Azt nem tudom hogy ez a hozzászólás milyen indokból fakadt.
jelen pillanatban túl vagyok egy hetes munkán, túl vagyok a mai munkámon, és még egy 5 órás tanfolyami alkalmon is, ( a mai nap volt 5órás nem a tanfolyam) tehát nem szeretném másnak értékelni a hozzászólásod mint ami.
ezt úgyis te tudod hogy milyen lelkülettel írtad, ha jó szándékúan akkor köszönöm, ha nem akkor se leszek tőle rosszul.
A kedves kérdező kb annyit írt hogy lakkozott fílungos tölgyfa ajtót akar lekaparni.
nem mondta hogy mélybéléses, vagy hogy pince vagy bejárati esetleg konyhaszekrény ajtó-e a szóban fogó műdarab. mi meg ugye válaszoltunk.
kérlek szépen, nem kell egy festék boltot megvenni, mint mondtam az első kaparásnál már elválik... legalábbis bizonyára neked. mert mi ugye nem vagyunk eléggé izé...szakmaiak.
így képes vagyok arra hogy elővegyem Mick Allen : fafelületek kezelése c. könyvet és belenézek hogy mit is kell csinálni. de én nem titkolom ez van, valamit nem tudni nem szégyen.
tényleg nem láttam az ajtót, de te sem, így lehet hogy lehetőség van arra hogy kivegye a betétet. és lehet hogy nincs.
Ha egy kicsit is figyelted volna az eseményeket akkor észrevehető volt hogy időközben egy konyhaszekrény is elkészült... konkrétan ugyanide ehhez a házhoz. az hogy egy munka meg mikorra készül el, ne a te gondod legyen. tudod.. nálam készül.
Amugy szívesen megmutatom a mestervizsgám oklevelét is, sőt kikérheted a helyi Bokikból is a másolatát..
De azt hiszem nem nekem van szükségem a bizonyításra, rólam elhiszi szerintem mindenki hogy megtudom csinálni amit vállalok.
Ellenben rólad Ropánt csak azt tudjuk hogy mindenhez értesz... tudod: messziről jött ember azt ír amit akar. De ettől függetlenül az álatlad felrakott ablak képe szép, és az ajtóé is, és lényegében mindegy hogy
- nálad készült valamelyik ügyes kezű asztalos által,
-vagy másnál készült valahová, amit sikerült lefotóznod,
- és persze készülheted nálad is általad is, de ezt manapság úgy csináljuk hogy a termék bizonyítható legyen, nem csak elkészültekor fotózzuk hanem akkor is amikor részleteiben van. mert tudod..a fotók a netről lophatók. és bárki mondhatja azt hogy én megtudom csinálni, vagy ilyet vagy olyat csináltam...de nem mindenkinek van meg a gyártás közben készült fotója.
Én nem bánom ha másolják a képem...legalább dolgozik azon amig a kusza kábeleket, a műhelyemet és a lomokat retusálja a képről. Ha meg odáig jut hogy engedély nélkül lemásolja és sajátként mutogatja sajnálom, ettől nem lesz jobb vagy ügyesebb.
mestervizsga menete: felmentem a munkaügyre és bejelentettem hogy mestervizsgára jelentkezem, ott beirták a Bokik címét (BORSODI KÉZMŰVES IPAR KAMARA), és feljegyezték hogy milyen tanfolyamra adtam le az igényem, illetve kiállítottak egy igazolást arról hogy a cégnél dolgozom 7 éve asztalosként. Majd bementem az iparkamarába és jelentkeztem igazolva a szakmában eltöltött 5 évemet.
Kb 1 éven keresztül minden kedden és Csütörtökön bementem tanfolyamra, Vállakozásismeretek, Pedagógia, Faipari szakmai ismeretek témakörben, közben otthon elkellett készíteni először egy tervet a mesterremekről, ennek minden műszaki dokumentációjával együtt, tehát anyagmennyiség, felhasznált anyagok, ezek leírása, műszaki rajz, és a termék műszaki leírása, termék elkészítésének lépései, és termék Ára, és a gyártás időpontja és helye. Ezt leadtuk és ezt ezt elbírálták.
amikor engedélyezés megtörtént kijöttek az anyagokat leellenőrizték, majd leellenőrizték azt is amikor már készült. Végül az egész mester remeket be kellett vinni az iparkamarába kiállítani.
a gyakorlati vizsga ezután volt, majd az elméleti vizsga.
Köszi, persze azért a jótékony távolság elfed egy-két apróságot.
Az a baj, hogy a madarak az évek során úgy odaszoktak a régi itatóhoz, hogy egyelőre inkább kockáztatják a kutyám terrorját, mint hogy felfedezzék ezt a jelenleg még furcsa idegen tárgyat.
Tető nélkül már napok óta ott volt a tál, de hiába lestem, úszóleckét vevő rovarokon kívül mást még nem láttam benne.
Ezek valami gyári tölgy bútorajtók.Nem hinném hogy csónaklakkal fújták le,mert hogy fújva van az biztos mindenesetre ma kipróbálom nitro higítóval mert csak a marásokat nem tudom géppel csiszolni a többi sima felületen megy a csiszológéppel.
Ha csónaklakk volt a felületre kenve legelőször akkor az nagyon mélyen beleszívódott a fába. Csak jelentős anyag eltávolítással tudod majd teljesen eltüntetni a lakkozott réteget. Hiába kensz majd rá bármilyen új festék réteget, 1-2 év alatt le fog peredni róla. Én így jártam az ablakaimmal. Már vagy 2-3 mm anyagréteget lecsiszoltam a fából, nem is látszódott már hogy lakkos lenne belül, mégis lepergett róla a festék. Ezt a lecsiszolom, lemarom, újrafestem játékot évek óta ismételgetem. Már ott tartok, hogy hagyom a fenébe az egészet, inkább kívülről ráteszek egy vékony, új lécekből készített borítást.
üdv. a fa rolót a következő módszerel lehet megjavitani. a felső részt amely általában 12-16 dból áll, ebben roló gurtni van belefüzve, ez két a szallagfürész lapot egy nyélben összefogva egy nyélel lehet behúzni, természetes a lapfogait le kell köszörülni.
A lamellák helyére most már lehet kapni rozsdamentes kapcsokat és ezzel össze akasztani , nos ez meg örökös mint a szegénység. He nem tudtok hozzájutni akkor marad a hagyományos lamella, de ez csak időleges mert a csavar rozsdásodott helyére másikat vastagabbat becsavarni csak időleges megoldás.
üdv. kedves mester úr, azt hiszem sok okoságot leírtál, most azért válaszolok, hogy hétvégén legyen egy kis élet itt , egy kis jó balhé az nem árt, agytekervényeket frissiti.
Jó, megvetetnéd a szegény kérdezővel a z egész festék boltot, hogy ki próbálja , hogy mely oldószer oldja, elhiszem, hogy ismered?-no de ne mond ezt neki és azt sem , hogy vegye ki a filungot /ajtó betétet/. egy új ajtónál kétségtelen igaz szerelés vagy össze állítás előtt pácolni mert szárad. Mivel nem látad az ajtót,és azt csak a kérdező, így lehet, hogy egy régi mélybéléses greffelt ajtóról van szó, gondolom ilyet szériában csináltál. Mert ha igen, akkor tudnod kell, hogy annak nem beszegezett a profilja./ki tudja, hogy mikor készült/
Azt is látom a fotókon, hogy szépen neki álltál íves ajtót készíteni, megitélésem szerint ezek a munkák ügye felárasak??-mert ha nem akkor a sajnos nagyon ráfizetésel dolgozól, ahogy mondani szokták nagyon sok időt vesz igénybe, és az idő az múlik és a pi..... meg nyúlik. az, hogy nem hagytál forkopott /toknyulványt szorításhoz / az előfordul, de nem gond, ez sem nálad.
Kérdezem leirtad, hogy asztalos mester vagy, a mestervizsga folyamatát ha itt leírnád, hogy miből áll, gondolom elmélet gyakorlat stb megköszönöm.
Olvastam, hogy voltál munka ügyben, sajnálom, javaslom, hogy olyat kell csinálni amit más nem , és szériában lehet. Tokajban van egy kedves barátom kádár mester ő nagyon sok hordót készít, nagyon keresika pálinkás hordókat, főleg eperfából, egy kicsit megfaragod és viszik minta cukrot.
Elköszönök, nos urak lehet cikizni, és a nagy kritikárt elővezetni.
Ok utána érdeklődök. Bár emlékeim szerint amikor 3 db hatalmas méretű redőnyt újítottam fel akkor csak léccserével tudtam megoldani ott ahol széttört már a fa, ahol meg kiszopósodott a csavar helye a fában ott meg vastagabb csavar került bele felfúrás után, illetve műgyantával beragasztottam a lyukat és száradás után újra kifúrtam az eredeti méretre. Nekem főleg az elrozsdált lamellákat kellett cserélnem, meg a sok száz réteg szakszerütlenül felkent festéket kellett leszednem a redőnyökről, majd tükörsimára csizolás után újrafestés volt. Persze új gurtni, új reteszelő a tokba stb..
üdv, nem kivántam megszólalni, de tegnap szegeden az OBI-ban a festő részlegnél láttam kromofágot és superben. Van még egy módszer ami itt nem hangzott el, de az veszélyes és az egy erre szakosodott műhelyben végzik, ha érdekel leírom.
Nincs már kromofág, a múltkor akartam venni. Betiltották, valami eus baromság miatt, pedig néha jó volt. Épp úgy, mint a gyárilag bekevert, fújható AURO sellakkot. Nem volt olcsó, valami 8 ezer volt egy liter, de hihetetlen minőségű volt, és a legfontosabb, hogy fújni is lehetett. A 30-as években készült rádióim káváját azzal fújtam le, gyönyörű lett.
Kösz a gyors választ!Ezekszerint jobban járok ha csak higítóval próbálkozok és nem kromofággal.Valószínű ha be is issza valamennyire a higítót az ki fog párologni belőle,míg a kromofágról ezt is azt is hallottam.Holnap kipróbálom nitro higítóval mert valószínüleg valami gyorsan száradó lakkal lehet lefújva mert igen vékony kemény és sima pormentes a felület.Bár ez lehet akkor is ha jó pormentes helyen fújták le.
Ez ötcsillagos :-) Aztán majd kérünk fotót, ahogy isznak a madarak, mint a gödény. Csak nehogy úgy járj, mint én a Maci kutyámnak készített, kisebb garzonlakás méretű kutyaóllal. Egy hétig csináltam, de Maci inkább a málnásban vackolt, vagy az utánfutó alatt :-)
én azt ajánlanám hogy először vizsgáld meg hogy mivel volt lakkozva az ajtó.
ehhez meg kell kaparni a felületet.
ha erőteljes forgács válik le a fedőanyagról akkor lakk pl csónak, vagy parketa lakk.
ha finom porszerű akkor szintetikus anyag vagyis ilyen hígítóval próbálozhatsz.
de kezdheted ezzel is, észter, szintetikus és nitró lakk, mindegyikkel megpróbálod hogy oldódik e tőle a felület... amelyiknél igen azt kell használni.
amelyik megoldja a felületet azt ecsettel felviszed a lakkra, ha meglágyult akkor le kell kaparni,és ezt még egy párszor eljátszani mert a lakk elsőre nem jön le.
vannak gélek is, és spray-ok is ilyen célra... legalább is a fa felületek kezelése c. könyv ezt írja.
Üdv Urak! Új vagyok itt még nem irtam soha de rendszeresen olvasom a fórumot.Hozzáértőktől kérdezném fillungos lakkozott tölgy ajtókról szeretném a régi lakkot
leszedni és újralakkozni.Elsősorban a hullámos felületekre várnék tanácsot (marások).A sima részeken tökéletesen meg tudom oldani csiszológéppel csak a marások problémásak.Kemény és vékony a lakkréteg ami most van rajta melegítve se jó mert a fa is rögtön megég.Kromofág esetleg valaki próbálta már?Előre is köszönöm a segítséget.
Sz Peti
Nálunk a jó fizetés se divat. sőt a munkahely sem. ma voltam interjún, azért hogy mestervizsgával, csökkent munkanélküliek (szellemi vagy testi fogyatékkal élőkről van szó) munkáját felügyeljem, segítsem és irányítsam valamint ebből a munkából még árbevételt is generáljunk... tudod mi az ajánlat?
Még kell rá egy réteg lazúr, de azt már a helyén, szétszedés nélkül kapja meg, és a tetőn is van még munka, a kerületét körbe kell kenni, meg a ragasztási vonalakat is vékonyan, maszkolva átkenem, szigetelés (vízálló ragasztó, de biztos ami biztos) és esztétika okán.
A tető levehető, hogy ha gyümölcsszedéskor nagyon útban lenne a cucc, ne kelljen az egészet egyben hurcolni.
Négy csap tartja a lábak alját, amelyekből az egyik felnyitható, hogy a tálat (agyag cserépalátét) ki lehessen venni takarítani.
Bocsánat, hogy belszólok! Fa redőny javitásról információt nagyon keveset lehet találni. Kérlek, hogy kérdezd meg a kollégádat, hogy szerinte lehetséges-e a meglévő redőny lamelláinak áthelyezése. Már potyognak a csavarok, annyira ki van kopva/száradva a fa. Esetleg még azt, hogy szerinte meg lehet-e csinálni az ablakon, vagy mindenképpen ki kell venni a tokból? (Már vettem ki pár lécet, mert szétört a használatban, vagy úgy el volt deformálódva.)
Nálatok nem divat a fa vagy műanyag redőny az ablakra? Ezt csak azért kérdem, mert az egyik kollegám másodállásban redőnyöket szokott felszerelni, elég sok munkája is van. Tegnap nézegette a redőnyök alkatrészeinek nagyker árait, és el volt szörnyülködve, hogy a fa redőny lécei milyen négyzetméter árban van nyersen összeszerelés nélkül. Már azon gondolkozik, hogy rá fog állni a lécek gyártására is, mert piszok drágák. Az igényesebb vevők meg azt keresik, persze a többség a sima hőszigetelt műanyag redőnyt kéri amikor megtudja, mibe kerül 1 m2 a fából. Redőnyök javításával is foglalkozik a srác, az apróbb hibákat ingyen szokta javítani, így a reklámozásra sem kell kölltenie, mert futótűzként adják át egymásnak az ügyfelek a hírt, hogy itt van egy normális redőnyös. Ezzel a taktikával 2-3 év alatt eljutott oda, hogy tavasztól őszig folyamatosan van megrendelése. Persze csak szigorúan másodállás szerüen. Lehet, hogy ha főállásban szeretne ebből megélni akkor kevés lenne a megrendelés, de ezt pontosan nem tudom.
Tegnap írtam hogy kicsit megszívattam magam mert eltértem a megszokott és bevált technikától.
ma megint előadta magát egy dolog.
A sablonra felvett ajtótok íve nem szerkeszthető mert a asztalos aki készítette annakidején a tokot, nem használt körzőt hanem csak valamilyen bizonytalan módon vette fel a boltívet.
így kénytelen voltam az ívnél belülről kifelé haladni a szerkesztési vonalakkal. de amikor a ívet összeragasztottam rá kellett jönni hogy ehhez még plusz falc vastagság jön hozzá és annak az ívét is fel kell venni.
szerencsére eszembe jutott hogy a nagy ablakoknál zsírpapír szerű tervező ívekre vettünk fel görbületeket, gyorsan hoztam indigót és zsarpapírt és előbb minden lényeges vonalat felrajzoltam a sablonra, majd erről a zsírpapírokra, aztán az ívet összecsavaroztam a elkészült nyers boltívvel, és már csak az volt hátra hogy a kontroll vonalak és pontokhoz igazodva felrakjam a zsarpapírokat és azokról átrajzoljam a íveket a munkadarabra.
csomagolás..
3db papír csíkra felkerült a rajz.
szerintem jól sikerült.
először az üvegbeszorító léc lett kifűrészelve.
később a külső ív. de ezt nem fotóztam le mert ez igen szigorúan vett ipari titok és ennek a menetét nem árulnám el egyenlőre. sőt azt sem hogy milyen faipari gépet használtam hozzá.
Nézd meg,hogy a felni külső-belső felén nincs-e sár felrakódva.Az utóbbi időben a téli nekem is rázott,mióta nyárira cseréltem nincs gond.A felni belső felére egy félmaréknyi sár volt rászáradva!
Megpróbáltam elolvasni, de az volt az érzésem, hogy ezek a dolgok csak akkor érvényesek, ha valaki a nonstopgumi.hu- hoz fordul (lehetőleg személyesen Súcs Tamás ügyvezetőhöz).
(Bár ezutábn a cikk után nem hinném hogy akad még olyan józan ember az országban - aki más céghez fordulna lecserélni a téligumiját-tavaszira..... illetve az őszigumit-télire)
Na de mi lesz azokkal a felnikkel, amelyeket nem ehhez a gumis céghez visznek?
Érdekes, mert az én körfűrészem is einhell klón, de annak a szögvezetője jó, nincs vele semmi problémám. Sőt még a skálája is pontos amennyire kell aztalos munkánál.