Nem értem, pontosan, mit szeretnél. Ha csak lábakat rögzítenél a falhoz és a polcnak lesz mellső lába, akkor simán elég a beütő dübel, mert a lábak tartanak.
Ha "függő" polcok lesznek, akkor nem használnék beütő dübelt, mert azokat jól megpakolva lassú, folyamatos erőhatás húzhatja kifelé.
A kés magasság állító csavar egy "kétkarú emelő" elven működő, amúgy bumeráng alakú pöcköt mozgat, ami a békából áll ki felül. Ez a pöcök fel-le mozog a réz gomb tekerésére.
A penge össze van csavarozva egy forgácstörő acél lemezzel, azzal együtt kell mozogjon. A késen van egy hosszú vágat, azzal lehet állítani a kést a forgácstörőhöz képest. A forgácstörőn kell lennie négyzet alakú nyílás - na abba kell illeszkedni a bumeráng pöcöknek alulról.
Ha esetleg a pöcök túl rövidre sikerült, akkor előfordulhat, hogy csak kalimpál, de nem éri el a forgácstörőt, az így nem tudja mozgatni a pengét.
Vagy - bocsánat - úgy sikerül rátenni az izgalomtól a kést, hogy nem oda esik a forgácstörőn levő lyuk és ezért nem megy bele a pöcök vége. Kis ügyességgel így is össze lehet rakni a gyalut ;-)
kis köcsög kioktatás, nézd el nekem, szakmai ártalom: pici részletképeket mutatsz azokról a részterületekről, ahol Te keresed a hibát. És nem találod. Felteszed, hogy ott van, csak nem találod, ezért segítséget kérsz. Viszont komoly esélye van, hogy egyszerűen azért nem találod, mert nem ott van! De nem adsz nekünk esélyt, hogy megmutassuk, mert arra kényszerítesz, hogy ott keressük, ahol Te sem találtad.
A tologató pöcök a forgácstörőbe akad, ott a helyén van? Ha minden frankó, akkor a forgácstörőn pont ott van a lyuk, hogy a forgácstörő éle kiérjen alul, így ha jól van a késre rakva, akkkor a kés is kiér.
Ha a pöcök a lyukban van, az Y nem görbe (ahogy nézem, a tied spiáter, az inkább törik mint görbül), és a béka talpa alatt nincs valami méretes szemét, akkor ennek muszáj lenne működni. Én tuti visszavinném, keressenek egy másikat, ami működik. Ez nem az 5ezer forintos kópia változat.
ami sajnos nem működik! Remélem a mondandóm után olyanokat fogok kapni, hogy "de hülye vagy Zoli, hát ezt nem így kell!" :)
Tehát a kés mélység állító csavarját akármennyire is kitekerem, a kés nem jön ki a gyalutestből.
Annyira ki van tekerve, amennyire csak lehet. Próbáltam a békát előre hátra állítva, de akkor sem :(
Ha csavarom az állító csavart, akkor mozog a kés föl-le, tehát az működik, de egyszerűen nem tudom annyira kitekerni, hogy a kés éle hozzáérjen a fához. Hajszál híja.
Szerintem a forgácstörő is jó helyen van:
Arról már nem is beszélve, hogy látszik egy kis csorba is a késen :(
Szóval van valami tippetek, hogy mit állítsak még rajta? Már viszket a tenyerem egy kis gyalulásra :)
Sziasztok! Polcot készítek a pincében 5x5-ös fenyőstafnikból (ez van kéznél), padlótól a mennyezetig. A falhoz rögzítésre szerintetek jó a beütődübel, vagy ha biztosra akarok menni, akkor normál dübelt és hosszú csavart használjak inkább?
A NAREX-el kapcsolatos álláspontok annyira egyértelműek, hogy eszembe sem volt azokat kérdőjelezni. Az én két db vésőm minden valószínűség szerint a szocialista ipar vége felől származhat.
A huszonéves kék stanleyket nagyon sokat ütlegeltem, pláne a 18(vagy 20 sose tudom)-ast. Az 50-est kellett annyira püfölni, hogy azon széttört a műanyag nyél.
10x10-es fenyő (igen, nem nagy dolog) gerendákban csináltam pár átmenő csapfészket (ha jól emlékezem rá, akkor hatot), plusz ugyanennyi nem átmenőt, illetve még kellett igazítani ezen meg azon pár helyen. Továbbá készítettem a padláson talált tölgyből (még valamikor '78 előtt kerülhetett oda a deszka) bazihosszú gyalut* (semmi csicsa, csak a célnak megfeleljen), szóval át kellett vésni a tömbösített anyagot. A gyári élezéssel még ezek után is borotválkozni lehetett és még most is lehet.
Ezt a négyes szettet vettem kb. öt-hat-hét éve. Véleményem szerint megérte. Ja, műanyag nyele van, de bírja a fuckkalapácsot.
*A gyalu pengéjét ruszki lőszeresláda vasalatából készítettem, cseresznyevörösre felizzítva, tömény sós vízben edzve, a gázsütőben sütöttem még vagy két órát - nem értek én semmihez sem, csak csinálom. Ha valakinek van ilyen beszerzési forrása, ne hagyja ki, pár aprószöget el sikerült gyalulnom - éltartó...
A hőtől fellágyul a gyanta folyékonyabb lesz és így ki tud szabadulni a felszín közelében lévő rengeteg buborék. A mélyebb (1 cm-nél vastagabb) rétegekből ez már nem szedi ki a buborékot, ahoz az öntés előtt le kell vákuumozni a bekevert gyantát.
A hőmérséklet emelkedésével drasztikusan beindul a gyanta kötése is. például én rendszeresen használok 24 órás kötési idejű epoxi gyantát, amit ha megfújok kb 200-250 C fokos levegővel akkor a kötés 1 óra alatt létrejön. ezzel a hőlégfúvós módszerrel elég könnyű megégetni a gyantát ha nem vigyáz vele az ember.
Van olyan gyanta amit a megfelelő keménység elérése érdekében hőkezelni kell, általában vákuumozás közben, ezt is sűrűn alkalmazom. Ilyenkor az előírás szerinti hőmérsékletekre kell melegíteni a teljes kompozit szerkezetet meghatározott időre, majd a hőmérsékletet növelni kell x fokkal megint meghatározott ideig, majd fokozatosan több lépcsőben csökkentve a hőmérsékletet órákon át még kezelni kell. Ezzel az eljárással készülnek a nagy teherbírású repülőgép kompozít alkatrészek, nagyságrenddel lehet erősebb szerkezetet létrehozni így. Persze erre csak bizonyos gyanták alkalmasak.
Van olyan eljárás is amikor az karbon szövet rétegeket átitatják gyantával, majd 1000 C fok főlé fűtik fel. Ilyenkor az a gyanta elszenesedik és a kész szerkezet hőálló lesz akár 2500 C fokot is kibír úgy, hogy közben nem gyengül a szerkezet, és nem változtatja meg a fizikai tulajdonságait sem a nagy hőmérséklet. Ezzel az eljárással készítik a karbonszálas féktárcsáit egyes repülőgépeknek, forma 1-es autóknak. Az acél féktárcsák 1525 C fokon elolvadnak, de már 600-700 C fokos hőmérsékleten hatástalan lesz a fékezés, míg az elszenesített karbon féktárcsák 2500 C fokon még vígan fognak.
Volt kb abból az időből egy másik narexem is. Az talán 15 mm körül lehetett, de az nagyon "magas" vésővas volt, az is trapéz metszetű, de talán 1 cm magas. Na azt pl meghajlítottam egyszer valahogy a nyakánál. Mármint a kúpos nyak és a trapéz alakú rész között. Mármint, hogy meghajlott és úgy maradt.
Annyira megsértődtem rá, hogy félre is dobtam. Megvan valahol, de utána sose használtam fához.
A mostani narexeket a külföldi fórumok is a drága vésők megfelelő alternatívájaként említik. Olvastam pl arról szóló diskurzust, hogy a narex árul pl. igen szépen kidolgozott markolatú vésőket - és hogy vajon ezek vasa megegyezik-e az olcsó sorozattal. Megoldásra nem emlékszem...
Mikortól számítjuk a NAREX jó korszakát, mert kb. 3 éve vettem ebből a márkából 6 darabot és nekem nincs velük problémám. Van még 3-4 darab kb 25 éve vásárolt nevesincs vésőm, na azok aztán nem tartják az élüket a NAREX ezeknél sokkal jobb. Csersznyés vagy japán vésővel kapcsolatban nincs tapasztalatom. Mostanában a fecskefarok csapolás sokat van eszembe a fine tools árul kifejezetten ehhez való japán vésőket kb. 16 ezer ft darab áron, talán még meg is vennék egy két darabot, csak nem tudom 2-vel mire mennék és mégis milyen méret kellene.
Nálam, mivel vegyesvágott van... az ALDIsokat nagyon könnyű élezni. Élesek lesznek, de nem tartják soká. Szerintem a cseresznyést nehezebb fenni, de még nem használtam annyit, hogy tudjam a tartósságát.
Talán a régi stanleyket is kicsit könnyebb fenni. Szvsz egy rendesebb szint felett kicsik a különbségek.
A cseresznyésben van egy 6 mm-es, van egy noname 6-osom is, az utóbbi gyengébb is. De van pl. egy 3/16.os Marples. Az igen érdekes. Vékony, rugalmas, de igen erősnek tűnik. Nem könnyebb élezni, mint a cseresznyést, de a cseresznyés sokkal merevebb.
Van egy Narex, de szerintem az nem a cég jó korszakából van. kb mint az ALDIs vésők. Talán nem olyan törékeny.
Nekem két vésőszettem van, Extool Prémium és egy 6 részes cseresznyés.
Mindkét fajtát könnyű élezni, nagyon élesek, de az Extool kevésbé tartja az élét és kicsit körülményesebben lehet velük haladni.
Ez a 32-es, nagyobb csapfészkekhez kell, hamarosan akarok építeni egy új összeszerelőasztalt.
A mostani sajnos nem megfelelő. Nyitott és állandóan tiszta poros, az asztallap nem cserélhető és nem torziós. Ráadásul dedikált helyet szeretnék alul az élezőgépnek és a korong, illetve oszcilláló csiszolónak.
Ami marha jó benne, hogy fékes ipari kerekeken áll, ez összeszereléshez teljesen jó így, a magassága pedig pont megegyezik az asztali körfűrészével és a maróasztallal, úgyhogy nagyobb dolgokat végig is lehet rajta tolni.
Ja és a 18 (20? nem emlékszem pontosan), azt lényegében meggyilkoltam az évek során, mert legalább 1 cm-es részt úgy elkoptattam a végéről, hogy lényegében le kellene köszörülni végig az oldaláról ahhoz, hogy párhuzamos legyen a két oldal.
Ez persze nem fában kopott le, konkrétan egy lakás villanyvezeték csatornáját véstem ki vele téglában. De a fém nem tört le sehol, csak kopott.
Nekem talán 3 db Stanley vésőm van a '90-es évek elejéről. Az már messze nem az aranykor, de én elégedett voltam velük. 12, 18(20?) és 50-esek. Ebből az 50-esről már leütöttem a kék műanyag nyelet régen, épp két hete tetem rá bubinga fából újat. Ezzel faragtam nagyrészt pl kopjafát, tölgyfa kaput.
Ami jó ezekben a Stanleyk-ben, az az, hogy nagyon keskeny oldalsó peremet hagytak a vésőnek, így nehezebben szorul be oldalirányban. (Van mostmár pár cseresznyésem is, azoknál egyébként széles az oldal, azok könnyebben szorulnak).
Van már vagy 10 éves 35-ös LUX (obi ;-) vésőm, azzal sincs gond, annak fa nyele volt, az is most kapta a bubinga nyelet.
Nem hinném, hogy rossz lenne az a Fatmax.
Egyébként az ember nem is gondolja, mitől "jó" egy véső. Vagy mitől rossz. A Stanleynek van mos a meglehetős drága sweetheart vonala. Ezt majdnem megvettem egy gyenge pillanatomban, de aztán mégsem:
A szabványos keménységmérés is hasonló elven működik ( Pl acéloknál). Ott is egy keményfém testet adott erővel nyomnak a felületre és a lenyomat méretei arányosak a keménységgel. Pl. Brinell Vickers stb.
Általánosan fa ragasztásra javasoljátok a Pattex Palmatexet ? Az itthoni ragasztókkal nem vagyok még tisztában, Titebond II-t szoktam használni ( De azt a közelemben nem árulnak).
A vízálló verziónak van negatív oldala esetleg ? Elsősorban olyan darabokon használnám ami zárt helyiségben vannak, de néha kipakolom az udvarra ( szék, fűrészbak ilyesmik).
Buborékmentesítés miatt. Persze jobb lenne nyilván a vákumos módszer, csak egyrészt azt nem minden esetben lehet - így néha a melegítés is segít(het).
Attól is függ mire öntöd az epoxyt - fa esetén pl hasznos, ha előtte csinálsz kis "előepoxyzást". Merthogy a fa "lélegzik", így még ha eleve buborékmentes epoxyt öntesz rá, akkor is keletkezhet utólag bubi. De ezt lehet csökkenteni vagy teljesen makakadályozni, ha előtte a felületet előkezeled - azaz előre eltömíted a bubiforrást, és csak utána öntöd a nagyobb mennyiségű epoxit.
melegen sokkal kisebb a viszkozitása, jobban terül, jobban folyik. a méz is ilyen ugye. meg mivel folyósabb, a bubik is könnyebben feljönnek és kipukkannak.
Valamelyik nap ment el 80 fontért egy szép nyolcas készlet. Mondjuk annyiban vagyok pontatlan, hogy ezek nem egy gyártótól voltak, de mind Scheffield, még a kovácsolt időből is nem rozsdából kivakart állapotban.
Anno már nekem is elcsöppent a nyálam párszor, mint ahjogy úgy általában áhítattal nézem a japán asztalosvideókat. Aztán addig csöpögött, míg egyszer nem bírtam megállni és gondoltam kipróbálok egy "olcsó" készletet. Itt legalábbis "budget priced" -nek lőtték be, a tízes készlet van meg.
Hát ... finom darabok még ezek is. Mondjuk élezni még nem kellett őket (beretva állapotban jöttek), de olyan sokat sem használtam.
De ezek az ékszernek is beillő darabok :-O
Jézusom ..... csak úgy beletekerve, 1 db 24-es véső 55 ropiért - és ez nem a legalja. Nem tudom rá mernék-e csapni egyáltalán :D
Az a helyzet, hogy szerintem van annyi rendes vésőm, ami nekem szerintem elég (a mai nap itt megfordult, egyben inkriminált vésőket még feleségem vehette rég, amikor ezt nekem még nem állt módomban megakadályozni ;-).
Ezek a japán vésők gyönyörűek és biztosan nagyon jók is, de attól tartok, ezek nekem csak a szerszám fetisizmust szolgálnák...
Az az érzésem, hogy elég sokan vagyunk így, a jó szerszámok rajongója vagyok. Főleg a japán szerszámok tetszenek, nekem sajnos nem sok van, csak pár darab húzófűrész, azok is az olcsóbb fajtából. :(
Ha igazán jó véső kell akkor itt találsz egy pár darabot amiket kézzel kovácsoltak, nem húzott anyagból készítettek. Már megint egy tócsába ücsörgök, úgy csorog a nyálam :)
majd fogom ezt alkalmazni, ha komolyban próbálkozom. Ezek a vésők tényleg ócskavasak, nem tudom, ki vette őket, de biztos nem én.
Azt tudom elképzelni, hogy mondjuk bontási munkákra megfelelne, ahol mindegy, hogy szöget ér-e...
Azt feltételezem, hogyha ezt az anyagot komolyabban meg lehetne edzeni, akkor gyártáskor megtették volna, ez nem érdemel energiát, csak kíváncsiságból próbálkoztam velük.
Fogj egy pontozót és egy kétkilós kalapácsot. Tedd a pontozót a nem edzett részre és ejtsd rá a kalapácsot mondjuk 10 centiről, (de ne üsd hanem csak ejtsd, hogy megismételhető legyen az erőhatás).
Aztán ugyanezt az edzett részen is az ejtést ugyanolyan magasról. Az edzett anyagfélben szemmel láthatóan kisebb nyomot kell hagynia a pontozónak. Persze ezzel nem tudod, hogy milyen kemény lett csak azt hogy elértél-e valamit avagy sem. :P
Azt írtad korábban, hogy a Multigas 300 van. Nem is a gáz miatt aggódom, hanem a fej miatt.
Írtad hogy Rofire fejed van. A Rofire az lágyforrasztó fej 22 mm-ig "alacsony" lánghőmérséklettel. Míg a Powerfire és a Superfire azok keményforrasztó fejek 28 mm-ig és jóval magasabb akár 2700 fokos lánghőmérséklettel.
Ahogy lejjebb is írták, a gáz átömlésének mennyisége (kalibrált áteresztő furatméret) és a hozzáadott levegő mennyisége (fejkialakítás) határozza meg a lánghőmérsékletet nem csak maga a gáz összetétele. Nem biztos hogy a Rofire elegendő teljesítményt tud nyújtani ahhoz amire szükséged van, ezen lehet javítani a zárt katlannal, hogy kevesebb legyen az elszökő teljesítmény.
Na, három a magyar i gazság, és van még itt egy 25 millimétere véső ugyanabból a rettenetes "készlet"ből.
Ezt már inkább 2 perc alatt tudtam felmelegíteni, ez ugyan némileg laposabb, de négyszer olyan széles, mint az előző, szóval dupla annyi anyag biztosan van benne. Ezt már nehézkesen tudtam melegíteni, a színe is kicsivel sötétebbre sikerült csak, de szintén csak úgy kézből.
Amikor írtad hogy SzerszamX, utánukolvastam, pl arukereso-n. Hát volt jó, de bőven volt rossz vélemény is, de akkor nem akartalak ijesztgetni ezekkel, gondoltam hátha neked szerencséd lesz.
Én magamban már akkor feketelistára tettem őket - nekem már a weblapjuk sem tűnt túl profinak és bizalomgerjesztőnek. Aki egy rendes weblapot nem tud összerakni, nincs normális termékkategorizálás - az ne üzemeltessen webáruházat. Semmilyet se.
Amúgy meg: ha weben rendelted és 14 (munkanap? naptári nap?) még nem telt el, vissza KELL venniük, max a postaktsg terhe lesz a tied. Nekem így adták vissza anno egy Makita gérvágó árát. A postát benyeltem.
Webáruháznak minden további nélkül visszaküldheted, még csak telefonálni sem kell. Írj egy kétsoros levelet, hogy kéred vissza a pénzt, mert nem kéred az árut. Aztán felejtsd el őket. Annak már úgyis nyoma van, hogy hibás árut küldtek.
Nálam egy esélye van minden ilyen cégnek, a hozzáállásuk már ennyiből is kiderült. Szerencsére van más bolt is.
szóval a kísérlet akkor tudományos, ha megismételhető ;-)
Ha már lágyítani tudunk, akkor próbáljuk ki az edzést is. Épp volt itt némi sonnenblumenöil egy kifogyott konzerves üvegből, azt átöntöttem gyorsan egy olajos halas dobozba (abból sajnos megettem az olajat is előzőleg, nem jutott eszembe, hogy a tudomány érdekében tartóztassam meg magam), jól átmelegítettem a véső végét és olyan cseresznye-narancs színnél belenyomtam az olajba.
Kissé füstölt, aztán pár perc múlva, ahogy a "túzben edzett"ben láttam, elő a reszelővel.
Persze sejtettem, hogy kutyából nem lesz szalámi, de kicsivel valóban nehezebb reszelni az "edzett" végét, mint a többi részét.
Mivel ennél komolyabb célom nincs a munkadarabbal, a megeresztéssel már nem kísérleteznék, meg ezzel a vassal minek is...
Engem mindenképp, ha engedi kis időd meg anyagod, előre is köszi. Cserébe akkor én is lekapom az egész fémes szerencsétlenkedésem :-) A fás (gyalutest) részben azért még bízok valamennyire.
Indulás előtt gyorsan lekaptam, hogy akkor most nekem melyik is van, mert pontosan nem emlékeztem, linket csak úgy fejből írtam. Nagyon keveset fújtam ki belőle, vagy 2x epoxy gyantás kiöntést fújkáltam meg vele kicsit.
én sem tudom, de minnél kisebb a molekula, annál melegebb a láng. a bután az c4, a propán az c3, az acetilén az c2
valami olyan rémlik, hogy a kisebb molekulával nagyobb a láng terjedési sebessége, ezért sokkal durvábban tolhatod az égőbe, nem alszik ki. propánból meg butánból ugyanannyi liter per perc ugyanannyi levegővel szinte ugyanaz a hőteljesítmény, csak van egy liter/perc ami felett a bután elfújja magát, a propán meg vígan ég.
olyan is van, hogy térfogatarányra mennyi levegő kell. és lehet hogy a kisebbhez kevesebb, ezért a sok levegővel kevésbé hűtöd-hígítod.
Az előzményben láthatóan sérülten kaptam egy satut. Reklamáltam, hogy ez azért mégsem jó. Telefont nehezen veszik fel, a reklamációra még később válaszoltak. Aztán jött egy levél, hogy "kalapáljam ki" a tengelyt, legfeljebb adnak valamit vissza a pénzből.
Mondtam nekik, hogy rendben, 3000 Ft-ot kérek. Erre ők: max. 2000-et tudnak visszaadni. Jeleztem, hogy akkor inkább visszavinném a satut és oldják meg ők a problémát, ahogy akarják, nekem a jó satu kell.
Azóta nincs válasz...
SzerszámX... ha jót akartok, innen ne vegyetek. Aztán elolvasgattam az olcso.hu véleményeket is a "boltról", hát ott is vannak gáz esetek.
Csak okulásképpen, ha valaki innen akar rendelni...
(megjegyzem, egyszer korábban a kemping gáz palackos kis forrasztólámpával 6-is vörösréz lágy csőre épphogy rá tudtam keményforrasztani egy kúpos csővéget S94 forraszanyaggal, de szinte ragadt a forraszanyag, nem folyt el rendesen és a 6-os csövet 3 oldalról vaslemez katlannal vettem körbe. Vagyis ezzel elértem épphogy elérhettem/megközelítettem a 700 fok körüli határt. De ez így munkára nem alkalmas)
Amúgy kb a következő van ezekkel a palackos pisztolyokkal:
vannak a "kemping gáz" palackok, amikben tudomásom szerint bután van. Ezzel mindenki csak lágyforrasztást ígér (és nem is lehet mást), ez a gyakorlatban 400 fokot nem igazán meghaladó munkahőmérséklet lesz.
A keményforrasztást is ajánló pisztolyok (jellemző álló formátumú, 300+ g palack) már propán bután gázkeverékkel vannak töltve. Itt a propán 20-50% között mozog. A propán oktánszáma valamivel nagyobb, mint a butáné.
Ezekkel már jellemzően el lehet érni a keményforrasztás 700 fokos (cc) munkahőmérsékletét (persze nem mindegy a méret).
A MAPP főként bután és propilén, az utóbbinak még nagyobb az oktánszáma. A pontos arányt nem adják meg.
A korábban linkelt CFH gázkeverék bután (65) és propilén (25) és propán (10%).
De hogy ezek mennyire melegítenek azt erősen meghatározza, hogy a pisztoly mennyi levegőt képes hozzáadni (illetve mennyi éghető gázt tol ki magából.
Nálam itt most a 30-70 propán butános palackos pisztoly van, azt tudom megpróbálni katlan nélkül. Az eredmény minden valószínűség szerint ezzel így negatív lesz. Határeset...
Láttam már. De ahogy korábban is említettem, nem találom rajta a szabályozhatóságot, hogy mennyire melegedjen fel (másodpercek alatt fehérizzáson van, még egy pillanat múlva pedig szét is olvad).
Ha azt akarták bemutatni, hogyan kell megsemmisíteni egy csavart, akkor sikerült ;-)
amúgy biztos jó ez, de nekem a láng jobban kézre is áll és jobban kézben is tartható a folyamat. Lehet, hogy csak azért, mert a villanyost nem próbáltam sosem.
Ahogy nézem, ez gyakorlatilag a ponthegesztés elvén működő készülék.
Videót én nem vállalok, csak a Pacmanéhez hasonló palackossal megpróbálom gyorsan, katlan nélkül, mert itt a II. emeleten nem nagyon tudok katlant építeni ;-)
Nekem van Rofire meg Superfire fejem is és 300-as meg MAPP gáz is. Leghamarabb holnap délelőtt tudok csinálni egy összehasonlító videot, ha érdekel valakit. Mondjuk egy ᴓ12-es, 8.8 vagy 10.9 csavaron. Az kb anyagban és fémtömegben is megfelel.
Katlant most nem építenék ehhez - csak úgy szabadon satuban. :)
Sokszor mondok olyasmiről véleményt, amihez nem, vagy korlátozottan értek. Ez sajnos nem jó tulajdonság. De néha épp az tesz óvatossá, hogy nem nagyon értek valamihez.
Általánosságban úgy vélem, hogy nem szakad le az ég egy nyelvtani hibától. Bizonyos szabályok változását nem is igazán tudom követni. A nagy összeszerelő üzemnek tényleg mind1.
Amúgy a nyelvészek sokszor épp azt teszik, hogy követik az élő nyelv változását és ahhoz igazítják a szabályokat. Sokszor meg úgy nyilatkoznak, hogy "na ezt már azért mégsem". Hogy ez mennyire haszontalan, nem tudom.
Ebben tényleg találgatni tudunk, amíg nem próbáltuk.
Katlan szerintem kell hozzá, az sokat fog segíteni.
A videóban autogén hegesztő van, az más kávéház. Azzal nem szabad összehasonlítani, az mondjuk egy hármas égővel pillanatok alatt áthevít egy ilyen darabka fémet. Amúgy egy autogén hegesztő remek dolog.
Ugyanakkor azzal azért nagyon óvatosan kell bánni, mert még csak nem is az acetilén, hanem az oxigén az igazán durva dolog, tehát ott komolyan be kell tartani a biztonsági előírásokat.
Megfelelő nyomáscsökkentő, visszaégés gátló, tömítések, garantáltan olajmentes villáskulcs pl az oxigénpalack cseréjénél illetve az oxigénpalackot óvni kell az olajtól, zsírtól.
Viszont ha már van és tudsz vele bánni, akkor pl 20 liter oxigénpalackot annyiért tudsz megtöltetni, mint amennyibe 1 literes palack kerül.
Úgy azért már nem gazdaságtalan. Én biztosan fogok venni előbb-utóbb egy "rendes" autogén hegesztőt, de a műhelyem mostani állapotába nem akarom bevinni.
A kicsi ami nekem van, már jelentős kompromisszum, de épp a hordozhatósága miatt vettem meg 30 ezerért. Amúgy pl jófogáson 50-100e között teljes készleteket lehet kapni nagy palackokkal együtt, tehát ez a kicsi abszolút nem éri meg.
De ma délelőtt előszedem a kis egypalackost, amihez hasonló rothi van Neked és komolyan megpróbálok felmelegíteni egy imbuszkulcsot próbaképpen.
Köszi, ez tényleg nagyon jó videó! Lényegretörő és érhető.
Ez alapján esélyes hogy bukta lesz ezzel a Rotival a dolog :-< Kifújom az öszes gázt a palackból (tízezerért) és még jó se lesz (?) De most már "csakazértis" kipróbálom.
- Robinnak a kezébe se adték a gépet fűrészeléskor, sőt már ott sem volt
- Roger meg végre nem idétlenkedett kúszómászó tornamutatványokkal
Azért lenne hova még fejlődni, én kevesebbet pofáznék és koncentrálnék többet lényeges dolgokra, mint pl amit te is hiányoltál: mondjuk minimum egy szögben vágást, a beállított szögek pontosságát ellenőrizhetnék. Egyet (kettőt) tolnak majd minden fűrésszel oszt csókolom?
Így a videó alapján:
Ami tetszik:
- rögtön 2x70cm sínnel jön, plusz 2 pillanatszorítóval is.
- vastagabb anyagnál jól jöhet a plusz vágókapacitás (185mm lap)
- a fenti két tételt is nézve az ára (a többiekéhez képest),
Ami nem tetszik:
- szakértőnket is idegesítette, és más videókban sem lelkendeznek miatta: az "anti-kicback" gombocska. Sztem első dolgom lenne kib***ni. Nem teheted rá a sínre "csak úgy". És idegesítene hogy nem csúszhat szabadon a sínen. Főleg akkor ha bentről kell vágást indítani, pontos helyről, és mondjuk csak egy kicsit kell(ene) visszahúzni. És akadna. Nem akarnám szerintem.
- vagy csak nekem fura? ... hogy nem forgatható a porszívócsatlakozó, ha jól látom. Így menet közben csak egy irányban mehet a porszívócső. Mikor a lépcsőlapokat vágtam, "sokszögben", hol innen, hol onnan: jól jött hogy hol erre, hol arra tudtam dobálni az elszívást.
- biztos megszokható, de ebben a videóban, itt kicsit körülményesnek tűnik a biztosnsági kapcsoló benyomása.
Más videókat is megnézve, vegyesek a vélemények. Van aki a teszt után szaladna Makit venni, van aki egy Festool-os összehasonlítós videóban jó ár-értéket állapít meg. Én inkább - így videók alapján - az utóbbi felé hajlanék.
150 fontot átszámolva, az áráért itthon egy Scheppach PL55-öt kapnék. Ami szintén nem lehet rossz masina, az elődjét Bari- jóvoltából volt alkalmam megtapogatni és kipróbálni (Woodstar). Nem rossz , főleg hogy jó (Pilana) fűrészlap volt benne.
Én teljesen feleslegesnek tartom az egész MTA nyelvszabály módosítgatásait. Annyira lényegtelen részeken rágódnak és nyavajognak. Hogy ezért még fizetést is kapnak, az már nonszensz. Semmi értelmét nem látom a munkájuknak, az egész csak arra jó, hogy néhány okoskodó nyelvzseni tudjon mivel kötözködni.
A véleményem szerint egy nyelvet nem szabályozni kell orrba szájba, hanem hagyni kell, hogy magától fejlődni. Az egész ország lassan egy autó összeszerelő üzem lesz, akik ott a szalagon dolgoznak teljesen feleslegesen tanultak 8 évig mindenféle nyelvtani szabályokat, jó ha egy évben kétszer leírnak egy mondatot. Mikor lesz nekik szükségük arra hogy főnév, melléknév, rag, ....stb Az egész nyelvtan oktatást amire egy embernek szüksége van az életben meg lehetne tanítani fél év alatt. Akinek ettől többre van szüksége a munkája miatt, az meg képezze tovább magát valami OKJ tanfolyamon.
Ez az én véleményem, lehet vele nem egyetérteni, akkor sem fog változni a véleményem ebben az összeszerelő országban.
Sokat nyűglődtem Hiunday szalagcsiszolómmal. Ugyanígy csinált. Az első görgő kissé hordósra alakítása (középen rétekert pár menet ragszalaggal) is használhatóbbá tette, de a valódi baja az volt hogy.az állítócsavar túl könnyen elforgott. Hiába volt rajt rugó, azonnal elment a beállított pozícióból. Mióta a menetet megragasztóztam hogy nehezen forogjon azóta nem állítódik el és használható. Kár hogy eléggé leamortizálta magát mire ez kiderült.
Végre megtaláltam neked amit kerestem. Itt ugyan nem routert készít hanem jelölőkést, de az első fele a filmnek jól bemutatja a lépéseket és, hogy mikor mi történik. Lágyítás, edzés, visszaeresztés.... minden benne van.
De miért kisbetűs? Olyan hülyén mutat. Sokkal szebb, dekoratívabb, logószerűbb, ha nagybetűvel van írva. Pont viszont tényleg nem kell, csak a szám után.
A 25-35 talán jó lehet. De gondolj arra, hogy az általánosságban használt gyaluk esetében 45 fok körüli élszög adódik. Ez még a "low angle" gyaluknál is hasonlóan van, mert 20 fok körüli ágyra tett 25 fokosra élezett kés = 45.
Vannak gyaluk 12 fokos ággyal + 25 fokos élszöggel-- ez = 37. Ez már nagyon alacsony itt egy példa:
Na, épp írni akartam Paconak, hogy az MTA eltörölte - nem pár éve, régebben volt az - a pontot a sorszámnévnél DE CSAK akkor, ha utána toldalék következik!!!!
A magasságokat nem tudom ellenőrizni a rajz alapján, de azt nagyon nem tudod elrontani, Te látod, mennyi hely van, mennyit akarsz az alsó és felső ajtók között hézagot.
A megadott szélességek esetében, ha 2 mm rést hagysz, amin belátsz a szekrénybe, akkor 536 - ((1042-2)/2)= 16 és 436 - ((842-2)/2)= 16 mm-t fog takarni a pántnál az ajtólap az osztóból, vagyis összesen 32 mm-t.
Így a favázból 48 mm fog kilátszódni az ajtók között.
A számítás jó, de ronda lesz. Mérlegeld a takarólapokat és a közézáródót szerintem.
3 ponton mértem általában az ajtóknák. Felül, középen és alul. Tudom nagy hézeg lesz, de sajnos most ez egy ilyen megoldás lesz. Leehtne szebb is. Ettől függetlenü a számolások jók?
Ott kezdődik a baj, hogy ilyen széles osztóra (80 mm) nem fogsz tudni úgy két ajtót tenni, hogy közöttük csak kicsi rés legyen. A blum ráütődő pántoknál a "takarás" 5 és 18 mm között lehet. Tehát ha a maximális takarást vesszük, akkor is a 80 mm-ből a két ajtó között ki fog látszódni 80-2x18=44 mm az osztóból.
Magyarul ráütődővel ez a feladat nem megoldható.
De azért, hogy javasoljak is valamit: a szerkezetre rögzíteni kellene azonos bútorlapból takaró csíkokat, és akkor közézáródó ajtókkal/pántokkal simán megoldható.
Kérdés még: mennyire pontos a váz? Mert a mm-es méretre és pontos derékszögre szabatott ajtók nem sok hibát engednek meg...
Nem szeretem az olyan gépeket ami egyben old meg több funkciót. Ha deltacsiszolóra van szükségem akkor azt veszek, ha rezgőcsiszolóra van szükségem akkor azt veszek. A probléma az ezzel a vegyes kialakítású géppel, hogy nem fogsz tudni csiszolópapírt vásárolni hozzá, ha elfogyott ami van. Ha meg mégis sikerül megfelelő méretűt találni akkor az jó drága lesz.
Ha ennyire mászkál a szalag akkor 2 hiba okozhatja.
1. Elkopott benne a csapágy vagy az első vagy a hátsó vagy mindkettő tengelyen. Ezt elég könnyű ellenőrizni, vedd le róla a csiszolópapírt, vedd le a gép meghajtás oldalán a burkolatot és vedd le a szíjat. Mozgasd meg a görgő hengereket, érezni fogod, hogy kottyan e van nem. Ha igen akkor a mindkét csapágyat cseréld ki egy normális, nem a legolcsóbb kínálatból valóra.
2 Ha nem a csapágy okozza a hibát, akkor viszont a gép műanyag váza túl gyenge, terhelésre meghajlik, deformálódik. Nem javítható, jó messzire dobd el.
Mivel én is dolgozok néha flexel, ezért azt nem a műhelyben végzem. Kimegyek a műhely mellé a kertbe, ott repkedhetnek a szikrák, és nem gyújtom fel vele a műhelyt. Ha fémet kell darabolnom, akkor meg ott van a műhely mellett a szabd ég alatt a nagy házi készítésű fém állványos karos flex 300-as koronggal, 3 fázisú gyenge motorral. Ezt a karos flexet azért építettem, hogy tökéletesen derékszögű vágásokat tudjak készíteni a fix ütköző mellett. Azt a motort ami rajta van, másra nem tudtam használni mert annyira gyenge, szép óvatosan húzva a kart még éppen elég a vágáshoz. Most már nagyon ritkán használom, szépen benőtte a gaz ugyanúgy mint a házi készítésű betonkeverőmet. Amikor megvettem a telket, ez volt az első gépem amit elkészítettem, ezen készítettem el 120 m kerítést, 2 darab 5 méteres kaput, 4 db állványt az építkezéshez, a garázs fémvázát, a kompresszor vázát, egy 250-es kombinált gyalugépet, 6 méteres műhely asztalom vázát, meg még rengeteg apróbb dolgot ami most nem jut eszembe.
Még tavasszal nekikezdtem megépíteni, de használati tapasztalat még nincs vele. A nagyobb lapok nyír 18mm-es rétegelt, a többi az fehér bükk (gőzöletlen). A bükk részeket egy kedves barátom vágta, gyalulta méretre mikor a sajátját elkészítette, nekem is megcsinálta (én vettem meg neki a terveket, mert nem volt paypal fizetési lehetősége). Lényegében csak össze kellett legózzam, miután a rétegelt lemezes darabokat méretre vágtam. Ő egy makita asztali körfűrésszel használja fajátékok gyártásánál. Eddigi infóim alapján bejött neki. Sajnos tavasz óta félkész állapotban van a sajátom. A lakás felújítás miatt nem volt időm foglalkozni vele. De már nem kell sok a használhatóságához. Talán idén télen sikerül befejezni.
A sorszámnevet ("dik") jelölő pontot valamikor egy-két éve megszüntette az MTA a magyar nyeli szabályok módosítása során, pontosan nem emlékszem mikor. És igazából arra sem emlékszem hogy nem kötelező, de használható, vagy nem is használható, a lényeg, hogy elvileg nem kell.
Nem körmös lapot kétfélét tudok ajánlati. Az egyik a hódod boltban kapható lux fűrészlap. A 3cm vastag anyagból kivágott karácsonyfa díszeket az 5-ös számú lappal szoktam kivágni. Meglepően sokáig bírja. Hamarabb törik el mint kimenne az éle (a törés sajnos a nem túl jó házi készítésű befogó miatt van, a gyárija használhatatlan volt). A másik fajta lap a gelko kft által forgalmazott hegner lapok. Ezekel még kevesebb tapasztalat van idő hiányában (lakásfelújítok még egy darabig) de vékonyabb a kerf, vannak durvább fogú lapok is, ami vastag anyag vágásánál jobb. Ha érdekel a pontos méreteket megkeresem, tolómérővel lemértem és összeirkáltam őket a lux lapok összehasonlítása végett.
A minta felviteléhez az egyik jó módszer ha eltávolíthatóan felragasztod. Én a mobtip non permanent flakonos ragasztóját szoktam erre használni. Sima fénymásoló papírra kinyomtatod, és a hátulját befújod a ragasztóval. Pár perces száradás után úgy viselkedik mint egy öntapadós papír. A fáról viszonylag könnyen lejön. Mindkét felületet befújva viszont már nem bontható a ragasztás. A fűrészelést simán kibírja.
Cuki lett a nyuszi. Használd megelégedéssel sokáig a gépet.
Ha lesz már hosszabb távú tapasztalatod mennyire strapabíró érdekelne majd egy beszámoló. Sajnos a jelenlegi gépem kezd halódni többszöri nagygenerál után is. Kellene valami helyette. a legjobb lenne egy saját építés, de arra sajnos most nincs idő.
Ja, ne érts félre (vagy én értelek? mondom, őszi légy vagyok mostanság ....) nem zsebben turkálás akart lenni, meg népnevelés sem (én is, néha ....khmm .... )
Csak amikor anno kipróbáltam, láttam hogy ezt a programot tényleg haszonnal(részemről nem feltétlen anyagival, sőt) lehet forgatni, a hobbimhoz leginkább. Azaz "szerszámnak" tekintettem :-)
A melyik kép alapján a másik oldalán? (fejben megpróbáltam az elsőn átrakni, de - lehet le vagyok lassulva mint az őszi légy - nem esik le :D a másik kép meg csak a kétoldalas ragasztó miatt)
Pontot amúgy nem is akart a megrendelő, mondtam szerintem így "helyes". (Így helyes? Szerintem igen bár most nem tudnám megmondani milyen szabály alapján).
Próbálom nyomozni, milyen az élszöge ezeknek a pengéknek. Érdekes módon "titok" övezi, se Veritas, se Lee Valley honlapján nem találom, vagy csak vaksi vagyok. Mindegy, próbálkozok 25-35fok környékével.
Amin viszont először jól meglepődtem, bár biztos így működik jól: a kés talpa, vízszintes része nem is teljesen párhuzamos a gyalutalppal. Legalábbis az ebben a doksiban lévő rajz szerint:
De akkor annyira nem is a derékszögre kell törekedni a hajlításkor. Vagy: a gyalutest késnútjának nem kell derékszögben lennie a gyalutalppal.
A deltacsiszolót szerintem érdemes megvenni, a szalagcsiszolót már nem merném. (Van szélesebb Parkside egyenescsiszolóm, de azon alig lehet beállítani az egyenest. Ha kicsit balra áll az első tengely, akkor megeszi a csiszolópapírt a gépváz, ha jobbra, akkor lemegye róla...
Nálam az egyik halál a műhelyben a mágnes. Annyira tele vagyok fémreszelékkel (sok flexelés), hogy minden leeső bithegy vagy csavarhúzó azonnal szőrös lesz :-(
Ma betévedtem a lidlbe, megnézni a szalagcsiszolós köszörű gépet. Nem akartam megvenni, csak közelről szerettem volna látni. Jó sok gép volt kirakva mindenből. Tűzőgép, rezgőcsiszoló, köszörű, egy rakás levegős gép meg kiegészítők. Természetesen voltak mágneses fém tányérok meg hosszú mágneses szerszám felakasztó rúd. Ebbl az utóbbiból megint beesett a kosaramba 2 db (nem volt több) így már közel 10 db ilyen mágneses rudam van. Nagyon szeretem őket, jó erősek és a nagyobb súlyú szerszámokat is megtartják.
Mathias Wandel barátunk mint programozó készített egy bigprint nevezetű programot amit én jó pár évvel ezelőtt letöltöttem. Akkor még ingyenes volt, lehet, hogy még most is az, utána kell nézni. ezzel a programmal bármilyen fényképet fel lehet nagyítva kinyomtatni olyan méretben amiben csak akarod. Akár teljes falat befedő méretben is, és minden részletet A4-es méretű nyomtatóval. A sok sok papírlapra rá tud rakni a program illesztő rácsot vagy vonalat ami segít az A4-es lapok pontos összeragasztásához. Nagyon hasznos egy ici pici program.
Nekem van épp ilyenem. Meg kellett fúrnom a gyári fúvókáját, hogy "rendesen" működjön. Ezzel azért elég nagy darabokat keményforrasztottam katlan nélkül. Mondjuk kellett egy ideig melegíteni, mire a 15x15-ös réz hasáb, vagy éppen a gyalu lever cap átmelegedett.
A Rothenberger Rolot S94 keményforrasz anyag elvileg 710 fok körül olvad, az egy pillanat alatt elcseppen ennek a lángjában.
Kettes vaslemezt hegesztettem is vele, szintén katlan nélkül - de az nem 1 cm vastag anyag.
Erről írtam, hogy 15 perc alatt elszipákolja a literes oxigén palackot.
Azért használ kétoldalast, mert a gépi élvédőt vette meg a kézi élvédő helyett. A kézi élvédő vasalós. A gép élvédő nem, mert ott a gép hordja fel rá a szükséges ragasztót és egyből rá is süti.
Ráadásul ez egyszerre vágja le egy tolással az élfólia mindkét oldalát. Nagyon haladós vele dolgozni. A teljes konyhabútoromat ezzel élfóliáztam le, és még mindig jó a kése. Persze a kést meg is lehet fordítani, és akkor még egyszer annyi ideig használhatod.
Van egy darab olyan reszelőből készített eszterga késem amit lapos tűreszelőből csináltam, kb 2 mm lett a vastagsága a hegyétől számítva kb 5 cm hosszon, ezt kimondottan leszúrókésnek köszörültem meg, ez tökéletesen elég erre a feladatra.
A normál reszelők általában 4-5 mm vastagok, a fogak állnak ki, lecsiszolás után is marad 4 mm. Van olyan nagyoló késem, amit egy hatalmas reszelőből csináltam, annak az eredeti vastagsága olyan 7 mm körüli lehetett, most is több mint 5 mm a lecsiszolás után.
Van olyan esztergakésem ami viszont favésőből csináltam, sokkal egyszerűbb a kialakítása és nem kell a fogakat sem lecsiszolni. A hátránya az, hogy nem annyira éltartó mint a reszelő, ezt néha meg kell élezni. A reszelőből készített eszteregakést ha egyszer jól megélezted, akkor nem nagyon lesz rá szükség, hogy élezgesd. Én kb 20 éve nem éleztem őket. míg a vésőből készítettet 2-3 évente meg kell élezni használattól függően.
Arra azért figyelni kell, hogy ne a leggagyibb favésőt vedd meg, mert azoknak az anyaga nagyon szar, alig van benne szén. Az extol vésők szerintem az alsó határ, ettől a narex vésők jobbak.
Azt most látatlanban nem tudom, hogy ezt a palackot rá lehet-e tekerni az ALDI égőfejre, illetve abból elég sok gáz tud-e kijönni és elegendő levegőt tud-e kapni...
Annak idején én is azt hittem hogy nem. De a "kütyüs" zacskóban ott figyelt ez a fej is, amit a beakasztós fejbe kellett beakasztani, és kis hernyócsavar volt 2 oldalról a szorítás.
Nekem ez a gépem Güde volt ami genetikailag teljesen megegyezik az Einhell fűrészeivel (címke, szín más)
Most Parkside van, abban alabból az a fej volt/van benne, amivel sima lapot tudtam befogni. Illetve annak öntvényasztala van, ennek meg lemez. A Güde/Einhell is árul öntvényasztalost - ötvenezerért.
Remélem neked nem - vagy csak nagyon hosszú idő után jön elő ez a betegség:
Nekem a Güdén kb 4 év után jött elő, de nem igazán ipari szinten nyúztam. Bari- kolléga az Einhell fűrészt már vakon javítgatja, sztem jópárszor foirrasztotta vissza a kommutátorra a vezetékeket.
Viszont ő az átlag hobbistához mérten "ipari" szinten nyúzza.
És "kicsit" jól ismeri már a konstrukciót, ha van időd olvasd át az Einhell lombfűrész-átalakítós cikkét:
Sajna a motor az szinte 100% hogy ilyen mindegyikben (az Einhell/Güde gépcsaládban), csak idő kérdése hogy előjöjjön. A cseremotort Bari- már megérdeklődte, ha jól emlékszem: 14e Ft. És az is ugyanarról a raklapról van.
Bőven elég lesz az az A4-es méret, de ha mégsem, akkor a többlapos nyomtatás, vagy a poszternyomtatás kulcsszavakat keresd. Papírboltban vehetsz A4-es öntapadósat. De lézeresbe valót, ha fénymásoló, vagy lézernyomtató van.
Színes képet, fényképet is át lehet ám vinni a falapra, de akkor tükrözve kell nyomtatni, ahogy a vasalósnál is.
Nade, ha meg tudod melengetni pirosig a hajlításhoz, akkor meg tudod az edzéshez is.
Több helyt ajánlják, hogy ne a színre hagyatkozzunk (mérni keveseknek lesz lehetősége 8-900 fokot), hanem használjunk mágnest, mert amikor egyszercsak hirtelen nem fogja a mágnes a vasat, akkor elég meleg. Az edzéshez.
Háhh .... más is örül a bútordarabnak. Most küldte kollegina.
Nemrég mondta, hogy kb. 2 hét után múlt csak el a vékonylazúr "szaga", egésznapos nyitott ablaknál is. Utána vette csak birtokba. De azóta kosarak is feldíszítve, meg szivacsot is szermányolt ill varrt hozzá huzatot.
Nem tudom, szerintem lehet nem, ilyen pöckös lapot kaptam hozza egyet, egy meg a gepbe volt befogva. Szoval ezt is rendelhetek valahol, mert nem hiszem h hosszu eletuek ezek a lapok.
Meg ugye ezekbol is van suru meg ritkafogu. Azert nem egy villam melo kivagni de azert haladtam. A 45fokos donthetoseget nem hiszem h ki fogom hasznalni. Jaja jo kis ajtoravalot faragtal :)) most a szuletendo gyermekunknek akarok nevet faragni mar tegnap kinyomtattam a betuket. Szinezeset még kitalalom hogyan is. lehet csak szűrkke otven arnyalataval dolgozom majd :)))
Van pár technika amivel rá lehet vasalni-tunkolni a rajzot. Ha nem akarod égetni, rá is lehet ragasztani az öntapadósra nyomtatott papírt amit később leáztatsz-lesmirglizel.
Lehet, hogy a mérnökök szépen kiszámolták ezt. De a gyakorlatban ez nekem kényelmetlen volt. Úgy éreztem, mintha annak a gyalunak magasabban lenne a súlypontja (ami nem valószínű). Vagy mint amikor a 125-ös MZ-re felül mögéd valaki és azonnal durván alulkormányzott lesz a motor.
Ha jól van megélezve és beállítva (nem túl nagy a fogás), akkor a régi Bailey mintájú gyalukat sem nagyon kell lefelé nyomni, szép finom mozdulatokkal működik - legalábbis simító gyaluként. Ha nagyobb anyagmennyiséget kell leszedni, akkor más lehet a helyzet.
Ettől még persze tudom, hogy a fizika működik és a jobban előredöntött markolattal szükségképpen nagyobb a lefelé ható erő.
Még kell majd kissé finomítani a formát, de nekem ez így sokkal jobb, mint a gyári markolat.
Már azon is gondolkodtam, hogy el kéne adni, mert annyival jobban szeretem a régi gyalukat, hogy ha valamit tenni kell, inkább azt veszem le a polcról, pedig ez azért a tölgyben pl egyértelműen hatékonyabb volt, de mégis kényelmetlenebb a használata.
De így újra fogom gondolni a sorsát, mert így lehet, hogy mégis szeretni fogom.
Tegnap éppen én is egy ismerősöm kislányának csináltam egy "díszítést" az osztálytermükre. Pontosabban kapott minden osztály feladatot, hogy dobják fel valahogy az osztályukat, és virágkötő anyuka kitalálta hogy akkor fából az osztály számát meg ofő nevét díszesebb táblára. Ilyen 2oldalas ragasztóval pont jó lesz az ajtóra, 6-os rétegeltből, kicsit megégetve:
Jól látom, hogy akkor ebben a csomagban benne van a sima fűrészlap befogó fej is? (tehát nem a "pöckös"/beakasztós végű)
Azért nem azonnal. :) A ponthegesztés pl pont úgy működik ahogy Vajk leírta, és ott sem lesz anyaghiány :P.
Mapp nem annyira drága ha módjával használod, arra és csak arra amire nem elég a 300-as. Viszont tényleg kell hozzá a megfelelő égőfej is egyébként csak pazarlás.
Amúgy Aldiban láttam a héten olyan palack+fej kombót amilyet az amcsi youtube videókban használnak ilyen célra, lehet hogy érdemes lenne kipróbálni egyet.
Óhogyaza#&@#&{#>&@#&@. Mindegy, egy reszelőt elq*k erre, egy nagyobból kijön pár próbálkozásnyi gyalukés. Plusz még ott van az imbuszkulcs irány is, abból is megpróbálok 1-2 kést. Edzés nélkül, edzéssel.
"Egyelőre csak a hajlítás miatt kellene melegednie, ha minden igaz és elég jó az anyag, edzeni nem kell majd."
Mármint úgy érted, hogy azt a részét nem kell majd edzened ami az eljárás során nem melegedett fel 450 fok fölé. :) Mert ha igen akkor az bezony kilágyul :P És az acél jó hővezető, szóval arra ne vegyél mérget, hogy ha a végétől 2 centire megmelegíted 600-800 fokra akkor a vége szobahőmérsékletű marad. :D
"Ami miatt én a rofire-t elképzelhetőnek de feltételesnek tartom, az az, hogy ha csinál kamrát akkor abban még tizenpár deka sem lesz amit melegíteni akar (egy nyolcas imbuszkulcs nem komoly tétel)"
Na ezt vasárnap mindenképp kipróbálom hogy a végére járjak. Igaz, laposreszelőn nem pedig imbuszkulcson. De nagyon kíváncsi vagyok. Egyelőre csak a hajlítás miatt kellene melegednie, ha minden igaz és elég jó az anyag, edzeni nem kell majd.
/szombaton terveztem az egész router plane témával szórakozni, de felhomályosítottak a kollegák, hogy ha csak be nem hozom akkor nem fogom - a hosszú hétvégét most dolgozzuk be. ehh .../
Az én szakmámról azt tanítják, hogy nagy odafigyelés és szakértelem kelletik hozzá. Hát a f@szt - bár odafigyelés az valóban kell hozzá. Egy nagy sacc az egész, mint bármi egyéb más. Hááát, lehet hogy kevesebb víz kellett volna hozzá, hááát lehet hogy fél perccel tovább kellett volna sütni, hááát lehet hogy... Lehet példálózni a vasas szakmával is, de ott is köbö saccra mennek a dolgok, mert nincs mindenhol egyforma hőmérséklet (ugye nem mindegy, hogy 8 C° az üzem és az anyag hőmérséklete vagy éppen 10), nincs két egyforma subler, nincs két egyforma munkáskéz, nincs kettő egyforma hőmérő. Ezt a tapasztalat dönti el, ami egy igencsak sz@r tanár, mert csak akkor adja le az anyagot, miután már szükség lett volna rá. Evvan, én már beletörődtem, réges-régen.
Annak idején én is kacérkodtam a MAPP-al. S láta vala árakat a paraszt, mélabús reményei hamvába halódtak menten nékie, de utána főnixmadárként feltámadva rász@rt az egészre...
Többnyire - persze levegővel forszírozva, remélhetőleg elég kevés szén fog pluszba az anyagba beépülni. A nagyobbik ág a szopófán a reve. De állítólag azon is segíthet a kalapács és a drótkefe... :] (csináltam normális ásót és kapát is, a valahonnan került nagyméretű beton- és aszfaltvágó korongokból, szépen zömítve az élét - sajnos átmenetileg megszűnt az utánpótlás, elmentek a kollégiumba a beszállítók, mert továbbképzést tartanak neki a méhek ellopásával, a pénzhamisítással, halált okozó testi sértéssel és tsaival kapcsolatban - de ez más topic:] )
@Vajk: A két szénrúd között kell ívet csinálni és annak melegével kell langyítani a vasanyagot. Ellenkező estben menten elforr a fém (talán a tantál-hafnium-karbid nem - de erre nem rakom fel a fél tökömet tétnek*), illetve rossz esetben a vasanyag túltelítődik szénnel - az sem mindig jó.
Ez nem ilyen könnyű időnként. A nagyfiamnak csak a hüvelykujja volt, azt meg kenegetni kellett, olyan sebes volt időnként. A kicsinek meg legalább 5 utolsó cumija volt, mert nem akarta elhagyni.
Nem tudom, ezeket a gyalukat kik tervezték, de a Angliában a mai napig lehet rendelni olyan vadászpuskát, amit a te méreteidre terveznek. El kell menni a boltba, ott lemérnek rajtad minden adatot, kezed, vállad, pocakod stb. és ahhoz tervezik a tust, a csövet, meg mindent.
Azok a hülye brit tudósok már legalább 200 éve foglalkoznak ergonómiával. Is. Talán még gyalukkal is. :))
Szerintem a napi átlag ~30 hozzászólás 3/4 része nem az asztalos témáról szól,...
Hát én azért nem lennék ennyire szigorú, mert főleg amióta létezik (a virágzó) offtopic - azóta ez az arány jelentősen javult.
Mondhatnám, hogy egy jó ideje, pont fordítva van, vagyis a hozzászólások max. 1/4-ede mehetne csak az off-ba.
Főleg hogy, a szakmába vágó gépek és eszközök kitárgyalását (részemről legalábbis) ontopic-nak tekintem - még ha az nem is szorosan vett asztaloskodás, de azért mégis :-)))
Én nem innen közelítem meg, mert a pad magasságán nem szokás állítani.
Minden embernek más az izomzata, az egyiknek az izmai a tolásra erősebb a másiknak meg leszorításra. Akinek a tolásra erősebb az izma az használja a nehezebb gyalut, akinek a leszorításra erősebb a megfelelő izma az meg jobban kézre állónak fogja tartani a döntött nyelű gyalut.
Szerintem a napi munka mellett és egy ilyen időigényes hobbi mellett nem sokunknak marad ideje megfelelően edzeni a különböző izomcsoportunkat :) Majd a gyalulás fog edzeni minket :) :) :)
Viszont nem az ember kezének kell kényelmes legyen, hanem a munka elvégzéséhez kell megfelelő legyen.
Még azt is el tudom képzelni, hogy könnyebb ezzel a geometriával tolni a gyalut az anyagon, mert kevesebb fordítódik a felesleges munkavégzésre. Végső soron lehet, hogy szebb lesz az eredmény? És esetleg ezek értettek hozzá, és azért alakították így?
Az ember meg igazodjon a körülményekhez - ha tud, meg akar.
Szerintem a napi átlag ~30 hozzászólás 3/4 része nem az asztalos témáról szól, hanem minden másról amit megvitatunk. Ahogy ezt egy baráti társaságban szokás.
Az sw 4-nek azért készítették egyenesebbre a markolatát, mert nehezebb a gyalu, így nincs szükség akkora erő kifejtésre a leszorításhoz. (az előre toláshoz persze ugyanúgy kell az erő) A döntött markolatnál a nyomaték előre és lefele hat, emiatt sokkal nagyobb erővel nyomod le a gyalut.
Csináltam két skiccet az erőkifejtésre hogy jobban érthető legyen. A piros nyilakkal jelöltem az erők nagyságát, hogyan oszlanak meg.
Jól beleástad magad ebbe a gyalutémába. Lassam enciklopédikus is lesz a tudásod :)
"A gyári markolatot cseresznyefának írják. Ja, jó az bükknek is. Vagy nem tudom, milyen cseresznye, de amit én csináltam, az cseresznye és nem olyan."
Volt nekem anno egy SW4-em, amit eladtam egy itteni fórumtársnak (remélem még mindig jó szolga nála) annak a tiédhez képest "cseresznyésebb" nyele volt, legalábbis a postázás előtti kép alalpján:
1.) A kolléga azt írta, hogy ívet húzol és az ív közelében lesz meleg.
2.) Általad javasolt esetben ahol az áram átmegy ott pillanatok alatt K meleg lesz de a környéke nem fog felmelegedni ennyi idő alatt, lőttek az egyenletes eloszlású hőmérsékletnek - ráadásul szabályozhatatlan. Pontszerűen melegíteni ebben az esetben értelmetlen.
3.) Az ív abban a pillanatban ki fog alakulni amikor megpróbálod elhúzni a szénelektródát. :)
Ehhez nem kell maradékot enni. Amikor az első gyerekem először "járt" óvodába - 3 nap ovi, 1 hét betegszabi - nekem lett tüdőgyulladásom is. Előtte 35 évig soha... meg azóta sem voltam olyan beteg.
A kistesó meg megállt a fejlődésben. Szó szerint. Viszont amikor ő ment oviba, szinte csont nélkül vette az akadályt. Fel volt vértezve az ovibacikkal szemben.
Érdekes, de miért nincs az ún. vásárlókártyákhoz olyan kötelezettség, hogy le lehessen tölteni, vagy postázni amit vásároltak? Nyilván egyik multi se lesz olyan hülye, hogy ezt megcsinálja, de miért ne lehetne?
Egyetértünk. Az ív az almás mert a hőmérsékletet nem tudja szabályozni, sem megfigyelni a vas mennyire melegedett fel.
A MAPP az szerintem is jó lenne, de a rofire sajnos nem tudja az előnyeit kihasználni a Rothenberger sem javasolja csak Multigas 300-al. Minimum egy Power Fire kellene de még jobb lenne egy Super Fire az a 950 fokot bőven tudja MAPP-al.
Ami miatt én a rofire-t elképzelhetőnek de feltételesnek tartom, az az, hogy ha csinál kamrát akkor abban még tizenpár deka sem lesz amit melegíteni akar (egy nyolcas imbuszkulcs nem komoly tétel) szóval minimális esély van rá. A szenes tűzhely valóban a legjobb, bár valahogy a légáram szabályozását meg kell oldani, ott csak annyi a probléma, hogy ha közvetlenül a szénbe teszi akkor szenet vesz fel a kérgén szóval azt a rideg kérget valahogy le kell kalapálnia majd róla. :)
Nem egyszerű, de nekem az első szakmám finommechanikai műszerész, így valamit konyítok a fémhez. A nagyoló megmunkálást általában flexel csináltam mert azzal haladós, de a végső formát már köszörűgéppel készítettem el mindig. Pár követ elkoptattam már, a reszelők anyaga zabálja a köszörű köveket. Persze a megmunkálás alatt állandóan hűteni kell a szerszámot, nehogy kilágyuljon.
A flex korongok is rendesen fogynak, főleg amikor a reszelő fogait csiszolom le.
Már egy ideje próbálok rájönni, miért jó (?) gyalu a Stanley SW4. Ezt persze sokan tagadják, de most nem a különféle szempontokba mennék bele a pengéről, miegymásról. A gyalu alapvetően más filozófia szerint készült, mint a Stanley korábbi világsikere, a Bailey mintájú gyalu. Ami ennél a gyalunál abból megmaradt, az a (vas)öntvény talp, elől a gomb, hátul a markolat fogantyú és a magas (45 fok körüli) élszög.
De talán több a különbség. A No4 méretben ez a gyalu jóval nehezebb, mint a Bailey mintájú sík - több, mint 2 kg, míg emez csak kb. 1,4 kg. Az SW 4 békája egybe van öntve a talppal, nem mozog, a kés előtti rés állíthatóságát a talp egy részének mozgathatóságával oldották meg. Sőt, hiányzik a Bailey találmány lényege, a hátsó állítógomb és oldaldőlést állító kar. Ehelyett a Norris mintájú állítócsavart kapta meg, aminél egy csavar felelős a penge mélységének és oldal dőlésének beállításáért. A Norris csavart azonban egy plusz opcióval toldotta meg a Stanley. Van egy hátsó állítócsavar (ami az eredeti Norris mechanizmusnál nincs), aminek az a feladata, hogy a fő állítócsavar oldalirányú beállítást rögzíti.
Az SW4 szakít a korábbi Stanleyk vékony vasával (kés) is, azokban kb 2 mm vastag volt a kés, az SW4 kése 3 mm-nél vastagabb.
Szóval igazából nem sok köze van a korábbi Stanley Bailey gyalukhoz.
Ezt a gyalut kicsit a Veritas és a Lie Nielsen ellenfelének szánta a Stanley, azoknál ugyan jóval olcsóbban. A próbálkozás nem igazán jött be.
Eleinte a mexikói gyártás minőségi problémáiról írtak. Van több olyan felhasználói review, amelyik szereti, de inkább kritikák jellemzők.
Én eddig párhuzamosan használgattam egy No4 Recorddal, meg No 4 1/2 Stanleyvel. A súlya egyébként (tudom, helyesen tömege) inkább a 4 1/2- vel egyezik, de a használat során annál valahogy nehezebbnek, kelletlenebbnek tűnik. Olyan furán, "nem biztosan irányíthatóan" áll az ember kezében.
Dolgozott ez szépen, amikor használtam, de jobb szerettem a régieket kézbe venni. Rá kellett jönnöm, hogy az ergonómiája nem az igazi.
Azt mások is említik, hogy az első gomb fogantyú alatti réz lemez nagyon rossz alakú és néha útban van a jó fogáshoz. A hátsó marok fogantyú meg kissé bumfordi. Na ide akartam eljutni, csak grafomán vagyok... szóval nem szerettem volna szétreszelni a gyári markolatot, de már egy ideje azon gondolkodtam, hogy készítek egy másikat, a korábbi Stanley gyaluk markolatának mintájára, mert az jobban illik a kézbe. Ma meg is tettem.
A gyári markolatot cseresznyefának írják. Ja, jó az bükknek is. Vagy nem tudom, milyen cseresznye, de amit én csináltam, az cseresznye és nem olyan.
Teljesen más lett az új markolattal a gyalu. Sokkal kezesebb, innen nézve pláne nem értem, miért nem a régi formát használták, mert sokkal jobb vele a gyalu.
Én egy sok oldalas excel táblában vezetem minden kiadásomat, csoportokra bontva, pld autó, kaja, hobbi, kert, bank, lakás, egészség, utazás, telekom, szabadidő, ajándék, egyéb bontásban. A mostani excel tábla még csak 2010-től tartalmaz minden kiadásomat, az előző táblázat már olyan nagy volt, hogy nagyon sokáig tartott a megnyitása.
Ebben a táblázatban tételesen ott van minden gép, csavar, alkatrész, festék stb.. ami a hobbimhoz kell, így nagyon pontosan tudom, hogy mennyit költöttem eddig a hobbimra. Természetesen minden fontosabb tétel, például gép vásárlásokat a cellának a megjegyzés rovatába odaírom a gép nevét, garancia idejét, és még pár adatot. Ebből bármikor vissza tudom keresni, hogy mikor mit, mennyiért vásároltam. Természetesen az excel táblázatnak van összesítő oldala is, ahol egy lapon látom a bevételeket és a kiadásokat is mindenféle bontásban. Ha feldobom a pacskert, akkor ebből a fiam ki tudja majd keresni az árakat, ha el akarja majd adni azt a több kamionnyi cuccot amit felhalmoztam a műhelyben. Természetesen minden fontosabb vásárlás blokkja, garancia jegye, gép kézikönyve, befizetett csekkek stb... irattárolókban van éves bontásban, visszakereshetők ha szükség van rájuk.
Egyébként már többször kihúzott a pácból ez a pontos nyilvántartás, nem egyszer előfordult már, hogy egy egy szolgáltató akár 1-2 évre visszamenőleg követelt tőlem olyan összeget ami én már befizettem. Ilyenkor először az excelben nézem meg, hogy tényleg befizettem e és utána keresem elő csekket.
Egy másik táblázatom az autóval kapcsolatos minden adatot tartalmaz, mit mikor javítottam, mibe került, mikor mennyt tankoltam, olajcsere, vezérlés csere, gumi, stb.... ebből azonnal látom minden tankolás beírásakor, hogy mikor kell olajat cserélnem, vagy vezérlést, stb...
Az ilyen nyilvántartások sok embernek megterhelő vagy nem is ért hozzá annyira, hogy ezt meg tudja csinálni, vagy csak egyszerűen nem érdekli hogy mire szórta el a pénzét. Engem érdekel, mivel néha hajlamos vagyok azonnal megvenni azt ami megtetszik. :)
Az igaz, hogy önmagában az ív több mint háromezer fokos - de a távolsággal négyzetes arányban csökken az anyagot érő hő mennyisége (pontosabban még annál is jobban - köszönhetően a levegőnek, illetve annak, hogy a szénrudak is elég sok hőt benyelnek, sőt a munkadarab többi része is hűtőbordaként funkcionál). Ha az ívet az anyagon gyújtja meg - vagy a közelében, akkor az valóban megolvad, sőt el is párolog - akár vágni is lehet vele (csak randa lesz a vágás). A nehezebbik része inkább az, hogy az ívet és az ív távolságát is sikeresen tartsa, míg elég meleg nem lesz az anyag a hajlításhoz, illetve ehhez még hozzájön az is, hogy igencsak hamar kihűl a vasdarab - tehát kapkodni kell. Ezen kívül a hegesztőpajzson keresztül egyszerűen nem lehet látni az acél színét (amibe még az ívfény is bekavar), amiből lehetne következtetni a körülbelüli hőmérsékletére. Szóval részben egyetértek veled - de azért egy kisebb, hasonló méretekkel rendelkező- hulladék vasdarabon lehet, hogy megér egy próbát. Ha megy, akkor megy, ha nem, akkor az ördögé lesz vagy negyed óra, de hát már több is veszett Mohácsnál.
Ha túl nagy a megmunkálandó darab, akkor szinte biztosan kevés lesz neki a kézi gázforrasztó és az összetákolt kemence. Gyakorlatilag egy palackkal csak vörösizzásig sikerült felhevítenem egy tizenpár dekás vasdarabot ami kb. 650-700 fok (félköbdeciméter hely sem volt az anyag körül - igaz, hogy ezt samottal raktam körbe), az acélnál meg kell 800-1000 C° a megmunkáláshoz - a körülményektől függően. Vagy szerez egy levegővel forszírozott 'perzselőt', esetleg egy kézi MAPP-ot, vagy marad a faszenes megoldás - szerintem ez az utóbbi a legolcsóbb és üzembiztos megoldás - már pár száz éve használják, és jó eséllyel az edzéshez is megfelelő...
Egy export-import cégnél dolgozok. A mi folyamatunk a következő: új vevő bemondja a közösségi adószámát, amire van egy oldal ahol lehet ellenőrizni, hogy érvényes-e. Ha érvényes akkor EU ÁFÁ-val (0%) kiállítjuk a számlát. Ha személyesen veszi át az árut, akkor a számlázóból kinyomtatunk egy nyomtatványt amire fel van vezetve a gépjármű rendszáma, a sofőr neve és aláírása valamint egy céges pecsét. Ha futárral küldjük akkorôk küldenek egy kiszállítási igazolást, ha egyéb szállítmányozó viszi, akkor pedig CMR.
A tavasszal volt egy ellenőrzésünk ahol a termékdíjat ellenőrizték (a termékdíj visszaigényelhető a kivitt áruk után) ahol ugyebár kellett bizonyítani, hogy az országot elhagyták az áruk. Mindhárom módszert elfogadták.
Adtak egy nyomtatványt minden számlához, azt kell mellékelni az eredeti számla mellé és el kell küldeni egy postafiokra. Úgy tünk, hogy ez a szokás ebben az esetben, nálunk 19% az áfa, de a Ikea termékek bruttó ára ugyanaz mind Romániába, ha visszaszámolom euróba mindkettőt.
Valami mégis van, mert azt írja srudolf, hogy lepecsételték a vámosok a számláit. A román határ még nem schengeni, valamit ott még néznek.
Szerintem meg nincs olyan, hogy céges számla. Számla van, amin rajta lehet az adószám, vagy nyugta. Ha belföldre adják el, akkor áfás, ennyi a lényeg. A CMR meg nem nagyon győzi meg az adóhivatalt, amikor leírja a sokszáz milliós jegyzőkönyveket a papíron utaztatott cukorról, gabonáról meg egyéb árukról. Hogy mivel kéne igazán hitelt érdemlően igazolni a kiszállítást, arról meg nem tudnak nyilatkozni, mert nincs is olyan irat.
Na mindegy, itt okoskodunk, talán majd az illetékes elmeséli, mi is történt, vagy fog történni.
De ő nem külföldi utas, mert "céges számlát" kért. Az uniós belső határon meg már vámos sincs!
Az rendben van, hogy az IKEA nem fogadja el bemondásra a pénztárnál, hogy EU országba kiszállítják hogy ÁFA mentes számlát adjanak róla, de akkor már a CMR fuvarlevél a hivatalosan elfogadott okirat.
Nem ismerem az IKEA gyakorlatát, hogy utólag meg tudják-e valahogy oldani az ÁFA visszafizetését.
Van egy 1396 sz. nyomtatvány, ha a vámosok igazolják, hogy 90 napon belül kiment az áru, a számlakibocsátó visszaadhatja az áfát. Bár ez elvileg a közösségből kilépésre vonatkozik, de az eladó elfogadhat bármilyen bizonyítékot arról, hogy az áru kiment a határon, aztán korrigálhat.
Az Ikea meg nyilván nem számláz egy idegennek áfa nélkül, mert nem hiszi el alapból, hogy tényleg kiviszi az árut a vevő az országból.
Az Ikeás kálvária azzal ért véget, hogy kb. 7e eurót a román Ikea visszautalt a számlámra, mert nem tudott ágyakat és ágyládákat szállítani, ez több volt valamivel, mind az előleg minusz az elküldött árú értéke, de nem érdekel.
A múlt pénteken kimentem az egyik platós kocsival a soroksári Ikeába ott megvettem 15 ágyat és az Örs vezér tériben még 12 darabot és kifizettem kártyával, feltettem a szekerekre , a kasszánál kértem céges számlát, kivittem az áruházból, beálltam a rakodó parkolóba, átpakoltam mindent a platósra, lekötöttem és hazajöttem. A vámnál lepecsételtettem a számlákat és visszaküldöm az Ikeának, hogy utalja vissza a ÁFÁt.
Az magyar Ikea Business nem tud Romániába szállítani, de össze tudta volna nekem gyűjteni az árút, ezt nem tudtam megvárni. Erről a mail-em után egy héttel szólt, azaz most kedden. Írtam nekik, hogyha lesz (nem lesz) legközelebb, akkor gyorsabban mozogjanak.
Értsd: Gyerek három órája alszik - béke van. Felébred, üvölt a cumiért. Hol a francban van az a rohadt cumi? Szétnéz, 20 centire az ágytól a földön. Felvesz, leszopogat, odaad. :)
Azért csak óvatosan: igaz, már nem cumis időszak volt, de előfordult, hogy megettem a gyere által meghagyott maradék kaját. Aztán ha kicsit náthásak voltak (óvodában megy a bacicsere), háromszor olyan beteg lettem, mint a gyerekek. Úgyhogy hamar leszoktam erről. :)
Nincs itt kövezés. Így működik, inkább te köpköd a szöszt, mint a gyerek fulladozzon. Amúgy meg él a 3 másodperces szabály is, harmadik gyereknél inkább 5 :-)
Amikor a gyerek cumija leesett és felvettem akkor úgy csináltam ahogy minden kismamától láttam. Bekaptam a cumit lenyaltam róla ami rákerülhetett és csak utána kapta meg. :) (Értelemszerűen én sem a kutya szarból felvett cumit hanem ami otthon leesett a padlóra. )
Bari- fórumtársunk még március környékén elkezdte megépíteni, megosztott velem egy albumot de majd beteszi ide is ha publikus.
Egy kép belőle:
Annyit látok, ill emlékszem rá ill emailváltásokból kiderül , hogy:
- rétegelt lemez és bükk
- megvezetés lineáris tengely és csapágyak (Matthiasnál bronzpersely a csapágy helyett)
Nem tudom mostanság olvasgat-e fórumot a nagy házfelújítás és gyereknevelés közben. Szoktunk beszélni, ha ezt nem olvasná szólok neki, hogy ha van ideje írjon pár szót ha van már tapasztalata vele.
A pelenkázás szilárd ( de azért nem annyira :) ) végtermék esetében nem tud higiénikus lenni .
A gyakorlat sokat segít, hogy minél kevesebb testrész/ruhadarab szennyeződjön - mindkét fél részéről :) - de kihívás. Főleg, ha úgy veszed észre, hogy már a 3-ik réteg ruhán is átütött.
Nekünk a pelenkázó komódon van pelenkázó alátét - jókis PVC bevonattal - meg azon egy több rétegre hajtott törölköző.
Sose lehet tudni alapon :)
Ezt csak úgy mondom, hátha majd tudod hasznosítani :)
Ahogy nézem nem kell oda extra keménység. Én a lapokat rétegeltből a többit pedig fenyőből simán megcsinálnám. Ha a tölgyet nem akarod/tudod másra felhasználni akkor persze az jobb. A hárs azért túl puha....
A szerkezetről hiányoznak a sarokmerevitő hónajkötések és nincs visszatámasztva az két szélső oszlop a falhoz.
A tető szarufáira tetejére be kell ereszteni egy 6x4-es profilt, kb. 6ocm-ként, így síkban lesz a szarufa és a cserépléc, de kötelező módón a minden szarufára fel kell szerelni egy 6ox15-ös alu leszorító profilt (tehát a szarufák nem lehetnek pallóból), kéderekkel (ezt lehet kapni a cégnél, ahol a polikarbonátot vásárolta- 4ocm kell ). A 6x4-est ki kell engedni az oldalsó ereszre is és a végeit le kell zárni egy 6x4-es vihardeszkával és oda is kell szerelni egy leszoritó profilt.
A 8mm vékony, min 16mm kellett volna, létezik U alaku PVC végzáró és szalag, azt ha mindkét végére felszerelik, akkor nem fog belülrők porosodni.
A havat kibírja, nem fog megállni rajta a vastagon a hó, a nagy szelet is ha 16mm vastagot tesz fel rá.
A ház tetejéről esetleg lezudoló hó trolónyomása egy ilyen szerkezetnél veszélyes, kéne szerelni egy
L alaku fém konzolra egy hófogót (nem hóvágót), abba két 8-as vasat behúzni.
Ha Sepsiszentgyörgyön jársz nézd meg a Mikó kollégium tetejét, ott van megcsinálva ez a hófogó.
Most tettem egy próbát. Csak gyalu fetisisztáknak ajánlom.
Először is fogtam a frissen borotvára élezett késes Record 4-es gyalut és egy nem teljesen egyenes szálú bükk lécen kipróbáltam. Vitte szépen, de apró darabokat hasogatott ki a felületből.
Utána megfordítottam a kést, így nem a lapos, hanem a 30 fokra élezett rész nézett előre. Eredetileg kb 45 fokos a béka, a kés egyenes "háta" van előre, tehát 45 fok a vágóél. Megfordítva viszont + 30, vagyis kb 75 fok a munkadarabot érő élszög. (Ezt nem bírom jól leírni, de intelligens ember megérti - mondta Füllig Jimmy)
Ezzel így majdnem kaparó féleség lesz a gyaluból és egész jól szépíti a felület kicsi kiszaggatott részeit.
A teleszkóp falon levő végét annyira ki kell hoznod a falsíktól, hogy mikor felcsukod a lapot, akkor legyen kintebb, mint a lapon levő vége a felcsukott állapotban.
Ez azt jelenti, hogy akkor is nyom, de akkor már átbillent a holtponton,és befelé nyomja a lapot a falnak.
Szabályosan ehhez kellettek volna fektetőgumi a szarufákra, nagy átmérőjű furatok az átmenőcsavaroknak a hőmozgás miatt, alu leszorítóléc gumi vízorral. Felső szélre párazáró szalag cellazárásra, alulra ugyanez páraáteresztőből. Mindkét végére a szalagokra még élzáró is, minimum polikarbonátból, de jobb az alu, és a vízorros, alulra mindenképp, de én felülre is azt tettem. És a két oldalsó élre is kéne egy felfelé álló alu L profil, hogy ne forduljon be a víz ott, és kezdje el becsurogva áztatni a szélső szarufákat.
60 cm-nél nem kell. Nekünk sokkal nagyobb fesztávon van 5m hosszú csík, igaz kicsit komolyabb felépítményen. 5 éve még nem okozott gondot. Ezután sem látom, hogy okozna. Nagyon merevek, főleg, ha kellően vastag a polikarbonát. Ha a gyári rendszerével építik, kkor nem okoz problémát.
Köszi mindenkinek, asszem lassan kialakul a koncepció, és fejben az anyag is megvan hozzá, már csak a pajtában meg kell keresnem :)
A bacikról annyit, hogy itt a földön csúszik-mászik mindenki, egyszer az egyik gyerkőc kap be vmit a szájába, ha akkora még, egyszer a másik, ezt nem lehet kivédeni. Magát a pelenkázót persze naponta legalább egyszer fertőtlenítjük, de fizikai kontaktus ott mással nincs.
Igen, ahogy mondják, ha leesik a cumi, az első gyerekét kifőzöd, úgy adod a szájába, a másodikét letörlöd, a harmadikét meg a kutya hozza vissza. Kb. így van, csak a harmadik idején még nem volt kutyánk :)
Ez egy játszóház, egy kényszer szülte wc/mosdó-elrendezéssel, ne otthonban gondolkodjatok :) Otthon a mosógép tetején pelenkáztam :)
A tároló rész megoldom, de ha eggyel kijebb viszem, a csaptelep környékére, akkor azt is lehet, hogy alulról hajtom fölfelé, az talán barátibb, itt is segíthet a gázrugó, ott viszont azt kell megoldanom, hogy amikor a szabad vége felér a helyére, rögzítsem stabilan (mondjuk egy riglivel). De ez csak akkor játszik, ha lefelé elfér a helyiség szélességének megfelelő placc, ráadásul a jobb oldali fal, ahova jobb lenne tenni, gipszkarton, ami nekem új, mert sose volt még, ezért sok bizodalmam nincs benne, a bal oldali viszont tégla, de ott megy alul a 110-es cső.
Ez a gázteleszkóp olcsó és jónak tűnik, csak egyelőre azt nem látom, hogy ha lehajtott (vízszintes) állapotban áll mondjuk 45 fokban, akkor ha felhajtom, mi lesz vele. Sajna nem látok 3D-ben aggyal. Vagy mindkét vége forog annyit, hogy 90 fokban el tud fordulni az egész?
Angliában dolgozó asztalos mutatott, a fali tékához hasonló pelenkázót, derékszögben nyílt az ajtaja, az lett az asztal, mögötte a szekrényben voltak a kellékek. (Öt egymás mellett, egy bölcsődében)
rácsos ágya nem lesz? Azon el szokott férni a pelenkázó.
a pelenkázásnál egy csomó minden kéznél kell legyen. törlő, pelenka, krém. olyan hely kell, ahova ezeket nem kell előtte külön odavinni, utánna meg elpakolni.
Én nem deszkában vagy bútorlapban gondolkodnék, hanem egy könnyű léckeretben, amire akár egy sima farostlemez is elég lehet. Sokkal könnyebb, és egy ideig talán nem növi ki a baba.
Valami nájlon szarral le van, de épp nézema neten hogy az se korrektül van lezárva . a hón kívűl még van a szélterhelés is meg nincs dillettációs hézag se ha melegtől akar terjeszkedni . Kiváncsi vagyok mi lesz belőle. Pont ilyen helyt nem szabadna sporolni...
Régi fórumlakók emlékezhetnek még arvaiz fiókos asztal projektjére. Iszonyú sok meló, sok kis fiók, aztán féláron is alig kelt el, a munkadíj meg sehol.
van egy wc-m, ami kb. 90cm széles. Pelenkázót kell csinálnom, az egyetlen értelmes ötlet, ami eszembe jutott, hogy egy keresztbe lehajtható lap lesz, amit a bal oldali falra fölfogatok, és rá lehet hajtani a jobb oldali falra fölfúrt deszkára / pallóra, tkp a wccsésze fölé. A kérdés az, hogy a lehajtást / fölhajtást mivel tudnám megkönnyíteni az anyukáknak. Ha a jobb oldalon lenn sima zsanérral csinálom, akkor benne van a veszély, hogy lehajtáskor lecsapódik, felhajtáskor meg visszaesik. Valami gyenge olajfék-szerűségre gondolok, de az olajfékek aranyárban vannak.
Egyik szomszédom lefödést készíttetett a háza mellé . Hívott át hogy nézzem meg , le vagyok döbbenve mert úgy tudtam hogy a szarufákra még keresztbe is kellett volna csavarozni minimum cserép alávaló lécet,de itt direkt a szarufákra van csavarozva a 8 mm vastag három rétegű átlátszó lemezek.
az egyik 4.5 méter hosszú és a szarufák 60 cm re vannak egymástól.
Szerintem a hó benyomja de kérnék véleményt tőletek is . Talán jobb volna visszabontani s megcsinálni normálisan .
Azt hiszem 99%-ban megértettem amit írtál, az a szénrudas tetszik. Ha a "gázspré" nem jön be a listára veszem.
Abban bízok, hogy annyit tudok majd a hajlítási pont környékén melegíteni, hogy hajlítani könnyedén és törés nélkül tudjam. Az él környékét nem akarom bántani - elvileg ahhoz elég jó(nak kellene lenni) az anyag, hogy egy ilyen kisebb gyalukés-élt tartani tudjon.
Mindenképpen beszámolok, de nem holnap - inkább a hétvége környékén esnék a dolognak. Köszönöm mindenkineka tippeket, kisebb fémipari tanfolyam jött a végén össze a felvetésből :-)
"mennyit ér az az öröm, ami elfog, ha a műhelyedben megérzed a fa illatát, vagy kijön valami izgalmas forma a fűrész alól. Hogyan viszonyítod ezt a fűrész árához"
Na, valahogy így, én is :-)
Ha nagyon számszerűsíteném a dolgokat, épphogy átléptem a 6 számjegyet (nemrég, a kollegina kosaras ülőkéjével) a"bevétellel", de a szerszámra elköltött összeg már régen elhagyta a 7 jegyet is, de ez utóbbit már nem követem.
Rám mondják, hogy ha pénzért dolgoznék is éhenhalnék, egyszerűen nem tudom elkérni a "piaci értékét" egy egyedi darabnak. Már ha meg lehet pontosan határozni azt. Legjobb példa a fa focilabdáim, csak úgy felrektam mint érdekességet "A CSOPORTBA". Erre rámírtak vagy hatan, hogy mostazonnalnekikis, és mennyi lenne az annyi. Nem számítottam semekkora érdeklődésre, ráadásul az első után megfogadtam hogy soha többet, ez azért elég melós darab. Ezért mondtam hogy 30eHUF/db. Én azt gondoltam hogy ez pofátlan ár, ennyiért úgyse kell senkinek - tévedtem, hárman is bejelentkeztek, így végül 4 labda készült összesen. De amíg léteztem a fészen , folyamatosan ekéztek, hogy alsó hangon 50, de volt aki még annyiért sem indította volna be a fűrészét.
Sosincs hiányérzetem, álmatlanul sem forgolódok. Ha nem akarok, nincs kedvem: nem dolgozok. Ha megkérnek valamire és nem érzem magamban a tehetséget vagy kedvet: nem csinálom meg. Jó lenne hobbinak megtartani ezt a dolgot :)
Nekem van egy oldalam, ahol fent van az összes gépem. Ezen az oldalon keresztül el tudna indulni valaki, aki ki akarja számolni az összértékét, vagy legalábbis utána tud nézni a körülbelüli új árának (ha még gyártásban és forgalomban van az a gép).
Ez egy gyűjteményes oldal, szinte bármilyen kategóriában összeállíthatod a saját kittedet, gyűjteményedet, gépparkot stb.
Nekem tetszik, lehet mások gépeiben is nézelődni, nyálat csorgatni stb... :-)
Aki valóban hobbiasztalos, az nem így számol. Ez a hobbi még biztosan hoz is többnyire valami hasznot, valamennyire meg fognak térülni azok a szerszámok. Készítünk bútorokat, dísztárgyakat, ajándékokat, amiket nem kell megvenni. Mit szólnának akkor a vasútmodellezők, a hobbifestők, a repülőgépmodelleket ragasztgatók (és még hosszú a sor)? Csak elköltik a pénzt, de Ft-ban mérhető haszonról ott nem igazán beszélhetünk.
Nem véletlenül mondják brit tudósok, hogy nem elég a GDP összegét kimutatni, ha egy ország életminőségét vizsgáljuk. Ott van valamiféle boldogság-index, ami persze nehezen mérhető. Mint ahogy nem tudjuk megmondani, mennyit ér az az öröm, ami elfog, ha a műhelyedben megérzed a fa illatát, vagy kijön valami izgalmas forma a fűrész alól. Hogyan viszonyítod ezt a fűrész árához?
Nem látom a képeket, de ha hozod a tárcsát nem fontos. Én hétköznap, 8-15 óra között, a VI. kerületben, egy boltban ülök, bármikor jöhetsz, az e-mail címem az adatlapon.
Az biztos, hogy ez a számolás a nyugalom megzavarására alkalmas... :))
Néha számolgattam már - kizárólag fejben, le nem írom, mert így megmarad az a lehetőség, hogy biztos elszámoltam :) - de amikor elhagyjuk a 6 számjegyű tartományt, akkor gyorsan abbahagyom :)
Az árcímkézés ötlete is felmerül már itt párszor. Nekem még sok neveletlen gyerekem van, nem készülök sehová :) A fiam érdeklődik, őt majd beavatom pár év múlva mi mennyi. Most 2,5éves :)
Vegyél. De ne add neki oda mindjárt, csak ha muszáj. Ha elektromosat veszel, azt úgy élik meg először, mintha másodrendűek lennének, haszontalanok, semmirevalók. Persze utána meg borulnak vele, mert mennek mint az őrült - ez tényleg így van...
Anyámnak, ki idén töltötte be a hetvenkettőt, ezen megfontolások miatt nem vettem elektromos kacatot. Majd ha muszáj lesz. Amíg bírja tekerni, addig neki is jobb a közérzete és az egészségének sem tesz rosszat az a kis testmozgás. Eddig még nem sikerült elesnie vele hála az égnek...
De már gondoltam arra, hogy kellene írnom egy listát, hogy a jelentősebb dolgok kb mit érnek, hogyha egyszer váratlanul felbukfencezek, az utánam maradóknak legyen némi fogalma, hogy mit mennyiért szabad elkótyavetyélni :-(
"Látom nem vagyok egyedül ,mindig kell valami szerszám. Csakhogy lassan több pénzemben állnak a szerszámaim mint amennyi értékű munkát végeztem velük. "
Nyugi, nem vagy egyedül :)
Szerintem a fórum nemes létszámából kevesen vannak akik másként állnak mint te (vagy én) :)
Az Amerikai úti ideg sebészeten ez elég mindennapos műtét a dokim szerint. Legalább is ezzel próbált megnyugtatni a műtét előtt :) Érdekes módon nem emlékszem rá, hogy féltem volna a műtéttől, már nagyon vártam. Ez olyan mint a halálsoron várakozni az ítélet végrehajtáshoz, csak minél hamarabb szűnjön meg a szenvedés. Engem lelkileg és idegileg készített az ki, hogy alig múltam akkor 50 éves és részlegesen lebénultam. Ezt nem kívánom senkinek, nagyon nehéz időszak volt nekem.
Csípőprotézis műtét közepén felébredtem. Biztosan iszonyú fájdalom lett volna, ha nem helyi érzéstelenítéssel csinálják. Nem altatásban csak bódításban. Akkor ébredtem fel, mikor kificamították a csípőmet. Egy tanuló nővérke, volt vagy 17 éves, állt mellettem. Beszélgettünk kicsit, mire odapattant az altató orvosnő, hogy itt van mi a probléma. Semmi erre kiütött. Arra emlékszem még, hogy hallom a marógép hangját illetve ahogyan kalapálják bele a csöves csontba a protézis fém részét.
Műtét után három nappal beugrott a doki. Felcsapta a takarót. Megszemlélte a lábfejeimet.
"Kb. egyforma". S kirohant.
Kb. A műtött 7mm-rel lett hosszabb. Az átlag másfél cm.
Ugyan már, ezt elég sok ember megteszi, elsősorban hétvégén. Sőt, még térugrást is hajtanak végre. Igaz, ehhez alkoholt használnak, és nem orvosi altatást :))
Bakker, akkor egy orvosi csoda vagy! :) Egy ilyen műtét nagyon durva, és biztosan nem gyakori.
Akkor már én is beleszólok, tanács gyanánt. Az én derekamban egy becsípődés van sok évtizede (a fene egye meg), és egyre több panaszt okoz. Sok-sok éve még rosszabb volt. Asszonypajtás szerencsére orvos, és tüneti kezelésként beleszurkált a bőr alá a kritikus helyre némi Markaint. Ez ugyanaz, mint a Lidocain, csak hosszabb a hatása. Ez nagyon sokat segített, a fájdalom enyhült. Pacman, gondold meg, ha nincs más megoldás. Hangsúlyozom: ez csak a fájdalmon segít, és ezzel az életemet normálisra varázsolta, a kiváltó okokat megkeresni sokkal jobb hosszabb távon. Engem is műteni kéne, de az én tüneteim szerencsére sokkal kisebbek, mint Repépítőé, ezért marad így.
Én úgy szoktam számolni, hogy az ajtók gyakorlatilag betakarják az egész szekrényt, kivéve azt a rést, amit középen akarsz hagyni. Valamennyit azért mindenképpen kell, 1-2 mm kell, hogy ne akadjanak össze. A kivetőpántok kimehetnek egészen a szélére, de ha Slam Jr.-t megszívleled, nem fogja senki sem észrevenni, ha a szélén elhagysz 1-1 mm-t. Az élfóliát kell csak ebből levonni, ezt jól meg kell mérni, ha abs-t akarsz.
Szóval szerintem kb. jól számoltál, legfeljebb a kivetőpántok miatti rést gondold át.
Még azt látom, hogy nem Te vágod le. Ez fontos, mert vannak olyan cégek, ahol az élfóliával együtt kell megadni a méreteket (akár 2mm-es, akár 0,5 mm-es élfóliát szeretnél), és vannak olyanok, ahol élfólia nélkül. Ezt rendelés előtt mindenképpen tisztázni kell, mert 4mm azért már el tudja rontani az élményt, főleg 2 ajtónál, kétszeresen.
Azt tapasztaltam itthon, hogy az asztalos által gyártott ajtók között néhol talán 3 mm-es rés is van, így használjuk 16 éve, és még asszonypajtás sem panaszkodik. Biztosan bemegy ott némi por, de ettől még megesszük a tányérból a bablevest. :) Szóval ha tévedsz valahol 1, neadjisten 2 mm-t, csak Te fogod látni, a "megrendelő" nem fogja észrevenni. :) Sokkal többet azért nem kéne. Törekedni kell a tökéletességre, de ha nem éred el, ne ijedj meg. :)
Nekem egy saját gyártmányú óriási bowie formájú késem van, ami motoros fűrész láncvezető lapjából van, kb 5 mm vastag (régen voltak olyan láncvezetők, amit egy darabból voltak, nem lemezből szegecseltek). Jó régen vágtam-köszörültem ki abból az anyagból.
Nem tudom, milyen anyag lehet ez, talán meg kellene edzeni (?), de így sokat nem ér, mert lényegében ez sem lehet megélezni. 20 éves korom táján jópofa dolognak tűnt egy ekkora kés. Mostanság nem érzem, hogy nagy szükségem lenne rá ;-)
Nekem jó pár éve volt gerincsérv műtétem. Kezdett lebénulni a bal karom. fél évig keresték mindenféle vizsgálattal, hogy hol van a sérv. Addigra persze már görcsös állapotba csavarodott a karom, és semmire nem tudtam használni a bal kezem. Marha erős fájdalomcsillapítókon éltem, olyan kába voltam a gyógyszertől mintha részeg lettem volna. Aludni egy kínszenvedés volt, általában csak a számítógépnél ültem, és borultam le az asztalra félájultan. Végre megtalálták, hol van a sérv. Kiderült, hogy 2 porckorongom ment teljesen trapára a nyakamban, a 2 és 3 csigolyák alatt.
A műtét előtt elmagyarázta a doki, hogy le fogják állítani a szívemet a műtét idejére, teljesen gép keringeti majd a vérem, és a gép biztosítja majd az oxigént is a vérbe mert nem fogok tudni lélegezni a műtét alatt. A torkomat vágták át a jobb oldalon, a gégét félrenyomva tudtak bejutni hátra a gerincemhez. A műtét során derült persze ki, hogy a 2 porckorongom menthetettlen, ezért kivették és távtartókat építettek be a helyére. Utána egy 10*4 cm-es vaslemezzel és 6 db szegeccsel összefogatták 3 db csigolyámat. A műtő tele volt orvosokkal, voltak vagy 20-an bent a műtőben. 4 órát tartott kb a műtétem, addig gyakorlatilag félig halott voltam. A műtét után másnap nagyon kóválygós fejjel ébredtem, beszélni nem tudtam annyira fájt a torkom. A doki 9-kor jött vizitre és kiparancsolt az ágyból, hogy sétáljak. Addigra a kezem rendesen tudtam már mozgatni, mint ha semmi sem történt volna. Azóta is jól szuperál a kezem, fájdalmaim nincsenek, panaszom nincs, szóval 100%-os gyógyulás lett.
Csak hogy megelőzzem a kérdéseket, semmiféle fehér fényt nem láttam, nem emlékszem semmire a műtét alatt, nem lebegtem a testem felett, csak egyszerűen elaltattak jó mélyen :)
Egyébként pedig csodák nincsenek. Az NDK kályhám elvileg 7 KW-os. Ehhez persze száraz fával (szénnel?) keményen meg kellene rakni. Vagyis számoljunk 5 KW-al. Ha mondjuk +5 fokról indulok, akkor jó pár óra és elég sok fa, hogy elérjek 20 fokig. Talán nem is igen szoktam annyira melegíteni - az 50 m2, nem igazán jól szigetelt épületbe kevés ez az 5 KW. Pontosabban folyamatos fűtés esetén talán elég lenne. Szóval nem vagyok biztos benne, hogy ilyenkor a fával olcsóbb felfűteni, mint gázzal lenne, csak nem úgy számol az ember.
Nekem az eszterga késeim mind reszelőkből csináltam. Nagyon jók.
A hajlításhoz először ki kell teljesen lágyítani a reszelőt, utána már könnyebb lecsiszolni a recés részt simára és ha a szélessége is jó, akkor lehet felizzítva meghajlítani. Utána persze újra meg kell edzeni és vissza kell ereszteni, hogy ne törjön olyan könnyen.
Kb stimmel. Ráütődő pánt esetén mi úgy szoktunk számolni, hogy a szekrénytesthez képest 2 mm-t vonunk le minden oldalról és a két ajtó között is. Tehát az ajtó 16 mm-t fekszik fel a korpuszra. A kivetőpánton tudsz állítani kb 2 mm-t minden irányba. Szóval az ajtót kitudod hozni egészen a szekrény széléig (feltéve, hogy pontosak a pánthely furatai).
Én pár éve kaptam 3 db mini gyalut, de csak egyben volt kés, az is csak olyan dísz kés volt valami nagyon gatya anyagból. egyszerűen nem tudtam megélezni azt a körömnyi kést, sohasem volt éles. Most szereztem egy darab gépi fűrészlapból levágott 10 cm-es darabot, abból 4 db kést kezdtem el csinálni ma. A flex a alig akarta vágni olyan kemény az a fűrészlap darabka. Persze állandóan hűtve vágtam. Ha lesz rá időm akkor holnap talán méretre tudom őket köszörülni.
Van egy 50-es gyalukésem forgácstörővel, ajándékba kaptam. Azt szépen felcsiszoltam és megéleztem, ennek akarok majd egy ropánt méretű gyalutestet készíteni, csak előbb a méreteket kell megszereznem.
Szerintem is érdemes körülnézni a piacon ilyen tömbösített fa ügyben. Mi idén csináltattunk kandallót, és az építő mestertől veszünk most is a műfát. Igaz, van a tescoban és a barkácsáruházakban is, de ez valamivel olcsóbb.
A gázkonvektort azért (is) elfelejtem, mert a gáz nincs benn a műhelyben. Szabályosan tehát úgy kellene kezdődni, hogy gázterv. Régi konvektort már be sem lehetne építeni egy új gáztervvel. Gázt én nem akarnék szabályokat figyelmen kívül hagyva szerelni.
Úgy meg annyiba lenne, hogy akár vadi új klímát vehetnék a mutatvány árából és az sem fűt drágábban, mint a gáz.
Szerintem először gondold át, majd egyben rajzold le. Pl el kellene döntened hogy közézáródó pántot szeretnél, félig ráütődőt vagy ráütődőt.
Az elsőnél egyszerű a helyzet mert mindenhova ugyanaz a méret kell. Második esetben nem mindegy, hogy a beépített szekrényed egy lappal van elválaszva vagy kettővel. Második esetben ugyanakkora kell ajtó és pánt kell mindenhova az elsőben a két végére ráütődőt érdemes tenni.
Harmadik esetben csak két lapos megoldás jöhet szóba, és mindenhova ugyanakkora kell.
Szóval rajzold le magadnak egy papírra mondjuk 1:10 arányban, nézd meg a katalógusban, hogy a kiszemelt pánt mennyit emel ki és számolgass..... :)
A parabetes konvektort felejtsd el. Nekem az van a műhelyben. Ha 0 fok körüli kihűlt falaknál bekapcsolom, akkor kell 3 napig fűteni vele, hogy 15 c fok legyen bent, és arra a gatyám rámegy olyan sokkal megdobja a gázszámlát. Egy télen karácsonytól szilveszterig fűtöttem vele, + 30.000-el nőt a gázszámlám. ~70 m2 a műhely.
Érdemes körbe nézni a közelben lévő tüzépeken. Nekünk a másfél mázsa fabrikettet 10E pénzért hozták ki a gazdaboltból (házhoz szállítva, lepakolva). Enni nem kér, csak a helyet foglalja. S 'sokkal' olcsóbb, mint a gazdaságos brikett - ha relative nagy tételt számol az ember (idén a gazdaságos volt 750/10kg - ha jól emlékezem rá). Amúgy tényleg jó vele fűteni - feltéve ha elég nagy tömegű a kályha.
Beépített szekrényajtó méretre vágásához kérnék segítséget. Adott egy faszerkezet, erre megy rá bútorlapos szekrényajtó (dupla). A belső szélesség 1042 mm, erre ráhagyok két oldalt 18-18 mm-t, azaz minösszesen 1078, tehát egy ajtó 539. Na most kellene útbaigazítani, hogy ne gyártassak le 12 db mérethibás ajtót :). Amit én összeszedtem info az az, hogy az 539-ből le kell vonni 3 mm-t a kivetőpánt miatt, illetve mivel 2 mm-es ABS fólia lesz minden oldalon, így 1,5-1,5 mm-t, összesen akkor 6 mm-t, tehát a tényleges szélesség 533 mm. Ez így korrekt?
Ezen felül kell még ráhagyással számolnom, vagy ebben már van mozgásterem. A pánttal mennyi állítási lehetőségem lesz?
Nekem is az a bajom, hogy fát kellene vennem. Nem sok fogy végül is, mert egy télen elfűtögetek 1-1,5 m3 fával, de mára az is több 10e Ft...
de még keresem a megfelelő használt klímát. 5-7 KW körüli kellene, oda az se baj, ha on-off, de fűteni tudjon és szakszerűen legyen leszerelve, a kültériben a gázzal, különben nem éri meg használtan.
De egy 5 KW-os kb jó lenne, mert az gyorsan meleg levegőt csinál. Persze a tárgyakat-falakat nem melegíti be, de ott úgyse gatyában vagyok.
Tavaly télen azok voltak a nehéz napok, amikor megraktam fűrészporral a kályhát. Na az égett fél napig is és a +5 fokból még 12-őt is csinált fél nap alatt. Az nem vált be ;-)
Akkor jó. De mindegy is mert ahogy néztem max 1200W dugható bele így a körfűrészt vagy a Rotexet ezzel már nem tudom használni míg a CTL 26 2400W-ot is elbír. Én arra pályázom, de még lesz vagy két hónap mire eljutok odáig. :)
A klíma nekem is jól jönne a műhelybe, a gázkonvektort nem kapcsolom be mert a gatyám is rámegy, jelenleg egy jancsikályhával tüzelem el a sok hulladékot. De ez sem lesz mindig ennyi, amit látok előre terveimet, azokon alig lesz hulladék. Néha veszek a tescoba tömbösített fűrészpor téglát 1-2 csomaggal, az nagyon jó meleget ad és sokáig is ég. Hamuja szinte nincs is.
Jól gondolkodol , ez is volna a lényeg amit leírtál. Nekem sajnos nincs időm egyszerre pénzt is keresni meg barkácsolni is. Az utóbbi 5 évben hozzám se járt mester ember .
Kezdem az egyszerűbb verzióval. Kell két darab szénrúd, valami böszme nagy elemből (laposelemet használtam) és egy hegesztőinverter. Egy kicsit macerás a két rúd közti távolságot tartani, de helyben elég meleget állít elő (PC-kből kitermelt kétes minőségű aranyat megolvassza - bár azt a nyolc grammot szerintem még mikróban is meg lehetett volna). Füstöl mint a dög, a pajzs alá nem árt valami maszk sem. Ja, kb. fél perc alatt ég le a két rúd, ennyi idő áll az ember rendelkezésére...
El kell lopni az asszony porszívóját, kell nézni egy darabka acélcsövet (kb. 1m, az sem baj, ha még hosszabb és van hozzá könyök), szigszalaggal vagy egyéb módon rágyógyítani a porszívó csövét az acélcsőre. Kelletik ásni egy kisebb gödröt, úgy hogy az aljára kerüljön az acélcső (ha könyök is van, akkor értelemszerűen nagyjából felfele álljon), a földet meg úgy kialakítani, hogy felfele irányuljon a levegő. Egy-két zsák grillszén, begyújtani és amikor már ég, akkor porszívóval megfúvatni (a kompresszor nem igazán jó erre a célra - kértem kölcsön egyet). A tetejére valami vastagabb vasdarabot rádobni(milyen szerencse, hogy volt itthon sparhelt platni), oldalt hagyni egy lyukat, amin be lehet dugdosni a vasdarabot és kezdődhet is a móka. A rezet meg lehet olvasztani vele (anyádat fogod te lemezárban felvásárolni a harminc kiló vörösrezet - gondoltam a darázstelepen, anyám nem egy virágcserepe bánta a mutatványt)...
Én azért törekszem rá, hogy amit vásárlok csináljak olyan értéket hogy , mert azért veszem őket hogy magamnak és szűk környezetemnek értéket állítsak elő. Nekem az árukat megdolgozták a gépek, pedig ritkán használom őket. Azért nem akarok gépet venni ,mert csak a gyűjtőszenvedélyem birtoklási vágyam kielégüljön, tudom nagyjából mit akarok, mik a korlátaim, anyagi lehetőségeim és ebből mit tudok én kivitelezni mostanság vagy a gépvásárlás előtti időben, mivel járok jobban.
TLDR.: a gépvásárlásaim összértéke legyen annyi (sajátmunkával a kivitelezés) mint az előállított érték mintha vállalkozó (kft) csinálta volna, de így a gépeim is megmaradnak és a késztermék is ott áll.
Párszor én is lenulláztam magamat , a legdurvább az volt mikor megvettem Németországban a bosh marógépemet miközben tudtam hogy egy hétig nem lessz mit egyek ha megveszem. Szőlő alma körte dió volt a menű. Meg keresgéltem flakonokat amiket bedobtam az autómatába 25 centért. De soha többet ilyet.
Látom nem vagyok egyedül ,mindig kell valami szerszám. Csakhogy lassan több pénzemben állnak a szerszámaim mint amennyi értékű munkát végeztem velük. Talán ettől is hobbiasztalosság a neve amit csinálunk.
Amúgy ma szinte vettem egy összecsukható széket protótipusnak csak nem tudtam volna elhozni , motorral voltam a városba.
Igen, minden rendben volt ,belepte a pókháló a mühelyemet , túl vagyok egy nagy takarításon , levakartam a rozsdát a hússütő tárcsalapról is. Szóval lassan beindul az élet.
Még annó valamikor kértem tőletek, hogy nyugodtan írjátok meg az észrevételeiteket a videó vágásról is. (az természetes hogy magáról a munkáról is) Akkor is kaptam egy-két tanácsot, melyet ha lehet alkalmazok is. Szóval kértétek hogy az elején is mutassam meg a készterméket, és a végén is. Megtörtént. Szerintem. :-)
Helyesbítek, végül eltörött, majd kiegyengetve meghegesztettem, ahogy szerettem volna hogy alakítás után álljon és közel 2 évvel később idén nyáron még egyben volt :)
Én is azért próbáltam meg, de csak egyszer az is sufni megoldás volt a semmi közepén este 18 órakor kellett valami megoldás és a hegesztő pont kéznél volt, de más hőforrás nem. Akkor nem jött be, az anyag is a fene tudja pontosan milyen lehetett. Szóval ki tudja, lehet kivitelezhető is.
Ha érdekel valakit egy Einhell BT-BD 501 oszlopos fúrógép (lásd ITT), az enyém eladó lett. Jó állapotú, keveset használt, a márka (és rokonai) erősségeit és hibáit szerintem elég sokszor kiveséztük már itt.
Hajlítani meg fogja tudni meggypirosan is, de ezzel szépen ki is lágyul majd az anyag tehát utána hőkezelnie is kell. O1-re 800-850 elég? Végül is ha elég hosszan marad azon a hőfokon és tiszta ausztenitté tud minden válni akkor gyors hűtéssel megindulhat a martenzit kiválás. Gondolom vastagság mm-enként 5-7 percet előír a hőntartásra.
Kétszer próbáltam, egyszer egy Beta csővágót. Mivel ahol a műhelyen van, a falusi barkácsboltban (!) akár szálanként lehet venni öntvény pálcát, vettem 2 szálat. Valami 800 ft volt egy szál, ha jól emlékszem. Na a csővágót teljesen szétolvasztgattam, de több eredmény nem lett. Igazából csak próbának szántam, nem volt pótolhatatlan dolog.
A második pedig egy fémtestű kézi gyalu "lever cap" része. Azt épp csak megpróbáltam, mert esélyt akartam hagyni a keményforrasztásra. Azzal sikerült, de elég rendesen át kellett melegíteni, hogy meg tudjon folyni réz pálca. Használtam folyasztószert is, ennek ellenére nem bíztam a sikerben.
Öntvényt nagyon kevesen tudnak hegeszteni, és ők is bizonytalanok benne, mindig elmondják előre, hogy felelősséget nem vállalnak. Az a szokása a dögnek, hogy a varrat mentén reped tovább :)))
Komoly előmelegítés kell neki, 350 fokot simán elbír, és onnan kezdődhet a játék.
Nekem a régi, 150 éves könyvvágómon volt egy eltört alkatrész, alig találtam rá szakit. Megcsinálta becsülettel, jó is lett, de mondta, hogy drukkolt ő is hozzá.
A reszelők elvileg wolframos ( vagy egyéb ) ötvözött szerszámacélból készülnek, aminek a hivatalos leírások alapján saját hegesztő elektródája van. Ugyanakkor a gyakorlatban lehet a háztáji rutilos pálca is megtenné ( a leírása szerint gyengén ötvözött acélokhoz is használható).
Öntöttvas hegesztésnek sok apró részlete van, de van hogy azokat betartva sem sikerül van hogy azok nélkül is sikerül a hegesztés. Gondolok itt pl. az előmelegítésre, a repedés végének elfúrására, rövid varratok készítésére, vagy pl a hegesztést befejezve a meleg a varratot kalapálni stb. Youtube-on sok angol nyelvű videó mutatja meg a tutit, ami vagy bejön vagy nem. Az is egy dolog, hogy az öntvény pálca nagyon drága.
Inoxot megfelelő elektródával többször hegesztettem már. Öntvényt nem sikerült (elvileg hozzávaló elektródával sem), csak sárgarézzel tudtam megforrasztani. Ez utóbbi kudarc könnyen lehet tudás hiány.
Ahogy írtam is - nincs tapasztalatom ebben. Ha 1100 fok kell (?) arra könnyen lehet, hogy kevés lesz. De ha elég kicsi a katlan (? kipróbálja és kiderül...) . De ez már a hőkezelés része, valószínűleg meghajtani meg tudja valamivel kevesebb hőnél is.
Az O1 acél edzésére (tudom, ez nem az) 800-850 fokot ír a gyártó.
Amit az tud bővel elég vastagságban, a kérdés inkább az, hogy az anyag hogy viseli a dolgot.
Plédának okért inox anyagot vagy öntvényt nem lehet csak úgy hegeszteni, mind2höz spec pálca kell, az öntvénynél ha jól tudom ráadásul elő is kell melegíteni a megmunkálandó darabot.
Én nem bízom ennyire a dologban, a rofire szerintem kevés lesz. De ne legyen igazam. Ha élénkpirosra tudja hevíteni az már akár jó is lehet de még jobb lenne a kicsit sárgásabb árnyalat elérése. (1000-1100 fok). Lehűtés szigorúan olajban, a reszelőnél még így is megvan az elpattanás veszélye. Túl hosszan sem szabad melegíteni mert kiég a szén, és túl gyorsan hűteni sem jó. 8-10 perc melegítés és egy perc hűtés a szobahőmérsékletig. Utána vissza kellene ereszteni egy kicsit, mondjuk 200 fokos sütőben egy óra elég neki.
Talonban tartom az 5letet, de ezt utoljára hagynám - mert a hegesztőtudásom is a nagyon kezdő felé konvergál.
István: olyan kályhám nincs, amiben ilyen kis vasat tudnék melegíteni (van egy nagy cserépkályha a nappaliban, de mire abba betüzelek ... meg jó lenne nem az egész ráspolyt felmelegíteni).
Én most egyelőre bízok az egyik tippedben, a koncentrált, szűk helyen való hevítésben.
El tudom képzelni, hogy működik - bár nem próbáltam sose ráspolyt hegeszteni. Egyáltalán hegeszthető anyag az? Mármint így házilagosan, mert ugye hozzáértő kezében megfelelő eszközökkel szinte bármi...
Most lehet, hogy megköveztek, de mi van, ha elvágod és derékszögben összehegeszted azt a ráspolyt? Az éle nem is fog annyira felforrósodni, hogy elvessze a keménységét.
Ez a köcölle, amit linkeltél, már a jobb "forrasztópisztoly", de az 1800 fok költői túlzás.
Azt megengedem, hogy a levegőt melegítve a gázláng egy pontján elvileg lehet ennyi mérni (?), de a gyakorlatban az a 10 mm-es cső keményforrasztása is úgy biztos, ha teszel valami hőpajzsot a forrasztás mögé. Ez mondjuk 7-800 fok lehet? Nem tudom pontosan mennyi.
Nekem van egy olyan, aminél 22 mm-es cső keményforrasztását ígérték, de nem igazán működik. 15-ig még jó.
Úgyhogy vettem egy kis oxigénpalackos hegesztőt, de annak is ki kellett fúrnom a fúvókáját, hogy valamit tudjon.
Így mondjuk 15 perc tiszta égésidő alatt kiszipákolja egy kilós oxigén tartály tartalmát, meg egy harmad gázét. Az 6500 + 600 Ft.
Na ezt mindig meggondolom előtte, hogy tényleg ezt kell-e használni, mert a készpénz kellemesebb elégetésének számos módja eszembe jut olyankor...
Sok videóban látok ytong téglát de obiban lehet kapni samott téglát is, pár db nem vészes ár és hát az mégiscsak kályhák bélésének van tervezve :)
De lehet nagyobb konzervből is készíteni, vmi gipsz/betonszerű anyaggal kiöntve, sajnos nem néztem meg ilyen szemmel a videót, de Te úgyis megtalálod :)
Egyébként ha hajlított verzió a cél: az imbusz kulcs a legegyszerűbb megoldás :) állítólag (több videó is ezt mondja) a legócskább is megfelelő anyagból van, legalábbis ilyen célokra.
Ó, rajtuk már "túlvagyok" :D Igen, néztem, nem is annyira vészes a késár.
De ahogy Istvánnak is írtam: most megpróbálom - amit csak lehet/tudok - saját megam csinálni, puszta kíváncssigágból. És ha véletlenül még jól is sikerül - akkor mehet használatba is.
Ereszalja lambériáztunk több házon, más csapatokat is néztünk, mindenki tűszegbelövőt használt, mi Makitát, nem a nútba hanem a felületébe, nem csúnya a tűhegy alig látszik, ha vki kézzel akarná szegezni jobban látszana a kalapácsnyomok miatt, a csavarok is sokkal jobban látszanának.Szerintem ez a leggyorsabb módszer, elég erős is. Nyilván kell hozzá kompresszor, cső,pisztoly-- ezért 0 fok környékén ha vki ilyet csinál a pisztoly befagyhat, a levegőszállító csövek is, hiába van vízszűrő a kompresszoron meg minden alkalommal kiengedve belőle a felesleges víz.
Egy ilyen kis kézi router hasznos tud lenni, mondjuk tisztításhoz.
A késanyag hajlításához akár elég lehet annyi hő, DE:
1. hangsúlyozom, nem értek a fémhez, csak kicsit olvasgattam
- ha pl egy vésőt akarna az ember hajlítani, akkor (ha elég jó anyag) nem feltétlen elég a melegítés, hanem
- ki kellene lágyítani az anyagot, majd újra edzeni
- ha a második, ferde késes verzió készülne, akkor nem kell hajlítani.
Amúgy ez a Rothenberger elég lehet, pláne ha készítesz (nem kell nagy valami, csak mondjuk 3 tégla) egy hírtelenített katlant, ami ott tatja a hő nagyobb részét, akkor el tudom képzelni, hogy 900 fok körüli hőmérsékletet elérj, de az nagyjából a határa lesz egy ilyen kis forrasztónak. Csak úgy szabadon kézben tartva úgy gondolom legalábbis, hogy kevés.
Ha már kalapálgatni kéne, akkor lehet, hogy inkább csapágy acélt használnék ilyesmire. Bár a reszelőt is több helyen írják. Elég sok helyen le van írva egyszerűbb hőkezelési eljárás (melegítés, edzés, megeresztés). Aztán biztos, ezeregy buktatója van ennek.
Az a jó ebben, hogy lehet vele játszani különösebb következmény nélkül. Nem biztos, hogy minden sikerül, dehát ez nem pénzre megy.
Nekem ilyesmi "router" plane jár az agyamban egy ideje, ez is hasznos tudott volna már lenni jó párszor. No meg egy ilyet kezdőként megcsinálni egy fokkal egyszerűbb, mint a nagyobb simitó/egyengető gyalukat.
Korábban itt olvastam, hogy régi reszelőkből lehet jó vésőket, faeszterga késeket csinálni, gondolom jó lenne ilyen gyalukésnek is. Régi ráspolyoknak bőviben vagyok.
A kérdés csak az hogy az első típusnál hogy tudom meghajtani -> ha megizzítom a hajlítási pontnál szeretni fogja-e a hajtást-kalapálást. Sosenem csináltam ilyet. Pl szerinted egy ilyen elég lenne a melegítéshez? Ez van otthon.
Nálam egyébként komolyan tervben van ez, idő hiányzik egyelőre, most fontosabb dolgok vannak.
De már lényegében minden van hozzájuk. Annyira el vagyok vetemülve, hogy meg fogok próbálkozni gyalukés hőkezeléssel is (nem kovácsolással, csak hőkezeléssel). Az O1 acélból szereztem be 3,8 mm vastagot, az elég merevnek tűnik. Az O1 állítólag viszonylag megbocsátó a hőkezelési hibákkal kapcsolatban. Van pl. egy békám + egy Record gyalukésem, azt egy fagyaluba simán beépíthetném, azt hőkezelni sem kell.
Egy ilyen épp megfelelő lenne
Jövő hét végén már rendes szolgálatba helyezem magam a műhelyben, mert most 3 héttel vagyok még csak a sérvműtét után, még most az emelgetésre vigyázni kell. Az itiner szerint 4 hét után már 20 kiló mehet. (sose voltam még ilyen kripli).
Addig csak motoszkálás, de lehet, hogy pl holnap gyorsan elkezdek egy kis komódot, mert nem találunk megfelelőt ;-)
Régen - több, mint 10 éve én is voltam egyszer-kétszer. Néha lehetett jó darabokat fogni.
Vasárnap pl véletlen elkeveredtem a Maglódi úton levő piacra itt Bpesten.
Ott volt egy ember, aki szétszerelt szerszámgépekből árulta a bontott alkatrészeket. Kapcsolót, motor forgó- és állórészt, stb.
Az más kérdés, hogy fogalmam nem volt, milyen kellene, de van pl. egy leégett 125-ös Metabo flexem (nagyon a barkács vonalból, mert ami az ipariból van, az megy, mint az idő...), szóval ha ezt tudom, érdekes lehetett volna elvinni.
Az mindegy hogy miből, elég lenne csiszolni. Ha valaki elvállalná, akkor általa magadott helyre elvinném a tárcsát szívesen. Mert valahogy rögzíteni is kéne a tárcsát a fához. Talán úgy lenne a legegyszerűbb, hogy 2-3 helyen a fa akármi tárcsa tetejére csavarozni valami derékszögben meghajlított kapcsot, aminek a vízszintes része a két kerek lapból álló telefontárcsa rétegei közé lenne bedugva, és így odaszorítaná a fához. Nem tudom érthető e amit írtam:-).
"Megvettem a harmadik cseresznyés vésőt s akkor jöttem rá hogy a három árából lehetett volna venni egy szettet ami hat darabból áll . "
Néha csinál az ember ilyen vásárt, de értem én azt a pillanatot is amikor megkívánod/megveszted. Én most voltam először a miskolci régiségvásáron, vasárnap (azt mondják már vagy 10 éve van :D jó kis lokálpatrióta vagyok mi?), elképesztő ami ott volt. Ha a vesémet eladnám se lenne annyi pénzem anit ott el tudtam volna verni.
Asztalos szemszögből nem volt nagy kínálat, régi fagyaluk, vésők - amiből faternak is van, de fagyalut inkább csinálnék semmint vennék. Viszont ... a 60 darab szorítóm mellé nekem is kellett még kettő. Egy bácsika árulta. Eleinte elmentem volna mellettük, mert olyan "obisnak" tűntek. Közelebbről megnézve azonban vakahogy masszívabbnak tűntek. 2e/db-ért árulta, a kettőt ideadta 3e-ért.
Hazavittem,. és jól rémlett. Ugyan hasonlítanak, de ez jóval masszívabbnak tűnt. Bal oldalt egy obis (Ellix) 600-as szorító, a jobb oldalon a vásáros 300-as. A 300-as súlya majdnem pontosan 1300g, a 600-asé meg 1220 környéke - szóval jóval több anyag van a kisebben.
Meg megfájdult a szívem egy 150-es satut otthagyni, alku tárgyát képezte a 15.000 Ft-os ár. Ezen még kovácsolni is lehetett volna. Cserébe 60 kiló volt, és nekem most hatot megemelni is kihívás.
Helyette vettem egy CKM pókernaptárat, meg bicskám nem volt sosem, és vettem egy kis aranyost:
Blokkgyaluból nagyon király a pár hete tárgyalt Lie Nielsen ;-)
Nade a régiekből én a 018, 60 1/2, vagy 9 1/2 típusokat venném, mert ezeknél állítható a kés előtti rés. A 018 és a 9 1/2 szinte ugyanaz a gyalu, csak a marok része nem egyforma. Többek szerint a 018 fogása kellemesebb. Nekem egy 9 1/2 van. Ezek 20 fokos szögben tartják a kést.
A 60 1/2 ben 12 fokos szögben áll a kés.
Néha érdekes dolgokat dob fel a rendszer (mondjuk ezért nem adnék pénzt)
Ha jól tudom, a eredetileg a Marples cég gyártott olyan fatestű gyalukat (ezzel a formával), amibe beletették a Bailey által tervezett békát és kést, vagyis lényegében ez egy Bailey mintájú gyalu csak fa testtel.
A Marplest is (akárcsak a Woden céget) megette a Record A '60-as évek elején, de elképzelhető, hogy gyártották egy darabig a korábbi termékeket Record néven.
Nem teljesen! Azért nem ártana a hengerek közötti lukakat megszüntetni, mert ott huzat keletkezhet. Ehhez a lócitrommal kevert csemperagasztót balkézzel fanglival becsapkodva szokott beválni. Utána az egészet meg kell áldani, még az is sokat segít. A mérések szerint legalább 1-2 fokot.
Mondjuk a vezetékes gáz annyira büdös, hogy nem is értem hogy nem érzik meg idejekorán a szivárgást. Egy belvárosi kislakást újítottam, amikor az órától úgy fél méternyire burkolás közben megütötte az orromat a szaga. Körbespriccoltam mindent, hát a millió éves óra bekötésnél fújt egy-egy apró, gyufafejnyi buborékot fél perc alatt a kóc között. Beszóltam, 1 órán belül ott voltak és megjavították.
A múlt évezredben foglalkoztam öngyújtó töltéssel is vagy 8 éven át. Ott szagtalan gázt használtunk, még szagról sem lehetett érezni a szivárgást. A Teleki téren dolgozó kolléga alaposan be is nézte a dolgot, a fél piacot lerombolta. Ebédelésből visszatért, a csikkjét ledobta, eltaposta és már látta is a futószőnyeget, mint a filmeken... 30 kiló vasból álló kulcsmásológépet láttam bugába olvadva utána a helyszínen. Hosszú pör kerekedett.
Van Önök között olyan budapesti hobbiasztalos, aki el tudná véllalni ezt a kisebb munkát? Vagy tudnának valakit ajánlani Budapesten, akihez fordulhatok ezzel? Unokáimnak készítünk egy úgynevezett matatótáblát, olyasmit ami a mellékelt képen is van. Egy dolgot nem tudunk megoldani, a telefontárcsa felszerelését. Az általunk hozott telefontárcsát a valami fa keretbe kellene rögzíteni, úgy mint a képen is látható. Nem fontos hogy kerek legyen ez a fadarab, csak tudjuk rögzíteni tárcsástul a táblára. A tárcsának a hátulján vannak az alkatrészei, ezért kell valami fatégely-szerűségbe rakni.
Na erre írtam, hogy én nem kockáztatnám a gázszerelő papírjaimat, mert elég drága és hosszadalmas megszerezni...
Ez akkor is így van, ha egyet tudok érteni azzal, hogy ez (is) túl van kissé szabályozva, mármint a gáz témakör.
A gázóra után olyan alacsony nyomás van, hogy a gáz simán elmegy akármilyen csövön, de azért amikor látjuk a hírekben évente azt a néhány gázrobbanást, akkor azért elgondolkodik az ember. És azon túl, aki ott volt a robbanásnál, annak sem lennék a helyében, aki az esethez kapcsolhatóan szerelési hibát vétett vagy nem tartott be előírást.
Ha jól sejtem ez is az a 8 ezer forintos fajta ami nekem van ... sztem próbáld ki, lehet hogy rájössz te is mekkora gagyi és nem is fog kelleni, aztán simán visszaküldöd inkább.
Ne tedd tele a prést, hanem 5 centi alma után tégy egy -egy vékony kerek falapot úgy sokkal jobban fogod tudni kipréselni. (Gondolom le fogod darálni valamivel...? Ágaprító pl. tökéletes és olcsó darálónak.)
Ami a pasztörizálást illeti én próbáltam úszófedeles fémtartályban egyszerre felfőzni mustot, majd úgy tárolni, de az sajnos nem jött be. Egy 12 szeszfokos bor már eláll benne, de a felfőzött szőlőlé 2-3 hét után megbuggyant.
Mustot csak lezárt italos üvegben sikerült tartósan eltenni.
Nem követendő példaként írom, de egy (egyébként elismert, és jóhírű) gázszerelő ismerősömnél a hátsó épületbe telente locsolótömlőben van kivezetve a gáz a konvektorhoz. :D
A gázos dolgokkal akkor van gond, ha be akarod tartani a szabályokat. Mert akkor drága lesz a dolog.
Ha nem, az más kérdés, de én nem merek ezzel játszani, mert igen nagy eséllyel nem lesz semmi gond, de ha mégis, akkor nagyon megizélik az embert pluszban
Pedig az a múltkor linkelt négyes Record jó volt ;-) abban biztos vagyok - bár valóban 12500 -ba került postával együtt. A gyalu csak 5500 volt a többi 7e a szállítás lett volna.
én ennél racionálisabb vagyok. egy ilyen gázizé anyagáron 200ezer, plusz felszerelés. ennyi pénzből egy 10ezer forintos elektromos hősugárzóval elfűt9getem a műhelyt pár évig.
Az a kevesebb. Fel lehet kapni egy kabátot és kész. Viszont a meleg levegő páratartalma hipp-hopp csapódik le a nagyobb hőtehetetlenségű tárgyakon. Padló, gépek, fém szerszámok....
Érzésem szerint normál külső páratartalom (nem ködös idő) és max néhány mínusz fokig működőképes lehet a gázos fűtés. Addig talán nem kerül annyi égéstermékből származó víz a levegőbe, hogy a melegedéssel száradó levegő páratartalma a hideg tárgyakra ne csapódjon ki.
Kevés a helyem egy faltól (OSB) távolabb helyezett kályhára + a kémény megoldása is problémás. Lehet, hogy egy parapetes gázkonvektor lenne a legegyszerűbb, de 100eFt körüli összeget nincs kedvem ebbe fektetni.
Most almalevet akarok préselni szőlőpréssel kint láttam floh markt on egy 70 éves bácsika préselte, a présbe egy szűrű szövetet tett és mondta hogy 100 kg almából 60 liter levet tud kinyerni. ha nekem is összejön bár 50 liter akkor már elgondolkodok valami pasztörizáló cuccon is . Egyelőre csak frissen fogyasztató lé lesz .
Fűrészelni is nekifogok nemsokára ,csak kicsit még hűljön a levegő sok tervem van :D
Újra itthon,most már így is marad jó darabig . Két alkalommal összesen 3 hónapot lehúztam Németországban. Most már a tököm tele van szőlővel s a mezőgazdasági munkával .
Megvettem a harmadik cseresznyés vésőt s akkor jöttem rá hogy a három árából lehetett volna venni egy szettet ami hat darabból áll .
Nekem már mindegy, de ha valaki venni akar érdemesebb szettben gondolkozni.
Amúgy nekem azért az a bajom a gázos kivitelekkel, hogy ha PB gáz, akkor egy rendes teljesítményű fűtőtestnél cserélgetheted a palackot elég gyakran, a vezetékes gázhoz meg gázterv, stb... (legalábbis én nem tenném fel papírok nélkül, nem kockáztatnám a drágán szerzett papírokat)
"De ezen nincsenek akkora lyukak, hogy átmenjen rajtuk egy csavar!"
Ebben az esetben nyilvánvaló, hogy vagy szemérmetlenül hazudok, vagy valamit szívtam a lambériázás előtt és azt hittem csavarozok, pedig valójában szögeltem.
Az ereszalja lambériát - legalábbis azok, akik nekem dolgoztak az elmúlt években - inkább csavarozták, nem szegezték. Mondjuk nem is próbálkoztak rejtett megoldással ;-), de ez nem is volt lényeges.
Amit elsőnek linkeltél, az elektromos. Amit másodiknak, az gázos, lényegét tekintve pont mint egy gázkonvektor. Viszont a felületi hőmérséklete magas, nem lehet megérinthető helyre telepíteni, meg a sugárzási szögge is olyan, hogy ha közel van, akkor kis területen nagyon meleg, messzebb meg semmi. A kisebb teljesítményűen minimális telepítési magassága 3.5méter, a nagyobbaké jóval több. Dolgoztam raktárban, ahol ilyen van, munkához teljesen klafa. A tárgyak langyosak, és nem fázol, miközben a levegő az 10fokos csak.
10 éve hajópadlót nútba szegezve rakták fel az eresz alá a szakik. Nincs semmi baja.
De mondjuk én úgy raktam fel az OSB-t a plafonra, hogy még a vonalba csavarozással sem sokat törődtem. Néha nézek csak a plafonra és akkor sem azt, hogy hú, de csálé az a csavarsor :)
A gk csavar elég jól "rejtőzködik" is OSB-ben.
Ha lambériával "kellene megcsinálnom" kicsapnék egy vonalat a tartó fára és látszó szegezéssel. Vagy nútba, de akkor ugye a dornis beütéssel kell játszani.
Szerintem a csavarozás nem gyorsabb a szegnél. Ha megnézel egy ács csapatot, keveset csavaroznak.
Értem - ez az egész infra fűtésre jellemző tulajdonság. Ez benne a "turpisság".
Japánnak vagy hollandnak kell lenni ahhoz, hogy valakinek ez maradéktalanul megfeleljen...
Arra mondjuk nem gondoltam, hogy nálam sincs a műhelyben a beton alatt szigetelés, mert akkoriban nem gondoltam rá. Illetve olyan 1,2 millióból építettem az 50m2 műhelyt, ami már 12 éve sem volt könnyű.
Apósoméknál 2 db ilyen infrasugárzó is van. Klasszikus fűtésre alkalmatlan, bárki bármit mond. Mondom, miért:
Ez a készülék nem a körülötte lévő levegőt fűti, hanem a sugárzási szögébe eső első szilárd tárgyat, ami elnyeli az infrasugarakat.
Komfortérzet növelésére jó, ha olyan helyre van telepítve, ahol az ember hűvös időben tartózkodik. Pl teraszon a székek fölé, íróasztal fölé stb.
Tehát a helyiség többi részét nem fűti, illetve csak úgy, hogy a "besugárzott" tárgyak visszaadnak valamennyi hőt a levegőnek is.
Azért alkalmatlan pl. téli műhelyfűtésre, mert az alatta lévő betont/padlót fogja melegíteni, ami aztán rögtön viszi is el a hőt a talaj felé ahelyett, hogy a levegő melegedne.
Ennyiért nem jellemző, még ha most nem is a legszebb. Ezt a márka alig évtizedig volt életbe az ötvenes években, de aztán beolvasztotta a Record cég.
Pár évig még ment a gyártás az eredeti Woden márkanéven, aztán leállt.
Azt olvasni róluk, hogy kiváló minőségben gyártották a gyalukat, pl a No4-es jellemzően kb fél kilóval nehezebb volt a vastagabb anyagok miatt, mint a Stanley vagy a Record.
Én ekkora jointert nem akarok, de hátha valaki más.
Ezen én is gondolkodom most, mert egy olyan fás kályhám van, ami ugyan teljesen jó, de a hozzá szerkesztett kémény már nem az. Kellene hozzá egy kéményt építeni, ami 200e Ft alatt nincs meg. És akkor még nincs fám.
Ráadásul nekem 50 m2-em van egyelőre. Szóval azon gondolkodom, hogy egy fűtős klímát szerelnék fel - bár tartok a portól. Mondjuk egy klíma beltéri egysége eléggé egyszerű, de "elé" kell szerelni valami porszűrőket, különben nem lehet olyan gyakran takarítani, mint kéne.
5 KW-os klímára mindenképp szükség lenne a méretek miatt.
A magam részéről ezt látom leginkább gazdaságos megoldásnak egyelőre.
Én nem rajzolok, csak a kész terveket építem össze. A köztes lapok szabását én is mindig egy fogással szabom, így biztosan egyforma lessz mind. Köszi a hasznos infókat, ez a fakeretes ötlet sem rossz átgondolom.
Részemről én nem szórakoznék ilyen rögzító pöckökkel, simán átmenő csavart használnék. Ha az ember nem elrejteni akarja, hanem 'kiemeli' a környezetéből a csavart, akkor - feltéve ha normális a kivitelezés és csak is akkor, még díszítő elemként is funkcionálhat. Értem én a normális kivitelezés alatt az egyforma távolságokat és az egyenes szigorú tartását, illetve a megfelelő csavar felhasználását - pl. szerintem simán elmegy egy fekete színű, keresztfejes vagy imbusz csavar, szép nagy fejjel, de hát... Ízlések és pofonok.
Az egyik szobábana falat nútba tűzőszegeztem, a másikban ezt a kapcsot használtam, de szegezve. Igazából nincs különbség. És ahogy mondtad van az átmenőcsavar . Ha tudod vonalra rakni a csavarokat annak is megvan a maga bája.
Igen van, felejtsd el, legalábbis hosszú idős használatra.
Iszonyatos mennyiségű oxigént eszik és egy óra alatt megfájdul a fejed még ha egy nagyobb 60 nm-es műhelyben használod akkor is. Hivatalosan nem is lehetne olyan helységben használni ahol emberek vannak. Erre a célra van gázos "Siesta" kályha aminek az égéstermékét kivezetheted.
Én amúgy azt csinálom, hogy amikor télen mínusz 10 fokban beesem a műhelybe akkor beindítom a gázos cuccot az marha hamar megszűnteti fagyos hideget és meglangyosítja a belső felületeket. Nem is tudom talán 15-20 kW körül van a legkisebb 40 centis is. Megy mondjuk 30-40 percig addig kint elszöszmötölök. Elzárás után egy gyors de alapos szellőztetés a kétszárnyú ajtó teljes nyitásával egy-két percig..
Ajtó zárás után meg beindítom az elektromos hőlégfúvót a munkaterület felé irányítva...... És nem fázom. :)
A cégnél a konyha plafonjára ilyen kapoccsal tettük fel kb. 1,5 éve. Gyors, haladós, ha kell akkor könnyű bontani. Mellesleg szebb is, mint a tűzőkapcsos megoldás.
Még nem vettem meg a kapcsot. Látom, hogy különböző méretek vannak, ezzel a részével nem lesz gond. Azzal sincs, hogy nem szögelem, hanem csavarozom, az fel sem merülne bennem, már csak azért sem, mert ezerszer könnyebb és gyorsabb csavarozni. Hanem arra voltam kiváncsi, hogy ez a kapcsos megoldás a go-to megoldás, vagy van egyáltalán más is? Nyilván azon kívül, hogy átmenő csavar... :D
Először is, a kapocs biztosan ahhoz a lambéria vastagsághoz való mint ami neked van? Oldalfalon nem annyira kritikos max recseg, de a plafononn én tartanám magam a kánonhoz.
Mésodszor pedig igen. Ha a méret stimmel és valóban 4 mm-es kapocsra van szükséged akkor ne kalapáccsal szöget hanem 3x25 vagy 3x30 mm-es csavart bele. Én pl kapcsonként kettőt tennék, de én félős vagyok :)
Vettem egy keresztorsós Müller-satut a SZERSZÁMX-nél a múlt héten. A hétvégén akartam kipróbálni, kibontom és akkor látom, hogy az alsó tengely kissé el van ferdülve, a végzáró csavar vagy 45-fokban áll. Valószínűleg a futár vagy a cégnél leejtették és elferdült. Lehet, hogy helyre lehetne ütni, de én a reklamációnál döntöttem. Vasárnap írtam nekik levelet, ma próbáltam beszélni velük, de nem is vették fel a telefont.
Azt hiszem, itt kialakult egy kis félreértés. :)) A kastélyom "még" nem épült fel, és a kastélyparkból is csak annyi van "kész", hogy a szomszédasszony nem bír a majd 2000 m2-es telkével, főleg, mióta a gyerekei külföldön tanulnak. Ő meg éppen most költözött ki Svájcba pár hónapra kipróbálni, jobb-e ott az élet (mellesleg ideházasodott, de elvált echte német a hölgy). Szívesen ránk bízná a kertjét, még csinálhatnánk is rajta, amit csak akarunk, de nem lehet tudni ezek után, mi lesz az ingatlanja sorsa. Így meg akkor sem vágnék bele semmibe, ha lenne rá pénzem, időm meg minden más.
Azt gondoltam, meg talán írtad is, hogy miért lett ekkora az ablak, és ez bizony fontos szempont. Az én műhelyemben is elfogytak a falfelületek, pedig még tudnék mit odaaggatni, vagy csak szerszámokat odarakni.
Ne legyél irigy, építs Te is egyet a kastélyod mellé! :)
Hetekig feszengtem az ablak kérdésen... végül az döntött, hogy így jobban ki tudom használni a falfelületet, ha meg dolgozni akarok, akkor kétszer ennyi fény mellett is villanyt kapcsolnék. Az ajtónak viszont mindkét szárnya üveges.
Van itthon néhány álmennyezetbe való LED panel, kipróbáltam őket már egyesével, érzésre bőven elég lesz a fényük. Kiderül majd, hogy kiderül-e.
Bakker, amikor meglátom ezeket a képeidet, mindig irigy vagyok. :)
A szomszédban egy egyedül maradt hölgy lakik jó nagy telken, asszonypajtás meg régóta álmodik a kertjéről, hogy megvehetnénk, csinálhatnánk oda kastélyparkot. :) Van is rajta egy régi téglaépület, kb. ekkora, mint a tied, de éppen nemrég omlott be a teteje. Ha kicsit fiatalabb lennék, vagy csak több időm lenne, szívesen lemásolnám ezt az épületet, most 9 m2-es műhelyben szorongok. Én egy kicsit több ablakot raktam volna rá, de nagyon tetszik.
mivel rajzolsz? a szögeket le kell tudd olvasni a rajzolóprogramban, nem kell méregetni.
hogy ez a cucc összeáll vagy sem, a szögeknél szinte jobban múlik a pontos hosszméreteken. meg tapasztalat és trükkök ismerete. a cnc-vel leszabott legó is csak akkor lesz könnyen összerakható, ha ismered a trükköket.
pl az él-lap találkozásokhoz lehet hornyot marni, akár szögben, és akkor nem vonalra, hanem ütközésre lehet összerakni.
vagy hogy mivel körben minden elemnek ugyanaz a szélessége, egy beállásból vágod le széltében az összeset.
vagy hogy az összeállításhoz a rajzra szögelt fakockákból csinálsz egy kalodát, amiben a lapok szépen megállnak maguktól, lehet igazgatni, derékszögelni, aztán szorítózni, és a két oldalát csak ha megszáradt, akkor rátenni.
Kezd kicsit zavaros lenni a problémafelvetésed. :)
Hogy miből mekkora kell és hova milyen szögek, azt ki kell és lehet számolni. Utána kell keresni egy helyet, ahol képesek pontosan dolgozni - ez valóban kihívás.
Köszi a tippet. Nyák-gyártó cégnél dolgozik itt egy ismerősöm, kaptam szuper eldobható kezeslábast. Egyedül a csuklóm környékén van egy pici bizsergés, amúgy védhető a dolog.