Visszafordulhatunk a ragasztáshoz és leírnád a pontos választ? Az már kiderült számomra, hogy szakoktató vagy, abból is a rosszabb képességű, de hátha ezt pont valóban tudod. Szurkolok.
Tehát, neked személy szerint fingod sincs arról aminek az ügyében leoltottál mindenkit, és ennyi idő alatt elolvasni sem tudtad, csak épp, hogy találtál valamit a neten.
Én is javaslok elolvasni valamit: Gerd Habenicht: Ragasztástechnika. Neten ne keresd, meg kell venned. Persze a nagy arcodon nem segít, de talán az ismereteiden tud egy egészen kicsit javítani.
Szóval, fogalmad sincs, csak úgy emlékszel, talán ebben a könyvben volt amikor tanították Budapest jó, ha nem a legjobb iskolájában. Ez ide kevés lesz...
Hirtelen azt akartam írni, hogy te is olyan vagy mint Boglárka abban az ominózus filmben aki mindent lenyel! De inkább azt mondanám olvasni Arany, aztán majd csak rájössz.
A gyengébbek kedvéért: Faipari Anyag és Gyártásismeret, nem nagy beruházás kezdetnek megteszi és tíz év gyakorlat után megértitek, de aki olyasmiről karattyol ami a fasorban sincs meg a kezében sem, annak fölösleges ábrándozni.
"Én sosem fényeztem magam elég volt, hogy megkaptam a felkéréseket és a végeredmény önmagát adta el."
Csak az alábbi fél órából:
"az elmélet nagyon kis hányada meg van, de hol a gyakorlati tapasztalat??? Amatőrökként kicsit túl toljátok a tudást,"
"Nyilván az a több mint 300 önálló egyedi munka is ezt bizonyítja, és furcsa módon az utolsó szalongarnitúra javítását sem én mondtam vissza meg egyebeket."
"mikor beálltam a pad mellé Budapest egyik, ha nem a legjobb mestere mentora keze alá 25 évig"
Folyamatosan mellébeszélsz csak épp a témáról a ragasztás elméletéről vagy gyakorlatáról nem szólsz egy kukkot sem. Lehet, hogy te nem így gondolod de elég súlyosan leszerepeltél.
Én sosem fényeztem magam elég volt, hogy megkaptam a felkéréseket és a végeredmény önmagát adta el. Mivel nem akarom publikussá tenni az eredményeim mert miért?, így néha teszek egy két megállapítást ami lehet, hogy port kavar de úgy tudom ezért van a fórum. Maradjunk annyiban a háttérben figyelek, hogy tanuljak ebből nem lesznek sértődések, esetleg jó gondolatok. ( Antik bútor javítás meg egyebek, teljes skálán)
Ez tudod mi? Kitérés, mellébeszélés, rizsa, rossz duma..... válaszd ki a neked szimpatikusat.
Ha más beleszóltál akkor kérjük a tényeket. Írd a ragasztásról az elméletet ami állításod szerint nálad sokszoros mértékben van jelen az itteni hobbistákhoz képest.
Látod, tanulóként mikor beálltam a pad mellé Budapest egyik, ha nem a legjobb mestere mentora keze alá 25 évig, egy ilyen süket duma után még egy hétig sem tanított volna. De minden bizonnyal neked ez magas labda. Tapasztalat és alázat
Nyilván az a több mint 300 önálló egyedi munka is ezt bizonyítja, és furcsa módon az utolsó szalongarnitúra javítását sem én mondtam vissza meg egyebeket. De látom a mondanivalóm nálad is süket fülekre talált. Túl sok az összefüggés és meglepetések az adott témátokkal kapcsolatban, de persze ti ezt nyilvánvalóan jobban tudjátok legyen a tietek, én addig csak nevetek. :-)
A legjobb a PU- ragasztó, de ilyen párás melegben igyekezni kell. A D4-es is megfelel, én személy szerint nem szeretem mert a ragasztóban lévő víztől kicsit megduzzad az anyag. A végén az elejére szinte törvényszerű, hogy pillanatszorítót kell fogni. A PU-t tökéletesen le kell róla takarítani, nem tövsogósan mert kimosod a toldásból a ragasztót. Az első sarok alá tegyél egy vékony fóliát mert a sarokra lefolyik a ragasztó!
Porszemek vagyunk hozzád képest ó mester. Arra sem vagyunk méltóak, hogy tanulhassunk.
De ha már így alakult megosztanád a tudásod egészen apró morzsáit velünk is mester? Csak, hogy érezzük mennyivel alattad állunk, mert eddig még sajnálatos módon beszóláson, és önfényezésen kívül semmi konkrétumot nem kaptunk tőled. Mondjuk a ragasztásnak azok az elméleti alapjai amelyek jóval nagyobb hányadát ismered mint a topik közönsége pont megfelelő lesz.
Sziasztok! Hadd fordítsak egy kicsit a ragasztás témán. L-alakú konyhapultra két darabból összerakott lap kerül. Ezt megvettük úgy, hogy a csatlakozó felületet is megcsinálták, meg az összehúzáshoz a szükséges helyen kimarták. A kérdésem, hogy a csatlakozó felületeket mivel szokás összeragasztani, hogy a nedvesség ne menjen be a két lap közé?
Akkor leegyszerűsítem, hogy megértsd. Olyasmin vitatkoztok amiről minimális a gyakorlati értékítélő képességetek, innen onnan összeszedett elméleti értékekkel és You Tube képesítéssel. Addig rendben van, hogy nem vagytok szakosítottak és hobbiztok, de olyasmit kevergettek amiről nektek nincs visszamenőleg hosszabb távon referenciátok amiből jó-rossz levonhatnátok a konzekvenciát. De részemről nem vitatéma, csak egy megállapítás 30 év szakmai tapasztalattal.
Jó ez a ragasztós téma, az elmélet nagyon kis hányada meg van, de hol a gyakorlati tapasztalat??? Amatőrökként kicsit túl toljátok a tudást, persze ki vagyok én, hogy pálcát törjek...de azért jó olvasni az eszmefuttatásokat :-)
"Ebből laikusok azt szűrhetik le, hogy a fenyőt erősebben ragasztották, miközben lehet, hogy a tölgynél a szilárdsági érték háromszorosa volt a másikénak, csak mivel ott eltört a puhafa, a ragasztó szilárdsági értékéig el sem jutottunk a terheléssel!!!!!"
Igen, tudom, és ez a teakra igaz is, de ennek megint csak nincs köze az alap állításhoz a keményfáról és a puhafáról. :P A puhafa sem ragasztható jól, ha olajtartalmú.
Mivel csak ma reggel láttam a threadet, nem akartam beleszólni, de megint Vajk hozta a bizonyítékot arra, amit első pillanatban gondoltam, és ami miatt szerintem az érdesítés nem jó út.
Az érdesítéssel nem fekszenek össze a felületek, mert nem ugyanolyan módon hepe-hupás az egyik, mint a másik. A ragasztók a felületekhez ragadnak jól oda- ha vastagok lesznek, nem lesznek olyan erősek. Bizonyos ragasztók nem is hajlandóak pár tized, vagy -század milliméternél vastagabb rétegben működni. Ezekről elég sokat hallunk- fémragasztás esetében, vagy üvegragasztásnál, de faragasztásnál nem.
Talán mert a faragasztók jellemzően képesek megszilárdulni vastagon is, szemben bizonyos fémragasztókkal.
Például a pillanatragasztók fajtái annál erősebbek, minél vékonyabb rétegben vannak jelen.
Az pedig, hogy a puhafa ragasztása erősebb lenne a keményfáénál szerintem valami félrefordítás, vagy félreértés eredménye.
Ott szerintem hiányzik a képletből az a szó, hogy _relatíve_
Eleve egy tölgyfa stafli mondjuk hajlítószilárdsága többszöröse a fenyőének. Ha megragasztjuk mindkettőt, és töréstesztet végzünk, lehet, hogy a fenyő esetében eltörik a faanyag, de a ragasztás nem, míg a tölgy esetében eltörik a ragasztás, de a fa nem.
Ebből laikusok azt szűrhetik le, hogy a fenyőt erősebben ragasztották, miközben lehet, hogy a tölgynél a szilárdsági érték háromszorosa volt a másikénak, csak mivel ott eltört a puhafa, a ragasztó szilárdsági értékéig el sem jutottunk a terheléssel!!!!!
A mai ragasztók mellett felesleges ez az érdesítés. Zahn vagy "can" gyalu nyomával még a régi furnérozások alatt találkozni lehet, de ott csontenyvet használtak, albumin enyveknél sem találkoztam ilyennel.
Azon a törött alkatrészen meg, hogy a pébe erdesítene? Meg kell fogni, összeragasztani valami műgyantával. Aztán ha eltörik, akkor pótolni. Megint fejben qrtok, olvasom még egy darabig, de már át-át ugorva kevés turelemmel! :)
Ha valaki feltesz egy fotót, vagy leír egy alkalmat amikor a túl finom felületi minőség miatt elengedett a ragasztás, akkor elnézést kérek!
1.) Beleolvastam, de nem reagáltam, mert továbbra sem igazolja, vagy cáfolja azt a lentebb felvetett elméletet, hogy a puhafák ragasztása erősebb lenne mint a keményfáké.
2.) Az epoxíba a töltőanyag azért kell mert önmagában az epoxy ragasztó olyan rideg mint az obszidián, és ugyanolyan könnyen törik is (mutathatok neked egy öntött ragasztó lapot, igaz nem epoxy hanem poliészter de ha szeretnéd akkor öntök neked egy epoxyt is). Az epoxy és egyéb öntőgyanták épp ezért lágyító adalékot tartalmaznak. A töltőanyag (pl üvegszál darálék) pedig uganazt a szerepet tölti be kicsiben mint a betonban a vasháló.
Na az ilyesmin okoskodhatunk egy darabig, mert én pl nem ismerem a fa ragasztó viszkozitását meg a felületi feszültségét, meg nem tudom milyét és fogalmam sincs, hogy azokba a nagyon kicsi (?) pórusokba befolyik-e egyáltalán. Logikailag feltételezzük, de biztos így is van?
Van egy ilyen hagyomány, hogy a felborzolt felület jobb ragasztást ad. Létezik pl fogasgyalu ehhez. Meg hogy fel kell durvával csiszolni, a fényes gyalult felület nem ad jó ragasztást.
1. A lentebb linkelt tanulmány arról szól, hogy rétegragasztott gerenda gyártásnál elkezdtek gyalugép helyett csiszolást használni, mert voltak egyéb logisztikai meg technológiai előnyei. És tapasztalták, hogy a ragasztás gyengébb, gyakrabban nyílik meg, kevésbé tartós. Arra jutottak, hogy a roncsolt szálszerkezet maga gyenge, a felület kevésbé terhelhető a durva csiszolás után.
2. A felület sosem tökéletesen sík. Ha van elég nyomóerő, akkor kilapul. Minden más esetben rés marad. A szokásos ragasztók nem alkalmasak réskitöltésre, önmagukban csekély a szilárdságuk. Ha a felület kócos, akkor a résben levő ragasztó tulajdonképpen töltőanyaggá válik, így javítja a ragasztást. De ez csak akkor számít, ha van rés, és akkor a szálakkal jobb mint nélkülük, de még mindig rosszabb mint rés nélkül. Még az epoxyba is kell hivatalosan üvegszál darálék, hogy réskitültésben is teherviselőnek lehessen kalkulálni.
És, hogy még egy kicsit fokozzam a zavart. A puhafák általában zárt pórusúak, rövid áledényekkel, ami a felszívódást akadályozza, ezzel szemben pont a nyitott pórusú hosszú csöves edényes faanyagokat nevezzük keményfáknak.
Tehát akkor hogyan is van ez a "keményfába kevésbé szívódik be a ragasztó" dolog? :P
"A ragasztott szerkezetek szilárdsága és a fa sűrűsége között egyenes arányosság van. A nagyobb sűrűségű fafajoknál a kezdeti ragasztási szilárdság magasabb, de terheléskor ez az arány nem marad meg."
Már ez az első két mondat is egymásnak mond ellent. :P
"De ha már itt tartunk, ajánlhatnál egy jó fémragasztót fém szemüvegkeret strapabíró ragasztásához."
Nem tudok ilyet, ami ne látszódna. Próbáltam már én is sok mindennel, de eddig semmi sem vált be. A ami meg is tartja egy nagy bumszli a száron, a saját keresztmetszetében pedig semmi nem tartja meg. A titánkeretet meg még hegeszteni sem lehet hogy utána visszacsiszold méretre, ráadásul utána még mindig ott van az eredeti színre festés problémája. Úgyhogy én már utoljára nem is vettem titánium keretet csak sima acélt, az viszont több mint 10 éve nem hajlandó eltörni. :P
Már az egész "vita" egy olyan felütéssel indult ami abba kötött be amit én nem is írtam. Az meg hogy a ragasztás erőssége attól nő, minél jobban beszívódik a ragasztó a ragasztandó anyagba tuvábbra is marhaság. Fa esetén is. A ragasztás nem diffúziós hanem adhéziós kötés, és az "ereje" függ a felület nagyságától IS (amit pl érdesítéssel is lehet növelni). Meg még sok egyéb dologtól.
De attól pont nem függ, hogy mennyire szívódik be a ragasztóanyag a fába (már a felvetett jelenség is értelmezhetetlen mert a PVAC ragasztó molekulái nagyobbak mint a fa rostszálainak átmérője, csak a ragasztó víztartalma nedvesíti a fát, az meg elpárolog a ragasztás során - a PUR ragasztóknál meg főleg nem jöhet szóba, mégis erősebb a PUR ragasztás mint a PVAC)
Csak, hogy tiszta legyen: fa ragasztás a esetén a pórusnyitás, érdesítéssel felület növelés, nedvesség tartalom, stb jelentőségét egy pillanatig sem vitatom, ezen a téren egy csapatban vagyunk :-) Én a felület fogalmának értelmezésével nem értek egyet.
Valamely test külsejének az a része, amely egy másik testtel érintkezik.
Itt a kulcsmondat. A pórusokba beszivódot ragasztóval átitatott része a fának, az marhára nem érintkezik másik testtel, akárhogy osszeszorítják, ergo a felület nem nő általa.
De tényleg fejezzük be, mert szétoffoltuk így is alaposan a topicot.
Asszem én sejtettem hogy csak személtetés végett volt olyan "szálkás" a felület.
Annyit példálóztam már a szamurájjal, de nem tudom megunni. A gyalupadja. A publikus verzióban azt látod, hogy egymáshoz ragasztja itt a 2 nagy felületet:
A nem publikus (aka: fizetős) 6 részes verzióban ez a jelent nincs meg, itt megcsiszolja ragasztás előtt, 80-as papírral:
Asszondja: "Mielőtt ragasztanék, felcsiszolom a felületet, mondjuk 80-as papírral. Kézzel, nem excenterrel, pont a "durva" csiszolás a lényeg. Megnyitom a fa pórusait, érdesítem a felületet ami gyalulás után szinte polírozott lett. "
Azt kellene megérteni, hogy a síkidomnak van területe, a testeknek felszíne, felülete, és mindkettőt négyzet mili, centi, deci stb. ben adjuk meg. A geometriai alakzatoknak a felülete mellet van ugye térfogata is, de ez esetünkben szóba se került, csak te hoztad fel, a 3D miatt.
A geometriai meghatározása, ami nem mond ellent ennek: 1. Felszín (1). 2. (mértan) Vmely testet határoló síklapok és görbületek területének összessége. A gömb, a hasáb, a kúp felülete. Kiszámítja vmely test felületét.3. (műszaki nyelv) Vmely test külsejének az a része, mely egy másik testtel érintkezik.
A kép az ugye megvan, hogy csak szemléltetés végett ilyen? :-) Egyébként az, hogy mennyire mélyen szívódik be a fába a ragasztó, függ a fa rostszerkezetétől, nedvességtartalmától, a ragasztó sűrűségétől, összetételétől.
De helyesen mondja. A jobboldali rajzán a zöld felülete (mondom: felülete!) nagyobb négyzetmilliméteren érintkezik a fával, mint a baloldali rajzon. Persze a térfogata is nagyobb, de a FELÜLETE is. Vagyis teljesen helyesen mondja Lady.
Ez is igaz, de itt most a puha és keményfa ragasztásáról van szó. A faragasztó nem való fémre és a fémragasztó sem fára. - Gondolom ebben egyetértünk.
Egy ragasztós cikkből ollózva:
"A ragasztott szerkezetek szilárdsága és a fa sűrűsége között egyenes arányosság van. A nagyobb sűrűségű fafajoknál a kezdeti ragasztási szilárdság magasabb, de terheléskor ez az arány nem marad meg. Ennek az a magyarázata, hogy minél tömörebb a fa, annál nagyobb benne a nedvességváltozás hatására keletkező belső feszültség.
A fa fajtája a ragasztóanyag behatolási mélységét is meghatározza, amelytől nagy mértékben függ a ragasztási szilárdság."
De ha már itt tartunk, ajánlhatnál egy jó fémragasztót fém szemüvegkeret strapabíró ragasztásához.
Az általad képileg illusztrált jelenség max egy jó "szuvas" fánál jön létre.Légköri nyomáson egy aránylag sűrű ragasztó a nyitott idő alatt mitől szívódna mélyebben a fába?
Továbbra sem ugyanarról beszélünk:-) Ezt a dolgot az érdességről senki nem vitatja. A felület fogalmát illetően nem értünk egyet, pedig egyértelműen meg van határozva a geometria tankönyvben.
Példának okáért a relatíve sík felület nagysága függ annak érdességétől is. Tehát a két 10x10cm-es anyag érdességtől függően lehet 101, vagy akár 106cm2 is.
A ragasztófelület, (pontosítva) és anyag felülete két dolog. A ragasztó anyagba történő beszívódásakor nagyobb felületet ér el mint a tárgy külső felülete, ezáltal nagyobb lesz az adhéziós tapadási felület, s ezzel nő a ragasztás erőssége.
Tökéletesen értem, amit mondasz. Csak nem helyesen mondod. A felületnek, mint geometriai fogalomnak nincs 3. kiterjedése, ezért is a mértékegysége a négyzet mm, cm, m, stb. Így felület esetén nincs értelme beszívódásról beszélni.
Bocs, hogy belevau, de nem ezt írta. A beszívódásról volt szó, nem ragasztandó felületről. Nem hiszem, hogy különösebb bizonyítást igényelne, hogy nagyobb felületen ragasztott cucc erősebben tart...
A ragasztás ereje elméleted szerint nem függ a ragasztandó felület nagyságától, tehát hülyeség, amit ráírnak a ragasztókra, mármint hogy érdesítéssel növeljék meg ragasztás előtt a felületet?
H. L. MENCKEN MONDÁSÁNAK GROSSMAN-FÉLE FERDÍTÉSE Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.
Ez egy ilyen válasz volt.
Bizonyítás: Ha a ragasztás erőssége attól függne mennyire képes a ragasztandó anyagok rostjai közé beszívódni a ragasztó akkor nem lehetne úgy egymáshoz ragasztani fémeket, hogy a ragsztás erősebb legyen mint maga az anyag, mivel a ragasztó semennyire sem jut be magába a fémbe.
teak ügyben kis info, nem biztos, hogy sokat segít :-)
- kisebb tételben is tudsz teakfát vásárolni a Styleyacht Kft-nél (keresd ifj. Scholtz Imrét)
- a teak-et olajozni szokták, a teak olaj is valami keményolaj keverék, higítóval keverve, hogy jobban beszívódjon.
- teak-et legjobban rezorcin-formaldehid faragasztóval lehet ragasztani (Aerodux, Cascaphen), itthon még nem láttam, de meg lehet próbálni epoxy-val, PU vagy akár sima PVAC ragasztóval is, előtte a ragasztási felületet jól le kell mosni acetonnal és hagyni megszáradni.
És milyen keresztmetszetű, anyagú fára szavaznál? Egy kis hurkapálcika nem elég, gondolom. Küszöbnek szánt keményfa esetleg? Az talán van is itthon.
Még egy ötlet: horony bemar, műgyantával beönteni üvegszállal erősítve? Esetleg még a hornyot itt-ott megmélyíteni, pár helyen befúrni, hogy jobban kapaszkodjon az anyag...
Sadolint vettem, le volt kicsit árazva, remélem jó lesz.
Lecsiszoltam az asztalt, jóval világosabb lett. Ez vajon be fog sötétedni idővel, vagy valamikor színezve lehetett?
A törött széket szerintem valami egyszerű módon megpatkolom. Nincs eszközöm komolyabb munkákra, megcsináltatni meg gyanítom, hogy egy új szék ára lenne. Két helyen van eltörve, tehát kellene csináltatni valami hasonló fából 2 db kb. 47 cm hosszú 2x4 cm keresztmetszetű, 7 helyen hornyolt plusz a két végén kimarva a fakötéshez (nem tudom, mi a hivatalos szó erre). Aki ilyeneket szokott csinálni, mennyiért vállalná? Gondolom elmegy 1-2-3 óra rá...
Inkább összeragasztom, és alulról kap laposvasat, a keményfába jól megáll a csavar is.
Ja és lehet, szét se jön az egész rendesen, mert ragasztott.
Azért ne becsüld le a ragasztást, gondolok itt például Árvai Zoli fatárolós polcaira. Már nem emlékszem a linkre, de fogadok, hogy nemsokára itt lesz... :-)
A lidlis valószínűleg szezonális, de néha van nekik maradék a boltban. A Sadolint próbáltam, szerintem nagyon jó, anyagi okok miatt tértem át a másikra.
Én fémbetétet sosem tennék ilyen székbe, inkább valami fa, csak ki kell vésni/fúrni a helyét. Nekünk egy széknek tört el a lába, de egy megfúrt helyen, nem lehetett ragasztani. Vettem hasonló egzóta deszkát a Zatikban, és lemásoltam, azóta is úgy működik.
Emélkeim szerint 1-2 hete volt kapható a lidl-ben. Kis szerencsével találsz valahol, nem szokták elkapkodni. De barkácsaruházakban biztos találsz hasonlót (OBI-nak tuti van ilyen terméke, minőségéről sajnos nem tudok nyilatkozni).
Először én is azt hittem, hogy ragasztott, de nem, rejtett helyeken volt összetiplizve, sehol nem volt rocsolásos kötés, ettől függetlenül nem szedném szét újra teljesen, csak amennyire feltétlen szükséges, főleg az asztalt nem.
Én Lidl-ös kertibútor ápoló olajat használtam, azóta is ha olajozni támad kedvem, azzal csinálom, mással nincs tapasztalatom sajnos, így ez ügyben nem tudok segíteni.
A Sadolin, mint márka jó név a "szakmában", a vékony lazúrjait szeretem, de hogy olaj fronton mennyire erősek nem tudom.
Békéscsaba környékén nem tudom van-e fatelep, ahol egzótákat árulnak.
A beírásodat pont reggel olvastam, örültem is neki, hogy volt róla szó.
Akkor csiszolás és kenés. Viszont én nem hiszem, hogy annyira szétszedem, mint te. Gondolom az ülőrész ragasztott, mert nem látok egyéb rögzítést rajta. De lehet a töröttet szétszedem, és akkor kiderül...
Azt olvastam, hogy a kence lehetőleg ne lenolajos legyen. Abból tudsz valamit ajánlani? Az összetevőket ha megnézem, csak arra figyeljek, hogy ne legyen benne lenolaj vagy csak nagyon kevés? Ez pl. jó?Vagy ez? Most hirtelen ezeket találtam, ami biztos kapható a városban. Gondolom festékboltba is árulnak ilyesmit.
Van nekünk is hasonló bútorunk. Én úgy tudom, hogy a teak nem olcsó, ezért mindig szkeptikus vagyok, amikor ezekre a bútorokra is azt mondják. Az biztos, hogy valami egzotikus vidékről jönnek, én kedvelem őket.
Nem tudom, mivel van kenve, de ezeket én mindig olajozni szoktam, azt viszont évente kell. Nem akarom elrontani a színét. Vannak erre spéci olajok, legújabban meg egy lidlis kerti faolajjal kenegetem őket. Olyan, mint amitől itt sokan megijednek, ha kibontják, mert valami zavaros, fehér zselének néz ki. Ettől még jó, és elég tartós is.
A törött darabot meg lehet próbálni ragasztani is, de nem árt valamilyen betétet beletenni, hogy stabilabb legyen.
Szóval elvileg ez egy teakfa garnitúra. Ebben meg tudtok a képek alapján erősíteni?
Ránézésre olyan anyag, mint az én székem, azt úgy vettem, hogy teak, szóval mondjuk, hogy az.
A képekről megállapítható, hogy mivel volt korábban lekenve?
Ezek gyárilag olajozva vannak, én a felső réteget lecsiszoltam, újraolajoztam.
Átcsiszolhatom a felületét és utána mehet rá az teak ápoló olaj? Vagy lazúrozva volt és akkor nem veszi fel az olajat?
Erre olajat szokás kenni, vannak kimondottan kertibútor olajok, azok között érdemes nézelődni. Szezon végén alaposan átmosva, újra olajozva tenni el télire, ez fontos.
Az egyik széken törött egy elem. Ki lehet ezt cseréltetni, szoktak ilyennel foglalkozni asztalosok?
Igen, szoktak.
Illetve lehet kapni hasonló faanyagot egyáltalán?
Természetesen lehet, pl Zatik-ban, de ha földrajzilag behatárolod magad, hogy mi elérhető, akkor kaphatsz konkrét helyet.
Tényleg nem veszem meg, ellentétben Stolaz olvtárs porszívóival, amit ezúton is köszönök még egyszer! Remélem, hamarosan be tudom üzemelni őket és akkor lesz nagy szívás...
Hagyományos cserép fedés, szigetelés alig. Ez egy hétvégi/nyaraló/pihenő ház pajtája. Ez a pajta igazából csak baráti összejövetelekre lesz, ejtőzni, alkalmankénti borozgatásra. Ha túl hideg vagy meleg lenne benne ott a felújított hosszú ház. Szimplák a femkeretes ablakok, a többi nyílászáró is. Van benne fűtés egy-egy hűvösebb őszi estére. A szőnyeg az marad, ha nem ez, akkor egy másik. (alá a padlót szintén én raktam le). Így igazából nincs jelentősége, hogy mennyire van meleg vagy hideg, mert ez csak egy kellemes alternatíva.
Azt felvetettem korábban de nem írta hogy szempont lenne. Persze ettől még lehet az, 2 hét múlva szülinap, évforduló, stb ..
Nobody: azért nem írtam arra IS ... mert minek ha úgysem rendel onnan :) De így van, kötve hiszem hogy svájci óramesterek készítik hobbiból a 3-5000 Ft-os darabokat.
Mindegy, nem akarom én más micsodájával a csalánt csapkodni, csak gondoltam nem mindegy hogy 1x, vagy 2x-5x-10x fizetem ki az adott terméket.
Ha 30 forint akkor sem tudok onnan rendelni. A PP jelszavam már nem tudom, másikat nem lehet csak új E-mail címre kérni, előre meg nem utalok, mert kétszer megjártam úgy már.
Én is meglepődtem annó, mikor először találkoztam a vaterán valami általam keresett kínai kütyü árán. Alig volt több, mint az ebay-n. Aztán rájöttem a turpisságra, mikor megláttam, hogy a szállítási idő "készlettől függően" (jó vicc) 4-5 hét. Vagyis még készletet sem tartanak a helyi ügyeskedők, csak biztosra rendelnek. Az meg nekem is megy.
"ez "egy-az-egyben" az alis 2-400 Ft/db-os szerkezet"
Pont úgy mondod, mintha az egyéb webshopokban 2-3 ezerért árult hasonló kütyük nem onnan származnának. :)
@BJaca:
Lehet, hogy "rendelés átirányítás", de ez a dallamválasztás miatt úgyis esedékes telefonos egyeztetésnél, rendelésnél ki fog derülni, főleg ha rákérdez az ember...
A galéri alá pedig elkészült a konyha, a lámpák csak ideiglenesen vannak fellógatva. A bal alsó fiókon a göcsnél még lesz egy pici retusálás, hogy ne világítson fióktest anyaga. A korpuszok tögy svartnival lettek élzárva.
Gerendák becsapolása, födém készítése, galéria kialakítása, tűzfal lezárása, ablak, vezetékek elhúzása. Az új gerendákat 1 napig véstem létráról, 120 éves nyár és tölgy gerendáknak semmi húzása a levegőben. Csiszolás, lakkozás stb. Annyira görbe volt az épület, hogy több mint egy hajópadló szélességet nullára kellett vágnom az elején, közben ott voltak a gerendák közei. A feljáróhoz egész darabbal és azzal párhuzamosan kellett érkeznem, fentről szegelni nem lehetett, kapcsokkal van minden rögzítve.
A középső 1,5 métert egy napig raktam, ahol a fedélszék gerendái is letámaszkodnak.
Lehettek azok akár vastag vonalak is, úgyis ráfeküdtek a deszkák, csak az macerás, kiméricskélni, rajzolgatni. Gondoltam volt valami egyéb ötletük, arra lennék kíváncsi. :-)
Csak kíváncsiságból: Amikor feltettek egy új deszkát, akkor mindketten lejjebb tettétek szegelés előtt, hogy fadjen az alatta levő felső részéből valamennyit. Ezt a bizonyos "valamennyit" hogy állítottátok be, hogy mindkettőtöknél ugyanakkora legyen? Szemmértékre? Ez esetben sokat elcsúszhatott a legfelső deszka.
Kíváncsiságból kutakodtam kicsit, mert elképzelés az volt hogy működik. És gondoltam annyira nem lehet nagy vasziszdasz magamnak megcsinálni. Nos, ööö .... inkább NEM :D
Egy remek 8 perces kis összefoglaló. Azt a légellenállásos lassítót pölö nem gondoltam volna ... azt hittem a sebességet csak a rugó-fogaskerék párossal van szabályozva. Hát ... nem:
Meg a dob anyaga, meg a "hangvilla" sem egyszerű. Meg a ... szóval 3D nyomi van, de inkább kihagynám (már ha akartam volna).
Nem tudom hogy sikerült az az "átverés", de ahogy Pali is írta működik az Alinál is a "reklamálás". Nekem egyetlen egyszer kellett egy 30$-os rendelésnél az "Open dispute" gombra nyomnom -> mint kiderült, a Magyar Posta volt a zseni és ez ők is elimerték (:-O !!!), mindenesetre az eladó szó nélkül visszautalta a zsét, letojta hogy ő elküldte a cuccot és a helyi erők logisztikázták el.
Illetve ebay-PayPal páros még erősebb ebben a témában, bár velük még sosem kellett bokszolnom pedig a nagyobb értékek (kis CNC 160£, 3D nyomtató 200£, ... stb) onnan jöttek.
Szóval azért én nem írnám le őket ... főleg mert hogy onnan meg vehetnél "dögivel" ilyen kis zenedobozokat. És ld a videót ... jó nagy szo*ásnak tűnik és kellően mazochistának kell lenni hogy DIY nekifogjak. Olyan "Wintergatan szinten" mazochistának :
Az Alit nem ismerem annyira, de nekik is van valamilyen védelmük a csalás ellen. Ha meg ebayről vásárolsz, és paypallal fizetsz 1000$-ig (ha jól emlékszem) visszakapod a pénzed, ha át akarnak verni.
Köszi! Ez az információ sokat jelent nekem. Igazából télikertet szeretne a párom, mert sok ezer növénye van, de az már komoly beruházás lenne, nem érné meg szerintem. Ez a tető viszont sokszor jól jönne.
Khm, ezen véleményen volt anno Sanyi bácsink is, vadász volt, Zsákán, vékonyszőrű vizslája volt mindig. Volt egy sima fa kutyaház, szigetelés nélkül. Annyit mondott ha fázik a kutya bemegy az ólba, de nem fázik, hozzászokik.
Akkor van baj egyébként, ha adott eb kinti-benti, azaz bent is sokat van, akkor nem tud hozzászokni egyikhez sem, no akkor fázik és indokolt a szigetelt ház, amúgy felesleges.
Beagle: van szigetelés, téli - 15 fokban a háza mellett aludt a homokban, szakadó hó, boldogan fut fel testén 6cm hóval.
Szigetelést kiszedtem, nem azonnal, de elkezdték használni, de a nagy házat kedveli, ahol nem lesz nagyon meleg.
Szakadó eső, vihar, boldogan fut, dörgésre visszaugat nagy pofával.
Más kutyám nem volt, de apámnak volt pásztor féle, alul nem szabad szigetelni, esetleg oldalt, de amúgy full felesleg, kutya nem fázik, ahhoz szokik hozzá, ami van. Neki a ház igazából elbújni kell, ha egyedül akar lenni, nem kell túlgondolni :)
A kutya igaz hogy felfűti a házát, de nem mindegy hogy ehhez mennyi energia kell. A hőszigetelés meleg nyárban is jó dolog, az ebállat legfeljebb nem bújik be a házába ha nem akar. Mindenképpen dupla fal kell, mert a szigetelés fedés nélkül hamar tönkremegy. Pár éve a lányomnak gyártottam ilyen házat, kívül 10mm-es belül 6 mm-es rétegelt lemez lécváz távtartóval, 5 cm-es hungarocell szigeteléssel. Lényeges dolog szerintem, hogy a ház lábakon álljon, sokkal tovább tart. A bolhák miatt a belső lemezek illesztését tömítettem akril tömítővel. A levehető vagy felhajtható tető nagyon lényeges, enélkül szinte lehetetlen rendesen kitakarítani. Én a küszöböt 15 cm magasra csináltam, mert tapasztalatom szerint a legjobb alom a szalma, ami így bentmarad. Könnyű cserélni, az esetleges szipolyok miatt a régi alomnak egy szál gyufa és kész. A ház belsejét meg hőlégfúvó vagy gázláng segítségével még a tojásoktól és az esetleges baktériumoktól is meg lehet tisztítani. Persze nem kell annyira égetni hogy a szigetelés elolvadjon! :-))
Biza hogy kell a szigetelés nyári melegben is . Annélkül nagyon felforrósodik a bele a tűző naptól. Én téglából csináltam kutyaházat ,szigetelve. ,,Golyó ,,kutyám szereti.
De feltaláltam a spanyolviaszt :D Szegek lesznek, úgy ahogy az eredeti példalinkjén is látható volt. De az 1.4x14-es szegek helyett 2x20-as lesz, ugyanolyan "sárgaréz". Viszont: a szegeket tartó leceket nem fixen beragasztva teszem be, hanem becsapolom a doboz keretébe, pl fecskefarok csapolással. És ha használat közben kiderül valami turpisság, akkor relatíve egyszerűen ki lehet cserélni másra.
Alapvetően kutyából van a kutya, így befűti magának. Szél ne fújjon be semmiképp, marmagasság legyen meg, ívelt a bejárat teteje, meg tudjon fordulni. Gondozón rettenet sokat segít, ha a ház teteje egyben felnyitható, így átszellőztethető is. A takaríthatóság nagyon fontos szempont, ne legyenek bolhafészek illeztőrések sehol.
Dejó! Mi pár napja vittünk a MÁSÁ-nak kutyatápot, de sajna a kutyusokat nem tudtuk megnézni, a járvány miatt egyelőre zárva vannak a látogatók előtt. Következő lépés itt is egy (két) kutyaház lesz. Méret miatt még meginterjúvoljuk őket, mi lenne nekik a jó.
A szigetelés viszont (pl hungarocell tábla) ... érdemes azt könnyen "kivehetőre" csinálni? Egyáltalán kivehető legyen? Arra gondolok hogy ami jó a blökinek hidegben, nem biztos hogy az a nyári melegben.
Nagyon szép , én is egyet csinálok. Igaz még az alapozás nál tartok vagyis a fődmunkánál.
Már két hete mindennap esik nem haladok semerre . kb félig ki van ásva hosszan az árok. Most meg gondolkozom hogy lehet jobb lett volna ha pontlábakat öntök az oszlopoknak és végül betonozok le az alját mikor már födél van rajta.
Függőlegesen, tiplit, vagy csavart raknék bele és ragasztót A repedésbe kétkomponensű ragasztót kennék, összehúznám pillanatszorítóval, és utána csavaroznám, tiplizném.
Nem veszik vissza?? Normál esetben cserélik a sérült alkatrészt! A csomagolásban találsz egy pici fehér tubust, azzal kellene ragasztani, szorító rá és néhány óra várakozás után használható. Részemről a mömax a nem ajánlott kategória. Az sem kizárt, hogy atcsomagolt hibás terméket kaptál. A
A következőben szeretném a segítségeteket, javaslataitokat kérni.
Vásároltam a Mömax-ban egy sarokszekrényt és már csak az összeszerelés közben vettem észre, hogy a szekrény alapjának az egyik sarka meg van repedve, ráadásul nagyon rossz helyen, módon.
Próbáltam lefényképezni és mellékelem az összeszerelési útmutatóból is az ábrát, hogy miről lenne szó. A repedést szeretném eltüntetni, megszüntetni a két "vájat" között, amik közé kellene a harmadik és negyedik képen látható csavart tennem. Ez azoknak a csavaroknak az egyike, ami tartaná a szekrény viszonylag nehéz oldalát. Olyan, mintha valaki már megrepesztette volna a csavar behajtásával. A csomagolás sértetlennek tűnt, direkt körbenéztem még átvételkor, de ezt nem lehetett kiszúrni. A két vájat egyikébe már beleragasztottam a "lábazat talpát", a másikba a szekrény vékony hátfala kerül ragasztás nélkül.
Hogyan, milyen módon lehetne ezt javítani? Gondolom valami ragasztót, enyvet kellene használnom és talán még célszerű lenne forgáccsal is megtömni a csavar helyét, majd egy új furatot készíteni neki. Pillanatszorítóm van.
Hát napokban mikor nagyon meleg volt már paromék kint voltak egész délután és nem meleg.
Arra kell figyelni, hogy a karbonát alatt és árnyékoló között legyen hely, hogy szél ki tudja fújni a meleg levegőt. Eddig beváltnak fest a dolog :)
Ami fent van a műanyag árnyékoló háló, építkezésen használják, ebből vettem ezt a barna színűt. Egy a baj, az üthető yato bőrlyukasztó nem képes lyukasztani. Gyűrűzés emiatt macerás nagyon.
Ha újra csinálnám mondjuk nem így, a 2x4cm léceket kettévágnám( 2 2x2 méretre) , háló közé és csavar vagy szöggel szorítanám a hálót, ez a tűzdelés nem annyira jó, de így marad most már.
Gyors Hozzáteszem fermnél, hogy a tárcsa nem pont középen van, oldalát nem lehet használni pozícionálásra. Függőleges használatot írtam, hogy a súlya lehúzza, ill gyári tárcsa azonnal csere vmi makita vagy dewalt lapra, nekem utóbbi 12 fogas volt fent, avval szépen dolgozott, gyárira hamar ráég a por és onnan csak füstöl. És célszerű porszívóval használni, a gyári szűrőt ne, akkor éget, nincs kellő elszívás, de ez pl most dewaltnál is megvan, csak nem annyi füst jön porszívó nélkül, de jön xd
Mindig a maró alját használtam "bázisnak", lehajtható asztal nekem max dísz, így arról nem nyilatkoznék.
Nálunk már évtizedes dilemma, hogy tegyünk-e ilyen tetőt a teraszra. Másikat nem szeretnénk, mert a fényre nagy szükség van az alatta levő szobákban. Viszont kicsit tartok a nyári nap melegétől. Ez a megoldás járt a fejemben régóta, de nem tudom, mennyire működik a hő ellen. Ezirányú tapasztalatokat ossz meg lécci, ha már vannak, vagy ha lesznek.
Érdekes az elmélet, de jobban átgondolva működik. A kezdőlap csavarozásának hibáját persze átviszi, illetve nincs figyelemmel a másik oldal vastagságára vagy hajlására.
Asszem igen, de ilyennel email, email, email. Itt most nagyon ritkán tudok lenni :( nem kerülöm, csak semmi időm, ma csak 6-8 rklapot pakoltam át + rakat rendelés szedés és ügyfelezés, párral szakmaizás és hulla vagyok estére, de nem lehetek, mert itthon vár a drágám és a lányom :) általában gépet se kapcsolok este, max Griffet fárasztom, de ahogy nézem most neki se könnyebb :)
Még az oldalát kéne befejezni, de idő... No az nincs sajnos.
Ráadásul sürgősen el kell inditanom a zsalugáter programot, állíthatót. Annyit súgok lesz benne vas is, hogy ne szoruljon be :) ha már lett avi hegesztőm, legalább letesztelem magam mit tudok kezdeni vele, lesz bénázás dögivel xd
Elolvastam, végül sikerült az a 3mm eltérést kiküszöbölni a marásnál? Gondolom ezek a hibák mindegyik olcsóbb verzióknál előjönnek, tehát finomhangolni kell itthon, feltéve ha sikerül.
Nekem 6x5 méteres a garázsom, nyeregtetővel, cserepes lemezzel. A lemez, kúpok, csavarok együtt épp 80.000 Ft-ba kerültek. Ha lett volna cserepem otthon nem igen mérlegeltem volna, hogy 2 napig fájjon itt-ott ezért az összegért cserébe :)
Mindegyikkel vagy egyikkel sem. Sajnos ezeknél ahogy Paco írja bármi megtörténhet és a fórumon eltöltött idő alatt nekem az jött le, hogy meg is történik. Csörög, zörög, kotyog, szorul, lötyög, szétesik, hiányzik, nincs befejezve, bármi előjöhet, akár még az is, hogy f*sza, jó, használható :)
Vedd olyan helyről, ahol lehetőleg jó a garis ügyintézés, hosszú a garanciaidő és nem kell a világ végére utazni, ha vissza akarod adni.
Szeretnék vásárolni egy lamellázó gépet, az alsó kategóriából. Nem tudok sokat áldozni rá, kevésszer is használom.
Melyikkel van tapasztalata valakinek a következők közül?: Einhell, Powerplus, Ferm, ezt a három gépet néztem,viszont tudom,hogy kompromisszumot kell kötnöm az ár és a pontosság tekintetében ezekkel a gépekkel. Melyikkel nem nyúlok nagyon mellé? Köszönöm.
Youtube on John Heisznek van fent videója pont erről, hogy vágás közben egyből csiszolja is :D Most melóból nem tudom linkelni, de a héten tette fel :)
"Nem akar valaki inkább valamit megmutatni, hogy mit csinált mostanság a hevidutyiveribarkácsnagyonindusztriál fűrészével?"
Kisméretű, hőszigetelt kutyaólakat készítek most a helyi menhelynek. Sorozatgyártásnak túlzás volna nevezni, de megpróbáltam optimalizálni a munkamenetet.
Én is a vésőre szavaznék. Egyrészt nem kell apró darabokra szedni a gitárt, hogy elférjen a maró, másrészt kisebb kárt lehet vele okozni egy rossz mozdulatnál. Csak nem szabad elkapkodni.
Kapcsolatba kerültem egy úriemberrel, aki gyermekének boszorkány házat épített. Ezt a mesébe illő házat szeretném nektek, megmutatni! Nekem nagyon tetszik. Üdv.: Zoli
Nem is olyan régen került elő, hogy asztali körfűrészből is lehetne korongcsiszolót csinálni. Most teljesen véletlenül került elém, hogy a CMT tényleg árul ilyen korongot, fogak nélkül. Kalibrálásra is ajánlják, ez nem is hülyeség.
Már majdnem kész a beton alap a pergola lábainak.... Már hazahoztam a faanyag nagy részét. Ma már kétszer majdnem elkezdtem legyalulni a gerendákat de jött az eső... Kitakar, káromkodik, betakar...
1.75HP. Az olyan 1.3kw lehet. Nem az ipari felhasználókat célozták meg vele. Kategóriájában, a házi felhasználású képek közt nyilván nem a "budget" az alsó polcról de nem is a mesteremberek veszik hanem az otthon barkácsolók. Mint mi.
Egy fázisú, kis teljesítményű motor, "kis" súly. Ott a srácok egy kicsit nagyobb játékokkal játszanak(jenki cimborát azzal húztuk, hogy ez azért van így mert rövidebb a farkuk, nagyobb pöcshosszabbítóra van szükségük).
Uram, azért az Ön Lagunája is eléggé (fiatalkori) Brook Shields :)
/Több értelmeset nem tudok a big pikcsörhöz hozzászólni, csak pislogok mint hal a szatyorban. Nem akar valaki inkább valamit megmutatni, hogy mit csinált mostanság a hevidutyiveribarkácsnagyonindusztriál fűrészével? És "sajna" az elmúlt egy hétben többet fogtam fakanalat mint (nyers)fadarabot, szóval most a más f...val a csalánt verném, ha szabad :D /
Szerintem azokból amelyek tényleg komoly ipari felhasználásra készültek, a lapszabászokkal vannak pariban az árat tekintve, az "olcsók" meg kicsit több lemezt tartalmaznak mint az ember szeretné tudni... :-)
Még erre és én is befejeztem. Hamár, akkor én a formatizáló fűrészről beszéltem és nem a lapszabászról. A lapszabász odébb van, mintahogyan a faipari cnc is, de arról se beszéltem.
Bocs, hogy kívülállóként belevauzok. Amiről Te beszélsz, az már szvsz. a lapszabász kategória. Ne keverjük az asztalos körfűrészekkel. Az asztal megvezetése, a megmunkálandó anyag dimenziói, az elővágó más kategóriát igényel. Egy közepes lapszabász gép is pontosabb, stabilabb, tartósabb mint egy asztalos körfűrész, bármilyen jó is legyen az utóbbi. Persze ez az árán is látszik. Ha valakinek van hozzá helye, elegendő árama, befér a műhelyajtón akkor számára nyilván tartósabb megoldás lesz de hordozni nem tudja, valószínűleg kihasználni sem tudja, ez egy másik liga. Ettől függetlenűl az asztalos körfűrészeknek is van teteje tartósságban, pontosságban ami a maga kategóriájában csúcs, a heavy duty besorolású mert nem hal meg ha nagyonerős vagy és ráteszed a gerendát vagy nem vagy nagyonerős és elfordul tolás közben egy kicsit a tölgypalló.
Az egyik a jól pakolható családi egyterű, a másik a teherautó.
Rajtad áll a választás lehetősége. Nagyjából mint a kínai posta: egyszer majd csak megjön. Műszakilag nagyon strapabírónak tűnik a konstrukció. Nem tisztem leszólni vagy feldicsőíteni valakit||valamit is, de ha rám hallgatsz, akkor azt csinálsz, amit akarsz. :D
És mi van szegény helyszínen dolgozó asztalos bajtársakkal? Ők nem is asztalosok?
Nagyon idióta megközelítéshez ragaszkodsz továbbra is, ráadásul nem csak dw-t emlegettem már rég, de valahogy ez se tűnik fel, csak ragaszkodsz az elvakult nézethez...
Itt a fórumon már régebben elindult egy csak a régi öntvény, csak a festool a jó gép, semmi más (bár most még evvel is szembementetek xd). Ez egy baromság.
Tudod hány embernek javaslok más márkát is, időnként még makitát is? Gép függő, terület függő mire kell, nem vagyok elvakult, csak jót javaslok adott területre és pénzre, ennyi. Nem igen kapok panaszt, lehet oka van? :)
Itt tényleg legyen vége a témának, semmi értelme folytatni...
Egy industrial verziójú körfűrész, vagy asztalos (asztalban működő) maró esetében szerintem elengedhetetlen követelmény például az
- indukciós motor
- a motor 100% időkitöltésben használható akár a teljes terhelhetőségében is
- relatíve gyakori indítási/leállási ciklust is elvisel, hosszú időn keresztül
- merev mint állat. Nem nyeklik, hanem billeg a rossz padlón
- amit egyszer beállítottál rajta, azt a méretet tartja az idők végezetéig
- masszív szerszámtengelye van, masszív, minden irányban kotyogásmentes csapágyazással.
Nem egy 10mm átmérőjű fütyire suttyantunk rá egy vállas alátétet, amitől 30mm furatméretű körfűrészlap felmegy, hanem harmincas a tengely maga. És ehhez mérten 32-es/36-os csapágyak vannak benne. Nem ugyanaz higgyétek el, mintha egy tizes tengelyen csapágyaznád a gépet. A nagyobb csapágy hosszabb élettartamú jóval, mert sokkal nagyobb erőhatásokra tervezték, miközben a két gépen majdnem ugyanakkora erők ébrednek, ha ugyanakkora a fűrészlap.
- tervezhető TMK
Ez látszólag nem sok, de ha meg akarod valósítani, hirtelen jó sok kiló lesz.
Eleve az a motor, ami ezt tudja, másfélszer-kétszer akkora, mint egy szokásos motor. Kell a sok anyag bele a hőkapacitás miatt.
Súlyos tengely, nehéz csapágyak, erős ház hozzá....
Ne érts félre, én csak felsoroltam a hátrányokat. Az ágy (amit összelegóztam) önmagában nagyon jó, a célnak tökéletesen megfelel, strapabíró szerkezet. Amit írnak, az majdnem* úgy van. Ha ez utóbbi lenyelhető, akkor szerintem jó választás. De most őszintén, mi romolhat el egy ágyon egy-két év alatt? :D
*elseje helyett huszadikára jön, az áfás számlát még azóta is a posta rejtegeti, stb.
"Helyreigazítás: amit viszont nem nagyon akarsz befogadni, hogy mi industrial, azaz ipari minősítésű (3 műszakban is lehet nyomni és azt is bírniuk kell), asztali körfürészekről beszéltünk,"
Ha már pontosításnál tartunk akkor valóban pontosítsunk, és ne hagyjuk félreértéseket.
Mindenkitől elnézést, aki már nagyon unja a témát, de erre válaszolnom kell, egyrészt, hogy megkövessem, másrészt pedig, hogy helyreigazítsam Hobbit fórumtársamat.
Első és legfontosabb pont: asztalos, asztali körfűrészről beszéltünk, és csak erről, azaz nem csavarbehajtóról, gérvágóról, kézi körfűrészről, stb.
Megkövetem, mert valóban nem jó dolog, más, még kezdőbb, vagy bizonytalanabb fórumolvasókat félrevezetni. Hobbit által annyira védett márka, illetve kategória heavy duty (azaz szabad fordításban erőteljes használat) minősítésűek. Ennek általában meg is felelnek, vagyis bírniuk kell, hogy minimum napi 8 órában használatban vannak. De ha esetleg tönkremennek, akkor ne vágja haza a céget, hogy kell venni újat. Hordozható kategóriába tartoznak és nem asztalosoknak, hanem ácsoknak (valószínűleg amerikából származik a kategória, ahol könnyűszerkezetes házak tömegeit építik). A hobbisták által is kedvelt kategória, mert megfizethető. Állítom, hogy nincs akkora különbség a fűszerboltokban kapható ténylegesen barkács gépek és a Dewalt, Bosch, Makita, Metabo, stb. hordozható gépei között (némi anyag itt-ott, MEO, drágább villanymotor), bár az a kis különbség használatukban még is jelentőssé duzzad. Aki nem hiszi, próbálja ki.
Helyreigazítás: amit viszont nem nagyon akarsz befogadni, hogy mi industrial, azaz ipari minősítésű (3 műszakban is lehet nyomni és azt is bírniuk kell), asztali körfürészekről beszéltünk, amelyek nem a hordozható kategóriába tartoznak, hasonlóan neves - de nem ugyanazon - gyártóktól származó gépek, akkora minőségbeli és használati különbséggel rendelkeznek az előző kategóriához képest, hogy nem lehet és szabad ugyanabban a halmazban beszélni róluk, összehasonlítani meg aztán végképp nincs értelme.
Bizonyos határokon belül a heavy duty asztali körfűrészekkel is lehet szép, pontos munkát végezni, sőt. Ám az industrial besorolásúakkal szemben viszont azaz elvárás, hogy ha a használója nem teljesen süti, akkor szép, pontos vágásokat lehessen végezni velük, mindig és gyorsan.
Általam a heavy duty és az industrial minősítésekre használt definíció szegényes és nem teljes, de remélem, hogy talán segít egy kicsit megfogni mondandómat. A felelősséget vállalom.
Majd megtudod a hátrányait később. Majd küldjük, még egy hét, majd egyszer, blabla. Tavaly volt szerencsém összeszerelni ilyen bizbaszt pont innen rendelve (a megrendelő műszaki analfabéta, s innen loptam ágyhoz öleteket), amit írnak az korrekt. Nem fog összenyiklani. Oldalanként kettő-kettő köldökcsap és egy-egy csavar, meg ilyesmik. Legó - felnőtteknek. Ha a becuccolást nem számítom, akkor tíz perc az összerakása. A számlát meg majd keresd meg, a garancialevéllel együtt - nemsokára küldik...
[azért gruppen partit nem kell az ágyon tartani, de egy kis hancúrt elvisel]
Modern stílusú ágykeret, alacsony lábvéggel, így rá lehet ülni az ágy végére is. Mogyoró színben , selyemfényű lakkozással.Erős, masszív szerkezet, 28 mm vastag borovi fenyőből készül. A stabilitást acélcsavarok és tönkanyák biztosítják. Az ágyrács 20 mm vastag fenyő, középgerendával és alátámasztással. Teherbírása 350 kg.
Elegáns stílusú ágy, magasabb lábvéggel, tömör 25 mm vastag borovi fenyőből készült, gyermekbarát lakkozással. Lapraszerelten, csomagolva szállítható. Erős masszív szerkezet, acélcsavaros összeállítással.
Az ágyrács 19 mm vastag borovi fenyő.
A fekvőfelület magassága 15 cm-es matraccal 40 cm.
Máshol ahol néztem a 20mm es anyaggal drágábban adják.
Ötlet vélemény ? :)
Vagy ennyi pénzért vegyem meg? Azt ha kell akkor pár éven belül csavarozzam itthon ha nyekereg ?
Van egy Fender Stratocasterem, aminek a pickup üregét kell kimélyítenem 5mm-rel. Vettem hozzá noiseless pickupokat, azok viszont magasabbak, mint az eredeti hangszedők, és nem tudom elég mélyre állítani.
Most 19mm mély (3/4 inch) az üreg, most azt vadászom, hogy van-e olyan marószerszám, aminek max 25mm a csapágyon túlnyúló része. Ha nincs, akkor csinálok egy sablont, és azt rárakom a gitárra, akkor már menni fog a dolog.
Lehet, hogy egy sima vésővel is megcsinálhatnám, nem kell szépnek lennie, nem látja rajtam kívül senki.
Ajánlok hozzá egy porszívót, amit viszont tuti, hogy nem veszel meg. :-) Használtak, 630 ezer+áfa akciós áron árulja az ürömi ember a hobbycnc-n. 4.3 kw.... érdekes lehet amit tud, megnézném szívesen. Bár lehet, hogy nem pont faiparra van kitalálva, de azért elég brutál.
Annyira amatőr és kezdő műhelyt próbálok berendezni, amire szavak sincsenek, de mindenképp szeretném, ha nem (teljesen) kontrollálatlanul) szállna a fűrészpor mindenfelé. A legtöbb szerszámomon porszívócső átmérőjű csonk van, de nemrég sikerült beszereznem (köszönöm, Ádám!) egy fűrészt, aminek 100-as az elszívócsonkja.
Alapvetően a legolcsóbb megoldás felé mozdulnék, de ez alatt nem azt értem, hogy veszek egy ezresért egy Erikát és azzal szívatom ki... Olyasvalamit szeretnék, ami középtávon is kitarthat (beleérve ebbe az esetleges gépparkbővülést is), nem akarom feltétlenül kukázni pár hónap után.
Ha nem elég mély a furat a beton vagy tégla falban, beér a csavar a fenekéig. Ekkor már csak egy fél fordulat kellene, a racsnis kulcs meg erős. Így lehet letekerni a fejét.
Kérdés: Hogyan fúrjunk úgy, hogy ne legyen ferde, és jó legyen?
Válasz: Úgy kell csinálni, hogy a fúrót merőlegesen tartod a falra, és a falhoz megfelelő fúrószárat használsz. Figyelni kell a fordulatszám helyes megválasztására is, valamint hogy ne nyomjuk neki túl erősen, de azért gyengén sem.
Ott van a falad az ajánlások között, szóval jó lesz!
Én a Camar függesztő sínjét hatlapfejű, ötös-hatos átmérőjű állványcsavarral szoktam felrakni, nekem eddig még sosem sikerült letépnem a fejét, ahogy Halálosztó írta. Szép, fényes, talán nem gagyi csavarokhoz szoktam ezek szerint hozzájutni.
Én azt preferálom, mert egy dugókulcscsal, racsnis tekerővel könnyen tudom becsavarni.
Azonban örülök, hogy leírtátok a kérdezőnek a helyes megoldást, ha nem írtátok volna már le, akkor én is megtettem volna, csak tényleg vártam, hogy mire szeretné tenni. A sín egyértelmű volt, akármilyen fal is van, csak a tipli/csavar kérdés maradt, meg a fúrószár.
Pont ez volt benne a lényeg! Örülök, hogy észrevetted. A "hogy szoktatok fúrni?" kérdésre először azt akartam írni, hogy "óvatosan", de találtam ennél bőbeszédűbb megfogalmazást is. :-)
A camar függesztő értelme, hogy lehet venni hozzá sínt kétméteres szálban. Felrajzolod a helyét, és vízmértékkel szépen felteszed. Annyi csavarral, amennyit akarsz. Oda teszed a csavart, ahova akarod. Ha egy csavar mellémegy, nem számít, a következő lukba fúrsz egy másikat. Amikor a sín fent van, akkor szépen felakasztgatod a szekrényeket, betekergeted az állítócsavarokat, hátralépsz, és mosolyogsz. Eszedbe ne jusson 10 centis síndarabkákat felrakni, vagy csavarfejre akasztani a szekrényt.
Nekem ilyen fisher gázbetondübelen van a gázkazán (kb 60 kiló) 10es ytong falon, semmi gond vele. Viszont be kell kalapálni jó mélyre, ne a vakolatban legyen, és még úgy is lehet a téglában is mélyebben. A csavar hosszát a fal vastagságához igazítsd. Ha a fal 12cm, akkor simán lehet 8centit a falban a csavar. De ha a fal 25 centi, akkor 15 centis csavart tegyél, mert miért ne, és akkor tuti.
A forgácslapcsavar törik, jól látod. Egy nem végigmenetes és jó vastag darab azért elmegy. Az állványcsavarról meg könnyű letekerni a fejét (elnyíródik), és nem tudod kiszedni a csonkot. Jobb helyen kapsz horganyzott facsavart, aminek rendes vastag szára van, nem sárga, hanem ezüst színű.
Ezt hol találtad? Előadást lehetne tartanli belőle a közhelygyűjteménybe. Semmilyen konkrétum, semmilyen használható információ nincs benne, mégis egy fél oldal szöveg. Elképesztő.
Én csak egy képet láttam erről korábban. Azt gondoltam, hogy valaki korongcsiszoló építés helyett így oldotta meg a csiszolást, még gondoltam is, hogy talán nem is hülyeség. Az eszembe nem jutott, hogy fűrészelni akarnak így... Ez a Heisz meg annyira nem is kezdő, érdekes.
Ha konyhai alsószekrényt akarsz így szerelni akkor felejtős. Az a fal nem alkalmas rá. Mindenképpen lábakra kell állítani. Egyéb falaknál megoldható, de az sem egyszerű.
Konyha felsőszekrényeknél nem a csavarra akasztunk közvetlenül, hanem sínre. Nem írom le az előnyeit, fogadd el! A gázbetonba a Fischer dedikált dübeljeit lehet használni, saját csavarjaival. A gyártó pontos leírást ad a szerelésről, terhelhetőségről stb. Ne a Józsi meg a szomszéd fúrja fel ahogyan szokta, mertazúgyisjólesz!
Hiába teszel fel egy sínt 4 csavarral alapból mindig a széleken nyírja a legjobban. Ergo ha egy csavar 25 kiloval terhelhető ( ami N- ne kössetek bele! :) ) akkor 4 csavarra 100kg nem tehető fel biztonságosan.
Ha biztonságosabb megoldást szerenél, a munkalapra állitsál hátra egy front vagy falszín azonos bútorlapot alias "cseppfal" és ezzel megnyugtatóbb lesz a függesztésed. Erre a 18mm-es élre ül majd fel a felsőszekrényed, csökkentve a nyírásos terhelést.
Majd akkor fog meglepődni a bácsi, amikor már kicsit használta, és a kopott csiszolópapír kicsit kilóg, forgás közben elszakad, leváloik a fűrészkorong felületéről, beszorul az anyag és a korong vagy ne adj isten a zero clerance betét és a korong közé, és olyan baleset lesz belőle, hogy mindenki örülni fog ha sérülés nélkül túléli. A visszarúgásról volt már pár video, de olyanról még nem,amikor a hirtelen megálló lap letöri a tengelyvéget, vagy a fogai repülnek szerteszéjjel.....
Nekem sarkon van a konyhabútor, egyik fele Ytong fal, másik fele gipszkarton. 20-as L vasat csavaroztam fel, és arra lógattam a szekrényeke. Így tuti egy magasságba kerültek. A tiplit nem vittem túlzásba, viszont nem vízszintesen fúrtam, hanem fentről lefelé úgy 20 fokos szögben.
Szóval a fal szilikát- gázbeton- pórusbeton. Igen, függesztett szekrény lesz, Camar függesztővel. Igen találtam a kerseőben olyat hogy Fischer gázbeton dübel GB 10. Esetleg valaki más módszerrel szokta elkészíteni a rögzítési pontokat az ilyen típusu falba? Állványcsvar vagy forgácslap csavar? A forgácslap csavar eléggé rideg, dinamikus oladlirányú terhelésre törhet? Használt már valaki tiplibe szerkezet építő csavart? van süllyesztet fejű kivitel és az lényegesen rugalmasabb. Ha közvetlenül csavarra helyeznám a Camar rögzítőt akkor falhorog vagy a csavar fejre is akaszthatom? A fisher mellett egyéb gyártók esetleg?
Stolaz beillesztett képe jó összefoglaló. Én annyit hozzátennék, hogy ha pl. tégla falról van szó , akkor (Murphy törvénye alapján) szinte biztos hogy majd elkapsz egy fugát, annak is a szélét. Az jól elvezeti a fúrót és/vagy a lik is jóval nagyobb lesz mint tervezted. Pláne ha a kőmíjes jó nagy fugát készített oda.
Szóval én sokkal kisebb fúróval szoktam kezdeni és fel vagyok készülve gipsszel, vegyi dübellel is ha végül be kéne ragasztani a tiplit.
Ha üreges kerámia falazóelem, akkor meg csak óvatosan az ütve fúrással, mert törik... mint a kerámia. Aztán könnyen barlang lesz abból a furatból. És ahogy rferi is nagyon jól mondja: méretezzed túl! Nagyobb tipli, nagyobb csavar még nem ártott meg senkinek.
Ipari márka a dw, a makita, metabo, Milwaukee, Festool és még páran. Az tény, hogy hordozható, helyi munkákra kitalált masinák, nem telepített gépek, de ettől még ipari kat.
Az hogy kinek mi a véleménye az egy dolog (igen, én éleményem sem számít sokat) és igen, vannak professzionálisabb eszközök, amiket igényes szakiknak terveznek és nem gárdákkal üzemelő bandáknak, utóbbiaknak valók a makita, dewalt gépei, ráadásul ezek harmad árba is kerülnek, mint pl egy mafell. Ettől még a Dewalttal is lehet pontosan dolgozni, Makitával is, hiába nem egy Mafell, Lamello kategória árban, de nem is hullik úgy szét ha nem normálisan kezeled.
Amúgy épp a Feldert láttam már nem egyszer nagyon szídni, amin én is meglepődtem.
> Te most másról beszélsz. :-) , amivel nem is vitatkozom.
Ha jól értem, akkor megfelelő pontokon bólogattál és a szívedre tetted a kezed :)
> DW asztali körfűrész igenis faipari gép
Persze hogy az. Semmiképp nem fém megmunkálásra való, de mégcsak nem is szoftverfejlesztésre vagy forrasztásra. A "faipari" egy szegmenst jelöl, nem minőséget.
A feleségemnek volt a 90 évek közepén egy szerszámboltja és ELU márka nevű elektromos szermszámokat is árultunk, Görögországból importálva, amit szervizeltünk (hivatalos márkaszervíz) is és rendkivül tartósak voltak.
Ugyanaz a görög cég bevezette a Dewaltot a piacra és egy éve után az ELU köddé vált.
Szerintem köze nincs az ELU és a Dewalt minőségének.
Aztán megjelent a Dewalt márka a cash -and- carry -be i és köteleztek minket, hogy oldjuk meg a garanciális munkákat a Dewaltnak, én meg azonnal elküldtem őket az anyjukba. A boltot hamarosan el is adtuk.
Te most másról beszélsz. :-) , amivel nem is vitatkozom.
Én annyit állítottam, hogy a DW asztali körfűrész igenis faipari gép. Azon belül viszont igen, inkább barkács kategória, mint ipari. Arról Hobbit egy szót sem írt, hogy ipari minőségű.
Szerintem egy picit túllihegjük a témát. (én is, szóval nem beszólni akartam :)
Az van, hogy nem igazán vagyunk ipari felhasználók, már ami a mennyiséget jelenti, viszont mindenki (vagy majdnem mindenki) az ipari pontosságot akarja elérni. Ezt ugye tudják az ipari (drága) gépek, a barkács/amatőr kategória viszont nem mindig. Nekünk valahol a kettő között kellene gép, ami pontos mint az ipari, viszont nem igényeljük azt a szintű termelékenységet, tartósságot (tegye fel a kezét, aki 3 műszakban van a műhelyben), valamint nem feltététlenül fizetjük ki azt az árat érte. (de tegye a szívére a kezét mindenki, aki elköltötte már egy családi autó árát gépekre...)
Szóval nehéz helyzet ez, túl sznobok vagyunk a parkside-hoz meg az einhell-hez, de nincs pénzünk a mafell-re meg a felderre (vagy az életben nem hozná vissza az árát). Na innentől kezdve hisztizünk. (ismét mondom, én is, te is, mindenki :)
Az asztalosra vagy az iparira helyezve a hangsúlyt?
Én mindkettőre helyeztem szándékosan, mert eredetileg Szabadparaszt Hammert és SCM-et emlegetett a hozzászólásában. Ezek után került szóba a DW, ami tök jó gérvágót, akkusfúrót, felsőmarót stb gyárt, de teljesen indokolatlan az asztalosipari témában megemlíteni.
De hát vannak ilyen gépek, lásd. Bernardo, Holzmann és társaik, csak szarok, méghozzá borzalmasan szarok, és ez idegesítő - mondanám, hogy felháborító, de manapság már azon se háborodunk fel, ha a nyílt utcán kirabolnak (minek mentél arra).
Megcélozni meg lehet, de nem lesz nyereséges mert az 5-600-as gépet kutya nem fogja megvenni. 100 felett kevesen vesznek hobbira fűrészt, a kkor szerinted ki venné 300 felett? Ezért nincs.
Amibe meg sikerült a többieknek belekötni hát egészségükre, nem engem húznak fel (ami szinte lehetetlen próbálkozás xd)
Minden tiszteletem mellett, de nem értek egyet - egy részével legalabb is. Az hogy hobbi kategória, az nálunk nem olyan régi azért. Ha tudtál venni egyáltalán komolyabb gépet, akkor nagyon mélyre kellett nyúlni a zsebbe, mint most, ez pipa. Másrészt itt a nagygépekről beszéltünk, mint asztalos körfűrész. Amit DW-ként említesz, az nem az, ezt már többször kitárgyaltuk. Ilyen kategória a magyar boltokban talán csak a rendszerváltás után, vagy lehet, hogy a 2000ües évek elején jelent meg.
A DW cuccai, nem a nagygép kategóriába tartoznak, vagy, ha oda sorolják, akkor az nem ipari, mert az ebben a kategóriában összehasonlíthatatlan a valódi nagygépekkel (mondjuk, ha már ide citáljuk az "anno" kifejezést, akkor Defém. Megmosolyogtató lenne összehasonlítani egy vadi új DW-t (vagy bármelyiket), akár egy 30 éves Defém asztalos körfűrésszel. Szóval ezt a részét szerintem engedjük el. A kérdés, az, hogy vajon hobbi asztalosokat megcélozva lehetséges-e mondjuk egy kissebb, vagy direkt kisebbre tervezett, 30 éves Defém gépet és annak technológiáját - kissé kevesebb vasból - 500-600eFt körül kihozni. Ha nem, akkor így jártunk, ha igen, akkor pedig kapják be az európai gyártók, amiért kínába szervesztek át mindet és saját magukat degradálták le egy kínai termékeket forgalmazó viszonteladóvá.
Azért lássuk be ez a kákával való kereskedelem minősített esete. :P
Ez a fórum fő erőssége, nem? :)
De, hogy ne legyek teljesen offtopic, mutatok egy spirálkéssel gyalult felületet. Közel tökéletes akkor is, ha fordul a szál (különösen makacs fafajtáknál azért van néha minimális kiszakadás), és utána a csiszolás opcionális.
Azért lássuk be ez a kákával való kereskedelem minősített esete. :P
Merthogy pl. a gyalu az egy faipari szerszám. Az elektromos kézigyalu pedig egy faipari gép. Függetlenül attól, hogy az a tescoban vehető OK márkanév alatt, vagy a szerszámoutletben DeWalt alatt, vagy németországban Mafell néven.
Szóval semmi köze a mondatának ahhoz, hogy ipari vagy barkács célú felhasználásról van szó.
Szerintem az ipari gép fogalmát értelmezhetjük eltérően. Kicsit mosolyogtam az ipari és a DeWalt egy mondatba szerkesztésén, de mivel Hobbit mindig elfogulatlanul nyilatkozik DeWalt témában, szolgai módon elfogadtam a véleményét. :)
Fejes.I-hez hasonlóan nekem is pl cseresznye produkálta ezt. Forgathattam én akárhogy, kések élesek ... jött ki a közepéből a cucc.
És igen: kézigyalu, ilyen-olyan csiszoló. És igen, dobcsiszolót jó dolog építeni :) bár ilyen célra pont nem használtam még, rég volt dolgom ilyen kiszakadós fafajtával.
Én meg most mindkettőtöknél kihúzom a gyufát. Az első mondatommal nálad, a másodikkal Hobbitnál!
Nem azt írta hogy, asztalosipari, hanem hogy faipari. Nemtom ... pl lehet arra gondolt, hogy tüzifaipari, esetleg a Dewalt szalagfűrészével remekül lehet kis rönköket felszeletelni :D
Jóbefejeztem.
Utóbbi pár napban nem sok időm volt. Láttam a javallatot a GTS 10 videóról. Egy videóm alatt kérdezték hogy arról nem lesz-e valami bemutató. Akkor azt írtam nem, mert sok van a neten, de azóta láttam a Hideg Bandis (aka az Andreas Kalt féle show) bénázást, hát erősen viszket a kamerám.
PH! fórumon is láttam egy gyöngyszemet, a 2 kW-os Makita 2712-t fullasztgatta le egy lengyel barátunk, kb tetőléccel meg colos deszkával, demonstrálva h mekkora sz*r az a gép. Elküldeném neki is VaragaRoland meg mondjuk SchefferJ kollégák alkotásait, hogy azok ugyanazzal a sz*rral készültek.
Nem az a baj ha valaki tapasztalatlan, nekem se fűrész volt a jelem az oviban. Csak az ilyen "tapasztalatok" nagyon meg tudnak vezetni egy kezdő érdeklődőt.
Na hogy legyen egy kis mutogatós is. A hétvégéről:
A malom tábla része, bükk lépcsőlap. A betétek venge, a bábuk pedig bíborszív illetve kőris.
A violinkulcs pedig unokaöcsémnek készült, ezt szeretné ajándékba adni zenei tanárainak. Tölgy alap, fenyő a violinkulcs, mind a kulcs, mind pedig a malom olajozva. (Illetve a malom tábla még viaszolva is van, hogy polírozhassam is! :-)
Anno ha venni szerettél volna hány havi béredbe került? Kb annyi, mint most, csak vannak olcsóbb gépek is, amik miatt úgy gondoljuk, hogy le lehet azt gyártani olcsóbban is :)
Nekem dewalttal semmi bajom, de ezen nincs tolóasztal, de pl nem is hiányzik. Ha kell ott a gérvágó oszt ennyi.
Gepeimmel semmi bajom, az idővel van hogy nincs :) mondjuk ezt is azóta mondom mióta csak ipariakat veszek, s főként dw-t, pár más ugyan van, de a faipariak java Dw.
Ez a zebrafa is 25cm széles, pont a gyalum 26-os határán van.
Csak jó lett volna egyben szépre gyalulni. A körfűrészemmel két oldalról inkább nem próbálkoznék, annyira szerintem nem pontos.
Megpróbálom majd Guru excenteres ötletével, hátha. A szalagfűrészem az elvágná, csak sajna azon is látszik a nyom, így ott vagyok mint a gyalu val. Jó dolog a dobcsiszoló, kezdek gondolkodni az építésén. ;-)
Nem Veled van a baj, ezeket a fákat roppant nehéz gyalulni. Ilyesmi amúgy a cseresznye is, ezt mostanában tapasztaltam.
Viszont nálam a körfűrész eléggé pontos és masszív eszköz, kk 9,5 cm magasságban vág a hosszvágó lapom, és meg merem vele csinálni, hogy átfordítom, azaz 19 cm széles anyagot tudok így "vastagolni" Tehát legalább két lapom van, ami nem szaggatott..
Persze úgy kezdem, hogy gyalulok egy derékszöget, ezáltal meglesz a táblásításnál amúgy is ragasztott, illetve jellemzően nem látszó "alsó" felület.
Ez így még persze messze van a gyalu 400 mm-es lehetőségeihez, de az meg mit ér, ha megszaggatja a felületet?
(Örkény István valamit nagyon tudott a "dobozokról".)
És Latinovics jól tudta előadni! :-)
Az ötlet amúgy szuper, de gondolom fémmarásnál nem használható, ott lassan kell tekergetni a kereket, nem? Ez esetben viszont a puha anyag miatt lehetett gyorsítani?
Nem nagyon lehet hagyományos gyalukéssel ezt jól megoldani. Picit segít a nagyon pici fogásmélység és a lassú tolás, de akkor is ki fogja szaggatni, csak kisebb mértékben.
Ha nem akarsz spirálkéses gyalut és dobcsiszolót, akkor excenteres csiszológéppel jó durva papírral, vagy nagy élszögű kézigyaluval lehet javítani a felületet.
Egyébként a spirálkés is szaggat picit, csak elhanyagolható mértékben a hagyományos gyalukéshez képest, szóval nem nulla a kiszakadás.
Igen ezeket próbáltam, de nem igazán lett eredménye. A kés az új, a szálirányfordulás miatt a zebrano-t akárhogy forgatom szaggat, a paduk-nál volt némi javulás. Nem az egyengetőn egyenesítettem a csavarodást, hanem kiékeltem egy bútorlapon, és ráengedtem a vastagolóra.
A spiráltengely biztos jobb lenne, de egy olyan gép az 1milla felett van.
Azon túl nem sok ötletem volna, esetleg egy spiráltengely... :-)
Mondjuk az is lehet jó volna, ha a gyalutengely meg a steller nem derékszögben állnának, hanem a tengely kicsit ferdén, hogy ne egyszerre dolgozzon az éle a teljes hosszon. Vagy ez marhaság? Még nem láttam ilyen megoldású gépet.
Sepsiszentgyörgyön van az orosz piac, a Brassó felé vezető kerülő úton elhagyod a Kauflandot, átmész a hídon és be kell menni jobbra az úszoda után, elég nehéz megkapni a bejáratot.
A bejárat a műjégpálya mellett halad, a végébe egy parkoló, kb. 150 méter a főúttól- vagyis a piac jobb oldalán van.
Ott van egy moldáv zsidó, aki mindenfélét ipari cikket árúl- de abszolút mindenhez- ami keresett, van egy üzlete a parkolótól jobbra és standjai is piacon. 30 éve csinálja- szinte mindig nyitva van .
Azt keresd meg, ott kapsz tokmányt akármihez. Meg mindenféle kínai szerszámot, kézit és elektromost is, biciklialkatrészeket, olcsóbban, mind a nagyáruházakban.
Szia! Mivel a Lidl, meg az Aldi nem gyárt gépeket, így ezeket a gépeket mindig valamelyik nem túl nagy nevű gyártó, pl.: Einhell, Scheppach, stb.., szállítja nekik átcimkécve az ismert közértes márkanevekre. Keresd meg a leírásban, vagy a neten, hogy a te gépedet melyik gyártó szállítja nekik, aztán tudsz alkatrészt rendelni hozzá!
Vastagon bekened olajfestékkel, vagy valami viaszos bevonóval - igazából bármivel ami nem engedi át a vizet. A lényeg ott van a hogy a fában lévő víz az oldalán át távozzon, mert a vége sokkal gyorsabban tud vizet veszíteni és ha a vége már száraz a közepe még nem akkor repedezni fog.
Sosem próbáltam magánúton alkatrészt keresni hozzájuk, mivel vagy azonnal kicserélték, vagy azonnal visszaadták az árát mondván, hogy nincs hozzá alkatrész.
Nem írtam hogy Magyarországból rendeljen. Csak azt cáfoltam hogy nem lehet alkatrészt kapni. Gazdaságossági kérdésekről sem írtam. Első mondatod meggyőző volt.
De nem "csípőből tüzelek". Eddig az volt a tapasztalatom, hogy LIDL-ben vásárolt és elromlott eszközöknek két sorsa van.
1.) Azonnal cserélik másikra
2.) Nem tudják cserélni vagy javíttatni így visszadják az árát.
Természetesen ha megéri Pillanatragacsnak Magyaaországról rendelni hozzá alkatrészt akkor hajrá. Vagy ha arrafelé megtalálja a megfelelő céget. De azért kíváncsi leszek a végeredményre, mind az ár (különösen egy új ugyanolyan eszköz árához viszonyítva) mind az alkatrész rendelkezésre állásának tekintetében.
Eh, akartam valami frappánsat írni erre, de igaz, amit mondasz, de azért kapják be és mindenki, aki ide jutatta a dolgokat. Most az van, hogy vagy veszel kinai szart olcsón (ez is viszonylagos, azért iszonyúan dühít, hogy kifizetsz ~250eFt-ot a fűrészgépre, mint én a Boshra, aztán nem használhatod, csak miután befejezted a gyártást, hát bazz, menjenek má`) vagy nem kínait, de kurvadrágán mert az már ugymond ipari. A kettő között szinte és a legtöbb esetben semmi. Maradjunk az asztali fűrésznél, másfél misi környékén már vehetsz egy Hammert (vagy ehhez hasonló minőséget, az SCM csoportnak van egy márkája "Casadei", ahol vannak ennyiért gépek). Ezek ugye tolóasztalos gépek, ami hát kurva jó na, ha van. Miért nincs 500-600 környékén mondjuk egy Bosch méretekkel rendelkező, rendes tolóasztalos cucc, nem műanyagból. Nem lehet kihozni gazdaságosan, mondjuk 15-20 évvel ezelötti mechanikai megoldásokkal? Vagy kilehetne, de inkább betömik az űrt kínai vackokkal és hát valjuk be, ha kifizetsz valamiért fél misit és egy szar, akkor azért szivesen felgyújtanál ezt-azt, nem? Én igen. és ilyenkor a legrosszabb azt hallanai, hogy ja, hát fél misiért szar van, ezt kell szeretni. Ne már! Pedig most ez van. Vagy 250eFt körül és akkor Bosh, Dw, Metabo és társai, vagy 1,5MFt és akkor Hammer szint (amit egyébként a Felder is az igényes hobbistáknak ajánl és nem iparira, mert az még x3-5).
OK, tudom van ez a Laguna, de ez nem tolóasztalos és ez pl. nekem baj. Európai vagyok, tolóasztalost akarok :)
Megjegyzés: új gépekról beszélek, nem a használtpiacról. Ha tehetném, nem nagyon vásárolnék használtpiacról, de hát, ja ...
Ha van lehetőséged rönkben szárítani akkor azzal jobban jársz mert később is eldöntheted mire vágod fel - a felhasználási célnak megfelelően.
Ne felejtsd el a végeit lezárni, hogy ne repedjen, és olyan helyre tenni ahol nem gombásodik. A gyümölcsfákat úgy tudom nem nagyon támadják a bogarak, viszont ha felvágatod és úgy szárítod akkor szinte biztos, hogy görbülni fog.
A nagy bontókalapácsokkal oda jutottam, hogy veszek egy bazi nagy kínait 180 euróért, aminek el szokott tőrni szerszámot rögzitő retesze. Akkor küldöm a beszerzőt, hogy vegyen újat, úgyis a belseje is szétment, ha eltőrt a retesz. A dobozba van két új véső.
Még a tavajelőtt megvettem a legnagyobb Bosh (1900 euró), aztán egy év után vittem szervízbe, vártam 3 hetet és kifizettem 450 euró javítást.
Vegyél újat, ameddig megy ok, utánna vegyél másikat.
Vannak jó kompresszorok, de jóval 1000 euró feletti árfekvésben, azoknak alkatrészeik is vannak és sokat is tartanak.
ABAC márkát veszek, egy volt osztálytársam az importőr- 25 éve ezzel foglalkozik, a nagy központi kompresszorunk is az, működik vagy 10 éve - egyszer volt javítva ki kell cserélni rajta ezt-azt.
Szeretnék hangdobozt furnérozni, de olyan horror áron van a furnér, és nem is vagyok biztos benne, hogy szépen össze tudnám vágni, hogy arra gondoltam, 4mm-es rétegelt lemezből csinálom meg a burkolatot, van bükk, kőris, tölgy, cseresznye, mahagóni.
Melyik lenne a jó választás, aminek pácolás után szép lenne a kinézete?
Így natúrban megnézegetve az anyagokat nem tudtam hirtelen dönteni, hogy melyik legyen.
Így nehéz mondani bármit is, de kezdésnek én azt csinálnám, hogy szívó oldalon a légszűrőt megnézném, asztalos műhelyben por eltömheti, ha ott rendben van, akkor a nyomó oldalról lekötném a csövet a hengerfejről, beindítva megnézném, hogy mi jön ki onnan, ha lepkefing, akkor gyűrű, vagy szelep a hengerfejben, ha nyom rendesen, akkor lehet menni tovább a nyomócső másik oldalán lévő szelep felé, hogy ott lezár e rendesen!?
Ha leveszed a burkolatot, akkor észreveheted, ha esetleg valahol elereszti a nyomást.
Meg ilyen triviális dolgokat megnéznék, hogy nincs e nyitva a kondenz leeresztő, nem fúj e le folyamatosan a biztonsági szelep!?
Nincsenek ebben olyan bonyolult alkatrészek, szerintem a dugattyú is csak egy tányér a hajtókar tetején, nem egy rendes dugattyú csapszeggel, mint egy benzinmotornál.
Ha szétszeded, akkor meg tudod mérni az átmérőket, bele tudod tenni a gyűrűt a hengerbe, láthatod, hogy van e valami brutális sérülés, törés, esetleg áll a retek a szelepnél, ami valószínű egy gumi lapocska csak. Visszacsapó szelepet is le tudod ellenőrizni!
Ha nem szeded szét, nem fog kiderülni semmi! Ne parázz, essél neki, egy óra alatt atomjaira lehet szedni, és lehet, hogy a keresett alkatrész olyan, ami a többi gépen is ilyen, minden szart be lehet szerezni, akár Kínából is egy laptop elől fillérekért!
Hát én azért csak kínaizok. Nincs még egy ilyen kurva népség, amelyik faarcal legyárt neked olyan termékek milliárdjait, ami az első kibaszott perctől kezdve sem működőképesek. Mi a gyárban akkor se gyártottunk volna eleve használhatatlan berendezést, ha kérték volna tőlünk. Kizártnak tartom, hogy odament hozzájuk egy kereskedő, és azt mondta: gyártsatok ilyet, nem baj, hogy egy percig se jó, majd mi mégis átbasszuk vele a vevőket.
Ez igaz, azonban olyan mértékben gyártanak szemét hulladékot a világba, hogy a nevük egybeforrt, a gagyi minősíthetetlen fogalmával, s ezen az sem segít hogy képesek űrhajót is gyártani.
Én vacakoltam hasonlóval, ha nem sütötted meg a dugattyújában a teflont, és az nem fordult vissza (eredetileg olyan ,mint egy lapostányér, felfelé, a nyomott oldal felé néz. Ha valamiért visszafordul a tányér széle, akkor ereszti el maga a dugattyú a nyomást), akkor a szelepbe került kosz.
Esetleg a párától, ami lecsapódott benne - ahogy a nyomáscsökkentőben is az volt a primer baj - szutykolódott be.
A szeleprész nem nagy kunszt, egy lemez, ami lefedi a lukat. A lemez általában acél, vagy gumi. Ahogy szétcsavarod a dugattyúfejen a rétegeket, úgy jönnek elő sorban, és semmi extra nincs benne, simán össze is rakod utána.
Ha nem a teflontányér fordult vissza, akkor nagy eséllyel nem kell bele alkatrész, csak pucolás.
Ha a teflon visszafordult, akkor motort levenni/hasznosítani, tartályt eltenni, a többi kuka.
Van rajta valahol egy szívónyílás, valószínűleg valami kis műanyag házas szűrővel.
Ez is könnyen ellenőrizhető. Pl. ha befogod a szívónyílást akkor permanens szívást kell érezned. Ha mondjuk pulzál, akkor visszafelé is enged a szívószelep. Esetleg ha leveszed a szűrőt és nyomban megjavul, akkor az van eldugulva...
Nem hallani erős süvítő hangot ? Nekem a membrán adta meg magát a nyomás kapcsolóban ugyanilyen Güde kompresszoron. Saválló kesztyűből készült neki új.
Most vagy keresel egy másik szervizt, aki elvállalja, de nem fogja megérni a javítás, vagy keresel egy ismerőst, aki szívességből megcsinálja, vagy kidobod!
Vagy fogsz egy csavarhúzót, leszeded a burkolatát, aztán csinálsz még fényképeket róla, és akkor lehet adni tippeket, hogy merről kezd el megbontani a gépet!
Nem egy űrtudomány van a burkolat alatt, szerintem simán meg lehet csinálni, vagy kiderül, hogy nincs értelme foglalkozni vele!
Van egy gagyi kompresszorom. Egy száraz 24L-es kínai valami.
Ezzel szoptam még az év elején is.
Végül is működik, de sajna elvesztette az erejét. :(
nem tudja feljebb nyomni a tartályt mint 5 bar. Gyak néhány napon belül halt le:( előtte még képes volt annyira felnyomni, hogy a beépített 10 baros lefújó is néha kinyitott, pedig van rajta nyomáskapcsoló is. De mivel nagyon ritka volt a dolog így nem izgatott.
1-2 nap és sutty nem nyom eleget.
Gondolom valahol a dugattyú környékén van a bibi.
Nem vagyok ebben nagyon otthon, de gondolom simán ezt a dugattyú-henger stb-t nem éri meg javíttatni, max cserélni, de olyan ami pont ide jó az meg a másik probléma lehet...
Jól gondolom, hogy nincs más megoldásom csak a kukázás, és venni egy másikat?
Kérdés,szalagfűrészeket nézegetek Sheppach mennyire gagyi márka, mert látok belőle több 100000Ft-os gépet is , olyan nagyságút keresek ,mint ami a Makita-nak is van tehát nem a 30000Ft-os kategóriát.
Előre is köszönöm ,ha felvilágosít valaki e téren.
Ez egy elég kemény kis eszterga, a régi szovjet acél minőségével!
Kis vacaknak tűnik, de 80-as acél pogácsát is esztergáltam már vele, pont megfelelő a hobbi gépek feljavítására. Az orsóházat a képen leszedve egy nagy esztergán használják marásra, de önmagára a függőleges konzollal felszerelve egy kis vertikális marógépet is lehet csinálni belőle.
Nem a hobbi kategóriába sorolnám a kivitele alapján, hanem az ipariba.
Nem tudom, mennyit kérnek érte, de nem fogja megbánni, aki megveszi!
Az az igazság, hogy megvettem, hirtelen felindulásból 2018-ban, de másként haladtak a dolgaim, ki se próbáltam, csak leraktam a pincébe. Most érett meg rá az idő, hogy elővegyem!
Akkor vettem egy schepach fűrészt is, ugyanaz a hobbi hulladék kategória, de már hozzászoktam, hogy minden gép, ami nem 00000-ra végződő árral rendelkezik, az ilyen, mindent perselyezni, menetperselyezni, hegeszteni csiszolni, bejlagolni kell.
Olvasgattam, akkor, hogy melyiket érdemes, hát igazából egyiket sem, mindegyik alapból hulladék, de nincs más, az iparira nincs szükségem, mert pénztemető, ezt meg életre tudom lehelni, némi esztergálás, meg reszelés árán.
Tegnap pár deszkát áteresztettem rajta, amire nekem kell, arra jó lesz.
Egyedül a Hobbit_G által ajánlott DEWALT felsőmaró olyan, amit nem kellett utánmunkálnom, az egy istenkirályság, csak nekem nem való, mert erősen kihasználatlan marad majd szerintem!
Sokszor szóba került a master-slave áramkör az elszívók automatikus bekapcsolására. Nos, leltem egy olyan kapcsolást, ami igazándiból nem alkatrésztemető, viszonylag megfizethető áron össze lehet tákolni otthon is - minimális elektronikai tudással. Ha valakit érdekel...
Ez a válasz engem nem elégít ki. A kereskedő, aki forgalmazza, ugyanolyan felelős ezekért a szarokért, és a globális környezetszennyezésért, amikor nem küldi el a kínait a kurva anyjába.
Persze, én vízszintesen fogom főként használni, emiatt ez a tömzsi kialakítás jobb (tapasztalat Grifftől xd), a hosszú megoldás autóhoz való, az nem érdekel, ezért nem dewalt lett xd
Amúgy meg minimum 10-essel olcsóbb volt ez, mint a Dw, ami szintén számított, mert nem egy fő eszköz lesz. Rühellem a boscht amúgy köztudottan, de meglesem kékben jobb-e, zöldeket nem hiába nem tartunk rakin xd
(kivéve pts 10, az se akar elmenni az olcsó Dw bevezetése óta...)
Adok egy esélyt neki, remélem jobban szerepel majd, mint makita, amiből van még pár darabom, de valahogy egy sem hoz elvárt minőséget Dw mellett :(
Erre próbáltam visszautalni: 191292, persze, hogy felraktam a stellert, már az elején, van elképzelésem ezekről a dolgokról, hogy mi volt a szerző eredeti elképzelése, amit a gyártás keresztbe húzott, és ezért nem áll össze úgy a dolog, ahogyan kellene!
A steller hosszlyukakon csúszik, ahol csavarral be lehet állítani a "pontos helyzetét"!
Ha az asztal fölé emelem, ami nekem logikusnak tűnik, hogy így kellene lennie, akkor a 90°-ot 89°-ra engedik csak a beállítási lehetőségek, és a felső lapon a porszívó feltétet sem lehet így rögzíteni a gépre.
Ha az asztal mellé rakom, mint a képen, akkor ott a gyalukés nincs alatta, tehát a sarka egy lépcsőt fog vinni a falcba a gyaluláskor. Elvileg én úgy gondolom, hogy a gyári megoldás a második eset akarna lenni, ami lépcső gyalulásra tökéletes lehetne, csakhogy síkot szeretnék, a lépcsős felület eddig is ment! :)
Nem állnék neki nagyobb átalakításoknak, amíg nem bizonyosodtam meg arról, hogy nincs más jó megoldás, amit nem vettem észre.
Amúgy ennek a stellere nekem egyenlőre elég stabilnak tűnik, nem olyan, mint a régi HYD gépek vékony lemeze, ez egy alu profil, max kisebb erősítéssel jó lehet!
Aranyos kis gépecske. Szinte mindenre - és ahogy ezekkel lenni szokott, igazán semmire sem jó. De egy modellező azért biztosan jó hasznát tudja venni...
Hihetetlen mennyi szart árulnak, amit soha ki nem próbáltak, össze nem raktak..
Ez a késbeállító egy faszság. Szimplán. Még ha éppen el is éri a kést, felfekszik 10mm-t az asztalon? Billeg, pontatlan.Fémmel nyomni a kés élét, hátha kicsorbul....
Elnézést, de tényleg nem gondoltam, hogy ez a késbeállításnál ennyire lényeges, hogy milyen gépről van szó! De elsőre eltaláltad.
Ma megnézegettem újra, és nem látok más értelmes megoldást a készülék használatára, mint ezt:
Elég kretén megoldás, hogy egy acél darabbal kell lenyomni a kés élét, ráadásul ilyen rövid felfekvéssel simán tud billenni, nehézkes egyedül odanyomni, hogy jól fel is feküdjön, és közben húzgálni az anyákat.
A stellerem pedig nem olyan, mint az útmutatóban, és nem az a problémám, hogy nem találom a két csavar helyét, ennél bonyolultabb a dolog, mert négy csavar van! :)
Azt nem értem, hogy a lenti képen a steller az asztal mellett van, hogyan lesz így a sarok meggyalulva, ha a kés sarka és a steller között van 3-4 mm hézag!?
Így néz ki hátulról:HYD-10 ez a gép is, de úgy látom, hogy sok dolgot megváltoztattak ahhoz képest, aminek a használati útmutatójából beraktam a képet!
Én már nem szívesen javaslok semmit se, mert mindig le vagyok hurrogva :D
60 feletti vágásszélességnek nem látom értelmét, minek? Én képtelen vagyok annál normálisan tolni, inkább sines körfűrész abból a 100-ból pluszban és minden ok :D
210-es tárcsánál nem kell több, hobbinál pláne. A max magasság max 4cm nálam, na jó, pár alkalommal 5, ezt mindegyik tudja. Elszívása rossz a dewaltnak meg hehe, kell egy értelmes porszívót kötni rá és nincs gond vele, de semmi. Kötve hiszem, hogy jobb a bosch rendszere. Boschnál egy dolog tetszik, a tolószán, de a párhuzamvezetőt nem cserélném le másra, nincs ennél jobb kb.
Amúgy korábbi gérvágós témára. Egyre többen jönnek hozzánk maki, bosch és egyéb gérvágókat cserélni dewalt dws780-ra, mert elegük lett a pontatlan szarokból :D Nem győzzük rendelni őket, hihetetlen. A dw fűrészek mennek maguktól igen szépen, ajánlani se kell. Személy szerint rühellem ezt a gérvágót, rohadt nehéz a köcsögje :D
Nem akar vki jönni rakodó melósnak? Még mindig keresünk árukiállítókat :)
Nadehat, az eddig tárgyaltak is ilyenek. Ezek a gépek nem általános asztalos munkához vannak, hanem ács, vagy hobbista. Ezért kerülnek ennyibe, nem pedig sokkal többe. Nem? Vagy valamit rosszul gondolok?
"300-as gépre nem szabad 0,5 mm-nél vastagabb szalagot tenni," 300-as gépet nem szabad megvenni, pláne nem mindennapi használatra. És igen, sajnos már a szalagok sem a régiek. Nekem 400-as van, de vissza kellett venni a fordulatot, ( a vágás minőségének rovására) hogy ne olyan sűrűn törjön a lap. Nekem nem napi használatra kell. Vágtam már 35-40-es széles lappal is vele, de az nem ezekre a gépekre való.
A betét azt gondolom, ekkora lapnál ne túl izgalmas, mert ha nagyon muszály, akár egy 5-ös rétegelt lemezből felteszel az asztalára egy fedő lapot, amiben kivágtad a fűrészlap helyét. Az a pár mm aligha számít egy ekkora kapnál, de lehet, hogy rosszul gondolom.
300-as gépre nem szabad 0,5 mm-nél vastagabb szalagot tenni, mert az hamar "elfárad" és berepedezik, törik. Persze a szalag anyagminőségétől is erősen függ, hogy mennyi ideig használható. A többit meg már leírták...
A háromszázzal van a gond meg a kerületi sebességgel, túl vastag a lap az átmérőhöz mérten ezért a korai elfáradás. Ha hosszabb ideig akarod használni a szalagot csökkentened kellene a fordulatszámot, rendeltetésszerű használat esetén. Egyébként ne várj többet 500-as alatti gépeknél és csavarodó lemez instabil gépvázaktól.
Az változó. Függ a terheléstől, szalagminőségtől, szalagvastagságtól. Ezeken a kis gépeken az átlagos minőségű szalag hamar tönkre mehet, minél ritkább fogú, annál hamarabb. Sajnos időnként igen pocsék minőségű szalagokat is készítenek. ://
Mennyit kellene elmennie egy 20 mm fűrészszalagnak egy 300-as gépen? Ugye valamikor februárban vettem a gépet, akkor tettem rá egy új szalagot.
Azóta olyan sokat azért nem vágtam vele, ha saccolnom kellene azt mondanám hogy max. 100 métert.
Ma észrevettem hogy kóvályog és jobban megnézve látszott hogy két helyen elrepedt, eltört a szalag. Kezemben is maradt amikor levettem.
Szóval hogy ez normális dolog, vagy valamit elrontok? Minden nap végén lelazítottam amikor használtam és hát a meghúzást sem vittem szerintem túlzásba.
Arra én is gondoltam, hogy Pacman-t rábeszéljük! :-)
De ha minden kötél szakad, akkor megoldjuk a tieddel! Thx.
Az összehasonlító teszt sem rossz ötlet, bár az azért egy kicsit nagyobb falat.... Ha már egyesével lennének a főbb (járatosabb) gépekről videók magyarul, már az is jó lenne.
"Vagy pár hétre cserélek fűrészt mondjuk HobbitG-vel és idővel lesz egy DW-ről is magyar videó! :-)"
Hmmm.... Ha Pacman nem csinál egyet a 10XC-ről, akkor felajánlom neked az enyémet a tesztre. :P Még a cserefűrészre sem lesz szükség. (Vagy akár ha összehozzuk azt, hogy egyszerre legyen nálad a 3 gép akkor lehet összehasonlító tesztet is csinálni.)
Sok ember keres tudásmorzsákat MAGYARUL, ez így igaz. Ezért gondoltam arra, hogy a közeljövőben készítek egy videót én is a Metabo körfűrészről. A Makita MLT 100-asról már van egy magyar nyelvű (https://www.youtube.com/watch?v=2MpjHpbW6XU ), így lesz erről a Metaborol is, aztán lehet más is csatlakozik és készít a saját gépéről egy videót. Vagy pár hétre cserélek fűrészt mondjuk HobbitG-vel és idővel lesz egy DW-ről is magyar videó! :-)
Nem tudom, ez jó ár-e manapság, minden esetre most kaptam hírlevélben: Ha valaki beépíthető sínt keres a munkasztalba, lehet alternatíva.
Ha már munkaasztal: sok éves álmom teljesült a héten. Elkészült a fűrészgép/maróasztal szerkezetkész változata. Még sok munka lesz vele, de 3 db (mindegyik évekig működött) ideiglenes marógép-asztal után végre beleraktam az utolsónak szánt asztalba a marógépet is. Remélem, a körfűrész porolása is kisebb lesz ezután. Kipróbálni még nem tudtam, de most ennek is nagyon örülök.
Ami nekem volt Hyundai, az sem volt rugós, állítócsavarok emelték/süllyesztették a késeket. Ahogy Vajk is, egy léchez állítottam. Nem kell ezt túlbonyolítani. :)
Szerintem az sem baj, ha a nagyobb közönséggel is megosztod a hosszabb leírást a Bosch gépről (de velem mindenképpen, előre is köszönöm), egyrészt azért, mert hátha más is érdeklődik még/majd a típus iránt, másrészt amúgy is ritka a részletes beszámoló magyar nyelven egy-egy gépről. Néha sok-sok éves kommentek segítenek az embernek jó döntéseket hozni.
"mivel ezeken a kínai lemezvázas gépeken a kimenő asztalnak semmilyen állítási lehetősége nincs...."
Ezért gyártanak hozzá egy fix sablont, ami "tuti jó", hiszen az asztal is fix :D
Várjámá, neked is Hyundai-od van igaz? Így hogy ilyen rugós basz van, hogy tudod tényleg jól beállítani? Az a "pálca ráfektetve a fogadó asztalra és odébbtologatása 3-5mm-rel" módszer mennyire játszik ennél a kés(tengely) megoldásnál?
Feri: Hyundai HYD-10. Jobb klikk a képen -> Search google for image ... Hálistennek egyetlen találat volt, a HYD 10 használatija :D
baromi jó ötlet a késtengely testéhez beállítani a késeket, csak feltételezi hogy a kimenő asztalt meg be lehet állítani a késtengelyhez. mivel ezeken a kínai lemezvázas gépeken a kimenő asztalnak semmilyen állítási lehetősége nincs....
OK. 2 dolog jár Herr Kaltnak. Egyrészt köszönet, mert foglalkozott a témával, ad azért némi fogódzkodót annak aki nem tud tapogatni ilyen fűrészt. A videó első 5 és fél percével. Amikor lajtsromba veszi az alkatrészeket, funkciókat.
Ami utána jön az viszont tökéletesen alkalmas arra - ami nálad is bekövetkezett - hogy összezavarja a tapasztalatlan nézelődőt. Elkezdtem írni egy jó hosszú összefoglalót - de aztán azt eltettem, mert olybá tűnhet hogy rábeszélnélek a GTS 10re és ugye korábban ígértem hogy nem teszem. Ha gondolod privátban elküldöm, egyelőre feltettem a felhőbe, majd bentről elküldöm ha szeretnéd.
De azért .. pölö ... azt megtippeltem hogy polgári foglalkozása tán szülész lehet, azért közelít két kézzel minden réshez? Szűzmária hogy mit művelt a lapcserénél :D Odaveri a keményfém fogaknak a kulcsot, itt meg hogy mit izél 2 kézzel, fel nem fogom:
Szóval a másik ami jár neki egy kis fenékbe billentés. A videónak vannak részei amivel egyetértek, van objektív dologról alkotott szubjetív vélemény is benne (pl bekapcs gomb - nem kényelmes neki, én térddel, bal- és jobbkézzel is kapcsoltam már ki, sosem kerestem) , ergo az nem érdkes én miért látom másképp (egy szék pl az objektív dolog, hogy az kényelmes-e az már nem). Párhuzamvezető, hasítóék .. mehetnék sorba de akkor ha érdekel, elküldöm az én "elemzésemet" erről.
Anno még a Bosch előtt néztem a Metabot is, persze csak videón (nemtom a "mifelénk" az merre van de Miskolcon sincs sok lehetőség taperolásra), akkor nagyon megtetszett benne az összecsukható és egyszerűen használható gurulós állvány. Neked ez meg fő szempont, mert néha lépcsőn is viszed le, teszed át akárhova. Szóval ha nagyon sokat rágódom rajta, akkor a Metabo nem tűnik melléfogásnak nálad.
"Ráadásul a steller felfogatás sem olyan, mint a leírásban, és azt sem értem, hogyan fogom tudni normálisan felszerelni és beállítani?"
Te el szoktad olvasni a leírást? De aranyos ... :) Szerintem csak összezavar. Nem hiszem el hogy nem fogod magadtólmegtalálni azt a 2 furatot az asztal oldalában, vagy a géptesten vagy akárhol amire felfogatod a stellert. Azzal a 2 csavarral ami az alkatrész ábrádon pont a késbeállító sablon alatt van. Nem lehet ez akkora rakétatudomány :)
Bácsika itt mutatja egy megintcsak Titánon (Hyundai tulajok nem túl aktívak a tecsőn úgy látom), neki a fogadó asztalon van 2 furat, oda fogatja fel:
Ezzel a stellerrel amúgy ez lesz a legkisebb bajod. Hogy hogyan szereld fel. Nem egy ilyen vagy hasonló klón tulaja csinál magának masszívabb stellert, mert amit ezekhez adnak - hát az minden csak nem stabil. A Metabomom sem épp egy öntvény, de ezektől azért sokkal jobb.
Tessék, egy példa, szintén egy kb ugyanúgy kinéző X. klón steller tuningja, SzuperMáriótól:
"A kimenő asztalrafektettem fel a két kis papucsot,"
Tehát kiegészítve az előző válaszomat, és elnézve azt a 2 videót, pont hogy nem az asztalra kell fektetned a papucsokat, hanem a késtengelyre. Ha neked is olyan rugós az ékléced. Kilazítod a feszítő csavarokat, kés az ékléccel a rugók miatt kiemelkedik, sablonnal lenyomod, hogy a papucsok a késtengelyen feküdjenek fel, csavarokat meghúzod. Kb. ennyinek tűnik.
A Hyundai-nak (azért máskor elárulhatnád milyen gyalu :) "a gyalu" - ne kelljen külön keresgélni, ez egy HYD10 használatijából van igaz?) nem ugyanolyan rugós az ékléce mint pl ennek a Titan-nak?
Valamit adtak a Metabomhoz is anno. De baktassak ha egyszer is használtam. Igaz nekem nem rugós a behelyezés, ez a módszer lehet nálad nem olyan hatékony:
Én is megpróbállak összezavarni újabb tippekkel: ha tényleg könnyen mozgatható, pakolható, szállítható kell: a DeWalt 7485qs-t is érdemes megnézni, csak 22kg. Minőségben kb ugyanaz, mint a nagytestvér 7492, elöl-hátul megvezetett steller, stb. Kisebb motor (1800W körül), kisebb asztal (62cm), kisebb fűrészlap (210mm) kisebb vágásmagassággal (6,5cm körül). És marad a zsebedben 100 rugó.
Nálam kb ez az a méret, amit el tudok képzelni, hogy pakolgatom a csomagtartóba és hurcolom. Ha a kényelmesen hordozható nem csak arra vonatkozik, hogy odébbgurítom a műhelyben...
Én egy hátrányát látom (ez kicsit becsípődés már nálam, mert nem számítottam rá): a nagy fűrészlapgyártók asztali választéka 250mm-nél kezdődik. 210-esben is lehet kb mindent találni kis utánanézegetéssel, de a megszokott favorit tipusok nincsenek ebben a méretben.