Ez lett volna a B-verzió, csak vágatott bútorlapból lesz, célszerű lenne kimarni a helyét. Meg tudom csinálni, csak valahogy ezt nem érzem olyan szépnek.
A pince egyébként azt jelenti itt, hogy a pince felett van egy lakrész, olyan 60 éves bútorokat cseréltünk le éppen benne.
Lehet, hogy nagyon egyszerű leszek, de: zongorapánt? Ha jól értem, ez a doboz csak ágyneműt fog tárolni, nem fekszenek rajta, néha felnyitják és vagy ki- vagy betesznek ágyneműt. Egy "zsinór", ami épp addig engedi a tetőt felnyílni (túlnyílni a függőlegesen), hogy ne csapódjon az ember kezére míg pakolgat.
Nem?
Nem mondom, hogy nem menő Józsi gázteleszkópos felvetése, vagy a kivetőpánt, csak szerintem amire neked kellene: ágyúval verébre. Főleg egy pincébe. (mondjuk nálam a pince a "hűvös", "nedves", "párás", "dohos" szavakkal is kapcsolódik, ágyneműt ilyen helyen .... de akkor após pincéje csontszáraz?)
Valamikor sok évvel ezelőtt mind a 3 fiamnak csináltam kincsesládákat, felnyíló ajtóval. Az egyikhez gázteleszkópokat használtam. Olcsó, megbízható, nézz utána, hátha jó lehet neked is.
Asszonypajtás rendelt egy egyszerű ágyneműtartót após pincéjébe. Egy doboz lesz, aminek a teteje felhajtható, kb. 90x30 centis. Ilyet még nem csináltam, szeretnék kérni egy tippet ennek a felhajtható ajtónak a zsanérjára, legyen az bármilyen is. Első körben egyszerű kivetőpántra gondoltam, de lehet, hogy van jobb megoldás erre.
Ha rögzítve van, akkor már úgy fog megszáradni, talán csak zsugorodni fog. Nekem tetőlécen fútyült a rigó, mikor hozták, de ami lesúlyozva (rögzítve) száradt, az egyenes maradt.
talan emlekeztek, hogy a tavasszal keszultem egy nagy lamberiazasra es itt kertem tanacsot. azota a csur 80%-ban elkeszult, beszamolok rola, hatha vaélakinek meg hasznos lehet.
A vorofenyo ronkbol haver kifureszelte a 16-17mm deszkat amit aztan le is gyalult es szerencsere a marast is vallalta, sima aruhazi kezi maroval. szep lett az anyag, volt egy ket kifli alaku lamberia, de a nagyresze szep egyenes volt, gyonyoru rajzolattal. a szornyu nagy hosegben szepen meg is szaradt.
a csur lamberiazasat julius 24 kornyeken kezdtem es egy honapig csinaltam. sokat voltam szabin, ilyenkor reggeltol estig csinaltam, eleinte 8kor kezdtem, aztan a hoseg miatt egyre korabban. neha fejlampaval fejeztem be. volt, hogy dolgoztam, ilyenkor csak munkido utan csinaltam sotetig. egyik masik fiam neha segitett.
a tenyleges lamberiazas elott megprobaltam minel jobban sikba hozni a feluletet, de ez nem mindig volt lehetseges, mert annyit kellett volna elgyalulni a szarufakbol hogy elfogyott volna. ahol melyebb volt, ott kipotoltam deszkaval es szepen eldolgoztam a szeleket. A legdomborubb tetoresz lamberiazasa kozben jottem ra, hogy minden domborulat gyakorlatilag olyan mint egy hordo, amit idealis esetben lehetetlen parhuzamos szelu deszkakkal lefedni, nem veletlenul ives a hordo donga. ezert a domboru feluletek kozepe mindig lemaradt lamberiazas kozben, es a letrejovo reseket egyre nehezebb volt feszegetessel, ekelessel eltuntetni. amikor ez mar nem volt jarhato, fel kellett darabolnom a deszkakat es igy folytatni. keserves volt. ezert a masodik teto oldalt, ami jobban is sikerult, nagyon alaposan sikoltam. ennek deszkazasa mar sokkal jobban ment. egyebkent szornyu munka volt es amikor mar 9 napja reggeltol estig lamberiaztam, beiktattam egy piheno napot. de meg messze volt a vege ezert folytatni kellett. a rosszul sikerult oldal nagyon dimbes dombos lett, ezert 60cm-kent kizsinoroztam es a mert ertekeknek megfelelo ellenleceket gyalultam, ezek aztan szepen kihoztak sikba, es a cserepezesen mar nem is latszik, milyen szar volt.
az utolso heten iszonyu hajrat nyitottam es ami belefert csinaltam, megsem keszultem el a nyaron, de csak 2 nap hianyzott a cserepezeshez. ez szeptember elso heteben jott ossze, es vegul a cserepezes is megtortent 3 fiam es 3 szomszed fiu segtisegevel.
apro szepseghiba, hogy meg mindig nincs teljesen kesz, mert nem csak az idom fogyott el, hanem a lamberia is. a hatralevo konyot lenejlonoztam, igy mar nem azik. deszkabeszerzes folyamatban, szamitasaim szerint meg 6 nap kell, hogy kesz legyek, az oszinszunetre tervezem a befejezest.
meg roviden annyit, hogy ti javasoltatok a tuszegezot, kicsit hezitaltam, de az igazsag az, hogy meg belegondolni is rossz, mi lett volna, ha nincs. tokeletesen bevalt, az 50mm szeget is siman lotte be a kemenyfaba. es mar meg van a masodik melo is, amire fogom hasznalni. nalam egyertelmuen megnyerte az "Ev szerszama" dijat.
Idegen csap = rétegeltlemezből kivágott lamellókeksz= 5mm vastag, két sorban 100mm ként, arányosan osztva a vastagságot.
De lehet három sorban is eltologatva , hogy ne legyen szimetrikus egy vonalban , mint ahogy a kisméretű téglákat rakják-falazzák
A legolcsóbb lamellózógépel ki lehet vitelezni !
Vagy kétsorban végignútolni 15mm mélyen és rétegeltlemez tetszőleges vastagságban akár 10mmm, kézikőrfűrészgéppel meg lehet röhögve becsukott szemmel csinálni.
A kantnit meg miután össze vannak illesztve , meg kell canolni ragasztás előtt, ha nincs hozzá canoló kézigyalu akkor egy vasfűrészlappal is meglehet óvatosan érdesíteni a ragasztandó éleket=kantnit..
Vagy 36-os csiszolópapírral steknivel=egyenesre gyalult deszkára ragasztott csiszolópapír.
Írhatnám, hogy szerintem vagy ha magamnak csinálnám.....
A mai ragasztók mellett nem tartom indokoltnak a bigéző használatát. A rossz gyalulási minőség nem váltható ki ennek a szerszámnak a használatával.
Amit javasolnék: az élek megfelelő megmunkálása, majd lapos tipli, és szotítás. De marhatsz bele nútot is, idegnecsapos illesztéssel, ahogy tetszik.
Van bigéző marófejem valahol,- asztali marógépbe való-előtölóm is, de így sem venném elő! Nehézkes a beállítása, ha pici eltérés van benne, soka az utómunka, és jelentős az anyagveszteség ha keskeny anyaggal dolgozol.
Azt meg külön nem értem, ki az a barom aki egyáltalán kézi felsőmaróban legyártotta ezt a szerszámot?
"Befogtam a felsőmarót a kinyitható munkaasztalba fejjel lefelé.
Ezért fogtam a munkadarabot, nem a gépet. Szint kitépte a kezemből, akármennyire is óvatosan adagoltam az előtolást."
Csak, hogy jól értem-e.... Befogtad a gépet fejjel lefelé, majd a munkadarabot kézben tartva a levegőben nekinyomtad? Nos vannak akiknek semmi félelemérzetük nincs. Viszont az nem maróasztal. A maróasztalnál a munkadarab alulról is és a marókés felőli oldalon is meg van támasztva.
Csinálj neki "maróasztalt" nem kell túl szofisztikált legyen, akár két székre rászorítózva egy darab rétegelt lemez de ne kézben legyen a szerszám. Az illeszkedést több módon lehet állítani, akár próbadarabokon kijátszhatod azt is hogy ellenfordítva jó legyen de ez nagyon anyagvastagság függő. Én azt szoktam, hogy ami az egyik darabon a csúcs felső sarka, az a másikon az árok felső sarka legyen és akkor elég jól illeszkedik.
Magánvéleményem, hogy 8 mm szárral egy ilyen maró istenkísértés, legalább 12-kellene neki. A helyes fordulatszámot az átmérő alapján megtalálod bármelyik fordulatszám táblázatban (google, router rpm table vagy router bit speed)
Első tanácsom az, hogy a késeket ne rendezd így egy sorba, hanem a kör mentén szépen egymás után dolgozzanak. Ezzel így csak azt éred el, hogy minden fog egyszerre esik neki az anyagnak, és egyszerre kapja a tengely a lökést.
Ettől érezted azt, hogy rángat, belekap az anyagba.
a satuasztal (asztalos gyalupad) építés következő lépése a munkaasztalnak való konyhai munkalap toldása lenne.
Az alany egy 3,8 cm vastagságú tömör, hossz és oldalirányban is toldott bükk (talán Ikea-s) valamikori konyhai munkalap.
A szélessége 63,5 cm, de a váz eredetileg 80-as asztallapot tartott , tehát a két szélét egy-egy tíz centi széles akác deszkával szeretném toldani.
Ebbe lennének a satu rögzítő támaszai belefúrva-marva.
Bocs, ha nem szakszerű elnevezéseket használok.
A lényeg, hogy ragasztanám, de az élében nem csavaroznám egymáshoz őket, mert útban lehetnek később a csavarok.
Nincs módom a két élt egyengető gyalun végigtolni, a kétméteres munkalapot amúgy is kihívás lenne, csak kézi motoros gyaluval tudtam, és ezért pár tizedes hibái vannak.
Hogy ez ne legyen gond, és erősebb is legyen a ragasztás, vettem egy bigéző (?) marófejet 8-as szárral, hogy azzal alakítsam ki az illeszkedő profilt.
Ilyen:
Ma ki is próbáltam, de nem tetszik a dolog.
Egy Bosch felsőmaróba tettem, de ijesztően magas neki a fordulatszám. Jóval nagyobb és nehezebb ez a szerszám, mint amiket szoktam használni, a szokásos kis lapkás késekkel.
Két puhafa darabbal kipróbáltam, de félelmetes volt. Erősen rezeg, és bele-belekap az anyagba, szinte kirántja a kezemből az anyagot,
Nekem négyszer két métert kellene ezzel végigmunkálnom - keményfában...
További kérdés a mélység beállítása, hogy az összetolt darabok teteje egy síkba kerüljön.
Ha jól értékelem a helyzetet, akkor az ellendarabokat más magassággal kell megmunkálni.
Holnap lesz egy fordulatszabályzós felsőmaróm, amiben ki tudom próbálni alacsonyabb fordulatszámon, több lépcsőben, kis fogási mélységekkel.
A végső mélységet a támasztócsapágy adja meg - gondolom.
De az ellendarabnál hova fog felütközni?
Esetleg meg kell őket fordítani? Az egyik aljához megy a másik teteje?
Hát persze, rozsdamentes polírozott teflonzsírral megkent szögekkel így jön szét a raklap!
Ami nálam van, az szerintem vissza van hajlítva a fában 180°-ban és olyan szakállak vannak rajta, mint a 0-ás horgon!
Kétszer ekkora szöghúzós feszítővassal tornázok rajta és inkább elszakad, vagy a feje szakad le, de nem jön ki! Hosszú nyelű harapófogóval gfogva és azt feszítővassal feszítve van esély kiszedni tök függölegesen, ha már kanyarodik egy kicsit, esélytelen, olnyanok a szögek, mint ha egy vasfúrészlap lenne megforgatva és minden irányban harapna a fában, ráadásul a szög sem az a lágy szar, inkább elpattan!
Egyébként, ha nekem erre fogadnom kéne, azt mondanám, hogy ez egy 3d modell amit rendereltek.
Fura a háttér rajta, túl egységes, a felirat is olyan nem valóságos, meg az egészen érezni valami mű hatást! Kínai áruházak tele vannak olyan képekkel az árukról amik a valóságban sosem léteztek abban a kinézetben!
Hangfalat én is próbálgattam renderelni, hogy lássam, milyen lesz kb a kinézete, de én csak pár órát foglalkoztam vele, meg régebbi programmal, gondolom erre egy nagymester, aki ezzel foglakozik, pár kattintással élethűséget varázsol!