Keresés

Részletes keresés

gepesz Creative Commons License 2012.07.21 0 0 324

Hol van az ignore lista?

 

Kösz.

Előzmény: Yogi (322)
Goldman Emma Creative Commons License 2012.07.21 0 0 323

A kettős front miatt lehet, de reggel óta morfondírozok manhattani "ötperces" bejegyzésén. Egyrészt szerintem nem öt perc. Másrészt picinyke gyakorlatom azért nekem is van a mentés fortélyai terén. Harmadrészt akkor most van rajtam sapka vagy nincs? :-))

 

Yogi Creative Commons License 2012.07.21 0 0 322

az öt percnyi reszeléssel készült beírásokat nem olvassák végig.

Attól függ, kiét. Akit nagyon nem érdemes olvasni, azt fölírom az ignore-listámra oszt nem is látom a hozzászólásait. 

Előzmény: manhattani (321)
manhattani Creative Commons License 2012.07.21 0 0 321

>oszt elnyelte a zindex...

OFF: Öt perc reszelés után elnyeli :-) Egyik megoldás: reszelés közben kijelöl és Ctrl C, ha elnyelte, hadd vigye, Ctrl V és új 5 perces reszelés indul :-)

Megoldás 2: az öt percnyi reszeléssel készült beírásokat nem olvassák végig.  ON

Előzmény: Goldman Emma (320)
Goldman Emma Creative Commons License 2012.07.20 0 0 320

Tyű, ez egy elátkozott történetnek látszik, az előbb, úgy fél órás reszeléssel megírtam, jó hosszan, oszt elnyelte a zindex...

 

Na, akkor tömören.

 

Ő itt Emmeline Pankhurst, a női választójog harcosa. A szobron látható mosónői kinézete ellenére jó házból való, mutatós úrinő, akit nálánál 26 évvel idősebb férje is támogatott, hogy harcoljon a jó ügyért. A nők választójogát 1832-ben - Emmeline születése előtt 26 évvel - egy törvény tette lehetetlenné, kimondva, hogy milyen "férfi" - és nem "személy" - választó és választható.

Nos, Emmeline mident megtett, így nem pusztán a hölgyek által alapított célszervezetekben vett részt, de a brit szociáldemokratákhoz is csatlakozott, akik Keir Hardie-t, egy egyszerű bányászgyerekekt már parlamenti mandátumhoz juttattak. No, ki is zárták legott, elvégre csak egy nő volt.

Rebelliók, tüntetések, éhségsztrájkok, kényszertáplálás, börtön.

1913-ban Emily Davison a király lovai elé vetette magát az epsomi derbyn, hogy így hívja fel a figyelmet a helyzet tarthatatlan voltára. Egy évre rá Mary Richardson kisbaltával esett neki egy Velázquez festmények a National Galleryben.

Aztán kitört a világháború. Emlékszünk: nemrég halt meg az utolsó veterán, egy 1918-ban besorozott ápolónő. A háború után egy éven belül a nők választók és választhatók lettek.

Tíz évre rá a férfiakéval egyenlő jogokat is elnyerték.

Mrs Pankhurst akkor indult a választáson. Konzervatív színekben. Vesztett.

Még abban az évben meghalt, alig volt hetven éves. Ez a szobor a brit parlament parkjában áll.

Előzmény: Goldman Emma (279)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.20 0 0 319

Érdekes hangszerelés. A kubaiak lopótök féleségből eszkábálnak maguknak guirót.

 

      

 

Az sokkal lágyabban hangzik, mint ez a cserép, vagy műanyagból készült darab.

A kék inges úr, mintha egy pléhdobozt rázna, amiben acélgolyócskák vannak.

Csörgőnek nevezném, hivatalos nevét nem tudván.

 

Erre  meg  azt mondanám, hogy strucc...:))

 

Előzmény: nofRETRO (317)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.20 0 0 318

Tök igazad, van, ez 1 3x átírt mondat volt. eredetileg így nézett ki:

Nekem az 1 szavas alakja, a lévén jobban tetszik mint a 3 szavas.


Előzmény: manhattani (315)
nofRETRO Creative Commons License 2012.07.20 0 0 317

nagy madár? Tessék!

Bolyhos szép, nagy

 

 

 

:)

Előzmény: manhattani (312)
manhattani Creative Commons License 2012.07.20 0 0 316

Van egy topik is itt, az Index Fórumon a Vasutas fórumok között, "Mozdonyvezető lennék, hogy csináljam?"

Mivel arról szól, hogy mit csináljon az, aki mozdonyvezető akar lenni, téves a cím.

A "Mozdonyvezető lennék" úgy lenne folytatható, hogy "tehát kéne tudnom mozdonyt vezetni " .

Legalábbis szerintem :-)

manhattani Creative Commons License 2012.07.20 0 0 315

Bocs hogy belevau.

 

>Nekem az 1 szavas lévén jobban tetszik mint a 3 szavas

 

Nekem úgy jobban tetszene, hogy: "Nekem, egy szavas lévén, jobban tetszik, mint a ...

Ez persze tök szubjektív, hogy ily kifinomult fordulattal éljek :-)

Előzmény: Törölt nick (313)
Yogi Creative Commons License 2012.07.20 0 0 314

A tetszéshez nem tudok hozzászólni, az ízlés dolga. Viszont tényleg elavulóban levőnek látszik, amit talán az is mutat, hogy nagyon sokan keverik a létére szóval, pedig az pont az ellenkezőjét jelentette eredetileg. De attól mi még használhatjuk (én is szoktam).

Előzmény: Törölt nick (313)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.20 0 0 313

Ehhez mit szólsz?

Nekem az 1 szavas lévén jobban tetszik mint a 3 szavas mivel hogy, ... volt.

Elavult e a lévén és a -sen, -szon, helyett a -sék, -szon?

 

Előzmény: Yogi (309)
manhattani Creative Commons License 2012.07.20 0 0 312

No, akkor lehet tudományosan.

Van a madarak halmaza. Ezen belül van a repülő madarak halmaza és a nem repülő madaraké (ezeket nem egészen tudományosan futómadaraknak hívják).

 

Az elmondható, hogy mind a repülő, mind a nem repülő madarak szárnyasak.

 

(Egy barátom egyszer azt a felosztást tette, hogy hülyeség a madarakat mindenféle családokba meg osztályokba sorolni. "Van a kis madár meg a nagy madár." Majd kis gondolkodás után hozzátette: meg a pingvin.)

Előzmény: Törölt nick (311)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.20 0 0 311

De minden repülő madár szárnyas!

Hacsak nem egy sültgalamb, amit ágyúból lőttek ki...:))

 

Előzmény: nofRETRO (298)
nofRETRO Creative Commons License 2012.07.20 0 0 310

Köszi, értem!

Előzmény: Yogi (308)
Yogi Creative Commons License 2012.07.20 0 0 309

Viszont nem tudom, hogy honnan ered ez a toldalék. Az mindenesetre valószínűnek tűnik így ránézésre, hogy szegény eleve halálra volt ítélve, hiszen a -t rag olyan mértékben túlhasznált a magyarban, hogy nehéz lenne még egy funkciót ráhúzni. Sajnos most nem tudok utánanézni, mert a macska ráült a hasamra.

Előzmény: Yogi (308)
Yogi Creative Commons License 2012.07.20 0 0 308

Helyesírási kérdés akkor adódik, ha egy bizonyos formát többféleképpen írnánk. Itt viszont két különböző formáról van szó, két külön toldalékról, mindkettőnek saját, különbejáratú, kanonizált helyesírással. Nem az a kérdés, hogyan írjuk, mert az írás csak a toldalékhasználatot tükrözi. Helyesírási kérdés az lenne, hogy például a Pécsett szót egy vagy két t-vel írjuk-e.

Előzmény: nofRETRO (306)
Yogi Creative Commons License 2012.07.20 0 0 307

mindkét alak helyes.

Pontosan, ez volna a lényeg.

Előzmény: nofRETRO (305)
nofRETRO Creative Commons License 2012.07.20 0 0 306

Írott szövegről beszélünk, legalábbis én. Ezért alkalmazzuk a helyesírás szabályait.

Előzmény: Yogi (303)
nofRETRO Creative Commons License 2012.07.20 0 0 305

a szabályrendszerhez nem értek, nem is foglalkoztam vele, tényleg hiba volt így idézni. Helyesnek tűnt, de elfogadom a te álláspontodat is.  A lényeg viszont igaz szerintem, mindkét alak helyes. Pécsett/ Pécsen, Győrött/ Győrben. Valószínűleg előfordulhat hogy inkább a Pécsett, Győrött formát használnám. Viszont inkább nem magyarázom, hogy mikor :)

Előzmény: Yogi (303)
Yogi Creative Commons License 2012.07.19 0 0 304

Épp ez az, hogy a lényeg nincs benne, azért tiltakozom ilyen hevesen. 

Előzmény: nofRETRO (301)
Yogi Creative Commons License 2012.07.19 0 0 303

Eleve nem is értem, hogyan kerül ide a helyesírási szabályzás, amikor ahhoz semmi köze sem lenne, hiszen nem helyesírási kérdés. Mindenesetre azt állítani, hogy a nyelvújítóknak nem tetszett és inkább megalkották helyette az -on/-en/-ön ragot, enyhe tájékozatlanságra vall. Az említett toldalék ugyanis minimum finnugor eredetű, de előszeretettel vetik össze az indoeurópai megfelelőkkel is. Meg hát a Halotti Beszéd második mondata is azzal kezdődik: Menyi milostben terumteve eleve miv isemucut Adamut.

Ezt egészen bizonyosan nem nyelvész írta.

Előzmény: nofRETRO (296)
nofRETRO Creative Commons License 2012.07.19 0 0 302

itt meg sok jó link van:

http://susside.blogter.hu/

Előzmény: nofRETRO (301)
nofRETRO Creative Commons License 2012.07.19 0 0 301

A lényeg benne van, mindkettő helyes. Ki is lehet bogarászni innen:

http://mek.oszk.hu/01500/01547/01547.pdf

vagy innen:

http://korrektor.blog.hu/

vagy innen :

http://helyesiras.blog.hu/

Előzmény: Yogi (299)
Yogi Creative Commons License 2012.07.19 0 0 300

De amelyik repül és madár, az mindenképpen szárnyas.

Előzmény: nofRETRO (298)
Yogi Creative Commons License 2012.07.19 0 0 299

archaikusabb, és a "helyesebb" is (Bár ez nyelvészetileg nem a legpontosabb kifejezés..)

Ez nem hogy nem pontos, hanem simán csak nem igaz nyelvészetileg.

Én azt mondanám, hogy egy helyesírási hibáktól hemzsegő gyk-hozzászólásból nem érdemes nyelvtant magyarázni.

Előzmény: nofRETRO (296)
nofRETRO Creative Commons License 2012.07.19 0 0 298

nem minden szárnyas madár repül

Előzmény: Törölt nick (291)
nofRETRO Creative Commons License 2012.07.19 0 0 297

 jónak, jó, de túlhatározta a villanymotort

 

nem ismertem ezt a technikatörténeti fordulópontot, de tényleg óriási dolog volt

Előzmény: Yogi (294)
nofRETRO Creative Commons License 2012.07.19 0 0 296

például:

"Etimológiáját tekintve a Pécsett, Vácott az archaikusabb, és a "helyesebb" is (Bár ez nyelvészetileg nem a legpontosabb kifejezés..). A -t egy ősi lativus rag, hol? kérdésre válaszol. Helyet jelöl. Ez él tovább a mai itt, ott, amott szavakban is.
Azért alakult ki a Pécsen, Vácon forma, mert mikor a helyesírási "szabályozások" történtek, már annyira archaikus forma volt, hogy csak kivételes esetekben használjuk, ráadásul az észak-keleti nyelvjárásra nem jellemző (amin ugyebár a mai standard nyelvváltozatunk alapul), ezért Kazincy-ék az első nagy nyelvújításkor nem találták helyesnek a formát. És egy másik lativusi ragból az -n-ből alkották meg a helyet kifejező, hol kérdésre válazsoló on/en/ön ragot....
Ennyi a története....
-Egy nyelvész-"
innen


 

Előzmény: Törölt nick (290)
Goldman Emma Creative Commons License 2012.07.19 0 0 295

Persze hogy nincs. Olyan ez, mint a Csíkszeredában: egy erdélyi lelke állítólag följajdul, ha Csíkszeredánt mondasz, de hallottam én már partiumit csíkszeredánozni. Úgy mondja mindenki, ahogy akarja, elvégre egyazon nyelvet beszéljük mindahányan. Mindenkinek van valami dilije, Yogi erről sokat tudna mesélni. Nekem a "lévén" a nünükém, de megengedő kezdek lenni vénségemre, kétnapos fekvéssel túlteszem magam még  egy olyan mondaton is, hogy "felvirágzott az ország, lévén hogy megvalósult...". Mivel, apukám, mivel, ha már muszáj így...

Előzmény: Törölt nick (290)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!