagyon beteg, 2 in 1, csavarásra és gyúrásra is tökéletes...
Azt nem írtam még szándékosan, hogy lehet háztartrási gépek is lesznek, egy-két kisebb robotgép kirakva, de ez még nem biztos :D
Ezen még dolgozunk, hogy érdemes-e vagy sem.
Szeretném felfuttatni a boltot és minden eszközt megfogok, hogy siker legyen...