Keresés

Részletes keresés

Bambula1982 Creative Commons License 2024.02.17 0 9 227585

Kinőttem a szerszámost. Muszáj bővítem egy kisebb egységgel. Nagy része bontott bútorból, maradékból készült.

 

stolaz Creative Commons License 2024.02.17 0 0 227584

Szerintem semmi különbség nincs. Most is ugyanilyen poháralátétet árulnak.

Előzmény: rfc (227575)
Soká Creative Commons License 2024.02.17 0 0 227583

"Remélhetőleg a még ismeretlen fémvágós cég is tudja majd az elkészült AutoCAD fájlt használni."

 

No, erre majd felettébb kíváncsi leszek!!
Én a karácsony előtti próbálkozásom óta sem jártam lézervágó közelében :)

Előzmény: PacMan123_reloaded (227581)
Soká Creative Commons License 2024.02.17 -1 0 227582

"Azt nem tudom, hogy az Ikea követi vagy diktálja a trendeket, az biztos, hogy nem lóg ki az általános trendekből, ami a mai világunkat jellemzi."

Azt érzem, hogy túlzott elvárásokat támasztotok. Ha már az IKEA-t a Mekihez hasonlítottad... elvárható az, hogy a Meki Michelin csillagot kapjon? Nyilván nem. Az IKEA-ra sem úgy kell tekinteni mint a legeslegjobb bútorok gyártójára, hanem úgy mint a legpénztárcabarátibb összvonalas lakáskultúra cégre. Abban az értelemben diktálja a trendet, hogy szerintem nincs még egy ilyen üzlethálózat a világon, aki a kiskanáltól a konyhabútorig képes lefedni az otthoni létezés csaknem teljes tárgykínálatát, és mindezt úgymond sajátmárkás megoldásban, ahol a saját márkát nem az jelenti, hogy rászitázza noname termékekre a logóját.
Persze, nem tudom, hogy egy civil ember hogy van vele, de ha bemegyek az ikeába, akkor a forgóajtón belül minden ugyanazt a cégkultúrát hirdeti. Nem a legjobbat, de a legegységesebbet. Ilyet nem érez az ember se a Jysk-ben, sem az XXLutz-ban, stb. És szerintem ezt még a laikusok is megérzik, még ha nem is tudatosul bennük.
Tehát egyfelől diktálják a trendet, de alapvető világtrendektől ők sem függetleníthetik magukat. Ha a világunk egy eldobható kultúrára épül, akkor az Ikea sem adhat erre más választ, legfeljebb egy olyat, hogy újrahasznosított anyagból készít olyan bútort, ami ahhoz képest sokat bír ki, hogy alig van benne anyag.

Az, hogy gyengül a minőség (vagyis a tartósság), az tény. De ez az eldobós kultúra - ami egyébként a végét kellene, hogy járja - szerintem nem IKEA találmány. Egyszerűen jól élünk és arra van igényünk, hogy x évente lecseréljük a tárgyi környezetünket. Erre a multiknak sajnos ez a válaszuk: készüljenek papírmaséból a bútorok.  A pénztárcabarát üzleti szegmens nem vonhatja ki magát ez alól. Az igazán drága, tartós dizájnbútorok piaca meg vagy megy, vagy szenvednek ők is. 

Én meg ugye megyek szembe az árral, alszom abban az ágyban, amit nagyapám 1930 körül készített. Most vettem egy 50 éves varrógépet és éppen tegnap jutottam odáig, hogy - életemben először - varrtam vele. Mert megérdemli, mert úgy készítették el, hogy gyakorlatilag csak egy 200ft-os gumi gyűrűt kellett cserélnem rajta, ami elporladt, pontosabban széttöredezett az évtizedek alatt. Megnézném, hogy az a varrógép, amit most vennék, abból mi nem porladna el 50 év alatt?


mr.York 

 

"Latom te nagyon szereted az IKEA-t pedig...."

Ha elolvastad amit írtam, abból jó esetben az is magyarázatot nyerhetett, hogy mit és miért szeretek az IKEA-ban. Ami persze túlzás, mert én tervezőként pont nem a kommersz sorozatgyártott világban vagyok otthon, de azért észreveszem és értékelem azt, hogy egy cég miképpen tud (törekszik) egységes arculatot és egyenletes minőséget produkálni megfizethető áron.
Azt meg tényleg sajnálom, hogy romlik a minőség. Én ezt azért nem nagyon veszem észre, mert mindig az úgymond "felső(bb)polcos" bútorokat vettük az IKEA-ból. Talán van is szemem ahhoz, hogy kiszúrjam, ami gagyibb. Bútorlapos bútorból egyedül a konyha korpuszait vettük.

Előzmény: pali923 (227573)
PacMan123_reloaded Creative Commons License 2024.02.16 0 7 227581

Üdz az Uraknak/Hölgyeknek!

 

Kicsit off, de mégsem (Bosch GTS 10 XC hasítóék), és "fa' is van benne, plusz itt indult a kérdés még decemberben Longfield fórumtárstól.

 

Volt rá ötletünk, nekem meg egy ajánlatom, ha nem sikerül beszerezni az éket. Nem sikerült, és csak azt nem, a "mounting bracket" és "holding plate" az megjött a kollégának. Vicces, de ebből az alkatrész trióból pont az nem kapható, ami a legegyszerűbb darab. Volt egy elképzelésem, digitális forrás hiányában hogyan lehet ezt a rajzot elkészíteni, elég "szögegyszerű" módszerrel kísérleteztem, bár lehet van ettől hatékonyabb. Körülrajzol, beszkennel, a szkennelt képet vektorizál, értelmes formátumban (AutoCAD DXF) ment, és ezt felhasználni a CAM (gyártás) processznél. Működött a módszer, ráadásul a legnagyobb meglepetésemre kb. első lövésre pontos rajz készült. Onnan gondolom, hogy a kimart rétegelt lemez hasítóék elég pontosan illeszkedetta gyárira, plusz ami a lényeg, a "mounting bracket" -be is.

 

   

 

Akit esetleg ettől bővebben érdekel a "hogyan készült", összevágtam egy 10 perces videót róla:

https://www.youtube.com/watch?v=hBQHJjcF3JA

 

Remélhetőleg a még ismeretlen fémvágós cég is tudja majd az elkészült AutoCAD fájlt használni. De ezt már Longfield kolléga intézi.

mr.York Creative Commons License 2024.02.16 0 1 227580

Latom te nagyon szereted az IKEA-t pedig....

Ha egy butorhoz az van odairva, hogy fenyofa pl. fenyofa asztal, akkor az a, tomor fabol keszult b, fenyo furnerozott asztalt...

Persze nem irja oda hogy tomorfa, de azt se hogy nem az es ez a felrevezeto.

En eddig se vasaroltam butorokat ott ezutan se fogok.

 

En amit latok eldobhatok lettek a butoraink. Regen generaciok hasznaltak butorokat, most babaszoba butor, gyerekszoba butor, tini szoba stb... de ha festetunk mar akkor csereljuk ki a fel lakas butorat mert mar nem megy semmi semmihez...

Lehet sokkal jobb lenne ha csak tomorfa butorok lennenek es brutalis aron... 

Előzmény: Soká (227564)
rfc Creative Commons License 2024.02.16 0 0 227579

Vannak dolgok, amik nem sokkal bonyultabbak, viszont sokkal jobban megéri őket koppintani :)

https://www.manufactum.de/goettinger-stuhl-lederpolster-a99342/

 

Előzmény: pali923 (227577)
rfc Creative Commons License 2024.02.16 0 0 227578

Megpróbálhatod megcsinálni olcsóbban, de eleve ott el fogsz akadni, hogy 10x20-as gerendából KVH-Si osztályút nem kapsz Magyarországon, mert építőfának veszik, ott meg tökmindegy, mekkora csomók és repedések vannak benne.

https://www.terrassen-massivholzdielen.de/bauholz/kvh-konstruktionsvollholz/720/konstruktionsvollholz-kvh-fichte-si-sichtqualitaet?number=PDT10706.20

Köbmétere 881 Euró.

Előzmény: tfe_tng (227561)
pali923 Creative Commons License 2024.02.16 -1 0 227577

Sokáig gondolkodtam egy ilyen ülőgarnitúra koppintásán, de végül nem jött össze. Pedig szerintem ma is jól nézne ki. Volt belőle kétszemélyes is.

 

 

Előzmény: rfc (227575)
pali923 Creative Commons License 2024.02.16 -1 0 227576

Ezek a bútorok jó eséllyel még Lengyelországban készültek, mellesleg.

Előzmény: rfc (227575)
rfc Creative Commons License 2024.02.16 -1 1 227575

Néha felkerülnek a netre 20-30 éves Ikea bútorok, a különbség mellbevágó.

 

Előzmény: pali923 (227573)
pali923 Creative Commons License 2024.02.16 -1 0 227574

Ez most mindentől függetlenül jött egy FB-os asztalos csoportban:

 

Megfejtettem! IKEA

 

I smerned
K ell
E gy
A sztalost

 

:)

Előzmény: pali923 (227573)
pali923 Creative Commons License 2024.02.16 -1 0 227573

Én az Ikea és a Meki összehasonlításánál csak arra gondoltam, hogy mindegyikben biztosan kapsz egy állandó minőséget, ami Oslotól Chicagoig ugyanaz lesz.

Azt nem tudom, hogy az Ikea követi vagy diktálja a trendeket, az biztos, hogy nem lóg ki az általános trendekből, ami a mai világunkat jellemzi. Nem csak bútorban, hanem gyakorlatilag minden másban is.

 

Egy gyakorlati tapasztalatom viszont van: 2011-12-ben vettünk elég sok bútort asszonypajtás rendelőjébe, azok elég rendesen megépített bútorok voltak. Egy része bútorlap, de voltak tömörfából készült polcok is. Minden esetre a vasalatokat a Blum gyártotta, nagyon jó minőségben. Aztán 3-4 évvel később vettünk pár szekrényt magáncélra, azokat bármelyik legolcsóbb bútorboltban is megkaptuk volna azon a szinten. A bútorlap érezhetően sokkal kevésbe stabil és tömör, a vasalatokat meg a Praktiker is szégyellné árulni szerintem.

Előzmény: Soká (227529)
tfe_tng Creative Commons License 2024.02.16 0 0 227572

Naja, erre mondják, hogy ügyes :)

Részemről a tech szektort ismerem kicsit jobban, na ők se mennek a szomszédba tanácsért, ha adót kell elkerülni, arról nem is beszélve, hogy az ikea éves árbevétele a nagyoknál egy rosszabb negyedév :)

Előzmény: Amadeus214 (227569)
BözsiBözsi Creative Commons License 2024.02.16 -1 0 227571

Mo-on 1896 ban lett alapítva.

 

https://hu.wikipedia.org/wiki/Szellemi_Tulajdon_Nemzeti_Hivatala

 

 

 

 

De az USA-ban:

 

Az USA első szabadalmát Samuel Hopkins kapta 1790 július 31-én a kálium tisztításási eljárására. A második a gyertyakészítés volt, de az egy másik történet.

Előzmény: tfe_tng (227568)
BözsiBözsi Creative Commons License 2024.02.16 -1 0 227570

A forgácslap első szabadalmi dolgai az USA-ban leettek bejegyezve.

Szóval amcsi a dolog.

:)

 

Olyan 1847 körül.... De ebben nem vagyok 100%-ig biztos.

 

A farostlemez már  más  dolog. Az egy másik formátum.

Előzmény: tfe_tng (227568)
Amadeus214 Creative Commons License 2024.02.16 -1 1 227569
Előzmény: tfe_tng (227567)
tfe_tng Creative Commons License 2024.02.16 0 0 227568

Volt már szabadalmi hivatal Petőfi idején ? :)

 

Mindenesetre elhiszem neked, de tömegével a II. VH után kezdték el alkalmazni, amennyire én tudom (persze tévedhetek, de egyszer láttam erről egy dokut)

Előzmény: BözsiBözsi (227562)
tfe_tng Creative Commons License 2024.02.16 0 0 227567

az etikátlan üzleti megoldásokban és az adózási szabályok kijátszásában optimalizásában

 

Azt hittem ez alap, mutass egy multit, amelyikre ez nem igaz :)

Előzmény: Amadeus214 (227565)
BözsiBözsi Creative Commons License 2024.02.16 0 0 227566

Lásd a sok magyar szakit, aki azért veszi meg a parkside-ot mert tudja, hogy van rá három év gari és a boltban nem fognak vitatkozni vele, hogy ezt nem barkácscélokra használta.

 

 

Ehhez azért az is kell, hogy ne áfa-s számlára vegye meg, mert ha áfa-st kér akkor nix 3 év gari!

 

Sőt már évek óta nem a bolt veszi vissza ezeket bizonyos idő után (néhány nap-hét) henem egy  külön hely-cég, és az intézi.

 

 

Ez a  bolti csere csak a 3 napon belüli dolgokra érvényes.

Előzmény: Soká (227564)
Amadeus214 Creative Commons License 2024.02.16 -1 1 227565

Az IKEA titka a méretgazdaságosságban, az etikátlan üzleti megoldásokban és az adózási szabályok kijátszásában optimalizásában van, illetve abban, hogy az átlagember ízlésvilágát reprezentálják. :)

Előzmény: tfe_tng (227561)
Soká Creative Commons License 2024.02.16 0 0 227564

 

"Jol leirtad, sehol nem mondja hogy tomor fa"
Én jól leírtam, de Te azért még tegnap azt írtad, hogy:

"Azt allitja hogy tomor fa butor, de kozben csak furnerozott butorlap."

 

Persze, ikeáék tudnak jogászkodni, de a júzerek meg tudnak egymásnak ellentmondó dolgokat állítani. És kétségtelen tény, hogy valaki vagy megtanulja az ikea nyelvezetét, és szerez bizonyos faipari szakismeretet, vagy nem fogja tudni, hogy mit vesz meg.

 

stolaz

 

Én természetesen elhiszem Neked amit írtál, ugyanakkor elég hihetetlen, de legalábbis speciális eset ami veled történt. Merthogy nehéz lenne elhinni, hogy ugyanabból a termékből (ugyanaz a név, ugyanaz az ár) kétfélét gyártsanak. Én azt tudom elképzelni, hogy esetleg történt egy gyártmánymódosítás, a régit még tömörfából készítették, az utódját már valamilyen olcsósított formában. És Te éppen elkaptad a váltást, a boltban még a régi volt kiállítva, a raktárban már az új. Mondjuk az kevéssé fair, ha ugyanazon a néven forgalmazzák a nem ugyanolyan beltartalmú tárgyat.
Én is jártam egyébként már úgy az ikeával - mégsem mondom, hogy ez lenne az általános - hogy megvettünk egy fenyő emeletes ágyat és kicsomagolásnál derült ki, hogy egy olyan darabot csomagoltak be szépen, ami valahol már jó ideig össze volt állítva és egyszerűen az átlapolásoknál látszódott, hol kapott fényt a bútor és hol nem. Bizony, reklamáltam, kicseréltük.
De ez már megint nem annyira az IKEA cég/márka sara, sokkal inkább a magyarországi dolgozók umbuldája. Hányszor hallottam jég hátán is megélő hazánkfiától, hogy kiment akárhová dolgozni, megvette az ikeás bútort, hogy legyen bútora, aztán a lejárat előtt visszavitte, hogy köszöni, meggondolta magát. Ez az a mentalitás, amire sok multi nincs felkészülve. Lásd a sok magyar szakit, aki azért veszi meg a parkside-ot mert tudja, hogy van rá három év gari és a boltban nem fognak vitatkozni vele, hogy ezt nem barkácscélokra használta.

 

Előzmény: mr.York (227538)
BJaca Creative Commons License 2024.02.16 0 2 227563

Hagyja a forgácslapot másra.

Engem vigyen fel a padlásra!

Előzmény: BözsiBözsi (227562)
BözsiBözsi Creative Commons License 2024.02.16 0 0 227562

II. világháború után találták ki a farostlemezt,

 

 

Hát azért volt az jócskán előtte is...

 

Lehet, hogy már írtam, de a forgácslap szabadalmát még (elvileg) Petőfi Sándor is láthatta volna, ha érdekli...

Előzmény: tfe_tng (227561)
tfe_tng Creative Commons License 2024.02.16 0 0 227561

Csak random belenéztem az utolsó linkbe, egy 2 személyes 180x200-as ágykeret 1400 ajró. 545e kemény magyar forint. Ha jól láttam, akkor ehhez még kell a fejfa, a rács, stb. Ránézésre fenyőnek tippelem. 

 

Értem, hogy tömörfa, de ezt kevesen fizetik ki. 

 

Az IKEA titka a méretgazdaságosságban van, illetve abban, hogy az átlagember ízlésvilágát reprezentálják. Lehet imádni vagy utálni, de ez van. Egész egyszerűen a bolygó nem bírná, ha mindenki az összes bútorát keményfából akarná elkészítettni. (nem vicc, a II. világháború után találták ki a farostlemezt, pontosan azért, hogy az újáépítés alat az embereknek legyen egy olcsó és gyorsan elkészíthető alternatívája a bútorokra. Tömörfából esélytelen lett volna mindez, például azért, mert nem volt annyi fa)

 

Szóval igen, lehet sznoboskodni a tömörfával (félre ne érts, és is jobban szeretem) de NEM ez az egyetlen járható út. Jó minőségű lamináltból is nagyon tartós és jó bútorokat lehet csinálni, töredék idő alatt, töredék pénzért. 

Előzmény: rfc (227525)
stolaz Creative Commons License 2024.02.16 0 0 227560

Én linkelnék, de már nem tudok. 15 éve vettem az IKEA-ból tömörfa asztalt. Összeragasztott lécekből állt, nagy asztal volt, 2mx1.5m, étkezőasztal, 10x10cm átmérő hasáb lábakkal. Nagyon drága volt. De megvettük, mert ez volt az első igazán "igazi" bútorunk. Meg is tapogattam, kopogtattam a boltban. Ez nem szédszedhető, egyben volt. Ingyenesen szállították.

 

Csak éppen nem olyat, mint amit megtapogattam és megvizsgáltam az áruházban.

Duplingolt natúr bútorlap, fóliázva! Megtévesztésig hasonlított a bolti kiállított termékre. Telefonáltam - kizártnak tartották. Írtam, és feljelentést tettem, amit mellékeltem, de írtam, hogy egyelőre eza feljelentés csak másolat. Ha nem kártalanítanak, akkor továbbítom a megfelelő helyre. 2 óra múlva ők hívtak fel, hogy ha most otthon vagyunk, akkor kicserélik az asztalt. Így is lett. Azóta is itt áll a nappaliban.

Előzmény: Soká (227529)
Tschaby Creative Commons License 2024.02.16 0 0 227559

Mármint a beszólásokért ...

Előzmény: Tschaby (227558)
Tschaby Creative Commons License 2024.02.16 0 0 227558

És szemét módon mindenki Jacát piszkálja :))))))

Előzmény: 409 (227554)
Hausch Creative Commons License 2024.02.16 0 0 227557

... azt is csak ceruzával 😀😀

Előzmény: BJaca (227556)
BJaca Creative Commons License 2024.02.16 0 0 227556

A megrendelő látta a kockás vágódeszkát, és ilyenre kérte. És bízok benne, hogy nem mutogatja mindenkinek, nehogy másnak is ilyen kelljen. Az biztos, hogy legközelebb csak maximum csíkosat csinálok.

Előzmény: VargaRoland (227552)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!