A Német-Sváb nyelvjárásban hirni én még így tanultam a műhelyben. Olyan mint a rukvand-hátfal, vagy a svartni-furnér,vagy a kantni-él,vagy a granc-oromzat stb. Érdekességképp 30 éve az oskolában még úgy tanították,hogy a furnér 1-8mm között változik, ma meg az 1,5mm -es svartni? vannak még csodák :-)
Te most tulajdonképpen a közé záródó ajtóról beszélsz, nem? :) Amit én is kedvelek.
Ha az a bizonyos keret megfelel az oldallapok vastagságának, akkor az már nem keret lesz szerintem, hanem simán élkeményfázás.
Paco, persze, hogy lehet fokozni a bevethető technológiákat, de mi most arról a három dologról beszéltünk, ami a videóban van. Először kritizáltam a fickót, de utána beláttam, hogy van olyan szituáció, amikor célravezető a megoldása.
Erzsébeti, a bütü és hirni hogyan viszonyul egymáshoz? Etimológiailag érdekelne. Azt nagyjából sejtem, hogy a bütü valaminek a levágott végét jelenti, a hirni meg a keresztmetszet irányát jelöli inkább. De lehet, hogy a bütüt az erdészek használják a rönk végének jelölésére, az asztalosok meg a megmunkált faanyag ugyanazon részét nevezik hirninek. (Utóbbit a helyesírás-ellenőrző sem ismeri...)
bütüje kimondottan a tömör fának van, és a 6 alapoldalból az a kettő amin az évgyűrűk ívesen látszódnak, vagyis ha kivágsz egy fát klasszikus módon akkor amit a vágásnyomon látsz az a bütü, vagy klasszikus szakszóval hírni.
Amire te gondolsz az a lap "éle" ide kerülhet pl az élfólia, de hívhatjuk a klasszikus módon, akkor meg kantni a neve.
Megcsinálhatod a keretet a korpusz szélességében és akkor egyáltalán nem zavarja a használatot. Én most egy magaskomódot csinálok éppen és ilyen keretet terveztem rá.
Design szempontból tetszik, hogy az ajtó a bútor síkjában van, a szélesebb keret pedig jobban néz ki, mint az oldalfal bütüje.
"Ha merevség szempontjából nézzük, akkor a keksz+ragasztás+csavar adja a legerősebb kombót."
Ha merevség szempontjából nézzük akkor nem ez hanem GPS felvetése azaz keksz+ragasztás+csavar+minden sarokra minden oldalról egy vas rögzítő elem adja a legjobb eredményt. Sőt ha még keresztbe bekötünk pár menetes szárat akkor lesz a legmerevebb. :P És még lehet fokozni.
Lehet, hogy nem értem félre :) Ha merevség szempontjából nézzük, akkor a keksz+ragasztás+csavar adja a legerősebb kombót. Persze, mondhatjátok, hogy a kevesebb is elég. De egy gyakorlott szaki egyedül valószínűleg ugyanolyan gyorsan jut végeredményre, ha használ kekszet és ez megvezeti az illesztést, mintha enélkül "szerencsétlenkedik" a csavarozgatással. Tipli és ragasztás nélkül én egyébként nem 3 hanem mondjuk 5 csavart használtam volna.
"Egyébiránt védelmembe veszem a ragasztás+csavarás dolgot, igenis van olyan, főleg barkács emberke, illetve olyan szituáció, amikor vagy nincs (elég) asztalos szorító vagy idő nincs arra, hogy megvárjuk a kötést. Ha valahol valamiért egy nap alatt össze kell dobni mondjuk egy beépített jellegű bútort, ahol nem látszanak az oldalfalak, ott elfogadható ez a megoldás szerintem."
Félreérted a dolgot, senki sem a csavar ellen szólalt fel. Hanem a kettő együttes alkalmazását tartjuk hülyeségnek. Pl. az általad fent említett esetben nem kell lamellózni hanem rakja össze csavarral az ember oszt' kész. Ilyenkor meg a keksz dupla munka és a fölösleges időveszteség.
"Szóval amellett hogy vizuális elemként is használják, ad egy plusz merevséget is a korpusznak."
Én csak azt nem értem, hogy egy ilyen széles keret nem nehezíti meg túlzottan a használhatóságot? Van olyan szekrénykém, ami hasonlatos és kicsit küzdenem kell vele, főleg ha nagyobb darabokat tárolok benne.
Egyébiránt védelmembe veszem a ragasztás+csavarás dolgot, igenis van olyan, főleg barkács emberke, illetve olyan szituáció, amikor vagy nincs (elég) asztalos szorító vagy idő nincs arra, hogy megvárjuk a kötést. Ha valahol valamiért egy nap alatt össze kell dobni mondjuk egy beépített jellegű bútort, ahol nem látszanak az oldalfalak, ott elfogadható ez a megoldás szerintem.
Ezek sablon alapján keszulnek, nagyon nincs eltérés köztük. Én nem vennék ilyet újonnan. Használtan nem ritka, hogy féláron adnak ilyeneket. Ha belefutsz egy régebbi kis ontveny gépbe ennyi pénzért, sokkal jobban jársz.
Üdv mindenkinek! Mostanában készülök kombinált gyalugépet venni 100-120 ezer ft-ig. Azzal tisztában vagyok hogy ebben az árban ipari teljesítménnyel nem kell számolnom nem is azért kell hogy napi nyolc órát menjen. 200 mm szélességben tudjak megbízhatóan egyengetni, a vastagolás pedig kb.120 mm-ig. (Persze a szélesebb sem probléma ebben az árban.)
Több típus is érdekel de az a baj hogy mind mellett rengeteg a negatív vagy a pozitív komment a neten így elég nehéz eldönteni.
Amik szóba jöhetnek: Zipper, Scheppach, Bernardo, Güde, Hyundai. Úgy látom ezek lefedik itthon a piacot. Melyik gyártóval érdemes foglalkozni? Vagy egyikkel sem és inkább egy régebbi használt gép ami már látott pár csatát?
A gyártójával hozatta el, és velük is rakatta rá a pultra.
Mondjuk én ajánlottam ezt az anyagot.
Írtam már, hogy ez egy kültéri cucc persze nagy széles tető van felette, de azért ha lehetett kerültem vele a forgácslapot. Max a belső polcok azok de az is csak az alsókban.
Azért a biztonság kedvéért én még tettem volna a belső sarkokba még 4-4 darab vas derékszög-merevítőt is, mert ki tudja, hát ha elengednek a kekszek is meg a csavarok is egyszerre - jobb a biztonság :-))))
Ugyan már - nem egy korpuszt állítottam már össze csavarokkal (élbe - lapjába) és nem rétegeltbe, hanem szar, obis korpuszfehérbe - de már 2 betekert csavar után is olyan merev a derékszög, hogy átlósan rá lehet állni.
És ahhoz, hogy az élek színbe legyenek a lapjával - oda nem keksz kell, hanem egy pár darab, filléres derékszög-sablon, amivel faszául színbe lehet kocogtatni a darabokat, ott jól meghúzni - és aztán fúrni befelé a csavarokat.
Garantáltan olyan lesz, mint ha egy darabból öntötték volna :-))))
Alapvetően Tips and tricks a film címe és ezt igazolja is 05:33 tól amikor is azt mondja, hogy "Itt a korpusz, az illesztések tökéletesek, minden a helyén, és most ajánlok nektek egy trükköt. Használjátok a kekszet és a csavart egy időben." Majd némi tecnológiai utasítások, és a végén 7:54 kor az hogy " a csavarok úgysem fognak látszódni".
"Egyszerűen azért mert a csavarkötés számomra az oldható kötésformát testesíti meg, szóval vagy ragasztok vagy csavarozok."
Pontosan erről van szó.
Ha regaszt akkor nem kell a csavar, szorítózza össze arra a fél órára. Sőt a csavar határozottan elkúrja az esztétikát.
Ha meg csavarozás a cél akkor a ragasztás teljesen testidegen, hiszen onnantól nem oldható. Illesztéshez pedig nem kell a keksz, gyakorlatilag egy sarokszorító kérdése addig megtartani a helyén amíg az előfúrást megcsinálja.
Végig csak az ütvecsavarozóval teker csavarokat, az recseg.
Avval nem értem mi a probléma :)
Van más fura benne ez tény, de pl nálunk a bolti szekrények is úgy vannak végig összerakva szakik által, hogy keksz megvezet, csavar összefog. Szerencsére. Így a hegyvidéki bolt zárásakor nem szétcsapni kellett mindent csak szétcsavarni :)
Ártani nem árt, a keksz biztosítja a pontos illesztést, a csavarozás hozza létre a ragasztáshoz szükséges szorítóerőt. De! Azért jó, hogy Te megjegyezted, mert bennem is felmerült ez a kérdés csak miután erőfeszítést sem tettem, hogy megértsem az ürgét és csak a jobb felső sarokban futott lehalkítva a videó így gondoltam, kiderül a magyarázatából, hogy miért nyomja bele a csavarokat. Az van, hogy én ilyet nem tennék. Egyszerűen azért mert a csavarkötés számomra az oldható kötésformát testesíti meg, szóval vagy ragasztok vagy csavarozok. Nálam a műhelyszekrények, amik egyszerűen tömör fenyő polcelemekből készültek tönkanyával csavarozva vannak összeszerelve. Költözéskor sem szedtem lapjára, szóval, lehet, hogy felesleges opció a szétszedhetőség, de ártani nem árt. A hátlap merevít, az ajtók is tömör lapból készültek, ami ugyebár nem javallott, de szerencsére nem vetemedtek nagyon és ezt még akkor készítettem amikor a gépparkom egy fúrógépből, kézi körfűrészből és szalagcsiszolóból (meg egy felsőmaróból) állt. Az anyagveszteség pedig a nullához közelített, miközben a lapokat leárazva kaptam meg talán az Obiban.
Visszatérve a videóra: még azt sem értettem, de majd megmagyarázzátok, hogy a videó legvégén az a keretszerkezet, amit a korpuszra ráilleszt, az micsoda?
Most, még egyszer belenézve, engem az is idegesít, de ezt már szóvá tettem nemrég, és biztosan csak az én hülyeségem, hogy a csavarbehajtást végző szakik többsége mindig "kerregteti" (szerintem feleslegesen) a behajtót. Azért nem értem én ezt, mert nálam a nyomatékhatároló nincs levéve, amikor egy csavart behajtok, (aminek természetesen előfúrtam, (mint az emberünk is) akkor alapvetően érezni vélem, hogy mikor elég és mikor jó a behajtott csavarnak. Ez a fickó meg amikor "kerregni" kezd neki a gép akkor megáll, aztán a - biztonság kedvéért? - még egyszer odanyom neki egyet, ami persze már nem hajt újabbat a csavaron, de megint megdolgoztatja feleslegesen a gép kuplung(?) szerkezetét. Valószínűleg persze az a magyarázat, hogy én szépen komótosan csavarozgatok, az emberek meg persze hatékonyan, gyorsan melóznának és nem finomkodnak a behajtással hanem nyomják neki ezerrel, a gép majd blokkol helyettük...
A videó abból a szempontból is érdekes, hogy a FineWoodworking adja közre és feltételezem, hogy ez olyan társaság, akik nem adnak ki a kezükből alapvetően hülye megoldásokat. És egyébként példásan jó minőségű a felvétel ahhoz képest, hogy 2013 előtt készült, amikor még sok gyenge mozgókép készült.
Biztosan nem mindegy, mennyire öreg, és milyen állapotú. Az alkatrészellátás biztosan nekem is gond lesz, ha egyszer elromlik. Én szerencsés voltam, mert ez egy szinte használatlan gép volt. Ha jól emlékszem, én is ennyit adtam érte, de kaptam mellé egy zsák 0 és 10 méretű kekszet (már használtam is belőle, de beszerezni szerintem gyakorlatilag lehetetlen lenne), és egy lamello összehúzó hevederes rendszert is, ami nem olcsó darab, de nagyon jól használható. Szóval nekem jobban megérte.
Ha megkímélt a gép, lehet, hogy meg lehet venni, de azért előtte járd jól körbe.
Tegnap este 8kor még, most meg már a munkahelyemen vagyok. Nem panaszként, mert tudom hogy van aki sokkal többet sz*pik nálam, de ez van akkor mikor ember tervez, az IT infrastruktúra egy része meg ...
Úgyhogy a mérőműszert csak kivettem a kocsiból, de késő este nem volt pofám beindítani az elszívót. Ma azért remélem nem fogom az esti holdat megugatni, és jut némi fűrészpor/forgács is.
A betét az annyira vacak, hogy nekem első dolgom volt lecserélni. Lézerrel vágattam alumíniumból és utána felsőmaróval körbemartam, hogy jól illeszkedjen, mert az asztalban az a peremrész, amire ráül a betét, nem volt egy síkban. Akkor olyan hülye óvatos voltam, hogy nem mertem magát az asztalt megmarni (pedig százszor egyszerűbb lett volna) hanem a betétet igazgattam mire jó lett.
Látod, itt jön az, hogy nem ugyanazok a szempontjaink, nálam az az első pillanatban kiderült, hogy a gyári betéttel nem tudok érdemben előrébb lépni, mint a Parkside-dal. Szerintem neked is megérné legalább valami keményfából gyártani bele egy betétet. Feltéve ha vannak mondjuk 20cm-nél rövidebb munkadarabjaid is.
Az asztal eredetileg nagyon szép sík volt, szerintem az évek során megereszkedett valamelyest. Állítom, hogy az alumínium hajlamos erre. Pedig vigyáztam, hogy soha ne tegyek rá mondjuk 10-15kg-nál nehezebb dolgot. De majd leellenőrzöm és lefotózom. Ettől függetlenül elég pontosan tudok vágni vele, én kimondottan kedvelem. Mióta megvan, nincs bennem szándék lecserélni. Azon agyalok időnként, hogy csinálok egy kis öntvényasztalt kisebb lappal mütyürkézésekhez, de idő-pénz nincs rá. Ha valahonnan az ölembe hullana egy megfelelő motor és esetleg hajtás, akkor nekivágnék. Az biztos, hogy nagyon jól jártam, amikor a metabo valami furcsa ötlettől vezérelve 120ezerért árulta egy hónapig. Pedig eredetileg drágább volt mint a kékBosch, ha jól emlékszem. Ezért sem volt népszerű ez a gép, mindenki inkább a Boscht vette vagy esetleg a DeWaltot.
A fűrészasztal síkságát illetően a Metabo ts- 250 hogy vált be, talán még emlékszel, nekem is az van, de én még soha nem ellenőriztem, hogy mennyi hupli van benne, ha van.
A betét a tárcsa körül az elég vacak az enyémen , hullámos szeény van ahol magas , van ahol alacsony az asztal síkjához képest.
Nos nem tudom mikor volt kérdés, illetve azt nem tudom, hogyan volt kérdés. Mert ha összehasonlító kérdés volt, akkor arra sajna nem tudok mit mondani. Ahogyan szinte semmilyen összehasonlító kérdésre. Ha nem az volt akkor sorry, akkor igazán válaszolhattam volna, de elmaradt, mea culpa! :-)
Ha viszont összehasonlító kérdés volt, akkor: az igazság az, hogy van egy darab Metabo asztali körfűrészem, és még csak nem is próbáltam másikat. Vagy van egy szintén Metabó excenterem és nem próbáltam még sose bosh gexet, se festoolt se semmi mást. Ahogyan nem tudom milyen dekopírt gyárt a bosh a dewalt vagy a festool, mert csak a makita 4350-nel van (és jó) tapasztalatom!
Arra például nemrég gondoltam, hogy kellene egy videót összehoznom a metabo ts254-ről, mert 1) nincs magyar nyelvű videó erről a gépről 2) van már 4 évnyi tapasztalatom vele, 3) nem összehasonlító videó lenne, hanem tapasztalaton alapuló tényközlések.... Ezt csak úgy mellékesen említettem, főként azért, mert ha valaki összehasonlító kérdést tesz fel két gépre, akkor szerintem kevés olyan lesz, akinek pont az a kettő járt a kezei között, dolgozott is mindkettővel és még releváns véleményt is tud és mer róla közölni.
Na de térjünk vissza a Makita PJ7000-re.
- 2017 év végén vettem, tehát bő egy éves, lassan másfél. 3 év garanciás, ezt csak úgy megjegyzem, nem volt még szükségem makita garanciális javításra egyik gépemnél sem.
- Előtte sem, azóta sem volt a kezembe másik lamellózó, így nem tudom mennyivel másabb mint mások.... :-)
- Vásárlásakor tekintettel voltam az addigi tapasztalatokra, véleményekre, az én makita (mint márka) tapasztalataimra, a többi (ferm, einhell, dewalt, noname stb) véleményekre.
- Elsődleges célom az volt, hogy táblásításnál tudjak tartani egy síkot, másodlagos természetesen a bútorlapos melók tiplizésének kiváltása, vagyis a gyorsabb (és nem biztos hogy pontosabb) munkavégzés.
- Egyébként egy bútorlapos meló miatt vettem meg, melyen megkerestem az árát. Így nullszaldós lett az üzlet, de van egy jó lamellózóm. :-)
- Fogalmam sem volt hogyan kell használni! Nem röhög! :-) Persze láttam a youtubos videókban, de ezt azért nem mondanám tudásnak.
- Szóval azzal kezdtem, hogy a lehajtható vezetőt próbáltam mindenáron a 18-as bútorlap közepébe vagyis 9 mm-re beállítani. Nagyon macerás volt, de azért sikerült. :-) Aztán próbáltam ugyanezt a 20mm-es deszkánál is. Aztán vissza 18 mm-re! Majd megvilágosodtam, hogy fölösleges a közepet keresni, ha ügyesen forgatjuk az anyagot, akkor felülről (tehát a kihajtható vezetővel) ugyanolyan távolságot kapunk mindig. Na ez így ment kb 3-4 hónapig.
- Ezt követte a következő megvilágosodás: nem kell a kihajtható vezetővel sem baszako...dni, hiszen ha lerakom egy sík asztalra a lamellózni kívánt lapot, és a gépet is, akkor 2 másodperc és kész a síkban levő tiplihely. Azanyámúristenit...... Itten jól látható az egyszerű technika: https://youtu.be/PS-l9dlxCow?t=347)
- Azóta is így használom, a lehajtható vezetőt nem használom, az asztal lapja adja a síkot és a vezetést, csak jól kell forgatni az anyagot.
- Nem tudom, és nem is értem, hogy az általatok emlegetett kotyogás, hogyan befolyásolná a munkámat, hiszen én lerakom az asztalra az anyagot és a gépet, és egyszerűen nekitolom. Tőlem kotyoghat, oda meg vissza, én mindig lefele, előre tolom a gépet oszt kész. Ennyi. Nem tud nem lefele és előre marni. (egyébként pedig nem kotyog! :-) )
- Ha mégis van a marásban pár tized eltérés, (annyi van a kekszekben is) ekkor egyébként is érdemes a táblásításnál keresztben is összeszorítani a lapokat, így már síkban is lesz minden.
- A gépről még annyit tudok elmondani, hogy elszívással a legjobb, de anélkül is működik. Erős, nem okoz gondot neki holmi keményfa...
- Hogy a többi lapostiplimaró milyen, azt nem tudom, de ez a makita ilyen és ezt merem ajánlani is.
- Végül de nem utolsósorban: ez a gép a sok Made in china vagy PRC helyett: Made in USA!
Én ennyit tudok mondani erről a gépről , nem túl sok használatot, tapasztalatot követően.
Igen,akkor lehet, hogy én félreértettelek, de ha viszont Te értesz engem, akkor feltételezhetném, hogy érted is, hogy én miről beszélek. Sajnos nincs hozzá türelmem, hogy végignyálazzam, az elmúlt 12 évben hányszor raktam be ide fotót különféle boltokban fotózott, például zöld Bosch asztalon látható "horpadásokról". Vagy itt van a régi sajátom: 1. 2. 3. (ami persze nem utólagos horpadás, ez már a gyárban ilye volt.
Én ezekről az anomáliákról beszéltem és ezeknek a hatásáról. Én azt értem, hogy Te most megállapítottad, hogy az átló egészében 3tized nem oszt, nem szoroz, de ezt egyébként ki cáfolta így korábban, ami "leoltás" volt számodra? Mert ha te érted, hogy én másról beszélek, akkor nincs is vita köztünk. Ha meg nem is én oltottalak le, akkor bocs! Közben találtam egyet, de nem erre gondoltam. (bár 10évvel ezelőtt is ugyanazon problémáztam, de közben azért változott itt-ott a véleményem... ma már nem mondanám, hogy a kék Bosch annyival nem jobb...)
A lehajtó nélküli lamellózásra én is adok plusz egy szavazatot. Most a 3. lamellómat nyűvöm. Az első kettő nem volt az igazi, de rájöttem, hogy a legpontosabban akkor tudok dolgozni velük, ha az asztalra leteszem, és a munkadarabot ennek megfelelően forgatom.
Most egy igazi ősi Lamellót használok, és ezt nem kell letenni az asztalra, ezt tudom a lehajtójával használni. Ez olyan régi gép, hogy nem találtam semmilyen kiadványban, pedig olyan is volt, amiben 1988-ig gyártott gépek is voltak. Mégsem kotyog semerre sem.
A lamellózás nem jár sok porral. Volt olyan gagyi gépem, amihez elég volt a zacskót használni, de a másikhoz, meg ehhez a régi géphez kell a porszívó, és használom is. Így nem merül fel a porosodás sem, meg a gyártókban sem merült fel, hogy a por majd jól eltömíti a sínt, ezért hagyunk rá egy kis holtjátékot.
Tényleg próbáld ki, mert nagyon igaza van Hobbit-nak, én csak azért nem mondogatom, mert normál asztalos használat mellett biztos, hogy elkerülhetetlen a lehajtóval való kitámasztás, de nekem, aki nem siet, meg nem is mar bútorlapot vele, kikerülhető a függőleges illetve "levegőben" marás. De ha szögben tartva marok vele, akkor is a lehető legjobban megvezetve a gépet. Szerintem ha valaki a lapjára téve mar a géppel, akkor a lötyögés sem számít mert alapból lefelé-előre tol az ember és nincs lötyögés, legfeljebb oldalirányban de az nem számít.
Szerintem már akkor is elmagyaráztam Neked, és emlékeim szerint volt is aki értette, hogy miről beszélek, hogy amikor az asztal közepén van egy hupli, vagy a betét nincs pontosan szintben az asztallal (ami tipikusan minden gépnek hibája), akkor egy rövid vagy keskeny munkadarabnál billen annyit a munkadarab, hogy az meglátszódjék a vágáson. De ezt szerintem azért nem érted mert soha nem vágsz ilyet és azzal a tűréshatárral mint én. De ez nem baj. Én elhiszem neked, hogy számodra ez nem számít, de akár Te is elfogadhatnád, hogy másnak meg esetleg számít. És ez megint nem leoltás akar lenni. Te nagy autós vagy, biztos vagyok benne, hogy autós témában például Te sokkal jobban ügyelsz a részletekre. nekem az autó olyan érdektelen téma, hogy például soha nem kellene jobb egy dacia logannél (bárcsak ne lopták volna el...) Más meg bele sem ülne jó szívvel...
No, ezt kipróbálom magam is, mert én a lehajthatóval szoktam ahol lehet. És abban is teljesen igazad van, hogy az ember a kezével sokkal nagyobb pontatlanságokat tud előállítani amikor tolja-nyomja a gépet. Ráadásul az enyém pl. nem is lágyindítású, plusz ott van a biztonsági pöcök... Az utóbbi időben azt be is akasztottam, hogy ne kelljen vele kínlódni, csak nyomni a gombot. Mert sokszor mire betapogattam a biztosítót és végre meg tudtam nyomni a bekapcsolót, addigra elment a figyelmem a pozícióban tartásról, arra még rájött egy jó nagy rántás a motor részéről... sokszor sok volt. Az ilyen elb.szott likakról persze nem teszek fel képet sose. :-)
Megint az van, hogy egészen másról értekezel, mint amiről az az idézet szólt. !!
A körfűrész asztalának átlóban mért 0.3mm-es hullámossága nem jelenik meg a munkadarab pontosságában.
Megint csak azt mondom, mint eddig is, hogy az asztal ekkora hullámossága (1méteren) nem befolyásolja a vágás pontosságát. Sosem mondtam olyat, hogy a levágott darabok +/- 0.3mm-es eltérése* ne számítana. Ha egy fűrész ilyen szórással dolgozik, annak máshol kell keresni az okát.
* ahogy el is hangzott, van olyan, hogy lényegtelen, de van amikor nagyon is számít.
Én meg - félig a témátokhoz kapcsolódik - már arra vagyok nagyon kíváncsi, hogy teljesít a házi elszívóm ezekhez (Hyunday, Metabo, Einhell, stb) képest.
Meg hogy a gyári értékek (szállított levegőmennyiség) náluk a turbinaház torkolatát jelentik vagy mondjuk a 3 m bordázott cső végét, ahol a tényleges szívás történik és ahol nem keveset romlanak a torkolati értékek. Gyanúm szerint az előbbi lehet, mert az jobban hangzik.
Megjött az új játékszer, tudja a szállított levegőmennyiséget is mérni (CMM vagy CFM -ben), már alig várom hogy rádurrantsam az elszívómra. Nagy mániám ez a méricskélés :D, de igyekszem majd hasznosan felhasználni. Pl arra hogy lehet-e jobb hatásfokú turbinalapátot is csinálni a jelenleginél.
Még annyit tennék hozzá, hogy gépgyártókkal beszélgetve, és az ő beszállítóikkal, hogy egy 0,3-as tűrést 0,1-re méretezni lehet mondjuk 5szörös ár is (példa). Lehet lefelé vinni a tűrést, csak az ár exponenciálisan növekszik. És ez egy sok precíz alkatrészből álló gépen sokszorozódik, a vége meg az, hogy ha ebből élsz, sose hozza be, ha nem, akkor meg meg se nézed az árlista azon részét. Tehát a gyártó csak akkor fog ilyen kategóriát gyártani, ha biztos piaca lesz (szerződés vagy konkrét megrendelés alapján, esetleg komoly piackutatás után, de akkor sem tömegben).
"Senki ne sértődjön meg, de a fórumon olyan maximalizmus megy már, ami számomra érthetetlen..."
"Nem csak számodra. :D A múltkor le lettem oltva, amikor bátorkodtam megjegyezni, hogy egy körfűrész asztalának 1méteres átlójában mérhető 0.2 - 0.3mm hullámosságnak semmi jelentősége."
Urak! Szerintem akad itt félreértés bőven. Megszólítva érzem magam, mert (többek között) én szoktam itt szórakozni tizedmm-ekkel. Szeretném ha elhinnétek, hogy én nem "leoltásnak" szánom azt ha hangot adok annak, hogy szerintem számítanak (számíthatnak) egy gép esetében a finomságok. És tessék elhinni azt, hogy nem elméleti asztalosság szintjén állítom, hogy van olyan helyzet, amikor számít a 0,3mm eltérés. Én csak azt szeretném ha elhinnétek, hogy a pontosság tekintetében többféle elvárás és tűréshatár létezik. És a tűréshatár függ elsősorban az adott tárgy jellegétől (nem mindegy, hogy raklapot készít az ember vagy egy hangszert) és persze függ az adott embert habitusától is. És higgyétek el, nem oda szeretnék kilyukadni, hogy most melyik szakember a "jobb" mert ahogy egy raklapkészítő szakember hangszere esetleg nem lenne jó, úgy attól is az isten mentsen meg, hogy egy hangszerkészítővel csináltassatok raklapot, mert ki fog halni az emberiség mire az a raklap elkészülne (az áráról nem is beszélve) Viszont szerintem egy ilyen fórum arra is jó, hogy lássuk, kinek milyen speciális szempontjai, elvárásai vannak.
A lapostiplimaróval kapcsolatban: nem biztos, hogy teljesen igazam van, de én a következőket látom: volt a kezemben Lamello gép és azt kellett megállapítanom, hogy megfelelő forgácsolással, megfelelő felületi minőség mellett lehet kotyogásmentes illesztéssel gépet gyártani és szerintem még az sem igaz, hogy ilyen esetben a portól szorulás lép fel. Én legalábbis ilyen problémáról nem olvastam Lamello tulajdonosoktól. Az, hogy a DeWalt, Makita is lötyög, annak egyszerű gyártástechnológiai megfontolásai vannak. Minél pontosabban akar valaki valamit legyártani, annál nagyobb a rontás esélye. Ezt tudni kell. És a gyártók tudják is, hogy ha a gyártás során nem tudnak századmm-es tűréshatárban dolgozni, akkor bizony oda be kell kalkulálni a "lötyögést". Tudniillik egy kisebb lötyögésnek az elvégzett munka minőségére nincs igazán jelentős hatása (főleg az esetek zömében) ha viszont szorul egy illesztés, ott rögtön vége a gépnek. A lötyögést el lehet viselni, a megakadást, szorulást nem. Minél szorosabbra szeretnék egy illesztést készíteni, annál pontosabban kell a gyártó gépeket beállítani, annál sűrűbben kell a forgácsolószerszámot cserélgetni és annál sűrűbben kell meózni a munkadarabot. Ezért kerül kétszer-háromszor annyiba egy Lamello mint a társai. És itt jön a képbe pluszként a gyártási szórás. Nagy nehezen én is megtanultam, hogy az én 10 éves Ferm maróm például léptékekkel jobb gyártmány, mint amit most árulnak Ferm néven. Sajnos a minőség nem mindig javul az analóg világban. Ez sajnos előfordulhat a jobb márkáknál is. A lamellózás is olyan dolog, ahol el kell fogadni, hogy helyzete válogatja, mikor milyen pontosság a célravezető. Egyszer nem számít a 0,3mm máskor meg igenis, számít. Nálam például van amikor számít. Van olyan, amikor én a lamellót nem azért használom, hogy a kötést magát erősítsem, hanem egyszerűen az illesztés pontosságát kívánom vele biztosítani a ragasztás során. És fogadjátok el, hogy mondjuk egy keményfánál egyáltalán nem mindegy, hogy pontosan tudok-e illeszteni 0,1mm alatt vagy előáll a 0,3mm eltérés. Mert míg az előbbit csiszolással pillanatok alatt eltüntetem, keményfából 0,3mm-t lecsiszolni az már rohadtul nem élvezetes. Mert ha csinálok egy keretszerkezetet, ahol a sarkok gérben illeszkednek, ott a szalagcsiszolóval nem szerencsés dolgozni, excenternek és rezgőcsiszolónak meg sok a leválasztandó anyag. Persze, aki fenyővel dolgozik (mint az emberek többsége) ott ennek eleve csekélyebb a jelentősége. És nem mindegy a gépben lévő marólap mérete és nagyon nem mindegy, hogy milyen kekszet sikerül venni éppen. Erről korábban már regéltem, hogy a magyar "bolti" keksz, általában 0,2-0,4tizeddel a névleges értéke alatt van (mert ugye itt is igaz, hogy inkább lötyögjön mint megszoruljon, ugyanakkor a Bosch márkajelzésű kekszek pont akkorák, amekkorának lenniük kell. És igen, azt nem szoktam áztatással "javítani".
És nagyon fontos lenne hangsúlyozni azt is, hogy a 0,3mm nem úgy általában lényeges, hanem attól függ, hogy hol számítjuk ezt. Ha találkozik egy korpusznál a vízszintes és függőleges elem éle, ráadásul az élek le vannak kerekítve, akkor a kutyát nem érdekli, hogy az egyik vagy a másik 0,3mm-rel előrébb van-e vagy sem. Viszont amikor két elem tompán találkozik és mondjuk össze akarjuk csiszolni őket, akkor a vonalként megjelenő találkozási pontnál egyáltalán nem érdektelen, hogy van-e 0,3mm-es rés vagy nincs. Éppen egy hete csináltam ajándékba egy kis órát és hát bosszantott, hogy nem sikerült a gérben vágott sarkokat egyformán illeszteni. Szerintem a problémát mindenki látja, az meg "vérmérséklet" kérdése, hogy erre ki legyint, ki nem.
Nem nagyon van szomszédom :) Akár ki is vihetném, gyalulni hátul szoktam a patakparton (nagyon romantikus!), de pl. a körfűrészt megmozdítani sem tudom egyedül. Viszont lehet, hogy kitelepítem ami olyan, meg egy munkaasztalt kiviszek, mert a pajtában ugyanolyan idő van, mint kinn (fűtetlen és kb. nyitott), mindegy, hol fagyok meg télen :)
Én értem a problémát, csak nem látom annyira indokoltnak.
A gyártó úgy gyártja le a terméket, hogy ha eszi a por is működjön. Egy barkácsgépet nem tervezhet úgy meg, hogy mindig patika állapotban van. Én csak erre gondolok
Még amit írtam ennél a cuccnál az emberi tényező sokkal nagyobb hibatényezőt ad, mint a 0.3mm
Egy asztali fűrésznél nagyobb pontosság kell, de ahol az emberi kéz remegése is adott ott azért kérdéses.
Én itt lezárom a témát részemről. Ipari szabványokat bőven teljesítik a DeWalt cuccok pontosságban, ennél több nem igen várható meg felesleges is lenne.
A táblásításnál meg alap a keresztben szorítózás. Keksz sosem lesz olyan pontos hogy csak arra hagyatkozzam.
Amit korábban vettem 1000-es csomagban ugyanabba a lyukba egyik keksz beesik, másik erővel nyomható bele. Amíg ilyen ez az anyag addig nincs miről beszélni :)
Egy normál tipli ha jól használják pontosabb, egy dominó is, bár láttam filmeket ahol ugyanúgy esik bele a kis dominó a mart lyukba, mint a keksz, úgyhogy ebben sem lennék olyan biztos.
Mert a kertben nagyobb a gravitáció, mint máshol és a fűrészpor az mindenképp leesik? Vagy esetleg az is előfordulhat hogy elfújja a szél a szomszéd kertjébe? :D
Nekem a műhely tkp a pajta, mögötte a kert. Tehát nekem az bőven elég lenne elszívásnak, ha ki tudnám "fújni" a kertbe az elszívott cuccot, ott meg majd jól komposztálódik. Lenne erre valami egyszerű és olcsó megoldás? Vagy a porszívót nem úszom meg?
150x90 cm -es asztalomat kontakt csiszolón csiszoltam. 5 réteg parketta lakk van rajta minden oldalán és élén. Egy év után simán kitapinthatók az évgyűrűk. Új korában nem voltak.
"10 szelet esetén a 2 tized mm-es különbségből már 2mm-es különbség adódik és csúnyán elcsúsznak a minták"
2 tized. És vágódeszka. Nem asztal :) Farontónál meg előfordul hogy esetleg asztallapot táblásít. De ha nem a mintákra megyünk, hanem a sík felületre - csiszolj már át akármilyen elektromos kézi csiszolóval 2m2-es táblákat, 2-3tizedmm szintkülönbségű "hepehupákkal", aminél tegyük fel csak az egyik oldalát kell tükörsimára csiszolni. Ha van a sufniban méter széles kontaktcsiszoló - ez nem lehet gond, de azért ott sem mindegy mennyit kell levenni hogy sima legyen.
Én úgy gondolom, hogy amikor a "2-3 tizedmm egy fánál semmi" mantrát mormoljuk - ne csak a fa mozgására/méretváltozására gonduljunk. Mert annál tényleg nem számít (olyan sokat).
Annyira tudtam ... :D De jogos, már egy éve készülök megcsinálni.
Aha, megvan. Papíron és sketchup fájlban :D De mivel most már tényleg minden megvan hozzá (a 2. satu is) így már csak a faanyag van a kereskedőnél, innentől kezdve nincs mentség. Hengercsiszoló (annak is megjöttek a tengelyei, csapágyak, ékszíjak+tárcsák, keddebn érkezik 25-25m 40/80 csiszolószalag, hétvégén kapok ingyé haveról ablaktörlőmotort), gyalupad, elszívó kis tuningja - ezt így a elkövetkező hetekre/hónapokra.
Mondjuk én táblásítást eddig majd mindig kekszek nélkül csináltam, tisztességesen leszorítva (keresztben is) és nagyon minimálisat kellett csak csiszolnom, gyak a ragasztómaradvány miatt ment a csiszolás.
A munkaasztalomnál a több bútorlapot martam meg, keksz bele, szépen síkban van mindig.
Sosem a maró lehajtható asztalát használom, csak és kizárólag a talpát. Erre még a fermnél szoktam rá, sokkal pontosabban lehet így vele dolgozni.
Csak mivel alapban a Hyundai termékekért az emberek zöme nincs oda, ezért kezdtem agyalni, ill. az 1 év gari vs 3 év sem mindegy és metabo gépei eddig bejöttek.
Mindenesetre ha megveszed vmelyiket majd jól eljövök, megnézem és annak fényében döntök :D
Pacman: de, obis porszívót használom csak épp a belmagasság 2 méter és max 1 méterre van tőlem, így meg azért nem gyenge a hangja, ráadásul nem is a földön áll, hanem a dobozon, azaz szinte fejmagasságban velem :D
Ezért számít. A kis műhelyem most 4x3 méter, 2 méter magassággal, amibe igyekszem mindent minél jobban elhelyezni.
De András, 0,3mm, famunkánál ez kb semmit se jelent.
Egyrészt.
Másrészt ez a jellegű kotyogás épp olyan, hogy amikor tolod felfelé húzódik a gép hátulja legtöbb embernél, majd mikor benyomtad és jön vissza ennek épp ellenkezője lesz vagy még ha ugyanúgy is jön vissza pláne nem számít. Azaz ez a kis kotyogás max 0,3mm-el vastagabb marást eredményez, ami a lamellók szórását tekintve jelentéktelen. Szögeltérés nem tud lenni, mivel meg van vezetve a gép.
Arról nem is beszélve, hogy belepróbálod a kekszet, kényelmesen belemegy, beragasztózod majd utána benyomod, itt már nem olyan lazán megy, mivel szinte azonnal dagadni kezd a mocsok plusz rajta a ragacs is, nekem ez szokott lenni a nagyobb gondom :D
A helyes leszorításon sokkal többet bukunk, esetleges gép bemozdulással, pláne ha valaki merőlegesen próbálja tartani úgy, ha a kis magasságállító asztalát szorítja a 18mm vastag élhez (esélytelen próba). No ott nekem tuti bemozdul, nem is így marom a lapokat :)
Mivel kipróbáltam a gépet, nagyon szorosat mar, jóban leszünk, eszembe nincs hozzányúlni.
Ha valakinek mégis nagyobb pontosság kell, akkor ott a felsőmaró, lehet bele kapni ilyen száras tárcsát is, de avval se fog tudni pontosabban dolgozni, ebben szinte biztos vagyok.
Igen, először én is néztem mint a moziban (egyszer alul, aztán felül mar a keksznek?? :-O ) de aztán én is erre tippelek, hogy - nyilván akaratán kívül - egyszer az alsó "kottyanás" a nyerő, egyszer a felső kottyanás, és így jön ki a nem kívánt szintkülönbség.
A lógós keksz is szoros keksz lesz amikor kicsit megszívja magát a ragasztóval. Én is sokat tökölök, hogy tökéletes legyen a sík, de csak a kisebb daraboknál szokott úgy-ahogy összejönni. Sajnos viszonylag sokat kell csiszolnom, pedig a gyalura nem panaszkodhatok.
Egy ideje készülök egy komolyabb táblásító alkalmatosságot készíteni, amivel lapjára is és élére is fogom tudni szorítani a táblákat. Sztem az meg fogja oldani ezt a problémát.
Na tessék, leoltod szegény farontót hogy a tizedmilimétereket hajkurássza, te meg a decibelekkel vagy így :D
Azt ugye tudod, hogy amikor beindítod a kefés motoros Dewalt vastagolódat ÉS gyalulni kezdesz vele, vagy amikor beindítod a szintén kefés motoros Dewalt fűrészedet, ÉS fűrészelni kezdesz vele ... akkor nem az aszinkron motoros elszívód búgását fogod hallgatni? :) Bőven elnyomják majd az elszívód hangját. De persze értem és jogos: ha valami halkabb és úgy is teljesít, akkor érdemes azt választani
Érdekes amit írsz az OBI-s "elszívóról" .. az nem a porszívó amit én is használok? Vagy vettél olyan 100m elszívócsöves, kefésmotoros CMI-t is? Annak már lehet szép hangja. Nekem a porszívó annyira nem tűnik hangosnak, főleg a fent említett események mellett nem. Anno lemértem és le is videóztam a porszívó VS saját készítésű elszívó hangerősségét. Kb. 1-1.5 m távolságból, mobiltelefonos appal, közepes méretű zárt pincében ha jól rémlik 70dB körül volt porszívó, 75dB volt az elszívó zaja. Utóbbit sikerült 70 környékire levinnem némi lapátmódosítással.
Le sem merem írni, mire készülök még vele kapcsolatban :D De kell majd egy szélsebesség- és szállított levegőmennyiség -mérő majd hozzá. Elvileg ma hozza a GLS. Egy újabb vasat dugok a tűzbe, a meglévő kettő mellé. Nem lesz unatkozós ez a tavasz.
"Igen valóban szőrszálhasogatásnak tűnik az a kis körömpiszkánnyi 0.3 mm."
Azért sokan elfelejtik, hogy van itt olyan akinek a kenyere ez a szakma, és a pontosságon rengeteg munkát meg lehet spórolni. Mint neked is, ha jól tudom :)
Most esik le milyen kis majom vagyok ... írtad hogy senki nem válaszolt a lamellós kérdésedre. Lehet azért, mert ahogy én is, átszaladt a kérdéseden. Pedig pont az egyik válaszomra írva kérdezted. Na mindegy ...lehet hogy eső után köpönyeg, de nem véletlenül neten rendelted a gépet? Mert akkor ugye tudod hogy 14 napon belül mit csinálhatsz vele? :) (Nem, ne vágd falhoz :D)
Érdemes néha a fórum keresőjét használni (ami technikailag amúgy egy kalap *** ... de időnként ad hasznos találatot is), mert lehet hogy részletes véleményt nem kapsz, de azt igen hogy ki használja. Vagy épp ellenkezőleg, kérdeznek -> ilyenkor megnyitod a kérdés környéki posztokat és lehet hogy ott találsz választ:
Ezekből kiderülhet, ki az aki használja őket, rájuk lehet írni hogy azóta mi a tapasztalat. Meg ami miatt írtam hogy kis majom vagyok, az az hogy tudom hogy pl 72pt mellett Egy griff kolléga is Maki lamellózót használ, rá is "uszíthattalak" volna. Amennyire tudom örül ő is neki. De szokta olvasni a fórumot is, de ha a videója alatt kérded meg, azt is szokta figyelni és szerintem válaszol is. Illetve fejes.i írt még régebben egy hasonló kategóriás lamellózó lötyögésének meghekkeléséről, de most nem lelem. De lehet hogy 2 pelenkázás közben ha olvassa ezt, majd leírja/linkeli.
Szóval ha netes rendelés és 14 napon belül vagy és még mindig nem tetszik a DW és kipróbálnád a Makit ... fentiek alapján nem tűnik rossz opciónak.
Nekem egy "OBI sajátmárkás" CMI lamellózóm van, lötyög-kotyog kicsit a megvezetés, de a keksz (amit Homokitól vettem, sztem ismered őket) szépen ül a nútban, anno csináltam egy videót is róla egy teszt-táblásítással (csak a régi csatornámmal együtt sajna az is ment a levesbe), én nem találtam kivetnivalót a lécek illeszkedésében. Ezt nem opcióként írtam, mert gondolom a DW/Maki kategóriákkal jobb tőle és még ot ta gariidő is (1 vs 3 év).
Amatőr kérdés: soha nem volt alkalmam lamellót használni, de:
Nem lehet, hogy a lamellózó eljárás alapjaival mész szembe az elvárásaiddal ? Pl. a keksz alapvetően laza illesztésű kötést ad, ezen lehet segíteni az áztatással. Én inkább itt keresném a pontossági igényem kielégíthetőségét. Az általad írott példa kicsit sántít, mert a keksz laza illesztése lehetővé teszi a táblásítandó deszkák síkba feszítését egy kereszt darabbal - mint ahogy egyébként is szokás.
Lehet, hogy tévedek, ha így van, igazítsátok ki tévelygéseim :)
Igen valóban szőrszálhasogatásnak tűnik az a kis körömpiszkánnyi 0.3 mm.
Mondjuk táblásításnál, széles táblát ragasztok legyen mondjuk 700 mm széles, az egyengetőm 250 mm széles ragasztok 3 db 240 mm széleset, egyengetem vastagolom és utána ragasztom szélesbe.
Teszek bele lamellót hogy a tábla a ragasztásnál ne csússzon el, az egyik oldalon az alsó holtpontba marom a másik oldalon a felső holtpontba marom a keksz helyét, van benne 0,3 mm lépcső az illesztésbe.
Ha a táblát mind a két oldalon síkba csiszolom akkor 0,6 mm- el máris vékonyabb a táblám + a többlet munka.
Ilyenkor mindig a szorosabban illeszkedő kekszeket használom hogy a lógós keksz miatt ne legyen lépcső.
Ez az illesztés persze csak az esetek kis százalékában fordul elő, de nekem fontos szempont hogy a gép jól teljesítsen ne azt keljen figyelni hogy merre feszítsem a gépet, inkább a pontos felfekvést figyelem:-)
"Senki ne sértődjön meg, de a fórumon olyan maximalizmus megy már, ami számomra érthetetlen..."
Nem csak számodra. :D A múltkor le lettem oltva, amikor bátorkodtam megjegyezni, hogy egy körfűrész asztalának 1méteres átlójában mérhető 0.2 - 0.3mm hullámosságnak semmi jelentősége. Időnként az az érzésem, hogy ezek a "tapasztalatok" nem ritkán elméletiek...... :))
Ajánlom a Bondflex és Sikaflex ragasztókat, nagyon jók rugalmas kötést adnak, tömít, ragaszt stb. Körül kell nézni milyen fajták vannak mert van ebben hőálló stb. Nyilván a számokat (a ragasztó típusszámait) cserélni kell az adott igénybevételnek megfelelően ,hogy mire is lesz használva. Ereszeket ezzel toldottak, ezzel rögzítettek laminált rétegelt lemezt zártszelvényhez autógyártás, (letört viszapillantó teszt alatt). https://hun.sika.com/
A mart lyuk mérete szerintem nem a kotyogástól változik hanem a tárcsa mérete lehet márkánként változó. A másik meglátásom, az , hogy a fűrészgépek vezető nútjai nem a por miatt lötyögnek hanem egyszerűbb ilyenre gyártani az öntési pontatlanságok miatt. Van nekem egy USA- ból évente hazalátogató ismerősöm Ő hozot nekem cmt tárcsát az ezer éves uni-max-os lamellózómba és Dewalt kekszet 150 darabot , azóta nincs bajom a pontatlansággal.
Tudom többen használnak itt hyundai 230-as elszívót. Mennyi valóságtartam van a generált zajában? Azért kérdem, mert más gyártó, hasonló paraméterekkel +10-15db zajt ír, ráadásul kevesebbet forgó motorral.
Lehet ez is olyan, mint a kínai watt? :D
Konkrétan én a metabo féle gépet néztem (mivel van metabo több is itthon és beváltak, 3 év gari meg bőven elég), Bernardo és hyundai is képben van. Árban hasonlók, viszont szívóerőben metabo sokkal jobb, igaz légszállításban ő a leggyengébb a 900-as számával, de gondolom már ez is több mint elég a vastagolónak, esetleg később egyengetőnek ha úgy alakul.
A zaj a kis helyem miatt érdekes, amúgy másodlagos, csak jó lenne a jelenlegi obis szívónál halkabb gépet használni :)
Én épp kedden hoztam haza a sajátomat, így frissiben meg tudtam nézni mi a problémád vele.
Volt ferm lamellózóm, az látszólag nem kotyogott semennyit se függőlegesen, mégis a mart lyukba a keksz beleesett szinte, a Hilda még rosszabb ilyen szempontból (mégis használható), a dewalt által mart likbe a nem párát szívott keksz is feszesen ment bele (épp szétszedtem korábbi szekrényt, amibe nem volt ragasztva a keksz, de nem is volt még párás), a párásat erősen kellett már nyomni.
Kotyogás: Igen, van egy nagyon minimális, ami jó eséllyel a por miatt van bekalkulálva (mint asztali fűrészeken is laza a tolórész ugye épp a lehetséges por miatt), de ez kb negyed annyi se, mint amit a kekszek gyártási szórása ad. Lamelló amúgy is arról híres, hogy összeállításnál minimális játékod marad ragasztó kötéséig, de ez a fél mm se, na ne már... Nem tipli amit úgy versz be a helyére (mdf-nél nem is egy hálás dolog, úgy szétnyílt egyik nap tőle a lap, mint a huzat :D)
Nagyobb problémát okoz sztem ha rosszul nyomod, rögzíted a gépet, mint ez a kotyogásnak nem nevezhető jelenség.
Senki ne sértődjön meg, de a fórumon olyan maximalizmus megy már, ami számomra érthetetlen és ez nem csak ebben az esetben van így :) Egy folyamatos munka mellett egy kis por mindenképp keletkezik, ami oda is beragadhat, ha ennél kisebb a tűrés, akkor ragadhat a gép, ami nagyobb gondot okoz és sok anyázást ügyfelektől.
Sajnálom, hogy így gondolod a történetet, de ha ennyi kotyogása lenne az olcsóbb gépeknek senki nem keresné a márkásakat :)
Ez egyéni véleményem és nem azért, mert dewaltot árulunk.
Van itthon egy kézi gyalum, dewalt, használtan vettem. Ha evvel bajunk van itt, azt már eltemettük volna. Annak pl az etetőasztala (a magasságállítós asztal) ferde a késhez és a kés mögötti részhez képest. Arra azt mondom, hogy a nénikéjüket, erre ki lettem nemrég okosítva, hogy ahová azt szánták oda bőven jó még így is és belegondolva jah, tényleg.
Én egyet bánok, hogy dewaltnak nincs akkus lamellózója.
Ezek a Lux termékek használhatóak hobbi körülmények között?Úgy értem, hogy ötnél többször képesek ellátni a feladatukat?Mert az áruk barátságosnak mondható....
Én pedig úgy, hogy ott vannak az asztal mellett a súlyzóim. Az egyik 10kg-os tárcsát ráteszem az asztalra, és arra a mérőórát. Egy mozdulattal több így, mintha öntvény asztalom lenne.
48% az előírás arra amit használunk, vagy annál magasabb. Amikor nem működött a sztori, akkor olyan 30% körül volt a relatív páratartalom. De ahogy nézem, a Pattex pl 55%-ot szereti, úgyhogy ragasztója válogatja ezek szerint, melyik hogy érzi jól magát.
OFF
Egyébként jó is, hogy kimentem a műhelybe beszélgetni, mert azt mondták, hogy egy ideje ragasztót váltottunk, már egy Weicon ragasztót használunk a Loctite csak tartalék. Azt mondják a váltás oka nem minőségi kifogás, hanem az volt, hogy a Loctite nem működött alu kofferrel, ellenben a Wiecon működik porfestett acéllal, így racionalizálták a Weicon-t mindkét koffer esetében, nem szükséges kettőt használni. A tökéletes ragadás érdekében egy aktivátornak nevezett löttyöt kennek a ragasztandó felületekre, ragasztás után szétverhetetlen...
Nekem megvan ez az állványos mérőóra, csak én még 9300+ÁFA +szállításért vettem (bár akkor sok más is volt a csomagban)
Azon kívül hogy működik (meg nem tűnt fel hogy sorjás lenne), nem tudok sokat elmondani róla. Itt egy PH-s fórumos probléma kapcsán használtam, bár nem teljesen hagyományos módon.
"extrém alacsony páratartalmat állapítottak meg, mossák kezeiket. Elköltöztettük a szerelőhelyet távolabb a kartontól, plusz kaptak páratratalom mérőt, meg párásítót, figyelik, szükség esetén párásítanak.
Azóta sincs reklamáció."
Na, akkor közeledünk az igazsághoz. Már régóta tervezem egy rendes hőmérő/paratartalom mérő beszerzését a pincébe (bocsánat, műhelybe). Az félig a föld alatt van -> lehet hogy nálam is olyan a páratartalom, hogy pont jó a Pálmának? Kíváncsi vagyok emlékszel-e a régi, rossz páratartalom adatokra. És mennyit ajánlottak a Pattexesek? Keresgélem az oldalukon de vhogy nem talállok erre vonatkozó adatot. Ebben a PDF-ben sem.
:))) Azért én sem fogom kidobni a palmatex ragasztómat még. :) Hasonlóak a tapasztalatok, ragasztottam már gumit gumihoz, gumit fémhez, gumit fához, meg bőrt, meg textilt, meg..... évek óta tartanak. Az enyém tudja amit ígér... :)
Nálunk is kijöttek, megmondták mit, mivel, hogyan tisztítsunk, mi mennyi idő, milyen hőmérséklet, mekkora páratartalom, stb.
Egyszer pl. reklamáltunk, mert random lepotyogtak az említett koffer sarokvédők. Kijöttek, szétnéztek, körbe volt pakolva a szerelőhely csomagolóanyagokkal, javarészt kartonnal (több köbméternyi). Előkapták a páratartalommérőt, extrém alacsony páratartalmat állapítottak meg, mossák kezeiket. Elköltöztettük a szerelőhelyet távolabb a kartontól, plusz kaptak páratratalom mérőt, meg párásítót, figyelik, szükség esetén párásítanak.
Egy ragasztás nem csak a ragasztóból áll önmagában. Hanem technológiából, és a megfelelő paraméterek (hőmérséklet, nyomás, keverési arány, stb) betartásából, illetve megfelelő ragasztó használata adott anyagokhoz. Csak akkor lesz jó a ragasztás ha ezekre figyel az ember. Ha pl epoxinál 50-505 keverési arány van írva akkor nem lesz jó a 45-55% mert ragacsos lesz és gyenge. Max 1-2% eltérés tolerált. Na így kell ehhez hozzáállni.
Ha jól lett csinálva jó lesz. Ha rosszul akkor szar. És nem a gyártóban van a hiba, a Henkel ragasztók évtizedek óta jól bizonyítanak (az Araldit is Henkel, a Loctite is, a Teroson is, stb....)
Én amúgy elhiszem, mert miért ne tenném h GPS befürdött vele.
De pl a Palmatex kontaktragasztó fa+textil (tépőzár a korongcsiszolómra) illetve fa+gumi (borítás a csiszológépem 2 dobjára) viszonylatban már évek óta tart. És nem "csak úgy" állnak ott magukban, használom is a csiszológépeket. Szóval ... nem tudom :)
Azért ez szomorú. Ha jól emlékszem, az aldis lamellózómon volt egy ilyesmi műanyag, ami egy szép kis propeller volt tulajdonképpen. Azt levettem, úgy is lehetett használni. De az szégyen, hogy a DW-nek is ilyen baja van, ez egy 8 Ft önköltségű alkatrész...
Melóhelyen alu és acél szervizkoffereket (is) gyártunk, ezek sarkára kis műanyag sarokvédőket, szivacsot a belsejébe, stb. ragasztanunk kell.
Az ország összes neves ragasztó forgalmazója járt nálunk, minden általuk ajánlott ragasztót kipróbáltunk, vannak feladatok ipari körülmények között, amikre a Loctite bizonyos típusai váltak be legjobban. Használunk továbbá Loctite menetrögzítőt is, azzal se volt gondunk soha. Szóval ne törjünk kategorikusan pálcát a Henkel fölött :)
Nem rég érdeklődtem nincs e valakinek tapasztalata Dewalt Makita lamellózóval, akkor nem volt senkinek, vagy akinek volt tapasztalata az nem látta a kérdésem:-)
Na jelentem boldog ( ???) tulajdonosa lettem egy Dewalt lamellózónak.
Sokáig ment a dilemma hogy melyik legyen a befutó, sajnos csak a makit tudtam megtapogatni Miskolcon.
Elsőre szimpatikus lett volna makpac vagy mi a csuda tartóval szépen meg van mindennek a helye, kényelmesen bele lehet tenni a gépet finoman mozog a gép csak sajnos egy kis kotyogása van a rendszernek ami miatt féltem megvenni, na hát majd a sárga az nem fog lógni. Hittem én kis naív.
Vettem egy nagy levegőt és megrendeltem a dewát, hát a mérnökök akik tervezték biztos csuklottak amikor kicsomagoltam. Lógott mint Bíró se__be ló__sz
Elsőre vissza akartam küldeni de a maki se győzött meg a bosch meg 100 rugó felett jóval, így hát maradt, de egy kis tuningot kapott.
Amiért a Dewa lett a befutó:
-a képeken a megvezetés valahogy bizalomgerjesztőbb volt
- a magasságállítás két fogaskerékkel történik, ez szerintem precíz
-az ára
Ami csalódás:
- a megvezetés a fűszerüzleti gépekkel vetekszik
-a kofferbe elég szűkös a hely a makihoz képest, bár ez meg helytakarékos
Szóval a tuning, a gép két műanyag csúszkán csúszik aminek a holtjátéka 0.3- 0.35mm között van, leszorítva a gépet martam egyet a holtjáték alsó és felső pontján és kb ezek voltak a különbségek.
Szétkaptam a gépet ez lenne a bűnös
A műanyag egy fröccsöntött vacak, a gép alu talpa és ahova ez a műanyag fel van csavarozva szépen megmunkált,marózott, méretpontos, egyenes, viszont a műanyag alkatrész ezzel a 0.3 mm-rel el van cseszve, (el van cseszve, vagy direkt?)
Na én ezt a vacakot egy ismerősömmel cnc marón textil bakelitből kimaróztattam 0.05 mm-rel kissebre mint a horony, és ezzel raktam össze a gépet. Egy pici "tusírozás " után összerakva szépen működik egy hajszálnyival szorosabban jár mint ahogy kellene de ha az első használt után nem kopik be egy picit igazitok még rajta.
Itt látható a mókolás
Remélem beválik majd később beszámolok róla hogy mennyire működik.
Összegezve, ha nem nyúlnék hozzá a megvezetéshez a makit venném az is kotyog de érzésre nem annyira mint a sárga, így megbuherálva jónak néz ki, de lehet hogy egy hasonló megvezetésű olcsóbb gép is jó lehetne.
Bár azért egy kicsit bízok benne hogy csak van benne azért valami + az olcsó gépekhez képest.
Nem tudom hogy azon a pár forintos műanyag szaron miért spórol a cég.
Bizony bizony, főleg ha szereti a colos anyagból készült cuccokat. Izlés kérése, de nekem jobban tetszik egy egyszerű asztallap is ami 26-27 mm vastag.
Felvágva deszka vagy palló vastagságra (2,5 cm v. 5 cm), a bütüt valamivel lezárva, hogy lassabban tudjon száradni. Vízszintesen kell tárolni, elválasztó lécekkel a darabok között.
Én cégnél Berner Power Alleskleber nevű ragasztóhoz jutok hozzá, gyakorlatilag ház körül mindent ezzel ragasztok, cipőket is többet, nem emlékszem, valaha is újra kellett volna bármit is ragasztanom, brutális cucc.
en ilyen markaju lengyel d3 ragasztot vettem. 750ml volt vagy 1890 ft, kiskerben. Nem teszteltem, egyelore csal szerszamokat keszitettem vele, de meg vagyok elegedve vele. Ugy remlik lattam mar mas termekuket is, persze lehet nem ez az amirol beszeltek.
Az azért nem jellemző, hogy a kölykök az egész talpat lerúgják. De olyan már volt, hogy a saját cipőt lábon ragasztottam, és állva néztem a híradót :) Egyébként kitömöm a cipőt, spárgával sűrűn körbetekerem, illetve van néhány békebeli faragott fa sámfám.
Én konkrétan ezt használtam (főképp a hengerfejhez, de nem csak) - mert ennek jó magas az állandó "üzemi hőmérséklete" is - vagyis fokozottan hőálló is.
Fém (vagy inkább valamilyen karbid)-szemcse van benne, de 1 nap után köszörülhető - és olyan kemény lesz, hogy még szikrát is szór köszörüléskor :-)))
És valóban 5 perc alatt már teljesen meghúz - nem árt vele sietni meló közben.
Boccs a marhanagy képért - csak így volt hajlandó betenni.
Na, ezt ne kérdezzétek - legutóbb is úgy kértem az almádi festékboltban, hogy: "Lengyel ragasztótok ven-e?"
Erre rámutatott egy kiállító-állványra - azon volt az egész "lengyel-kínálat" - vagy 8-10 féle termék.
Én eddig csak 2-kompenensűt vettem tőlük - de mindkettőtől el voltam ájulva (pedig használtam már ragasztót életemben).
Legutóbb egy hónapja ragasztottam a tubus aljáról kiimádkozott pár cseppel - ami viszont már vagy 5-6 éves (!) volt - ennek dacára tökéletesen működött.
Visszatérve a Henkel-re (most jutott eszembe) a nyáron a barátom a megrepedt indexlámpához a motorbiciklijére vett egy cseppet sem olcsó Henkel kétkomponensűt - amin azt írta, hogy 5 perc a kötés, és (tán) 2 óra a teljes száradás.
Az 5 perc kötés azért volt fontos, mert jó hülyén tört a darab, feszültség is volt az anyagban - ezért kötésig "kézben-tartós" (lett volna) a mutatvány - ha csak távolról is igaz lett volna, amit a ragasztón írt. De egy nagy frászt kötött az meg 5 perc alatt - még 2 nap múlva is ragadós volt. Hihetetlen miket van pofájuk árulni.
IMPORTANT UPDATE: Közben csak előbányásztam a tubust, hát a márkaneve: CHEMISTIK
10 cm alatti ágakat, kérgezetlenül, szabadban tárolom, néhány darab szárad a műhelyben, ha kell valami apróbb dologra, csak akkor állok neki a feldolgozásnak.
Ebayen már káosz van, a múlt héten rendeltem ( volna) led lámpákat munkagépekre és mindegyik angol eladó visszadobta a vásárlásomat, mivel a szállítójuk nem vállalja az európai szállításokat. Most meg egy hete várom, hogy a pénz visszakerüljön a számlámra, illetve, hogy feloldják a zárolását az összegeknek.
Részemről semmilyen Henkel terméket nem ajánlanék - Pattex-et, Pálmát, semmi ilyet.
Szerintem csúnyán alja minőség - velem többször kicseszett már - én a kezem rá nem teszem többet semmire, ami Henkel.
A Bison jókat gyárt (én PVC ragasztót vettem tőlük - hibátlan) - ám eddig nekem a csúcs a lengyelek által gyártott ragasztó-család - na, az odaver.
Ha lengyelből kapsz kontakt-ragasztót - azzal bátran. Sajnos nem minden festékbolt tart lengyelt - de ahol van, ott többnyire a teljes skála kapható, van vagy 15-20, különböző célú ragasztótermékük.
Négy gyerek mellett egy időben sokat cipészkedtem és a kontaktragasztó nekem nem vált be igazán. Aztán rászoktam a PU ragasztóra, egy bizonyos Protopur PN és ez nagyon jó, erős, rugalmas kötést ad. De ésszel kell vele dolgozni, mert a széleken kihabzik és míg a fánál ezt le lehet csiszolni, cipőnél már nem mindig. Szóval oda kell figyelni mit mennyit és hova. Ez nem kontaktragasztó, hogy egyszer elég összekalapálni, ezt ragasztás alatt össze kell préselni valahogy. Szóval macerás de jól ragaszt.
Kivágtam egy kisebb diófát. Magról kelt, nem termett semmit a rengeteg levélen kívül. Korábban kellett volna de időhiány miatt csak most sikerült. Sajnos a megindult nedvkeringés miatt már csöpög belőle a víz. Hogyan szárítsam? Lekérgelve rönkben, vagy felvágva így ahogy van, vizesen? Ha felvágva, milyen vastagra szeleteljem? A törzs átmérője 20-25 cm. Használhatók e valamire az 5-8 cm átmérőjű ágak? Van hely a pincében, száraz és árnyékos, nyáron sincs nagyon meleg. Ide rakjam, vagy a szabadban keressek neki árnyékos helyet? A feltüzeléstől nagyon idegenkedek, csak lehet valami használhatót kihozni belőle.
Tudom ez offtopic kérdés, de nem tudnátok cipőtalp ragasztásához javasolni valamilyen jó ragasztót? Amiket eddig próbáltam mind vacak. A Bison univerzális kontaktragasztóval nagyon meg voltam elégedve, mikor falból kijött villanykapcsolókat ragasztottam vele vissza a falra, piszok erősen tart, de nem tudom, hogy hogy bírná a folyamatos meghajlítást cipő esetén ez a cucc. Az van ráírva jó gumihoz, csak az igénybevételről nem nagyon ír.
Ilyen cuccokat az amazon.co.uk-ról érdemes rendelni. nagyon jó árban van sok gép, és jutányos áron szállít több eladó is Magyarországra. Vagy Amazon.de, onnan is jó a postaköltség. Én az amazon.de-ről rendeltem oszcillációs csiszolót. Persze terméke válogatja, hogy melyiknél jó a postaköltség.
Anno a tizenpár fontnyi cuccot valami 15 font körüli díjon szállították kb. egy éve. Hogy most hogyan megy azt nem tudom. De ha onnan akar valaki rendelni, akkor érdemes még márciusban beérkeztetni a cuccot, mert a BREXIT-tel káosz jön, legalábbis az első időkben lehet rá számítani, hogy zűrös lesz.
A lényeg, hogy ne lehessen szétpasszírozni a magasságállító csövét. Meg, hogy ne karistolja össze, mert akkor megszorulhat, akadozhat a helyén és oda a finom állítás.
Bükk rudacskának belefúrok egy bükk kis tömbbe, beledugom, majd felülről tengelyközépen merőlegesen átfúrom a kis tömböt, és miután kihúzom a rudacskát a tömbből, ott lesz a horony, amit amúgy reszelnem kellett volna.
Vannak fent az alkatrészekről képek is, lehet, hogy pont erről is, most annyira nem mélyedtem el benne.
Amikor sikerült leejteni és "természetesen" arra a fogantyúra amiben az emelő szerkezet van, akkor tőlük rendeltem a szükséges alkatrészt. A szállítási ktg. volt a leghúzósabb, nekem nem volt választásom, mert valami fröccsöntött műanyag kellett amit nem tudtam volna kifaragni máshogy, de ez a bigyó kb. csak arra van, hogy a csavar vége ne kezdje ki a magasságállítót. Igazából az a lényeg, hogy passzoljon a csavar furatába és a belső vége kellően homorú legyen, hogy illeszkedjen a csőhöz (vagy rúd - de ebben az esetben ez kb. mindegy). Szóval egy megfelelő átmérőjű rúdból akár ki is lehet reszelni. Nem lesz gyári, de szerintem a lényeget tudni fogja.
Köszi, honnan vetted ezt az ábrát? Szerviz? Talán rendelhetek is onnan ilyet? Sajnos a rjzból nem igazán látom, hogy mit keressek, vagy mit "gyártsak" oda.
Belül van ott egy profilos bigyó, hogy ha nagyon meghúznád a csavart, akkor ne roppantsa meg a mélységhatároló csövet. Megpróbálok betenni egy robbantott ábrát, azon asszem látszik is, a 66-os számmal jelölt, kis hengeres gyösz az:
A késeket még nekem sem kellett éleztetni ( szintén hobbi használat). A kések beállítása viszont sokkal pontosabban és rövidebb idő alatt megy. Az árkülönbözet csak hab a tortán. Emlékezetes összefogás volt.
"Ennyié' ott a HC260. ... Meg arról közeli JÓ tapasztalatunk van :)"
Még annyit hozzátennék a jó tapasztalathoz, hogy onnantól kezdve lesz igazán izgalmas használni hogy veszel hozzá élezhető pengéket. (meg persze hozzávaló éklécet, mert a gyári ékléc erre nem alkalmas).
Itt fényképeztem egyet mindkettőről. Anno Generátoros fórumtársunk infóira alapozva, összeálltunk négyen és vettünk éklécet és késeket is, ebay-ről és FFX-ről. Szállítással és GBP/HUF akkori árfolyamának megfelelően fejenként 36e ft környékén jött ez ki (ha jól emlékszem). Ez már jelentős spórolás volt az akkori 51e Ft-os itthoni árral szemben.
Kések linkje. Fontos paraméter az a kis nút, erre oda kell figyelni. Mert van olyan kés is amiben ez nincs ott. Ld az ékléc kialakítását.
De ku**ára megéri. Nekem már - hobbista szemüveggel nézve - elég sok méternyi gyalulás van a késekben, de még mindig a gyári élezéssel megy. A többiek akik rendeltek (Jocó, Generátoros, Archivalo) nektek mi a tapasztalat?
No meg is találtam, azt amit itt a második képen mutattál. A rugót sajnos nem, csak a csavart. Viszont ez nem ér be a csúszó rudacskáig, onnan biztosan hiányzik még valami, mert így nem szorítja meg a rudacskát, mi több, hozzá sem ér. :-(
A gőzölt anyag sokkal kiegyenlítettebb. Mindenképpen táblásítanod kellene. Ha zavar a táblásítás látványa, akkor pedig svartnizott anyagot kellene használnod.
Ijj, bocsi ... most nézem ezt korábban is kérdezted. Mentségemre szóljon hogy terepen voltam, jogi és rendvédelmi estet tartottunk a "könytárban". Védők, egy ügyész, rendőrök, egy tűzoltó ... ha a bíró épp nem síelne, tarthattunk volna tárgyalást is :D
Na rendesen elolvasva ... lehet inkább erre a rögzítő csavarra gondoltál? Nem M8, hanem M10, de szerencsére "normál" menetes, nem úgy mint pl a talprögzítő csavarok. Sima 10-es csavar belemegy, rögzít ahogy kell:
Teljesen alapos a leírásod, egy dolgot jegyeznék csak meg: a kés cserélgetés nem annyira kafa munka közben.
Nekem ugyan csak néhány eset a tapasztalatom, de az nagyon jó volt, hogy 3 különböző gyalu volt és amikor az egyiket letettem, a másikat felvettem.
Ez azonban nem csökkenti az alacsony szögű gyaluk lehetőségeit, de ha valaki ezeket gyakran használja, akkor nem fogja szeretni a folytonos kés cserélgetést és beállítást.
A PVM-11-es kést gyalunál nem volt lehetőségem próbálni, de egy ilyen vésőm van. Abban nem vagyok biztos, hogy élesebbre tudom fenni, mint egy korábbi szénacélt, de az éltartása sokkal jobb.
Más: akinek a nagy Triton marója van, legyen szíves nézze meg, illetve fotózza le nekem, hogy hogy néz ki az a rögzítő szerkezet, amely a háromállású marómélység állító ütközőjét rögzíti. Nekem asztalban volt a gép sokáig, ott erre nem volt szükség, kitekertem, és elkallódott. Sajnos most nem tudom lefotózni, hogy miről beszélek, nincs a közelemben a gép. Nehéz körülírni, hogy miről beszélek... Van az a kis köröcske, amin 3 különböző magasságú "csavar" van, hogy azoknak ütköztethessem a gépet kézben marásnál. Ezekre felülről ütközik egy csőszerű valami, ahogy nyomom lejjebb a gépet, a marandó anyagba. Nos ezt a csövet, tengelyt felül valami rögzíti, talán valami 8mm környékű csavar? Csak a helye van meg a gépben. annak idején kitekertem, és most nem tudom hol van. :-(
Ez a megállapítás nem igaz. Éjfél és hajnali négy között sokkal hatékonyabban lehet vele dolgozni. Arra kell csak figyelni, hogy amikor a jelzőlámpa* elkezd világítani, akkor le kell kapcsolni pár percre, míg a lámpa ki nem alszik, s ezután még kell vele várni tíz percet legalább, hogy megfelelő hőfokra hűljön a készülék. Van amikor a jelzőlámpa képes pirkadatig világítani, ilyenkor áramtalanítani kell a készüléket és elrakni a helyére.
Hülyeséget mondtam, bocsánat. A Jack, ami nekem van az Stanley számozás szerint 62-es.
Az általad linkelt 6-ossal az a baj, hogy a penge éle lefelé áll, ezért nem kell senkinek (és csak ebbe a gyaluba jó).
Ha lefelé áll a penge, akkor a gyalulás élszögét nem a penge élszöge határozza meg, hanem az ágy, amire felfekszik.
Ha felfelé áll, akkor a penge élszöge plusz az ágy határozza meg és ezeknél a gyaluknál az ágy általában 12 fokos csak.
Utóbbi azért jó, mert 1 gyalu helyett hármat kapsz: 25 fokos pengével használva lehet bütüt gyalulni, shooting board-dal használni (nem tudom ez hogy van magyarul) illetve puhafát gyalulni, 38 fokos pengével keményfát gyalulni és 50 fokos pengével extrém szerkezetű fát vagy szálirányváltóst is meg lehet próbálni.
Ez a méret jó még egyengetésre is, van hozzá recés penge, amivel rengeteg anyagot el lehet távolítani rövid idő alatt, de ha a száját extrém keskenyre veszed és élezésnél a két szélét leszeded, akkor kiváló simítógyalu lesz belőle.
Ha valaki csak 1 gyalut akar venni, akkor ez legyen az.
Nekem csak egy marok gyalu van a Stanley-től, de nagyon nem áll kézre. nincs bajom a táblásítással de néha jobb lenne gyalut használni csiszológépek (excenter, szalag) helyett. Amit nem értek, hogy egy testhez kell akkor venni több kést 25 ill. 50°. mert néha bütüt is kellene gyalulni.
Stanley Sweetheart 62-esem volt és az idióták már nem gyártanak hozzá kést, nekem meg kellett volna egy 50 fokos a keményfa gyalulásához.
Sikerült elég jó áron eladni és vettem egy Veritas Low Angle Jack Plane-t. Nehéz szavakba önteni a különbséget, ki kell próbálni. Én úgy érzem, hogy sokkal jobb a Veritas. Finomabb a forgács, könnyebben siklik a fán, könnyebb irányítani, kellemesebb fogni, két speckó állítás van rajta a pengéhez, ami megkönnyíti a használatot (rést nem tudod rácsukni az éles késre, két csavarral oldalt lehet rögzíteni a pengét, hogy ne kelljen minden élezéskor állítani). Szóval jó. :)
Én régóta meg akarom csinálni a 733-ra a tolószánt egyengetésre. Abban nem gondolkodtál még? Nekem nem volt eddig elég kitartásom hozzá, de előbb vagy utóbb csak meglépem. Az alapanyag a kérdés, de lehet nem csak fa lesz benne így jobban belegondolva... :D
Nekem a térdeim tropásak, mindig is úgy dolgozok, hogy ne kelljen térdelnem, mert azt nagyon nem szeretem. Konkrétan nem tudok lábból flállni, húznom kell magam vagy tolnom kézzel, ami így 40 előtt kissé gázos :D
Én rendeltem cseretömítést meg csőröket a ragasztós flakonomhoz, te meg felvásároltad a fél boltot. :)
A jack-et lecseréltem Veritasra, de sajnos hónapokig nem volt PM-V11-es kés, ezért végül A2-vel rendeltem. Pont ma néztem az oldalon, most sincs. Zseniális a gyalu egyébként. Nemrég csináltam egy tölgyfa asztallapot és a táblásítás után ezzel az egy gyaluval gyalultam szintbe. Keresztbe a 25 fokos késsel, hosszában pedig az 50 fokossal. Szálkiszakadás szinte nulla.
Kérdésedre válaszolva, a Tormek mellett hülye lenne bárki is nem Tormeken élezni. :) A gyémánt kövekre én anno ablaktisztítót permeteztem síkosításnak.
7-est és egy 4-est vettél? Jack nem kell majd vagy az már van? A Twin-Screw satut imádni fogod. Én még ennyi idő után is, vigyorgok, amikor tekerem. :)
Én már átmentem Scheppach ügynökbe :) de érdemes nézegetni a jofogást mert folyamatosan árulnak kombi gépeket, ezek gyakorlatilag újak, legfeljebb hiányzik róluk ez-az, vagy valamit be kell állítani rajtuk, vagy nincs meg a doboza, stb. És jó esetben féláron megy. A ScheppachHMS 1070 bolti ára 133ezer körül van és ezt árulják 70-80körül... 1. 2. 3. ezt egy órája rakták fel. Persze, meg kell nézni, mert ugyanezt más címkézéssel esetleg eleve olcsóbban is be lehet szerezni. Érdekes, az Aldi évekkel ezelőtt árult ilyet, de mostanság nem látom, hogy forgalmazna, noha asztali körfűrészből már árul a régihez képest dupla árút is.
Ezt vagy 3 órája írtam, de elfelejtettem elküldeni...
Az egy szerelt kilincs és a cím egyben van. A címet kell lecsavaroznod. A két kilicset egy méretvágott négyszögrúd kapcsolja össze, hogy ne mozogjon alú tartották a hernyócsvarok.
Érintőlegesen asztalos jellegű probléma. Adott egy ajtó, amiből vagy 15 éve nem szedték ki a zárat/kilincset. A zárat cserélni kellene, de már az első lépésnél elakadok, mert nem jön ki a kilincs. Mindkét kilincsfogantyún van alul imbuszcsavar, ami a négyszögletes vasrúdhoz rögzíti őket, de hiába szedem ki a csavarokat, a fogantyúk nem jönnek le. Mozgattam mindenfelé, ütögettem finoman, ütögettem durvábban, de meg se moccan. (Pontosabban a valamelyik kilincs elfordul úgy 5-10 foknyit a rúdon, de a rúd tengelyirányában semmilyen mozgás nincs.) Van erre valami trükk, vagy marad a flex?
Bizony hogy szépek. Sosem volt még ilyen jó kéziszerszámom, asszem. Régóta csorgattam már a nyálam utánik.
Jól emlékszel. De az "enyémhez" kettő kell :) Illetve a szamurájos terv szerintihez. Márciusban rendelem hozzá a faanyagot, szélezés/csíkozás után amíg pihen -> a pincében is jó idő lesz lassan (9 fok környékén még nem szeretnék ragasztani).
"Úgyis akarok egy éllel felelé álló gyalut venni a problémásabb fák gyalulására, majd szerzek bele PM-V11-et és elsőkézből kiderítem, hogy mennyire igaz, amit mondanak erről."
@Guru, nem tudom azóta hogy állsz ezzel a projekttel, de nekem ma hozott a postás egy "bevel up" gyalut (többek között). PM-V11 pengével. Meg gyémántos élezőlapokat. Ha jól tudom anno te gyémántos lapokkal éleztél (vagy most is? A Tormek mellett nemtom használod-e még őket). Ezekről azt írja a weblap, hogy "Never use diamond stones dry". Nedvesítseml ezt értem én ... de azt nem írja mivel (vagy vak vagyok). Te anno mivel? Víz? Olaj? Mindegy neki?
Köszi az ötletet, nem is tudom hogy nem jut eszembe ilyesmi magamtól.
Ferinek is milyen igaza van a lapszabász dologgal... Sztem holnap veszek is valami olcsó gyári vágású dolgot és csinálok ilyen sarokba fogatható cuccokat.
Azért apám talán nem véletlenül csinált a kombigépe mellé egy 10 centis abriktert is. Ha csak simítani kellett, azon tolta le az anyagot. Olcsóbb is a rövid késeket éleztetni, cserélni.
Én csináltam lapszabászatban válogatott pár darab hulladék bútorlapból derékszögű támasztékot, és azokat szoktam odafogatni a munkához szorítóval.
A lapszabászgépet eléggé be szokták lőni derékszögre, amit az vág, az nekünk jó, a téglalapját átlóban kettévágom, élére felrakok egy 8-10 cm széles darabot, és azt lehet szorítózni.
Tegnap elkezdtem összepászítani az L alakú szekrény egyik felét. Igaz ezzel a 2 méteres dobozzal megszenvedtem kicsit egymagamban. Vettem korábban az alin két ilyen gurtnis keretszorítót, arra gondolva, hogy majd azzal körbe tudom fogni. De persze rövid lett benne a gurtni, pont nem érte körbe. Elmehettem volna venni, de mérgemben eltettem a sarokba és a két darab OBI-s nagy pillanatszorítóval bütyköltem össze az egészet, persze sok lépésben.
Lamellóztam (akinek kalapácsa van mindent szegnek néz...) és végül is összeállt, de nem tudom Ti hogy vagytok vele, én hiába igyekszem precíz lenni, csak mindig oda lyukadok ki, hogy a végén az ajtókat rá kell igazítanom a korpuszra. Szerencsére mindig is nagyobbra hagyom ez okból, de nem bánnám ha már egyszer nem kéne 2-3 milliméterrel célba szabnom a derékszögeket, hanem csak tolni egy hosszat meg egy szélet...
Persze így sem vevődik észre az a kicsi csalás, de olyan Mekk Elek feelingem van tőle.
Nincs az 80 kg. Csak kihagytam egy P betűt a típusmegjelölésből. Asszem. Vagy nem tudom, mert a gugli 2 féle gépet is feldob erre a típusra, de nem nézegettem meg komolyabban. A lényeg, hogy az enyém is olyan mint Tschaby Einhell gépe. Ugyanaz, más színben, annyi eltéréssel, hogy 25 cm széles. De a nyűgjei ugyanazok..... plusz még a szögvezető sem volt sose derékszög, plusz mókolni kellett a mikrokapcsolókkal, mert az elszívóborító műanyag tiplije nem ért be a kapcsolóhoz, plusz trapézt vastagol, plusz......... ehhhhh. Hagyjuk is. Mindig felidegesít! :-)
Jó lenne két külön gép, de ha nem jön össze (márpedig valószínű, mert eszméletlen sok pénz lenne) akkor marad valamelyik nagyobb bernardo kombi.
2013-ban csináltam egy fészert, a linkeken vannak képek, hátha segít.
Ez egy nyitott fészer, csak télire szoktam a külső oldalát, nájlon ponyvával lezárni.
Oszlopok, szelemen 12x12 cm, szarufák 5x10 cm, hullámpala fedés.
Tapasztalatok 5 év után:
- karpánt szükséges, a 2 méteres oszlopköznél nem, de a 4 méteresnél a karpánt ellenére is kicsit behajlott a szelemen
- a falhoz átmenő csavarokkal rögzítettem a gerendát, ha lehetséges, így csináld
Írod, hogy be lesz borítva OSB-vel, az valóban merevít, de nem helyettesíti a karpántot. Ha nincs szélvédett helyen, a 80-100 km/órás széllökések úgy kezelik, mintha egy nagy doboz lenne, mozgatni fogják az oszlopokat szerintem. Hihetetlen ereje van a szélnek, nem is gondolnánk.
Hallgass ránk, karpánt az kell, lehet azt szépen is megcsinálni, nézd meg a képeimet.
De egyszerű lesz. Egyet kell megvizsgálni, az összehasonlítás is gyorsan megvan :))
A két külön gép megvan(volt). Tavaly óta szolgál a DW733. Na az szépen teszi a dolgát.
Nekem csak egyengető kellene. Megfordult a fejemben a HC260, és a GADH254 is. Stolaz is ADM260-at vett egyengetőnek. De ezek is kombik, és akkor már nem ugyanaz a felépítés. Meg ha a GADH is olyan ....
Imponál, hogy abban a rohadt Bernardo-ban annyi vas van. Meg kellene tapogatni egyet.
Nem lakunk egy környéken, de kartelezzünk :))) Lépjünk fel együtt.
Bramac lécet vékonynak érzem. Én 10cm széles deszkát tennék.
Esetleg elgondolkodni azon, hogy ezt a szükségletet erénnyé kovácsolnám valami mókoltabb formával, amit lehet használni függesztéshez virágoknak, függőbaszoknak, mittomén, amiket az asszonyok ki tudnak találni.
És akkor nem kell állandóan arra válaszolgatnod majd, miért olyan...
Mert asszonynak akartál kedvezni, hogy kiélhesse magát.
És ha esetleg több ilyen W kerül bele egymással akár párhuzamosan, hogy pofás legyen,akkor elég a bramac léc is. Költségeket lényegesen nem löki meg....
Na, ugyanígy vagyok a Güde GADH254-el. Hamarosan repülnie kell! És most két külön gépben gondolkodom, bár még nem kerestem rá, de akkor azt mondod nem lesz egyszerű? :-(
6*12 lenne a szarufa + a vizszintes házra rögzített rész
lerövidülne 2m-el a terasz hogy a toldogatás se gyengítsen és bonyolítson, csak a ház részt zárnám terasz alá, 6m-t 3 felé elosztva a lábakat + a tulsó oldal egy ajtókivágást kapna, többi le lenne zárva osbvel vagy deszkával merevítés erősítéseként + 4 merevítést betennék ahogy javasoltátok (szarufák alá tudnám, jól gondolom hogy ide értettétek (ide gondolom bramac tetőléc is megteszi? ) - karpánt szerintetek indokolt így ? rózsaszinnel jelöltet is betenném
köszönöm mindenkinek az eddigi válaszokat ! és ha még van tipp/ötlet azt is szivesen fogadom továbbra is :)
rá lesz rögzítve jó sűrűn a trapézlemez, én is tartok az egész mozgásától, ezért gondoltam ki a kútgyűrűhöz rögzítést, de tényleg valószinű h x idő után törné, repesztené - nem gondoltam rá-
* ?? lehet feljebb kéne egyel mennem, 12*12re, 7*15ös szarufákkal, és akkor karpántokkal, és nem 4-2-2 méteres talpkiosztás (ha már a kútgyűrűs ötlet elveszett) hanem 3-3-2m-re - bár ha 12*12es akkor a 4m áthidalás csaknem gond ?
az egészet azért szerettem volna 10*10 és 5*10el meg karpánt nélkül hogy ne legyen nagy böszme, ... csak ahogy megszerkesztettem a tervet, már akkor én is éreztem hogy gyengus lesz így oladlirányú meg csavarodó mozgás miatt
és egyébként arról mi a vélemény ha marad a 10*10es terv, szelemennek kap 10*10es gerendát, és a szelement gernedástól átfogó deszka párral az oszlopokhoz rögzítem átmenő csavarokkal (mint ahogy lennteb a 3-as beszámozott képen mutattam) -karpántok nélkül?
Ezeken a kicsi egyengetőkön én is agyaltam egy ideig. Van egy Metabo vastagolóm, nem szeretném lecserélni, de időnként jó lenne egy egyengető is. Viszont nem vennék nagyot hely (és más) hiányában. De ugyanezt találtam én is: vagy nagy van sok pénzért, ráadásul sokszor kétes minőségben, vagy kicsi, amit nem szabad megvenni. Nekem valószínűleg az esetek nagy részében elég lenne egy kézi gyalu beépítve, csak az idő, macera, és sok más. Így is van sürgősebb építős projekt a fejemben, nem is egy.
Szóval ez a piaci szegmens még üres, én nem nagyon biztatlak az eddigi keresgéléseim alapján.
Fix 1 mm körüli beállítással, használom az egyengetőmet, néha magától elállítódik az etető asztal, 2-3 mm-es fogásra, akkor szokott beremegni a gép. Mindig megrémülök.
Sziasztok! A lépcső projektem a következő fázisba ért, a lapokkal kapcsolatban kérnék tőletek tanácsot. Fehér bükk pallóból akartam elkészíteni, de a kereskedő lebeszélt, azt mondta vetemedni fog, használjak táblásított anyagot.
Ha a BSH gerenda oldalába mart kb. 2 cm mély nútba fogatom be a 80 cm hosszú lapot, képes a bükk szétfeszíteni a nútot? Vagy inkább hosszirányú vetemedés lehet a gond?
Ha a trapézlemez le lesz rögzítve, az már merevíteni fog oldalirányú mozgás ellen, ellenben a karpánt másra is jó, csökkenti a szelemenben ébredő maximális nyomatékot. De ha a szélső oszlopokban csak egyik irányból van karpánt, akkor az oszlopokban hajlító igénybevétel is ébred.
Én kihagynám a szerkezetből a kútgyűrűt, egyenletesebben osztanám el az oszlopközöket, a szélső oszlopokat beljebb hoznám, hogy maradjon a szelemen végein kiálló konzolos rész, és az oszlopok mindkét oldalára tennék karpántokat. Ezáltal soványabbra lehetne méretezni az egész szerkezetet.
Azt figyelembe kell venni, hogy mennyi hó tud rárakódni, mert az biztos nehezebb, mint az egész szerkezet.
Ha szükség van a 4 méteres osztatlan nyílásra, akkor nem szóltam, de akkor sokkal dögösebb anyag kell a szelemenhez és az oszlopokhoz.
Az egyengetésre használt Einhell TH204 gyalunak végleg elszállt a becsülete. Azon gondolkodom, hogy kivigyem a vastelepre, vagy ajándékozzam el (de nem tudom szabad-e megszívatni valakit ezzel)
A vastagoló üzembe helyezése után egyengetőként dolgozgatott tovább, de ebből is elegem van.
A kérdés, van-e egyengetésre jó megoldás?
- 3 fázis nincs
- nehéz-nagy-öntvényasztalost nem tudok berakni
Egyetlen (csak)egyengető megoldást találtam a Bernardo SP150-et. (a Felder árkategóriás gépeket most felejtsük el)
A leírás alapján még jó is lehetne - 3kés, 1200-as asztal, 105 kg - DE: 150-es kések nem túl járatos méret, ezért az ára nem baráti + úgy látszik, hogy ember nem használt még ilyen gépet, mert sehol semmi felhasználói info nem található róla. Vagy a barátom szivat.
A 45 fokos merevítést (karpánt) talán meg lehet úszni úgy, hogy a szarufák kapnak oldalirányban merevítéseket, és azok dolgoznak az oldalra dőlés ellen.
- a vízszintes hosszanti az minimum 5x20, de az is kevés, ha tényleg 4m. 8méterest nem nagyon kapsz, még toldás is lesz.
- mi lesz a fedés? ha nincs lejtése, megáll rajta a hó, az 5x10 az nagyon kevés. minimum hogy 60centinként. nekem 5x10 60centinként, 15mm osb, zsindely, 2.8méter, enyhe lejtés, 10év alatt kicsit homorú, még elmegy.
- kellene karpántok. oldalra semmi nem merevíti az egészet.
szeretnék egy félig házhoz erősített teraszt készíteni -mellékelek hozzá képeket-, szeretnék ötletet/tanácsot kérni hogy elég masszív lesz-e szerintetek, vagy technikailag jó lesz-e
(műanyag trapézlemez kerül rá)
A ház falára 5*10es (na ebben nem is vagyok biztos hogy létezik ilyen méretben faárú, ha nincs ilyen 10*10 gerenda mellé mit ajánlanátok) fát rögzítenék fisher dübelekkel a ház falára (2 végén 10*10es gerenda lenne lábnak még, (második képen 2-es számmal jelöltem hogy illeszteném a kettőt össze).
1-es számmal a falon lévő 5*10re a szarufák ráültetését jelöltem 4-es szemből a lábakra ahogy összekötném az 5*10-es fával vami a szarufákat tartja majd (vagy esetleg ide érdemes e-helyett 10*10es szelement tenni előre ? - ezt ahogy jelöltem erősebb kötésnek gondolnám)
Illetve 3-assal jelölt kép egy alternativa, amivel nagyobb lenne a stabilitás
A lábak 10*10es gerendák lennének
Szarufák 5*10esek, 85cm-ként Bramac Tetőléc 60cm-ként Középen a második lábnál átmenő csavarokkal hozzáerősíteném a lábat egy kútgyűrűhöz
rózsaszinnel a fő képen behúztam pár 5*10est, amit besüllyesztenék a gerendákba, amivel nagyobb stabilitást szeretnék adni, HA KELL, de ebben sem vagyok még biztos hogy kell
ha nem muszály nem tennék be a gerenda és szelemen közé 45 fokos merevítést
Mi a véleményetek tancsáotok ? (bocs ha bármi szakbarbárságot írtam)
Ezért is mondtam csak annyit, hogy gazdaságtalan. ( a legkisebb szállítási díj sem kevesebb sehol 5000 forintnál de elérheti a 20 ezret is. Ehhez tartozik 0,9-1,2 m2 anyag, mondjuk 4-6000 forintért. Tehát a házhozszállítás minimum duplázza az árat de négyszerezheti is - míg a szomszéd/munkatárs vagy ingyen megcsinálja vagy belekerül mondjuk egy közös sörözésbe)
Annyit hozzátennék még, hogy 3 vagy 4 db 50x60 centiméteres lap miatt házhozszállítást kérni...... hogyismondjam finoman. Talán úgy hogy: erősen gazdaságtalan.
Kérd meg a szomszédodat, munkatársadat, haverodat akinek van autója, hogy ugyan már menjen el veled és vigyétek haza.
Keresek olyan lapszabászatot, fatelepet Budapesten, (legjobb lenne ha van online megrendelési lehetőség), ahol leadom a rendelést és házhozszállítják a kért napon.
Egy 167x105 cm-es OSB lapra, valamint 3-4 56x62-es fehér bútorlapot szeretnék levágatni, és házhozszállítatni.
Ugye én csak konyhákat szerelek. A korpuszokat össze kell csavarozni, a munkalapot le kell csavarozni, a gépek szintén csavarral rögzülnek, a záróelemek, blendék dettó. És én mindegyik csavarnak előfúrok.... A felsőszekrény sínek szintén csavarozva vannak, az áliitásukhoz is behajtó kell. Mosogató rögzítése, világítás, elszívó és sorolhatnám.
Szóval ezek miatt használ az asztalos is csavart.
Az már egy másik dimenzió, hogy ki és milyen csavarokat használ. És azt is látom, hogy szinte senki nem tudja a fém gipszkarton dűbelt helyesen használni. Alig van ember aki ne húzná túl. Még akkor is, ha van hozzá spéci fogója az elején.
A szervizben volt olyan ACER laptop, amiben egy alaplapcseréhez 104db csavart kellett kitekerni. Meg be.
Ott még az ujjaink is ínhüvelygyulladást kaptak néha, ahogy a csavarhúzót pörgettük az ujjaink közt, mert az M3-as csavart néha azért lehet így is tekerni.
Akartunk venni profi csavarbehajtót erre a feladatra (0,1Nm nyomatékhatárolás), és nem volt cég itthon, aki bármit is fel tudott volna mutatni. Azóta van, de már nem érint hál' istennek.
Az sem az, ha a nyeles kézi csavarhúzót vesszük előtérbe, mert azzal mire beteker az ember mondjuk egy nap 100-200 csavart, addigra egyrészt Popeye lesz, másrészt olyan teniszkönyököt és -csuklót kap, hogy orvos nem lesz, aki kigyógyítja belőle.
Nálunk sokaknak ínhüvelygyulladása van, nekem inkább könyökömnél jelentkeznek problémák. Egy injekcióval 2 nap alatt tünetmentessé lehetne tenni, de nem szivesen fecskendeztetek magamba szteroidot. Én ezért helyezem előtérbe a behajtók súlyát.
Nem sok pénz a 6.000 de azért kérj tanácsot köszörűs szakembertől, szerintem egy vésőt jól megköszörülni sok lesz a 6.000 feletti fordulat, főleg szárazon.
Nekem véső és fúróélezésre kellene. Rendes köszörűm van, de sosem sikerült még vele igazán jól élezni. Lehet teszek vele egy próbát, ha meg nem jó visszaviszem.
Mondjuk én fura állatfaj vagyok, de én szeretem a kiegyensúlyozott maktec és dewaltot használni úgy kb mindenhol.
A kettő közül a Dewalt a nehezebb, de nincs bajom a súlyával, mivel nem kell ellensúlyozni használatnál csak tartani.
Kis helyre meg ott a sarokcsavarozó feltét, no az a parkside cucc viszont tetszik ha a többi nem is.
Mondjuk néha jó lett volna zsebbe nyomni a gépet, az akkuk miatt nem megy :D
Amúgy van kis 5V BD csavarozóm, pár kis csavarra az is tökéletesen elég, csak lassú, de engem idegesít annál a súlytalanság. Persze a kis 10V annál már nehezebb és erősebb valamennyivel.
Mindenkinek más a kényelmes, sok pakolgatás miatt engem nem zavar a nagyobb akkus, csuklóból mozgatunk szinte mindig mindent bent, a gépnél fel se tűnik a súly. A maktec maró viszont már sok volt :D Azt rühelltem emelgetni.
A nagy azért van, mert mikor vettem kihagyhatatlan volt az ajánlat, viszont sok éves használat után már lenne igény egy kisebbre, ha sokat dolgozok vele estére már érzem. Kábeles van több is, de valamiért mindig az aksisat használom.
Szerintem ne engedd el ilyen könnyen a köszörűt. Én csak fúróélezésre használok egy Güde-t, de arra nagyon bevált. Amíg Papám élt, ő köszörülte a fúróimat kézből - akkor sajnos nem tanultam meg, így ezzel gyerekjáték. Hátránya, hogy csak D=10 mm-ig fogad a befogója.
Nálam időhiányból az a megoldás keletkezett, hogy a "maróasztal" egy nem vetemedő, nagyon erős lap alsó merevítő kerettel, de nincs fixen rögzítve és nincs saját lába, ellenben "ideiglenesen" ráfogatom pillanatszorítóval a körfűrész asztalának szélére.... na ez mostmár fél éve így van, pedig az volt a terv, hogy rögzítem két zsanérral a körfűrész asztalon, így lehajtható lesz. Maga a marógép pedig ezzel befordul a körfűrész alá, annak a bódéjába.
Elvileg ezt jól ki is találtam, de az idő megint nagyobb úr lett. Pedig ez lesz a jó megoldás, de most átkerült az 5 éves tervbe, addig marad a pillanatszorító.
Amikor majd valaki napi szinten használja órákon keresztül a nagyobbik "dögöt" rájön, hogy bőségesen elegendő lenne az a pici és könnyű gép a zömében 20-35mm-es csavarok behajtására. Természetesen jóval nagyobb csavarok behajtására is alkalmasak a 10.8V -os gépek, csak kb. fele olyan nehezek.
18V-os gépem van, azzal elégedett vagyok és a két gép nem is egy kategória, ahogy Paco155 is írta. Sokszor jól jönne egy kisebb gép, ami könnyebb, ezért szeretnék egy ilyet venni.
Lehet, de számomra amúgy is eléggé nehezen megy a szövegértés a beszélt nyelvben is, hát még ha közben fél percenként le kell venni a fülest, azért, hogy megtudjam, hogy meghalt a Bözsi néni, mit csinálnak ép a macskák, hány óra múlva lesz kész a kaja, satöbbi, satöbbi...
Ha ez és a 18V Dewalt között kéne választanom akkor Dewalt, már eleve a 18V+kefementes+ütvefúrás miatt is sokkal jobb választás. Ok, bő 10-essel több, de más világ.
Nálam tervben volt a maróasztallal egyberögzíteni, de nem lett belőle semmi se.
Külön tologatós a körfűrész és a maró is. Utólag nem bánom, néha ugyan jó lenne szélesebb asztalfelület vágáskor, de annyira ritka, hogy majd mindegy. Mondjuk akár össze is lehetne rögzíteni, ha nagyon akarnám, 4 lik kéne csak hozzá meg minimális alakítás...
A marót meg többször használom standard asztalnak, mint marónak. Sokszor gérvágóasztal, gyorsdarabolóasztal, lapostiplizésnél támasz és tudja fene még mikként használom :)
Nem tűnik rossznak az ajánlott Metabo gép. Ha nem találok megbízható helyen ilyen Makitát, akkor megnézek egy olyat, még olcsóbb is lenne.
Azért nőtt kicsit a szívemhez az a gép, mert az előző munkahelyemen 6 évig napi szinten 2-5 aksit lemerítve nyüstöltem egy olyat és minden nap ugyan úgy tette a dolgát. 4 éve jöttem el attól a cégtől, de állítólag még mindig megvan az a gép. Az egyik aksit mostanában cserélték, a másik még mindig jó.
Hogy a bolt milyen azt nem tudom (mert ugye ez volt a kérdés). Ha viszont ezt a kis makira mondod akkor legközelebb jobban hegyezd a füled. :P Nekem ugyanis van - több mint 10 éve és még nem volt panaszom rá.
Van valakinek infója arról, hogy ez a webáruház rendes magyar piacra szánt Makita gépeket árul e? Régebben kinéztem ezt a csavarbehajtót, csak akkor nem tudtam megvenni. Utána mindenhol azt mondták kifutott, egyedül a Mall.hu-n volt elérhető, de ők csak 1 év saját garit adtak rá, ami nem teljesen ugyan az mint a 3 év Makita garancia.
Elkészült az asztali körfűrész aszlata. Halgattam rátok, és 85 cm magasra csináltam, valóban kényelmesebb mint a 77 cm. Végül nem bonyolítottam túl a sarkokat, túl sok lett volna a hibalehetőség. Köszönöm a tanácsokat.
A mintakészítők nem negatívot készítenek, mert a homok lesz a negatív, de egyébként valóban. Pár hónapja valaki árulta egy felmenője szerszámait, az a bácsika is mintakészítő volt.
Most tíz méternyire kelljen nekem olyan szilikonos izé? Volt itthon rossz asztallap (bútorlapból készült), sok-sok defektes tetőléc, marógép, gyalugép, zsanér, csavar, szög, gitt, csiszolópapír. Két óra sörözéssel egybekötött érdemi munka, aztán csak várni (várni, várni, megint csak várni) a beton megkötésére. Nagyüzemi gyártás esetében nem gondolkodnék valami más megoldáson.
Csináltam 'támfalat' zsalukőből. A tetejére meg betonbizbaszokat, hogy ne fagyjon szét az egész hóbelevanc egy-két tél alatt (meg anyám tudja hova biggyeszteni a gazait).
Ez utóbbiakat úgy öntöttem ki, hogy szimpla keret, zsanér a sarkokon, meg egy kallantyú az egyik saroknál (nem ennyire komplex forma, mint a lentebb linkelt videó esetében, csak sima négyzet alakzat, némi lejtéssel). Ahol lekerekített él kelletett, oda egy maróval csináltam egy U hornyot egy darabka tetőlécben, japán fűrésszel végigmetéltem és a végén összeragasztottam, szegeltem és gitteltem*. Az, ami kilógott a betonból, az másodpercek alatt letúrható volt egy spakli+darabka tetőléc+csiszolópapír kombóval, nem törik összevissza.
Remélem érthetően sikerült leírnom.
*Ma már másképpen rontanám el, simán kimarnám az alapot ívesre, rá az oldalsó tetőlécdarabkákat - szintén ívesre kimarva a sarkoknál, ragasztgatná és szögelné a fene.
Nem tudom, hol kellene teherhoró szerkezet jellegű vasalást betenni ilyen semmi igénybevételű elemekbe. Ami indokolt lehet, az valami vékony (mint a kerítésháló, rabitz) drótokból álló vasalás, de az is csak repedés gátlás céljából.
A facsavar nekem is bántotta a szemem. Azért nem olyan rossz ez, csak rutintalan az ürge és túlbonyoítja a virágizét. Egy disznóól ketrecét is egyszerűbben vékonyabbra meg lehet önteni, és azok még 150 kilóval neki is dőlnek oldalról.
A vassal sem kellene ennyire spórolni, mert az megbosszulja magát.
Pláne, hogy középre rakta - ahol hajlításra pont szart sem ér. Még ha kettőt rakott volna be - közel az oldalaihoz, hogy húzásra dolgozzanak mindkét irányba - még hagyján lett volna... na de így, pont középre....
Befújta valami szmötyivel. Szerintem az anti-stick, az valami tapadásgátló trugyi néven fut feléjük.
Ami nekem nem volt szimpi ebben a videóban az izé...
Ha már valaki ennyit baszakodik egy sablonnal, akkor illik úgy elkészíteni, hogy minél többször roncsolás nélkül szétszedhető és összerakható legyen. A facsavar erre a célra nem az igazi.
A csücsköknél a sziló igazán elhagyható lenne -> kevesebb felesleges munka, valami csiszolóizével (mondjuk spakli, csiszolóvászon vagy csiszológép) elég lenne átszaladni a sorján - a beton nem igazán tartós dolog fél milliméter vastagságban.
A vassal sem kellene ennyire spórolni, mert az megbosszulja magát.
Ha már közvetítettem a kis kombi szalagcsiszoló sztoriját, akkor annyit a végkifejletről, hogy végül megvettem. És nagy meglepetésemre valóban egy meg nem húzott csavar volt a ludas, mert most teljesen szépen fut. Viszont megnyugodtam, hogy azért nem vagyok teljesen süket és az tényleg nem hangzott jól, amit elsőre hallottam. Még az is lehet, hogy ezért vitte vissza az eredeti (első) tulaj a gépet? Bár nem valószínű, bár fejtse meg valaki, hogy ki és miért szedte le vajon az ékszíjat fedő műanyag dobozt, hogy utána fordítva tegye vissza :))) nagyon mókás és elsőre nem értettem, hogy az az ábra mit akar ott jelezni és mi az a négy lyuk, ami mögött semmi sincs :) Kellett vagy tíz perc, hogy leessen a tantusz:
Ilyen az ékszíj rajta:
Levettem a szalagot, hogy lássam a kopásnyomokat. A feketére festett acél felületről a festék nincs lekopva, ezért úgy gondolom, hogy sokat biztosan nem futott a gép.
A szalag viszont kopott annyira, hogy nem látszik rajta felirat. Ez vajon még a gyári darab vagy már utángyártott? A szalag nincs átlapolva, hanem "tompán illesztve", hátulról ellenálló ragasztószalaggal ragasztva. Ez alapján nincs is futási iránya.
Én 30-ért vettem, de valaki árul 26-ért hasonlót Szalkszentmártonon. És a nagycsécsit is hirdetik még. (ez nem ajánlat akar lenni, csak ezeken morfondíroztam. meg azon, hogy vajon mi a csudáért kerül be az országba ennyi kitudjahonnanérkezett gép?) Az enyém egyébként egy Kity-s dobozban volt :) német postai cédulák nyomaival.
Úgy egyébiránt szerintem ez határozottan jobb konstrukció mint az Einhell-féle. Masszív (és elég ronda felületű) öntvény, de a lemez alkatrészek is 3mm vastag anyagból készültek.
Ha már közvetítettem a kis kombi szalagcsiszoló sztoriját, akkor annyit a végkifejletről, hogy végül megvettem. És nagy meglepetésemre valóban egy meg nem húzott csavar volt a ludas, mert most teljesen szépen fut. Viszont megnyugodtam, hogy azért nem vagyok teljesen süket és az tényleg nem hangzott jól, amit elsőre hallottam. Még az is lehet, hogy ezért vitte vissza az eredeti (első) tulaj a gépet? Bár nem valószínű, bár fejtse meg valaki, hogy ki és miért szedte le vajon az ékszíjat fedő műanyag dobozt, hogy utána fordítva tegye vissza :))) nagyon mókás és elsőre nem értettem, hogy az az ábra mit akar ott jelezni és mi az a négy lyuk, ami mögött semmi sincs :) Kellett vagy tíz perc, hogy leessen a tantusz:
Ilyen az ékszíj rajta:
Levettem a szalagot, hogy lássam a kopásnyomokat. A feketére festett acél felületről a festék nincs lekopva, ezért úgy gondolom, hogy sokat biztosan nem futott a gép.
A szalag viszont kopott annyira, hogy nem látszik rajta felirat. Ez vajon még a gyári darab vagy már utángyártott? A szalag nincs átlapolva, hanem "tompán illesztve", hátulról ellenálló ragasztószalaggal ragasztva. Ez alapján nincs is futási iránya.
Én 30-ért vettem, de valaki árul 26-ért hasonlót Szalkszentmártonon. És a nagycsécsit is hirdetik még. (ez nem ajánlat akar lenni, csak ezeken morfondíroztam. meg azon, hogy vajon mi a csudáért kerül be az országba ennyi kitudjahonnanérkezett gép?) Az enyém egyébként egy Kity-s dobozban volt :) német postai cédulák nyomaival.
Úgy egyébiránt szerintem ez határozottan jobb konstrukció mint az Einhell-féle. Masszív (és elég ronda felületű) öntvény, de a lemez alkatrészek is 3mm vastag anyagból készültek.
Nem jó megközelítés, hogy jobb/rosszabb. Egyszerűen más. Olyan ez, mint sportkocsit összehasonlítani teherautóval.
A Triton igazából asztalba való gép, egyrészt a súlya miatt, másrészt az emelőszerkezet miatt, (nem kell hozzá lift) harmadrészt az asztalban is könnyű szerszámcsere miatt, és nem utolsósorban 12-es szárat is bele lehet tenni. Sőt, igazából a nagy szerszámokhoz való.
Aztán az is közrejátszott, hogy untam ki-be szerelgetni a Bosch-t, amikor kézből is kellett használni. Szerintem előbb-utóbb mindenki eljut ebbe az állapotba. :)) Utána jön az, hogy kellene egy élmaró is.......
Egyébként ügyes vagy. Az aszimmetriának egyszerűen statikai okai vannak. Egy jó mérnök ki tudja belőle számolni, hogy hány kilóval vagy nehezebb mint a feleséged. (vagy fordítva :) )
Hat éves - még nem nyikorog. A négy sarkon alulra most fém szöglettel merevítettem is (nemigen látszik). És ezen a képen ott vannak az átjelölők (tanultam valamit:-))))))
Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget (főleg Soká!). Megvettem a tipli-átjelölőket, a fafúrót, és az ágyunk most 190 helyett 180 cm. Az "üres" oldalon majd deszkázat lesz lecsavarozva (már leszabtam). A szivacsból kell még 10 cm-t levágni.
A figyelmes szemlélő észreveheti, hogy az ívelt fejtámla már nem szimmetrikus - hiszen leesett belőle 10 cm. De ezt elviselem (csak így fér be az ágy a két szekrény közé).
1100mm széles hengerű kontaktcsiszoló motorja 8Kw-os. Kb. 1000mm szélességet lehet átvezetni rajta, egyszerre tizedmiliket vesz le. A henger átmerője kb. 400mm, egy szalag van rajta, tehát két henger van, az egyik kemény gumi, a másik fém.
A zajt nagyon le lehetne csökkenteni, ha nem átáramló hűtésű motorok lennének, és ha nem kéne a hülye hepa szűrő fojtása miatt túlpörgetni, hogy az előírt vákuum meglegyen. Ha kiveszed a hepát, tekerheted vissza a fordulatot majdhogynem minimumra. De mánia ugye a minél kisebb méretű segdugasz porszívó, így a "kipufogó" hangtompító mindegyikből hiányzik.
Lehetne többlépcsős motollát is készíteni, de az megint méretnövekedéssel jár. 3 lépcső már egész hatékony lenne. A külső hűtésű (takarítógép) motor esetében be is foghatod a csövet, soha nem fog leégni, sőt le is esik a teljesítményfelvétele, mert nem végez munkát, csak a légüres térben forog.
Lentebb Paco linkjével kapcsolatosan már fejtegettem.
Mivel a teljesítmény nyomaték (erő x sugár) x fordulatszám kis fordulaton nagyobb nyomaték kell a teljesítmény leadásához. Ha csökkented a fordulatszámot növelni kell a nyomatékot, azaz növelni kell a forgórész átmérőjét is. Vele együtt az állórészét is. Nagyobb tömegű vas nagyobb gerjesztést igényel -> több rezet.
Ja, egyszer már okosíttattam magam egy villanyos fórumon ezzel kapcsolatban. Nem értettem akkor, hogy lehet ugyanakkora teljesítménye egy 900-as fordulatú motornak, mint egy 3000-es fordulatúnak.
Végül egy szaki kifejtette, hogy az értelemszerűen ehhez szükséges nagyobb nyomatékhoz több vas és több réz kell a motorba és belinkelt egy összehasonlító táblázatot új motorok súlyáról (nem tudom már honnét)... ugyanaz a típus közel duplája súlyú volt 900-as fordulattal, mint 3000 fordulattal. Már csak az a fura, hogy a külső méreteik kb. egyformák.
Az elején amíg egyre nőtt az érték addig csak a fordulatszámot. Ahogy már korábban írták, kisebb motorral, kevesebb anyaggal, nagyobb fordulatszámon forgatva ugyanazt a lapátkereket nagyobb légsebességet így nagyobb szívóteljesítményt értek el. Kettős haszon. Persze a zaja sem csökkent. :P
Az Úniós 1500W-s szabály óta ha jobb porszívót akarnak építeni akkor kénytelenek a lapátkerék hatásfokán meg a szívócsatornán dolgozni és nem megelégedni a két kör alakú lemez közé zárt ívelt lemezekkel. Vagy ha igen akkor azokon kell finomítaniuk. (esetleg többlépcsős turbinát beépíteni, stb......
"A mechanikai oldalról nézve teljesen igazad, a teljesítmény az fordulat x nyomaték."
Legalább vana miben egyetértetek. :P
"Villamos oldalról is jól közelítetted meg: áram kell. Így van mert a villamos teljesítmény az amper x feszültség"
A feszültség meg mint tudjuk jelen esetben állandó tehát ahhoz hogy teljesítményt vegyünk ki a motorból az áramnak kell változnia. Nagyobb leadott teljesítmény -> nagyobb felvett áramerősség.
"Az amper pedig független a nyomatéktól, fordulatszámtól. Azonos teljesítmény esetén ugyanannyi."
A második mondat igaz. Az első az ami emeletes marhaság. :P
Mi is történik?
Üresjárat:
Fordulatszám a maximális, nyomaték kb nulla közelében. A leadott teljesítmény ennek a szorzata, a közel nulla nyomaték miatt közel nulla a mechanikus teljesítmény. Az áramfelvétel a közel nulla teljesítmény miatt minimális.
Megterheljük a motort. A motor a működési elvéből következően megpróbálja elérni a maximális fordulatszámát terhelés alatt is. Ehhez nagyobb nyomatékra van szüksége.
Fél terhelés:
Fordulatszám közel maximális, nyomaték meg magas. A leadott teljesítmény ezek a szorzata, a nyomatékból kiszámolható a mechanikus teljesítmény amit kivettünk belőle (és fordítva) A lényeg: Az áramfelvétel a nem nulla teljesítmény miatt az elektromos teljesítményből visszaszámolható és mivel a feszültség állandó így nem marad más lehetőség minthogy az áramfelvétel nőtt.
Teljes terhelés:
Fordulatszám valamennyit lesett, nyomaték meg az egekben. A leadott teljesítmény még mindig ezek a szorzata, a nyomatékból számolt a mechanikus teljesítmény a hivatalos terhelhetőség közelében (tovább is terhelhetjük, csak akkor leég a motor) Az áramfelvétel a maximális teljesítmény miatt az elektromos teljesítményből visszaszámolva az elérhető maximális áramfelvétel közelében lesz.
Tehát:
Minimális nyomaték - minimális áramfelvétel
Közepes nyomaték - közepes áramfelvétel
Maximális nyomaték - maximális áramfelvétel
Az meg mindenki számára egyértelmű, hogy a veszteséghőből származó melegedés annál nagyobb minél nagyobb áram folyik a tekercseken.
Fentiek elolvasása után is fenntartod, hogy a nyomatéktól nem függ az áramfelvétel? :P
Én 60 centi hasznos csiszolási szélességet szeretnék, abban biztos vagyok hogy ha ilyen széles anyagot tolok át akármilyen kicsi "fogással", már el fog gondolkodni a 2.2kW is.
A 20 centi széles szalaggal működő oszcilláló szalagcsiszolómat ugyanilyen Simotop moci hajtja, ugyanilyen fordulatú 1F, csak 750W. Amikor megépítettem, tesztből nekinyomtam egy 20 centi széles pallódarabot. Ha nem úgy nyomtam neki mint a meszes, 80-as papírral lehetett olyat is csiszolni. Az más kérdés, hogy azóta sem volt ilyenre példa, a legnagyobb terhelést (időben) a focilabdák készítésekor kapta. 1 labda csiszolási ideje ~ nettó másfél óra volt, ezt 3xkb 30 perces menetekben. Egyrészt azért mert másfél óráig ezt csinálni folyamatosan ... hát 30 perc után is éreztem a csuklómat rendesen. Másrészt a motor is melegedett már. Ha tojást nem is tudtam volna sütni rajta, de a kezemet sem szívesen raktam rá. Kb fél órát pihentünk (én is és a moci is) 2 menet között.
Utólag kicsit szégyellem, hogy nem Repítő hengercsiszolóját linkeltem be először, itt is meg a blogján (123 ) is írt már többször is róla. A blogon nem említi, de itt már leírja, hogy:
"Pont a hengercsiszoló gépemnél bizonyosodott be, hogy az 1.5 Kw-os motor (szerk: 1 fázisú) nyomatéka kevés már a 60 cm széles anyag csiszolásához úgy hogy ne essen a fordulatszáma a motornak."
Szóval itt sem úgy mondja, hogy megállna/leégne, de megfogja kicsit, ami azért törvényszerű. De mivel ő sem napi 8 óra folyamatos üzemben használja, meg majd én sem - ráadásul a 60 centi széles munkadarab sem mindennapos lesz - így emiatt kevésbé agggódok.
Még az előtoló fordulatszám-szabályozását kell rendesen megoldani, pl Herr Grundel is említi itt hogy valami (nem értem pontosan mi de a szabályozással kapcsolatos lehet) nagyon melegszik ha sokat fut a gép. Szintén ablaktörlő motorral tervezem meghajtani, azt lehet bontókból pár ezresért venni (én 5e-ért vettem darabját, kettőt is a másik két csiszolómhoz). De azok alap fordulaton mennek. Majd ha eljön az ideje ebben lehet hogy kérek segítséget az Uraktól, ha máshol nem az offtopikon.
A mechanikai oldalról nézve teljesen igazad, a teljesítmény az fordulat x nyomaték. Villamos oldalról is jól közelítetted meg: áram kell. Így van mert a villamos teljesítmény az amper x feszültség. Az amper pedig független a nyomatéktól, fordulatszámtól. Azonos teljesítmény esetén ugyanannyi.
A nyitja a dolognak ott van, hogy magas fordulatszámú, azonos felvett teljesítményt kisebb vas és vezető tömeggel lehet elérni -> kevesebb anyag alacsonyabb anyag és gyártás költség. Ezért kerülnek nagy fordulatszámú kefés motorok a tömegtermékekbe. A másodlagos hatás: kisebb tömegű, térfogatú termék, olcsóbb szálltás, raktározás ......
Persze az már a következő kérdés, hogy melyiknek mekkora a hatásfoka, esetünkben a villamos teljesítményből mennyi jut a megmunkálószerszám éléig. Lehet tippelni :).
A magas fordulatszámú motorok hűtése intenzívebb, kisebb ventilátor esetén is nagyobb hűtőhatás érhető el a magasabb fordulatszám eredményekénti magasabb levegőszállítás miatt.
Gyanítom a porszívók teljesítménye azért csökkent mert kénytelenek voltak átgondoltabb konstrukcióra a szívást létrehozó oldalon. A villamos oldal közel ugyan az lehet.
Egyszer tényleg be kellene iratkoznom valami villamosipari óvodába.
Bocsánat, ha nem idevág, de az hogy van például, hogy éveken eresztül ment a játék azzal, hogy egyre nagyobb teljesítmény volt írva a porszívókra, a végén már 2200W volt ráírva, aztán jöttek valami uniós szabályok, és most ugyanakkora porszívóban, ugyanakkora(?) szívóerő mellett fele, harmada a motor teljesítménye. Ezt hogyan kell értelmezni? Min változtattak?
a nagyon ökölszabály: a nyomatékot az amper csinálja, és a meleg is az ampertől van. a kilowatt az nyomaték szorozva fordulatszám. ennek a kettőnek következménye, hogy ha sok kilowattot nagy fordulatszámon érek el, akkor kevésbé melegszik.
40-50cm szélesen 40es papírral menni, nem érzem hogy kevés lenne. ami mórickát én egyszer építettem, az 500W volt és 10 centi széles. Nem mondom hogy lefogta a motort, de nem is volt semmiség neki.
Igen, erre gondolok én is, hogy egy ilyen csiszolási feladatnak nincs hatalmas teljesítményigénye, tehát tulajdonképpen jó választás a moci, mivel jól túl van méretezve - na nem önmagához, hanem a feladathoz.
Az esztergámon egy szintén ilyen adatokkal bíró motor van, 2,5kW (kicsit több mint ez), és 1450 fordulat. Közel ötven kiló! Ez 24,5.
Lehet ez a motor is valami kínai w-ot mutat az adattábláján. Nekem egy 1350 fordulatú 750w(nem kínai)-os imi motor hajtja a 250mm -es homlokcsiszolómat és jól bírja max langyos lesz ha sokáig van bekapcsolva.
Mesélhetnél röviden, hogy a melegedésre miből következtetsz? Alacsony a fordulatszám, nagy a teljesítmény? (a fizikai magyarázattal ne törd magad, én beérem az ökölszabályokkal.) Mi lenne az ideális?
Nem az oldalél a kérdés, hiszen fúrunk vele. Hanem a homlokél. Homlokéllel rendelkező maró magában sokkal ritkább. Átmenő homlokéllel mégritkább. A 20mm sem gyakori. Kíváncsi vagyok, találsz-e keményfémlapkás 20mm marót homlokéllel.
Viszont mivel fúrunk, az eleje kopik, az meg simán élezhető. HSS forstnerrel sokkal több mint 100 lukat lehet fúrni mdf-be, tapasztalat.
"Az pedig, hogy egy vidia él élettartama sokkal nagyobb mint egy rapid acélé nem hit kérdése!"
Ez bizony erősen függ a forgácsolási szögtől, nem mindig igaz. És konkrétan ezt írtad: "Szerintem nem kell spirálos, erős elszívással jó a párhuzamos élű is." Így meg már főleg nem biztos, hogy igaz. De ha hiszel benne akkor igazzá válik. :P
Igen tévedtem. A HS is gyorsacél. Elnézést kérek mindazoktól a topiktársaktól akik bejegyzésem hatására a kukába dobálták a HS szerszámaikat, vagy akit felzaklatott a dolog :-)) Az pedig, hogy egy vidia él élettartama sokkal nagyobb mint egy rapid acélé nem hit kérdése! Nem volt célom vita gerjesztése, csak a véleményemet írtam le, köszönöm a helyreigazítást.. Itt befejeztem.
Mivel én ugyanabban az időben, ugyanerre a célra vettem egy 20 mm-es egyenes élű Bosch marót is (majd megvettem az elut) így van összehasonlítási alapom, de hitéleti kérdésekben nem vitatkozom.
A HS nem HSS! A linkelt maró vagy kibír 100 furatot MDF-be, vagy nem. Minek rizikózzak, ha kb ugyanannyiért van vidiás is. Szerintem nem kell spirálos, erős elszívással jó a párhuzamos élű is. Persze ez csak az én meglátásom, de nem az én pénztárcám bánja, a döntés (ésa pénz) nem az enyém.
és ez pont az az eset, amikor spéci cucc kell, ami ritkán lesz használva. miért kéne vídialapkás legyen?
a mezei csigafúrók, vagy a mezei forstnerek sem vídiásak, mégis lehet velük rengeteg lukat fúrni. nekem is van vídiás 8as fafúróm, meg vídiás 35ös forstnerem, mert azokat nagyon sokat használom, és kényelmes hogy örökké tart. de 16os forstnert minek vegyek vídiásat, szökőévben egyszer van rá szükségem.
Szűk a hely két oldalon (ülések közé megy), emiatt nehézkes a lentről felfelé nyitás, elmenni nem fognak mellette. Én is jobban szeretném a felnyitós megoldást (használunk is olyan csuklós mechanikát, amit ajánlottál), de leszavazták. Funkcióorientált a megrendelő, nem izgatja különösebben, hogy ha látja a szerelvényeket, de vannak dolgok, amikben köti az ebet...
Én azért meggondolnám ezt a marót. Az anyaga HS még csak nem is HSS. A leírás is puhafához ajánlja. Ehhez képest bükkel van lefényképezve... Amit Paco linkelt az is HS de legalább jó drága :-( Minden képpen jobb volna egy vidialapkás szerszámot találni, lehet, hogy nem kerülne többe mint a Festool.
Szaktanácsot szeretnék kérni adott feladat megoldására. :)
Két oldalra lenyitható asztallapot kellene készíteni.
Az elgondolás a következő: középen lesz egy acél keret (annak kell lennie), zsanérokon fog le és felcsukódni, 25mm-es bútorlapból lesz az asztallap (nem nagy a lap, 930x280mm, a 18-as vékonynak ítéltetett, a dupla vastagság pedig már indokolatlan, így maradt a 25-ös, van is készleten).
Felcsukott állapotban egy rugós csap fogja biztosítani lecsukódás ellen, ez el van fogadva.
Lenyitott állapotban derékszögben rögzítés lenne a megoldandó feladat.
Eddig az volt a koncepció, hogy az asztallap aljára szerelnénk két háromszöget, amit mágnes rögzít a lap aljához. Lenyitáskor háromszöget oldani kell, gravitáció lehúzza, fém kereten felütközik, kész.
Az az aggodalmam, hogy nem fog tökéletesen függőbe beállni, emiatt ferdén áll, nem profi...
Aztán jött a gondolat, hogy szerelhetnénk a háromszögeket a kerethez, ezzel helyet nyernénk, de macerásabb a működtetése (kényes a megrendelő, ő csak azt szeretné igazából, hogy lenyit, felcsuk, kész)
Ami fontots:
- keskeny helyre kerül, így lehetőleg minél kevesebb dolognak szabad csak kilógni a felcsukott asztal síkjából.
- az asztallap író felületére nem lehet semmit szerelni, annak síknak kell maradni
Furcsa, a "jóemberünk" csuklott, mert az imént jelentkezett magától:) Kértem tőle egy rövid videót. Küldött is. Hát, így semmi rendellenes sincs a gép hangjában...
Én 18-as rétegeltből csináltam ilyen asztalt. Marógéppel akartam nekiállni, de lebeszéltek a boltban. Adtak egy 20mm-es Bosch fafúrót némi apróért, és azzal fúrtam bele 88 lyukat kézből, fúrógéppel. Azóta is működik, a fúró és az asztal is. Akkora galibát nem okoz, ha némelyik lyuk nem egészen 90 fokos, tapasztalat.
" Vagy felsőmaró közvetlen benyomva egy 20 mm marófejjel? " Ez a legegyenesebb megoldás az ilyen munkához szerintem. Ha így csinálod, ne felejts el a kilépő maróhoz egy alátétdeszkát szorítani hogy ne tépje ki a fődarabot.
Utoljára itt ketten is úgy csináltuk, hogy 20 mm upcut marófej felsőmaróban. A maró rögzítve asztalosszorítóval a pontos helyen és utána beindítva, majd lenyomva.
Nagyon szépen köszönöm!!! Most arra gondoltam, hogy a jóemberünktől is kérek egy hasonló videót, szerintem két ilyet könnyebb összehasonlítani, mint az élő emlékeimet meg a telefonok gyengécske hangját. (az nálad is érződik, hogy amikor közelítesz a géphez az automatika azonnal csökkenti a hangerő szintjét :) Köszi!
No ne mondd... Még Dos 6.22 is volt javában az egyszerűbb helyeken. :-) Igazad volt amúgy a bélt tartalmazó táblácskámmal kapcsolatban. Ma ki kellett vágnom belőle a kiflit ami született azóta.
Én legutóbb a Tibike Börikénél vettem kecskebőrt egy fotó objektív tokjának, ha jól emlékszem 4500 Ft volt. A minőségével meg voltam elégedve. Neked talán nagyon messze sincs. Fonalaik is vannak, de azokat nem ismerem, én a bőrön kívül csak fekete bőrvarró fonalat vettem náluk.
Nem olyan kicsi az. Vagy 5éve van ilyenem, nincs vele semmi bajom. Mindenféle fákat martam már vele, bírja, pedig nem apró lépésekben csinálom a csapfészkeket. Egy darabig volt asztalban is, de aztán helyet cserélt a Tritonnal, azóta kevesebbet nyúzom. Többen panaszolták az idővel szorulós magasságrögzítőjét, de az enyémmel nincs ilyen gond. Szerintem az a majdnem 30eft jó ár érte.
98-ban kezdtem programozással foglalkozni. Akkor még erősen kezdő IT polihisztorként egy kis induló cégnél kaptam munkát. Egyedi szoftvert kellett írni, adatok kezelésére, leválogatására és továbbítására modemen, emailen keresztül, meg PC-ket összerakni, üzemeltetni.
Kicsit tódítottam a felvételin, gondoltam majd menet közben felszedem ami még hiányzik. Így is lett, pár hónap alatt elkészült aztán a program de már 1-2 héttel a felvételem után egyszer csak jelentkezett egy pasas értékesítőnek. Kis elegáns, laza pali volt. Beszéltek ott a főnökkel a számtech háttérről is, hogy mi és hogy mi hogy lesz, hogyan is van elképzelve... B.szki úgy lökte a rizsát texasi kiejtéssel hogy csak na. Röpködtek a "kólbekk függvény" , meg "eplikésön programming intörfész" meg a fene....
No , mondom ez mingyá' lebuktat hogy csak most kezdem sejteni a Win32-t ...
Aztán felvették és hamar kiderült hogy az egészhez halványlila fingja sincs, egy sima IRQ ütközésről sem tudja mi fán terem. De remekül tudott róla beszélni.
Amúgy nagyon ügyes ügynök lett, eladta volna a homokot az araboknak.
Igazán nincs mit. Ha nem valami extrém olcsón adnák, akkor ne bánd. Nekem az 54 ezres árukeresős ára egy kicsit alapból soknak tűnik érte, sztem hasonló masinák 35 körül bármikor kaphatók mindenféle néven. Használtban, gari nélkül a 15-20 ezer a normál ár, 15-től lefelé kezd csak csábítóan olcsó lenni szerintem.
Elfelejtettem megköszönni a videót!!! Azért amit én néztem az valahogy rosszabbul hangzott. persze, élőben közelről, egy előszobában... Hülye fejjel nem néztem meg, hogy a gumi lábai rendben voltak-e például.
Persze, visszamehetnék... Ilyenkor annyira nem tudok dönteni, hogy most a megérzésemre hagyatkozzak vagy hagyjam az aggodalmaskodásomat? A múltkor jól jártam vele mert a merülőfűrésznek semmi baja nem volt csak a sínnek, de a sín amúgy is ajándék volt. Az biztos, hogy nem futott sokat ez a gép. Lehet, hogy a csapágya vacak? Áh...
Nem rábeszélni akarok senkit, de most láttam egy Toolson kis barkács szalagfűrészt: "Toolson szalagfűrész .Új,dobozában minden tartozékával.22 500 Ft" Ezt ugyebár a Sceppach gyártja, ők 50.000-ért árulják kék színben, a bauhaus szürkéje újonnan 35.000.
azt nem tudom, hogy megéri-e, nekem az 1100 ae van (kb tökugyanez), jópár éves. A leírás alapján a motor kicsit erősebb, egyébként azonos. Amit el tudok mondani róla, hozzátéve, hogy nem használom sokszor, de olykor előrekül: fordulatszám-szabályozós (ez szerintem fontos, ha többféle anyaggal van dolgod), a magasságállítása skála alapján esélytelen, annyira nem precíz (én úgy szoktam, hogy ráteszem az anyagra, mondjuk élmaráskor, és addig játszom a rögzítéssel, amíg jó nem lesz a magasság, ez a módszer működik), egyébként jól össze van rakva, kezes, és nem túl nehéz. Kézből is martam már vele felületbe liliomot, de jobbára élet marok vele.
Ez bizony azt jelenti, hogy az ALDI úgy ítéli meg, elég nagy már az ügyfélköre ahhoz, hogy próbálkozzon ezzel. Ráadásul kialakult róla "az ALDI olcsó" vélemény, még azt is el tudom képzelni, hogy úgy veszi ezt meg valaki, hogy nem is nézi meg máshol az árát... (de azt azért kétlem, hogy túl sokat eladnak majd belőle)
Van egy cipész barátom - néha, amikor cipőt viszek neki javítani, szokta is mondani, hogy miért is... (ő már 95%-ban ortopéd cipők készítéséből él, nem javításból, abból nem tudna)
Én a könyvkötéshez veszem ott a kecskebőrt. Hatalmas készlete van, és nem marhabőrrel kell vacakolni, amiből legkevesebb fél marhát adnak csak el, ami hatalmas mennyiség nekem.
Illetve a Grál nevű fonalat is könnyebb tőle beszerezni, még ha drágább is picit, mint a Coats-kuckóban, ami viszont kint van nekem a messzeségben.
Érdekes, a fene se gondolná hogy a városi emberek vesznek még ilyesmit. Mindig mondom az asszonynak amikor ilyen plázákban megfordulunk, hogy nem értem hogy nincsen ekkora plázában egyetlen érdekes használt szerszámos, bizbaszos üzlet se , ahol én is el tudnék nézelődni amíg ők rongyoznak.
Aszondi városi ember nem igényeli az ilyesmit... de ezek szerint mégiscsak vannak ilyen városiak is. :-)
Én Nagytarcsán a Betét Kft. nagykerben vettem ezeket az anyagokat. Igazán minőségi anyagok, de drágák is.
Soká: Végül is csak időt vesztettél, még mindig visszamehetsz. Akár alkudhatsz is, hátha megörül az eladó is hogy újra láthat...
Csináltam egy videót az enyémről amin hallod a hangját. (Ha letöltöd a gépedre akkor a képet is láthatod, a böngésző nekem csak a hangsávot játssza le)
A Proma cseh, nem rossz név. Mégis ilyen a hangja. Ez mondjuk fix fekvő kivitelű.
Egyrészt én "hülye" vagyok, de ezt korábban már bevallottam. Nem tudom .... ha akkusfúrót látok, "kell" nekem. Nem vicc, tökmindegy éppen mennyi van: ha éppen Praktikerben/OBI-ban járok, mindig megtaperolok pár akkusfúrót. Lassan az eladók is megjegyeznek és leszoknak róla, hogy megkérdezzék: miben segíthetnek ("Na, megjött a hülye akkusbu*i")
Köszi! Már kezdem bánni, hogy olyan ijedős voltam. Pedig egy csomót utaztam miatta. Van két Scheppach gép, amit úgymond kinéztem magamnak és most látom, hogy ez a jóember, (akinek csak az a gépe nem Scheppach, ami nincs a német(nevű) cég kínálatában, lám, ilyen őrültek is vannak...:)) pont erre a két gépre épített egy helytakarékos tárolót.
Egy két hónapja üzemeltem be egy hasonló paraméterekkel rendelkező Proma kombicsiszolót.
(370 watt, ,150 mm korong, öntvény test stb.) Használgattam azóta . Az első linkeden lévő videóhoz hasonló nem túl szép hangja van, de jól működik attól. A korong tárgyasztala azért nem egy hű de precíz dolog, nem ezzel fog az ember tökéletes derékszöget csiszolni.
Bolondul terhelni sem lehet, azért a 370 watt lefogható könnyen. De sok mindenre azért nagyon jó.
Összerakásnál az elszívó burkolathoz adott csavar 1 mm-el hosszabbnak
bizonyult a kelleténél, beleért a valamibe amitől konkrétan el sem tudott indulni.
Ahhoz képest, hogy mindig azt olvasom, hogy az igazi asztalos nem csavarokkal készít bútort, mégis az egyik legnépszerűbb szerszám (itt is) a csavarbehajtó. Lassan már faluhelyen sem a flex lesz a bizonyítéka a férfiasságnak :) Tényleg csodálkozom kicsit mert pont a csavarbehajtó az a szerszám nálam, amiből tökéletesen megfelel egy jobb barkács is. De már füstölögtem ezen :) Tulajdonképpen csak azon lepődöm meg, hogy ti mennyit csavarozgattok. :)
Ma este elmentem megnézni de nem volt merszem elhozni. Tulajdonképpen újszerű állapotban volt, nagyjából annyit ment, amennyit az a gép szokott, amit kipróbál otthon a gazdája, aztán rájön, hogy valami nem oké és visszaviszi a boltba. De ennek a doboza sem volt meg, annyira dobozsérült volt :)... Ami végül elriasztott, hogy a gépnek volt egy furcsa, nem egyenletes morgása. Nem úgy hangzott mint a szalagcsiszolóknál általában a szalag ragasztásából származó ciklikus hang. Miután eljöttem, fél óra múlva hívott azzal, hogy megnézte és az alján egy csavart meghúzott most már rendben van. De már nem volt kedvem visszafordulni. Nekem nem úgy tűnt mint amikor valamilyen fedőlemez beremeg. Ha esetleg tudsz egy használható hangmintát feltenni a gépedről akkor szívesen meghallgatnám. De csak ha egyáltalán nem okoz nehézséget, mert van a neten "hangos" gép elég. Például ez elég jó, és lehet, hogy az "én" gépem is csak annyival szólt barátságtalanabbul, amennyivel élőben ez jobban hallható. Sok videón - de ez lehet, hogy a gyenge hangminőség miatt van, nem hallatszik az erőteljesebb, mélyebb géphang csak a "szokásos" zúgás. Például itt.
Na megvettem a Dewalt DW745-öt, most ismerkedünk. Első benyomásra nagyon tuti, főleg a steller. Az inzertet viszont nem bírom rendesen beállítani, hogy ne billegjen és az asztallal is szintben legyen. Majd holnap bütykölöm még, lehet csak fáradt voltam, amúgy is csinálok majd egy zérót. A feszítőék jóval magasabb, mint a fűrészlap, ezért nútoláskor le kell venni, szerencsére könnyen levehető.
Csináltam pár próbavágást, hát nem egy ligában játszik a házilag készített asztali körfűrészemmel...
Összességében nem bántam meg, itthon befejezem a gyártást és minden tuti lesz :)
Valakinek ígértem, hogy visszajelzek, ha kipróbáltam a Bosch Expert for High Pressure Laminate (cikkszám 2 608 644 133) fűrészlapot. Jelentem, kipróbáltam laminált forgácslapban.
Vezetősín mellett a sín alatt fekvő munkadarab alsó és felső éle is kifogástalan, hibátlan, a leeső darab alsó fele szintén. A leeső darab felső (kilépő) élén van minimális, de tényleg minimális kipattogzás. 0,1 mm-nek mondanám, de inkább csak ujjbeggyel lehet érezni, mint látni. Simán csinál olyan felületet, mint a Freud bútorlapvágója az asztaliban (cikkszám 21LU3F 0200).
A lényeg, hogy tőlem simán megkapja az ajánlott plecsnit.
Nos úgy néz ki meg is fertőzött, azt a "cuki párost" megrendeltem.
Így a korábban emlegetett akkusfúró-konszolidálást megkezdem, de a jófogás előtt szokás szerint megszondáznám a társaságot.
Extol Premium LI 18 CD. Barkácsolási időszakom kezdetéről vannak, edigital-on vettem, legalább 5 évesek szóval gari már nuku. A kettőből az egyik alkatrésznek jó (ha lefogom a tokmányt folyamatosan recseg a kuplung, bármelyik fokozaton), a másik működik. Az alkatrésznek valóval, a 2 akksival (1.5Ah) és 2 töltővel együtt legyen mondjuk vatikáni valuta az ára. Felajánlanám népgazdasági hasznosításra.
Parkside PBSA 18-Li B2. Már párszor írtam, hogy nagyon masszív kis dög, kár hogy csak 1.5Ah-s az akksija (és hogy csak egy darab van hozzá). Mondjuk így is 1.8Kg a súlya. Van neki ütvefúró funkciója is. Semmilyen külsőleg érzékelhető hibája nincs, a képen látható apróbb kopások mellett. 2016 márciusi vétel, szóval még szűk egy hónap lidlis gari van rajta. Arra gondoltam, hogy ha 4000 Ft-ot megér valakinek, szóljon. Emailem publikus.
Illetve a Makita TD90DWE-re már 99.99% hogy lecsapott egy fórumtárs.
Pedig az a fűrész amit linkeltél milyen fasza kis gép. 145 fonton áll, még ~2 nap van hátra, sztem 300 környékén fog elmenni, én legalábbis annyit simán adnék érte. Öntvényasztal, masszív vezető, aszinkron motoros, és kép alapján még jó állapotban is van ... finomságok sora. Kár hogy nem tudsz rárepülni ... :(
Ja, jut fejembe, valaki (bocs elfelejtettem ki volt) ajánlotta itt ezt a céget, motortekercselés ügyében.
A magam részéről is csak ajánlani tudom őket, ha valakinek villanymotor gondja van/lesz. Nincs jelentősége, hogy hol vannak, mert érte jönnek és vissza is hozzák. Nem utolsó sorban felébe se került mint a helyi "nagynevűek" ajánlata, amit amúgy el sem vállaltak volna*. ://
* telefonba helyből azt tanácsolták, ne foglalkozzak a motor javítással, vegyek új gépet. ):-((
Én értem, de pl. szintén oda van írva, pont az előző szöveg alatt:
"Értékesítés kizárólag háztartási mennyiségben. A palackok nem betétdíjasok. Az ár mindennemű adót magában foglal. A termékek dekoráció nélkül kerülnek árusításra. A termékillusztrációk csupán elkészítési, ill. tálalási javaslatként szolgálnak."
Na ezek aztán főleg releváns egy akkus sarokcsiszoló, egy csavarozó, vagy körfűrész esetén. :)
Mióta megbüntette őket a felügyelet. Azóta hívják ezeket ajánlatnak és nem akciónak. Az akciónak szabályai vannak, azoknak nem felelnek meg ezek az ajánlatok......
Ez csak diplomamunkának jó, ahogy lentebb írták, funkcionálisan nem. Az asztallapnak 2 állása van, az egyiknél sík, a másiknál döntött, ha ráakassza az összekötőre. (elvileg 20 fokosnak kéne lennie) Nincs ebben semmi különös. Ha a lábát széthúzod, csak még lejjebb esne, de nem lehet se szét, se összetolni. Pelenkaszárítónak kéne lennie, hogy állítható legyen.
A kislánykának kb könyökmagasságig kéne, hogy érjen, és még onnan lehessen magasítani, hisz napról napra nagylányka lesz belőle. Ugyan az a magasság kell az elején, mind döntött, mind álló helyzetben. Iskolapélda a kép, csak nem a dizájniskolában, hanem az orvosin.
Nem minden részletét látom át, de valami álló, mobil munkahely jó lenne az elsős unokámnak, elképesztő helyeken képes dolgozni, az asztalt csak végszükségben használja.
Kérjük, vegye figyelembe, hogy állandó árukészletünkkel ellentétben ezen termékek csak korlátozott számban állnak rendelkezésre. Ezek az ajánlataink a készlet erejéig érvényesek. Amennyiben gondos tervezésünk ellenére bizonyos termékek a nem várt magas kereslet következtében már az értékesítés első napján elfogynak, úgy ezért szíves elnézését kérjük.
Az egyik képen feljebb van az asztallap, bár szerintem úgy nem kényelmes. Egyébként meg az "olló" nyitásával le lehet süllyeszteni, csak hosszabb madzag kell a lábakra.
Nem tudom, ezt hány gyereken próbálták ki, pedig igazából az lenne a lényeg, nem a design.