Ma reggel képeztem egy kis fényt feltöltök már akkor én is néhány képet.
Az első képen látható, hogy mily módon szúrtam el a felső és az alsó lamella osztásának számolását, valójában ott még egy lamella elfért volna, de én alul is és felül is úgy számoltam, hogy még véletlenül se záródjon rá a keretre (és sajnos teljes szélességgel számoltam, nem félszélességgel).
A második-harmadik képen néhány lamella zárt és nyitott állapotban. Elvileg egy darab majdnem 180 fokot tud fordulni.
Negyedik kép a lamella vastagsága. 4*50-es lécekből készültek.
Az utolsó egy közeli arról, hogy hogyan van rögzítve a keretben. 35 mm hosszú átmérő 1,9 mm-es fémcsap, 2 mm átmérőjű és 20 mm mély lyukban. Kicsit küzdelmes volt összerakni, ma már másképp csinálnám, egy segédkeretet tennék a rendes keretbe. Illetve középre egy felező-stabilizáló lécet. :)
16 mm-es köracélból és 1/2 "-os acélcsőből csinálnék két kb 20 cm-es rövid függőleges tegelyt az átlók végeihez. A csőhöz megfelelő sarokmerevséggel merőlegesen hegesztenék egy 50 - 60 cm hosszú szögacélt (40x60 , 50x50 kb.) , ami aluról tartaná a félköríves zsalu felének a felét. Kell még egy laposvasból a zsalura hajlított ív, ami a szélterhelés "pántról lecsavaró hatását " felveszi. A magasabb elem rácsukódik a pántolt elemre és együtt nyithatók.
Nem hinném, hogy 50 kg-ot elérné az egy tengely által kezelt tömeg, a falhoz persze jól kell csatlakozni.
Hát lehet, hogy én vagyok egy csökkentagyú, de el nem tudom képzelni, hogy egy teljesen félköríves felületet hogyan lehet bezsaluzni úgy, hogy a pántokkal rendesen lehessen operálni, és kinyitható legyen az egész miskulancia, pláne 3 méteres méretben, akárhány szegmensben.
3 méter széles, másfél magas az ablak, a sarkában alul van egy pánt az tiszta sor, függőleges forgástengellyel.
A felső pántnak az akár virtuális forgástengelye ennek a pántnak a tengelyével kell egybeessen, de a függőleges szintje efölött a pánt fölött kell lennie, legalább1 méterrel, hogy tartson is.
Becslésem szerint ezen a magasságon ez a forgástengely kb 50-60 centire van kint a félkörívtől, a fal közepén.
Ezt hogyan?
A probléma a pirossal jelölt mérettel van. A rajzon arányosan kb50-60 centi, mert ugye a kör átmérője 300.
Teszek fel fotót egymásra csukódó és együtt nyitható zsaluról, amit diópánttal oldottak meg (ha majd kivilágosodik). Nem kell 150 cm-es szárny feltétlenül.
Ahogy nézem a képeket az ajtókról amit berakát, ott azért mintha lenne egy kis egyenes szakasz is nem csak íves falszakasz. Nálam viszont nincs semmi egyenes rész.
A 3 m széles ablakál max 2 szárnyú zsalu lehetne megoldható, a 4 szárnyúnak ugyanis a középso 2 szárnya egymásra nyílna ami max 90 fokos nyitást engedne meg. Ez elég randa meg kényelmetlen lenne. Tehát marad a 2db 150cm széles zsaluszárny.
Akkor jól sejtettem, hogy valami kovácsolt zsanér kellene oda nekem, ekkora súlyt más nemigen bírna el tartósan.
Ezen a "tulipán mintás" házon a másik oldalt készítettem ajtókat régebben, ott is a fal íves.
a belső ajtó falközépen van, a köpönyeg ajtó pedig erre az íves falra nyitódik ki.
itt mást nem lehet tenni csak arra hogy falsikra hozni a tokot, ajtónál is és zsalugáternél is,
én nem hagyományos pántot raktam rá mert azzal nem tudtam elérni hogy az ajtó az íves falon teljesen a falsíkig kihajtható legyen, hanem az OBI-ban vettem kapu pántot, a kanit is, és a hosszú lemezpántot is.
Gomb a tetelyén nem pálya, eszterga nincs de van fúrógép állvánnyal, csináltam már goéyót. Meg van praktiker is. :-))
Igen, a rétegeltből más lesz, (ha lesz) de elég könnyen beszerezhető, és szerintem dolgozni is könnyű vele.
Az egyik oldalát úgy gondoltam hézagosan feldeszkázom egy darabig, így már mehet is a fal mellé, a megmaradó kis résre meg egy másik deszka, és egy kis polcocska is van a falnál.
Alulra, ágyneműnek egy egyszerő nyitott polcsot gondoltam a matrac alatt, az ágyterítő rálóg és már nem is látszik. Mivel kisebb gyerkőc is van, égy nincs újbecsukás, stb.
De ha valaki csinált már másfajtát, szivesen vennék fotót, rajzot róla.
A felső zsanér kivető része vagy tolórudas lehet, (nagy ívű ablakoknál) vagy pedig keskenyebb ablakoknál ugyanolyan kivető mint az alsó zsanér csak a kivető nagysága válltozik.
Pár napja volt a spektrum home csatornán egy lakás felújítás sorozat egyik része, ahol a felujító vállalkozó kimegy egy barkácsáruházhoz és megpróbál valakit rávenni hogy vele végeztesse el egy kis felújítást, ami azután átcsap egy lakrész teljes felújításába. pld egy csaptelepet akar cserélni az illető, és a végére teljesen felújítják neki a fürdőszobáját vagy a konyháját, szobáját. Most egy olyan rész volt ahol a ház tulajának túz volt a lakásában és azt kellett helyrehozni, ott voltak ilyen íves ablakok, aminél külön részletezték a spéci kivetőpántokat amiket álltalában nem szoktak megemlíteni sem. Sajnos csak pár pillanatig mutatták a filmben ezt a kivetőpántot, úgyhogy nagyon nem volt idő megfigyelni, de elég bonyolult szerkezet volt az látszott a nyitódás csukódásnál, mert a zsalu függőlegesen tudott kifordulni.
Nem megoldhatattlan feladat, csak nem egyszerű. A zsanérnak ugyanis nem csak a függőleges tengely mentén kell egy forgáspont, hanem az ablak síkjával párhuzamosan is kell egy vízszintes forgáspont, azaz egyidejüleg 2 forgáspont körül fordul el a felső zsanér. Az alsó az hagyományos zsanér.
"Van 1db 3m széles fálkör alakú ablakom is akkor már arra is kellene csinálni zsalut mert elég hülyén nézne ki ha nem lenne minden ablakon, természetesen kétszárnyút, de az még így is 150 cm széles lenne egy egy oldalon. Ott még külön megoldandó feladat lenne a kivetőpánt elfordulásának a megoldás, mivel nem egymás fölé kerülne az íves ablak miatt a 2 kivetőpánt. Ennek az ablaknak nincsen a keretnél függűleges eleme ezért kell eltolva felszerelni. Szóval nem egyszerű a feladat."
Ezt azért gondold át még egyszer, különösen az utolsó előtti mondatot!
Mert ez lehetetlennek tetszik egyelőre!
Egy ajtón a pántok forgástengelyei egy vonalba kell essenek, különben nem nyitható a cucc. Egy félköríves ablaknál ez jószerével megoldhatatlan, hacsaknem a felső pánt forgáspontját kitolod jobbra az átmérő széléig, de ez már olyan ronda lenne, ami nem elviselhető. a 3 méteres szélesség is megoldhatatlannak tűnő problémák forrása
Köszi, ezt az oldalt nem ismertem. Gyrosan be is raktam a könyjelzőbe.
Valami ilyenre lesz szükségem majd, csak a méreteket kell pontosítani, hogy jó is legyen. Csak azt nem tudom, hogy ez a kivetőpánt valóságban milyen erős, durva saccolásom szerint olyan 20-40 kg körüli lehet majd a kész zsalugáter 1-1 szárnya amit el kell hogy bírjon. A fényképek alapján nem tünik túl erősnek, valószínüleg lemez anyagból préselték ezeket.
Az ablak mérete 250 cm magas és 180cm széles, felül boltíves. Talán 3 db már megtartaná a súlyt szárnyanként.
Ha túl vékonyra csinálom a zsalukat, hogy könnyebb legyen az ekkora méretnél már szilárdsági-tartóssági problémákat okozhat viharos szélben, ezért úgy gondolom, hogy viszonylag vastagra, maszívra kellene megépteni, az pedig a súly növekedésével jár.
Arra is gondoltam, hogy kovácsoltatni kellene kivetőpántokat egy kovás mesterrel a megfelelő méretre.
Van 1db 3m széles fálkör alakú ablakom is akkor már arra is kellene csinálni zsalut mert elég hülyén nézne ki ha nem lenne minden ablakon, természetesen kétszárnyút, de az még így is 150 cm széles lenne egy egy oldalon. Ott még külön megoldandó feladat lenne a kivetőpánt elfordulásának a megoldás, mivel nem egymás fölé kerülne az íves ablak miatt a 2 kivetőpánt. Ennek az ablaknak nincsen a keretnél függűleges eleme ezért kell eltolva felszerelni. Szóval nem egyszerű a feladat.
Az összes linken, ami itt etéren volt most, ott van a neked való zsanér.
Az a trükkje, hogy nem a zsalu síkjában forog, hanem attól kifelé 5-7 centire, így becsukott állapotban a zsaluból az udvar felé kiáll pár centit, de mikor a zsalut kinyitod, kicsapja azt 10-12 centire az ablaktól.
Én csak azért nem kezdtem eddig neki, hogy készítsek zsalugátert az ablakaimra, mert eddig még nem találtam olyan pántot ami oda jó lenne. A probléma az, hogy félköríves a ház eleje és az ablakok mélyen ülnek a falban kb 8-10cm-re a fal külső síkjától. Ha az ablak fa részére besülyesztve szerelném fel a zsanért akkor nem lehetne csak maximum 90 fokra kinyitni a zsalut, ha meg kívülre a fal síkjához rakom fel akkor oda kellene egy újabb keret amire fel lehetne szerelni, azt meg nem szeretném mert nem illene oda. Valami kivetőpánt szerüség lenne jó nekem amivel becsukott állapotban beül teljesen az ablak mellé, kinyitva viszont 180 fokkal ki lehessen hajtani. A zsalu így is jelentősen elállna a faltól nyitott helyzetben mert a fal íves. A nyitott helyzetben csak kiakasztó kampóval lehetne rögzíteni. A szél meg abba kiálló részben gyönyörűen bele tudna kapaszkodni és zörgetné a kiakasztó kampót, idővel meg ki is tépné a falból.