Keresés

Részletes keresés

kivi Creative Commons License 2004.11.15 0 0 996
Sporttársak, ötleteket szeretnék kérni tőletek a következő problémára. A feladat az, hogy egy 60*80-as keresztmetszetű fenyődeszkába (gondolom ez még nem érdemli meg a gerenda minősítést :-) kellene 40*60-as, 25mm mély mélyedéseket csinálni a 80mm-res oldalon. A dolgot bonyolítja, hogy a kívánt mélyedés oldalai nem párhuzamosak a gerenda oldalaival, mert kb. 25 fokkal el van forgatva.
Így nézne ki a mélyedés felülnézetből a gerendában.



A rajz (ahogy látszik) Photoshopban készült, most már nincs erőm scannelni...

Én arra gondoltam, hogy ha már van felsőmaróm, akkor azzal kellene ezt megoldani. A legkisebb maróm 3mm átmérőjű, ezzel a sarkokat majdnem derékszögűre lehet alakítani, legfeljebb a végén szikével korrigálom.
De hogy kellene többi részt kimarni? Nekem csak egy ötletem van: deszkákból összeállítani egy keretet (hogy mekkorát, azt számolással+próbálgatással lehetne meghatározni), ezt a keretet valahogy sablonként erősen rögzíteni a gerendán, és a kereten belül nyomulni a maróval. 16mm-res a legnagyobb maróm, ha ezzel megyek körbe a keret mentén, akkor középen marad egy 8x28-as kis sziget. Ezt esetleg forstner fúróval lehetne kifaragni.

A sarkoknál így is gond lesz, mert ezzel a módszerrel egy 8mm sugarú lekerekítés lesz, amit nagyon messze áll a kívánt derékszögtől. Ha meg itt vetném be a 3-as marót akkor ahhoz a keretet is át kellene alakítani.

Ja, igen: összesen 14 ilyen (egyforma) mélyedésről van szó. Szóval nem csak egy darabot kell kiszenvedni.

GPF Creative Commons License 2004.11.14 0 0 995

Kell impregnáló alapozó is meg keményolaj is meg viasz is?

 

Hogy próbálod meg? Csak a középsőnek látszanak az elemei. Nincs levédve, ha Te találod ki az elemeket, akkor meg főleg nincs.

Előzmény: droti (994)
droti Creative Commons License 2004.11.14 0 0 994

GPF

az ajtókat is én csináltam.

a biopinról........

az impregnáló alapozóból elég sok kell, főleg ha puha száraz a fa. nem biztos, hogy megéri. bár könnyű használni. kellemes narancs illatú.

a keményolaj egy picit sűrűbb, kevésbé szívódik, pár perc múlva a felesleget én ronggyal letörülöm, mert különben sokáig ragad.

a fénye a selymestől picit fényesebb. szerintem keményfára jobban alkalmasak

pipec a játék. lehet hogy az eggyiket megpróbálom (ha nincs levédve....hi )

Előzmény: GPF (992)
mdk Creative Commons License 2004.11.14 0 0 993

Ezt csak alátámasztani tudom és még annyit hogy kemény lesz.

Ezzel szemben nem vízálló és nagyon büdös.

Előzmény: GPF (986)
GPF Creative Commons License 2004.11.14 0 0 992

Köszi, nézem.

Mik a tapasztalatok?

Előzmény: droti (989)
GPF Creative Commons License 2004.11.14 0 0 991

Köszi.

 

Van, amit én találok ki. Az elsőt nem, a másik kettőt igen.

Előzmény: mdk (990)
mdk Creative Commons License 2004.11.14 0 0 990

Igen rád gondoltam és ezekután, még biztosabban állíthatom.:))

Ugyesek ezek a "játékok" grt.

A logikáját te találod ki?

Előzmény: GPF (981)
droti Creative Commons License 2004.11.14 0 0 989

 

 

 

 

orange6.hu

 

 

droti Creative Commons License 2004.11.14 0 0 988
droti Creative Commons License 2004.11.14 0 0 987

GPF!

 

a biopin-t itt lehet beszerezni

 

GPF Creative Commons License 2004.11.14 0 0 986
Szerintem a nitrót azért használ a legtöbb asztalos, mert olcsó és nagyon gyorsan szárad. Nem tudom, van-e más előnye.
Előzmény: halaloszto (982)
GPF Creative Commons License 2004.11.14 0 0 985

Nem, "sajnos" nem bűvös kocka.

6 elemből álló összerakós. Jó nehéz, csak egy megoldása van.

 

Az elemek:

 

 

 

A másik kettő szerkezete érdekesebb, mert azok összekapcsolódó elemekből állnak. Nem esik szét, akár dobálni is lehet. Bár most fűtési szezonban egy kicsit kiszárad, ilyenkor lazább.

Előzmény: Erzsébeti (984)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.11.14 0 0 984

Gratula.

 

Csak azt ne mond, hogy a középső kép egy bűvös FAkockát ábrázol!:))

Ha tényleg az akkor érdekelne a forgatómechanika:)

 

Erzsébeti

Előzmény: GPF (981)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.11.14 0 0 983

Azért a nitro nem egy gyermekbarát lakk!!!

 

Én is szívesen használom, de alapból csakis alapozásra tehát a csiszolt felületet egyszer bekenem majd, zitlingel (szinlő pengével)  vagy 180-as vizespapírral megcsiszolom, majd mégegy réteg, és újból csiszi-csuszi, ezután még el tudom dönteni hogy milyen fedőlakk menjen rá... De ha kimondottan olyan fához kell ami gyerekek számára lesz (és ez inkább a kisdedeknek számít) akkor ezt a nitrózást el kell felejteni!!

 

Erzsébeti

Előzmény: halaloszto (982)
halaloszto Creative Commons License 2004.11.14 0 0 982

en ilyesmiket (egy asztalosmester tanacsara) nitrolakkal szoktam lakkozni.

 

eloszor egy hig reteg hogy kiszorosodjon, csiszolas. utanna egy-ket-harom reteg, kozben csiszolas. (foleg a megfolyasokat, stb). utoljara egy hig reteg vekonyan (szepen terul, nem folyik meg mert vekonyan). akar a legvegen is csiszolas. autofenyezos boltban, rendes festekboltban adnak 600-1200 meg meg durvabb vasznakat, azokkal akar a fenyes lakkor is megcsiszolhatod, nem fog latszani.

 

vajk

Előzmény: droti (966)
GPF Creative Commons License 2004.11.14 0 0 981

Pár új játékom:

 

 

 

 

GPF Creative Commons License 2004.11.14 0 0 980
Nagyon klassz a szekrényed! Az ajtókat is Te csináltad?
Előzmény: droti (977)
kivi Creative Commons License 2004.11.14 0 0 979
Értem. Hasonló a helyzet pár bútorral is. Van egy elég egyszerű (de nekem tetsző) Ikeás fenyőasztalom+székeim. Ezek sincsenek eredetileg felületkezelve. Ide mit javasoltok? Némileg nagyobb kiképzésnek van kitéve a bútor mint a lejjebb említett lambéria.
Előzmény: Erzsébeti (975)
GPF Creative Commons License 2004.11.14 0 0 978

Ha mdk rám gondolt, mint fajátékkészítő Mester, akkor hízik a májam.

Az igaz, hogy csináltam már párat, de inkább logikaikat. A Te ötleteidből úgy tűnik, hogy kisgyereknek akarod.

 

Mindenképpen olyan fát javasolok, ami nem szálkásodik és nem is puha. Szerintem a gőzölt bükk nagyon megfelel. Kemény, tükörsimára lehet csiszolni. Igaz, hogy nem olyan könnyű dolgozni vele, mint pl a tölggyel. De pl. a tölgy hasad. Még a juhart javasolnám, ha világos fa kell.

 

Ha szép simára van csiszolva a bükk, szerintem nem is kell felületkezelni.

 

Az auro-nak vannak (szép pénzért) vizes és teljesen természetes olajai, viaszai, azokat direkt gyerekjátékokra, meg kajához is ajánlják.

 

www.auro.hu

 

Leírod, hogy hogyan lakkozol? Illetve előtte és közben hogyan csiszolsz? Lehet, hogy ott a hiba.

 

A Tikkurilla lakkjai is elég drágák, de gyönyörűen terülnek még ecsettel kenve is. Mindenféle fényességben van.

 

Mik a tapasztalataid a biopin-ről? Sárgít? Nehéz vele dolgozni? Mennyibe kerül? Hol lehet kapni?

Előzmény: droti (976)
droti Creative Commons License 2004.11.14 0 0 977

na itt van!

 

 

polc
droti Creative Commons License 2004.11.14 0 0 976

szuszetti!

köszi a tanácsot . megpróbálom lakkhengerrel.

a játékoknál viaszra gondoltam. használtam már párszor a biopin-t.

a keményolaja hasonló a lakkhoz, és" ehető".

 

mdk!

ki a játékmester? 

 

egyébként ma ezt csináltam.

 

 

Erzsébeti Creative Commons License 2004.11.14 0 0 975

Hali!

 

azt csak te hiszed, hogy nem sötétadett, pedig a valóság az, hogy igen:)

Szerintem lakkozd le valami selyemfényűvel, vagy matt lakkal. Az ágy mellett van terhelése... legalábbis koszolódása. Max akkor nincs, ha nem használjátok az ágyet:)

 

Erzsáébeti

Előzmény: kivi (957)
mdk Creative Commons License 2004.11.14 0 0 974
Van itt egy fajáték készítő Mester, majd jön azt elmond mindent amire kiváncsi vagy.
Előzmény: droti (970)
kivi Creative Commons License 2004.11.13 0 0 973
A (957)-es hozzászólásom 2. bekezdéséről mit gondoltok?
szuszetti Creative Commons License 2004.11.13 0 0 972

Droti!

Nekem eddig a lakkhengerrel sikerült a legszebben lakkozni, de ez nyilván nem mérvadó:)))

A gyerekjátékot kezelni is fogod? Ha igen, mivel?

Olyan lakkot keresek, ami "ehető", azaz nem tartalmaz káros anyagokat. Festékben találtam a Picúr-márkát, de lakkban nem.

Nincsen valami tippetek?

Élelmiszer tárolására is alkalmas tárgyakat szeretnék lakkozni....

 

Nagyon kösz a politúrozással kapcsolatos írásokat:)

Maradok a Prontónál! :-)

 

 

droti Creative Commons License 2004.11.13 0 0 971

esetleg van valakinek rajza ilyenekről?

vagy link.

droti Creative Commons License 2004.11.13 0 0 970

igen , ezt már tapasztaltam én is .

újabban laponként (szétszedve) csinálom a lakkozást, így minden lapot vízszintesen le tudok fektetni, a végén pedig összecsapolom.

fajátékok készítéséhez melyik fa lenne a legalkalmasabb. bükk?, tölgy?, esetleg fenyő?, van valakinek tapasztalata?

elsősorban kis méretekre gondolok( autó, repülő, figurák, kockák

ki csinál ilyet s milyen géppel?

Erzsébeti Creative Commons License 2004.11.13 0 0 969

Szerintem próbáld meg úgy kenni ecsettel, hogy sok réteget vigyél fel, de hígat! Persze minden réteg után tartsd be a száradási időt, és ha lehet akkor vízszintesen kenjed (így terül a legjobban a lakk), és így nem is tud "lefolyni".

 

Erzsébeti

Előzmény: droti (968)
droti Creative Commons License 2004.11.13 0 0 968

szerinted milyen lakkal lehetne a legegyszerűbben  célhoz érni?

nitro?- vizes?-  netalán parkettalakk?

a kompresszort   csak nagyobb méretekben szeretném használni. egy kis polchoz szerintem pocsékolás. ecsettel viszont nem olyan szép.

próbáltam viaszt is használni. ez viszont gyakorlatilag "nem hagy réteget" igy baromira finomra kell csiszolni a fát mert a legkisebbb hiba is csúnya.

nekem az a tapasztalatom hogy a lúcfenyőt -főleg ha nagyon száraz- elég rosszul viszi a felsőmaró. könnyen szálkásodik, és nem igazán szép a mart felület. ezután csiszolni viszont szinte lehetetlen amatőr eszközökkel.

a marókéseim pedig nem rosszak ( CMT, Freud, Dimar)

Előzmény: Erzsébeti (967)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.11.13 0 0 967

pedig ez így megy másnak is:))

Persze ha fújod akkor arra figyelj, hogy merre áll a fúvóka:)

szerintem a lakk anyagában keresd a megoldást.

 

Erzsébeti

Előzmény: droti (966)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!