Hát igen a lidl-s cuccokat szeretem, mert jó az árérték arány, a múltkori akcióról lemaradtam sajnos :( Pont amúgy a lidl-s asztali körfűrészre szeretném rákötni, mert annak nem a legjobb a porelvezetése és sok jön az arcomba vágás közbe, meg mindenhova :( :)
Itt, a fórumon sokan használnak Lidl sajátmárkás száraz/nedves porszívókat teljes megelégedéssel. Ezekkel az egyetlen gond, hogy csak pár havonta kaphatóak, cserébe viszont olcsóak.
Nekem egy Bosch PAS 11-21 van, szerintem teljesen jó, de erről tudni kell, hogy papír porzsákos (van azon kívül egy textilszűrője is).
Néhány hete vagy itt, vagy a Prohardver rokon fórumán ajánlották ezt. Nincs vele tapasztalatom, csak megjegyeztem, mert a bolt, ahol kapható, közel van :)
Jogos a kritika, elnézést a hiányos fogalmazás miatt :) Jelenleg egy ilyen porszívóm van: https://www.szerszamstore.hu/porszivo-vizes-szaraz-pa-200 egy forgács leválasztóra kötve. A szívóerejével nem vagyok teljes mértékben elégedett, plusz a vékony csőátmérő néha megnehezíti a takarítást. Nos ehelyett szeretnék egy erősebb és nagyobb csőátmérővel rendelkező porszívót venni (max 50e-ig, ha van egyáltalán ilyen árkategóriában ilyen). Tegnap a google dobott ki egy ilyen masinát: http://albaszerszam.hu/elszivok/7204-dedra-por-es-forgacselszivo-1100w-hordozhato.html, esetleg használ vki ilyet v. ehhez hasonlót?
Azért azt tegyük hozzá, hogy gép kérdése is. Ha jól rémlik neked is dewaltod van, ami nagyságrendekkel kevesebb port lő a képünkbe.
Nekem a dw745 deszka vágásánál elszívás nélkül kevesebb port lő a képembe, mint eddig bármelyik gépem elszívás mellett.
Gyak egyáltalán nem használok rá elszívást, egy kis porkupac van a gép mögött, ahova magától kifújja, az állvány egyik fakjába lesz bevezetve, csak még mindig nem jutottam ide el. Talán hétfő, de más fontosabb dolgok vannak mindig mint az ilyen apró finomítás.
Ezzel ellenkeznék, nekem a por nagy ellenségem. Két elszívóm van a fűrészgéphez, az egyik alul szívja ki a 80%-át (zero base insert nagyon fontos), a másik egy felsőkaros, a fűrészlapra ráhajló búra segítségével szívja el az egyébként levegőbe jutó port.
Ha nem a munkadarab szélét vágom, szinte nulla por kerül a levegőbe.
Nagyjából jól látod :) Most már a nyakamban van 12 db 150x150 hatos rétegelt. Ebből kell kihozni a 6 db 180x120-as számsablont. Megittam azóta 4 jégert, ezért, plusz nektek kőszönhetően eggre tisztábban látom h nem kell zsanér. Rábeszélem őket. Számok kellenek a fűre, oszt'sanyi.
gumiszalag vagy textil mindegy, csak canold meg a préseltlemez lapját, mert nem fogja megragasztani a kontaktragasztó (pl. a Pattex Palmatex) másképp. Illetve félőm, hogy a ragasztás hamar tönkremegy.
Nemtom, hogy a cipészek mit használnak, de nálunk még mindig lehet kapni a régi :prenandezt:, azzal ha 2x kened be, akkor sokat fog tartani. Az ragasztja a gumit is és a vastag textilt is.
Mi is készitettünk, pl. színházi díszleteket préselt lemezből a textiles megoldással zsanérozva és nem olyan egyszerű a ragasztása.
nekem ez is illyen barkácsáruházas tempó. nem azért bérelek ütvefúrót, hogy megvehessek egy fúrószárat. ennyi erővel akkor vetethetnének velem tokmányt is, az is kopik. van olyan kölcsönző, ahol ha kibérelek egy betonvágót, akkor vetetnek velem 20ezerért egy tárcsát, de nem oda megyek. hanem ahol rendesen megmérik mennyit fogyott a korong, és az alapján fizetek. és ha bérelek egy gyalugépet, akkor azt élesen és beállítva kapom meg, nem ahogy az előző ügyfél lerakta. fűrész dettó.
OK Urak, vettem és átlátom hogy igazatok van. Zsanér-lebeszélő projekt indul. Jó lesz az egymás mellé téve is. Zsanérból még úgyis csak 4 darabot vett a főnök, majd elsüti máshova.
Felénk (Kecskemét ) A kölcsönzőből mindig úgy adták ki ezeket a dolgokat, ahol kopó alkatrész van azt egy új alkatrész megvásárlásával lehet elhozni.
Én eddig legalábbis ezt tapasztaltam . (bár mondjuk gyalut nem béreltem, csak ütvefúrót , de ahhoz kellett vennem minimum egy fúrót , ha többet vettem és nem használtam akkor visszavásárolták )
szerszám alatt én nem kéziszerszámot értettem, hanem a kopórészét a gépnek. hogy olyan bolt, ahol ebből kínálat lenne, az ritka.
ahol ha kérek homorú fogú lapot bútorlaphoz, akkor leveszik a polcról. vagy hosszvágó láncot. vagy 45ös forstnert. vagy gyalukést. azokhoz a gépekhez amiket árulnak, sem tartanak ilyesmit. nemhogy éleznék.
ahol normális kölcsönző van, ott kell legyen szervíz, mert nem adhat ki nem tökéletes állapotú gépet, ezért kell értsen hozzá. legalább hogy felmérje, kisebb dolgokat megcsináljon. pl hogyan ad ki egy gyalugépet nem frissen élezett késsel?
Halott ügy. Inkább eladnak köszörűt, korongot, vagy menjen az ember direkte köszörűshöz. Egyik eladó sem fog ilyesmivel ott pöcsölni. Másrészről hozzátartozna a szerszámokhoz azok élezése, karbantartása.
Beszívja a vizet és a vályúban is folyamatosan kell, hogy legyen víz. Teljesen egységesen telítődik, nem inog egy tizedmilimétert sem.
Ha befejezted az élezést, akkor a vályút egy gomb segítségével lejjebb lehet ereszteni, hogy ne érjen a víz a kőhöz. Pár nap alatt teljesen kiszárad a kő egyébként, és a következő használatnál kiszívja a vályúból a vizet, úgyhogy utána kell tölteni, ha nincs napi használatban (mint pl. nálam :) )
Pont ezért nem építek én gépet, mert az ilyen apróságok eszembe sem jutnának és éppen elég a faipart kitanulni. :) Szóval nem csak a leeresztés zseniális ebben a gépben, hanem van pl. egy mágnessel rögzített kaparó a vályú külső részén. Ezzel könnyű kikaparni az élezés során leválasztott hulladékot, de annál sokkal fontosabb, hogy a vályú belsejében a mágnes felfogja az apró fémdarabokat és amikor a kerék forog, ezek nem kerülnek vissza a felső részre és nem rontják az élezés minőségét.
Attól tartok, a zsanéros megoldás igen gyorsan fogja magát megadni - hacsak nem teszel az összeillesztendő élek mentén valami - pl. deszka - betétet, amely a zsanérok közvetlen teherátadását szétosztja nagyobb felületre. Én biztosan nem zsanéroznám, hanem valami egyértelmű jelölést , pl. számozást tennék a betűk sablonjainak két, félbevágott felére. A pályára festéskor pedig elegendő az a pontosság, amennyire egymás mellé tudják a két fél sablont fektetni.
Nekem bevált és könnyebb is szerelni lapossal (amúgy ha illeszted csak szárazon, akkor ez is megáll, persze nem úgy, mint sima tipli), kis szorítás kell neki, de hamar szárad.
Valakinek ez válik be, valakinek az. Időben gyorsabb nekem a lapos, ami számít, ráadásul most váltok helyet, ami miatt sokkal kevesebb időm lesz sajnos, pedig most se volt tengernyi xd
Majd szerzek hasonló eszközt normálhoz, mint neked van, az jóval pontosabb használatot ad, csak lassabb is, mint mestercsapoló :(
Pedig az a linkelt műanyag 620 dolcsis lehet, hogy praktikusabb lenne, szerintem tartós is. Lehet itthon kijön kicsit olcsóbban is (nem biztos) a betűvágás.
Ha valamelyik gép kifingik, vagy csak karban kell tartani - pont úgy elküldik (főként a szerződött) szervizekbe, mint bárki más.
Széles skálát kölcsönöznek - a kézi-gépektől-a benzinmotorosokig - mindehhez nagyon komoly szervizt kellene fenntartsanak - és csak ennek, hisz szervizeléssel amúgy nem foglalkoznak.
...egy normális bolt a visszajáró vevőkre hajt. a visszajáró vevő az, aki melóra használja a szerszámot. aki dolgozik egy vésővel, az meg is tudja magának élezni,
Mondjuk úgy inkább, hogy: "A visszajárókra IS".
Rengeteg magamfajta barkácsoló jár oda, sőt, nagyon sok Imbusz Béla is - akinek vagy tele már a töke a sok kutyaütő LUX, meg Tescós szerszámokkal, vagy csak azért tér be ilyen helyre, mert a "Szerszámot-a szerszámboltból" elvet vallja.
Az ilyeneknek nem feltétlenül van meg otthon a gépe-köve-szaktudása-lehetősége a szakszerű élezésre - de annyit azért ők is tudnak, hogy életlen szerszámmal nem lehet dolgozni. Pláne ha még a figyelmét is felhívják vásárláskor, hogy ha már nem vág a szerszám, nyugodtan vigye be.
a te boltod szerszámbolt vagy gépbolt?
A fele szerszám és kellék, a másik fele gép.
Kézigépek, kompresszorok, gérvágók-darabolók, ilyesmik. De mind kizárólag a felsőközép, illetve a felső kategóriából. Árban-márkában egyaránt.
A szerszám-részlegen pl. fúrókat (12-ig biztos) 0,1 mm-es lépcsőben lehet vásárolni - 1 darabot is (!) - de vagy 3 minőségi osztályban (HSS, G, Cobalt, stb.), de van gyémántos, meg fenetudja milyen spéci fúró-kategóriájuk is. Készletet is árulnak, de azt is csak a márkásabból (min. Abraboro).
Vésőt is vettem náluk (kellett egy melóhoz) hát ez a 12 mm-es, fanyelű darab 220 Ft volt - mert valami olcsóbbat kértem.
Tehát ez egy szerszám- és gépbolt, a javából. Az egyik a vagy 4-5-ből, ami errefelé működik.
Biztosan nem hajtogatnám, zsanéroznám. Gondolom SK fogják felfesteni a számokat. Az első alkalommal telefújják festékkel, azután már nem hajlik, törik, visszahozzák, csináld meg.
Ha már szóba került: mennyibe kerül egy pár 250 mm-s gyalukés éleztetése, mondjuk a Boronkaynál? (Nem, még nem tettem tönkre az újakat, csak kíváncsi vagyok.)
Be lehetne vinni élezésre vésőket, gyalukéseket, és minden élesíthető vágószerszámot - talán még fúrószárakat is. A lényeg hogy oda, ahol vásárolták azokat.
Ez lehetne ingyenes is, vagy fizetős - mindegy - a lényeg hogy az ott vásárolt szerszámok utóéletével is foglalkoznának, amit manapság nemigen szoktak a boltok.
Feladat: az NFL (itthon HFL) pályaszámainak (10, 20 ... 50 yardos felfestések, plusz az irányt mutató nyíl) kivágása rétegelt lemezből. Próbáltam a pályafestő kit felé terelni őket, alig 620 dodóért, deAndriskatartósabbatcsinál... Eddig a szövetség küldte le mindig a sablonokat a TV-s meccsekre, de megunták: minden csapatnak meg kell oldani saját magának.
Hátjó, 180cm x 120cm-es számjegyek (6 láb x 4 láb), fontra nincs előírás (eszerint a cikk szerint a legtöbb pályán Clarendon Bold típust használnak, hát letöltöttem én is) és legyen összehajtható mert tárolni/szállítani könnyebb. Kíváncsi leszek hogy az elvileg jó masszív zsanérok, plusz a középen a kivágott számok miatt megkönnyített 6-os rétegelt lemez mennyi széthajtogatást fog elbírni. Nyilván rendes anyás-csavaros-alátétes felfogatással. Mondtam hogy legyen négyes lemez, az is szép súlyú lesz, de ma reggel beállítottt a csapattulaj hatos lemezekkel. Hát, ők fogják cipelgetni ...
ha kölcsönző, akkor muszáj szervíz is legyen. ha meg szervíz, akkor van élezés is.
egy normális bolt a visszajáró vevőkre hajt. a visszajáró vevő az, aki melóra használja a szerszámot. aki dolgozik egy vésővel, az meg is tudja magának élezni, nem fog ezért szaladgálni, meg két készletet tartani. a bolti élezésnek olyan szerszámoknál van értelme, amiket nem lehet egyszerűen otthon/műhelyben élezni. fűrlészlap, lánc, ollók. és ilyet éleznek is a szerszámboltban. ha nem helyben, akkor elviszik valahova, de megteszik a törzsvevőért.
a te boltod szerszámbolt vagy gépbolt? nagyon nem ugyanaz. gépből nem kell nagy választékot tartson, ha jó, és pörög a cucc, sok pénz megy. olyan boltot csinálni, ahol polcról adnak olyan csavarhúzót amilyet akarok, és ugyanez körfűrészlapban is, az nagyon más műfaj.
Ahova te jarsz, az nem szerszambolt, hanem aruhaz.
Hát kurvára nem áruház, hanem egy nagyon is szerszám- és gép-szakbolt - ahol olcsó, áruházi-minőségű szerszámot és gépet egyáltalán nem is tartanak. Gépkölcsönző részlegük is van.
De ilyen szolgáltatást - legalábbis mifelénk - egyik sem nyújt. Pedig minden szerszámboltot (nem áruházat!) ismerek.
Erről a videóról jutott eszembe, hogy mekkora nagy truváj lenne, ha egy komoly szerszámüzletben működne egy olyan szolgáltatás, ahova be lehet vinni az ott vásárolt (!) szerszámokat - élezésre.
Be lehetne vinni élezésre vésőket, gyalukéseket, és minden élesíthető vágószerszámot - talán még fúrószárakat is. A lényeg hogy oda, ahol vásárolták azokat.
Ez lehetne ingyenes is, vagy fizetős - mindegy - a lényeg hogy az ott vásárolt szerszámok utóéletével is foglalkoznának, amit manapság nemigen szoktak a boltok.
Ha valaki ezt megcsinálná, írjon a publikus mailemre, hogy megadhassam neki a bankszámla-számomat :-))))
10 perces vághatlan videóban csinál egy rövid bemutatót, elmagyaráz pár dolgot, megélez egy vésőt, egy faeszterga kést (az egyik legbonyolultabban élezhetőt) meg egy konyhakést. Nem rossz.
A tartálya meg magasságban állítható. De gondolom az a legegyszerűbb, ha az ember kiönti a cumót belőle.
Most olvasgatom, hogy a tartályban egy mágnes is van, ami a lereszelt anyag nagy részét begyűjti, nem kapja fel így a vízből a kő. Nagyon át van ez gondolva.
Az én logikám szerint ez nem történhet meg. A vizes köszörűk nem forognak sokat, mert akkor esőztető masina lenne, nem vizes köszörű. :P A legrosszabb esetben felborul a gép, ha nincs lerögzítve. Persze mindenképpen kiegyensúlyozatlan lesz, ha féloldalon szívja meg magát vízzel, és az nem jó. (kérdés, ez mennyire és meddig marad benne forgás közben?)
Eegen, de ezeket a befogókat, és a többit lehet reprodukálni saját gyártásban is, míg a követ nem tudod helyettesíteni.
Azért a legolcsóbb alapgép száz ezres, plusz a trükkösebb befogók még súlyos pénzekbe kerülnek.
Ennyi pénzből azért egy ügyes ember elég jó órabérrel le tudja demózni azokat.
Nekem van szerszámköszörűm, egészen extra módokon tudok köszörülni, de fazékköves, és mondanom sem kell, nagyon szűk a kőkeresztmetszet a kereskedelemben. Kapok, amit kapok, aztán töröljem szemem-szám.
Ez nem egészen így van. A Tormek élezés terén egy sor innovációt csinált, ebből csak egy dolog a kő.
A kő egyébként azt tudja, hogy egy segédeszközzel durva és finom felületet is lehet vele produkálni 15-20 mp alatt.
Ezen felül tartozik hozzá egy nagyon stabil rúd, amire egy csomó segédeszközt fel lehet szerelni (késtartó, ollótartó, vésőtartó, stb...) Az élezés szögét pontosan lehet reprodukálni nagyon rövid idő alatt és íves felületeket is könnyen lehet élezni.
A segédeszközök rögzítése is nagyon gyors és olyan stabil, hogy erővel feszegetve sem mozdul el. Ez is kulcs a megfelelő él eléréséhez.
Van rajta egy bőrrel bevont henger is, úgyhogy a finom kövön történő élezés után a sorjákat könnyen le lehet szedni és ettől lesz igazán éles a szerszám.
Ha vásrlás előtt valakit érdekel egy demo budapest környékén, keressen meg!
vagy a csávó fogja mind a két végét a kötélnek és átlendíti az egészet, majd a kétoldalt lelógó kötelet összefogja és felmászik, hacsak nincs akkora disznó peche, hogy pont átfordul a jéghegy :)
Lenne egy számomra megmagyarázhatatlan dolog pont az előbbi két fényképes hozzászólásnál!
Az első duplán berakott képnél a 4. sor úgy van megnevezve, hogy "zárlác"
Mind a két képen ami az adott hozzászólásban van.
Erre..
Az új hozzászólásban amiben már csak 1X szerepel a kép a szöveg szerint "zárléc" a betűsor!!!
Most ez hogy lehet?
Nem hinném, hogy a két hozzászólás közt valaki ezt a betűt meg hekkelte volna, főleg úgy hogy ez egy kép amihez képszerkesztő kellene, és lássuk be senki nem állna neki ilyesmi javítgatásnak egy közönséges fórumon...
Még ha egy szerkeszthető állomány lenne, de ez egy KÉP!
Ki érti ezt???
Egyébként megkérdeztem itt mellettem egy független ember, és ő is azt látja amit én...
Nem biztos, mivel még a használatija is írja, hogy a hozzá adott sík kővel pár percnyi munka után le kell húznod a forgó követ, ezzel élesíted fel megint. Állandóan le kell húzni a követ azért is, hogy henger legyen a palástja, és ne köszörülj görbeséget a késeidbe.
a statikaba minden kotel sulyatlan, nem szamolunk a sulyaval, ha szamolunk, akkor egy lancgorbet kepez, ennek a megforditott valtozatat hasznaltak a romaiak a koarkadjaik megepitesere.
A lanchidakon a tartokabel is lancgorbet kepez.
A feladatban nincs elvi hiba, meg lehet oldani, csak egy kis furfang kell. Rajzolgatni kell, neked valo feladat.
a jeghegy es a kotel kapcsolata surodasmentes, aki kicsit gondolkozik, rajon, hogy ha surlodassal is szamolunk, nagyon bonyolult matematikai eszkoztar felhasznalasaval lehet csak megoldani a kerdest.
4o9- A pasztornak van egy kesztyuje is vagy ra van kotve es log rajta.
A kerdes az, hogy milyen esetben maradhat a nyugalomba egy kotel egy csuszo feluleten?
Mivel épp "pályaváltásban" vagyok, mostanában hőtant meg áramlástant tanulok. A fizika sose volt erősségem, de ez esetben muszáj, mert ezek nélkül csak kókler lehet az ember épületgépészetben.
Tényleg nem hátrány, ha a szerkezet ami összeáll az rendelkezik valamiféle öntartással,miközben épül össze-felé.
Mondom egy sima dobozformánál is sokat segít ha van "húzása" Csapolásnak, de előfordulhat teljesen elbaszott formájú alakzat is, ahol szinte lehetetlen lenne húzás nélkül összerakni azt.
Az építés során minimum 2X kell összerakni az összes csapot a szakma szerint.
Egyszer elsőre szárazon, ragasztó nélkül. Ilyen kor kicsit húzósabb az építés, míg amikor ragasztóval meg van kenve már a tipli-lyukak kicsit formálódnak egymáshoz, így könnyebb az össze ütés.
Tegnap hogy Ragasz kérdezett az offon a felhőről, szétnéztem az enyémben.
Jó nagy megdöbbenésemre ott volt a "Velem megosztva" csoportban egy Kentech katalógus is, egy általam ismeretlen hölgy osztotta meg. Hát jó ... ha már ott volt, belenéztem, JET cuccok vannak benne nagyrészt.
Továbbosztva, és az első oldalt megnézve - érdekes alternatíva lehet a JET JSSG-10 élező is:
Igen, ez a súrlódásmentesség egy kicsit fura dolog... nekem (nem vagyok műszaki végzettségű) valahogy az lenne a logikus, hogy ha a kötél súlytalan és súrlódásmentes, akkor nem marad meg semmilyen (felfelé keskenyedő) kúpon. Ahogy a hurok megszorul, mivel a gravitáció nem húzza lefelé, és a jégen se tapad, egyre jobban összeszűkül, aztán a tetején leugrik róla. Vagy nem?
Csatlakoznék Palihoz, nemtom van-e tudományosan kiszámolható érték - tudományosan nem létező körülményekre.
Most csak a parasztlogika mentén (másfél év után otthagytam a műszakit :D) Ha olyan a kötél, akkor az nem lehet súrlódásmentes. Nemtom létezik-e olyan magas szabályos kúp alakű jéghegy, amire egyáltalán fel tudja dobni azt a súlytalan kötelet (vicces hogy csak a kötélre nem hat csak a gravitáció, minden másra igen :D), De ha létezik a súlytalan kötél , hogy dobja egyáltalán el/fel? Ha olyan magas az a jéghegy, hogy fel tudja rá dobni a vízből akkor a jéhegy hogyhogy áll, ha csak az 1/10-e látszik ki a vízből - elég érdekes alakjának kell lennie a víz alatt, sztem mejdnem olyannak hogy arra akár rá is állhatna.
Sztem jobb ha a nyakára tekeri a kötelet - ja nem, hisz fa sincs amire felköthetné magát.
Ezt a kalapáccsal csapkodós dolgot én sem értem. Ezt csak úgy tudom elképzelni, hogy a furatok nem pontosak. Nem csak a helyük számít, hanem az is, hogy mennyire sikerült merőlegesre fúrni, akkor esetleg meg tud szorulni, ha nem. Vagy az lehet még, amit Árvai Zoli csinált: vagy 10 tiplit nyomott bele egy lapba. Én 5 db-ot is a 22kg-os mikró alá raktam, felesleges ennél több.
Azzal a korábban linkelt párszáz Ft-os jelölő tüskékkel is lehet úgy dolgozni, hogy ne kelljen kalapálni a szekrényt. Ezzel együtt szinte mindig lamellózok mostanában. Egy akkora szekrényt pont olyan nehéz vele egyedül összerakni, mint tiplikkel. De a gardróbépítős tapasztalataim alapján ekkora szekrényt többet sosem csinálok. :)) Igaz, azok 260 magasak voltak.
Nem is értem a kérdéskört: teljesen elfogadott és bevett szokása volt még faternak is, hogy végignútolta a táblásítani való anyag két élét, abba centi szélesre vágott ötösvastag rétegeltlemezt ragasztott, és úgy tolta össze a két anyagot. A nővéremék házába a lépcsőlapokat én is így csináltam. Gyak. lamelló előtti lamelló ez, mert ugye a hatvanas évektől kezdődően történtek ezek.A lépcsőt 92-ben alkottam, de előtte egy könyvesszekrényt is így táblásítottam össze. Ezer éves technika.
Nagy sunyiban pedig én is régóta szemezek vele, a videók alapján csorog a nyálam. De elvagyok egyelőre véső és kézigyalu esetében a kő plusz élezősablonnal. Kést meg élezek úgy ahogy "tudok" (bénán).
De Guru már személyes tapasztalatot is írt neked. Sztem nem kérdés hogy pöpec és profi darab.
Hogy "megér-e" (és m)ennyit: na az szerintem nem a videók vagy más véleménye alapján dől el :-)
A "fizetség" oldalt te tudod. Ha hetente vágtok disznót, tyúkot, orrszarvút, faragtok-nyestek nagyüzemben, és sokat élezel (éleznél) vele ... hogy gyorsan és profin megélezel vele bármit, az elég jó fizetség (?). De azért pl a T8 mégis egy alaphangon kétszázezres gép, emellé tényleg neked kell odatenni a mérleg másik oldalát. És igen, ahogy eljátszottál már a gondolattal, akkor azt is, hogy ha híre megy a faluban hogy 10 perc alatt lezavarsz egy konyhányi vágóeszközt, akkor a "Józsikám, lenne itt pár kés ..." kezdetű kunyerára mi lesz a válasz :D Ezeket magadban le kell zongoráznod.
Attól tartok nagyon alábecsülitek a lamelló teherbírását, és ebből adódhatnak ezek a valóságot nem tükröző elképzelések. (nem bútorlapról beszélek, ahhoz nem megyek közel, így nem tudom mit mutatna)
5x3-as "léc" esetében fejembe nem jutna a köldökcsap, nem érek rá arra. :P :)
spray tube rack, spray can storage rack ,spray paint storage shelf stb stb van jó sok video ilyen témában a youtuubon, 30 másodperc keresés után ide jutottam.
Van kb 10 spray színes festékem , szeretnék csibálni neki egy tárolót. Emlékszem egy angol videóban volt olyan hogy slégen volt fölszerelve sok pvc cső. Mindenikben egy spray festék. Most nem találom azt a videót. Te véletlenül nem láttad? Nen a festékek voktak a téma csak ott a háttérben a falon ott volt.
Akkor jó lehet ha van hely neki, de akkor is min 2 kekszet használnék (terhelésfüggően használva a lamellot), de pl egy könyvespolcot ha csinálok akkor inkább használnám a tiplit, de abból se egy darabot.
Otthon van ilyen lécekből összerakott könyvespolc, 5x3 léceknél 2-2 tiplivel (mondjuk itt még nem volt lamellom, így az ki is volt zárva), mocskosul megpakolva, nagyon szépen bírja a strapát.
Anno nem is volt kevés idő, hogy összerakjam (tipli, előjelölő tüskét használva, sokáig tartott és mivel kézből fúrtam nem is mindenhol lett olyan, ahogy kellett volna, végeredményben ez mondjuk nem látszik :D), mostani "gyakorlattal" fele annyit se szöszölnék vele, de hát szép lassan halad az ember, túl sok tervet nem is csináltam ennél, ahogy esett :)
Ja, hát azt én sem tudom. Azért kérdeztem, mert eddig nem kévés lécet/deszkát lamellóztam össze akár táblásításként, akár egyéb módon, aztán most az derül ki, hogy oda nem való. Vagy valamit nem értek. ??
"ha vékonyka, akkor eltolva a kekszeket, nem pont egy vonalban - vagy ez nagyon unortodox?"
Nem gondolnám, paraszti logikámmal én is így csinálom.
Zseniális a cucc. Azóta minden késem, ollóm, gyalukésem, vésőm, metszőollóm, ágvágóm pengeéles.
Mindig, megbízhatóan tökéletes a végeredmény. Még az olyan speckó dolgokat is meg lehet vele élezni, mint a különböző esztergálási szerszámok. Masszív szerkezet, valószínűleg engem életem végéig ki fog szolgálni.
Összeállítást meg nagyon. Sokkal könnyebb összeállítani egyedül is lamellózott szekrényt, mint tipliset.
Tiplis akkor jó, ha halál pontosan dolgoztál és sehol se csúszott mellé. Eszközeiddel ok, de mondjuk a mestercsapozóval én szívtam, pedig pontosan dolgoztam vele, mégis szívtam pár tized miatt több helyen.
Lamellózóst meg egymásradobod és egybecsúszik szinte magától, nem kell csapkodni kalapáccsal 3-5 percig, hogy összemenjen.
Lamellos szekrényt csak szétverni lehet, tiplisből hármat szedtem napokban szét mindenféle sérülés nélkül.
Persze egy lamello nem lamello, de tipliből is édeskevés egy darab.
Léceknél viszont eszembe nem jut lamellozni, oda az nem való, ott tipli vagy csapolás (utóbbit nem csinálom, mert sok idő :D)
Budapest, Karinthy Frigyes út. Egy csávesz havi rendszerességgel áll le kocsival, kombi verda, hátul a sok köszörűgép, kihúzza a hosszabbítót az egyik boltba, akivel megegyezhetett, és köszörül ezerrel.
Ugyan nekem nincs ilyenem, de az amcsiknál kábé 20 éve látom, mint az általuk legjobban preferált élezőcuccost. Ujságos riportokban, youtube-n sok helyen szerepelt. Olyan vacak nem lehet.
Ja, persze, az ebay tele van vele. Itt többen más hazai forrásokból szereztek be, de én is ebay-ről rendeltem korábban (mondjuk amióta megjött, pontosan ugyanott van, ahol a Triton: a polcon ;-) ), egész egyszerűen azért, mert nem kell tenni érte semerre egy lépést sem és elég könnyű volt kivárni, hogy ideérjen ;-)
De még mindég azt se tudom, milyen asztalba fogom beépíteni...
Ha valaki az imperial szabványú menetes furatokat akarja rögzítéshez használni, és nem tud beszerezni itthon megfelelő csavart, de ráér, innen tud rendelni kívánt hosszúságút. Nyilván az 1/4 collos méretet kell választani, hozzá a kívánt hosszot és darabszámot.
Amit én vettem abban - igaz nem néztem meg, csak a leírásban olvastam - van 4 db imperial szabványos menet, és pluszban van 3 db M6-os. Gondoltak rám is :)
A gyári kicsit rövid. Legalábbis nekem a Kentech betétbe rohadtul süllyeszteni kellett a furatot, hogy valamennyire rendesen belekapjon.
Idegesítő volt, ezért felhasználtam a levehető talprögzítésre szolgáló 2 rugós csavart is, felülről, kapupántcsavarokkal. Na úgy biztonságosnak éreztem.
Aztán Vajk hathatós segítségével hozzájutottam pár hosszabb M6-os UNC csavarhoz.
Fasza. Akkor velem már nem biztos hogy össze akarsz futni hétfőn, megtudtam én is hogy a klónba is jó lenne.
De ha mégis, írj a mailemre. JCsapoval már számot cseréltünk. Neki már írtam, az is lehet hogy beszivatnak: megtömik "visszáruval" meg vmi meglepi kollegával a kocsit, és a terv le is van gyalulva. De ez aznap derül ki.
Soká:
"most napokig még olvasni sem volt időm, de nem feledkeztem meg rólad, majd vasárnap körül már okosabb leszek, kereslek!"
Tudom, most hogy a klón már megvan, "bármikor" jöhetsz :)
"Azt tudod, hogy a "makukát" Miskolc határain túl nem sokan ismerik :)) hajdan én is csak néztem nagyokat."
A hamusra is csak néztek vagy 10 éve, mikor egy pesti szórakozóhelyen kértem, hogy ne a földre csikkezzek. "Hogy mit? Dohányozni szeretnék, itt kint. Ja hogy hamutálragondoltál ..."
Megköszönném, ha csinálnál egynehány képet a masináról, főleg a beállítási módokról, mert kevés hozzá a képzelőerőm.
Majdnem kész a maróasztalom, már jelen állapotában is használható. Készen van a vezetett pengéjű, "hanyattfektetett" dekopírom is.
A következő tervem egy fix építésű hosszlyukfúró. Egyik békebeli szovjet barkácsgépem képezi majd az alapját. Ennek vízszintes kivezetésű tengelyére ütöttem egy tokmányt. Gyárilag van ugyan hozzá egy tenyérnyi "asztal", aminek körülményesen és pontatlanul állítható a magassága, de az semmire sem jó. E helyett akarok egy rendes, használható vezető asztalt, valami olyasmit, amilyenről írtál.
Pár hónapja megláttunk a helyi bolt előtt egy igazi vándorköszörűst. Tudom, hogy régen voltak ilyenek, de azt nem gondoltam, hogy ma is van. Leszólítottam, és el is jött hozzánk, éleztettem vele néhány dolgot, leginkább fúrókat. Valahol az Alföldön lakik, és a jól berendezett, feliratozott furgonjával járja Ausztriát, és ott hordják hozzá a háziasszonyok a késeiket, és hasonlókat. Éppen hazafelé tartott, csak megállt nálunk, itthon nem dolgozik egyébként. Érdekes jelenség volt.
Minden hozzászólás segítség. Thx! :-) Igazából elrettentő az ára, de kb az jött le nekem is, mint amit írsz! Ami még érdekes, hogy profi késélezők 500-1000 Ft közötti árban éleznek ami a kisebb Tormek gép esetén 100-200 kés élezésének az ára. Nekünk itthon ha nincs 25 késünk akkor egyse. És akkor nem beszéltem még az ollókról, a gyalukésekről a vésőkről, a citlingről és még nem tudom miről. Szóval 2-3 alkalom alatt visszahozá az árát. (Természetesen most minden egyéb ktg-től, mint energia, idő stb. eltekintettem)
No és persze az is igaz, hogy ha jól megy az élezés, akkor majd hozza a rokonság a késeket, ollókat, hogy nem e megélezném, meg a haverok a bushkraft, a katonai meg a medveölő, meg szalonnázó bicskákat, a machetét, a pillangót, a leathermant.. sose lenne vége .... :-))))))
Az előző marógépem egy Skil, még az a régi, jobbik szériából. Annak a talpán 5db 4-es csavarhely van. Azon lógattam évekig, ha beépítettem az (évekig működő) ideiglenes asztalomba, sosem vettem észre, hogy ebből bármi gond lehet. Az az igazság, hogy laikusként fel sem merült bennem, hogy ez esetleg nem elég. :)
Személyes tapasztalatom nincs, de régebben elég sokat kutakodtam az élezéses témában, és a (főleg amerikai) videókban és cikkekben gyakran előjött ez a Tormek. Nekem kb. az jött le, hogy hobbiszinten ez abszolút csúcskategóriás cucc, és mondjuk az árát elnézve legyen is az. Több youtube-huszár illetve cikkíró is azt mondta, hogy sokáig így vagy úgy élezett, aztán végül vett egy Tormeket, és az óta nem is használ mást. Nem tudom, segítettem-e ezzel...
Az erején kívül még van egy olyan markáns előnye, hogy tiplizve én !egyedül! akár egy 200x100x60 cm es nagy-szekrényt is össze tudok rakni(hátfallal, ajtóval!), de ezt lamellóval csak előregyártott méretre készült sablonrendszerrel tudom elképzelni..
Persze, azért ez extrém játék már...
Magyarán a tiplis megáll szerelés közben, míg a lamellós össze vissza nyeklik, és még szorítani is kell a lamellózást, míg a tiplizést így ahogy én csinálom nem kell.
Az egyetlen "sablon"-om az egy fix asztalos hosszlyukfúró.
Vagyis egy tokmány amibe 7,8 mm-es fúrót teszek fára köszörülve, és ez vízszintesen van előtte egy asztal fixen.
Szembe állva a fúrószártól balra van egy ütköző léc (derékszögbe a fúrószárhoz képest) ami kb 60x5x2 cm-es lapjára rácsavarozva az asztalra majd ezen néhány lehajtható oldalütköző.
Ez be van osztva kb 60 cm en van vagy 6-7 db már nem is emlékszem...
Az asztalt beállítom a fúróközéptől olyan mélyre hogy az adott furat a forgácslap közepébe menjen.
Ezután már csak 10-20 másodperc egy bútor élének a sorozatfúrása...
Úgy, hogy az anyagot ütköztetem az oldalt lehajtott ütközőhöz, majd betolom az anyagot a keresztütköző 60cm es lécnek, majd ki, és ezt sorozatban megcsinálom az összes oldalütközőnél... oszt kész.
A lapjába meg egyszerűen derékszöggel felrajzolom a fúrási sorközepet, majd ráfektetem a közben feltiplizett anyagot amit a géppel előkészítettem az előbb.
Pontba állítom az első éllel majd szembe állva (fontos, hogy a lehető legjobban a tipli előtt álljon a szemünk!) behúzom egy közönséges ceruzával a tipli helyét. Ezt megismétlem minden tiplinél.
Ezután spitzbohr-ral (lyukszúró) beütök egy jelölőlyukat a megrajzolt keresztbe, és egy fúrógépbe fogott fa mélységütközős 7,8-mm es fúróval meg kifúrom. Ezután még egy másik géppel zenkölöm (süllyesztem a furatot) hogy könnyebben összetalálkozzon majd a tiplivel a lyuk, és a feleslegesen kifolyó (van olyan néha) ragasztónak is kell a hely...
Ennyi az egész.
kb 30-35 éve így csinálom, és müxik.
A befektetés maga a fix hosszlyukfúró meg egy pár apró-cikk..
Ha valaki igényli holnap lefotózom a gépet...
Így leírva bonyinak tűnik, de ennél egyszerűbben, olcsóbban, és használhatóbban nem lehet megcsinálni.
A lamellót én is csak másodrendű dolognak tartom, megadva neki azt az elismerést, hogy létezik olyan felhasználása ami szinte kizárólagos.
"de nem az a gond a makitánál, hogy M4-es csavarok vannak a talpában? Mert az tényleg kevés."
Előbb fog az asztal összedőlni, mint hogy az a 4db csavar leszakadjon. Egy mezei 5.6-os csavarnak 500N a szakítószilárdsága mm2-enként. !! Ha jól saccolom, arra 4 csavarra fel lehet lógatni vagy másfél tonnát.
Ok, az alu a szűk keresztmetszet, vegyük a harmadát. Még az is fél tonna.
Ja, és a tapasztalat. Nekem évekig lógott a 4db 4-es csavaron a 4,5kg-os marógép. Nem akart sosem leesni. :))
Nem néztem a cikket, de nem az a gond a makitánál, hogy M4-es csavarok vannak a talpában? Mert az tényleg kevés. Csavarnak is, meg a talpban az alumíniumnak. Nem tudom, hogy az új nagy Makitában mi a helyzet, de a régi 3612C-ben bizony a csavarok csak arra valók, hogy a fekete műanyag talpat rögzítsék! Ezért is nem akartam azt asztal alá építeni.
pacman,
most napokig még olvasni sem volt időm, de nem feledkeztem meg rólad, majd vasárnap körül már okosabb leszek, kereslek!
Azt tudod, hogy a "makukát" Miskolc határain túl nem sokan ismerik :)) hajdan én is csak néztem nagyokat.
A Makita 3709-hez dönthető talp (RT 0700C) párosításról.
Az átmérők egyeznek, minden további nélkül rámegy a gépre, rögzíthető, a fogaskerekes állítás is megegyezik.
Viszont a magasság állítása alakításra szorul. Valószínűleg rövidebb a 3709 tengelye és így kevés a kés kilógása a talpból. A talp belső ütközőpereméből kiesztergáltam 10mm-t, így már megfelelő.
Szóval, ha valaki arra adná a fejét, hogy ezt a talpat párosítaná a 3709-es géppel, az számoljon az átalakítással is.
Azt már többen említették, hogy erősebb kötést ad a tipli, csak az az igazság, hogy legtöbbször nincs szükség a konyhabútornál ilyen b*szott erős kötésre.
Mindkettőt remekül használom. Nagyon kemény perselyei vannak. Lehet, hogy nincs igazam, de a lamellós kötésnél sokkal szorosabbnak és erősebbnek tartom. Bár van lamellóm is, de azt bútorlapba nem használtam.
Esetleg valakinek van-é ilyen élező gépe? Érdekelne a véleménye. Most nemrég a FeHoVa-n szinte a teljes készletüket eladták. http://www.gepplus.hu/tormek/t4.html
Itt meg ilyen amikor valaki samott tégla miatt bombáz szét 2 elektromos égetőkemencét :D Bari- kolléga főszereplésével és az én segédmunkás vendégjátékommal.
Nem mondom hogy minden pillanata élvezetes volt, de cserébe jártam egy olyan barkácsműhelyben, ami valójában nem is olyan "barkács", sokan elfogadnánk. Itt írtam róla picit, a "nyíregyházi játékkészítő" műhelyéről.
Najó, gondolom ennyi is elég lesz az ötletekből. Sztem jó lesz az a 4 csavar is. Bár lehet azok vékonyak? Nemtom mekkora dög a 2300, nem tűnik kicsinek. Akkor használj vmi olyasmit mint a 2. videón.
4 csavarnak tűnik. Ugyanezt a műanyag talpat tudod felhasználni a furatok kijelölésénél, amikett a maróasztal betétjére kell feljelölnöd. Előfordulhat, hogy ezek a csavarok rövidek lesznek (Tritoné rövid) hogy biztonságosan rögzítsd a betéten. Ha szerencséd van "normál" menetes süllyesztett csvarok ezek.
És sehogy nem jövök rá, hogy ha asztalra akarom alulról felfogni, akkor mégis hogy fogjam oda fel? Mert nincs rajta alul semmi lyuk, ahol rá tudnám fogni (kivéve a magasság állító részét..)
Hogy szokták ezt rögzíteni? Youtube-on nem találtam egy videót se róla
Már vagy 20 db 230 körüli korongom van, ami a 400-as nagy korong kopásával keletkezik. Nagyflexem meg nincs, tehát ezeket csak pakolgatom a polcon. Egyszer már odaadtam egy cimbinek egy ilyen pakkot.
Valahogy a nagyflex annyira sose hiányzott, 125 mm-es korongos van még.
Erre a dizájnra már évekkel ezelőtt rácsodálkoztam ennél a rádiónál. A funkciója, felépítése miatt meg már akkor néztem nagyokat. De állítólag van értelme, és veszik is.
Szia. Nekem nincs annyira rossz tapasztalatom vele, igaz még csak 100-200 furaton lehetek túl, de még nem kopott meg ennyire a persely. Itt pont ezzel a segéddel dolgozom: https://youtu.be/zT1ldEyEQDQ?t=148
Viszont amit itt írtak lent a fiúk a lapostiplimaró mellett, azt érdemes megfontolni. Hogy legyen erről is egy videórészlet: https://youtu.be/PS-l9dlxCow?t=349 Én tavaly ősszel vettem egyet egy "nagyobb" munkához, és azóta elő sem vettem a köldökcsapozót! :-) Rettenetesen könnyű vele dolgozni, egyszerű jelölni, piszkos gyorsan megy vele a munka, és van egy pici játék oldalirányba az összeillesztésnél. Szerintem 10-ből 9 fogorvos ezt ajánlja! :-)
Igaz, nem igazán lapok összeépítésére készült, de arra is használható párostipliző. Olyan egyszerű jelölni mint a lamellónál, de szerintem sokkal erősebb kötést ad.
Megnéztem a Gyula féle linken a videót, az sem tűnik rossz cumónak.
De én is az általad használt verziót használtam (párszor), elég kényelmesen lehet a bútorlap élébe (középre) fúrni ezzel is. A tüskékkel meg átjelölni lapjára a furatot.
Viszont elég rendetlen vagyok, ezért tüskéket vettem többet is mert mindig elgórom őket. Praktikerben jártamban láttam Bosch / ! :-O / tüskéket, 6-8-10 -es méretben, párszáz ft/méret, rögtön be is dobtam kettőt mindegyikből.
Illetve annyi, nemtom ti tapasztaltátok-e, de néha az élbe fúrt likba tett tüske nem akar bentmaradni (gondolom néhol lazább a bútorlap szerkezete), ilyenkor könnyed anyázás mellett rátekerek kis szigszalagot a tüske palástjára és jó lesz.
Én ugyan még nem használtam ilyet, de ilyen áron nem is fogok. Ár-érték arányban ez a legjobb tiplizésre, bárki bármit állít. És ezzel ugyanolyan hajszálpontosan lehet dolgozni, mint bármilyen csodaszerkezettel. Vagy van ilyenem is, ez is jól működik, és ez is töredék áron kapható.
1. ebben semmi újdonság nincs, a régebbi model évek óta kapható
2. az új modell promója keretében telibasszák a szakmai és a laikus médiát ezzel a reklámmal. ez van, ezt a melót is el kell valakinek végezni.
3. madj valaki berakja ide is. minek? ki van itt olyan, aki nem látta az indexen vagy másutt? ha gondol róla valamit, akkor legalább írja mellé. ha meg semmit, akkor pláne minek betenni.
Valószínűleg mi keveset vagyunk terepen. El tudom képzelni hogy szakmabeliek előfordulnak úgy is hogy akkut sem tudnak tölteni, de kv-t innának, és néha zenét is hallgatnának. Pár 4-5 Ah-s akkuval ki lehet húzni egy napot, szerszámostul, kávéfőzőstül, rádióstul.
Nem hát. Szerintem ő amúgy a marás derékszögére gondolt, ami egyébként szintén nem probléma. De ha esetleg nem teljesen derékszögű az a marás 14 mm mélységben, hát attól sem dől össze a világ, ha egyébként jó helyre került a marás.
Persze, teljesen jó. Mi úgy szoktuk csinálni, hogy ha nem látszik, akkor csavarozunk (4 x 50), ha meg látszik, akkor lamello. Így nem is kell olyan sokat lamellózni.
A szorítózást ugyan elvileg megúszhatjuk sima tiplinél, gyak mindig kellett szorítóznom.
Akkor meg inkább lapostipli, nagyságrenddel gyorsabb, s nem csak a "fúrás", hanem összeállítás is. Sokkal nagyobb szívás a normál tiplivel összeállítás. 3 tipli elmászott fél-fél mm-t és már szívsz és igen, bútorlapnál simán elmászhat (tapasztalat is egyben :D), nekem konfirmátor csavarral is volt bajom emiatt, gondosan előjelöltem mindenhol, de ahol élbe kell fúrni, ott indíthatom nagy fordulattal hogy kivédjem ezt, de akkor is el tud mászni, lamellónál nincs ilyen a marha nagy fordulatú marás miatt.
Ahol lehet lapostipli.
Ferm nem rossz gép, 25000 körül mozog. Eljátszottam gondolattal lecserélném Olgára, Helgára, Hildára, a fene se tudja hogy híjják, de nem tudom mennyi értelme lenne, az egy kicsivel jobb, de nem nagyságrenddel.
Dewalt tetszene, de annyit nem adok most érte, annyival nem ad többet :D
Lamellonál is kell kis gyakorlás, de nem egy atomfizika, a forgatást kell figyelni, minimális előjelölés kell, de nem számít ha 1mm csúszás van. Ha megragadt csak szakadva jön az is szét.
Toldás: most toldottam meg két 2.7mm 25-ös bútorlapot, de nem hosszban, széltiben csak, működik, de kellett volna több szorító, hogy középen szintbe legyen mindenütt. De alagsorba minimális csúszás elmegy :D
2.7 méteren kapott 8-9 lamellot, nem fog szétesni (plusz végig ragasztó)
Az a helyzet, hogy feltételezésekkel nehéz vitatkozni...
a lapostipli esetén is komolyan oda kell figyelni a pontosságra. Hétvégén összeraktam az első konyhai alsószekrényt.
Annak ellenére, hogy a próba marásom /illesztésem teljesen pontos lett, élesben 1-2 tized mm pontatlansággal sikerült egy 60x80-as szekrényváz.
A derékszögeket rétegelt lemez háromszögekkel állítottam be, annak nem igazán van köze a tiplihez.
Viszont nem tudom, hogy hagyományos köldökcsap-tiplivel hogyan oldottam volna meg.
Inkább az összeállítást kell még újragondolnom, lehet, hogy onnan van a hiba, mert 1-2 perc után (D3 ragasztó) már nem tudom mozdítani a tiplit, amit, ha nem teljesen a nút közepére ütök be, már eltolja valamerre az illesztést.
"Önmagában igaz amit írsz. DE :) Bútorlapot meg nem "hossztoldunk", tudtommal (nem szakmám). Abból akkorát veszel (és szabsz belőle, vagy szabatsz) amekkora kell, tehát ilyen problémával nem találkozol, hogy lamelloval nem lesz sík két bútorlap találkozása. A derékszöget meg se nem a lamellokeksz, de a p. tipli sem határozza meg. Azt a hátlappal állítod be, vagy ha nem raksz hátlapot akkor meg L alakú vasalattal a hátra rakva húzod/állítod derékszögbe a korpuszt, bútort, stb-t."
Ugye nem írtam orbitálisan nagy hülyeséget? De ha igen akkor sem törlöm, majd kijavít(otok).
Kicseréltem a gyári lapot dewalt 12 fogasra, evvel megnövekedett a légnyomás bent és ha ráteszem a kis zsákot, akkor mellette kinyomja, hiába szorítja a rugó. Rátettem elszívást, gyak nulla por mellett tudok dolgozni vele.
Volt egy időszak, amikor din-sínt daraboltam. Pár napig csak, de nem kellett 100 vágás hozzá, hogy egészen szép merőleges legyen, mert vigyázni kellett, finnyás vevőnek ment. Szerintem kézből, odafigyeléssel, türelemmel szépen lehet flexelni.
Nagyjából ezért is írtam, hogy türelem kell hozzá. Ha ipari felhasználásra tervezett géppel darabolsz, az nem is lesz tűzforró egy piszlicsáré síndarab félbevágásától - feltéve, ha nem köszörűkoronggal esel neki a vágásnak... Nem csak az emberfiának kelletik pihenés, hanem a gépeknek is.
Akkor inkább kézből vágom el a zártszelvényt, még az is tutibb.
Nem hiszem hogy jófogáson pár 10e ft-nál drágább lehet egy célszerszám. Nem a ki tudja milyen spiáterből készült póverfiksz és tsai zőccséges flexállványok. Hanem egy rendes daraboló.
Gépnél más a helyzet mint kéziszerszámoknál. Hisz hamar elfüstöl a bele.
Elvágtam a vasamat heggesztő kesztyűbe, de utána megfogtam a flexet csuda majd megölt olyan forró volt. Pedig tényleg szép lassan vágtam nehogy kimenjek a derékszögből vagy belevágjak a vonalba.
Vagy türelem. Át lehet fúrni akár a három millis koracéllemezt egy(sok) hurkapálcával és némi homokkal is. :) Így nyertem anno fogadásból tíz korsó sört. De még egyszer nem vállalnám be. :S
Szoktam csodálkozni, hogy a bánatba' tudnak olyan pontos végeredménnyel működő eketaligákat összehozni ilyen munkamódszerekkel, amit említesz... nekem akkor is nehezen jön össze, ha megpróbálok a végrehajtásban sokkal pontosabbnak lenni.
Az elektromosság nem az én világom, bár belekontárkodok rendszeresen. Nem tudom, mivel lehetne (gazdaságosan) szabályozni a fordulatszámát ezeknek a gépeknek.
Sima villanykapcsoló dimmer elvileg nem bír el akkora áramerősséget, ami ezeken átfolyik.
Mondjuk én azon is elcsodálkozom, mikor a jutúbhuszárok sokan famunka közben sem rögzítenek semmit, csak kézzel letámasztják, és úgy fúrnak/faragnak. Sőt, néha kézben tartott darabokat furkálnak. Én mindent lerögzítek, de biztosan csak azért, mert amatőr vagyok.
A fémmegmunkálás közben meg elég nagy erők tudnak ébredni, meg egy faipari gép esetén sajnálnám a gépemet is tönkretenni nem odavaló munkával vagy eszközzel.
Hm. HRC 45-ös keménységhez amennyire tudom, nem kellene semmilyen "titán bevonat". Azt nem tudom, mi lehet az a "45-ös acél", talán a c45? De a C45-ös szerszámacél eleve keményebbre edzhető, de mint ötvözetlen szerszám alapanyag, amúgy legolcsóbb kategóriába tartozik. Fához alacsony fordulaton persze jó lehet, de ennek vésni is kellene, nemcsak fúrni.
Ezt sima fúrógépbe csak spéci adapterrel lehet befogatni, amit az itt olvasottak alapján csak az Atlanti-óceán túlpartján gyártanak és forgalmaznak. De még ahhoz is egy masszívabb fúrógép kell.
Igen, vettem - bár a tömört érzékeltethette volna a metszetén némi satírozással, vagy szürkítéssel, vagy mit tudom én - hogy ne egy vékonyfalú zártszelvénynek nézze a kuncsaft :-)))
Megnéztem a videót is - hát a "metal" igencsak alumíniumot jelent a videó szerint.
Egyébként alu-zártszelvényt én is nagyon sokat vagdaltam gérvágóval - normál vidiás lappal. Működik.
Ugyanakkor meg az egyik fehérvári vastelepen is simán vidiás fűrészlappal vágták iparszerűen az acél zártszelvényt, lehetett olyan 400-as átmérője a lapnak.
Igaz, azóta ők becsődöltek, de vélhetően nem emiatt :-)))
ismerek pár fémkonfekciós céget, de sehol nem használnak gérvágót aminek fémkoronja van. Az álványost se, amin 4oo-as flex lap van.
Talán nincs idő a rögzítéssel vesződni egy álványos berendezéssel.
A zártszelvényes munka szűk keresztmetszete a hegesztések csíszolása, nagy mennyiségű zárszelvényt vágnak fel viszonylag gyorsan egy erőss nagyfelexxel. Általában sablont készitenek ha sok darabot kell gyártani, a levágott alkatrészeket összepontozzák a sablonba, majd kiveszik és elkészitik a varatokat. Aztán egy csomót csiszolják, nagyoló és símitó korongokkal.
Gondoltam én is hasonló fémvágó eszközre, de utánanéztem az áraknak... Ha csak szögbe kell vágni, akkor lehet, hogy jobban jársz anyagilag egy flexxel és egy hozzávaló állvánnyal. Ha spéci igényeid vannak, akkor lehet kapni gyémántbevonatú fémvágó tárcsát is, annak nem változik az átmérője a vágások közben. Utóbbi az ára olyan tízezer körül van - a kisflexre.
Aluhoz van, azzal még talán a sárgaréz is vágható, de már a vörösrézzel megint gondok lesznek, mert puha, és élsisakképződésre hajlamos. Onnantól meg bármi lehet. Esetleg valami jobb minőségű vörösréz ötvözethez még megoldható.
a fához való gérvágó nem való fémhez. pl a műanyag forgácsterelő nem nagyon bírja a vasforgácsot. de főleg a tök ugyanúgy kinéző, de fémhez való fűrészeknek fele a fordulata.
Azért az nem mindegy, hogy milyen fémre gondolsz. Alut pl. nagy valószínűséggel lehet velük vágni, de a vas (ami acél)l már erősen kétséges. Az utóbbihoz szerintem fordulatszám szabályozás is kell. Aztán ott van még az, hogy milyen gérvágóról van szó. ? Nem mindegy kerületi sebessége. Kisebb átmérőjű lappal ez csökkenthető, csak akkor kérdés, mekkorát tud átvágni. Elvileg nem lehetetlen, és amikor gérvágot kerestem, volt amihez oda volt írva, hogy nem vas fémek vágására is alkalmas.
A Porter Cable cucca már elég profi, az ára is, úgy meg főleg hogy a tengerentúlról jön (nemtom európai forrás van-e), szóval meg is vámolják. De tutijó cucc lehet:
Használ vagy használt már valaki közületek gérvágón fémvágó körfűrészlapot?Ha igen mik a tapasztalatai vele, mennyiben másabb ,mire kell figyelni.Megmondom őszintén kicsit parázok tőle(nem nevetni) azért a fém kicsit keményebb mint a fa,de lehet ,csak én parázom túl a dolgot.
Előre is köszönöm ,ha megosszátok, amit tapasztaltatok használat közben.
Marópadnál csapoló sablonra olyanra gondoltam ami megfelelő távkiosztásokat hoz létre a csapoknak - ahogy néztem a videókat mindenki maga csinál ilyet.
A wolfcraft már nem gyártja azt a sablont amit említettél. : (
Elszíváshoz pedig marad akkor a porszívó, a gyaluból meg összesöpröm.. :)
Ha kérdés van bármikor privátban jöhet nyugodtan, csak most nincs időm napközben fórumozni, ráadásul helyváltoztatás lesz, cégnél maradok csak másik boltban állok szolgálatba :D
Excenter gyilkos hajlamának csökkentése:
amit vettem lapokat rá kohazy.hu-nál azt kihajítottam majdnem, maradt kézi csiszolásra, arra tök jó, minden másra vettem a gépre makita papírt, azt nem dobja le, akár 2-3 alkalommal vissza is tehető a metabora.
Jah, ha még egyszer közgabnak hív valaki azt megkeresem és megverem :D
(Kozek névből jön a koz, másik fórumon egy tag azért is közgabnak hív, holott tudja miért koz, de csakazértis :))
A kettős szigetelésű kütyü vezetékére öntött dugvilla lehet, hogy földelt, tehát rajta vannak a földelés fém érintkezői is (mert a fröccsöntő gép csak ezzel működik) , de ezek rendszerint 2 eres kábelen vannak vagy a bekötésnél tőből kivágták a "zöld-sárga" vezetékszálat.
Nagyobb gond, hogy került forgalomba olyan "földelt" hosszabbító amelyik mindkét végén ott a földelés fém érintkezője, de közöttük 2 eres vezeték van és a használója (jogosan) földeltnek hiszi. Az olcsó(bb) narancssárga hosszabbítók között voltak ilyenek. Akinek ilyen van, érdemes kimérni mielőtt esetleg megrázó élmény érné!
Nekem még csak 3 éves a múltja ennek a csodavarratnak, a 110-es PVC cső az a-pet palástra. Nekérdezd miért raktam rá ennyit ... de mondjuk vonszolva is volt annál fogva, és még tart :-)
Csempéztem vele pozdorjára úgy 20éve. Azóta is fenn vannak a csempék. Viszont nem mindegy, hogy melyik rudat mihez használod. Ami nagyon lényeges, az a "pisztoly" teljesítménye. 150W alattival kár belekezdeni, mert kihűl mire mindenhová kinyomod a ragacsot. Úgy meg persze, hogy nem tart. A 150W-os meg drága, inkább megveszik a 40W-os fillérest, aztán van csodálkozás, hogy ez nem kóser.
Szerintem sok mindenre használható, természetesen a helyén kezelve a "tudását".
(pl. fiók előlapokat szoktam vele feltenni, úgy, hogy bekenem faragasztóval, + 3-4 paca meleg ragasztó, helyére teszem, beállítom. Fél perc után ki lehet húzni a fiókot és összeszorítózni Mondjuk az enyém 200W-os, azzal már nem kell kompromisszumokban gondolkodni :)) )
a 3 év rajta van igen. A Screwfixnél meg ilyen van:
FAULTY ITEMS OVER 30 DAYS:
Please check if the manufacturer offers a helpline, repair or warranty service or a collect and repair service. If there is no warranty or repair service, please contact our Customer Services Team on +44 1935 385685 or email eu.orders@screwfix.com. We will either offer a repair or where this is not possible will replace the item with the same or an equivalent model.
Szóval vagy keresek a gyártónál egy hozom-viszem szervizt, vagy felveszem a kapcsolat a Screwfixszel.
Az király! Ennyi előnye akkor mindenképpen van a UK-s rendelésnek.
Én arra lennék kíváncsi, hogy - nálam nyilván gariidő lejárta után 3 nappal romlik majd el - kis hazánkban ki nyúl hozzá egy ilyen Tritonhoz? Nem, az unihoz nemakarom küldeni :)
Te dobozodon is ott virít a 3 év gari, de hogy lehet azt érvényesíteni, anélkül h kiutaznál (?).
Nyírásra (ha van elég ragasztási-keresztemtszet és ha csak egy vékony réteg a ragasztó) - akkor sokat kibír.
Tapasztalatom szerint, nagyon sokat lendít a tapadáson, ha a felületeket előbb jól meg-hőlégfúvózom ragasztás előtt - vagyis nem hideg felületre nyomom az olvadékot. Igaz, ennek az a hátránya, hogy jóval lassabban is szilárdul - viszont jóval erősebben is tart utána.
Legutóbb kabelvezetőket ragasztottam festett gipszkartonhoz..nah erre nem jó, erősebben kötödött a festékhez mint a festék a falhoz..
De ugyanakkor korábban raktam ezzel fel két kiszakadt tiplit is amik egy egy karnishoz tartoztak...
Az egyik vízszintesen tart...ezen nem szokott nagy súly lenni(a karnis két tiplivel szerelt kb 2-2,5m hosszú)
A másik viszont függőlegesen rögzít és elég nagy volt a lyuk plsz egy elég nehéz sötétítő függöny is van rajta (4m-en 3 tiplivel ebből az egyik szélső van ragasztva)
Áhh végleges, műszaki jellegű rögzítésre nem való.
Makettekhez, virágkoszorúhoz, papír-textil díszítések rögzítésére kiváló... de egyébként szart se ér tartós rögzítésnél.
(Bár itt picit ellent kell mondjak magamnak, mert a varrógépem toldó-asztalát ezzel állítottam össze - első körben gondolván, hogy ideiglenes, próbának jó lesz, hadd lássuk hogy válik be az asztala a gyakorlatban - aztán röhej, de tartós lett, azóta is így használom.
Igaz, én megtanultam vele bánni - azaz nem csak rátaknyolom az olvadékot a hideg anyagra, hanem addíg macerálom, amig maga az anyag is olyan forró lesz, hogy ő maga is olvasztja a rudat. Na akkor már lényegesen komolyabb a kötés)
Tudod mire remek még? Amikor az ember egy több darabból álló térbeni valamit csinál - na azt ideiglenesen összefogni - mondjuk hegesztés vagy keményforrasztás előtt - hogy lássa az ember mit alkotott a valóságban is. Na, arra príma.
Valóban tele van a youtube ilyen ragasztós videóval, mindenféle hangzatos címekkel (25 fantasztikus ötlet a háztartásban, és hasonlók). Nekem is van, vettem is olyan rudat hozzá, ami direkt fához van. Uis láttam szintén a youtube-on olyat, hogy azzal ragasztgatnak komolynak tűnő emberek is faszerkezeteket. Hát, vagy velem van a baj, vagy a ragasztóval, én nem lettem a barátja ezeknek. Bár ez a dizájn engem is megfogott. :))
A rémhírekről meg csak annyit, hogy mindig kiderül másnapra, hogy vagy sosem, vagy 8 évvel ezelőtt történt meg a rémhír valahol a Holdon. :)
Ne hülyéskedj, hát ez a melegragasztó tipikusan egy csajos-szerszám - azok szokták használni orrba-szájba, mindenre.
Azon csodálkozom, hogy általában nem ilyen a dizájnjuk - hanem olyanok mint az enyém, amelyik úgy néz ki, hogy ha elővenném az utcán - minimum 10 ember azonnal lehasalna a járdára.
Pláne amilyen rémhíreket hallani manapság, szinte minden nap :-)))
Tegnap zongorahangversenyen voltam. A maestro egy érdekes széken ült, 4 lába, támlája is volt a széknek, de az ülőlapját valami X emelentyűvel fel lehetett emelni. Találkozott már ilyennel valaki? Nem menetes forgatós-kerek szék volt, hanem sima 4 lábú de a lapja emelgethetős. ilyesmi: http://zongora.info/termek/pr-s450-az1-tamlas-zongoraszek/
Olyan hálózatról működő, "motoros" gépek - ahol a kuncsaft fémesen érintkezhet a tekercselt a forgórésszel (vagyis nincs műanyag közvetítő fogaskerék) azt lehet-e kettős-szigetelésűnek nevezni?
De műhelyszekrény fiókjának nem fogok dupla fecskefarkas csapolást csinálni. Illetve díszdobozhoz vagy éjjeliszekrényhez, vagy franciaágyhoz én sem fogok rejtettcsavart használni ... :)
A helyén használva hasznos jószág, felőlem akárki akármit mondhat :-)
A hétvégén rokonsággal elmentünk pár napra. Mikor hazaértünk, nem találta a lakáskulcsát a másik pár. Nálunk volt az autójuk, végigtúrtuk az egészet, de sehol. Mindez éjfél után, mert akkor értünk haza. Próbáltuk őket rábeszélni, hogy aludjanak nálunk, de ők reggel munkába indultak volna, felhívtak egy hivatalos lakatost, hogy nyissa ki az ajtajukat. Szerencsére az nem vette fel, így mégis nálunk aludtak. Másnap reggel aztán kiderült, hogy a kulcsot a szülőknél hagyták, akik alattuk laknak ugyanabban a lépcsőházban. Kissé mérgesek lettek volna, ha ez a zárnyitás után derül ki, ráadásul az sem lehet nagyon olcsó mulatság.
Szóval igazad van, érdemes előbb minden más lehetőséget kizárni, mielőtt az ember rombolni kezd.
Az utolsó mondatodat meg remélhetőleg poénnak szántad. :) Hidd el, örülni fogsz, ha beveted, nagyon jól kitalált szerkezet az a gép.
Ezen én is agyaltam, de azért garancia meg ilyenek miatt nem vitt rá a lélek.
Szerencsére.
Ha most így elképzelem:
Hirtelen felindulásból előkapom a csípőfogót, és lendületből levágom, ráapplikálok egy dugót, aztán a levágott "hulladékot" vizsgálgatva jövök rá, hogy ez így szerelhető ....
Lehet picit ideges lettem volna :)
Egyébként a fórum hagyományainak megfelelően a Triton most az eredeti dobozában megy a szobába a szekrény tetejére. Néhány hónapra-évre :)
Nem teljesen reménytelen simán beletenni, de az jelentős szívási veszteség, Viszont a szűkítést kultúráltan is meg lehet csinálni. Egy hosszabb kúppal csökkenthető a veszteség. Kérdés mennyi hely van.
Illetve a többfokozatú PVC idom is műxik (mivel a PVC szűkítések úgyis mindig egy fokozattal szűkítenek...)
(csak a hajónapló kedvéért, nehogy megint a háromfázisproblémához jusson el valaki, elmondom, hogy az angolok villásdugóiban MINDIG kell legyen olvadóbiztosíték. Ha valakinek nem ilyen átalakítós csati jönne angliából, és úgy használja a gépét, az eredeti csatlakozóval, és esetleg az abban levő bizti kiolvad, akkor csak néz, miért nem jár a masina. De keresse meg, mielőtt kétségbe esik, és ellenőrizze!)
a kecskéket, lovakat, a fiúkat nem próbálnám ki :) (bocs Pac)
Egyébként osztom Griff nézetét.
Engem is jó érzéssel tölt el, hogy ha valamit "csak fából" rakok össze. De mindig az a bajom, hogy ezzel a technyalógiával sokkal hosszabb ideig tart - kivésni a csapfészkeket, kialakítani a csapokat - mint a csavar+ragacs kombináció.
De szívesen elbambulok néha a japán ácsok munkáján ...
A parkside/ciklon marad, mert a marógéphez meg a korongcsiszihez kell.
Úgy értettem, hogy a einhell erejét kéne kihasználni a pts-nél. Az jutott eszembe, hogy a 50-es csövet csak úgy simán bedugom a 100-asba mindenféle adapter nélkül :) Hülyén hangzik, de kipróbálom.
Tudom, hogy sokszor előkerült már, vissza is olvastam, de nem igazodom ki teljesen.
100e Ft alatt (körül) keresek asztali körfűrészt. Mit tudtok ajánlani, PTS10? PPS7? Metabo TKHS315? Makita 2712? Vagy van más, ami jó lehet? Ha csak hobbi célra használnám (lent leírom, mire), akkor jó lehet az 50-60e Ft-os kategória is? Pl. ScheppachHS 100 S? Vagy ezek azért nagyon felejtősek?
Amire használnám: pontosabb (elég ~fél mm pontosan (?)) vágások hosszában max 1,5-2m hosszú, 50mm vastag (jellemzően fenyő) fánál (pl. 75mm széles kettévágása, hogy ne legyek kötve a kapható méretekhez); keresztvágás hasonló fánál, csapolásnál adott mélységben kivágás, stb. Nem használnám ipari szinten, de pár dologra azért igen (egyszerűbb íróasztal, fiók nélkül; könyvesszekrény). Olyat keresnék, amihez később lehet venni még kiegészítőket, ha valami eszembe jut.
Gondolkodtam a kézi körfűrész beépítésén is elég sokat, de arra jutottam, hogy nem tudok elég precíz lenni és nem lenne elég biztonságos. Ezért jönne inkább egy gyári verzió.
Az összes ajtót nyisd befele a folyósóról, ahova nem fér be a kinyitott ajtó, oda tolóajtót kell késziteni, az is kapható az ajtóforgalmazóknál.
Vegyél egyforma ajtókat, ne variáld, nem lesz jó a végén.
A folyósón, ha ráburkolsz a régire nem lehet vízszintes síkba hozni sehogy se (a régi bukolat síkja után fog menni az új is), még önterülővel sem, mert még feljebb emeled a síkot.
A belső padlószint után állítsz ajtókat, aztán a folyósó burkolatánál meg kell csald a szinteket minden ajtónál, ez küszübbel a legkönnyebb, mert az vezet és nem katasztrófa, ha az egyik küszöb éle 5mm feljebb van mint a burkolat az egyik ajtónál és szinbe van a másiknál. Azt senki nem veszi észre.
Szia Vajk, ez nem számitástechnika. Ne keresd a logikai hibát.
Van egy sokváltozós egyenlet, meg kell kapni a optimális megoldást.
Van amikor csak numerikus módszerekkel sikerül.
Vágni nem lehet sem a tokból sem az ajtólapból, a fólia megsérűl az esetek 9o%-ba. Az ajtó alján van egy 2 cm vastag erősítés.... ha 1.5 cm kell vágni, be kell építeni egy új erősést... vékony az ajtó tokja is... PAL-ból van vagy MDF-ból, elviszi a fűrészt..
Ami előre borítékolható és amivel ott vagy ahol a part szakad :)
Én a helyedben nem nagyon hajítanám ki a lidlis jószágot. Az a jó és optimális ehhez a körfűrészhez. Tudom, helyhiány, de akkor is. Én javítanék a PTS10 elszívásán/burkolatán. Amit korábban linkeltem német videót, az alapján. Az elég meggyőző volt. Anélkül az Einhellel sem érnél el jobb eredményt, szívhatod 2 vagy több helyről is.
Rudi: "Ezután burkolod le a folyosót szépen hozzáillesztve a küszöb éléhez és az állítható borítást visszavágod 2 cm-rel."
Vajk: "a tok alját kell megfelelőre vágni és kész. igazán szakszerű esetben először megy be az ajtó, utánna van burkolás, és a burkoló dolga levágni a tok alját"
Fahobby: "Az utólagosan beépített ajtóknak az a lényege, hogy utólag lehet ill. KELL beépíteni. Minden burkolatnak kész kell lenni és utána lehet berakni őket."
Eddig szégyelltem bevallani, de én is hasonlóképpen állok ehhez a fecskefogazáshoz. :))
Én egy olcsóbb és kisebb változatot vettem, kísérleteztem is vele annak idején. Aztán úgy találtam, hogy szép-szép, de nagyon időrabló dolog dolgozni vele. Ez persze nyilván a gyakorlatlanságomból is fakad. Mivel van jó lamellózóm, és kaptam vele egy csomó nullás kekszet is, most a fiókokat is ezzel csinálom, vékony rétegeltben is. Ez sokkal gyorsabb, elég stabil, és úgyis csak akkor látszik, hogyha kihúzom. :) Azért nem tettem le róla, de a projektjeim így is nagyon lassan haladnak, majd nyugdíjas koromban előveszem. Legalábbis ez a terv.
A következő a helyzet: Meglévő burkolatra burkolunk, ezért emelkedik meg a jelenlegi szint kb. 2cm-el. Mivel az ajtók, átfogó, utólag szerelhető tokkal készülnek, és küszöb nem lesz, így ebből kell főzni.
Mondjuk a folyosóról nyílik egy szoba, amiben az ajtó ugye befelé, a szobába nyílik. Ilyenkor az ajtólap a belső falsíkkal lesz nagyjából egy vonalban.
A szoba szintje 2cm-el lejjebb van, mint az újraburkolt folyosó. Ha az új burkolathoz gyártjuk az ajtót, akkor az ajtólap alatt egy 2cm-es lyuk lesz, ami csúnya, illetve, az ajtó tokja is a levegőben lesz.
Ezért gondoltam, hogy a tokban egy lépcsőt vágunk, és így illesztjük a helyére.
Természetesen a tok keményfából lenne, nem MDF-ből, pont emiatt, hogy lehessen normálisan vágni. Az ajtólap is furatolt forgácslapból készülne, hogy ha 1-2cm-t kell még vágni belőle, akkor az ne okozzon gondot.
Persze, ez csak az én elméleti megoldásom, ami lehet, hogy a gyakorlatban nem működik, de inkább addig kérdezek, míg meg nincs rendelve, mert utána már hiába.
A hétvégén jönnek felmérni, illetve még egy asztalost is keresek majd, akivel szintén felméretem, átbeszélem, de azért addigra szeretnék nagyjából képbe kerülni.
A szakszerű megoldást írom le erre az esetre. Elég nehéz elmagyarázni.
Ha az ajtók a folyosóról befele nyílnak és a zsanér a borításon van (az úgynevezet pallótokos megoldás, csak a bérlés az már nem palló- atyaúristen hová, jutott az asztalosipar peldaul ez), akkor a becsukott ajtó (folyosó felé mutató síkja- szaknyelven a falc felől) majdnem a belső fal síkjába esik.
Ha készitesz egy 2 cm vastag küszöböt keményfából, amit beszeresz az ajtótok bérlésében facsavarokkal kivülről - pontosan a bérlés vastagságában (azaz a falcig), akkor az ajtó szerelésénél ezt a küszöböt ráteszed a szobába levő padlóra. A szoba faliszegőjét le kell szerelni. Az ajtólap rá fog zárodni erre a küszöbkre és belülről meglesz a gyári 8mm luft.
Ezután burkolod le a folyosót szépen hozzáillesztve a küszöb éléhez és az állítható borítást visszavágod 2 cm-rel. Erre a megoldásra megrendeheted az ajtókat a nagyobb magasságra.
Szakember megcsinálja azt, hogy küszöböt 25mm vastag anyagból késziti és kifalcol 18mm magassan, 12mm mélyen és a folyosó burkolását aládugja.:)
Erről jut eszembe ! Megérkezett a szélmérőm, bele is helyeztem a légáramba.
Az 550W-os Einhell elszívó 100-as csövön 25 m/s-t produkált, ami a cső keresztmetszetével felszorozva ~707 m3/h -t jelent = 420 CFM Hozzáteszem nem repked a forgács szanaszét gyaluláskor, szépen elszív mindent.
A Parkside porszívóval 13 m/s volt a huzat. Ez az 50-es csövön szerény 92 m3/h = 216 CFM.
Nem is túl jó a körfűrész elszívása. Valahogy az Einhell-re kéne terelni a PTS-t is, csakhogy mindenképp le kéne szűkíteni a két ágat 30/40 mm-re, amivel meg elvész a hatásfok.
mindenképp a tok alját kell megfelelőre vágni és kész. igazán szakszerű esetben először megy be az ajtó, utánna van burkolás, és a burkoló dolga levágni a tok alját. viszont inkább körbe szokta burkolni, mert ahhoz ért, a fához meg nem. az ajtólapot gondolom akkor nem lehet vágni, az legyen pontos méret. meg a küszöb legyen okosan kitalálva.
Beltéri ajtókat szeretnék cseréni, pontosabban, fogok is. Régi rossz fa kijön, bemegy a szép, új CPL fóliás ajtó, utólag szerelhető tokkal.
A kérdésem, mivel felújítok, a folyosón a burkolat magasságom emelkedik kb. 2 cm-t. Viszont, a folyosóról nyíló helységek, szoba, wc és fürdőszoba szintje, marad a régi, tehát 2 centivel lentebb lesznek, mint a folyosó.
Ilyen esetben a nagyobb magasságot vegyük alapul, vagy a kisebbet?
Ugye, ha a nagyobbat vesszük, akkor kell vágni egy lépcsőt a tokba, amihez majd egy ügyes asztalos kell, a másik verzió, hogy alacsonyabb lesz az ajtó, de akkor a folyosóról nyíló helységeknél, a tok a levegőben lesz, amit nehéz esztétikusan eltakarni.
Két ajtó a helységekbe nyílik, egy a folyosóra.
Azért itt kérdem, mert talán ti egyenesebb választ adtok, mert ha majd jönnek megmérni, akkor attól félek, hogy megvezetnek, és azt fogják javasolni, ami nekik kiesebb munkával jár, vagy egyszerűbb kivitelezni. Persze, ez csak feltételezés, de szeretnék inkább tisztában lenni ezekkel.
A perverzióval összekötve - az ügyvédem javaslatára nem nyilatkozok :D
Amit lehet, azt igen. Korábban a műhelyszekrényemnél kezdtem ezt a fajtát kiélni. Unis jig kuka, 64 csavar után oválisra kopott a hüvelye. Farkasos jobb, de ott is összevissza kellett szorítózni/satuzni ... nemtom, ennek a technikának a lényege a gyors, egyszerű és az adott követelménynek pont megfelelő erősségű kötés kialakítása. Ezt így együtt - Kregék tudják elég jól.
1. Olyan "nincs". Kis szerszám, kis elszívó. Nagy szerszám, nagy elszívó. Próbáltam én is porszívóval nagy gyalut elszívni - nagy gyalu - > nagy (mennyiségű) forgács -> kis elszívócső -> eltömődik + kis levegőmennyiség -> nem bírja a sok forgácsot. Ugyanez fordítva: nagy (légtömeget) elszívó -> kis elszívócsonk a szerszámon -> lecsökkented a nagy elszívó csövét -> megölted a nagy elszívót.
2. 65 ropi? Jobban is el tudnám költeni. Egy jó maróbetét (Kentech/Kreg/Incra) és a maradékot meg saját asztal anyagára költeném.
3. Percíziós cuccok ezek. A saját asztal -> saját marósablon készítését nemtom hogy érted, én saját CNC-vel tudnám elképzelni. Illetve nemtom kínai tetvéreink hogy állnak az olcsó sablontémához, ilyen után sosem kutakodtam náluk.
Elszívásnál a gyaluhoz sohasem lesz jó egy porszívó, ahhoz nagy légszállítású forgácselszívó kell. Akár a metabó spa, amit írtál. A többihez viszont ez nem lesz jó, oda meg a nagy vákum kell (csiszoló, felsőmaró stb) amit viszont a porszívó tud, akár előtte egy ciklonnal.
Felsőmaróasztalt szerintem saját magad el tudod készíteni, sokkal olcsóbban, mint a linkelt Jet. És gyakorlásnak sem rossz! :-) Méretben, kialakításban pedig szerinztem mindenki a sajátjára esküszik, az a legjobb, a saját igényeihez és mrérteihez kialakítva.
Sablonról nem tudok nyilatkozni, nekem még nem volt rá szükségem.
:-) Mi az amit nem próbálsz ki? :-) Engem személy szerint ez a rejtett csavarozás nem vonz. Úgy meg főleg, hogy csavarbeszerzés is nehézkes hozzá. Meg amúgy is, mikor egy 2-3 személyes padot csináltam, olyan büszke voltam magamra, hogy egy deka fém nincs benne! De ez lehet az én perverzióm! :-)
Angliából. Meglepő módon nem imperial "vonalzós" - nem mintha hanyattvágna az átszámolás - a meglepi a videók alapján volt.
Igen, a farkasos cuccal csináltam. De pl ohne önmetsző csavar. Óvatosan is kellett tekerni (mint látod ez nem rétegelt lemez). Itthon nemigen van önmetsző ÉS laposfejű ÉS megfelelő fejméretű csavar. Nem akarok alátét+süllyesztett fejű csavar kombójával szórakozni. És de, a süllyesztett fej is repeszt. Ami meg lapos ÉS megfelelő fejméretű, az nem önmetsző.
Maga az egész fúró/befogó szerkezet pedig a komplettsége miatt fogott meg.
Ki van ez találva. Méghozzá úgy néz ki elég jól :)
Pár dolgot keresgélek a napokban és nem jutok dűlőre, hátha Ti tudjátok:
1. elszíváshoz én most egy kacher 4-es száraz/nedves porszívót használok. Úgy ahogy még jó is, felsőmarónál nagyjából elszívja, asztali körfűrésznél hasonló, gyalunál szinte semmi. Mit érdemes venni, ami megfelelően elszívna mindent és mindenre rá is tudom dugni?
Pl. metabo spa 1200?
2. néztem több youtube videót felsőmaró asztal készítésről. mit javasoltok, van itt valaki akinek bevált valamelyik? Vagy esetleg erről valami vélemény?
3. szintén felsőmaró. sablonokat tudok esetleg venni valahol? Ilyenekre gondoltam. Csak olcsóbban :) Ha persze lenne egy asztal akkor tudnék gyártani magamnak sablont.
Ugyan már. Csak 1-2 párhuzamos univerzum, melyekben egészen biztosan nem lustálkodsz. Máris rengeted plusz időd szabadul fel :D
Hirtelen beugrott ez, bár van jobb epizód is csak azt nem találom ("végtelen számú univerzum végtelen számú Sheldon létezését feltételezi, de biztosíthatlak hogy egyikben sem táncolok")
Én éppen most szabadulok fel, lassanként. Elértük öcsémnél azt az állapotot. hopgy a lenti szintern a szerszámok útban vannak az ideiglenes műhelyben (nappali), azaz lassan takaríthatom őket haza.
"Elkészült" a felső szint plusz a lépcsők, tegnap felszereltem egy kerti kiskaput. Még marad a bejárati kapu meghegesztése, ha végre az idő(beosztás) is úgy akarja. És lassan költözés. #elsemhisszük.
Akkor ezt a fa focilabdát tovább kell passzoljam, méghozzá SRudolf fórumtársnak. Ugyanis ő volt az aki nemcsak idejét, de tudását sem sajnálva kiszámolta nekem a gérszögeket:
Nekem sehogysem állt össze a geometria. Plusz oroszul sem tudok, pedig az eredeti videóban elmondta az öregúr. És mintha valaki megírta volna ezt is, de sajnos most hirtelen nem találom ki az (neki is köszönöm!).
Azóta bejelentkezett egy Real Madrid szurker haver is. Mondtam neki ha idén bajnok lesz a Real, megcsinálom (gonoszpacman-mínusztizenötponthátránnyalidénmárnemigen).
Újra megnéztem a videót. Kb 2 hónapja már megvan a ciklon (szintén ali-ról), de még nem álltam neki a leválasztót megépíteni. Annyi minden van betervezve (még be kell fejeznem a töklámpást, de éppen most szombaton fejeztem be egy beépített szekrényt, otthon a konyhaszekrény félig kész állapotban hever, de közben tavasz lett (na jó kis hóeséssel:-) ) és kertészkedni is muszáj lesz, stb, stb, stb... Szóval fogalmam sincs hogy mikor... :-)))))
Én azt Artcam nevűt ismerem kicsit. Ilyen egyszerűbb dolgokat, csak a vizualizálás kedvéért szerintem az ingyenes InkScape-ben is meg lehet rajzolni. Sokan szeretik a SketchUp- ot . Biztosan jó az is, de azzal sosem tudtam boldogulni.
Én kb 15 éves koromban csináltam egy ilyen ládát. (Életem első "komolyabb" bútora). Sajnos azóta se csináltam hasonlót az eltelt 15 év alatt. Én próbálgatással csináltam, pár próbavágás után összeraktam 4-5 lécet és abból próbáltam kitalálni, mekkora a jó szög. A biztonság kedvéért volt pár kisebb és nagyobb szög is, hogy össze tudjam legózni. Ebből kifolyólag látszik is hogy home-made ;).
Vasalatokat (fogantyú, sarokvédő, lakattartó) én se találtam azóta se hozzá, bár már rég elfeledkeztem róla.
Köszönöm a gyors választ, ilyesmiben gondolkodtam, csak nem tudtam, hogy jó úton vagyok-e. A CAD/CAM jellegű programokat sajnos nem ismerem, de az ötleted megmozgatta a fantáziámat, hogy meg kellene ismerkednem velük. Van javaslat, hogy egyszerű ács, vagy ilyen kisebb hobbi történetekhez melyik programmal kellene kezdenem, csak a játék szintjén persze?
Köszi a tippet az eladásra, ha munkanélküli leszek, akár el is gondolkodom egy ilyen ötleten:)
A ciklonos leválasztóm ha félbe van vágva, akkor pont jó ládikó tetőnek is, ergo a fent linkelt matekpélda rád is jó. Csak számold át magadra vetítve :)
A kérdésed második része: na az engem is rohadtul érdekel :-) Úgy cuzámmen, minden diszítőelem, zsanér, "díszcsavar", stb. Arról nem álmodok hogy mindez Miskolcon, de jó lenne egy olyan webshop ahol nem 2 féle zsanérból meg háromféle csavarból lehet válogatni.
Ebben azt hiszem Pacman igazi professzor, de ha ki kéne számolnom akkor ahány egyforma lécem van az adott ív felosztására annyiszor kettővel elosztanám a szöget. Tehát a teljes félkör 180 fok, 10 léccel számolva az 20 él, 180/20 az 9 fok... a lécek szélességét meg megadja az ív hossza. Fogalmam nincs jó lenne-e így, ha ilyenbe vágnék inkább megrajzolnám előbb valami cad/cam programban aztán ott biztosan látnám az eredményt.
Ha elkészül Angliában horror pénzért eladhatod. Nézem mostanában a bolhapiaci kincskeresők című marhaságot. Imádják a fa ládákat, volt amelyiket hihetetlen 260 fontért adták el.
Kár is volt spórolni, mert már semmire sem elég viszont van olyan toldás amit kihagyhattam volna ha nem spórolok annyira vele. Tervezek még egy bútort oda de ahhoz már nincsen anyag. Jófogáson árultak múltkor tuja deszkát, ami elég szépnek tűnt. 160 ezer/m3 áron. De sajna messzi van és érte menni már túl sokba jönne ki. Várok valami közelebbi kapást.
Jó lesz ez, ha elkészül. És ha majd használod akkor még több szöglyuk lesz benne, és még mennyi minden más is..... :-) Én a nagyapámtól örököltem meg egy gyalupadot, fogalmam sincs hány éves lehet, de nem sokat tévedhetek a fél évszázaddal. Hát.. ebben sem csak szögjuk van már! :-) Szóval gratulálok neked is a padhoz, jöhetnek majd még a fázisfotók!
Elkészültem majdnem a fürdőszobával én is. A világítás még nincs felszerelve, meg hiányzik 2 fiókfogantyú.
A matt lakkolaj végül is elég tetszetős felületet adott, bár némileg fényesebb mint vártam. Legközelebb többet rendelek belőle. A két szélső üvegre fújtam egy kis dekorcsíkokat homokkal. Mivel a korábban ilyesmire vásárolt finomabb szóróanyagom elfogyott most én is zsákos kvarchomokot vettem. Hát ez brutál anyag, tisztításra biztosan szuper, de a maszkolásra használt szokásos öntapadós tapétát is úgy szétvitte mint a sicc. Alig tudtam úgy megfújni hogy elfogadható legyen, sajna több helyen is sérült a kontúr. Szódával elmegy,de fújtam már szebbet is.
Ne már, még a végén elbízom magam ennyi dicséret láttán. :)) Azért jót tesz ám ennek így képek távolsága, de a hibásabb részek alul lesznek, ott meg csak az látja aki alá fekszik.
A szorító csöve horganyzott, ez ilyen fényes amíg a környezeti hatások miatt nem mattul meg. Ebben a felhasználásban nem igazán éri olyan hatás mint a falban/földben. Nincs jelentősége a horganyzottnak, sima fekete cső is pont úgy megfelelne. Legfeljebb nyomot hagy a fán, ha rozsdásodik.
Nekem nagyon tetszenek ezek a "rusztikus" padok is. Gratula!
Néha én is elgondolkodok, érdemes-e annyi pénzt/energiát fektetni egy gyalupadba, mint a szamráj-asztala igényel. De aztán megint megnézem a videóját és "elgyengülök" ... lehet rosszul teszem, de így van.
Annyit beszéltetek gyalupadokról, hogy megkívántam egyet magam is. :) Belekezdtem, de "direkt" nem csinálom szépre, mert akkor sajnálnám használni.... Mondjuk az anyaga miatt sem lenne könnyű, bontott raklap staflik, gerendák, tele szöglyukkal, (Ja, ez így rusztikusnak mondható. :) ) meg egyéb itthon fellelt maradékok.
Csak egy hétvégi szössz: Pápán voltunk az Esterházy-kastélyban. A tölgy ajtók (legalább 3,5 m magasak, kétszárnyúak) eredetiek, így cirka 300 évesek, gyönyörű munka, minden kézzel gyártott természetesen. Egy élmény volt kicsit megsimogatni őket :)
Minden csiszolókorong csere alkalmával kifújom a port a talpból sűrített levegővel. Meglepően sok bújik meg benne szinte láthatatlanul, még folyamatos elszívás mellett is.
nekem is hasonló gondok jelentkeztek, amikor az extol excenterhez végre kaptam extol csiszolópapírt. amig a lyukak nélküliek voltak fent a gépen, viszonylag jól bírták a cserélgetéseket. a hozzávaló meg nem. amikor felhívtam a szervízt, azt mondták, hogy mivel a 10-es csomagban elég jól összeszorulnak a papírok vagy vigyem vissza vagy drótkefével borzoljam meg kicsit. talán ez is segíthet vlamit.
Ha hornyolt akkor meg arra tippelnék, hogy valami hasonló lehet mint az ácsolt ládáknál.(szökröny,szuszék,skrinya,attol függ melyik tájegység)
Mivel termény tároására is használták, bitosan záródnak az illesztések.
Lézezik egy rövid film amin egy öreg készíti ezt a ládát az udvaron. Utoljára a pécsi Néprajzi Múzeum fb oldalán láttam a nyilvános.Gondolom a y_bon is elérhető.
Az orfűi malmot isműködő képessé tették,talán ott is érdemes lenne érdeklődni.
Bocs, de telóról írok és böngészni se tudok linkekért!
Csak mert az még tud segíteni, mert így indításkor, ha kicsit le van nyomva, egymásba tudnak kapaszkodni a bolyhok. Illetve így nem pörög szabadon, amikor is igen nagy erő éri, mivel teljesen középre nehéz rátenni a papírt.
Hmmm, a fejelőléc volt nekem is az első gondolatom, amikor felhozta a problémát, de a fordításod alapján (és amiatt, mert egy egész falról beszélünk, illetve más forrásban találva pl egy padlásról) nekem más elképzelésem van.
A deszka nútolt. Hosszában. Egybeillesztve nem fog azon átperegni semmi. És az egyik oldalán keresztlécekkel megerősített, hogy a nútok véletlenül se tudjanak kicsúszni egymásból.
"gibt als Bedeutung '(mit Balken) befestigt an" - jelentése szerint (gerendával/keresztfával) megerősít.
A lentebbi spunden szó már szótárban is létezik, csapol, hornyol a jelentése.
Szóval én arra tippelnék, hogy a deszkák végeit keresztben meg kell csapolni és azt egy odaillő fával (léc, deszka... nem ismerem a körülményeket, méreteket) megerősíteni.
Az egész könyv egy nyelvészkedős sztori, a fejezet címe ez: FRÜHNEUHOCHDEUTSCHE GHOST-WORDS IN EINER HUNGAROLOGISCHEN VERÖFFENTLICHUNG
És alatta felsorolva az eltorzult szavak szótárszerűen felsorolva magyarázattal, hogy mit jelent és valójában miből jött. Legalábbis a gugli ezt valószínűsíti számomra.
Én tudok némileg, de háromszor elolvasva sem tudnám az értelmét visszaadni. Ez vmi nyelvészkedős bejegyzés vmi magyar korabeli szóhasználatra reflektálva, hogyan ferdült el az eredeti jelentéshez képest a magyar szóhasználat.
spontolt (204). Dieses Wort verbindet Verf. mit dt. Spannbaum und gibt als Bedeutung '(mit Balken) befestigt' an. Die Herleitung von ung. spontol aus dt. spannen läßt die Frage der Genese des -t- offen ; ungarischen Verben deutscher Provenienz liegt i. a. nicht das Partizip II zugrunde. Auch die Bedeutungsangabe ist nicht korrekt, wie der folgende Belege für ung. bespontolni aus Erdélyi Magyar SzT. I zeigt : 1596 : az scolaba(n) gyermekeknek Auditoriúmaba az ablak Ramakat hogy az keobe be spontoltak attúnk egi keomywes legennek f-d 10 (823) — Fensterrahmen kann man nicht „mit Balken" im Stein befestigen. Das Richtige hat S. Gárdonyi, einer der Opponenten der Verf., gesehen. Er verbindet das ungarische Wort mit dt. Spund, spunden; vgl. spundung 'compages' bei Dieffenbach : op. cit. 136.
Egy jobb minőségűvel? Egyszerűen. Csak rárakja az ember az gyalulnivalóra és áttolja rajta - ehhez elég követni a használati útmutatót. Valószínűleg te is kifogtál egy gyári hibásat.
Hogyan kell használni az elektromos kézigyalut? Megvettem a lidlibe de nem akaródzik rendesen működni. Sose dolgoztam még ilyen géppel, úgyhogy bizti én is ludas vagyok, de szerintem a gép sem százas. Azt vettem észre, hogy a kés után, megakad a fém talp élében. Ha megemelem, akkor viszont nem kap már bele a kés az anyagba. Próbáltam már minden mélységben, de a hátsó talpban mindíg megakadtt. Kíváncsi vagyok egy jobb minőségűvel hogy lehet dolgozni.
Egy kérdéssel keresném meg a tisztelt asztalos Úrakat (na és gondolom hölgyeket is): Mi az a SPONTOLÁS? Egy hosszúra nyúlt kutatás során felakadtam a "spontolt deszka" kifejezésen és miután körbe lett járva a népi építészet, a bárdoló-molnárok tudománya és a hajóépítés is, és sehol nem leletem megoldásra ez ügyben felmerült egy újabb nyom: ".. mely deszkafedőlék, hogy meg ne vetemedjék a' két vége mint az Asztalosok szokták, asztalososan (spontolva) szegettessen bé ..." (A méhtartásnak új-, könnyű és hasznos módja , Miskolc 1816) így jött képbe az asztalosság a témában.
Ez az információ egy vízimalom rekonstruálásához lenne szükséges. A malomház rekonstrukciója és adatgyűjtése során levéltári forrásból merült fel : " ... falait spontolt deszkából, és oszlopokkal talpfára elkészítik..." ez nagyon jó hír, hiszen konkrétan a tárgyalt malomra vonatkozó hiteles adat, már csak azt lenne jó tudni mi az a Spontolt deszka? A zsilipfal és boronafal kizárásra került, mivel azokat ismerem és a korabeli irodalom így is hivatkozik rájuk, a spontolt fal viszont sehol nem szerepel, néhol van említés spontolt deszkára ami "megtartja az életet" magyarán nem szóródik át az illesztésen a gabona, de hogy ez miként is néz ki arra nincs utalás.
Hát ez ügyben kérném az asztalos Úrak és Hölgyek segítségét, hátha megfejtődik ez a talány.
Vannak erre jobb anygok, meg csőfólia. De nem adok házilagos tippeket, hogy minek a gőzében pusztolnak el.
A gázosítást mindig hatékonyabbnak gondoltam a folyadékoknál. A rágástermékek megdagadnak és akár 1_2 centin belül dugót képeznek a röpnyilás után. Bevallom a kéngázról ilyen tekintetben nem tudok, de ennél sokkal mérgezőbb anyagokat is alkalmaznak. A cincér félék elég ellenállók egy enzim segítségével a csersavat is lebontják.
Gondolom erdészként ezt tanultad a kártevőknél. Alapból a többi bogár inkább a szijácsban tanyázik.
Illékony folyadékok is alkalmasak gázosítani, régen harangöntő mintákat kezeltem így, de ma már nem tenném!
Esetleg, ha vesz egy három méteres 125-ös KG PVC csövet, berakja a faanyagot és begyújt benne egy-két borászati kénlapot. Természetesen légmentesen le kell zárni. Én egyszer szippantottam be ilyen kéngőzt, még egyszer nem szeretnék!
Ez jó lehet,a telepemmel szemben bazi nagy terménytárolók vannak,oda rendszeresen járnak takarmányt gázosítani.Beszélek velük.Egy-két bogár a fejembe is be fog költözni majd a gázosítás után,hogy vajon megpusztultak-e,avagy sem.Köszönöm az ötletet.
Én ismerek egy másik módszert is: a két összeadandót beállítod a skálákon, majd leolvasod az eredményt :) A fejlettebb módszerek elsajátítására képes emberek akár még kivonni is tudnak logarléccel :)) Épp a közelmúltban próbáltam kisfiamat megterhelni a szorzás - szorzandók logaritmusának összeadása című atyai előadással ... Akkor úgy tűnt, mintha megértette volna .
Gázosítás. Házi módszert nem írok, mert veszélyes. Keresnék olyan céget vagy vállalkozót, aki rovar és rágcsáló írtással foglalkozik.
Ők szoktak malmokban, élelmiszer raktárakban, múzeumi raktárakban tevékenykedni. Adott esetben kihelyeznek egy "elvileg" légmentesen lezárt
helyiségbe gázkapszulákat és néhány nap türelmi idő után nyithatók az ajtók, ablakok. Léteznek olyan gázok, amik lakókörnyezetben nem alkalmazhatók.
Egy ilyen szakember talán tudna valami megoldást. Akár azt, hogy a következő gázosítás helyszínére -egyeztetve a megbízóval- betedd a saját anyagodat.
A hőmérséklet emelésével is elpusztíthatók a kártevők, erre kitalált kamrákban végzik ezt, nagyon ügyelve az állandó páratartalomra. Több napig tartják a felfűtött hőmérsékleten a faanyagot. Előnye, hogy teljesen környezetbarát. Hátránya, hogy roppant energiaigényes. Műtárgyvédelemben találkoztam ilyennel 92-ben Heidelbergben.
Apróbb tárgyak rovarmentesítése mikroban is megoldható. Teljesen elfogadott és publikált módszer. Párhuzamosan léteztek mikrohullámú falágyításra is kísérletek de nem tudom meddig jutottak vele.
Egy csomó kiadást megért ez a könyv, több helyen is kapható
Összeadni pedig úgy adunk vele, hogy leírjuk először az egyik számot, majd alá a másikat, a logarléccel aláhúzzuk, és a vonal alá odaírjuk az összeget az összeadás szabályainak használatával! :))))))))
Régi logarléces humor. Utolsók egyike voltam,akinek még tanították.
A digitális tolómérce a fiatalságnak való nekik ,még jó a szemük!!!! Ha pontosabb mérést (még mindíg megközelítőt)akarok elkövetni, akkor inkább az órásat használom. 0,01mm a beosztása és 0,02mm a hibapontja.
Átgondolom még ezt a pácolást, lazúrozást. Félek, hogy megfogja a papírt, amit közé teszek majd. Arról nem is beszélve, hogy el sem készíthetem belőle a prést, mert még nem igazán száraz. Állítólag műszárított faanyag, de szerintem még pár hónapot száradnia kellene.
A mágnesek elég jól szerepelnek, szépen odacuppan a laminált takarólap és kellő erővel ott is tartja:
Ragasztóanyag: a mágneseket 2k epoxy, a vasdarabot és a laminált burkolatot a kereten építési ragasztó tartja a helyén. Utóbbi száradás után is rugalmas marad kissé.
Szerintünk ez így elég lesz. Aztán meglátjuk, tesó gyerkői mit gondolnak a témáról :D
Amikor tanítottam a tolómérce használatát, akkor mindíg a rovátkák egybeesésének a meghatározása jelentette a nehézséget , a gyengébbeknek még az is probléma volt ,hogy az egészszámhoz már csak a tízedeket, századokat kell hozzáadni.
Ez is nagyon fasza magyarázat, de (nem kötekedés) mivel a tolómércék közül jobban elterjedt az a változat ahol 19mm-t osztanak fel 20 egyenlő részre, ezért azt már nehezebb 0,95-tel szorozni. Az elv megértéséhez azonban nagyon jól érthető amit írtál.
Lassan kiokosítanak a többiek. Figyelmes legyél. Nincs semmi szorzás, ez a mérőeszköz nem egy bonyolult eszköz. A nehézséget az okozza, hogy a magyarázatok nem elég részletesek. Ami a videóban is elhangzik az sem részletezi a finomságokat. Azt azért tudni kell a tolómérőről, hogy a pontossága azért "csak" megközelítő eredmény. Most írom a lényeget----ritkán van olyan eset amikor pontosan Példaául: 6,5mm vastag anyagot mérünk és ezért az is ritka amikor a mozgó csúszka rovátkái teljesen egybeesnek az állórészen levő rovátkával. Amikor nem találsz egybeeső rovátkákat akkor azt a rovátkát keresed meg a mozgócsúszkán (nóniusz) amelyik legjobban megfelel az egybeesés feltételeinek , ennek a rovátkának a jobb és baloldalán lévő rovátkák segítenek eldönteni, hogy jól ítélted-e meg az egybeesést, mert a két szélső rovátka közel egyformán van távol a velük egybeesni lehetséges felső(állórész ) rovátkákktól. Ahogy fent írtam, "megközelítőleg" megfelelő gyakorlattal, egy 0,05mm leolvasási pontosságú tolómérővel ,akár 0,02 pontos olvasás is lehetséges. Bő negyed óra gyakorlás és tudni fogod. Hajrá!!!
Ha elvégezted a mérést, akkor a csúszka áll valahol a száron.
Megnézed a nóniusz 0 rovátkáját, hogy melyik, a fő skálán lévő osztást hagyta el. Na ez lesz az egész értéked.
De mivel valószínűleg 2 egész mm-t jelző rovátka közt áll a nóniusz 0-rovátkája, ezért
Ezután megnézed, hogy a nóniuszon lévő rovátkák közül, melyik esik egybe bármelyik főskálán lévő rovátkával. Ne ez meg lesz a tized, meg adott esetben a század érték.
Tehát a fő skáláról, a szárról olvasod le az egész, a nóniuszról pedig a tized/század értéket.
Tudod, lassan olyan lesz már ez is, mint a hajózásban a szextánssal-iránytűvel navigálás. Tisztelettel felnéznek azokra, akik ezt tudják... de azért már nem nagyon kér belőle senki.
Inkább ránéznek a GPS-ploter 14 "-os, álló érintőképernyőjére, beállítják rajta az úticélt, bekapcsolják a robotkormányt, aztán hátradőlnek a kormányállás foteljében.
És kérnek egy (jó esetben) kávét - rossz esetben valami erősebbet.
Már bárhova megyek (termelő helyre) - már a 30-40 éves, régebbi esztergákat és a marógépeket is átalakították már digitális leolvasásúra - így már ott se sasolják a nóniuszokat az aranykezű szakik.
No most utánanéztem a neten ennek a vákuumos telítésnek. Szóval a talpfák telítésekor kétféle célra használnak vákuumot:
1: A fát a telítés előtt napokig vákuum alá helyezik, hogy utána "beszippantsa" a telítő anyagot.
2: A nagy nyomású telítés után vákuummal szívják ki a telítőanyag feleslegét.
Amit tegnap este írtam, azt fenntartom, tehát "a fát a lazúrba, aztán a lazúros edényt a vákuumba" módszer szerintem nem jó. Az viszont tényleg jó lehet, ha egy éjszakán át vákuum alatt hagyod a kezeletlen fát (itt viszonylag kis darabokról van szó, rövidebb idő is elég lehet), és utána egyből a lazúrba teszed (esetleg még túlnyomást is adsz rá). (RRgergg lényegében ezt írta le)
Még valami, az üstben főzésről: lehet Vajk gőzölésre gondolt (ha tényleges főzésre akkor bocs). Fa gőzölésére sok videó van yt-on, "steaming wood" -ra keress rá. Legtöbbször a fa hajlítása miatt teszik ezt vele. Egy a találatok közül:
Gőzölt (táblásított, hossztoldott, olajozott) akác munkapulttal dolgoztam a hetekben. Lépcső anyaga lett. Nagyon nem hasonlít a színe ahhoz az akáchoz, amit eddig láttam. Viszont szép barnás színe van.
Mivel nem voltunk elégedettek a szélek gyári lekerekítésével, ezért kapott egy R4-es kerekítőmarót minden látható felső él. Na ott elkezdett világítani az akác, érdekes módon nem egyformán. Ezen a képen láthatod:
Ez a "főnöknek" (tesóm) nem tetszik, elkezdtünk kísérletezni vékonylazúrokkal (dió, tölgy) egy mintadarabon. Végül egy nemtom honnan bányászott barna lazúr nyert, amivel ehhez a színárnylathoz tudtunk közeledni. Majd lefényképezem a dobozát/márkáját, délelőtt megyek ide. Csak nem tudom mennyire "papírálló", amit szeretnél. Meg mi csak ezeket világos éleket kezeltük. Ha marad belőle elég szívesen neked adom h kipróbáld, ha jó akkor felhasználd. Mekkora felületet kezelnél?
Régebben láttam Püspökladányban talpfa telítő üzemet. Ott emlékeim szerint a nyers talpfát vákuum alá helyezték, utána napokkal nagynyomású edény felől nyomták a kőszénkátrányt a talpfába. Csak a talpfa végei voltak rögzítve az edénybe ahonnan a nyomás a fába "tolta" az anyagot. A faanyag feltétlen kilógott az edény tömített fedelén. Olyasmi volt mint egy autókláv. Fafaragók szokták nylonba csavarni a fát, mintegy dunsztba, és a kicsapódó párát kicsomagoláskor lerázzák, majd újra csomagolják. Így veszejtik el a fa nedvességtartalmát.
Nem hiszem, hogy itt egy ilyen választól tartani kellene. De a telifa nem lehet jó irány? Nem tudom, milyen anyagból dolgoznak, de vákuumban, az biztos. Bár föld alá szánják, ami nem víz, de egy gondolat erejéig talán érdemes elmerengeni rajta.
(én mindig jókat derülök, amikor a fatelepen kérnek gombavédelmet, és a full szőrös, csurom vizes anyagot 1-2 éjszakára beleteszik a lébe, utána meg meggyalulják, és írmagja nem marad a lucskos gyalult deszkán a védőszernek)
Helyenként szu rágta 30éves tölgyből szerettem volna,(szeretnék) franciaágyat készíteni. 8x7x250cm méretű gerenda az alapanyag.Az asztalos szerint a szú még mindíg él,élhet,ezért ó nem vinné be a házba.Sajnálom az anyagot,friss "mozgást"nem látok,dilemmát,na azt látok.Teendő,ötlet?
Akácot szeretnék sötétbarna színűre pácolni. Mivel csináljam? Szeszes vagy vizes fapác? Olyan kellene, ami szépen beszínezi és száradás után nem fog. (A fa papírral fog érintkezni.)
Amennyire a fizikára emlékszem, ennek csak annyi hatása lenne, hogy a Sadolinból a vákuumban szépen elpárologna a víz illetve az oldószer, reggelre rohadtul besűrűsödne, és nem bírnád lekaparni a fáról a ragacsos trutyit. Bár a fa meg lenne védve :) Szerintem nem véletlen, hogy a fát nem vákuumban, hanem nyomás alatt szokták impregnálni.
Én a helyedben megkérdezném trópusi svédpadlót áruló cégktől, hogy nincs-e nekik bontott vagy maradék doboz teakfa. Ilyen méretet úgymond mintadarab formájában megvehetsz. Ha négyzetméter ára 20-30e Ft, akkor sem olyan eszetlen összeg mintha most nekikezdesz akácokat válogatni vagy nyomás alatt sadolinnal kezelni(ami nekem rosszul hangzik...)
Én csak bentre akartam, hogy lenne egy gép, amivel a plexilapok élét megdolgoznám.
Sokszor csinálok mérési ojjektumokat plexire/vel borítva, és a gépész marógép túl lassú hozzá.
Gondoltam majd ezzel.
Most azon agyalok, hogy kiveszem a késtengelyt, és felrakom a marógépre, és elvégzem a gyártást a kicikínaiak helyett.
Garinak persze ekkor annyi. Csak még azt nem tom, a kiegyensúlyozással mi lesz - bár ilyen trehány meló mellett talán most sincs semmi kiegyensúlyozás benne.
Összesen 3 darabról van szó. A méretüket pontosan nem tudom, mert épp 4. napja vagyok a halálomon, és szigorú fekvésre vagyok ítélve (még csak nem is ihatok). Amennyire emlékszem, 250 mm hosszú, 40-45 mm széles és max 25-30 mm vastag. A tetejét szeretném valamelyest hosszába több vonalba kimarni, ne dobjunk minden alkalommal hátast, ha használjuk.
A kitolóhenger csak egy késői változtatás szerint gumirozott. Az elektra beckum hc260 még simán apró bordás(recézett). Meglepő ,de nem hagy nyomot---az enyémen.
Pontosíthatnád, hogy milyen méretekről van szó konkrétan, hány darabról. Első körben biztosan utánanéznék, hogy mondjuk teakfából lehet-e olyat beszerezni?
Szeretnék a segítséget kérni .Felső marót szeretnék venni de olyat amit asztalba is belehet építeni és fogas lécel lehet állítani nem kell profi csak barkácsolásra kell. Előre is köszönöm 650918
Tényleg megérte az árát, ha ennyire sokoldalúan használható. Persze önmegában nem a szent grál, használni is tudni kell. A képeket elnézve, Te bizony tudod használni. :) Gratulálok!
Az összeget csak azért írtam, nem akartam olyan válaszokat kapni, hogy ha pénzem volt egy csónakra, ne filléreskedjek ilyenekkel.
A lakk számomra is felejtős éppen azért, mert ha valahol elkezd leperegni, nem lehet szépen rávinni még egy réteget úgy, hogy az szép legyen.
Viszont!
Van a cégnél egy vákuumszivattyú. Mi van akkor, ha a már leszabott, kimart, léceket, belerakom egy kupa sadolinba, azt a szivattyú tartályába és úgy hagyom vákuum alatt (-0,7...-0,8 bar) mondjuk egy éjszakára. Feltételezem lesz elég ideje magába szívni a lazúrt.
A kezelés fontos, de teljesen másodlagos, pl bükköt mind1, mivel kezelnéd, akkor sem jó.
Lakkot kerülném (víz bemegy alá, de ki nem jön, fülled a fa, felcsattan a lakk, nem jó - akkor sem, ha valaki feltalálta a "csónaklakkot"), több rétegben olaj. Biztos van a hajókra kitalált olaj megoldás.
Az akác rettentő vetemedékeny anyag, jó lehetne, de valójában 90% veszteséggel lehetne kiválogatni belőle annyi anyagot, hogy ne hasadjon-repedjen-vetemedjen később.
Ha a felsoroltakból muszáj választani, akkor tölgyből csinálnám, de azt azért azt is komolyabban kell válogatni erre a felhasználásra, mert szintén vetemedékeny lehet ilyen nedves környezetben.
De azért nem véletlen, hogy az ilyesmi nagyrészt trópusi fából van. Van arra is forrás, kérdés, hogy mennyi kell.
Vettem egy kishajót, aminek a fürdőlétráján lévő fa borítás hiányzik.
Azt szeretném pótolni, de nem tudom milyen fából tegyem illetve mivel kezeljem le. Nem egy 15 millás jachtról van szó, de még csak nem is 2 millió volt. Természetesen nem akarok valami egzotikus országból fát hozatni hozzá, csak mégis valami tartósat raknék rá. Azt gondoltam, hogy tudok szárazat ismerőstől szerezni, tölgyet, akácot, bükkköt.
A dewalt féle lézer amilyen elmebeteg, annyira jó. Kollégám imádja, ő vette ugye korábban a 774-es kis gépet.
Tudta hogy ilyen, de azt mondja ezt a paraszt technikát...
Sok megoldásban beteg a cég, de mind működik, bevált módszerek, nincs nagy újítás, csak régiek tökéletesítése ami extrákat illeti.
745 fém lap kiszedése viszont megviccelt, azt az elmebeteg egyszerű vackot, nem jöttem rá hogy működik, csak miután 2x megszivatott... Neked eszedbe jutna, hogy a csavart amit lelazítasz utána be kell nyomni, hogy kivehesd az éket? Nekem nem...
Ez sajnos annak az esete, hogy valójában egyetlen munkára sem alkalmas, barkácsra sem. Mint a tescós vidiás fúró - egy lyukat sem lehet vele fúrni téglánál keményebb anyagba.
Sokkal kevésbé kell a mágneseknek síkban lenniük, ha nem közvetlenül ragasztod fel őket, hanem vagy a habosított tükörragasztót, a TESA kétoldalast használod, vagy ha valami neoprén darabot használsz alátétnek.
Ilyenkor kicsit tudnak mozogni a síkból, és ezért az lehet kicsit megengedőbb is.
Lehet hogy megpróbálták utánozni a Festool spirálkését, csak nem úgy jött össze. :-))))
Megnéztem egyet, aztán gyorsan visszazártam a dobozt. A kés ránézésre nevetséges. Kb 5-6 mm széles, vastagsága nincs 1 mm se. Kérdés, hogy beszerezhető-e hozzá pótkés és főleg mennyiért? Lehet hogy maradi vagyok, de én a vastag élezhető késeket szeretem.
Nekem a metabo n teljesen jó a lézer , igaz még egy órát használtam max. Előre megszívatott mert ha nem balról volt a pontos méret akkor a fűrészlap vastagságával rövidebb lett a deszka :)
"mondjuk azt nem értem, hogy a lézerét miért úgy oldották meg, hogy vágáskor kitakarja a fűrész, így csak felemelt helyzetben látható :/)"
Vetté' vóna dewaltot! :D
Mondjuk igaz ami igaz, érdekes és izgalmas invenció magát a fűrészlapot (illetve annak árnyékát) felhasználni vágásvonal jelzőnek.
Én a lézert 2 okból nem használom a Metabon:
- tökjól lehet magával a fűrészlappal is belőni a pontos vágásvonalat
- jelenleg sz*r :D (pontosabban nem a lézer, hanem a kapcsolója kontaktos kicsit, más is beszámolt ilyenről, így lehet Metabo betegségről beszélhetünk)
Amikor megvettem fogalmam sem volt hogyan és mennyire hatékonyan fogom használni. Így jó nagy levegőt kellett venni a megrandelés előtt :-) Mert ez sajna nem 500 Ft, de őszintén szólva amekkora segítség volt: így utólag nézve én 2x annyit is megadtam volna érte (addig csak azt gondoltam hogy pár alumíniumdarabért meg szárnyas anyáért rendesen elékérik a pénzt)
És miután a lépcsővel elkészültem, nem gondoltam volna, hogy még egyszer segítség lesz. Méghozzá a lépcsőanyagból megmaradt darab fűtéscső takarójának beszabásánál:
Ez pedig ma tegnap/készült, a lábazat. "Hulladékfából", az a sok vágás a leceken a merülőfűrész nyomai, ők voltak az alátétfa. De így, mivel burkolat mögött lesznek, pont jó szolgálatot tesznek:
A rövid oldalon fixen lesz feltéve az oldalfal, a szemközti oldalon pedig ilyen, winchesterből kioperált mágnesek tartják majd az oldalfalat - hogy szükség esetén leszedhető legyen, de egyben "láthatatlan" módon tartsa azt fent :
A második képen éppen a 4 db mágnes/vas párost szorítom síkba, hogy a lehető legjobb tartást biztosítsák. Nyilván nem lesz tökéletes a sík, de nem is cél hogy letéphetetlen legyen az előlap. Mert akár az is lehetne, rohadt erősek ezek a mágnesek /ilyenkor áldás az IT-s munka, meg a relatíve nagy cég: sok rossz vinyóból garázdálkodhatok :-) /Az előlap ugyanabból lesz mint a padló, a hosszanti oldalon mintegy a padló folytatásaként, "felúsztatva" az oldalfalra.
Erre valószínűleg nem fogsz mindent eldöntő választ kapni, miután így az összes géppel senkinek sem lesz tapasztalata. Mindenki a sajátját fogja dicsérni/szidni, ami azért sokszor szubjektív megítélés.
Szerintem az LS1018L jó gép, de ezt csak arra tudom alapozni, hogy nekem ilyen van. Ergo, elfogult is lehet a véleményem, miután a többit nem ismerem. (mondjuk azt nem értem, hogy a lézerét miért úgy oldották meg, hogy vágáskor kitakarja a fűrész, így csak felemelt helyzetben látható :/)