Keresés

Részletes keresés

stolaz Creative Commons License 2019.05.29 0 0 175791

Látod, látod, annak idején csodálkoztál, hogy hogy tudott az enyém megrepedni. Nagyon rideg anyag, vigyázni kell rá.

Előzmény: Törölt nick (175790)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.29 0 1 175790

Nekem csak egy letört sarkú Kentech betétem van (azt írtam hogy volt, de még van, de ha végre tényleg eltűnne, akkor végre lenne motiváció az Incrát is beépíteni)  , ezt így első körben nincs pofám felajánlani a törés, kicsit karcossága okán ... DE....

 

De Béla, ha 409 vaslemeze vmiért nem kerülne elő,  vagy a kész gyűrűk miatt (3 van összesen) ilyen állapotban is érdekel, felajánlom neked vatikáni valutáért, Tritonnak van megfúrva de elforgatva simán jó lehet a Bosch POF -nak is:

 

 

Azért 409 rozsdamentes cumója ennek "odaver".

Előzmény: 409 (175789)
409 Creative Commons License 2019.05.29 0 0 175789

 

 Na most, van nekem valahol a POF1200-hoz ilyen lemez, rozsdamentesből. Szerintem a kettő talpa megegyezik. Ha dél-Buda / Érd vonalon Neked megfelel és eljössz érte, akkor megkeresem.

Előzmény: 60bela60 (175787)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.29 0 0 175788

"Vagy cserélhető betétesre csinálod, de az már elég macerás."

 

Macerás vagy sem, sztem "kell". Bár biztos sokszor nem szükséges. főleg ha nagy (hosszú/széles) anaygot tolsz végig, mondjuk egy kerekítő marófejnek. De azért a legnagyobb átmérő (mondjuk legyen 60-70 mm) vs mondjuk 10-es tisztító marókés nem minden esetben a legjobb kombó.

 

Szóval ha kezdetben nem is csináltat hozzá szűkítőgyűrűket, eleve úgy terveznék hogy lehessen könnyen utólag beletenni.

 

- A verzió: marat egy peremet a 4 mm (inkább kicsit vastagabbra gondolnék) vastag vaslemezbe, amibe majd utólag ő készít, vagy szintén készíttet gyűrűket

 

- B verzió: a vaslemez és a marótalp közé betesz egy plusz vékony de kemény réteget, ami a vaslemezbe vágott kör átmérője, mínusz 1 cm. Így körben alulról lesz egy fél centis perem, nem kell maratni, arra feküdne fel a később elkíszített szűkítőgyűrű. Ez az ötletet JCsapó kolléga egy régi posztjából "loptam", akinek amúgy is etalon maróasztala van. Az alapötlet van csak lopva, neki vaslemez van alul, tetején kopórétegnek és a nagyobb nyílással textilbakelit, ebbe megy a szűkítőgyűrű ami így a vaslapon fekszik fel. Egy régi keresés eredményeképp itt van 3 link ami erről szól: 1 2  3

 

 

 

Előzmény: apaf3j (175784)
60bela60 Creative Commons License 2019.05.29 0 0 175787

Óhh.. b+ én bolond, nem fordítottam meg fejben a csavart :)

Előzmény: apaf3j (175785)
Redtor Creative Commons License 2019.05.29 0 0 175786

Elég ha kifúrod a talpnak megfelelő helyeken és süllyesztett csavarokkal rögzíted. 

A kör mérete attól függ, hogy mekkora a legnagyobb marófej, amit használni fogsz. Ha túl nagy, akkor érdemes szűkítő betéteket is gyártani.

Előzmény: 60bela60 (175783)
apaf3j Creative Commons License 2019.05.29 0 0 175785

Hmm, talán nem egyértelmű: a műanyag talpat szeded le a fémről :)

Előzmény: apaf3j (175784)
apaf3j Creative Commons License 2019.05.29 0 0 175784

A POF1400-at nem ismerem, de a legtöbb marónál a talp alja egy műanyaglemez, amit csavarok rögzítenek a fémtalphoz. Ezt a talpat leszeded, a csavarok helyén felülről süllyesztett furatot készítesz a lemezbe, és úgy csavarozod fel a gépet, felülről átdugott csavarokkal. Nem kell semmilyen anya.

 

A "mekkora körre" így hasból kb. 50 mm-t mondanék, ez szerintem a legtöbb marófejhez elég. De még jobb, ha ezen az oldalon megnézed, mekkora lesz a legnagyobb átmérőjű marókés, amire szerinted szükséged lesz, és ahhoz igazítod. Vagy cserélhető betétesre csinálod, de az már elég macerás.

Előzmény: 60bela60 (175783)
60bela60 Creative Commons License 2019.05.29 0 0 175783

Köszönöm mindenkinek, úgy tűnik vas lesz

 

kérdés hogy a 4es lemezbe vágott menet elég e.. vagy heggesztessek ráranyát?

mekkora kört kell kivágni a marófejnek?

Előzmény: Hobbit_G (175779)
fejes.i Creative Commons License 2019.05.29 0 1 175782

Kár, hogy csak viccnek szántam ;-)

Előzmény: motor-os (175780)
rferi Creative Commons License 2019.05.29 0 0 175781

Jól fogtad, de aztán a munka jellege miatt elvetésre került az ötlet.

Előzmény: fejes.i (175777)
motor-os Creative Commons License 2019.05.29 0 0 175780

Ezek után is szkeptikus vagyok a fa, mint anyag és a hegesztés fogalma együtt alkalmazása terén.

Tehetünk bármit, két fadarab elvágott rostjai nem válnak eggyé.

Előzmény: Maximboy (175772)
Hobbit_G Creative Commons License 2019.05.29 0 0 175779

Rétegeltet én se erőltetném, amit vettem pár táblából kb egy se volt teljesen sík :D A maróasztalom se az sajnos, bár én annyira nem foglalkoztam még vele, alap dolgokra eddig megfelelt.

Sajnálom rá az időt a becsiszoláshoz...

Előzmény: apaf3j (175778)
apaf3j Creative Commons License 2019.05.29 0 0 175778

Szia!

 

Jó pl. a plexi, a textilbakelit, az alumínium, a vas... Jó persze a rétegelt lemez is, csak abból nagyobb vastagság kell, így több vész el a felsőmaró által lehetővé tett marási mélységből.

A szükséges lemezvastagság a gép súlyától függ, és attól is, hogyan akarod a lemezt felfogatni.

Előzmény: 60bela60 (175773)
fejes.i Creative Commons License 2019.05.29 0 0 175777

Ha jól fogtam fel, kézi kalapácsos tűzőgépről beszéltek. Aldiban van 3000 HUF most is. Hogy kibír-e akár egy alább leírt munkát, azt nem tudom.

 

Előzmény: rferi (175740)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.29 0 0 175776

Rétegeltre sztem semiképpen, sokáig nem lesz sík. Vagy vágatsz aluból, acélból (6-8, max 10mm-es vastagból) amilyen méretűt akarsz, és azt fúrod meg. 

 

Vagy egy ilyenre, volt nekem is:

 

http://kentech.hu/termek/frt2-114-asztalbetet-maroasztalhoz-kemeny-muanyagbol/

 

Előzmény: 60bela60 (175773)
fejes.i Creative Commons License 2019.05.29 0 1 175775

Ha adsz nekem megfelelő fapálcát, én meghegesztem ;-)

Előzmény: farontó (175758)
60bela60 Creative Commons License 2019.05.29 0 0 175774
Előzmény: 60bela60 (175773)
60bela60 Creative Commons License 2019.05.29 0 0 175773

Sziasztok,

Be szeretném építeni a zöld bosch (pof 1400) egy asztalba. Mir lenne érdemes rárögzíteni a talpát? Rétegelt, plexi? MilyenMvastag legyen? ilyen egyszerűt szeretnék, pl ilyet:

 

https://youtu.be/2Xyfgwj92v0

 

Köszönöm,

Maximboy Creative Commons License 2019.05.29 0 0 175772

Szia!

Azért a valóságtól távolról sem annyira elrugaszkodott a téma. 

Angol nyelven, faeszterga, hossztoldás hegesztéssel:

http://aslh.nyme.hu/fileadmin/dokumentumok/fmk/acta_silvatica/cikkek/Vol06-2010/18_zupcic_et_al_p.pdf

 

De itt egy másik, ami szerintem minden kétséget eloszlat a valótlanságot illetően:

http://www.fataj.hu/2011/02/253/201102253_Faanyagok_TermoHigroMechanikaiViselkedese_.php

 

A laboratóriumi tesztek már régen lefutottak, a második cikk 2011-es, és már abban is egy akkor 10 éves kísérletre/megoldásra utalnak.

Nagy volumenű gyártásról vagy ipari bevezetéséről azóta nem hallottam. 

 

Előzmény: motor-os (175768)
VargaRoland Creative Commons License 2019.05.29 0 0 175771

Szia!

 

Én tavaly cseréltem a kerítésemet szélezetlen akác deszkára. Milesi XTG 609 vékonylazúrral kezeltem. Egy év távlatában jónak tűnik, de az utasításban előírt kezelés előtti felcsiszolást komolyan kell venni!!!

Előzmény: SNAKe (175761)
farontó Creative Commons License 2019.05.29 0 0 175770

Lehet hogy Skótok voltak, így spórolnak a fával:-)

De nem Áprilisi tréfa volt.

Előzmény: motor-os (175768)
farontó Creative Commons License 2019.05.29 0 0 175769

Jártam már én is úgy hogy rázárt a fa a lapra a motor egyből megállt.

De ez csak a felező vágásoknál jött elő.

A kerék és a lap domborításának az a lényege hogy a lap megtalálja a helyét a keréken, ne tudjon hátra csúszni, valamint a domborítás miatt a szalag hátélén és a fogtővonalnál van jobban megfeszítve ezért stabilabb a lap vágás alatt.

A szalag hengerlése miatt ugye a lap közepe egy picit hosszabb a lap szélei rövidebbek amikor feszítést kap a szalag szélein nagyobb a feszűltség ha a kerék domborítása nagy akkor a szalag szélein meghaladja a feszültség a kívánt értéket, ez okozhat repedéseket, ha kicsi a kerék domborítása akkor viszont a szalag szélei nem feszülnek meg vágás közben a lap instabil. A szalag hengerlésének és a kerék domborításának összhangban kell lennie, ezt a fűrészlaposok meg tudják mondani.

A fogtővonalnak  kb 5 mm ert kell lelógni a tárcsáról.

A fog nem futhat a keréken!!!!!

Abból a zsírból én is kérek ha az megszünteti a csapágy lógását:-)

Én rögtön megcsapágyaznám az a két kereket.

Előzmény: Törölt nick (175766)
motor-os Creative Commons License 2019.05.28 0 0 175768

Brit tudósok, a Nasa-nal, április 1-én?  :-)

Előzmény: farontó (175758)
rferi Creative Commons License 2019.05.28 0 0 175767

"Ma elgondolkodtam ezen,és elképzelhető,hogy a lapunk teljes fog magassággal lent jár a kerék sikjától.(kb 12-15mm) Szerinted ezt a fogsávot meddig szabályos a kerékre járatni ?"

 

Erre én nem tudok válaszolni, nem értek én ezekhez a gattermasinákhoz, de ha jól értem, akkor a fogak kijjebb vannak, mint a kerék éle-széle, és általában ezt szokták javasolni. De itt ugye van a domborítás alapban, és azt szerintem meg sem lehet erőszakolni, az mindig be fogja magát húzni pozicióba. Szóval ez a foglelógás szerintem rendben van - de mondom, ez egy kókler véleménye.

 

Az ékelés nyilván úgy kéne legyen, hogy a szalag kifutásánál is akadályozni kéne a ráterhelést, tehát haladás közben két oldalról még pár éket be kéne rakni ilyen esetekben, mikor vastag a levágott anyag.

 

Az, hogy a kerekek lapjukra 1,5mm-t kotyognak, szerintem nagyon gáz. Elsőre azt mondanám, az a fő oka a repedezésnek. Össze vissza csavarhatja a lapot a vágás közben, ahogy a különböző erőhatások érik oldalról a lapot, és az átadja azt a kerekeknek. Akár totál csámpásan is mehet ott a lap, ami szerintem nem megengedhető.

Az, hogy bezsírozták, és ettől már nem csikorog, ugye a vicc kategória. Attól az jó nem lett, csak legalább nem idegesít! :)))))))

Előzmény: Törölt nick (175766)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.28 0 0 175766

Szeva. Na ez jó kérdés,mert a közeli napokban megjárta a Sanyi,mert a legnagyob rönköt rakták fel. Ezt is csak láncfűrészes szobrászkodással sikerült,vagyis az egyik végéből lenyestek kiálló ágmaradványokat. Ez igy 1m körüli átmérő volt,és nemtudta a szelést fentről kezdeni,igy áttvágta a rönköt középen. Az ékelésed most jön, vagyis nem nehezedett a lapra a tömeg,a baj akkor jött,amikor a fog kiért. Ekkor satuként fogta a tömeg,és azonnali főmotor megállitást csinált,mert a lap úgy megszorult,hogy lejárni kivánt a kerékről.

 

A jóslatod helyes lehet,mertha kiakart volna járni a fából,a lap intenziv feszitést kapott volna.

A Pilana honlapján olvastam,hogy a berepedések adódhatnak nyúlás,és tömörödés funkciókból. Inkáb máskép irom. A szalag hátul nyúlik,mert a domború kerék ott hosszab kerületű,mint a fog felőli oldal. Így a fogfelőli oldal,meg tömörödik. Valamilyen szinten ezt aláirnám,de nehéz ezt gyakorlatban elképzelni.

Ma elgondolkodtam ezen,és elképzelhető,hogy a lapunk teljes fog magassággal lent jár a kerék sikjától.(kb 12-15mm) Szerinted ezt a fogsávot meddig szabályos a kerékre járatni ?

Fontosnak vélném ezt pontositani,mertha a kerék,és a lap ive nemjó helyen találkozik,ez erőszakolása lehet a lapnak.

Ma indikátor órával megnéztem a szalag kerekek esetleges ütését. 2-3 század-ot érzékelt az óra,vagyis ez elenyésző. Az oldal irányú mozditás,és mérés,viszont 1.5mm,vagyis érzékelhető a csapágyak lógása. Sanyi megtömte zsirral,kb két hete,a csapágy morgás-hang elsimúlt,vagyis a kerék zajmentesen,és simán gördül.

Előzmény: rferi (175765)
rferi Creative Commons License 2019.05.28 0 0 175765

Nekem lenne még egy kérdésem: amikor a lap túljutott az első 15-20 centin, raknak-e éket a vágásba, hogy ne szorítsa a levágott lap a fűrészt?

Nem hiszem, hogy csak ez, vagy főleg ez okozná a bajokat, de ez is hozzáadhat egy kicsit!

Előzmény: Törölt nick (175759)
409 Creative Commons License 2019.05.28 0 2 175764

"A kérdésem az lenne, hogy van-e a kapupánt csavar besüllyesztéséhez valami speciális szerszám,"

 

Van. Az a 10-es kulcs, amivel a másik végén meghúzod az anyát. Az majd belehúzza a négyszöget a fába. Azért van a négyszög, hogy amikor meghúzod az anyát, ne forogjon el a csavar. Ha kifúrod nagyobbra, azzal elveszted ezt a funkciót.

Előzmény: SNAKe (175761)
pali923 Creative Commons License 2019.05.28 0 0 175763

Egy biztos, lenolajjal ne. :) (Ha a fészbúkon lennénk, most sokan ezt tanácsolnák.) :))

 

Egy ismerősöm bekente a kerítésdeszkát vele, aztán pár év múlva leszedték és gyalulták újra, olyan fekete lett.

Igazi megoldásról még én sem hallottam soha, pedig kíváncsi lennék. Csináltam akácdeszkákból magaságyást, azt lidlis vastaglazúrral kentem le, hogy valami azért legyen rajta, a kinézete meg mindegy. Oda jó, tartja is magát, de kerítésre nem biztos, hogy kenném.

Előzmény: SNAKe (175761)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.28 0 0 175762

" az akácot milyen anyaggal érdemes lekezelni"

 

Kb. semmivel. Olyan sűrű hogy alig iszik be valamit, De kezeletlenül is 20 év alsó hangon. ELszíneződni akármivel is kezelnéd, elszíneződne (kivéve ha fedő festékkel fested, de azt mindek tennéd, csak leperegne. Meg különben is, kár lenne a fát fedő festékkel lekezelni).

 

Nekünk 25 évig voltak a kerítésoszlopok akácból, végük hegyesre faragva, annál fogva, minden kezelés nélkül, á la natur leverve a földbe. Mikor lecseréltük, némelyiknek még megvolt a hegye is. Elszürkültek persze, de 25 év után minden elszürkül, elszíneződik. Szerintem kár a kezelésen agyalni akác esetén.

 

Egyzser tesómnak csináltam akácból egy pálinkakínálót. Dán olajjal kentem át - hát sok nem fogyott belőle.

Előzmény: SNAKe (175761)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!