"Az egészségvédelemre vonatkozó és hatályban lévő jogszabályok szerint, a zaj és rezgés okozta egészségkárosító hatások miatt, a dolgozók egy műszakban (8 óra) legfeljebb 248 percig dolgozhatnak folyamatosan zajt és rezgést kibocsátó szerszámokkal és készülékekkel."
Elég robosztus masina. A 2200 wattos motor biztos elegendő erőforrás. Nem látom a leírásban hogy mekkora az asztala! De gondolom olyan 150-160 cm hosszú lehet, azon már szépen lehet dolgozni! A súlya is megvan, én úgy gondolom nem rossz gép.
Köszönöm a sok jó tanácsokat és a biztatást! Este nem nagyon tudtam aludni mert nagyon bántott ez a lazúros dolog. Alig vártam, hogy reggel legyen és kicsit próbáljam menteni a menthetőt! Ott ahol csúnyácska volt a felület próbáltam megcsiszolni. Sajnos úgy megszáradt, hogy szinte semmi nem jött le. Az asszony mosogatószivacsát ollóval feldaraboltam és azzal is próbálkoztam. A Lazurán lakkot felhígítottam, ahogy írtátok. Hozzáfogtam! A második sor viszonylag szépen takart, mikor körbekentem akkor a kis szivacsdarabokkal szálirányba lehúztam a felesleges lazúrt. Így szemlátomás szebb lett mint volt. Az egyik szék ülőfelülete valahogy jóval sötétebb mint a másiké. Mikor elkészültem vele, megállapítottam, hogy nem olyan tragikus a helyzet mint azt tegnap gondoltam. De azt azért látom, hogy a tökéletestől nagyon messze van!
Itt van a festék amit kaptam. Lazurán vastaglazúr:
Itt pedig a szivacsdarabkák, amiket használtam. Nagy hasznát vettem:
És itt vannak a jól látható hibák:
Ha nem nagyító alatt nézzük akkor az összkép nem tragikus, íme pár kép róla:
Én vettem kettőt ebből a szorítóból az előző akcióban, az egyik már eltört. Én nem veszek többet ilyet, nem ajánlom. Inkább másikat kétszer ennyiért, de az nem törik.
A kőműves fenn áll a bakon a segéd lent,zsebre dugott kezekkel előtte egy vödör malter.
Fiam add már föl! Mit képzel mester, én SOHA nem adom fel!!!!!!
Izé, szóval, érted mit akarok mondani ??
Ilyenkor az ember összekaparja magát a földről, és újra nekikezd!
Próbáld meg citlingel kicsit halványítani a gázos részeket, és utána keskeny ecset és nagyon vékonyan kend mintha az ecsetet akarnád elmosni és előtte kikened belőle a lazúrt. Az a lényeg hogy minimális lazúrt a lehető legnagyobb felületre egyenletesen elkend.
nem baj ha elsőre egy kicsit foltos vagy fakó úgy is 2x3-szor le kell kenni.
Az igazi megoldás ilyenkor ha alkatrészekben lekensz mindent.
És felejtsd el a gagyi lazúrokat, a megrendelő mondhatja a színt te meg a márkát!
Én még a milesiben, remmersben nem csalódtam. nem drágábbak és könnyű velük dolgozni.
A szórópisztollyal csak óvatosan, azzal könnyen foltosra lehet festeni az ilyen kicsi bonyolult formákat.
Én életemben egyszer sem rendeltem teleshopból, de olyan sokszor nyomták annak idején ennek a reklámját, hogy amikor megláttam egy festékboltban, hogy a teleshopos ár negyedéért is lehet venni, na akkor csaptam le rá. :)
Valószínű, sőt több mint biztos, hogy ez is közrejátszik, hogy nem tudtam egyeneset fűrészelni vele. Ezt gyakorolni kell majd még nekem. :) Csak lenne rá elég időm :( Na majd az ünnepek alatt talán erre is jut idő :)
Urak! A holnapi lidl-féle buliból ez a 30 centis szorítópár megéri a 2 rugót? És a sarokcsiszoló? Ki lehet-e használni ezeket a nagyobb teljesítményű, 1000 Watt körüli kétkezes, de "csak" 125 mm-es flexeket? 115-ös és 230-as egyéb gyártóktól már van.
A felsőmarót tudom ajánlani, tavaly vettem, nem bántam meg: méretét tekintve kellemesen kicsi, pontosságát, lötyögését, funkcionalitását, mellékelt extrákat tekintve jobb, mint sok másik 20-30 rugós típus. 13e Ft-ért abszolút jó vétel.
Ezért vettem is egy abszolút lowend Skil 12V-ost.. Legalább a régi aksijaim is passzolnak bele.. igaz kicsit át kellett alakítani hozzá a géptestet, de müxik...:)
Szerintemmeg kell szokni (gyakorolni), hogy húzásra vág, és nem szabad erőltetni, nyomni. Ha nyomod, alig vág, kanyarog. Ha csak hagyod, hogy csinálja a dolgát, akkor nem kanyarodik el. Első időben figyelni kell, mert az ember kezében benne van, hogy tolásra vágnak a hagyományos fűrészek és nehéz a megszokotthoz képest fordítva használni.
Az a hihetetlen, hogy annak idején a teleshopnál lehetett beszerezni ( X-szeres áron persze). De hogy került a teleshop kínálatába használható termék??? Biztos véletlen! Eltolták :)
Én ezt az euro 2000-es készletet használom ahol csak elférek vele. A házat kívül és belül is ezzel festettem, ajtókat, garázs lambériát, vasvázat.....
Nagyon gazdaságos a festék felhasználás ezzel a készlettel, ecsettel kb a négyszerese fogy el ugyanarra a felületre és időben is kb 3-4 szerese az ecsetes kenésnek mint az euroval. Nem csöpög, nagyon kicsi a megfolyás esélye, rohadt haladós vele a festés nagy felületeken is.
Én a kezdetektől fogva rühelltem a felületkezelést, addig volt igazán kedvem foglalkozni a készülő cuccal, amíg szerkezetileg összeállt, akár hadra fogható is lett volna, csak hát az a rohadt csiszatolás-maszatolás.
De ahogy öregszem, lassacskán megbékéltem a dologgal, no meg időm is több van, mint a leghajtósabb éveimben, úgyhogy az utóbbi időben leszoktam a "jó lesz ez így is" féle befejezésről, vagy éppenséggel a kezeletlen felület szépségének a dicsőítéséről.
A problémásabb daraboknál arra szoktam rá, hogy összeállítás előtt felületkezelek, inkább eltökölök sok időt a ragasztandó részek aprólékos maszkolásával, így a lakkozás (többnyire az) kevésbé macerás, nincsenek alig hozzáférhető zugok, elfelejtett élek folydogáló anyaggal, így káromkodásban se jutok el az angol fokozatig.
Persze ilyenkor a ragasztás problémásabb egy kicsivel, mert jobban kell vigyázni a szorítózással, cserébe viszont a kifolyt ragasztó könnyebben letörölhető azon frissiben.
Az a baj nincsen kompresszorom! De már gondoltam rá, hogy venni fogok egy jó Workzone kéthengeres olajkenésest. Olyat amire Pote01 is sóvárog! Csak éppen kimaradt az Aldi kínálatából, így aztán hiába vártunk!
A gond az, hogy ezek a vizes lazurok nagyon hígak. Ecsettel túlságosan sokat visz fel az ember 1 helyre és ezért van a megfolyás. Én sokat lazúrozok vizes bázisúval, de már régen áttértem az EURO 2000-es készletre és elfelejtettem az ecsetet. Azzal nagyon vékonyan lehet felhordani a lazurt, igaz nem elég 1 réteg neki, hanem 2-3 réteget kell felhordanom. Sajnos többszörösébe kerül egy ilyen készlet mint az ecsetek, de szerencsére évekig lehet használni őket amíg el nem kopik a párnájuk. Még utána is, mert sokkal olcsóbban lehet venni hozzá pót párna készletet. Kb 22 éve vettem a készletet és még mai napig használom, csak jó pár készlet párnát elkoptattam már velük.
A párnákat használat után kiöblítem a csap alatt, majd szappannal alaposan átkenem a szőrt rajta mindaddig ismételve, amíg ereszti a szint még magából. Utána elteszem pihenni. A szappantól nem fognak összeragadni a megszáradt szőrszálak. (A sima ecseteket is így szoktam konzerválni)
A lazurozásnál és a pácolásnál is fontos a beszívódás kezelése.. ha valahova rákensz egy kicsit, ami megszárad mire az igazi réteg odakerül, akkor annak más lesz a színe. A milesinel is más lesz, és a Lazuránnál is. szórni még csak a fedőlakkot szórtam. nem tudom milyen lenne szórva a színes réteg.
akor ne csodalkozz. Azt a trutymót nem tudom mire találták ki... és szerintem (literje) drágább is, mint a Milesi féle vastaglazur, ami mondjuk 3 vagy 4 komponens /gombaölő + lazur + fedőlakk+ bizonyos szineknél elfelejtettem mi /, nem 1 :(
Azzal nekem se megy! 5 éve amikor próbáltam még oldoszeres volt. akkor se tudtam rendesen használni. Azota vizesbázisu lett, ami hogy úgy fogalmazzak, a használhatóság rovására ment...
Van egy módszer, amit én találtam ki hozzá, amivel valamennyire működött:
- felrakom a cuccot valamire, ami körbejárható, hogy minden irányból elérjem
- Összepacsálom a nagyobb felületeket fél perc alatt. ekkor mindenhol folyik...
- Káromkodok. Ízesen! Ez sokat segít!
- Nagyobb Finomszőrű lazurcsetekkel kenegetem ahol csak látok valami megfolyást húzok kettőt, és már megyek is tovább.. lassan mindenhol lesz festék
- Káromkodok. Angolul is!
- tovább kenegetem, ahol kevés van kicsit mártok az ecseten huzás elött
- Káromkodok, és hívom az asszonyt segíteni.
- Ketten kenegetjük mindenhonnan a cuccot.
amikor mindenhol van festék, kicsit pihenünk, majd újra végignézzük.... jé előjöt 10 hely, ahol eddig nem volt megfolyás.
ezt még 3*megismételve amire megszárad csak 1-2 megfolyás marad + ahol megfogattam... amit csak holnap lehet megtámadni
2 röpke órácska és 95 %-ban kész a kissámli festése :)
Figyi, én szolnék a megrendelőnek, hogy ne szivasson :)
Igazából nincs megfolyva, mert a megfolyásokat időben elkentem. A probléma az, hogy az elkent megfolyás megszáradt, utána mikor később azt az oldalt kentem ismét rákentem. Itt csúnyán elüt a színe. A másik probléma, hogy a rövid összekötő elemeken a lazúrt nem tudtam szépen elkenni! Majd holnap lefényképezem!
Pedig sajna a negyed millás kategória is hamar beszarik a tapasztalatok szerint. Hiába ipari kategóriának árulják. Ma már ez sem jelent semmit úgy néz ki. Csak jól megszedik magukat azokon akik még hajlandóak kiadni ennyi pénzt egy gépért, mert elhiszik, hogy az ipari az tartós is. Valamikor az volt, de ma már nem az. :(
Persze az is közrejátszik, hogy nem hinném, hogy az országban van még egy ilyen kaliberű cég ahol ennyi csavart kell ki és behajtani naponta egy géppel, mint nálunk vagy a lufinál. Ma röpke 1 óra alatt kb 40 db 4.8-as titán csavart kellett lefúrnom mert berohadtak. 4 db karbid fúrót használtam el amiknek elkopott az éle. Emellett még kb 200 db nyomatékra lehúzott csavart sikerült kicsavarnom abban a szűk 1 órában. Elég szar arány, hogy minden 5. csavart le kell fúrni, de sajnos benne van a pakliban ez is.
Szerencsére eddig nem volt olyan lazúrozásom, aminél kritikus lett volna egy kis megfolyás, így javításhoz se tudok saját kútfőből segítséget nyújtani, de hirtelenjében ezt találtam, hátha segít.
"A lazúrozás az másként megy mint a mázolás. Nagyon oda kell figyelni a kenésre mivel elég hamar húz és tempósan kell kenni viszonylag hígan. A gyors kenés miatt nem lessz csíkos és a vékony kenés miatt nem csurog meg. Alpvetően mint már tapasztaltad nyilván a lazúr nem takar az is a lényege hogy látszassa és kiemelje a fa erezetét. Én még nem használtam még alapozóval, magán véleményem és tapasztalatom szerint ez felesleges is. Úgy is kétszer kensz és az első réteg kellőképpen beereszti. Hogy a csorgásokkal mit lehetne kezdeni? meg kell várni hogy megszáradjon száraz napos időben kb 1-2 nap. Spaklit megélezni egyik oldalán. Majd a csorgást letolni lapjára odafektetett spaklival hogy az élezett fele legyen felül. Ez után lesz egy csúnya csík, nem gond, még egy nap száradás után hogy a volt megfolyás is megszáradjon , mivel ott vastagabban volt a lazúr. 120 as vászonnal papírral megcsiszolni nagyon könnyedén szinte csak áttörölve de ez az egész felületnek csak jó tesz leszedi a fellazult faszőröket. Portalanítás és utána jöhet az utolsó lazúr." (By Masgas, "Festés, mázolás no meg tapéta" topic)
Én rengeteget lazurozok. Milesi vekonylazur kulterre, Milesi vastaglazur belterre.
Mas markaju lazurokkal nincs tapasztalatom... illetve hasznaltam regebben lazurant de az egy FOS! lassan szarad, es megfolyik fel oraval azutan, hogy mar kesz vagyok. negyed orankent le kell ellnenorizni a munkadrabot, es elkenegetni, ami megfolyt.. dobbenet!
A kulterit lazurozoecsettel kenem fel. Ez kb minden festekboltban kaphato. egyreszt ra szokott lenni irva, masreszt meg erezni, hogy nagyon puha, a szalak vege szetáll... A parom csak mokusfarka ecsetnek hivja.
A sima sprod muanyagszalas ecsetek erre szerintem hasznalhatatlanok.
Vastaglazurra pedig van egy regi festomester keszletem... Fater vette 10 eve a teleshoptol. kb ugy nez ki, hogy van egy vekony szivacsreteg, azon egy millio apro szorocske, es tenyleg nagyon egyenletesen tud festeni... nem lelek rola semmit a neten. Meg keresem.
Egy pár darabot vettünk ilyen kisebb gépekből is, érdekes módon ezekkel még nincs problémánk, talán azért mert ezek jóval kisebb teljesítményű aksival vannak szerelve és nálunk nagyon hamar lemerül. Még a nagy 3Ah-s aksikat is le tudjuk meríteni reggel 7-től reggel 9-ig :) Még szerencse, hogy piszok gyorsan fel lehet tölteni őket és van tartalék aksi is.
Ma egy kisbútor lazúrozásához fogtam, dió színű vízbázisú lazúrral. Nagy lelkesedéssel fogtam hozzá, mert maga a kisbútor rendkívül szépre sikerült, borovi fenyőből készítettem és külön kérésre extra nagy asztallal!
A székekkel kezdtem a lazúrozást, de már az elején éreztem, hogy itt kibaszott nagy baj lesz! A székek apró alkatrészeinek találkozásában ugyanis nem tudtam szépen elhúzni az ecsetet. Gyorsan rá kellett jönnöm, hogy a lazúrozás nem olyan mint a lakkozás! A lazúr ahol átfolyt a deszka másik oldalára, ott hiába húztam le ecsettel, mire az az oldal következett már megszáradt az előzőleg rákent réteg és az új felkent lazúrtól elütött. Mire a végére értem a sírás határán voltam! Így elbaszni valamit!!! Ebből már nem lesz pénz! És ha úriember akarok maradni, még a lazúrt is ki kell fizessem, mert azt a megrendelő hozta! Holnap azért még rákenem a második réteget, bár nem hiszem hogy az segítene valamit is!
Már lazúroztam korábban a garázsajtót, a melléképület ablakait ajtajait, a ragalján vagy 50 négyzetméter lambériát, de azokkal nem volt probléma! De most ennél a kis széknél, az apró összekötő deszkáknál rendesen lesre szaladtam!
Nem is feltételeztem, hogy nem tudom szépen megcsinálni, hiszen lakkozni már rengeteget lelakkoztam és az mind szépen megcsináltam. Lehet, hogy ilyen kis széket nem is lehetne másként megcsinálni, csak ilyen randán? Még azt sem tudom hogy mondjam meg a tulajnak, hogy elbasztam a kisbútort!
Ez jó tanulólecke volt számomra, soha többet nem vállalok kisbútor lazúrozás.
Ezt a konkrét gépet nem ismerem, nekem nagy kéthengeres vákumszivattyúm van ami nem sűrített levegőről működik, hanem egy 4KW-os motor tekeri. Így nem tudom hogy mi lehet az a nagy kar, csak tippelek. A tippem szerint az a visszaeresztő szelep karja lesz vagy a levegő szabályzó szelep karja és a szelep nem akar mozdulni.
Csak most jártam erre, de gyorsan meglestem: Jelölés szerint egyformák, mindkettőn a K-478 és 1408 számok vannak írva. Azt nem tudom, hogy ez a két szám mit jelöl, de mind a kettőn ez a két szám van.
Ez nem felső kategória, hanem átbaszós gagyi kategória. Közel 50 db-ot vásároltunk fél éve a BHP450RFE gépekből a melóhelyre, tipikusan 4.8mm-es csavarok ki és behajtására vagy lefúrására. A gépeknek kb a fel már nem müködik nagy fordulaton, mert a fordulatszám válltószerkezete megdöglött, nagy fordulatra átkapcsolva nem forog a tokmány csak kerregnek. Van is rendesen balhé miatta, mert egy valag pénzt kifizettünk ezekért a gépekért. Ipari gépeknek vettük őket, kemény használatra, mégsem bírja és már a 4.8-as csavarokon megrokkannak. Tavaszig nem tehetjük meg, hogy a hibás gépeket hetekre nélkülözzük, mire megjavítják őket garanciában, nálunk most van a főszezon és a legnagyobb hajtás. Így most kénytelenek vagyunk kis fordulaton lefúrni a berohadt csavarokat. Amúgy más bajuk nincs a gépeknek.
Megnéztem a videót a két csavarbejhajtóról. Ezek számomra csúcsmodelek. Az én 12 000 HUFert vasarolt Hitaci csavarbehajtóm megalt volna a faban az elso milimeteren, oszt csók.
- kerestem árat: 300 USD mindkettő, ami most kb 75 000 HUF. Jo nekik :)
- brushless motorral vannak szerelve, szoval nem meglepo az erejuk.
Ez megfelel annak ami itthon negyedmilka vagy ez csak "kozepkategoria"?
Azt még hozzáteszem, hogy vagy ilyen vagy nagyon hasonló Blekivel dolgozok a hobbimunkehelyemen, és elfogadva a kategóriából fakadó korlátait, miszerint nem bármire és nem bármeddig használható, meg vagyok vele elégedve.
Ha töltőről veszem le, többnyire elég szokott lenni az ereje és a kitartása is a legtöbb feladatra, ami elő szokott fordulni.
Na most, amennyire én tudom, bár nem vagyok ótóbuzi.
Bármelyik márkát tekintve van a kompakt- közép- és prémium kategória (meg ezek további szintezése), márkától, ártól függetlenül, persze kivételek vannak, mert pl. prémium Suzuki az valami olyan kifejezés, mint a felső kategóriás 6723DW.
Pl. A4 az középkategória, hiába márkás és drága.
Szóval az a kis fing márkás, de nem felső kategóriás - az én értelmezésem szerint.
De megismétlem: a kiindulási alap ár szerinti megközelítés volt, ez például tökéletesen megfelel az egész polémiát elindító megjegyzés igazolására.
Sajnos fogalmam sincs mire találták ki ezt a vékony lapot, befűrészeltem vele a juhar deszkába keresztbe a szál iránnyal kb 4 cm-ert, de addigra már jó fél centit elcsavarodott ívesre a fűrészelés. Tehát nem ferdén kezdtem bele a fába, hanem menet közben csavarodott el. Nekem elsősorban arra fog kelleni, hogy egy egy kiálló véget vagy görcs dugót levágjak szintbe. Erre szerintem jó lesz, ezért sem estem kétségbe, hogy ilyen. Sajnos nincs más olyan hajlékony pengéjű kézi fűrészem amivel az ilyen feladatokat meg tudtam volna oldani, így mindig kínlódás volt a dugókat megfelelő magasság + 1 +2 mm-re lecsiszolni mielőtt beragasztottam. Ez a japán fűrész hajlékony pengéje szerintem pont alkalmas ilyen feladatra.
A Parkside 18V-os is jó, sőt az a 2kategória" amire nekem is van pénzem, de belátható, hogy egy 100Ezer feletti 18V-os MAkita, Metabo stb egyszerűen jobb kell, hogy legyen.
Általánosságban a drágább a jobb, ideális esetben az olcsó is jó, egyes esetekben a drága túlárazott és mégse olyan jó.
A gagyi-alsó-közép-felső-überkirály besoroláshoz támpontot ad a márkanév, és ami mögötte van azaz a tapasztalat.
Már megint figyelmetlen vagyok, de így legalább a nyerítés elmaradt.
"a maga kategóriájában kiváló, tehát felső kategória"
Még felső kategóriában is kiváló (mert hogy az az ő kategóriája), ehhez képest 12 rugóért hajigálják utánad.
Akkor a Parkside 18V-os überklasse kategóriás kell legyen...
Mindezt csak azért, mert eredetileg ár felől közelítettük a kategória kérdést, szóval túlzottan nem kanyarodnék el, mert a végén a teljes kiőrlésű liszteknél fogunk kikötni.
Az adott feladathoz való szerszámok közül (anyagiaktól függően) nyugodtan megveheti bárki a Makitát, mert biztos lehet benne, hogy minőségi cucc. Persze tudni kell, hogy mire akarja használni az adott cuccot.
Pl egy kis 7,2V-os csavarozóval nem csavar be egy 6x180-as csavart, de nem azért mert mégse felső kategória, hanem mert nem ahhoz lett tervezve.
Az Audi: az A3 prémium kompact, a Q7 meg prémium SUV. Kategóriájukban ugyanazt képviselik.
Jól látod! Az a "kis fing" a maga kategóriájában kiváló, tehát felső kategória!
És igen, azért is mert Makita van ráírva.
Ha mondjuk "Akasonic" vagy Straus stb lenne ráírva, egyből máshogy néznénk rá.
A márkanév a megbízhatóságot, és egyéb jó és KIPRÓBÁLTAN JÓ tulajdonságokat jelenti és garantálja!
Ugyanígy a Black&Decker a tapasztalatok alapján már nem felsőkategória, de pl lehet, hogy az Einhell meg még nem az, de 50 év múlva (ha megmarad) profi cuccá válik.
Még szerencse, hogy nem olvastam elég figyelmesen, mert első nekifutásra írtam volna valami kacifántosat.
Kizárólag élettartam alapján összehasonlítani két gépet, totálisan figyelmen kívül hagyni, hogy melyik mire képes - na ezzel még a korábbi hajmeresztő alma-körte összehasonlításaidat (amiket viszonylagos rendszerességgel ismételgetsz) is felülmúltad.
Akkor egy kalapács milliószor többet ér, mint egy hordozórakéta: az előbbivel évekig kopácsolhatsz, az utóbbi pedig pár perc működés után elég a légkörben (már amelyik).
Tehát amit a Makita gyárt, legyen az bármilyen erős vagy gyenge, egyszerű vagy sokoldalú, olcsó vagy drága, az mind ugyanaz a kategória?
Nemá!
Akkor szerinted ez a kis fing (én is vettem ilyet, mielőtt...) a felső kategória tartóoszlopa?!
Csak mert a márkanév rajta van?
Ennél akkor már mondok egyszerűbbet, ami csak egyféleképpen értelmezhető: az a felső kategória, amit te annak minősítesz, oszt nincs "csűrés-csavarás".
Most nem arról van szó, hogy Makita, vagy Milwaukee, (vagy DeWalt, ami meg egy másik videón nyertes), hanem arról hogy egy negyedmillás kategóriájú 18V-os ütvecsavarozó gép nem arra való, amire a 30-40 ezres, 10V-os csavarbehajtó, ezért nem is igen kellene összehasonlítani őket.
Nana! Kéretik egy hangyányival figyelmesebben olvasni: az elméleti felvetésemben KIZÁRÓLAG az élettartamról értekeztem.
És ezt tartom a te ellenpéldád esetében is: vagyis 10 darab M6-os összesített élettartama vélhetően igenis magasabb, mint az 1 darab F1-es verdáé.
Kizárólag életartamban - újfent hangsúlyozom. És erre azért fektettem hangsúlyt, mert a méregdrága gépek esetében - a magas tartósság szokott a fő érv lenni.
Félreértés ne essék: negyed guriga egy csavarbehajtóért számomra is irreálisan magas ár, na de azt sem árt figyelembe venni, hogy az én elvárásaim meg sem közelítik az elméleti maximumot, egyes ipari területeken pedig esetleg még felül is múlják azt.
Komoly gyártók mielőtt egyáltalán fejlesztésbe kezdenének, alighanem alaposan felmérik az igényeket, azokhoz igazítják a műszaki tartalmat, a technológiai korlátok figyelembe vételével.
És a korlátok feszegetése valószínűleg nem filléres témakör, csaknem minden területen az újdonság egyben drága is, és nem feltétlenül csak azért, mert eleinte még sokat le lehet húzni az "ilyen csak keveseknek van" szemléletű vásárlókról.
Az 50 kontra 250 összehasonlítás pedig rád jellemzően elnagyolt eszmefuttatás, az autós hasonlatnál maradva: hiába kapsz egy F1-es autó áráért több luxuskocsit is, ha egyszer a feladat mondjuk a Magyar Nagydíj megnyerése, lóf@szt sem érsz tíz M6-ossal.
Hacsak nem arra használod őket, hogy kilenc kilöki a versenyautókat, te pedig beporoszkálsz a célba a tizedikkel.
Tőlem átmehetünk autóba, de akkor visszakérdezek: a Swift középkategóriás, csak mert van félmillás Tata is?
Csak arra utaltam, ha nem voltam elég világos, hogy azért, mert elégedett vagyok az olcsó gépemmel, nem várhatom el, hogy középkategóriásnak minősítsék, és attól, hogy valami háromszor annyiba kerül, még szintén nem feltétlenül tekinthető annak.
Ipari gépek tekintetében a 30 abszolút belépő szint, szerintem simán belefér úgy általánosságban alsó kategóriásnak nevezni az ilyen árú behajtókat.
Az alsó kategória nem egyenlő a szar minőséggel, senki nem is állított ilyet, úgyhogy ezen kár érzékenykedni - ez a lényege annak, amit írtam.
Ezt állítólag pont Kádár elvtárs mondta az akkori humoristáknak: "Elvtársak, értjük mi a viccet... de nem nagyon szeressük"
Na de most komolyra: Lehet én vagyok egy kisstílű, barkács-lelkület, de én komolyan nem tudom elképzelni, hogy mit tudhat egy akkus-csavarozó egy negyed milláért?
Mert hogy csavaroz - az rendben van. Hogy sokáig bírja az akksi - az is. Hogy erő van benne - azt is elfogadom.
Na de könyörgöm - ezeket a dolgokat ma már igen sok jófajta csavarozó is ugyanígy tudja - ennek az árnak a negyedéért-ötödéért is.
Na ekkor jön az, hogy ez viszont kurva-tartós (már hogy élettartamban, nem a hölgyekhez való ragaszkodásban)
Bizonyára ez is igaz, na de (figyelem: ez csak elméleti felvetés) - a dolgozó ezért a negyed milláért vesz 5 (azaz: öt) darab 50.000 Ft-os gépet (tehát nem fűszerüzletit).
Ezekből befog egyet munkára és a többi 4-et jól elteszi saját zsírjában valami sötét, hűvös helyre.
Ha az első kifingik - előveszi a következőt - ami értelemszerűen zsír-új (hisz saját-zsírjában tette el, mint mondtam volt).
Szóval én azt is megkockáztatnám - hogy ilyen tempóban talán még élettartamban sem bír annyit a negyedmillás.... mint 5 darab, 50 ezres gép.
Persze, lehet mondani, hogy ha egy észak-atlanti fúrótorony 20 méteres antenna-árbócán felfüggesztve csavaroz valaki - akkor megeshet, hogy az 50 ezres gép kifingik a kezében - miközben a negyedmillás meg nem annyira.
De ezt én, az Észak-Atlanti vizeken még nem próbáltam.
Ezt a típust használom 2,5 éve . A gumiborítás most kezdi megadni magát, ezen kívül még nem volt baja, az akkumulátorok is eredetiek . Naponta 1-1 töltést biztosan kapnak. Ha fúrok is, akkor többet . Nem gondolom, hogy ennél többet érdemes lenne egy ilyen masinára áldozni. Talán Repépítőék is ilyesmiket használnak . Könnyű, kicsi, kényelmes .
Viszont lassan beköszöntenek a mínuszok. Aki fűtetlen műhelyben, garázsban tárolná az ilyen gépeit az az akkumulátorokat vigye be egy fagymentes helyre mert maradandó károsodásokat okozhat bennük a nagy hideg !
Értem én a sértődést és az e miatti piszkálást, hogy "az én kajabótos gépem kiválóan teszi a dolgát 10-ért, akkor hogy merészeli más a 30-ast alsó kategóriásnak titulálni?!"
Na de akkor minek nevezze, középkategóriának?
Akkor hova kell sorolni a 60-80 ezres gépeket?
Mert hogy még messze nem csúcsgép, az nyilvánvaló.
Koszonom szepen mindenkinek a valaszokat, tippeket lapostipli-beszerzest illetoen.
Ahogy emlitettetek van par (weboldal nelkuli) bolt ahol annak idejen megfordultam, csak epp pillanatnyilag van egy kis foldrajzi akadaly hogy bekukkantsak hozzajuk szemelyesen... igy kuldtem par emailt, es a kapott valaszokat, arakat par napon belul megosztom amint megerkeznek/-tek, ha nem gond.
"24-től már van makita, nem is egy típus 30 alatt."
Najó, jó, de gondolom, hogy ezek a a Makiták az aljadék-aljadékát jelentik - ezek olyan tróger gépek lehetnek, hogy a tulaja jobban teszi, ha már akkor kidobja a kukába, amikor újonnan megvette.
Már hogy ne bosszankodjon, ha majd használni is akarja :-)))
Csupán arra voltam kíváncsi,hogy van e valakinek bármi tapasztalata ezekkel kapcsolatban!
Ha már választani lehetne,akkor egy FELDER gép mellett döntenék,de arra nincs annyi pénzem!
Max 300 körül gondolkodok most egy egyengető-vastagolóban,legalább 250-es tengellyel,és 220-as motorral.Nekem egy ilyen is megteszi,itthoni műhelymunkára!
Az Ipari gépek kurva drágák!
Régi,nagy öntvény gépet meg nem akarok venni!
Abban is ki lehet fogni egy használt szart,és egy új,barkács gépben is jót!
nem tudom adtam e képet róla valamikor, majd megnézem.. a méretek biztos meg vannak valahol a fórumon, de ha lesz egy kis időm akkor pótolom a dolgokat!
Egy biztos, hogy minimális javítást igényel, de az sem különösebben zavarja a funkcionalitását.. max 1-2 órás feladat..
azért ez a linkelt darab egy hobbiasztalos fórumon (de az általam ismert - átlag jó szaki - iparosok körében is) nagyon messze van a reális valóságtól... ezt az átlagba belevenni igencsak torzító hatású.
aljának valóban tekinthetjük a tip/kinzó és társait (az én kinzo-m kb. 5ezer volt két akksival, igaz, az valóban semmire se jó)
Kompresszorom van... gondoltam kipróbálom leszorítóként is... laminálni is vágyom műgyantával.
alig 5 hetet kellett várnom, és már meg is érkezett. Jött hozzá egy leírás is... alig 8* olvastam végig anélkül, hogy megértettem volna. Nem bírtak egy nyomorult képet belerakni, hogy mi micsoda. Van rajta egy nagy kar, amit nem tudok elfordítani.... Emiatt elég csalódás volt a cucc.
amennyire tudtam szétszedtem, megnézem a képeket a weben. Pár dologra sikerült rájönnöm. a Leírásban is összeállt egy-kér részlet. Youtubon sajna ezzel a konkrét készülékkel kapcsolatban semmi sem volt. Általános laminálos és leszorítós videok vanak, azokból is sokat lehet tanulni.
hétfő óta itt van. Most hétvégére terveztem kipróbálni, de mostanra meg lebetegedtem. Apró bacik nyüzsögnek a véremben, és ha már túl sokan vannak kijönnek a nózimon. :(
Nem tudom, én abból indultam ki, hogy az itt gyakran kitárgyalt workzone meg parkside cuccok 10-20 között szórnak, illetve Makita és egyéb is van 30-35 ért. Mivel a ződséges cuccokat többen istenítik így legyen mondjuk az a közép. A straus és budget meg az alsó kategória.
Nyilván mindenkinek meg vannak a maga szempontjai, amikor venni akar valamit és csak ezekből indulhat ki. Nem ismerem a tieid. Én, ha 340.000 Ft-ért (mert a drágábbik ennyibe kerül) szeretnék kombinált gyalut venni, rá se néznék ezekre. Csak példaként, egy használt 400-as Defém mellett, ezek elbújhatnak. Persze ha nincs három fázisod de akkor is van más alternatíva.
De, hogy magáról a gépről is szóljak csak az adattáblája alapján, 3750/perc késtengely fordulat és 75 mm átmérő, ezek önmagukban is kis értékek, nemhogy a kettő együtt. Ezen kívül szerintem túl rövid az egyengető asztalok hossza.
Amerikaban tenyleg olcsobbak a gepek. En 35 000 -ert csinaltattam egy toroidtrafot, ami 1800 W -ot tud. Ezt az osszeget az elso gepen megsporoltam (pedig fizettem AFAt vamot, mindent). Van egy rakat ceg, akikhez lehet rendelni az arut, berakjak kontenerbe, intezik a vamolast / utaztatast... neked csak erte kell menni, es kifizetni a koltsegeket. Az utazas 3-6 het kozott szokik lenni. Ha nekem surgos, akkor inkabb 6 :) .Ki kell szamolni, hogy megeri-e
Viszont oda kell figyelni par dologra, ha Amerikabol veszel gepet.Pl. Vettem egy Dewalt marót, ami elmaro és felsomaro is lehet, de nem figyeltem oda mindenre, es kiderult, hogy 1/4" -os a befogoja, mig a magyar boltok altalaban 6 és 8 mm-es szarakat arulnak... Ugyhogy utana kellett neznem honan lesz nekem negyedcolosom. Vegul kiderult, hogy Angliaban is hasznalnak colos cuccokat, es rendeltem egy Angol webboltbol. Ha lett volna eleg eszem/tapasztalatom... mar rogton Amerikabol vettem volna a joszaghoz egy marek marot. Masodszorra mar lenne, de mar van marom, es nem kell masik. :)
Különbözik mint a nálunk szokásos, ezért kell neki saját név hogy meg lehessen különböztetni. Aki idehozta, az azt mondja a japanoknal szokas az ilyen, hat ez lett a japán módi. A bécsi szeletet sem bécsben találták ki meg a franciakenyeret sem a franciák, hanem hozzánk tőlök került.
Egyengető-vastagoló gyalu vásárlás előtt állok,és 2 gép között vacillálok..ha esetleg valaki tudna segíteni,vagy véleményt mondani a gépekről,azt megköszönném!
Mindig elröhögöm magam, amikor azt olvasom, hogy "Japán spakli". Nekem is van egyébként, sokat használtam is.
Amin röhögök az viszont az, hogy egy simítónak használt darab acéllemez "feltalálásáért" miért kellett egész a világ másik végéig elmenni?
Shanghaitól-Londonig, az évszázadokon keresztül senkinek nem jutott eszébe, hogy ha szét akar kenni valamit - akkor fog egy egyenes lemezdarabot és azzal sikálja szét az anyagot? Ehhez kellett a japán zseni?
Ha így vesszük, a normál spakli még "tudományosabb" is - hisz ennek már nyele is van :-)))
Nem lehet, hogy ez is csak valami szűk felhasználási körű, hirtelen felkapott divatcucc? Én is nagyon nézegettem, de végül nem vettem meg. Éppen attól tartottam, amit tapasztaltál vele.
Egyszerűen nem tudtam elképzelni, hogy ezt a vékony lapot képes lennék egyenesen vezetni.
Nem lehet, hogy a japcsik (már ha tényleg tőlük származik) ezt valami egészen másra találták ki?
A fiam nagyon szereti, de kizárólag bambusz csövek vágására használja. Fesztivál helyszíneken szoktak (többek között) bambusz építményeket készíteni. Az is igaz, hogy ipari minőségűekkel dolgoznak, nem a barkács kategóriával, de nem hiszem, hogy csak ettől függ a használhatósága.
Neked elég egy felében megcsapolt tekercs is ha elég nagy teljesítményű.
Amúgy azért kérdeztem mert az általad keresett kategóriájú gépekkel tele az amerikai piac. (Emiatt szoktuk a fogunkat szívni, hogy itt Európában miért van kihagyva ez a köztes szint)
9 honapja nezegetem a hirdeteseket, a szendehelyiekkel beszeltem, 3 gep van epp ami erdekes lehet, az p elson nincs horony, pedig az kell, mert az nagyon hasznos. A masik ketto (az egyik ujpesti a masik valsmilyen lengyel cucc) 400kg-nal kezdodik, targoncam meg nincs :)
nem feledni, hogy youtuberol, forumokrol es konyvekbol tanulom a szakmat :)
:) Van egy forgacselszivo amit hosszu tavra megkapok kolcson, csak rendbe kell tenni, meg van egy kompresszorom, ez a ketto egyutt szerintem most biven megteszi, de koszonom a tippet
180 ért válogatni lehet az ipari gépek közt. kiskőrösi vagy újpesti körfűrészgép.
mi a barátomnak most vettünk szendehelyen lapszabász gépet. ott tömérdek körfűrészgép volt. de számos cég forgalmaz használt gépeket. Anest, vagy paliszander kft... volt egy gödöllőn is.
ne ugorj bele a lemez gépbe mert nem éri meg. a faipar.hu oldalon az apróhirdetések közt biztos találsz. de a jófogás, olx vagy vatera oldalain 100%
keress olyat ami tetszik. a képet linkeld be itt. ránézésre megmondjuk melyik használható melyik amelyiket hanyagolni kell.
Én is kinéztem a fűrészt, (bár a Lidl-ben, mert az van közelebb, de szerintem ugyanaz lehet), de akkor inkább kunyerálok karácsonyra egy rendes Tajimát.
Ma megvettem az aldiban a a japán húzófűrészt. Hazaérve gyorsan ki is próbáltam egy juhar deszkán. Szépen harapta, azzal nincs gond, de nem tudtam vele egyenest vágni. Szép íves lett a fűrészelt vonal. :(
Sima hagyományos fűrészekkel nincs ilyen gondom, de ezt nem tudtam egyből irányítani, lehet, hogy még ismerkednem kell vele, de az is lehet, hogy ez ilyen szar és kár volt érte a pénz.
Nem csoda, hogy visszavitted. A Jet európai gépeinek alsó kategóriája az Einhell-Güde "gépekkel" az utolsó csavarig megegyezik, csak a szín és az ár tér el.
Azt a Bernardo-t sokkal olcsóbban is meg lehet ám venni : n a x g e p k e r.
Azt viszont, hogy elég-e ez a lapméret neked azt csak te tudod eldönteni. Nekem 250-es Bernardo öntvényem van, de egy kezemen meg tudom számolni hányszor használtam mi a teljes vágásmagasságot. Amióta van szalagfűrészem, nem küszködök az asztalon 7-8 centis bükkel amibe beleszorul a körfűrészlap, megégeti, stb.
Koszonom a tanacsokat es velemenyeket korfuresz ugyben.
A precizitas kedveert osszegzem amire jutottam.
A JET JTS10-el kapcsolatban nem egyertelmu, hogy miert ilyen bibis, de a steller vele a legkisebb problema, inkabb az, hogy
a kezileg rapplikalhato egyeb stellerek, hazi keszitesu cuccok ezen a vekony lemez cuccon nem igazan rogzithetok
A motor kb mint egy kezi korfureszen
pontossagat nehany Aldis gep is felulmulja
A gepet visszavittem, az arat visszakaptam.
Az alternativa majd' egy szazassal dragabb, de jo nagy fogszivas mellett meg szeretnem venni. Ez lenne a Bernardo TK 200 R, kb. 180e-190e Ft.
Evvel kapcsolatban a kialakult velemenyek
aki kiprobalta, fejneheznek minositette. Ezen tul tudok lepni, egy beton talapzatu egy autos garazs van atalakitva muhelynek, a gep fixen lesz lerakva
a steller itt sem lesz pontos, de a kezdei nehezsegek utan valoszinu athidalhato problema
minosegi problemak itt is adodhatnak, de jobban birja/konnyebb rajta az utolagos beavatkozas, tokeletesitgetes
a 200-as lap kicsit pici, de kezdetnek tok jo lesz
mivel ez egy szurkeontveny asztalos gep, ezert egy total masik kategoria es valoszinu sajnalnam ha mast vennek
Az maradek kerdes evvel kapcsolatban, hogy valaki azt irta, hogy a kepen nem lat table insertet (sajnos nem ismerem a magyar nevet ennek az alkatresznek), emiatt valoszinu dado blade nem mehet ra (ennek sem tudom a magyar nevet :) ). En azt latom a kepeken, hogy van, csak asszimetrikus a penge szemszogebol nezve. Egy 3.2mm-es lappal azert en elvagyok, meg ha dadot is kell vagni, ha nagyobb kell, akkor majd berantom a felsomarot :)
Kerdes, hogy ha kivesszuk a kepbol a Makita/Metabo/AEG/Dewalt es egyeb kommersz markakat, akkor van e kisiparos gep a piacon amit esetleg jobban tanacsoltok mint ezt.
A 250-es mar sokkal durvabb aru, az nem ferne most ki (igazabol ha sporolok ra, akkor sem akarnek ennyit adni erte, akkor inkabb veszek egy forgacselszivot a kulonbsegen)
Köszi, hogy mondod. Amúgy is gondoltam rá, hogy használat előtt meg kellene pucolni, de akkor kicsit több időt szánok rá és adok neki valami rendes kenőanyagot.
Ni mit gyártottam ma reggel. Mármint a grafikát, úgy értem.
Ezek most érkeztek a céghez, ezt kellett promózzam, gépkönyvet lefordítani, ilyesmik.
(Voltam is szarban, mert azt csak nem írhattam, hogy "Dremelek érkeztek" - viszont ezekre csakúgy nincs klasszikus elnevezés románul, mint ahogy magyarul sem. Így hát én is kreáltam egy kacifántos nevet neki)
Viszont meg kell jegyezni, hogy a nagyobbik gép az 170 W-os (!) - szemben a megszokott 130-135 W körüli teljesítménnyel, amennyi az eredeti, meg a klón is szokott lenni.
Jaa: az árat durván 65-el kell szorozni - ha Ft-ban akarjuk tudni mennyiért mérik a kollégák.
A prégelés egy felületformázó eljárás, főleg papíroknál használják. a prégelt papír is tök olyan mint az általam említett forgácslap. egy felszíni 3D mintát kap tőle az anyag.
Nálunk leginkább pórusnyomottnak mondták, de az erezetnyomott sőt a prégelt is fedi szerintem a lényegét.
Flexes polírozás. Az én nagyobbik, Parkside flexem (a variós) az le tud menni a polírozási fordulatig - de soha nem használnám erre.
Először is azért, mert azon az alacsony fordulaton a nyomatéka már elég bizonytalan - vagyis ott már jelentősen ingadozik a fordulat, már kis terhelés-változásokra is.
Másodszor meg azért, mert a (pláne autó) polírozás az komoly és veszélyes dolog - ezért mindenképp megéri venni hozzá egy kétfüles, kifejezetten polírozásra dedikált, nagyátmérőjű, lassú fordulatú, excenter-mozgást is végző polír-gépet - ami vélhetően a lehető legolcsóbb kézigépek közé tartozik.
Pár hónapja a Lidl-ben is volt, (még szőrmepárnát is adtak hozzá) - és az egész valami 3.500 Ft-ba került.
Szóval viccesen olcsó volt.
Sőt, a nyáron még a Pennybe is hoztak ilyen gépet - ott is 4 rugó alatt volt az ára - pedig tök-korrekt gép volt.
Az egyik kempingtársunk vett is egyet - de nem polírozni, hanem hátat masszírozni.
Ugyanis szerinte ugyanazt tudja, mint a masszírozásra árult hasonló gépek - csak ez utóbbiakat tizenezres árban mérik.
én úgy tudom hogy van a korpuszfehér meg a frontfehér. előbbin fehér melamin van, utóbbi olyan mint a színesek csak fehér. viszont a korpusz az olyan takarékos, hogy inkább szürke mint fehér, annyira vékony rajta a cucc.
"a régi ABC hálózatot vásárollták fel, és az új név csak annyi volt, hogy visszafelé írták a régit."
Nem lenne ezzel semmi baj - ha jól csinálnák. De nem csinálják jól.
Pontosabban: nem fektetnek bele valódi pénzt, nincs modernizációs szándék - valahogy belenyugodtak abba, hogy ez a hálózat az egyszerűséget, az igénytelenséget képviseli - mint afféle "népies bolthálózat".
Sőt, még ezzel sem lenne semmi baj - amennyiben az áraiban is valóban "népies" lenne - de szintén nem az, hisz magasabbak az árai a milliárdos befektetéssel épült hipereknek - akiket egyébként "rablással" vádolnak bizonyos körök.
Megjegyzem ez utóbbi is egy elég sajátos lelkületre vall - hisz azt nevezni "rablónak", aki olcsóbb - és azt favorizálni, aki nyilvánvalóan árdrágító - hisz be sem fektet, ráadásul itthoni pályán mozog - és így is drágább.... háááttt
Este én is összeraktam a fúrógépet, de csak annyira, hogy lássam megvan minden hozzá és működik. Viszont csurom zsír lettem. Tisztára a múlt század második felében gyártott szovjet gépek fílingje volt. Mindenütt a barna zsírpapír, ami tocsog a matériától. Még az oszlop is zsíros volt, de a rögzítő csavarokra is onnan raktam, annyi volt rajta. Az áttételt nem néztem meg, de a részletes ismerkedéshez úgyis több idő kell majd - akkor kiderül, hogy a valóban fontos helyekre is jutott-e kenőanyag. Használni meg valószínűleg úgyis majd csak tavasszal fogom... :-(
Én holnap reggel megyek megvenni a japán fűrészt, remélem még lesz. Nekem a kiálló tiplivégek, csapok levágásához kell, meg esetleg kézi csapoláshoz, ha egyszer rászánom magam.
Az első szalag szakadásnál szerintem mindenki össze akarja csinálni magát, én már kezdek hozzászokni, volt hogy egy nap alatt 3 szalagot szakítottam el. Mint kiderült, szarul voltak megjavítva a szalagok. Az egyik szakadásnál rendesen meg is remegtem, mert nagy csattanással leblokkolt az egyik kerék, miután a küllői közé bemászott a törött szalag vége, feltekerte és megszorult a kerék. Nagyon csúnya hangja volt, mintha egy kis robbanás lett volna a gépben.
A gép késeit kell ellenőrizni, sokféle probléma okozhatja a hibát, például elkoptak a kések, vagy elállítódtak, kilazult valamelyik kés rögzítő csavar. Első lépésként egy talpas derékszöget kell ráfektetni az élével a kések élére, és ellenőriz kell a kések ívességét. Lehet, hogy csak egy késnél van probléma. Általában a késcsere és pontos beállítás megszünteti az ilyen hibát.
Ugyanezt érzem én is, engem is elszomorít és fel is dühít, mert látom, hogy sok esetben az aljasság vezérli azokat az embereket akik mások sorsáról döntenek.
Nagyon kreatív vagy, remek masinát készítettél, gratulálok hozzá! A tárcsacsiszolóval csiszolt élek felülete nagyon szép tud lenni. Öröm vele dolgozni. Persze a szalagcsiszoló is előnyös, megkönnyíti az ember dolgát!
Tegnap dolgoztam a szalagfűrészemmel és azt vettem észre, hogy a szalag elkezd előre hátra mozogni. Ki idő elteltével a szalagnak egyre nagyobb kilengései lettek, ezért leállítottam a gépet. Kézzel megtekertem a kereket és figyeltem nem-e megrepedt a szalag! Mivel semmit nem találtam újraindítottam a gépet. A szalag mégjobban járt előre hátra és nem telt bele fél perc, elszakadt a szalag. Akkorát csattant, majd be sza...m az ijedtségtől!!!
Ez most a 13 x 0,5 ( fogtávolság 6 mm) lap volt, még az eredeti Makita szalag. A szalag majd egy évig bírta, de természetesen nem ezt nyúztam a legtöbbet, ezt csak finom vágásokhoz használtam. Be is jöttem gyors megnézni az interneten ez a szalag mennyibe kerül, de ez sem lett olcsóbb. A legolcsóbb helyen is 9.000 Ft-ba kerül. Ennyi pénzt most nem adok érte, ezért gyors felhívtam a Boronkay céget, ahol szalagokkal is foglalkoznak és rendeltem tőlük pár darab szalagot. Azt mondta a telefonba, hogy amit ajánl nagyon jó éltartó szalagok, finom vágásokhoz pont megfelelő. Vettem is 1 db. 13 x 0,36 fogtávolság 4 mm, 2 db. 13 x 0,5 fogtávolság 6 mm ( ez pont olyan méretű, mint ami elszakadt), 1 db. 16 x 0,5 fogtávolság 6 mm. Azt mondta kb. egy hét mire elkészíti! Bízok benne, hogy elégedett leszek vele!
Hamarosan a lidlbe 125-ös és lassítható,7-8 ezer forint.Szerintem kár a régi géphez még burkolatot venni... https://www.youtube.com/watch?v=tmfUCmmcmIQ
Üdvözöllek:A márkáját nem tudom,arra emlékszem hogy kínai gyártmány még 3000 azaz háromezer forintért vettem,már vagy 10 éves eddig 2 pár szén kefét használtam el vele de most is szuper.Van másik kis flexem is és mindkettőnek 40 mm a bilincs része amivel rögzítem.De kaptam a barátomtól 125-ös korongokat,de nem férnek bele a burkolatba,ezért kéne.
Én nyáron voltam ott először, (Meg most nemrég másodszor), de egészen meglepődtem, hogy ott köszönnek az alkalmazottak a vásárlóknak. Az egri OBI-ban (meg más nagyáruházakban) ezt nem annyira tapasztaltam.
1984-ben nem csak Moszkvában láttam boltot, hanem Krasznodarban is. Egyik sem volt annyira megrázó, mint 1985-ben Kolozsváron. Meglehetősen nagy boltok voltak 95%-ban üres polcokkal (nem túlzok). Amelyiken volt valami, az konyak volt, olyan üvegekben, amiben nálunk a szörpöket árulták, sörösüveg kupakkal. Viszont lehetett kapni a könyvesboltban Ceausescu összest többféle kötésben, és C.-t dicsőítő költeményt egy egész kötetben latin(!) nyelven. A latin szakos szobatársam vett is belőle. Az utcán a környező falvakból bejövő magyar nénik árultak 1 centi átmérőjű retket saját termésként.
Részemről nagyon elszomorít, ha valami bezár, tönkremegy, leépül.
A benne dolgozó emberekről már nem is beszélve, mert azokat kiváltképp sajnálom.
Itt nálunk is a zöme a személyzetnek középkorú, de van 50+ os is. A legtöbjük tizen-éve, az áruház nyitónapja óta itt dolgoznak.
És az igazat megvallva értik a szakmát, ismerik az áruházat, nincs olyan, hogy ha bármilyen marhaságot keresek, ne tudnák egyből rávágni, hogy "A 28-as sor közepe tájt, az alsó polcon keresse."
Pedig jó nagy pajta ez is itt, nálunk.
Ha belegondolok, hogy egy ilyen '50-es ember hova a francba mehet ezek után dolgozni egy kisvárosban - illetve ki veszi fel őket bármire is.... hát nem leszek vidám tőle. Szar ügy ez kérem.
Úgy '85 / '86 táján még Moszkvában is voltam boltban. Ahhoz képest akkoriban egy falusi bolt (nagyszüleim falun éltek, megvan a fíling) nálunk szupermarket volt... :-)
Még nincs kész, (valószínűleg soha nem is lesz, mint az ilyen saját gyártmányok... :-) ) forgóasztal az én elképzelésem is, és biztosan több dolgot is változtatni kell még rajta, ilyen az elszívás is, de ez csak használatban fog kiderülni. A szalag mellé épített támasz jó ötlet, csinálok hozzá olyat. 63mm-es az elszívó csonkja, van hozzá egy kandalló porszívó, ehhez még csinálok egy leválasztót (ciklon, vagy a másik fajta). Nem akarom közösíteni a kettőt, átdugom ha a másikat használom.
Elszívás nélkül büntetés használni, eszméletlen mennyiségű fapor keletkezeik.
Most nem tudom, hol vettem a csiszolókorongot, (igen, tépőzáras) este otthon előkeresem.
Na kérem, egy életem-egy halálom, reggel megvettem az első útba eső Aldiban a két (2) darab állványos fúróból az egyiket. Ez reggel úgy 7:30 - 7:40 között volt, a japán fűrészből egész kartonnyi volt (30+ db minimum), abból csak egy hiányzott, az akkus ütvefúróból össz-vissz. 3 db volt. Nem spilázták túl a készleteket...
Szívesen tennék fel képeket, de a gépet elkunyerálta az unoka tesóm. Tőlem 210 km-re lakik. Én akác deszkába fűrészeltem be a gép lapjával. Ez vezette meg a fűrészlapot. Tény, hogy hosszabb vágásnál melegedett. (80 cm). Tíz percet tudtam várni, míg lehűlt a lap. Figyelj arra, hogy a fűrészlap merőleges legyen a munkalapra. Ha nem állítod be, ferde lesz a vágásod. Fontos, hogy felülről a vágandó anyagot úgy szorítsd le, hogy mozgatni is tudd vágásnál. Ellenkező esetben az anyag vissza üt, nehezen tudod irányítani.
A vágási felületet szépen letudod dolgozni egy csiszoló szalaggal.
Én az UNIMAX-tól vásároltam a fúrógépbe fogható csiszolóhengereket.
"Ezt hogy érted? Jobban szaggat, vagy lassabban haladsz?"
Nem, nem szaggat jobban (igaz, bútorlapot mindig karc mentén vágok, így a hasznos darabba nem tud beszakítani, a hulladék meg leszarós).
Szóval az történik, hogy azt veszed észre, hogy nem "magától" (vagyis a pendeltől) harapja az anyagot, hanem tolni kell neki - és még akkor is lassú a haladás.
A másik jel az, hogy megjelenik egy jellegzetes szag - a mi a lap melegedését jelenti.
A melegedés jó lap esetében minimális szokott lenni - pláne, hogy nekem szokásom a rajz mentén, de a munkadarab hátoldalán (!) durván végíghúzni szappannal a leendő vágásnyomot.
Ez remekül csökkenti a lap oldalának a súrlódását az anyagvastagságban.
Azért nem a színén kenem, mert ott beleragdna a vágási-por a szappanba és eltakarná a karcjelet.
Így azt nem lehet pontosan követni, hacsak nem áll meg az ember 2 centinként törölni.
"biztos nem kínai bosch volt és bútorlaphoz való?"
Hát látod ez egy jó kérdés. Ezeket speciel egy "hatósági" szerszámboltban (mit boltban? szalonban) - vettem, ahol saccra 100 milliós árukészlet van.
Csak kézi-gépekből van vagy 100 darab a bemutatófalon, de bőségesen vannak 5-700 ezres Makita, DeWalt, Bosch kofferek is - vésőkalapácsok, akkusfúró-szettek, ilyesmik, a nagyobb gépekről már nem is beszélve.
Tehát nem gagyi-helyen vettem (főleg nem a lengyelpiacon, de még a fűszerüzletben sem).
Na, most mit lehet erre mondani? Legfeljebb azt, hogy egy ilyen bolt vélhetően nem forgalmaz sem "kamionról leesett", vagy a Jencitől, a nájlonszatyrából beszerzett dolgokat. Legalábbis bízni lehet benne.
Na de mentségére szóljon a lapnak, hogy fehér, obis bútorlapot vágtam vele. Ez fontos.
Erről biztos meséltem már, hogy ez más keménységű mint bármilyen más szín vagy minta - annyira, hogy az Obiban két kupacban tartják a holkeres, vidiás lapokat - egyik kupacban a fehérnek valót, a másikban a többi színt.
Azt mondják a fickók, hogy a fehérben felét-negyedét tartja a vidiás lap az élét - így a fehér kupacot 2x sűrűbben kell elvinni éleztetni, mint a többit.
Ha munka van fehérből, egy lap jó ha egy napot kibír - mert utána már elkezd szakítani, roncsolni... miközben más színeknél van hogy egy hetet is kibír egy lap.
Igaz, bútorlap volt az, de ki lehet jelenteni, hogy cca 5 méter vágást bír ki ilyesmiben egy márkás penge."
biztos nem kínai bosch volt és bútorlaphoz való?
én a múltkor vettem egy bosch lapot bútorlaphoz. boltosnak mondtam azt adja amit konyhapulthoz visznek a szakik. kivágtam vele konyhapultbol ket fozolapot és egy nagy mosogatót. aztán a kollegám lerakott vele egy kislakásnyi laminált padlót. aztán felvágtam pár bontott ablakot tüzelőnek. és még nem nagyon látszik a fogán a kopás!
Egy ilyen beépítést én is tervezek. Már készítettem egy kezdetleges verziót (rétegelt lemezen rést vágtam és a gép talpat felcsavaroztam alulról), de lapvezető nélkül a hosszabb vágásoknál elmászik a lap, szóval kell lapvezető. Kilestem a gép robbantott ábrájáról, hogy milyen vezetőgörgője van, és rendeltem egy olyat, így két görgő fogja vezetni a lapot: egy a munkadarab alatt, egy fölötte, csak még a tartószerkezetet kell összeeszkábálnom.
Tennél fel képet a te vezetődről?
Visszatérve az ágyvég ívvágáshoz, igazából úgy érzem, hogy megvan minden eszközöm ami kell ehhez a munkához, így dacból nem viszem el lapszabászhoz :) Ezt a tanulóidőszakot meg kell szenvedni :)
"Én ha ilyen nagy munkadarabot készítenék, előrajzolnám az ívet, elvinném egy asztaloshoz és szalagfűrésszel kivágatnám."
Ohh, én ezt nem így látom. Kis odafigyeléssel és türelemmel remek dolgokat lehet kivágni dekopirral - fába-fémbe, mindegy.
Amíg elcipeli egy műhelybe, amíg ott megcsinálják, aztán visszacipeli - addig otthon 3x kivágja a dekopírjával.
Méghozzá pontosan és olyan minőségben, hogy tényleg már csak egy kis papír kell rá (az egyébként a szalagfűrész után is bőven ráfér)
Tény, hogy jól megválogatott, éles lap kell hozzá - mert pl. ahhoz a 2 darab, 80 centi átmérőjű körpolchoz amit a múlt héten vágtam - bizony ráment egy vadiúj, Bosch keskeny-penge.
Igaz, bútorlap volt az, de ki lehet jelenteni, hogy cca 5 méter vágást bír ki ilyesmiben egy márkás penge.
Na nem mennek le a fogai, vagy ilyesmi... de már nem az igazi.
Vagyis kb. 5 méter vágás után, inkább csak kínlódás van vele, mint vágás. De hát ezt a 350 Ft-ot is be kell kalkulálni a "járulékos költségek" rubrikába :-)))
Rajzolni egész szépen tudok. A gond ott kezdődik, amikor egy szerszámgéppel kell skiccelni. :) De valamelyik körzős megoldással most már meg fogom tudni oldani és marógépet fogok használni. Dekopírt pedig meghagyom a finomabb, részletesebb, kanyargósabb vágásokhoz.
Hála a Repülőgépépítőnek, Vajknak és a többieknek akik tavasszal bátorítottak, tanácsokkal láttak el a dekopírfűrész használatával kapcsolatban.
Próbavágások után beépítettem egy ideglenes asztalba a fűrészt. Készítettem lapvezetőt, majd ismét próbavágást készítettem. a munkadarabot egy lappal leszorítottam úgy, hogy lassan tolni tudjam. Több vágást készítettem, bevált ez a módszer.
Én ha ilyen nagy munkadarabot készítenék, előrajzolnám az ívet, elvinném egy asztaloshoz és szalagfűrésszel kivágatnám.
Én franciaágyat csináltam anno ívelt ágyvéggel, majdnem 2 m széles. Egyszerű laikusként fogtam egy nagy papírt, és csak úgy szabad kézzel rajzoltam egy ívet, ahogy sikerült. Hasonlít egy ellipszishez, ráadásul csak a felét rajzoltam meg így. Aztán ezt az ívet rárajzoltam egy félcentis rétegelt lemezre, és máris volt egy fél sablonom. (Tulajdonképpen a papírt akár ki is lehet hagyni, csak azon könnyebb radírozni .) Ezt vágtam ki dekopír fűrésszel, és addig csiszolgattam, amíg szép nem lett. Aztán ezt felrajzoltam a végső deszkára, és kivágtam ezt is a fűrésszel, két részletben, mert a sablon csak az egyik oldalra elég, de így is tökéletes. A sablon meg meg tudja vezetni a marót is, és kész egy tökéletes íves ágyvég. Gyakorlatilag egy 20x100 centis rétegelt lemez darabra volt csak szükség, amit eltettem későbbi időkre is. Lehet persze szép nagy célszerszámokat is, meg ellipszis szerkesztést csinálni, de senki nem veszi észre a különbséget, ha formás ívet rajzolsz.
Hü de szépen megcsináltad, tudtam, hogy egy nagyon ügyes vagy. Látom a porelszívásról is gondoskodtál, de azzal vannak gondok amit fontoljál még meg, hátha adok velük ötleteket.
- 300-as tárcsa körül nem látom, hogy elszívnád a port az asztal feletti részen, elég sok forgács kirepül a centrifugális erőtől amiket meg kell fogni illetve elszippantani. Az asztal alatti résznél szerintem elszívod, de az kevés lesz. Ha felül is el akarod szívni akkor viszont nagyobb, legalább 1 cm-es rést kell hagyni a tárcsa és a körülötte lévő burkolat között, hogy elegendő huzat legyen.
- Egy légterelő váltószelepet is érdemes beépíteni alulra amivel lehet váltani, hogy a szalagról vagy a tárcsáról szívod el a levegőt. Egyszerre a kettőről felesleges elszívni, az csak rontja a hatásfokot, úgyis csak az egyiken csiszolsz egyszerre.
- Az elszívócső csatlakozójának átmérőjét nem tudom mekkorára méretezted az én gépeimen a 100-as cső dominál mert a kisebb átmérő a tapasztalataim alapján nem elég hatékony.
- A szalag mellett kellene egy csatorna ami végig meg van furkálva és az oldalra kisodródó szemcséket azokon keresztül el tudná szívni.
- A szalag mögé felülre érdemes egy levehető asztallapot csinálni ami derékszögben áll a szalagra felfelé, élcsiszolásnál az nagyon nagy segítség. Esetleg azt is lehetne szögben megdönteni ugyanúgy mint a tárcsa asztalát.
- A géped most két oldalról használható, így viszont elég sok helyet igényel a műhelyben és ráadásul nem is tolhatod be a falhoz, de ha csinálsz alá egy forgó asztallapot akkor akár a fal mellé is rakhatod a gépet. Egyedül az elszívócső okozhat gondot az elfordulásnál, de ha elég hosszú a gégecső akkor ez sem probléma. A hálózati kapcsolóját a gépnek én felülre középre raknám, így átfordított helyzetben is mindig ugyanott van a kapcsolója
Nagyon szuper a géped, jó a teljesítménye is. Csak gratulálni tudok. :)
A tárcsára tépőzáras korongot raktál? Hol vetted a szalagot és a 300-as csiszoló korongot? Nekem is fogyóban van a 300-as tépőzáras korongom és vennem kéne újakat.
Ha nem ismered eléggé a dekopír használatát, akkor javaslom, hogy keress egy pár öreg deszkát amit nem sajnálsz, rajzolj rá egyenes vonalakat, meg szabadkézi hullámvonalat és gyakorolj egy kicsit ezen. Pillanatok alatt rá fogsz érezni a technikára. Kezd 1-es előtolási fokozaton, kis fogú fűrészlappal, azzal lassabban tudsz csak vágni, így könnyebb. Ha már megy a vonal mentén vágás és a kanyarodás is, akkor állj át nagyobb fogásra majd ha már 3-ason is megy rendben akkor tegyél be nagyobb fogú fűrészlapot.
Én íveket csináltam úgy, hogy volt egy sablonom, ami mellett nem másoló gyűrűvel, hanem másoló marószárral (alul vagy felül csapágyassal attól függően, hogy mekkora volt a sablon) martam.
A dekopír bármennyire is finom, ha keresztbe kezded vágni az anyagot megtépi.
Gondolkodtam az ellipszisen (két fókuszpont, állandó hosszúságú zsinór, cerka), de nem is a rajzolás a probléma, hanem nem vagyok elég ügyes, hogy kézből szépen megoldjam a vágást, nem ismerem még eléggé a dekopírt, hogy tudjam, mennyire szabad tolni neki, mennyi hibát tűr, hogy kell vezetni, mikor mászik el a fűrészlap, stb. Valahogy úgy vagyok ezzel sajnos, hogy csak egyszer akarok vágni, de akkor jól. Persze próbát mindenképp csinálok az éles előtt. A lényeg, hogy az ellipszis is szép, de mivel egy fokkal bonyolultabb, mint a körív, most nem azt fogom választani.
A múltkor még nagyon lesújtóan nyilatkoztál az effajta békebeli körfűrészekkel kapcsolatban. Nehezményezted pl. az asztallap dönthetőségét a lap döntése helyett.
Kis szeretném pofozni a gépet felújítani, de egyenlőre dolgozni kell vele. Az biztos, hogy nagyon stabil gép. Valamiért a tengelye 28 mm átmérőjű, egy darabig észre sem vettem pedig 30-as lappal használtam. Egy kínai gép felszállt volna a tengelypont elmozdulása okozta rezgésektől. Hát ez nem... Jó kis reggeli tornaóra volt mire ketten beraktuk pofával lefelé a WagonR-be amikor hazahoztuk.
Ellipszisen nem gondolkodtál? Végtelenül egyszerű rajzolni, kisebb helyigénnyel, mint pl. kört. Akár munkadarabon belül megoldható. Kell hozzá két szeg, egy madzag és egy ceruza.
"A vékonyított/keskenyített lapot felírtam a bevásárló listára."
El is teheted majd későbbre bontatlanul, kisebb ívekhez, mert ekkorához teljesen fölösleges, a szélesebb lap stabilabb, kevésbé hajlamos elmászni az ívről.
Lehet, hogy hülyeség, még nem gondoltam teljesen át, de bedobom, hátha:
Abból az 5 mm vastag plexi lapból nem tudsz sablont készíteni? Ha nem is a teljes ívre, de ha van két 15-20 cm széles és hosszú (azt kb. már tudod szorítózni és marad hely a maróval is dolgozni) darab amire felviszed az ívet, úgy, hogy az egyenes és egyúttal párhuzamos oldalaikkal egymás mellé téve az ív folytonos legyen, akkor amellett egy másolóhüvelyes maróval is meg lehet csinálni.
A munkadarabra fel kell rajzolni a teljes ívet és a sablonokat ahhoz és egymáshoz precízen illesztgetve egymás után rakosgatni. A pontos méretezést ki kell számolni, hogy félúton lehessen átfordítani és mehet tovább.
Ha erre a célra a plexi túl drága, vagy valami triviális kizáró hülyeség nem jutott eszembe, akkor nem szóltam.
Mondjuk a fiamat lehet, hogy pont nem fogja érdekelni, hogy milyen az ágya fejtámláján az ív, hogy kicsit hullámos, vagy tökkéletes, csak esetleg a zasszony fogja úgy minősíteni a végterméket, hogy "khm, ilyet én is tudok" :D Ez meg ugye felér egy kivégzéssel.
Ennél sokkal egyszerűbb az ívnek néhány pontját felszerkeszteni és összekötni. Ráadásul nem kell hogy körív legyen, lehet akármilyen görbe. De ha nem lesz szabályos, még akkor is mondhatjuk utólag hogy pont ilyet akartunk.
Még alszom rá párat. Ami most elég biztos :) hogy venni fogok laminált padló lapot, inkább több darabot arra az esetre, ha menet közben gondolom meg magam. :)
Én sem félkört álmodtam meg, hanem inkább egy diszkrét ívet, vagyis egy viszonylag nagy sugarú körívet. Szerintem 2m sugárral megelégszem, de majd úgyis a laminált lap hosszúsága dönti el, abból meg nem tudom Bómakszban milyet adnak legolcsóbbat. 3 m felettit nem fogok, mert nincs annyi helyem.
A kisfiamnak lesz az ágy, aki most 6, de kb. 5-6 év és kevés lesz neki, ha akkorára nő, mint én. 12x90x180cm-es a matrac, ami bele fog kerülni. A fejtámlát még tervezem kidíszíteni egy sárkányformával, de ha már a fejtámla ívmarásába is beletörik a bicskám/sok időm elmegy, akkor megállok ott. A sárkányformát először kivágom plexilapból dekopírral (diódánál vettem 5mm vastag lapokat) és azt használom majd vezetőnek. Legalábbis így képzelem.
"Csak halkan mondom, hogy egy ágy esetében szerintem akkora lesz a sugár, hogy bazi nagy céleszköz kell majd hozzá."
Pontosítsunk de csak halkan ezt is :) A normál ágybetétek 90cm szélesek, erre még rájön az ágy kerete, 2-4 cm, tehát a fejrész támla 92-94 sm széles lesz minimum. Általában szélesebb szokott lenni a fejrész kb 10cm-el, így 102-104cm a szélesség.
A körív középpontjához ennek a fele kell, azaz 51-52 cm. Ennél kb 15 cm-el hosszabb léc kell a körző elkészítéséhez, azaz 66-67 cm. Ez még szép kényelmesen kezelhető körző méret. Így nem kell bazi nagy céleszköz. Persze egy hangyának már a 2cm-es céleszköz is bazi nagy :)
meg ezen belül is van többféle, van ami csak hidegvízre, meg van ami melegre is. van olyan is ami PP vagy PE, de azt nem lehet ragasztani csak hegeszteni.
Nekem konkrétan akkora volt, hogy 4 méteres lambériát használtam körzőnek. :) (90 széles asztal végének hordó alakra lekerekítése). Én csak a végén martam bele a likat kb egy méter hosszan, hogy megfelelő helyre tudjam tenni a középpontot. Utána úgy ahogy Pali is írta.
Valami olyasmi kezd most körvonalazódni, hogy a hosszanti lyuk kimarása helyett furatsorozatot fogok inkább készíteni. Az nem finomhangolható annyira, de talán nem is szükséges.
Én egy 5 mm vastag lapot kifúrtam, amibe belemegy a körző közepe. Ezt a lapot szoktam a középpont helyére ragasztani kétoldalas ragasztóval, és akkor a körző középpontjának a helye is sértetlen marad. Ehhez persze a marógépet is meg kell emelni azzal az 5 mm-rel.
Ha fix sugarúra csinálom ezt a merev körzőt, akkor világos a középpont rögzítése. Úgy, ahogy írod.
Viszont, amit Paco javasolt, meg Repépítő is linkelt, abban olyan körző van, aminek állíthatod egy csúszkán (középvonalban kimart hosszanti lyukban) a körív középpontját. Meglesem azt a videót még egyszer, hátha benne van a válasz abban is.
Ahol a középpontot akarod ott a lyukba keresztbe felülről odacsavarozol egy darab fát amibe beleütsz egy szeget, átcsavarozol egy facsavart, stb.
Pont oda ahol a középpontot elképzeled vagy kell lennie. :) A cucc előnye, hogy mindkét irányba merev, nem csak kifelé nem engedi elmozdulni a marót/dekopírt hanem befelé sem. A drót viszont.... :P
Ne direktben szögeld, hanem a lécen fúrj elő a szögnek/csavarnak az átmérőjével egyező furatot. Akkor nem fog túl erősen szorulni.
Ha maróval véglegesíted, szerintem érdemes dekopírral egy-két mm ráhagyással kivágni előtte, akkor a maró könnyebben tud dolgozni. A fűrészeléskor "leeső" darabbal pedig meg tudod támasztani a maró másik oldalát lebillenés ellen - bár, ha lécet használsz a körző szárának, akkor olyan nagyon nem billenhet, de így azért sokkal stabilabb lesz.
Fogj egy darab 5-8cmx150cm es rétegeltlemez vagy lamináltpadló darabot, a középvonalát mard ki, hogy legyen benne egy hosszú lyuk. A végére mag csavarozd rá a marót a talpánál fogva. Oda tolod a középpontot ahova akarod. :)
Idő, és anyagigény szempontjából ez a zsinóros, körzős megoldás tűnik leghatékonyabbnak. Van otthon még vagy két méter drótbeles teregető zsinór. Azt hiszem úgy fogom csinálni, hogy vágok belőle hét hosszabb (pl 2m) darabot, az egyik végüket a dekopírhoz, vagy maróhoz rögzítem (még nem döntöttem el melyikhez) úgy, hogy a köríven tolás közben még véletlenül se rotálódjanak a gépek a függőlegeshez képest, másik végüket, úgy hogy egyforma hosszúak legyenek egy megfelelő távolságban rögzített szöghöz, csavarhoz kötöm. Ha szép lesz, lefényképezem, és teszem fel :)
A gyereknek készítettem babaágyat, annak a támlája köríves. Én dekopírral csináltam. Körzővel megrajzoltam és direkt ív vágáshoz való lappal vágtam. Lassan, de egyenletesen tolva a gépet. Annyira jó lett, hogy kis kézi csiszolás után kész is volt.
Ha megvan a körív középpontja*, akkor oda beütsz egy szeget, megfelelő hosszú dróttal, vagy spárgával hozzákötöd a fűrész talpát (lehetőleg a fűrészlappal minél inkább egybe essen a drót vonala) és kész a fűrész-körződ.
*Ha ez a lapon kívül esik, akkor egy darab deszkával ideiglenesen meg kell toldani a munkadarabot és akkor nem is csúfítja el a szög helye. Ha belülre esik (de ez kevéssé valószínű), akkor egy kis korongot kell odafogni szorítóval és a koronghoz kötni a gépet.
Jelen esetben egy holland gyártású Skil a fúrógép, ami oldalra érzékelhetően nem kotyog, viszont, mivel ütvefúró (is), a furat mélysége nem egy egzakt módon meghatározható - beállítható érték. De ez nem is szokott zavarni. Eddig két féle állványban használtam. Az egyik a Wolfcraft mobil állványa, ezzel a merőleges, vagy akár a szögben fúrás is megoldható és pontos végeredményt adott, a furatok kör keresztmetszetűek lettek. A pontos szög-beállításra fordított időt most nagyvonalúan ne vegyük figyelembe, mert párszor azért szívem szerint a falhoz vágtam volna, tehát itt van igény az előrelépésre.
A másik a klasszik karos állvány, amivel a furat merőleges volt ugyan, de gyakorlatilag képtelen voltam kör alakú lyukat fúrni, mert az előtolás során az állványnak a fúrógépet tartó része kitért oldalra. Némi gyakorlással ezt elég jól ki lehetett küszöbölni, de mindig para volt, hogy éppen aktuálisan mennyire sikerül, úgyhogy ez a készülék már nem foglalja a helyet nálunk.
Számomra tehát a két fő szempont egy állványos fúró vagy fúróállvány esetében, hogy kör alakú lyukat lehessen vele fúrni és olyan szögben amit beállítok. Nyilván van bennem tolerancia, de egy 4 mm átmérőjű fúrószárral ütött lyuk sehol se legyen 4,5 mm vagy több.
Mivel árban kb. ugyanott van ez a Workzone gép és a Wolfcraft állvány, ha azt mondjátok, hogy ez a kotyogás belül van az elviselhetőség határain (nyilván fában nem is tized mm-re tervezek, fémmel meg nincs dolgom) akkor azért inkább a gépet venném, mert mégiscsak valamivel több opciót biztosít.
"az a műanyag nem lötyög hanem nyúlik. nincs értelme pontosságáról beszélni, mert nem szilárd."
Hát én nem tudom milyen műanyag gép-házaid vannak neked - de az enyém olyan kemény és stabil, mint a bakelit.
Nem is síma, fröccsöntött műanyagok ezek, hanem kompozitok - az anyagukban van valami szálszerkezet, ami a formatartást garantálja.
Ezt kell is - hisz a mozgó szerkezet belső geometriáját a ház határozza meg - pl. a fogaskerekek távolságát, csapágyak helyzetét, stb. - ezekkel nagy gebasz lenne, ha a ház anyaga nyúlna mint a takony.
A varrógép-projektemhez szétvágtam egy dekopírt (a motorról levagdaltam a nyelet, az elejét, stb) - és akkor tapasztaltam a szál-struktúrát az anyagban
Vagyis hogy bizony nem olyan az a műanyag, mint amiből egy nájlonvedret, vagy egy vibrátort fröccsöntenek.
"Dekopírfűrész adná magát, de azzal elég ökörhugyozás, amit művelek."
Dehogy ökörhúgy az, torony barátom.
Rajzolj pontosan, vékony vonallal, toldd lassan, nagy odafigyeléssel - és olyan szép ívet vágsz, hogy utána már csak átmész rajta egy kis papírral és olyan mint a gyári.
FONTOS: Ív-vágáshoz egyébként vegyél vékonyított (pontosabban: keskenyített) dekopír-lapot - azzal sokkal könnyebben tudod követni az ívet.
Ugyanott megveheted és ugyanannyiba, (vagy pár forinttal drágában) lehet kapni, mint a normált.
(Részemről, személyszerint, az ilyen műveletre felteszem a nagyítószemüveget és így nem erőlködök pontosan a karc mellett haladni a vágással.
Pont a múlt héten vágtam ki 2 darab, 85 centi átmérőjű kört - körpolcnak, konyhabútorba.
Fotóm is van hogy csináltam, de nem teszem fel, mert itt már mindenki látta és unja is már piszkosul)
Néha előfordul, hogy egy szabályos köralakot szeretnénk kivágni vagy kimarni például egy kör alakú tükör hátlapjához. Ilyenkor nagy segítség egy olyan sablon amivel tökélet kör alakot tudunk elkészíteni könnyedén. A sablont felhasználhatjuk ívek elkészítésére is.
[...] Bővebben!Tovább »
Csinálj egy nagy körzőt. Egy vékony furnérlemez, vagy rétegelt lemez kockát csinálj, mondjuk 10*10 cm-es darabot, a közepén üss át egy kisebb szeget, az lesz a körző csúcsa, tegyél a fej felöli oldara kétoldalas ragasztószalagot, azzal rögzíteni tudod a munkadarabon a körív középpontján, hogy kiálljon a szeg. Fogsz egy másik vékony rétegelt lemez csíkot az egyik végébe fúrsz egy akkora furatot mint amekkora a szeg átmérője, a csík másik végére felszereled a felsőmaródat vagy a dekopírfürészedet és már vághatod is a szabályos körívet. Arra kell csak figyelni, hogy a szeg ne tudjon elhajolni oldalra, mert akkor nem lesz szabályos az ív.
Hát a sablont kell elkészíteni valami működő vékony anyagból szépen. Szúrófűrésszel kivágod nagyjából, aztán készre reszeled, csiszolod. Gyorsabb megcsinálni egy sablont így, mint a kész munkadarabon végigjátszani ugyanezt a műveletet, szerintem.
Én is ezt a módszert szoktam követni és nekem is bejön a vékony előfúrás, de én még annak is be szoktam pontozni a helyét. Akkor tuti hogy jól találkozik a furat.
Ha tekerés nélkül kijön már a becsavart kar a tengelyből, akkor már tényleg nem segít. Akkor vagy a menetjavító vagy hegesztés, vagy epoxi fémragasztó segít már csak.
Nem egy nagy dolog én is most akarom ezt megcsinálni, mert nekem is kicsi a műhely és 20 centit arrébb kell tolni a körfűrészt, hogy kényelmesen tudjak egyedül vastagolni.
"pláne ha hozzáveszem hogy az állványba a műanyag burkolatánál fogva rögzíted."
Na várj, hát ott ha megszorítod a gép-befogó bilincset, ott nem lötyög az a gép egy szálat sem.
Más kérdés, hogy az a műanyag átmérő mennyire fut egybe a gép munka-tengelyével. Mert nem nagyon szokott.
Nekem is le kellett esztergáljam azt az átmérőt úgy, hogy befogtam egy 10-es ezüstacélt a tokmányba, a másik végét az eszterga tokmányába - és kézzel forgatva, egy tű-éles fehérkéssel tisztára vettem a befogóméretet.
Na így már szépen futott, de annyi lement az átmérőjéből, hogy aztán perselyt kellett készítsek neki, hogy szoruljon az állványba.
navárjál. ez a lötyögés azért egy nagyságrenddel kisebb mint amit egy szokásos kézifúró tengelye lóg. pláne ha hozzáveszem hogy az állványba a műanyag burkolatánál fogva rögzíted.
Az a modernizált Wolfcraft-klón, amelyik vagy 2-3 hete volt valamelyik fűszeresnél - az konkrétan ajándék volt 6 rugóért - gépsatuval együtt !!!
Én nagyon sok éve használom, pl asztaloskodáshoz mindent azzal fúrok (pláne pánthelyeket) méghozzá úgy, hogy leszorítom szoritóval a munkadarabra a talpát és nincs kérdés, hogy merőleges lesz-e a furat. A skálájával meg még a mélységet is kézben tartom.
Ha tudsz venni megfelelő áron, ne hagyd ki, mert remek segédeszköz.
Azért ez a "nem egyértelmű a derékszög" most kicsit lohasztott a lelkesedésemen. Mert, ha illesztéshez kell a furat és a két, vagy több darabot külön-külön elkészítve, majd egymás mellé téve a furatok nem esnek egybe, akkor az szívás.
Hozzáteszem, hogy néztem én a Boschnak a horror drága állványos fúróját, és annak is kotyogott a tokmánya...
Lehet, hogy mégis Wolfcraft állvány lesz ebből? Na, most van min agyalnom...
Nekem az jön be (ha nem központi-csúcsos fafúróval fúrok) és pontos helyre akarok fúrni, hogy előfúrok a kb a keresztélnek megfelelő átmérővel. Ez meg tudja ám vezetni szépen a spirálfúrót és sokkal könnyebb maga fúrás is.
Sőt, amikor egyszer valami brutál-vastagságot kellett átfúrjak, akkor az előfúrást teljesen átengedtem az anyagon, így tudtam két oldalrúl fúrni és meglepően jól találkozott a két furat, hisz az átmenő előfúrás vezette.
Persze, ehhez idővel beszereztem egy elég szép hosszúfúró-gyülyteményt, még 3-asból is van jó hosszúm, vigyázok is rá nagyon.
De a pánthely-fúráskor is előfúrok egy 2-essel, az vezeti meg a forstner pucáját.
Mert mindig frászolok, hogy nehogy félremenjen, amikor 2-3 mm-re fúrok a darab szélétől. Eddig bejött - még nem basztam el pánthelyet :-))))
Egyébként ez a tengely-kotyogás mennyire befolyásolja a pontosságot? Munka közben ez miben nyilvánul meg?
Pl. ha egy 5 cmnél vastagabb anyagot fúrnék átmenőre, akkor ezt minimum két lépésben tudom megoldani. Vagy úgy, hogy az asztalon emelek, vagy, hogy fordítok 180°-ot az anyagon, vagy ezek kombinációjával. Az első esetben a meglevő furat megvezeti a fúrószárat, tehát az viszonylag tiszta ügy.
De a második verzió szerint az anyagot ha tudom is ugyanoda pozicionálni, de előfordulhat, hogy a két oldalról indított furatok nem esnek majd egybe / nem lesznek központosak mert a fej éppen nem arra "kottyanik"?
nincs benne persely persze. és a ház egy doboz, tehát a csőtengely nem felületen fekszik fel benne, hanem csak alul meg felül egy karikán. valami komoly cuccon fel kellene esztergálni a furatot hogy egy vékony persely beleférjen, és utánna tenni bele perselyt. valószínűleg messze nem éri meg a melót, a végén akkor is csak egy tákolt kínai fúród lesz.
az új karok gyártása megfontolandó, az egy korrekt megoldás lenne.
Amennyire láttam ez megegyezik az Einhell BT-BD 501-gyel (de legalábbis erősen hasonlít). Annak az alkatrész listája és robbantott ábrája itt található:
az enyém is lóg kicsit. ahol van a csavar ami elfordulás ellen tartja a csőtengelyt, oda tettem egy réz csavart, amit jó passzosra meghúzok ha olyat csinálok hogy számít.
szedd szét és nézd meg. szerintem nincs túl sok hely a perselynek sajnos. leveszed a rugót az előtolásról, meg kiveszed a hernyócsavart ami nem engedi elfordulni, és lefele kiesik a csőtengely.
azon túl vagyok. annyira kínai a menet, hogy el sem hinnéd. túl rövid, kb átmérő mélységű csak, ennek kellene vinni a nyomatékot. olyan laza már, hogy kalimpál a rúd a lyukban. mert az már csak egy lyuk. meg fogom próbálni kicsit beljebb fúrni, és adok neki valami fémhez való műgyantát.
Valamiért úgy érzem, hogy megvan a csütörtök reggeli programom. Szerencsére melóba jövet kisebb-nagyobb kitérőkkel akár két Aldi is útba eshet, ha nagyon akarom...
A három kar gondolom menetes véggel csatlakozik és kitekeredik. Egyszerűen menetrögzítöt kell cseppenteni a menetre majd behajtani. Ha kúpos a csatlakozás akkor is jó a menetrögzítő. Ez egy gyenge ragasztó, szükség esetén oldható.
De ahogy olvashattad 2m-es anyagokat szeretne vele szabni. arra nem jó.
szóval itt egy új alternatíva: inkább egy kézi körfűrészt vegyen, és azt fogassa alulról bútorlapra. az van olyan jó mint a lemez szütyök, van olyan pontos is, és ha nagyobb táblára van fogva akkor olyan mint egy lapszabász lehet nagy darabtól kicsiig mindent vágni rajta. a munka végén meg bakról elég levenni és nekitámasztani a falnak a táblát.
azért abban is van különbség, hogy melyiknek mekkora a helyigénye. Neked műhelyed van, de egy hobbistának esetleg csak garázsa, ahova a kocsi is be kell férjen.
A 250-es gép tényleg jó, arra nekem is fájt a fogam régen.
Lehet, hogy a 200-as kistesója már egy 'optimalizált fejlesztésen ' esett át hogy olcsóbb legyen az előállítása. Szerintem nem az előnyére változott a gép. Az egyik barátom vett ilyen gépet, megkért, hogy segítsek neki összerakni és beállítani az új gépet. Mire odaértem, már összerakta, így csak a beállításokban segítettem és kipróbálásban. Nekem nem volt meggyőző ez a gép, hogy hű de megérte volna az árát.
Ez csak beállítás kérdése. Ne várd el semmelyik géptől, hogy újkorában amikor megveszed azonnal használatra kész legyen. Ezek nem kávédarálók amiket csak be kell dugni és máris használhatod, ezeket a gépeket össze kell rakni és be kell állítani rajta mindent. Ha szarul állítod be akkor szarul is fog vágni!
Te dolgoztál ilyen TK 200-as gépen? Mert én igen, kipróbáltam pár vágás erejéig. Az öntöttvas asztallap miatt marha magasan van a súlypontja, ezért akar felborulni.
Ha már elindultál abba az irányba, hogy egy szürkeöntvény asztalos, indukciós motoros géppel szemezel, szerintem ne fordulj vissza, mert egy olcsó fűrészt használva állandóan azon járna az eszed, miért is nem vártál egy kicsit, míg meglett volna a keret a drágábbra.
Ez a konkrét gép persze még mindig nem az a kategória, aminél nem kéne kompromisszumo(ka)t vállalnod, de amiről így látatlanban tudok, a szemre is gyenge vezető és a nem szokványos szélességű asztalhorony megoldható illetve elviselhető tényező, a tárcsaméret és a motorerő meg nyilván megfelel az elvárásaidnak, ha ebben gondolkodsz.
Egyengetőn lenyomom az egyik oldalát, rajz után szemre levágom hosszában, majd egy 2.5m-es alu vízmérték mellett felsőmaróval lemarom. Nyílegyenes, és derékszögű is.
A JETtel pont az volt a problema, hogy nem latom eselyet sem, hogy ha egy szoritoval odafogok egy darab egyenes akarmit, az asztal lemez kibirja ezt a gyurodest hosszu tavon (ertsd, szijjel megy e 3 het alatt vagy sem)
Most jott az ajanlat a TK200-rol, meg mindig rohadt sokba kerul, amugy meg gyonyoru szep :)
Nagyobb méretek szélezéséhez készítettem egy egyszerű eszközt, egy bő kétméteres MDF lapra csavaroztam egy sínt, így tolószánként használva elég könnyű vele dolgozni.
Leszámítva azt, hogy leszorítás még azóta se került rá, kicsit babrálni kell tolás közben asztalos szorítók rögzítésével-oldásával.
De ezt ki lehetne váltani azzal, hogy kieső résznél egyszerűen odacsavarozom a pallót.
Amikor ráizgultam a Soká által linkelt gépre, eleve azzal számoltam, hogy a vezetőt érdemei elismerése nélkül azonnal nyugállományba helyezem.
Egy szekrényt építettem volna a gép köré nagy asztalfelülettel, és ahhoz gyártottam volna egy masszív vezetőt.
Egyébként még az Einhellhez készítettem egy hátsó rögzítést, a stellerhez csavarozott hosszabb lapra szereltem egy fémhulladékból és nyeregcső gyorszárból álló szorítót, igaz, kétmozdulatos volt így a szilárd rögzítés, de megérte, mert atom stabilan állt.
Mondjuk, hogy az a legjobb, de ezzel már nem akartam ijesztgetni thevincus kollégát. :) csak azt akartam jelezni, hogy az a steller, amit a géphez adnak az úgysem elegendő. Viszont nagyon kell, hogy elől-hátul rögzüljön, mert anélkül esélytelen hozzágyógyítani egy hosszabb vezetőt úgy, hogy az valamelyest merev is legyen.
ha a fűrészlap elejénél, ahol a fűrészelés történik, pontos, akkor a szélesség pontos lesz. görbéből egyenest nem fűrésszel kell csinálni. ha mégis fűrésszel, akkor muszály egy egyenes bútorlap csíkhoz rögzíteni előtte. mivel rugalmas, nem tudod egyenesre alakítani a vezető mellett, mert közben görbül.
Sajnos egyelőre letett róla, mostanában egy újpalotai lakással és annak minden következményével szemezget.
Közelebbről pár évig biztos nem fogom látni.
Bár pár napja mindennek ellenére kis híján elcsábultam, ezt a gépet kísértem figyelemmel, ha feleakkora távolságra kellett volna érte menni, biztos megveszem, legfeljebb pár hónapig aszkéta életet éltem volna.
A baj az ilyen gépeknél mindig az, hogy a párhuzam vezető csak az egyik felén rögzíthető fixen.Érthetetlen, hogy ezzel mér spórolnak mindig, kicsit kézzel megfogod a szabad végét és látod, hogy a munkadarab majd előbb-utóbb eltolja !!
A stelleren magadnak kell dolgozni egy "kicsit", mert ha egy 2 méteres munkadarabot szeretnél pontosan egyenesre vágni, akkor ahhoz nem árt ha a steller is legalább ilyen hosszú. Főleg ha a munkadarabod steller felőli éle nem egyenes. A napokban beszéltem a naxgépkerrel a TK 200-ról és az illetékes felesége annyit elkotyogott, hogy ebből a típusból alig adtak el, vagyis túl sok tapasztalatuk nem lehet vele. Feltételezem, hogy ennek az oka elsősorban abban keresendő, hogy náluk mégiscsak ebből a szakmából élők vásárolnak és ha már valaki öntvényasztalos gépet vesz, akkor min. 250-es lappal és nagyobb motorteljesítménnyel.
Ennek a gépnek egyébként nem sok köze van az einhelles kategóriához.
Nálam a 150e volt a maximum keret. 100e körül a választék a Bosch PTS10 volt kb. egyedül, alatta meg a mindenféle Einhell klónok. Végül némileg túllépve a keretet egy AEG TS250K lett. Ez pontos és stabil.
Ami eddig nem tetszik benne, hogy a fűrészlap körüli betét viszonylag lágy anyagból van, emiatt egészen kicsi munkadarabnál a leszorítás nem stabil, de ez elég extrém használat és egy tolóasztallal (vagy egy nulltoleranciás keményfa betéttel) tökéletesen megoldható lesz - csak jussak oda végre, hogy elkészítsem ezeket a kiegészítőket.
azért nem kicsi hiba lenne az einhell-workzone géphez hasonlítani. az einhellnek 250es a fűrészlapja, ennek meg 200-as. ez eléggé alapvető különbség.
továbbá a tk200 aszinkron motoros, nem szénkefés. továbbá öntöttvas asztala van. nemtudom honnan veszed a felborulást, az enyém hasonló arányokkal bír, és fel sem merül hogy felboruljon. ugyanis 70-80 kiló, amiből vagy 20 a motor ami középen és eléggé elul van. ha valami felborul a ráhajított 20 kilós pallótól, az az einhell gép lesz.
A TK200 gépet le kell csavarozni a földhöz, különben felborul könnyen munka közben, ugyanis rettentő fejnehéz a gép. Főleg ha rajta van az asztal szélesítő is.
Konstrukciós megoldásban szinte teljesen ugyanaz, mint az én 40.000-es workzone gépem, csak szélesebb az asztala, és van rajta tolószán. A teljesítmény adatai is kb ugyanazok. Az asztala ugyan nagyon jó a gépnek, de ezen sincs cserélhető betét a fűrészlap körül, így széles fűrészlapot horonymaráshoz erre sem lehet felrakni.
A bal oldali csúszó asztal fix része alu profilból készült, ezért nagyon sérülékeny, ha elgörbül véletlenül, akkor a csúszó szán megszorul rajta. Sajnos nem elég merev az a profil.
A véleményem szerint nem éri meg az árát, túl van árazva. Még 80-100.000-ért én is megvettem volna.
A workzone 3 év garanciája és az ára döntött nálam a workzone javára.
ha még aktuális - amint megvan a pultburkolat szintje, belülre egy keret rétegelt lemezből, abba két bútorpánt és szintén rétegelt lemez tető, ami a burkolat + ragasztó magasságával be van süllyesztve a nyílásba. Na innen kellene többet tudni - burkolni akarjátok, síkból kiálló fogantyút akartok-e rá, valamilyen színre kezelt fából megfelelne-e az ajtó, stb...
Probalkozom az elso korfureszem megvenni, de altalaban varok amig nem talalok elerheto olyat amit nem akarok visszakuldeni 5 perc utan.
Beprobaltam egy JET JTS-10 tipuus csodat a hetvegen, holnap reggel viszem vissza, mert a stellert nem lehetett rabeszelni sehogyan sem, hogy ne terjen ki 3 mm-t cska amig eler a lapig. Az egesz konstrukcio nem egy profi, Gude minoseget idezi, 80e Ft-ert akcioban.
Mivel egy eve keresek 100e alatt normalis korfureszt, ezert feladtam es ugy gondoltam, hogy veszek egy Bernardo TK 200 R -t.
Kerdesem, hogy van e barkinek mar ilyenje es nem lesz e vajon ocska kivitelezesi problemam vele ? Nagyon sok penznek tartom ezt a gepet, de ha ez az ara, hogy pontos legyen, akkor ez van, beepitett szekreny keszitesevel inditanek rajta, de azert nem 2 collos diofabol :)
A minap olvastam, hogy valaki bitkészlet vásárlásán agyalt.
Ezzel kapcsolatban nekem az a tapasztalatom, hogy egy embernek elég egyszer megvenni egy jobb-közepes minőségű sokdarabos de nem túl drága bitkészletet megvenni - mert abból a fejek 95%-a nagyon-nagyon sokáig jók lesznek neki.
Az imbuszok, torxok, de tán még a laposak is szinte soha nem kopnak el.
Viszont elkopnak a PH és főleg a PZ hegyek - pláne gépi használat mellett - de ezért nem érdemes egy új készletet venni.
Ezért én azt javaslom, hogy a közepes minőségű (és árú) készletet érdemes egydarabosan vásárolt, extra minőségű hegyekkel kiegészíteni.
Ilyen pl. a Fisher márkájú (a jobb csavarboltokban mindenhol tartanak) - ebböl lehet venni PZ1..3-at, meg PH-t is - cca. 200 Ft/darab áron - de ez legalább profi minőség, ez bírja még a megszaladást is a reiser-csavarban.
Ugyanezt a készletben kapott hegyekről nem mindig lehet elmondani.
Azért légyszi tedd a tolófát előre. Fel sem merülhet ezt a lécet a magas vezető mellett kézzel eltolni.
Amúgy a fűrészlap magasság egy érdekes kérdés. Minnél magasabb, a forgácsoló erő annál inkább nyomja le az anyagot az asztalra. Ha meg nagyon alacsony, akkor csak tolja visszafele.
Az ujjadnak jobbulást, eltart egy pár hétig de teljesen jó lesz. Az enyém hasonlóan nézett ki amikor belenyúltam a gyalugépbe, de már nem is tudom melyik kezemen volt. Pár évig még néha viszketett, de mára teljesen ok.
megértelek. majd minden újamon van egy vágásnyom ami üvegtől, késtől, vésőtől származik. de a bal tenyeremen a forradás arra emlékeztet hogy balfék módjára gyalultam egy 5mm vastag lécet majd rutinosan amikor az megingott beletenyereltem a körfűrészbe.
gyógyulj meg. ja és tudod....le kell szarni kinek a drága anyaga.....az újad a kezed fontosabb, az anyag pótolható.
"Biztosan ismeritek páran azt a rohadt tompa de durva ütést, amit ezek a szerszámok okoznak ha rossz helyre nyúl az ember. No de meg azt a rossz érzést, amikor elkapja az ember a kezét és az égre néz, hogy basszus, de jó lenne két másodperccel visszaforgatni az idő kerekét! De nem lehet..."
Ez nagyon találó:) Meg amikor először ránézünk a romokra,hogy mi ment,mennyi maradt , és kalkulálunk mikor lehet teljes értékű a kezünk.Pár hónapja az egyengetőt lájkoltam,a hüvelykujjamon lett két párhuzamos vágás /pedig három késes/ .Előző este valami gyomorfertőzés miatt vagy 2-3 órát ha aludtam,tök kábán nekiálltam 4méteres tetőlécet gyalulni padlószegőnek.A bakot lusta voltam odatenni alátámasztásnak ,a vége beremegett a lécnek,és visszatolta az anyagot. Na pont a leírtakat éreztem,miután egyáltalán rá mertem nézni a kezemre :) De csak két csíkot húzott bele ,jó éles késsel.úgyhogy egy sima ragtapasszal összehúzva gyalultam tovább.Persze mikor megnyílt és levegőt kapott csillagokat láttam,de egész jól megúsztam.Na meg hálaégnek, a macskát se kellett kergetni,hogy adja vissza a forgácsba leeső testrészeket ,mielőtt visszavarrhatatlanul megrágcsálná...
Sajnos balesetek előfordulnak, sok esetben valóban a kapkodás és a nem odafigyelés az oka.
Nemrég velem is történt egy apró baleset. Szerencsére sérülésem közel sem volt olyan komoly, mint Soká fórumtársnak. Az én esetemben is nagy szerepet játszott a kapkodás és a figyelmetlenség!
Amikor a szalagfűrészem tolóasztaláról készítettem kisfilmet, egyes felvételekhez a feleségem segítségét kellett kérnem! Persze neki akármikor szólok, ilyenekre sosem ér rá. Már ekkor mérgelődtem, hogy csak nagy sokára jött ki a műhelybe megcsinálni a kért felvételeket! Elkezdtük a felvételt, én tettem a dolgomat Ő meg filmezett. Persze az egyik felvétel sötét volt, a másik homályos, a harmadikon nem látni rendesen mit csinálom stb. Kicsit mérges voltam, hogy nem képes egy normális felvételt készíteni, Ő meg azért lett mérges, mert nekem semmi nem jó! Na az egyik ilyen rosszul sikerült felvétel után leállítottam a szalagfűrészt és a gép asztaláról le akartam tolni az asztalon maradt kis fadarabkát. Ahogy a kis fadarabot arrébb löktem a mutatóujjam hozzáért a még mozgásban lévő szalaghoz és megvágta. A sérülésem nem lett komoly, csak a bőrt horzsolta le, de rögtön elkezdett vérezni.
A feleségem ezt látta, rögtön meg is kérdezte. Hogy lehet, hogy nekem még minden ujjam megvan? Hozzá tette azt is, azért kérdezi, mert nincs tízperce hogy kijött a műhelybe és máris baleset ért! Kész csoda, hogy ennyi ideig nem ért semmi baleset!
Képzelhetitek, hogy felszaladt a pompa nálam!
Nem akartam neki mondani, ez is azért történt mert felmérgelt, és nem tudtam odafigyelni.
Miután a sebemet elláttuk és lenyugodtunk, folytattuk a filmezést! Az elkészült filmen is látni, hogy a film végéhez közeledve a bal kezemen lévő mutatóujjam le van ragasztva!
Szerencsére nevetséges sérüléssel megúsztam, és az asszonynak is sikerült néhány jó felvételt készítenie!!!
"...csináltam egy alul gumiborítású tolófát és letoltam a maradék anyagot, immár biztonságosabb módon."
A lóra is rögtön vissza kell ülni, ha ledob... :-D
Ezzel a figyelem lankadással igazad lehet, magam is úgy nyúltam bele a már kikapcsolt, de még forgó felsőmaróba, hogy a következő lépésen járt már az eszem és nem figyeltem a gépre. :-/
Az a bosch kesztyű tényleg jó, én is használom mindenhez, bár elvileg kertészkesztyűnek árulták.
Nekem a középső ujját picit ki kell tömni, mert van egy fél perc hiányom egyéb okokból.
"A fűrészen az a folt úgy néz ki, mint egy baleset helyszínén a homokszórás: ha tudja az ember, miről van szó, elég borzongató látvány."
A fűrészlap körüli betéten ez a folt félreérthető, de nem más mint a borovi fenyő gyantás lerakódása. A gyerekek is azt kérdezték, hogy véres lett-e a körfűrész? :)
Amúgy, amikor hazajöttem az ügyeletről, akkor csináltam egy alul gumiborítású tolófát és letoltam a maradék anyagot, immár biztonságosabb módon.
A minap velem is történt egy végeredményben sokkal szerencsésebb kimenetelű kaland a marógéppel. Vékony léc élébe martam hosszanti nútot, lustaságból nem cseréltem kést, így a lécet a keskenyebbik élén kellett tolni. Itt jön a szerencsés körülmény: használtam tolófát, mindig szoktam vagy tolófát vagy más biztonsági segédeszközt használni.
A marás végéhez közeledve a léc bebillent a kés elkapta a tolófa végét. Nagy puffanás, a seteller előtt lévő a kés mintájára kialakított vékony mdf lapból egy öklömnyi darabot kitépett a tolófa ami kettészakadt. Besz@rtam rendesen, de semmi bajom nem lett, viszont belegondolni is rossz, hogy mit tudott volna csinálni a kezemmel.
Úgy látszik, most neked jött ki a leosztás, hogy az eseted felrázzon bennünket, és legalább egy darabig legtöbbünknek jobban ott lesz az esze, ahol kell.
Legyen mondjuk úgy tíz évig, akkor bevállalok én is egy hasonlót, ha kell, ennyi azért még nem tragikus, ahhoz viszont elég, hogy okulásul szolgáljon.
Bár huszonéve meggyalultam kicsit a matató ujjamat, de az már úgyse számít, én is alig találom a nyomát, nemhogy másokat elrettentenék vele.
A fűrészen az a folt úgy néz ki, mint egy baleset helyszínén a homokszórás: ha tudja az ember, miről van szó, elég borzongató látvány.
És örülj neki hogy ilyen olcsó volt,ezek után még megfontoltabb leszel.
Úgy 14 évvel ezelőtt nekem is sikerült átalakítani az ujjlenyomatomat de én vágtam mindent amit csak lehet ,húst bőrt körmöt csontot.Úgyhogy bal kezemen a leghosszabb ujj már rövidebb, a marófej nem viccelt!
Ügyeletre le, doki kérdez, nyissz vagy kísérletezzünk??
Na a vége az lett hogy a karomból vettek le bőrt és azzal fedték a sebet,szerencsére bejött a dolog.
És még azzal volt mázlim hogy kifogtam egy lelkes fiatal orvost akinek volt kedve kísérletezni ,és nem a veterán doki kaparintott meg, akinek előbb jár a szikéje mint a szája!
Be is volt gipszelve a karom hogy nyugiba legyen. Ez a gipsz a mai napig a műhely falát díszíti ÍGY JÁR AKI HÜLYE felirattal.
És hogy milyen jó kis faluban lakni,mire az egyik végéből a másik végébe szaladt a pletyka már a fél karom hiányzott! :))
Na és ekkor kezdődött a dolog jobbik része, a gipszel a kezemen két -három hétig mint a királyok úgy éltem ! Jobb oldalamon szőlő bal oldalamon alma banánt manna stb stb. A kicsi feleségem úgy ápolt mint egy háborús veteránt. :))
Dolgozni nem tudtam azzal ütöttem el az időt amivel lehetett, telt múlt az idő és kb 9 hónap múlva megszületett Lívia lányom! ;))
Asszony rákérdezett, mitől lettem hirtelen ilyen falfehér.... Kellett nekem megnézni a képet. Most 2 hétig be se kapcsolom a körfűrészt és a takaróbigyót is visszateszem rá! Igérem!
Én alapvetően szétszórt vagyok minden alaposságom ellenére.
És most is, egyfelől alaposan bebiztosítottam magamat, mert félálarcban, védőszemüvegben és zajcsillapítóban dolgoztam, másfelől meg azt hittem, hogy nem lankad a figyelmem.
Ennél a munkadarabnál hibáztam:
A léc éleit "gyalultam" a körfűrésszel.
Az, hogy nincs a fűrészlap felett a védő izéke, azért nem tudom hibáztatni magamat. Azzal eléggé keserves és lehetetlen dolgozni, főleg ha látni is szeretné az ember, amit csinál.
Viszont ott már hibát követtem, hogy az alu stellert nem forgattam el 90 fokkal, mert így egy magas falként emelkedett a munkadarab mellett, ami megnehezítette, hogy a steller és a fűrészlap között (5cm) kényelmesen elférjen a kezem. És ez merő lustaság volt, mert előtte két- és háromcolos deszkákból szalámiztam fel ezeket a léceket későbbi táblásításhoz.
Másodszor nem kellett volna a fűrészlapnak egy centivel a munkadarab felé lógnia.
Harmadszor (és elsősorban) meg nem kézzel kellett volna tolni az anyagot, hanem tolófával, amit használgattam is, de nem mindig.
Negyedszer meg nem kellett volna lankadnia a figyelmemnek, bár ezt egyszerűen be kell kalkulálni és ezért nem szabad a rizikós megoldásokat választani. Egyszer-egyszer elmegy, de most kb. 250 darab hasonló lécet kellett körfűrésszel körbesimogatnom és persze már alig volt hátra pár darab, amikor rontottam.
Volt egy ötödik ok is: pár hete korcsolyával zakóztam egy nagyot, baromira fáj a vállam, így cserélgettem a fogásokat, hogy jobb legyen, ez is elvonta a figyelmemet.
Valaki a múltkor nagyon durva ujjleszakadásos fotót mutatott itt, az én vérző ujjam katonadolog ehhez képest. Repülőgépépítő megnyugtatására jelzem, hogy nem ért se csontot, se idegpályát, se a körmömet, tehát legfeljebb az ujjlenyomatom nem lesz a régi. Elmentem a biztonság kedvéért a traumatológiára, de azt mondták nincs mit összevarrni. A doki lenyesegette egy ollóval azokat a darabkákat, ami úgyis elhalna, aztán bekötözték. :)
De mindezt nem azért írom és mutatom Nektek, hogy dicsekedjek a háborús kalandjaimmal, csak gondolom, nem árt időről időre emlékeztetni a balesetvédelem fontosságára. És elhallgatni sem akarom a hülyeségemet, ebből is lehet tanulni, nem csak a kész munkákból.
Engem jellemzően hasonló, figyelemlankadásból eredő balesetek érnek, mert például arra mindig gondosan figyelek, hogy csak hibátlan geometriájú anyag kerüljön fel a körfűrészre, a kajszult, billegő deszkákat inkább meggyalulom, a szélezetlen palló élét előbb egyenesre ügyeskedem, mert a legdurvább balesetek általában akkor érik az embert, amikor a munkadarab (vagy a gép) elszabadul és váratlan, nagy lendületű mozdulatok történnek.
Hasznos találmány, de nem tökéletes, beszámoltak már olyan esetről, amikor nem úszta meg a felhasználó sérülés nélkül, mert a blokkolás nem volt azonnali, persze a következmény közel sem volt olyan súlyos, mint normál gépen lehetett volna.
Ezen kívül előfordulhat "vakriasztás", ami nem éppen olcsó dolog, és esetleg arra késztetheti a felhasználót, hogy a további meglepetésszerű kiadások elkerülésére inkább iktassa ki.
Ez persze inkább csak elméleti lehetőség (nedves fánál fordulhat elő), az itteni negatív véleményeket inkább a gyártó vitatható üzletpolitikája, erőszakos nyomulása váltotta ki.
No meg hobbi szinten nálunk nemigen fog elterjedni a jövőben sem az ára miatt.
Itthon még sajnos nem láttam. Ha jól értem a fűrészlapba van beépítve valamilyen elektronikai érzékelő kütyü, ami a test valamilyen elektromos tulajdonsága alapján (ellenállás, vagy kapacitás, fene tudja), különbséget tud tenni a fa meg az ujjam között és azonnal reagál. Nagy ötlet, de addig is tényleg legyünk ész
Ha még nem találtad meg, akkor szerintem ez megfelelhet. http://www.sansz2002.hu/index.php/badogosipari-termekek/jaroracs/zsindelyfedes Nyilván meg ehet venni külön a konzolt is. Máshol a cseréprögzítésű konzol darabja olyan 4-5000 Ft, talán ez sem sokkal drágább. De igaza van koopalnak, szükség és lehetőség esetén, sk is elkészíthető.
Azt remélem tudod, hogy forgó gépen szigoruan tilos kesztűben dolgozni ! Igy fűrészgépen, fúrógépen, gxalogépen, csiszoló gépeken is tilos és piszok veszélyes is.
Basszus, párszor már mondták, hogy nem kellene jósolgatnom, mert bekövetkezik, de erre most rohadtul nem gondoltam, így utólag nézve abszurd is lett volna.
Mindenkinek javaslom a Bosch kesztyűt, amit idén lehetett a mol kúton venni 3ezeré. Azóta gyepálok egyet (meg vettem még négyet tartalékba), és bírja, pedig belenyúltam már vele a flexbe is, fűrészbe is, tegnap a multigéppel adtam neki, amikor lecsúszott a fűrész fej a fékmunkahengerről, amit kókányoltam vele. Még csak szakadás sincs rajta, le a kalappal.
"De lehetőleg ne azt, hogy hol kezdődik a forgó fűrésztárcsa. :P"
Hát, ez olyan jó végszó, hogy a Barnamedvébbnek írt gondolataimat a helyesírásról áttettem az offtopikba, és itt csak annyit jelzek, ami rendes évi munkavédelmi továbbképzés a részemről, és aki okos, más kárán tanul: én csütörtökön belenyúltam a körfűrészbe :((
Biztosan ismeritek páran azt a rohadt tompa de durva ütést, amit ezek a szerszámok okoznak ha rossz helyre nyúl az ember. No de meg azt a rossz érzést, amikor elkapja az ember a kezét és az égre néz, hogy basszus, de jó lenne két másodperccel visszaforgatni az idő kerekét! De nem lehet...
Nem okoztam magamnak helyrehozhatatlan károkat, de a mutatóujjamon leamortizáltam az ujjbegyemet, aminek a gyógyulása eltart majd 2-3 hétig. És persze utólag nem volt nehéz levonni a tanulságot, hogy hány hibát kellett elkövetnem ahhoz, hogy bekövetkezzen a baleset. Legalább négy ponton követtem el hibát, amiből a legsúlyosabb az volt, hogy hagytam lankadni a figyelmemet. Mert tudtam, hogy nem vagyok szabályos, éppen ezért folyamatosan agyaltam is azon, hogy odafigyeljek, de ha az ember több órán keresztül végzi ugyanazt a monoton feladatot, akkor bekövetkezik az az egyébként érthetetlen mozdulat, hogy a fűrészlap síkjában hagyom az ujjamat.
:) apám! a válaszoddal te sokkal jobban túllihegted a témát
és még az adventet is keverjük bele!? :) na, jó! legyen ez is egy akció, mindenki gyújtsa meg a következő gyertyát (már akit érint) és nézzen el valamit :D
Szerintem ez már többször volt itt téma ! Ez egy technikai fórum. Tudom..... Én nagyon sokat küzdöttem és küzdök a helyesírással. Ha bizonytalan vagyok egy szóban -sokszor vagyok- akkor rákeresek. És hiába teszem ez 100x 101.-re is meg kell tennem ! Nem a mentális képességeim miatt, ez egy adottság hiánya . Független az intellektustól és az olvasottságtól . Természetesen igyekezzen mindenki ! Az ékezetek nélküli írással én Soká egy epésebb bejegyzése után hagytam fel . Ugyan csomagolta a véleményét, de eléggé sarkos és érhető volt.
Advent 2. vasárnapján meg vegyél egy nagy levegőt, attól talán kevésbé hullik ki a hajad ! Hajrá ! (Ez nem egy ostoba szóvicc akar itt lenni! )
Most pirulok rendesen! Nem vagyok egy nyelvész, de én sem nézem jó szemmel a helyesírási hibákat. Általában átolvasom azt a mit írtam illetve használom a helyesírás ellenőrző funkciót is. Általában itt ugrál rajtam egy kétéves ördög, úgyhogy szoktam is javítani az elküldés előtt rendesen.
Ma vettem egy parkside akkus fúrót....játékot...karácsonyra.. :)
Eszméletlen... Működik rajta az irányváltó, a nyomatékkapcsoló és a racsnizás is. :) Még világít is ugyanúgy mint a nagy. Adtak hozzá 3 pót bitfejet is. :)
Nekem is ez a bajom az Aldi gépekkel. Az egyik géppel kapcsolatos tapasztalatokat nem lehet vagy legalábbis nem érdemes rávetíteni a másikra. Pl.: Két Aldis akkus cavarozóm van, mind a kettő Workzone feliratú, de a valógyi gyártó nem ugyanaz. Az egyik 18V-os a másik 16-os. Utóbbi nagyon bejött, előbbi kevésbé. Pont a napokban tapasztaltam, hogy a 18V-os gép tetején lévő sebváltó kapcsoló viszonylag könnyen vétlen mozdulat hatására is elmozdul és megáll a két végállás között. Ez azt eredményezi, hogy amikor meghúzom a működtető billentyűt akkor borzalmas daráló hajtóműzajt ad ki a gép és szikrázik belül rendesen. A 16V-os gép sebváltóját akarattal sem lehet a két végállás közötti állásban hagyni, mindenképpen bebillen az egyikbe.
Számomra úgy tűnik, hogy a Parkside gépek egységesebb arculatúak.
Bár elektronikai ismereteim eléggé megkoptak, de abban biztos voltam, hogy amit láttam 3 ~ rendszerben üzemelő automata indítót az nem mágneskapcsolóval működött. 14-15 éve tanutam ezeket, az oktatás színvonala is szánalmas volt, el is hagytam a szakmát.
Mindig vannak változások, de leginkább onnan következtethető az, hogy mi várható, hogy tudjuk, hogy "tavaly" mikor volt akcióban pl.: felsőmaró. Általában mindig az év ugyanazon szakaszán vannak ugyanazok termékek akcióban.
Akár össze lehetne hozni egy Aldi-Lidl e-akciónaptárat, hogy mikor mi van akcióban és ha valaki keres valamit akkor csak felüti. Én azzal szoktam próbálkozni, hogy beütöm a keresőbe, hogy mondjuk "Aldi felsőmaró" rámegyek a képekre és ott van jó esetben a keresett holmi akciósújságban lévő képe dátummal. Általában a poromo-a-nap oldal segít. e eszrint jelen esetben 2013.12.15-én volt felsőmaró, így jogosan várható, hogy valamikor december derekán idén is lesz. Egyenlőre az Aldi akciós hirdetménye nem ezt igazolja. Néha szoktak kivenni-betenni termékeket a megszokott lajstromba, lehet, hogy most is ez a helyzet.
Ezt megtaláltam én is, de a tetőjárda az véglegesen rögzítendő, a későbbi karbantartásokhoz, ráadásul többnyire cseréphez. Ami engem érdekel, az pedig csak az építés idejére kerül fel a tetőre, a burkolás (zsindelyezés) idejére.
"Mágneskapcsolónak hívják...... (szerintem a GPS féle tuning helyett is)"
Lehet mágneskapcsolóval - hogyne lehetne. De rohadtul nem lenne zseb-barát megoldás.
Ennek a kapcsolásnak a tuningja fillérekbe kerül egy mágneskapcsolóhoz képest. De ugyanez 3f-ra kibővítve (mert lehet) - a töredék-töredékébe fáj - egy 3f kontaktor árának.
Miután ugyanabba a két boltba járunk :) én elég sokat gondolkodtam azon, hogy vajon mi az oka annak, hogy míg a (régebben épült) Lidl-ben egyszerre három pénztár üzemel, addig szemközt az Aldiban az egyetlenként működő pénztár előtt sincs mindig sor. Voltam oly szemtelen, hogy meg is kérdeztem az Aldi pénztárában, hogy vajon mi lehet a különbség oka, de nem tudtak/akartak válaszolni. Nem szeretném, ha bezárnák a boltot... Tényleg nem tudom eldönteni, hogy csupán a megszokás miatt van így, vagy a L. tényleg jobb valamilyen szempontból mint az A.? Kezdetben az Aldinak nem volt helyben péksége és ennyi akár meghatározó is lehet, hogy hova menjen be az ember, ha nem akarja mindkét boltot végiglátogatni.
Ami a szerszámokat illeti, én azért értékelem azt, hogy a Lidl a maga Parkside "márkájával" igyekszik valamiféle arculatot teremteni, szerintem sokkal egységesebb mint az Aldi esetleges márkaelnevezései (mostanság jellemzően WORKZONE) Szóval, a Lidl neve nálam kicsit kedvesebben cseng, ugyanakkor az Aldiban sokkal hamarabb látok valódi árengedményeket, ami esetleg vásárlásra is "késztet" :)
A kaják minőségéről nem nagyon tudok érdemben nyilatkozni, erről inkább a feleségemet kellene megkérdezni :) Azt látom, hogy keresgéli a hazai termékeket és mondjuk engem is "kiakaszt", amikor azt látom, hogy a vöröshagyma Új-Zélandról származik. (ez valós példa volt!)
Ezzel együtt ehhez az off témához csak azért szóltam hozzá, mert szerintem ez a két hálózat megteremtett idehaza bizonyos minőségi színvonalat, és számomra elfogadható üzletpolitikát, ami korábban nem volt. És most nem is feltétlenül a termékek hej de magas minőségére gondolok, inkább a viszonylagos kiegyensúlyozottságra és a kulturált reklamációs ügyintézésre.
Itt jegyzem meg, hogy baromira rosszul esett, amikor Horvátországban a Lidlben ötből kétszer átvágtak a pénztárosok... pedig éppen a bizalom vitt be oda...
Uraim! Nem asztalos, inkább ács kérdésem lenne, de itt mindig szokott lenni jó ötlet. Meg tudná valaki mondani, hogy hívják magyarul az amerikaiaknál roof bracket néven futó eszközt? És persze hol, mennyiért kapható itthon? Vagy mivel lehet/szokás kiváltani (bitumenes zsindellyel való tetőfedésnél)?
Lehet, hogy félreértettél, arra gondoltam, hogy a nagyobb teljesítményű porszívót lehet, hogy nem porszívó néven fogják árulni, hogy kikerüljék ezt a szabályt. Vagy maradnak a kisebb teljesítmény mellett a nagyobb tartályos, konnektoros változatnál is.
Egyébként nekem nincs tapasztalatom nagy gépek porszívó általi elszívással, lehet neked van. Az biztos, hogy a marógép (nem felsőmaró, hanem klasszikus függőleges tengelyű asztalos marógép) és a vastagoló gyalu rengeteg (főleg utóbbi) nagy darab forgácsot termel. A nagy előtéttartály megoldás lehet, én azért vettem hagyományos forgácselszívót, mert azt 750W-os motor hajt nem dupla annyi mint a Parkside porszívónk és a kibocsájtott zaj is eltörpül az utóbbiétól.
Annyit kell módosítani, hogy a diódákat és a triac-ot ki kell cserélni legalább 10 A-re - és akkor bármilyen szokványos porszívót vagy munkagépet rá tudsz kötni (cca. 2 kW-ig)
Ha ezeket kicserélik, akkor még a nagy indítóáramok sem basznak ki a kapcsolással - mert a 10 A-es eszközök rövid ideig a nominális áram többszörösét is röhögve elbírják.
(persze, mindent hűtőbordára kell szerelni, mert huzamosabb használatkor lesz ott egy kis hő -bőven)
A henercsiszoló gépre 80-as gépi papíírt vettem, ez jóval tartósabb (meg drágább is) mint az átlag csiszolópapír. Lassan 1 éve használom a gépet, de még mindig az először felrakott papírcsík van rajta. Már illene cserélni, de nincs időm rá, habár még mindig lehet vele csiszolni csak szép lassan.
A max fogásmélység amit használni szoktam válltozó az anyag szélességétől függően, mivel a gép motorja mindössze 1.5 KW és a 60cm széles táblásított anyag már nagyon megfogja a motort, így kb ott csak pár tizedes fogást lehet alkalmazni. Keskeny (kb 10cm-es) deszkáknál a közel 1 mm-es fogás is simán viszi a kopott papír. Új papírral a mm feletti fogást is.
Mivel elég nagy az asztallap ezért nem tudja felkapni az anyagot, és így belekapás sincs az anyagba, de ha megállok az előtolással akkor a keményfát meg tudja égetni.
És nem FET lesz az, hanem Triac és nem egyenáramot küld oda a vezérlés, hanem váltót.
A diódák itt nem egyenirányító hidat képeznek, hanem csak a nyitófeszültségükre van szükség a triac vezérléséhez - amúgy váltót engednek át a munkagép felé.
"a "hangulat" a boltban a szomszédhoz képest, a kisebb tömeg (a nagyot én pl rühellem), és az eladók hozzáállása. Ez utóbbi talán a legfontosabb."
De hát ez nem céglogó-függő - hanem helyi adottság. Nálunk 2 Aldi és 2 Lidl is van. És cégen belül sem egyformák a boltok.
Mert igaz ugyan, hogy mind a 4-ben kifogástalan az eladói hozzállás (ezt komolyan mondom, szál panasz sem lehet rájuk) mégis van amelyik bensőségesebb hangulatú és van amelyik kicsit ridegebb atmoszférájú - de hát ez megint csak egy nagyon szubjektív dolog.
Tény, hogy humán oldalról, (beleértve az ügyintézést, csreberét, visszavitelt, garis dolgokat) szót nem lehet emelni egyik ellen sem.
Na, ugyanezt már nem lehet elmondani a Penny-kről. Elsősorban mert franchise-ok - tehát egy Penny-boltban vett cuccot semmiképp nem lehet egy másik Pennybe visszavinni, mert közük sincs egymáshoz.
De ha ugyanabba a boltba viszel vissza valamit - az is egy kálvária - volt hozzá szerencsém.
Neked is mindenkinek, aki ebben a témában hozzászólt.:)
A dolog nem barkácsgépfüggő, sőt semmi köze hozzá. A két cég kínálata szinte egykutya. Az egyéb termékkínálatban én egy nagyon kicsit feljebb látom az aldit, nálunk közel van hozzám mindkettő, és tényleg csak egy hajszál.
Ami viszont maximálisan az aldi felé billenti a mérleget az a vevőkezelésük, a "hangulat" a boltban a szomszédhoz képest, a kisebb tömeg (a nagyot én pl rühellem), és az eladók hozzáállása. Ez utóbbi talán a legfontosabb.
"Beszéltünk itt korábban arról, hogy lehet, hogy nem porszívó lesz, hanem valamilyen elszívó."
Mondanék én erről egy véleményt - ha szabad:
Szerintem egy olyan asztalos-tevékenységhez, amelyik nem iparszerű és nem folytonos (pl. nem sorozatgyártás) - ezek a bödönös-porszívók minden elszívási feladatot simán ellátnak - bármilyen asztalos-gépről is legyen szó.
A fej-részüket játszi-könnyedséggel rá lehet szerelni bármilyen, tetszőleges méretű (akár 200 literes) bödönre is (akár ciklonnal is ellátva) - mert a szívóerejük és léghozamuk bármilyen kisipari gép por-és forgács termelését simán elszívja.
Ami az automatikus bekapcsolást illeti, arra a Repülős barátunk kapcsolása (kis módosításokkal) tökéletesen megfelel.
Ennek az önköltségi ára alig 2 ezer Ft lehet és simán be lehet szerelni akár egy kisebb IP-védett 2 konnektoros villanyszerelő dobozba, aminek a tápzsinórja a konnektorba megy - a kapcsoló, illetve a kapcsolandó gép meg a 2 konnektorba.
Innentől kezdve bármilyen készülékhez szabadon és rugalmasan használható, nincs kötve egy adott porszívóhoz, elvihető más munkahelyre, stb.
Szerintem nem szabad "belekapnia", mert az asztallap és a henger távolsága állandó. Én is gondolkodtam rajta, hogy valami leszorítókerék vagy henger kellene a csiszolóhenger elé-után, de ha kellene gondolom Győző is alkalmazta volna.
Beszéltünk itt korábban arról, hogy lehet, hogy nem porszívó lesz, hanem valamilyen elszívó. A másik dolog amiről szintén volt szó, hogy a "mérnökök" úgy nyilatkoztak, hogy a szívómotorok villamosáram felvétel/szívásteljesítmény arányát jelentős mértékben tudják majd javítani. Felvetette a cikk amit olvastam, hogy (most már a múltban) csak azért árultak 1800-2000-2200W-os porszívókat, hogy ezeket a nagy számokat vevőcsalogatóként használták és közben olyan primitív légtechnikai megoldásokat használtak, hogy azt a szívóteljesítményt a jövőben akár(!) 500-600 W-os motorokkal is fogják tudni produkálni.
A mi esetünkben is a master-slave aljzat hiánya a nagyobb gond a gép esetén.
Gondolom a 80-as, 120-as papírt, főleg a hengercsiszolón használod. Mennyire eszi ez a gép a papírt, kb. mennyit tudsz csiszolni egy szalaggal? Illetve, ha mondjuk 1 mm-t szeretnél lecsiszolni egy táblásított anyagról, azt hány fogásból teszed? És ha nem tolod egyenletes sebességgel az anyagot, nem kap bele itt-ott jobban a henger?
A nagytesó szerintem nem fog eljönni már a porszívóból az új eu-s porszívó teljesítmény korlátozó rendelet miatt. Bárcsak lenne még, de kicsi az esély rá, hogy az aldi vagy a lidl megszegné ezt. Azonnal buknának is egy egy vehemensebb környezetvédő miatt.
Vigyázat! Eddig is volt kisebb-nagyobb porszívó a Lidl-ben. Nekem is a nagyobb van, de akkoriban is más időben de volt ez a "kisebb" is. Utána kellene nézni mikor várható a nagytesó.
Sajnos ez nem az a gép amit én nemrég vettem, az enyém ugyan ilyen kinézetű de van rajta konnektor aljzat is a barkácsgépet oda kell bedugni. az enyémnek egy kicsivel nagyobb a teljesítménye és a tartálya is, de nem számottevő a különbség. Egy darab kézi gép elszívására ez is tökéletes lesz.
Itt van egy master slave kapcsoló áramkör, ez azt csinálja, hogy ha elindítod a master oldalba kapcsolt gépet, akkor elindítja a slave oldali gépet is, ha leállítod akkor leáll a slave is. Tehát ezzel ki lehet válltani a porszívó automatikus indulását. Az áramkör elkészítését rábízhatod akárkire aki ért a környékeden egy kicsit az elektronikához, olcsón kijön az alkatrész hozzá. A BT137 helyett érdemes nagyobb teljesítményű alkatrészt beszerezni ami elbírja a 1.5KW-os porszívó áramát is.
Fához én két - háromféle szemcsenagyságot szoktam használni. A 40-est a nagyon durva megmunkálásra, főleg szalagcsiszolón, de néha levegős vibrációson is.
A legtöbbször a 80-as papírt használom, az még mindig durva csiszolásra de ezzel már majdnem méretre csiszolom az anyagot, csak 1-2 tizedet hagyok rajta. A legtöbb papír ebből fogy nekem.
A finom csiszolásra a 120-ast használom normál feladatokhoz, de ha lakkozni is kell, akkor inkább a 240-es papírt használom helyette vagy utána.
A 400-as papírt csak két lakkozás között szoktam használni, de azt csak kézi csiszoláshoz.
Megrendeltem a gépet a Celon-tól, ott kicsivel olcsóbb mint máshol. Eltudtam intézni, hogy ingyen házhoz hozzák annak ellenére, hogy nem érte el az ingyen szállítási értéket. A szállítási idő viszont kéthét. :-( Végül is nem sürgős! Akartam hozzá venni csiszolóvásznat is , de náluk csak 50 db-os kiszerelésben van. Meg azt sem tudom még, hogy mekkora szemcsenagyságúakból vásároljak, még ki kell tapasztalni melyikek a legmegfelelőbbek!
Te milyen szemcsenagyságú csiszolópapírokat használsz ehhez a géphez? Csak azért kérdem, mert a Webszerszám-nál nézelődtem és ott a igen nagy a kínálat Makita csiszolókorongból és mind akciós is! Van 40, 60, 80, 100, 120, 180, 240, 320 és 400 szemnagyságú, és 10 db-os kiszerelésben lehet megvenni!
A papír porzsák az mennyi idő alatt megy szét, érdemes már most beszerezni belőle pár darabot vagy az ráér később is?
Nekem van ilyen is, olyan is vegyesen. A kézi, és az asztali körfűrész Aldis, mer éppen az vót, a flex, a fúróállvány, az akkus multigép, a gyalugép, meg az excenter-csiszoló, és a szögbelövő meg Lidlis. A java azért Lidlis, mert itt nálunk Lidli régóta van, Aldi meg csak egy éve nyílt. Azóta veszek ott is, mikor épp mi van. Szerintem szög egyforma kaliberű cuccokat forgalmaznak. Nem csak a gépekben, de az élelmiszerekben is, a sajátmárkás cuccokban, totálisan ugyanaz a kategória.
Én is előnyben részesítettem az Aldi-t. A múltkor a kompresszort vették ki a kínálatból, most meg a felsőmarót nem hozzák. Akkus csavarozóim, szerszámaim mind Aldi-s egyébként, eddig mindig csak azt nem vettem meg a Lidl-ben ami ott nem volt.
Az aldi kapitulált? Én még azt kérdeztem egy pár napja, hogy a Lidl vagy Aldi felsőmaróját válasszam ha jön az akció. Úgy látom okafogyottá vált a kérdésem és lehet kocsikázni a szomszéd faluba, Lidl előtt sorban állni.
Kinyomtattam a Bigprint segítségével a létraszék elemeit. Ahogy nézem ez egy elég apró szék. A háttámlájának teljes magassága 85 cm körüli. Az ülőlap magassága 40 cm. Az ülőlap "mélysége" sincs 22 cm. Értem én, hogy nem ezen kell elfogyasztani a karácsonyi menüt, de nem kicsit ez szerintetek? Nem kellene megnövelni ezeket a méreteket? Kb mekkorára?
Már csak azért is a parkside, mert három év gari van rá. Kezdésnek, kitanulni, hogy mit hogyan, emiatt jobb választás, mint az einhell. Meg az ára miatt is.
szerintem elsőnek jó a parkside. sok mindenre megfelel, és a tanulással rájössz mi a fontos Neked és mi nem, okosabban választod majd a másodikat ha szükségessé válik.
Igazából eddig az Einhell RT-RO 55 típuson gondolkodtam. Szerinted melyik jobb választás? (A Parkside azért lényegesen olcsóbb, főleg ha azt nézzük, hogy ahhoz marókészlet is jár...)
ha nem szabadkézből akarod tolni, hanem valamivel meg akarod vezetni, akkor több lehetőség van arra hogy milyen ér a marónak a vezetőhöz.
az egyik hogy ha a talpának a széle. ilyenkor fontos hogy a tengely (és a szerszám) a talp közepén legyen, különben a széle körben nem egyforma messze van a szerszámtól így nem mindegy hol ér a vezetőhöz. a lidl-ös maró talpa pl egy kétoldalt lecsapott kör. mondjuk az íves részt használod vezetőnek. pl én tegnap 12mm-es maróval martam, az íves rész 67mm-re volt a maró élétől. a vonaltól 67mm-re felszorítóztam egy egyenes lécet, és az mellett toltam, pont a vonalon mart. ha nem lett volna középen a szerszám a talpban, figyelnem kellett volna hogy közben ne forgassam. ez volt a talp pontos duma.
a másik hogy a marókésen van csapágy. mondjuk a tetején, tehát a nyelével ellentétes oldalon. a munkadarab aljára teszed a vezetőt, és úgy tolod a gépet hogy a csapágy a vezetőn guruljon. (csapágyat olajozod néha) ez a legpontosabb, ha a csapágy jó, akkor minden frankó lesz. pl lekerekítő marónál a csapágy magán a munkadarabon megy, így az íves élen is pontosan végig tudod tolni.
a harmadik hogy nincs csapágy, de a figura amit marni akarsz kicsi és részletes, ezért a nagy talp széle nem megfelelő. ekkor a talpba rögzítesz egy kis gyűrűt a szerszám köré, és azt tolod a vezetőn vagy sablonon. a gyűrű lefele kilóg a talpból, a talp a sablon tetején megy, a gyűrű az oldalának támaszkodik. na a lidl-ös cucchoz adott gyűrű baromi sorjás, nem is esik egész központosan a tengellyel és állítani sem lehet.
a finombeállító a pontos mélységhez van, igen. majd rájössz hogyan műkszi, nem ördöngös. én úgy használom hogy saccra beállítom, próba, mérés, és a különbséget betekerem az állítócsavaron, aztán újraütköztetem és pontos is.
a marók szerintem egész jók. bútorlap megeszi hamar, puhafához nagyon éles kell hogy ne égesse.
Oppá, most látom, hogy ez a porszívót nem lehet géppel indítani, nincs rajta konnektor aljzat. Ettől persze még használható elszívásra, csak kézzel kell külön elindítani.
Igazság szerint teljesen kezdő vagyok az asztalos témában, a felsőmarókban pedig olyannyira, hogy még soha nem volt ilyen gép a kezemben. Látni már láttam, nagyon tetszett és mivel úgy gondolom tudnám hasznosítani, ezért szeretnék venni egyet hobbi célra.
Vannak már Parkside eszközeim (gérvágó, csiszoló, ütvefúró stb.), eddig meg vagyok elégedve velük.
Ha időd engedi, megtennéd, hogy kicsit bővebben kifejted amiket írtál...hogy én is (és esetleg más is) okosodhasson egy kicsit.
- A bekapcsoló gomb kitörését még értem...vigyázni fogok! :o)
- A másológyűrű valójában mire való? Hogyan működik? Mire lehet használni pl.? A vicc=használhatatlan?
- Mit értesz az alatt, hogy pontos a talpa? Ez miért/mikor számít?
- Mire való a finombeállító? Hogy kell egyáltalán beállítani egy ilyen gépet? Gondolom van marási mélység meg hasonlók.
- Az ehhez a maróhoz adott marók milyen minőségűek? Használhatóak azért?
Bocsánat, hogy ilyen (másoknak) alapvető kérdésekkel jövök, de a válaszokkal sokat segítenél.
Ezt sajnos nem tudom. A leírásban nem szerepel és a képen sem látni jobban. Tavaly csak szorítókat vettem, de most szeretnék egy felsőmarót és egy porszívót is venni. Azt hiszem év végére lenullázom magam. :)