Keresés

Részletes keresés

kivi Creative Commons License 2012.10.18 0 0 47045

Igen, eddig én is eljutottam, de a maró megvezetésére még nincs ötletem. Ezzel válaszolok Vajknak is: egyenesnek kellene lennie, a terv szerint egy üveglap éle fog a horonyban nyugodni. Tárcsamaróm nincs, körfűrész viszont van asztali és kézi is. Hm. A leghosszabb darab 60cm lesz, remélem ilyen távolságon azért sokat nem tévedek majd.

Előzmény: kukucs33 (47041)
kukucs33 Creative Commons License 2012.10.18 0 0 47044

A tárcsamaróhoz nem kell asztalba fogni a gépet?

Előzmény: halaloszto (47043)
halaloszto Creative Commons License 2012.10.18 0 0 47043

a lenyeg, hogy ha egyenes is kell legyen az a horony, akkor ne ujjmaroval, hanem tarcsamaroval csinald. vagy meginkabb korfuresszel.

 

Vajk

Előzmény: kivi (47040)
halaloszto Creative Commons License 2012.10.18 0 0 47042

a fene fog asztal allitgatassal furni tobbmenetben 50mm-nel melyebbet. van nehany parhuzamosra gyalult deszkadarab, vagy 18mm butorlap darab es kesz. fur, leallit, alapakol, fur tovabb. fat altalaban kezbol fur az ember. a halalpontos visszaallitast meg megoldja az, hogy a furo mar benne van a munkadarabban amikor rogzited.

 

Vajk

Előzmény: GPS (47033)
kukucs33 Creative Commons License 2012.10.18 0 0 47041

Végig hornyot, vagy csak egy szakaszon?

 

Utóbbi esetben bármely sík felületre leszorítózva megoldható, ill. tulajdonképpen az első esetben is, csak akkor több lépésben.

Első esetre, ha egy menetben csinálnád, akkor az asztalra szorítózz le valami hulladékokat amik kellően alacsonyabbak a munkadarabnál és azok közé ékeld be a megmunkálandó darabot.

 

Előzmény: kivi (47040)
kivi Creative Commons License 2012.10.18 0 0 47040

Pár darab, kb. 40-80cm hosszú 48x24-es fenyőléc élébe akarok marni (közében) 6-os hornyot. Mit javasoltok, hogy rögzítsem a lécet? Ha volna asztalom a maróhoz, akkor nem lenne gond, de mivel ez most egy egyszeri munka, emiatt nem biztos hogy érdemes lenne valamilyen asztalt építeni hozzá.

Törölt nick Creative Commons License 2012.10.18 0 0 47039

A praktikerben törzsvásárló kártyával rendelkezőknek 15% engedmény okt. 19-21 között.

 

Törölt nick Creative Commons License 2012.10.18 0 0 47038

Igen eléggé korlátozott a használhatósága ennek a gépnek, de attól még lehet használni. Néha nekem is jól jöne egy nagy álványos gép, de az olyan ritkán van, hogy azért nem érdemes 60-80 ezret kiadni. 

Előzmény: GPS (47037)
GPS Creative Commons License 2012.10.18 0 0 47037

 

Kb. ugyanezt tapasztaltam én is - csak én még megfejeltem azzal is, hogy le-fel-állításkor, az asztal oldalirányba is felszabadul - és akkor már kampó a többlépcsős fúrásnak.

 

Ráadásul én még menet-fúrni is oszlopossal szoktam - úgy, hogy az előfúrás után, beteszem a menetfúrót, felszabadítom a tengelyt (hogy lehetőleg csak a saját súlyával tehénkedjen lefelé) és kézzel hajtom pár menetet a tokmányba fogott menetfúrón.

 

Vagyis a tokmányt tekerem - kézzel.

 

Így garantáltan merőleges (illetve az előfúrással tengelyirányú) menetelés lesz az eredmény - nincs félrekapás, ilyesmik.

Na ez az, amit ezzel a géppel csak vállogatott kerettag céllövők tunak pontosan elvégezni.

.

Előzmény: Törölt nick (47036)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.18 0 0 47036

Nekem van egy ilyenem, csak más néven fut. Az biztos, hogy nem egy erőbajnok a gép, könnyű lefullasztani 10-12-es fúrónál nagyobbal. Addig viszonylag szépen lehet vele dolgozni. A legnagyobb hibája a gépnek az, hogy az asztalt csak kézzel emelgetve lehet állítani, nincs tekerőkar amivel emelni lehetne. A másik hibája az, hogy olyan alacsony az egész gép, hogy csak akkor tudok gépsatut rátenni ha asz asztalt kifordítom, így viszont nem biztos hogy elég mélyre le tudok fúrni. Apró munkáknál szépen teszi a dolgát. 

 

Előzmény: gend (47026)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.18 0 0 47035

Vagy csak egyszerüen nincs áram az öregnél. :) 

 

Ítt is van a falunk mellett egy tanya, ahol még nincs áram, a mai napig gyertyával meg petróleum lámpával világít a két kis öreg. Vizük is csak az ásott kútból van, így az öregek csak pálinkát isznak de azt sokat :)

Előzmény: gdzsozy (47023)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.18 0 0 47034

A belső íven nem volt eddig kiszakadásom, csak kiszőrösödésem.

De kopal érthetően leírta, hogy ő hogyan csinálja, ki fogom próbálni én is ezt a módszert. :)

Előzmény: Soká (47019)
GPS Creative Commons License 2012.10.18 0 0 47033

 

Én dolgoztam ilyennel, van némi tapasztalatom vele.

 

Először is: fúrni fúr - még ha nem is egy erőmű, de azért el lehet vele furkálni ezt-azt.

 

Még a macerás fordulatszám-váltást sem róvom fel neki - legfeljebb halkan (mondhatni: alig hallhatóan) káromkodok, amikor a 2,5-es fúrónak való fordulatról ...mondjuk a 12-esre váltom a megfelelő fordulatszámot. Oké, ez is belefér.

 

A baj máshol van:

 

Ezek a gépek (és klónjaik) általában csak 50 mm lökethosszúak. Ez mondjuk egy 2-es lemez kifúrásánál nem lenne gond... bár akad feladat, amikor ennél több kéne.

 

A nagyobb bajok viszont ott kezdődnek, hogy az asztala nem vezetett (!!!)-párhuzamosan mozog fel-le... hanem kioldás után, radiálisan oda teszed, ahová akarod (illetve, ahova ő akarja)

 

Ezért azonnal be van bukva az a mutatvány, hogy egy lukat több lépésben (fúrócserével) készíts el (pedig van ilyen) - sőt, van hogy a végén még sarokletörőt is alkalmazna az igényes barkács...ha vissza tudna állni az eredeti luk-központra.

 

 

Na, ez az, ami ezzel a géppel nyögvenyelős - hacsak valami ravasz módszerrel (vagy segédeszközzel) meg nem oldjuk a fúrócsare utáni, precíz visszaállást az előzőleg fúrt luk-központba.

Persze, szemre-saccra lehetne... na de elnézést kérek, ehhez nem kell oslopos fúrógép, nem igaz?

.

Előzmény: gend (47026)
halaloszto Creative Commons License 2012.10.18 0 0 47032

nekem logikusnak tunik az a magyarazat, hogy 

 

 - a tropusokon nincsenek evszakok. igy nincsenek evgyuruk. ezt szeretjuk, hogy nincs ilyen struktura.

 - viszont ugyanez miatt eleteben a fa szinte allando klimaban van, nem kell viz visszatartassal gorcsoljon. igy nem is igazan kepes erre. 

 - ezert nalunk a szarazabb eghajlaton, plane a szarazabb evszakokban baromira tulszarad, ezert torekeny.

 

Vajk

Előzmény: Soká (47031)
Soká Creative Commons License 2012.10.18 0 0 47031

"Elég szétszórtak vagyunk mostanában"

 

Nagyon tapintatosan fogalmaztál! :) De nekem nyugodtam jöhet a "hékás, látom elvesztetted a fonalat, olvass már vissza kicsit!" - ilyesmiért nem sértődöm meg. :)

(ezt csak használati utasítás gyanánt mondom, és mert azt nem tudom megígérni sajnos még magamnak sem, hogy kevésébé leszek szétszórt. Sőt, idővel a helyzet még csak romlik...)

 

Én az egzótákat elsősorban a sötétebb, melegebb színük miatt szeretem. Az, hogy valami anyagában olyan, mint amit páccal és lazúrral próbálunk elérni, az valahogy megnyugtató :)

Előzmény: Törölt nick (47029)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.18 0 0 47030

Nekem 700 W-os van, szintén Einhell, egy 500-as még valószínűleg mindenre elég lenne, amire nekem kell, de 350-essel inkább nem próbálkoznék.

 

A Repítő által említett farpikánál vagy kinél is szokott lenni izmosabb Einhell elég jó áron, egy alaposabb helyszíni próbával utólag már nemigen érhet különösebb meglepetés, én is hasonló eladótól vettem, és semmi gondom nem volt vele, nem is aggódtam a garancia hiánya miatt.

Előzmény: gend (47026)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.18 0 0 47029

Elég szétszórtak vagyunk mostanában - úgy értem, többen is.

 

Írtam is, hogy a hosszabb daraboknál az ütközős megoldás macerás lett volna, így azokat ceruzajelekkel oldottam meg, ezért is volt beégés, mert a végén már csak egész lassan lehetett tolni.

A ládák kereténél könnyű dolgom volt, ott tudtam ütközőt használni, egy-két jelentéktelen barnulással meg is úsztam a dolgot.

 

Mahagóniból még csak pár képkeret és egy fali gitártartó erejéig van tapasztalatom, de valahogy nem igazán jött be, nem csak megmunkálás tekintetében, hanem a végeredmény szempontjából sem tartom nagy számnak, igaz, egyszerű olajozással is szép lett, de némi ügyeskedéssel "prolibb" anyaggal is el lehet érni hasonló kinézetet.

Drágább egzótákkal még nem volt dolgom, talán majd később, de különböző gyümölcsfákból készítettem apróságokat, azok tetszettek.

 

Úgy még nem jártam, hogy valami jobban összeragadt, mint kellett volna, úgy viszont igen, hogy a bonyolultan összerakható cucc többször is szétesett ragasztás közben, már azon voltam, hogy lekaparom a ragasztót, és kezdem elölről az egészet, mert nem fog tartani semmit, aztán végül csak összeállt, és a stabilitásával sem lett semmi probléma, külön figyelemmel teszteltem le a gebasz miatt.

Hát igen, a mindent egyedül árnyoldala...

Előzmény: Soká (47024)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.18 0 0 47028

Hádde ezt mondom én is: bütü-hossz-bütü-hossz.

Már ha körbe kell marni.

 

Jópár éve készítgetek már kisebb-nagyobb bútorokat meg egyéb dolgokat fából, de régebben elég ... rusztikus darabok is kikerültek a kezem alól, mert a végső csiszatolásokat nagyon nem szerettem.

Kifejezetten igénytelennek nem mondanám, de a nem látható-tapogatható részeket igencsak hanyagoltam.

Talán az öregedés hozta meg  türelmemet, de mostanában már nem sajnálom rászánni az időt, minden műveletnek megadom a módját, és még élvezem is, ahogy egy-egy kész darab bütüjén vagy belsején végigsimítva tükörsima felületet érzek.

 

Nekem szükségem sincs segítségre a műhelyben, mert kizárólag családi szükségletre "termelek", de nem is szívesen hagynék mást belefolyni a dolgokba, nem attól tartva, hogy elront valamit, csak én így szeretek dolgozni, sokszor a kifejezetten kétemberes dolgokon is addig agyalok-erőlködök, míg egyedül meg tudom csinálni.

Egyedül a fiamnak készített ágynál hagytam (sőt elvártam), hogy kivegye belőle a részét, elvégre asztalos végzettségű, még ha teljesen más vágányra állt is.

Előzmény: gdzsozy (47022)
Soká Creative Commons License 2012.10.18 0 0 47027

Az 500W-os verziót többen preferálják itt a topikban...

Ez is tipikusan az a darab, ami töbféle néven is fut. Az Aldiban az 500W-os kapható 25-ért.

Előzmény: gend (47026)
gend Creative Commons License 2012.10.17 0 0 47026

Egy gyors kérdés!

 

Állványos fúrónak elég a 350W ? Barkács célra kellene csupán de kínlódni nem szeretnék.

Egy ilyen Einhell-t érdemes megvenni egyáltalán? Akinek van írhatna róla!

Soká Creative Commons License 2012.10.17 0 0 47025

"megélhetési famunkás"

 

Ő a hagyományőrző, csak nem tud róla...

A videót pár éve már megcsodáltuk itt.

Előzmény: gdzsozy (47023)
Soká Creative Commons License 2012.10.17 0 0 47024

"Nem összeállítva martam, hanem darabonként, hiszen a betét miatt csak így lehetett,"

 

Aha... én azt hittem, hogy a betét utólag került bele hátulról. Viszont ha a keretléceket külön marod, akkor ugyebár oda kell figyelni, hogy a függőleges daraboknál ne szaladj túl a marással. Gondolom, valami ütközővel oldod meg a dolgot.

 

 

"ridegnek, kiszakadásra hajlamosnak mutatkozott, óvatosan kellett vele dolgozni."

 

Az egzóták többsége ilyen sajnos. Elég durva tud lenni némelyiknek a rostszerkezete (lehet, hogy nem szabályosan fogalmazok). A legismertebb egzóta talán a mahagóni de én különösebben nem kedvelem. Még csak azt sem mondhatnám, hogy azért olyan szakadozós, mert nagyon kemény. Egyáltalán nem. sőt még csak szilárdnak sem nevezhetném. Legalábbis egyszer nagyon pórul jártam vele. (persze az én hibám volt...) egy járóbotot akartam csinálni mozgássérült barátomnak, mert már untam, hogy a bükk botjait sötétre pácolgassam, ápolgassam, és esztergáltattam egyet mahagóniból. A fej is abból készült, de nagyon elbaltáztam a dolgot, mert sikerült olyan szoros kötést létrehozni, hogy a beragasztózott alkatrészeket csak kb. fél cm-re sikerült egymásba préselni, aztán megállt és se ki, se be (levegődugó + a ragsztótól is megdagadhatott kicsit a fa). Akkor ijedtemben egy csavaró mozdulattal le akartam szedni a bot fejét, de a bot végéből kiesztergált csap egy reccsenéssel letört. Szerintem bükkel ezt az erőmutatványt nem tudtam volna megismételni. Úgyhogy, hagytam a francba a mahagóni botot... :)

Előzmény: Törölt nick (47021)
gdzsozy Creative Commons License 2012.10.17 0 0 47023

Hosszú ideje megy a diskurzus hogy melyik gép milyen, melyik a jobb és melyik a felejtős.

 

találtam egy videót nézzétek meg.

többnyire esztergálnak benne de van fűrész is a filmen.

 

erre mondanám hogy megélhetési famunkás az öreg.

 

 

 

gdzsozy Creative Commons License 2012.10.17 0 0 47022

Mielőtt reagálnék... mi a túró ez a facebook megosztás megint?

 

 

Szóval..

gondolom többnyire a előbb látott felsőmarós betétmarót használja mindenki. vagy legalábbis a többség.

 

sokat gondolkodtam rajta de megmaradtam a nagy betétmaró késnél.

mivel igazit még nem tudtam szerezni, így Paliszanderes cserélhető lapkás marófejet használok.

 

ez jó a bútorajtóhoz használatos, 18mm-es betéthez is és az ajtóba való 36mm-es hez is.

 

hogy ne legyen szőrös és durva a felület én a kereszt irányú bütüs véggel kezdem a marást, mert ha kicsit kiszaggatja vagy rojtozza is az anyagot a hosszanti szálirányú marás már letisztázza.

 

másik trükk: szólok a feleségemnek hogy segítsen csiszolni a betétet, ismerős a női megszálottság ugye? amit mi már jónak itélnénk azt ők tovább csinálják.

az asszony is ilyen, gyönyörűen simára csiszolja a betét bütüs végét, aztán csiszolópapír váltás után szinte fel is polirozza.

 

a speciális csiszolók közül ő a legprofibb szerzeményem, sokba került, sokba kerül, de megbízhatóan csiszol.

 

:)))

Előzmény: Törölt nick (47015)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.17 0 0 47021

"az összeállított keret belső lekerekítésénél nem látok olyan szituációt, ahol kiszakadhatna az anyag. Jól gondolom?"

 

Nem összeállítva martam, hanem darabonként, hiszen a betét miatt csak így lehetett, illetve macerás szorítózgatással szárazon összeállítva is ment volna, de ahhoz nem fűlött a fogam.

 

Mivel te leginkább (kizárólag? - nem emlékszem pontosan) keményfával dolgozol, elkerülhetted ezt a problémát, bükknél, mahagóninál stb. nálam sem jelentkezett, de fenyőnél, főleg egymenetes marásnál előfordulhat, ezért is írtam, hogy ajánlatos legalább két fogást venni.

 

Ha már említettem a mahagónit, én azt is kényes anyagnak találtam vágás-marás szempontjából, ridegnek, kiszakadásra hajlamosnak mutatkozott, óvatosan kellett vele dolgozni.

Vagy lehet, hogy csak rossz minőséget sikerült kifognom?

Előzmény: Soká (47019)
Deathstar82 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 47020

Gondolom nem két zsák forgácsra gondoltál, mert annyi van itthon.

Előzmény: dáriusz1234 (47000)
Soká Creative Commons License 2012.10.17 0 0 47019

"Ez logikus ötlenek tünik. Belső íven is tolsz mögötte egy kis fadarabot? Nem nehéz irányítani a kanyarban és még arra is figyelni?"

 

Az előző hozzászólás tükrében nem egészen értem a szituációt. Itt ugye most arról van szó, hogy munkadarab rögzítve, felsőmaró a kézben? Mert olyankor természetesen nem tudok tolni semmilyen kis fadarabot. Amit én írtam, az arra vonatkozott, hogy mondjuk van egy maróasztalod és egy deszkád, aminek a bütüs élére szeretnél marni. Ilyenkor a kilépésnél szakítja az anyagot, mint Vajk is írta, ilyenkor, ha a munkadarab mögött tolsz egy segédlécet, akkor az megakadályozza a kiszakadást. Ha mondjuk ennek a deszkádnak nincsen 90 fokos sarka, mert le van gömbölyítve, mint a régi tévéképernyő sarkai, ott meg nincs probléma, mert a kerekítés miatt nincs minek kiszakadnia, pontosabban, ami kiszakad, azt a sarkon való fordulással le is marod.

A belső íven marást nem egészen értem. Ha koopal szekrényéből indulok ki, ott az összeállított keret belső lekerekítésénél nem látok olyan szituációt, ahol kiszakadhatna az anyag. Jól gondolom?

Előzmény: Törölt nick (47011)
Soká Creative Commons License 2012.10.17 0 0 47018

"ha jol ertem repito problemaja az, amikor pl a hosszanti elet kerekitem, de nem megyek ki a vegeeig, hanem elotte kijovok az anyagbol. akkor ott keletkezik egy kis butu, ami meg van marva ugye."

 

Lehetséges, erre nem gondoltam, mert az én "formakészletemből" hiányzik ez opció :) Én vagy végigmarok valamit, vagy nem. :)

Most írtam valamit hosszasan, aztán rájöttem, hogy hülyeség. Lehet, hogy nálam egyébként ez a fajta probléma azért nem jelentkezik, mert én igyekszem mindent több kisebb lépéssel megoldani? Eleve óvatosságból, no meg, mert szinte kizárólag keményfával dolgozom. Szóval, ha több lépésben oldom meg a marást, az nem orvosság? - igaz ott meg gondot okozhat, hogy mindig ugyanott lépjek ki az anyagból... Most azt mondom, hogy semmiképpen sem árt egy ütköző, és hogy az érintett végeknél visszafelé marva lépjen be az ember az anyagba, ezzel előkészítve a marás végét.

 

 

Amit a behelyezhető fiókról írtál, az tényleg magyarázat lehet a fura kivetőpántunkra!

 

már ide is befurakodott ez a fészbuk...

 

Előzmény: halaloszto (47013)
halaloszto Creative Commons License 2012.10.17 0 0 47017

pl igy lehet teljes szeles fiokot tenni bele.

 

Vajk

Előzmény: Törölt nick (47016)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.17 0 0 47016

A fordított szerelés egyből feltűnt, de azt addig észre se vettem, hogy így máshogy nyílik az ajtó.

Valóban nem lehetetlen, hogy ez a magyarázat az unortodox beépítésre, kellet a teljes belső szélesség, de ebből a fajta pántból volt bőséggel raktáron, és valami ötletes szaki kigondolta, hogy így nem kell speciálisat alkalmazni.

Persze ez csak egy (gyenge) próbálkozás arra, hogy mentsem a gyártót, de inkább hihetőnek tűnik, mint hogy kontárok dolgozzanak ilyen helyen, és még ki is kerüljön kereskedelembe a végeredmény.

Az persze más kérdés, hogy a macerásabb beállítással való nyűglődést a kedves vevőre hagyni sem éppen profi hozzáállás...

Előzmény: 409 (47009)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!