Keresés

Részletes keresés

GPF Creative Commons License 2004.09.23 0 0 623

Bocs Garp, de nem teljesen van igazad.

Ha lehül a levegő, igenis nő a páratartalom, hiszen a hideg levegőben ugyanannyi pára már a 100% körüli is lehet. Épp ezért csapódik ki.

És fordítva, ha melegítjük a levegőt, akkor csökken a páratartalma, ezért működik a hajszárító vagy a meleg levegős szárítók.

 

A többiben teljesen igazad van.

 

Bár abban azért nem vagyok biztos, hogy egy jó lakkozott, impregnált, festett fa már nem változtatja nedvességtartalmát. Sőt, biztos hogy változtatja.

 

Azt mondják, hogy egy fát annyi évig kell szárítani (természetes úton), ahány cm vastag.

 

Amiket írtam, azok inkább mdk érvelését próbálták cáfolni, mert úgy tűnt, hogy a levegő és a fa nedvességtartalmát valami nagyon hasonló dolgokként kezeli. (Biztos van közük egymáshoz, de nem olyan szoros.)

 

Mit is jelent az, hogy egy fa nedvességtartalma pl. 10%? Erre tudja valaki a pontos meghatározást?

Előzmény: Garp szerint (621)
Garp szerint Creative Commons License 2004.09.23 0 0 622
Kedves Erzsébeti, korábban intéztem hozzád néhány kérdést, szeretném tudni, fogsz-e rájuk válaszolni, egyáltalán észrevetted-e a kérdéseket. :)
Előzmény: Erzsébeti (619)
Garp szerint Creative Commons License 2004.09.23 0 0 621

A hideg levegő páratartalma nem nő, hanem csökken a meleg levegőéhez képest, hiszen a lehűlés következtében a benne lévő páratartalom egy része kicsapódik.

 

Ezen kívül szerintem fontos tényező az is, hogy a (pl.) fa messze nem tudja olyan sebességgel felvenni és leadni a levegőből/levegőbe a vízpárát, mint ahogy az a levegőben változni tud. A fa szárítása is pl. akár évekig is eltarthat, tudod jól.

 

A dologba pedig belejátszik a fa szerkezete, a hőmérséklet és a fa vastagsága is, gondolom, hiszen egy nagy gerenda "átnedvesítése" eleve más tészta, mint egy kis lececskéé.

 

Ezen kívül, ha az ember fából tárgyakat készít és szeretné, ha ezek tartósak és méret-, valamint formatartóak legyenek, akkor a készítés különböző fázisaiban ezért tesz is valamit. Pl. impregnálás, festés, lakkozás. Ha ezek jól vannak megcsinálva, a levegő nedvességtartalma már eléggé érdektelen téma a fa szempontjából. Vagy nem?

Előzmény: GPF (620)
GPF Creative Commons License 2004.09.23 0 0 620

Én csak azt nem értem, hogy mi köze van a levegő nedvességtartalmát jelölő számnak a fa nedvességtartalmát jelölőhöz.

Egy párásabb napon bizony a nedvességtartalom az utcán könnyen lehet 100% is. Pl. most kint annyi. Egy ködös napon is 100%.

A levegő nedvességtartalma azt fejezi ki, hogy a kicsapódás nélkül "oldható" párának hány %-a van a levegőben. E miatt pl. ha lehül a levegő, automatikusan megnő a páratartalom, hiszen a hideg levegő kevesebb párát bír elnyelni. Ugye azt nem gondoljuk, hogy a szobában levő fa tárgyak nedvessége mondjuk 50%-kal megnő, ha beesteledik.

Előzmény: mdk (610)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.09.23 0 0 619

mdk

 

az az ominózus hozzászólás rész így néz ki: 

 

"Ja, és még a leállásuk is olyan "rögtön megállós" mindegyiknek."

 

szóval láthatod, hogy a rögtön megállós idézőjelek közé van téve... tehát ez csak egy egyfajta kifejezés amit a nagyérdemű száműára írtam... Igaz, hogy a hozzászólás neked lett címezve, de hidd el, hogy tudok én olyan szakmai bikkfanyelven beszélni, hogy egy másik szakember is csak kapkodja a fejét...(az is igaz, hogy nagyon nem szívesen teszek ilyet)

 

Más.

Nem hiszem, hogy másoknak, ahogy nekem is a szakmaiságoddal lenne a baja.

Itt nem erről van szó. Többek utaltak már rá, de te sehogy sem akarod tudomásul venni, hogy az eddigi munkásságod (ezen a nicken) itt az Index-en, hagy némi kívánni valót maga után. Ez pedig a hozzászólásaid stílusában keresendő. Egy hozzászóláson belül egy sorban barátságos vagy, míg a következő sorban kioktató, míg a harmadikban pedig kötekedő... és ezen sorok különböző ritmusban de váltakoznak. Ez az amire a többiek is finoman utaltak. A soraidban sokszor azt lehet kiérezni, hogy kioktatni akarsz, és nem véleményt mondani.

 

 

Más.

 

Azt nem tudom, hogy hol is moderálsz.. de nem valószínű, hogy az index-en, mert akkor nem kérdeztél volna ilyet, hogy

 

"Nem lehet utólag moderálni a hsz.-ket?

Hogy kell berakni linket mert ilyennel még nem találkoztam?

THX"

 

Itt nem lehet utólag szerkeszteni a hozzászólásokat, és a beszúrásokat, meg a linkeléseket nézd meg a szerkesztőablak alatti részen.

Van a fórumokon olyan topic ahol ki is tudod próbálni, hogy hogy is kell. Ez mindazért jó, hogy ne az adott topicot rombold, ha még nem ismered a rendszert.

 

HTML Próba topic

 

 

Erzsébeti

mdk Creative Commons License 2004.09.23 0 0 618

Ez a bemutatós dolog nekem nagyon nem tetszik úgyhogy bocsánat érte de elég sok fórumba megfordulok ráadásul moderátorkodom is és még sehol nem volt erre példa.

PLS :P

 

mdk Creative Commons License 2004.09.23 0 0 617

Ok!

 

Szóval ha mutatok képeket a munkomról akkor becsültök vmire nem akkor amikor megszólalok.

Hát legyen. :))

Előre elmondom hogy nem sok mindent csináltam magamnak mert ugye a "suszternak a cipője is lyukas"(vagy hogy is van pontosan).

Van egy két apró dolog de ebbe a lakásba nem merültem bele ugyanis költözünk el.

Az új házat viszont én bútorozom be úgyhogy tudok mutatni egy-két bútort úgy december körül.

 

Tudom hogy viccelődni akartál csak kiváncsi voltam hogy vágod ki magad,  meg bíztam benne hogy segítesz és mondasz vmi értelmeset.

Egész jól ment. 8-D

 

Ha csak hozzászólok akkor nem lesznek viták. De persze az is megoldható és akkor kussolok hozzászólás formájába.

Előzmény: Garp szerint (616)
Garp szerint Creative Commons License 2004.09.23 0 0 616

Tényleg, azért. És örömmel vesszük, ha valaki teljesen normális stílusban válaszol a kérdéseinkre és vitázik velünk szakmai dolgokon, hadd épüljünk mi is. Ha ezekre ilyen módon hajlandó vagy, akkor velkomálunk (szerintem a többiek is). Azt meg elhiszem, hogy Te már mindegyikünket jól ismersz, de mi téged még egyáltalán nem.

 

Hogy mire lehetünk kiváncsiak? Hát mire? pl. dobj be pár képet a produktumaidról, vagy ilyesmi. Biztos nem a személyi adatokra, az itt érdektelen. Nem, politikai állás, stb-stb mind nem téma.

 

Ez a "rápökök és smírolom erőssen", meg az az egész hozzászólás valamiféle szolid ironizálás akart lenni, némileg vicces felhanggal. Na mindegy.

 

A Grindcat, ahogy oda is írtam 125 mm-es tárcsát használ, tehát nem "nagy" flex. A Praktikerben vettem, valami bevezető akcióban pontosan bruttó 10000,- forintokért. Meghallgattam az ott tébláboló Bosch-márkafelelőst, aki magasról leszarta az összes Skil-t, mondván pl. hogy "Ehh, ezt a szart is csak a bajnak vette meg a Bosch", majd úgy gondoltam, ha ennyire haragszik rá, nem lehet az rossz. :D És akkor épp azt hittem, hogy elromlott az Einhell olcsó flexem, ezért csámborogtam flex után. (hát el is, de csak valami csavar nem volt meghúzva benne és a szomszédom szétszedte, megigazitotta, meghúzta és kész)

 

És - ha kérhetlek - NE szólj KÖZBE, hanem inkább SZÓLJ HOZZÁ. :) Az nagyon jó lesz.

 

 

Előzmény: mdk (615)
mdk Creative Commons License 2004.09.22 0 0 615

Egyébként ha gondoljátok nem javítok ki senkit hanem egy jót röhögök magamba de szerintem ez a topic azért nyílt mer el akarjátok sajátítani a szakma furmányosságait és ha leszóljátok az embert mert kijavít vkit mert szerinte az nem úgy van akkor elég nehéz lesz.

Ebből adódnak a viták amik ti javatokat szolgálja mert megtudjátok melyik áll közelebb a valósághoz.

De mondom.....ha gondoljátok nem szólok közbe csak elmondom a véleményem vmiről azt kész.

mdk Creative Commons License 2004.09.22 0 0 614

'Skil Grindcat flex (750 W, 125 mm) - nagyon jó kis masina, forgatható a szikraterelője és nagyon jó a fogása is. Ez olyan bennmaradós-kapcsolós, ami jó, mert homokszórásra is fogom használni (van hozzá gyári kiegészítő ehhez a feladathoz is!)."

 

Ezt hol vetted, mennyiért, és mekkora a mérete?

THX

Előzmény: Garp szerint (604)
mdk Creative Commons License 2004.09.22 0 0 613

Jóll rápökök, osztan smírolom erőssen a tenyéremmel. Aztat csinyálom. GarPolír. Szabadalmaztatva!

 

Ezt kicsit fejtsd ki bővebben légyszi.

 

"hirtelen megállósat"

Ezt pedig nekem irta.

 

De ha bömísz a boltba és hirtlen megállós behajtót kérsz ne csodálkozz ha furcsán néznek rád.

 

"begyön ide az észtet osztani, akkó' "

Én nem osztottam hanem elolvastam a hsz.-ket és tudom kivel merre hány lépés ezért javítottam ki Erzsébetit.

Előzmény: Garp szerint (603)
mdk Creative Commons License 2004.09.22 0 0 612

1.

Nagyon nagyon kimaradt vmi.

BOcsi kicsit hülyeséget irtam.

Küszöb helyett küszöbsín.

Ezért néztetek vszeg furcsán 8-))).

Szóval a küszöbsín  leragasztására és felpolírozására milyen módszert használtok.

 

2.

Én ismerek mindenkit ugyanis elolvastam a hsz. kat.

Ezért jöttem és irtam.

Mire vagy kiváncs azon kívül hogy egy Székesfehérvári asztalos vagyok?

 

Előzmény: halaloszto (611)
halaloszto Creative Commons License 2004.09.22 0 0 611

1. Az fbs ragasztot mindenutt lehet kapni, nezd meg ha boltban jarsz. zold tubus, de kartusban is van ha sok kell. kb egy toltoanyag nelkuli sziloplaszt.

 

Termeszetesen a kuszob nalunk nem rezbol van, hanem tolgyfabol, es mivel nem jajunk a lakasban csizmaban, tok feleslegesnek tartottam barmi femet tenni ra.

 

Ennek megfeleloen fbs-el maga a kuszob van leragasztva nem a pant.

 

2. Nem kivancsi vagyok, hanem fel akartam hivni a figyelmedet hogy ha valahol ujfiu vagyok, akkor elobb bemutatkozok, aztan megismerem a tobbieket, es utanna kezdek el vitatkozni meg kotozkodni.

 

vajk

Előzmény: mdk (609)
mdk Creative Commons License 2004.09.22 0 0 610

Én se akarok vitázni amit már irtam is mert se időm se enrgiám ilyeneken vitázni főleg nem írásba.(de ezt már irtam)

 

Gépeket olyat veszel amilyet akarsz és úgy használod ahogy akarod ebbe nem is szólok/tam bele.Ha mégis akokr bocsánat.

A nedvességtartalomról pedig nem hiszem hogy 10% alatt dolgozol de aztán lehet hogy van szárítód.

A levegő relatív páratartalma egy normál napon 20% körül van.

Egy párásabb napon akár 30-40% is lehet.

SZóval hiába szárítod ki a fát 10%-ra. pár héten belül úgy is felmegy 20% körülire vagy feljebb helységtől meg egyéb mástól függ.

Egy szóval csak akkor dolgozol 10%-os fával ha a szárítóból vetted ki a fát vagy elötte szabadba volt és sütött  a nap mint állat(vagy egyéb más módon szárítottad ki 10% ra)de akkor is csak azért dolgozol 10% os fával mert elég lassan veszi fel a levegőből a nedvességet(persze fa válogatja).

Az igaz hogy a szárításhoz idő kell és akkor kevesebb az esélye a repedésnek.

Na mind1 nem akarok okoskodni csak elég sokat foglalkoztam a nedvességméréssel és tudok amit tudok.

 

"Ha szakszerű a szárítás akkor a repedés is alig játszik...

Sőt tudok olyan módszert amivel csurom vizes fát is ki lehet szárítani egyeszerű fűtött helységben úgy, hogy egyetlen repedés sem lesz rajta!"

 

Ez is igaz mert én is csináltam így!(pl.:olyat amire rá volt fagyva a1cm es hó 8-) )

 

A dudás szót nem a főnök szinonímájaként akartam használni.

Előzmény: Erzsébeti (602)
mdk Creative Commons License 2004.09.22 0 0 609

1. Fbs ragaztó alatt mit értesz pontosan mert még nem hallottam ilynről.

Olyan mint újkorába?

Akkor nálatok vagy vakuum van vagy nem rézből van a küszöb.

Melyik igaz?

 

2.Mire vagy kiváncsi? :P

Előzmény: halaloszto (601)
Garp szerint Creative Commons License 2004.09.22 0 0 608

Finomszemcséjű kvarchomokot vékony sugárban nagy sebességgel szórsz. Majdnem úgy néz ki, mint amikor festéket szórsz, de ez sokkal agresszivabb dolog. Nagyon kell vele vigyázni, el lehet képzelni, hogy ha még az üveget is kiválóan meg lehet vele mintázni, akkor a puhább anyagokkal mit tud csinálni. Óvatosan alkalmazva lehet, hogy fát is meg lehet vele munkálni. Majd ki is fogom próbálni.

 

A dolgot úgy szokták csinálni egyébként, hogy csinálnak egy magas peremű ládát, afféle "homokozót" :D. Aztán ebbe beleteszik a tárgyat és megmunkálják. A láda nyilván arra való, hogy a homok ne menjen arra, amerre csak akar.

Előzmény: GPF (607)
GPF Creative Commons License 2004.09.22 0 0 607

De hogy működik az a homokszórás? Légyszi, részletesen írd le!

 

Azért nekem rögtön a fa udrott be, két dologra is el tudnám képzelni.

 

Az egyik, amihez létezik is célszerszám, a fa struktúrálása. Ez valami olyasmi, hogy le kell koptatni finoman a fát és az erezet kiemelkedik. Nekem nagyon tetszik.

A másik, amire el tudnám képzelni a homokszórást, (vagy fúvást, én inkább így ismerem) az pl. a rengeteg apró korongom, kicsi kockám élének letörése, kicsit "organikusabbá" tétele.

Előzmény: Garp szerint (606)
Garp szerint Creative Commons License 2004.09.22 0 0 606

A sikattyú a szakmában szokásos elnevezése a gyorsszorítónak. A boltban is és a szakirodalomban is így nevezik, hát én is próbálom. Elég érdekes hangzású név. :D

 

A homokszórást azzal a sebességgel kell elképzelni, ahogyan egy flex forogni tud. Elég durva dolog annak a felületnek a szempontjából, amire szórom. Ennek semmi köze a famegmunkáláshoz, üvegfelület mattitását, illetve fémtárgyak festéktelenítését és rozsdátlanítását szokták így végezni. Én is erre fogom használni.

Előzmény: GPF (605)
GPF Creative Commons License 2004.09.22 0 0 605

Mi az a sikattyú és mi az, hogy homokot szórsz?

Az elsőt még el tudom képzelni, de a másodikat részletezd légyszi!

Előzmény: Garp szerint (604)
Garp szerint Creative Commons License 2004.09.21 0 0 604

Na. Gondoltam, beírom a gépparkot. Meg azt is melléírom, mi tetszik, mi nem. Hátha segít másnak a választásnál.

 

Bosch 14.4 V-os csavarozó - ebben jó, hogy rövid a gép, kis helyeken is jól el lehet vele férni, és szar, hogy az akkui és az akkutöltője is elég vacakok

 

Faust 9.6 V-os csavarozó - ezer éve megvan, minden hibátlanul működik, még az akksijai is kifogástalanok. Egy baja van csak, hogy nem gyorstokmányos, fúráshoz viszont ez mégis inkább előny.

 

Budget BAS 1805 18 V-os csavarozó - akkor vettem, amikor a Bosch-nak az akksijaival kínlódtam, ehhez is 2 akku van. Nagy és elég nehéz is, de nagyon robusztus darab. Külön kiemelendő az intelligens akkutöltője, a Bosch, meg a többi viágmárka se ad ilyet a gépeihez.

 

Ferm FHG 2000 hőlégfúvó - sose gondoltam volna, hogy ilyen jól tudom majd használni. Festékleszedéshez, fa-színesítéshez - de gulyásfőzésnél tűz-bikázáshoz is. :DD

 

KINZO kézi körfűrész (4100 RPM, 1200W, 20/160 mm-es tárcsa) - ennek is szarul volt a talpa rögzítve, mint a legtöbb olcsónak, kicsit meg kellett a csavarjait igazítani, azóta nagyon patent módon lehet vele dolgozni. Vettem hozzá jóféle váltottfogazású sokfogú lapot, amivel mindenféle fát klasszul visz. Ezeknél a masináknál szerintem a masszív talp, a pontos állíthatóság és a nagyon jó fűrésztárcsa már elég ahhoz, hogy jó munkát lehessen vele végezni. Végülis megkedveltem.

 

B&D BL500R ütvefúró - ezer éve megvan, elnyűhetetlen. Nem gyorstokmányos éppen ezért jó.

 

Einhell BBH 626 fúrókalapács - mondják, hogy ez olcsó gagyi. Nálam hihetetlenül jól működik, gőzölt beton áthidalóba úgy ugrik bele, mint bolha a kutyába. Szépen nyugisan, minden strapa nélkül lehet vele nagyokat fúrni. Vésni még nem véstem vele, azt még sose kellett. Tudom ajánlani.

 

B&D KS 531 beszúrófűrész - nem szeretem benne, hogy nem fordulatszám-szabályozós, de amúgy atom megbízható. Alumínium talpa van, képes összekenni a fát, ez sem tetszik benne. Elviselhető, de már régen várom, hogy ha elromlik, majd jobbat veszek. De nem romlik el. :D

 

Ferm FBF 850E felsőmaró (7000-32000 RPM, 850W, "úgymaradós" gomb, 8-as és 6-os patron) - ez az a masina, ami több, mint 1 éve megvan, de először tegnapelőtt használtam. Jól használható, kézreálló masina. "LUX profi" késeket vettem hozzá, meg anno járt hozzá egy elég szimpla késkészlet. Most polc élét martam vele profilosra és fenyődeszkák élét félkörösre "törtem le" vele, eddig príma.

 

IKRA EKS 1550 elektromos láncfűrész - rövidesen fogok tetőteret beépíteni, oda talán jó lesz, eddig főleg a kertben használtam. Jó kis darab, kicsit nehéz és a lánc is relatíve könnyen leugrik róla, persze ehhez bénázni is kell. :D

 

B&D KA 196 rezgőcsiszoló - szerintem ez egy szuper kis szerszám. Az a fajta, amire tépőzáras technikával lehet feltenni a csiszolópapírt, szerintem ez nagyon ki van találva. Baromi sokat használom, szeretem, ha olyan a fa felülete, mint a selyem. Szoktam csiszolni a lakk előtt, aztán meg egészen finommal az első lakk után. Így félelmetesen szép felületet lehet csinálni. Tudom ajánlani ezt is.

 

Prostar TKS 3601 asztalos körfűrész (500W, 36mm max., 2950 RPM) - akciós volt a Praktikerben, amikor vettem. Jól használható, de jó lenne köré egy nagyobb asztal, mindig tervezem, hogy csinálok. :) Negy egy nagy erőgép, finom előtolással azért szépen elmegyeget. Vékony leceket, illetve hosszanti vágásokat csinálok vele. Másik tárcsával tud csempét is vágni, majd arra is fogom használni. Elmegy.

 

Agojama gérvágó (4500 RPM, 900W, 210mm tárcsa, fordítható és dönthető 45-45 fokban) - hihetetlenül gagyi fürészlappal árulták, sose vettem volna meg. De ajándékba kaptam, próbáltam használni. Azonnal vettem rá másik lapot, azzal korrektül elvagdosok vele, nincs rá semmi panaszom. Amennyiért árulják elfogadható, de hasonló gagyikat ki lehet fogni nem sokkal többért jobb fűrészlapokkal is, akkor már inkább olyat kell venni.

 

Prostar HHM 8203 gyalu (600 W, 82x2mm, 15000 RPM, 2-késes, élezhető) - ez egy Praktikerben 3000 forintért árult gyalu. Ehhez képest meglepőek a műszaki adatai és az is, hogy a viszonylag gyorsan elkopó késeken kívül teljesen jól használható. Olcsó gép, de jó gép.

 

Einhell BEH-600 gyalu (2 késes, nem élezhető, 2mm, stb) - ez a METRO-ból van, 9000 forintért. Ez már a nem élezhetős fajta, de tényleg simább ügy a kések pontos beszerelése. Jó ez is, de még nem sokat használtam. A másik gyalut jobban szeretem, mert könnyebb.

 

Skil Grindcat flex (750 W, 125 mm) - nagyon jó kis masina, forgatható a szikraterelője és nagyon jó a fogása is. Ez olyan bennmaradós-kapcsolós, ami jó, mert homokszórásra is fogom használni (van hozzá gyári kiegészítő ehhez a feladathoz is!).

 

Einhell BWS 115-1 flex - forog, mint az állat, szépen finoman és pontosan lehet használni. Amúgy ez is egy űber-gagyi-olcsó gép lenne elméletileg. :) De nagyon klassz kis izé. Iszonyú sokat összevagdostam már vele. Ez is valami 4000 forint körül volt.

 

Villanyos ragasztópisztoly

 

Gérex fúrókalapács - na, ez egy kalap sz..r. Sose fogok többet Gérex holmikat venni. 1 lyukat tudtam vele félig  kifúrni összesen.

 

Mechanikus kézi tűzőgép (Rondy)

 

Fúróállvány

2 db gépsatu - olyan, mint ami a fúróálványon is van a munkadarab rögzítésére. Ebből vettem kettőt és szükség esetén  a satukat sikattyúval a munkapadhoz, a munkadarabot meg a gépsatukba fogatom, így "élére állított" helyzetben is tudok fát megmunkálni.

 

3 db rövid és 4 db hosszú sikattyú - ezekből sosincs elég

2 db kézi csiszolótuskó

 

Vésők, ráspolyok, reszelők, ár, pontozók, csapoló-maszkok, stb-stb

 

Na. Hát valami ilyesmi.

 

Garp szerint Creative Commons License 2004.09.21 0 0 603

Jóll rápökök, osztan smírolom erőssen a tenyéremmel. Aztat csinyálom. GarPolír. Szabadalmaztatva!

 

Amúgy az Erzsébeti azért nem motorfékeset írt hanem hirtelen megállósat, mert nekünk írta, mi meg ezt jobban ércsük ígyen. Ugyi. Én főlleg.

 

Én meg éppen ingbe' gatyába' vagyok. Meg még egy kicsikét gondba' is, hogy ha kend begyön ide az észtet osztani, akkó' mér' nem viselkedik úgy, hogy az ember lásson a pipátú'. Csak azé' mondok, hogy másként ne csudálkozzék ha nem lésszen népszerű.

Előzmény: mdk (600)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.09.21 0 0 602

Látom, hogy vitát akarsz mindenáron, de ebben én nem leszek partnered.

 

Én tartom magam ahhoz amit leírtam.

Akár a nedvességtartalomban akár a géphasználatban.

 

Azért kiemelek egy részt amit írtál:

"A másik hogy nem is nagyon szabad kiszárítani mert szét reped a francba." 

 

Ha szakszerű a szárítás akkor a repedés is alig játszik...

Sőt tudok olyan módszert amivel csurom vizes fát is ki lehet szárítani egyeszerű fűtött helységben úgy, hogy egyetlen repedés sem lesz rajta!( Idő az kell hozzá...) Nem én találtam ki a módszert, hanem "eltanultam".

 

Felőlem elfér sok dudás is, én nem "főnöknek" jöttem ide, hanem segíteni...

 

 

Erzsébeti

Előzmény: mdk (597)
halaloszto Creative Commons License 2004.09.21 0 0 601

Szia MDK,

 

1. a kuszobjeimet egy oreg szaki javaslatara fbs ragasztoval rogzitettem, es eleddig semmi problema veluk. (panellakas) Polirozni meg nem kellett, olyan mint ujkoraban.

 

2. mi lenne ha bemutatkoznal.

 

vajk

Előzmény: mdk (600)
mdk Creative Commons License 2004.09.20 0 0 600

Egy kérdés:

Ki milyen módszert használ a küszöbök felpolírozására?

Mit és milyen módszert a rögzítésére?

 

Én képbe vagyok csak kiváncsi vagyok ki mit mond hátha van jobb megoldás az enyémnél.

THX

mdk Creative Commons License 2004.09.20 0 0 599

OFF

 

Nem lehet utólag moderálni a hsz.-ket?

Hogy kell berakni linket mert ilyennel még nem találkoztam?

THX

 

ON

mdk Creative Commons License 2004.09.20 0 0 598

"Az én tapasztalatom szerint nincs egyetlen gyártó sem amelyik gépeit egyöntetűen lehetne ajánlani!"

 

Én is ezt mondom.

Nekem is 3 márkából vannak feléptve a kisgépeim.

 

"Igaz itt a kompromisszum az ár! míg egy adott szerszám "átlaggyártótól" mondjuk 40 000 ft addig Festool eszközből ez elérheti a 100 000-120 000 ft-ot is!! Nem elírás!"

Ez is igaz de ha már céged van érdemes profit venni amivel gyorsan, egyszerübben, szebben lehet dolgozni. Persze mértékkel mert vannak átb@s***ok.

Van olyan dolog amit csak a festó gyárt mert ő találta ki tehát tőle tudod megvenni.

Vagy ha nagyon naprakész vagy akkor más név alatt olcsóbban megveszed ugyanazt.(szabadalom).

 

"Én szívesen használom a cserélhető késes rendszert. Igaz, hogy 2X lehet használni kopásonként, de garantáltan keményfémötvözetből készülnek, míg az élezhető tipusok gyak gyorsacélból (HSS keménység) ami nem is lenne baj, de sajna a HM-es kések kb 5X tartósabbak... A cserénél viszont szintén a nem élezhető rendszer a gyorsabb. Nincs késbeállítás, mert mivel minden kés alapból egyforma, így az extrém eseteket elvetve nem kell beállítani semmit, hanem csak kicserélni (v. megfordítani) és kész."

 

Én is a BOSCH-t vettem (a legnagyobbat) a gyorscsere miatt mert gyalukés élezőm nincs a benzin meg drága. Viszont ha van éleződ akkor simán inkább a Makitát venném ugyinis ha az új késsel elsőre egy elbújt szeget találsz mondjuk az ajtó aljába akkor bajba vagy de a makitánál ez csak egy élezés és nem újabb xxx forint.

Az pedig hogy hipp hopp késcsere pedig nem müködik akármilyen kialakítású a befogója.

A múltkor hipp hopp kicseréltem a kést és ferdén gyalult meg nem egyenletesen.

A gyalukéseknek min.:0,01mm pontosággal kell egymást fedniük mert különben csak egy kés viszi a fát 100%-ba.

Nem tudom mijen márkájú gyalugépről beszélsz de a BOSCH nál el kell játszogatni a késsel ha normáis munkát akarsz végezni.(a amkitánál meg mégjobban de ez van)

Persze müködik a hipp hopp történet is de az nem hoz szép eredményt. 

 

"Én írtam a gagyi behajtókat.

Hidd el, hogy nekem így a legköltséghatékonyabb! Nem használom speciális célokra (az itt olvasgató hobby-sok sem fogják), és teljes mértékben kielégíti a vállalkozásom igényeit.

Ezen gépek sajátosságai, hogy nagyon jól adagolható az "amper" ugyanis nem váltóáramú motorokról van szó, így semmi különleges kütyü nem kell ahhoz, hogy ez így működjön, magyarul a technológia miatt ilyen mind, még a gagyi is...Ja, és még a leállásuk is olyan "rögtön megállós" mindegyiknek.

Én elismerem azt, hogy vannak olyan feladatok amelyikekhez kellenek a "nem gagyi" behajtók.. én még nem futottam ezzel össze, de van az biztos."

 

Ha már ilyen jól leirtad akkor a "rögtön megállós" helyett "motorfékes" kellene.

 

Ez a nem mind1:

Elektronika a finom fúrásokhoz, csavarozáshoz.

 

De szerintem a gagyiknál mechanikus probléma van mert az első pár hónapba az is egész jó.

Nekem nincs kedvem meg erőm meg időm boltba szaladgálni bahajtókért.

inkább megvettem 2éve [ezt] br.45k-ért és olyan mint újkorába.

 

Ja és nem kell barátoknak lennünk ha nem akarod csak próbáltalak engesztelni. 

 

Előzmény: Erzsébeti (596)
mdk Creative Commons License 2004.09.20 0 0 597

"És azt is leírtam, hogy a fa nem keresztirányban mozog a legnagyobb méretben, hanem HOSSZÁBAN."

Ezzel nagyon nem értek egyet de se időm se energiám ilyeneken vitázni főleg nem írásba.

 

"Másik, nagyon nagy bajban lennénk ha egy fát 15-20% ra szárítva használni szeretnénk...

Figyi:

Bútoripari felhasználásra: 8-10%

Építőipari felhasználásra:10-12%"

 

Ez mind szép és igaz egy tankönyvben.

Te is tudod jól (gondolom) hogy szabad ég alatt lhetetlen a fát kiszárítani 10% ra kivéve ha heteken kersztül süt a nap ami elég ritka de előfordul ekkor én is örülök.

Feltételezem nincs faszártód tehát vagy a szabad ég alatt vagy tető alatt vagy a műhelyben tartod a fát.

Ezek közül egyik esetben sem tudod a levegő páratartalma alá vinni a fának a nedvességtartalmát.

Nem tudom van-e nedvességmérőd de az biztos szárító használata nélkül nem tudod levinni a 10% alá.

A másik hogy nem is nagyon szabad kiszárítani mert szét reped a francba.

Azt elismerem hogy kicsit sokat mondtam de kijavítom és legyen 10-15%.

20% os fából se csavarsz ki semi vizet.

 

Elég neves asztalosnál tanultam ahol minden számított tehát a nedvességtartalom is.15% os fából (amit raktárból hoztunk ki) vígan dolgoztunk de volt mikor 20% osból.

Persze volatak extrém esetek mikor 10% alá kellett vinni a nedvességtartalmat de ez ritka.

 

"Ezt tanultam, ebben az iparágban dolgoztam, és ebből is élek a mai napig is, elvezetve a nem túl nagy, de általam igen nagy becsben tartott cégecskémet, a megrendelők többségének igen nagy megelégedésére." 

 

Ez rám is igaz.8-)

 

Azt nem értem hogy "gagyi" behajtókat veszel közbe meg lököd az iskolástankönyvből a %-kat.

Tényekről beszéljünk mert sok olyan dolog van az iskoláskönyvekbe ami nem úgy van. Te se 100% úgy használod a kreszt(autót mondjuk) ahogy azt oktatták ebbe biztos vagyok.

 

A lényeg hogy én nem vitázni jöttem ide hanem segíteni olyan témákban amit a műhelyben tanultunk/tam és trükköket ajánlani , mert nagyon drágák az asztalosok és erre még rájön az is hogy egy házépítésnél ők mennek utoljára mikor már nincs a tuajnak pénz a zsebébe ugyanis az elöző emberkék már jól lenyulták.

Mindenki máshogy dolgozik ezért vannak jó és rossz szakemberek.

 

Ui.:elismerhetnéd hogy 10-15cm helyett mm akartál írni és akkor le van tudva a vita és azt még el is ismerném hogy előfordúl.

Én is elismertem hogy kicsit félreirtam a %-ot....nincs abba semmi rossz.

Remélem ezek után megfér 2 dudás egy csárdába vagy 3?

Rferi hol van?

Előzmény: Erzsébeti (595)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.09.20 0 0 596

Gépek...

 

Az én tapasztalatom szerint nincs egyetlen gyártó sem amelyik gépeit egyöntetűen lehetne ajánlani!

Minden gyártónak van jó gépe, és van gagyi!

 

Példának okául:

szalagcsiszolóban nagyon tré dolgokat csinál a Bosch

de dekopírfűrészeket elég jól eltalálják.

Egykezes fúrógépből szintén nagyon gagyi a Bosch.

Ezért én nem mondanám azt, hogy egy adott márka minden tekintetben ajánlható.

Géptipusonként más gyártó gyártja a "legjobb" gépeket.

Egyébként a kompromisszum mentes (ilyen úgy sincs...:)) márka a Festo...

Igaz itt a kompromisszum az ár! míg egy adott szerszám "átlaggyártótól" mondjuk 40 000 ft addig Festool eszközből ez elérheti a 100 000-120 000 ft-ot is!! Nem elírás!

 

Gyalukésekről:

Én szívesen használom a cserélhető késes rendszert. Igaz, hogy 2X lehet használni kopásonként, de garantáltan keményfémötvözetből készülnek, míg az élezhető tipusok gyak gyorsacélból (HSS keménység) ami nem is lenne baj, de sajna a HM-es kések kb 5X tartósabbak... A cserénél viszont szintén a nem élezhető rendszer a gyorsabb. Nincs késbeállítás, mert mivel minden kés alapból egyforma, így az extrém eseteket elvetve nem kell beállítani semmit, hanem csak kicserélni (v. megfordítani) és kész.

 

Én írtam a gagyi behajtókat.

Hidd el, hogy nekem így a legköltséghatékonyabb! Nem használom speciális célokra (az itt olvasgató hobby-sok sem fogják), és teljes mértékben kielégíti a vállalkozásom igényeit.

Ezen gépek sajátosságai, hogy nagyon jól adagolható az "amper" ugyanis nem váltóáramú motorokról van szó, így semmi különleges kütyü nem kell ahhoz, hogy ez így működjön, magyarul a technológia miatt ilyen mind, még a gagyi is...Ja, és még a leállásuk is olyan "rögtön megállós" mindegyiknek.

Én elismerem azt, hogy vannak olyan feladatok amelyikekhez kellenek a "nem gagyi" behajtók.. én még nem futottam ezzel össze, de van az biztos.

 

Erzsébeti

Előzmény: mdk (582)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.09.20 0 0 595

Hali!

 

akkor öntsünk tiszta vizet a pohárba....

Én azzal a hozzászólással próbáltam irónikus lenni, de látom nem jött be...

 

"

JÉZUSOM!

 

6fm hosszba 10-15cm???

Miről beszélsz?

Ráadásul hosszba?

Te elvileg asztalos vagy legalább hülyeséget ne mondjál.

Mikor vágják a fának a hosszák még bővén élőnedves ami mondjuk 50%.

Azt ne mond hogy mire kiszárítjuk a fát 15-20% ra 10-15cm-t összemegy.

Ettől még lehetünk barátok meg segíthetünk egymásnak de ez vmi.....

 

ui.:Ha egy 6m SZÉLES tömörfa tábláról beszélnénk akkor igazad lenne kb.-re."

 

Igen ez így van!

 

Igen a fa tud hosszában ennyit száradni (és dagadni!!)!

Nem minden fajta... de van rá példa nem is egy...

És azt is leírtam, hogy a fa nem keresztirányban mozog a legnagyobb méretben, hanem HOSSZÁBAN.

 

Másik, nagyon nagy bajban lennénk ha egy fát 15-20% ra szárítva használni szeretnénk...

Figyi:

Bútoripari felhasználásra: 8-10%

Építőipari felhasználásra:10-12%

 

 

Ami ettől magasabb nedvességtartalmú az nem szabványos! magyarul csavarhatod a vizet a fából ha 20%-ra szárítod...

 

Ja, és az, hogy én elvileg vagyok e asztalos vagy nem...

Nem elvileg vagyok!

Ezt tanultam, ebben az iparágban dolgoztam, és ebből is élek a mai napig is, elvezetve a nem túl nagy, de általam igen nagy becsben tartott cégecskémet, a megrendelők többségének igen nagy megelégedésére.

Nem mondom, hogy nekem abszolút igazam lenne mindenben, de az felettébb lehangol (értsd úgy ahogy akarod), hogy jön egy nick, és belémtapos.

Ezután meg jösz azzal, hogy legyünk barátok légyszi, légyszi, légyszi....

 

Én nem vagyok egy haragtartó tipus, de azért legyél már következetes (ne mással, ezt nem kívánom..) legalább saját magaddal!

 

Erzsébeti

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: mdk (593)
Törölt nick Creative Commons License 2004.09.20 0 0 594
Lassan tolom. Ha felgyorsítok csigalassúságról (1-2 cm/s), akkor hallhatóan esik a fordulatszám. Azt még nem vártam meg, hogy teljesen leálljon. :-)

Megálláskor nekem nem éget, hiszen akkor nem vág semmit. Annyira meg valószínűleg nem forró a fej, hogy ilyenkor is égessen.

Egy 1100 W-os B&D KW850E-ről van szó egyébként.
Előzmény: mdk (593)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!