Keresés

Részletes keresés

Tvnet_Sanya Creative Commons License 2004.12.04 0 0 1100
Ez a "piskótás" megoldás nem rosz csak kell hozzá valami hozzáértőbb kolléga is! A köldökcsapnál 1000* jobb és a végeredmény is sokkal pontosabb. :)
Előzmény: Garp szerint (1099)
Garp szerint Creative Commons License 2004.12.04 0 0 1099
Ezt szerintem sem kell csapolni. Ha tényleg jól illeszkedő felületet tudsz csinálni és a ragasztózás után jó erősen össze tudod szorítani, akkor elég jó lesz, nem fog szétmenni. Persze ha az anyag vékonyabb lenne, akkor mondanám, hogy azért, hogy jól együtt mozogjanak a terhelés alatt, esetleg nútold össze, vagy psikótával csináld meg, de 3 cm vastag anyag elég merev tud lenni.
Előzmény: Gorcsev (1094)
Tvnet_Sanya Creative Commons License 2004.12.04 0 0 1098
Ezután jön a következő és egyben áthidalhatatlan probléma: Nincsen otthon pneumatikus befogóberendezéssel bíró oszlopfúró, amely garantálhatná hogy mindkét darabba ugyanoda kerüljön a lyuk, pontosabban az párhuzamosan legyen ugyanazon a helyen megfúrva. Ha már egy kicsit is félremegy akkor lehet faragni azt a rohadt köldökcsapot és ha az egy kicsit is lötyög akkor már olyan mint a halottnak a csók. Szal csak lámaság ezzel vesződni házi körülmények között. :)
Előzmény: kivi (1096)
Tvnet_Sanya Creative Commons License 2004.12.04 0 0 1097

"Nem az anyag repedt, hanem a régi ragasztás engedett el. Azt a trutyit majd leszedem róla, világos."

 

Az kurv*kevés. Két egymással szemben lévő teljesen sík felületet kell képezni. Akkor jó a ragasztás ha úgy összeszorítod, hogy recseg. A ragasztóanyag időbeli tartósságát az a körülmény határozza meg, hogy:
1. Mekkora a ragasztott felület és a várható terhelés aránya

2. Mennyire kevéssé érintkezik a ragasztó a levegővel és a fénnyel

 

Lépcsőelem esetében szükségtelen vacakolni holmi idegencsappal. Tudnál linkelni képet a problémádról? :)

Előzmény: Gorcsev (1094)
kivi Creative Commons License 2004.12.04 0 0 1096
Létezik egy olyan "eszköz" ami pont erre való. Egy kb.10mm hosszú, 8mm átmérőjú kis csap, aminek az egyik vége kúpos és tű hegyes. Az egyik deszkában kifúrod a lyukakat, berakod ezt az átjelölő eszközt, és a másik deszkát pontosan melléilleszted, és összeütöd. Tökéletesen átjelöli a furat közzépontját a másik darabra.
Előzmény: Tvnet_Sanya (1095)
Tvnet_Sanya Creative Commons License 2004.12.04 0 0 1095
Ez jól hangzik, de hogyan fogod megtartani a párhuzamot a két anyag lapjai között átjelöléskor. És ha mondjuk ez valamiféle csoda folytán mégis sikerül, akkor hogyan tudod olyan nagy pontossággal az átjelöléseket megfúrni, hogy az összeragasztást követően a lapok felületének síkja szintben kicsit se álljon el egymástól? ;)  
Előzmény: Gorcsev (1093)
Gorcsev Creative Commons License 2004.12.04 0 0 1094
Nédd má', a Sanya :))
Nem az anyag repedt, hanem a régi ragasztás engedett el. Azt a trutyit majd leszedem róla, világos.

Csapot mér' nem javaslod? (Van itthon 8-as meg 10-es, szálban.)

"diszperziós ragasztót ajánlanék"
OK.

"Van egy jó asztalos ismerősöm...:)))"
Nekem is. De abba' nincs semmi érdekes :)))))
Előzmény: Tvnet_Sanya (1092)
Gorcsev Creative Commons License 2004.12.04 0 0 1093
Aha, jó. Ezt amúgy közben kitaláltam: beleütök 1 kis szöget, lecsípem a fejét és összeszorítom a "feleket". Végülis ugyanaz kb :))
Előzmény: PETYUS (1091)
Tvnet_Sanya Creative Commons License 2004.12.04 0 0 1092

"-hogyan lehet a szemben lévő felületeken precízen följelölni/fölfúrni a csapok helyét;

Ha az enyvezés mentén repedt le, akkor először két teljesen sík felületet kellene létrehozni (gyalulás a legjobb). Fontos hogy valamiféle keményfa darabot illesszél a pofák alá azért hogy ne sérüljék a lépcső éleinek felülete.  Fokozottan kell ügyelni a két anyag  elcsúszásának veszélyeire. Ezt további 4 db szorítóval és 4 db stafnival elkerüéheted. Ha anyagában repedt szálirányban (feszültség, hirtelenszáradás miatt) és még nem trutyiztad össze semmivel a két felületet, akkor is csak enyv és asztalos-szorító.

 

"-mekkora csap a praktikus: több kisebb vagy inkább vastagabbak; milyen anyagból (vmi bútortiplim van, de az ölég gyöngécskének tűnik);"

 

Ha köldökcsapot akarsz mindenáron használni, akkor ezt készen méretrevágva megkapod azokban a boltokban, ahol szerelvényeket lehet vásárolni, de én ezt nemigen ajánlom erre az esetre.

 
"-kell-e ragasztani, ha igen, mit/hol vegyek;"

Mindenképpen diszperziós ragasztót ajánlanék. Viszonylag gyors és igen hatékony.

 

"-meg bármi jó trükk, ami eszetekbe jut :))"

 

Van egy jó asztalos ismerősöm...:)))

Előzmény: Gorcsev (1088)
PETYUS Creative Commons License 2004.12.04 0 0 1091
Létezik egy furat-átjelölő szerszám, nem tudom az igazi nevét, de szerszámosboltokban lehet kapni. Egy pici fémhenger, egyik végén egy peremmel és egy szúróheggyel.
Előzmény: Gorcsev (1088)
PETYUS Creative Commons License 2004.12.04 0 0 1090
Igen, a lenolaj önmagában megköt.
Előzmény: GPF (1084)
Gorcsev Creative Commons License 2004.12.04 0 0 1089
Ps: a lapok 30 mm vastagok.
Előzmény: Garp szerint (1063)
Gorcsev Creative Commons License 2004.12.04 0 0 1088
Hi!
Kicsit off:
Ezeknek a kutyáknak szerintem nem nagyon kell teljesen zárt ajtó. Az a lényeg, hogy száraz és szélvédett legyen a helyük, az meg adott, ahogy nézem. Ha lezárod, egyrészt töksötét lesz, amit nem szeretnek (ők se), másrészt nem fog szellőzni. Pillanatok alatt telelehelik. Biztos feltűnt mr a kocsiban, milyen párát tudnak csinálni...

Idevágó kérdés: van 1 falépcsőnk, mármint vasvázon fa lapok. Namost már 2 lap elrepedt. Vagyis elengedett a ragasztás, ha jól nézem. (3-3 "csíkból" vannak összeragasztva.) Hogyan lehetne ezeket rendesen megreparálni? Arra gondoltam, hogy össze kellene csapolni+ragasztani. A konkrét kérdések:
-hogyan lehet a szemben lévő felületeken precízen följelölni/fölfúrni a csapok helyét;
-mekkora csap a praktikus: több kisebb vagy inkább vastagabbak; milyen anyagból (vmi bútortiplim van, de az ölég gyöngécskének tűnik);
-kell-e ragasztani, ha igen, mit/hol vegyek;
-meg bármi jó trükk, ami eszetekbe jut :))
Előzmény: Garp szerint (1063)
tamás69 Creative Commons License 2004.12.04 0 0 1087
A másik végét toldjad, én is igy b..tam el, a mosogató miatt anyira kicsi a ragasztott-csapot felület, hogy semmit nem tart, nagyon macerás az illesztés, és  egy évig bírta, aztán a víz hatására elkezdett mozogni, dagadni... pedig igen rendes ragasztómennyiség is volt.
Előzmény: Soká (1074)
Garp szerint Creative Commons License 2004.12.03 0 0 1086
Ez tényleg szép lett!
Előzmény: GPF (1085)
GPF Creative Commons License 2004.12.03 0 0 1085

Nem igazán jó a kép, de a bal oldalon egy kezeletlen, a jobb oldalon pedig egy olajozott, viaszozott darab látszik:

 

 

GPF Creative Commons License 2004.12.03 0 0 1084

De a lenolaj az csak úgy önmagában megköt? Nem lesz állandóan olajos a tapintása? Ez engem is érdekelne.

Ezekben a felületkezelő olajokban van valami kötést előidéző, segítő szer.

Előzmény: PETYUS (1083)
PETYUS Creative Commons License 2004.12.03 0 0 1083
Patikában lehet kapni nagyon tiszta lenolajat.
Előzmény: rferi (1081)
GPF Creative Commons License 2004.12.03 0 0 1082

A www.auro.hu oldalon elég részletes info van ezekről a cuccokról. A Boronkai-s udvarban van az Euroll, ami festőkellékeket árul, náluk lehet kapni Auro termékeket, de nem mindent, de amit nem, azt is meghozzák pár nap alatt. Nekem még nem sikerült olyankor odamennem, amikor van ott hozzáértő, pedig állítólag az egyikük ki van képezve. Úgyhogy készülj fel előtte.

 

Ha jól emlékszem, minden Auro-s termék alkalmas gyerekjátékok kezelésére is és mintha élelmiszerrel való érintkezére is. Az oldószerük a narancslégyártás mellékterméke, gondolom a narancs héjából készül.

 

Vannak vizes olajok és viaszok is, azokat szerintem meg is lehet enni, de nem ilyen szép. (Csak egyfajta vizes olajat próbáltam. Viszont az abszolut nem sötétített.)

 

Vannak oldószerszegény olajok is, de azokat nehéz házilagosan felhordani.

 

Ha megnézed az oldalt, én a 121-es olajat és a 171-es viaszt használtam.

 

Én féltem belevágni, nekem is ez volt az első, de nagyon meg vagyok elégedve. Hogy lakkozni nem tudok ilyen szépen, az tuti.

Előzmény: rferi (1080)
rferi Creative Commons License 2004.12.03 0 0 1081

És még egy kérdést is feltennék:

Akarok csinálni fatálakat, amiről ennénk.

Milyen olajjal lehet ezt beitatni?

A prosztó lenolaj nekem nem tűnik elég tisztánka, és ráadásul baromi büdös is.

rferi Creative Commons License 2004.12.03 0 0 1080

Köszönjük a részletes beszámolót.

Én még soha nem olajoztam ilyen olajjal és nem  is viaszoltam.

Még annyit elmondanál, hol vetted a hozzávalókat? Számomra teljesen ismeretlen dolgok ezek.

Előzmény: GPF (1079)
GPF Creative Commons License 2004.12.03 0 0 1079

A hétvégén az új bükk konyhaszekrény-ajtókat kezeltem. Auro impregnáló, alapozó olajat és Auro keményviaszt használtam. Leírom a tapasztalataimat, mert  engem nagyon meggyőzött.

Az olajjal nagyon könnyű volt dolgozni, gyorsan beszívta a fa, ahol nem lett egyenletes oda még egy kicsit kentem. Arra kellett figyelni, hogy ne maradjanak olyan területek, ahol megáll az olaj, nem szívódik be. Ilyen részeken mégegyszer átmentem az ecsettel. Amikor az egyik oldal kész volt, azonnal meg lehetett fordítani és a másik oldalt is lehetett kenni. Nagyon szép volt látni, ahogy a világos olaj és az elég világos, kissé gőzölt bükk reagál egymásra. Elmélyültek a színek, az erezet jobban látható lett. Szerintem gyönyörű vörösesbarna színárnyalatot kaptam. Erős narancsillata volt, hiszen ennek az olajnak a narancsolaj az egyik fő összetevője. (Állítólag még jót is tesz a légúti betegségek ellen. Felért egy komolyabb inhalálással.)

Egy napi száradás után skótszivaccsal átdörzsölgettem. Ezt nem tudtam, mi. Olyasmi, mint egy sűrűn szött durva lap. Nem tömi el a por, ki lehet rázni. Különböző finomságokban lehet kapnni. Elötte sem volt érdes, de az átdörzsölgetés után tök sima lett.

Ezután jött a viaszolás. Ez egy fura dolog. Kis fémdobozban van a viasz. Nagyon sűrű, szinte szilárd. De egy erős pálcával felkevergetve szinte folyékony, híg paszta szerű lesz. Ici-picit egy rongyra téve bedörzsölgettem a fába. Ez elég sokáig tartott, de nem volt nehéz, simán lehet javítani, fény felé tartva jól látszik, hogy hol milyen a felület. Viszonylag könnyű volt a bemart, íves részekre is felvinni. 4 deci viaszt vettem, de kb fél deci fogyott el, szóval iszonyú kevés. (Lehetett volna 1 decit is venni, de azt hittem az nem lesz elég.) A keverőpálcáról letöröltem, ami ráragadt, azzal egy ajtót le lehetett viaszolni.

Pár óra múlva egy puha ronggyal, vagy fúrógépbe fogott polírkoronggal ki lehetett fényesíteni egy kicsit.

Másnap teljesen kemény lett, abszolút nincs tapadós, olvadós hatása.

 

Szóval szerintem gyönyörű lett, nem is volt annyira nehéz, mint gondoltam. Remélem működni is fog jól. 1 napot viaszoltam és 2 orát olajoztam.

 

Nem volt olcsó, bár nem tudom ponosan, mi az olcsó. 1 doboz olaj fogyott, az majdnem 5000 ft, abból egy csepp sem maradt. És kb fél deci viasz, az 5-600 ft.

Két oldalon avan olajozva, de csak egy oldalon viaszolva. Kb 13 nm olajozása és 6-7 nm viaszolása 6000 ezer volt. (Ahhoz képest persze marha olcsó, hogy az asztalos 1 nm-t csinált volna ennyiért kétkomponenses lakkal)

 

Szóval csak ajánlani tudom. Igazán nemes, természetes és szép felületet kaptam. 

Soká Creative Commons License 2004.12.02 0 0 1078

Köszi a válaszokat!

Majd meglátjuk mi sikeredik ki belőle. Lehet, hogy megtámogatom a dolgot egy kis acél merevítéssel.

rferi Creative Commons License 2004.12.01 0 0 1077

"a toldás helye fix, miután a teljes darab és egy másik pult leeső darabja adja ki a megfelelő méretet. "

 

Erre azt mondom, hogy cseréld meg a felet az egésszel, és pont nem ott kell toldani.

A mosogatónál semmiképpen ne toldjatok!

 

egyébként a toldáshoz használjatok "kekszet".

Vagyis lamellát.Három darabot  elég betenni, és kéne még két piskóta alakú bemarás is alulról, a piskóta fele-fele van az egyik ill. a másik pultba bemarva alulról.

Ebbe aztán kell egy  olyan szerelvény, amivel összehúzod a két pultot.

Az érintkező felületekre bőven ragasztó, vízszigetelésnek!

Előzmény: Soká (1074)
halaloszto Creative Commons License 2004.12.01 0 0 1076

Te tudod.

 

En csak azt akartam mondani, hogy

1. a feluleteket bazi erosen ossze kell fesziteni, ebbol a szempontbol a ragaszto mintha ott sem lenne. ha egy kicsit is megmozdul a cucc, mer mondjuk a ket szekreny teteje hangyafasznyit nincs sikban, nincs az a ragaszto ami ekkora feluleten kotve felemelne az egyik szekreny sarkat. ott biza res lesz.

 

 

 

2. ha a feluletek ossze vannak feszitve, es a laminat szepen merolegesen van vagva, a szelei is osszefekszenek, akkor tenyleg csak az kell, hogy amit kozeteszel az ne azzon ki, es a vagott feluletet impregnalja. nekem anno adtak hozza egy kis tubus speci ragasztot, lehet hogy ahol az osszehuzo vasalatot megkapod, ott van ilyen is. ahogy visszagondolok az a ragaszto valoszinuleg sima vizallo faragaszto volt.

 

 vajk

Előzmény: Soká (1074)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.11.30 0 0 1075

Jól semmivel...

 

Erzsébeti

Előzmény: Soká (1074)
Soká Creative Commons License 2004.11.30 0 0 1074

a toldás helye fix, miután a teljes darab és egy másik pult leeső darabja adja ki a megfelelő méretet. A stabilitással nem lesz gond, a pult nem a levegőben lóg, hiszen több szekrény vázára fekszik fel, ráadásul ez az illesztés közel van két szekrényfal találkozásához (azaz a mosogató egyik széléhez esik közel a toldás)

 

Kérdésemet feltehettem volna úgy is, hogy a munkalapon esett csúnya karcot mivel tudom begyógyítani, hogy megelőzzem az esetleges lepattogzást.

Előzmény: halaloszto (1073)
halaloszto Creative Commons License 2004.11.30 0 0 1073

En nagyon elgondolkoznek azon, hogy ne toldjam-e megis valahol a kozepen.

 

A mosogatonal nem a viz lesz a gond, hanem hogy minimalis az illeszkedo felulet, es nem lesz merev. Mozogni fog, mert nem lesz ami osszetartsa. Es a mosogato miatt nem lesz helyed sem megerositeni.

 

Van speci csavar (munkalaposszehuzatocsavar), amit alulrol egy speci kereszt alaku bemarasba kell tenni, es az jo erosen osszehuzza a dolgot. A ragasztonak inkabb vizzaras/tomites szerepe van.

 

vajk

Előzmény: Soká (1071)
Soká Creative Commons License 2004.11.30 0 0 1072
pontosabban 40mm körüli a forgácslap, de ennekegyébként nincs jelentősége.
Előzmény: Soká (1071)
Soká Creative Commons License 2004.11.30 0 0 1071

Megint kérdeznék.

Egyik rokonomnak segítek konyhabútor ügyben. Adott egy igen hosszú IKEA konyhapult (30mm-es forgácslap szürkés müa. laminált borítással.) Toldani kell, és a kérdésem az, hogy az illesztés vonalát hogyan lehetne a legszakszerűbben eltüntetni és (víz)ellenállóvá tenni. Az éleket felsőmaróval illesztem tehát a hézag minimális lesz, tipli+főzés-vízálló ragasztó, de lehet-e még valami egyébbel megfejelni? Lényeg az, hogy síkban maradjon a dolog. A toldás éppen ott lesz ahol a mosogató besűllyed, kényes hely víz szempontjából, ua. itt csak pár centin látszik az illesztés vonala.

Köszönöm!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!