Keresés

Részletes keresés

halaloszto Creative Commons License 2010.02.19 0 0 31767
jaa, ez ok. itt minden mindennel osszefugg. pl muszaj egyforma legyen a csap meg a feszek szelessege, legalabbis az aranyuk kotott, meg csak egyfele maroval es vezetogyuruvel mukodik, stb.

vajk
Előzmény: Soká (31759)
Soká Creative Commons License 2010.02.19 0 0 31766
Hát, nézd, ez egy hobbiasztalos topik, vagyis a többségünknek ez nem szakmája. De akad köztünk asztalos is.
Ha Neked ez a szakmád, akkor más szerszámokra lenne szükséged, mint egy hobbistának. Persze azt is sejtem, hogy el kell indulnod valahonnan és nyilván nem vet fel a pénz.
A Makita körfűrész asztal egy más kategória, érdemes lenne visszaolvasnod, mert az elmúlt 2 hétben volt róla szó. Ha van rá 130.000Ft-od, akkor mindenképpen ajánlható, az már nem olyan szerszám, amit idejekorán eldobnál a nyűgei miatt.
A suliban milyen gépeken dolgoztatok? Fogalmam sincs milyen a képzés, de azért feltételezem, hogy nem csupán a kéziszerszámokkal történő sámlikészítésben merül ki az oktatás mostanság. Ezzel nem lenézni akarom a hagyományos asztalos technológiát csak úgy gondolom, hogy olyasmit is kell vagy kellene tanítani, ami életszerű ma egy asztalosműhelyben.
Bár az is lehet, hogy ma az a legéletszerűbb, ha valaki élfóliázni és kivetőpántot szerelni tud :)
Előzmény: ricardoo (31764)
ricardoo Creative Commons License 2010.02.19 0 0 31765
te eltudtál helyezkedni asztalosként?
Előzmény: ricardoo (31764)
ricardoo Creative Commons License 2010.02.19 0 0 31764
köszönöm a segitséget amúgy 36 000ft, kezdő asztalos vagyok most végeztem és szeretnék eztazt csinálni még egy másik dolgot találtam ez a makita MLT100 asztali körfűrész erről mi a véleményed?
Előzmény: Soká (31763)
Soká Creative Commons License 2010.02.19 0 0 31763
Attól függ, mire akarod használni.
Ha jól értem, van egy kézi körfűrész, ezt akarod befogni a wolfcraft munkapadba. Ha fontos a helyszűke miatt ez a kombinálás, ha ritkán használod, ha nem akarsz nagy pontosságot, akkor jó lehet. Nem tudom most mennyi ez a munkapad, de 20-30 között már kapni, talán újonnan is, asztali körfűrészt (ami még mindig sok korláttal bír)
Itt egy használói vélemény:
http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=94226573&t=9104263

Bocs, a sok írásjelért! :))
Előzmény: ricardoo (31762)
ricardoo Creative Commons License 2010.02.19 0 0 31762
sziasztok tudnátok nekem abban segiteni hogy a wolfcraft master cut 1000-est érdemes e megvenni? van egy asztalos körfűrészgépem kinzó márkájú csak szarok a vezetők rajt
Soká Creative Commons License 2010.02.19 0 0 31761
Sikerült fordítva kurziválnom :)))
Előzmény: Soká (31760)
Soká Creative Commons License 2010.02.19 0 0 31760
"Muszáj a valódi fecskefak, nem elég az egyenes?"

Nem, muszájról szó sincs, én csak a magam kedvéért járom körbe ezt a témát. Senki nem követel tőlem fecskefark csapolást, de ha már megvettem ezt a készüléket és van hozzá maróm, akkor igyekszem kiismerni. Az, hogy itt látszólag problémázom, csak azért teszem, hogy hátha valaki okul belőle :) Akár olyan végkövetkeztetésre jutva, hogy kár vele bíbelődni :)
Előzmény: rferi (31752)
Soká Creative Commons License 2010.02.19 0 0 31759
Azt hiszem, két különböző metódusról beszélünk. Te, ha jól értem, akkor a két különböző sablonnal, két lépésben történő marást írtad le, én meg azt a "felismerésemet" magyaráztam, hogy az adott párhuzamos fogú marósablonnal
http://www.uni-max.hu/powercink400/d/
vagyis ezzel, csakis egyféle maróval, csakis adott mélységű marás mellett lehet fecskefark csapolást készíteni. Ha már rajzolgattam beszúrom ide a rajzot:










Pirossal és kékkel jelöltem az eltérő mélységű marást, ahol nem teljesül az a feltétel, hogy felül, a maradó anyagrész is "a" méretű legyen. Az elvből következik az is, hogy ezzel a sablonnal nem féligtakart fecskefark csapolást csak akkor lehet elkövetni, ha az anyag vastagsága pontosan "b". És ilyenkor az a kissé "faramuci" rajzolat adódik, hogy az egyik oldalon fecskefark, a másikon egy félkör formájú csapolás rajza látszik, ilyet már linkeltem is, de megismétlem az egyszerűség kedvéért:
Előzmény: halaloszto (31751)
halaloszto Creative Commons License 2010.02.19 0 0 31758
nekem az mukodott.

a csap rajta van a derekszog vezeton. a tavolsaga a fureszlaptol valamekkora.

vagok parat, megmerem mekkora lett a pocs meg a luk. a luk nyilvan akkora, amekkora a fureszlapom kerfje. a pocs ha tul nagy, akkor a csap tul messze van a fureszlaptol, ha tul kicsi, akkor tul kozel. allitas, proba, es kesz is.

vajk
Előzmény: rferi (31757)
rferi Creative Commons License 2010.02.19 0 0 31757

Nem tudtam rájönni, miképpen segíthetnék a dolgon.

Az volt, hogy egy csapra illesztettem mindig az előzőleg vágott hornyot, de szépen lassan szétcsúszott a fogazás amiatt, hogy a csap méretét bár belőttem azonosra a horony méretével, pár horony után mégis a gép szélesebbet vágott, mint a csap.

Emiatt szépen sorozatosan rontotta az osztásközt, felsőmaróval is, meg körfűrésszel is.

Pedig állítólag ez egy bevett mószer.

Valamit elbénáztam, de nem tom mit.

Előzmény: kjanik (31756)
kjanik Creative Commons License 2010.02.19 0 0 31756
Meglehet, én nem próbáltam. Ez csak egy ötlet volt a horror árakra.
/Bár ha a hibák egy irányba adódnak össze, az un. "rendszeres" hiba, aminek oka van és megtalálható./
Előzmény: rferi (31754)
rferi Creative Commons License 2010.02.19 0 0 31755
Én rájöttem: nem kell szarozni, csinálni kell egy hobbicnc-t, és kész. :)))))
rferi Creative Commons License 2010.02.19 0 0 31754

Én próbáltam.

Összeadódnak a hibák, nagyon szar lett az eredmény

Előzmény: kjanik (31753)
kjanik Creative Commons License 2010.02.19 0 0 31753
a sablongyártásról:

Eszembe jutott a géprajzban sokat ajánlott "sraffozógép", mint az ismétlődő egyenosztások előállítója.
Lehet, hogy egy ilyen készülék, néhány szorító és egy felsőmaró kiválthatná CNC-t.
Előzmény: halaloszto (31751)
rferi Creative Commons License 2010.02.19 0 0 31752

Muszáj a valódi fecskefak, nem elég az egyenes?

Mert annak kimarása relatíve egyszerű, hiszen nincsenek ferde marások, amiket gyorsan megcsinálni nem kis feladat

A tervezés meg nem bonyi, csak át kell látni mit hová, relatíve könnyen lehet méretezni egy ilyen egyeneshez való sablont.

Előzmény: Soká (31750)
halaloszto Creative Commons License 2010.02.19 0 0 31751
A fix anyagvastagsag tema szerintem nem ugy van.

Eldontod, hogy alfa szogu lesz a csap.

A csapokat alfa szogu V alaku sablonlukak mellett ujjmaroval megcsinalod.
A feszkeket meg alfa szogu maroval parhuzamos luku sablonnal.

ez mukszik akarmilyen anyagvastagsagra, amit ater a fecskefark marod.


a sablongyartasrol:
1. a draga cnc-s ceg felszamolta a programozas, gepbeallas temat. nem ilyen kis dolgokhoz van szokva, nem szert pocsolni vele.
2. jo lenne a sablon szerintem textilbakelitbol is
3. egyet kell legyartatni, a tobbit egy masolomaroval megcsinalod te magad. ha draga, akkor azt az egyet ki is lehet reszelni kezzel. megbizzuk GPS-t.



vajk
Előzmény: Soká (31750)
Soká Creative Commons License 2010.02.19 0 0 31750
Na, szoktam én hülyeséget mondani! :) De talán logikus is, hogy más méretezést kíván a keményfa és a puhafa.

De az olyan, lustaságból agyongépesített fecskefark-csapolás készítőnek, mint én vagyok, nincs nagyon módja ilyen finomságokra ügyelnie, örülök, hogy van egyféle sablonom, meg hozzávaló maróm és kész.
De mindezt csak azért mondom, mert szóba hoztam 1-2 hete a témát és talán ígértem, hogy utánajárok az utólagos sablonkészítés költségeinek. Nos, felemás eredményeim vannak: a lézeres cégem, egyszerűen válaszra sem méltatott, majd újra nekifutok, valószínűleg személyesen. A lézer nem igazán kedveli az alumíniumot (az ötvözöttet még úgy-ahogy) viszonylag nagy teljesítményű gép kell az 5mm-es darabhoz (főleg, hogy a túloldalon ne csináljon ronda sorját) A vizesvágó szakimmal meg nem sikerült dűlőre jutnom, hiába küldtem neki fotókat kész sablonokról, nem volt hajlandó árat mondani, csak ha rajzot küldök. Rajzzal viszont nem fogok addig küzdeni, amíg nem tudom, hogy mibe fájna ez nekem... persze küldhettem volna valami kamu, "nagyjából olyan" rajzot is, de én olyan becsületes vagyok... :)) Legutóbb nekem a 6mm-es korracélt kb. 2000Ft/m áron vágta, aminél az alu csak olcsóbb lehet, feltéve ha nem kérek tőle irreálisan lassú vágást a függőleges él érdekében (aki nem ismeri a vizes vágást: sajnos ennél a technológiánál kissé kúpos keresztmetszetű a vágáskép, bár nem kötelezően)
Az én tippen az, hogy a fenti két technológiával max. 6-8ezer forintból lehetne kihozni egy hasonló sablont:














Ellenben a CNC-sek válaszoltak, jellemzően brutális szórással. Az egyik, hobbiCNC-seknek is dolgozó emberke vállalná 10.000Ft-ért nettó (anyaggal együtt), a másiktól ezt az árajánlatot kaptam (talán nem illetlenség, ha név nélkül közlöm):

"A fényképen látható sablont CNC forgácsolással tudom legyártani.
Az árat jelentősen befolyásolja a kért darabszám, az időigényes beállási és programozási költségek miatt.
Érdemesnek tartanám, a nem is teljesen egyforma, de hasonló geometriájú sablonok iránti igény összegyűjtését.

A sablon ára :

1 db esetén 56.000,- Ft + Áfa
3 db esetén 34.000,- Ft/db + Áfa
5 db esetén 28.000,- Ft/db + Áfa
10 db esetén 23.000,- Ft/db + Áfa"


Annyit válaszoltam neki udvariasan, hogy sajnos a fenti árak tükrében lemondok a csapolgatási "nyavalyáimról".
Azóta kicsit tisztult bennem a kép és rájöttem, hogy a fecskefark csapolást én nem is nagyon tudom cifrázni akármilyen egyedi sablonokkal, hiszen ahhoz megfelelő geometriájú marót is kellene készíttetni, vagy venni, de az meg nem nagyon működik. (az expertes, 40db-os olcsó készletben egyébként háromféle fecskefark maró van, azt hiszem egyiknek sem pontosan az a mérete, ami rá van írva...)
És még a nem takart csapozást sem tudnám megcsinálni (ehhez való a fenti kép alsó sablonja) csakis egyféle anyagvastagság esetén. (a miértre választ kap az, aki fejben végiggondolja a működés elvét, nekem elég sokáig tartott...)

Szóval maradna a sima nútmarókkal való ügyeskedés. A meglévő sablonommal kizárólag a 10mm-es maró használható, ha mást szeretnék, akkor érdemes lehet sablont készíttetni. Ha még tovább gondolom a témát, még rájövök, hogy nem is olyan drága a Leight csodacsapozója :)
Ha netán valakinek sablonkészítési elképzelései vannak, szóljon, bár nem hiszem, hogy olyan darabszám összejöhetne, ami érdemi hatással bírna a megvalósítás árára.
Én most arra várok, hogy legyen valami lézeres vagy vizes vágnivalóm és akkor pontosítom az árakat. Annyi félelmem van, hogy ha olcsóbb is mint a CNC, de esetleg pontatlanabb, ha pedig egyenként kell utána reszelgetnem, csiszolgatnom, az kész ráfizetés.
Vágás esetén az is lehet, hogy nincs nagy különbség árban az acél és alu között, akkor viszont inkább az előbbire szavaznék. (CNC esetében viszont tuti, hogy sokkal olcsóbb alut forgácsolni)
De ha már nagyon agyalok a dolgon, akkor lehet, hogy kár a meglévő vékonyka keretszerkezetre rátervezni ezt a sablont, egyszerűbb lenne csinálni egy masszív darabot. Pontosabban a meglévő öntött maróasztalomat néhány menetes furat segítségével erre is lehetne használni.

Szóval, van min agyalni... ha már kétkezi munkát úgysem bírok csinálni, mert múlt héten megemeltem magamat egy szekrénnyel (móka és kacagás: egy IKEA szekrénnyel) és rohadtul fáj a derekam :(
Előzmény: kofic (31748)
halaloszto Creative Commons License 2010.02.18 0 0 31749
Koszonom!

vajk
Előzmény: kofic (31748)
kofic Creative Commons License 2010.02.18 0 0 31748
No "atrajzoltam " . Gondolom ,igy mar biztosan ertelmezheto . At is lehetett volna forditani de igy egyszerubb volt.

Viszont ma talatam egy masik kiosztast. Engem is hajtott a kivancsisag . Amit Soká talat az meg biztosan igy van. Az tudom ,hogy a regi darabokon iszonyu pici kis csapokat keszitettek az "a " volt nagyon rovid es aranylag ritkan helyezkedtek el . Mondjuk 4-5 a -ra egymastol .
Előzmény: halaloszto (31747)
halaloszto Creative Commons License 2010.02.18 0 0 31747
koszi!!!

a 6a meg akkor gondolom a haromszog magassaga, a 2a meg az alapja.

vajk
Előzmény: kofic (31744)
Soká Creative Commons License 2010.02.18 0 0 31746
A könyv azt mondja: "a helyes ferdeség puhafánál 1:6, keményfánál 1:8".
kofic Creative Commons License 2010.02.17 0 0 31745
Rohadjon meg ....3x nyelte be a hsz.-t. Lenyeg ,hogy pontatlan a rajz !Ellenkezoleg kell huzni a 6a-s szakaszt.
Előzmény: kofic (31744)
kofic Creative Commons License 2010.02.17 0 0 31744
Előzmény: halaloszto (31743)
halaloszto Creative Commons License 2010.02.17 0 0 31743
hat amit Te 80 foknak gondolsz, az lehet ugyanaz, mint amit en 9.5-nek!

vajk
Előzmény: kofic (31742)
kofic Creative Commons License 2010.02.17 0 0 31742
Nem! Olyan 75-80 fok korul kell lennie . De Vajk , ezek evtizedes emlekek :)

Probalok valami rajzot krealni hozza .
Előzmény: halaloszto (31737)
Bubi504 Creative Commons License 2010.02.17 0 0 31741
Jézus. Nem kell annak excenter, egy flexre fogott tárcsával végigrohansz rajta oszt kész.
Előzmény: lali.hu (31738)
Bubi504 Creative Commons License 2010.02.17 0 0 31740
Csak az elemek lapját kellett gyalulnom, mert van egy vezetősínes körfűrészem amivel tökéletesen egyenesen és derékszögben lehet vágni, ez csinálta az éleket. Hossztoldás is van benne, ezeket csináltam először, 45 fokos tompa illesztéssel (nem mintha indokolta volna bármi is, mert a toldást két oldalról közrefogja egy-egy egész szál :). D3-as Ponal ragasztót használok, mindkét élet megkenem (húzok végig egy csíkot a tubusból aztán a mutatóujjamat a fára merőlegesen tartva végigkenem). Egyszerre csak két csíkot ragasztottam össze, mert így könnyebb egy síkban tartani őket. A szorítózást előbb a két végén, alul-felül indítom egy síkba igazítva a darabokat de csak finoman meghúzva, hogy tudjanak oldalra csúszkálni, aztán keresztben, középről indulva a szélek felé. A kinyomódó ragasztó eltávolítására több módszer is ismert, most a fűrészporosat alkalmaztam (régebben csináltam úgy is, hogy megvártam amíg félig megköt és akkor toltam le vésővel, valójában mindegy, csak ne száradjon rá a ragasztó, mert ott filmszerű bevonatot képez, nem szívja rendesen a pácot, foltos lesz). És egy trükk : ha nem sikerül derékszögű élet gyalulni/vágni az nem baj, csak az a lényeg, hogy egyforma szög legyen mindkettőn - ha az egyiket át tudod fordítani (mert mindkét oldala szép), akkor pl az egyik élszög 89, a másik 180-89.
Előzmény: lali.hu (31734)
halaloszto Creative Commons License 2010.02.17 0 0 31739
gerendahaz????

hat azt elsore 60-as fibertarcsaval, flexxel. ezerszer haladosabb. utanna elsimitani mar jo az excenteres is. de nullarol azzal indulni ongyilok.

vajk
Előzmény: lali.hu (31738)
lali.hu Creative Commons License 2010.02.17 0 0 31738
Olyan 800m2 körül saccolom az egészet. Egy gerendaház kívül-belül. Valószínűleg jobban járnék egy normális gépel, csak egy makita vagy bosch 40ezer, csak semmi pénzem nincs.
Előzmény: Dózerbike (31736)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!