Keresés

Részletes keresés

carterdoki Creative Commons License 2004.02.25 0 0 228
Üdv Mindenkinek!

Örülök,hogy rátaláltam a topikra,remélem hosszú életű lesz!

Magam is kísérletezgetek kisebb dolgok elkészítésével,"igazi" műhely hiányában inkább csak a bútorlapig jutok el (hát asztalos az ilyen?),kérdezni viszont tudok...-:)))

Néhány hónapja a barkácsáruházakban megjelent kb.20000 Ft-os nagyságrenben hobbikategóriájú lapostiplimaró.Ha valakinek van ilyen,kérem ossza meg tapasztalatait,hátha mást is érdekel.

Másik kérdésem:tud valaki segíteni 3 dimenziós,elsősorban konyatervező szoftver tekintetében?

Előre is köszönöm és jó munkát mindenkinek.

rferi Creative Commons License 2004.02.25 0 0 227
Szia szuszetti!

Ha budapesti vagy, akkor ne egy óráshoz menj szerkezetért, hanem az Üllői út eléjénél, (pontos házszámot nem tudok) menj be a Tempora boltba.
Jó nagy üzlet, az órások ellátó boltja.Ott válogathatsz a szerkezetek és mutatók között, és biztos lesz olyan, ami jó neked.Ráadásol olcsóbb is!
A bolt a jobb oldalon van, ha a Kálvin tértől indulsz (onnan közelebb), és max 200 méter onnan kábé.
-
Bond!
Hogy állsz az angolhoz?
Küldenék valamit.Mekkora a postafiókod?

Előzmény: szuszetti (225)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.25 0 0 226
Szia!

Nem írtad, hogy milyen vastag ez a gyökérdarab, de ha megvan 3-4 centi legalább egy óraszerkezetnyi darabon, akkor nem lesz gond.

Az én órám (http://beam.to/jbnd-007/Fotok/Barkacs/Faora) nyírfából készült, a falvastagság 5 mm lehet. Az a lényeg, hogy amikor marod ki a fészket az óraszerkezetnek, mindig legyen alátámasztva az előlap.

Először érdemes fúróval kifurkálni kb. 1 centis falvastagságig. Utána ezt a részt el lehet tisztázni vésővel, fúróba rakható csiszolókövekkel vagy akár marófejjel is. Utána fúrd ki a tengely lyukját, úgy könnyebben tudod ellenőrizni a maradék vastagságot. A végén már csak finomabb eszközökkel dolgozz. Én egy nagyobb horonymaró fejet használtam, amit picit megdöntve húzogattam az alján így egyszerre csak pártized milliméteres rétegeket szedtem le. Vésőt egyáltalán nem használtam, mert nem volt akkor még, de nagyon megkönnyítette volna a dolgomat.

Óraszerkezetet órásnál lehet venni, van többféle tengelyhosszú. (Láttam már márványlapos órát, amiben ugyanaz a mindenhol kapható óraszerkezet van, a márvány 1 centi vastag volt.) Készülj fel rá, hogy az órások elég kelletlenek lesznek, mert elveszed a munkájukat. :-) Lehet, hogy lesz olyan, aki kijelenti, hogy ő csak beépítéssel együtt adja el.

A www.conrad.hu -n is van óraszerkezet, még rádióvezérlésű vagy ingaórát is csinálhatsz. Mutatók és számkészletek is vannak, csak elég drágák és nincs róluk kép (nekem van katalógusom, ha esetleg érdekel, beszkennelem belőle a képeket). Keress rá az óramű és óramutató szavakra.

Ezt is érdemes megnézni: http://www.ezermester2000.hu/2001-4/faora.htm

Előzmény: szuszetti (225)
szuszetti Creative Commons License 2004.02.25 0 0 225
Kop-kop!
Sziasztok!

Lelkes olvasótok vagyok. Nem vagyok ugyan hobbiasztalos, de mivel nagyon szeretem a fát, egyre jobban megtanulom a famegmunkáló eszközök használatát is.
Most viszont elakadtam rendesen.
Szembejött velem egy csodálatos gyökérdarab. Barack a lelkem.
Gondoltam, jó lenne órának.
De hogyan?
Ha belesűllyesztem az óraszerkezetet, akkor félő, hogy a megmaradt vastagság egyszerűen kiesik, így nem csak egy furat lesz a tengely helyén, hanem egy odu:(( Az óraszerkezetek tengelye nem valami hosszú, így a falvastagságot is nagyon vékonyra kellene vennem.
Ti hogyan látnátok neki?

Köszi
Szuszetti

halaloszto Creative Commons License 2004.02.24 0 0 224
gondolom a csersav vs hus meccs az izre gyakorolt hatas miatt nem mindegy. marmint hogy felapritod a husit a porkolthoz a vadiuj vagodeszkan, es mindenki kerdezi, hogy hogyan fuszerezted, mert olyan ujszeru ize van, kicsit hasonlit a bariqueolt furmintra.

vajk

Előzmény: PETYUS (223)
PETYUS Creative Commons License 2004.02.24 0 0 223
>Azt, hogy mit is csinál bennünk a csersav azt nemtudom, ...

Jótékony hatással van az emésztésre. A teában is van sok, meg a tölgyfahordóban érlelt borban is.

Előzmény: Erzsébeti (219)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.24 0 0 222
Szegeden a Szálka Bt-nél. 5 mm-es lemez, 4000 volt a tábla, vágva.
Előzmény: halaloszto (221)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.24 0 0 221
Hol vettel bukk furneros regelt lemezt? ha jol latom ez az.

A paraffinnal en azt jatszottam, hogy hajszaritoval jol felmelegitettem a dominokat, es utanna bedorzsoltem a gyertyaval. Amikor kihult jol felpoliroztam. Nem tudom mennyire szabvanyos eljaras, meg egyaltalan a paraffin szokas-e, de pont ilyen kicsit zsiros tapintasu fenyes feluletet akartam. Gondolom valami erre valo viasszal is meg lehetne csinalni, csak meg nem volt energiam utannamenni, hogy fara valo viaszt szerezzek.

vajk

Előzmény: Törölt nick (218)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.24 0 0 220
Akkor ha minden igaz, szerencsém volt: ez bükk rétegelt lemez. :-)

Már a macskaládán és egy szép fatálcán gondolkozom, egyelőre azt kellene kitalálnom, hogy hogyan fogom be maráshoz a 6x1.5-ös lécet. A munkapadba nem lehet, mert vékony hozzá és a maró párhuzamvezetője leér. Pillanatszorítót nem használhatok, mert elakad benne a maró (hacsak nem kétszerre marom ki a 40 centis hornyot). Kéne eszkábálnom valami olyasmit, mint a gyalupad hátsó szorítója...

Előzmény: Erzsébeti (219)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.24 0 0 219
Hali!

Ne légy kishitű... jó ez így ahogy van:)
Szerintem csodálkoznál, hogy mire is adtak kettest anno mikor én végeztem a suliban...'83.

Max valami olajjal kezeld (jó a repce is:)) De ha nem kened semmivel akkor is jó lesz...
De gondold végig, hogy a húsvágódeszkát sem szabad semmivel sem kezelni, úgy van jól ahogy a jóisten megteremtette:) Mivel ez ha éppen dolgozik hasonló hatásoknak van kitéve mint a húsvágódeszka ezért hoztam példának. Ja és még valami a konyhakörüli dolgokhoz. Olyan helyen ahol a fa találkozhat pl nyershússal és ilyenekkel, ott nagyon meg kell választani azt, hogy milyen fát használunk! Ez nem az eszköz védelmében van, hanem pont az élelmiszer védelmében! Ezért tilos pl tölgy vágódeszkát használni.. a tölgyben nagyon sok a csersav, és ezért a hús pl felszívja magába, és a husiból meg szépen megesszük... Azt, hogy mit is csinál bennünk a csersav azt nemtudom, de én tiltásként emlékszem a használatára!:)
Erre a célra nagyon jó a bükkfa, szinte ideális.

Erzsébeti

Előzmény: Törölt nick (218)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.24 0 0 218
Aha, szóval szeretnél egy képet a töltőről. :-)


Nem hiszem, hogy kapnék rá kettest a szakmunkásképzőben, de a célnak hátha megfelel. Az oldala elég viharvert lett, de legalább az eleje meg a hátulja úgy-ahogy sima.

Elmosogattam próbaképpen, némileg kiszőrösödött. Ha ezt lecsiszolom, legközelebb már nem fog? (Rétegelt lemezből van.)

Az igaz, hogy kap zsírt, de szerintem kapni fog zsíroldószeres mosogatószert is rendesen. :-)

Előzmény: halaloszto (216)
PETYUS Creative Commons License 2004.02.24 0 0 217
Hogyan kell paraffinnal fát telíteni?
Előzmény: halaloszto (216)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.24 0 0 216
Hat mar megbocsass, de ebbol hogy a franckarikaba lesz hurkatolto????? :-)

A hurkatolto cuccot en jol megitatnam valami lenolajkencevel, vagy viasszal, es kesz. kap az majd eleg zsirt ahhoz, hogy ne szaradjon ki. nem szabad mosogatovizben aztatni orakig es kesz. Akar a gyertya-paraffin is megfontolando. Embernek tuti nem art, a fat meg jol teliti.

vajk

Előzmény: Törölt nick (215)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.24 0 0 215
Egyetértek halalosztoval, ne fogd vissza magad. :-) Gondolom, a mezei barkácsoló kezdetben ritkábban találkozik a vetemedési problémával, mert ragasztott lapot, lécbetétes bútorlapot, rétegelt lemezt, MDF-et vesz. Viszont amikor kicsit megnő az arca, elindul a fűrésztelepre, vesz valamit, csinál belőle bútort, aztán sürgősen kisebbedni kezd az az arc. :-)

Kérdésem is lenne: a lakk száradás után mennyire mérgező? Lelakkozhatom a hurkatöltő alkatrészemet? Ha nem, hogyan védhetném meg, hiszen el fogják mosogatni? (Supralux tivelin lakk van most itthon.)

Lefényképeztem az ominózus alkatrészt, hátha segít.


Előzmény: Erzsébeti (212)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.24 0 0 214
Nincs itt semmi szofosas!! Inkabb neveznem Tudomanyos Ismeret Terjesztesnek.

Nagyon koszonok (koszonunk) minden valaszt, a rovideket is, meg a hosszuakat is. Tok jo hogy van itt egy kis elet, nagyon hianyzott.

vajk

Előzmény: Erzsébeti (213)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.24 0 0 213
Hali!

Azért nem mindig kell a tengelyközépre állítani a párhuzamvezetőt:)

Egyébként bocs a szófosásért. de az utóbbi napokban többször próbáltam írni a topic-ba, de hogy mondjam...
"monjon le az index fóruma"

Erzsébeti

Előzmény: Törölt nick (211)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.24 0 0 212
Hali!

A fa sok mindentől vetemedhet...
De megpróbálok felsorolni néhány általam problémásnak tartott dolgot.
Elsődleges az, hogy nem szabad, hogy az anyagban legyen a fa "bele". Ez az a rész ami az élőfa "közepe". Ez gyak a fenyőkre vonatkozik. A bél az kiemelten fontos ebben az esetben, mert olyan beles anyag még nem volt ami nme vetemedett volna el. Ezt úgy kerülhetjük el, hogy a bél mentén elvágjuk az anyagot, összefordítjuk, és így kivülre kerül a bél, amit ha jól gazdálkodtunk akkor a munkafolyamatok során kiejthetünk:)
A fenyők másik vetemedési hibája: ez pedig a szárnyascsomó. Ezt úgy lehet felismerni, hopgy szintén a bélközelben található, és gyak olyan mint egy "angyalka" (vagy lepke...:))
Ez is kerülendő...
A fenyő harmadik nagy problémája: Ez oedig a "vad-ság" Ez olyan anyag ami csak jó szemmel látható meg a fatelepen... alapból sűrübb a szerkezete mint a többi fenyőanyagnak, és fő jellemzője, hogy ember nem született még aki ebből egyenes anyagot tudott volna faragni:))
Ez az anyag mikor fűrésszel elvágjuk akkor mint egy nyíl elgörbül vágás közben... na ezt az anyagot ott kell elfelejteni ahol van... szinte semmit nem lehet belőle csinálni tüzifán kívül.
A fa vetemedését gyak összeforgatással szoktuk kivédeni (vagyis megpróbáljuk kivédeni)
Van egy arányszám amit most nem tudok pontosan idézni, de annyit mondhatok hogy az ideális szelvényméret a kvadrátos méret. Tehát ha kell egy 4-5 cm vastag, 20 cm széles anyafot használni akkor fel kell vágni az alapanyagot kb 4.5 cm csíkokra, és összeforgatva összeragasztani. Ennek van a legkisebb esélye, hogy elvetemedjen. Nyílván ettől a kvadrátos dologtól el lehet térni, de a szeletelt szélesség ne nagyon legyen ebben az esetben 6-8 cm nagyobb...

Erzyébeti

Előzmény: Törölt nick (183)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.24 0 0 211
Látom a kollégák is eléggé tanácstalanok a titokzatos alkatrész ügyében. :-)

halaloszto: nem lehet állítani a magasságát, felrakod és lesz a marón egy fél centis lépcső, pontosan középen.

Erzsébeti: igen, végül is párhuzamvezető a maga módján, de adtak hozzá rendes fém vezetőt is.

Olyan ötletem már volt, hogy ha le akarok venni mondjuk pontosan 6 millimétert egy élből, akkor felrakom ezt, meg egy 12-es horonymarót és nem kell az igazításal törődni. A rendes párhuzamvezetőt nekem kellene pontosan középre állítani.

Előzmény: Erzsébeti (208)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.24 0 0 210
Hali!

Azért van olyan élethelyzet, hogy csak egy kézzel fogod a gépet:)) És akkor mi van ha nem éppen az a kezed a mivel a gombot is nyomod?:))

Erzsébeti

Előzmény: Manó13 (184)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.24 0 0 209
Hali!

Alapvetően 3 kézi csiszológépet különböztetünk meg.
1. szalagcsiszoló
2. vibrációs csiszoló
3. excenteres vibrációs csiszoló

Ebből a leghatékonyabb (mennyiségileg) a szalagcsiszoló, de több hátránya is van.
1. relatív drága a szalag
2. gyakorlatlan kézben több kárt okozhat a felületben mint ha nem is csiszolna valaki
3. nagyon sok gagyi van a piacon (és most nem a kínai gépekre gondolok elsősorban...)nekem volt egy "zöld" Bosch gépem, na az aztán szuperszar volt, pedig a szinén kívül nem volt más változás benne a Bosch által profinak mondott kék szériájáéhoz...
Most Hitachi-t használok (kk 60 000 ft az ára) és teljes mértékben meg vagyok elégedve vele!

Vibrációs csiszoló
pozitív dolog, hogy relatív olcsó a gép magában, a hozzá való csiszolóanyag is a saját pénztárcához igazítható, ugyanis gyak bármilyen csiszolópapírt-vásznat rá lehet tenni, csak méretre kell vágni...
hátránya az, hogy baromira lassú egy gép...
Nagyon szép egyenletes felületet lehet vele csinálni, de kinő a szakálla a ahsználónak mire kész lesz vele... Nem véletlen, hogy az autófényezők használják előszeretettel, persze levegős változatban, főleg azért mert ők vizesen csiszolnak, és mint tudjuk az áramdolgok nem nagyon vízbe valók:)

Az excenteres csiszolók a vibrációsnak egy speciális változata, és arra szolgálnak, hogy elkerüljék a vibrációsok által a csiszolási felületen hagyott köröcskék kialakulását. Tehát ennek a gépnek rezegnie kell, és fontos, hogy forogjon is! A csiszolóanyag itt is relatív drága, mivel alapból egy tépőzáras rendszer, és ez megdrágítja a csiszolóanyagot!

A csiszológépeknek nagyon fontos, hogy "puha" talpuk legyen, vagy legalábbis legyen egy egyfajta rezgéscsillapítójuk, mert mint ahogy már valaki írta "ha nem csak sima felületet csiszolsz akkor gajdra tudod tenni a csiszolópapírt-vásznak sec perc alatt..."
A szalgcsiszolókon ezt úgy oldják meg, hogy vagy egy parafát, vagy egy filcet tesznek a gép munkafelülete alá úgy, hogy erre még rájön egy koptató fémlemez azért, hogy kibírjon ez a puha réteg egy-két évet:) Így ki is fog:)

Erzsébeti

Előzmény: halaloszto (204)
Erzsébeti Creative Commons License 2004.02.24 0 0 208
Hali!

Ez nem lehet véletlenül egy "párhuzamvezető? Ez csak kérdés részemről, mert ilyen kütyüt még nem láttam... igaz ennek annyi az esélye mint a falcbetámasztónak...:)

Erzsébeti

Előzmény: Törölt nick (201)
rferi Creative Commons License 2004.02.24 0 0 207
Az éleket könnyen lekerekíti mind, ha az éleknél bedöntöd a gépet.Ha csak a lapon tolod, nem szokta, még lágy talppal sem.Kemény talp nem túl jó, mert hamar kieszi a papírt egy-egy esetleges keményebb vagy kiállóbb rész, pl egy csomó.
Puha talpnál ez kevésbé jön össze.
Szvsz ha forog az csak jó, egyenletesebben kopik a papír rajta.
Ja és egy jótanács!Minőségi papírokat használj, illetve ha tudsz inkább ezt a vékony vászonszerű háttal bírót (nem a kutyköz vászonra gondolok, hanem amilyen a szalgcsiszolón van).
Ez saját tapasztalat, hogy a vacak papírról leugrik egy szemcse, és mivel nem tud kikerülni a gép alól. ezért csodálatos -és idegesítő- "kukacjáratokat" mar a felcsiszolt felületbe!
Én ezért dobtam ki a rezgőcsiszolóimat és vettem a piacon 14-ért egy szalagosat.Nagyságrendekkel jobban dolgozik.
Előzmény: halaloszto (204)
rferi Creative Commons License 2004.02.24 0 0 206
Pedig ez az ábra cefetül ilyennek tűnik, persze az életben is látva biztos másképp adja magát.
Viszont akkor passz...
Előzmény: Törölt nick (203)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.23 0 0 205
Ez a cucc azert van, mert a hozza adott rendes fem vezeto nem ferne el, a lepcso also reszetol. ez meg elfer. fel lehet tenni ugy, hogy a fogasmelyseg valtoztathato legyen?

vajk

Előzmény: Törölt nick (201)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.23 0 0 204
Sziasztok!

valaki hozzaerto vilagositson mar fel, mert fu vagyok nagyon.

szoval a teglalap alaku csiszologepnek csak rezeg a talpa, kicsi koroket ir le. ilyent mar hasznaltam.

aztan vettem egy OK gazdasagos excenter csiszolot, ennek kerek a talpa, ugy 5mm koroket ir le, de kozben forog is! ennek igy kell lenni? ahogy nezem a mechanikat, akar ki is kothetnem egy madzaggal, es akkor nem forogna. mindegyiken forog? vagy van olyan is, amin tenyleg ki van horgonyozva hogy ne forogjon?

meg ugye ilyen gumi ize van a csiszolo papir alatt, es felek hogy lekerekiti az eleket. mi akadalyoz meg benne, hogy csinaljak ra 10mm mdf-bol egy uj talpat?

vajk a kontar

Törölt nick Creative Commons License 2004.02.23 0 0 203
Ez egy fix vastagságú műanyag, kb fél centis. Semmit nem lehet rajta állítani, hacsak nem raksz ez meg a talp közé valami távtartót. De nem hiszem, hogy lebillenésgátlónak szánták.
Előzmény: rferi (202)
rferi Creative Commons License 2004.02.23 0 0 202
Ez egy remek eszköz hozzá!Ha egy lépcsőt marsz a fa lapjába, akkor könnyen lebillen a maró talpa.Ezzel alátámasztod, és nem billen.
Kérdés, milyen lépcsőmagasságokhoz lehet pászítani, vagy csak egy méretet ismer...
Előzmény: Törölt nick (201)
Törölt nick Creative Commons License 2004.02.23 0 0 201
Itt van a kép és a szöveg az alkatrészről, amit nem nagyon értettem meg:


A távtartódarabot (21) akkor lehet használni, ha merőleges fa-, vagy laminátkiugrást rövidít meg.
The distance piece (21) can be used for trimming wooden or laminate vertical projections.
Bringen Sie das Distanzstück (21) mit den mitgelieferten Schrauben am Fuß der Handoberfräse an.

Tegnap próbálgattam egyébként a marót, viszi a fát mint kés a vajat. Azt hittem, sokkal lassabban lehet haladni, de egy 12 mm széles 5 mm mély 20 centi hornyot fenyőbe közepes sebességen ki tudtam marni egy menetben 10 másodperc alatt, anélkül, hogy a motor lassult volna. Persze ez valószínűleg csak nekem újdonság.

Törölt nick Creative Commons License 2004.02.22 0 0 200
Köszönöm a dugós tanácsokat, megfogadom.

Egy napra szüneteltettem elveimet és megvettem a B&D marót a Metróban. 25K volt, van hozzá sok minden. A csúszótalp enyhén karcos, ezért gyanakodtam rá, hogy használt (nálunk a Metróban sajnos ez előfordul), de másutt nem látok rajta kopást).

Adtak hozzá egy alkatrészt, amit nem tudtam megfejteni még a kézikönyvvel sem, majd beszkennelem a képet hátha nektek sikerül.

Ami érdekes: a könyvben benne van, hogy fordított pozícióban és asztalban a marót használni tilos. A talpon viszont van négy menetes lyuk, amivel kiválóan felerősíthetőnek tűnik. :-) Ezekből a lyukakból kettő az előbb említett ismeretlen rendeltetésű alkatrész felszerelésére szolgál még, a másik kettő semmire.

Előzmény: halaloszto (199)
halaloszto Creative Commons License 2004.02.20 0 0 199
Ha mar megvan a lyuk, szerintem is a kicsit kupos dugo a megoldas.

Amugy ha lett volna esztergad, akkor sem tudtad volna befogni ugy, hogy a kulso keruletet esztergalhasd. Esztergalyos ugy csinalta volna, hogy befogja kivulrol, es csinal a kozepere egy kisebb atmeroju csonkot, mint egy ekszijtarcsa kozepen. Utanna befogja a csonkot, es keszre csinalja a keruletet. Utanna befogja a kesz keruletet, es leszurja rola a csonkot, de lehet hogy meg is hagyja.

En ugy csinaltam volna, hogy egy kockaba teszek egy anyas csavart, sullyesztve fejet. utanna a csavarfej felol lesimitom, hozzaragasztom vagy esetleg csavarozom a korongot, kiesztergalom klafara, es a vegen a kockat lefureszelem, es lecsiszolom.

vajk

Előzmény: Törölt nick (197)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!