Ma elballagtam arrafelé, és valószínűleg a Csepeli Duna MGTSZ Faáru Szaküzletére gondolsz ;-)
Számítottam rá, hogy nem lesz nyitva, így is volt, majd januárban. A nyitvatartása elég főállású asztalosnak való (8.00-15.30), de feltétlenül sort kerítek rá, mert a százéves lepukkadt vasroló igen nagy bizodalmat keltett bennem. Az ilyen helyek nagyon jók szoktak lenni (a hozzáértőnek persze).
Ha nem is Zugló, de belváros: a Hegedűs Gyula utcában (Körútról nyílik, jobbra 100méter) van a pincében egy bolt, itt nem csak kötegben vásárolhatsz, mindig vannak maradékok is (tel: 320-54-77)
Egy koloniál sámlit generáloztam, amin a lakkozás igencsak megfeketedett és ronda volt már. Finoman csiszolgattam, de természetesen a vékony tölgyfafunér két helyen is átlyukadt. Most már lezúznám az egészet, de hol lehet kapni 1-2mm-es tölgyfafunért amit ráragaszthatnák? (XIV.ker. és környéke előnyben)
Többszáz lyukat vágtam ki ilyenekkel. A lengyel piacos tényleg nem bírt 2-nél többet, de van egy B&D-em, az évek óta működik. Igaz, hogy a gyakrabban használtak már elkoptak meg csak fát vágtam velük, pozdorját nem.
Az idén nem csináltam semmi asztalos karácsonyi ajándékot. Ti igen?
A bepattintós-körlemezes kivágó szerintem kimondottan balesetveszélyes, nekem kétszer is úgy ugrott ki az állványos fúróból, hogy többet nem is használtam. A tartórészük nagyon gyenge alumíniumöntvény tud lenni, a szorítócsavar is kitörött.
Az egyedi körkivágók drágák és csak adott (meglehetősen "colos") méretekben léteznek, pl. nekem 70mm kellett volna. Épp ekkora nincsen. Ekkor vettem egy olyan kivágót, amin egy 18 centis keresztszáron szabadon lehet állítani két keményfém vágókést, plusz középen a vezetőszár. Ezt tényleg csak állványon lehet használni. Az enyém elég drága volt (10e), de nem ilyen edzett acélból már 3-4e Ft-ért láttam ugyanilyen tudásút. Ez kimondottan egyedi furkáláshoz ideális, nem ipari sorozatú lyuggatáshoz.
A lemezfűrészeseket nagyon nem ajánlom, mert azok még barkács célokra is igencsak igénytelenek:(
Nekem már bolt úgy, hogy mikor belekapott a fűrészrésze a dekorizált felületbe akkor egyszerűen kiugrott a tartójából, és összekaristolta a munkapultot... ott buktam 15 000 ft-ot, igaz lett két kisebb munkapultom, olyan színben amit azóta sem tudtam eladni senkinek...szóval bukó volt:(
Amit itt láttok az normális akár ipari célokra is használható körkivágó.
A szárat meg lehet venni kb 3000-5000 ft-ért, míg a koronákat mérettől fögően...
pl a 35-ös méretű kb 2000-2500 ft, a 65-ös körüliek kb 4000 ft körüliek...
Pánthelyet bútorlapba kézi fúrógéppel is nyugodtan lehet fúrni, nem kell állványos gép hozzá. Felsőmarót csak akkor érdemes venned, ha tömörfával akarsz dolgozni.
a merolegessel nem lesz problema, mert a fureszkorona adni fogja magat a merolegesre allitashoz. beallitod hogy a furohegy a kozepen egy centit kilogjon, es nekiallsz furni. amikor a furesz eleri a feluletet, szepen behuzza magat merolegesre. ezzel 30mm-ig meg is vagy. utanna bemaszol a szekrenybe, es megkuldod alulrol egy kicsit. ha nincs mas, probalkozz az akkus furoval. bar elobb utobb ugyis szukseged lesz egy rendes furogepre.
amugy mekkora az atmero amit furni kell? mert szerintem 8-10cm korul mar egy jo szelesfogu, keskeny (kanyarodos) dekopirlappal is lehet probalkozni.
ha sok penzed van, akkor korkivagofureszt lehet venni dragan bosch meg hasonlo markakat is, amiknel kulon megveszed a tengelyt, meg kulon egyesevel a koronakat. szerintem abbol a nagyobb atmerojuek aranyosan melyebbek is.
A varrogeplabbal mi a szandekod a letakaritas utan? A kromofagon kivul a homokszoras/szemcseszoras is egy lehetoseg. Viszont tudnod kell mit akarsz utanna, mert a femtiszta ontottvas orak alatt is lerozsdasodhat.
Az elmúlt 3 napot a topik végigolvasásával töltöttem, érdemes volt, sok mindent megtudtam belőle, de jónéhány kérdés is felmerült.
Először is a rézküszöb lakkozásáról. Valamelyik web-oldalon egy tikkulirás pasi osztja az észt a festéssel kapcsolatos kérdésekre, és ott az volt a válasz, hogy a Temadur Clear nevű kétkomponensű lakkjuk pontosan erre való. Letöltöttem az ismertető pdf-et, ilyeneket írnak benne:
Kíváló időjárás- és kopásálló, poliuretán bevonatrendszerek fedőfestékeként alkalmazható.
Tartós, fényét megőrző, könnyen tisztítható, nem krétásodó felületet képez.
Alkalmas vörös- és sárgaréz, alumínium és horganyzott felületek lakkozására.
Kedvenc festékboltomban rákérdeztem mibe kerül, és az A komponensnek 5 liter a legkisebb kiszerelése, kb. 25e Ft. Plusz még a B komponens (3:1 az arány). Kimondottan ipari használatra ajánlják, nem lakosságira.
A faragasztó-fapor keverékű saját-tapasszal én is próbálkoztam. Az volt vele a baj, hogy mivel a ragasztó vizes-diszperziós, a faport, a rostokat teljesen átáztatta, és jóval sötétebb lett az egész, és száradás után is rugalmas, ragacsos, nehezen csiszolható trutyi maradt. Mit rontottam el? Milyen ragasztót használjak? Mennyire finom csiszolmány kell hozzá?
Emítettétek, hogy van olyan hely, ahová elviszi az ember a cumót, ott belerakják egy kád kromofágba és lepucolják róla a festéket. Hol van ilyen hely? Van két régi Singer varrógéplában, de rengeteg ócska fesékrétek van rajta. Valami asztalkát kellene belőle csinálnom, de állati ronda így, és a kézi kromofágozás nem nagyon volt sikeres (jugendstil láb, kanyargós, bonyolult minta, reménytelen).
Magamról annyit, hogy hobbiszinten foglalkozom csak a dologgal, a legtöbb munka valami házkörüli, házbavaló munka, ajtófestés. körablak akvárium elé, cipőszekrény a gyereknek, bortaró, meg ilyenek. Gépparkot majd összegzem, tapsztalatokkal együtt.
Az én nagyflexhez való állványomat, amit egyszer sem használtam odaadtam a kollégámnak, építsen kerítést.
Aztán majdnem elvitte a lábát, mert vágás közben tört ketté a nyakánál, és a félreboruló szabadon maradt flex, pörgött a kövön körbe-körbe.
Alig tudott elugrani előle! :((((
Sajnos túl sok szilíciukot raknak ezek a ferdeszeműek az aluöntvényekbe, mert attól folyósabb a cucc, csak az a baj, hogy szilárd állapotban viszont ridegebb.
Nem kimondottam asztalos téma, de mikor legutóbb a Praktikerben álldogáltam, mert kétkomponensű kittemhez keresték a B-t, akkor épp a Kinzo márkájú fúró-vésőkalapácsot hoztak vissza. Szép nagy volt, ahol a motor 90 fokkal elfordítva tengelyhez képest, lehetett vagy 1200 wattos. A fogantyú előtt, a bekapcsológombbal szemben egy kávéscsészényi lyuk tátongott rajta, ki volt robbantva az aluminium, a műanyag, minden. A nő csak annyit kérdezett: történt-e személyi sérülés?
Persze egy gyengén kivitelezett, rossz vasból épített motor, ami 1700wattot _vesz_fel_a_hálózatból, de a leadott teljesítmény csak mondjuk 500watt, az ugyi nem annnyira jó :(((
Sajna a kínai cuccokkal ezt már én is kezdtem itt ott sejteni....
"a vekony korfureszlap szerintem jol johet egy hobby asztalosnak (nekem meg nincs, de neha vagyom ra) mert kiegyenliti a hobby gepek alulmeretezett motorjat, meg egy hobbistanak esetleg nincs is szalagfuresze. az en gepem 1.5kw es elvileg 76mm atvagas. namost szerintem egy 3.2mm szeles lappal 76mm melyen max hungarocellt lehet vele vagni, mar fenyoben is keves hozza a motor."
Azzal a géppel valami elég érdekes lehet....
Az én gépen 1400 wattos soros motorral bír, de 60mm tölgy meg se kottyan neki....
ezt a dado dolgot en is kerestem sokaig. azt a valtozatot ahol nem 90fok a lap a tengelyre wobbler-nek is hivjak.
az jott ki, hogy europaban ilyent balesetvedelmi szabalyok okan tilos arulni. amerikai gyartok europaba szant gepein a tengely hossza max 16mm lehet, hogy ilyent meg se probaljon a polgar felrakni.
a hangszer rezgolapot szerintem nem korfureszen vagjak, egy szalagduresz kerf-je meg sokkal kisebb. sot vannak direkt iszonyu vekony szalagfureszlapok is.
a vekony korfureszlap szerintem jol johet egy hobby asztalosnak (nekem meg nincs, de neha vagyom ra) mert kiegyenliti a hobby gepek alulmeretezett motorjat, meg egy hobbistanak esetleg nincs is szalagfuresze. az en gepem 1.5kw es elvileg 76mm atvagas. namost szerintem egy 3.2mm szeles lappal 76mm melyen max hungarocellt lehet vele vagni, mar fenyoben is keves hozza a motor. ha a vekonyabb lap aranyosan kevesebb fureszport gyart, akkor valoszinuleg aranyosan kisebb teljesitmeny is kell neki. a surubb elezes meg nem hat meg, amikor most is vagy ket honapja nem voltam a muhelyben.
ösmerem ezt a dolgot, de még nálunk nem láttam ilyet.
van egy olyan is ahol egy lap van, és a két oldalán excenteres befogó tárcsa van . így tudod állítani a lap oldalirányú kilengését, gyakorlatilag a horony szélességét
teljesen igazad van. a munka határozza meg a szerszámot. tenyérnyi fajátékok elemeinek darabolására baromi vastagnak tartom a 3,2-es lapot. viszont nagyméretű darabokhoz valószínűleg mindegy, hogy milyen.
azért az sem mindegy, hogy hetente 1 vagy netalán 2 zsák fűrészpor keletkezik.
El kéne már mennem oda, csak ne lenne nekem olyan messze, ráadásul kocsim sincs,tehát sok-sok gyaloglás kinézőben nekem... :(
-
A vékony lapnál nekem sem a leeső anyagmennyiség miatti az érdeklődés, hanem időnként jó lett volna vékonyabb lap, már többször is.
-
Erről jut eszembe:
Van olyan az angol nyelvterületen, hogy DADO.
Ez speciális körfűrészlaprendszert jelent, aminek két szélső, viszonylag sokfogú lapja közé, párfogú, lépésenként eltolt körfűrészlapokat tesznek be, és ezzel vágnak szélesebb hornyokat pl szekrénylapokba, a plocok éleinek mélyedése részére.