Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.06.28 0 0 128

She too...:))

 

Előzmény: Yogi (125)
nofRETRO Creative Commons License 2012.06.28 0 0 127

Jó éjszakát, az esti mese következik:

 

Romhányi József

    Nyúliskola

Erdőszélen nagy a móka, mulatság,
iskolába gyűlnek mind a nyulacskák.
A tanító ott középen az a nyúl,
kinek füle leghosszabbnak bizonyul.
Kezdi az oktatást egy fej káposztával,
hallgatják is tátott szájjal.
- Az egymást tapasztó
táposztó
levelek képezte káposzta
letépett
levelein belül tapasztalt betétet,
mely a kopasztott káposzta törzse,
úgy hívják, hogy torzsa.
Ha most a torzsára
sorjába
visszatapasztjuk
a letépett táposztó káposztaleveleket,
a tapasztalt rendben,
akkor szakasztott, helyesen
fejesen
szerkesztett káposztát képeztünk.
Ez a lecke! Megértettük? - kérdezte a nyúltanár.
Bólogattak a nebulók, hisz mindegyik unta már.
- Akkor rögtön feleltetek! - Lapult a sok kis
tapsifül:
füllentettek, dehogy értik, és ez most mindjárt
kisül!
- Nos felelj, te Nyuszi Gyuszi! Állj két lábra, s
vázold hát,
mi történik, ha ízekre bontasz egy fej
káposztát?
- Jóllakok! - felelte elképesztő képzetten
a kis káposztakopasztó ebugatta,
de a tanár megbuktatta.

Törölt nick Creative Commons License 2012.06.28 0 0 126

Az év stimmel, amúgy tényleg pongyolán fogalmaztam.

 

Előzmény: Yogi (122)
Yogi Creative Commons License 2012.06.28 0 0 125

Mindenesetre a legelterjedtebb azt hiszem, hogy a rövid változat, bár én jobban szeretem hosszan. Khm.

 

Előzmény: Törölt nick (123)
Yogi Creative Commons License 2012.06.28 0 0 124

Na a kézírásom mindig is olvashatatlan volt. Viszont most is írok eleget kézzel, abban nálam nincs változás.

(Vettem tavaly egy tollat direkt írástanuláshoz: nagyon vékony hegye van, állítólag három század milliméter, és azért jó, mert tényleg sok sikerélményt ad: ami sima rotring cerkával otromba ákombákom, az ezzel a csodatollal gyönyörű kalligráfia.

Előzmény: nofRETRO (121)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.28 0 0 123

Most a hölgyek és a hölgylelkűek hunyják be a fülüket!

A minapában heves vita volt az egyik topikban, hogy a kúrol, vagy a kúrel helyes e.

Pattban végződött a játszma, az volt a benyomásom, hogy mindkettő tájjejellgű szó,

a kúr alapszó helybéli változata.  Vicc: mikor írják a táj-t kéy j-vel? :))

 

Előzmény: Yogi (117)
Yogi Creative Commons License 2012.06.28 0 0 122

Konkrétan 1954-ben, akkor jelent meg a tizedik kiadás. (84-ben pedig a 11., azóta is az van érvényben, most készítik elő a 12. kiadást.)

Még két fontos dolgot fűznék hozzá: egyrészt az, hogy a tanár mivel magyarázta, nem sokat jelent a szabály tényleges eredetére vonatkozólag, másrészt - és ez a fontosabb - a helyesírás nem nyelvtan. Semmi köze ahhoz, ne tessék a nyelvtani szabálokkal keverni. 

Előzmény: Törölt nick (119)
nofRETRO Creative Commons License 2012.06.28 0 0 121

Hogy ki mennyit ír, az nagyon változó. A számítógép miatt viszont a kézírásom biztosan romlott. A negyedik oldal után már jobb ... :) Tehát van remény, és kövesse tett a titkos elhatározásomat :)

Előzmény: Yogi (116)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.28 0 0 120

Tetézi.

 

Előzmény: Yogi (117)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.28 0 0 119

Írtam, már valahol ezt:

Gimis koromban (50-es évek) egy szép reggel, a magyartanárunk feírta a táblára, hogy az Akadémia határozata miatt, a mai naptól a zsíroskenyeret külön, a vajaskenyeret pedig egybe kell írni.

Ez nem vicc, azzal indokolták, hogy a magyar dolgozó népnek ma már nem elérhetetlen luxuscikk a vajaskenyér.  Itt a politika játszott szerepet a nyelvtan megváltoztatásában.

 

Előzmény: Yogi (105)
nofRETRO Creative Commons License 2012.06.28 0 0 118

A jó helyesíráshoz is kell érzék. A zenéléshez is kell érzék. A zenét mégsem alakítják a a hamisan éneklők képességeihez.

Konkrét példák segítenék a "vitát", mert valószínűleg nem egyforma esetekkel találkozunk.

 

Ez egy praktikus oldal :

http://www.magyarhelyesiras.hu/gyakori_hibak.php

Előzmény: Yogi (114)
Yogi Creative Commons License 2012.06.28 0 0 117

Vagy űberolja?

Előzmény: Törölt nick (115)
Yogi Creative Commons License 2012.06.28 0 0 116

Amióta az internetet használom, valamit romlott a helyesírásom.

Nekem is. Ennek több oka lehet:

- kevesebb „hagyományos”, korrektor által gondosan javított szöveget olvasunk,

- ezzel párhuzamosan jóval több nyers, kozmetikázatlan szöveget,

- de nem lepődnék meg, ha az egészet csak hinnénk, ha csak érzéki cslódás lenne, aminek alapja egyrészt a mindent megszépítő nosztalgia, másrészt hogy a net óta sokkal többet írunk, a sokkal több szövegben pedig nyilván számszakilag sokkal több lesz a hiba, de arányaiben nem. Sőt, nem lepődnék meg, ha most valójában jobb lenne a helyesírásom, mint mondjuk húsz éve, mert most sokkal többet gyakorlom.

Előzmény: nofRETRO (111)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.28 0 0 115

Ezt már csak a matakodik űbereli! :))

 

Előzmény: nofRETRO (97)
Yogi Creative Commons License 2012.06.28 0 0 114

Az egész szöveg szakadozottá válik. Nekem.

Nekem is, de ez megszokás kérdése csak. Hosszú távon mindenképpen előnyösnek látom.

Előzmény: nofRETRO (110)
nofRETRO Creative Commons License 2012.06.28 0 0 113

Meg nem tudom számolni, hogy kiskoromban hányszor hallottam otthon: "eszem-iszom-alszom", nyilván amikor rosszul mondtuk.

Valószínűleg ez a hármas már "kitaposta az ösvényt", és ma is működhetne.

Előzmény: Törölt nick (112)
nofRETRO Creative Commons License 2012.06.28 0 0 111

Amióta az internetet használom, valamit romlott a helyesírásom. Túl sok "rossz " szöveget olvastam. De ha gondban voltam, akkor felálltam az asztaltól, és gyorsan, gondolkodás nélkül leírtam egy papírra. Ez bevált :) Valószínűleg ehhez a rögzüléshez már fiatalon kell sokat olvasni - ez megvolt. Ma a fiatalok a netes szöveget olvassák, és az ugyebár nem irodalmi nyelv. Azt azért nem gondolom, hogy különösen jó lenne a helyesírásom, csak olyan, amilyennek lennie kell általában.

 

Előzmény: Yogi (109)
nofRETRO Creative Commons License 2012.06.28 0 0 110

A feleslegesen különírt szavaknál olvasáskor zökkenést érzek. Az egész szöveg szakadozottá válik. Nekem.

Előzmény: Yogi (108)
Yogi Creative Commons License 2012.06.28 0 0 109

Egyébként pont ez az általad említett sok különírás jelzi azt, hogy itt változásra van szükség. Vagy például hogy te a különösen jó helyesírásoddal is néha gondban vagy. Az én helyesírásommal sincsen túl sok gond, remélem, de nekem is itt van kézközelben az AkH.

Előzmény: nofRETRO (106)
Yogi Creative Commons License 2012.06.28 0 0 108

Lehet, hogy zavar (nyilván engem is zavarna sok évig), de most nem egyéni tetszésről van szó. Az általam ismert érvek egyelőre nagy többségükben a különírás mellett szólnak.

Előzmény: nofRETRO (106)
Yogi Creative Commons License 2012.06.28 0 0 107

Ami bántja a fülemet/szememet, pl. a -ba, -be és -ban, -ben keverése, vagyis elhagyása

Természetesen abba, hogy mi bántja a szemedet és a füledet, nem tudok beleszólni, de azt el tudom mondani, hogy gyakorlatilag minden magyar anyanyelvi beszélő elhagyja több-kevesebb rendszerességgel, a -ban, -ben végéről az -n hangot. Mondom, gyakorlatilag mindneki, tehát nagy valószínűséggel te is. Csak a folyó beszédben - a saját folyó beszédünkben - ez nem szokott tudatosulni, nem vesszük észre. Én például korábban elég sokat rögzítettem a saját beszédemet, és még olyan helyzetekben is, amikor direkt odafigyeltem rá, kétségbeejtően pongyolának tűnt számomra a kiejtésem. A fenti jelenség teljesen normális, és még egyszer mondom, a beszélők egészére jellemző. (Biztos van olyan ember, akire nem, de én még nem találkoztam ilyennel.)

Az ikes ragozás is érdekes, mert az meg eleve torzó maradt, sosem fejlődött ki rendesen, félbeszakadt a kialakulása, és már vagy ezer éve szép csendben bomlik. Miután semmilyen nyelvtani funkciója nincsen, így előbb-utóbb végleg el fog tűnni a nagy részük. Maga az -ik nemhogy eltűnne, de egyre újabb ikes igék születnek. Csak az (eleve csonkán maradt) ikes ragozás többi alakja fog eltűnni.

Előzmény: nofRETRO (103)
nofRETRO Creative Commons License 2012.06.27 0 0 106

Mindent külön? Tiltakozom! Engem nagyon zavar a netes anyagban a sok különírás, ami részben a helyesírás-ellenőrző programnak köszönhető.

Előzmény: Yogi (105)
Yogi Creative Commons License 2012.06.27 0 0 105

Úgy döntöttem, hogy a jelnyelv analógiájára ezt is egyben kell írni.

(Sokszor mondtam már, most megismétlem, hogy az akadémiai helyesírás általam áhított reformjának egyik legfőbb területe éppen az egybeírás-különírás lenne. A mai káoszt mindenképpen meg kéne szüntetni, és ha már hozzányúlunk, akkor én a radikális megoldást pártolnám: nagyon kevés és erősen indokolt kivételtől eltekintve írjunk mindent külön! Más nyelvekben működik, komoly értési problémát nemigen okozna, viszont sokkal könnyebb lenne megtanulni. Illetve nem is, mert egyszerű halandó a mai rendszert nem tudja megtanulni. Nem is lehet, mert pont a rendszer hiányzik belőle.)

 

Előzmény: nofRETRO (104)
nofRETRO Creative Commons License 2012.06.27 0 0 104

Egybe kell írni? Először úgy akartam, aztán mégis kötőjeleztem. Jobban szoktam járni, ha nem gondolkodom az írásmódon :)

Előzmény: Yogi (101)
nofRETRO Creative Commons License 2012.06.27 0 0 103

Igen, ezek már szakkifejezések, és más a beszélt nyelv, és az írott , ez a megkülönböztetés egyértelmű.

Ami bántja a fülemet/szememet, pl. a -ba, -be és -ban, -ben keverése, vagyis elhagyása, no meg az ikes igék "iktelenítése"

Előzmény: Yogi (100)
Yogi Creative Commons License 2012.06.27 0 0 102

Van most is.

Előzmény: Yogi (101)
Yogi Creative Commons License 2012.06.27 0 0 101

A Kanári-szigeteken van (vagy volt? most hirtelen nem tudom) füttynyelv.

Előzmény: nofRETRO (99)
Yogi Creative Commons License 2012.06.27 0 0 100

Nem nyelvhelyességről beszéltem, hanem használatról. A nyelvhelyesség... arról már vitatkoztunk az anyatopikban is eleget. Ha mindkettő alakot használják (pláne ennyien), akkor az csak helyes lehet. Ha a stílusra gondolsz, az persze más kérdés.

Előzmény: nofRETRO (98)
nofRETRO Creative Commons License 2012.06.27 0 0 99

Nem tudom ilyen szakszerűen a dolgot, én csak a megérzéseimre hagyatkozom. Feltételezem, hogy a gyakori olvasás lehet az oka.

 

Egyszer láttam egy kisfilmet, egy afrikai (?) törzsről akik fütty-nyelvet használnak. Nagy távolságokra üzentek így, hegyes-völgyes területen. Valószínűleg nagyon egyszerűen fogalmaznak ilyenkor.

Előzmény: Yogi (95)
nofRETRO Creative Commons License 2012.06.27 0 0 98

A gugli egyáltalán nem perdöntő nyelvhelyességi kérdésekben. Néha kimondott szörnyszülöttek sokszorozódnak ... :)

Előzmény: Yogi (96)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!