Szivesen elvállalnám de sajna sz.fehérvári vagyok és ezért csak elméleti részen tudok segíteni.
De vannak itt pesti asztalosok is pl. Erzsébeti meg azt hiszem R.Feri aki már régen nézett be.
Próbálkozz náluk hátha tudnak segíteni.
Azt a lépcsőzetes, vésés megoldást nem egészen értem amit irt PETYUS mert ha rohadt akkor az egészet körbe kell vésni és ha jól láttam akkor egy kapcsolt gerébtokról van szó aminek a keresztmetszete kb.45x60 és ha körbevésem nem sok marad az ablakból.
Ilyen ablakom nekem is volt, kettő is. Az elsőt megcsináltam személyesen, jó is lett, de eléggé tele volt vele az összes hócipőm, mire kész lett.
A másiknál kihívtunk egy ablakos céget és kicseréltettük az egész 3,6m széles ablakportált hőszigetelt üvegűre, ez tavaly 300000Ft-ba került.
Egyébként amit én csináltam azt úgy csináltam, hogy kivéstem a korhadt részt meg még egy kicsit, de a keresztmetszet lépcsőivel összhangban hosszában is lépcsőzve, majd a lépcsőzetnek megfelelő átlapolással egymás mellé ragasztott lécekből kipótoltam a hiányt. Vízálló polivinilacetát ragasztóval ragasztottam össze, majd a ragasztó száradása után jól beitattam lenolajjal.
Igazából most vettük az ingatlant, és hosszú távon szeretnénk bevackolni magunkat. Jól mondtad, az alja rohadt inkább, feljebb csak a napsütés cseszte szét (festék lehullva, fa kilátszik, szürke, taplószáraz - gondolom egy csiszolás, jó alapos beeresztés pl lenolajjal, aztán késtapasz, megint csiszolás, festés segíthet).
6 db ilyen ramaty ablak van, eszembe se jutott magam megcsinálni, se eszközöm, se szakértelmem. Amit én meg akarok, és meg tudok csinálni az a viszonylag egészséges részek hőlégfúvózása vagy kromofágozása, beeresztése, tapaszolása, festése (mázolása).
Nem tudom szabad-e itt mestert keresni, már etikailag :-) , de ha van valamelyik délután egy fél órád, feljönnél megnézni személyesen, nyilatkozni, hogy elvállalod-e, mennyiért, ilyesmi? ...ha foglalkozol egyáltalán ilyennel...
Szebb lesz a mintázata de ezzel szemben macerásabb megcsinálni mert sok különböző műveletre van szükség és több a gépigénye.
Hogy olcsóbb-e?
Hát olcsóbb kicsit a fúrnérozott de nem sokan tudják megcsinálni otthon szemben a tömörfávál.
Sztem Bp.-n is vannak olyan helyek ahol lehet kapni fúrnérozott lapokat próbálj ott utána nézni és megérdeklődni az árát majd kezdj el számolni és már kialakul a végső ár kb.1/3-a.
Vagy válaszd a bútorlapot de ezt nem ajánlom ha van más megoldás is.
Éspedig a polfórum miatt aalkult ez a szokásjog ki...
Ott nagy divat, hogy mindenféle emberkék 5-10 nickel is nyomúlnak, és sok disznóságot csinálnak... Ez egyben egyfajta védelem, hogy ne lehessen teszemazt széttúrni egy topicot. Én megértem e szándékot, mert sajna vannak ilyen emberek:((
A hivatalos megfogalmazása a fehér trutyinak: PVAC ragasztó, ami annyit takar, hpgy Poli Vinil Acetát... vízbázisuak, és fizikailag kötnek. Ezeket használja a faipar alapban.
Henkel dolgokat meg azért nem mert pofátlanul drágán mérik gyakorlatilag ugyanazt...
Nekem a rakol jobban bejött, és nem azért mert jobban ragaszt, henem az alap állaga sokkal "jobb"...
Ha speciális célokra kell ilyesmi faragasztó akkor meg kell, hogy különböztesd, hogy mit is akarsz, és hogyan is akarod ragasztani... Ugyanis különböző célokra mást gyártanak.
Van pl a "sima" egyszerű faragasztó Ez általában elég...
De választhatsz olyat is hogy kimondottan keményfaragasztására "kihegyezett"
vagy vízálló!!! ami azt takarja, hogy a ragasztó kikeményedése után már víz hozzáadása után sem oldódik újra, mint a többi nem vízálló de vízbázisu ragasztó!
Van még ezen kívül pl gyorskötésű, vagy akár főzésálló is...szal azért van miből választani:))
A reklámok tényleg nem hazudnak ebből a tekintetből, ugyanis tényleg erősebb a ragasztó a fánál!!!
De ez nem a henkel dicsősége..hanem az ilyen tipusu ragasztó "alaptudása"!!
A klasszikus faipari ragasztó pl nem volt ilyen (melegenyv), azon kívül igen macerás volt használni!!! Jó, hogy eltűnt a szakmából. Igaz van ennek is létjogosultsága!! pl antik, vagy hasonló felhasználásokkor!
A viaszoláshoz nem tudok hozzászólni, mert nincs ismeretem (vagyis csak elméleti, de az kevés...) erről a területről.
Öregíteni a legegyszerűbben pl páccal lehet:) persze ez nagyban függ, hogy mit és miért akarsz öregíteni!!
Ha kiszáradt, és fizikailag "sérült" fát akarsz utánozni az már kicsit restaurálás szagú dolog...:) Ezt megteheted pl vegyszerekkel savak-lúgok... de erre itt nem nagyon lehet tanácsot adni mert ez teljesen esetfüggő! Én ebben sem nagyon tudok a segítségedre lenni, mert én nem restaurálok. Ez a része a szakmának eddig kimaradt, és nem is nagyon akarok erre vállalkozni.
Nu, megprószálok válaszolni a napokban felmerült kérdésekre (és nem csak a napokban felmerültekre...:)) Bocsi Garp szerint!!:)
Kérdezted, hogy hol lehet vasalatokat kapni:
Én több helyen vásárlok mindig az adott feladat függvényében, de segítségképpen leírok pár címet:
1)Color Panel kft Bp XIV.k. Gvadányi út. ?hsz. tel: 3-831-308
Könnyű megtalálni.. pont az APEH székház mellett van, be kell menni egy ipari jellegű udvarba, és rögtön a kapu mellett jobbra van a bolt. Lehet az udvaron parkolni. Ne lepődj meg a kapunál egy eléggé meredek lejáró van.
Nem túl nagy a választék, de ami van az általában olcsó.
2)Dosafa Kft. Szintén a XIV.k Várna u. 14. tel: 3-838-623
Ez már egy kicsit "finomabb" hely, sok mindenféle bútor alkatrésszel.
3) Bubívspan XIII.k. Déva u. 19. tel.: 3-290-226
Ez is inkább bútoros bolt.
4) Négy Lama kft XXI. Kiss János alt.u. 32. tel.: 4-251-961
Ez is bútoros...
5) fatelep: Larex kft. X.k. Maglódi u. 123. tel.: 2-628-488
Itt lehet kapni pl műszárított borovi fenyőt és ha úgy kell akkor igen jó minőségben is!
Van honlapja is!! És minő véletlen övék www.fatelep.hu !!!:))
6) fatelep-barkácsáruház: Zatik faáruház Üllői u. 829. tel.: 06-29-354-000
Itt kapható akár speciális faáru is!! különféle egzoták!!!
Van a faáruház részén minden akár bútor, akár épületvasalat is, és mindenféle faárukiegészítők!!
A gyalu forgási sebessége: nyílván ha kevesebbet forog akkor a gyalukések egy adott időn belül ritkábban érik a felületet tehát ha azonos gépekről beszélünk, de 2 X a forgás szorzója akkor ez pont 2 x annyit fog érintkezni a felülettel mint a gyengébb sebességű!
De vigyázni kell azzal, hogy a home szegmensben kiadott NEVES gépgyártók a napjainkra igencsak lementek kutyába!!!
Ebben a kategóriában kihozták az 1 azaz egy késes gyalugépeket ami már hogyismondjam...szóval nem aratott nálam sikert na...
Ezeknél a gépeknél, hpogy meglegyen a forgácsleválasztás mennyisége felemelték a fordulatot. Na és itt jönnek a buktatók!!! Mivel nagyobb a fordulat így a gépben lévő alkatrészekre nagyobb terhelés jut, így gyorsabban elhasználódnak!! És akárhogy is nézzük a felület minősége nem azonos a két késmegoldásnál...
Persze itt is lehet játszani pl. lassabban tolni... de mivel 1 kés dolgozik minimum 2 x gyorsabban el is kopik ugyanannyi munka után (persze most nem számolom azokat a sérüléseket amik azért szerepelhetnek a gyalulás közben szög, meg egyebek...)
Én nem pártolom ezeket az 1 késes gépeket, de barkács célokra attól még megfelelők lehetnek.
Nekem alapkövetelmény egy gyalugépnél, hogy tudjon falcolni!!! Sokat használom ajtó-ablak passzításra, és ott ez minimál követelmény... A szenya gyártók is tudják ezt, és gyak az alsó kategóriába ilyen gép talán nincs is... persze csak azért, hogy akinek ilyen kell az vegye meg a drágábbat, pedig messze nem kerül ez gyártásiköltségben akkora összegbe.. de hát tudjuk a gyártók is a piacból élnek...
Véleméynem szerint korrekt ár nem létezik mert ketten vagytok...azaz lehet korrekt ár de akkor te nem jársz túl jól. :))
Ahogy leirtad hogy tömör bükk meg fúrnérozott éllécezett asztallap szép kis fiókokkal hát ezek alapján azt mondanám hogy 50k alatt nem állnék neki de pontosan nem tudom a kinézetét a méreteit és azt se hogykinek készül(értem a rokonokat mert azoknak én olyan 10%-al olcsóbban dolgozok).
Még lehet hogy keveset mondtam mert a tömör bútor manapság már luxusnak számít.
Mennyi lehet egy korrekt ár egy tömör bükkfa íróasztalért? 4-6 fiók, 140*70-es lap.
A lap lehet furnérozott is, de akkor éllécezve. A fióktartó szekrény az asztal egyik lába, a fiókok fém síneken futnak, de fa testűek. Az lehet rétegelt lemez.
1. a levego pratartalmanal kulonboztessunk meg relativ es absz. paratartalmat.
termeszetesen ha a levego hul, a harmatpontig az absz. paratartalom nem valtozik, a relativ no. (ugyanannyi viz van benne, es a viztarto kepessege csokken) A harmatpontban a rel paratartalom eleri a 100%-ot, a viz kezd kicsapodni (pl kod lesz), a tovabbi hulessel a rel paratartalom 100% marad, az absz paratartalom csokken.
pl ugy lesz telen szaraz a lakasod, hogy kint a levego jol le van hutve, megvan a kicsapodas, kod minden, az absz paratartalom jo alacsony. Ezt a levegot beengeded a lakasba, felmelegszik, ha nem parologtatsz az absz paratartalom marad, a rel. meg ugye jo alacsony lesz.
2. a fa nedvessegtartalma ha jol tudom egyszeruen tomegszazalek. Ha van egy 1kg fadarabod, es beteszed a villanysutobe egy par orara (kozben meregeted a tomeget, ha nem csokken tovabb, akkor van total kiszaradva). ha a vegen 90deka lesz, akkor 10% (m/m) volt a nedvessegtartalma.
Ha lehül a levegő, igenis nő a páratartalom, hiszen a hideg levegőben ugyanannyi pára már a 100% körüli is lehet. Épp ezért csapódik ki.
És fordítva, ha melegítjük a levegőt, akkor csökken a páratartalma, ezért működik a hajszárító vagy a meleg levegős szárítók.
A többiben teljesen igazad van.
Bár abban azért nem vagyok biztos, hogy egy jó lakkozott, impregnált, festett fa már nem változtatja nedvességtartalmát. Sőt, biztos hogy változtatja.
Azt mondják, hogy egy fát annyi évig kell szárítani (természetes úton), ahány cm vastag.
Amiket írtam, azok inkább mdk érvelését próbálták cáfolni, mert úgy tűnt, hogy a levegő és a fa nedvességtartalmát valami nagyon hasonló dolgokként kezeli. (Biztos van közük egymáshoz, de nem olyan szoros.)
Mit is jelent az, hogy egy fa nedvességtartalma pl. 10%? Erre tudja valaki a pontos meghatározást?
A hideg levegő páratartalma nem nő, hanem csökken a meleg levegőéhez képest, hiszen a lehűlés következtében a benne lévő páratartalom egy része kicsapódik.
Ezen kívül szerintem fontos tényező az is, hogy a (pl.) fa messze nem tudja olyan sebességgel felvenni és leadni a levegőből/levegőbe a vízpárát, mint ahogy az a levegőben változni tud. A fa szárítása is pl. akár évekig is eltarthat, tudod jól.
A dologba pedig belejátszik a fa szerkezete, a hőmérséklet és a fa vastagsága is, gondolom, hiszen egy nagy gerenda "átnedvesítése" eleve más tészta, mint egy kis lececskéé.
Ezen kívül, ha az ember fából tárgyakat készít és szeretné, ha ezek tartósak és méret-, valamint formatartóak legyenek, akkor a készítés különböző fázisaiban ezért tesz is valamit. Pl. impregnálás, festés, lakkozás. Ha ezek jól vannak megcsinálva, a levegő nedvességtartalma már eléggé érdektelen téma a fa szempontjából. Vagy nem?
Én csak azt nem értem, hogy mi köze van a levegő nedvességtartalmát jelölő számnak a fa nedvességtartalmát jelölőhöz.
Egy párásabb napon bizony a nedvességtartalom az utcán könnyen lehet 100% is. Pl. most kint annyi. Egy ködös napon is 100%.
A levegő nedvességtartalma azt fejezi ki, hogy a kicsapódás nélkül "oldható" párának hány %-a van a levegőben. E miatt pl. ha lehül a levegő, automatikusan megnő a páratartalom, hiszen a hideg levegő kevesebb párát bír elnyelni. Ugye azt nem gondoljuk, hogy a szobában levő fa tárgyak nedvessége mondjuk 50%-kal megnő, ha beesteledik.
"Ja, és még a leállásuk is olyan "rögtön megállós" mindegyiknek."
szóval láthatod, hogy a rögtön megállós idézőjelek közé van téve... tehát ez csak egy egyfajta kifejezés amit a nagyérdemű száműára írtam... Igaz, hogy a hozzászólás neked lett címezve, de hidd el, hogy tudok én olyan szakmai bikkfanyelven beszélni, hogy egy másik szakember is csak kapkodja a fejét...(az is igaz, hogy nagyon nem szívesen teszek ilyet)
Más.
Nem hiszem, hogy másoknak, ahogy nekem is a szakmaiságoddal lenne a baja.
Itt nem erről van szó. Többek utaltak már rá, de te sehogy sem akarod tudomásul venni, hogy az eddigi munkásságod (ezen a nicken) itt az Index-en, hagy némi kívánni valót maga után. Ez pedig a hozzászólásaid stílusában keresendő. Egy hozzászóláson belül egy sorban barátságos vagy, míg a következő sorban kioktató, míg a harmadikban pedig kötekedő... és ezen sorok különböző ritmusban de váltakoznak. Ez az amire a többiek is finoman utaltak. A soraidban sokszor azt lehet kiérezni, hogy kioktatni akarsz, és nem véleményt mondani.
Más.
Azt nem tudom, hogy hol is moderálsz.. de nem valószínű, hogy az index-en, mert akkor nem kérdeztél volna ilyet, hogy
"Nem lehet utólag moderálni a hsz.-ket?
Hogy kell berakni linket mert ilyennel még nem találkoztam?
THX"
Itt nem lehet utólag szerkeszteni a hozzászólásokat, és a beszúrásokat, meg a linkeléseket nézd meg a szerkesztőablak alatti részen.
Van a fórumokon olyan topic ahol ki is tudod próbálni, hogy hogy is kell. Ez mindazért jó, hogy ne az adott topicot rombold, ha még nem ismered a rendszert.