Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.10.17 0 0 47015

Szeretek ugyan fenyővel dolgozni, a végeredmény pedig mindenképpen tetszik (az árról nem is beszélve), de a lucot marás szempontjából eléggé problémás anyagnak tartom.

Főleg ha a kényes résznél még ráadásul szálirányváltásba vagy ritkább anyagszerkezetbe fut az ember, ami nemegyszer megesett velem profilmaráskor, ott nem marad más, ha már megtörtént a baj, mint vérmérséklettől függően türelmesen vagy káromkodva csiszolgatni, esetleg a tartalékhoz nyúlni.

Segíthet a legalább két lépcsőben történő marás, amikor a második (vagy végleges) fogás egészen kicsi, ott bátrabban lehet tolni, a beégést elkerülendő, és mégis sima a végeredmény.

 

A belső íveknél ugye legfeljebb a szőrösödés/beégés lehet probléma, kükső marásnál én amellett, hogy a sorrendet (bütü-hossz-bütü-hossz) betartom, még azzal is bebiztosítom kiszakadás ellen, hogy bütü esetén először, ahogy Soká is írta, visszafelé marom meg a kilépő sarkot, óvatosan kezdve, hogy esetleges laza részből se tudjon darabot kitépni.

Így is előfordulhat kisebb kiszakadás, de semmiképpen sem akkora, amit a hosszanti marás el ne tüntetne.

 

Egyébként ezeknél a betétes részeknél, mivel összeállítás előtt, darabonként kellett marni, a sarkoknál nekem is bőven akadt csiszolni valóm, mert a hosszuk miatt nem tudtam ütközőkkel megoldani a "végállásokat", így csak a ceruzajeleket figyelve, a vége felé lassan tolhattam az anyagot.

Ha nem túl tagolt a profil, és főleg ha élek nincsenek benne, meg lehet úszni egy komolyabb csiszolást is látványos változás nélkül.

409 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 47014

??? Eddig nem kivetőpántról szólt a történet?

Előzmény: Törölt nick (47012)
halaloszto Creative Commons License 2012.10.17 0 0 47013

itt nem egeszen errol van szo. a mogotte tolt darab arra jo, hogy ahol kiszall a maro a vegen az anyagbol, ott ne legyen kiszakadas. pl amikor a butu elet kerekited, es ugye  a maro a szalra merolegesen vag, ha az utolso szalat nem tamasztja semmi akkor az kijon.

 

ha jol ertem repito problemaja az, amikor pl a hosszanti elet kerekitem, de nem megyek ki a vegeeig, hanem elotte kijovok az anyagbol. akkor ott keletkezik egy kis butu, ami meg van marva ugye. es a szep hosszanti elhez kepest szoros.

 

Vajk

Előzmény: Soká (47008)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.17 0 0 47012

Ha szükséges a teljes belszélesség szabadon hagyása akkor a fix zsanér helyett nem célszerübb egy megfelelő kivetőpánt használata?

 

Előzmény: 409 (47009)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.17 0 0 47011

Ez logikus ötlenek tünik. Belső íven is tolsz mögötte egy kis fadarabot? Nem nehéz irányítani a kanyarban és még arra is figyelni?

 

 

Előzmény: Soká (47008)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.17 0 0 47010

Ha ez így van, akkor most hamut kell szórnom a fejemre mint egyes népcsoportok hagyományában és hangosan elnézést kell kérnem, mert akkor én értettem félre a helyzetet.

 

Előzmény: Soká (47007)
409 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 47009

"De eddig még senki nem tudott értelmes magyarázatot adni arra, hogy miért hátrány ha így van felszerelve a zsanér."

 

 A különbség annyi, hogy így az ajtó az oldalfalon kívülre nyílik, míg a "helyes" felszerelés esetén belülre. Hogy ez előny, vagy hátrány az nézőpont kérdése, de megeshet, hogy szükséges a szekrény teljes belméretének szabadon hagyása, akkor meg ez a jó megoldás.

Előzmény: Törölt nick (47005)
Soká Creative Commons License 2012.10.16 0 0 47008

Én, azt hiszem úgy szoktam, hogy a munkadarab mögött tolok egy segéddarabot, ami nem engedi kiszakadni a rostokat (ez a legbiztosabb),  illetve a végigtolás előtt ellenkező irányból óvatosan meg lehet kóstoltatni a munkadarabot, de ez kellő odafigyelést igényel.

Előzmény: Törölt nick (47003)
Soká Creative Commons License 2012.10.16 0 0 47007

Repítő,

valószínűleg Te is félreértetted a helyzetet, mint mások is. Csak a rend kedvéért összefoglalom:

 

kofic feltett egy fotót egy sorozatgyártott osztrák bútorról, amire a gyártó fordítva szerelte fel a kivetőpántot. Szóval nem kofic és nem is közülünk valaki követte el ezt a furcsa "konstrukciót". Kofic célja annyi volt, hogy megnevettessen bennünket, mert ő bizony meglepődött, amikor a munkája során belefutott ennek a bútornak a javításába(?) (beállításába?).

Sokan meg féreértették. Japipapa az ismeretlen gyártót cikizte, nem bennünket, tehát ez "belefér a pakliba", azt hiszem.

 

Remélem, így már tiszta a történet.

Előzmény: Törölt nick (47005)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.16 0 0 47006

Igen a beégést én is tapasztaltam ha nagyon lassan tolom az anyagot, főleg belső sarkoknál. Ezért én is inkább csiszolok sokat, csak akkor meg esetleg a minta egy részét csiszolom el mire eltünik a szörözés. 

Előzmény: halaloszto (47004)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.16 0 0 47005

Eddig nem szóltam bele ebbe a kivetőpánt témába, mindenki követhet el hibákat akaratlanul, főleg ha nem ez a szakmája és csak hobbi szinten csinálja. Az emberek álltalában örülnek, ha megdicsérik a munkáját, ha durván cukkolják akkor viszont elveszítheti a kedvét, vagy elveszíti az önbizalmát és nem fogja megmutatni a következő munkáját, mert fél a beégéstől, cikizéstől. Ha csak cukkolod, akkor elég durva a cukkolásod a pocsék áruk fóruma szöveggel, ráadásul sértő is egy kicsit. Finomabban is a tévedő ember tudtára lehet adni, hogy most megrágtad a cumit, vagy tükörbe nézve szerelted fel azt a zsanért. Ennek a társaságnak eddig elég nagy előnye volt, hogy sokat segítenek egymásnak a tagok, és nem a cikizés volt a fő téma. Talán nem kellene eltérni ettől a szokástól. 

 

Egyébként én is észrevettem, hogy fordítva vannak a zsanérok felszerelve mint ahogy álltalában fel szokták rakni őket, de nem szóltam bele. A többi része szép a bútornak, szépen, igényesen van megcsinálva.

De eddig még senki nem tudott értelmes magyarázatot adni arra, hogy miért hátrány ha így van felszerelve a zsanér. Ha csak a megszokás, vagy így szokták a válasz rá, akkor viszont nem értem, miért kell ezért cikizni valakit. Szerintem tök mindegy, hogy hol állítja be a zsanért, az ajtón vagy a szekrényen, a végeredmény a lényeg szerintem. De én sem vagyok asztalos, ezért lehet hogy nem tudok valamit, ami indokolja hogy hogyan kell felszerelni. Szivesen meghalgatnám az érveket is, nem csak a cikizést.

 

Előzmény: japipapa (46984)
halaloszto Creative Commons License 2012.10.16 0 0 47004

masneven hogy a butut marni nem egyszeru. sokat kell csiszolni utanna. meg max fordulat, nagyon lassu elotolas. de akkor meg megeg.

 

Vajk

Előzmény: Törölt nick (47003)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.16 0 0 47003

Szép munka, gratulálok. :) Írtad, hogy a rádiuszokat ezzel a marókészlettel csináltad. Nekem is ugyanilyen készletem van. Én azt vettem észre, hogy a belső sarkoknál meg a külső sarkoknál rendre felszálkásítja-felszőrözi az anyagot ahol a szálirány válltáson megy át. Ez hogy lehet elkerülni? 

Előzmény: Törölt nick (46986)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.16 0 0 47002

Az a kis horony kb 3 mm magas és kb 18 mm mély. Ha 3 mm-nél vékonyabb anyagot kell vágni, akkor sincs gond, legfeljebb becsúszik a hornyba és a horony feneke tolja az anyagot. Ennyire vékony anyagot nem tudom, hogy töredezés nélkül lehet-e majd vágni a sűrű fogazású lappal, még nem próbáltam.

 

Előzmény: Törölt nick (46988)
Alex Raps Creative Commons License 2012.10.16 0 0 47001

Szép munka! Gratulálok! :)

Előzmény: Törölt nick (46986)
dáriusz1234 Creative Commons License 2012.10.16 0 0 47000

Sziasztok

Szolnok megyében asztalost keresek Gyalult forgács kellene,aki tud segíteni írjon

Törölt nick Creative Commons License 2012.10.16 0 0 46999

Köszönöm a dicséretet, de tényleg nem a kivitelezés miatt fényképeztem, ebből a szempontból elég egyszerű munkák, még ha szőrös deszkákból idáig jutni nem megy pikk-pakk, akkor is.

Ahogy írtam is már, "művészi" szintig (egyelőre) nem szoktam belemerülni a dolgokba.

Pl. ahogy elnéztem a Soká által feltett képet a bajnokcsapat munkájáról, egyből az jutott eszembe, hogy ilyennel inkább nem is próbálkoznék, legfeljebb majd akkor, ha nyugdíjasként ez lesz a fő napi elfoglaltságom.

Ugyanez igaz az általad mutatott ablakokra is.

 

A betétet és keretet ezzel a teszkógazdaságos készlettel martam, de nem teljesen rendeltetésszerű módon.

Azért írtam róla, hogy méltán szidott, mert a kontraprofil párossal egymáshoz nem illeszkedő darabokat lehet marni.

A betétmaró rendben van (nálam nem üt észrevehetően), a keretet meg úgy oldottam meg, hogy a hornyot-csapot elkészítettem körfűrésszel, a profilt pedig a betétmaró melletti alsó fejjel martam ki, ezért lettek a sarkok kerekítettek.

Előzmény: gdzsozy (46995)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.16 0 0 46998

Dolgoztam már kivetőpánttal, csak úgy értettem, nem alkalmazom rendszeresen, ezért nem megy rutinszerűen.

Sokához hasonlóan én is inkább a hagyományos pántokat preferálom, de ha belegondolok, hogy egy 60-as réz zsanér árából veszek 3-4 Blumot, akkor az sok ajtónál már meggondolandó.

Nem beszélve arról, hogy a beállítási lehetőség is a kivető mellett szól, úgyhogy egyelőre a konyhabútorhoz Blum van tervbe véve, szóval valószínűleg hasznosítani tudom majd a tanácsodat, kösz'!

Előzmény: gdzsozy (46994)
gdzsozy Creative Commons License 2012.10.16 0 0 46997

Sajnos előfordul, minden jószándékom ellenére, de inkább úgy fogalmaznám át az állításod hogy akaratlanul, és nem szándékosan.

 

Igyekszem majd jobban figyelni.

Előzmény: kofic (46983)
gdzsozy Creative Commons License 2012.10.16 0 0 46996

kis flexen én ezt használom:

 

http://www.mestercentrum.hu/termekek/Csiszolotarcsak__szerszamok.html?PHPSESSID=80eb315f06cc9e3df5f390d6a83f87b4

 

Gumitányér 115 x M14

 

Vagy úgy is hívják hogy fíber tárcsa.

 

ebből szoktam a puhábbikat venni.

 

ehhez viszont sima egysoros fíber csiszoló tárcsákat használok csak nem 115mm-es hanem 125mm es szélességben mert így rugalmasabb és jobban fel lehet fektetni az anyagra.

ezen segít az is ha felrakás előtt a gyári kereszt vágást azzal felturbózom hogy vésővel 10-15mm szélességeb még belevágok vagyis meghosszíbbítom a gyári vágást, elég egyszer beleütni a vésőt.

felrakás után indítás előtt a szélét még kicsit visszahajlítgatom, és kész.

 

lehet vele szépen csiszolni. ha van egy kis érzék a kezedben akkor nem égeted be., nem kell rányomni, csak nyugodtan csiszolni.

 

most válaszfalakat készítek és a csiszolás előtt flexel áthútom, a nagyobb eltéréseket ezzel könnyen lelehet csiszolni. ha ezután előbb szallaggal majd excenterrel megcsiszolom olyan lesz mint a tükör.... mondjuk a végén kézzel még át kell húzni.

Előzmény: japipapa (46985)
gdzsozy Creative Commons License 2012.10.16 0 0 46995

szép munkák. mivel maróztad ki a betéted?

Előzmény: Törölt nick (46986)
gdzsozy Creative Commons License 2012.10.16 0 0 46994

nem annyira problémás, mint gondolod.

fogod az ajtót és berajzolod a magasságot ahová pántot akarsz fúrni, majd a ajtó szélétől kb 4mm-re húzol egy vonalat ami azt jelzi hogy ettől kintebb nem mehetsz a fúróval, de bentebb se, a 35mm-es pántfúró élköre ezen a vonalon kell hogy legyen.

 

innentől fúrhatod oszlopossal is, ennél könnyebb fúrni, vagy lehet úgy is ahogy helyszínen szoktuk:

 

még otthon kifúrok egy fát vagy mondjuk egy 10mm-es rétegelt lemezt sablonnak a pántfúróval.

ezzel meg is van a fúrat sablon amit csak ráteszek a helyre ahol fúrni akarok , rászorítom egy fogóval, és a fúró nem megy el.

itt már csak arra kell figyelned át ne fúrd az ajtót.

 

:)

Előzmény: Törölt nick (46958)
halaloszto Creative Commons License 2012.10.16 0 0 46993

es ha raulok?

 

Vajk

Előzmény: rferi (46992)
rferi Creative Commons License 2012.10.16 0 0 46992

Szerintem azért, mert egy baromság.

Rendes anyagokból rendes tervek alapján kell megépíteni a szekrényt, és nem szakad szét.

Előzmény: halaloszto (46991)
halaloszto Creative Commons License 2012.10.16 0 0 46991

ertettem egybol, es pl egy konyhabutornal, ami dizajnos labakon all ez szempont is lehet. csak hogy eddig miert nem lattam sosem ilyet?

 

Vajk

Előzmény: rferi (46990)
rferi Creative Commons License 2012.10.16 0 0 46990

Ez a pöcök arra jó, hogy a felette levő súlyok miatt az oldalfal csavarozása/csapozása/kekszezése nem tud kiszakadni lefelé az aljalapból :))))

Már persze miért is szakadna, ha az oldalfal eleve a földön áll, de hát ugye... mit lehet tunni! :))))))))))

Feltör egy gejzír a szekrény közepe alatt például.

Előzmény: halaloszto (46989)
halaloszto Creative Commons License 2012.10.16 0 0 46989

hmm. feneket tamaszto pocok. logikus. ha meg sosem lattam ilyet, akkor azok igenytelen butorok voltak?

 

Vajk

Előzmény: kofic (46980)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.16 0 0 46988

"Készítettem a tolóoldal fájának az aljára egy pici hornyot, hogy az apró forgácspor ne zavarjon"

 

Erre gondoltam.

Ha ez kissé magasra sikerült, mint nálam, az igazán vékony anyagok vágásánál zavaró lehet.

Előzmény: Törölt nick (46965)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.16 0 0 46987

A két utóbbi kép arra is példa, hogy a méltán szidott óccó Kőbazaras marókészlet valamire mégis csak jó, legfeljebb a belső sarkok nem szögletesek, hanem íveltek.

 

Törölt nick Creative Commons License 2012.10.16 0 0 46986

Itt egy kép az éjjeliszekrényről:

 

 

Csak az anyagminőség kedvéért, a stílus elég "letisztult", ezt az ágy egyszerűsége indokolta.

 

 

 

Két korábbi, rosszabb minőségű kép, de ezeken is látszik, hogy építő deszka létére egész meglehetős lett a kihozható anyag.

 

 

Előzmény: Gombi88 (46939)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!