Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2004.03.04 0 0 289
A 105-ben erről a fűrészről írtam. Teljesen megfelelő, némi tuning után tizedmilliméter pontos.
Előzmény: Törölt nick (278)
PETYUS Creative Commons License 2004.03.04 0 0 288
4-es lyukba 4-es csavar szerintem nem lesz olyan erős.
Előzmény: gruntow (282)
halaloszto Creative Commons License 2004.03.04 0 0 287
A litium ion akksikkal vigyazni, legnagyobb ellenseguk a hideg! A futetlen garazsban -5 fokban hagyod egy par ejszakara, es a kapacitasanak fele oda van!
Előzmény: Törölt nick (286)
Törölt nick Creative Commons License 2004.03.04 0 0 286
Nem volt precízen összerakható. Ahogy a karral nyomtad lefelé, a fúrótartó konzol oldalirányba is mozgott és előbb-utóbb elakadt a kis mutató, ami a centibeosztásra mutatott. Emiatt a centibeosztás fémlapja pár alkalom után szétszakadt és leesett.

A konzolt bizonyos magasságban egy mezei csavar rögzíti, amit neki kell csavarni az oszlopnak. Ha nem csavarod be rendesen, kilazul. Ha becsavarod, deformálja az oszlopot. Végül azért kellett kidobni, mert az oszlop annyira eldeformálódott, hogy nem mozgott már rajta se a konzol, se a vezetőgyűrű, ami a kar lenyomásakor kezd mozogni. Gyakorlatilag odáig jutottam, hogy két kézzel se tudtam lenyomni a kart.

Akkus csavarozó: szemeztem a Bosch IXO-val. Tetszik a lítium akku. Kicsit drága (10K), de nem merül, nem megy tönkre a rátöltéskor, nagyon kicsi a gép és szűk helyre is befér, az Ezermester magazin szerint van ereje is.

Előzmény: carterdoki (284)
rferi Creative Commons License 2004.03.04 0 0 285
250W de aszinkron motor és nem soros-kefés.Teljesen jó.Még nem tudtuk megfektetni, pedig tudod:közös ló.13000-ért teljesen szuper.
Amire érdemes figyelni, mikor hazaviszed, hogy egy z alakra hajtott drótot bele kell fogni, és azzal derékszögre állítani a mozgóasztalát.A mienknek a nyaka egy kicsit kifelé lóg a derékszögtől ,ezt egy vékony papírral korrigáltuk.De ki is leket reszelni, vagy inkább csiszolni, mert az eltérés max 2 tized volt.
A "fúrótengely" ( a vastag fel-le járó tengely) kotyog még kábé 1 tizedet az öntvényházban (nem a csapágy), de az összes kézifúrógépem többet kotyog ennél, még a Bosch is, újkorában is!Gyakorlatilag észrevehetetlen.
Előzmény: Törölt nick (281)
carterdoki Creative Commons License 2004.03.04 0 0 284
Hello Bond és mindenki,megkérdezhetem,mi lett a gond a 3000 Ft-os állvánnyal,hogy ki kellett dobni?Én is gondolkoztam valami olcsó megoldáson,azért olcsón,mert egy kicsit osztom gruntow véleményét,azaz hogy viszonylag ritkán kell.
A csapolással kínlódtam én is már eleget,03.05-től a Ferm lamellázógép (lapostiplimaró) 19990 Ft lesz a Praktikerben,ezért rá is szántam magam,
remélem,egy darabig megoldja a gondokat.Végül is a 7000 Ft-os csapozósablonhoz képest jó áron van...
Tegnap beruháztam,vettem az elhalt B&D fúró helyett egy újat(Tesco 9000,-),egy lézeres dekopírt (Tesco 6000,-),egy akkus fúró-csavarozót (Praktiker 8000,-)és egy mélykút szivattyút,hátha lesz tavasz,sztem igen jó áron (Brico 40000.-),úgyhogy kussolhatok most itthon -:)

Az akkus fúró-csavarozó egyébként olyan,ha elengeded rajta a "gázt",azonnal megáll a tokmány forgása,egyszer dolgoztam ilyen kölcsöngéppel,sztem qrva jó,véletlenül sem lehet vele túlhúzni a csavart.Budget "márkája" van,csak nem szarabb a többinél...

Előzmény: Törölt nick (283)
Törölt nick Creative Commons License 2004.03.03 0 0 283
Én az alig használható állványkámat is rengeteget használtam. A pontos (centiben megadott) függőlegességet/mélységet igénylő fúrások (pl. köldökcsapok) mellett esztergálásra, finomcsiszolásra befogott csiszolókővel, csapvésés előtti kifurkálásra. Szeretem benne, hogy nagyon finoman lehet szabályozni azt, hogy milyen erővel nyomom a fúrót, hogy van egy szabad kezem és nem kell arra figyelnem, hogy ne fúrjak túl mélyre. Meg lehet csinálni mindent nélküle is, de így kényelmesebb és gyakran gyorsabb is.

Az alulról becsavart csavarokat nem nagyon szeretem. Egyszer, esetleg kétszer szét lehet szedni, aztán kiszakadoznak a lyukak, és esik szét az egész. Különösen forgácslapnál.

Láttam most egy csapozósablont a BauMaxban. Ügyes kis szerkezet, a két összekötendő lapra együtt lehet felerősíteni és egyszerre lehet kifúrni a csaplyukakat az élre és a lapra. Az ára viszont durva. 7000 forintot kérni egy darab műanyagért azért túlzás...

Előzmény: gruntow (282)
gruntow Creative Commons License 2004.03.03 0 0 282
Bond 007

megkerdezhetem minek kell neked allvany?,Mire akarod hasznalni?? Csak azert mert nekem mar 6 eve van de osszvissz ha ketszer hasznaltam.
En az ajtopantok 35-os lyukait is kezzel csinalom es meg egyszer sem mentem at vele a masik oldalra.:))

Azt a munkalapos dolgot meg nem tudom minek bonyolitjatok halalra. Ha alulrol a butorba csinalsz 4-es lyukakat majd azon keresztul 4x 40 es csavarokkal megfogatod a munkalapot. Ha mar 3-at beleteszel az olyan eros lesz hogy ha felemeled a munkalapot akkor sem fogja a butort "elengedni". Szetszedni is konnyu akkus geppel majd ha megint osszeakarod rakni csak meg kell keresnia lyukakat.

bocs ha nagyon belepofaztam:))

Előzmény: Törölt nick (278)
Törölt nick Creative Commons License 2004.03.03 0 0 281
Ez a 250W elég erős? Mennyinek felel meg kézi fúrógépben?
Előzmény: rferi (279)
halaloszto Creative Commons License 2004.03.03 0 0 280
Ezt neztem en is. Inkabb 60-66 ezerert tartottak.

Azert azt csekkold le, hogy aszinkron vagy kefes motor van-e benne. A kefes hangos, es van benne fogaskerek, az aszinkron vagy direkt a tengelyen a korong, es akkor kicsi az atvagas, vagy ekszij.

amugy muszakilag kb ennyi az en Ferm-em is.

jol meg kell olajozni az orsokat amik emelik meg dontok a lapot, mert kicsit bena a szerkezet, es szetesik ha hasznalva van.

vajk

Előzmény: Törölt nick (278)
rferi Creative Commons License 2004.03.03 0 0 279
Van azon is skála, nekünk ilyen van itt bent.
A boltban nézd meg, szvsz a kép rossz.
Előzmény: Törölt nick (278)
Törölt nick Creative Commons License 2004.03.03 0 0 278
Jött egy Praktiker katalógus, van benne egy asztali körfűrész. Igaz, nem hordozható, de az ára vonzónak tűnik. Tudom, hogy nehéz így képről véleményt mondani róla, de azért ne fogjátok vissza magatokat.

Tegnap a szemétben végezte a 3000 forintos fúróállványom. Most gondolkozom, hogy vegyek egy drágább állványt (8-10K) vagy inkább egy fúrógépet (14K). Erről hiányolom a centiskálát, gyorsabb lenne vele a mélységbeállítás. A gagyi állványomon volt. Oszlopos fúrógépnél nem szokás ez?

rferi Creative Commons License 2004.03.03 0 0 277
A külső menete nagy emelkedésű, olyan mint a facsavarokon, csak nem kúpos (érthető).
Kétfélét láttam eddig: lágyabb anyagból, talán spiáterből öntve (hadifém, fehérfém, ki hogy ismeri, karburátoranyag), ebben van egy imbuszkulcsnyílás, és azzal lehet behajtani.
A másik fajta vasból van, kadmiumozott (sárgás), és behajtáshoz bele kell hajtani egy csavart, amin van egy-két anya, és össze kell kontrázni őket.Aztán a legfelső anyát kulccsal tekerve behajtódik a fába.
Persze elő kell neki fúrni!
Előzmény: Törölt nick (276)
Törölt nick Creative Commons License 2004.03.03 0 0 276
Ez nagyon jól hangzik. A famenet az olyan éles szélű menet, mint a facsavarokon? Milyen szerszámmal lehet behajtani, ha kívül-belül menet van? A cső belsejében alul van csavarhúzónak horony? Bocs a hülye kérdésekért. :-)
Előzmény: rferi (275)
rferi Creative Commons License 2004.03.03 0 0 275
Semmi baj, ha szétszedhető kell!
Barkácsosnál (nem Obi, meg ilyenek) keress olyat, hogy fém biszb@sz, ami kábé 10mm átmérő kívül, és erős FAMENETES, és M6 menetes belül.
Gyakorlatilag egy kívül-belül menetes cső.
Ezt betekered a munkalap aljába, és ebbe tekered a szekrényen keresztül a SZÁRNYASCSAVART.És akkor még szerszám se kell a szét-összeszereléshez.
Előzmény: Törölt nick (273)
halaloszto Creative Commons License 2004.03.02 0 0 274
Ha szetszedhetos kell, akkor mindenkeppen pl valami 50x50mm stafli mindket szekrenyke ketoldalan a talalkozashoz. Aztan az mehet valami hosszabb csavarral meg ragasztoval a munkalap aljahoz, meg anyascsavarral a szekrenykehez. Vagy akar ilyen mindenfele acel sarok cucc, amit 100 es 1000 forint kozott adnak a kulonbozo barkacsaruhazakban meg csavarboltokban. Vagy akar egy forgacslap csik negyszer, hogy a teto ne csusszon el, a munkalaphoz jol ragasztva csavarozva, es arra egy keves ilyen acel sarok, vagy szogvas leszabva kifurva, hogy ne csusszon elore-hatra.

vajk

Előzmény: Törölt nick (273)
Törölt nick Creative Commons License 2004.03.02 0 0 273
Köszönöm az ötleteket. Elfelejtettem írni, hogy szétszedhetőt szeretnék, ha át akarnám rendezni ne kelljen egyben cipelni, mert a szekrények egyenként 20 kilósak. Ezért az alulról csavarozáshoz nagyon sok csavar kéne, ha együtt akarnám mozgatni az egészet a lapjánál fogva. Ezért gondoltam az átkötésre mondjuk 4 vagy 8 csavarral összesen, és ha mozgatni akarom, akkor szétszedem.
gruntow Creative Commons License 2004.03.02 0 0 272
Alulrol felfele 4x40-es csavarokkal.! Munkalapot vetek kilyuggatni!!!
Előzmény: Törölt nick (267)
fabee Creative Commons License 2004.03.02 0 0 271
rferi!

Koszonom a velemenyed. Atgondoltunk (atrendeztuk) egy kicsit a szobat, es elvetettuk, hogy a cserepkalyha melle barmit is rakjunk.

-f-

Előzmény: rferi (246)
rferi Creative Commons License 2004.03.02 0 0 270
Én alulról felfelé csavaroznék, jó sűrűn, olyan 5-ös gyorscsavarral.
De én még előtte vennék nyolc lábat a két szekrénykére, és felszerelném, olyan állíthatósat, jó erőset.Lehet vascsavar is.
És akkor a felcsavarozott munkalapon vízmértékkel és vonalzóval ellenőrizve ki lehet lőni a talaj egyenetlenségeit, és teljesen síkba lehet állítani a munkalapot.
Előzmény: Törölt nick (267)
carterdoki Creative Commons License 2004.03.02 0 0 269
Csapolás - ragasztás nem jöhet szóba?
Előzmény: Törölt nick (267)
halaloszto Creative Commons License 2004.03.02 0 0 268
A munkalap rogzitese:

1. egy belsokulcsnyilasu (imbusz) m8 csavar feje kifejezetten szep, ahogy belesimul az asztallapba. Ez altalaban fekete, es szep sima, nincs sorjaja a horonynak, stb. szepen bele fog simulni.

2. konyhaban a jol kiszamitott hosszu forgacslapcsavart siman belehajtjak alulrol felfele, negy-hat mind a ket szekrenynel boven eleg, ha nem akarod az egesz cuccot egyben mozgatni.

vajk

Előzmény: Törölt nick (267)
Törölt nick Creative Commons License 2004.03.02 0 0 267
Feltettem egy új képet a műhelyről, itt már a szekrényeknek van ajtajuk és hátlapjuk.

Még össze kéne fogatni a szekrényeket a munkalappal, de még tanakodom a megoldáson. Először kapupánt csavarra gondoltam, aztán bútorösszehúzóra (ha van belőle 7 centi hosszú). Van más ötletetek. (Csavarfejet nem nagyon merek süllyeszteni a munkalapba, mert félek, hogy nagyon elcsúfítom.)

Törölt nick Creative Commons License 2004.03.02 0 0 266
Nanana. :-) Hatjegyű számokról nem volt szó.

Azért gondolom, hogy elég a kicsi, mert elsősorban lécek kereszt és hosszirányú darabolására használnám, másodsorban kisebb táblák (szekrények alkotóelemei, stb.) vágására.

Nagyon nem kell, hogy erős legyen, ráérek. Szerintem azután, hogy egy négyméteres deszkát hosszában kettévágtam dekopírral kb. 15 perc alatt, bármit gyorsnak fogok találni. :-)

Megnézem a másik topciot, köszi.

Előzmény: halaloszto (264)
GPF Creative Commons License 2004.03.02 0 0 265
Igen, az is fontos tud lenni, hogy mennyire hangos. Az enyém hangosabb, mint az eggyel nagyobb, ipari asztalos gép.
Előzmény: halaloszto (264)
halaloszto Creative Commons License 2004.03.02 0 0 264
olvasd el az utso evet a barkacsolas fajatekok topicban, vannak linkek, meg minden. en egy bo feleve jartam korul a temat, es a gpf altal emlitett fermnel kotottem ki, es tkp nem bantam meg.

mintha mar irtam volna, hogy a fetis szerszamaruhazban ugy egy honapja volt egy sonderangebot, hogy a bosch ts10-et odaadjak 190000Ft-ert, ami iszonyu jo ajanlat, mert a dewalt 744 a gelko.hu-nal 250000, es a boschban van lagyinditas, meg allitolag precizebb.

a masik topicban emlitett einhell kicsi gepek a baumaxban (soroksari ut) szoktak lenni, es igen olcsoak ahhoz kepest, hogy dontheto sullyesztheto. (kb 20000ft). Ezek aszinkron motor, de nagyon kicsi egyszeru cucc, asszem 200-as koronggal. a fenti bosch, dewalt meg a ferm is 250-es korong, de kefes motor, attetel -> nagyon hangos.

vajk

Előzmény: Törölt nick (262)
GPF Creative Commons License 2004.03.02 0 0 263
Plusz még:

Emelhető és dönthető legyen a lap.
Emeléskor ne változzon a szög. (Ez természetesnek tűnik, de láttam olyat, aminél ez nem volt igaz.)

Mindenféle skálák és ütközők és tolattyúk legyenek hozzá. Ne kelljen méregetni, se a párhuzam ütközőnél és lehetőleg a merőleges szánnál sem. (Azt már tényleg csak drágábbon láttam, hogy van egy durva állítő és utána egy tekerentyűvel finoman is lehet 10-ed mm-re állítani. Egy nagyító is volt a skála fölött.) Ha bal oldalon vágsz, máshol indul a skála, mintha a jobb oldalon!
Ne lötyögjön semmi! Lehetőleg egy kézzel, egy mozdulattal legyen rögzíthető az ütköző...

Nem tudom, a Ferm-es 50 ezres tud-e ilyeneket, de szerintem annál olcsóbbért nem igen kapsz olyat, ami finom munkákhoz jó.

Azt hiszem, igazából két típus van, a preciziós fűrész, és az ácsoknak, épületasztalosoknak való, inkább daraboló.

Előzmény: Törölt nick (259)
Törölt nick Creative Commons License 2004.03.02 0 0 262
Rosszul emlékszel, nem tudok hegeszteni. :-)

Most nem alkatrészekből összeszedett, hanem komplett hordozható asztali körfűrészben gondolkozom. Olyanban, ami feltehető egy munkapad tetejére, és esetleg oldalra, hátra kinyitható szárnyai vannak. Itt van pár hasonló, csak persze nem ilyen árban gondoltam: http://www.epinions.com/hmgd-Shop_Tools-All-Table_Saw

Őszintén szólva nincs kedvem nekiállni ilyesmit barkácsolni, mert ha nem sikerül tökéletesen precízre, akkor megette a fene az egészet.

Végiggondoltam, hogy mit vesztek, ha kézi helyett asztali körfűrészt veszek, de igazán csak a nagy táblák vágása jutott eszembe, ami nagyon ritka eset és a lapszabászat amúgy is szebben megcsinálja. Van még valami, amit asztalival nem tudok megcsinálni?

Előzmény: rferi (261)
rferi Creative Commons License 2004.03.02 0 0 261
És még egyszer leírom:ha lehet a lap közepén a luk ne legyen túl kicsi, mert ha pl. 30mm mint a Bosch-on, akkor bármit vehetsz rá. Ha kisebb a lukja egy esztergályos simán átalakítja nagyobbra, de fordítva nem megy.
Én egy élezőmesternél veszem a lapjaimat, és ott ő kapásból ki is fúrja nagyobbra nekem.Viszont megfigyeltem, hogy szinte csak 16mm-es nyers lapokat tart, hogy bárkinek jó legyen :--))
Ha találsz olyat, amiben van lágyan indító elektronika, esetleg fordulattartással, az nagy előny, persze az árat eléggé megdobja.
Szvsz kicsit ne vegyél, mert a körfűrészt asztalban a legjobb használni, és az asztal lapjának vastagsága is levesz a vágásmélységből.
Asztalt meg majd csinálsz hozzá.Ha jól emlékszem te tudsz hegeszteni.
Előzmény: Törölt nick (259)
halaloszto Creative Commons License 2004.03.01 0 0 260
Hi!

Nem vagyok nagy szakerto tapasztalt. En az eddigi tapasztalatok alapjan a kovetkezokre figyelnek:

1. az asztal mennyire sik es merev. ne legyen gorbe egyaltalan.

2. a lapot ha megfogod, mennyire tudod oldalra megmozgatni. talan a legfontosabb, hogy nagyon pontosan egy sikban forogjon. ha kiterhet oldalra, rezegni fog, es nem lesz pontos, meg csunya lesz a vagas.

3. csekkold le a derekszogeket. iszonyu szivas, ha nem tudod tutira, hogy amit elvagsz az derekszog lesz.

vajk

Előzmény: Törölt nick (259)
Törölt nick Creative Commons License 2004.03.01 0 0 259
Erősen gondolkozom, hogy mégiscsak inkább asztali körfűrészt veszek, legalább egy kisebb modellt. Elég sokfélét lehet kapni, le tudnátok írni, hogy mire érdemes figyelni vásárláskor?
sziltunde Creative Commons License 2004.02.29 0 0 258
Sziasztok
Pár hozzászólással korábban írta (asszem rferi), hogy a cserépkályha mellett bizony veszélyben lehet a bútorok állaga. :-O
Mi van azonban a galériával? Ha esetleg a kályhához közel kerül vmelyik része? Ezek szerint arra is nagy esély van, hogy pl csigalépcső lesz a valódiból? Tud valaki a tapasztalatáról írni? Most kicsit elbizonytalanodtam.
gruntow Creative Commons License 2004.02.29 0 0 257
Nekem ha ilyen keves marad oldalt akkor sokszor kinyomja oldalra a fazuzalekot(forgacslapnal) foleg ha meg elfoliazas elott csinalom a lyukakat.
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.28 0 0 256
Hali!

ne tévesszen meg.. én 76 ft-os pántot használok, és az sem olasz, se nem német... hanem török:)
Az is igaz, hogy ez a pántár 100 db-os kiszerelésre vonatkozik... darabra ua ott már 90 ft körül van.
Sokan akarják-akarták már elhitetni velem, hogy csak a blum, vagy a hafele pántot szabad használni, mert csak azok a jók.. (régen minden asztalos a ferrari kivetőpántra esküdött. Én nem állítom, hogy az enyém jobb, de az eltelt cirka 10 év használata meggyőzött arról, hogy jó választás ez az olcsó pánt. kb 3-4 db-ot kellett eddig lecserélnem a 10 év alatt azokból amit felszereltem... évi kb 800-1000 db-t szerelek...
Ez szerintem mindenképpen elég tapasztalat ehhez:)

Erzsébeti

Előzmény: Törölt nick (253)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.28 0 0 255
Hali!

Hidd el:) nekem már kb 15-20 éve működik ez a 2 mm-es "maradék" falvastagság:)
A fúró átmérője 35 mm, így a sugara 18 mm, és így marad 2 mm a falvastagságnak.

A másik, hogy én nem tartom magam annyira ügyesnek,hogy ne üssem be előre a lyukat:)

Erzsébeti

Előzmény: gruntow (254)
gruntow Creative Commons License 2004.02.28 0 0 254
Ha nagyon ugyes vagy akkor lyukasztani sem kell ...egybol mehet az akkus geppel a csavar.

Ja egyebkent sziasztok...Orulok hogy idetalaltam.Remelem sok erdekes tema lesz meg.

Egyebkent az uj hafele pantoknak mar 5 mm-re kell lenni az ajtolap szeletol. En azt a 20 mm-es tavolsagot(lyukkozep)egyebkent is nagyon meresznek talalom.

Előzmény: Erzsébeti (252)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.28 0 0 253
Ezúton kérek bocsánatot az olasz kivetőpántipartól. :-) Bizonyára a 96 forintos ár tévesztett meg.

Bond
aki a barkácsáruházak aljas árfelhajtó összeesküvésének áldozata

----

Nem világos az oldalra fordított szekrény ötlete, ugyanis ennél a pántnál a nyitott ajtó nincs síkban a szekrény oldalfalával, több, mint 4 mm eltérés van.

Előzmény: Erzsébeti (252)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.27 0 0 252
Majdnem jó!:)

Annyit segítségképpen, hogy ha el tudod fordítani a szekrényt az oldalára akkor már nem is kell fognod két kézzel az ajtólapot, mert az akkor már "lapján" fekszik:). Mi nem rajzoljuk körbe a csavarhelyet, hanem egy határozott mozdulattal kilyukasszuk a spitzbohr-al, és ugyanazzal a fogással már mehet is bele a "gyorscsavar", vagy ahogy más ismeri a a forgácslapcsavar. Mondanom sem kell, hogy alapból akkus géppel tekerjük be.

Erzsébeti

Előzmény: Törölt nick (250)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.27 0 0 251
lepődj meg az olasz pántok a pántország nagymenői...:))

Erzsébeti

Előzmény: Törölt nick (250)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.27 0 0 250
Nekem valami erdész fúró készletem van, volt vagy 2000 forint a 6-os készlet. :-) Kinézetre olyan mint a Forstner de vagy 2-3 mm-t kilóg a hegye. Amennyi ajtót én fogok szerelni, arra jó lesz, hacsak nem akarok 15 mm-nél vékonyabb lapot, mert akkor átlyukasztom. Mondjuk most kicsit megkékült az éle, lehet, hogy túlerőltettem.

Csészetávolságon a csésze szélének távolságát értem a lap szélétől. Próbáltam 3mm-rel, az kevés volt, a próbalap a kivetőpánt állítócsavarjának végállásában sem illeszkedett (gagyi olasz kivetőpánt). Végül 5mm vált be. Így viszont 22.5-re van a lyuk közepe. A 10 centis távolságot eltaláltam.

Nekem a nagyobb gondot a szekrénybe menő tartóka bejelölése okozta. Végül csináltam egy olyan próbalapot, amin pont 10 centire bemartam a fészket, ebbe szereltem egy pántot tartóstól,pontosan odaillesztettem az ajtó felső és alsó éléhez, a tartót a szekrény falához feszítettem a rugó ellenében és a harmadik kezemmel körberajzoltam a csavarlyukat. :-) Nem volt egyszerű. Hogy kellett volna ezt okosan csinálni?

Előzmény: Erzsébeti (249)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.27 0 0 249
Garatula!:))

A "csészetávolságon" mit értessz?
A fenékfúró (fortsner) "lukközepe" az anyag szélétől 2 cm:) De miért nem kérdezted meg?:)
Az ajtó alsó és felső vízszintes sikjátol meg 10 cm az alap, ettől el lehet térni ( a 10 cm-től) de alapból ennyivel lehet számolni.

mi sem hasznélunk sablont, csdak akkro, ha kellő mennyiséget kell kifurni. Fúráskor miután bejelölkük a lukközepet akkor egy azstalosszerszámmal (spitzbohr...magyarul lyukszúró) beütunk egy kis lukat, hogy a fortsnerfúró középső hegye könnyen odataláljon. Ha nincs ilyen belyukasztás akkor nagy esély van arra, hogy "elmásszon" a fúró. Ezt a pánthelyfúrást mindig álványosfúrón kell csinálni, mert az ember keze nemelég pontos ehhez. persze elég egy olyan szerszám hozzá (álvány)amibe be lehet fogni a kézifúrógépet (én is ilyet használok). A fortsnerfúrónál fontos dolog, hogy ha valaki ilyet vesz akkor úgynevezett "koronást" vegyen. Ez nem márkajelzés, hanem a fúró vágóélén kiképzett nyúlvány szakmai neve. Tehát a vágóélnél úgy néz ki a fúró, hogy van a "közepe", utána kétoldalt a fúró teljes szélességében pedig egy-egy sugárirányú "lapos" vágóél, és a vágóél végén (kint a külső peremnél) van egy kiálló hegyszerúség. Persze mind a két vágóélen egy-egy:)
Ez fontos alkatrész mert ettől fog "szépen" dolgozni a fúró, és ettől van az is, hogy ha nem álványban dolgozik vele az ember akkor "megtámasztódik" a fúró fúrás közben, és így pontosabb oldaltartást lehet elérni. Egy vídiás (keményfémlapkás) 35 mm-es fortsner fúró ára kb 6000-10000 forint közt mozog, és megéri megvenni, mert vannak mindenféle gagyi cserélhetőlapkás izék is kb 2000-3000 ft között, de azok szart sem érnek (max 3 db luk...)

Erzsébeti

Előzmény: Törölt nick (248)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.27 0 0 248
Érdeklődés híján költözés elhalasztva. Majd elköltöznek mások, és akkor gyors lesz. :-)

Fölszereltem életem első két kivetőpántját és pontosan sikerült. Ráadásul sablonom se volt, nekem kellett kitalálni a csészetávolságot. Úgyhogy most alig fér be az arcom az ajtón. :-)

carterdoki Creative Commons License 2004.02.27 0 0 247
Sziasztok,csatlakozom rferihez,éljen a jó társaság!
Előzmény: Törölt nick (238)
rferi Creative Commons License 2004.02.26 0 0 246
Amikor megveszel egy fenyőszekrényt, szerintem már az le van lakkozva.
Olyan veszett sokat nem tudsz vele csinálni.
Ráadásul egy cserépkályha mellett iszonyat meleg és száraz a levegő, szvsz. nincs semmi ami vetemedés nélkül kibírná.
Esetleg, ha abban a szobában már legalább egy teljes fűtési szezont kibírt valahol távolabb, akkor kiszárad egyenletesen annyira, hogy oda lehet tenni a kályha mellé??????
Nálunk otthon a hat éve felrakott ajtó tizenöt centit kanyarodott el a kályhától. szóval sok reményt nem fűzök a dologhoz.
Előzmény: fabee (245)
fabee Creative Commons License 2004.02.26 0 0 245
Szervusztok Asztalosok!

Mielott meg athelyeznetek/szetszednetek stb. a forumot, legyetek szivesek valaszolni egy kerdesre:

Nemreg vettunk egy fenyofabol keszult komodot. A cserepkalyha melletti falfelulet kinalta magat, hogy oda rakjuk. Mikor a munkahelyemen elmeseltem a butorvasarlast, tobben figyelmeztettek, hogy a cserepkalyha mellet (kb. 30-40 cm volt koztuk) nem lesz tul jo helyen. Otthon tapasztaltuk, hogy a komod cserepkalyha feloli oldala kismertekben mar elkezdett hullamosodni, igy gyorsan el is vettuk onnan. (Mindjart jon a kerdes is...)
Szoval, azota azt hallottam, hogy megfelelo kezeles utan barmilyen fenyobutort batran odatehetunk a cserpkalyhahoz. Mostanaban szeretnenk venni egy fenyofa konyvespolcot a komod hult helyere.

Mivel kezeljuk (lazurfestek, favedo szer, lakk?) a polcot, hogy elkeruljuk a kiszaradast, es az eldeformalodast a cserepkalyha mellett?

Elore is koszonom.

-fabee-

GPF Creative Commons License 2004.02.26 0 0 244
Én tisztelem annyira az Index-et, hogy hajlandó vagyokk várni pár napot-hetet, hogy rendbe jöjjön a cucc.
Szóval én maradáspárti vagyok.
rferi Creative Commons License 2004.02.26 0 0 243
végülis lehet, hogy igazad van, csak mi van, ha kimoderálják a címet?
Meg én pl. erre is úgy találtam rá, hogy a törzsasztalban az eleje felé volt a sorban, mert éppen akkortájt írt bele valaki.
Ha nem írsz bele, már egy nap alatt nem lehet megtalálni, annyira elfedi a többi, más témájú hozzászólás.
A kutya nem fogja megtalálni.És akkor az új címet sem.
Igazából mennék is meg nem is, mert tényleg idegesít ez a tökölődés, de féltem a jó társaságot is.
Előzmény: Törölt nick (242)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.26 0 0 242
Az odatalálás nem lenne gond. Ezt a fórumot az új helyre mutató linkkel fejeznénk be. Aki ezt találja meg, az oda fog jutni a folytatáshoz.

Engem az zavar itt, hogy mennyi információ veszik el. Én is néha szeretnék írni valamit, aztán húsz perc kínlódás után legyintek és inkább hagyom a fenébe, mondván, nem olyan fontos. Szerintem ezzel mások is így vannak.

Előzmény: rferi (241)
rferi Creative Commons License 2004.02.26 0 0 241
Én sem igazán támogatom.
Gondold el:közülünk egyedül Te ismered az új helyet. Hogyan találnak oda az új barátaink, akikről még mi sem tudunk semmit.
A Fórum azért jó, mert egy.Nézd meg az Origó Fórumát:nincs is gyakorlatilag, teljesen halott.
Annak idején Rómában a Fórumon mondta el mindenki a magáét, Aquincumban senkit se halgattak meg....
Előzmény: Törölt nick (239)
AzHofi Creative Commons License 2004.02.26 0 0 240
Ha páran el is mennek, én itt fogok maradni és ezt fogom olvasni. Amaz a fórum nem ennyire népszerű, nem merít olyan sok ember onnan ötleteket mint innen. Megkérném, hogy akik csak olvassák, de rendszeresen, szólnának egy pár szót? ...sztem egyből világos lesz hogy értelmetlen volna egy senki által nem ismert fórum alá elbújni...
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.26 0 0 239
Az a javaslatom, hogy szavazzunk. Küldjön nekem e-mailben egy igent vagy nemet mindenki attól függően, hogy egyetért-e a költözéssel.
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.26 0 0 238
Lehet, hogy ezt kimoderálják, úgyhogy gyorsan olvassátok. :-) Mit szólnátok a költözéshez? A forum.lap.hu -n rengeteg fórum van, megnéztem párat. Tudásában a www.netboard.hu ér fel legjobban az Index-ével. Kevesen vannak és gyors. Persze a megszűnés vagy a későbbi belassulás kockázata mindig ott van.
carterdoki Creative Commons License 2004.02.26 0 0 237
Köszi nullanullahetes!

A B&D-ről annyit,nekem van két fúrógépem,az egyik örökség,nem lehet több 25-30 évesnél és működik (kicsit nehéz),a másik kb.6 éves,most fáradt el,de az amit már dolgozott,az hihetetlen.
Ha bármelyik B&D szerszám ennek csak a felét bírja ki,szerintem meg lehet venni.Én legalábbis úgy döntöttem,hogy csere vagy új szerszám vásárlásakor ha lehet,B&D-t veszek.

Jó barkácsolást!

Előzmény: Törölt nick (230)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.25 0 0 236
Akkor kipróbálom. Remélem a ragasztó is szeretni fogja (Palma Fa Expressz). :-)

: Amikor az akác órát csináltam, még nem volt semmilyen gépi fűrészem. Egy keretes gallyazó fűrésszel vágtam le azt a 15 centis szeletet, kb. 2.5 óra alatt. A fűrészlap tropára ment a végére. :-)

Egyébként meg annál kisebb a kiszakadás veszélye, minél keményebb a fa. Esetleg egy göcs tréfálhat meg...

Előzmény: rferi (235)
rferi Creative Commons License 2004.02.25 0 0 235
"Milyen fogása van egy ilyen bemártott tányérnak? Olajos lesz tőle a kezed? Vagy a felszíne teljesen kiszárad?
"

Eleinte olajosnak érzed, asztán kiszárad, de mosható lesz.
Ne izgasd magad az avassággal, nem érződik, és különben is a horka majd adagolja rendesen a pótlást.
Nekem konyhai fatányérom van ilyen vagy tizenöt éves, és teljesen korrekt.
Előzmény: Törölt nick (233)
szuszetti Creative Commons License 2004.02.25 0 0 234
Huh, kicsit félek ettől a gyökértől. Már a láncfűrész is nyafogott tőle...

Tudod milyen az olajos tányér? Mint amikor sokat szalonnázik valaki egy vágódeszkán: a zsír foltot hagy ugyan, de mosogatás után az nem tapintható.
Erzsébeti lentebb említette a repceolajat, abból is van étkezési. Szerintem nem avasodik jobban, mint a "nem-étkezési".
Én legalábbis nem éreztem eddig rajta, bár az is igaz, hogy ezek a tányérok többet vannak mosogatva, mint a hurkatölő.

Előzmény: Törölt nick (233)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.25 0 0 233
Tíz centit el fog tartani egy darabig kivájni. :-) Nagyon vigyázz a távolságokkal, ha az anyag hátulja ferde, a hagyományos mélységmérő módszerekkel rendesen meg lehet szívni. :-)

A fúró vastagsága leginkább azon múlik, hogy mi égeti meg a fát. Én 12-es fúróval estem neki, de régebben csináltam egy akác órát, abban még a 8-as is azonnal füstölni kezdett.

Töltő: én is szívesebben meríteném étolajba, abban biztos, hogy nincs semmi káros anyag. Viszont az étolaj egy idő után megavasodik, nem? Nem lesz büdös, vagy nem ad mellékízt a hurkának?

Milyen fogása van egy ilyen bemártott tányérnak? Olajos lesz tőle a kezed? Vagy a felszíne teljesen kiszárad?

Előzmény: szuszetti (232)
szuszetti Creative Commons License 2004.02.25 0 0 232
Bond!
Köszönöm!
Az a vicc az egészben, hogy az ötlet nekem is az Ezermester oldaláról jött, és pont a Te órád miatt kérdeztem rá itt, mert régebben láttam, hogy készítettél már ilyen órát, de a profilodban nem találtam meg most a kép címét...

Ez a darab tíz cm vastag, úgyhogy hely az van bőven benne:))
Ühüm. Tehát, ha alá van támasztva, akkor nem szakad át.
Én rögtön a Forster-fúróval(vagy mi) mentem volna neki, de az anyag annyira kemény, hogy az elmélet maradt csak. Val.szeg marad a kisebb fúró, ahogy mondod, erre nem is gondoltam:)(kezdő volnék..)

Szerintetek egy két éve kivágott gyümölcs-gyökér, ami a hó alatt van most, mennyi idő alatt szárad ki annyira zárt helyen, hogy megmunkálás után/közben ne csattanjon szét?

Rferi!
Köszi a Tempora tippet, azt is meg fogom nézni!

Hurkatöltő-- A fatányérokat, amikről közvetlenül fogyaszt az ember, forró étolajba szokták meríteni időnként. Nem szárad ki, mosogatható, állja még a mosogatógépet is, én legalábbis rendszeresen bedobom őket. A mosogatószer csak a felső réteget mossa le, de a belül lévő olaj nem engedi, hogy a "húslé" felszívódjon.
Mivel az étolaj "ehető", nem probléma, ha véletlenül érintkezik a töltelékkel.
Azt, hogy mit szól az ANTSZ, és a rétegelt lemez a forró olajhoz, nem tudom, de ha már beeresztés, akkor ki lehetne próbálni az étolajat.
Bocs, hogy közbekotty:))

Szuszetti

Előzmény: Törölt nick (226)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.25 0 0 231
Hogy a csuklás jönne rá az Index fórumot üzemeltető összes munkatársra...
Előzmény: Törölt nick (230)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.25 0 0 230
rferi: mail ment.

carterdoki: Két olyan háztervező szoftvert láttam már, amiben valamennyire meg lehetett tervezni a konyhát is: Punch és Chief Architect, de ez a része nem volt túl jó.

Itt van egy ProLignum nevű, ez jónak tűnik.
http://www.monarch.hu/_info/_sajto/_ma_2001-02/masztalos_2001-02.shtml

A Google-ban elég sok találat volt még ha beírtam, hogy "bútortervező", de a többit nem néztem meg.

Láttam ma egy egész csinos kis B&D körfűrészt (KS55). Olyan kis igényes darabnak tűnik. Igaz elég drága (34K), de a marón végül is sok pénzt takarítottam meg... :-) Mondjuk ha olyan kis nyamvadt párhuzamvezetője van, mint a kisebbik testvérének, akkor már nem is tetszik annyira.

Előzmény: carterdoki (228)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.25 0 0 229
rferi: mail ment.

carterdoki: Két olyan háztervező szoftvert láttam már, amiben meg lehetett tervezni a konyhát is: Punch és Chief Architect. Nem voltak valami nagy számok.

Itt van egy ProLignum nevű, ez jónak tűnik.
http://www.monarch.hu/_info/_sajto/_ma_2001-02/masztalos_2001-02.shtml

A Google-ban elég sok találat volt még ha beírtam, hogy "bútortervező", de a többit nem néztem meg.

Előzmény: carterdoki (228)
carterdoki Creative Commons License 2004.02.25 0 0 228
Üdv Mindenkinek!

Örülök,hogy rátaláltam a topikra,remélem hosszú életű lesz!

Magam is kísérletezgetek kisebb dolgok elkészítésével,"igazi" műhely hiányában inkább csak a bútorlapig jutok el (hát asztalos az ilyen?),kérdezni viszont tudok...-:)))

Néhány hónapja a barkácsáruházakban megjelent kb.20000 Ft-os nagyságrenben hobbikategóriájú lapostiplimaró.Ha valakinek van ilyen,kérem ossza meg tapasztalatait,hátha mást is érdekel.

Másik kérdésem:tud valaki segíteni 3 dimenziós,elsősorban konyatervező szoftver tekintetében?

Előre is köszönöm és jó munkát mindenkinek.

rferi Creative Commons License 2004.02.25 0 0 227
Szia szuszetti!

Ha budapesti vagy, akkor ne egy óráshoz menj szerkezetért, hanem az Üllői út eléjénél, (pontos házszámot nem tudok) menj be a Tempora boltba.
Jó nagy üzlet, az órások ellátó boltja.Ott válogathatsz a szerkezetek és mutatók között, és biztos lesz olyan, ami jó neked.Ráadásol olcsóbb is!
A bolt a jobb oldalon van, ha a Kálvin tértől indulsz (onnan közelebb), és max 200 méter onnan kábé.
-
Bond!
Hogy állsz az angolhoz?
Küldenék valamit.Mekkora a postafiókod?

Előzmény: szuszetti (225)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.25 0 0 226
Szia!

Nem írtad, hogy milyen vastag ez a gyökérdarab, de ha megvan 3-4 centi legalább egy óraszerkezetnyi darabon, akkor nem lesz gond.

Az én órám (http://beam.to/jbnd-007/Fotok/Barkacs/Faora) nyírfából készült, a falvastagság 5 mm lehet. Az a lényeg, hogy amikor marod ki a fészket az óraszerkezetnek, mindig legyen alátámasztva az előlap.

Először érdemes fúróval kifurkálni kb. 1 centis falvastagságig. Utána ezt a részt el lehet tisztázni vésővel, fúróba rakható csiszolókövekkel vagy akár marófejjel is. Utána fúrd ki a tengely lyukját, úgy könnyebben tudod ellenőrizni a maradék vastagságot. A végén már csak finomabb eszközökkel dolgozz. Én egy nagyobb horonymaró fejet használtam, amit picit megdöntve húzogattam az alján így egyszerre csak pártized milliméteres rétegeket szedtem le. Vésőt egyáltalán nem használtam, mert nem volt akkor még, de nagyon megkönnyítette volna a dolgomat.

Óraszerkezetet órásnál lehet venni, van többféle tengelyhosszú. (Láttam már márványlapos órát, amiben ugyanaz a mindenhol kapható óraszerkezet van, a márvány 1 centi vastag volt.) Készülj fel rá, hogy az órások elég kelletlenek lesznek, mert elveszed a munkájukat. :-) Lehet, hogy lesz olyan, aki kijelenti, hogy ő csak beépítéssel együtt adja el.

A www.conrad.hu -n is van óraszerkezet, még rádióvezérlésű vagy ingaórát is csinálhatsz. Mutatók és számkészletek is vannak, csak elég drágák és nincs róluk kép (nekem van katalógusom, ha esetleg érdekel, beszkennelem belőle a képeket). Keress rá az óramű és óramutató szavakra.

Ezt is érdemes megnézni: http://www.ezermester2000.hu/2001-4/faora.htm

Előzmény: szuszetti (225)
szuszetti Creative Commons License 2004.02.25 0 0 225
Kop-kop!
Sziasztok!

Lelkes olvasótok vagyok. Nem vagyok ugyan hobbiasztalos, de mivel nagyon szeretem a fát, egyre jobban megtanulom a famegmunkáló eszközök használatát is.
Most viszont elakadtam rendesen.
Szembejött velem egy csodálatos gyökérdarab. Barack a lelkem.
Gondoltam, jó lenne órának.
De hogyan?
Ha belesűllyesztem az óraszerkezetet, akkor félő, hogy a megmaradt vastagság egyszerűen kiesik, így nem csak egy furat lesz a tengely helyén, hanem egy odu:(( Az óraszerkezetek tengelye nem valami hosszú, így a falvastagságot is nagyon vékonyra kellene vennem.
Ti hogyan látnátok neki?

Köszi
Szuszetti

halaloszto Creative Commons License 2004.02.24 0 0 224
gondolom a csersav vs hus meccs az izre gyakorolt hatas miatt nem mindegy. marmint hogy felapritod a husit a porkolthoz a vadiuj vagodeszkan, es mindenki kerdezi, hogy hogyan fuszerezted, mert olyan ujszeru ize van, kicsit hasonlit a bariqueolt furmintra.

vajk

Előzmény: PETYUS (223)
PETYUS Creative Commons License 2004.02.24 0 0 223
>Azt, hogy mit is csinál bennünk a csersav azt nemtudom, ...

Jótékony hatással van az emésztésre. A teában is van sok, meg a tölgyfahordóban érlelt borban is.

Előzmény: Erzsébeti (219)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.24 0 0 222
Szegeden a Szálka Bt-nél. 5 mm-es lemez, 4000 volt a tábla, vágva.
Előzmény: halaloszto (221)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.24 0 0 221
Hol vettel bukk furneros regelt lemezt? ha jol latom ez az.

A paraffinnal en azt jatszottam, hogy hajszaritoval jol felmelegitettem a dominokat, es utanna bedorzsoltem a gyertyaval. Amikor kihult jol felpoliroztam. Nem tudom mennyire szabvanyos eljaras, meg egyaltalan a paraffin szokas-e, de pont ilyen kicsit zsiros tapintasu fenyes feluletet akartam. Gondolom valami erre valo viasszal is meg lehetne csinalni, csak meg nem volt energiam utannamenni, hogy fara valo viaszt szerezzek.

vajk

Előzmény: Törölt nick (218)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.24 0 0 220
Akkor ha minden igaz, szerencsém volt: ez bükk rétegelt lemez. :-)

Már a macskaládán és egy szép fatálcán gondolkozom, egyelőre azt kellene kitalálnom, hogy hogyan fogom be maráshoz a 6x1.5-ös lécet. A munkapadba nem lehet, mert vékony hozzá és a maró párhuzamvezetője leér. Pillanatszorítót nem használhatok, mert elakad benne a maró (hacsak nem kétszerre marom ki a 40 centis hornyot). Kéne eszkábálnom valami olyasmit, mint a gyalupad hátsó szorítója...

Előzmény: Erzsébeti (219)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.24 0 0 219
Hali!

Ne légy kishitű... jó ez így ahogy van:)
Szerintem csodálkoznál, hogy mire is adtak kettest anno mikor én végeztem a suliban...'83.

Max valami olajjal kezeld (jó a repce is:)) De ha nem kened semmivel akkor is jó lesz...
De gondold végig, hogy a húsvágódeszkát sem szabad semmivel sem kezelni, úgy van jól ahogy a jóisten megteremtette:) Mivel ez ha éppen dolgozik hasonló hatásoknak van kitéve mint a húsvágódeszka ezért hoztam példának. Ja és még valami a konyhakörüli dolgokhoz. Olyan helyen ahol a fa találkozhat pl nyershússal és ilyenekkel, ott nagyon meg kell választani azt, hogy milyen fát használunk! Ez nem az eszköz védelmében van, hanem pont az élelmiszer védelmében! Ezért tilos pl tölgy vágódeszkát használni.. a tölgyben nagyon sok a csersav, és ezért a hús pl felszívja magába, és a husiból meg szépen megesszük... Azt, hogy mit is csinál bennünk a csersav azt nemtudom, de én tiltásként emlékszem a használatára!:)
Erre a célra nagyon jó a bükkfa, szinte ideális.

Erzsébeti

Előzmény: Törölt nick (218)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.24 0 0 218
Aha, szóval szeretnél egy képet a töltőről. :-)


Nem hiszem, hogy kapnék rá kettest a szakmunkásképzőben, de a célnak hátha megfelel. Az oldala elég viharvert lett, de legalább az eleje meg a hátulja úgy-ahogy sima.

Elmosogattam próbaképpen, némileg kiszőrösödött. Ha ezt lecsiszolom, legközelebb már nem fog? (Rétegelt lemezből van.)

Az igaz, hogy kap zsírt, de szerintem kapni fog zsíroldószeres mosogatószert is rendesen. :-)

Előzmény: halaloszto (216)
PETYUS Creative Commons License 2004.02.24 0 0 217
Hogyan kell paraffinnal fát telíteni?
Előzmény: halaloszto (216)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.24 0 0 216
Hat mar megbocsass, de ebbol hogy a franckarikaba lesz hurkatolto????? :-)

A hurkatolto cuccot en jol megitatnam valami lenolajkencevel, vagy viasszal, es kesz. kap az majd eleg zsirt ahhoz, hogy ne szaradjon ki. nem szabad mosogatovizben aztatni orakig es kesz. Akar a gyertya-paraffin is megfontolando. Embernek tuti nem art, a fat meg jol teliti.

vajk

Előzmény: Törölt nick (215)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.24 0 0 215
Egyetértek halalosztoval, ne fogd vissza magad. :-) Gondolom, a mezei barkácsoló kezdetben ritkábban találkozik a vetemedési problémával, mert ragasztott lapot, lécbetétes bútorlapot, rétegelt lemezt, MDF-et vesz. Viszont amikor kicsit megnő az arca, elindul a fűrésztelepre, vesz valamit, csinál belőle bútort, aztán sürgősen kisebbedni kezd az az arc. :-)

Kérdésem is lenne: a lakk száradás után mennyire mérgező? Lelakkozhatom a hurkatöltő alkatrészemet? Ha nem, hogyan védhetném meg, hiszen el fogják mosogatni? (Supralux tivelin lakk van most itthon.)

Lefényképeztem az ominózus alkatrészt, hátha segít.


Előzmény: Erzsébeti (212)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.24 0 0 214
Nincs itt semmi szofosas!! Inkabb neveznem Tudomanyos Ismeret Terjesztesnek.

Nagyon koszonok (koszonunk) minden valaszt, a rovideket is, meg a hosszuakat is. Tok jo hogy van itt egy kis elet, nagyon hianyzott.

vajk

Előzmény: Erzsébeti (213)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.24 0 0 213
Hali!

Azért nem mindig kell a tengelyközépre állítani a párhuzamvezetőt:)

Egyébként bocs a szófosásért. de az utóbbi napokban többször próbáltam írni a topic-ba, de hogy mondjam...
"monjon le az index fóruma"

Erzsébeti

Előzmény: Törölt nick (211)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.24 0 0 212
Hali!

A fa sok mindentől vetemedhet...
De megpróbálok felsorolni néhány általam problémásnak tartott dolgot.
Elsődleges az, hogy nem szabad, hogy az anyagban legyen a fa "bele". Ez az a rész ami az élőfa "közepe". Ez gyak a fenyőkre vonatkozik. A bél az kiemelten fontos ebben az esetben, mert olyan beles anyag még nem volt ami nme vetemedett volna el. Ezt úgy kerülhetjük el, hogy a bél mentén elvágjuk az anyagot, összefordítjuk, és így kivülre kerül a bél, amit ha jól gazdálkodtunk akkor a munkafolyamatok során kiejthetünk:)
A fenyők másik vetemedési hibája: ez pedig a szárnyascsomó. Ezt úgy lehet felismerni, hopgy szintén a bélközelben található, és gyak olyan mint egy "angyalka" (vagy lepke...:))
Ez is kerülendő...
A fenyő harmadik nagy problémája: Ez oedig a "vad-ság" Ez olyan anyag ami csak jó szemmel látható meg a fatelepen... alapból sűrübb a szerkezete mint a többi fenyőanyagnak, és fő jellemzője, hogy ember nem született még aki ebből egyenes anyagot tudott volna faragni:))
Ez az anyag mikor fűrésszel elvágjuk akkor mint egy nyíl elgörbül vágás közben... na ezt az anyagot ott kell elfelejteni ahol van... szinte semmit nem lehet belőle csinálni tüzifán kívül.
A fa vetemedését gyak összeforgatással szoktuk kivédeni (vagyis megpróbáljuk kivédeni)
Van egy arányszám amit most nem tudok pontosan idézni, de annyit mondhatok hogy az ideális szelvényméret a kvadrátos méret. Tehát ha kell egy 4-5 cm vastag, 20 cm széles anyafot használni akkor fel kell vágni az alapanyagot kb 4.5 cm csíkokra, és összeforgatva összeragasztani. Ennek van a legkisebb esélye, hogy elvetemedjen. Nyílván ettől a kvadrátos dologtól el lehet térni, de a szeletelt szélesség ne nagyon legyen ebben az esetben 6-8 cm nagyobb...

Erzyébeti

Előzmény: Törölt nick (183)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.24 0 0 211
Látom a kollégák is eléggé tanácstalanok a titokzatos alkatrész ügyében. :-)

halaloszto: nem lehet állítani a magasságát, felrakod és lesz a marón egy fél centis lépcső, pontosan középen.

Erzsébeti: igen, végül is párhuzamvezető a maga módján, de adtak hozzá rendes fém vezetőt is.

Olyan ötletem már volt, hogy ha le akarok venni mondjuk pontosan 6 millimétert egy élből, akkor felrakom ezt, meg egy 12-es horonymarót és nem kell az igazításal törődni. A rendes párhuzamvezetőt nekem kellene pontosan középre állítani.

Előzmény: Erzsébeti (208)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.24 0 0 210
Hali!

Azért van olyan élethelyzet, hogy csak egy kézzel fogod a gépet:)) És akkor mi van ha nem éppen az a kezed a mivel a gombot is nyomod?:))

Erzsébeti

Előzmény: Manó13 (184)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.24 0 0 209
Hali!

Alapvetően 3 kézi csiszológépet különböztetünk meg.
1. szalagcsiszoló
2. vibrációs csiszoló
3. excenteres vibrációs csiszoló

Ebből a leghatékonyabb (mennyiségileg) a szalagcsiszoló, de több hátránya is van.
1. relatív drága a szalag
2. gyakorlatlan kézben több kárt okozhat a felületben mint ha nem is csiszolna valaki
3. nagyon sok gagyi van a piacon (és most nem a kínai gépekre gondolok elsősorban...)nekem volt egy "zöld" Bosch gépem, na az aztán szuperszar volt, pedig a szinén kívül nem volt más változás benne a Bosch által profinak mondott kék szériájáéhoz...
Most Hitachi-t használok (kk 60 000 ft az ára) és teljes mértékben meg vagyok elégedve vele!

Vibrációs csiszoló
pozitív dolog, hogy relatív olcsó a gép magában, a hozzá való csiszolóanyag is a saját pénztárcához igazítható, ugyanis gyak bármilyen csiszolópapírt-vásznat rá lehet tenni, csak méretre kell vágni...
hátránya az, hogy baromira lassú egy gép...
Nagyon szép egyenletes felületet lehet vele csinálni, de kinő a szakálla a ahsználónak mire kész lesz vele... Nem véletlen, hogy az autófényezők használják előszeretettel, persze levegős változatban, főleg azért mert ők vizesen csiszolnak, és mint tudjuk az áramdolgok nem nagyon vízbe valók:)

Az excenteres csiszolók a vibrációsnak egy speciális változata, és arra szolgálnak, hogy elkerüljék a vibrációsok által a csiszolási felületen hagyott köröcskék kialakulását. Tehát ennek a gépnek rezegnie kell, és fontos, hogy forogjon is! A csiszolóanyag itt is relatív drága, mivel alapból egy tépőzáras rendszer, és ez megdrágítja a csiszolóanyagot!

A csiszológépeknek nagyon fontos, hogy "puha" talpuk legyen, vagy legalábbis legyen egy egyfajta rezgéscsillapítójuk, mert mint ahogy már valaki írta "ha nem csak sima felületet csiszolsz akkor gajdra tudod tenni a csiszolópapírt-vásznak sec perc alatt..."
A szalgcsiszolókon ezt úgy oldják meg, hogy vagy egy parafát, vagy egy filcet tesznek a gép munkafelülete alá úgy, hogy erre még rájön egy koptató fémlemez azért, hogy kibírjon ez a puha réteg egy-két évet:) Így ki is fog:)

Erzsébeti

Előzmény: halaloszto (204)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.24 0 0 208
Hali!

Ez nem lehet véletlenül egy "párhuzamvezető? Ez csak kérdés részemről, mert ilyen kütyüt még nem láttam... igaz ennek annyi az esélye mint a falcbetámasztónak...:)

Erzsébeti

Előzmény: Törölt nick (201)
rferi Creative Commons License 2004.02.24 0 0 207
Az éleket könnyen lekerekíti mind, ha az éleknél bedöntöd a gépet.Ha csak a lapon tolod, nem szokta, még lágy talppal sem.Kemény talp nem túl jó, mert hamar kieszi a papírt egy-egy esetleges keményebb vagy kiállóbb rész, pl egy csomó.
Puha talpnál ez kevésbé jön össze.
Szvsz ha forog az csak jó, egyenletesebben kopik a papír rajta.
Ja és egy jótanács!Minőségi papírokat használj, illetve ha tudsz inkább ezt a vékony vászonszerű háttal bírót (nem a kutyköz vászonra gondolok, hanem amilyen a szalgcsiszolón van).
Ez saját tapasztalat, hogy a vacak papírról leugrik egy szemcse, és mivel nem tud kikerülni a gép alól. ezért csodálatos -és idegesítő- "kukacjáratokat" mar a felcsiszolt felületbe!
Én ezért dobtam ki a rezgőcsiszolóimat és vettem a piacon 14-ért egy szalagosat.Nagyságrendekkel jobban dolgozik.
Előzmény: halaloszto (204)
rferi Creative Commons License 2004.02.24 0 0 206
Pedig ez az ábra cefetül ilyennek tűnik, persze az életben is látva biztos másképp adja magát.
Viszont akkor passz...
Előzmény: Törölt nick (203)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.23 0 0 205
Ez a cucc azert van, mert a hozza adott rendes fem vezeto nem ferne el, a lepcso also reszetol. ez meg elfer. fel lehet tenni ugy, hogy a fogasmelyseg valtoztathato legyen?

vajk

Előzmény: Törölt nick (201)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.23 0 0 204
Sziasztok!

valaki hozzaerto vilagositson mar fel, mert fu vagyok nagyon.

szoval a teglalap alaku csiszologepnek csak rezeg a talpa, kicsi koroket ir le. ilyent mar hasznaltam.

aztan vettem egy OK gazdasagos excenter csiszolot, ennek kerek a talpa, ugy 5mm koroket ir le, de kozben forog is! ennek igy kell lenni? ahogy nezem a mechanikat, akar ki is kothetnem egy madzaggal, es akkor nem forogna. mindegyiken forog? vagy van olyan is, amin tenyleg ki van horgonyozva hogy ne forogjon?

meg ugye ilyen gumi ize van a csiszolo papir alatt, es felek hogy lekerekiti az eleket. mi akadalyoz meg benne, hogy csinaljak ra 10mm mdf-bol egy uj talpat?

vajk a kontar

Törölt nick Creative Commons License 2004.02.23 0 0 203
Ez egy fix vastagságú műanyag, kb fél centis. Semmit nem lehet rajta állítani, hacsak nem raksz ez meg a talp közé valami távtartót. De nem hiszem, hogy lebillenésgátlónak szánták.
Előzmény: rferi (202)
rferi Creative Commons License 2004.02.23 0 0 202
Ez egy remek eszköz hozzá!Ha egy lépcsőt marsz a fa lapjába, akkor könnyen lebillen a maró talpa.Ezzel alátámasztod, és nem billen.
Kérdés, milyen lépcsőmagasságokhoz lehet pászítani, vagy csak egy méretet ismer...
Előzmény: Törölt nick (201)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.23 0 0 201
Itt van a kép és a szöveg az alkatrészről, amit nem nagyon értettem meg:


A távtartódarabot (21) akkor lehet használni, ha merőleges fa-, vagy laminátkiugrást rövidít meg.
The distance piece (21) can be used for trimming wooden or laminate vertical projections.
Bringen Sie das Distanzstück (21) mit den mitgelieferten Schrauben am Fuß der Handoberfräse an.

Tegnap próbálgattam egyébként a marót, viszi a fát mint kés a vajat. Azt hittem, sokkal lassabban lehet haladni, de egy 12 mm széles 5 mm mély 20 centi hornyot fenyőbe közepes sebességen ki tudtam marni egy menetben 10 másodperc alatt, anélkül, hogy a motor lassult volna. Persze ez valószínűleg csak nekem újdonság.

Törölt nick Creative Commons License 2004.02.22 0 0 200
Köszönöm a dugós tanácsokat, megfogadom.

Egy napra szüneteltettem elveimet és megvettem a B&D marót a Metróban. 25K volt, van hozzá sok minden. A csúszótalp enyhén karcos, ezért gyanakodtam rá, hogy használt (nálunk a Metróban sajnos ez előfordul), de másutt nem látok rajta kopást).

Adtak hozzá egy alkatrészt, amit nem tudtam megfejteni még a kézikönyvvel sem, majd beszkennelem a képet hátha nektek sikerül.

Ami érdekes: a könyvben benne van, hogy fordított pozícióban és asztalban a marót használni tilos. A talpon viszont van négy menetes lyuk, amivel kiválóan felerősíthetőnek tűnik. :-) Ezekből a lyukakból kettő az előbb említett ismeretlen rendeltetésű alkatrész felszerelésére szolgál még, a másik kettő semmire.

Előzmény: halaloszto (199)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.20 0 0 199
Ha mar megvan a lyuk, szerintem is a kicsit kupos dugo a megoldas.

Amugy ha lett volna esztergad, akkor sem tudtad volna befogni ugy, hogy a kulso keruletet esztergalhasd. Esztergalyos ugy csinalta volna, hogy befogja kivulrol, es csinal a kozepere egy kisebb atmeroju csonkot, mint egy ekszijtarcsa kozepen. Utanna befogja a csonkot, es keszre csinalja a keruletet. Utanna befogja a kesz keruletet, es leszurja rola a csonkot, de lehet hogy meg is hagyja.

En ugy csinaltam volna, hogy egy kockaba teszek egy anyas csavart, sullyesztve fejet. utanna a csavarfej felol lesimitom, hozzaragasztom vagy esetleg csavarozom a korongot, kiesztergalom klafara, es a vegen a kockat lefureszelem, es lecsiszolom.

vajk

Előzmény: Törölt nick (197)
AzHofi Creative Commons License 2004.02.20 0 0 198
Hát nemtom én csinálnék egy kúpos tüskét, pár centi hosszú, és mondjuk 8.5 mm-ről 7.5 mm-re szűkül, tennék a lyukba pl uverapidot, aztán beleütném ezt hogy jól beszoruljon, száradás (kötés) után levágnám, szintbe csiszolnám. Így kb nem is érintkezik a ragasztóval a kaja mert a kúp kinyomta maga mellől, viszont bent a furatban fogja erősen.

AzHofi

Előzmény: Törölt nick (197)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.20 0 0 197
Ismét tanácsot kérnék. Kaptam egy megbízást hurkatöltő-alkatrész elkészítésére. :-) Ez egy fa korong, ami a nyersanyagot nyomja előre. Mivel esztergám nincs, ki kellett fúrnom, hogy be tudjam fogni a fúróba "esztergáláshoz". Így viszont az étellel érintkező felszínen van egy 8-as lyuk, amit precízen be kéne tömni és tükörsimára, résmentesre csiszolni. Hogy állnátok ennek neki? Fontos lenne, hogy ragasztó ne érintkezzen a kajával és félő, hogy ennyire precízen illeszkedő dugót nem tudok készíteni.
rferi Creative Commons License 2004.02.19 0 0 196
"Mennyire nehéz dolog vékony léceken kézből dolgozni a maróval (persze gondoskodva megfelelő alátámasztásról lebillenés ellen)?
"

Baromira.
Gyakorlatilag tuti, hogy odalesz valami:vagy az munkadarab, vagy az ujjad.
Előzmény: Törölt nick (193)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.18 0 0 195
Sajat tapasztalat: A biztonsag kedveert veletlenul sem dugod olyan aljzatba, amin van kapcsolo! Be fogsz melle dugni egy csiszolot, es amikor rajossz hogy nem megy bekattintod a kapcsolot. A maro meg mar eli is eletet. Arrol nem is beszelve, hogy ezek a szar billenokapcsolok tok konnyen atkapcsolhatoak veletlenul. Rateszel valamit, ratamaszkodsz, raesik valami. Ha ugyis csinalsz asztalt, arra majd szerelsz egy aljzatot, es ahhoz csinalsz egy biztosagos, lehetoleg tekeros kapcsolot.

vajk

Előzmény: Manó13 (194)
Manó13 Creative Commons License 2004.02.18 0 0 194
Szia!
Szerintem a B&D-t nyugodtan megveheted.Szvsz ez a "szigorúan vett" barkács kategória csúcsa.
Az asztalba rögzítés pedig roppant egyszerűen megoldható; a nyomógombot egy faékkel, csipesszel, esetleg, ha elvetemültebb vagy, szigszalaggal fixálod. A biztonság kedvéért olyan hosszabbítóba dugd, amelyiken van megszakító kapcsoló!

Üdv:Manó13

Előzmény: Törölt nick (193)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.18 0 0 193
Ránéztem ma a B&D maróra amit Manó ajánlott. Ennek a kapcsolója sem rögzíthető, viszont kétségtelenül ott van, ahol amúgy is kapaszkodok a maróba. Ezután megnéztem az összes kapható marót, és egyedül a Fermnek és egy ősréginek látszó B&D modellnek volt rögzíthető kapcsolója. Hozzáadva azt is, hogy Manó Makitája sem rögzíthető, igényem kielégíthetetlennek tűnik. :-)

A barkács modelleket gyártó cégek tehát úgy gondolják, hogy gépeiket úgyse teszi senki asztalba, ezért nem csinálnak rögzíthető kapcsolót. Ezek után felmerült bennem a kérdés: lehet, hogy én sem fogom soha asztalba tenni és fölöslegesen erőlködök ezzel a rögzíthető kapcsoló dologgal?

Mennyire nehéz dolog vékony léceken kézből dolgozni a maróval (persze gondoskodva megfelelő alátámasztásról lebillenés ellen)?

Törölt nick Creative Commons License 2004.02.17 0 0 192
Rossz hírem van: az Einhell maró is tök ugyanúgy néz ki, mint amit kipróbáltam. Nem kizárt, hogy ez is ugyanaz a gép.

Manó: A B&D-n gondolkoztam, csak nagyon rossz véleményeket olvastam róla. Külföldi site-okon ez is a kínai gagyi kategóriába tartozik. Persze lehet, hogy ezeket a véleményeket profi asztalosok írják és nekem attól még jó lenne.

Van jópár B&D cuccom, közülük a fúró rendesen meg lett már nyúzva (panelbeton fúrás, csiszolás, esztergálás) és jól bírja. Nekem nincs velük semmi bajom egyelőre, ezért lehet, hogy meggondolom a marót is. Az általad említett maró volt itt is akcióban ősszel a BauMaxban 29900-ért kofferben meg marófejekkel. Metróban elvből nem vásárolok. :-)

Előzmény: PETYUS (191)
PETYUS Creative Commons License 2004.02.17 0 0 191
>azt javaslom, ne foglalkozz T.I.P.,Kinzo, Interkrenn, Gérex, stb. nevű roncsokkal.

Mit gondoltok, az Einhell is ebbe a kategóriába tartozik?

Előzmény: Manó13 (188)
rferi Creative Commons License 2004.02.17 0 0 190
Azért még az sem mindegy, hogy a palló, a fa mely részéből származik.A legjobb az lenne, ha sugárirányú lenne a középvonala, és át is menne a fa közepén.Ekkor persze benne van a fa szive, de ezt kivágod.Ezek az anyagok csavarodnak a legkevesebbet.
Előzmény: Törölt nick (183)
rferi Creative Commons License 2004.02.17 0 0 189
Gyere el hozzám, nekem kettő is van és mindkettő fix kapcsolós.B&D illetve Ferm.
Meg is halnék, ha állandóan nyomni kéne a gombot.
A B&D-t úgy csinálták meg, hogy, ha cseréled a fejet, akkor nem tud véletlenül sem bekapcsolni, mert a feje tetején áll, és a bekapcsológomb bekapcsolt állapotában kinyom a felületből egy vastag "pöcköt", ami azonnal visszanyomja a kapcsolót ki helyzetbe, amint az asztalra teszed a gépet.
A Ferm nem ennyire okos, de marha az, aki nem húzza ki a gépet, szerelés közben.
Persze, ettől még balesetveszélyes, de melyik faipari szerszám nem az.
Előzmény: Manó13 (184)
Manó13 Creative Commons License 2004.02.16 0 0 188
Szia!

Kedves James!
Egy hobbiasztalos munka öröméért dolgozik, ezt az örömöt pedig egy rossz gép használata közben nem érezzük. Ezért -ha meg engeded- azt javaslom, ne foglalkozz T.I.P.,Kinzo, Interkrenn, Gérex, stb. nevű roncsokkal. Ma délután a Fóti Metro áruházban voltam és láttam egy Black & Deckert.
Típusa KW 850E,1100W,ford:8000-28000, ára 22487 Ft. Véleményem szerint ez a Te igényeidet kielégítő, megbízható gép. Mellesleg: közvetlenül mellette van egy a (volt)gérexedhez hasonló gép 6988 Ft-ért. ( Ezt nem venném meg!)

Az ajtókról.
Különösebb trükk nincs, viszont egy kőbevésett szabály igen: Csak száraz anyagból dolgozz!

Üdv: Manó13

Előzmény: Törölt nick (183)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.16 0 0 187
Jó, hogy ezt írod, mert akkor nem veszek Makitát. Szeretném, ha asztalba is be tudnám fogni a marómat.
Előzmény: Manó13 (184)
VÉNYOLC Creative Commons License 2004.02.16 0 0 186
a kérdőjeleket osszátok el:)))
?, ?
Előzmény: VÉNYOLC (185)
VÉNYOLC Creative Commons License 2004.02.16 0 0 185
Sziasztok!

Szeretnék Tőletek kérdezni, ha lehet:)

Van egy erkélyajtó meg 2 ablak amik 13 éve kezeletlenül voltak bepítve. Eső nem, de keleti nap rendesen érte őket. Rezgőcsiszolóval lecsiszoltam, de még így is elég megviselt a felületük. A fetékboltban azt javsolták, hogy kenjem be lenolajkencével, majd BORI lakk lazurral(fenyő színü)

Szerintetek jó lesz így.

Meg úgy egyáltalán mi a véleményetek a BORI-ról.
Beltéri fenyő ajtóra is ilyet tervezek venni.

Köszi, üdv.:venyolc

Manó13 Creative Commons License 2004.02.16 0 0 184
Szia!

Megtennéd, hogy leírod milyen kézi felsőmarókon dolgoztál eddig? Tudniillik, veled ellentétben, én még csak olyat láttam, amit folyamatosan nyomni kell.(Ezzel persze nem azt akarom mondani, hogy nem létezik másféle.) A makitámon van még egy gomb, ami azt akadályozza meg, hogy a gépet véletlenül kapcsold be. Egyébként észre sem veszem, hogy munka közben folyamatosan nyomom a kapcsolót, mert mint említettem a markolaton van, azt pedig mindenképpen fogni kell. Ennek a "folyamatosan nyomós" megoldásnak az oka véleményem szerint, a balesetvédelmi előírásban keresendő.

Üdv: Manó13

Előzmény: Erzsébeti (176)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.11 0 0 183
Ha már vetemedésről beszélgetünk: egy ajtó elég precíz szerkezet. Hogy oldják meg egy valódi fából készült ajtónál, hogy ne vetemedjen? Csak az ajtólap készítésekor a lécek ellenkező irányú összeragasztása a lényeg, vagy van más trükk is?
Előzmény: Erzsébeti (177)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.11 0 0 182
Közben jött egy Praktiker katalógus, benne van ránézésre tök ugyanaz a maró T.I.P márkanéven, 9990-ért. Majd elmegyek megnyomkodom a gombját, de nem hiszem, hogy bennmaradna. :-)
rferi Creative Commons License 2004.02.11 0 0 181
Atyavilág....
Ekkora marhaságot.Ezt a gépet sokszor beteszi az ember asztalba is, fejjel lefelé.Akkor mit csináljon?
Még ilyet nem is láttam!
Jó, hogy írtad, erre figyelni kell eztán!
Előzmény: Törölt nick (180)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.11 0 0 180
Megvan az eredmény. Nincs rögzítő, nyomni kell a gombot. Visszaadták a pénzt.
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.11 0 0 179
Tettem fel róla egy nagyfelbontású képet ide (500K). A kapcsoló a házon van, ha párhuzamvezetővel használod a marót, hüvelykujjal elvileg nyomható, viszont ha vezetőléc mentén, 90 fokkal elfordítva és nem szemben akarsz állni vele, akkor már zongorista kéz kell a gomb nyomásához.

A barátnőm elvitte kicserélni. Estére kiderül, hogy van-e olyan, aminek bekattan a kapcsolója. Egyébként mindegy, hogy hiba, vagy hiányosság, így nem kell.

Előzmény: Manó13 (175)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.11 0 0 178
Tettem fel róla egy nagyfelbontású képet ide (500K). A kapcsoló a házon van, ha párhuzamvezetővel használod a marót, hüvelykujjal elvileg nyomható, viszont ha vezetőléc mentén, 90 fokkal elfordítva és nem szemben akarsz állni vele, akkor már zongorista kéz kell a gomb nyomásához.
Előzmény: Manó13 (175)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.10 0 0 177
Hali!

A bükknek két válfaját ismerjük asztalos szempontból.
1) "sima" bükk
2) gőzőlt bükk

Ezekből a sima bükk az ami nagyon hajlamos a vetemedésre, míg a 2. alig!!
Színben is van eltérés köztük a sima sokkal világosabb, majdhogynem fehér, míg a gőzőlt az olyan gyenge hússzinű, kicsit lazacos beütéssel-a vörösesig lehet...
A gőzőlt az amit inkább használ az asztalosipar a fennt említett "erényei" miatt.

Erzsébeti

Előzmény: rferi (168)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.10 0 0 176
Hali!

Ez mindenképpen hiba!!!
Én még nem láttam olyan felsőmarót amelyiknek alapból tartania kella nyomógombját!!
És fenemód veszélyes is!!!

Erzsébeti

Előzmény: Manó13 (175)
Manó13 Creative Commons License 2004.02.10 0 0 175
Szia!
Nem valószínű, hogy ki kell cserélni a gépet. A kézi felsőmarókon többnyire a markolaton helyezik el a gombot, így munkavégzés közben automatikusan nyomod. Az általam használt gép (Makita) is ilyen.
Előzmény: Törölt nick (174)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.10 0 0 174
Szerintem is, mert a kézikönyvben a képeken nem nyomják a gombot használat közben. Holnap kicserélem egy másikra.
Előzmény: Erzsébeti (173)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.10 0 0 173
Hali!

Ez mindenképpen hiba!!

Ehhez a szerszámhoz biztos kéz kell, és ez semmiképp sem az, hogy egyik ujjaddal nyomni kell a gombot!

Erzsébeti

Előzmény: Törölt nick (172)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.10 0 0 172
Egy gyanús dolgot találtam eddig: a kapcsolót folyamatosan nyomni kell, nem lehet rögzíteni. Hibás a kapcsoló, vagy elképzelhető ilyen konstrukció?
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.10 0 0 171
Bocs a duplázásért, abban a 40 percben, amíg próbáltam elküldeni a hozzászólásom, úgy látszik, egyszer sikerült. :-(
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.10 0 0 170
Távol áll tőletek minden, ami a politikai topikokra jellemző, ott ugyanis nem sikerülne három hozzászólásból ilyen szépen egyetértésre jutni. :-)

Vettem egy Tesco gazdaságos felsőmarót. Remélhetőleg nem húz se balra, se jobbra. :-) Olyan volt az ára, hogy aláment a kockázatviselési ingerküszöbömnek. A márkája Gérex (a leírásban lévő fényképeken Rondy), kínai, 6-8mm-es, 900 W, műanyag csúszótalpbetét, párhuzamvezető, másológyűrű, központosító csap körmaráshoz, revolveres mélységütköző, fordulatszám szabályzó, +3 maró(gyilkoló)fej, meg valami rugós izék, amire még nem jöttem rá, hogy mi. Állítólag van rá 1 év garancia is. 9460 Ft-ba került.

Törölt nick Creative Commons License 2004.02.10 0 0 169
Távol áll tőletek minden, ami a politikai topikokra jellemző, ott ugyanis nem sikerülne három hozzászólásból ilyen szépen egyetértésre jutni. :-)

Vettem egy Tesco gazdaságos felsőmarót. Remélhetőleg nem húz se balra, se jobbra. :-) Olyan volt az ára, hogy aláment a kockázatviselési ingerküszöbömnek. A márkája Gérex, kínai, 6-8mm-es, 900 W, műanyag csúszótalpbetét, párhuzamvezető, másológyűrű, revolveres mélységütköző, fordulatszám szabályzó, +3 maró(gyilkoló)fej, meg valami rugós izék, amire még nem jöttem rá, hogy mi. Állítólag van rá 1 év garancia is. 9460 Ft-ba került.

rferi Creative Commons License 2004.02.10 0 0 168
A bükk az egyik legtöbbet dolgozó fajta fa.
Hosszában mennyit rövidült?
Előzmény: halaloszto (164)
rferi Creative Commons License 2004.02.10 0 0 167
Kedves Erzsébeti!

Távol áll tőlem minden, ami a politikai topikok sajátja, és ami megbánthat TÉGED, vagy akárki mást.
Átolvastam mégegyszer amit írtam, nem volt sértő, kérlek ne sértődj meg.
Azt hittem vitázunk, mert véleménykülönbség van közöttünk.
A vita, észérvekkel megtámogatott vélemények felsorakoztatását jelenti nálam.
Ha nem tudtalak meggyőzni az nem baj, nem bánom, egyszerűen csak elmondtam az érveimet.
-
És én is szeretlek! :--)))

Előzmény: Erzsébeti (166)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.10 0 0 166
hmmm. eltűnt egy hozzászólásom...
nem baj.. elmentettem txt-be.. mostanában nagyon szar az INDEX, meg a tar.hu:(((
Még a közleményekben is megnéztem, de nem törölték...
Az az érdekes, hogy én pl láttam a topicban már kb 1 órája mikor írtam, most meg nincs sehol...

--------------------------------------------------
Hali!

Nem tudom téged mi irritál bennem, de nem is érdekel.
Én leírtam egy szakmai véleményt, amit nem a kisujjamból szoptam. Te meg, gáncsoszkodsz.
Tudod mit? Legyen igazad, én nem vitázni jöttem ide, hanem segíteni.
Nem ez az első topic, ahol ezzel a hozzáállással találkozom...
Szinte már kezd a többi topic is lesűllyedni a politikai topicok színvonalára:(
Én nem hiszem, hogy nekem lenne szükségem a topic látogatására, hanem úgy gondolom, hogy másoknak,

akik idejárnak jó lehet az amit én csinálok. Lehet, hogy tévedek.

Ja!
Én is szeretlek!:)

Erzsébeti

Előzmény: rferi (160)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.10 0 0 165
És ha a lemez le van lakkozva, akkor tud még nedvességet leadni/felvenni?
Előzmény: halaloszto (164)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.10 0 0 164
A komoly meretvaltozasra lattam egy brutalis peldat.

A budakalaszi brico storeban kiraktad bemutatora egy konyhabutort, tomor bukk ajtokkal, a szokasos keretes, betetes moka. Gyonyoru volt, egy csomot simogattam, amikor lattam. Egy hoonap mulva, amikor ott voltam, a betetek kb 3! cm-t mentek ossze. Mivel szerencsere nem voltak a keretbe ragasztva, nem kozepen hasadtak kette, hanem csak kijjebb jottek a horonybol, es mivel okosan volt megcsinalva meg a 1.5cm mozgas sem volt eleg, hogy kicsusszon, res keletkezzen. viszont mivel le volt lakkozva, es az ujonnan felszinre kerulo resz meg nem, igy is iszonyu rondan nezett ki az egesz. Mondjuk ez szaliranyra meroleges, mert ugye ebben az iranyban tobbszorose a meretvaltozas a hossziranyunak. Ez is a gond oka, mert ugye a betet igy horizontalisan kisebb lesz, a keret meg nem, mert abban a visszinteseknek vizszintes a szaliranya.

vajk

Előzmény: Törölt nick (163)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.10 0 0 163
Erzsébeti nyilván a szélsőséges esetről beszél, amikor mondjuk egy szobaszáraz pallót kiraksz az esőbe.

A rétegelt lemezzel szvsz az lehet a gond, hogy többnyire légszárazan veszed, és bútort csinálsz belőle. Az asztalos megteheti, hogy felhasználás előtt a leendő szobai környezethez hasonló helyen tárolja, a barkácsoló ezt nem szokta megvárni. :-)A szobai száradás közben el tudom képzelni, hogy rendesen összemegy a téli fűtési időszakban.

Előzmény: rferi (160)
preziosilla Creative Commons License 2004.02.10 0 0 161
nem tudod véletlenül milyen fólia az...? én max a Dc-fix-et ismerem, de azzal nem állnék neki áttapétázni, rosszak a tapasztalataim...
Előzmény: halaloszto (157)
rferi Creative Commons License 2004.02.10 0 0 160
Méterenként két és fél centi hosszában!!!Ne szórakozz már!
A világon semmit nem lehetne megcsinálni belőle!A tetőmről szétcsúsznának a cserepek a szarufa hosszában, a tetőlécek szétdöntenék a szarufasorokat, egy ajtót nem tudnál betenni a házba, mert két méter magas, és az öt centit jelentene!
A szokásos 30%-70% közötti rel. páraváltozás esetén ez kizárt!Legfeljebb akkor lehetne, ha tocsogósra beáztatod a fát, de még ezt is kétlem, mert akkor meg a hordókkal volna baj.Nem lehetne rendesen meghatározni az űrtartalmát sem!Pedig meg szokták tudni!
Előzmény: Erzsébeti (159)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.09 0 0 159
Hali!

Nem teljesen, az biztos:)
A dagadás miatt ha nútba teszed ezért sem szabad "cupposra" vágni a lemezt...

Szerinted nem fog változni dagadás közben csak a vastagságában. Ez téves. Igenis mérhető a fa hosszirányú alkváltozása!
Pl ha egy 2" pallót nézünk, akkor 6 fm hosszban egy teljesen kiszáradt (kiszárított) palló akár 10-15 cm is tud "nyúlni" miközben vizet vesz fel!!!
Szal nem kell lebecsülni a fa méretváltizását.
Hidd l a rétegeltlemez, hálás egy anyag, de az sem tudja elfeledtetni, hogy ez bizony egy fa.

Erzsébeti

Előzmény: rferi (153)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.09 0 0 158
Megunván a tar.hu hülyeségeit, elköltöztettem a fényképeimet. Az új cím: http://beam.to/jbnd-007/Fotok
halaloszto Creative Commons License 2004.02.09 0 0 157
Egy ismerosnel lattam egy speci foliat, amit direkt ajtok foliazasara talaltak ki. Ugy letapetazta vele a natur bena ajtot, amit a lakasfelujitashoz vett (tehat vadi uj, glettelni persze kellett) hogy meg egesz kozlerol is azt hittem, hogy iszonyu profin banik a srac a zomancfestekkel. Persze van fautanzatos is, az is ugy megcsinalhato, mintha gyari foliazott ajto lenne. Ez a folia jo vastag, es tok szepen behajthato a sarkokba. En is rahajtanam az elere is, rajtahagynam az elfoliat csak finom csiszolopapirral megigazitanam az eleket.

vajk

Előzmény: PETYUS (156)
PETYUS Creative Commons License 2004.02.09 0 0 156
Úgy ragasztanám, ahogy a könyvkötők a fedőlapot, vagyis áthajtanám a szélén a belső oldalra.
Apám csinált meg egyszer így egy régi kopott íróasztalt kb. 30 éve, azóta is rajta van a tapéta.
Az olyan vékony, kissé nyújtható, famintázatú öntapadó műanyagfólia volt.
Előzmény: preziosilla (154)
PETYUS Creative Commons License 2004.02.09 0 0 155
Ezért javasolnám az L profilt, laza lötyögősre méretezve és acetáttal beragasztva. Az nem köt rideg keményre, enged annyi mozgást amennyi egy félméteres rétegelt lemeztől kitellik. Ráadásul az L profilban akkor sem nyomja szét a hornyot, ha vastaxik.
Előzmény: rferi (153)
preziosilla Creative Commons License 2004.02.09 0 0 154
hmm. köszi :) megpróbálom... csak ne lenne egy egész falnyi beépített szekrényről szó... :( ha hőlégfúvót használok (ez az egyszerűbb asszem), az nem sérti meg a külső-belső borítását a bútorlapnak? az nem jön le? akkor azt letapétáznám. tapétában nincs véletlenül tapasztalatotok, hogy mi az, ami legkevésbé jön le a használattól? vagy inkább tegyek föl vékony kis díszléceket közvetlenül a szélére...
Előzmény: Erzsébeti (152)
rferi Creative Commons License 2004.02.09 0 0 153
Nem értünk egyet....
A dagadással semmit se tudsz kezdeni, se a fánál, se a rétegelt lemeznél, ragasztás nélküli esetben se.
Mert ugye az szétnyomja a keretet.
A zsugorodással viszont komoly baj van.Egy remek szekrényem tönkremenetelén tanultam meg, hogy amikor zsugorodik, akkor a fa elreped egy irdatlan pattanás kiséretében a szál mentén, mert beragasztottam.
A kereskedelemben kapható összes ajtó, amiben rétegelt lemez van (pl. IKEA), plusz az az elég sok, amit én is csináltam magamnak viszont ellentmond neked, mert mind kiválóan működik, és be van ragasztva.Azt nem írtam, hogy nincs mozgása a rétegelt lemeznek, de nagyságrendekkel kisebb, és ez elég is a boldogsághoz.
Amikor vizet vesz fel, a _vastagsága_ viszont erősen megnő.Arrafelé dagad.
Előzmény: Erzsébeti (148)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.09 0 0 152
Hali!

Ha valóban "élfóliáról" beszélünk akkor szerintem le lehet azt szedni:)
Két félét ismerek, az egyik amit ma gyak minden élfóliázásnál használunk, és ezt olvadóragsztóval tesszük fel a helyére. Ezt mint a neve is adja melegítve lehet akár le-, ill. feltenni.
A másik ami régebben volt használatos (szerencsére nem sokáig:)) sokkal vatagabb volt, és ezt valószínűleg valami Palma (FIX, TEX) ragasztóval szerelték. De aggódni akkor sem kell, mert mind a két féle ragacsot le lehet hővel venni:)
Ehhez mi vagy közönséges vasalót, vagy hőlégfúvót használunk.
A másodsorban említett anyagot mindenképpen egy papíron keresztül (újságpapír) szabad, mivel ez a vastag éltakaró hőre lágyuló, és szépen összekeni a vasaló talpát:(

Erzsébeti

Előzmény: preziosilla (151)
preziosilla Creative Commons License 2004.02.08 0 0 151
rataplan, rataplan...:) hát igen.
ez normál bútorlap, ill. nem teljesen sima a felülete, kicsit érdes, de én is ettől féltem... a tapétával az a bajom, hogy a használattól feljöhet a széle, és akkor még nem beszéltem arról, hogy a diószínű élfóliákkal mit csinálok :) ugye. tudtommal valamit újra élfóliázni nem nagyon lehet, mivel az előző leszedhetetlen. vagy nem? azért köszi :)
Előzmény: PETYUS (150)
PETYUS Creative Commons License 2004.02.08 0 0 150
Na lám, a markotányosnő a Végzet Hatalmából.
Ha olyan famintázatú vagy akármilyen színű laminált vagy fóliázott bútorlapról van szó, akkor szerintem nincs olyan festék, ami megmarad rajta.
Vannak viszont olyan öntapadó tapéták, amivel be lehet vonni.
Előzmény: preziosilla (149)
preziosilla Creative Commons License 2004.02.07 0 0 149
Sziasztok! Tudtok-e nekem abban segíteni, hogy bútorlap szekrényajtókat hogyan tudnék átszínezni anélkül, hogy lecserélném az összeset? Gondolok itt festésre, tapétázásra (inkább az előbbire), de félek, hogy ledobja a festéket a műanyag...vagy a használattól lepereg. Nincs valami ötletetek?
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.07 0 0 148
:)

Tévedsz...
A rétegelt lemez is tud száradni (összemenni. és dagadni is..
Ez is fából van...
De csak gondolj bele, ha fából van, ami tudjuk, hogy higroszkópikus anyag (magyarul le, illettve fel tud venni a környezetévől vízet). Ha éppen felvétel állapotában leledzik akkor csak egyszerű paraszti logika kell hozzá, hogy belássuk, hogy ha valamivel több lesz benne annak valahol meg kell jelennie mint töblet... És ez a dagadása.
Igaz nincs akkora térfogatmozgása mint a nyers fának, de nem csak azért nem ragastóztják be, hanem azért is, mert a rétegeltlemez is hajlamos a vetemedésre, igaz ez szintén kisebb mértékű mint a nyersfánál... Ha be van kényszerítve egy nútba akkor nagyon szépen el tudja hajlítani a rajta lévő keretet. Ezért sem ragasztják be az asztalosok, csak kivételes esetekben.

Erzsébeti

Előzmény: rferi (147)
rferi Creative Commons License 2004.02.07 0 0 147
Mit értesz az alatt, hogy fél fokkal mellé csukódik?
A zsanért befészkelted az oldallapokba?Mert úgy pipec igazán, bár egy kicsit pepecs meló.
Illetve van, aki a zsanér szárnyainak az oldallapba egy vékony rést vág (ha a doboz a talpán van, akkor ez a rés függőleges), és abba becsúsztatja a zsanért.
Ekkor nem látszik a zsanérból csak a hengeres részének a csíkja.Persze ezt a legnehezebb megcsinálni.

-
Még a tábla beragasztása a fakeretbe témához annyit hozzátennék, hogy valóban az asztalosok nem szokták beragasztani, ha FÁBÓL van.Ezt azért kell, mert a fa a rostokra merőlegesen dagad-összemegy.
De ha RÉTEGELT LEMEZRŐL van szó, nyugodtan beragaszthatod, mert azt pont azért találták ki, mert szinte nulla a tágulása.Egymásra merőleges rétegekben ragasztják össze, és ezért mindkét méretirányban száliránya van. Ami nem engedi dagadni-összemenni.

Előzmény: halaloszto (146)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.07 0 0 146
Ez a doboz, amit utoljara csinaltam. A digitalis fenykepezes es szinvisszaadas temara meg gyurnom kell.

Ja, es nem tudja valaki, hogy kellett volna a zsanerokat ugy felrakni, hogy ne egy fel fokkal melle csukodjon?







Törölt nick Creative Commons License 2004.02.06 0 0 145
Agyaltam ezen a marón is. Lehet, hogy el kéne halasztani a döntést, és most rferi-re hallagatva venni egy olcsó marót (Ferm vagy maximum B&D), és ha beválik jó, ha nem, akkor majd később venni másikat.

Mivel még nem használtam ilyen jószágot, nem igazán tudom megítélni, hogy a különböző tartozékok és funkciók közül melyek igazán fontosak. Ezért szeretném megkérni azokat, akik már régóta használnak marót, mondják el, hogy mik a legfontosabb szempontok a kiválasztásnál, mely tulajdonságokat használják a leggyakrabban (pl. párhuzamvezető, másológyűrű, külön finombeállító, revolveres mélységütköző, talpból kivehető, hanyatt szerelhető, teljesítmény több, mint X W, bemerülési mélység nagyobb, mint X cm, stb.)

Törölt nick Creative Commons License 2004.02.06 0 0 144
Köszönöm az ötleteket, most már a bőség zavarával küzdök. :-) Az L-profilléc jó ötlet, de illene azért nekem kimarni azt a hornyot, nem? :-)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.06 0 0 143
igen, igazad van!:)

Tudod én egy aktív asztalos vagyok, saját műhellyel, és így megvannak azok a korlátaim, hogy nem nagyon tudok barkácsoló ember szemszögéből nézni:))
Nekem egyből az ugrik be ilyen kérdéskor, hogy én falcolom ki a lécet. Tényleg nem is jutott az eszembe a "pipaléc" vásárlás!:))

Erzsébeti

Előzmény: PETYUS (141)
PETYUS Creative Commons License 2004.02.06 0 0 142
... de a sarkait mégis inkább összefogaznám fecskefarkosra.
Előzmény: PETYUS (141)
PETYUS Creative Commons License 2004.02.06 0 0 141
Lehet kapni L profilú léceket is. Ezeket gérbevágva, a rétegelt lemezt beleragasztva szerintem megmaradna egy darabig.
Előzmény: Erzsébeti (140)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.06 0 0 140
Hali!

Ha szépet is akarsz, meg tartósat is akkor a lécvastagságot sajna meg kell emelni!
1cm vastag lécbe nem lehet "erős" ollóscsapot kreálni. Ezt még nehezíti az is, hogy ha szépet akarsz akkor minimum be kell falcolni a léc anyagába a lemez vastagságának megfelelő méretben.
ha ez a lécvastagság 1 cm akkor ki lehet számolni, hogy mennyi anyag marad...
Ha a benúnolást választod akkor szintén a léc vastagság játszik be...
Szal: kevés a léc vastagsága.

Erzsébeti

Előzmény: Törölt nick (138)
PETYUS Creative Commons License 2004.02.06 0 0 139
Szerintem hornyold be ha van mivel, és ragaszd be polivinilacetáttal, az nem fog szétjönni annyi mozgástól amennyire egy ekkora valami képes. A rétegelt lemez nem sokat megy össze, mert hosszában és keresztben is van neki száliránya.
Előzmény: Törölt nick (138)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.06 0 0 138
És ha szépet is szeretnék? :-)
Előzmény: Erzsébeti (137)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.06 0 0 137
Ez attól függ, hogy szépnek is kell e lennie, vagy elég ha műszakilag stabil lesz...
Ha a desing nem annyira fontos akkor a keret aljára rakd (vagy a tetejére) a lemezt, akár csavarozhatod is! De mindenképpen a teljes keretfelületen ragszd össze a keretet a lemezzel!
Ha úgy ítéled meg, hopgy gyengus lesz akkor emeld meg a lemez méretét 5 mm-ről, akár 6-ra vagy 8-ra.

Erzsébeti

Előzmény: Törölt nick (132)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.06 0 0 136
Nem hülyeség az ötlet, amit írsz. Tovább is lehetne fejleszteni fésűs hornyolássá, ha valakinek van türelme megcsinálni. :-)
Előzmény: halaloszto (135)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.06 0 0 135
A kozben reszben megtalalt szakirodalmat atbongeszve:

1. horony, a hosszu oldal kozepen ketoldalt megragasztva, vagy pici szeggel megtuzve. igy mozogni is tud, ha akar, meg ha behajlik a terheles alatt, az oldalat is huzza magaval, nem esik ki.

2. vicces, sajat otlet, tehat meg soha nem volt kiprobalva:

a retegeltlemez feneket kis pazarlassal olyanra vagjuk, hogy az oldalai kozepen egy-egy 2-3cm-es, (keretvastagsag-horonymelyseg) szelessegu kiallo bizbasz legyen rajta. emiatt nem megy majd bele a horonyba, ezert a megfelelo helyen a hornyot furoval, maroval, vesovel (kinek mi van) ugy kimelyitjuk, hogy at is lyukad. Ezutan osszerak, kivul sikbacsiszol, izles szerint a "ful"et atszegel, atfur megcsapol, ugyhagy.

vajk

Előzmény: Törölt nick (132)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.06 0 0 134
egyet kihagytam: ha lehet, akkor kemenyfa!
mondjuk bukk.

(bazi elvezem a korfureszt, hogy szerzek mondjuk maradek gozolt bukk parkettat, es tok szep dolgokat lehet belole csinalni.)

vajk

Előzmény: judik (128)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.06 0 0 133
Szia!

A kontar hozzaszol:
1. 10x20mm lec, vagy inkapp 15x20
2. en nem vagnam 45fokba, hanem a rovidek a hosszuk koze, kis figyelemmel 6mm koldokcsapot be lehet tenni. ha nem akarsz szorakozni a celzassal, akkor osszerak, leszorit, kivulrol befur, csapot bedug, levag, sikbacsiszol.
3. jo ragaszto, preciz illesztes. a csap akar lehet 3mm hurkapalca is, a szerepe hogy a ragasztasnal amikor szoritozod ne csusszanak szet a dolgok.
4. csiszolas
5. csiszolas
6. lakk, csiszolas, lakk

Előzmény: judik (128)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.06 0 0 132
Nekem is lenne gondom. Szeretnék csinálni egy tálcát. Kb 35x50 centis, 1 centi vastag léckeretben 5 mm-es rétegelt lemez. Azt nem tudom eldönteni, hogy a rétegelt lemezt hogyan erősítsem a keretbe.

- alulról ráragasztva: elbír a ragasztás 5-6 kilót?
- a keret közé ragasztva: a kérdés ugyanaz
- vagy érdemes a biztonság kedvéért horonyba tenni. Ha igen, akkor megint csak ott a kérdés, hogy nem javasolt beragasztani, de mi van, ha a rétegelt lemez összemegy annyira, hogy terheléskor kiugrik a horonyból?

Milyen technikát javasolnátok? (Vagy ezek közül, vagy bármi más ötletet szívesen fogadok.)

PETYUS Creative Commons License 2004.02.06 0 0 131
>10*10 mm-es lécekből kell csinálnom goblein hímző kereteket.

Keveslem azt a keresztmetszetet. Szerintem be fog görbülni.

Előzmény: judik (128)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.06 0 0 130
Üdv körünkben!

Nem tudom, hogy milyen erőt kell egy ilyen keretnek kibírnia, de a minimum az lenne, hogy 45 fokban illeszd össze. Mivel van gérvágód, ez nem is olyan nagy gond. Aztán faragasztó és erős összepréselés sarokszorítóval.

Azt nem tudom, hogy ilyen pici tiplit lehet-e kapni, de pl. keményfa fogpiszkálókból lehetne kis csapokat csinálni. Ha a 45 fokba vágott lécvégbe óvatosan befúrsz kettőt, szerintem elég erős lesz.

Előzmény: judik (128)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.06 0 1 129
Félig elkészült a műhely. De hogy milyen görbe munkalapot adtak... Csónakázni lehetne benne.
judik Creative Commons License 2004.02.06 0 0 128
Sziasztok!

Én egy "mezei" hobbiasztalos vagyok, egyenlőre cipősszekrényeket csináltam. De majd tervbe vannak komolyabb munkák is.

Ezekkel a szerszámokkal dolgozom:
Metabo BST 9.6V aksis fúró-csavarozó
Metabo STE 105 Plus dekopírfűrész
B&D 550 W-os (ütve)fúró
lamellázógép
kézi gérvágó
B&D hordozható munkapad
4db 1500mm-es Elzett pillanatszorító
köldökcsap sablon
fúrók, csavarok,
gumikalapács, fogó, csavarhúzó stb.

Egy apróságban vagyok most tanácstalan: 10*10 mm-es lécekből kell csinálnom goblein hímző kereteket mindenféle méretekben! Ti hogy csinálnátok meg?
Én eddig túlbonyolítva belülről csavaroztam össze a léceket egy derékszögű vasalattal, ami erős lett, csak nem illeszkedett pontosan és sok bohockodás is van vele.
Tudom, a csapolás lenne a megoldás (nekem erre nem állt még rá a kezem), de ha esetleg van más 5letetek, akkor írjatok.
A lényeg, hogy erős legyen a keret!

Üdv

J.

Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.05 0 0 127
Alapvetőleg nekem egy asztalimarógépem van, amit függőleges tengelyű asztalimarónak is aposztrofálnak. De használok kézi felsőmarót is.
Márkája Holz-Her. Ők sem gyártanaqk már gépet, őket is lenyelte valaki.. Talán a Bosch?

Erzsébeti

Előzmény: Törölt nick (126)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.05 0 0 126
Te milyen maró(ka)t használsz?
Előzmény: Erzsébeti (124)
PETYUS Creative Commons License 2004.02.05 0 0 125
Mit kell tudni az Einhell olcsó cuccairól?
Most láttam egy szerszámosbolt kirakatában 13 rongyért egy bőröndöt, amiben volt egy beszúrófűrész, egy kézi fúrógép (kicsit ütve is), egy rezgőcsiszoló és egy 115mm-es flex. (Mondjuk nekem ez utóbbi helyett jobban kellene egy gyalu vagy egy horonymaró, de ez van.) Mit gondoltok, használható szerszámok lehetnek ezek? Az ára nem tűnik soknak.
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.05 0 0 124
Hali!

Nagy valószínűségileg:) igazuk van az EDISON-ban.
Én ismerem őket (pesti bolt), és több éves viszonylatban mondhatom, hogy korrektek.

A kínai dolgokkal kapcsolatban:
Én egyetlen szerszámgépet használok ami kínai, és azb az akumlátoros csavarbehajtó. Igaz, hogy évente nekem elfogy, de olyan verhetetlen áron adják, hogy még így is megéri!
Én ipari szinten használom a szerszámokat, és így nekem nagyon nem éri meg akármit vásárolni...
A Bosch sok mindeben tényleg gagyibb mint a konkurenciái...
Alapigazság az, hogy gyak minden ismertebb gépgyártónak vannak sikerdarabjai...
Pl a Bosch-nak a dekopírfűrész (kék), míg a legrosszabb Bosch cucc a szalagcsiszolójuk, gyak semmire sem jó, egyszinten van a kínai kacatokkal.

Egy kínai elrettentő példa:
Egyik kolegám vett egy kínai dekopírfűrészt, mikor ezek a cuccok megjelentek magyarországon. Nem lehetett kihagyni: 3200 Ft volt akkor áfásan.
Naszóval a gép írd és mond 5 fm vágás után úgy szétment, hogy minden mehanikai hajtórésze tönkrement... bevittem egy szervízbe, hátha...
Na, hát nem...

Azt az ajánlatot kaptam, hogy vigyem vissza a gyáriu szervizébe (végülis bolti áru).
Kiszámoltuk, hogy a szervizútja 2X pont annyi lenne mint a gép volt magában... szal most itt rohad vaélahol a műhelyben...
Egyébként a Skil is Bosch ma már...
kb 2 éve megvette a Bosch, és minden jóravaló Skil cuccot kiradírozott a repertoárból...
Nagyon odafigyelnek a kedves multik, hogy egy gép mikorra menjen tönkre... amelyik túl sokat bír ki azt szépen kivonják a termékpalettából:((

Erzsébeti

Előzmény: Törölt nick (120)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.05 0 0 123
Én is azt olvastam több helyen, hogy ne ragasszuk be, hadd mozogjon. Ha túl precízre sikerült és megdagad, szétnyomhatja a keretet.
Előzmény: Erzsébeti (122)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.05 0 0 122
Hali Mindenki!

Most találtalak meg titeket, és gondolom elkélne egy kis asztalos segítség!:)

Nem biztos, hogy jól olvastam, de megpróbálok erre a keretben lévő betétlemez dologhoz hozzászólni.

Szal.: az asztalosok ha csinálnak egy keretet akkor sosem ragasztják be a betét(fiullun v, fülung) lemezt, ugyanis ha fixen körberagasztva kerül a keretbe akkor nagy esély van rá, hogy az egész elvetemedik. Ez hatványozottan igaz, ha bizonyos méret fölé kerül a keret mérete!
Az asztalosok is be szokták rögzíteni, de csak kivételes esetekben, de akkor is csak potszerűen.

Erzsébeti

Előzmény: halaloszto (90)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.05 0 0 121
Sokáig válogattam én is marót, aztán maradtam a DeWaltnál. Kár hogy nálunk csak 8 milis bitre árulják, egy másik kontinensen 12,7 milis a legnagyobb befogó hozzá. Nagyon jó a beépített elszívója, precíz, stabil fordszámú eszköz, még a bőségben szenvedő usában is első helyen van évek óta.
Olcsóbban szerintem bármi megteszi, Ferm, B&D is kapható középkategóriás teljesítményre.
Egyébként szerintem 3 maró volna praktikus, egy a kis munkákra (szélezés, gravírozás), egy közép a munkák nagy részére (csapozás, miegyéb) egy pedig asztalba, 12 milis szerszámmal már mindent meg lehet csinálni, de kézben kemény játék 1800 Watt. Az asztalom készül, asszem a 625öt veszem meg bele, szintén etalon.
Az Edisonnál egész jó leértékelés van egyébként, 49+áfáért a 621 nagyon jó vétel.
Érdekes, hogy EUban fix marók nem léteznek, pedig sokat kerestem asztalba.
Előzmény: Törölt nick (120)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.05 0 0 120
Elkocogtam ma az Edisonba kicsit körbekérdezni a Bosch felsőmarót. Majdnem kidobtak. :-) Hogy mit akarok én azzal a kínai sz@rral, csak Pesten lehet javítani, legalább másfél hét, és higgyem el, hogy többet lesz szervizben mint nálam. Drága, csak 600W-os, stb, stb.

Magamhoz térve, feltettem a kérdést, mit ajánl? Makita, aztán valami OFE nevű svájci cuccot mutatott. Érdekes, hogy az általam a gagyi kategóriába sorolt Skilt is jobb minőségűnek mondta a Boschnál. Sőt még valami ismeretlen nevű bolgár marót is.

Úgyhogy most visszavonulok és feldolgozom élményeimet. :-)

rferi Creative Commons License 2004.02.04 0 0 119
Ez már passz.Egy asztalosipari kiállításon beszéltem egy csókával, vagy 8 éve.Akkor mondta.Szvsz ha sokat akarsz festeni, vagy fontos a szép küllem akkor használd ezeket, és telefonálj rájuk.Multkor mikor odamentünk, nagyon készségesen segítettek.Azért jók ezek, mert nem döglesz bele a szagba.
Előzmény: Törölt nick (118)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.04 0 0 118
Háát, a vezető elég kemény dolognak látszik. Lehet, hogy edzett acél...

Melyik festék az? Van vagy tízféle ami jó fára, de konkrétan egyiknél sem említik az MDF-et.

Előzmény: rferi (117)
rferi Creative Commons License 2004.02.04 0 0 117
Nem nem nem!
Éppenhogy fordítva!
A vezetőt fúrd át egy tizeddel nagyobbal, és akkor a rendes méretű fúró nem szorul benne.
Ha a tipli nagyon szorul a fában, akkor két tized a vasnak, és egy tizeddel nagyobb a fának.

Lehet festeni, de a tikkurilának direkte van ehhez való komplett vizesbázisú rendszere, amit a konyhások is használnak a festett ajtókhoz.
www.tikkurila.hu

Előzmény: Törölt nick (115)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.04 0 0 116
Felraktam néhány barkácsolós képet. Általában a tárgyak készülése közben is szoktam fényképezgetni, ezek is köztük vannak.
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.04 0 0 115
Éppen hogy kisebbel kéne, mert a vezetőgyűrű szűkös a fúrószárnak. Viszont a tipli így is nehezen megy be.

MDF lapot lehet olajjal festeni? Vagy nem szívja be?

Előzmény: rferi (114)
rferi Creative Commons License 2004.02.04 0 0 114
Fénykép jövő héten, mert előbb nem érek rá.
Melegedés ellen miért nem fúrod meg a lukat egy tizeddel nagyobb fúróval?Nem szabad annak annyira szorosnak lennie.
Egyébként lehet hűteni, csak túl nagy hőmérséklet különbségnél ne, mert akkor tönkremegy.
Kenőanyagot nem tanácsos használni, mert később zavarja a ragasztást.
Előzmény: Törölt nick (113)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.03 0 0 113
Érdekel, hogy milyen csapozósablont használsz, mert ez tényleg nem tökéletes. Bár már kezdem megszokni, ma kifúrtam vele vagy 30 lyukat és egyet se rontottam el. Az még mindig igaz, hogy van kb. 1 fokos eltérés, ami ahhoz elég, hogy megnehezítse a dolgomat a ragasztáskor a merőlegesbe állításnál. A másik, hogy nagy a fúrószár súrlódása a fém vezetőgyűrűben és három lyuk után tűzforró lesz mindkettő.

Tényleg, szabad a fúrószárat vízzel hűteni? Most még nem mertem, inkább vártam egy kicsit.

Előzmény: rferi (110)
rferi Creative Commons License 2004.02.03 0 0 112
Igen, az én variációm is valami ilyen, csak ha lehetne aluból, annak jobban örülnék, mert sokkal könnyebb súlyban, és nem rozsdásodik.Én ui. sokat mozgatom az asztalt, és sokat van kint is, mert bent nem férek el a sokméteres anyagokkal.
Egyelőre nem tudok alut hegeszteni, mert nem tudtam elfogadható áron argonmix palackot szerezni ami kell az aluhoz.Meg persze be kéne ruházni alu hegeszanyagba is.Ez együtt kábé 60 ezer, szal még gyüjteni kell rá.
DE ha meglesz!akkor lehet, hogy belehúzok!

Amit leírtál finomállítást ékkel, nem tetszik.Jobban szeretném csavarral, ék nélkül, az ék szvsz hamar kopna.

Egyébként én kértem az incrától katalógust, és sokféle klassz párhuzamvezetőjük van, a delux verzió mindent tud.Három skála szerint lehet oda-vissza mindenféle beállítást varázsolni, alig értettem meg, mi minek van benne, olyan bonyi.
Finomállítás is teljesen tuti benne.

Előzmény: halaloszto (111)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.02 0 0 111
Korfuresz parhuzamvezeto:

Tokos amerikai gyerekek csinalnak iszonyat vasdarabokbol igen profit

Ha nem (csak) a masszivsag es pontossag vonz az incra-ban, hanem a millimeterre allithatosag is, akkor szerintem a fentin kellene meg valami finomallito cuccot fejleszteni. En nagyon szeretnek egy olyant, mint az, de nincs lehetosegem hegeszteni, meg azt sem tudom hol kell nem 6m zartszelvenyt venni, es esztergalyost sem sikerult talalnom, amikor kellett volna.

Gondolkoztam, hogy a mar mas altal emlitett alu profilbol is lehetne hasonlot csinalni.

A finomallitas meg a meglevo massziv vezetolec melle szerelt csavarral allithato vastagsagu akarmi sgitsegevel tortenne. MOndjuk kemenyfabol ket ek, 1:10 oldalarannyal, az egyik alkalmas modon a meglevi parhuzamvezetohoz rogzitve, a masik meg oldhatoan az egyikhez. Ott ugye mar 1cm csusztatas lenne 1mm vastagsag, szoval lehetne tizedmillimeter maniasnak lenni.

vajk

rferi Creative Commons License 2004.02.02 0 0 110
GPF:
Mit nem értesz?
A cuccnak tengelye van, és az kis szögben forog oda-vissza.Maga a tengely egy helyben áll, csak saját maga körül forog.
A rezgőcsiszolóknál a fej tengelye, maga a tengely ír le kis köröket, de nem forog saját maga körül.
Az elsőnél ha ráteszel egy körtárcsát, akkor az vágni fog, mint egy körfűrész, csak nem forog körbe.
Mivel nem forog körbe, ezért a körtárcsának el lehet hagyni akár a felét, kétharmadát, stb, akár a 9/10-ét is.És akkor jön a kánaán!

Bond!
Hát ez a szerszám elég .... semmi.Nekem aluból, valami kisipari cucc van, lefényképezem, és szvsz házilag le lehet másolni.Az tuti jó csapolásokat csinál, nem is szoktam próbálni.Fúrás, ragasztó, kalapács, kész.

Törölt nick Creative Commons License 2004.02.02 0 0 109
Köszi a csiszolttiplis tippet, megfogadom.

A csapozóval az a baj, hogy nem az a fajta van, amire te gondolsz:


A középre igazítást a két szög biztosítja. A belsejében a fémbetétből három különböző méretű jár hozzá, és van még egy pontozó a készletben. Sajnos ezt nem lehet vízszintesen használni.

Előzmény: rferi (106)
GPF Creative Commons License 2004.02.02 0 0 108
Preciziós vezetőt lehet kapni az Elektra Beckum-hoz. Nem tudom, nagyon eltérnek e ezek a fűrészek. Sőt, még ALCO márkájút is láttam.

Azt az oszcillációs fűrészt én nem értem.

rferi Creative Commons License 2004.02.02 0 0 107
Ez az incra cucc az én szívfájdalmam is már évek óta.
Le kéne gyárta(t)nunk itthon saját célra egy pár darabot, mert egyébként nem lesz belőle semmi.
Még csak hasonlóról sem hallottak
Előzmény: Törölt nick (105)
rferi Creative Commons License 2004.02.02 0 0 106
Deltacsiszoló ügyben nézd meg ezt!

A ferm maróhoz van párhuzamvezető, másológyűrűt nem adnak semmihez, de a fészek itt is megvan, aztán egy esztergályossal csináltathatsz egyet a kedvenc ujjmaródhoz.Tartozék még a 6-8 mm patron.
Más nem is kell.Néha egy készlet említett minőségű maróval adják, néha anélkül.

A csapozást pedig jó lenne ha a sablonnal tennéd, mert pontosabban fogja meg a luk helyét.
Egy trükk: a lapot elfekteted, asztal szélénél bentebb rakod 5 centivel, fentről a fúrószáron egy derékszöget nézel az oldalához, oldalról egy párhuzamot az asztal lapjával, és nyomás.Oszlopossal el fog menni a közepe.
Annál ahol a lapba kell a luk pedig kicsit megfúrod, és utána ott jó lesz az oszlopos...
Próbához csinálj néhány megcsiszolt rudat, és azokat ne építsd be, későbbi projektekhez is azt használd.Addig csiszold, amíg könnyen nem jár ki-be a lukban.

Előzmény: Törölt nick (104)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.02 0 0 105
Üdv asztalosok,
az asztali fűrészhez szólnék hozzá. Sokáig nézegettem én is a DeWaltot, felsőmaróm tőlük van (DW621), de annyira elszállt 'rakon lehet megvenni, hogy vettem inkább egy Einhell TKS 250 UV-t. 1500W, 0-76mm, 250es lap, 50ezer körül lehet kapni a barkácsáruházakban. Teljesen korrektül működik, mondjuk én bútorlapokat és MDFet vágok vele elsősorban. Tömörfára a gyári keményfémlapkás tárcsa megfelelő.
Egy bajom volt vele, amikor megvettem, nem volt síkban a munkalapja, kis ívet húzott a tárcsa, de bemarattam, azóta hajszálpontosan vág. Ez fontos, mert tizedmillimétermániás vagyok. 0ás inzerttel a lamináltat is szépen vágja, semmi pattogzott él, mondjuk ahhoz vettem egy 80 fogas CMT tárcsát is bútorlapra, majd többe volt, mint a gép:-) Szóval barkácskategóriában nekem teljesen bejött, a DW 744-el azonos a konstrukciója, az ára meg verhetetlen a 200e+áfához képest.
Nem tudtok külön megvehető precíziós nagy fűrészvezetőt olcsóért? Az Usában nagyon korrekt darabok vannak, de a szállítás nagyon komoly költség volna, pedig maga a cucc olcsó, ilyesmi: Woodpeckers Incra Miter
Előzmény: halaloszto (97)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.02 0 0 104
Jó, hogy van köztünk egy ilyen bátor ember, aki ki mer mindenfélét próbálni. Ennyiért valóban érdemes venni egy gyalut csak kipróbálni is. Én eléggé félek a noname cuccoktól, amióta Sony erősítőt vettem. :-)

Nem egészen világos, hogy hogyan erősítesz fűrészlapot a deltacsiszoló talpára.

A Ferm maróhoz mennyire lehet tartozékokat kapni, illetve mit adnak hozzá? Elsősorban a másológyűrű és a párhuzamvezető érdekel.

Ma jó idő van, elkezdtem a munkapad alatti szekrényeket. Azt tapasztaltam, hogy a kigondolt csapozási technika (sablon egyik kézben, fúró másikban) ferde lyukakat eredményez, hiába vezeti meg a sablon több mint 2 cm hosszan a fúrót. Úgyhogy módosítani fogok, a sablonnal csak jelölök, és állványba fogott fúróval fogok fúrni.

Tanácsot is kérnék: beütöttem szárazon a tipliket hogy megnézzem, hogy minden pontosan illeszkedik-e. 8-ból 2 tiplit nem tudtam kiszedni csak szétroncsolva. Mit lehet ezzel csinálni? Szappan? Viasz?

rferi Creative Commons License 2004.02.02 0 0 103

Erről beszéltem, amikor az 1020 wattosat említettem, most lett kép róla.Ez egy jó tipus, pedig 8-10 ezer körül adják néha.
rferi Creative Commons License 2004.02.02 0 0 102
A gyalut ne tedd annyira a lista végére, legalábbis a kézi elektromosat ne.
Én a tecsó áruházban vettem tavaly nyáron akciós agojama tipusút, 3600-ért, és annyira jó, hogy azonnal visszamentem, vettem még egyet.
Csodaszépen muzsikál, eldobható pengés, amit a piacon bagóért adnak.Pl a B&D is jó bele.
A deltacsiszolókról tavaly a Construmán megtudtam valami érdekeset, amit még a boltosok se nagyon tudnak, mint arról azóta meggyőződtem.
Mégpedig:
A Fein találta ki -és csak ő csinálja, mert szabadalommal védi-, hogy a deltafej nem kis köröket mozog, mint a többinél, hanem pár fokos oda-vissza lengést egy körív mentén.Tehát "billeg".Ezzel elérték azt, hogy olyanokat meg lehet vele csinálni, hogy feltesznek egy fűrészlapvéget rá, és mint egy vésővel belenyomsz a fába, és vágja egy síkban. Akár zárt belső üregeket is ki lehet vele alakítani, két perc alatt, vésés nélkül. Csapolásnál szenzációs.
Persze nem csak famunkához vannak feltétek rá, hanem gyémántos szerszámok is vannak, tehát nagyon széles körben használható.
A pasi a kezembe adta ott a kiállításon, egy negyed órát szabtam a gerendákat, csúcs volt, állíthatom.
Ilyet akarok még szerezni.
Előzmény: Törölt nick (101)
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.30 0 0 101
Azt hiszem, nekem még kicsit korai "tapasztalatokról" beszélni, de legyen:

- B&D dekopír: típusszámot nem tudom, olyan, aminek kormányozható a teteje, de ingamozgása nincs. Görbén vágni jól lehet vele, egyenesen nem igazán, mert mindig húz valamerre.

- B&D kombinált delta-rezgő-excentercsiszoló: keveset használtam még, nem rossz. Egy bajom volt eddig vele, hogy deltacsiszolásnál a csúcsra külön feltehető kis csiszolópapír-darabkák többnyire leesnek, mert kicsi a tépőzáras felület, amivel kapaszkodnak.

- O.K. kézi gérvágó fűrész: ezt csak azért említem meg, mert meglepően igényes és precíz a kidolgozása, és elég olcsó volt. Azóta több bizalommal nézegetem az O.K. szerszámgépeket is.

- B&D fúrógép. Semmi különös. Tud lyukat fúrni, meg csiszolóköveket szoktam belerakni finommunkákhoz.

Biztosan szeretnék még beszerezni egy marót, gondolkozom a körfűrészen és a gyalun is, de utóbbi csak nagyon a lista végén van.

rferi Creative Commons License 2004.01.30 0 0 100
Ami nekem nagyon bejött az a már említett Bosch PKS66CE.Tíz éve megvan, anno 60 ezerért vettem, és már elkoptatott vagy hat-nyolc vídiás fűrészlapot.Egyszer generáloztam-teljes csapágycsere volt.Az elektronika egyszerűen csúcs benne.
Aztán nagyon jó még a Meister Kraft gérvágó.ez tavaly volt 21ezer (baumax).Persze a benne lévő lapot csak a másik körfűrészben lehet használni, ebbe vettem egy negatív élszögű, 70 fogú darabot, úgy vágja keresztbe az anyagot, mint a kés a vajat, semmi szálkázás.
Ferm szalagfűrész (36ezer).Hobbi célra tökéletes, de annyi nagyméretű anyagom van, hogy össze kell majd rakjam az apu által kreált nagygépet is, ami most szét van szedve, helyhiány miatt.(az 40 centis kerékkel bír)
Ferm faeszterga(26 ezer)Ezzel csak az kezdjen, akinek van lehetősége gépműhelyhez is jutnia, mert sok mindent kell hozzá és rajta alakítani.Az árát azért megéri
--
Egyébként én azért választottam így a dolgokat, mert az sem mindegy, mihez mi kell.
A fűrészgépekbe mindbe 30mm-es lukkal bíró lap kell.Ez megegyezik a komoly fűrész- és marógépek lukméretével, és ezért átjárhatóak a kellékek.
Ráadásul bármilyen lapot tud az ember szerezni pl. a piacon, azt mind fel lehet bővíteni erre a méretre, mert csak a ruszkik 32-esek, a többi mind kisebb.
Fordítva ez nem lenne lehetséges!
Gyalugép nekem saját készítésű van, arról nem érdemes beszélni, enélkül nem tudok meglenni, igaz én szőrős tölgyfaanyagokat nyűstölök leginkább.
Most készül a nagy marógép, 30-as tengely, 2kW motor, nagy asztallal, stb.Ha az meglesz, akkor lesz igazán tuti a műhely!
Előzmény: GPF (98)
rferi Creative Commons License 2004.01.30 0 0 99
Bond!
A puhafában számít csak igazán!
Hidd el az egyik legveszélyesebb szerszám a felsőmaró, és ezek a készletek némelyike annyira nincs kiközpontozva, hogy rázza a marót, mint a fene.Aztán nézheted az 50000 forintos géped csapágyát.
Egyébként a gyakorláshoz kellenek a legjobb szerszámok, mert még ha az is nehezíti a melódat, nem csak a kezdeti sutaság, az gáz.
Nekem a Ferm maróval nincs bajom.A beszorítás billentyűs, én jónak érzem, nem kopott még el, lehet azért.Meg mindig beállítom a mélységütközőt.800wattos.
A kollégám vett az akciósokból noname 1020wattosat.Biztos láttátok már, vagy lesz eztán is tuti a prak...-ban.Az is nagyon jó, szintén fém nyakkal, jó fogással.A következő az lesz, amit veszek, és asztalba szerelem, kiveszem a BD-t.
-a BD az teljesen noname mindenhol, mindenkor, még a hetvenes években is az volt nyugaton.Azért bírjuk megvenni.
Előzmény: Törölt nick (96)
GPF Creative Commons License 2004.01.30 0 0 98
Apropó. Nekem érdekes lenne, ha összeszednénk, hogy kinek milyen gépek, szerszámok, eszközök jöttek be nagyon, amik nélkül már nehezen tudná elképzelni hobbiasztalosi ténykedését.

El is kezdem:

1. Vágás
Van dekopírom, állítható fordulatszámú, ezt kihasználom. Állítható szögű, ezt nem használom. Néha kell a dekopír, de nem sokszor.
Van egy keretes szögvágó fűrészem. Ezt sokszor használom, képkeretezéshez, kisebb dolgok pontos méretre szabásához.
De a legfontosabb az asztali fűrész. Ez Electra Beckum, félprofi, jó drága volt, de nagyon megérte. Fokozatmentesen állítható a fűrészlap magassága is meg dőlésszöge (0-45 fokig) is. Ezzel hornyolok, dobozok oldalát gérbe vágom és úgy ragasztom, darabolok... Nagyon jó.

2. Simítás
Gyalut nem használok. (Ez biztos ciki.) A fűrész annyira szépen vág, hogy nem érzem fontosnak. A csiszolás viszont kritikus pont. A legjobban a tépőzáras csiszolóvásznak váltak be. Ilyet fel lehet tenni a sarokcsiszolóra is, ha sokat és durván kell, de van a fúróba fogható flexibilis tengelyű (de rögzíthető) korongom is. Nagyon sokat használom. Vásznakból 60-as, 120-as és kb 200-as fogy a legtöbb. De van filckorongom is, amivel a keményfákat ki szoktam fényesíteni.

3. Fúrás
Van egy álványos fúróm, azt nagyon sokat használom, a kézit csak végszükség esetén. Nekem nagyon bejöttek a fafúró hegyek, azokra vigyázok, 6 éve működnek, pedig sokat használom.

4. Ragasztás
Pár éve találtam rá az Emfi Bios gyorskötésű ragasztóra, szuper. Gérbe vágott dobozéleket ragasztok csapolás nélkül, szétszedni sem lehet. Szorításhoz pillanatszorítókat és egy hevederes "képkeret" szorítót használok, ez is nagyon jó. Adja a derékszöget és egyszerű használni.

5. Felületkezelés
Ha lehet, akkor semmi. Ha nem, akkor általában vizes lakk.

halaloszto Creative Commons License 2004.01.30 0 0 97
Sziasztok!

A furesszel kapcsolatban:
A Alby kft-nel vettem, voltak vele gondok, (ha valakit erdekel, maganban) de be kellett lassam, hogy ennyi penzert nem lehet jobbat venni es kesz.

Nagyon nezegettem a kicsi asztali korfureszeket, es szerelmes voltam a Dewalt dw744-be, de mar elmult. Nagyon hasonlit ra a Bosch TS10. Az amerikai woodworking websiteokon az osszehasonlitasokban hol az egyik az elso, hol a masik. A dewaltnak fogasleces magatol parhuzamos vezetolece van, a bosch meg fordulatszamtarto, lagyinditasos, ami miatt allitolag nem lifeg oldalra a lap amikor indulaskor rant egy nagyot, igy ha csinalsz olyan betetet az asztalhoz hogy ne legyen res a lap mellett, nem tepi ki.

A nagy poen, hogy a bosch-t majdnem megvettem, de belattam, hogy nem kellene vagyonom jelentos reszet barkacsszerszamokban tartani. Viszont egy hete meg volt egy akcios sonderangebot megmaradt nem kell senkinek peldany a Fetis-nel, es odaadjak 190ezerert!!! Akinek szamit hogy hordozhato (34Kg), annak szerintem megeri. Plane hogy a dewalt 250ezert. (az arak valtozhatnak, es az afat tartalmazzak)

Mi a velemenyetek a LUTZ gepekrol? Azok inkabb ipari cuccok mi? Az obiban vannak VARIOLUX neven cuccok, amik csavarra lutz-nak neznek ki, csak olcsobbak, es a boltos az aran es a motor teljesitmenyen kivul semmit nem tud mondani roluk. Persze ott is porosodik evek ota. Pl 140ezerrt asztali korfuresz guruloasztallal, 35cm lappal, 2.2KW motorral. Ez sajna europai szabvany korfuresz, nem lehet bene 1cm szeles lapot tenni. Egyszer lehet hogy lesz nekem is.

Marogep:
Rferi: a ferm marovan nincs gondod a tengelyrogzitessel? Hasznaltam (kolcson) egy ilyent, es tok tetszett, csak a muanyag gomb amivel a tengelyt lehet rogziteni nagyon nem tetszett. A pocok ami rogzit valszinuleg lekopott, es mindig kiugrott. Sokkal jobban tetszenek a ket kulccsal hasznalhato valtozatok. Neked a 500 vagy a 800W-os van?

vajk

Előzmény: GPF (95)
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.30 0 0 96
GPF: Nem igazán értem. Rendben van, hogy a körfűrésszel lehet hornyot marni, de semmilyen él- és lapon belüli díszítést, lekerekítést nem tud. Pedig számomra ez különbözteti meg az igényes munkát a "veszek 4 polclapot, összeállítom és kész" munkától.

rferi:
- ez a maró tud 8mm-es befogást is.
- egyelőre nekem is egy Praktikeres készlet maróm van, nem gondoltam egy tízezer forint feletti fejjel gyakorolni. :-) Egyébként puhafában is annyira számít?
- azért szeretnék márkás marót, mert talán itt a legfontosabb a precizitás. Egy noname marónál félek, hogy csak szerencsén múlik, hogy milyet fog ki az ember (a külföldi fórumok már a B&D-t is a noname kategóriába sorolják).

Lassan kéne másik fórumot keresni. Nappal 10 percig se lehet elküldeni egy hozzászólást.

Előzmény: GPF (95)
GPF Creative Commons License 2004.01.30 0 0 95
Ennyiért én is inkább asztali fűrészt vennék. Van marógépem, de mióta megvan az asztali fűrészem, elő sem vettem.
Ha jól rémlik halálosztó (de kedves név) nemrégiben vett kb. ennyiért. Biztos leírja a tapasztalatait. Az is Ferm.
Meg azt is gondolom, hogy a Bosch erősen túlárazza a dolgait.
Előzmény: Törölt nick (92)
sakkmatt Creative Commons License 2004.01.30 0 0 94
halaloszto, rferi !

köszönöm szépen a tippeket, remélem sikeres lesz a beszerzés!

jó alkotást Nektek !

rferi Creative Commons License 2004.01.30 0 0 93
Az 5mm mélységre tényleg elég a kétszeri menet, de kevésnek érzem az 5mm mélységet.Legyen inkább 10mm.
Az irányt úgy csináld, ahogy mondod.
Ez a maró jól néz ki, de szerintem túl drága.Az én egyik maróm a praktikerben bagóért árult Ferm.Igaz nincs konstans fordulaton tartó, csak sima fordulatszabályzója, de nagyon masszív, és 8mm-es patronja is van, és ez fontosabb.Ja és nagyon ügyesen meg van csinálva, hogy nem szorul bele a patron, mikor kinyitod.A blackimből időnként alig tudom fogóval kivenni.Mindössze 10 ezer körül van.Azt ajánlom bárkinek, én nagyon élvezem.A fennmaradó pénzt költsd el marófejekre, de arra viszont ne sajnáld a pénzt, amit obi/baumax/praktikerben KÉSZLETben adnak, az csak gyerekjáték.Ami egyesével van dobozolva, lezárt szekrényben és kérni kell-na azokból vegyél.
A világ legjobbjai a CMT marók.Keress rá a neten, olasz ugyan, de az amik csak azt használják, ezért elég jó angol nyelvű találatok vannak rá, keress rá gugliban a CMT és router szavakra.
Ha valamit kiválasztasz és nagyon kell, itt pesten tudok egy helyet, ahol meg lehet rendelni is akár, ha nincs raktáron.
Előzmény: Törölt nick (92)
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.30 0 0 92
Rendben, akkor beragasztom.

Mélységben a három fogást soknak érzem egy kicsit. Csak 5 mm-es hornyot akarok marni, akkor is kell?

Azt olvastam, hogy mindig oldalra húz a maró, de lehet mindig olyan tolásirányt választani, hogy a vezetőléc felé húzzon, ugye?

Persze nem fogok mindjárt nekiesni a horonynak először gyakorolok. Fúróállványba fogott fúrógépbe fogott marófejjel már próbálkoztam, szépen mart amíg ki nem lazult az állvány és le nem csúszott az egész mélyebbre. (rossz minőségű állványom van).

Ezt a marót tervezem megvenni, örülnék, ha véleményt mondanátok róla, vagy javasolnátok alternatívákat ebben az árkategóriában (55000 Ft):

Bosch POF 600 ACE

Előzmény: rferi (91)
rferi Creative Commons License 2004.01.30 0 0 91
Egyetértek halálosztóval:ragaszd be a szorosan illesztett rétegelt lemezt.Az 5-ös lapot én hármas maróval marnám, hosszában kétszerre, mélységében háromszorra.Tehát hat menetben.
A felsőmarónak van egy rossz tulajdonsága:másképp viselkedik a tolás és a forgás irányának függvényében.Egyik irányban kifele, a másik irányban befele "húz".Ezért, kell kisebb maró, és mindkét horonyoldalt a "befele" irányba marni, hogy ne legyen szélesebb, mint amit akarsz.És nem egyenletesen lesz szélesebb, hanem girbe-gurba lesz, mert még tolási sebességfüggő is!Ráadásul a barkács marók tengelyei nem elég merevek, rugalmasan hajlik, és hiába tettél vezetőlécet, akkor is képes a maró a rossz irányban szélesebbre marni a hornyot!
Ezért kéne a körfűrész, vagy a felsőmaró helyett az asztalos marógép.(asztallal bíró, azért asztalos)
Ha még nem vettél marót, akkor ajánlom olyat válassz, aminek a nyaka a csapágyházzal együtt fémből van, nem műanyagból.Az egy kicsit merevebbb.
És a horony mélységét mindig kis lépésekben alakítsd ki, mert úgy is kevesebbet hajlik el.
Előzmény: Törölt nick (89)
halaloszto Creative Commons License 2004.01.29 0 0 90
Szerintem mindenkeppen fontos, hogy a retegelt lemez betet szorosan alljon benne, mert az tartja a derekszogeket. Gondolj arra, hogy a butorlap IKEA butor hogy nyeklik amig a hatlapot fel nem szogeled. Nagy terhelest sporolsz meg a csapozasaidnak ha a retegelt lemezt szorosan illeszted, akar csiszolassal, es jol beleragasztod. Elpusztithatatlan lesz, ha a lemezek jol illeszkednek, es be vannak ragasztva.

vajk

Előzmény: Törölt nick (89)
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.29 0 0 89
Pontosan mi lesz rettenetes? Szélesebb lesz a kelleténél?

5 mm-es rétegelt lemezem van, egy 6-os horonymaróval terveztem nekiállni, gondolván hogy ha nagyon lötyög, legfeljebb beragasztom. Akkor mit javasolnál helyette?

Előzmény: rferi (87)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!