Nekem konkrétan akkora volt, hogy 4 méteres lambériát használtam körzőnek. :) (90 széles asztal végének hordó alakra lekerekítése). Én csak a végén martam bele a likat kb egy méter hosszan, hogy megfelelő helyre tudjam tenni a középpontot. Utána úgy ahogy Pali is írta.
Valami olyasmi kezd most körvonalazódni, hogy a hosszanti lyuk kimarása helyett furatsorozatot fogok inkább készíteni. Az nem finomhangolható annyira, de talán nem is szükséges.
Én egy 5 mm vastag lapot kifúrtam, amibe belemegy a körző közepe. Ezt a lapot szoktam a középpont helyére ragasztani kétoldalas ragasztóval, és akkor a körző középpontjának a helye is sértetlen marad. Ehhez persze a marógépet is meg kell emelni azzal az 5 mm-rel.
Ha fix sugarúra csinálom ezt a merev körzőt, akkor világos a középpont rögzítése. Úgy, ahogy írod.
Viszont, amit Paco javasolt, meg Repépítő is linkelt, abban olyan körző van, aminek állíthatod egy csúszkán (középvonalban kimart hosszanti lyukban) a körív középpontját. Meglesem azt a videót még egyszer, hátha benne van a válasz abban is.
Ahol a középpontot akarod ott a lyukba keresztbe felülről odacsavarozol egy darab fát amibe beleütsz egy szeget, átcsavarozol egy facsavart, stb.
Pont oda ahol a középpontot elképzeled vagy kell lennie. :) A cucc előnye, hogy mindkét irányba merev, nem csak kifelé nem engedi elmozdulni a marót/dekopírt hanem befelé sem. A drót viszont.... :P
Ne direktben szögeld, hanem a lécen fúrj elő a szögnek/csavarnak az átmérőjével egyező furatot. Akkor nem fog túl erősen szorulni.
Ha maróval véglegesíted, szerintem érdemes dekopírral egy-két mm ráhagyással kivágni előtte, akkor a maró könnyebben tud dolgozni. A fűrészeléskor "leeső" darabbal pedig meg tudod támasztani a maró másik oldalát lebillenés ellen - bár, ha lécet használsz a körző szárának, akkor olyan nagyon nem billenhet, de így azért sokkal stabilabb lesz.
Fogj egy darab 5-8cmx150cm es rétegeltlemez vagy lamináltpadló darabot, a középvonalát mard ki, hogy legyen benne egy hosszú lyuk. A végére mag csavarozd rá a marót a talpánál fogva. Oda tolod a középpontot ahova akarod. :)
Idő, és anyagigény szempontjából ez a zsinóros, körzős megoldás tűnik leghatékonyabbnak. Van otthon még vagy két méter drótbeles teregető zsinór. Azt hiszem úgy fogom csinálni, hogy vágok belőle hét hosszabb (pl 2m) darabot, az egyik végüket a dekopírhoz, vagy maróhoz rögzítem (még nem döntöttem el melyikhez) úgy, hogy a köríven tolás közben még véletlenül se rotálódjanak a gépek a függőlegeshez képest, másik végüket, úgy hogy egyforma hosszúak legyenek egy megfelelő távolságban rögzített szöghöz, csavarhoz kötöm. Ha szép lesz, lefényképezem, és teszem fel :)
A gyereknek készítettem babaágyat, annak a támlája köríves. Én dekopírral csináltam. Körzővel megrajzoltam és direkt ív vágáshoz való lappal vágtam. Lassan, de egyenletesen tolva a gépet. Annyira jó lett, hogy kis kézi csiszolás után kész is volt.
Ha megvan a körív középpontja*, akkor oda beütsz egy szeget, megfelelő hosszú dróttal, vagy spárgával hozzákötöd a fűrész talpát (lehetőleg a fűrészlappal minél inkább egybe essen a drót vonala) és kész a fűrész-körződ.
*Ha ez a lapon kívül esik, akkor egy darab deszkával ideiglenesen meg kell toldani a munkadarabot és akkor nem is csúfítja el a szög helye. Ha belülre esik (de ez kevéssé valószínű), akkor egy kis korongot kell odafogni szorítóval és a koronghoz kötni a gépet.
Jelen esetben egy holland gyártású Skil a fúrógép, ami oldalra érzékelhetően nem kotyog, viszont, mivel ütvefúró (is), a furat mélysége nem egy egzakt módon meghatározható - beállítható érték. De ez nem is szokott zavarni. Eddig két féle állványban használtam. Az egyik a Wolfcraft mobil állványa, ezzel a merőleges, vagy akár a szögben fúrás is megoldható és pontos végeredményt adott, a furatok kör keresztmetszetűek lettek. A pontos szög-beállításra fordított időt most nagyvonalúan ne vegyük figyelembe, mert párszor azért szívem szerint a falhoz vágtam volna, tehát itt van igény az előrelépésre.
A másik a klasszik karos állvány, amivel a furat merőleges volt ugyan, de gyakorlatilag képtelen voltam kör alakú lyukat fúrni, mert az előtolás során az állványnak a fúrógépet tartó része kitért oldalra. Némi gyakorlással ezt elég jól ki lehetett küszöbölni, de mindig para volt, hogy éppen aktuálisan mennyire sikerül, úgyhogy ez a készülék már nem foglalja a helyet nálunk.
Számomra tehát a két fő szempont egy állványos fúró vagy fúróállvány esetében, hogy kör alakú lyukat lehessen vele fúrni és olyan szögben amit beállítok. Nyilván van bennem tolerancia, de egy 4 mm átmérőjű fúrószárral ütött lyuk sehol se legyen 4,5 mm vagy több.
Mivel árban kb. ugyanott van ez a Workzone gép és a Wolfcraft állvány, ha azt mondjátok, hogy ez a kotyogás belül van az elviselhetőség határain (nyilván fában nem is tized mm-re tervezek, fémmel meg nincs dolgom) akkor azért inkább a gépet venném, mert mégiscsak valamivel több opciót biztosít.
"az a műanyag nem lötyög hanem nyúlik. nincs értelme pontosságáról beszélni, mert nem szilárd."
Hát én nem tudom milyen műanyag gép-házaid vannak neked - de az enyém olyan kemény és stabil, mint a bakelit.
Nem is síma, fröccsöntött műanyagok ezek, hanem kompozitok - az anyagukban van valami szálszerkezet, ami a formatartást garantálja.
Ezt kell is - hisz a mozgó szerkezet belső geometriáját a ház határozza meg - pl. a fogaskerekek távolságát, csapágyak helyzetét, stb. - ezekkel nagy gebasz lenne, ha a ház anyaga nyúlna mint a takony.
A varrógép-projektemhez szétvágtam egy dekopírt (a motorról levagdaltam a nyelet, az elejét, stb) - és akkor tapasztaltam a szál-struktúrát az anyagban
Vagyis hogy bizony nem olyan az a műanyag, mint amiből egy nájlonvedret, vagy egy vibrátort fröccsöntenek.
"Dekopírfűrész adná magát, de azzal elég ökörhugyozás, amit művelek."
Dehogy ökörhúgy az, torony barátom.
Rajzolj pontosan, vékony vonallal, toldd lassan, nagy odafigyeléssel - és olyan szép ívet vágsz, hogy utána már csak átmész rajta egy kis papírral és olyan mint a gyári.
FONTOS: Ív-vágáshoz egyébként vegyél vékonyított (pontosabban: keskenyített) dekopír-lapot - azzal sokkal könnyebben tudod követni az ívet.
Ugyanott megveheted és ugyanannyiba, (vagy pár forinttal drágában) lehet kapni, mint a normált.
(Részemről, személyszerint, az ilyen műveletre felteszem a nagyítószemüveget és így nem erőlködök pontosan a karc mellett haladni a vágással.
Pont a múlt héten vágtam ki 2 darab, 85 centi átmérőjű kört - körpolcnak, konyhabútorba.
Fotóm is van hogy csináltam, de nem teszem fel, mert itt már mindenki látta és unja is már piszkosul)
Néha előfordul, hogy egy szabályos köralakot szeretnénk kivágni vagy kimarni például egy kör alakú tükör hátlapjához. Ilyenkor nagy segítség egy olyan sablon amivel tökélet kör alakot tudunk elkészíteni könnyedén. A sablont felhasználhatjuk ívek elkészítésére is.
[...] Bővebben!Tovább »