Ugye nem gondolod komolyan, hogy én tényleg elnéző lennék azokkal szemben, akik a boltban kibontogatják a csomagokat és ezt-azt kiberhelnek belőlük.
Különösen azok szemszögéből akik jóhiszeműek is, nem is szakemberek, meg se néuik mi van a pakkban - és otthon veszik észre, hogy egy használhatatlan szart vittek haza - néha nem kevés pénzért - mert valamelyik "élelmes" volt szíves kilopkodni a tartozékokat a dobozából.
Egyébként NEM rézből van a hegy. Megreszeltem és fehér az anyaga bent is, pont mint a frissen reszelt aluminium színe.
Kíváncsi lennék mi a szarból csinálhatják - mert volt nekem pákám síma rézheggyel - de olyan nem volt, hogy pár órán belül elfogyjon.
Jogos a francot - semmilyen lopás nem lehet jogos. Még Robin Hoodé sem.
Szerencsére csak véletlenszerűen jártam arra, nem akartam pákát venni (a nagyméretű toast kenyér volt a cél), de ha már ott voltam megnéztem. Ezért tűnt fel.
a pákahegy rézből van. ezért fogy el. oldja az ón. az ólommentes mégjobban. a profi hegyen vas bevonat van. hogy hogyan kell tartós vas bevonatot csinálni rézre, az hétpecsétes titok. ha egy barom megreszeli a weller hegyet, utánna az is elfogy hamar.
Ma voltam az esztergályosnál és hazahoztam a fogaskereket. Ügyesen megcsinálta hobby esztergályos létére!
A gérvágót már össze is szereltem. Sajnos a kis fogaskerék néhány fogán is van kopási nyom, illetve a széléről törési nyom is látható. De azért bizakodva összeszereltem. Működik ugyan, de elég nagy hangja van. De a hangja nem olyan recsegős mint legutóbb volt.
Én is vettem egy ilye páka-állomást, tök-korrektül működik (ennyi pénzért meg olyan, mint ha az utcán találtam volna) de a hegye az kriminálisan szar.
Ha csak ennyi a gondod, vedd meg hegy nélkül is, ha nincs minta, elküldöm a rajzát - egyébként faék egyszerűségű, 4 mm átmérőjű, a végén M4-es menettel, azzal kell becsavarni a pákába).
Szóval a heggyel az a baj, hogy én csak pár órát használtam max. 30%-os teljesítményen - de már teljesen elkopott, szétgödrösödött a vége. Szar anyagból van - nem rézből, mint szokásos.
Még valami: kicsit átbaxós a reklámszövege, mármint hogy "hőmérséklet-állítós".
Ugyanis nem a hőmérsékletet, hanem a teljesítményt állítja csak... ebből következnek valamilyen összefüggésben a hőmérséklet is. De attól még tök-korrektül működik.
Visszatérve a hegyre, majd esztergálok pár darabot vörösrézből - vagy veszek valami márkás (pl. Weller) hegyet és azt esztergálom meg méretre. Gondolom az valami faszább anyagból van - igaz az ára is olyan.
Szia! Szó nincs haragról, én senekát is olvasok, tőle tudom, hogy aki haragszik, annak van ártalmára és nem annak,akire haragszik. Legközelebb ügyesebb leszek és kész. Arra meg büszke vagyok, hogy abszolut amatörként a jó cuccokon akad meg aszemem.
Hmmm..... minden lehetséges. Én csak azt tudom amit látok. Pl csütörtökön este még volt ott 7 páka a polcon. mind felbontva és mindből kilopva a hegy és az ón. Azt ónt nem sajnálom, de hegy nélkül egyik sem működik. Az eladó válasza arra a kérdésre, hogy ezt most hogy? "Ott van ami van, az hogy kilopták belőle a felét az nem az én dolgom"
A 90 mm az királyság. A szokásos 50 az semmire sem elég - szerszámcserére meg pláne nem.
A mélységmérőt meg a lézerközpontot (amennyiben korrektül működnek) én sem tartom egyáltalán parasztvakításnak - hanem sokkal inkább egy állandóan használt ficsőrnek.
Csak az a fránya balraforgás hiánya ne árnyékolná be a "művészi élményt" :-))))
Már kifejtettem magánvéleményben korábban, hogy én a szíjdobálós rendszert, primtívnek, elavultnak és korszerűtlennek tartom - 2016-ban.
Egyetlen dolog amit felhoztam a Bosch ellen, talán az, hogy mi a fenéért nincs rajta balraforgás is?
Nem lett volna nagy kunszt megoldani - hisz egy pöcs kézi villanyfúróban is alapból meg van oldva - így hát érthetetlen, hogy mi a fenéért hagyták ki egy ilyen igényes gépnél.
Igaz, nem is 26-ba kerül... viszont az is igaz, hogy nem egy hétvégére veszi az ember.
Ne haragudj, megláttam a linket, gondoltam megnézem, mert jó régen keresek valami profi gépet. Én egyből 18 ezerrel indítottam, tapasztalat hogy jelentős összeget nem engednek általában akik így teszik fel. A 19 megállt, és ilyenkor automatikusan meg is nyerted. Akkor van baj, ha csak brahiból próbálgatja az ember, aztán eléri a minimumot, de igazándiból nem is akarja megvenni. Nagyon régen nézegetem a hasonló kaliberű gépeket, de újonnan horror áruk van, ez meg szinte új, alig használta a tulaj, beszéltem vele, de a gépen is látszik. Néha szerencse kell a vaterához, én is jártam már úgy, hogy a termék oldalán lebeszéltem a tulajjal egy kisebb fix árat (amit ugye mindenki lát ott). Csökkentette is a fix árat, de mire észbe kaptam, valaki meg szépen leütötte, pedig 1-2 perc telt el.
Ezért úgy szoktam, hogy az eladó valamilyen másik termékének (lehetőleg tök más kategóriájú cuccnál) az oldalán üzengetek ilyeneket.
Az érdiben a múltkor 1 pillanat alatt elkapkodták az akkus fúró-csavarozót. Át kellett ugranom nekem is Téténybe.... az uccsó 3 db-ból sikerült egyet megszereznem. Egyébként a tétényi Lidl sokkal nagyobb. De nyitásra jössz, foglalom a helyet az üvegajtónál! :-DDD
Pont ez a dilemma! Nagyon jól rátapintottál! :-)) Pont ezen agyalok már napok óta.... teljesen kivagyok! De tényleg. Nekem kell oszlopos fúró, mert egy csomó mindenre jó nem csak fúrni. Meg pontos, meg egyszerűbb, meg minden. Szóval attól óckodom, hogy ne olyan legyen, mint a "görbülős" güde-einhell és társai, mert akkor szerintem egy tizest sem ér nemhogy 26-ot.
Ugyanakkor láttam a TeCső csatornán több "tesztet", ami arra sarkall, hogy mégiscsak a Bosch-t kéne megvennem.
Ha már fúrógép: amikor piropaprikáért voltam a Lidlbe (és forrasztóállomás lett belőle), láttam képen a Parkside oszlopos fúrógépet.
Hát ez a képből és leírásból ítélve, komolyabb darabnak néz ki, mint az elterjedt ilyen-olyan klónok. Pláne 26 ezerért!
- Először is van hozzá egy valódi gépsatu - ami egymagában nem kis pénz, ha meg kell venni.
- Utána ott az oszlopa - ami brutális vastagságú a megszokotthoz képest.
- Meg azt írja, hogy laposszíj-hajtású - ezt vélhetően könnyebb kezelni váltáskor, mint az ékszíjat
No meg (ha ez szempont egyáltalán) tetszetős gép - így ránézésre.
Én nem vagyok ilyen kis oszlopos-párti a nagyon szűk korlátai miatt - de ez a gép mégis tetszik. Alig várom, hogy lássam élőben is - bár részemről tuti nem leszek kuncsaft rá, de akkor is :-))))
Tapasztalat: asztali körfűrész motorját kb félállásban indítja el(nem mértem még feszültséget) és nem rúg akkorát.
Izzólámpás teszt hibátlan...
A gérvágó valamivel alacsonyabb feszültségen elindul már, mint az asztali, de még így is érezni a fogaskerekek kapcsolódását, de sokkal kíméletesebbnek érzem.
A tuti megoldás a lágyindító lesz majd, ez pedig megy a fúró/maró/eszterga trióhoz.
Más:
Gyoran összedobtam a workzone gyári rail-steller párost, nos... az is konyul, szóval így kicsit meg vagyok nyugodva, hogy nem építettem ultrakakit...
Ez nem jelenti azt, hogy elégedett vagyok a jelenlegi megoldás minőségével, az lesz amit több videoban is láttam, hátul beakasztós, elöl odahúzós lesz.
Sziasztok! Ezek után biztos vagyok , hogy arról a gépről van szó amiért kértem a véleményeteket és pacman ezután tette ide a vaterás linket. Nem vagyok tapasztalt vaterás és 16-ot ajánlottam érte , mire jött a válasz hogy kevés. mire azt gondoltam hogy ujabb ajánlatot teszek már leütötted. így jártam . gratulálok a szerencsés vételhez.
Ahogy Pacman kolléga írta, 19 pénz volt, ő linkelte be a múltkorában. Van egy olyan opció a vaterán, egy kéz ikon jelzi, hogy "mennyit ajánl", ez is úgy volt feltéve. Bepróbálkoztam 18 ezerrel, kevés volt. 19 ezer már jó volt, úgy működik, ha eléred az eladó által bejelölt minimumot, akkor az eladó jóváhagyja és meg is nyerted. Így történt, öreg vaterás vagyok már :-)
Ugye? Talán generátoros keresett pont ilyet, akkor láttam róla egy videót egy vaterás linken. Azon keresztül is svájci órának tűnik, olyan szépen jár. Nekem csak az újgenerációs kistesója van, GST 90 BE, de az is igen szépen muzsikál.
Most reggel voltam a fűszerboltban, a fűszerbolt melletti Webox terminálnál, ezt találtam benne :-)
Azt hiszem, egy életre megoldódott a dekopír fűrész problémám. Egy 1988-ban vásárolt B&D gépem van, ma is működik, az az összehasonlítási alapom. Ezt itt most megberregtettem az irodában, hát gyerekek, ez egy másfajta érzés :-)
Én ezt a típust vettem, eddig tökéletesen működnek a nagyobb fogyasztókkal is. Bekereteztem a leírásában a teljesítményét, nem semmi. Én erről távvezérlem a fél műhelyem, pld zsákos forgácselszívó, világítás, wifi router, töltő....
Hát ezt nem hiszem el:-DDD Reméltem, hogy a tegnap be"csavarodott" kollegák már már kipehenték magukat és túl tudunk lépni a "rohadt" csavarokon, anyákon...... :-)))
Ha minden igaz, akkor megvan a megfejtés. Tehát akármilyen szuper minőségű kulcsunk is van, nagyon berohadt anya esetén, jobban járunk ha levágjuk az anyát.
Az alu sín hol van rögzítve? Csak a két végén, vagy esetleg középen is ? Elég nagy felületen kapaszkodik a steller, meg széles is, biztosan nem az hajlik. Nem rossz ez így, csak finomítani kell :)
Az enyémen végig rögzítve van a sín, nem is nagyon hajlik. majd megmutatom, csak most nem olyan pozíciónan vagyok :)
Az felős elszívó nem saját ötlet, table saw dust collection -re keresve vannak hasonlók.
Ha stellerhez nyomva, a tolóasztallal által vágsz méretre valamit, akkor a levágott darab keresztbe fordulva beszorulhat a steller meg a tárcsa közé. Viszont ha a steller elejére, a tárcsa munkaterülete ELÉ odarakod azt a fekete bizbaszt és ahhoz illeszted a munkadarab végét, akkor vágáskor már nem ér a stellerhez a darab vége, így nem tud befeszülni. Remélem érthető :)
A tabla a legjobb,mer tolasnal jol nekifeszul a vezetonek. Kemenyfabol meg egyebkent olyan remek vezetot , meg anyit csinalsz , amennyit akarsz. Egy tomor 5X5 bukk kenterbe veri a pille alucskakat .
Nálunk eléggé mindennapos téma, hogy berohadt csavarokat kell kiszedni. A WD40, csavarlazító spray és a kalapács szokott a legtöbbször a jó megoldás lenni. A kalapáccsal keményen el kell náspángolni a csavart, mert rossz gyerek volt, így a rozsda, korrózió megreped, és akkor már a csavarlazító is be tud hatolni.
A csavarok kelfúrása is igen rendszeres, utána a csonknál fogva általában már ki lehet szedni a bentmaradt részt.
Doktor Úr! Most lehet ám, hogy nagy baromságot kérdezek: de az orsók vagy az anyás rész "toldott" gyertyánból nem készülhetnek? Mert ha igen ...
Nagyjából ilyen paraméterű, tüzifának hasított gyertyán van pincében, nálunk 3 éve pihennek a pincében, de amikor idehozták is szárítottnak hozták. Jelenleg 8-10%-os nedvességtartalommal. Ha használni tudsz ilyet, írj rám, megy Weboxban amennyi kell (illetve összesen kb 2-3 köbméternyi tüzifa van, de vegyesen akác-gyertyán, így hozták).
A diófáid pedig köszönik jól vannak, és nem vetemedtek vetemedésre :-) Viszont ma frissen gyalultam őket, így megint pihennek:
Még mindig nem tudok betelni velük, annyira szépek. Főleg így frissen gyalulva, olyan selymes fényük van. Az embernek nincs szíve semmivel lekezelni. A vastagból szerintem kijön 3 (de kettő biztosan, meglátjuk az elején lévő repedés mennyire mély) ~20cm átmérőjű kis fatál, mennek az esztergámra. Kettő deszkából tuti páleszkínáló lesz, maradékból meg .. nemtom még mi.
Jó mondja Vajk, nekem is PTS 10 van ... de sosem használtam. Kicsit homokosnak tűnik, rácuppantod a nagy stellerre, eddig ok, de nekem "eláll" kicsit a steller falától, azaz rugózik oldalirányban, nos ez nem igazán a pontos vágást segíti. Én a fahordómhoz vágtam 40 db 37x500x6 mm-es rétegelt csíkokat, én a hozzáadott toló(műanyag)fával tologattam, ezt a műanyag ba**ást azt sem tudom hol van :-)
De látszik hogy nem ez a fő baja neki, nagyon tanulgat még, simán otthagyta az anyagot a forgó fűrészlap és a steller között :-) (aka: félig dísznek volt a kezében a tolófa)
Majd holnap meg ugyis at lesz targyalva. Most csak beugrottam es a lenyeges temahoz , roviden : A merleggel tokoleszhet az ember ha pecazni megy , mer abbol megint valami elmeleti kvantumfizika lesz , mint a rozsdaette csavarbol stb.Nezz szet a pajtaba , es fogj egy tablas anyagot . Lehet akar a nyomorult forgacslap , retegelt. A lenyeg , hogy valami emberes , legalabb 1,8 as darab legyen , es ne egy vacak 30x100 csik.Alitsd be a vezetot ,es probald meg ,mintha vagnad a tablat. Nekitolod balrol sregan egeszen vegig. Nezzed a mozdulast , vagy jelold meg.Nem mozdulhat semmit!!Ha elment - maris elbasztad az anyagot , szoritottad a lapot..
Amikor rétegeltből vágok 5cm csíkokat, akkor nem szívesen használok baromi magas tolófát. ha alacsonyat használok, akkor viszont a kezemben útban van a 7cm magas steller. vannak gépek amiken L alakú, meg lehet fordítani. ha vékony anyagot vágsz, akkor azt teheted egy 1cm magas steller mellett. de lehet hogy a bosch-on az másra való.
ilyen kisgép motort nem éri meg tekercseltetni. amit adtak nekem linket. ott egy ilyen forgórész 5-8 ezer.
vagy az oszlopos fúró motorjára gondolsz? az már határeset, de 4-500W motort jófogás vaterán kapsz tízes körül. én postával 12ezerért vettem a 750W egyfázisú motort. 2800as fordulattal pláne nagyon sok van, pl az összes barkács szivattyú motorja. nem a motor megy tönkre.
a steller és a sínen csúszó rész hogyan kapcsolódik, és a sínen levő rész mekkora? szerintem itt van a trükk. kellene a sínen menjen vagy 30 centi, és a kapcsolat egy 30x60cm derékszögű háromszög lenne, nem lenne miről fórumozzunk.
En pont erre a tortenetre adtam valaszt. El fog torni a csavar. Ha rateszed a csokulcsot az anyara, akkor van hat feluleted kb. 0.8d hosszu es a szelessege a kopas fuggvenye, ami legyen kb. 1mm. Az tehat 1*.8*d *6= 2.4 *d mmnegyzetu felulet. Erre hat egy ero, aminek a karja d/2. Mivel elvileg tudjuk a nyomatekot , amit a d atmeroru acel csavarasra mar nem bir ki, ami eleg kicsi, azt kell ellenorizni, hogy ezt a nyomatekot elosztva a karral, azaz a d/2= vel, mekkora ero jon ki, es ez mekkora nyomast jelent a 2.5*d feluletre. Ezt en kiszamitottam es azt irtam, hogy 1 dNm- nel a csavar torik. Ennel a nyomasnal az anyanak nem lesz baja. Az en tapasztalatom is az, hogy ha megfelo szerszammal rendelkezunk, akkor a csavar torik nem az anya roncsolodik. Merthogy 1 dNm/ (d/2 * 2.4 d) = 12.5 dN/mmnegyzet feszultseg, amitol az acel meg nem szakad se nyomasra se nyirasra. Ha erintkezesi felulet a csokulcs es a anya kozott nagyon kicsi, azaz vagy az anya kopott vagy a kulcs, akkor az anya roncsolodik. Mivelhogy az a 2.4*d nem annyi, hanem pl. a tizede. A normativ szerint a megengedett csavarofeszultseg eleg kicsi es az igenybevetel pont a kor keruleten a legnagyobb, ahol a menet volt vagva. Csavarasra az oldhato koteseket nem meretezik, talan ezert van meghatarozva a fontosabb rogziteseknel az oldhato kotesek meghuzasi nyomateka. Pl. a kocsim kerekcsavarainal a 12dNm.
Nem kívánom előszedni sorrendben az összeset, de olvasd el csak a 110143, 110144, 110147 hozzászólásokat, ahogy egymás után jönnek. Kettő a tiéd belőle.
Hihetetlen, hogy mit összehordtok egy ilyen mezei anyavágó szerkezet kapcsán! A műszer arra való, amit ír róla a katalóg. Ha hozzáférsz, akkor ráteszed a makacs anyára, elroppantod vele aztán kész. Berohadt csavarok le és kiműtéséről könyvtárnyi irodalom létezik, meg másik könyvtárnyi tapasztalat. Mindnyájan sorolhatnánk végtelenségig a berohadt csavarokkal megesett kalandjainkat, olyan ez mint a katonaságról szóló anekdoták sora. Semmi értelme azon polemizálni, hogy milyen keménységű a csavar, milyen anya van rajta, egyebek. Minden rohadás és minden rozsda egyedi, egyiknél a melegítés, másiknál a flex, harmadiknál a leroppantó műszer, fagyasztó spray, WD 40, petróleum vagy a helyette árult illatosított fáklyaolaj a nyerő. Minden tapasztalat értékes, de azon vitázni hogy melyik csavar milyen kemény, meg milyen csavar milyen anyával párosítható, ebben a kontextusban szerintem egy kissé nevetséges. Vihar egy lavór vízben... :-)))
Nem tudom hogy mit alakítottál rajta. Ha semmit, akkor eleve gyenge az adott feladathoz. A fékjei pl. egy darab lemezke végén egy kis gumidarab, a hosszanti rögzítője egy biciklibowden, ami szintén egy kis gumikát rögzít. Mint írtam, ceruzához tökéletes. Ha jutsz vele valamire, akkor tedd közkinccsé, engem spec érdekelne mivel nekem is van egy ilyenem.
A képeken látható szűrő a gyári saját szűrője. Mikor megkaptam a gépet leégett motorral akkor is ugyan ez a szűrő volt a gépben jól összehorpadva. Akkor keresgéltem új szűrő után, találtam is majd 6e ft-ért, így nem vettem. Valamennyire kiegyengettem a belső fém hálót és használtam. Aztán az első ürítéskor hiába nem volt még félig sem a tartály a szűrő be volt teljesen ismét horpadva. Ekkor jött az ötlet, hogy belülről teszek fa gyűrűket, amik meggátolják a horpadást. Azóta nem volt gond a szűrővel. A gépet nagyrészt finom por elszívására használom, így viszonylag hamar eltömődtek a szűrő külső redői. Több Youtube videón is láttam hogy erre a redős szűrőre egy szövetet húznak, így hát én is így tettem. Egy szakad pólóm ujját levágva felrögzítettem a szűrő külső felére. Azóta elég kicsit megrugdosni a porszívót és a vastagabb por réteg simán lepereg a szűrő külső feléről. Teljesen ugyan nem jön le de sokat segít a szűrő tisztításában.
Ma nem fotoztam, de a gond az, hogy kiiktattam a steller részét, s csak az alu keresztsínt hagytam a rendszerben és ráépítettem rétegelt lemezből csuszkát és egy 25x80-as lemezt stellernek... és elhajlik...
Az a baj, hogy nincs viszonyítási alapom hogy egy ilyen konstrukciónak eleve mennyire kell stabilnak lennie, mert most csak érzésre gondolom, hogy ez így nem jó.
Viszont a kis léc vágása, mint írtam tökéletes lett odáig, amikor is nem kezdtem el bénáskodni a tolófával, ami nem a vezető hibája.
Jó lenne, ha valaki hozzáértő meglesné, mert most bizonytalan lettem.
Persze ha megépítem rendesen, hogy hátul is feltámasszon, akkor nem lesz lehetősége mozogni, én pedig megelégedetten fogok pillogni.
" de ugyanaz a jelenség mint a robotron gyári karnál, a végét ha jobbra-balra megnyomom, érzésre kb 2-3 kilónyi erővel, akkor 1-2 mm-ert elhajlik.
Az az érzésem, hogy ezt csak úgy tudom kiküszöbölni, ha az asztal végéig átérő stellert csinálok ami az asztal alá beakasztható és elöl vissza lehet húzni, feszíteni. Vagy, zártszelvényből csinálom meg és lesz még plusz 30kiló...de ezt talán majd egyszer. "
Nekem is van egy ilyen rajztábláról mentett vonalzórendszerem. Lelkesen szereltem le, de amikor komolyan megtanulmányoztam, akkor letettem róla. Nagyon precíz meg minden, de szerintem nem körfűrészvezetőnek való. Ahhoz túlságosan gyenge. Más dolog egy rotringceruzát vagy egy kihúzót megvezetni, mint egy körfűrészen az anyagot! A tervezésénél a fő szempont az lehetett, hogy gyorsan és precízen mozgatható, ugyanakkor pontos vezetést biztosítson a ceruzáknak. Ezt tudja is, de csak ezt!
Meghúzásnál egyre nagyobb nyomaték kell a tekeréshez pont az általad is említett nyújtás miatt. Letekerésnél pedig csak a súrlódási erőt kell legyőzni (ne adj isten új menetet vágni a rozsdába :P ), ez ha új a menet szinte elenyésző, de ha nagyon össze van rohadva akkor a megindításig összemérhető lehet vagy esetleg nagyobb mint ami a csavar eltöréséhez szükséges. Vagy az anya deformálásához.
Az én porszívóm jó.... viszont van két halott motorom.... vajon érdemes megtekercseltetni?
Vagy gondolkodjak nagyobb teljesítményű mociban, a régi 180w-os volt, ez a fúrógép gyári motorja.
A másik egy régi imi motor.
Van egy jó kis candy mosogép motorom, ebből akartam csiszologépet fabrikolni, így viszont ez fogja meghajtani az oszlopos fúrógépet.
Ma ismét haladtam a fűrészgéppel... de egy kis elakadás a nap végére.
Úgy gondoltam, hogy a robotron kar nem elég erős, ezért átalakítottam, megcsináltam a stellert és a csuszkát fából. Atom jó lett a rögzítése az alu sínen, de ugyanaz a jelenség mint a robotron gyári karnál, a végét ha jobbra-balra megnyomom, érzésre kb 2-3 kilónyi erővel, akkor 1-2 mm-ert elhajlik.
Az az érzésem, hogy ezt csak úgy tudom kiküszöbölni, ha az asztal végéig átérő stellert csinálok ami az asztal alá beakasztható és elöl vissza lehet húzni, feszíteni. Vagy, zártszelvényből csinálom meg és lesz még plusz 30kiló...de ezt talán majd egyszer.
A próbavágás egyébként parádés lett, egy vékonyabb lécet vágtam kb 60cm hosszan, és tized pontos lett, a végén bénáztam a tolofával ezért az ucsó 10centin konyult egy fél mm-t.
Még egyszer köszönöm mindenkinek aki linkeket küldött porszívó témában. Úgy tűnik, 8000 körül kapok motort, de lehet hogy háromért megtekerik! Csak hogy érezzétek min megyek át, itt egy kis napló:
Tegnap este:
- porszívó szétszed, motor kivesz.
- méregetném, de a százéves multiméter összevissza mutat. elem jó kell legyen, azt külön jelzi ha nem. aha, százéves zsinór kontaktos belül. másik zsinórt megkeres.
- egyik állórész szakadt.
- orczy-n beazonosít, kicsit másképp néz ki, de fő méretek azonosak.
Ma:
- van egy tartalék porszívóm, amit úgy kaptam hogy füstöl. sosem próbáltam ki, elraktam hogy alkatrésznek még jó lehet
- előveszem, szétszedném. csupa vakolat belül. lehet hogy nem füstölt, csak fújta a port?
- ez újabb mint az enyém, mindene ugyanolyan, de vannak apró különbségek. pl a csavar ugyanolyan torx, de secure, és olyan nagy benne a pöcs hogy hiába van lukas torx csavarhúzóm, nem megy bele. egy korábban házilag felsliccelt egyenes lapos! csavarhúzóval szétjön
- motor pont olyan mint amit az orczy árul.
- motor sokkal szebben forog mint az enyém. az enyém nyikorog, esélyes hogy már csapágyas is. viszont az enyémen a motor szétszedhető, ezen meg nem tűnik annak.
- leveszem a turbinát, hátha onnan szétszedhető. na itt kezdtem nagyon elrontani a sorrendet.
- onnan sem bontható. megmérem a tekercseket. hoppá, ez jónak tűnik!
- visszarakom a turbinát, összerakom a gépet.
- konnektor, nagy pukkanás, lángcsóva.
- kimegyek, visszanyomom a biztosítékot.
- ok, akkor ezzel sem lesz több gond, megy mindkettő a kukába, pár lommal kevesebb
- hoppá, meg van törve a kábel, az égett át a bemenetnél
- akkor próbáljuk újra. szétszed, kábel elvág, összefoltoz, nagyjából összerak
- próba, sekép sehang.
- ok, akkor tényleg halott, megy a mediamarktba mindkettő, csökken a rendetlenség. szépen nagyjából összetákoltam mindkettőt, két-két csavarral (amik az egyikből jöttek) hogy a lukas torxokat ne kelljen betekerni. a kapcsolót kivettem az egyikből ami még nem volt összerakva mire eszembejutott, meg a kerekeiket megtartom. hálókábel beletuszkolva a cső lukán, majd kicsit fel kell törölni mielőtt a kocsiba teszem. sorbanállnak az ajtónál.
- ha ez kész, csináljunk mást. hmm, nincs a konnektorban áram. aha, nem csak az óránál verte le, hanem a sajátját is, csak eddig nem tűnt fel.
- sszameg, akkor csak emiatt volt kuka. előszed, bedug. hát megy mint a kisangyal.
itt tartok. a tartalék háza sokkal avíttasabb, mocskosabb meg kopott is, annak a motorját kellene az enyémbe transzplantálni, és akkor megint lenne egy működő porszívóm. de kicsit elment a kedvem az egésztől. jó lett volna nyugodt szívvel kidobni.
Ezek a szervók a méretükhöz képest elég erősek, én is meglepődtem mikor először használtam őket.
Mivel még az elszívó indulása előtt tervezem a szelepek nyitását, így viszonylag könnyen fog mozogni az elzáró lap. A zárás is már az elszívó motorjának kikapcsolása után lesz. A leírás alapján 4,8V-os is már 1,2kg kell a lefogásához, 6V-os tápfeszültséggel meg már 1,6kg.
Ezért írtam neked egy egész litániát a 110139 ben. Úgy tűnik azt nem olvastad.
A 12.9 csavar meglehetősen erős. Nehéz eltörni egy nyolcas csavart. Az anya 5.6 gyenge szar, de ahhoz hogy elnyalódjon valahova mennie kell a sarokból az anyagnak. A rendes hatlapfejű méretpontos szerszámnál erre nincs lehetősége. Így tehát. Az összerohadt kötés megbontásához szükséges erő valószínűleg nagyobb mint az anya szilárdsága. Így szar szerszámmal az fog elnyalódni. Viszont ha nincs hova alakváltoznia akkor egyben marad. A megbontáshoz szükséges erő pedig szinte biztos hogy kisebb mint a 12.9 nek az eltöréséhez szükséges. Ergo: Letekeri. Ha mégis véletlenül nagyobb lenne, akkor értelemszerűen eltöri a csavart.
HA fogóval fogsz rá akkor szinte mindegyik esetben eltörik, hiszen a fogóval össze is szorítod az anyát, tehát a megindításhoz szükséges erőt még meg is növeled.
És akkor most te jössz, mivel én már többször is válaszoltam.: Hol van az ahol 12.9 csavarra 5.6 anya van üzemszerűen felrakva? Mert egyre inkább az az érzésem, hogy csak kötekedsz. Először azt írod, hogy megtörtént aztán, hogy "tegyük fel", utána pedig már egyértelműen azt, hogy ilyen verziót nem tudtál lecsavarni.
"én úgy tudom, hogy más az előírás a barkács és a nembarkács témában"
Ha hivatalosan használni akarsz egy veszélyesnek minősített faipari gépet-szinte mindegyik az - akkor az üzembe kell helyeztetni. Akár akkor is ha újként vetted,európai gyártótól, CE normás, tudod,hogy minden balesetvédelmi előírásnak megfelel. Ennek az elmulasztása munkavédelmi bírságot von maga után.
Ez persze csak a faipari vállalkozásokra érvényes. Otthon mindenki olyan szerszámmal forgácsol amivel akar.
Lehet nem olvastad a válaszom azért írok megint. A vonalzó a tiéd, ha még igényt tartasz rá. A levelezési címed akartam elküldeni, hogy postázni tudjam a csomagot.
Na, akkor már megérte elkészíteni a kisfilmet. Nagyon szép, igazán szimpatikus széket készítettél, kimondottan tetszetős a háttámla legfelső összekötő léce!
Nagyon ügyes vagy, gratulálok. Ha teljesen elkészültél vele, akkor is rakjál fel róla képeket nagyon kíváncsi vagyok rá!
Nem újként vetted ? Mondjuk ez volt a második dolog, amit a sajátomról lehajítottam. Helyette - több másik próba után - készítettem egy ilyet :
Most csak innen szív, elég jó hatásfokkal. A tartó egy 25-ös alu cső, szerintem a steller tetejére még csinálok valamit, ami kicsit fogja, de oldalra tud csúszkálni, mert azért ekkora karon nem teljesen merev a berendezés.
A hátsó kimenetre meg ezt találtam ki :-) Bútor hátlapból összecsavaroztam egy 50x50x35 cm kivehető dobozt porgyűjtőnek. Az állvány belső keretére pedig PE zsákból vágott 20 cm magas "szoknyát" szögeltem, ami belelóg a dobozba, így kimerítve a gyűjtés tényállását. Az első próbánál rögtön kiderült, mit szabtam el. Tudniillik a gépteremben akkora a huzat, hogy a fóliák vízszintesen lobognak. Vélhetően egy nehezebb szövet anyag jobban működne szoknyaként. Ennek ellenére láthatóan kevesebb forgács kerül a gépen kívülre, az orcámba meg gyakorlatilag egyáltalán nem repkednek a diribdarabkák.
Tiszta csavaras csak akkor van, amikor az anya nem fodul a csavaron. Erre a csavarasi szilardsag csak 20dN/mmnegyzet. Ha tud fordulni, akkor csavarnal huzas jelentkezik, az anya surlodik a meneten, es az pl. egy 12.9 osztalyu csavarnal -lehet 120dN/mmnegyzet. Ahhoz kell 20 kg egy 25 racsnin. Ez a minimalis szakitoszilardsaga egy 12.9 es csavarnak. 30kg biztos elszakitja. De a rozsdas anya nem forog. Azert torik el hamar.Ezt tapasztaljuk is.
Aszontad, hogy jó dugókulcs nem nyalja el az anyát, ezért felesleges ez a vágó kütyü. Erre mondtam, hogy mi van olyankor ha menthetetlenül be van rohadva, mert ez velem is megtörtént. Ezután jött a konkrét csavar adatos kérdés. Amire még nincs válasz.
Nyilván az egész thread megint egy unatkozó társaság agymenése :))
Persze, hogy méteres 13-as villáskulcs nincs, de én azért érzékeltetni akartam, hogy ha csak annyi a peremfeltétel, hogy hosszú nyelű 13-as kulcs kell, az létezhet gyári kialakításban.
Azzal a nyomatékkulccsal úgy török el, vagy tépek meg nyolcas csavarokat, hogy szinte észre sem veszem.
Ne haragudj, de most akkor példáról beszélünk, vagy konkrét csavarról? Mert tényleg kíváncsi lennék arra ahol egy 5.6 anyát nem tudtál letekerni egy 12.9 csavarról. hanem eltörted a csavart.
Részben, na meg főleg feledékeny vagyok, most is rendszeresen elfelejtem vagy a porszívó csövét rárakni a szalagfűrészre vagy bekapcsolni a porszívót. Aztán ha csak pár cm-es vágások kellenek inkább nem vacakolok vele, mert háromszor annyi idő letenni a munkadarabot, eljönni a gépről, bekapcsolni a porszívót, vissza a géphez, levágni, majd kikapcsolni a porszívót, mint ezek nélkül csak simán levágni a kívánt darabot pár másodperc alatt. Ha az egész meg úgy is fixen csövezve lesz, ha már képes vagyok az elektronikát megcsinálni a saját kényelmem érdekében, hát megcsinálom.
Behúzótekercses szelepvezérlés helyett kicsi szervókat tervezek használni (még régebben rendeltem vagy 10db-ot más célra, a nagy része még megvan), annak nem kell a gép működése alatt feszültség. Csak amíg kinyitja, meg bezárja a szelepet. A kinyitás lehet gyors, a visszazárás meg lehet akár lassú is hála a szervónak, mindezek mellett akár késleltetett is. Van rengeteg bontott kis trafóm, amit pont fel tudok használni az áram figyelésre. Igyekszem újrahasznosítani, vagy olyan dolgokat felhasználni ami rendelkezésre állnak. Az elszívó nem porszívó lenne, az megmarad kis gépekhez helyi elszívásra csak kell eléjük egy leválasztó (egy kress van, meg egy kisebb delonghi), a kiépített rendszeren egy házi építésű elszívó lesz majd Marius Hornberger nyomán, de van egy piros einhell elszívóm is, amit valószínű felturbózok majd a hatékonyabb működés érdekében. De mindezekre rengeteg időm van még, mivel idén örülök ha a leendő műhely alja le lesz betonozva. A lakás felújítási munkái fontosabbak.
De nem rossz elképzelés. A fázisvezetékre teszel egy tekercset, az indukált áramtól kinyitod a zsilipajtót egy behúzós elektromágnessel, ez meg egy végálláskapcsolóval kapcsolja a motort úgy mint a központi porszívónál. Ha elengeded a gépet, a zsilip egy légrugós lassítással záródna csak, lassan, és a végén kapcsolna ki a porszívó. (ajtókoppanás-gátló légrugó) De mást is ki lehet találni.
A nyitásnak mindig gyorsnak kéne lennie, a zárásnak lassúnak, és akkor is gyorsan rá kellene nyitnia, ha záródás közben újraindítod a gépet. Ha lágyindítós a porszívó, annak gyors karakterrel kellene rendelkeznie. Vagy azt a behúzótekercses elektromágnest lassan engeded el. Azt hiszem az a relés lágyindító, de fordított működéssel pont jó lenne ide. (valahogy megoldod)
Ahány berozsdásodott csavar annyi történet. minden elképzelés annyit ér amennyit megvalósítunk belőle. Jártam én már úgy is ,hogy meglazitottam az anyát 2-3 fordulatot tekertem is rajta és ekkor tört el a csavar ( m8 ) nem azért mert valaki elkalapálta a csavar végét. A vágó helyett én a fűrészt használtam . egyszerüen lefürészeltem az anyát ( nem a csavart ) 2 párhuzamos vágás és így a csavar menet nem szokott érdemben sérülni. nekem általában mindíg volt hozzáférésem.
Ha csak tisztan csavarast szamolok, egy sima acel 8-as csavart az 1 meteres karu kulcsal 1 kg huzoerovel lehet eltorni, egy 12-est 3.5 kg nak megfelelovel,, 20-ast 16 kg nak megfelovel.
Kezdjük a csavar méretével, anyagával és a csavar letekeréséhez szükséges erővel.
Ha az összegyógyult anyagok oldási ereje nagyobb mint a csavar szakítószilárdsága akkor a csavar fog eltörni. Ez jellemzően kicsi, 4-5-6 csavaroknál fordul elő, a 8-10-12 vagy még nagyobb csavarokat eleve nem is nagyon tudod kézzel eltörni. Illetve ezeknél már a csavar megindításához szükséges erő is valószínűleg kisebb mint a szakítószilárdság. Minél jobb a csavar anyaga annál kisebb az esély arra hogy törjön, és inkább a menet indul meg. Mondjuk egy hatos csavar esetén 5.6 -os és/vagy erősen rozsdás csavar esetén szinte biztos hogy törni fog, 8.8 kétesélyes, 10.9 és 12.9 nél pedig az anya és a szerszám lesz a meghatározó.
Itt lép be az anya anyaga. Az is minél keményebb annál kisebb az esély hogy lenyalódik. Egy normál anya és a tescós villáskulcs a létező legrosszabb kombináció. A villa nyílik mert szar a szerszám anyaga, a csavar kenődik mert szar az anyaga, így lesz szép kör a hatlapból. Minél pontatlanabb a szerszám, annál jobb eséllyel nyalja körbe. Itt a rozsda megszakításához szükséges erő magasabb mint a annak a kis saroknak a hidegalakításához szükséges erő. Egy hatlapfejű csillagkulcs vagy egy hatlapfejű dugókulcs ami pont méret rá, akár meg is indíthatja (vagy ekkor lépi túl az erő a csavarét, és az törik el. :P )
És akkor nézzük mit is tehetünk. A beépített csavar és anya anyagára nincs ráhatásunk. Arra sincs már utólag, hogy az összegyógyulás sokszor meggátolható lett volna.
Mi marad? Egyrészt megpróbálhatjuk csökkenteni az oldáshoz szükséges erőt, másrészt megpróbálhatjuk az erőhatásokat azon a ponton koncentrálni amit anno a hatlapfejű anya kitalálója megtervezett. Az első pont lehetőségei a rozsdaoldó bejuttatása a menetek közé, jó kúszóképességű folyadék (alias wd40) bejuttatása hogy majd azon siklik egy kicsit, Shock spray (a fagyasztás megroppantja a rozsdát) melegítéssel az anyát megpróbálni egy kicsit tágítani, stb, az utóbbié pedig a méretpontos, nagy mechanikai szilárdságú szerszámok használata.
Ahogy Mr.Gabson is írja nem szeretnék a csövekkel vacakolni. A gépek zöme be lenne kötve fixen. Így csak bekapcsolom a gépet és használom. Az elszívó meg tenné a dolgát. Jelenleg hiába van rádugva pl a kis szalagfűrészre a porszívó ha azt rendszeresen elfelejtem bekapcsolni, főleg ha csak pár cm-es vágásokra van használva. Vagy ha a porszívó hiába van szinkron indításra kapcsolva ha nem az a gép van rádugva amit éppen elszívni kellene. Ha menet közben sokszor kell váltani a gépek között, akkor nagyon macerás. Ezért is szeretném majd az új műhelyben ezt automatizálni. Tudom, hogy a plusz elektronika plusz hibalehetőség, de nélküle meg magamat ismerve rendszeresen elfelejteném bekapcsolni.
Ilyet még nem, viszont egy másik fajtát igen, szerencsére nem kellet sokszor. Persze ennek is egyszer csavarlazító, meg kopogtatás esetleg melegítés után és csak négy méretet tud lecsavarni úgy hogy a hatlapfejű anyát, csavart nem a sarkainál hanem a lapok közepénél fogja meg. Ha a nyél szöge állítható akkor a nehezebben hozzáférhető helyeken is elvileg kéne működjön .
Ennél sokkal egyszerűbb, ha minden csőcsatlakozásnál egy lengőfedeled van a lukon, egy gumitömítéssel és egy rugóval.
Ahol dolgozni akarsz, ott felemeled a lengőlapot, ezzel kinyílik a csővég, oda bedugod a csövedet, ezen lenne a fémgyűrű, ami rövidre zárná a motorindító kisfeszültségű relét, és elindulna az elszívó.
De csak ott szívna, ahová éppen most bedugtad a csövedet, a többi helyen a rugó meg a vákum szépen leszorítja a fedlapot a csővégre.
Ez nem is rossz ötlet. Én arra gondoltam, hogy egy elektronika segítségével figyelem a gép áramát (egy kicsi pl 5-9V-os transzformátor fordítva bekötve. A szekunder tekercse lenne sorba kötve a géppel, a primer tekercsén indukálódott feszültséget pedig érzékelné a pices áramkör), ha van áram akkor az adott léptető motort (ebayről filléres tétel, még régebben rendeltem vagy 10db-ot, kicsi, mindössze 9g) vezérelve kinyitom a szelepet, mellette indítom az elszívó motorját, ha a gépet kikapcsoltam akkor meg visszazárom mondjuk egy fél perces késleltetéssel, meg kikapcsolom az elszívót. Ezzel a megoldással nem kellene kézzel nyitogatni az aktuális szelepet, hanem a gép automatikusan indítani az egész történetet, és a késleltetett kikapcsolás is megoldott lenne. Még nagyon képlékeny az egész, minden ötletet megvizsgálok. Egyelőre még a pincét kellene rendbe tenni ahova a műhely kerülne, kb 50nm. Lebetonozni az alját és rendbe tenni a falakt. Remélem idén sikerül eljutni idáig.
Egy bedugott cső rövidrezárja a párhuzamos körök egyikét, relével indul a motor. Ha minden kihúzva, kikapcsol, ha 1 bedugva, bekapcsol. Ugyanezt az elszívónál egy elzárólap is kapcsolgathatja, ha nyitva valahol egy, akkor szív, ha zárva mind, akkor motor leáll.
Köszönöm a videókat is. Van rendesen légszállítása annak a szélkeréknek. Láttam távirányítós konnektorral indítod. Milyen típus és hol beszerezhető? Sajnos ismeretségi körben rossz tapasztalat van az ilyen távirányítós konnektorral. Sorra halnak el. Nem érzékelik a távirányító jelét, vagy teljesen elhalnak. Jellemzően kis teljesítményű fogyasztókhoz használják, pár száz watt, nem 1-2kw-os gépekhez.
Ebből kifolyólag én szinkron indítást tervezek majd a sajátomhoz. Minden olyan gép, ami fixen be lesz csövezve annak figyelve lesz az áramfelvétele és ha a gép indul elindul majd az elszívó is és nyitja az aktuális géphez tartozó lezáró szelepet. Plusz lenne majd több helyen üres csatlakozás, aminek a szelepének kézi nyitása, vagy a szelep melletti konnektor terhelésének a figyelésével, ez a része még képlékeny. Sok vezeték de a kényelem miatt megéri majd. Ha már új műhelyt építek szeretném szinte tökéletesre alkotni. Remélem a jövő évben már lesz lehetőségem neki kezdeni.
Vagy egyik sem. Ha az anyát nem tudja meghasítani semmire se jó. Ha meg belevágod, és így megfogva megtekered, qrvaisten, hogy tövénél törik el a csavar. Ez jó is lehet, de elképzelhető, hogy csak magasabb szintre emeli a szopást.
Megvan a világ legszuperebb hatlapfejű dugókulcsa, és az a csavar, ami eltört az erőfogóval tekerve a lenyalt fejű anyát. Ez a szuper kulcs lenyalja az anyát, vagy eltöri a csavart?
Előbb-utóbb mindenki eljut ehhez a gondolathoz :) Kérdés, mennyi sérülés, elcseszett idő és anyag áldozat után. Szerencsés, ha sérülés nem gyorsítja a folyamatot ... Én valamikor egy kinyúlt kulcskészlettel kezdtem, és rendesen levertem a kezeimről amit csak lehetett. Szerencsére csak a bőrfelület sérült, de az mindig :(
Jó szerszámról beszéltem, nem Betáról. :P (Nekem a Kamasa-tools a kedvencem)
Amúgy pedig a jó szerszámon pl olyat értek, hogy hatlapfejű dugókulcs. Olyat, hogy a villáskulcs villája terhelésre is tartja a párhuzamot és nem nyílik. Olyat, hogy a kulcsnyílás a névleges méret és nem egy tizeddel tágasabb. A torx vagy inbusz fej pontos méret és nem tekeredik meg. Ezek a dolgok azok amik lenyalják a csavar fejét nem az hogy keményebb a szerszám mint a csavar.
Igen, tudom. Egy jó szerszám úgy van árazva hogy termelni fog, tehát majd behozza az árát. Befektetésnek minősül, így drága. Ez ugyanolyan mint itt a fórumon, hogy parkside gépet vegyünk vagy makitát. De szerintem soha sem titkoltam, hogy én itt is a makira szavazok.
Volt már olyan berohadt csavarom, ami egy hét csavarlazítózás, melegítés után is inkább eltört, minthogy lejöjjön az anya. De ahhoz hozzáfértem egy erőfogóval.
Leginkább odafigyelés, és jó szerszám ami nem nyalja el a csavar vagy az anya fejét. Végszükségben meg ahogy mondod, csavarlazító, WD40, megmelegítés, nyers erőszak.
A legtöbb helyen nem férsz vele oda a csavarhoz. Legalábbis én az autóban nem férek. Ahol hozzáfér ott nem lehet megfogni derékszögben a megtartásához, vagy a megtekeréséhez.
Ezenkívül szinte sz összes csavarom 8.8 vagy 10.9 (néha 12.9) és már a 8.8 is necces számára. 5.6-al biztosan elboldogul, de azt maximum a kerítésen használnak.
Két videó: amikor nem megy a motor, akkor van egy jellegzetes háttérzúgás a videón. Az nem ettől van, hanem a műhelyemben üzemel harmincegynéhány számítógép, szerverek, és a azok hűtésűnek a hangja. Amúgy meg az a fűtésem. :-) Egy 60nm-es pince, szerverek által leadott hővel "fűtve" így télen ma például 22 Celsius fokra temperálja a pincémet. Kellemest a hasznossal.
Köszönöm a galéria linket! A videót kíváncsian várom!
Ezt a fém keretes szűrőpanelt hol és mennyiért lehet beszerezni? Ugyan a saját verziómhoz lesznek már autósboltban leselejtezett új légszűrők, csak egy keretet kell majd gyártanom hozzá, hogy könnyen kivehető legyen, de mást is biztos érdekelne a beszerzési forrás.
Számos módja van a berohadt vagy tönkretett anyacsavar megindításának vagy levágásának, és ezek közül nem a hidegvágóval szétverés a legjobb, hiszen van rá célszerszám. Tovább »
Kíváncsian várom a leválasztódról a használat közbeni tapasztalatokat. Az új műhelybe nekem is kell valami hasonlót építeni. Örülnék ha megosztanád majd itt a fórumon, több képet is szívesen megnéznék.
Én az Orczi Alkatrész Áruházból rendeltem másik motort a kress porszívóba. Méretileg tökéletesen passzol. Egyedül az eredeti motorról kellett a műanyag borítást átcserélni rajta, hogy a felső részén is tökéletes legyen a rögzítés, de az gond nélkül átkerül, de ha nem cserélem sem lett volna különösebb gond. Postával valami 6-7e ft volt, ha jól emlékszem. A megrendelést követő napon már hozta is a futár.
Ja igen, csak elfeledtem, bocs :) Nekem asztalba való sínnek túl nagy, szétszabdalni meg kár lenne. Vezetőt meg már készítettem a fűrészhez meg a maróhoz is. Szóval köszönöm a méricskélést, de nem tartok rá igényt, de szerintem lesz itt olyan akit érdekel :)
Eredeti "szakmám": matek-fizika szakos tanár. Amit elektronikai műszerészre váltottam. Amit Te írsz áthatást, azt tudom. De itt olyanról nincs szó. Ezért nem értem. A felső (függőleges) cső be- ill. lenyúlását kérdeztem. Ott milyen áthatás van?
tegnap halt meg a 8 éve használt porszívóm, ami eddig az elszívás volt...
Egy próbát megérne az a porszívó, Nekem tavaly romlott-el a diagnózis sajnos lehangolóvolt mivel csak a szénkefetartó-csavarja elszabadult és okozott zárlatot. Gondoltam keresek egy motort, de ez egy régi AEG (Atlas Copco) méretben nem találtam megfelelőt. Próbából felhívtam ezt a céget:
Tájékoztattak, hogy elküldenek egy ügynököt elviszi a hibás motort és hívnak javítási ajánlattal hogy mi legyen mennyiért. Így lett ember jött elvitte, hívtak cseremotort nem de egy új utángyártott motort kértem, kaptam az egész ~10E Ft volt. Nincs szállítási költség a motor meg patent módon illik a porszívóba az egész egy hét alatt lezajlott.
Köszi ! Én szinte napi szinten használom porzsákkal, ezt dugom a gépekre, ezzel porszívózok, ezzel takarítom az asztalt meg a kályhát is :) Szóval mindenféle hulladék megy bele és a szűrője porzsákkal is elég hamar elkoszolódik. Viszont rendeltem a porzsákboltból hozzávalót, meglátjuk az mennyire fogja a finom port.
Azért merültek fel bennem e gondolatok, hogy vajon ez a szűrőeltömődés mennyire rontja a szívást. Például a körfűrészen két helyről szívhatok : fent a tárcsavédő burkolatnál, illetve a gép hátulján. Ha Y elosztóval oldom, hogy mindkét helyről szívjon akkor, nagyon gyenge a szívás. Ha csak felül, akkor viszont szinte alig kerül forgács az asztallapra. Ráadásul a PTS10 minden lehetséges nyíláson okádja kifele a finomabb forgácsot.
Tulajdonképpen meg is válaszoltam magamnak a kérdést :) Az tűnik jobb megoldásnak, ha csak felül szívok, alulra meg beteszek egy vödröt :-) Persze a vödör helyett van egy kifinomultabb ötletem, megpróbálom ma kivitelezni.
Korábban említettem, hogy saját porelszívót fabrikálok, képet is linkeltem a motor+szűrőegységről. Ez a része már elkészült, hatalmas vákuumot kelt. Itt egy kép,
amiben a motor nincs benne, éppen a szűrőt tolom be. Ez előtt lesz a motor, ami előre a doboz kisebb kivágásán fújja ki elől a levegőt.
A doboz teteje most nincs lefedve, egy 5mm-es plexi lapból van. Ha ráteszem, és bekapcsolom a motor, olyan erővel szívja le a lapot, hogy alig tudom felemelni a plexi tetőt. (Persze így lefulladna hosszabb üzem után gondolom, mert nincs mit szívnia előbb-utóbb.)
A doboz hátulja felől van a kép fényképezve, ott szívja be a levegőt. Még nem vágtam ki neki a kört. 100 vagy 125mm-est gondoltam.
Egy 200 literes fém hordóba ülepítek, ezzel a ciklonnal, amit valamelyik amazonos oldalon láttam.
A kérdésem ezzel kapcsolatos. Most építem a ciklont, 1mm-es rozsdamentes vaslemezből. Milyen legyen belül? Kell-e valami légterelő járat, vagy egyszerűen "üres" a belseje? Meddig lógjon bele a fenti cső? Lejtsen-e picit befelé a porbemenet? Kb. 70-80cm-re gondoltam a ciklon magasságát. Milyen legyen az arány?
Az a kulcs, hogy ennek az asztalnak nincs kávája a lap alatt. Ezért kellett a lapot direktbe a lábhoz rögzíteni, és ezért félő hogy ha a közepén nagy terhelést kap akkor a lap behasad. De nem lesz nagy terhelése, írta már.
A lábak mind a négy oldalt meg vannak csavarozva. Ami számomra ront az összképen, hogy nem tudtam szerezni olyan dugófúrót ami bele menne a kis kézi+állvány kombinációjú gépembe. Ezért a gyári takarókat használtam ami elüt az anyagtól. Legközelebb inkább facsapokkal oldom meg ezt is csavarok helyett.
a finom porhoz légsebesség kell. a ciklonban pláne. a szűkítés növeli a sebességet, csak általában az ellenállást is. forgácshoz nem ugyanaz az ideális mint csiszoláshoz.
Lehet azzal van ez kapcsolatban amit én is tapasztaltam és írtam is itt róla (?)
Porszívó (35-ös csővel) vs. saját elszívó (100-as csővel) - utóbbinál nagyon leromlik a hatékonyság ugyanarra a leválasztóra kötve. Lehet hogy a nagy légszállítású elszívók egyszerűen így hatnak a finom porra.
Jól néz ki, igen stabil kinézete lett. Egy hibát azért megemlítenék, ami nem eget verő, de esztétikai szempontból nem szerencsés. A lábakat rejtett csavarozásos módszerrel rögzítetted a táblásított laphoz, ami nem baj. Az viszont hiba, hogy ezt a láb külső oldalán alkalmaztad. Ezt a belső nem látható oldalra kellett volna elkészíteni.
Végre megtaláltam a 100mm-es csöves leválasztót. Érdekes, hogy míg az 50mm-es csövűnek a hatékonysága 99.9% addig ugyanannak a gyártónak a 100mm-es leválasztójának csak 97% a hatékonysága.
Én a Parkside porszívóhoz ilyen ciklont használok (olyan, mint amit repépítő linkelt nemrég).
A porszívóhoz vettem porzsákokat, de egy félév után még az eredeti porzsák van benne. Mostanában nem nagyon van időm barkácsolni, de ez alatt az idő alatt kb. kétszer ürítettem a félig megtelt tartályt a ciklon alatt. A tartály kb. 30 literes.
Tehát, hogy a kérdésedre is válaszoljak, én használok porzsákot a porszívóban.
A ciklonhoz két tartály is készült, így az egyik felesleges. Ha valakinek esetleg szüksége van rá és eljön érte Zuglóba, akkor viheti. Ez egy kb. 30 literes fém vödör zárható fedővel. A vödör belseje meg lett erősítve, hogy kibírja a porszívó vákuumát.
Gratula a megálmodott/tervezett majd elkészült asztalhoz.
Úgyszintén a pici szék-asztal elkészítéséért, sok örömet a kis boldog tulajdonosnak :)
Öregnek köszi a lebeszélést, nem volt nehéz... nálam az idő igazából nem dominál, így nincs értelme a többtárcsás marásnak.
Totálisan megfelel több fogásból is, ugyanaz lesz az eredmény... viszont nem is tartok még ott, hogy szükségem lenne marásra fűrészlappal.
Én úgy éreztem nem csináltam ma semmi jót... vagyis nem haladtam érdemben. Lehet csak a fejfásnak köszönhető..
A furógép motorja kuka, le van égve, ezt a kijövő füst is remekül alátámasztja.
Van otthon egy kiszuperált mosogép motor, majdnem egyforma méretüek, szerintem az lesz ráplántálva, pedig abból akartam megcsinálni a tárcsás csiszolót...
A körfűrész projekt is közeleg a végéhez, de nem vagyok tul boldog, az asztallap még mindig íves picit hosszanti irányban domboru.
Ez lehet javulni fog ha berakom a C profilokat és lerögzítem az asztalt középen is.
A robotron stelleren javítottam, de még mindig nem jó... a végén ha megnyomom jobbra-balra akkor 1-2mm-t el tud hajolni.
Szia, köszönöm élnék a felajánlásoddal. Ha tudsz nélkülözni abból a gyertyán pallóból egy kb. 50 centis darabot, azt megköszönném. Abból kijönnek az orsók. A nagyobb darabból a gyalupad satujának az "anyás" részét gondoltam, mert abban is rossz állapotban van a menet. De tárgytalan, mert nem tudom az egészet kicserélni, nem tudom lebontani egyiken sem. Majd kitalálok valami más megoldást.
Cserébe küldök neked egy szép rajzos 6-7 centis csontszáraz dió palló darabot.
ezek nem azért vannak hogy ne sérülj meg! sőt, nem is biztos hogy kötelezőek. egyszerűen a gyártó-forgalmazó így próbálja csökkenteni azon esetek számát, ahol a megsérült énektanár őt okolja amiért elvágta a fűrész a kezét. az énektanároktól utólag is elnézést kérek.
Hát igen fékes amit azzal veszel, ebben az esetben Q-betű jelzi hogy ez gyors leállású(pénz nem számít). Dolgoztam Feldel gépen amin programozható volt a leáll-mértéke(frekvenciaváltó segítségáével).
én úgy tudom, hogy más az előírás a barkács és a nembarkács témában. szakképzetlen felhasználónak nem árulnak hosszú tengelyt és fék nélküli fűrészt sem nagyon.
Na ez királyság! Ha 3 fázisú frekiváltós motort használsz fékezési lehetőséggel, akkor olyan gyorsan megállíthatod, hogy hasraesik a fűrészed. Ha meg nem, akkor mi van? A faipar veszélyes üzem, aki nem tud vigyázni az ne művelje! Ha a körfűrészen van egy vastag lap és szabad a kifutás, akkor kikapcsolás után még sokáig forog olyan sebességgel, hogy a fát már nem vágná el, de az ujjaidat még simán lemetszi. Akkor elő kellene írni azt is, hogy a körfűrészekre kizárólag fékes motorokat lehet felszerelni. Tipikus túlszabályozás, gyereknek néznek mindenkit.
A Pilana még most is forgalmaz állítható lengésű körfűrészagyat. A max. kitérés valami 20-30 mm. Az ára brutális, de ha árulják, nem hinném hogy szétrázná a fűrészt.
Az USA-ban meg valószínűleg szabvány a háromujjú asztalos. :-))))
Steven Ramsey utolsó videó felvétele érdekelne, sajnos a névre 64E találat volt :-(
Másképp dolgoznak, annak-fényében mivel egy szakmai kohézió, ami abban kiteljesül, hogy jobban gyorsabban előállítani az adott terméket. Itt összegyúrják a német-pontosságot a francia lazaságot, az olasz designe-t egy jobb/újabb technológiáért(ami nem új).
Nem , nem , nincs itt felreertes ! Te hajtod ,hogy van ilyen ,ami telleg igy van, en meg az adott szituaciora nezve azt alllitom ,hogy nem javallott. Ezert nincs itt semmi ellentet ,felreertes ,csak mas szempontok alapjan van beszelve a kerdes ,ennyi. Odaat valoban rabasszak az ugynevezett dado- settet, aztan had szoljon . Habar az ugynevezett hordozhato ketyerekre , en nem eroltetnem -ami gyakorlatilag megint csak egy terep gep , es valszinu , hogy nem szeriaba gyartja a nutokat . Legalabbis nem arra gyartottak , talaltak ki. ---Szerintem ---
Itt adott egy szetbarkacsolt noname 10 20 ezer forintos gep .. darab , a te nutszerszamod onmagaban kerul annyiba , vagy tobbe .
Az asztali cucc amit felhoztal meg 100 ezer sekel folott van .Es nem 5/8 -os hosszitott tengellyel. Legalabbis,ha itt vetted , biztosan nem . Azt vagy megbarkacsoltad , adapter vagy mitomen , 30-as atmerovel szereztd be felarert a nuttarcsakat(ha az usa-bol hozattad ,vagy felfurattad 30 -ra a tarcsakat. Amik max 8 colosak lehettek de inkabb 6 col-os atmerojuek,(ha mar amerikaskodunk). Ha meg a vibralos egyseg volt (mer az nem derult ki az irasodbol) Akkor nemtom mit csinaltatok .
De inkabb nem is talalgatok .
En egy dewalt radialfureszen hasznalok max 2 db nuttarcsat , max 10 mm szelesen , a motor 3 fazisú, 2400 w - rajta . Egy robosztus ontvenygep normal 300- as a gyari lap, ha ugy tetszik 12" lapok mennek hozza. Van beceneve is - "gyorsvonat" :-)
Es elhiheted hogy van raerzesem a teljesitmeny , az elotolas , a fogasmelyseg , a kiokadott fureszpormennyisegre meg egyebekre . Az elonye az , hogy tokeletesen latom ,amit csinalok. De ez a mese most itt nem erdekes .
dhekornak itt a kezenfekvo , legegyszerubb megoldas : Marogep es nutmaro szerintem.
Ezeket azert jo lebeszelni ,mert tobb info van , es nem beszelunk el egymas mellett . A fenet erdekli , hogy kinek van igaza , meg mittimen .Csak az, hogy minel tobb hasznalhato valami van ,ami utan lehet keresgelni .Ezt vedd kiegeszitesnek , vagy hozzatoldott szovegnek, vagy pkussz halandzsanak oszt ennyi. No mara mar eleg volt, meg sok is belolem ,nem latok mar....
Hát Én dolgoztam Kanadában 1999-2001-ig bár egy év angol-tanulás után keveset szívtam magamba az ottani technológiát, de ott minden körfűrész hosszú-tengelyes ami lehetővé-teszi a "dado" fűrész alkalmazását minimum 1" (25.54mm) vagy 5/4". Mennyire vibrál a lengőtárcsás fűrészhez képest, hát semennyire(biztonságos munkavégzésre vették a fáradságot és elmondták). Mennyire sokat használják, annyira hogy egy külön egy gép erre volt felszerelve(öntvényvázas ipari). Lehet-e 1700W alatti gépre szerelni: igen a Dewalt 1050W-os gépére is felrakható és használható, csak nem annyira termelékeny. Kanadában különféle élszögekkel kapható a "Dado set"(horony maró) tehát milyen anyagba akarunk hornyot vágni Én akkor láttam van élet a lengő-körfűrészlap után is. Persze a Németek másként gondolták ők állítható maró-tárcsával operálnak, de az is egy út.
Lehet hogy félre értetted. Nem azt mondtam hogy csinálja meg. Csak azt kifogásoltam hogy olyanról mondasz véleményt amit nem használtál csak gondolod hogy olyan. Az hogy ez nem terjedt itt el az más kérdés. Amerikás területen ez másképp van. Elmondom neked hogy ott a maki mlt100 is és még számos típus olyan hosszú tengelyű hogy felrakható rá ez a szerkezet. Attól még lehet ez a véleményed, csak én nem értek vele egyet. Egy ilyen szerkezetet rendeltünk amcsiból és egy Bosch pts 10-re lett felrakva. Szétesni sem akart felszállni sem akart nem is rázta a gépet.
Udv Kamelot ! Lehet itt okoskonni vegtelensegig. Lehet hogy az aeg csinalt ilyet . En valami furora szerelt korfureszadapterrol is tudok. Azert te se gondolod komolyan ,hogy ezekkel a vackokkal normalis ,preciz munka vegezheto . Mi a jofenenek akkor egy asztali korfuresz? Veszel egy furot oszt hajra ! Kezi korfureszre szerelt lengo nutfuresz? Nem razt szet , mert a kezedet razta , es nem a merev felfuggesztest ,a szerkezetet.(ami jelen esetben nem egy 250 kilos ontveny, ha jol remlik) .
Ha az bejott volna ,akkor most a piacon orba-szajba lehetne vasarolni a remek kezi nutfureszeket. Minden korfuresznek vagy 3 cm-vel hosszabb lehetne a tengelye meg mittomen . Volt egy szerencsetlen kiserletuk,aztan a mult homalyaba veszett. .Ha jol remlik o egyelore egy szetszerelt vacakbol csinal valamit , a steller is eleg gyenge ...Legyen rajta egy lengofuresz , ami 3-4 ezret leng ide-oda?Mer most ugye a logika az lenne ,hogyha az aeg egy kezifureszre rapakolta ,hat akkor egy asztalira de plane ramokoljuk .
Mindenesetre elmondtuk , ki mit gondol , ez a lenyeg . O megmajd utanajar , felhiv egy- ket gyartot , szetnez,es eldonti.
amikor kézi lombfűrésszel csináltam mindenfélét, pl bababútort is, akkor használtam, működik. és nem kell hozzá semmi, elfér a fiókban. az íróasztalomon csináltam midnent, csak utánna mindig porszívóztam.
Értem én hogy féltjük a másikat de elrettentésből nem kell valótlant állítani. A lengőfűrész nem rázza szét a gépet. Az AEG-nek volt olyan kézi körfűrész adaptere amin gyárilag lengőfűrész befogás volt. Nem rázta szét a gépet. Kísérletezni nem szabad ha nem tudja a miérteket és következményeket.
Szia, nekem van egy 5x16 cm-es műszárított gyertyán pallóm, kb 3m, meg egy 2x20 cm-es deszkám. A palló sajnos közel van a bélhez. Csak azért vettem, hogy majd valamikor csinálok belőle fatokos gyalut. Szívesen adok belőle egy keveset, de mi lesz az a "néhány 12x12x50 cm-es" alkatrész? 3 ilyen darab se jönne ki az egész anyagomból!
Olyasmibe spekulalgatsz , ami veszelyes jatek. Ezert leirok nehany sort , ha masnem ,hogy megnyugtassam magam . Az az 1700 w -os nyekere nem jo az ilyen muveletekre . Gyenge a motor .Leegeted a picsaba az egesz keszuleket ,vagy szetszedi az anyagot a kezeddel egyutt . En itt most a rendes , rendeltetesszeru hasznalatrol regelek , ami azt jelenti , hogy nem evente 2 szer csinalok 10 fogasallitassal valami puha vacakba nutokat , hanem hasznalom amikor kell , barmilyen faanyagba ,lehetoleg keves korlatokkal . A tengelykikepzes se veletlen . Azert rovid ,hogy a hasznalojanak meg veletlen se sikeruljon valami boszme maroszerszamot rabarkacsolni. Persze az okossag mindig ott van ,aminek rosz vege lehet . A pilana csinal nutfureszt kb 5mm szeleset. Ezek is kis atmerojukek , brutal nehezek .Meg ez is kerdeses ,hogy fel felfekszik e a tengelyedre teljesen. En ketlem,mer az logni fog.
Azok a nutolok nem sima fureszlapok . Osszerakaskor a fogak nem erintkeznek , es vagokeseket raknak kozejuk. ( persze jon majd az okossag ,hogy ugy megszoritani a normal lapokat,hogy a fogakat megkozolni ,meg mittomen)Ezeket varialjak . A masik a vibralomozgast vegzo lap ,amit be lehet allitani. Az meg vegkepp felejtos ,mer szetrazza azt a vackot mint a pinty !
Köszönöm szépen! Igazad van, a fával ( és fémmel) foglalkozó legnagyobb barátja a 3 derékszög....:) A következő előtt először a segédeszközöknek kell elkészülni. Most van időm Húsvétig...:)
Lombfűrészgépen is agyalok, mert sovány a költségvetés.
Érdi vagyok, de Én szeretnék találkozni Zolival. Illetve a műhelyével, meg a munkáival.... egy kis tapasztalat cserére. Amúgy is megyünk nem sokára Debrecenbe, gondoltam beugrok hozzá egy 10 percre.
Jut eszembe már akartam kérdezni. Itt nálatok volt már fórum találkozó, vagy valami hasonló?
Rendben van hétfőn megkérdezem! Ha adnál egy telefonszámot akkor azt megköszönném, mert ha ott vagyok a kapott információt azonnal át is tudnám adni és ha kellene valamelyikből, akkor eltudnám hozni, vagy megrendelném. Csak azért mert így gyorsabb lenne a dolog!
Egy sima vastagabb falú és fedelű műanyag hordó is megteszi.
Itt elég olcsón lehet kapni: http://www.atloxpack.hu/ (3500 Ft egy vastag műanyag hordó, 1500 Ft egy fémhordó. Mindkettőnek a teljes teteje levehető, bajonettzáras).
Kínából szállítással 20-25 dollár körül lehet venni ciklont 50mm-es kimenettel és bemenettel, szerintem nem is érdemes hozzákezdeni házilag és mivel a finom por percek alatt eltömíti a porszívó szűrőjét, én kötelező beruházásnak ítéltem meg.
Még a nagyobb elszívóknál is célszerű szerintem kétszintű megoldásban gondolkozni, csak oda nagyobb ciklon kell és ha gyalu is van otthon, akkor mindenképpen nagyobb hordót javaslok. :)
Ahogy Repítő és 409 is leírta ... addig lesz böszme nagy, amíg el nem kezdesz gyalulni.
Amikor a fahordómat csináltam, ami 100 literes lett, egy ideig én is azt hittem hogy hiba volt ekkorát csinálni. Nos nem :)
Azonkívül ha már leválasztó, korábban én és mások is leírtuk, hogy érdemesebb ciklonos leválasztóban gondolkodni. Illetve: ha Thien-Baffle típusút választasz (építesz), nos nekem az a tapasztalatom, hogy porszívóval meghajtva szinte mindent leválaszt és semmi nem jut át a porszívó felé. Viszont a saját építésű elszívómmal, nos a finom por akkor is átjut ha nincs tele a forgácstároló. Így át kell gondolnom nekem is a dolgot. Esetleg megkombinálva a Thien Baffle-t egy ciklonossal. /Nincs szívem kihajítani a Thien-Baffle leválasztómat, annyit szívtam vele .../
Köszi szépen,az a baj hogy most ahogy igy számolgatom kellene egy 300 egy 600 és egy 1000 milis,esetlg ha megkérdeznéd nekem hogy nem-e van nekik azt megköszönöm.
Gondolom ez gép, illetve tengelykiképzés kérdése. Az enyémet olyan hosszúra csináltam, hogy 4db elférjen a tengelyen és megszorítható legyen az anyával. Olyan gépen, ahol nincs a tengelynek akkora kinyúlása, hogy arra lehessen felhúzni a tárcsákat, nem kísérleteznék én sem. A másik kérdés a motorteljesítmény, bár ezek bizonyára nem mély fogásokra lennének használva.
Puhafa, de a lucfenyőnél szerintem "sűrűbb". Feldolgozáskor kellemes illata van, de ez max 1-2 napig érezhető. Hajlamos vetemedésre közvetlenül a feldarabolás után, de megeshet, hogy csak én vágtam fel rosszul.
"Már csak az a kérdés, hogy körfűrész stb. mellé mennyire használható, mennyire tartja meg a porszívó nyomását?"
Mármint a szívását.:) Elég erős, nem roppan össze, de a leválasztása gyatra. Nekem a porszívós változata van, de magában nem használható, pillanatok alatt telítődik a szűrője, a port egyáltalán nem választja le.
Szerintem ez a legkisebb amivel érdemes kezdeni.... legalábbis, ha nem akarsz naponta, akár többször is, leválasztót ürítgetni. Nekem a nagyobbik 130literes, mert az volt itthon, gondoltam, jó lesz míg kerítek egy kisebb edényt. Hamar rájöttem, hogy jó ahogy van. A kisebbik 60literes fémhordó, de ehhez csak a maróasztal és a csiszolók csatlakoznak. Leválasztónak a ciklon jött be, a baffle fajta nem az igazi.
Nézegettem a különböző kínai leválasztókat, van olcsóbb és drágább is, elég nagy a választék. Ez viszont megfogott, mert ebben van belső terelő lap is.
az egyik munkatársam járt egy ilyen fémnyomó műhelybe másodállásba. Csak pár hónapig bírta, utána a jobb válla meg a csuklója kezdett eldeformálódni a sok erőlködéstől. Akik 10-15 éve csinálják már ezt a fémnyomást mindnek féloldalas az izomzatuk, a jobb oldalt nagyon megerősödnek, megizmosodnak míg a bal karjuk satnya marad.
Én is így nevelkedtem annó, hogy azt tudtam hogy a benzin nem romlik meg. Sajnos ez a mostani rengeteg adalékkal telenyomott benzinekre nem igaz. Pár hóna állás után az adalékok elkezdenek leüllepedni és szétválnak rétegekre. Utána már sem a láncfűrészt sem a rotációs kapát nem tudom beindítani ezzel a benzinnel még akkor sem ha jól felkeverem. Friss benzinnel meg pöc-röff indulnak.
Bőszme nagy? Inkább kicsi. Én a 213 litereseket nézegetem, mert a 60 literes műanyag zsákos gyári elszívómat fél óra alatt meg tudom tölteni forgáccsal ha elkezdek gyalulni.
az alacsony hordókkal az a baj, hogy ennél a leválasztó típusnál nincs elkülönülve a forgács tároló alsó rész a forgács leválasztó felső résztől, így ha bekapcsolod az elszívást, akkor az alul felgyülemlett port felkapja és forgatja, majd a por egy részét szépen át is engedi. Max negyed részig tudsz egy hordót elválasztás nélkül megtölteni forgáccsal, különben nagyon leromlik a hatásfoka az átjutó por miatt.
ez az, csak az ilyen kicsi modell kategóriájú cuccokhoz kifordítva használjuk. egy 30x20cm deszka élére felteszek egy 3x1x30 centis lécet. az egész ül az asztalon, és tologatom az alkatrészemet rajta.
A szíj egyébként azért kell, hogy legyen mihez ellentartani, kb olyan, mintha háttal egy falnak támaszkodva tolnál el magad előtt valami nehéz tárgyat.
Én csak pici kis bigyókat formáztam, de klasz meló... csak ugyanaz érvényes itt is, mint bármi sorozatgyártással kapcsolatos melónál.
Több száz kütyü, izé-bizé legyártása kicsit uncsi... de a pénzt az hozta.
1-1 egyedi lámpa, gyertyatartó legyártásához modellt készíteni nem volt kifizetődő.
Az iparművész úr fel/megkeresése folyamatban :) Szeretnék vele beszélgetni, hátha beenged...
Ha jól emlékszem, nagyapád egy formatervezőnek adta el a műhelyt, mert apádnak totál tönkrement a gerince, és nem tudott tovább dolgozni. Eredetileg azt szerette volna, hogy apád vigye tovább, de ez lehetetlenné vált.
Embert próbáló munka ez!
A fotódon is felhívnám a figyelmét mindenkinek, hogy nagyapád hozzá van szíjazva a padhoz a derekánál.
Amikor valami nagyobb darabot nyomtak, úgy rázta őket az anyag, hogy padostul rengett minden és mindenki! Még nézni is brutál volt!
Nekem is végszóra jött. Ma üveg kompozít lapot vágtam a rezgővágóval, az egyik fűrészfogas kést teljesen leamortizáltam. Kb 10 m hosszan vágtam vele 0.5 mm vastag gyantába ágyazott üvegszövetet. Meglepően jól vitte még a végén is amikor már nem is volt fog a lapon. Amikor a gépet vettem nem volt tartalék készlet, remélem holnapig még marad.
Ha tényleg új (megvan még a gari nagy része) akkor nem rossz ár. Kicsit elszaladt most az új ára mindenhol, én még 75-ért vettem a megatoolnál, most éppen 89-től indul.
Ezért a képért hálás vagyok, köszi! :) Ugyanis ugyanilyen motorom van, apám köszörült vele, és én is tányércsiszolót szeretnék belőle gyártani. A fém alkatrészek már megvannak hozzá.
Viszont elég ramaty vot a kinézete, és letakarítottam. Ezzel viszont sikerült eltüntetnem azt a keveset is, ami az adattáblájából megmaradt. Csak gyanítottam még a fordulatszámát is, a többiről nem is beszélve. Most legalább képben vagyok.
Csak egy tanács: nekem sikerült az egyik csavarcsonkot leszakítanom, mert túlságosan meg akartam húzni a csatlakozást valamelyik drótnál. Szóval csak óvatosan, mert nem könnyű utána rávarázsolni a zsinórt a bekötéshez. Csapágyat természetesen én is cseréltem már rajta.
Nem mondom, szép motor! A teljesítmény és a fordulat majdnem pont jó. A enyém is 750-es, 1440-et fordul. Igaz hogy frekiváltóról megy, kicsit lehet változtatni, de durván nem tértem el az eredeti fordulattól. 300 mm-es tárcsával megy, nem égeti még a fenyőt se.
Van egy egyszerű célszerszám erre!! Nagyon egyszerű. kell egy deszka meg egy léc, akár bútorlap darab vagy hasonló. A pontos derékszögű él fontos. L alakba összecsavarozod őket, a hosszú szára a deszka, a léc csak 1-2 centit kell túllógjon ahogy a deszka élére csavarozod. Amikor összerakod, akkor teszel közéjük egy csík csiszolópapírt. Így az alkatrészedet a deszkán tologatod, és az élét tökéletesen egyenesre és derékszögűre dolgozod. Ilyen kicsi alkatrészeknél gyorsan lehet vele haladni, és nagyon pontos munkát tesz lehetővé.
baloldalt a kis hengerben (ami a hajtókar tengelyének másik végén van) szokott lenni a tekercsrugó. mielőtt szétszeded, nézz meg egy videót róla, kellemetlen meglepetések elkerülése végett.
Én úgy vettem észre, hogy a porszívó indítása a problémás. Így aztán a Kohn bácsi féle repülőgépszárny probléma megoldását alkalmaztam :) (Aki még nem ismerné: perforálni kell a szárny tövénél, mert a vécépapír sem a perforálásnál szakad el ...) Tehát: vékony fúróval fúrtam néhány lyukat a tartály tetejébe, így nincs hirtelen nyomásváltozás. A porszívó teljesítmény szabályzóját jellemzően kb. 1/3 állásban használom, így a kézi gyalulással keletkezett forgácsot is fel tudom szedni, eltömődés veszélye nélkül, normál porszívó csővel. Korábban feltettem a fényképét az ablakmosó 5 literes tartályából készült terelőnek, amire azért volt szükség, mert a nagyon vékony, kézi gyalulással keletkezett forgács nem ülepedett elég gyorsan, hanem átszívódott a porszívó porzsákjába. Mostmár ez a probléma sincs. Megjegyzem, hogy 100 literes papír tartályt használok.
Tiszaföldváron a mindenes boltban lehet kapni ezt a 60 cm-es fémvonalzót. A vonalzó 3 cm széles és az acéllemez kb. 1,5 milliméter vastag. A számok nagyon szépen kidolgozottak, jól láthatóak. A vonalzó centiméteres jelölésű (nincs colos beosztás) alul és felül is be van jelölve. Sőt felül ez első 10 centiméternél 0,5 milliméteres beosztás is van. Alul csak milliméter beosztás van. Jelenleg mindegyiknek van már gazdája, de ha kérsz Te is akkor hétfőn hozhatok neked is mert megyek az esztergályoshoz a fogaskerékért!
Rendben van, akkor most már a tiéd a vonalzó! Írd meg a címedet és hétfőn már postára is tudom adni! Én már használom az enyémet, elégedett vagyok vele, biztos te is az leszel! Nagyon jó minőségű vonalzó.
Ma meg akart szívatni a szomszédom . Vett egy öl fát s megkért hogy vágjam össze neki kazán méretre. Mondom is hogy jó csak van e friss benzinje. Hogyne lenne három hete vették. Meg vegyítettem s beletöltöttem a láncfűrészbe hát nem akar húzni rendesen , gázadásra fulladt . Kérdem tényleg friss a benzin? kiderült hogy még a nyáron vették szóval hazudott. Csak nem értem hogy mi értelme volt úgyis kiderül, szóval szomorú vagyok ,megint csalódtam egy emberben. ...
Ne nekem köszönd! Hanem az oroszoknak, hogy letölthetővé tették :)
Korábban linkeltem a kress porszívómban lévő áramkör rajzát, ahhoz nyákterv nincsen még letölthető, mert sajátot még nem készítettem. A gyári panelt meg nem rajzoltam vissza, csak a kapcsolási rajzot, hogy megértsem hogy működik, mi a hiba vele. A minap kipróbáltam a körfűrészemből kiszerelt motorral, szépen felpörgeti (porszívó eredetileg 1200W volt, az új motor 1100W, a körfűrész motorja 1600W, igaz a panelon triak csere már volt,és elég izmos 20A-es lett felhasználva). Úgy-hogy ahhoz meg fogom majd építeni, ha eljutok odáig, hogy már a saját vázban stabilan működik. Akkor majd közkincsé teszem azt is. Sajnos a vezérlő ic 1000Ft felett van, összességében nyákkal együtt 4-5e ft-ból talán kijön majd. A kapcsolás tartalmazza a szinkron indítás áramköreit is. Anélkül valószínű olcsóbbra is kijön majd, bár nem számottevő alkatrészek. Remélem a tavasszal sikerül majd megépíteni.
Laci: köszi... elhiheted, hogy fülig ér a szám miatta :)
Régen fémnyomó műhelyünk volt, a Nagypapám által alapított cég... persze már 20 éve nem működik, családi okok miatt bezárt a bolt.
Rengeteget használtam a különféle gépeket gyermekkoromban. Volt egy batár fúró is, nagyjából akkora lehetett, mint amit vettem most, de gyermekként más dimenziók voltak a gépek :)
Kb. 5db 3 kisebb 2 nagyobb fémnyomó pad, karos körolló, asztalos lemezolló(méteres), 380-as bitang csiszológép, galvanizáló, lágyító, golyósprés, köszörűgép, rengeteg szerszám, stb-stb...
Egy U alaku bérház udavara alatti komplett pincerész volt a műhely. Szerettem nagyon...
Ennek oszlopfúró volt a megnevezése :) unottan végigpörgettem a hírdetéseket, így leltem rá...
A motor a legkevesebb, bármekkorát rá lehet tenni, cserélni. Érzésem szerint a gyári motor van benne, de még nem inditottam be. Legkésőbb holnap megforgatom.
Érzésem szerint, vagyis videót nézve ez nem rugós... szerintem nem emeli vissza magát. A videót nézve, amit lentebb belinkeltem, úgy vélem kézzel emeli fel, megállítja forgás közben x magasságban, akkor húzta meg balodalt a skálázott karikát és rögzül a tengely.
Van ez a video is:
Itt sem látok rugós cuccot... ellenben jól látni a baloldali tekerentyűt...
Ezen látható a fixálás. No meg nem szarozik, fúr mint atom..
Tavaly ősszel beállítottam, hogy óránként kűggye a jófogás a mailt, ha érkezik új oszlopos, állványos fúró. Direkt összeghatárt sem írtam. 3 hónapig bírtam, semmi. Előtte 1 héttel egy kiskőrösit vittek el 12 ezerér. :-))) Evett az ideg. Ezen a moci jó? 230 vagy 400? Ja, ez a hátrányom sajna, hogy nincs 3 fázis, így beszűkülnek a lehetőségeim. :-((
Mi a kérdés? Bár igyekeztem a lényegre koncentrálni, de nyugodtan lehet faggatni. Bár igazából nem sokat használtam, nem sokkal ezután megépítettem a leválasztómat:
Sajnos nem jó a méret! Ennek a legnagyobb átmérője 45 mm, a belső furat az ennek is 17 milliméter, viszont csak 31 ferde fog van rajta, ebből 7 tört ki.
Kis érdeklődés után megszereztem egy Tiszaföldvári hobbi esztergályos címét, akihez el is mentem és azt mondta megtudja csinálni. Hétfőn 9 órára kell érte menni! Ha valakinek ilyen fogaskerék problémája van, szóljon mert ez az ember mindent megtud csinálni.
Most kicsit megnyugodtam, úgy néz ki nem kell egy vagyont gépre költenem.
Gratulálok a motorhoz. Sok sikert a csiszoló építéséhez.
A hosszú tengelyből lehet levágni, de nem biztos hogy érdemes. Ha készítesz pár képe a szerzeményről szívesen megnézném milyen.
Az általam használt motor sem 2kg elhiheted, annak ugyan alu a külső burkolata és csak 7cm-es a tengely hossza. Összességében legalább 20kg lett a fa burkolatokkal a csiszolóm. De így cserébe elég stabil :) Nem kell lerögzíteni használat közben.
Hello miszter, megszereztem a tuti motort a korongcsiszolóhoz! 750W, 1fázis, relés, 1440es fordulat. Kicsit baromi nagy, dehát max stabil lesz. Azért nem gondoltam hogy 18 kiló lesz. Nem aluvázas...
És hatalmas tengelye van, kilóg vagy 10-12 centit.
Gratula a szerzeményhez. Ha tudsz cserélj benne csapágyakat. Kitudja mióta mennek, nem nagy tétel és azzal örökélet + két nap lesz a felhasználhatósági ideje :)
Kicsit irigykedek, elfogadnám én is. Egy alapos takarítás, újrakenés és esetleg friss festés után újnak fog kinézni.
Ezekben a békebeli gépekben még van anyag rendesen. Ennek nem fog terhelésre lekonyulni az asztala abban biztos lehetsz.
"Azt is ilyen módszerrel gondoltam megmerevíteni belülről. A gyűrű akár kívülre is tehető, de akkor jóval sűrűbben célszerű a csavaros rögzítése, és minél több szilikonnal kell tömíteni a lyukaknál."
Vagy hibrid megoldás. Kívülre az erős rétegelt lemez gyűrű, belülre pedig csak egy fémpánt amit a rétegelthez csavarozol, közöttük a hordó falával.
A 30l-es műanyag hordó is használható ha a belső palástra több helyet fa merevítő gyűrűt készítesz. Lehet nyugodtan több darabból is. A Lényeg hogy folytonos legyen. A támasztó gyűrűt kívülről akár oda is csavarozhatod a hordóhoz, csak kell a csavar alá egy kis szilikon, hogy ne tudjon falsot szívni. Nekem a kress porszívó szűrője van így megmerevítve, mert annyira összeszívja a gép mikor telerakódik a külső redők porral, hogy behorpad. Mióta kapott három rétegelt lemez gyűrűt, azóta tartja magát, és teszi a dolgát. Korábban meg már a cseréjén gondolkoztam, és ment volna a kukába. Ha gondolod tudok a szűrő merevítéséről képet készíteni a hétvégén.
Egy ideje már nekem is tervben van a leválasztó építése. Egy kb 50l-es műanyag kanna lenne a donor. Azt is ilyen módszerrel gondoltam megmerevíteni belülről. A gyűrű akár kívülre is tehető, de akkor jóval sűrűbben célszerű a csavaros rögzítése, és minél több szilikonnal kell tömíteni a lyukaknál. Esetleg végig a fa gyűrű és a hordó között, hogy ne csak tömítő de ragasztó funkciója is legyen. Jobb megoldás ha belülről van befeszítve a helyére. A porszívó szűrőjébe 10mm-es rétegelt lemez hulladékokból vágtam a gyűrűket. A belső éleket lesarkaltam felső-maróval. A fém hordó sem rossz megoldás, vagy csatos tetejű papír hordó, annak is elég merev a fala, majd 10mm-es karton. Igaz a súlya is megvan.
Jaja, fejben már sikerült elszakadni a hordó kiviteltől. Egy olyat terv kerekedett egyszer a fejemben, ami oszlopszerű, kb. akkora az oldalszélessége, mint a kis ciklon talpa, és hogy férjen bele anyag kb. 1 méter magas. Egy 110-es lefolyócső darab lehet, hogy pont meg is teszi... (csak egy kicsit ruppótlan)
Én megcsináltam műanyag 30l es hordóból. Működik, viszont úgy összeroppan, hogy öröm nézni. Gondolkodok rajta, hogy fémhordóból kellene megcsinálni újra, vagy veszek egy gyári elszívót. Még nem tudom.
Nekem ebből a szempontból "szerencsém" van, mert szinte sosem jutok maradék anyagokhoz. Mivel mindent a fatelepről kell úgyis megvennem, így legfeljebb magamat szidhatom, ha a rakásból a hulladékot válogatom ki.
nehany szempontot leirok , ha akarod figyelembe veszed .
Nagyon helyes ,hogy nem a kandallot akarod veluk begyujtani. El lehet adni az anyagot . Az hogy 10 eve szarad egy dolog . Ma mar nem tokolesznek a szaritassal evtizedekig ,hanem muszaritjak , melynek soran a faanyag belseje is egyenletesen szarad , es gyorsan. A termeszetes szaritasnal meg nem igy van. Ezert szaritottkent , vagyis legfeljebb muszaritottkent (mer annak mar a belseje is csontszaraz elvileg) adhatod el. A legszaraz az amikor legszaraz. Vagyis a fatelepen osszehanyt darabok a kerites mellett legszarazok. Ha a leg paratartalma magas , akkor a fae is az . Es ez 10 év utan is igy marad.
Hol tartod ?
50 cm hosszu darabok , egyeb fecnik nem ernek annyit , mint a 2-3 m-es darabok.
Hát igen. Ahhoz képest, amennyit dolgot megcsináltam eddig, a szerszámokra irreálisan sokat költöttem. De nem meglepetés, sőt, mert én meggyőztem magam, hogy a gép és a szerszám az befektetés, feltéve, ha jókat veszek olcsón. És ha netán elüt a villamos, az asszony majd eladja egy rendes asztalosnak, aki tudja is használni. Azóta az asszony úgy hív, hogy elméleti asztalos.
nem az abszolút érték az érdekes, hanem az arány. mi értelme tizenezres fűrészlappal százezres körfűrészzel azon görcsölni hogy hogyan lehetne az olcsón szerzett hulladékfából falburkolatot csinálni?
hűűű de magamra ismerek. találok itthon, vagy szerzek valahonnan valami olcsó anyagot, és utánna rengeteg időt cseszek el arra hogy kitaláljam hogyan lehet belőle megcsinálni amit akarok. sőt, spéci szerszámokról álmodom, amikkel az olcsó gagyi anyagomból meg lehetne csinálni. és az jött ki belőle, hogy van egy csomó spéci szerszámom, elköltöttem egy csomó pénzt, és egy szenvedés a meló.
módszeresen kényszerítem magam, hogy a projekthez vegyek jó anyagot. amivel öröm dolgozni, és a sok meló eredménye egy olyan valami aminek a minőségét nem korlátozza hogy szarból indultam. ha összeszámoljátok hogy mennyi pénzt költöttetek eddig szerszámra és mennyi anyagra, érhetnek meglepetések.
Felszámolás miatt el szeretném adni és nem feltüzelni apám sok éven keresztül szárított dió, tölgy, bükk elsősorban esztergálás céljából félrerakott darabolt fáit.
A házi készítésű esztergagépet is, de azt talán meghirdetve el lehetne adni,
A fákra létezhet, hogy lenne vevő? 10+ éve száradnak már.
Fel kell csiszolnom egy elég rendesen tagolt felületű paraszt-szekrényt, és ehhez a munkához jól jönne egy deltacsiszoló. Tavaly nem vettem ilyet a lidliben: "Eddigismegvoltamnélküle...". Most aztán nagyon reménykedtem, hogy előbb-utóbb újra akciózzák, és most a lehető legjobbkor jött. Így is marad jócskán kézi vakarászásra való ficak meg profil meg faragvány a sifonyon, de a deltával olyan helyekre is odaférek, ahová excenterrel és vibrációssal nem. Legalábbis remélem.
Én mindig is éreztem, hogy jó csillagjegy alatt születtem. :- ) Köszönöm előre is a segítséged! Mindjárt kimegyek a műhelybe és megtakarítom aztán leméret.
Szerintem Ő másra gondol. A körfűrészre tenne olyan tárcsát, ami körbe láncfűrész. (tulképpen dado-t akar belőle csinálni) Nem hiszem, hogy van ezekből akkora tárcsa ami átmérőben jó lenne, eddig csak 115mm-est láttam, flex-re.
kuperta:
Szerintem jobb lenne több egyforma fűrésztárcsát tenni egymás mellé. Valószínűleg szebben is vágna.
Nekem is ilyen "játék" szalagfűrészem van, először a nagy fűrészeken látott dolgokat akartam utánozni vele. Nagy csalódás volt, nem tudtam vele egyenes vékony szeletekre váni a keményfa ág darabjaimat... Lassan tisztába jövök a képességeivel, azóta szeretem, jól használható gépnek tartom a neki való feladatokban.
Lemértem a kereket, a külső átmérő 47,25mm a furat 17mm a szélessége a fogazott résznél 11.5 mm
a fogak száma 42 fog. Ha ezek egyeznek a tiéddel akkor elküldöm mert valószínűleg egyformák. Ha ott lesz akkor megtudod nézni hogy mi a helyzet, de ha ezek a méretek nem egyeznek akkor kár a gőzért.
Ha érdekel vagy jó a méret írj egy emailt a címeddel.
Ha mar igy alakult , akkor ki kell hozni belole amit tud. Mekkora az a motor?Alkalomadtan feltolhatnal nehany kepet .( nem a festes erdekel!)Be is kell allitani rendesen azt a vackot.
Köszönöm, mindkettőtöknek...:), Természetesen lehet használni az ötleteket......:) Nekem két fiú után a harmadik lány, előszörre is lányt akartam, de jó így, mert így nagy a család...:)
A kisasztal már karácsonyra meglett, mindjárt hárommal kezdtem, hogy egy legalább jó legyen...:)
Ezek elég sebtében készültek, vannak is hibái, de gyűlnek a tapasztalatok, főleg a festéssel.....azzal volt gond bőven. Később írok róla még, ha van érdeklődés, de most megyek festeni... Jó éjt!
Inkább felrakom. Nincs kész még a festés, CSAK ELŐRAJZOLVA van festékkel, most éjjel megy rá a fedőfestés. Az élcsiszolás sajnos kézből ment, a jobb oldali ötöd nem illeszkedik tökéletesen, hézagolni kell. Szemmel csak a fény felé tartva látszik, de hát nem fog itt a ragasztó. Az oldallábak sem fekszenek végig tökéletesen, mivel nem dekoráció, hanem játék lesz, erősítenem kell. vsz. még 4*4 es léc megy alulra, ha megtalálom..:(. Nem lenne gond, ha elég időm lenne rá, de szombaton átadásra késznek kell lennie a lányomnak.....
Én, mikor nézegettem a fejezőfűrészeket, akkor 50körül indultam és felmentem 105ig az AEG áráig.... aztán rájöttem, hogy sok lesz és kerestem tovább... így vettem meg (Repítő véleményére adva) az einhell-t 38-ért alighasználtan.
Egyébként ez nem 1800 hanem 2350w-os... pacman elírta.
Amit írtam már erről, hogy brutális ahogy indul, ehhez nekem kelleni fog lágyindítás vagy fordulatszámszabályzó, mert rúg... nem kicsit, nagyot...
Szóval garival, újonnan az 56e-s ár szerintem korrekt érte a másik gép már 2x annyiba kerül...
Barnamedvébb:
De há' ebben a penge gyári? Ha igen.... kétlem, hogy jobb az olfánál... az valami brutál éles...
Kétségtelen, hogy maga a szerszám fogása, kialakítása kényelmes, praktikus jól kézbeillő.
Lehet, hogy lecsapnék a Lidl oszlopos fúróra, emiatt viszont megválnék a szintén Lidls szalagcsiszolótól, némi kedvezménnyel. A fúrónak nagyobb hasznát veszem. A csiszolót pár napja vettem, kb. 5 percet használtam. Szóval ha valaki lemaradt, itt a lehetőség szépíteni ☺
Ha ismersz valami imádságot, kezdd el mormolni, megtaláltam a régi gérvágóm fogaskerekét. Mint már írtam az én gépem szinte ugyanaz mint a Tiéd csak a papír más rajta. Ha kb beméretezed az alkatrészt, és egy skiccet küldesz róla, akkor megnézem, hogy egyezik e az enyémmel. Nekem a forgórészen tört el a fogaskerék, a nagyobb kerék sértetlen. Ha egyezik a tiéddel szívesen elküldöm Neked.
"Ezhelyett egy tengelye legyen a csapágyháznak amire a rugó felcsúszik és igy egy anyával elő lehet fesziteni a rugót."
A Cselényinél így működik, ahogy a képekből is kivehető.
Jól értem, hogy csapágyazni akarod a a tengelyeket? Én nem tenném, csak csúszócsapágyazással.
Van még sok képem, ha gondolod elküldöm, ne itt terheljük a népeket :-)
Ha van rajzod az elképzelésedről elküldhetnéd, hátha tudok valami értelmeset hozzá tenni. Láttam már néhány gyalut gyárit, kisiparit, némelyiken egész jó megoldások voltak.
Egyébként úgy emlékszem, hogy itt a fórumon, vagy ha nem itt akkor a prohardver asztalos fórumon valaki pont ilyen AEG gérvágófűrészt vásárolt. Tőle érdeklődhetsz, hogy milyen tapasztalatai vannak a géppel kapcsolatban.
Én anno amikor egyszer 3 napra Pestre mentem, eszembe jutott hogy jó lenne akkor beugrani ide, mert többen is ajánlották innen. Még a kocsiból menetközben felhívtam az öreget, elmondtam mi kellene és mondom 3 (de igazából 2) napon belül kellene. Megoldható? Meg, 20% felárért. Így került egy 2240mm hosszú 6 (vagy 4?) TPI-s, 10mm-es lap 3600 Ft-ba. De gondolom van keskenyebb lapja is. Fel kell hívni.
A cel az lenne,hogy megmaradjon a fa termeszetessege.Akkor kovesd a fo iranyelvet.Minel kevesebb pancsolas . Amit te gondolsz,az nekem mar tul komplikaltnak tunik. A vegere valami termeszetellenes vacak diszeleg a konyhaba . Nezz be egy aruhazba , ott is a szines lakkok , lazurok kozott. Hat azok a minta lapok egyszeruen fortelmesek , termeszetellenes szinekkel. Legyilkoljak a fat.Siman giccs. Hasznalj dan olajat ,enyhen valami olajos paccal . Ra meg kemenyviaszt.Feltuzesitetted, marad az erezet , picit szinezted . A kevereket teszteld elotte. Van sok variacio meg persze .Csak nehezen irok, mer ez a k... billentyu szaz ev mulva reagal...........mingyar kib....m!!:-(
Az Einhell és az EAG fűrészek a legszimpatikusabb. De szerintem az Einhell lesz a befutó, mert én csak palló darabolására használnám. Erre a munkára luxus lenne egy ilyen komoly EAG fűrészgépet vásárolni.
A múltkorában én is a Workzone asztali körfűrészgéphez kerestem fűrésztárcsát. Sajnos nagyon kicsi választék van 250 lapból, ami ráadásul vékony is, és az ára is elfogadható. Az igazat megvallva én nem is találtam. Ezért esett a választásom az új Makita M-Force fűrésztárcsára ami augyan 235-ös lap, de 2,3 milliméter a vídia vastagsága. És 24 fogú, hosszvágásra való tárcsa. A vágási felület kifogástalan. Persze ha ezt a lapot választod, akkor a maximális vágási magasság csökken 7 millimétert. Számomra még ez a vágási magasság is bővel elegendő. És az ára sem észveszejtő!
Egyébként erre a lapra ezen a fórumon hívták fel a figyelmemet, nagyon dicsérték, elégedettek vele. Ezt én is megtudom erősíteni.
Húú köszi a sok segitséget,igy ahogy irod,a rugó erő függ ezektől a dolgoktól amit leirtál.
Minden képp úgy akarom megoldani hogy a hengereket lefelé húzza a rugó és egy tengelyre legyen felfűzve a rugó amin menet van,tehát lehessen állitani a rugók összeszoritottságát.
Ha valóban kevés lenne mint ahogy irjátok, (szerintem is) akkor esetleg be lehetne tenni még egy rugót (ráhúzni a másikra) vagy cserélni vaskosabbra.
Amásik dolog hogy azt mondod "Aggódom a te csapágyazásaid miatt..."
Na most az eredeti tervtől én is eltérek mert ez igy nem lesz jó (fixen lecsavarozva a hengerek csapágyfészkei amibe tud csúszni a csapágy).
Ezhelyett egy tengelye legyen a csapágyháznak amire a rugó felcsúszik és igy egy anyával elő lehet fesziteni a rugót.
Arra gondoltál hogy ahogy az eredeti terv lett volna úgy mondjuk befeszül a csapágy?
A multkor mar azt hittem,hogy nem jartattam foloslegesen a pofam. Hat de ! Most ott vagy,hogy maszkalsz lapok utan,mer nincs . Ha meg lesz,akkor 3 szor annyiba kerul, megmajd az antarktiszrol hozatod,meg mitomen.. A lap kft -nel is 10mm/0.40 tol indulnak. Azzal te iveket nem fogsz vagni!Hivd fel a szigetszert es keresd Tamast.Hatha tud valamit csinalni. Habar minek is mondom..
Közvetlen napfény nem fogja érni,az egész konyhának egyetlen pici beárnyékolt ablaka van.
Cseresznyére én is gondoltam,tudom valahogy a cseresznyének a színét érvényesíteni az eredeti helyett de a tónusán világosítani,vékony lazúr, lakk esetleg faolaj nem dobná fel?
1.Egy szobát festettem a nyáron halvány okker(mustár)árnyalatra fehér alapon "pacsmagolva" tehát csak óvatosan és néhol illetve különböző finomsággal érintve a hengerrel a felületet.
2.Egyszer mikor tölgyet lakkoztam az első 1-2 réteg halvány és fakó volt,de a 3-4 gyönyörű mély és meleggé vált.
Az 1. és 2. pontból jön a következő ötlet feltételezve hogy a cseresznye sem első rétegben válik sötétté csak 2. 3.-ban. Alapként egy réteget kap és egyes helyeken mintázva második rétegként egy mélyebb tónust.Járható az ötlet ?
Parafalapokat is lehet kapni 4 mm vastagságban, az simán felragasztható a falra és még a kutya hátát is melegíti. Esetleg 3 vagy 4 mm-es rétegelt lemez?
90cm, de lehet 120 is ! :-) Viszont nem kéne sok m2..
(suta kutya néha bejön az előszobába és automatikusan a "falhoz" dobja le magát, oda szerettem volna valamilyen falvédőt. DE nem szerettem volna lambériát, párnafát meg főleg nem. ...ok megoldható anélkül is. Szóval lambériát nem szerettem volna....) Főleg, hogy van ilyen palló elfekvőben..
Ezek után lehet marad a lambéria !
120cm meg a másik helyre kéne, ahol a suta gyerekek a sötétben a kapcsoló helyett a falat tapogatják ! Azért lett volna jó ha csak ilyen vékony, mert a kapcsoló 2 ajtó között van és így nem lóg na ki a szegőlécek "síkjából".)
vagy lehet még bambusz "falvédő"...ott meg mondjuk a színnel van bajom.. :-)
Vagy fahatású tapéta..mosható
Ezek után lehet marad a lambéria !
2 hete ezen agyalok, csak most ez a "vékonytárcsás" dolog beugrott, még ha extra fűrészpor árán is...
Radialfureszen , meg a gervagon hasznalok vekonyitott freud lapot. Az egesz vacaknak az a lenyege , hogy kevesebb a fureszpor , kimeli a motrot . De nem valo olcso ,vacak masinakra ahol nagy a lebeges, lotyoges , feszegetes meg mittomen. Ez a lap nem toleral annyit ,mint a normal vastag.Azzal el lehet ugyetlenkenni. Ennel meg fontos a preciz mukodes.
30-50 % fűrészport csinál a legvékonyabb vídiás lappal is az anyagból. :(
Szalagfűrésszel pedig legesélyesebb a 16%, de a legrosszabb esetben 1 mm-es lappal is csak 20. Esetleg ha találna a körfűrészre normál, hajtogatott lapot.
A 210es kézi körfűrészbe szánt lapok 2.8-asok általában, és meg van vele az 5cm átvágása a gépnek. És olcsóbbak mint egy 250es lap. Viszont ritka belőle a kevésfogú nagyon. 24 fog fölé nem mennék.
Nekem van egy CMT, ami egy érdekes történet. Eredetileg 2.4esre gyártották, aztán egyszercsak ugyanazon a cikkszámon 2.8-as lett. Állítólag sokan panaszkodtak a hullámos vágás miatt, belebeg a lap. Nekem is 2.8-as van. Ha kell, megnézem a típust. Freudnak is van, thin kerf ripping blade a jelszó.
Ezekkel az 5cm a max amit szabad vágni egy menetben, nem nagyon bírják mélyen az anyagban. Másik kérdés hogy milyen felület az elvárás? A vékony cmt lapom nem csinál csúnya felületet, de a kétszer nehezebb 3.2-es pilana sokkal szebb. Kelleni fog csinálj mindenféle megvezető meg tolócuccokat hogy egyenletes legyen a vastagság meg a minőség.
A retegelt nyirbol jo kis cucc kerekedhet ki. Ez nem fog neked szetszakanni,az biztos.Nem tudom hogy milyen vastag anyagod van.Gondolj arra,hogy itt a vekonyabb is eleg! A polcokra eleg a 12 es is. Foleg ha az elet megtalpalod egy 16-18 as kemenyfaval. Raalhatsz. Valogasd ki a szebb reszeket a frontnak .Az oldalakra megy a tobbi. Vizesbazisu pu lakkot -uv es kopasallo -hasznalj.Olyan a szine , allag mint a folyekony natur szappan. Hogy fenyes,selyemfenyu , vagy matt ,az mar izles .Elotte finoman csiszold meg.Ezutan egy felig nedves ronggyal attorlod. A rostok kiemelkednek. Megint finompapirral letolod. A lakkot tobb retegben (3 eleg) , kozte csiszolasal felviszed. Vizzel higithatod. Nem fog besargulni,megmarad a nyir natur szine. A polcokat , belselyet beviaszolod .
rossz a szemem. melyik kerékről hiányoznak a fogak? arról amit kiszereltél? olyat esélyes hogy lehet szerezni. vagy arról ami bent maradt a házban? mert az maga a motor tengelye, és olyat nem kapsz.
- elég fakó, és a jó lakkal az is marad. ha sok nap éri és nem uv védős a lakk, akkor meleg sárgára érik
- a felületkezelés külön tudomány, sok tapasztalat kell hozzá, spéci anyagok. szerintem nagyobb kihívás mint a famunka maga. és a végeredmény minőségében több mint 50% a felületkezelés!
- nem lenne rossz pácolni, mondjuk egy cseresznye páccal. de nagy homogén felületet egyenletesre pácolni, na az nem kezdőnek való
- milyen szerkezettel csinálod a bútort? amerikában az alap konyhabútor rétegelt lemez dobozból van, de az elején van egy lécbél készült keret, és azon lógnak az ajtók is.
A régi einhell gépem kiköpött így nézett ki mint a tiéd.
Az is azért halt meg mert a forgórész fogaskereke letört, felkutattam a szervizt és 7000 párszaz forintért vettem egy forgórészt. Az új alkatrésszel 3 hónapig ment a gép és utána ismét megadta magát.
Lehet hogy párba kellene cserélni a fogaskerekeket mert már össze vannak kopva.
Ha egy új fogaskereket össze teszel egy régivel nem biztos hogy sokáig fogsz örülni a javításnak!
Egyet azért megtanulhatnának a Lidlis katalógusfelelősök is: a lényeges infót betenni a termékről. Bár ... akkor lehet kevesebben sátoroznának le az üzletek előtt :-)
Tudnátok ajánlani/linkelni 250-es tárcsát (aldis asztali körfűrészhez), hosszvágáshoz DE minél vékonyabbat!
MI az a legvékonyabb tárcsa amit lehet kapni és lehet/érdemes/"szabad" rárakni egy olyanra ?
(terv szerint gyalult 5x15 pallót, tehát kb 4,5-4,7 cm vastagságot kéne 3-4-5mm vastagra "szeletelni" és jó lenne ha minél több anyag jönne ki belőle és minél kevesebből lenne fűrészpor...)
Értem. Nos a 75mm vastag vágás leginkább a 250-es vagy nagyobb lapos gépek tudják. De a 300 mm feletti hosszvágás is inkább rájuk jellemző. Fél szemmel én is lesegetem a gérvágókat, febr. közepe táján derül ki meddig nyújtózhatok a témában, egyenlőre a 100e alatti gépekből szemezve ami neked is jó (>300mm-es vágást néztem elsősorban):
Metabo, hosszban tudja a 300-at de vastagságban csak 65mm (csak 210-es a tárcsa), ami érdekes: igen könnyű (kevesebb anyag? :-), 13kg, nem túl bizalomgerjesztő (Einhell állvány nélkül 19kg). Vagy csak már nagyon tuti űrtechnológiás anyagból van :-) 67 ropi:
AEG, ez most nálam a felső határ árban, 2000W, bőven tudja ami neked kell, beépített elszívó ami nem tudom mennyire hatékony, ebben a videóban nem tűnik rossznak. Illetve nyilván plusz zajt is generál. 105 ropi.
Azért nézz utána hogy mennyi/lehet-e kapni azt a fogaskereket, ha eddig meg voltál elégedve a géppel és 10-20e környékén megúsznád, még talán jobban jársz az alkatrészcserével.
De lehet hogy más ad majd jobb tippet is gépvásárlás terén, én ezeket nézegettem.
A négykésesen más rendszerű, itt fix a rugóerő. Azzal lehet variálni, hogy milyen hosszú, de ennek korlátai vannak, mert függ a rugó "menetemelkedésétől" hogy mennyire tudod összenyomni, meg itt a rugó fészke is állandó. Az első képen látszanak a rugók, nagyon erős, vastag anyagból van.
Jó lenne tudni, milyen rendszert gondoltál ki. A rugóerőket nem hiszem hogy meg tudnám mérni egzakt módon.
Megnéztem a fűrészt az alsó vezető ezen is hiányzik azt tudtam , de a furat elhelyezkedésében nem voltam biztos. Tehát a furat központjától 30 mm-re fut a lap ha a görgő 60 mm akkor az nekem is csak a lap széléhez érne, az nem tudom hogy a görgő mögötti excenteren mennyit lehet állítani.
A kerék 810 mm a bandázzsal együtt. a felső fecskefark vezeték állítható oldal irányba ennek a gépnek ez közép állásba van. Az alsó tárcsa állítható csapágya is kb a közepén van.
Az alsó felcsavarozott öntvény elemtől a fűrészlap kb 10mm-re fut.
Majd holnap teszek fel képet, remélem tudtam segíteni.
Szia Zoli! ha van szervize a gérvágódnak , egy telefont megér . lehet van nekik ilyen fogaskerekük. a képek alapján a forgórész vége ami a meghajtást biztosítja épnek látszik. Persze ez is csak egy autóvill. müszerész véleménye.
Ja, és a kés alá mehet akár 4-5 mm-t is, mert akkor a már említett huplikban is jól közvetít. Legalábbis a tolóhenger.
Amikor mi terveztünk gépet a barátomnak, mi olyan hengervezetéseket csináltunk, hogy a henger a csapágyaival egy villás keretbe van foglalva, és a keret tud egy sima csapon forogni (billegni, le-fel járni). És ezt a keretet nyomja lefelé a rugó.
Nagy előnye, hogy a csapágyazás mindig jól áll, nem tud a henger féloldalasan felemelkedni, ha az anyagon hupli van, de nem középen.
Másik előnye, hogy a hengert egészen oda tudtuk nyomni a késtengelyhez, csak pár centire van tőle, és emiatt lerövidült az a táv, amit az anyag eleje és vége egyhengeres leszorításban halad.
Ezt azért tudtuk megcsinálni, mert a rugó a keretet a késtengelytől távolabb is nyomhatja, nincsenek útban egymásnak és a késtengelycsapágyaknak.
Az én gépemen nem így csinálta apu, de oda meg laza csapágyillesztést rakott, és sikócsapágyakat, amik így nem feszülnek be, ha emelkednek, süllyednek.
Nekem csak 180 mm a késtengely hossza, tehát kisebb feszítés is elég hozzá szerintem, de legalább 3,5-ös lehet a nyomórugó, és minden tegnelyvégen kettő van párhuzban!! És jó hosszúak, és elég rendesen össze vannak nyomva.
Azt ugye tudod, hogy a dolog több összetevős!
Egyrészt a
- rugóanyag átmérő, másrészt a
- tekercselési átmérő, harmadrészt a
- rugó meneteinek száma,negyedrészt pedig az
- összenyomási hosszak együtt adják majd meg azt az erőt, ami hat.
Szóval ha
- növeled a rugóanyag átmérőt,
- csökkented a tekercselési átmérőt,
- csökkented a menetek számát és
- növeled az összenyomási hosszt, akkor hat mindegyik tényező a hatóerő növekedéséhez.
De ezek tudják egymást ellensúlyozni!!!!
És erre szükség is lehet, mert pl. több menet kellhet, hogy hosszú legyen a rugód, mert akkor hosszú lehet a mozgási tartomány a görgőn, és stabilan fogja a girbegurbára vágott anyagot is a puklikban is, meg a kátyúkban is!
Érdemes a rugókat egy csavarral feszíteni majd, hogy lehessen állítani a rugónyomást, mivel azt leginkább tapasztalati úton fogod tudni beállítani.
Nem tudom mi között van rés most, de ha csiszolás ELŐTT van, akkor így a legegyszerűbb: kicsi ragasztót kensz a résbe/résre, majd a környékét megcsiszolod és az beledolgozza a ragsztós részbe a fűrészport, kitöltve azt. De csiszolás után is lehet ezt persze. De ha már festve van a cucc, akkor bonyolódik.
Igen láttam, de nekem valami nagyobb kellene! Legalább olyat szeretnék, mint a meglévő volt. Ha jól emlékszem ez a gép 7,5 cm vastag fát tud átvágni 30 cm hosszúságban. Mivel legtöbbször szélezetlen pallókat szabok vele, ezért a 30 cm átvágási hosszúság mindenképp kellene. Előfordul, hogy még az is kevés.
A két éve felújított 320-as kombinált Cselényinél így van megoldva. A tengelycsonkokat tartó bakokból lefele van egy menetes tengely, arra húzva egy hosszú rugó. Alulról tudod összenyomni a rugót, úgy hogy tekered az anyát (nagy alátét van). Ez a rugó olyasmi, mint ami a légpuskákban van. Én azt a 2.3 mm-es rugót gyengének találom. Előkeresem a négykéses vastagoló képeit is, ott máshogy van megoldva.
Na, újra itt vagyok! Sikerült darabokra szedni a gépet és mind ezt teljesen egyedül! Sajnos igazatok van, a motor nem fixen hajtja a tárcsát, hanem egy fogaskerekes áttételen keresztül. Na ebben a gépben a ferdén fogazott kis fogaskerékről több fog is letört. A járó motor ezért nem tudja megforgatni a tárcsát. Nekem így első látásra elég bonyolult alkatrésznek tűnik ez a meghibásodott fogaskerék. Nem hiszem, hogy pótolható lenne.
Pár kép a szerelésemről.
Azt hiszem lehet nézegetnem a gérvágófűrészeket! :- (
Sajnos nem elég a napfény még most sem,konyhabútor frontnak és oldallapnak szeretném,meleg világos árnyalatban. Első művem lesz,lehet merész konyhabútorral kezdeni.
A fafajta azért érdekes hogy megfelel-e konyhabútornak mit ajánlotok a felület kezelésére.
Illetve az alkalmazott lazúrok ,lakkok vagy ha mást tanácsoltok akkor azok színárnyalatát az adott fa milyen irányba befolyásolja,hogyan lehet szépet kihozni belőle!
Köszi szépen, még egyszer, hamarosan kezdem felhasználni.....:) A "Bison" nevű faragasztóval lehet rést kitölteni (úgy is ragaszt)?. Élével illesztettem, nagyon siettem, van némi rés, nem teljes hosszban fog a ragasztó. A rés mérete nem túl nagy, a fény felé tartva látszik csak.
Nekem is lenne egy kérdésem,illetve tanácsot kérnék,épitgetem ugye a kis kombinált gyalukámat,na most valami viszonyitási alap kellene ahhoz hogy a behúzó és kitoló hengerek rugói milyen erővel nyomját a hengereket.
Arra gondoltam elsőre beteszek mindeggyikhez egy közepes rugót (rugóanyag vastagság 2,3mm,átmérő 16mm),ha ez nem lenne elég akkor vagy vaskosabb anyagból készültet vagy nem tudom.
Akinek van komolyabb 300 as géppe és megtudná nekem mérni annak megköszönném,pl:A henger legszélét hány kg al kell húzni felfelé hogy az megmozduljon.
Már ez is sokat segitene.
Illetve még azon meditálok hogy a késtengely sikja alá mennyivel érjenek lejjebb a hengerek.
Ez a húzós gérvágó. Ez 1700W, ami most van akcióban "csak" 1400W. Szerintem ez a kisebb. Egy kő esett le szívemről.... megvárom a nagyobbat, gyüjtök rá. :-))
Nagy valószínűséggel Vajknak lesz igaza. Az Én asztali körfűrészem szerintem ugyanolyan rendszerű, mint egy gérvágó ill. kézi körfűrész. Vagyis van benne 2 tengely, ami fogaskerék-áttételen csatlakozik egymással. Egyik oldalon a motor, másik oldlalon a lap. Én szétszedtem megnéztem, halál egyszerű. De pontosan olyat szerezni......
mondom mi lesz. az attetelben a kicsi fogaskerek a motor tengelyenek vegebol van kialakitva. es lekopott. komplett forgoreszt annyiert kapsz hogy nem eri meg. hozzaerto lehet hogy tudja csak a tengelyt cserelni, de azt nem kapsz kulon.
Én még tavaly zsákoltam be a billenőst, ami az ára alapján ugyanez (bár akkor mintha 11K lett volna).
A nevezetes szögekhez beálló mechanikát azóta kiiktattam, mert nem oda állt (meg aztán azon belül is tud tized fokokat izegni), a vezető pofák finomhangolóját egy pár tucat próbavágással helyére téve az egyik oldalon egész pontosan vág, de csak ha figyelek arra, hogy ugyanolyan kéztartással, húzásiránnyal billentsem a fejét. A lézert be lehet állítani, hogy nagyjából oda mutasson, ahol vágsz. Nekem komolyabb beavatkozás nélkül sikerült azt beállítani, hogy a munkadarabra vetülő vonal egyik vége metssze/érintse a megcélzott vágásvonalat (magyarul nálam szöget zár be a lézer a vágásvonallal és csak egy dimenzióban tudom állítani a nyalábot), de több melóval, meg buherával biztos lehet párhuzamosítani is. A porzsákja használhatatlan, porszívót rákötve már ér valamit, de így is megy mellé bőven. A munkadarab támaszok oldalt nincsenek egy síkban a munkaasztallal a fő darabon, de ez nem olyan nagy dráma. A hozzáadott tárcsa egész szép vágásképet mutat.
Legyártottam vele 10+ képkeretet A4, A3 és kb. A2 méretekben (sorozat 45 fok vágás). A nagyját sikerült hézagmentesre belőni (nem fér a résbe egy papírlap éle) és az összeragasztás után az átlók különbsége 1mm-nél nem volt nagyobb, szóval én boldog vagyok vele.
Most megyek ebédelni, aztán leszedem a borítást, megnézem mi lehet a baj! Már felhívtam egy autóvillamossági szerelőt, az így látatlanban azt mondta valószínű van benne valami kuplung szerűség, ami megadta magát.
Szinte biztos hogy a (vélhetően) szénkefés motor tengelye és a fűrésztárcsa tengelye között van valami fogaskerekes lassító áttét. Nyilván ez pergett szanaszét belülról, ezért nincs hajtás. De ez csak tipp.
(Nekem még Vajk magyarázta el anno, hogy tuti nem direkt hajtású a PTS 10-em, mint ahogy én azt elképzeltem, mert a szénkefés mocik kicsit többet pörögnek mint ami a fűrészkorongnak egészséges. gondolom ez a gérvágó fűrészekre is igaz)
Ma tönkrement a gérvágó fűrészem! Már a legutóbbi használat kor is észrevettem, hogy valami nem ok, mert fémes kattogó hangja volt. Ma mikor a pallókat szabtam méretre ismét kattogott, de valami fertelmes hangon. Gondoltam még ezt a pár pallót csak felvágom, aztán elviszem valami hozzáértő emberhez. De nem bírtam befejezni a munkát. Az érdekes az, hogy most a motor nem hajtja meg a fűrészkorongot. Tehát megszűnt a fémes csikorgó hang amit eddig hallottam. A motor hangja hibátlan, nagyon szépen halkan jár, ezek szerint nem csapágyas ( én elsőre arra tippeltem) . De viszont megszünt a kapcsolat a motor és a fűrésztárcsa között. A gépet bekapcsolom, szépen csendesen jár a motorja, de az eddig fixen hozzárögzített fűrészkorong meg sem mozdul. Mi lehet a baja? Még nem szedtem szét mert nem igazán vagyok műszaki beállítottságú.
Magasság az nyilván függ milyen hosszú fúróval próbálkozol. De gondolom ha nagyon kell a nagyobb magasság, oszlop (el/meg)fordít és máris szabadság van :-)
Most szerényen, csak a színesfém vágó lapra gyűjtök. Tegnap vettem a gérvágóhoz Makita 250 mm-es 72 fogú +5fokos lapot, nagyon szépen vág. Gondolom a fémvágó lap negatív élszögű?
Szerintem csak billenős. Legalábbis ezen a fos, nagyíthatatlan pdf-en ez látszik. Komolyan nem értem a lidlt! Mit gondolnak ezek, hogy egy bankban dolgozom! Mindhárom gép kellene most nekem, főleg hogy jön a tavasz és igen sok munkám lesz a ház körül is... meg egyébként is. A fúró és gérvágó mindenképp kéne...... hogy fogom az asszonynak beadni..... . :-((