Keresés

Részletes keresés

sakkmatt Creative Commons License 2004.01.29 0 0 81
sziasztok !

épp most tettem fel egy kérdést a modell/makett topikban. itt is rákérdezek, hátha nagyobb szerencsével járok.
szóóóval, 1-2-3 mm-es falemezre lenne szükségem, egy kis ház modell megépítéséhez. tudtok ajánlani beszerző helyet ? merre keresgéljek ?
holnap kéne megvennem a faanyagot, sürget az idő, célirányosan venném nyakamba a várost...

Törölt nick Creative Commons License 2004.01.29 0 0 80
Rövid leszek, hogy ne legyek hosszú: :-)

1. A polc gyönyörű.

2. A körfűrészen még agyalok, egy darabig szerintem pótolja a lapszabászat + kézi gérvágó + dekopír. A marót fontosabbnak érzem.

3. Viszont egy univerzális gépasztalt már kinéztem, amire maró, kör és dekopírfűrész is felrakható hanyatt és van alu vezetője. Így már tudok egyenesen marni.

Előzmény: rferi (78)
halaloszto Creative Commons License 2004.01.29 0 0 79
huuuu, lessz it nepesseg! nagyon orulok!

Bondnak: en is azon gondolkoznek, hogy a vizszintes lecek tamaszkodjanak az oszlomon fent. a szekeknel vagy a vizszintes keretet osszefogazzak, es a labat belul odateszik es megcsavarozzak, vagy a vizszintes lecek vege bele van eresztve a szeklabba. leginkabb a fugg oszlop vegebol kivagnek egy nagy darabot, hogy esztetikailag maradjon kulseje, es belul mondjuk gerbe vagnam a vizszinteseket.

1 - oszlop
2 - egyil vizszintes
3 - masik

1111111111222222
112222222222222
113322222222222
113333222222222222 folytatas
1133333322222222
11333333332222222
3333333333
3333333333
3333333333
folytatas

Tobbi:
A korfureszhez asztal cucc az tenyleg jo, en is csinaltam, butorlapbol, a labat is, es a rendes asztalra kellett felrakni. En jol elszurtam, es doboz alaku volt, iszonyat szivas volt kivenni, betenni a fureszt. Aki ilyent csinal, erre is gondoljon. Vezetolecnek a butorlap darab is megteszi, elfoliazva, vagy L alakunak osszecsavarozva. Furesz vasarlasnal arra figyelni, hogy a talpon mennyire masszivan van rogzitve. Arra tervezik ugye, hogy a fulenel fogva hasznalod, nem a talpanal fogva, ezert a legtobbon a talp elegge lotyog. A lotyogos talp ha a talpnal fogod a fureszt azt jelenti, hogy nehez lesz merolegesbe allitani a fureszlapot az asztallal. Nekem a vegen a motor volt mindenfelekkel kitamasztva, megfogatva, miazmas.

Horonyfureszeles tenyleg jo dolog. Oldaltavolsag precizios beallitasa: rogzitett vezetolec, parhuzamossaga a fureszlappal ellenorizva. Mellete egy parhuzamos lec, 19mm butorlap, a melamin jol csuszik. Ez mellett tolod a munkadarabot. Most jon a poen: tizedmillimeter pontossagu trimmeles: a vezetolec es a melletett masik lec koze papirlapok. A Post It note meg ragados is, lehet tobbet egymasra tenni, es meg irni is lehet ra. Tehat proba, meres, papirlapmennyiseg szabalyozas. Mondjuk csak trimmelni jo, mert a sok papir rugalmas.

En a vegen vettem Ferm tk250 asztali korfureszt, reszletek a barkacsolas fajatekok topicban.

Kerdesek:
1. Hol kell aluminum profilt venni? A ://www.metalservice.hu>Metalservice-t ismerem, van jobb is?

2. Hol kell jo fureszlapot venni?

bocsi a szomenesert.

vajk

ps: En csinaltam: Onimadat, exhibicionizmus

Előzmény: rferi (78)
rferi Creative Commons License 2004.01.29 0 0 78
Sziasztok!
Örülök, hogy megtaláltam ezt a topikot, szeretek asztaloskodni, bár még soha nem jutott eszembe nyútonban fát méretezni.(bocs, kihagyhatatlan)
Bond!
Javaslom, elsőnek egy körfűrészt szerezz be, és csinálj neki egy asztalt, amibe alulról felfelé csavarozd fel.Az asztal lapján aztán tologatod az anyagot.Ezzel eszméletlen sokmindent meg lehet csinálni.
Írod ezt a macsekládát.A hornyokat én pl. tuti nem maróval csinálnám, mert a fűrésszel pontosabb lesz.Vezetőnek venni kell egy darab SYMA profilt (alu, keresztmetszetében egy kör középen, és négy sarok felé négy nyil.A kiállítási csarnokoban alkalmazzák pl. a BNV-n).
Az remekül szilárd, asztal két végén felszorítani párhuzamosan a fűrészlappal, a megfelelő távolságban, és lehet neki nyomni az anyagot.
Két menetben végigtolva a fűrészen a lécet, megvan a horony lézerpontosan.Felsőmaróval görbe lesz, saját tapasztalat.
Majd lefényképezem az asztalomat, hogyan csináltam meg, bár az némi hegesztést is tartalmaz.
Ha javasolhatok egy tipust körfűrészre:Bosch PKS66CE.Ez kurv@ drága volt, de fordulatszabályozós, és ami a lényeg lágyan indul, és öntvénytartós.Óra nem jön le a falról pedig 1400 Wattos, és nyomhatod neki, nem lassul le.Ehhez adnak egy lapot, azt rögtön kidobni, és venni helyette egy jobbat.Minimum 40 fog, keményfémlapkás, váltottfogazású, kicsi vágási szöggel.
Keresztirányú vágáshoz pedig egy ugyanilyet, de negatív élszöggel (-5-6 fok).Ez nem tépi a szálakat.
És végül bemutatkozásnak egy munkám:
faragott polc
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.29 0 0 77
Ez egy gyakorló projekt. Rétegelt lemez hornyolása maróval, ahogy írtad is, meg oszlopok összecsapolása. A rétegelt lemezt lehet, hogy nem ragasztom be, azt szeretném elérni, hogy a keret maga elég erős legyen.

Csapolási terv: a 4 függőleges oszlopba alul-felül oldalról mennek be a vízszintesek, 2-3 db mezei 8-as köldökcsappal + ragasztás a teljes felületen. Felül viszont vésett csapolást tervezek a nagyobb teherviselés miatt. Vélemény?

Utánagondolva, kicsit nagyobb lesz mint 40x25x25, mert ez a rétegelt lemez betétek mérete.

Előzmény: halaloszto (76)
halaloszto Creative Commons License 2004.01.29 0 0 76
Az a 25cm eleg alacsony. Lehetne az oldalat tomor fenyodeszkabol is csinalni, pl ilyen mostanaban mindenutt probaljak eladni ragasztott polclapbol. Akkor nem lesz szilardsag problema.

Amugy a 4x4cm szerintem is eleg kell legyen. kicsit kell gondolkozni, hogy a sarkoknal mindket oldala a teto keretenek tamaszkodjon az oszlopon. Ha ez az oldalat horonybatett retegeltlemezbol projekt, akkor a retegelt lemezt jol illeszteni, ragasztani, hogy ne engedje oldalra nyekleni. (paralelogrammaba dolni)

aztan kuldeni a kepeket!!

vajk

Előzmény: Törölt nick (71)
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.28 0 0 75
Most is ugyanekkora papírdobozban alszik, és már felnőtt. Szereti a szűk helyeket, ahol fedezve van a háta.
Előzmény: PETYUS (74)
PETYUS Creative Commons License 2004.01.28 0 0 74
És mi lesz ha megnő a macska?
Előzmény: Törölt nick (73)
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.28 0 0 73
Macskaaltató kis láda. Alul macska, felül párnázott ülőke embernek vagy macskának. :-)
Előzmény: PETYUS (72)
PETYUS Creative Commons License 2004.01.28 0 0 72
Én 4*4cm-esből csinálnám, de görcs ne legyen benne! Mi lesz ebből? Gitárcombo?
Előzmény: Törölt nick (71)
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.28 0 0 71
Nem azt akartam kiszámolni, hogy mennyit hajlik, hanem hogy mikor nem hajlik. Egyébként tényleg mindegy, ha az ember fenékre esik, legközelebb erösebb anyagból csinál széket.

Szavazásra bocsátom a kérdést: Kis láda, 40x25x25 cm-es keret, tetején 40x25-ös lap, 100 kilós embert ülve bírjon el. A keret négyzet alapú lécböl lenne. Milyen vastag lécet használnátok?

Előzmény: halaloszto (70)
halaloszto Creative Commons License 2004.01.27 0 0 70
OKOK, elfogadom, nem kell eltorjon, hogy ugymaradjon. Az eredeti kerdes az volt, hogy valami szeket meretezunk. Ott kb mindegy, hogy ugymarad, vagy el is torik, gondolom a nehez ember alatt elgorbulo, ugymarado szek nem jo megoldas. Csak azt akartam mondani, hogy az a szilardsag ami a tablazatban van, az arra vonatkozik, hogy mikor torik-szakad, nem pedig arra, hogy mennyit hajlik. ezert nem lehet belole kiszamolni hogy mennyi lesz a 40x40x1000 lec behajlasa ket vegen alatamasztva, kozepen terhelve 10kg-al.

vajk

Előzmény: Törölt nick (69)
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.27 0 0 69
Maradandó alakváltozás lehet szerintem a hajlás is, ha a faanyag úgy is marad hajlott állapotban. Ekkor az alakja maradandóan megváltozott, nem? :-)
Előzmény: halaloszto (67)
AzHofi Creative Commons License 2004.01.26 0 0 68
Szia!

a maradando alakvaltozas az a tores, a hajlas az a nem maradando
Hát ezt anyaga válogatja. Fával kapcsolatban valszeg igazad van, de vasnál a hajlás az lehet maradandó alakváltozás is (húzott oldalon nyúlás, nyomott oldalon zömülés formájában), szal ami nem marad úgy, visszahajlik eredeti állapotába az a nem maradandó, a többit képzeld mellé :)

(Amúgy van 1-2 olyan fafajta is amit ha túlhajlítasz nem törik el csak a terhelés megszűntével ,,úgymarad'' meghajolva, görbén)

Előzmény: halaloszto (67)
halaloszto Creative Commons License 2004.01.26 0 0 67
sziasztok!

most talaltam a topicot (thx to gpf)

vegre valami elet! majd lesz kerdesem is, meg latom mar hogy a szilardsag tema lecsengett, de vegigolvasva lenne ket megjegyzesem:

1. meretezesnel eleg jo alapszabaly, hogy nezzuk meg, a hozzaertok hogyan csinaltak. tehat ha egy profi szeken az adott alkatresz 3x6 cm, akkor az tuti jo lesz.

2. valaki olyant irt, hogy az adott adat (szakitoszilardsag vagy mi) azt mondja meg, hogy maradando alakvaltozas nelkul mennyire terhelheto. a maradando alakvaltozas az a tores, a hajlas az a nem maradando.

vajk

PETYUS Creative Commons License 2004.01.26 0 0 66
De ha minden "csigolyában" van még egy függőleges lyuk, akkor úgy elfér benne a kábel, mint a gerincben a gerincvelő.
Előzmény: MyKMaN (65)
MyKMaN Creative Commons License 2004.01.26 0 0 65
Bár ha egy fém cso van az oszlop közepén és abban megy a kábel , akkor elképzelhető hogy az tartja a lapokat is.
Előzmény: PETYUS (63)
MyKMaN Creative Commons License 2004.01.26 0 0 64
Középen a kábel megy szvsz :)
A lampakretek oldalrol vannak rogzitve ,az lathato a kozeli kepen.A lapok viszont fogalmam sincs hogy vannak. Mivel ugy néz ki az oszlop egy darabbol van.
Előzmény: PETYUS (63)
PETYUS Creative Commons License 2004.01.26 0 0 63
Szerintem a középoszlopban van egy végigmenő hosszú csavar.
Előzmény: MyKMaN (62)
MyKMaN Creative Commons License 2004.01.26 0 0 62
Tökéleltesen igazad van , Ö amerika egyik legnagyobb építésze.Persze amíg élt akkor is a felső tízezer bírta megfizetni , amióta meg meghalt....
A terveket már megrajzoltam , csak pl a képeken nem látni se csavart , se más rögzítést.Ezert gondolom ragasztották.
Voltam praktikerben is de ott lucfenyőn kívül nincs semmi.Azért kérdeztem , hol lehet nemes fákat is venni.
Előzmény: Törölt nick (57)
portu geza Creative Commons License 2004.01.25 0 0 61
Petyus, Bond

köszönöm. :-)
hmm jogos. hacsak így nem! :-(

Előzmény: Törölt nick (59)
PETYUS Creative Commons License 2004.01.25 0 0 60
Előzmény: portu geza (58)
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.25 0 0 59
A cím csak a .html-ig tart! Úgy próbáltad?
Előzmény: portu geza (58)
portu geza Creative Commons License 2004.01.25 0 0 58
Nekem valahogy sehogy sem akar ez az oldal lejönni.(mint ahogyan a tár és az extra sem) Megtenné vki, hogy ideteszi ezt a lámpát? Ha lenne olyan szíves. Nagyon érdekelne hogy néz ki.
:-)
Előzmény: MyKMaN (53)
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.25 0 0 57
6 láb 8.125 inch magas, az kb 6x30+8.125x2.54 centi=pont 2 méter.

A szélességre és mélységre különbözö méreteket írtak, de szerintem csak elírás. Valószínüleg mindkettö 40 centi.

A súlya kb 22 kiló.

Másutt utánanézve, a tervez?je (Frank LLoyd Wright) 1867-1959 között élt, híres építész volt. Viszont a lap tetején az van, hogy ezek reprodukciók, nem régi lámpák.

Előzmény: GombocArtur (56)
GombocArtur Creative Commons License 2004.01.24 0 0 56
Szóval régi... :)

Amúgy ha nem is lesz ilyen 100%-ban, akkor sem gáz, mert nem hamisítani akarunk, hanem egy hasonlóan jól kinézö lámpát összerakni :)

Amúgy ez mekkora is pontosan? Sajnos nem értettem egy szót sem az angolszász méretekböl :(

Előzmény: Törölt nick (55)
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.24 0 0 55
Ha jól látom, ez a cég régiségekkel foglalkozik, biztos megvan pár száz éves.

Ha kicsit nagyobb lenne a kép, könnyebb lenne megcsinálni, de így sem reménytelen.

Előzmény: GombocArtur (54)
GombocArtur Creative Commons License 2004.01.23 0 0 54
Aranyos lámpa, csak tudnám mi kerül ezen több, mint fél millió forintba :D
Előzmény: MyKMaN (53)
MyKMaN Creative Commons License 2004.01.23 0 0 53
Sziasztok

Engem is elkapott a barkácsolás , és lenne pár kérdésem.
Honnan tudok keményfa ( cseresznye , tölgy )lapot / lécet kapni ami kb 1.5-2 cm vastag?
Vagy van-e olyan cég bp-en aki tervrajz alapján legyárt tömörfából egy elég kacifántos lámpát.

Ezt szeretném megcsinálni/ megcsináltatni :
http://www.strictlymission.com/FLLW.html Taliesin 2 Floor Lamp

Az eredeti ugyanis megfizethetetlen... :)

warampi Creative Commons License 2004.01.16 0 0 52
Jövő héten berakom a képet.
Előzmény: Törölt nick (51)
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.16 0 0 51
Nincs róla képed? Ha nem tudod hova feltenni, küldd el nekem, megoldom.
Előzmény: warampi (50)
warampi Creative Commons License 2004.01.16 0 0 50
Szükségem volt egy komoly stilusú könyvesszekrényre.Vagy nem kapható,vagy kva drága,vagy tákolt.Megterveztem,majd maradt a kérdés:miből?Bútorlap?Nem a stilusom,Majd 19mm-es rétegelt lemeznél maradtam.5 polc lesz benne,már kivágattam.Extrák:aljára,tetejére "forditott"képkeret asztalostól,hajszál méretre vágva,polcok elejére disszegély,a jobb,bal függ részre 50mm széles léc,asztalos 3 bemarást eszközölt mindkettőre,gesztenye lazur.Eredmény:komoly,legalább 150E-nek tűnő szekrény 23E-ből.
Törölt nick Creative Commons License 2004.01.05 0 0 49
valakiasokkozul: rákérdeztem a vágott anyagárakra az Onixban:
- MDF 19 mm 2855/m2
- 5 mm rétegelt lemez 615/m2, de meg kell venni a táblát.

Holnap felhívom a Faktúra Duót is. Említetted, hogy van még egy hely valahol Kecskéstelepen, meg tudnád mondani a cég nevét.

Törölt nick Creative Commons License 2003.12.30 0 0 48
Azonos vastagság esetén az MDF vagy az OSB lapnak nagyobb a teherbírása?
snejderfáni Creative Commons License 2003.12.22 0 0 47
A Fáy tanya környékén szokott lenni ingyenbe ilyen rönkféleség.
Előzmény: Pyromaster (46)
Pyromaster Creative Commons License 2003.12.22 0 0 46
hy mindenky

mondjátok csak honnan tudnék fenyő v. tölgy tönkhöz jutni?
(mielőtt tönkre megyek)
én Bp 17 ker-i vagyok.
szép nagy tönk érdekelne kb 60*70 cm es...
(dobot szeretnék belőle faragni...)

Törölt nick Creative Commons License 2003.12.21 0 0 45
Köszi a felajánlást, de épp az a bajom, hogy többfélét kéne látnom a lentebb leírt két dologból, hogy eldöntsem, milyet vegyek. Szegeden is van mind3 barkácsáruház, nem tudom, hogy mennyire térhet el a választék.
Előzmény: AzHofi (44)
AzHofi Creative Commons License 2003.12.20 0 0 44
Hátőőő, obi, baumax, praktiker, ha generálcuccok kellenek. Ha speckó dolog akkor annak speciálisan kérdezz utánna. Szerintem főleg eldugott szakboltok amikről csak a beavatottak tudnak :-) Esetleg ha konkrét igényed van akkor pontosabb címmel tudok szolgálni, tán ha időm engedi megveszem becsomagolom elküldöm postán utánvéttel.
Előzmény: Törölt nick (43)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.20 0 0 43
Tavasz felé egyszer felmegyek Pestre beszerzési körútra. Hol lenne érdemes körülnéznem? Keresek lyukas falitáblát szerszámtartó bizgenty?kkel. Láttam továbbá az itteni OBI-ban egy univerzális gépasztalt, amire dekopírt, körf?részt és fels?marót is fel lehet tenni hanyatt, de már elvitték.

Szóval, melyikek a legnagyobb és legjobb barkácsáruházak Pesten?

PETYUS Creative Commons License 2003.12.18 0 0 42
>Nincs terheletlen állapot, mert a saját súlya is teher. :-)

Igaz, legalábbis mifelénk.

>A hajlítószilárdságot két tankönyvben is említik, mint a legfontosabb terhelési mutatót.

Akkor ez már valami komplex mutató, ami a húzó- és nyomószilárdság függvénye, de végülis definiálható, és mérésekkel is meghatározható.

>hogyan döntsem el, hogy egy 100 kilós emberre méretezett szék keresztléceit milyen vastag lécböl készítsem?

Én az adott esetben kb. 2*5cm-es lécet használnék, de az fontos, hogy a szálirányban ne legyen nagy eltérés a hosszanti irányhoz képest, és ne legyen benne görcs, ághely, egyéb anomália.
Lehet tudományosan számolni, de a természetes anyagokban akkora anomáliák rejlenek, hogy terhelési próba nélkül nem szabad elhinni semmit sem.

Előzmény: Törölt nick (41)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.18 0 0 41
Nincs terheletlen állapot, mert a saját súlya is teher. :-) A hajlítószilárdságot két tankönyvben is említik, mint a legfontosabb terhelési mutatót.

Van valami javaslatod, hogy hogyan döntsem el, hogy egy 100 kilós emberre méretezett szék keresztléceit milyen vastag lécböl készítsem? Vagy használjak mindenre 10x10 centis gerendát oszt jóvan? :-)

Előzmény: PETYUS (38)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.18 0 0 40
Ez nem ellentmondás. A két erö eredöjét hívhatjuk akár hajlítószilárdságnak is, nem?
Előzmény: PETYUS (39)
PETYUS Creative Commons License 2003.12.17 0 0 39
Olyan sincs, hogy hajlítószilárdság. Van húzó-, nyomó- és nyírószilárdság. Hajlító igénybevétel esetén van egy húzott és egy nyomott zóna, a húzott zónában a húzószilárdság, a nyomott zónában a nyomószilárdság a mérvadó.
Előzmény: Törölt nick (37)
PETYUS Creative Commons License 2003.12.17 0 0 38
Olyan nincs, hogy "meghajlás nélkül". Minden gerenda meghajlik, terheletlen állapotban is.
Előzmény: Törölt nick (36)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.17 0 0 37
Jó kérdés. Fogalmam sincs. Húzó- és nyomószilárdságnál még csak érteném, de hajlítószilárdságnál nem sok értelme lenne a végét nyomni. Bár az a felvetésed mellett szól, hogy az értékek mindhárom esetben hasonlóak, és úgy érzem, a hajlítószilárdságnak jóval kisebbnek kéne lenni a másik kettönél, ha a két végén alátámasztott fára ülö 420 kilós embert jelentené. :-)
Előzmény: GPF (35)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.17 0 0 36
> mely esetben, milyen méreteknél terhelhető 71N-nal a fa

Nem erre való a képlet, amit írtam? Az végül is ezt a szilárdsági mutatót alkalmazza.

A korábbi számítás ezek szerint azt jelentené, hogy egy 1 méter hosszú, a két végén alátámasztott 4x4 centis fenyö léc 413 kilót bír el meghajlás nélkül. Vajon reális ez?

Előzmény: AzHofi (33)
GPF Creative Commons License 2003.12.17 0 0 35
A száliránnyal párhuzamos erő meg azt jelenti, hogy a farudad végeit nyomod össze. Nem?
Előzmény: Törölt nick (30)
GPF Creative Commons License 2003.12.17 0 0 34
Talán a maradandó deformáció nem ugyanaz, mint a meghajlás.
Előzmény: Törölt nick (32)
AzHofi Creative Commons License 2003.12.17 0 0 33
Ezt a táblázatot nem nagyon értem, de a fizika órákon jelen voltam. Néhány tény:
Egy egy kilogramm tömegű test a földön, átlagos gravitációval számolva kb 10 N erővel nyomja az alátámasztást (9,81N pontosan, ennyi a SÚLYA mert 9,81 kg*m/s2 a grav. gyorsulás).
Ha a fenyőfának a hajlítószilárdsága 71 N/mm2 akkor ez nem tudom mit jelent, meg kéne ezt fogalmazni, hogy mely esetben, milyen méreteknél terhelhető 71N-nal a fa. Szal ettől se lettetek okosabbak de legalább írtam valamit :-))
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.17 0 0 32
Már nincs nálam a könyv, de úgy emlékszem, a szilárdság az az erö, amit az anyag maradandó deformáció nélkül elvisel.

Ha nem váltod egyformára a mértékegységeket, szerintem nem lesz jó. Most szépen kiesnek a mértékegységek és marad az N.


2 x (N/mm2) x mm
F mértékegysége = --------------------------- = N
3 x mm3
Előzmény: GPF (31)
GPF Creative Commons License 2003.12.17 0 0 31
Nekem az a gyanúm, hogy a mértékegységekkel van a baj. Lehet, hogy a szilárdságot nem kell átváltani. Átváltás nélkül az jön ki, hogy egy légytől is meghajlik, ami szerintem hihető is.

Nem tudom, mit jelent a hajlítószilárdság.
Meg mi az, hogy meghajlik? Minden meghajlik, kérdés, hogy mennyire meg mennyi idő alatt.

Előzmény: Törölt nick (27)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.17 0 0 30
Nem. Az anyagismeret könyvben volt egy táblázat:

Előzmény: GPF (29)
GPF Creative Commons License 2003.12.17 0 0 29
Ez nem szakítószilárdság?
Előzmény: Törölt nick (28)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.17 0 0 28
Utolsó mondat még1x:

Egyébként nem kellene nekem ilyen precíz képlet, csak valami hozzávetöleges szám, hogy mondjuk 1 cm2 keresztmetszetü anyagot 20 kilóval szabad terhelni, és ez hogyan változik a keresztmetszet növekedésével.

Előzmény: GombocArtur (26)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.17 0 0 27
L = 1000 mm = 1 méter
a = b = 40 mm = 0.04 méter
szilárdság = 97 N/mm2 = 97000000 N/m2

F = (2x97x40x40x40)/(3x1000) = 4138 N

Próbáltam úgy is, hogy mindent méterbe konvertálok , de úgy is ugyanaz jön ki (mondtam, hogy nem erösségem a matek) :-)

F = (2x97000000x0.04x0.04x0.04)/(3x1) = 4138 N

Nekem irreálisnak tünik, hogy egy 4x4-es fenyö léc egymástól két 1 méterre lévö ponton alátámasztva 4 tonnás súlyt bírjon el. Hacsak nem rosszul értelmezem a végeredményt. Bár, ha a szilárdságot megnézem aszerint 1 mm2 keresztmetszet is már 97 kilót bír el.

Egyébként nem kellene nekem ilyen precíz képlet, csak valami hozzávetöleges szám, hogy mondjuk 1 cm2/ keresztmetszetü anyagot 20 kilóval szabad terhelni, és ez hogyan változik a keresztmetszet növekedésével.

Előzmény: GombocArtur (26)
GombocArtur Creative Commons License 2003.12.16 0 0 26
Bár adatokat nem írtál, de mennyi jött ki végül? Mekkora is pontosan az a léc? :)
Előzmény: Törölt nick (25)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.16 0 0 25
Bocsánat, kicsit pontatlan voltam. a,b és L mind milliméterben adandó meg.
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.16 0 0 24
Valaki tudja, hogy kell a fa hajlítószilárdságának ismeretében méretezést számolni? Egy tapasztalt asztalos biztos érzésböl tudja, de én jobban érezném magam, ha ki tudnám számolni.

Példa: van egy axb centis keresztmetszetü erdeifenyö lécem (az erdeifenyö hajlítószilárdsága 97 N/mm2), amit felrakok két, egymástól L méterre lévö lábra, a közepére hány kilós súlyt tehetek, hogy ne hajoljon meg?

Találtam egy képletet egy könyvben:
szilárdság = (3xFxL)/(2xaxb2), ebböl kifejeztem az F-et:
F = (2xszilárdságxaxb2)/(3xL)
de ezzel az jött ki, hogy F = 4200 N, ami valószínüleg nem jó. Vagy elszámoltam valamit, nem erösségem a matek.

Törölt nick Creative Commons License 2003.12.16 0 0 23
A szerzöi jogokról ünnepélyesen lemondok, már csak azért is, mert nem az enyémek. :-)

A "rizspapír" közönséges sütöpapír. :-) Eléggé gyürödös, vigyázni kell vele, cserébe viszont 200 fokig höálló. A lámpa elég nagy (18x18x40 cm), az égö elég messze van a papírtól. A lyuk viszont kell a tetejére, mert rendesen döl ki a meleg.

Előzmény: GombocArtur (22)
GombocArtur Creative Commons License 2003.12.16 0 0 22
Hehe, látom, nem csak én szemeltem ki :)))
A szerzői jogok miként vonatkoznak asztalosmunkára? Vagy minden GPL? :)

Én először rá sem jöttem, mi az, ami a szélén van. Papírra gondoltam én is, de szerintem könnyen meggyuladhat. Bár lehet, valami színes üveget fogok felhasználni :)

Előzmény: AzHofi (21)
AzHofi Creative Commons License 2003.12.16 0 0 21
Hű, ez a lámpa király. Le lesz koppintva :-) Nem túl sérülékeny az a rizspapír? Asszem én valami lakkozott vászonnal fogom megcsinálni, vagy nem tudom, nem illúzióromboló?
Előzmény: Törölt nick (20)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.16 0 0 20
Ezek az eddig elkövetett dolgaim. Az ötlet mindkét esetben "lopott".



GPF Creative Commons License 2003.12.16 0 0 19
Igen, ez igaz.
De persze azt mondják inkább, hogy először át kell törölni forró vízzel, attól dagadjanak meg a szálak, és azt kell lecsiszolni.
De, azt hiszem, a keményebb fákat le lehet szárazon, minden nélkül szépre csiszolni. A végén már 3-400-as vászonnal.
Előzmény: AzHofi (18)
AzHofi Creative Commons License 2003.12.16 0 0 18
Első réteg lakk vagy sellak után érdemes, mert felágaskodnak a kis szálak. Nagyon finom papírral vagy ,,dörzsikével''.
Előzmény: GPF (17)
GPF Creative Commons License 2003.12.16 0 0 17
Kezdetben én is ragasztott polclappal meg MDF-fel meg bútorlappal dolgozgattam.

Ma már a nemesebb fákat keresem, igaz a készítendő dolgok mérete is lecsökkent.

3 éve van otthon egy mahagóni pallóm, de nem mertem még elvágni.

Persze csiszolni sem egyszerű. Sőt, a jól gyalult fát alig kell csiszolni.

Előzmény: Törölt nick (16)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.16 0 0 16
Én is megkérdeztem asztalost, de a választ meglehetösen dogmatikusnak éreztem: "Fürészelés után gyalulni kell." Én sem éreztem annyira szükségét, mert a barkácsboltokban vett dolgokat általában csak hosszravágni kell és az élet kell rendbetenni.

Meg aztán a f?résztelepen meggyalulják nekem az árut, ha mégis ott vásárolnék. De egyébként is félek a f?résztelepi deszkáktól, hogy nagyon vetemednek. Van egy 5 centi vastag palló itthon, 3 hónapja vettem, olyan görbe szegény, hogy csövet lehet lassan készíteni belöle. :-)

Arra meg nincs helyem, hogy hónapokig, évekig szárítgassam. Akkor inkább a ragasztott polclap vagy az MDF lap.

Előzmény: GPF (14)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.16 0 0 15
Láttam azt a topicot, igaz, csak utólag. Szerintem nem baj, ha van egy csak famunkákra specializált topic. A neten egész site-ok vannak csak famunkákra.
Előzmény: GPF (13)
GPF Creative Commons License 2003.12.16 0 0 14
Ezért lehet, hogy megkövezne egy profi, de szerintem nem fontos a gyalu.
Egy jó fűrész kb. gyalult minőséget ad.
Előzmény: Törölt nick (12)
GPF Creative Commons License 2003.12.16 0 0 13
Van egy barkácsolós topic:

Barkácsolás, fajátékok, Lego, K'Nex a címe. Ott már sok mindent megbeszéltünk, de persze nem baj, ha új topicok nyílnak.

Törölt nick Creative Commons License 2003.12.16 0 0 12
Szerintetek mennyire fontos a gyalu a magunkfajta barkácsolónak? Vagy úgyis barkács anyagokat veszünk, amit csiszolni is elég?
GombocArtur Creative Commons License 2003.12.16 0 0 11
Én sem vagyok profi, legtöbbször a haveromat kérdezgetem a dolgokról, aki asztalos. Akkor kattantam rá ezekre, mikor néhány haveromnak be kellett gépelnem a szakdolgozatát :))

Most épp tervben van egy íróasztal, néhány fiók, amiben ha a szélességet nézzük, egy spirál füzet fér el. Tökéletes tanulóasztal :)

Meg aztán egy szekrényt akarok összerakni, aminek a tetejére nyomtató kerül, az alsó részeiben pedig cdknek, dvdknek polc.

Előzmény: Törölt nick (9)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.16 0 0 10
Múltkor elmentem a könyvtárba és vettem ki pár könyvet. Némi kritika: :-)

Asztalos munkák a lakásban: van benne néhány jó fogás, de sajnos az egész könyv a Csináld Magad sorozatra gyakran jellemzö zavarossággal van megírva.

A m?kedvelö asztalos: szép nagy képes könyv, 25 bútor ötlettel. Az elkészítés leírásai viszont nem kezdönek valók, egy bonyolultabb bútorról is max 2 oldal van, és a fényképek sem a legbonyolultabb technikai részleteket mutatják.

Faipari anyagismeret: Tankönyv, mindenképpen érdemes legalább 1x elolvasni. Én innen tudtam meg, hogy mi a különbség a farostlemez és a faforgácslap közt. :-)

Hobbiasztalos: ez tetszik, röviden bár, de jól összefoglalja a szerszámok használatának módját, csapolási módszereket és minden egyebet. Ezt megvettem a BauMaxban.

Famunkák szakszer?en: Ebben is nagyon sok hasznos dolgot találtam.

Ma viszem vissza öket és keresek még.

Törölt nick Creative Commons License 2003.12.16 0 0 9
Én még túl kezdö vagyok ahhoz, hogy erre válaszoljak. :-) De ahogy magamat ismerem, nem fogok müszaki rajzokat készíteni, de azért alaposan átgondolom, hogy mit is akarok csinálni, meg tanulmányozok hasonló terveket. Hangsúlyozom, hogy egyelöre még a tanulásnál és a szerszámválasztásnál tartok, amit eddig csinálgattam (óra fadarabból, japán stílusú lámpa profillécekböl) az nem igazán asztalos munka.

Itt a lista. Egész hosszú listám van, amit meg akarok csinálni. Persze a kisebbekkel kezdeném:

- munkaasztal, 2 db 40 széles szekrényen egy konyhai munkalap
- macskaaltató láda: ez egy 400x250x250-es láda, 30x30-as horonymart léckeret, benne 6 mm-es rétegelt lemez, teteje párnázott polclap, nyitható (hogy a macskát akkor is ki lehessen venni, ha ö nem akarja.) :-)
- gyógyszeres szekrényke, 1 ajtós, lécbetétes ajtóval.
- kellene új ágy, még nem tudom, hogy 2 heverö vagy egy francia, lehetöleg szétszedhetö.
- igényesebb szúnyoghálós ajtó, alsó 1/3 zárt, macskaajtóval.
- számítógép sarokasztal, kihúzható gép és billentyüzettartó, felsö polcrendszer, fiókok.

Előzmény: GombocArtur (7)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.16 0 0 8
Igen, érdekel, köszönöm.
Előzmény: valakiasokközül (6)
GombocArtur Creative Commons License 2003.12.16 0 0 7
Üdv minden kedves farigcsálónak :)

Mennyire szoktatok előre megtervezni valamit? Rendes rajzot csináltok, vagy csak nagyjából, esetleg majd jön, aminek jönnie kell? :)

A Bosch jó márka, strapabíró és megbízható. A szerszámok tekintetében az ember inkább vegyen 5-10%-kal drágábban egy jót, mint egy nevenincstescogazdaságos gépet, ami az első használatkor elromlik.

valakiasokközül Creative Commons License 2003.12.16 0 0 6
Igen adnak méretre vágva is.
Ha egész táblát veszel akkor x Ft-ba kerül négyzetmétere, de ha méretre vágatod akkor kb 30%-al többet kérnek a négyzetméterenként.

Hasonló kaliberű üzlet van a Dorozsmai Út 35. alatt is (Volt DÉLÉP telep) Ha jól emlékszem Faktúra Duó a cégnév. (Ők olcsóbbak az előző cégnél) és itt is adnak méretre vágva.
Egy asztalos ismerősömtől hallottam, hogy van még egy tuti hely (talán Szegeden a legolcsóbb).Pontos címet nem tudok, csak annyit hogy Kecskéstelepen van ( műjégpályától 400-500méterre)
Ha érdekel utánanézek :)

Előzmény: Törölt nick (4)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.15 0 0 5
Erösen gondolkozom egy Bosch POF 600 ACE felsömaró vásárlásán. Valakinek van ilyen? Tudtok róla véleményt mondani?
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.15 0 0 4
Köszi, megnézem, ezt a helyet nem ismertem. Most éppen rétegelt lemezt kerestem volna, mert egy ládát szeretnék csinálni, aminek kerete van és az oldalfalai 5-6 mm-es rétegelt lemezböl lennének. Nem tudod, meg kell venni egy egész táblát, vagy adnak kevesebbet is?
Előzmény: valakiasokközül (3)
valakiasokközül Creative Commons License 2003.12.15 0 0 3
Talán az Onix-ban érdeklődj...(Bérkert u. végén)
Talán itt van az egyik legnagyobb árúkínálat.

Attól függ amúgy, hogy mit szeretnél, mekkora mennyiségben...

Előzmény: Törölt nick (0)
Vad Creative Commons License 2003.12.15 0 0 2
Pesten a Bakáts téren pl.
Előzmény: portu geza (1)
portu geza Creative Commons License 2003.12.14 0 0 1
Én sajnos Pesten sem ismerek ilyen helyet, de érdekelne. :-)
Előzmény: Törölt nick (0)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.14 0 0 0
Hogy a nullázás is meglegyen: 0 darab jó helyet ismerek Szegeden, ahol rétegelt lemezt vagy valódi fával furnérozott bútorlapot be lehet szerezni. Ismer valaki ilyet?
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.13 0 0 topiknyitó
Meglepetésemre egyetlen famunkával foglalkozó topicot sem találtam, pedig biztos nem vagyok egyedül, akit érdekel az ilyesmi.

A téma: asztalos munka otthon. Módszerek, anyagok, szerszámok.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!