Keresés

Részletes keresés

emojnarode Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88691

Tisztelt hozzáértő fórumozók! Visszaolvasva jó sokat itt a fórumon, sikerűlt az itt leírtak alapján kitünő cefrét készitenem /körte/ . Betartva minden ajánlást, szeretném itthon kifőzni házilag. Mivel kissé kezdő vagyok a szakmában és a főzés folyamatát áttanulmányozva egy dologra lennék kiváncsi, amire sajnos nem találtam itt utalást, nevezetesen, hogy az első főzéskor keletkező rézeleje, jellemző-e a második főzéskor is? Köszönöm a választ és mindenkinek jó pálinkafőzést kivánok.

barkócza Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88690

Olaj helyett alternatíva a sós (vagy inkább kalcium-kloridos) víz. Figyelni kell, hogy nem okoz-e korróziót.

Előzmény: ebatta (88689)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88689

Persze, ez majd a gyakorlati tapasztalat lesz...hőveszteség, hőáramlás , hővezetés ..más-más kőzegben...na ilyen okoskodásokba és tudományos profi mérnöki számításokba nem megyek bele!

Bár aki forgalmazza, készíti, az igazán megtehette volna és írja oda, hogy ez a fajta ez csak olajjal működik...ez meg + 2000 ft me van még hozzá 2 armatúra és ennyivel drágább de jó bele a víz! stb stb stb....

Előzmény: barkócza (88687)
firekiller Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88688

Kedves Feriba!

Annyiban helyesbítem a történetet, hogy a sisakra dél és 16 óra között ült rá valami elefántszerűség:(

Előzmény: Feriba51 (88654)
barkócza Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88687

A hőmérő mindig a saját hőmérsékletét mutatja. Azt már neked kell megoldanod, hogy a hőmérő fölvegye a pára vagy a cefre hőmérsékletét. Innen jön a mérési hiba nagy része.

Előzmény: ebatta (88685)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88686

pedropolis!

Lehet kapni pálinkafőzdés oldalon, 8 ezer pénz + a posta + ...mikorra ér ide! Most akarjuk főzni!!!

(MOL thermol 68-as)

 

Pálmaolaj jó ötletnek tűnik, remélem tescoba lehet kapni !

 

Többiek? Fritu olaj mehet bele?)

 

Igaz a MOL olaj tulajdonságait secc perc alatt megtalálom, (nem veszélyes hulladék) még biztonsági adatlap is van a neten hozzá:))!

De a frituolaj! Na, megint valami méregkeverő (vegyész) tudása kellene:))

Előzmény: pedropolis (88684)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88685

Vasbicikli! Köszi! Köszi ! Köszi! 

 

Jegyzeteket megnézem, (késő van és kint van a garázsba) de kb stimmel minden a diagrammal!

A hőmérőre is gyanakodtam, de tutira az is pontatlan 3-4 fokot! Egyértelmű volt a jelenség..nagyon egybeesett a leállás, duplafal közötti kigőzölgéssel. Adatok, diagramm és a jelenségnek jobban hiszek mint a hőmérőnek.

+ ugye mikor elkezdett forrni a víz a falba, akkor hiába adtam + kakaót, az elment a víz elgőzölögtetésére (ezt feltételezem, mivel nagy hőmennyiség kell ugyi  ilyenkor a víznek.)

 

Így elsőre az olaj tűnik a legegyszerűbb megoldásnak...bár nem emlékszem miért, de olvastam valahol ,hogy a kezdőket óva intik az olajjal való feltöltéstől! Szerintem a legrosszabb ami történhet az, hogy képesek leszünk duplafalu főzővel leégetni a cefrét!!! :))

(legalább meglesz a hét vicce)

 

Jelentkezem  az eredménnyel amint lesz olaj.

 

Gyanakodtam a cefrére is, ugyanis kb 1 hetes volt mikor bejött az a nagy 40 fokos kánikula...az se tett jót neki az tuti, csak még nem tudom mit árthat neki a nagy meleg.

 

(Hogy is van az a mondás...első házat az ellenségednek építed! Az első pálinkádat..... ! ? Ilyen mondás még nincs?

(Kár hogy ajándékozni sem szabad:))

Előzmény: vasbicikli (88681)
pedropolis Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88684
Az olajos duplafalú témához egy kis tapasztalat.
A duplafenekü söröshordómban jódarabig hidraulika olaj volt, gondoltam az is jó.
A felfütés elég hosszadalmas volt, kb. másfél óra. A melegedö olaj viszont nagyon büdös volt, elég jól tágult is a kiegyenlítöbe. Volt, hogy ki is kellett venni belölle, mert kifutott volna.
Nemrég lecseréltem T..CO gazdaságos pálma fritözolajra. Semmi szaga nincs és órákkal hamarabb leföl a cucc. Azt mondja egy mérnök, hogy a trafóolaj sem az igazi erre a célra, inkább a kimondott höközlö olaj. (Mol Thermol)
Majd ha elfáradt a fritu olajam, beszerzek 5liter ebböl a Thermol-ból.
snapszmester Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88683

Szerintem is a hülye okoskodik témánál tartunk.

Előzmény: tanca1 (88679)
pedropolis Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88682
http://www.vasiszemle.t-online.hu/2008/06/balazs.htm
Egy kis olvasnivaló! :)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88681

"78-80 fokon meg kell indulnia"

 

Ez egy közkeletű félreértés.

A tiszta etilalkohol valóban 78 fokon forr, de ez önmagában nem jelent semmit.

Az alkohol-víz elegyre (a cefrét praktikusan ennek vehetjük) más játékszabályok érvényesek, amit ez a diagram szemléltet.

 

A kék görbe a folyadékra, a piros a felette lévő gőzre vonatkozik.

Maradva a te számaidnál, a cefre fölött 93 fokot mértél induláskor. Ez 10 %-os cefrének felel meg (kék görbe), aminek a lehűtött gőze kb 55%-os párlatot eredményez (piros) (valójában kicsit töményebbet, de a deflegmáció témakörébe most ne menjünk bele).

Azt írod, hogy 40 fokos szesznél leáll  a csepegés. Ez nagyjából azt jelenti, hogy a 100 fokos vízfürdő kb. 96 fokig képes felmelegíteni a cefrét, ami megint csak leolvasható a piros görbéről. Ezen nincs mit meglepődni, hiszen a hőátadásnál is van veszteség, meg a párolgás is hűti a cefrét, ez a papírforma. Pont tegnap volt egy hasonló kérdés (tanca1), szintén nyitott vízfürdős rendszerrel 50 %-ig jött le neki az alszesz.

A megoldás vagy olajfürdő, vagy zárt, túlnyomásos vizes rendszer amivel 100 C fölé lehet menni.

Előzmény: ebatta (88670)
tanca1 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88680

Én mára csak és kizárólag egylépcsős technikával készíttetem a pálinkáimat. Nekem ez tetszik. Ezen kár is vitázni, mert kinek a pap, kinek a pap lánya ;)

 

Amit viszont tapasztalok, hogy egylépcsős főzésnél jóval magasabb százalékban adja le a cefre a pálinkákat. A ma hazahozott kajszim pl 120L cefréből-> 19,1 44v/v%. De a körte, alma és cseresznye is ilyet produkált.

Előzmény: vasbicikli (88633)
tanca1 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88679

Kedves szilvakukc!

 

Kedves szilvakukc!

 

Nem szidtam/szidtalak! De! Ha valaki csak azt hajtogatja amit betanult, betanítottak neki, de konkrét választ nem tud adni a kérdésre (tehát hogy miért??), az azt gondolom inkább ne írjon semmit. Tudod/tudja :), nem mindegy hogy az okos hülyéskedik, vagy a ...

 

 

Részemről a kettőnk közötti beszélgetés lezárva. Hál' isten volt aki nem csak okoskodott, hanem konkrét választ próbált adni!

 

További szép estét, jó nedűt!

 

 

Előzmény: szilvakukc (88663)
porgolo Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88678
Nezz szet az aprodon, sokat tudsz sporolni. Ha pesti vagy akkor kinai piac.
Előzmény: Hurkafej (88675)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88677

Olaj a duplafalba??? Hülye ötlet?

ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88676

Egyébként ok a tanács, csak nincs kuktám + ki kell deríteni hol lehet megfelelő szerelvényeket kapni ........

Előzmény: foxrudi (88673)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88675

Köszi a választ vasbicikli és rézműves1, akkor marad a sima lemezborítás.

 

Még nemhoztam el az edényt, csak tellefonon egyeztettem, de 26.000Ft, Békés megyében. Ha kell tud még az úr rendelni belőle. Ő nem postázik ilyen nagy dolgokat, de ha valakit érdekel én feladom neki.

Előzmény: vasbicikli (88667)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88674

Köszi, írtam is hogy "nyitott" a hőátadó közeg rendszere! De ha egyszer a hőmérő 100 fokot is mért a...a hogy is hívjátok amit én kupolának írtam...sisakban!!!

 

99% hogy erre gyanakszol? Ne próbálkozzak előbb hőátadó olajjal?

Előzmény: foxrudi (88673)
foxrudi Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88673

Ha elkezdett gőzölögni,vszínű nyitott a rendszered,így nincs meg a túlnyomás a dupla falban, ez lehet a gond.Zárt rendszer kell,és egy kukta lefújó szelepet beiktatva,plusz1 visszacsapó szelep fordítva felszerelve ,és  jó lesz.

Előzmény: ebatta (88670)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88672

Miért kell megfőzni a kocsonyát evés előtt?

Előzmény: szilvakukc (88663)
emGeza Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88671

Szia !

 

Sajnos a jegyzetekkel a főzés kapcsán elmaradtam.

Pedig 2 bérfőzdében is jártam. 

 

A bánki főzdés igazi elhivatott és nagyon segítőkész !

Sok cefrézési kérdésemre kaptam nála választ .

 

Miklós 1x1 is nagy segítség volt , amit köszönök is !

 

Az idei terv is sikerült! Mirabella, körte-szilva , körte .

A pálinkák minősége is javult.

 

De jövöre is van még mit fejlődnöm ! Cefrézés kapcsán .

Előzmény: peca_matyi (85619)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88670

Sziasztok!

 

Kezdő vagyok, kisüsti, duplafalú 20 literes pálinkafőzővel. Mennyiség ami lejött nem lényeges, de :

 

38- volt a legkevesebb alszesz  foka és megállt. (volt hogy 50 -nél)

 

 duplafalú, vízzel töltve, szelep nélkül (légköri nyomáson, nincs szelep, nyitott)

 

Van hőmérő , a kupolánál 93 fokon szépen jött, volt, hogy feljebb ment, azaz ezzel sem lehet gondd, hogy nem tud felmelegedni  a cefre a megfelelő hőfokra!

 

Cefrével van a baj?

 

Felfűtés kezdetétől kb 1 óra múlva indult meg 92 fokon.

Már a hőmérőre is gyanakszom, hisz 78-80 fokon meg kell indulnia.

Viszont mikor majdnem súrolta a 100 fokot, akkor a víz  elkezdett gőzölögni a köpenyben. így tuti ott már megvolt a 100 celsius.

 

Remélem érthetően fogalmaztam így röviden, tömören.

Szerintetek mi lehet a gondd, hogy nem jön le csk átlag 40 fokig?

 

Köszi előre is a választ!

hevezoli64 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88669

Tetszik a stílus, jók a hasonlatok. A türelem pedig irigylésre méltó.

Az intelligencia átjön minden hülyéskedés ellenére.

De csak tisztázással...))

Előzmény: szilvakukc (88663)
foxrudi Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88668

Az első kérdésemre kaptam is konkrét választ. Miszerint: valószínűleg a helytelen aláfűtés miatt jött le csak 50fokosig az alszesz utolja. Ok, ezt értem.

 

A másodikra, miszerint miért is kell a kisüsti módon főzött pálinkát kétszer lepárolni, az meg úgy látom bonyolult.Tapasztalás és ízlés kérdése..

 Kedves Tanca1.

  Szerintem kezd el az alapoknál,mert bármennyire magyarázzák,nem érted,amíg nem tudod miért kisüsti a kisüsti,és ami neked az alszesz "utolja",az másnak a körül indul.

     Tehát ne sértődés legyen,hanem olvasd el a reggel belinkelt oldalakat,és sok mindenre rájössz.

  Üdv:Foxrudi

Előzmény: tanca1 (88631)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88667

"a szoknyával a talpat veszem körbe, így a nem hőelosztós rész nem kap direktbe lángot"

 

Nekem is ez volt az alapgondolatom, de menet közben rájöttem, hogy ez csak elméleti probléma.

Majd meglátod, hogy valójában nem lesz olyan nagy a láng, hogy fölé/mellé menjen a talpnak.
A lábas pereméig (illetve a füléig) felérő külső lemezborítást sokkal hasznosabb dolognak tartom. Egyrészt lényegesen javít a hőkihasználáson, másrészt a láng is kevésbé lesz érzékeny a szélre (nekem ez fontos szempont, mert a szabadban van felállítva a főzőm).

Végül a talpat körülvevő lemezkarikát is meghagytam, mert középen tartja az edényt az égőn, nem kell igazgatni, de amúgy nincs más jelentősége.

 

Egyébként hol kaptad a nagy fazekat, és mennyiért?

Előzmény: Hurkafej (88664)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88666

..."az az egy a baja, hogy a szendvicstalp átmérője 35cm az 50-ből"...

 

...szerintem nem véletlen, hogy így "spórolnak" a szendvics talppal...igazából ott a legnagyobb

a hőmérséklet, ahol a láng éri és az nem szokott kiérni a széléig...így aztán ott nem is ég oda...

...ergó, Te is nyugodtan csinálj csak "normál szoknyát", jobban fogsz járni, mert az üst mellett

felfelé szálló meleget jobban hasznosíthatod a fűtésre...pénztárcakímélő a dolog...

Előzmény: Hurkafej (88664)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88665

...lehet, hogy hegeszteni is lehet (talán avi-val), mert ismerek valakit, aki németországban hegesztő volt és vékony lemezeket is tud, de elég drága...forrasztani is lehet ezüsttel, de az meg az ezüst miatt drága...mindenesetre nem egyszerű, ha azt akarod, hogy jó is legyen és ki is nézzen valahogy, de nem lehetetlen...

Előzmény: Piszra (88658)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88664

Arian 60 literes lesz a befutó edényem, az az egy a baja, hogy a szendvicstalp átmérője 35cm az 50-ből. Ami teljesen olyan azt most nem tudok szerezni de ezt úgy tervezem megoldani, hogy a szoknyával a talpat veszem körbe, így a nem hőelosztós rész nem kap direktbe lángot. A kavarót pedig úgy alakítom ki, hogy a rádiuszos részt is simogassa majd. Maradni fog rézcsőből pont annyi, hogy belógassam amennyire kell. Viszont elsőnek lehet csak kézi működtetésű, vagy fúrós megoldás lesz.

Előzmény: vasbicikli (88551)
szilvakukc Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88663

Ha valakit szidsz, azt nyugodtan tegezd le, mert nem lesz hatásos. Pölö ritkán hallani olyat a közlekedésben, hogy "Kedves megváltozottt nemi identitású úr, ha megkérhetem, hazatérve haladéktalanul lépjen nemi kapcsolatba közvetlen nőnemű ősével"!

Vagy, focimeccsen, hogy "tisztelt bíró spori, mielőbb látogasson el a 3. számú szemészeti klinikára, rövidlátás akut tünetének megszüntetése céljából".:))

Azért főzünk kétszer kisüstiben, mert először alszesz jön le, és csak azután pálinka. Mit akarsz még ragozni? Akik egymenetben főznek kisüsti berendezéssel, azok alszeszt isznak, legfeljebb erős alszeszt. Igazi pálinkát egymenetben csak egylépcsős berendezéssel lehet előállítani. Olyan, mintha azt kérdeznéd, miért kell megfőzni a kocsonyát evés előtt. 

Előzmény: tanca1 (88609)
snapszmester Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88662

Frissítve!

Előzmény: Miklós1 (88657)
hal65 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88661

Rézműves mester szerintem "megduplázza" Neked.

 

Előzmény: Piszra (88658)
foxrudi Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88660

Faeper cefre augusztus végén?Jó még az biztosan?

Előzmény: lacbp (88659)
lacbp Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88659

Sziasztok!

 

Abszolult kezdő vagyok a témában....  Mármint a másik oldalt (kóstolgatás) már picit járatosabb;). Összeszedtem kb 100liter fekete fa szedret - fa epret - ki hogy ismeri. Úgy olvastam, hogy az elég hamar kiforr. Cukor nincs benne, kevergettem szépen, de fogalmam sincs, hogy mikor kellene kifőzni...

Főző van, 10literes új típusú kukta, és üvegcsöves lepárló kombó. De nem tudom hogy kezdjek neki... s persze, mikor.. 100l sárgabarackom is van, de nem magoztam ki , olvastam, hogy illett volna.... utólag..

 

köszönöm a segítségeteket!

 

 

Piszra Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88658

A hsz-edben említett edényekkel nekem az a kérdésem lenne, hogy lehet ezeket duplafalúsítani? (szendvicstalp) Lehet hegeszteni? Vagy nem elég vastag anyagból vannak a hegesztéshez? Vagy ez mitől függ?

Az említett márkákon túl, még sok jónak tűnő nagykonyhai edényt találni a neten, ami jó lenne üstnek, de ugyanaz az aggályom amit korábban kérdeztem: a duplafalúsítás megoldható ezeknél hegesztéssel?

Előzmény: Hurkafej (88535)
Miklós1 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88657

Akkor leírom én is, hogyan horpasztottam fedelet ( a képen nem az én fedelem van).

Amikor leállt a csöpögés, levettem a fedélrögzítést, szabadon megemelhető volt a fedél, gondoltam laza. A hűtő kifolyóra slaggal vittem vizet a vízcsapról, hogy hideg vízzel kimossam a hűtőt és a páracsövet. Megynitottam a vizet és szépen ment is az üstbe, de közben a laza fedél rászívta magát az üstre és már tömített lett, én meg csak a huppanásra lettem figyelmes és már kész is volt. A fedél kiegyenesíthető (kihuppantható) volt szerencsére.

Előzmény: vasbicikli (88656)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88656

Aha, capisce amigo!

Keveredtek a dolgok, de már minden világos.

A fedő véletlen baleset volt, a víztér a lényeg.

Előzmény: zsuzska60 (88653)
hal65 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88655

Na csak hogy legyen egy másik vélemény is :)

Ha lassan tüzelsz az alma alá, jó esélyel le fogod égetni.

Egy 30 literesnek, (25L cefrét feltételezve) az alágyújtástó számított 30 perc után, meg kéne csordulnia. (megfelelő tüzelés esetén)

Nálan az 50 liter cefre csordul meg 50-60 percre, az alágyújtástól számítva.

Az a baj az "óvatosan tüzelekkel", hogy nem kezd el a cefre forogni az üstben, a nagyobb darabok leülnek az aljára, és már le is égetted.

Javaslom, önsd fel vízzel, és kenjed neki a tüzet.

ha gondold.....

Előzmény: macokk (88652)
Feriba51 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88654

Azt a képet egyik fórumtársunk tette fel.

A kifolyócsövet egy műanyag slaggal nyújtotta meg. Leállásnál felhajtotta a cső végét, és ott hagyott mindent másnapig. Megtört a cső és a többit már tudod.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: vasbicikli (88650)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88653

a megroggyantott fedő más téma, azt is ismerem, de nem velem történt (ott sem volt víz visszatöltés)

Előzmény: vasbicikli (88650)
macokk Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88652

Szimplafalú 30l-es üstben főzve a kb. 22l (pl. alma) cefrét - azért hogy le ne égjen - az ajánlottnál lassabban tüzelek, így kb. 3-3,5 óra után indul csak meg, és vagy 4 órán át tart a lefőzés.

Mennyiben lesz más így az íze (ill. mi a különbség), mint ha gyorsabban főzném?

zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88651

dupla falú a berendezés, ha kell visszacsapó szelep...

a két fal között keletkezik vákuum.

Előzmény: vasbicikli (88650)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88650

Valahogy mégis csak megroggyantották azt a szegény fedőt :)

Egyébként én meg a te verziódat nem értem. Gyors újratöltéstől hogy tud vákuum kialakulni a főzőben? A hűtőn keresztül felszívatva töltöd? (bocs a hülyeségért, de az a vicc jutott eszembe, amikor a nőgyógyász 150 pontot kap a max. 100-ból az autószerelő vizsgán, mert a kipufogón benyúlva csinálja meg a feladatot :))

Előzmény: zsuzska60 (88649)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88649

"Akkor jön létre ilyen, ha a hűtőn keresztül hideg vizet nyomunk a forró üstbe."

 

ez mondjuk elég életszerűtlen :-)

Előzmény: vasbicikli (88647)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88647

"Akkor jön létre ilyen, ha a hűtőn keresztül hideg vizet nyomunk a forró üstbe."

 

Ahh, értem már! A kis egyszerű, "szétszedem-kiborítom" típusú kondérommal eszembe se jutott, milyen rejtett veszélyek leselkednek a leeresztő csapos főzőkre!

Előzmény: Miklós1 (88642)
cefre_86 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88646

Köszi az ajánlást, igazából vadonatújra gondolnék, nem igazán bízok ilyen téren második, harmadik kézből származó dologban, említetted is, hogy pláne ha lakk volt benne, abba azért nem biztos, hogy raknék cefrét, tudom unortodox, de akkor is :)

Előzmény: Hurkafej (88636)
Piszra Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88645

Köszönöm mindenkinek aki válaszolt a kérdésemre.

 

Így utólag azt kell mondjam, nincs gond, csak kicsit megijedtem, hogy nem indult meg az erjedés a hordóban 2 nap után sem. Hideg volt nagyon a turmixolt "anyag". Nem volt még tapasztalatom fagyasztott gyümölcsel.

 

Lehet rosszul gondolkoztam (sőt biztos), de azért nem raktam az élesztőt azonnal, mert úgy voltam vele (pépesítés után nagyon hidegnek éreztem a cefrét), hogy várok egy napot hogy melegedjen, mert normál élesztőm volt itthon csak, nem hidegtűrő.

Egyébként úgy oldottam meg, hogy egy délelőtre kiraktam a hűvös melléképületből a napra, délután vissza a helyére és meg is kapta az élesztőt - ma meg már nagyon szépen forr.

Lesz még egy két fagyasztott gyümölcsöm, reméljük rutinosabb leszek...:-)

 

 

Előzmény: snapszmester (88559)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88644

akkor is létrejöhet, ha gyorsan üríted az üstöt és hamar bele is töltöd a hideg cefrét (mondjuk BL meccs szünete....)

Előzmény: vasbicikli (88639)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88643

majd akkor fogsz meglepődni, ha a 20%-ért kéri a jogdíjat :-)

Előzmény: Miklós1 (88642)
Miklós1 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88642

Jó a megjegyzésed, a fedelet nem a duplafalban lévő szívóerő roppantja meg. Akkor jön létre ilyen, ha a hűtőn keresztül hideg vizet nyomunk a forró üstbe. A javított kiadásban már van erre egy mondat, hamarosan olvasható lesz.

Az egyszeregy linkeléseimnek is rájöttem a hibájára, másik böngészőt használok, amelyik magától hozzáír a link végéhez "20%"-ot. 

 

Előzmény: vasbicikli (88639)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88641

         vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (88577)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88640
Előzmény: csipasz56 (88591)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88639

Miklós1: az 1x1-ben a dupla falú főzőknél írod, hogy túlnyomásos víztér esetén visszacsapó szelep kell a köpenyhez, különben lehűléskor behorpadhat. Ez idáig rendben is van, csak azt nem értem, hogy az illusztráló képen a fedél horpadását hogy sikerült öszehozni. Az üst ugye a hűtőn keresztül nyitott, annak a belső terében elvileg soha nem lehetne vákuum, csak a külső köpenyben.

Ha meg direkt bedugja valaki a hűtő kifolyó csövét a fűtés leállításakor (bár miért tenné?), akkkor nem csak a köpenyes főző fedele horpad be, hanem bármelyiké.

 

vasbicikli Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88638

Én tavaly fél szezonban reduktor nélkül használtam a PB gázos égőfejet. Az égő tűszelepjével szabályoztam a lángot, kis mozdulatra is érzékenyen reagált, és a palack töltöttségi állapotától, hőmérsékletétől függött a beállítás. Kicsit odafigyelős, de simán együtt lehetett élni az állapottal.

Közben került a házhoz egy reduktor, azóta azzal főzök. Még így se használom ki az égőfej max teljesítményét, nem kell teljesen kinyitni a szabályozó szelepet (30 literes a főzőm).

Előzmény: Hurkafej (88582)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88637

Hűtés, szűrés.
A gyakran idézett 1x1 15. oldalán, Pálinkahibák javítása címszó alatt találod.

Áthidaló megoldás, ha sötétben, vagy átlátszatlan pohárból iszod :))))

Előzmény: pista65 (88634)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88636

Esetleg ha valami gyárban van ismerősöd megkérdeztetheted vele, hogy mit csinálnak a hordókkal. Nyomdából a 120-150 litereset úgy 1500ft-ért lehet elhozni ha üresek, de nagy a verseny ám értük, gondolom adják tovább többért. Azthiszem lakk lehetett benne, de nem biztos pl, nekemis van, de még nem használtam.

Előzmény: cefre_86 (88635)
cefre_86 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88635

Sziasztok,

 

120-220 literes cefrés hordónak valót keresek,de csak 6000-9000 ft közötti tartományuakat tudtam kiguglizni, amit bevallok borzasztóan sokallok. Van esetleg valakinek jó tippje honnan lehetne jobb áron beszerezni?

pista65 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88634

Üdv! 

Azt szeretném kérdezni, hogy hogyan lehetne megszüntetni az opálosodást házilag, durvább beavatkozás nélkül?

Tippeket várok! 

Előre is köszönöm!

vasbicikli Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88633

Az utóbbi időben én is próbálgatom az egylépcsős technikát.

Egyébként is akartam írni róla valamikor, de most itt az alkalom, éppen témánál vagyunk.

A szerkezetről már beszámoltam korábban (acél dörzsivel töltött oszlop + kis reflux hűtőspirál), akit érdekel, megtalálja.

Eddigi tapasztalataim alapján (cseresznye, alma, őszibarack, szilva) vannak előnyei és hátrányai is az egyfázisú módszernek, de összességében nem gondolom, hogy teljesen ki fogja szorítani nálam a kétszeri főzést.

A legfőbb potenciális előny ugyebár kézenfekvő: energia és munka megtakarítás.

Az 1x főzés legnagyobb hátrányának azt tartom, hogy még intenzív keverés mellett is sokkal több előpárlatot kell elvenni (legalábbis az én főzőmmel ez a helyzet), nagyon hosszan érződik a karcosság a párlatban (az almánál különösen, a többi nem olyan vészes). Alszesz finomításnál sokkal élesebben meg lehet húzni a határt az elő- és középpárlat között.

Úgyhogy most azt csinálom, hogy egy hosszú EP után veszek egy viszonylag keskeny középpárlatot (kb 40-50 %-ig engedem), ez lesz az 1x főzött pálinka. Az EP-UP-t ezután alszeszként kezelem, és a szokásos módon finomítom. Ebben van egy kis csalás a 2x főzött rovására, mert ugye az aromák javát már kiszedem az első főzés középpárlatával, de ezt nem fogom így csinálni a teljes cefremennyiséggel. Csak egy kisebb részből "lopom" ki ilyen módon a javát, a nagyobb részt hagyományosan finomítom (almából 3 liter 1x és 12 liter 2x-es lett).

A kozmaolaj a másik dolog, ami még ellene szólhatna az 1x főzésnek, de 45-50 % tartományban egyelőre nem volt vele gondom.

A cseresznyét csak egylépcsősen főztem, nincs összehasonlítási alapom, de szerintem, meg a vendégeim szerint is jó lett. Almából van 1x és 2x főzött is, még nagyon frissek, nekem egyelőre az 1x-es tetszik jobban. Szilva-őszi vegyesből is elég jó az 1x-es, de még nincs belőle 2x, úgyhogy az esküdtszék még nem döntött, jelentkezni fogok a további eredményekkel.

Előzmény: tanca1 (88631)
tanca1 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88632

Pontosan ezt mondtam Neki én is.

Az alszeszt (ami egyébként tényleg elég jó), amit főzött válassza ketté. Az egyik felét igya továbbra is így, a másik felét pedig öntse fel és készítse el a kisüstit belőle. Aztán hasonlítsa /segítek benne :))/ össze és megnézzük mi a különbség.

 

Szép estét! Tanca

Előzmény: barkócza (88612)
tanca1 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88631

Kedves Fórumozók!

 

Köszönöm, hogy végül ennyi választ, tanáccsal és magyarázatot kaptam a kérdésemre!

 

Az első kérdésemre kaptam is konkrét választ. Miszerint: valószínűleg a helytelen aláfűtés miatt jött le csak 50fokosig az alszesz utolja. Ok, ezt értem.

 

A másodikra, miszerint miért is kell a kisüsti módon főzött pálinkát kétszer lepárolni, az meg úgy látom bonyolult.Tapasztalás és ízlés kérdése..

 

Akkor tapasztalunk tovább!

 

Jó nedűt!

 

 

Üdv, tanca

Blood Prince Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88630

köszi

Előzmény: jatti1 (88629)
jatti1 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88629

http://snapszmester.uw.hu/ oldalon a "Pálinka főzés részletesen" menü alatt a "Gyakorlati pálinkafőzés pdf" pont.

jatti

Előzmény: Blood Prince (88625)
Feriba51 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88628

Úgy van!!!!

Jó nedűt!!!

Előzmény: barkócza (88627)
barkócza Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88627

Azt azért le kell szögezni, hogy erősítés csak úgy jön létre, ha a párából kicsapunk egy kisebb alkoholtartalmú folyékony fázist (flegmát), ez a deflegmáció. Ehhez pedig hűteni kell. Azaz erősítés hűtés, deflegmáció nélkül nem létezik. Az adott mértékű deflegmációhoz tartozik egy maximális, elméletileg elérhető erősítés, amit persze csak megközelíteni lehet, elérni nem. A hosszú, ferde páracső, tányéros torony, töltött oszlop mind abban segít, hogy minél jobban meg tudjuk közelíteni az elméleti erősítést, de ezek a kegyszerek hűtés nélkül nem erősítenek. Az alap mindig a deflegmáció.

Előzmény: Feriba51 (88626)
Feriba51 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88626

Még annyit, hogy nem kéne leragadni az egymeneteseknél azzal, hogy az megnövelt deflegmációval jön létre. Egyszerű megoldásokkal nem csak a deflegmációt lehet növelni, hanem a rektifikációt is létre lehet hozni. Ilyen például egy hosszú csőben elhelyezett töltet,.....

Jó nedűt mindenkinek

Blood Prince Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88625

Hali.

Én is kíváncsi lennék a témára de a lint amit írtál nem működik.

Hogyan tudom megtalálni másként??

Előzmény: Miklós1 (88618)
hal65 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88624

Na ebből lenne a Titánok harca! :)

Előzmény: Feriba51 (88623)
Feriba51 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88623

Ennél már jobb, ha egyenesen a párbajsegédeidet küldöd el:-))))

Jó nedűt!!!!

 

 

Előzmény: csalitos (88616)
hal65 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88622

Kedves tanca1!

 

Én is becefréztem az idén, 3 hordó (20 literesek) cefrét, tehát "szép mennyiséget". (nekem szép)

Azt hogy milyen lett, nem tudom, mert csak én kóstoltam, és szerintem piszok jó.:)

Kisüsti főzővel, "egylépcsőben" nem szokás főzni.

Az a jellegzetes "kisüsti" ízt, csak és kizárólag a kisüsti módszerrel érhetjük el.

Lehet viszont, mindenféle, közbeiktatott  "varázslatokkal"  (pisztoriusz tányér, vizesrongy a páracsőre, + deflegmátor, mindenféle gányolt, :) finomítótorony, stb) valóban egylépcsőssé alakítani rendszerünket,

A Te kérdésed: "Tehát hogy miért is nem lehet jó minőségő pálinkát készíteni a kisüsti főzővel egy lépcsőben?"

Így feltéve, értelmetlen.Vagy kisüsti, vagy egylépcsős. Most akkor mit is kérdezel?

De ez ettől kicsit bonyolultabb. mint sem hogy itt nekifogjak ezt kifejteni.

Voltak itt már erről viták, nem is szeretném most mind felsorolni.

Ha érdekel a téma, szánd rá az időt, olvass vissza, és tanulj.

 

Előzmény: tanca1 (88610)
csalitos Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88621

   Az a probléma, hogy ilyen eldönthetetlen kérdésekre várnak azonnali választ. Majdnem olyan ez, mint az, hogy magyarázd már el a vaknak, hogy milyen az a piros....

Előzmény: barkócza (88615)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88620

Kedves Feribá!

egykét kép nem lenne a főzőröl?

Üdv sogi

Előzmény: Feriba51 (88613)
Feriba51 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88619

Helló buga1!

 

- A rézüstös cigánykovácsok általában vastagabbra hagyják a falat az üst aljában. Ezzel dicsekedni is szoktak, hogy ebben az üstben nem fog leégni a lekvár. Már ránézésre is látszik, hogy nálam az üst aljában talán 1 mm kalapácsnyomok is vannak, tehát az alja jó vastag lehet. Egy vastagabb rézréteg pedig jól vezeti a hőt és jól elosztja azt.

- Feltételezésem szerint a lapos kövekre azért jó, ha vizet öntünk, mert ezzel elkerüljük az apró cefredarabok becsípődését a kő és az üst közé. Volt, amikor elfelejtettem a vizet, akkor sem történt semmi. Mostanában, mióta egymeneteseket főzök, víz helyett az előző főzés "utópárlatát" öntöm a kövekre.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: buga1 (88570)
Miklós1 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88618

A kérdésedre a válasz: a kisüsti főzők viszonylag kis deflegmációval működnek, ezért egy lepárlással nem jön létre olyan elválasztás ami pálinkát eredményezne. Az elválasztás jelenti az alkohol elválasztását a víztől és a rossz anyagok elválasztását a pálinkától (elő és utópárlat).

Nagyobb deflegmációval egy menetben ezen a fórumon is főznek páran és elég jó pálinkát tudnak elérni így. A "labanc" főzőknek még nagyobb a deflegmációjuk, legtöbb kereskedelmi főzde ilyen, ott már néha csökkenteni is kell a deflegmációt, nehogy túl sokat elvegyen a gyümölcsből.

Nem ugyanazt a pálinkát kapjuk a fenti technikákkal, ezért van aki a kisüstin főz, van aki egy menetesen.

A deflegmáció elmagyarázva az egyszeregy 12. oldalán, ugyanitt leírás arról, hogyan mérheted meg az otthoni főződ deflegmációs képességét (62-70% között kisüsti a főző). A kétféle pálinka jellegéről a 14. oldalon olvashatsz, az elválasztásról a 11.oldalon.

Ha jól emlékszem, a barátod egyszer párol le és az ízlik neki, innen indult ki a kérdésed.

-Ha erősen deflegmál a főzője akkor pálinkát iszik,

-ha kisüsti módra, akkor az alszeszt szereti, ne próbáld meggyőzni ilyen tudományokkal.

Előzmény: tanca1 (88610)
barkócza Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88617

Röviden: Amit leírsz a főzővel kapcsolatban, az a tipikus elégtelen fűtés. Esetleg  a fontos részleteket is leírhatnád, szimplafalú, duplafalú, olajos, vizes, stb.

Előzmény: tanca1 (88610)
csalitos Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88616

   Hello Feriba51

   Megelőztél a közmondássa. Ez így igaz. De aztán nehogy má a te egylépcsősed jobb legyen már, mint az én hagyományos kisüstim! Csak tudnánk valahogy összemérni....  :-))

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: Feriba51 (88613)
barkócza Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88615

Ebben tökéletesen igazad van. Még nem láttam olyan gagyi házifőzőt, aki magától elismerné, ha sz_rt főz. Különösen, ha jó sokat költött rá. Ehhez pszichológus kell.

Előzmény: csalitos (88614)
csalitos Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88614

   Igen, meg kell kóstolni... És itt ugrik be az a közmondás, hogy: "Minden cigány a maga lovát dicséri."

Előzmény: barkócza (88612)
Feriba51 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88613

Szia tanca1!

 

Ne légy mérges, nem érdemes:-))) Nálunk van egy mondás:"Minden cigány a maga lovát dicséri"

Ez mindenütt érvényes.

Én már két éve a kisüsti főzőmmel csak is "egymenetest" főzök. Szerintem a minőség sokkal jobb, mint a klasszikus kétlépcsősöm volt. Na, de az már nem biztos, hogy mindenkinek így sikerül, ez tetszik. Azt pedig eldönteni, hogy mi a jó, a jobb, hát egy kicsit bajos. Az már egyszerűbb, hogy nekem mi tetszik jobban.

Jó nedűt!!!

Előzmény: tanca1 (88610)
barkócza Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88612

Nincs miért, csak "csak" van. A pálinkafőzés ebből a szempontpól tapasztalat. Aki pedig kiad nem kevés pénzt a gyári főzőre, és csakazért sem követi a használati utasítást, azt nem tudjuk megmenteni.

 

Meg kell kóstoltatni vele az így készült, és az úgy készült pálinkát.

Előzmény: tanca1 (88610)
csalitos Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88611

   Hát ilyet ne várj, hogy valaki is megmondja. De agok egy elérhetőséget, ahol röviden le van írva, hogy mi a két eljárás között a különbség. Rád van bízva, hogy eldöntsd, melyik a jobb.

 

http://www.nogradipalinka.hu/palinkakeszites/feltetelek/palinkafozes/lepesek/leparlas

 

   Ha ennél többre vagy kiváncsi a linkelt oldal alján megtalálod a forrást.

 

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: tanca1 (88610)
tanca1 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88610

Köszönöm szépen a választ!

 

Cefréztem már egész szép mennyiségben (és jó minőséggel), tehát a kioktatást nem kedvelem! --> Ez természetesen nem Neked/Önnek szól!

 

A kérdésemre pedig egyik weboldalon sem kaptam válazt, mert én nem arra vagyok kíváncsi hogy hogyan kell, hanem a konkrét miértjére. Tehát hogy miért is nem lehet jó minőségő pálinkát készíteni a kisüsti főzővel egy lépcsőben? Ha valaki belinkeli nekem erre a választ akkor kövezzetek meg! :)

 

Ha még sincsen ez meg sehol akkor pedig legyen kedves nekem ezt elmagyarázni!

 

Köszönöm szépen!

 

Üdv, tancs

Előzmény: Viktormanufaktura (88578)
tanca1 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88609

Kedves szilvakukc!

 

Jobb lett volna ha nem ír semmit...  :D :D

 

Remélem érthetően fogalmaztam!

 

Üdv, tanca

Előzmény: szilvakukc (88574)
hal65 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88608

Durva sóval ledörzsölni!

Pikk-pakk megy!

Előzmény: rézműves1 (88607)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88607

...köszi, a jóétvágyat vittük magunkkal, viszont annak a 74-db arasznyi törpeharcsának a megpucolása már nem töltött el irígységgel, aminek a fele a 20-literes bográcsban landolt... ...amire én irígy vagyok, de nagyon, hogy mindezt a belevalót, a kert végébe a bográcstól kb. 10.-méterre fogta...

Előzmény: hal65 (88602)
csalitos Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88606

   A hitetlenek! És odahordják néked! Mester, nem e lehetne e, ha ráér véletlenü egy kicsikét, mikor lesz ideje, mert én nem hiszem, hogy otthon jobbat lehet főzni....Nahát... milyen emberek vannak....  :-))

   Minden jót.

   Józsipapa.

 

   Ui: Látod, nem figyeltem. Más helyett válaszoltam. Vedd úgy, hogy érvénytelen.

Előzmény: snapszmester (88597)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88605

...persze, hogy tegyél reduktort, mert 20°C-on kb. 6-bár a nyomás és az már nagyon sok az égőnek...és a fúvóka mögötti csappal szabályozod a nyomást és azzal az átfolyási mennyiséget is...

...a gáztűzhelyeken egyébként, egyszerű fúvóka garnitúra és csőcsatlakozó cserével lehet megoldani az átállást, nem olyan komplikált...kis odafigyelésre azért valóban szükség van...

 

...egyébként ezért is keverik a Propánt a Butánnal, mert így kiegyenlítik egymás "rossz" tulajdonságait...ahogy már régebben is írtam, 0°C-alatt a bután nem jön ki a palackból, viszont

jól tűri a "magasabb" hőmérsékletet is...ha csak tiszta Propán lenne a palackban (amivel viszont ragyogóan lehet télen kempingezni), akkor annak a nyári melegben veszélyesen megnőne a nyomása...

Előzmény: Hurkafej (88598)
csalitos Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88604

   Már nem járok főzdébe, sajna nincs annyi, hogy ott főzessek. Meghát az anyagi. Egyébként, akiben megbíznék, eg kicsit távol esik tőlem  :-))

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: snapszmester (88596)
hal65 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88603

A Lajosok, természetes nagy Lö-vel!

Előzmény: hal65 (88602)
hal65 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88602

Azért ez elég gáz ilyen fotót feltenni!

1. Ráfolyt a nyálam a billentyűzetre.

2. Napok óta nekem is ezen jár az agyam.

3. Majd megesz a rosseb, az irígységtől.

4. Soroljam? :)

Isten éltesse a lajosokat!

Jó étvágyat!

Előzmény: rézműves1 (88601)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88601

...Isten éltesse a Lajosokat és legyen nekik is ilyen "halfőzésben" részük, mint az én Lajos öcsémnél...

 

        ......ez után még a "Hal" is megnyalta volna az újját...

snapszmester Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88600

A válaszom arra irányult, hogy oda vidd ahol jó híre van a cégnek. Tapasztalatom szerint bérfőzdéből túlkínálat van.

Előzmény: Hurkafej (88599)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88599

Megmosom a szilvát, erre a legutóbbi reakció az volt, hogy mekkora hülyeséget csinálok, mert kimosom belőle a cukrot. Nem gondolom, hogy mindenkinek moslékja van, de itt helyben az alkoholtartalom miatt készíti a jónép az italt, az ízek nem érdeklik őket túlságosan, de a higénia sem. A kocsma tulaj példának okáért veszi a gyümölcsöt, de nem érdekli, hogy az 1 vödörbe mennyi a föld és falevél.

Nem a bérfőzés ellen vagyok, csak nem tetszik az itteni hozzáállás. Komolyan, szerintetek mi az, aminek 1600Ft literje?

Előzmény: snapszmester (88596)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88598

Nem értem teljesen, hogy mit akarsz ebből kihozni, a kérdés arra irányult, hogy a megvett gyári gázzsámolyhoz kössek be egy reduktort tulajdonképp, vagy ne, és ha be van kötve, akkor az 30mBar-on tartja a nyomást, és a zsámolyon lévő csappal szabályzom-e a lángot, mivel még nem vettem meg, hogy kipróbáljam.

A vezetékes gáznál a gázóra előtt van a reduktor, ha tönkremegy akkor nagy baj van, ezeket 20 évente kell cserélni.

Egy PB-ről működő gáztűzhelynek pedig kell a 30mBar, amit a reduktor csökkent erre az értékre. A palackban -15 Celsius körül csak 1.5 bar van, 40 felett pedig már 15 Bar körül, ezért kell a reduktor, mert a gáztűzhely nem örülne a több bar-nak.

Előzmény: Kezdőcefrész (88594)
snapszmester Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88597

Ez igaz, de nem bíztos hogy a házi a jobb. Na azért vannak kivételek. Nekem kell bizonygatni hogy otthon is lehet jó pálinkát főzni. Szerencsémre nem hisznek nekem.:-)

Előzmény: csalitos (88595)
snapszmester Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88596

A minimum az rendben van, de miért gondolod hogy mindenkinek moslékja van csak neked nem. Oda vidd ahol a főzőnek jó híre van és lehet hogy nem küldenek el az anyagoddal.

Előzmény: Hurkafej (88590)
csalitos Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88595

   Az üstöt? Dicséretes dolog! És a többit? Gondolok itt a páracsőre a szedőedényekre a szeszmérőre és a többire...

Mikor még vittem a főzdébe a cefrémet, mondja a főzőmester, hogy kevés a cefrém, nem engedi le az előttem főzött moslékot, mert az már jó meleg, hamarabb megíndul. Mikor mondom néki, hogy engedje csak le, tegyen hozzá vizet, nézett rám, mint a véres rongyra. Nem véletlen, hogy egy hozzáértő azt állitotta, hogy 90%-ban különbséget tud tenni házifőzés és főzdei pálinka között.

   Ennyit a mosásról.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: vinik táltos (88592)
Kezdőcefrész Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88594

Mi is, de nem hasonlítanám össze egy nyílt égéstérrel rendelkező eszközt (disznóperzselő) egy zártterüvel mint mondjuk egy bojler, amelynek az égésterébe túl sok gáz jutott a megnagyobított fúvókának köszönhetően, és olyan torkolattüzet bocsátott ki és hasonló hangot, mint egy orosz RPG. Természetesen nem zárt ez sem teljesen, de egy perzselő szabadon ég kifelé a levegőbe, míg egy bojlernak kissé fojtott áramlási-rendszere van.

 

Ami tapasztalat még volt, hogy nem megfelelő méretű fúvoka esetén borzasztómód kormol a gáztűzhely, de ha jól tudom azt sem a csapnál kell beállítani, mert ugye a vezetékes gázhoz sem használunk reduktort, és a készülékeken általában két bekötési lehetőség van, választható, hogy palackról vagy földgázról akarod-e üzemeltetni... Én szólnék egy gázszerelőnek biztos ami biztos...

Előzmény: Hurkafej (88588)
snapszmester Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88593

Belinkeljem vagy megkeresed az 1X1-ben?

Előzmény: csipasz56 (88591)
vinik táltos Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88592

Fiatal barátom, én dolgoztam főzdében, úgy kimostuk az üstöt (korlátlan artézi víz), hogy Te a sajátodat nem biztos, hogy úgy kimosod.

Ha konkrét tudomásod van, azt írd meg nyugodtan.

Üdv.

Előzmény: Hurkafej (88590)
csipasz56 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88591

Sziasztok. Régebben valaki felrakott egy linket, digitális hőmérőkről, nem találom sehol lehetne  még egyszer?

köszi Csipasz 

Hurkafej Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88590

Kíváncsi leszek miként jövök ki ebből,a főzdével is hasonló lenne az eredmény, csak ott nem mossák rendesen az üstöt, ezért ha előttem moslékot főznek, maradna belőle nekemis, meg ugye a minimum

Előzmény: hal65 (88589)
hal65 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88589

60 literes a főzőm, és kb 6 főzést bírt ki egy palack.

Előzmény: Hurkafej (88587)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88588

A gázpalack csapjára gondoltam, itthon a disznóvágáson reduktorok nélkül csináljuk.

Előzmény: Kezdőcefrész (88583)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88587

Így tapasztalatra voltam kíváncsi, mert a zsámolyra is az a 30mBar van írva amit a reduktorok is tudnak. Mondjuk nem teljesen értem, mert a zsámolyra az van írva, hogy 380g/h a fogyasztása, míg a reduktor elvileg 1.2kg/h-t is át tud engedni. Reduktor nélkül egy főzés mennyi gázt emésztett fel, vagy nem mértétek tömegre?

Előzmény: hal65 (88585)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88586

Látogass el ide....

http://www.halfozok.com/

Előzmény: Kezdőcefrész (88584)
hal65 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88585

A "sima" reduktorok, nem fogják ellátni az 5,5KW-os gázzsámolyod, megfelelő mennyiségű gázzal.

Talán egy állítható reduktortól várható el ekkora gázátömlés.

De hogy ez melyik, azt nem tudom. Én régen reduktor nélkül főztem, aztán "átállítottam" a zsámolyt földgázra, mert elegem lett abból hogy mindig akkor fogyott ki, mikor megcseppent az alszesz :)

(2 palackom volt)

Előzmény: Hurkafej (88582)
Kezdőcefrész Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88584

Nem tudom már, hogy ki is írta, hogy készít főzőberendezéseket...

 

Mivel úgynéz ki, hogy tartósan van gyümölcs minden évben beruháznék egy főzőre, de a gyári főzők nagyon drágák, szépek meg jók persze, de drágák...

 

Mennyiből lehetne kihozni egyet házi készítéssel? Vagyis aki készít ilyeneket mennyiért vágna hozzám egy főzőt?

Kezdőcefrész Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88583

Szerintem a fúvókákhoz ne nyúlj. Nekem majdnem sikerült egyszer egy gázbojlert felrobbantani fúvóka mahinálással... Robbant is, de szerencsére nem akkorát, hogy kár keletkezzen. Azt azonban megtanultam, hogy nem nyúlok olyasmihez amihez nem értek, főleg ha robbanni is képes...

Előzmény: Hurkafej (88582)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88582

Lenne kérdéesm PB gázt használókhoz. Ha veszek egy 5.5kW-os gázzsámolyt, hozzá csövet és reduktort akkkor mindegy mennyire nyitom ki a palackon a csapot, mert a nyomás ugyanaúgy 30mBar lesz, nem? Vagy a fúvúkával ezalá a nyomás alá is tudom szabályozni? Talán 1.2kg/h gázt szállít reduktorral, ha jól értelezem, ami talán több mint nekünk kell, nem?

Hurkafej Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88581

Azt a részt nemnagyon értem, hogy az üste helyezett köveket/csempét miért öntsem fel vízzel mikor utána úgyis összekeveredik a cefrével? Meg így már a kavaró kilőve.

Amúgy az alszesz lefőzést tervezem majd később fával, finomítani pedig gázzal.

Előzmény: Feriba51 (88569)
obsitos3 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88580

Ha jól itéled meg,és nem savas hanem ecetes,akkor max borecet lesz belőle.

Előzmény: tomii944 (88579)
tomii944 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88579

Üdv!

 

A következő problémám van. A tavalyi évben csemegeszőlőből bor beecetesedett. Leszűrés után borkénnel javítottunk rajta, de továbbra is savanyú íze lett a bornak, nem tudtunk javítani rajta. Ebben szeretném a segítségeteket kérni, hogy ebből még pálinka készíthető? Ha igen, még így 1 év után is?

 

Előre is köszönöm válaszaitokat.

Viktormanufaktura Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88578

Üdv! Azért főzzünk kétszer a kisüsti módszerben,hogy az

 

első: főzés során, melynek célja: a cefréből (víz+alkohol /3-8°/ folyadékelegyből) az illó és nem illó anyagok külön választása, az összes alkohol kinyerése elgőzölögtetés, majd kondenzáció révén.

 

második: főzés (finomítás) célja: - az alkoholkoncentráció növelése - párlatrészek szétválasztása, hogy kívánt zamatú és minőségű pálinkát kapjunk

Előzmény: tanca1 (88571)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88577

             vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (88552)
norris53 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88576

És itt mindent megtalálsz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! >ERRE AZ OLDALRA

Előzmény: tanca1 (88571)
norris53 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88575

Duplafalú főzővel is -sőt azzal igazán nem 50% ig hanem 0 % ig is le lehet menni - akkor is ha víz a hőközlő !

-Víz esetén > egy biztonsági szelep tartja nyomva avizet - hogy 100C°fölé mehessen !

 Ha megfelelő a fűtés intenzitása akkor cefréből az alszesz 2- 2,5 óra alatt le jön - bármekkora a főződ 5 literes  vagy 500 literes -akkor is !

Atöbbit -
PÁLINKAFŐZŐ KÉSZÍTÉSE OTTHON - megtalálod

Előzmény: tanca1 (88571)
szilvakukc Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88574

Remélem érthetően fogalmaztam :)

 

Hát....izé.:DD

Előzmény: tanca1 (88571)
Tanyasi-1 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88573

:-))))

Előzmény: snapszmester (88544)
szilvakukc Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88572

Egy kis kihagyás után visszatérve, örülök, hogy ugyanolyan hülyeségeket tudtok kérdezni. Ha van ph mérőd, akkor annyit tegyél bele, amennyi leviszi az elvárt szintre. Pont. Tavaly ennyi vitte le, idén emennyi, jövőre tán semennyi.

Előzmény: Blood Prince (88561)
tanca1 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88571

Szép jó estét kívánok!

 

Lenne pár kérdésem, megköszönném ha válaszolna nekem Valaki. Egy kedves ismerősömnek van egy bolti főzője, ami szerintem nem működik megfelelően. Sajnos nem tudom -persze neki nem mondtam- hogy Ő a hibás vagy a berendezés!? :)

 

1. Alszesz lefőzésekor miért van az, hogy csak 50fokosig tudja engedni, utána már nem jön semmi? Gondoltam arra, hogy talán a dupla falu zárt köpeny vízzel van feltöltve (olaj jobb lenne a forráspont miatt?) v. esetleg a rossz aláfűtési technika az oka. De ezek csak találgatások. Mi lehet a baj?

 

2. A kémiájára lennék kíváncsi: ugyan azon ismerősöm lefőzte a cseresznyecefrét, 60l cefréből -2egység napfénnyel- 5l 51fokos alszesze lett. Sajnos nem tudtam neki elmagyarázni tudományosan, hogy miért kell visszahigítania és újra átfinomítani még 1X. Szerintem át kell, szerinte felesleges. Abban sem tudtunk zöld ágra vergődni, hogy miért engedné az alszeszt végig (persze ha tudta volna), aztán higítás után újrafinomítani majd elválasztani, ha ezt megteheti egy lépcsőben is, úgy hogy csak 50fokosig engedi az első lépcsőben.

 

Remélem érthetően fogalmaztam :)

 

További szép estét, jó nedűt!

 

Üdv, tanca

 

 

buga1 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88570

Ez azt jelenti, hogy Te így fűtöd a szimplafalú üstöt keverő nélkül? Nem is rossz ötlet... És mennyiben segít az, hogy kovácsolt üstöd van? Ha nem olyan volna, leégne? Mi értelme van a lapos köveket felönteni vízzel? Ha felöntöd az üstöt a cefrével, úgyis összekeveredik, vagy nem?

Előzmény: Feriba51 (88569)
Feriba51 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88569

Szia Hurkafej!

 

Tehát fával, szimplafalut.

Néhány javaslat:

- Az üst alá egy katlant, akár szimpla lemezből is. ennek van egy ajtaja, egy kivezető kéménye, és egy levegőszabályozója.

 A levegőszabályozó egy kis nyílás, ami által a tűz alá (egy rostély alá) kerül a levegő. Minden jól zár és így tudod szabályozni a tűz erősségét.

- Az üst és a rostély között legalább 25-30 cm legyen- Az üst alját, belül néhány lapos kővel "kicsempézed". Ezekre a "csempékre" a felöntés előtt annyi vizet öntesz, amennyi ellepi. Ez a belső hőelosztó.

Így a rendszered nem vízfürdős, nem olajfürdős, hanem légfürdős lesz. Nem csak az üstöt melegíted, hanem az üst alatti levegőt.

Menet közben rájössz még sok mindenre.

Nekem még nem kozmált le soha, igaz kovácsolt réz üstöm van.

Jó nedűt!!!

 

Előzmény: Hurkafej (88545)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88568

És ha a kavaró felfogatásnál valami csukló szerűséget használnánk, mint ami a krova készletben van? Amúgy akkor a páracső kivezetését jobb lehet eltolni, és a közepet meghagyni egy későbbi keverőnek?

 

A függőleges páracsövet 22-re tervezem, míg a hűtőt 15 re. A "vízszintes" páracsőnek szerintetek jó a 22? Mert akkor abból veszek 2m-t, így kiadja. A függőleges tetejére tennénk egy T elosztót, aminek a tetejét parafával dugóznám mint a halfozok.hu-n van, az elosztásból a szűkítés 15 vagy 18 lenne, utána egy hollanderrel vissza 22-re, hogy a szűk résznél legyen dugulás.

Előzmény: rézműves1 (88567)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88567

...ha duplafalúba teszed a keverőt, így is lehet rögzíteni...

 

............

 

......ferde tengely, nem ér le az aljára...

Előzmény: Hurkafej (88564)
liptiki Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88566

Miklós, küldtem ma délelőtt egy e-mailt, tudnál rá küldeni választ?
Előre is köszönöm.

Előzmény: Miklós1 (88565)
Miklós1 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88565

A 80%-os foszforsavból ugyanannyi kell mint az akkusavból (37% kénsav), a citromsavval még nem vittem le ténylegesn pH3-ig a cefrét, de interpoláció alapján kb. 1kg (1000g) citromsav tudja azt, amit 2dl kénsav. Az árkülönbségeket kiszámoltam a 14767 hsz.ban. Van aki hisz a citromsav ízmegőrző antioxidáns hatásában ezért hordónként tesz 3-4 kanál citromsavat, én nem hiszek. Gondolom emellé még savazni kell, mert a pH ennyitől alig mozdul. 

Nem csinálok átlátszó cukorszirupot, 1kg cukor 0,5l víz.

Előzmény: Hurkafej (88563)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88564

Köszi az infót, majd maholnap kiderül végül melyik edény lesz a befutó. A keverő jó, majd kitalálom az enyém, hogyan lesz, de az ötlet tetszik.

Előzmény: vasbicikli (88551)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88563

Citromsav és foszforsav tapasztalati értékeket is tudsz mondani?

Továbbá érdekelne, hogy a cukrot menni vízben oldjátok fel, hogy túl tömény se legyen, de feleslegesen víz ne is kerüljön a cefrébe?

Előzmény: Miklós1 (88562)
Miklós1 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88562

Az a tapasztalat, hogy átlagosan 2dl sav kell 100kg szilvához, de van olyan szilva, hogy 4dl kell hozzá, vagy van olyan év, hogy kevesebb kell ugyanahhoz a szilvához.

Az is tapasztalat, hogy ha nem keverjük elég sokáig (2-3 perc) akkor nem viszi le a pH-t a sav, mert épp olyan helyre mértünk a pH mérővel ahová nem jutott el a sav.

Nem írtad, hogy milyen alaposan kevertél, mennyi savat mennyi cefrébe és mi az, hogy "nem nagyon vitte le"? Mennyi volt, mennyi lett? Kalibráltad-e a pH mérőt?

Akik gépesítve dolgozzák fel a cefrét, azok rögtön savaznak, mert így jobban keveredik. A magozógépből ömlik a gyümölcspép, hozzákeverik a savat (és ugyanitt minden egyebet amit akarnak) és a szivattyú viszi a tartályba. Ezt a folyamatot ne tévesszük össze az otthoni gyakorlattal, mert akkor jönnek a végtelen viták, hogy mit kell legelőször belekeverni a cefrébe.

Maradjunk annyiban, hogy ha egy órán belül mindent bele tudunk keverni a cefrébe ( élesztő, pektinbontó, sav) akkor nyugodtak lehetünk. Semmilyen káros baktérium nem szerez előnyt egy óra alatt, felesleges a bekeverés sorrendjén aggódni.

 

Előzmény: Blood Prince (88561)
Blood Prince Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88561

Üdv.

Mik a tapasztalatok, mennyi akkumlátorsavat kell rakni 100l cefréhez??

Én szilvát savaztam, olvastam hogy 100l hez 2dl akkusav de nekem nem nagyon vitte le a Ph-ját, vagy a digitális ph-mérőm csap be...

rézműves1 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88560

...az, hogy az aprítással együtt savaznak (az elején) azt én is egy nagy feldolgozó leírásában olvastam és a magyarázat is logikusnak tűnt...

...eszerint a pépesítéskor benne lévő, káros baktériumok elszaporodását akadályozza a 3-3,2

PH-jú savszint, mert ha igaz, akkor ezek jó része, ezen a szinten elpusztul, vagy a szaporodása lesz gátolt...mert ugye ezek tevékenysége rontaná, az egyébként jó cefre minőségét...

Előzmény: snapszmester (88559)
snapszmester Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88559

Arra próbáltam rávilágítani, hogy az élesztőnek sok idő kell a pektinbontónak meg nem. Tehát semmi nem indokolja az élesztők hozzáadásának a késleltetését.

Hallottam már olyat, hogy beállítjuk a cefre savtartalmát(legelőször). Minek?

Legelőször aprítás és vele egy időben az élesztő.

Előzmény: Hurkafej (88550)
hal65 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88558

Igen, sokan tudjuk, de konkrétan nem volt benne a válaszban.

Amúgy én a kérdést sem nagyon értettem. Hogyan gondolhat valaki, egy törvényi meghatározásnál másra, mint arra, amiről a törvény ír. PL: A jogositványt sem úgy adják, hogy a B kategória az autó keréknagyságára vonatkozik. Mert például, ha egy kamionra személyautó kereket teszek, akkor sem vezethetem, mert a jogsim nem arra szól. Na min1. Nem bonyolódom bele :)

Előzmény: rézműves1 (88556)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88557

...egyébként a múltkor, az "olajfenekű-sörös"-nél, csak az olajtágulási kisérletezésről tettem fel

fotókat, de most a kis tágulási tartályról is van...

 

............

 

...a beöntő csavar, egyben a "szuszogója" is, főzéskor csak kézzel meglazítjuk, hogy levegőzhessen, ahogy szépemlékű Vf1-nél is volt, a (Jó Isten nyugosztalja)...

Előzmény: hal65 (88541)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88556

..."Éppen csak egy lehelletnyit szólnék hozzá. (bár lehet hogy kicsit kajsziillatú:)

A törvény az ÜST méretét limitálja!"...

 

...úgy-úgy, Te is tudod, hogy arra gondoltam, de igazad van, így a pontos...

Előzmény: hal65 (88538)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88555

...az olcsó beszerzés engem is érdekelne, de sajnos ez a réz árának emelkedésével, egyre reménytelenebb...a legtöbb helyen ráadásul csak egész táblát adnak (1000x2000) és az bizony a vastagságtól függően, 50-70.000.-ft. körül van...

Előzmény: üstifecske (88548)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88554

..."Fával szimpla falúval, hogyan tüzeltek?"...

 

...hát nagyon óvatosan!!!...a szimplafalút ki kell tapasztalni, mindenkinek a sajátját...

...a vizes, vagy olajos azért nagy biztonságot jelent a leégés ellen és ha még keverőd is van, akkor már szinte tökéletes...a nagy főzők is mind duplák, de ennek ellenére, mindben van keverő...csak azokban hajócsavar-szerű van és nem az alját "karistolja", mint a szimpláknál...

 

Előzmény: Hurkafej (88545)
gombászok Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88553

Na, azért a vállánál elvágva éppen le lehetne kicsinyíteni, ha tojás is, én bevállalnám(főleg, ha a jelenlegi gazdája bedobná a kerítésen), igaz nem fémnyomott, hanem kézzel kalapált tetővel, stb.

Előzmény: hal65 (88531)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88552

                   vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (88520)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88551

Az Ariant ismerem, nekem ilyen van, szerintem kifogástalan.

Létezik belőle 45 és 60 literes is, bár amikor vettem, 33-asnál nagyobbal nem találkoztam.

A lefelé szűkülő talp kialakítást nem tartják ideálisnak a hőátadás szempontjából, de én meg vagyok vele elégedve. Teljes töltéssel 45-50 perc alatt felforr (PB égőfejen, lángőr "szoknyával").

Kérdezted a keverőt is, az enyém a fenékig ér, nemrég írtam róla.

Ami a leírásból kimaradt, hogy a keverő szára egy ricnis hüvely/tengelyvég párral kapcsolódik a motorhoz, tehát van egy kis föl-le játéktere, így a keverő lapát a saját súlyánál fogva mindig a fenéken jár. Szerintem nem jó, ha hézag van az üst feneke, meg a lapát között, esetleg mag alászorulhat.

Előzmény: Hurkafej (88535)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88550

Nem tudom mit akarsz ebből a beszélgetésből kihozni, de az irományok szerint a pektinbontók működnek 10-15 foktól felfelé már, pl.:Zimopec, Lallzyme. Nemtudom mit kell siettetni.

Előzmény: snapszmester (88549)
snapszmester Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88549

A pektinbontók magasabb hőfokon mint az élesztők 1-2 óra alatt elvégzik a dolgukat.

Az élesztők ahogy elérik a számukra kedvező körülményeket azonnal dolgoznak amíg van cukor. Ez kb. 1-2 hét.

Akkor kinek is kell sietni?

Előzmény: Hurkafej (88546)
üstifecske Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88548

Pálinkagőzt mindenkinek!

 

Érdeklődnék rézlemez után. Kb 60x60cm darab kellene. Valakinek otthon elfekvőben , vagy valami olcsó beszerzési hely érdekelne. Segítségeteket előre is köszönöm.

 

Üdv: Üstifecske

Joexe Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88547

Rézműves , ismét egy csodálatos alkotás:D művész vagy:D

 

Előzmény: rézműves1 (88543)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88546

A hamarabbi pektinbontó arra vonatkozott volna, hogyha turmixolva teszi már el a szilvát, akkor már az optimális hő elérése előtt is belemehetne. Mert ugye átlagosan az élesztőt visszahűtjük a felfuttatás után a cefre hőjére, ami mikor mennyi, mondjuk 20 Celsius.

Előzmény: snapszmester (88544)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88545

Szép főző! Nekem szimpla falú lesz és bográcsos, majd a későbbiekben keverővel, de a szilva csak nem ég le, mert azzal kezdem.

 

Fával szimpla falúval, hogyan tüzeltek? Még valami hőközlő anyagot beiktattok? Gondolok itt jó hővezető képességű anyagokra, hogy ne égjen le, vagy ha van keverő akkor már tuti nem ég le? És a keverő lapátját az üst aljáig leérintitek, hogy szinte karcolja, vagy felette van azért kicsit?

Előzmény: rézműves1 (88543)
snapszmester Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88544

Magyarázza el valaki lassan, hogy én is megértsem. Miért kell az élesztőt később beletenni?

Előzmény: Hurkafej (88540)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88543

...talán itt jobban látszik az arány...igen, szendvics az alja és az a lemezfedő volt hozzá, amire ráraktam a többit...

 

                       ......a saját fedőjét, ezüsttel ráforrasztottam...

Előzmény: Hurkafej (88542)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88542

Ez az Arian? Az olala pont nem látszik jól, de sebaj. A talpa szendvics ennek is igaz? Nem látom az arányt, de ez nem 50x30-as, vagy igen? A fedő, amit adnak hozzá az szintén rozsdamentes, vagy üveg volt?

Előzmény: rézműves1 (88537)
hal65 Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88541

Kedves Piszra!

 

Én ezt úgy szoktam csinálni, hogy (kevés vízzel) beteszem az üstbe a kiolvasztandót.

Addig melegítem, amig nem lesz kb 28-30 fokos.

Így aprítom, és azonnal oltom is élesztővel.

Előzmény: Piszra (88539)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88540

Ha nem forr, akkor olyan hőmérsékeltű mint a környezet. Valaki biztos tudja pontosan, de gondolom megmostad a szilvát így a vadélesztők egy részét is, utána a maradékot lehet meg kinyírta a fagy. Szerintem kiolvadás után, amikor már 18 fokos mehet a pektinbontó és az élesztő, pektinb. talán hamarabb is. Van aki már turmixolva teszi el a fagyóba, kevesebb helyet foglal.

Előzmény: Piszra (88539)
Piszra Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88539

Sziasztok!

 

Kérdeznék:

Megunva a darabokban történő cefrézést idén egy hónapi gyűjtöttem a szilvát fagyasztóban. Tegnap előtt kivettem, egy napot olvadt. Turmixolás előtt szilvák könnyen két újjal összenyomhatóak voltak, teljesen kiolvadt. Keverőszár, és hordó. Nem raktam bele azonnal az élesztőt, pektinbontót,mert méh hidegnek éreztem, holnap akarom élesztőzni., de már lassan két napja áll és forrásnak semmi jele. Nyitott melléképületben van tárolva. Ma megkevertem még hideg. Normális ez?

 

Kösz.

hal65 Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88538

Éppen csak egy lehelletnyit szólnék hozzá. (bár lehet hogy kicsit kajsziillatú:)

A törvény az ÜST méretét limitálja!

Előzmény: rézműves1 (88536)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88537

...ilyenre gondoltál?...már a külsőre??...mert ez pont az...

 

                              ......ez kívül 60.-lit, belül 50.-liter...

Előzmény: Hurkafej (88535)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88536

...na tisztázzuk a félreértéseket...a pálinkafőzés (lepárlás), egy desztillációs folyamat és az egész berendezést nevezzük lepárló, vagy desztilláló készüléknek...és ez áll egy üstből, meg egy hűtőből, ami cseppfolyósítja a párákat, amik a két cuccot összekötő ún. páracsövön sunnyognak át, az üstből a hűtőbe...tehát nem a hűtő a lepárló, hanem az egész cucc...

Előzmény: 1.bendeguz (88533)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88535

Üdv!

Ismeritek az Arian Gastro illetve a Royality Line edényeket? Az egyik Török, a másik Svájci. Melyik a jobb szerintetek, ha ismeritek?

rézműves1 Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88534

...hogy Te mekkora tévedésben vagy kedves barátom!!...ugyanis a ma hatályos törvény szerint, kishazánkban egy otthon főző, max. 100-liter űrtaltalmú, pálesz főző cuccot birtokolhat...persze, ha megbízhatóak a szomszédok és sose ellenőríznek, az más...

Előzmény: 1.bendeguz (88532)
1.bendeguz Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88533

de hát a törvény az törvény , amit mindenkinek tiszteletben kell tartani . nem vagyok jogász de az én olvasatomban és szövegértelmezésemben , a törvény a lepárlót szabályozza és nem a főző edényt .

 

lehet rosszúl tudom , de az üst amiben a cefrét melegítik maga az főző üst . amiben a csőkígyó van és kondenzációs elven hidegvízbe vezetett csőkígyót hűti , lepárolja a párlatot az a lepárló készülék.

Előzmény: 1.bendeguz (88532)
1.bendeguz Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88532

kb 1 milis a vastagság , és az én mérlegemen 18 kg . szerintem az edény űrtartalma mellékes , mert csak a felöntött és lepárólt mennyiség számít .

 

szerintem isten elleni vétek lenne elfaragni , de még elfaragva is jóval ára alatt lenne.

Előzmény: gombászok (88530)
hal65 Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88531

Átalakítani?

Szépen?

Borzasztó nagy munka lenne, még szakembernek is.

Tudod az a baj ezekkel az "új" üstökkel, hogy általában ovális a felső részük. Nem nagyon, csak 1-2 cm van bennük. ( az idő vasfoga, tárolás, stb)  Ezért borzasztó nehéz rájuk sisakot készíteni, mivel azok forgástestek. Sok ilyen volt már a kezembe. Néhányat tudtunk is javítani, hogy a sisak szépen zárjon rajta. De egy dologban mind egyforma volt. A szájuk tojás volt.

Előzmény: gombászok (88530)
gombászok Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88530

Kedves 1.bendeguz !

 

Ha ezt a rézüstöt házi pálinkafőzésre ajánlod, nem biztos, hogy jó helyen jársz: térfogata jócskán meghaladja a 100 litert!

Az alján lévő leeresztő csak víz leengedésére alkalmas, cefre azon nem folyna ki.

 

Kérdéseim: milyen vastag a lemez, hány kiló a cucc. Éppen lehetne belőle kisebbet csinálni, de megérné???

Előzmény: 1.bendeguz (88522)
Lui-57 Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88529

Én tavaly vetem egy ilyen főzőt, nagyon megvagyok elégedve vele. A kupolán nem változtattam, a fenékkeverő is hasznos dolog. Bátran merem ajánlani.

Előzmény: Cavalier (88521)
hal65 Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88528

A halfozok.com-os nekem is szimpatikus :) de hogy fogatnád rá, az eredetire?

Azt ki kéne "nyakazni", beforrasztani egy csatlakozót, és csak utána tudnád rátenni.

Előzmény: Cavalier (88525)
comad2 Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88527

Ne bonyolítsd túl egyelőre, használd így, ahogy van.

Előzmény: Cavalier (88525)
Viktormanufaktura Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88526
Szép napot mindenkinek!! Köszönetem szeretném kifejezni Templomhegyi kollégának , hogy eljuttatta a ZD-re a kis Cserszegi Fűszeresem és hogy dícsérő híreket hozott róla. Egészségünkre!
Cavalier Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88525

Hm, na jó, erre  a kupolára gondoltam. :)  Emlékeim szerint van szerepe annak is, hogy összeszűkül aztán kitágul.

Ha azt mondjátok érdemes, vennék rá külön deflagmátort pl. a halfozok.com féle szimpatikusnak tűnik. 

Viszont akkor erre a készülékre lecsapok, remélem lesz belőle valami értékelhető is, nem csak komposzt. :)

 

A motorizálás nem gond, ablaktörlő motor van, az elektronikát megoldom. :)

 

Túl sok cefrém nem lesz, inkább különlegességekkel akarok kísérletezni, mint mennyiséget termelni.

Előzmény: comad2 (88523)
Krissz03 Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88524

Szerintem teljesen jó... pláne ha nincs is sok cefréd! :)

Előzmény: Cavalier (88521)
comad2 Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88523

Azt látom, hogy nincs neki kupolája,

 

Az a félgömbszerű izé a tetején, az a kupola (más néven sisak) :-)

Amúgy pöpec kis szerkezetnek néz ki, a hátamon is hazavinném. A keverést azért motorizálnám, de nem létszükséglet.

Előzmény: Cavalier (88521)
1.bendeguz Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88522
Cavalier Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88521

Sziasztok!

 

Szeretnék egy egyszerű, de jó főzőt, ezt néztem ki.  Van-e valakinek ilyen, mernétek-e ajánlani? Azt látom, hogy nincs neki kupolája, lehet esetleg venni rá deflagmátort, kell-e, érdemes-e?

 

Otthon üldögél a hordóban kb. 30 liter sárgabarack cefre, ami meglepetésszerűen kiforrt, úgyhogy ideje lenne kifőzni.. :)

(aztán most indult be némi körte is, a téli körte fák szintén tele vannak, abból is lesz pár adag..)

sogi01 Creative Commons License 2013.08.23 0 0 88520

                    vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (88481)
Mr.Stratos Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88519

Francba a tudománnyal...! Hinni kell !  Kedves Mimi ,Kibé ! Nagyon jól éreztem magam,szuper volt a vendéglátás és a csapat is...KÖSZI !!! Remélem folyt.köv.

Annyi kiváló pálinkát ihattam hogy kezdem kapiskálni ,miről szól a történet...hogy egy bronzot is sikerűlt begyűjtenem,az már csak hab a tortán))))(a zsűri is tévedhet )

A szelíd hastáncnak induló, de idővel vad erotikus családregénnyé terebélyesedő produkciót sikerűlt megörökítenem az utókornak,de személyiségi

okokból 25 évre titkosítanom kellett...! Aki ott volt ,átélhette ,aki nem, az el se tudná képzelni))))) / jegyeket a ZV-re (zártkörű vetítés ) elővételben nálam./  Jólét ! Satu

Előzmény: Törölt nick (88465)
csalitos Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88518

   Lekörözés nem? Likőrözés? Így ennek nincs értelme!

Előzmény: macska6 (88515)
csalitos Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88517

Szerintem az úgy nem lesz jó. Ne zsugoriskodj, buritsd ki. Legközelebb főzd tovább és azt buritsd a cefréhez, ami maradt az üstben azt öntsd ki.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: buga1 (88510)
firekiller Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88516

Szép álmokat!

Előzmény: macska6 (88515)
macska6 Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88515

Rosszul írtad! Likőrözés! :)))))

Jó éjszakát! :)

Előzmény: firekiller (88514)
firekiller Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88514

Félóra likőrzés;)

Előzmény: macska6 (88513)
macska6 Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88513

Nem, nem zsűri tag voltam :)))) , a közönség szavazatra nem voltak kíváncsiak, így az nem lesz publikus. :)))))

Nagyon provokatív vagy, de válaszom: nem hiányoztak az ágyasok sem, szűk körben, de még a likőr félórát is megtartottuk. :)))))))

Előzmény: firekiller (88511)
firekiller Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88512

Olyat még nem csináltam .

Én tovább szoktam engedni utópárlatnak, és a szezon végén lefőzöm. Ágyasnak, likőrnek nagyon jó.

Előzmény: buga1 (88510)
firekiller Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88511

"Azért nem szomjaztunk. :))))))))" -csúnya lett volna.

Milyen gyümölcsből készült pálinkák lettek aranyérmesek?

Szóval hiányzott egy ágyas;)

 

Előzmény: macska6 (88509)
buga1 Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88510

Nem utópárlatról van szó, hanem a finomtáskor az üstben maradt alszeszről.

Előzmény: firekiller (88508)
macska6 Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88509

Szia Fire! :))

A pálinka zsűrizésnél a P.I.H.E tagok csak közönség szavazatokat adhatnak - rajt voltunk az ügyön :)))))) - , igaziból háttér munkával segítjük a zsűri tagjait.

Hiányzott a tavaly - P.I.H.E alakulásra felajánlott itókád.

Azért nem szomjaztunk. :))))))))

Előzmény: firekiller (88505)
firekiller Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88508

Ha nincs valami kellemetlen szaga vagy íze, akkor az utópárlat mehet a cefrébe.

Előzmény: buga1 (88507)
buga1 Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88507

Kierjedt cefréhez-természetesen, azonos gyümihez amit most szeretnék lefőzni.

Ez az alszesz már tisztázás után van (maradt) és ennél fogva már nem lehet belőle megfelelő párlatot kinyerni. Éppen ezért gondoltam, hogy hozzá önteném a lefőzésre várakozó cefréhez (mert ugyebár alkohol tartalma még van , mivel 45 fokig engedtem).

Előzmény: firekiller (88500)
firekiller Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88506

Mint állat úgy ment a cefrébe :)

Lehet, hogy ez miatt balhézik a házifőzés ellen ;)

Előzmény: hal65 (88504)
firekiller Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88505

Szia Cicus!

Jól ment a zsűrizés? Azért meghallgattalak volna ;)

Pálinkát Imádó Nők Asszonyok nem voltak a ZD-n :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Előzmény: macska6 (88502)
hal65 Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88504

Fire!

Te becefrézted az eu-t?:)

Előzmény: firekiller (88503)
firekiller Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88503

Így a főzés is hamar +van:)

 

Tavaly az eu párlatotokat hozzáöntöttem egy kis vegyes cefréhez.

Lényegesen jobb lett a végeredmény.

Előzmény: norris53 (88501)
macska6 Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88502

                                 Pálinkás szép estét!

 

      Sziasztok ZD-sek! :))))))

Köszönöm, hogy ott lehettem, köszönöm, hogy ihattam a fantasztikus pálinkáitokból. Köszönöm a finomságokat,amiket főztetek.

Örülök, hogy mint oszlopos P.I.H.E. tag segíthettem a zsűrizésnél - bár most nagyon visszafogottak voltunk, mi P.I.H.E -tagok. ;)))))

Imádtam ezt a ZD-t!! Is. :)))))))))))))))

norris53 Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88501

Az elsőt a semmihez a másodikat az elsőhöz ......

és már kierjedt  :-)

Előzmény: firekiller (88500)
firekiller Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88500

Szia!

Édescefréhez öntenéd vagy már kierjedt cefréhez?

Azonos gyümölcshöz öntenéd vagy más fajtához?

Mekkora a főződ, mert 25 liter alszeszt már érdemes külön is tisztázni.

Előzmény: buga1 (88496)
hal65 Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88499

Főzd le, oszt jóvan:)

 

Előzmény: besztercei (88497)
norris53 Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88498

Ez attól függ - meddig szeretnéd még tárolni a cefrét pár napig esetleg egy hétig nem lesz baja - de - mivel ilyenkor sok oxigén jut a cefrébe  meg indulhat egy ecetesedés !

Előzmény: besztercei (88497)
besztercei Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88497

Üdvözletem!

Segitségeteket kérném. Van 4 db 50 literes ballonba szilva cefrém ami már ki van forrva.

Szükségem lenne a ballonokra. Ezért egy 200 literes hordóba akarom átönteni.

Szerintetek ez a cefre állapotában okoz e valami hátrányt?

Köszönöm

buga1 Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88496

Sziasztok!

 

Szerintetek a finomításkor felmaradt alszeszt (kb. 25 liter) fel lehetne használni a következő adag cefréhez?

 

Amateur-no1. Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88495

Köszönöm.   :(  

 

Előzmény: hal65 (88494)
hal65 Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88494

Ha jól emlékszem márciusban hagyott itt minket.

Előzmény: Amateur-no1. (88493)
Amateur-no1. Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88493

Nagy tisztelettel kérdzném, hogy mikortól nincs közöttünk Ő ?  

Megpróbáltam utánakeresni a legutólsó beírására, de a rengetegben elvesztem.

Előzmény: hal65 (88472)
foxrudi Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88492

Semmi egyebet nem tudok,ezt az üzit kaptam a havertól,(főzdés) de mivel én külföldön vagyok,nekem nem aktuális.Telefonszámot tudok adni lebeszélni

Előzmény: gombászok (88490)
gombászok Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88491

Vagy KI(nek a Szelleme, Lelke??) Szerintem biztos Veletek volt valahogyan!!!

Előzmény: hal65 (88472)
gombászok Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88490

Bogyózva, vagy kocsányostul???????? Mennyire érett, mifelénk még csak a középső virágzat termései feketék, a külsők még zöldek.

Előzmény: foxrudi (88487)
vinik táltos Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88489

Üdv.

Mostanában tréfálkoztunk rajta.   (Hogy ezt is a lugason terem?)

Talán 10 nappal korábban tettem fel képeket.

Ezek pet palackok, darázscsapdának kivágva. Tartalma ecetes cukros víz, kis előpárlattal ízesítve. A képen már a lugasról leszedtem.

Nem is volt a szőlőn darázsrágás.

 

Előzmény: fefe1971 (88485)
foxrudi Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88488

Mailemre reagáljatok.

Előzmény: foxrudi (88487)
foxrudi Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88487

Sziasztok.Van 100 forintért borzag..(Nógrádban a neve,amúgy bodza)Érdkel valakit?Gyors válasz kellene.Állítólag 5 t van.Kapcsolat Nógrád megyében.

Előzmény: citrus04 (88486)
citrus04 Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88486

Kedves Mindenki!

Még nem értem haza (Hévizen áztatom magam holnapig) és nethez is csak most jutottam egy kicsit.

NAGYON KÖSZÖNÖM A HÁZIGAZDÁKNAK A VÉNDÖGLÁTÁST, GONDOSKODÁST!!!  A TÖBBIEKNEK A BEFOGADÁST!!!

Kedves MIMI!

Ne aggódj túl sokat! Ha eddig nem tetted, ezután rá ne szokj:-)))

Azt is világgá kell kürtölnöm, hogy bronz érmet nyertem, mint  újonc:-)))

Még egyszer köszönöm a részvételi lehetőséget ezen  a fantasztikus, jóhangulatú rendezvényen!!!

Üdv.: Citrus04

fefe1971 Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88485

Szia,

Az a sok üveg mi célt szolgál a kerítésen? :-O

 

Előzmény: vinik táltos (88484)
vinik táltos Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88484

Megtörtént a "Táltos 6066" szüreti mulatsága. Sajnos elbíztam magam, nagyon sokat hagytam a tőkén, ezért később érett be és - gondolom a jun 5.-e óta taró aszály miatt is - apróbb szemű lett.  184 kg az eredmény.

A szálvesszőről szedett fürtökből a próba must cukorfoka 17-18.

A sok negyedik csapos fürtökből csak 14-15.

 

A képen: tájkép csata szüret után.

 

Törölt nick Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88483

Köszi! Nyáron nyekemis kb ennyi volt.

Előzmény: foxrudi (88479)
..MiMi.. Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88482

Örülök, hogy "ezt" írtad! Jövőre is összehozzuk! Puszi!

Előzmény: bolo04 (88480)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88481

                     vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (88454)
bolo04 Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88480

Elnézést,hogy csak most írok, de nem tudtam belépni a fórumra.

Nagyon köszönöm, hogy ott lehettem a NZD-n. Sok jó emberrel ismerkedhettem meg.

Külőn kőszőnet a házigazdának és kedves feleségének. Minden szuper volt.

 

foxrudi Creative Commons License 2013.08.22 0 0 88479

26°-os.Asszem,meleg volt nagyon,és nem hűlt meg jobban.

Előzmény: Törölt nick (88478)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88478

Hány °C-os volt?

Előzmény: foxrudi (88471)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88477

én meg felvettem.... 

Előzmény: Tucso69 (88476)
Tucso69 Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88476

Szilva megnézte, Pörgölő által küldött minta. :-)

Előzmény: hal65 (88472)
Tucso69 Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88475

Ártani nem fog neki, illatban és ízben is hozzá fog tenni. Próbáld ki!

Előzmény: benchmade (88474)
benchmade Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88474

Azt hiszem, itt olvastam valamikor, (végig olvastam a fórumot) hogy valaki próbálta, hogy alma tisztázásakor bodzavirágot tett az aromakosárba. Most erjed egy hordó almám, még virágzáskor szedtem, és lefagyasztottam bodzavirágot. Mennyire illenek össze, illetve mi a véleményetek a dologról?

templomhegyi Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88473

Nem tévedhetek nagyot ha azt mondom ,hogy pálinka:)) éa az egészségünkre hörpintett egyet vf1 barátunk

Előzmény: hal65 (88472)
hal65 Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88472

Azt sajnálom, hogy nem néztük meg, mi volt abban az üvegben.

Előzmény: Törölt nick (88465)
foxrudi Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88471

A kajszim így indult finomításkor.

zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88470

az illatosakból

Előzmény: Elveon (88468)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88469

legjobb, ha a bogyót fagyasztod, a többihez nem tudok hozzászólni.

Előzmény: Hurkafej (88466)
Elveon Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88468

Szőlővel kapcsolatosan milyen tapasztalataitok vannak milyen fajtákból érdemes főzni pálinkát?

Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88467

Ja! És szerintem jó, nekem ízlik. Pedig rostokkal együtt főztem.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (88451)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88466

Ha leszedem a bodzát, akkor miként fagyasszam le? Még nem akarok ezzel a cefrével is foglalkozni, csak 1-2 hét múlva.

Bogyózás után lenne a legjobb fagyasztani gondolom én, de olvastam olyat is, hogy valaki aztán a fagyott fürtről szedi le a bogyót. Továbbá olyat is hallottam, hogy szedés után forrázzák a fürtöket. Ezt miért?

Törölt nick Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88465

Illően megemlékeztünk vf1 barátunkról,aki mintha az égből is szemmeltartaná a ZD-t.

 ugyanis a megemlékezés csendjében az asztalon egy üvegből nagy  pukkanással kirepült a dugó.

Na ezt rakja össze valaki tudományosan......

 

truffle Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88464

Rezek Ura!

 

...az FBS szilikon ragasztónál szerintem semmi gond, mert az alkoholgőzőket jól bírja és semmi elváltozást (ízben, szagban) nem okoz...

 

Na erről beszéltem valamelyik hozzászólásomban, hogy ha valaki nincs benne ebben a szakmában akkor piszok nehéz bármiben is tervezgetni, lépni mert nem ismeri a legújabb anyagokat, technikákat, ergo még ökörségeket is fog kérdezni. De most, hogy olvasom ezt az FBS ragasztót lenne egy elképzelésem és a véleményedre lennék kíváncsi. 

A sisakba szerelhető hőmérőre nem tenném rá azt a menetes bővítőt hanem anélkül, kilences fúróval megfúrva, beforrasztva és a végén lévő kalibráló csavart(mivel az nem rozsdamentes) egyszerűen bekenném ezzel az FBS szilikonnal.

Így talán valamivel gyorsabban "gondolkodna" a hőmérő, nem lenne rajta az a bazi vastag réz.

Előzmény: rézműves1 (88455)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88463

Üdv ZD tagok!

Remélem mindenki épségben és jó emlékekkel ért haza.

Ismét egy remek ZD-t sikerült összehozni, köszönöm h jöttetek és mindenki betartotta a megállapodást, vagyis vigyázzunk egymásra, vigyázzunk az ottani cuccokra.

Annak külön örülök h vigyáztatok a környezetre, nem maradt szemét, azt a kevés csikke Templomhegyi barétom egyenként, kézzel összecsipegette.

Jó volt pálinkák versenye, hála Peca és segítői szervezének.

A szakmai részt majd mások kiértékelik.

Egy élmény volt a veletek töltött idő, örülök h Királyunkat demokratikussan újraválasztátok,...a hagyomány folytatódott, nem tudok mást mondani, ha Isten is úgy akarja......

Jövőre ,Veletek, ugyanitt!!!

kibé

(:)

hal65 Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88462

Pálinkás szép napot!

 

Én is hazaértem, és szeretnék köszönetet mondani házigazdaasszonyunknak, és a gazdának, amiért máá megint elviseltek :)

Úgy érzem újra egy olyan rendezvényen vehettünk részt, ami építőleg hatott a pálinkát kedvelők, készítők eme lelkes csapatára. Köszönöm hogy ott lehettem!

hal

templomhegyi Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88461

Üdv Urak!

Hát újfent tul vagyunk egy CSÚDAJÓL sikerült ZD-n

A házigazdáknak köszönjük a vendégszeretetet és a türelmet a csapat felé.

Remekül éreztem magam és örülök,hogy részese lehettem 

Jó idő.jó kaják,jó emberek,jó pálinkák,jó beszélgetések mi kellett volona még .

HAJRÁ ZD!:))

rézműves1 Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88460

...az interpretációt, csak Zsuzskától fogadom el...

Előzmény: kupeci (88459)
kupeci Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88459

Természetesen a hastánc is nagyon jó volt,nagyon megfigyeltük és némi pálinka ellnében tudunk majd bizonyos részletekről felvilágosítást adni.:)

Előzmény: rézműves1 (88457)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88458

Sziasztok. Tudna valaki olyan boltot, ahol árulnak vegytiszta lágy vörösréz csövet méterre is? Eddig mindenhol csak 5m minimummal volt rendelhető amiket neten láttam, ma még azért körbe kérdezősködöm a közelben.

Mi a különbség a gépészeti és a vegytiszta vörösréz cső között?

rézműves1 Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88457

...legyetek "üdvözülve", csak irígykedni tudok és nagyon sajnáljuk, hogy nem lehettünk ott...

..pláne a hastánc is érdekelt volna, milyen volt???...

Előzmény: kupeci (88450)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88456

...ügyesen megcsináltad...a tömítésnél segít a szilón kívül a gumiám-paszta, vagy az FBS is...

Előzmény: simfer (88446)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88455

...ezért van ez a fórum, hogy segítsünk egymásnak...

...az FBS szilikon ragasztónál szerintem semmi gond, mert az alkoholgőzőket jól bírja és semmi elváltozást (ízben, szagban) nem okoz...a rézküszöbsínt én lágyforrasztással tettem a bogrács tetejére...habár annak látszik, nem egyszerű a művelet, a rögzítés miatt...tizedre pontosan feküdnie kell körben, mert különben nem érvényesül a "kapilláris-hatás" és kiszalad a forrasztóón...

Előzmény: cefre_86 (88412)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88454

                                         vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (88435)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88453

Mekkora üsthöz? (a méretezést lásd 1x1, 14. oldal)

Egyébként akkorára tekerd, hogy beleférjen a hordóba (hehe, gondoltad volna? :P )

Inkább nagyobb átmérő legyen, kevesebb menettel. Pl. PB palack "sablonra" 15-ös lágy rézcsövet kézzel is könnyű feltekerni. Egyenletes lejtésre ügyelj!

Előzmény: tomsicslaci (88448)
Ferenc50 Creative Commons License 2013.08.21 0 0 88452

Egy kiadós "teljes napfogyatkozás"-nál több nem lett volna.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (88451)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88451

Kész a dinnye. 100 liter volt a cefre, ebbe ment 7 egység napfény, a végeredmény 8.8 liter 48 fokra beállított párlat. El sem merem képzelni mi lett volna belőle napfény nélkül.

kupeci Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88450

Így hogy nem én kezdem a köszöntéseket, csak ismételni tudom az előttem elhangzottakat.

Köszönet a házigazdáknak a lehetőségért, de köszönet  azoknak  is akik még ott maradtak és részt vettek a takarításban.

(Mert hogy az egy nagyon hálátlan feladat!:)

sogi01 Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88449

Szeretném én is megköszönni a szervezőknek a lehetőséget!

Nagyon jó volt  remélem jövőre nem csak 1 napra tudok menni.

tomsicslaci Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88448

Üdv!

Egy kérdésem volna.120 literes hordóba mekkora lenne az ideális hűtő spirál?Átmérőre és menetszámra?

Előre is köszönöm a választ

Baracilin Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88447

Lassan, de én is hazaértem :)

Jó buli volt, köszönet a szervezésért, finom kajákért jó pálinkákárt! :)

simfer Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88446

T. Rézműves1!

 

Bocsi ha kétszer kapod meg ezt a válaszomat, de valami hiba csúszhatott a küldésbe.

 Az instrúkcióid alapján átm. 15 / 3 m-ből megcsináltuk a hütőspirált, 30 l. hordóba lett beleszerkesztve és müködik, mert két próbajáraton vagyunk túl.

A spirál alsó kivezetése a tömszelencével nem lett cseppmentes elsőre, de Sziloval megoldottam.

Ismételten köszi minden segítséget

Üdv. Simfer

 

Előzmény: rézműves1 (87092)
norris53 Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88445

A Nomád Zúg Desztillálók találkozójáról haza érve köszönet mondok a házigazdáknak a lehetőségért !

A résztvevőknek.... >na ők is tudják miért nem ragozom majd a többiek úgy is mesélnek :-)

gombászok Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88444

Tedd el, kóstolgasd, lehet, hogy megszereted. Ha mégsem, jövőre teljesen kimagozott baracból főtt pálinkával hígítgasd, míg kellemes ízű lesz. Ha mégsem tetszik, dobd be hozzánk a kerítésen.

Előzmény: Amateur-no1. (88440)
Amateur-no1. Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88443

Vagy inkább azt, hogy mit csinálhatok, ha van megoldás a sárgabarimmal kapcsolatban?

Előzmény: Hurkafej (88442)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88442

Elmondanátok az egyszerű mugliknak, hogy mi az a ZD? :D

Előzmény: zsuzska60 (88441)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88441

ZD után újra itthon gép előtt.

Köszönet a szervezőknek: a szokott, jó hangulat, tovább mélyülő barátságok, finom pálinkák. Mi kell még ettől több?

Amateur-no1. Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88440

Sziasztok!

 

Lett egy kis bajom a s.bari főzésnél.

Lefőztem az alszeszt,-előírásszerűen megvolt a tisztázása is, DE szerintem a szándékosan benne hagyott mag, sok lett és ezért kesernyés. ( Cián? )

Mit tudok tenni valamit, vagy így hal meg,- összeérik majd az íz, ha már nem lesz ennyire friss?

NEM ÖRÜLÖK,- van belőle kb. 10 Liter 45-re visszaeresztett pálesz. 

foxrudi Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88439

Az biztos hogy precíz kreatív egyén,voltam a műhelyében.Szokott csinálni pistoriust is,de ott még egy plussz terelőtányér is van beépítve,ami a gőzt megvezeti.Ezt lehet sisakban,vagy sisak fölötti változatban alkalmazni.Esetleg egymás fölött kettőt.

  Tavalyelőtt én is csináltam,szerelhetőt,a tisztítás miatt.Már azt hiszem volt fent a képe,Így néz ki,80%-osan kész állapotban.:

Előzmény: cefre_86 (88412)
foxrudi Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88438

Szia.

Nekem sem ült le a kajszi,egy vasárnap cefréztem,és szombaton már főztem.140kg lett kimagozva,cefrézve,és 11,3l pálinkm lett 45°-os.

 Általában akkor ül le,ha az utóerjedés végleg megszűnik,és az összes lent rekedt co2 buborék a felszínre került.

Persze meg is kóstolhatja.Ha savanyú a cefrelé akkor jó,ha édes,még van benne cukortartalom,még forr.

Előzmény: badubadu (88437)
badubadu Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88437

Bocsi, hogy én mint a kezdő  válaszolok!

15én raktál bele cukrot. Akkor mit akarsz rajta lefőzni? Még a melegben is kell legalább egy hét, hogy leforrjon. Ha lemegy a sűrű az aljára és a tetején a lé van, főzheted. A leírásod alapján javában forr az anyag.

Előzmény: jani&999 (88419)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88436

A fiorrás alatt is le kell takarni, úgy vettem ki a szavaidból, hogy nem volt. A muslica eszi az alkoholt.

Előzmény: Metész (88434)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88435

                                               vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (88404)
Metész Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88434

Köszönöm a válaszokat!

 

Ugyan nem hordóban van, de megoldom a légmentes zárását.

Blood Prince Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88433

Hali.

Fehér penész jelent meg a cefrém tetején.

Ez most baj vagy nem baj????

Törölt nick Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88432

Üdv!

 

Nekem majdnem 1 évig volt tárolva és nem romlott meg!

Zárd le és rakd hüvösebb helyre!

Előzmény: Metész (88430)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88431

4-5 nap alatt nem fog megromlani a cefréd.

Zárd le légmentesen, gondolom hordóban van a cefréd, ne emeld meg a tetőjét.

Előzmény: Metész (88430)
Metész Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88430

Sziasztok!

 

Kezdő főző révén kérdezném:

 

Pont akkorra forr kia cefrém amikor nem tudom megoldani a főzést. 4-5 napot el lehet tárolni a cefrét, van valami módszer amit követni kell? Hallottam olyat, hogy megsavanyodik, ha nin időben kifőzve.

 

Előre is köszönöm a válaszokat.

gombászok Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88429

Próbáld ki és megtudod. Ha válaszol. szerintem azt fogja kérni, hogy levélben tedd fel a kérdéseidet, vagy írásban kérjél engedélyt, azt tudja a hivatal iktatni, nyomon követni. Egy biztos: bármit írsz, válaszolni kötelesek.

A besz@rást én lesz@rnám, ne foglalkozz vele. Olyan törvényi módosítást egyik kormány sem mer megtenni, hogy a múltbeli legális főzőket betiltaná, legfeljebb szigorítja a használat feltételeit. Ezt lehetelen modellezni, csináld azt, ami törvényes, akkor békén hagynak.

 

Előzmény: Hurkafej (88425)
foxrudi Creative Commons License 2013.08.20 0 0 88428

Mert akkor még szabadul fel lentebb megrekedt gáz.Ahogy   pl a sörben is látsz alulról lassan fóljövő buborékokat,ez történik a cefrével is.

 Ha van kotyogód,akkor lezárhatod a hordód,mert azon keresztül távozik a fölösleg.Ha nincsen, csak rányomod a tetelyét,és az nem zár hermetikusan.mivel nyitogatod is,nem marad annyi co2 a bunda fölött,hogy a gyufát minden esetben eloltsa.

  Akkor sem,ha nehezebb gáz is.Nem kell hogy elvigye a kiscica,mégha más így is gondolja.

Előzmény: jani&999 (88427)
jani&999 Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88427

Mikor meggyújtom a gyufát és odaviszem akkor nem alszik el, de ha a bundát lenyomom és úgy tartom oda akkor alszik el.

Előzmény: truffle (88426)
truffle Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88426

Ha leengeded az égő gyufát a cefre szintjéig,és nem alszik el,akkor jó.

Ha megszűnik a co2 képződés akkor az utoljára ottmaradt réteg nem marad meg a kiforrott cefre tetején? Vagy idővel magától eltűnik, felbomlik? Esetleg elviszi a cica? :)

Előzmény: foxrudi (88421)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88425

E-mailre válaszol a NAV? A héten kezdeném meg az alkatrészek megrendelését, és ha 3000Ft-ból van engedélyem akkor az nem sok érte. De mivan ha visszavonják az otthoni pálinkafőzést, és úgy lesz mint régen? Akkor már tudja a címeket a NAV, hogy hova kell menni elkobozni a pálinkafőző berendezéseket, nem? Így ez akkor kétélű fegyver, ha így van.

Előzmény: gombászok (88423)
gombászok Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88424

Elméletileg igen, amennyiben nem tudod bemutatni az előállítási engedélyt, vagy a beszerzést igazoló dokumentumot.

Ez lehet számla, vagy ha a nagyapó kalapálta a múltban, és látszik is rajta, hogy nem tegnap készült, akor védhető.

A festmény hamisítók is beteszik a képeket a tyúkólba néhány hónapra, ettől antikolttá válik.

Előzmény: jani&999 (88420)
gombászok Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88423

Nem kell építési engedély szintjén gondolkodni, elég egy leírás, hogy a főzőüst hány literes, üst fedő, sisak, hűtö adatai literben, átmérő mm-ben, meg egy móricka rajz.

Ennél többet nemigen fognak kérni, ha mégis, hiánypótlást kérnek, nem kell megijedni.

Van némi Ft igénye, ha jól tudom 3000 Ft eljárási illeték.

Előzmény: Hurkafej (88409)
jani&999 Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88422

A cefre tetejét úgytudom bunda a neve. Úgyhogy ha azt nem nyomom le akkor nem alszik el.

Előzmény: foxrudi (88421)
foxrudi Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88421

minek a tetejét nyomod le?Ha leengeded az égő gyufát a cefre szintjéig,és nem alszik el,akkor jó.Ha elalszik,akkor még nem.

Előzmény: jani&999 (88419)
jani&999 Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88420

Akkor ha van itthon egy gyártott főzőm és kijönnek ellenőrizni akkor azért büntethetnek és elvehetik? Így engedélyt kellene rá kérnem?

Előzmény: gombászok (88407)
jani&999 Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88419

Kellene egy kis segítség. A szilva cefrét már főzhetem? A tűz nem alszik el felette csak ha a tetejét lenyomom és akkor még pezseg egy kicsit. 11-én szedhették a szilvát 13-án kaptam meg 15-én magvaztam ki és tettem bele a cukrot. Amikor hozták a szilvát zsákba akkor már elkezdett forrni.

foxrudi Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88418

Na,  így már kibonva,feltörve a dió!D

Előzmény: gombászok (88407)
foxrudi Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88417

Azért én 25-nél nem állnék meg semmiféleképpen,10-nél már igen.

Előzmény: Törölt nick (88415)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88416

Nem különösebben igényel másfajta bánásmódot mint más cefrék, habzani nem habzik, kozmaolaj sem nagy mennyiségű.

Előzmény: cefre_86 (88414)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88415

Üdv!

 

10-25-nél is abba lehet hagyni,de lemehetsz 2-ig is akár!

Szerintem ez csak gazdaságosági és mennyiség kérdés!

A végén lejön pár dl 2%-os alszesz => Megéri e füteni?

Ha van 300 L cefréd akkor nembiztos h addig lemész, de ha csak 30 L van akkor azért minden csepje aranyat ér! :)

Előzmény: fefe1971 (88410)
cefre_86 Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88414

Első cefrénket fosókából tervezzük majd megcsinálni. Tanulópénznek ideális lehet, révén, hogy ingyen van, ráadásul éppen érik a kertben. Olvastam, hogy főzéskor gond lehet a gyümölcs olajtartalmával. Úgy is mondhatnám, hogy mire kell figyelni fosóka pálinka készítésénél? Szakirodalom meglehetősen hiányos ilyen téren.

Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88413

Bár nem engem kérdeztél de hozzászólok, a küszöbsínt forraszthatod sima lággyal is, az FBS-t használhatod nyugodtan itt többen használjuk gőztérben, én is. Az átlátszó fajta megkötve szilikon lesz.

Előzmény: cefre_86 (88412)
cefre_86 Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88412

Szia, nagyon szép munka, azt hiszem kaptam most egy jókora ihletet Neked köszönhetően.

Pistoriusosított réz bogrács...hmm...azt hiszem erre mondják, hogy két legyet egy csapásra. Egy korábbi hozzászólásodban írtad, hogy fém peremmel FBS szilikon ragasztóval hoztad össze a rézbográcsot, ebben az esetben a "küszöbsín"-t is rá lehet fabrikálni íly módon a bográcsra? vagy azt már forrasztanád? (képről nem egyértelmű)

 

Hurkafej is kérdezte korábban, és engem is érdekel, hogy az FBS szilikon ragasztó élelmiszeriparban használható? ill. ebben az esetben az alkoholgőzőket is elviseli?

Előzmény: rézműves1 (88403)
barkócza Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88411

Teljesen jól látod, az alszeszt addig gyűjtöd, amíg türelmed van hozzá. Én lemegyek 5%-ig is, de elismerem, hogy ez már túlzás.

Előzmény: fefe1971 (88410)
fefe1971 Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88410

Sziasztok,

Az alszesz elválasztási százalékkal kapcsolatban kérdeznék egy hozzáértőt... Elég nagy az eltérés leírásonként, emberenként. 10-25 százalék közti leírásokat olvasok, és igazából az érdekelne, hogy a mennyiségi csökkenés mellett van-e más értelme pl 20% felett befejezni az alszesz lepárlását?? Vagy nyerjük ki ami kijön, aztán a tisztázásnál majd "szétválogatjuk?"

Hurkafej Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88409

Mi a menete egy ilyen engedély kérésnek? Kell tervrajz is hozzá? Gyanítom nem ingyen adják, vagy mégis?

Előzmény: gombászok (88407)
sleves Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88408

Mi az a ZD?

 

:DD

gombászok Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88407

Tisztult nálam a kép. Kirohanásod a NAV témában a nyomástartó edények gyártásában szerzett tapasztalataid miatt volt.

Engedd meg, hogy most ne szó szerint idézzem a jogszabályt, de a jövedéki törvény kifejezetten elutasítja a pálinkafőző gyártás engedélyezése témában a nyomástartó edények tulajdonságainak vizsgálatát.

Na, kissé egyszerűbben: nyomástartó edények vizsgálata, engedélyezése nem a NAV feladata.

Az pálinkafőző gyártás NAV engedélyezése régesrégen benne van a jövedéki törvényben, ez még a múltbeli szigorú szabályozás eredménye.

Kiterjed mindazokra a paraméterekre, melyek -szerintük- lehetlenné teszi a szesz mérés nélküli kivételét, azaz az adózás előli elvonását.

Igenám, de ránkszabadult Viktor ígérete, csak épp elfelejtették a házifőzőberendezésre vonatkozó előírások szinkronozálását: lehet otthon főzni, főzőberendezést birtokolni NAV engedély nélkül(meghatározott feltételek mellett), de továbbra is engedélyköteles mindenféle pálinkafőző előállítása és forgalmazása!

Tehát ha a NAV úgy akarja, alkalmazza a jogszabályt: engedély nélkül gyártott, forgalmazott(eladott) főzőberendezés felfedezése esetén büntethet, elkobozhat főzőt és a vele előállított páleszt is, függetlenül attól, hogy az kisebb, mint 100 literes.

Én emiatt mindenkinek azt ajánlom, hogy ha készítésbe fog, vagy el akarja adni, és hirdeti, kérjen rá engedélyt, az a biztos, hogy nem büntetik.

Persze az adrenalinkedvelők véleményét is tiszteletben tartom.

Előzmény: foxrudi (88393)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88406

A "még egyszerúbben"-t csak a szeszfok digitális regisztrálására értettem (ami Giocco kolléga eredeti kérdése volt), nem a mindennapi praktikumra :)

Előzmény: snapszmester (88383)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88405

Na akkor irány  ZD-zni! :-D

Előzmény: sogi01 (88404)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88404

                                                vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (88381)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.19 0 0 88403

...egy másik lehetőség......és ugyanaz vízhűtéssel...

 

                                          ... ...kicsit erősebb a deflegmáció...

Előzmény: cefre_86 (88350)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88402

8 fél 9 körül tervezek érkezni! :-)

Előzmény: snapszmester (88399)
obsitos3 Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88401

Durva matek:cefre mennyiségének 10%-a a pálinka,nálad+4l,a cukorból=16l.Pontosat akkor tudsz,ha az első főzésekkel végeztél.Arra törekedj,hogy minél jobban megközelítsd a kifolyó 0%-ot.Ez a gyakorlatban 5-10 közé esik,de ennél többet ne hagyj benne.

Alszesz mennyisége*alk.%/pálinka kivánt szeszfoka:na,kb ennyire számíthatsz.

Előzmény: hacsaturjen (88400)
hacsaturjen Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88400

Szia!

Igazad van.Nekifutok mégegyszer.60 literes főzőm van.Kb. 50-52 liter cefrét öntök bele.Meddig lehet folyatni (hány fokosig)az első főzést.A cefre 120L sárgabarack,4 Kg cukorral.Mennyi kész pálinka lehet belőle.Köszönöm.

Előzmény: obsitos3 (88389)
snapszmester Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88399

Hajnalban.:-)

Előzmény: sogi01 (88395)
snapszmester Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88398

A gyártásra lehet hogy kell, de az üzemeltetésre nem.

 

Előzmény: foxrudi (88396)
Ferenc50 Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88397

Üdv Foxrudi!

Naprakész nem vagyok a témában, de az engedély nem a nyomás miatt kell, hanem energiafelhasználás miatt. Teljesítmény, biztonságtechnika, környezetvédelem, stb.

Előzmény: foxrudi (88396)
foxrudi Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88396

Na akkor itt is egy zavarosodás.Ha nem kell,a nagykonyhai főzőüstre miért kell??ott sincsen nagyobb nyomás.

Előzmény: snapszmester (88394)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88395

Mester mikor indulsz a ZD-re?

Előzmény: snapszmester (88394)
snapszmester Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88394

Sajnos tényleg van néhány tévedés.

Nem kell kazánbiztosi engedély erre a nyomásra.

A nav engedélyt ad arra hogy építhess és forgalmazd. Arra hogy alkalmas-e más engedélyek szükségesek.

Előzmény: foxrudi (88393)
foxrudi Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88393

Nyomástartó edények gyártásában,tartályépítésben.   Nyomástartó edényeket csak kazánbiztosi engedéllyel lehet forgalomba hozni(kis-nagynyomású,statikus,pulzációs egál)Tehát ebből következik,hogy otthon nem tarthatsz,gyárthatsz főzőberendezést,ahogy kompresszort sem.

   Ettől függetlenül más a gyakorlat.Baj,és következmény csak akkor lesz,ha van egy nagy bumma!

Előzmény: gombászok (88392)
gombászok Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88392

Miben ebben? Vámos voltál, főzőmester, vagy mi?? A 20 éves akármi tapasztalat tiszteletreméltó, de lépést kell tartani a kor követelményeivel.

A jelenlegi jövedéki törvény 3 éves(sincs). Hogy mi volt azelőtt, az már történelem, hogy mi van jelenleg, azt a hatályos törvények írják elő, hogy mi lesz holnap, azt meg ki tudja.

Carpe Diem!

Sokat kérdeztél az előbbi hozzászólásodban, de semmi érdemi info-t nem adtál.

Előzmény: foxrudi (88391)
foxrudi Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88391

ebben dolgoztam,cirka 20 évet.

Előzmény: gombászok (88390)
gombászok Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88390

Többszörösen eltévedtél, Kedves Barátom!

Előzmény: foxrudi (88364)
obsitos3 Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88389

Azt sem írtad,hogy mekkora a főződ.Azt sem,hogy meddig rakod,és azt sem,hogy 0 %-ig ki tudod szedni,vagy megállsz mondjuk 20%-os kifolyónál.Azt sem írtad,hogy tettél-e hozzá cukrot,ha igen,mennyit.Szóval nem jól kérdeztél.

Előzmény: hacsaturjen (88387)
hacsaturjen Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88388

Hány fokosig lehet az alszeszt főzni?

 

Előzmény: hacsaturjen (88387)
hacsaturjen Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88387

Szia!

Azt nem írtam hogy 60 literes főzőm van.Tehát a 60 literből mennyinek kell lenni?

 

Előzmény: obsitos3 (88386)
obsitos3 Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88386

Le kellene jönni 100l jó alszesznek,ebből pedig 50l jó pálinkának.

Előzmény: hacsaturjen (88385)
hacsaturjen Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88385

Sárgabarackból!

Előzmény: hacsaturjen (88384)
hacsaturjen Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88384

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni.Olyan kérdésem lenne hogy ha sikerült jó cefrét csinálnom mennyi alszesz és ebből mennyi kész pálinkának kellene lejönni?Köszönöm.

snapszmester Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88383

Vagy még egyszerűbben:

Mérjük a cefre forráspontját, akkor csak a hőmérő pontossága okoz némi eltérést és már induláskor elég pontosan megsaccolható a várható párlat mennyisége.

 

Előzmény: vasbicikli (88382)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88382

Vagy még egyszerűbben:

Az alkohol-víz elegy összetétele és forráspontja között egyértelmű összefüggés van.  Ennek ismeretében elegendő a hőmérsékletet mérni, ami könnyen megoldható elektronikus/digitális formában. A páracső legmagasabb pontján mért hőmérséklet alapján jól lehet becsülni a kifolyó párlat szeszfokát. Saját készülékre bekalibrálva egészen pontos eredményt ad.

Itt van a grafikon

Ugyanez, táblázatos formában

És itt van hozzá a matek (lent az oldal alján, a Vapour-Liquid Equilibrium, és Temperature címek alatt)

Előzmény: Baracilin (88379)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88381

                                                 vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (88355)
Baracilin Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88380

holnap korán érkezem;)

Előzmény: templomhegyi (88377)
Baracilin Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88379

A digitalizálást kétféleképp tudom elképzelni:

 

1) az epruvettávan lévő fokoló tetejére nyomásérzékelő szenzort teszel, így ahogy csökken a szeszfok, nő a folyadék sűrűsége, tehát nő a felhajtó erő, ezért a fokoló egyre nagyobb nyomást fejt ki az érzékelőre...a nyomás skálához pedig szeszfokot rendelsz.

 

2) Az epruvettából kilógó fokoló kilógásátfigyeled egy érzékelővel, és ehez rendelsz egy alkohol skálát...

 

Előzmény: Giocco (88363)
sleves Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88378

Úristen! Kiengedték az ápoltakat? :)

Előzmény: templomhegyi (88377)
templomhegyi Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88377

RIADÓ , ZD van!

Hurkafej Creative Commons License 2013.08.18 0 0 88376

Jól néz ki, énis így csinálom majd az enyém. Az FBS-t mi csak úgy emlegetjük, hogy az mindenre jó, de ide is? Úgy értem élelmiszeripailag használható, valamint az alkoholgőzt bírja?

 

 

Royalty Line és Arian Gastro márkákat ismeritek edényekben?

Előzmény: rézműves1 (88375)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88375

...a képek meg lemaradtak...

 

           .........

 

 

 

Előzmény: rézműves1 (88374)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88374

...ez is lehet egy változat és még forrasztani sem kell...

 

.........csavarozva és FBS-el

 

tömítve...

Előzmény: cefre_86 (88350)
csalitos Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88373

   No, úgy e? Nam kel agyalogni! Főzzél....  Egyébként,én már álrágtam magam ezen a témán. Probléma???

Előzmény: cefre_86 (88360)
Miklós1 Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88372

Nincs.

Láttam már a fináncok 600eFt-os digitális fokolóját, az hőmérsékletet is mér és a 20°C-ra korrigált értéket mutatja egy tizedesre (pl. 45,6%). Nem láttam rajta adat kimenetet.  Tehát létezhet szesz szenzor, de még nem mélyültem el a témában,  előtted a pálya...

A hagyományos fokolót optikailag kellene leolvasni (hőmérővel együtt), mivel semmit nem lehet rászerelni, az nagyobb feladatnak tűnik.

Előzmény: Giocco (88363)
gyusy Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88371

Szép estét néked!

Köszönöm a gyors és hathatós segítségedet,átt és elolvastam mindent,))

Előzmény: vasbicikli (88250)
comad2 Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88370

Ha mindenképpen ragaszkodsz a "hivatalos" szűrőpapírhoz akkor akár a netről is rendelhetsz.

 

Előzmény: jani&999 (88368)
toalettduck Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88369

Amíg nem üzletszerűen készíted a főzőket a világon senkit se fog érdekelni. Jó lehet, hogy a jogszabály szerint magadnak sem készíthetsz de hiddel mindenki rémesen le fogja szarni főleg ha nem híreszteled akkor meg pláne...

Előzmény: cefre_86 (88365)
jani&999 Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88368

A tavalyi szőlőmbe voltak ilyen kis fehér porszerű darabkák és átszűrtem olyannal, de bennemaradtak. Egy ismerősöm ajánlotta a papírszűrőt ami direkt bor és pálinka szűréséhez van, de ő olyan helyen lakik ahol van borászati bolt (távol lakik), Nyíregyen én nemtudok ilyen helyről.

Előzmény: sogi01 (88367)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88367

Vegyél kávéfiltert,az ideális. 

Előzmény: jani&999 (88362)
foxrudi Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88366

Én sem vagyok szomorú hidd el,de néha lehetne pontosítani,és a hétköznapi ember számára emészthetőbbé tenni a szöveget.Hisz az Ő javukra lenne elvileg.Mert a jogalkotó tudja(ha tudja xd) pontosan mit is akar közölni,aztán ahány ember,annyi féleképpen értelmezi.Lásd:ügyvédek. Törvényeket is lehet csavarni jobbra-balra pedig állítólag azok is egyértelműek.

Előzmény: cefre_86 (88365)
cefre_86 Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88365

Bocs hogy nem olvastam vissza 50000 hozzászólást, csak kb 10000-et, de mint Te is láthatod mást is érdekel még a téma, az újakról nem is beszélve, akik nem járatosak benne.

 

@foxrudi

Nem akarom megmagyarázni a jogszabályban taglaltakat, ezer és egy olyan törvény van, mely ténylegesen baromság az átlagember számára, de attól még ugyanúgy hatályos, és az illetékesek pedig be is tartatják Őket, mint ez esetben is. Én személy szerint örülük hogy egyáltalán valamilyen szinten legalizálták ezt a dolgot.

Előzmény: pálinkaüst (88361)
foxrudi Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88364

Üdv.

Ez az egész szabályozás több sebből vérzik.A NAV ad engedélyt?A Nav-nak van kazánbiztosa?-Mert ugye nyomástartó edényeket csak kazánbiztosi engedéllyel lehet forgalomba hozni(kis-nagynyomású,statikus,pulzációs egál)

 Namármost!Ilyen edényeket a megfelelő engedélyekkel,szakmai tanűsítványokkal rendelkező cég végezhet(ne)!

   Akkor a nav mire ad engedélyt?csak arra,hogy birtokolj ilyet?100literig nem kell engedély,de mégis kell,hogy végy egy gyári főzőt a Tescoban,és azzal az űber  technikával már lehet a kisüsti nevét öregbíteni!!!A 17lityós példa.

  Vagy hogy is van ez???

Előzmény: cefre_86 (88358)
Giocco Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88363

Sziasztok!

 

Valakinek tapasztalata vagy ötlete, hogyan lehetne a szeszfokot digitálisan mérni, hogy azt regisztrálni lehessen ?

Vagy az úszós fokoló által mutatott értékből elektromos jelet csinálni? De konkrét megoldás lenne jó! ...kösz

jani&999 Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88362

Tudja valaki, hogy papírszűrőt bor és pálinka szűréséhez (ami direkt erre van) hol lehet venni Nyíregyháza közelébe? Esetleg még Borsod megye is szóbajöhet.

pálinkaüst Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88361

Ez már ezerszer át lett rágva a fórumon. A pálinkafőző gyártása, forgalmazása engedély köteles.

Amihez nem kell engedély, az a magánfőzők esetében a pálinkafőző birtoklása, valamint a rendeltetés szerűen (nem pálinkafőzőnek) használt kukta és oktatási célú üveg lepárló birtoklása és használata.

Előzmény: cefre_86 (88360)
cefre_86 Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88360

Szia csatoltam a vonatkozó részeket az általad mellékelt jogszabályból:

Az alkoholtermék és alkoholtermék alapanyag előállítása, forgalmazása, birtokolása

 

74. § (1)552 A vámhatóság engedélyével szabad alkoholtermék előállítására alkalmas desztillálóberendezést előállítani, - a magánfőző desztillálóberendezése kivételével - birtokolni, továbbá értékesíteni. Nem szükséges a vámhatóság engedélye a rendeltetésszerűen használt, túlnyomással üzemelő háztartási főzőedényekre, valamint a tudományos és oktatási célra használt üveg desztillálóberendezésekre

 

63. §

11.476 magánfőzés: a párlatnak a magánfőző lakóhelyén vagy gyümölcsöse helyén használható, legfeljebb 100 liter űrtartalmú, párlat-előállítás céljára kialakított desztillálóberendezésen a magánfőző által végzett előállítása évente legfeljebb 2 hektoliter tiszta szesz mennyiségig;

12.477 magánfőző: az a 18. életévét betöltött természetes személy, aki saját tulajdonú gyümölcsből, gyümölcsből származó alapanyagból, saját tulajdonú desztillálóberendezésen állít elő párlatot.

 

Szia csatoltam a vonatkozó részeket az általad mellékelt jogszabályból.

Előzmény: csalitos (88359)
csalitos Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88359

   Itt a jogszabály teljes szövege. Keresd meg azt a szövegrészt amit te idéztél, mert én nem találom. Így legalább is nem. Hogy ki mid gondol még hozzá, vagy mit szeretne még benn látni az egy dolag, de tény az ami benn van.

 

   http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0300127.TV

 

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: cefre_86 (88358)
cefre_86 Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88358

Szia, köszi a tanácsokat.

A saválló acél hűtőt gondolom a fémes törés (rézeleje) elkerülése miatt javaslod.

Amúgy lehet, hogy elsőkörben bérfőzetni fogunk, annál is inkább mert ahogy arra Cipurró kollega is rávilágított:

"a pálinkafőző berendezés előállítása akár saját célra történik, vagy eladásra, tagállamból vagy harmadik országból továbbértékesítési céllal történő behozatala, értékesítése már előzetes engedély megszerzése
mellett végezhető tevékenységnek minősül." engedélyt kéne először is szerezni hozzá.

 

 

Előzmény: Miklós1 (88354)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88357

..teljesen igazad van, de meg lehet érteni az öregeket is, gondolj csak bele...itt 90-évig TILOS volt az otthonfőzés...sokszor még a szomszéd előtt titkolódzni kellett, mert sok volt a "jelentgetős"...így nem nagyon tudták a tapasztalatokat egymás között megbeszélni, pedig azért akkor volt, akinek finom pálesze volt...

...ezért születtek azok a rettenetes "kerítés-szaggatók", meg a nyomjezős "házi-szőttesek", mert mindenki csinálta, ahogy tudta...én is ezt láttam a nagyanyámtól...pépesítés-élesztő-pektinbontó-savazás, ezek ismeretlen fogalmak voltak és csak a "kabai-napfényt" ismerték, mint a cefrébe valót...aztán lett, amilyen lett...fokoló csak "úri-huncutság" volt, a kozmaolajról se igen hallottak, de azt már régen megfigyelték, hogy hol az a határ, ahol a hígításnál nem opálos a pálinka...és így alakulhatott ki, az 50-52%-os határ, mert azért a parasztember is szerettte a szép tiszta pálinkát...

...azért az erős, kaparós kerítés-szaggatókhoz, amit sokszor a hűtőből kivéve, "hagyíccsuk"-be felkiáltással ittak, még "ideológiát" is kreáltak, hogy fiam az a jó pálinka, "amit nem tudsz megköszönni"...

...ha Te, az itt tanultak alapján "FÓRUMOS-CEFRÉZÉSSEL" készíted a tiédet, nagyon nagy különbség lesz a jutalmad...de ne várd, hogy a környezeted ezt rögtön elfogadja...

 

                                                                        ...jó nedűt  a  Rézműves...

Előzmény: Hurkafej (88346)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88356

...pályinkás jó reggelt...

 

...tudod-"kinek a pap, kinek a papné"...ezek az elektronikus kütyük persze hasznosak lehetnek, de azért a legtöbb főzdében ezeket a hagyományos hőmérőket használják és nem a páracső végén, hanem a sisakban és a pisztórius tányérban, meg persze a frakcionáló oszlopokban...

 

...ha a főzési adatokat feljegyzi az ember, egy idő után már tudja, hogy mikor kell visszavenni és hogy kb. mikor fog csurogni...persze az is jó amit Te használsz, mert akkor a legvégső fázist

jelzi és még sípol is (ez jó)...

...én a sisakban lévő hőfokot figyelem, ezt szoktam meg, akkor idejében vissza tudom venni a fűtést...

 

Előzmény: barkócza (88344)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88355

                                                  vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (88315)
Miklós1 Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88354

Zömében jó pálinkák jöhetnek acél sisakból is, egy kivételesen jó cefréből esetleg nem hozza ki a maximumot. Nincs tisztázva, hogy mekkora rézfelület kell egy pálinkafőző gőzterében, lehet, hogy elég a réz páracső is? Egy plusz Pistorius tányét biztos elég rezet jelent, nem kell görcsölni rézlemez beszereléssel, galvanizálással.

A lágyforrasztás peremezett illesztéseknél és ólommentes ónnal (3% más fém) megállja a helyét, máshol keményforrasz 50% körüli ezüsttartalmú anyaggal, vagy réz hegesztés (nekem ez utóbbi kétféle van a sisak-fedél komplexumban.

A réz hűtőt viszont nem ajánlom, saválló acél párti vagyok.

Hurkafej

Nagy különbség lesz a pálinkátok között, egyesek meg kérdezik, hogy csináltad, mások legyintenek, hogy ez "illatos kölnivíz, a jó pálinka kapar". Erre vannak nevelkedve. Nemrég hallottam egy bérfőzdésről, hogy vittek neki egy friss cefrét és azt mondta rá, hogy nincs kierjedve. Életében nem látott mást csak bebüdösödött hónapos cefréket...

 

Előzmény: cefre_86 (88338)
Cipurró Creative Commons License 2013.08.17 0 0 88353

A beszerzéshez nem is kell engedély(bár nem árt, ha meg van róla a számla), de az előállításhoz............

Előzmény: cefre_86 (88352)
cefre_86 Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88352

Szia,

 

Átnyálaztam a vonatkozó törvényeket (lehet, hogy előbb kellett volna? mindegy), és igazából három fontosabb részt különítettem el ezzel kapcsolatban:

 

  • Magánfőzés: a párlatnak a magánfőző lakóhelyén vagy gyümölcsöse helyén használható, legfeljebb 100 liter űrtartalmú, párlat-előállítás céljára kialakított desztillálóberendezésen a magánfőző által végzett előállítása évente legfeljebb 2 hektoliter tiszta szesz mennyiségig.
  • Magánfőző: az a 18. életévét betöltött természetes személy, aki saját tulajdonú gyümölcsből, gyümölcsből származó alapanyagból, saját tulajdonú desztillálóberendezésen állít elő párlatot.
  • A magánfőzőnek a párlat előállításához használt desztillálóberendezés
    beszerzését nem szükséges a vámhatósághoz bejelenteni, birtokban
    tartásához nem kell vámhatósági engedély, regisztráció.

 

 

Előzmény: besztercei (88347)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88351

Pontosan, valahogy jobban szeretnén olyan italt készíteni, ami nem marja végig az ember belső szerveit. De tényleg vannak ilyenek, a föld íz mellé jöhet még az ágdarab és a kis gyep.

Az élesztő ízt pedig beképzelheti magának aki akarja, de ha nincs élesztő nincs alkohlol. Jó dolgok a népies receptek itt-ott, de a pálinkafőzés területén nem terjedt el, nameg higéniára nem ügyelve történt minden.

Szép estét! :)

Előzmény: Piszra (88348)
cefre_86 Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88350

Szia, köszi a válaszodat.

 

Érdekes koncepció nem mondom, árban valószínűleg versenyképesebb, mint adott méretre mélyhúzatni egy rézpogácsát, azonban ez esetben az üstöt kellene a sisakhoz igazítani, amit kissé bonyolultnak érzek.

Előzmény: Hurkafej (88341)
cefre_86 Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88349

Köszi a válaszodat, igazából mi is azon a véleményen vagyunk, hogy ha a cefrézésre odafigyelünk, akkor a főzőn már csak nem fog múlni a dolog.

Egyelőre szerintem így megfogjuk építeni, aztán később lehet még rárakunk egy kiegészítő deflegmátort is.

Előzmény: toalettduck (88340)
Piszra Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88348

Amiket leírsz arról csak egy korábbi hsz-em jut eszembe: Olvasd el.

Azt nem mondták, hogy tárold minél tovább a cafrét, annál jobban összeérnek az ízek???

Legyél makacs és tarts ki az igazad mellett.

 

Üdv.:

Piszra

Előzmény: Hurkafej (88346)
besztercei Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88347

Nekem kérdésem lenne. A főző készitéshez, kell valami féle engedély a NAV-tól?

Előzmény: cefre_86 (88338)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88346

Nektek mi a tapasztalatok az átlag pálinkafőzőkről? Mostanság azért kevés fiatal csinál ilyet, felénk az idősek pedig szinte csak a gyümölcsöt használták fel valahova.

Régen ugye, (akik nem olvasnak azok most is) mindent beledobnak a cefrébe, a rohadt gyümölcsöt is, mosás nélkül.

A hordó mosásra azt mondják, hogy letisztul az, az élesztő hozzáadásra pedig, hogy élesztőízű lesz, vagy, hogy nekik anélkül is kiforrt, persze a napon, lefedés nélkül, muslicáktól hemzsegve.

Nameg a nagy dolgok, miszerint a cefre nem romlik, mert van aki télen is kinthagyja és tavasszal főzi stb... Savazásról nemis hallottak az ilyenek.

Itt falun nem igen foglalkoznak ezzel, ismerősöktől sem hallok olyat, hogy gondosak a cefréjükkel. És azt hiszik, hogy milyen jó a pálinkájuk, mert megveszik, pedig csukott szemmel kitalálni sem lehet, hogy milyen gyümölcsből van. Vagy csak az én orrom rossz. :)

Tisztelet a kivételnek természetesen, ahogy olvasok vissza látom, hogy itt is gondosak a jelen lévő idősebb korosztály.

Kíváncsi vagyok mennyi különdbség lesz az általam gondosan készített, és a régiek "csak úgy" páralata között.

csalitos Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88345

   De leegyszerűsíted a fogalmat. A köznyelv gyümölcsnek hívja (egy két kivétellel) azokat a terményeket, amalyeket általában nyersen fogyasztunk és fás száruak. Vannak itt is kivételek jócskán. Gyümölcs a dinnye, tök, paradicsom, stb. Gondolj az imádságra, "Áldott legyen a te méhednek gyümölcse, Jézus..." Gyümölcsöző a jó kapcsolat is. Sőt, régen a tehén tejét is gyümölcsnek tartották.....

   Minden jót

   Józsipapa

   Ui: Apropó! Nem reagáltál egy kérésemre, amit a Pálinkás cuccok adás-vételében feltettem. Pró vagy kontra?

Előzmény: hal65 (88325)
barkócza Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88344

Nekem meg a páracső tetején levő a legfontosabb hőmérőm. Ha nem haragszol, a sisakra szerelt nagyméretű, nagy hőtehetetlenségű hőmérődet csak dísznek tudom elfogadni. :) Ráadásul még sípolni sem sípol.

 

A páracső felső végén nekem simán egy "T" idom van, a páracső csatlakozik az egyenes, a hűtő a keresztágba. A hőmérő az egyenes ág másik oldalába van betűzve egy átfúrt parafadugóval.

 

(Jó, persze, mindenkinek más a macera. Én a kalapálástól meg a keményforrasztástól rettegek, te meg, gondolom, az elektronikus barkácsolástól.)

Előzmény: rézműves1 (88343)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88343

...én ugyan sok értelmét nem látom ott a hőmérőnek, de Te tudod!!!...egy 50-esért kapsz a vizes boltban teflonszalagot (olyan, mint a szigszalag) és avval tekerd be...

Előzmény: truffle (88336)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88342

... tehát többet mutat, én azt hittem kevesebbet...teljesen nyilvánvaló, annyira szűk a cső, hogy mint egy dugattyút, felnyomja a befolyó pálesz a fokolót...középen kéne a befolyatást, nem legalul és úgy talán pontosabb lesz...

Előzmény: konture (88339)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88341

Szia! Ugyan a saját főzőm még csak a fejemben létezik, de szerintem egy Bogrács egész normálisan néz ki, talán 1 fokkal jobb mint a kúp, és nem olyan vészesaz ára, még a vörösréz sem.

http://helakri.hu/kategoria/gulyasbogracs.html

Előzmény: cefre_86 (88338)
toalettduck Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88340

Én is kezdő pálinkafőző vagyok saját készítésű főzővel. Ne stresszeljetek túl sokat a főzőn, mert nem azon fog múlni nagyrészt a párlat minősége hanem a cefrézésen...A saválló tökéletes lesz az üstnek nem kell túlspirázni a dolgokat a sisakot megcsináljátok vörösrézből az kiváló lesz de azis jó ha csak a sisak belső felét vonjátok be vörösrézzel, így csináltam én is mert stresszeltem, hogy nem lesz olyan jó a pálinkám ha a sisak nem vörösrézből van, lefőztem kettőt így is meg úgy is és semmi különbséget nem vettem észre, a lényeg, hogy a páracső meg a hűtőspirál réz legyen és finom pálinkátok lesz én nem kínlódnék most már a sisak rezezésével de nem fognak sokan egyetérteni a véleményemmel biztosan. 

Előzmény: cefre_86 (88338)
konture Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88339

Kipróbáltam, nyugalmi állapotban a mérőhengerrel azonos értéket mutat!

Főzés közben az epruvettába  befolyó csövet 2-3 másodpercre befogtam, a fokoló rögtön lesüllyedt és a valós fokot mutatja.

Így hogy tudom, mi okozza az eltérést már nem zavaró.

 

Előzmény: rézműves1 (88317)
cefre_86 Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88338

Sziasztok,

 

Kollegámmal házi párlatkészítésre adtuk fejünket, most vagyunk a főzőkészítés (50 literes olajfűtésű duplafalút tervezünk) stádiumában. Számos szakirodalmat, webes oldalt átböngésztünk, azonban vannak nyitott kérdéseink magával a főzővel kapcsolatban.

 

Elsődleges problémáink az anyagminőségekkel/anyaghasználattal kapcsolatosak.

 

Ha saválló acélból van az üst és a sisak, de a páracső, és a hűtő csövei vörösrézből, akkor ez a felépítés milyen hatással van a párlat minőségére? Ahogy utánanéztünk szakirodalmakban, ez a legalkalmatlanabb összeállítás kisüsti főző építésére, Nektek mi a véleményetek? 

 

Ha a saválló sisak után beépítünk egy vörösréz deflegmátort, annak lesz hatása a párlat minőségére?

 

Jelen állás szerint egy egyszerű kúpos alakú saválló acél sisakkal számolunk(csak ilyet tudunk csináltatni), lehetséges elérni a tisztán vörösréz sisak katalizáló hatását, ha réz lemezt applikálunk a sisak belső felületére? (szegecseléssel vagy rögzítőfüllel lenne megoldva)

 

Lehet, hogy triviálisan hangzik, de a réz elemeket lágyforrasztással, vagy keményforrasztással érdemes összekötni?

 

Egy vad ötlet: a saválló acél sisak belső kúpos felületét (üst felőli oldal) be lehet vonni vörözrézzel? Galvanizáláshoz hasonló szisztémát feltételeznénk.

 

Lehet, hogy sok a kérdésünk, de ha tudnátok rájuk válaszolni azt megköszönnénk. 

 

Üdv.: cefre

kezman46 Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88337

Sziasztok!

Van egy jó ajánlatom gyári (Horvát) szimpla falu aparátra, véleményeket kérnék, tartok a leégéstől????

truffle Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88336

Hello rézműves1!

A páracső hűtő felőli végébe szerelhető hőmérőről lenne szó.

A nyíllalt jelölt részhez kellene valami tömítés? Van benne 2 mm. Kivehetős lenne, nem stabil.

Egyáltalán jó lesz így?

hal65 Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88335

Én is :)

Előzmény: Törölt nick (88332)
kaktuszpeti Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88334

Szép napot!

Te..o- fritőzolaját( pálmaolaj) használja valaki duplafalú főzőbe?

Eddíg hidraulika olaj volt a duplafenekűmbe, bírta a meleget, de nagyon büdös volt a gőze. 

sogi01 Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88333

Leturmixolod és felöntöd vizzel? :-DD

Előzmény: Törölt nick (88316)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88332

Küldtem mail-t.:-)

Előzmény: hal65 (88331)
hal65 Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88331

Szerintem igen.

Előzmény: Törölt nick (88330)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88330

Szerintem nem szólnak érte. Gyümiből szabad főzni, sört is szabad főzni, igaz a sörfőzést 5 nappal előbb be kell jelenteni. Én egyszerre csak egyetlen hordó cefrét szoktam készíteni, ha valaki esetleg megkérdezné, hogy, ugyan már, mi is ez? Hát sör. Vagy: Moslék az állatoknak. Mert valójában rá lehetne fogni, bármelyiket. Annyi, hogy a sört nem szokták törkölyön erjeszteni, de hát, az embernek nem muszáj mindent tudnia. Az állatok viszont megeszik a törkölyt.

   Ha meg lepárláskor kérdezné meg valaki, mi is ez? Hát vegyes. Vagy: Cefrét vettem, azt mondták, tök.

   Amúgy meg, szvsz. a kutyát sem érdekli, mit főznek maguknak otthon az emberek, csak nyugiban legyenek, ne lázongjanak az utcákon.

Előzmény: Ferenc50 (88326)
Krissz03 Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88329

Nem a fórumozókra gondoltam. Sőt még csak nem is Magyarországon élő főzőemberkékre. A világ más országaiban biztos próbálták már otthon (sőt tuti hogy idehaza is). Lásd pl. Amerika (Cefrekirályok c. műsor a Discovery-n)! :)

Előzmény: hal65 (88328)
hal65 Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88328

A whisky főzést, még csak feltételezni sem tudom, a topiklakókról :)

TISZTELET a kivételeknek.

Előzmény: Krissz03 (88327)
Krissz03 Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88327

A Whisky főzés nem legális (Amerikában és itthon sem). Sőt, én személy szerint nem is tudok olyan országról, ahol engedélyeznék a házi whisky készítést. Ettől függetlenül biztos vagyok benne, hogy sokan kipróbálták már! :D Cefrekirályok - Discovery (ott is az erdőben, illegálisan főzik).

Előzmény: zsuzska60 (88321)
Ferenc50 Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88326

Ha Kínában az állatkertben oroszlán lehet kutya, a leopárd pedig rókaszerű lény, a kigyó meg borotvált és pikkelyesre sminkelt patkány, akkor a Nagy Magyar Honban a kukorica is lehet gyümölcs....

Előzmény: csalitos (88324)
hal65 Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88325

Szerintem igen. Gyökere van, levele van, szára is van. Arról meg nem tehet, hogy olyan sokan vannal egy csövön....:))

Előzmény: csalitos (88324)
csalitos Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88324

   Szerinted a kukorica gyümölcs? Mert ha az, akkor törvényes a főzős, ha nem gyümölcs, akkor valószinű bukta....

Előzmény: zsuzska60 (88321)
köműves Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88323
Előzmény: sifu011 (88319)
köműves Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88322
Előzmény: sifu011 (88319)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88321

kukorica wiski szeretnék csinálni

Az is engedélyezett, nem csak a pálinkafőzés?

Előzmény: sifu011 (88319)
csalitos Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88320

   Mi ilyet nem tudunk! Ez a topik pálinkáról szól. Keresgéljél, mert állitólag van olyan, amelyik e tárgyról szól.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: sifu011 (88319)
sifu011 Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88319

szevasztok   valaki tudna nekem segíteni  kukorica wiski szeretnék csinálni csak nincs receptem hozzá írna nekem valaki 1  bevált  receptett

 azt tudom minden kiló kukoricadarához 5l víz kell de a többit nem tudom

 

sleves Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88318

A gázcsati nem lett jó. :(

Előzmény: rézműves1 (88311)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88317

...a 22-es nagyon szűk, nem tud rendesen mozogni benne a fokoló, feltapad a csőfalra, legalább 28-asból csináld...

Előzmény: konture (88312)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88316

Innivaló a ZD-re...

 

sogi01 Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88315

                                                     vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (88239)
Miklós1 Creative Commons License 2013.08.16 0 0 88314

A vastagítás is használhat valamit, de csinálhatsz felső beömlésű eprüvettát (fényképes hsz.: 27036, 38619, 38666), vagy feltalálhatod a középső beömlésű eprüvettát. A lényeg, hogy az alsó beömlés ne emelje a fokolót amint áramlik felfelé a folyadék. Erre a hibára nem tudsz korrekciós táblázatot használni. A korrekciós táblázat arra való, hogy ha nem 20°C-on méred a szeszt (legtöbbször nem ott mérjük) akkor átszámold 20°C-ra.

Előzmény: konture (88312)
truffle Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88313

Remek! Akkor a menet magméretére fúrod és már önmagában ad egy tartást amikor becsavarod, plusz a forrasz.

Lesz újabb kérdésem csak előbb megrajzolom, beméretezem. Sajnos nem vagyok járatos az újfajta anyagokban (tömítések, miegymás), valahogy leragadtam a húsz évvel ezelőtti kenderkócnál:). Vizes-gázos barát van aki megcsinálja csak ugye ez más, itt azért élelmiszerbiztonságra is figyelni kell...csak, hogy egy példát említsek.

Kösz.

Előzmény: rézműves1 (88309)
konture Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88312

Készítettem 22mm rézcsőből epruvettát, az itt leolvasott érték 3-5 fokkal alacsonyabb, mint a mérőhengerben mért.

Növeljem 28mm-re az átmérőt, esetleg korrekciós táblázatot alkalmazzak?

 

 

rézműves1 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88311

...szia sleves...no azt reméltem is...a gázcsati is jó??...

Előzmény: sleves (88310)
sleves Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88310

S milyen jól működik azóta is :)

Előzmény: rézműves1 (88307)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88309

...dehogy "anyázok", nem olyan családból származok én...

...a 1/2"-os menetes fajtát veszem és a menetes résznek a sisakon fúrok egy lukat, abba belehajtom a sárgaréz szondát és ólommentes lággyal beforrasztom...a hőmérő ebben bármikor cserélhető (egy kis csavart kell csak az oldalán kilazítani)...

Előzmény: truffle (88308)
truffle Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88308

Szia rézműves1!

 

Hőmérőt hogy fogattad fel? "Anyázol" vagy forrasztod?

Előzmény: rézműves1 (88307)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88307

...bizony, hogy készítik...épp egy ilyenre "került" a nagyobbik üstfedő, sisakkal és éppen

 

ráillett.........

 

 

 

 

Előzmény: zsuzska60 (88303)
snapszmester Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88306

A reggelink látogatottsága és az emiles köszönet nyilvánítás már szinte elég a lelkemnek, de néha nekem is be kéne venni a tablettát. :-)

Előzmény: stapika (88305)
stapika Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88305

"csak megütött a hozzászólásod."

Inkább üssön meg a pálinkás poharam(nem szó szerint),mikor tele van(kocc).:-))

 

  Csak azok reagáltak a hozzászólásomra akikhez éppen nem szólt.

   Lehet hogy a frissen főzött körtém egy kicsit elnyomott tegnap,de ma már bevettem a le@arom tablettát.

Előzmény: snapszmester (88284)
obsitos3 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88304

Biztos hogy készítik,sőt duplafalúban (is).

Előzmény: zsuzska60 (88303)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88303

azt hiszem a honvédségi üstöt készítik már savállóból is

Előzmény: sajovolgyi (88299)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88302

söröshordó, vagy nagy saválló fazék nem jöhet szóba?

Előzmény: sajovolgyi (88299)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88301

ráérsz az első fagy után!

Előzmény: kezman46 (88298)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88300

Az itteni hozzászólások egy része egy embertől származik, aki haragszik valami miatt az oldal kitalálóira, és bosszantani akarja Őket, sőt rájuk akarja sütni, hogy nem is akarnak segíteni.

 

Ha ez bebizonyosodik, betonba öntve, a Mariana-árokban végzi az illető!

Előzmény: hevezoli64 (88294)
sajovolgyi Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88299

Köszi ez a lehetőség dobva.Esetleg ajánlatod valamilyen réz  edény kb 40-50 literes beszerezhetősége??

 

Előzmény: zsuzska60 (88297)
kezman46 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88298

Szép napot!

Kédésem lenne, ki főzött már naspolya pálinkát? A szomszédnak van egy bazi nagy naspolya fája és nekem adta a termést, azt szeretném tudni mikor kell szedni és hogy kell cefrézni, enni ugye úgy jó ha megcsípte kicsit a fagy és puha, gondolom cefrézni is akkor illik, de a tapasztalat hiányzik, köszönöm előre is

zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88297

nem, mert alumínium!

Előzmény: sajovolgyi (88296)
sajovolgyi Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88296

Alszesz fözönek sem ajánlod??

Előzmény: zsuzska60 (88287)
obsitos3 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88295

Ha mindenáron számot akarsz látni,legyen mondjuk 3l/óra.Ha  megfelelő nagyságú hűtő-és fűtőteljesítménnyel gazdálkodhatsz.

Előzmény: Zozi79 (88286)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88294

Üdv.!

"valami az utóbbi időkben "elcsesződni" látszik itt a kérdezés terén"

 

Igen, már régen mondom. 20 éve fórumozok, sokféle hozzászólást láttam már.

Az itteni hozzászólások egy része egy embertől származik, aki haragszik valami miatt az oldal kitalálóira, és bosszantani akarja Őket, sőt rájuk akarja sütni, hogy nem is akarnak segíteni.

Többször nem írom le, igérem.

 

On:

Szépen gyűlik a kört cefrém, de ezt bérfőzetni fogja az anyám, mert nem kínlódom szimplafalúval. Meg lesz 400 liter.

Szilva most jön dömpingben, ami nálam egyszeree kb. 60 liter cefrét jelent. A minőség közepes, talán kicsit később érik, mint tavaly.

Üdv.

Előzmény: rézműves1 (88288)
benchmade Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88293

Sziasztok!

Szépen forrogat az Irsaim. A mennyiség pont olyan, hogy csiszes, hogy fel tudom majd tenni kétszerre, vagy csak háromszorra fér bele.  A szőlő mennyire hajlamos a habzásra? Teletehetem az üstöt?

Zozi79 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88292

Nah, végre egy jó módszer! :-))

Előzmény: szilvakukc (88289)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88291

                                                    vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (88239)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88290

Igen.

Ha már az alszesz sem opálos, akkor a pálinka sem lesz az.

Előzmény: konture (88282)
szilvakukc Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88289

Én az első főzésnél kb. 3 felest nyomok le félóránként, a másodiknál már, mivel izgulok, kicsit növelem a sebességet, 2 feles/fél óra.:)))

Előzmény: Zozi79 (88264)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88288

...pályinkás jó reggelt...

 

...valami az utóbbi időkben "elcsesződni" látszik itt a kérdezés terén...évekkel ezelőtt, amikor

a fórumra találtam (ahogy Józsi papa is említi), elkezdtem az ELEJÉTŐL VISSZA OLVASNI...

...pedig akkor még nem is voltam nyugger...

...ez azért is volt fontos számomra, mert legalább tudtam kérdezni, de egy csomó mindent nem is kellet, mert oly sok tapasztalat le volt írva, hogy az egy könyvel felért...

 

...most meg csak "ideugranak" és azonnal mondjátok meg, hogy mit kéne csinálnom, mert kiforrt a cefrém, de nem tudom, hogyan kell főzni...

 

...mint az amcsi rendőrök--először lő, aztán kérdez--...

 

...csak azt nem tudom, hogy miből gondolják, hogy nekünk meg van annyi időnk, hogy ezeket unos-untalan állandóan leírjuk, amikor ott van minden reggel a lényeg, ráadásul részletesen,

szájbarágósan, hogy mindenki megértse, csak meg kéne nézni...

zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88287

nem!

Előzmény: sajovolgyi (88283)
Zozi79 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88286

Kedves Miklós!

 

Ezt megtaláltam. De éppen hogy "ceruzabéles", "egérfarkincás", "trópusi monszunos", "tömítetlen vízcsapos", stb. hasonlat érdekelt volna, ilyet kerestem, mint ahogy a tisztázásnál is írtad a korábbi hsz-ben. De természetesen elfogadom, hogy cefrefőzésnél nem lehet ilyet írni, és ezért nincs ilyen benne.

 

Teljesen kezdő vagyok főzésben, nyilván nem akarom odaégetni a cefrét, ezért eddig tökre lassan csöpögött az alszesz, így egy adag lefőzése nem 2,5 óra, hanem a duplája is volt. Egyébként az üst duplafalú, és még alátétet (vagy mi a pontos neve, nem jut eszembe) is tettem a takaréklángra. Lehet hogy kicsit túlbiztosítottam.

 

Mindenesetre, köszönöm a választ!

 

(Ui. a link nem jó, amit betettél.)

Előzmény: Miklós1 (88281)
snapszmester Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88285

Szabinn van a hekker, intézkedtem.

Előzmény: Miklós1 (88281)
snapszmester Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88284

Ne hogy azt hidd nem ismerlek. :-) csak megütött a hozzászólásod.

Megmondom én a tutit miért kell olvasni.

Mert hülyék az emberek.

Most főztem 400 kg meggyet. Fajélesztő, élesztőtáp. Ugye milyen szuper.

Egészben a meggy, benne a szára. Honnét hallott a fajélesztőről ahol nem írták le a cefrézést?

Itt is megkérdeznek valamit amiről már hallott, de fogalma nincs a többiről mint ha nem is létezne. Megcsinálja és kérdez tovább mert elcseszte.

Ha az alapokkal legalább tisztában lenne nem kellene elcseszni.

Uff.

 

Előzmény: stapika (88279)
sajovolgyi Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88283

Sziasztok.

Tud valaki segíteni főző üstnek  katonai kukta aluminiumból használható?

Tisztázásra van egy kisebb kór üstöm.

Várom válaszotokat vásárlás elött állok.

Előre is köszönök minden segítséget.

konture Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88282

Kozmaolaj szűrés nélkül, az alszeszt 5-8 fokig leengedve nem jelentkezett opálosodás.

Tisztázás után, 50 fok alá hígíva valószínűsíthető hogy így is marad?

 

 

Miklós1 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88281

Ezt az információt az egyszeregy 13. oldalán rejtettem el, és hogy megkíméljelek az órákig tartó keresgéléstől, idemásolom:

"...a felmelegítés 1 óra, innen számítva a cefrefőzés 2,5 óráig tart, a tisztázás 4 óráig. ".

Itt is lehetne mondani, hogy ceruzabél, meg egérfarkinca (a csorgás sugara), de ennyire szájbarágósan nem kell a pálinkafőzést elmagyarázni, mert például odaég a cefréd, ha mindenáron be akarod tartani a leírtakat, mert Neked olyanok a viszonyaid.

snapszmester

Írtam Neked gmailt.

Kettőt is.

Előzmény: Zozi79 (88268)
vinik táltos Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88280

Jó reggelt!

 

Nabiti szőlője ott lesz délelőtt (10.30)

stapika Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88279

"Honnét tudod hogy nem így főzöl, ha nem olvastad a reggelinket?"

   Jelentéktelen alak vagyok,de nem éreztem hogy ennyire:-(

     4-5 évre még vissza emlékezem,kb.azóta olvasgatom e topikot.Milyen kérdés nem merült föl ennyi idő alatt?

 Most meséljem:nem teszek cukrot  a cefrébe,2 hétig is szedegetem a gyümölcsöt,pektinbontó njet.......

  Tehát nem követem a "trendet",azok kövezzenek meg akik ittak  a párlatomból,van viszonyítási alapjuk.

Előzmény: snapszmester (88278)
snapszmester Creative Commons License 2013.08.15 0 0 88278

Meglepnél ha valami nagy különbséget tudnál mondani.

Nem a türelem hiányzik hanem késztetés a tudásra.

Honnét tudod hogy nem így főzöl, ha nem olvastad a reggelinket?

Előzmény: stapika (88277)
stapika Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88277

"köcsögség"?

Írtam én ilyet?

 Azt kérdezem:hova lett a türelem válaszolni a mindennapi kérdésekre?Nem a régiektől(ből) hiányzik a türelem,hanem az újabbakból,akik 2éve ugyan ezeket a kérdéseket tették fel és most rendre utasítanak.

   Miért nem válaszolok a kérdésekre?Én nem ez a credo (hiszekegy) alapján főzöm a pálinkát.Tehát nem akarok zavart kelteni a kezdőknél.

 

Előzmény: szilvakukc (88276)
szilvakukc Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88276

Ezt most nem értem! Ha szerinted, köcsögség a "regge-linket" olvastatni azokkal, akik nap-mint nap ugyanazokat kérdezik, miért nem válaszolod meg ezeket a kérdéseket? Még egyszer sem láttam, hogy ilyet tettél volna.

Előzmény: stapika (88275)
stapika Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88275

Lehet hogy nem jól fogalmaztam?

 Évente ismétlődnek ugyanazon kérdések.Egy darab óta(dátumhoz köthető),olvassad a reggelinket,ez a válasz.Azoktól akik ilyen kérdésekkel kezdték.

   Soha nem olvastam végig a reggelinket,de nem is okosítom  a jó népet"hogy nem csak 1 út vezet Rómába.":-)

Előzmény: csalitos (88274)
csalitos Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88274

   Nade. Éngem, mikor ideevett a rosseb, azért vettem annyi fáradságot, hogy pár lapot lapozgassak, olvasgassak, és csak később mertem kérdezni nagy tisztelettel. Illetlen dolog berúgni az ajtót, tiszteletlenűl megszólítani a társaságot, a nyelvi jóízlés mellőzve feltenni a kérdéseket, olyanokról kérdezni, ami az ezelőtti tíz hozzászólásban kiristálytísztán le van írva. De persze, az ember adjon támpontot, hogy mit és hol keressen. Megvolt, kettőnk részéről is. És elnézést kérek azért, hogy a nem nékem címzettekre reagáltam.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: stapika (88273)
stapika Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88273

Ne írjon ne kérdezzen senki,olvassa reggelinket.

 

  sogi01 ez egy kicsit gagyi.Írd le hogy fogalmad se nincs,ezért "linkelsz".:-)

 Eddig volt a vicc.

   kettő-három évvel ez ellőtt is volt utalás rá hol keressék a kezdők.Te ott kerested?:-)

Előzmény: sogi01 (88270)
Cipurró Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88272

Ha a főzéskor nem megfelelő a hűtés, az okozhat opálosodást.

Előzmény: vasbicikli (88251)
csalitos Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88271

   A nagybetű kiabálásnak tűnik!!! Próbálj meg kisbetűkkel irni. Épp erről van szó a 88253 sz hozzászólásban. Egy kicsit menj vissza.

Előzmény: apa1026 (88269)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88270

Szia! 

Olvasd a reggelinket,benne mindent megtalálsz!

Előzmény: apa1026 (88269)
apa1026 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88269

SZIASZTOK NAGY MÁGUSOK. KÉT KÉRDÉSEM LENE. ALMA CEFRÉT KÉSZITEK, ÉS NEMSOKLEVE VAN,EZ KB 50 KG ALMA. ÉS EHEZ MENNYI VIZ ÉS CUKOR SZŰKSÉGES. A MÁSIK PEDIG HOGY KUKACOS A SZILVA ÉS EZ CEFRÉNEK ALKALMAS.

Zozi79 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88268

Én is pont ezt vettem volna alapul, ha megtaláltam volna. A 10. oldal körül keresgéltem, még emlékszem is rá.

Előzmény: zsuzska60 (88265)
vizes ati Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88267

Köszönöm  zsuzska60

Milyen kihozatala van a cefrének? Pálinka zamata, mínősége?

Előzmény: zsuzska60 (88266)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88266

vélhetően Mirabolán szilva, keress rá képre. Ha az, akkor alkalmas.

Előzmény: vizes ati (88263)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88265

szerintem ne legyen nagyobb, mint amit Miklós1 egyszeregyében ír!

Előzmény: Zozi79 (88264)
Zozi79 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88264

2. Az első főzésnél milyen legyen a sebesség?

Előzmény: Miklós1 (88260)
vizes ati Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88263

Üdv.

Segítséget kérnék, egy általam nem ismert gyümölcs beazonosítására.

Mérete kb. átlagos meggy vagy cseresznye, sárga színű, fa nagysága, szilvafa

mérete. Cefrézhető-e?

snapszmester Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88262

A Te hibád hogy betetted.:-) Gondolod érdekel valakit vagy akarja érteni az aki forráspont alapján akar elválasztani?

Meg van a desztillálás elmélete, nem egyszerű, annak tudása nélkül az ajánlatok betartásával is lehet boldogulni. Nem biztos hogy aki megkérdezi a miérteket, akarja is érteni.

Előzmény: Miklós1 (88260)
hal65 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88261

Ehhez még annyit fűznék hozzá, hogy azért is kell a 25%, mert ekkor igaz az, hogy az elején, kb 1,5%-ot kell elvenni. Ennél magasabb, vagy alacsonyabb akoholkoncentrációnál, már sántítana a 1,5%

Előzmény: Miklós1 (88260)
Miklós1 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88260

1. Azért hígítunk 25%-ra, hogy jobb legyen az előpárlat, utópárlat elválaszthatósága.

Erről szól a Tisztázás című fejezetben a Tisztulási hányadosok ábrája, de ezt más sem értette, biztos az én hibám.

2. Tisztázásnaál az első 10-15 percben az előpárlat alatt csepegtess (ezt nehéz megcsinálni, tudom) és azután olyan erős fűtést adhatsz, hogy ceruzabél sugárban folyjon a pálinka.

Előzmény: edinano (88259)
edinano Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88259

Kezdő főző vagyok, lenne két kérdésem.

1. Miért kell az alszeszt tisztázás előtt 25 fokosra fel hígítani?/Elolvastam az 1x1-et./

    De mi a lényege?

2. Ha tisztázok, akkor lehet-e nagyobb lángon égetni, vagy csak takarékon csepegtessem?

Válaszokat előre is köszönöm. 

hetke24 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88258

Előfordult már meggynél, cseresznyénél, baracknál is..

Előzmény: vasbicikli (88251)
fehérkutya Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88257

Fúróba fogott habarcskeverővel tudod tovább pépesíteni. Aztán hordoban rétegesen letaposni vagy csomiszlózni jó keményre.

Nekem sem szokott leve lenni cefrézéskor és nem szokott baja lenni. Mindíg keményen tömörítem. Néhány nap múlva megjön a lé is. 

Előzmény: Giocco (88245)
hyuing Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88256

OK.Köszönöm!

Előzmény: vasbicikli (88255)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88255

Elég szépen kiszedi.

A trükk csak annyi, hogy ha telerakódik a keverő, akkor kézzel le kell szedni róla a csumákat.

Előzmény: hyuing (88254)
hyuing Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88254

Jó Napot Urak!   A szőlőből a csumát kiszedi a fúrószár?  És ha igen mi a trükje? 

vasbicikli Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88253

Daráld le, hogy leve legyen!

Ha akkor se adja ki a levét, akkor pektinbontó, vagy némi cukorszirup segít. A cukor mennyisége max. a gyümölcs 3 %-a legyen.

Vizezni nem célszerű, romlékonyabb lesz a cefre

Előzmény: Giocco (88245)
hal65 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88252

Elképzelhetőnek tartom, hogy cefréd savasabb volt a szokottnál, ezért kicsit "megkapta" a tornyodban lévő rézfelületen lerakódott oxidokat. A helyedben megpróbálnám, a tejes módszerrel "kikérdezni" a párlatot. Ha kicsapja a rezet, akkor már tudjuk is mi a baj.

Szerintem ez lesz a baj okozója.

Előzmény: hetke24 (88247)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88251

A túl meleg hűtővíztől biztosan nem lesz opálos a pálinkád. Minél jobban hűtjük, annál inkább opálos lesz, a kozmaolaj elválasztási módszerek is (részben) ezen a jelenségen alapulnak.

Sztem ne a technikában, hanem a cefrében keresd az okot. Milyen gyümölcsből főztél?

 

Előzmény: hetke24 (88247)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88250

Pálinkásat!

 

Itt és emitt (13. oldal) találsz hasznos olvasnivalókat ezügyben.

Előzmény: gyusy (88249)
gyusy Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88249

Pálinkás szép napot!

Segítségeteket-tanácsotokat kérem?!Szeretnék önerős pálinka főzőt készíteni,gondolat már megvan,kérdésem az volna milyen átmérőjü és hosszúságú a desztilláló rézcső amit be kell építeni??Mennyi spirált kell hakytani ,milyen átmérőben az optimális lepárlás végett??

Válaszokat előre is köszönöm Gyula

hetke24 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88248

Nem hinném, hogy utópárlat, 50 fokig mindig le tudom engedni iz és illathiba nélkül,  párszor előfordul az opálosodás, de egyszerűen nem jövök rá, hogy miért..

Előzmény: hal65 (88242)
hetke24 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88247

Igen rézből van! De nem mindig fordul elő.. esetleg azzal nem lehet összefüggésben, hogy nyáron nincs elég hideg csapvizem, így nem tudom rendesen hűteni: 30 Celsiusfoknál hidegebb pálinkát nem nagyon tudok kifolyatni! ... ?

Hurkafej Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88246

Ha szárazon álni hagyod és nincs leve, akkor nem tudnak miben közlekedni az élesztők. Pektinbontó kell almához, amint felaprítottad, valamint az élesztő is ilyenkor menjen bele.

Előzmény: Giocco (88245)
Giocco Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88245

Hali!

 

Kérdezem a tisztelt fórumtársaságot: alma cefrénél a vékonyra vágott kicsumázott almadarabkákat vízbe kell tenni vagy csak úgy szárazon állni hagyni? Attól félek hogy bepenészedik, Korábban megfóztem egy kicsit, de ezt most kihagynám. Pektinbontó csak ha feltétlen kell akkor tenném bele, akkor viszont mikor? ,,,kösz

Előzmény: rézműves1 (88244)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88244

...pályinkás jó reggelt...

 

...erre a kérdésre jó választ, szerintem csak a Corvinus egyetem pálesz-főzési szakán tudnának

adani Neked, mert ott oktatják a "Labanc"-módszert...

...mi itt csak a hagyományos, kisüstiben vagyunk egy kicsit "otthon"...

 

...egyébként az egyoszloposnál sokkal hamarabb át kell váltani (akár 70%-nál) az utópárlatra,

mert az teljesen másképpen főz, mint a kétszeri lepárlásos, sima kisüst...

Előzmény: hetke24 (88240)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88243

Mit főztél?

Előzmény: hetke24 (88240)
hal65 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88242

Mert 70 foknál, márvalszeg utópárlat jön.

 

Előzmény: hetke24 (88240)
hal65 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88241

Réztöltetes?

Előzmény: hetke24 (88240)
hetke24 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88240

Üdv mindenki!

 

A következő lenne a kérdésem: van egy 100 literes, 4 tálcás, dúsítótornyos berendezésem.. mitől lehet az, hogy 70 foknál már opálosan kezd folyni belőle a pálinka?

 

Előre is köszönöm a választ!

sogi01 Creative Commons License 2013.08.14 0 0 88239

                                                     vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (88205)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88238

...küldj egy mailt...

Előzmény: balint9119 (88233)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88237

...egy kis adalék, a meggy áthabzásról...

...sokan panaszkodtak, hogy "kifutott" a meggyük az üstből és kezdhették újra a főzést...

...régebben már tettem fel képet a szilikon olajról, amit használok habzás ellen... a T-Szilox-nál vettem és nagyon jól bevált, mert majdnem a pereméig tölthetem az üstömet, (ami ugye a kihasználtság miatt, nagyon nem mindegy) és mégsem nem fut át...

 

......így gyújtottam alá......

 

...az üstfedő belsején látszik, hogy még a sisakot sem érte el a cefrehab a főzés végéig...

 

......

TINTUS Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88236

teríts a lé tetejére valamilyen fóliaanyagot a teljes felületre és úgy zárd le a hordót.

Előzmény: Amateur-no1. (88195)
TINTUS Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88235

Előzmény: m.robi (88212)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88234

érdekel valakit Lepotica szilva?

Nem az enyém, csak megmaradt 1 tonna és segítek eladni. A helyszín a Velencei tó környéke.

balint9119 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88233

Helo erdeklodnek h csinalsz e masnak is ijet?

es menyiert

Előzmény: rézműves1 (87475)
balint9119 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88232

Sziasztok lene egy kerdesem szeretnek csinalni egy sajat fozot, nemtudom keszit e valaki itt. es hogy sav allo vagy rozsdamentes acelbol keszitheto e?

valaszotokat elore is koszonom

Feriba51 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88231

Helló truffle!

 

Jó ez a hosszú "előjáték", csak a végén ne felejtsd el mit akartál:-))))

A szivacsos hűtés jó ötlet, és maga a párolgási hő komoly hőmennyiséget tud elvonni.

Hogy ne kelljen naponta háromszor permetezni, íme két ötlet:

 - Kanócos. A hordó tetejére teszel egy vízzel teli edényt. Ebből 3-4 helyen megfelelő vastagságú kanóccal kivezeted a vizet a szivacsréteghez. Ez biztosítja az állandó működést.

 - Csepegtetős. Egy edénykéből, több ponton, kis csövecskék segítségével csepegteted a vizet a szivacsrétegre. Nulla forintból megoldható.

 

A díszalmákkal nincs tapasztalatom, csak amennyit olvastam, de szerintem lehet pálinkafőzésre használni.

Több helyen olvastam, hogy ehető, felhasználható a termése.

Jó nedűt!!!

Előzmény: truffle (88203)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88230

De működik, az üvegbe amibe gyűjtöm már nem jut át. A végén pedig a dobozban lévő alszesz tetejéről lehalászom az olajat, és kávéfilteren át hozzáadom a többi alszeszhez.

Előzmény: obsitos3 (88228)
obsitos3 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88229

Erről meg az a véleményem,hogy az a vatta muslinca ellen ragyogó megoldás.

Előzmény: kezman46 (88227)
obsitos3 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88228

Aha.Hát,úgy látszik,van új a Nap alatt.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (88226)
kezman46 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88227

Valahol olvastam hogy sokan úgy csinálják hogy egyszerű vattakorongon engedik át, az megszűri, ami meg átmegy rajta az kell is bele :)

Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88226

Első fal alatt átmegy, ott van egy kisebb fal ami a felszín felé tereli, majd mégegy fal amin megint csak alul tud átmenni, azért kell így mert az első rekeszben nem marad ott az összes, oldott állapotban átmegy a fal alatt.

Előzmény: obsitos3 (88225)
obsitos3 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88225

Az első falat értem.De mi a többi szerepe?

Előzmény: Szkajvolker Lajos (88224)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88224

Igen, eleinte még jeget is tettem, de jég nélkül is működik.

Előzmény: obsitos3 (88219)
m.robi Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88223

idézett a gyakorlati pálinkfőzésből, 11 oldal:

"...A szűrőt hideg csapvízzel töltsük fel a lepárlás elején, a víz felszínére csurog az alszesz végig, a vizet nem kell cserélni, mennyisége az üsttérfogat 3%-a. Az alszesz felhígúl a vízben, a kozmaolaj pedig a felszínre úszik, ahonnan lehalászhatjuk...."

 

akkor csak kell hígitani vízzel

Előzmény: zsuzska60 (88220)
vinik táltos Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88222

Szia Feriba51!

Erről írtál?

 

  

 

Egyébként Hatvanban (Aszód felől jövö hodu utu reá) sok sok véralmafa van, rogyadoznak a terméstől, s van 1 cm és van 5-7 cm nagyságú fajta.

Én még eddig elmentem mellette...

Előzmény: Feriba51 (88192)
obsitos3 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88221

persze :-)

Előzmény: zsuzska60 (88220)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88220

te vizet is főzöl? :-)

Előzmény: obsitos3 (88219)
obsitos3 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88219

És ebbe is kell vizet tenni?

 

Előzmény: Szkajvolker Lajos (88218)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88218

Elvileg nem, hisz azért vannak a falak benne, hogy a folyadék csak alul tudjon átmenni. Gyakorlatilag én is levezettem a kifolyó csövet alulra.

Előzmény: obsitos3 (88217)
obsitos3 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88217

A piros vonal kicsit zavar,lehet,hogy nem jól látom,de ezen a rajzon valami sántít.A kifolyó csőnek le kell érni az aljára,nem?

Előzmény: Szkajvolker Lajos (88216)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88216

Csináljál. Én elsősegély dobozból csináltam, és kiválóan megszűri, nem volt még opálos a pálinkám. A piros vonalat én rajzoltam az mutatja az alszesz útját.

 

Előzmény: m.robi (88212)
barkócza Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88215

Nálunk nincs lift, én kézben viszem le a cefrét.

Előzmény: nnmmmm,kkkkéáááá (88213)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88214

azt hiszem Miklós1 írta az egyszeregyében, ott keress rá. Én nem savazok.

Előzmény: nnmmmm,kkkkéáááá (88213)
nnmmmm,kkkkéáááá Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88213

 szép napot mindenkinek mi a teendöm ha a szilva cefrének 4,1 a ph ja és hogyan szokták levinni ha kell köszönöm a zinfót

m.robi Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88212

Szöllösy szűrőt hol lehet venni vagy csinálni kellene? Csinált valaki már ilyet?

Kozmaolaj ellen mi jó még?

zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88211

Akkor most teszteltél minket? :-)

Előzmény: Hurkafej (88189)
mx001 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88210

Nem vágtam még ki a formát előbb tájékozodni, és tervezni szeretnék, mivel nem olcsó mulatság darabolni a rézlemezt. De valőszinűleg úgy fogom csinálni ahogy mondod hogy először a sisakot kalapálom ki majd csak utána illesztem hozzá a palástot és az üst tübbi részét. A forrasztásban tudsz nekem segiteni hogy mivel érdemes mert gondolom ólommentesen kéne megoldani a mérgező anyagok miatt.

Előzmény: gombászok (88208)
mx001 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88209

Köszönöm a jótanácsot, kezdő vagyok a forumozásban is mint a saját pálinkafozésben is ....  rézműves1 valószinűleg még kifogom kérni a véleményedeta  egy párszor ebben a témában, bár ezt téli projektnek szántam de már nembirok magammal....

Előzmény: rézműves1 (88206)
gombászok Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88208

Üdv a kalapálósok táborában!

Én is így csináltam, igaz nem félgömböt, csak egy laposabb gömbhéjat,  50cm átmérőjű körből. Valamennyit nyúlik is a anyag a kalapálástól, javasolom, előbb kalapáld ki a sisakot, utána szabd hozzá a többit. De ha már levágtad a 60 cm kört, akkor is elég a többi egy kb. 75-80 lityis főzőre.

Előzmény: mx001 (88202)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88207

Egyetértek, az óvatosság nem árt.

Mindamellett szeretek több forrásból tájékozódni, ez az antalvali nekem egy kicsit sok(k) így egyszerre az öko-rinyálásból.
Egy mondatban: minden mérgező, ha jót akasz akkor vásárolj az én bioboltomban.

Persze értem én, az öko-bio anyuka egy komoly, fizetőképes piaci szegmens.

 

 

Előzmény: Tucso69 (88196)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88206

...pályinkás jó reggelt...

 

...ha válaszolsz valakinek, akkor kattints a Hsz. jobb oldalán lévő kunkori nyílra és akkor azt is kiírja, hogy kinek válaszolsz...ezt most gondolom nekem írtad...a 60-centis lemezből már elég szép magas "púpot" lehet csinálni...fémnyomással ugyan szebb lenne, meg pontosabb is, de

ahhoz egy nyomószerszám kellene, ami bizony nem olcsó...

...én ezt a 410-mm átmérőjű üstfedőt, 50x50-es lemezből csinálom...

 

 

......a baloldali...ez kb. 10-centi magas, abba jön a 25-centi

 

magas sisak...

                                                                                       ...jó barkácsolást...

Előzmény: mx001 (88202)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.13 0 0 88205

                                                     vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (88167)
Tucso69 Creative Commons License 2013.08.12 0 0 88204

Na tényleg, azaz! :-)

Előzmény: gombászok (88198)
truffle Creative Commons License 2013.08.12 0 0 88203

Hello Feriba51!

Igen, rákerestem és ezt az egy linket én is megtaláltam(az angol és latin szövegezésűt nem) de mivel egy fecske nem csinál nyarat, meg a fene sem tudja, hogy nyersen mi hasznosul vagy párlatnak mi megy át-mi nem, inkább rákérdeztem. Nem vagyok én kémikus! :)

Egyébként nem töltöm haszontalanul napjaimat, jelenleg a a télen-nyáron 30-45 fok között ingadozó "cefrézőhelyiségemben" végzek- ígéretesnek tűnő- kísérleteket a cefre optimális hőmérsékleten tartására/de nevezhetjük kibúvónak is ;)/.

   A hordót 2 centi vastag szivaccsal vettem körbe és naponta háromszor permetezem. A párolgási hőelvonásra alapoztam, úgy néz ki víznél működik, de majd a melegedő cefrénél lesz érdekes. Van még a tarsolyomban ötlet, mondjuk agyaggal vékonyan bekenni, utána rá a szivacs. Amíg ez nem stabil addig "kibúvok" :).

Üdv...és kösz.

Előzmény: Feriba51 (88191)
mx001 Creative Commons License 2013.08.12 0 0 88202

köszönöm a választ, én egy körülbelül 70 litereset terveztem mert ugy pont kijön mindegyik része az 1000x2000-res táblábol. Még azt szeretném tudni h ha egy 60 cm-es kört kalapálnánk fel gömb alakra ugy hogy 40-es átmérőt kapjunk az ugy elég lesz-e? a választ előre is köszönom

rézműves1 Creative Commons License 2013.08.12 0 0 88201

...eszembe jutott, hogy sokaknak okozott gondot a meggy, vagy cseresznye magozás...én már évek óta használom ezt az egyszerű "kézi" magozót, amit könnyű elkészíteni is...

...de jó a szilvára és a kajszira is...persze csak ha már kierjedt az anyag....

 

.........

 

.........egy kis slagozás után...

rézműves1 Creative Commons License 2013.08.12 0 0 88200

...bőven, akár 100-litereset is csinálhatsz belőle...

Előzmény: mx001 (88199)
mx001 Creative Commons License 2013.08.12 0 0 88199

üdv mindenkinek, egy kis segitséget szeretnek kérni egy saját lepárló készitéséhez, a lényeg az hogy sikerült 1mm vastag rézlemezt beszereznem, amiből az üstöt és a kupolát szeretném megcsinálni és az lenne a kérdésem hogy elég vastag e ez az anyag az üst elkészitéséhez

gombászok Creative Commons License 2013.08.12 0 0 88198

Sőt szilárd anyag is tud párologni, pld: jég. Most nem jut eszembe hogy is hívják ezt.

 

Ezt úgy hívják, hogy szublimáció.

Előzmény: Tucso69 (88196)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.12 0 0 88197

Van értelme, nem szabad leszólni, ki kell próbálni. Nehéz megmagyarázni, meg átlátni is a folyamatot, de a végeredmény nem pálinkás, hanem brandy-s. Jól áll a bornak, sógorom imádta, amikor főztem neki ilyet.

   Finom, tiszta párlat a végeredmény, elő és utópárlat nélküli, megfelelő mennyiségű ízzel. Nem kell félni, marad íze.

   A %-os elválasztás már nem ilyen egyszerű, mert az nincs kőbe vésve, főzőnként eltérő lehet, ez egy megközelítő adat. Az Égetett szeszes italok fórumon táblázatok is vannak róla, üvegekkel szimulálva, ebből már ki lehet következtetni, viszont bele kell ehhez merülni a témába.

Előzmény: hal65 (88194)
Tucso69 Creative Commons License 2013.08.12 0 0 88196

Szia!Igazad van, a PET palackban tényleg nincs biszfenol-A!

Viszont az illékonyságáról nem írtál, ami meghatározná, hogy átjut desztillációval vagy sem.

A kozmaolajok kapcsán tudjuk, hogy a forráspontnak nincs köze, hogy hány fokon megy át. Az illékonyság számít.

Sőt szilárd anyag is tud párologni, pld: jég. Most nem jut eszembe hogy is hívják ezt.

A PET palackban más finomság van :-) 

http://antalvali.com/ftalatok-bpa.html

De nem akarok én ijesztgető krampusz lenni, boncolgassa a témát tovább, aki érdekelt a műanyagban való pálinkatárolásban!

Előzmény: vasbicikli (88168)
Amateur-no1. Creative Commons License 2013.08.12 0 0 88195

Uraim!  

Sziasztok, van egy kérdésem, aggódjak, vagy ne ?

Kiforrt egy "kis" menyiségű s.bari cefre, a jelen állapotok szerinti "szobahőmérsékleten" kibírja-e a hosszúhétvégei főzésíg, vagy éjszakázzak vele, mert ugye melózni azért kellene.

hal65 Creative Commons License 2013.08.12 0 0 88194

Szerintem semmi más értelme nincs, csak a " csavarjunk ki mindent belőle amit lehet" felfogás üdvözítői.:)

Előzmény: Miklós1 (88187)
Feriba51 Creative Commons License 2013.08.12 0 0 88193
Előzmény: Feriba51 (88192)
Feriba51 Creative Commons License 2013.08.12 0 0 88192



Malus Golden Hornet

Malus spectabilis - Pompás díszalma, Aranyalma

A Kínából származó faj régebben kastély-parkjaink kedvelt növénye volt. Kis fa vagy magas cserje, fénylő sötétzöld, széles levelekkel. Virága bimbóban rózsaszínű, kinyílva fehér. Nagyobb cseresznye nagyságú, fénylő aranysárga termései augusztus végén érnek és szeptember végéig maradnak. Igen ízletesek , kompótnak vagy savanyúságnak elkészítve is kiválóak.

Előzmény: Feriba51 (88191)
Feriba51 Creative Commons License 2013.08.12 0 0 88191

Szia truffle!

 

Ezt a díszalmát, a google szerint, kompótok készítésére is használják. Naaa, ott minden benne marad és nem említenek semmi féle mellékhatást.

Vajon nem a már megszokott kibúvót keresed, hogy miért is nem tudsz pálinkát főzni???:-)))))

Ha galagonyából, csipkéből, .... megéri, akkor talán ezt is megpróbálhatod. Van belőle sok változat, elég nagyocskák is.

Jó nedűt!!!!

 

Előzmény: truffle (88190)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!