Keresés

Részletes keresés

Én és én, meg az Irén Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89355

Nem beleszólni akarok, de a 120-as kiosztás lehet kevés lesz, gondolni kell a hónyomásra is.....

Ez csak egy vélemény.

Előzmény: Tie (89353)
Én és én, meg az Irén Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89354

Ha közel (Berettyóújfalu és környéke) laknál, vastagolóval átgyalulnám neked, mindegyik garantáltan egyforma és párhuzamos lenne. 17 cm vastagságig tudok gyalulni :)

Előzmény: area60 (89336)
Tie Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89353

7,2méter áthidalni, és 4 fok lejtést számoltam (elöl 3méter magas, hátul 3,5).

Előzmény: szódásbácsi (89348)
Én és én, meg az Irén Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89352

Én voltam! :)

Amiről beszélsz, az fekvőszalag, az egy teljesen más világ, az egy célgép, másra nem lehet használni.

Előzmény: szódásbácsi (89351)
szódásbácsi Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89351

Két oldallal ezelőtt valakinek volt rönkfűrészelős kérdése:

Nálunk (B.falva, Heves-megye) két cégnél dolgoznak rönkkel, de mindkét helyen a szalagfűrész mozog, a rönk pedig fixen le van rögzítve.

Handwerker Creative Commons License 2015.04.09 0 1 89350

Ötletes!

 

 

laci19791202 Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89349

Igen álltalába ami kimondottan laminát lapokhoz való korong az nagyon sűrű és trapéz fogú vagy váltó trapéz fogú,van is elyenem kézi körfűrészhez Festool.

Valamelyik nap egy konyha asztal munka lapját vágtam be a falhoz,mivel kapásból a szinéről rajzoltam igy vettem is elő a dekopir lap készletem és a forditott fogazású lapot tettem be,viszont tényleg szép lassan kell vele haladni nem úgy mint a normál lapnál,viszont azt nem tudtam hogy ilyenkor jó ha ki van kapcsolva a pendulum az az a lap ingajárása.

Előzmény: Törölt nick (89345)
szódásbácsi Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89348

Az 5x10-es 120 centinként azért nagyban függ az áthidalandó távolságtól, és a lejtéstől is.

Előzmény: Tie (89346)
szódásbácsi Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89347

Én is pont egy hasonló projektben vagyok benne: 10x10cm-es oszlopok és gerendák, rajtuk 5x10-es szarufák. Én egy 10ezer forintos Parkside (Lidl) gyaluval munkáltam meg a faanyagot. Megvan a trükkje, hogy ne keletkezzen váll:

Először szépen végigtolod a gyalut az anyag egyik szélén (elég egy milliméteres fogás is), ekkor kapsz egy kb 8 centis sima felületet, mellette meg kiemelkedik a 2 centis durva felület. Ennek a lemunkálásakor srégan tolod a gyalut, az előtolási irányra kb. 30-45 fokkal elfordítva, hogy a gyalunak a kés mögötti felülete a már megmunkált részen feküdjön fel. Célszerű feltenni a gyalura a vezetőt is, így egyszerűbb. Ha meg néhol (főleg az elején) lesz is lépcső, azt könnyebb egy kis csiszolással eltüntetni, mintha az egész anyagot át akarnád csiszolni.

Én még annyival meg is komplikáltam a dolgokat, hogy felsőmaróval szépen be is homorítottam az éleket.

Előzmény: area60 (89318)
Tie Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89346

Ferde tető építésénél "talpszelemennek" elég az első és a hátsó falon 7,5x10-es lapjára fektetve, arra meg 5x10-esek, 120centinként, élére állítva? A tetejire meg mehet a sima tetőléc, arra meg a hullámpala.

Törölt nick Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89345

Állítólag létezik valami trapézlapos tárcsa direkt bútorlaphoz való. Jó sűrű fogazású. Én is a bútorlapboltosoknál történő eleve levágatást javaslom. sokkal drágább persze mint a táblás ár, de pontos. (ha meg nem az, nem kell átvenni)

Nálam az vált be, hogy a berajzolt vonalat karctűvel, papírvágó koronggal egy vonalzó mentén jó sokszor bevagdostam, lehet borotvapengével, snitzerrel is próbálkozni. Ezután egy kicsit kijjebb kell vágni, és ha maradt egy kis plusz, azt le lehet reszelni. Ha látni kell a vágásvonalat akkor a fordított fogazású dekopírlappal is lehet vágni, ami direkt bútorlaphoz (mosdóbevágáshoz) készült. Az a baja, hogy baromi drága, és könnyen visszarúg, ha nincs leszorítva. Viszont tényleg nem tépi fel ha a szín felől vágunk vele, és van amikor erre van szükség. Lassan kell vele dolgozni. A túloldala persze a szokásos lesz így is. A dekopír pengéjét fix függőleges mozgásra kell állítani, az előlengést ki kell kapcsolni.

Előzmény: LyPapa (89334)
laci19791202 Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89344

Ezért van ez a fórum,hogy segitsünk egymáson ahol amibe tudunk!!

Előzmény: area60 (89343)
area60 Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89343

Ok, köszönöm a tanácsokat. Sokat segítettetek !

 

laci19791202 Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89342

Úgy bizony.Ennyi.

Én is próbálom magam fékezni gépvásárlás téren,mert minek vegyek olyan gépet ami tényleg csak egyszer kétszer kell 1 évbe,pl:kb 3 éve csináltam egy ajtót a konyhánkra,és nem volt felsőmaróm,na sebaj kértem utcabeli havertól,de azér minden képp venni akarok majd egyett,csak is Bosch-ot mert már minden gépem az.

Előzmény: Tie (89341)
Tie Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89341

A 16 méter 10x15-ös gerendát is fíbertárcsával csináltam meg szépen, meg a 70db 125 hosszú széldeszkát is a teraszra, mindegyik teljesen fasza lett.

Először mindegyiket végigtoltam 80-as tárcsával, azzal lejött a szőr, meg az egyenetlenség, viszont lett rajta a flexnek a körívjei, elég durván, úgyhogy második menetben megleheltem 125-ös tárcsával, azzal már simításra is finom lett, mehetett rá egyből a lazúr.

Előzmény: laci19791202 (89340)
laci19791202 Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89340

Szerintem felesleges pár db szarufáér gyalugépet venni,tényleg szépen meg lehet csiszolni fibertárcsával is,ha nagyon szőrös az anyag akár előcsiszolni 40-60-assal és utánna finomabb szemcsemérettel.

 

Előzmény: area60 (89336)
halaloszto Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89339

makinak maki, de a problémádra pont annyira megoldás mint bármelyik másik 82mm-es gyalu.

 

én erről beszélek: http://www.gepdepo.hu/makita-1911b-gyalu-1911b-1216.html/hun/

 

ezt fogta ki archivalo 15ezerért. szerintem lottóznia kellene.

 

Vajk

Előzmény: area60 (89336)
laci19791202 Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89338

Hát ismét köszi válaszod,igen igazad van,a kefés motorok biztos hogy nem tartják olyan jól a nyomatékot mint az aszinkronok!Azért szerintem a fordulatszám sem mindegy,na meg persze az sem hogy milyen sűrű fogazatú az a lap,igazából nem sokat vágok laminált bútorlapot,de ha mégis kell akkor ne szaggassa már ki agyonra,(ez is relativ kinek mi a ....),a maszkolós/ragasztó szalagos megoldásról már hallotam,ha szükség lesz vágásra akkor ki is próbállom.Azért egy jobb fajta sűrű fogazatú vidiás lap és 5700-as fordulatnak már nem kellene annyira rossz vágásképet mutatnia szerintem.

Előzmény: archivalo (89332)
halaloszto Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89337

a szomszédom egy háromautós beálló szerkezetét gyalulta meg szalagcsiszolóval. hónapokig tartott, és rengeteget költött szalagra. eltömődik, meg túlmelegszik. nem erre való.

Előzmény: archivalo (89333)
area60 Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89336

Köszönöm a gyors választ !

Ha nálad az ácsok a fibertárcsát használták, akkor ezek szerint azzal is kielégítő eredmény érhető el.

Kacérkodtam ezzel : http://www.gepdepo.hu/makita-kp0800-gyalu-kp0800-1215.html/hun/

De akkor talán felesleges. ( 10x10-es gerendák, és 5x10-es szarufák )

 

Előzmény: halaloszto (89331)
halaloszto Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89335

szeretel te sörözni?

Előzmény: archivalo (89332)
LyPapa Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89334

Ha szabad belekotyogni :) A fűrészlapod, ha jól látom, 24 fogas. Egy sűrűbb fogú lappal kevesebb lesz a száltépés, lassúbb lesz az előtolás. Ha  úgy állítod be a lapmagasságot, hogy a fog magasságának kb. fele álljon ki a vágandó anyag felett, egész szép vágást tudsz csinálni. Ilyenkor arra fokozottabban kell ügyelni, hogy a fűrészlap ne emelje meg (magára) a vágandó anyagot.

 

Üdv: LyPapa

 

Előzmény: archivalo (89332)
archivalo Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89333

Van még a ruszkiknak is egy ilyen gyaluja - huszonezerért megkapható és még support is van hozzá - azaz egyengető és vastagsági gyalunak is lehet használni.

Én a makita 1911esemet a vaterán 15 körüli áron vettem meg használtan...

 

Ez az amiről beszélek:

http://olx.hu/hirdetes/orosz-gyalu-gyalugep-acsgyalu-ID2QDd3.html 

Valahol Debrecenben volt egy cég, aki forgalmazta még néhány évvel ezelőtt is...

 

Végül: a szalagcsiszoló sem szélesebb, mint a gyalu, sőt: a szokásos barkácsszélesség 75 mmes, a gyaluké 82. Tény és való, hogy "elferdítve" szélessebbet tudsz csiszolni, de a szaélagcsiszoló anyagleválasztása csak egy "csiszolónyi": igaz, majdnem a legtöbb. 

Előzmény: halaloszto (89331)
archivalo Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89332

Mondok neked egyet, kettő lesz belőle...

Annak idején volt nekem egy ruszki körfűrészem (nem lehetett mást kapni :84ről beszélünk, ezt is kint vettem).

Ennek olyan volt a kialakítása, hoyg a fűrészt fejre lehetett állítani és adtak hozzá speciális leszorítókat, amikkel asztali fűrészként is működött.

Ezzel szögbe is lehetett vágni, csak éppen akkor a lapja nem vízszintes volt, hanem "ferde", de ettől még tök jól működött.

 

Ha neked ez az egyetlen szívfájdalmad, akkor egy viszonylag egyszerű megoldással rá tudsz tenni egy pótlapot, amit zsanérokkal hozzá fogatsz a fix asztalapodhoz és innen kezdve olany szögbe állítod, amilyenbe akarod.

 

Ami pedig a motorokat illeti - nem akarok belemenni megint az áttételes játékokba - de nem annyira a fordulatszám a lényeg, mint az, hoyg az asszinkron motorod "viszonylag" teljesítménytartó, azaz ha nem terheled nagyon túl (értsd kicsi előtolással vágsz), akkor elég jól tartja a nyomatékát. Emlékeim szerint a kefés motorok ezt nem nagyon tudják.

 

A bútorlapot pedig nem a vágósebesség hiánya miatt szaggatja a lapod, hanem "csak". Ahhoz, hogy ne szaggassa, kellene egy elővágó feltét, ami nagyon finom fogazással, a nagy tárcsa forgásával ellentétesen forogva, a nagytárcsa "előtt" megvágja a vágás széleit - gyakorlatilag csak a milliós gépekhez lehet ilyen supportot venni.

A másik viszonylag jó barkács megoldás, hogy festőszalaggal (maszkoló szalaggal) leragasztod a vágást és a szalagon keresztül vágod a lapot. Nem lesz tökéletes, de majdnem (ezt rétegelt lemeznél is lehet használni) Sokat tud még javítani, ha finom fogazású lapot használsz, minimális terpesztéssel - feltéve, hogy van ilyened.

Szintén tud használni, de nagyon pöcsölős, ha a vágás két szélét előre, sniccerrel megvágod, lagalább olyan mélyen, hogy a takaró laminátumot átvágd. (nagyon macerás)

 

Végül, lehet azt csinálni, hogy tudatosan, rossz irányba haladva, egy felsőmaróval tisztázod a vágásod. Ekkor a maró csak "simító" irányba vág, azaz nem feltépi a laminátumot, és az alatta lévő szemcséket, hanem bepaszírozza. nagyon kell figyelni

 

Több tippem nincs.

 

Illetve még egy: lapszabászoton vágatod... :-)

 

Előzmény: laci19791202 (89328)
halaloszto Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89331

nálam az ácsok a fibertárcsát használták. 

 

a gyaluval 

 - ha kicsi fogást használsz kicsik lesznek a vállak. akár el is megy, messziről nem látszik. vagy utánna rácsiszolsz kicsit. 

 - meg lehet tanulni úgy tolni, hogy 10ből 9szer nem lesz váll. 

 - vannak szélesebb gyaluk, csak drágák. a makita 1911B ami 11centi széles és több helyen lehet bérelni egy napra 2-3ezer forintért.

 

Vajk

Előzmény: area60 (89327)
archivalo Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89330

Köszi!

 

A maróasztalomra kb 1 méteres kellene, most nem tudom pontosan...

A körfűrész vezetőjének megvan az anyaga, csak össze kell(ene) raknom - olyan, mint amit nem is tudom kinek, de kiajánlottam: U alakú, bútorlapokból összerakandó.

Belsejébe lehet tenni a tolófát, a hasítóéket, stb ,  így mindig kéznél lesznek.

 

Az álmom egyébként az, amit leírtam.

Előzmény: joevagyok68 (89320)
archivalo Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89329

Lehet, hogy láttátok már... Akkor bocsánat.

Ha nem, akkor annak ellenére, hogy német, hihetetlen jó ötletek vannak benne és indulásnak kimondottan jó:

 

laci19791202 Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89328

Köszi mindkettőtöknek a válaszát,persze ezeket nem ipari felhasználásra talállták ki,hobbi szinten használnám.Van egy kis házi készitésű 550w-os (aszinkron) motorral és azt szerettem volna lecserélni.Talán annyival lennék előrébb hogy 2800 helyett 5700 at pörögne igy bútorlapnál nem szaggatnál meg annyira a vágás egyik felét,illetve kicsit nagyobb az asztala mint az enyémnek és azért az 1150w leadott teljesitmény csak a duplája az 550w os aszinkron motoréhoz képest,illetve én az enyémen csak süllyeszteni birom a lapot szögbe állitani nem.

area60 Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89327

halaloszto,

 

Közben írtad, hogy a szalagcsiszoló felejtős. Ok.

Akkor egy nagyon laikus kérdés ( bocs ). Ha pl egy elektromos kézi gyalu késszélessége 82 mm, akkor egy 10x10-es gerenda, ill. a szarufák gyalulása ezzel hogyan történik. gondolom itt elég csúnya átmenetek/vállak keletkeznek.

area60 Creative Commons License 2015.04.09 0 0 89326

"Fibertárcsa meg sarokcsiszoló."

 

Jó ötlet, köszönöm.

Lehet, hogy félreérthető voltam. A szalagcsiszolóra szívesen áldoznék, de csak akkor ha tényleg kiváltható vele valamelyest a gyalulás, és elfogadható eredményt produkál. Hegesztési varratott pl nem csiszolnék/koptatnék le kézzel csiszolópapírral, ezért kérdeztem, hogy gyalulás helyett jó lehet-e a szalagcsiszoló ?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!