Keresés

Részletes keresés

halaloszto Creative Commons License 2004.02.07 0 0 146
Ez a doboz, amit utoljara csinaltam. A digitalis fenykepezes es szinvisszaadas temara meg gyurnom kell.

Ja, es nem tudja valaki, hogy kellett volna a zsanerokat ugy felrakni, hogy ne egy fel fokkal melle csukodjon?







Törölt nick Creative Commons License 2004.02.06 0 0 145
Agyaltam ezen a marón is. Lehet, hogy el kéne halasztani a döntést, és most rferi-re hallagatva venni egy olcsó marót (Ferm vagy maximum B&D), és ha beválik jó, ha nem, akkor majd később venni másikat.

Mivel még nem használtam ilyen jószágot, nem igazán tudom megítélni, hogy a különböző tartozékok és funkciók közül melyek igazán fontosak. Ezért szeretném megkérni azokat, akik már régóta használnak marót, mondják el, hogy mik a legfontosabb szempontok a kiválasztásnál, mely tulajdonságokat használják a leggyakrabban (pl. párhuzamvezető, másológyűrű, külön finombeállító, revolveres mélységütköző, talpból kivehető, hanyatt szerelhető, teljesítmény több, mint X W, bemerülési mélység nagyobb, mint X cm, stb.)

Törölt nick Creative Commons License 2004.02.06 0 0 144
Köszönöm az ötleteket, most már a bőség zavarával küzdök. :-) Az L-profilléc jó ötlet, de illene azért nekem kimarni azt a hornyot, nem? :-)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.06 0 0 143
igen, igazad van!:)

Tudod én egy aktív asztalos vagyok, saját műhellyel, és így megvannak azok a korlátaim, hogy nem nagyon tudok barkácsoló ember szemszögéből nézni:))
Nekem egyből az ugrik be ilyen kérdéskor, hogy én falcolom ki a lécet. Tényleg nem is jutott az eszembe a "pipaléc" vásárlás!:))

Erzsébeti

Előzmény: PETYUS (141)
PETYUS Creative Commons License 2004.02.06 0 0 142
... de a sarkait mégis inkább összefogaznám fecskefarkosra.
Előzmény: PETYUS (141)
PETYUS Creative Commons License 2004.02.06 0 0 141
Lehet kapni L profilú léceket is. Ezeket gérbevágva, a rétegelt lemezt beleragasztva szerintem megmaradna egy darabig.
Előzmény: Erzsébeti (140)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.06 0 0 140
Hali!

Ha szépet is akarsz, meg tartósat is akkor a lécvastagságot sajna meg kell emelni!
1cm vastag lécbe nem lehet "erős" ollóscsapot kreálni. Ezt még nehezíti az is, hogy ha szépet akarsz akkor minimum be kell falcolni a léc anyagába a lemez vastagságának megfelelő méretben.
ha ez a lécvastagság 1 cm akkor ki lehet számolni, hogy mennyi anyag marad...
Ha a benúnolást választod akkor szintén a léc vastagság játszik be...
Szal: kevés a léc vastagsága.

Erzsébeti

Előzmény: Törölt nick (138)
PETYUS Creative Commons License 2004.02.06 0 0 139
Szerintem hornyold be ha van mivel, és ragaszd be polivinilacetáttal, az nem fog szétjönni annyi mozgástól amennyire egy ekkora valami képes. A rétegelt lemez nem sokat megy össze, mert hosszában és keresztben is van neki száliránya.
Előzmény: Törölt nick (138)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.06 0 0 138
És ha szépet is szeretnék? :-)
Előzmény: Erzsébeti (137)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.06 0 0 137
Ez attól függ, hogy szépnek is kell e lennie, vagy elég ha műszakilag stabil lesz...
Ha a desing nem annyira fontos akkor a keret aljára rakd (vagy a tetejére) a lemezt, akár csavarozhatod is! De mindenképpen a teljes keretfelületen ragszd össze a keretet a lemezzel!
Ha úgy ítéled meg, hopgy gyengus lesz akkor emeld meg a lemez méretét 5 mm-ről, akár 6-ra vagy 8-ra.

Erzsébeti

Előzmény: Törölt nick (132)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.06 0 0 136
Nem hülyeség az ötlet, amit írsz. Tovább is lehetne fejleszteni fésűs hornyolássá, ha valakinek van türelme megcsinálni. :-)
Előzmény: halaloszto (135)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.06 0 0 135
A kozben reszben megtalalt szakirodalmat atbongeszve:

1. horony, a hosszu oldal kozepen ketoldalt megragasztva, vagy pici szeggel megtuzve. igy mozogni is tud, ha akar, meg ha behajlik a terheles alatt, az oldalat is huzza magaval, nem esik ki.

2. vicces, sajat otlet, tehat meg soha nem volt kiprobalva:

a retegeltlemez feneket kis pazarlassal olyanra vagjuk, hogy az oldalai kozepen egy-egy 2-3cm-es, (keretvastagsag-horonymelyseg) szelessegu kiallo bizbasz legyen rajta. emiatt nem megy majd bele a horonyba, ezert a megfelelo helyen a hornyot furoval, maroval, vesovel (kinek mi van) ugy kimelyitjuk, hogy at is lyukad. Ezutan osszerak, kivul sikbacsiszol, izles szerint a "ful"et atszegel, atfur megcsapol, ugyhagy.

vajk

Előzmény: Törölt nick (132)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.06 0 0 134
egyet kihagytam: ha lehet, akkor kemenyfa!
mondjuk bukk.

(bazi elvezem a korfureszt, hogy szerzek mondjuk maradek gozolt bukk parkettat, es tok szep dolgokat lehet belole csinalni.)

vajk

Előzmény: judik (128)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.06 0 0 133
Szia!

A kontar hozzaszol:
1. 10x20mm lec, vagy inkapp 15x20
2. en nem vagnam 45fokba, hanem a rovidek a hosszuk koze, kis figyelemmel 6mm koldokcsapot be lehet tenni. ha nem akarsz szorakozni a celzassal, akkor osszerak, leszorit, kivulrol befur, csapot bedug, levag, sikbacsiszol.
3. jo ragaszto, preciz illesztes. a csap akar lehet 3mm hurkapalca is, a szerepe hogy a ragasztasnal amikor szoritozod ne csusszanak szet a dolgok.
4. csiszolas
5. csiszolas
6. lakk, csiszolas, lakk

Előzmény: judik (128)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.06 0 0 132
Nekem is lenne gondom. Szeretnék csinálni egy tálcát. Kb 35x50 centis, 1 centi vastag léckeretben 5 mm-es rétegelt lemez. Azt nem tudom eldönteni, hogy a rétegelt lemezt hogyan erősítsem a keretbe.

- alulról ráragasztva: elbír a ragasztás 5-6 kilót?
- a keret közé ragasztva: a kérdés ugyanaz
- vagy érdemes a biztonság kedvéért horonyba tenni. Ha igen, akkor megint csak ott a kérdés, hogy nem javasolt beragasztani, de mi van, ha a rétegelt lemez összemegy annyira, hogy terheléskor kiugrik a horonyból?

Milyen technikát javasolnátok? (Vagy ezek közül, vagy bármi más ötletet szívesen fogadok.)

PETYUS Creative Commons License 2004.02.06 0 0 131
>10*10 mm-es lécekből kell csinálnom goblein hímző kereteket.

Keveslem azt a keresztmetszetet. Szerintem be fog görbülni.

Előzmény: judik (128)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.06 0 0 130
Üdv körünkben!

Nem tudom, hogy milyen erőt kell egy ilyen keretnek kibírnia, de a minimum az lenne, hogy 45 fokban illeszd össze. Mivel van gérvágód, ez nem is olyan nagy gond. Aztán faragasztó és erős összepréselés sarokszorítóval.

Azt nem tudom, hogy ilyen pici tiplit lehet-e kapni, de pl. keményfa fogpiszkálókból lehetne kis csapokat csinálni. Ha a 45 fokba vágott lécvégbe óvatosan befúrsz kettőt, szerintem elég erős lesz.

Előzmény: judik (128)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.06 0 1 129
Félig elkészült a műhely. De hogy milyen görbe munkalapot adtak... Csónakázni lehetne benne.
judik Creative Commons License 2004.02.06 0 0 128
Sziasztok!

Én egy "mezei" hobbiasztalos vagyok, egyenlőre cipősszekrényeket csináltam. De majd tervbe vannak komolyabb munkák is.

Ezekkel a szerszámokkal dolgozom:
Metabo BST 9.6V aksis fúró-csavarozó
Metabo STE 105 Plus dekopírfűrész
B&D 550 W-os (ütve)fúró
lamellázógép
kézi gérvágó
B&D hordozható munkapad
4db 1500mm-es Elzett pillanatszorító
köldökcsap sablon
fúrók, csavarok,
gumikalapács, fogó, csavarhúzó stb.

Egy apróságban vagyok most tanácstalan: 10*10 mm-es lécekből kell csinálnom goblein hímző kereteket mindenféle méretekben! Ti hogy csinálnátok meg?
Én eddig túlbonyolítva belülről csavaroztam össze a léceket egy derékszögű vasalattal, ami erős lett, csak nem illeszkedett pontosan és sok bohockodás is van vele.
Tudom, a csapolás lenne a megoldás (nekem erre nem állt még rá a kezem), de ha esetleg van más 5letetek, akkor írjatok.
A lényeg, hogy erős legyen a keret!

Üdv

J.

Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.05 0 0 127
Alapvetőleg nekem egy asztalimarógépem van, amit függőleges tengelyű asztalimarónak is aposztrofálnak. De használok kézi felsőmarót is.
Márkája Holz-Her. Ők sem gyártanaqk már gépet, őket is lenyelte valaki.. Talán a Bosch?

Erzsébeti

Előzmény: Törölt nick (126)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.05 0 0 126
Te milyen maró(ka)t használsz?
Előzmény: Erzsébeti (124)
PETYUS Creative Commons License 2004.02.05 0 0 125
Mit kell tudni az Einhell olcsó cuccairól?
Most láttam egy szerszámosbolt kirakatában 13 rongyért egy bőröndöt, amiben volt egy beszúrófűrész, egy kézi fúrógép (kicsit ütve is), egy rezgőcsiszoló és egy 115mm-es flex. (Mondjuk nekem ez utóbbi helyett jobban kellene egy gyalu vagy egy horonymaró, de ez van.) Mit gondoltok, használható szerszámok lehetnek ezek? Az ára nem tűnik soknak.
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.05 0 0 124
Hali!

Nagy valószínűségileg:) igazuk van az EDISON-ban.
Én ismerem őket (pesti bolt), és több éves viszonylatban mondhatom, hogy korrektek.

A kínai dolgokkal kapcsolatban:
Én egyetlen szerszámgépet használok ami kínai, és azb az akumlátoros csavarbehajtó. Igaz, hogy évente nekem elfogy, de olyan verhetetlen áron adják, hogy még így is megéri!
Én ipari szinten használom a szerszámokat, és így nekem nagyon nem éri meg akármit vásárolni...
A Bosch sok mindeben tényleg gagyibb mint a konkurenciái...
Alapigazság az, hogy gyak minden ismertebb gépgyártónak vannak sikerdarabjai...
Pl a Bosch-nak a dekopírfűrész (kék), míg a legrosszabb Bosch cucc a szalagcsiszolójuk, gyak semmire sem jó, egyszinten van a kínai kacatokkal.

Egy kínai elrettentő példa:
Egyik kolegám vett egy kínai dekopírfűrészt, mikor ezek a cuccok megjelentek magyarországon. Nem lehetett kihagyni: 3200 Ft volt akkor áfásan.
Naszóval a gép írd és mond 5 fm vágás után úgy szétment, hogy minden mehanikai hajtórésze tönkrement... bevittem egy szervízbe, hátha...
Na, hát nem...

Azt az ajánlatot kaptam, hogy vigyem vissza a gyáriu szervizébe (végülis bolti áru).
Kiszámoltuk, hogy a szervizútja 2X pont annyi lenne mint a gép volt magában... szal most itt rohad vaélahol a műhelyben...
Egyébként a Skil is Bosch ma már...
kb 2 éve megvette a Bosch, és minden jóravaló Skil cuccot kiradírozott a repertoárból...
Nagyon odafigyelnek a kedves multik, hogy egy gép mikorra menjen tönkre... amelyik túl sokat bír ki azt szépen kivonják a termékpalettából:((

Erzsébeti

Előzmény: Törölt nick (120)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.05 0 0 123
Én is azt olvastam több helyen, hogy ne ragasszuk be, hadd mozogjon. Ha túl precízre sikerült és megdagad, szétnyomhatja a keretet.
Előzmény: Erzsébeti (122)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.05 0 0 122
Hali Mindenki!

Most találtalak meg titeket, és gondolom elkélne egy kis asztalos segítség!:)

Nem biztos, hogy jól olvastam, de megpróbálok erre a keretben lévő betétlemez dologhoz hozzászólni.

Szal.: az asztalosok ha csinálnak egy keretet akkor sosem ragasztják be a betét(fiullun v, fülung) lemezt, ugyanis ha fixen körberagasztva kerül a keretbe akkor nagy esély van rá, hogy az egész elvetemedik. Ez hatványozottan igaz, ha bizonyos méret fölé kerül a keret mérete!
Az asztalosok is be szokták rögzíteni, de csak kivételes esetekben, de akkor is csak potszerűen.

Erzsébeti

Előzmény: halaloszto (90)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.05 0 0 121
Sokáig válogattam én is marót, aztán maradtam a DeWaltnál. Kár hogy nálunk csak 8 milis bitre árulják, egy másik kontinensen 12,7 milis a legnagyobb befogó hozzá. Nagyon jó a beépített elszívója, precíz, stabil fordszámú eszköz, még a bőségben szenvedő usában is első helyen van évek óta.
Olcsóbban szerintem bármi megteszi, Ferm, B&D is kapható középkategóriás teljesítményre.
Egyébként szerintem 3 maró volna praktikus, egy a kis munkákra (szélezés, gravírozás), egy közép a munkák nagy részére (csapozás, miegyéb) egy pedig asztalba, 12 milis szerszámmal már mindent meg lehet csinálni, de kézben kemény játék 1800 Watt. Az asztalom készül, asszem a 625öt veszem meg bele, szintén etalon.
Az Edisonnál egész jó leértékelés van egyébként, 49+áfáért a 621 nagyon jó vétel.
Érdekes, hogy EUban fix marók nem léteznek, pedig sokat kerestem asztalba.
Előzmény: Törölt nick (120)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.05 0 0 120
Elkocogtam ma az Edisonba kicsit körbekérdezni a Bosch felsőmarót. Majdnem kidobtak. :-) Hogy mit akarok én azzal a kínai sz@rral, csak Pesten lehet javítani, legalább másfél hét, és higgyem el, hogy többet lesz szervizben mint nálam. Drága, csak 600W-os, stb, stb.

Magamhoz térve, feltettem a kérdést, mit ajánl? Makita, aztán valami OFE nevű svájci cuccot mutatott. Érdekes, hogy az általam a gagyi kategóriába sorolt Skilt is jobb minőségűnek mondta a Boschnál. Sőt még valami ismeretlen nevű bolgár marót is.

Úgyhogy most visszavonulok és feldolgozom élményeimet. :-)

rferi Creative Commons License 2004.02.04 0 0 119
Ez már passz.Egy asztalosipari kiállításon beszéltem egy csókával, vagy 8 éve.Akkor mondta.Szvsz ha sokat akarsz festeni, vagy fontos a szép küllem akkor használd ezeket, és telefonálj rájuk.Multkor mikor odamentünk, nagyon készségesen segítettek.Azért jók ezek, mert nem döglesz bele a szagba.
Előzmény: Törölt nick (118)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.04 0 0 118
Háát, a vezető elég kemény dolognak látszik. Lehet, hogy edzett acél...

Melyik festék az? Van vagy tízféle ami jó fára, de konkrétan egyiknél sem említik az MDF-et.

Előzmény: rferi (117)
rferi Creative Commons License 2004.02.04 0 0 117
Nem nem nem!
Éppenhogy fordítva!
A vezetőt fúrd át egy tizeddel nagyobbal, és akkor a rendes méretű fúró nem szorul benne.
Ha a tipli nagyon szorul a fában, akkor két tized a vasnak, és egy tizeddel nagyobb a fának.

Lehet festeni, de a tikkurilának direkte van ehhez való komplett vizesbázisú rendszere, amit a konyhások is használnak a festett ajtókhoz.
www.tikkurila.hu

Előzmény: Törölt nick (115)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!