Keresés

Részletes keresés

puzdra Creative Commons License 2021.08.15 -2 0 3023

Sztálinról is ezt beszélték. (A magyar kérdés vagon kérdés)

 

Hitler=Sztálin. 

Előzmény: takata 1 (3022)
takata 1 Creative Commons License 2021.08.15 0 0 3022

a rohadt hitler

ha nyertek volna, magyarországot, a magyarságot a kaukázus mellé telepítették volna vissza

zöldkomcsi: Creative Commons License 2020.01.09 0 0 3021

A történelem az a politika története vagy valami más?

Törölt nick Creative Commons License 2007.08.11 0 0 3019
Zicherman Istvan válasz | megnéz | könyvjelző 2007.08.10 03:43:16 (82)
Üdv!
A Báthory családról, és kiváltképpen Báthory Erzsébetről írt könyvére gondolok, amelyben nemlétező forrásokat nevezett meg, és rengeteg dolgot csúsztatott.
Erre szinte azonnal felhívta a figyelmet 1984-ben Nagy László ,,A rosszhírű Báthoryak" című könyvével, és egy sor egyébb tanulmány is cáfolta Antal rögeszméit.
Viszont ez az olcsón jött népszerűség bejött neki.
Te is erre gondoltál, testvírem a rockban?:)
Előzmény: Andrea Sbardellati (61)

**************************************

Üdv, igen, erre gondoltam, ezért is kérdeztem rá.

Néhány megjegyzésem/kérdésem lenne.

1. Melyik könyvében írta mindezeket Antall? Egy cikkéről tudok, amit Kapronczay Károllyal írt közösen (1973).

2. Az olcsó népszerűségért Nagy Lászlónak sem kellett a szomszédba mennie. Példa erre az általad is idézett Rosszhírű Báthoryak.

3. Milyen nemlétező forrásokra hivatkozott, s mit csúsztatott? Ui. szerintem arról van szó, hogy max. forrást félreértelmezett. Ebbe a hibába maga Nagy is beleesett. Ti. rosszul olvasott el és ezáltal rosszul értelmezett egy Báthory-kori forrást.
bubus Creative Commons License 2007.05.14 0 0 3018

Ugyanakkor a protestantizmusnak volt szerepe abban hogy a török uralom alá került területek pl.  Erdély később  feltudtak zárkózni a királyi magyarországhoz.

 

PinaBubus

 

Előzmény: Törölt nick (2993)
Törölt nick Creative Commons License 2007.04.08 0 0 3017
Fügedi Eriknek van egy jó monográfiája az Elefánthyakról. Nem tudom mit írt erről, régen olvastam. De miért ne lehetne *Helfant*?
Előzmény: pernahajder (3016)
pernahajder Creative Commons License 2007.04.06 0 0 3016
Was war nicht? :-)
Előzmény: Törölt nick (3014)
Don Alfonso Creative Commons License 2007.01.21 0 0 3015

Szívesen kiegyezem a döntetlenben:)

Hogy miért emlékeztem én nekrológra?

Valóban, az adott körülmények között az is valami, hogy SO-t senki épelméjű nem pocskondiázza.

Előzmény: Törölt nick (3014)
Törölt nick Creative Commons License 2007.01.19 0 0 3014
Tekintsd rendezett visszavonulásnak: szerintem 1:1. :)

Na, megnéztem a cikket. Ennyi év után érdekes egy időutazás volt, 1994-es népszabadságot lapozgatni, háthogyismondjamcsak...

Szerintem annakidején (2001) rosszul rögzült bennem, nem szavazásról beszélt BI, hanem arról, hogy ő maga is olvasta a sajtóban megjelenő nyalatkozatokat, miszerint többen, közöttük SO is a koala ellen van. De szavazásról a szövegben szó nincs, ha a friss emlékem nem csal meg duplán. Szóval ez a menet a tiéd. :)

Viszont nem nekrológ volt, vagy legalábbis nagyon furcsa alfaja lehetett, mert a megszólított személynek, Zsuzsa néninek jelenidőben csókol kezet, akivel kibabrált a gengszterváltás, iskolaigazgatóból egy kollégiumi igazgatóvá lett és a cikk írása idején is vígan élt (vagy még most is él).

A SO topicban írt többi részével a hozzászólásodban: egyetértek.

Aszem ennyi volt a történetben. De nézzük a jó oldalát, szerintem itt az index poldilijén épelméjű jobbos nem bántotta még Solt Ottiliát. Ez is valami, ebben a lángoktól öleltben, nicht war?

:)

Azt sajnálom, hogy nem sok időm volt, s SO válaszát nem találtam meg, mert azt esetleg be is gépeltem volna a megfelelő topicba.
Előzmény: Don Alfonso (3011)
Don Alfonso Creative Commons License 2007.01.13 0 0 3013
'94-ben mandátuma lejárása után tudtommal semmi funkciója nem maradt. Az ügyvivőségről még akkor lemondott, amikor Tölgyessy lett az elnök. Arra a levélre, amelyben Magyar Bálinték azt kérdezték a frakciótagoktól, hogy ki akar a következő ciklusban is képviselő lenni, nem válaszolt. Ki akart maradni a nagypolitikából. Ettől persze véleménye még volt, és titokban sem tartotta. A Beszélő szerkesztője volt, és mindenfélékről írt. De általában nem véleménykitörései voltak. Latolgató és szociográfikus volt a stílusa.
Előzmény: pernahajder (3012)
pernahajder Creative Commons License 2007.01.12 0 0 3012
1988-ban az SZKH (az SZDSZ elődje) ügyvivője, majd az SZDSZ alapító tagja és országgyűlési képviselője. Még az utolsó előtti is funkció a pártoknál, v.ö. Antall MDF-alapító-tagságát, noha 89-ben lépett be. Hogy Kis Jánosról ne is beszéljek.
Előzmény: Don Alfonso (3009)
Don Alfonso Creative Commons License 2007.01.11 0 0 3011

Szerintem meg nem volt hol a koala ellen szavaznia, mert nem volt benne döntéshozó testületben. De tényleg napoljuk el, én is igyekszem megszerezni.

Off

De hogy főpapok érdeklődjenek viselt dolgaid után, azért az nem semmi :)

On

Előzmény: Törölt nick (3010)
Törölt nick Creative Commons License 2007.01.11 0 0 3010
Azt egy pillanatra sem gondoltam, hogy azon fogunk vitázni, miszerint SO mekkora tényező lett volna 1994 nyarán, s BI sem felkérésre írta azt a nekrológot. Viszont a véleményem nem változott sem 1994-hez, sem 2001-hez képest, ez a szöveg BI értelmezése a koaláról és a privát kis történelméről, s mind a kettőbe valahogy szerepet kapott SO. Abban nem hiszem, hogy megcsalna az emlékezetem: SO a koala ellen szavazott, s egy kis spätes reakció, vagy publicisztikai időzítés – igaz általam csak hézagosan ismert - BI életművébe simán belefér. De igazad van, elő kellene szedni az eredeti forrásokat, az internet előtti korszakból. Holnap már nem megyek könyvtárba, de jövő héten megnézem a nekrológot és a rá adott választ. Addig állítsuk le a sakkórát.

„Kezembe került Bessenyei kolléga könyve, amelyben a vatikáni levéltárban levő tizenhatodik századi magyar vonatkozású leveleket közöl. Hát elég színes alak volt maga, amice.”

Hát ja, nem véletlenül választottam ezt a nicket. (Bár a kötetet még nem olvastam.) De lehet, hogy 400 év múlva a mostani magyar elitről is árnyaltabb képe lesz a történészeknek... :)
Előzmény: Don Alfonso (3009)
Don Alfonso Creative Commons License 2007.01.11 0 0 3009

Solt Ottiliát a koalíciókötés kapcsán nem volt érdemes támadni. Kiszállt a politikából, saját döntéséből nem indult a választásokon (persze Magyar Bálinték nem is agitálták), pártfunkciója sem volt. De belátom, ettől még Bächer fejében lehetett az eszdéeszes gonosz megtestesítője. Azt hiszem, helyes lenne előkaparni BI írását és SO válaszát. Mert bár nyilván mindkettőnk memóriája tökéletes, azért csak tizenkét év telt el :)

P. s.: Kezembe került Bessenyei kolléga könyve, amelyben a vatikáni levéltárban levő tizenhatodik századi magyar vonatkozású leveleket közöl. Hát elég színes alak volt maga, amice.

Előzmény: Törölt nick (3007)
Bimbum Creative Commons License 2007.01.11 0 0 3008

A mondat tényleg a Bibliából származik, viszont a szabadkőművesek jelmondata volt.

 

Csak nem lehet, hogy Orbán Viktor titokban páholytag lett?

Előzmény: Lajos bácsi (3004)
Törölt nick Creative Commons License 2007.01.11 0 0 3007
Don Alfonso válasz | megnéz | könyvjelző 2007.01.11 04:11:18 (73)

"a koala kapcsán ocsmányul megtámadta egy ócska glosszában Soltot"

Nope.

Nem a koala kapcsán volt, és nem glossza volt. Nekrológ volt (még ócskább). Meghalt egy pedagógus, tán a szóban forgó gimnázium igazgatónője, akit a rendszerváltás után mellőztek, erkölcsileg lenulláztak Bächer szerint. Miközben Solt megdicsőült, holott ... und so weiter.

Embertársainkat csak pontosan pocskondiázzuk, de úgy pocskondiázzuk nyugodtan, ha muszáj. Pontosan pocskondiázni hazafias cselekedet :)


**************************************************************

Nem tudom, hogy érdemes-e műfaji kérdéseken rugózni, mindenesetre elég furcsa egy nekrológ volt. Tudom, hosszú bőcsész disszertációk születtek már arról, hogy a nekrológ alapvetően arról a személyről szól, aki mondja, s nem arról akinek mondják... :)

A koala kapcsán volt a támadás. A nekrológ - elsősorban - az én olvasatom szerint emiatt született. Erről még hajlandó is lennék vitázni, de nem egy kegyeleti topicban. Bár azt hiszem mind a ketten ismerjük a másik véleményét, s nem hiszem, hogy új elemekkel gazdagodna a diskurzus.

Mindenesetre nyitott vagyok. :)
Lajos bácsi Creative Commons License 2006.10.20 0 0 3006
Hja eftásam, egy jó mozgalmár mindent megtesz, hogy harckészségét fokozza az ádáz klerikális reakció elleni küzdelemben.
Előzmény: sierra (3005)
sierra Creative Commons License 2006.10.20 0 0 3005

Ki hitte volna, hogy egy olyan élmozgalmár elvtárs, mint Lajos bá az Empiriokriticizmus mellett a Bibliát is tanulmányozza?

:o)

Előzmény: Lajos bácsi (3004)
Lajos bácsi Creative Commons License 2006.10.20 0 0 3004

"És megismeritek az igazságot, és az igazság szabadokká tesz titeket." (János evangéliuma 8:32)

Latinul:

"...et cognoscetis veritatem, et veritas liberabit vos".


Azért nem mindent kéne a fasizmusra visszavezetni...

Előzmény: Maotai (3001)
Pásztörperc Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3002

Erőltetettnek tűnik. Nagyon. Egyebekben meg túl akt.pol.

Előzmény: Maotai (3001)
Maotai Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3001
Szanyi válasz | megnéz | könyvjelző 2006.10.19 14:02:21 (18775)

Alighanem valamilyen történelmi mutációt óhajt Orbán Viktor megkísérteni. Ebben a városban (országban) sokan nem tudják, hogy miért is az Astoriát választotta a Fidesz a 23-i rendezvénye színhelyéül.? Nos, konkrétan 1918 október 30-án pont a szállóban ülésezett a Nemzeti Tanács Károlyi Mihály vezetésével, s a frontra menetelt frissen megtagadó katonák ide vonultak, s a felgyülemlett tömeg egyben fel is esküdött Károlyira (meg a Nemzeti Tanácsra), aki ab start az ország de facto vezetője lett, sőt, másnap de jure gyorsan kapott egy miniszterelnöki kinevezést.

Ha arra is gondolunk, hogy 1989 október 23-án a köztársaságot kikiáltván egyszer már gyakorlatilag annulláltunk egy alkotmányt az utcán, akkor nagyjából kész a kép: időpont történelmileg "rendben", helyszín történelmileg "rendben", kurrensen épp itt van rengeteg külföldi uralkodó, államfő, kormányfő, tehát ideális minden egy vadregényes puccskísérlethez. Itt helyben lefogadom, hogy ha elég nagy lesz a tömeg, akkor Orbán Viktor kikáltatja magát valamilyen nemzetvezetővé (v.Ö.: a haza nem lehet ellenzékben), semmisnek nyilvánítják az Alkotmányt (v.ö.: 1949-es I-es törvény), illegitimnek a Parlamentet (v.ö. "a posztkommunisták hazugsággal kerültek hatalomra" c. szöveg) és onnantól kezdve csak abban kell reménykedniük, hogy a rendőrség tétlen marad, és az időjárás sem szól közbe. Mindezt a nemzetközi figyelem kitüntetett jelenlétében.

Isten óvja Mária országát egy ilyen szcenáriótól!!!

P.S. Amikor olvastam múlt szombaton a Magyar Nemzetben O.V. cikkét, főleg annak címét, hogy t.i. "Az igazság szabaddá tesz", erről a német fordítás, azaz Wahrheit macht frei jutott csak eszembe, meg annak minden áthallása, de az teljesen céltalannak tűnt, kiváltképp a tartalomhoz képest. Nos, ha a fentieket átgondoljuk, ez így már felér egy burkolt bíztatással: ha azt hiszed, hogy nálad az igazság, akkor bármit szabad tenned. Ajjaj!

Profán Béni Creative Commons License 2006.10.07 0 0 3000
Eszembe jutott tegnap Boross beszédéről a legutóbbi magyar szakértői kormány. (Fejérváry.) És az utózmánya, a nagykoala. Hát nem volt egy sikersztori.
Törölt nick Creative Commons License 2006.09.29 0 0 2998
OK Hollandia Flandria nagyon jó példa, lásd Antwerpen kirablása utáni leszállóág.

"2. a weberi minta viszont elég sterilen igazolódik a gyarmatosítás során."

Hátigen. Bár Webert még nem ismerhette, de Hoitsy Pál, derék csillagászunk, a Nagy Magyarország elméletében részletesen kifejtette, hogy a magyar imperializmus lehet csak a kiút és a tengerentúli gyarmatosítás (Borneó és Celebesz). :)

Egyébként nem volt ő tökhülye, sőt, keményen hirdette, hogy a mai Budapest (1890-es évek!) túlságosan nagy egy ekkora! országhoz képest, s újra szét kellene szerelni...

:)
Előzmény: Maotai (2996)
Törölt nick Creative Commons License 2006.09.29 0 0 2997
Üdvözöllek Leghűségesebb Szolgám!

Ennyi maradt, család, munka és egy kancsó bor. Gazdag vagyok, nem cserélnék senkivel... :)

Némi ellentmondást érzek a huri és a bor között, de a kuwaiti srácok annakidején elfordultak és úgy kóstolták meg (ez egyébként vacak) egri bikavért. Allah nem látja, mondogatták.

A legjobbakat!
Előzmény: kerdojel (2994)
Maotai Creative Commons License 2006.09.29 0 0 2996

Tipikusan e törésvonal relativizálása céljából írtam a hsz-omat, azzal, h :

 

1. elírtam Svájcot, uis a protestáns Hollandiára gondoltam eredetileg - szembeállítva az őt gazdaságilag az ipari forr. kezdetére gazdaságilag és az azt követő felzárkózásban megelőző  katolikus Flandriával.

 

2. a weberi minta viszont elég sterilen igazolódik a gyarmatosítás során.

Előzmény: Törölt nick (2993)
kerdojel Creative Commons License 2006.09.29 0 0 2995
mióta a félanalfabéta, kizárólag gyűlölködni képes csőcselék ellepte polfórumot, már olvasni is csak keveset érdemes -- és azt is csak addig, amíg rá nem vetik magukat.

A rózsás Irám bizony elveszett.
S Dsemshyd hétgyűrűs Kelyhe hova lett?
Mindegy, ma is rubint-láng a Bor, és
Virág tömi a parti Kerteket.
Előzmény: Pásztörperc (2987)
kerdojel Creative Commons License 2006.09.29 0 0 2994
Gyógyíthatatlanul pesszimista vagyok. Talán ezért is mentem át olvasómódba. Már nincs kedvem írni semmiről.

Fűbe fekszem tavasszal egy hurival
és kancsómból élvet ád a borital;
a világ hadd mondjon bármit én reám,
kutya legyek, ha vágyom a menny után.
Előzmény: Törölt nick (2986)
Törölt nick Creative Commons License 2006.09.29 0 0 2993
A katolikus-protestáns vonal a Kárpát-medencében azért is problematikusabb, mert nem a klasszikus weberi mintát követi (ti. a protestáns északi tartományok sikere Bajorországgal szemben), dehát nekünk minden összejött, tartós katonai megszállás, transzatlanti kereskedelem coki, központi hatalom összeomlása.
Előzmény: Maotai (2989)
Törölt nick Creative Commons License 2006.09.29 0 0 2992
Egy megoldáshoz.

Vitatkozás kényszere nélkül, Toynbee kihívásra adott válaszának elmélete pont erről (is) szól, hogy az adott történelmi eseménysorra milyen (általában egy) válasz születik. A történelemben minden egyedi, az események, visszatekintve, mindig a legnagyobb valószínűség felé haladnak. Néha persze bejön egy Öszvér, Hari Seldon nagy bánatára. ;)
Előzmény: Pásztörperc (2987)
Pásztörperc Creative Commons License 2006.09.29 0 0 2991
Ez egy történelmi rovat, vagy miszösz... mi másról írnánk itt? (na jó, ezt poénnaxántam)
Előzmény: Törölt nick (2988)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!