Keresés

Részletes keresés

csoki_csoki Creative Commons License 2021.06.28 0 0 220

kamav tu - szeretlek

vi me - en is

hai tu? - te is?

me sim/som - en vagyok

tu szan - te vagy

malav - megver

marav - megol

kurav - megsexel

muj - szaj

kar - guki

minzho - pini

lashi/lasho - jo

shukar - szep

dyes - nap

najis - koszonom

devla - isten

taven baxtalo/baxtali - legyel szerencses!

taven baxtale - legyetek szerencsesek!

lashi ratji - jo estet!

lasho dyes - jo napot!

meguntamm 

SlutDeeBBc Creative Commons License 2020.07.20 0 0 219

Kedvelem a romákat. Főleg a pasikat.

Sztojkáné Mészáros Erika Creative Commons License 2019.06.22 0 0 218

sziasztok

mickához lenne egy kérésem ha lehetseges :)

Károly Góman Creative Commons License 2018.02.23 0 0 217

Szia!
Esetleg Számolni ,kérni ,szídni,:)
1-10 jék,duj,trin,stár,pánzs,sov.éktá,okto,ijá,des

11-20 desujék desuduj,desutrin,desustár.desupánzs,desusov,desuéktá,desuokto,desuijá,bis-a 20
30-Tranda 40 Stárvárdes,50-pánzsvárdes,60sovárdes,70 éktávárdes,80oktovárdes,90ijáverdes 100 selengo

ugy tudod folytatni a számolást hogy Trandajék ,trandaduj...stb

 

Pl: Démá pái- kérek vizet
Démá márno -kérek kenyeret sokan össze keverik a (máro)szóval a márnot
Máro az a liszt

Van egy hosszú szöveg: Návorbin pálpálé kété sinutu jék mérészá - Ne beszélj nekem vissza mert ugy megütlek 1x hogy meghalsz :D
Vorbin-beszélni
ná vorbin-ne beszélj
pálpálé vissza
sinotu ütlek stb..
Pl: Sin máláv na dara káteszim.üsed vágjad ne féljél itt vagyok
Nákér votyi figuri-ne csináld a figuráidat
csizsánáv-nem tudom-

kháncsi -semmi 
most csak pár szót irtam 

Előzmény: franci78 (216)
franci78 Creative Commons License 2017.06.10 0 0 216

Sziasztok! Van még itt vki az oldalon, akitol tudnek kerdezni? Koszonom. Varom a jelentkezeseket. Udv. 

Aida Farkas Tóthné Creative Commons License 2016.11.25 0 0 215

Szia Eazy!

Csak szeretnélek kijavitani egy piciket . ha nem gond.

Csaresz muro kar-nyald meg a ......

Tu Sah sero kaposzta fej,azaz a Sah,az a káposzta 

A cini-az helyesen cigni-pici

A szasz muro kar:

Hasz muro kar helyesen,edd meg a ...

Bocsi😉😉😉

Előzmény: Eazy (4)
Fghjkl1 Creative Commons License 2016.10.11 0 0 214

A Devla nem tudom mióta jelent ördögöt.. Az nálunk pont hogy az Istent jelenti, a cigány himnuszba is így éneklik:Devla zhutin pe amende- Isten könyörülj meg nékünk.

Előzmény: Kilroy (5)
Micka Creative Commons License 2003.01.02 0 0 213
Baxtalo nyevo bersh tumenge!
telefongyula Creative Commons License 2002.03.22 0 0 212
Ha esetleg valakit érdekelne: Ma, asszem fél 8-kor, denézzetekutánamernembiztos, adják a Macskajaj-t a Duna TV-n.
léclaci Creative Commons License 2002.03.22 0 0 211
Dar banuiesc ca veti avea probleme cu adresa dv. Ceva nu e in regula. Aveti o virgula in adresa, ceea ce este imposibil. Am incercat sa va scriu direct, dar mesajul meu a venit inapoi.
Judit78 Creative Commons License 2002.03.22 0 0 210
Sziasztok!

Képzeljétek, sikerült az írásbelim is, úgyhogy megvan a C!!!

Aki február 16-án volt, az gyorsan nézze meg az eredményeket, mert kijavították!

Judit

sas1 Creative Commons License 2002.03.20 0 0 209
"egy "keverék nyelvjárást" sajátított el...)

Úgy tudom, hogy több cigány nyelvet, illetve nyelvjárást is beszél, bár szerintem mindegyik valamilyen szinten "keverék nyelvjárás", mint ahogy a magyar is az.

Előzmény: Micka (205)
RogerWilco Creative Commons License 2002.03.20 0 0 208
Ha már Kusturica zenéröl is esett szó, itt találtok többet (Macskajaj)

http://www.bojanic1.cwc.net/mp3E.htm

ona Creative Commons License 2002.03.20 0 0 207
Csak írásbelin voltam:)

Sajnos nem tudom még, hogy sikerült.

Előzmény: Micka (200)
Judit78 Creative Commons License 2002.03.20 0 0 206
Igen, erre is gondoltam.

Szentírásnak semmiképp nem lehet mondani, mivel az órán sem ugyanazt tanította.

A nyelvvizsgán volt egy férfi (most ír egy cigány nyelvkönyvet, ami az elmondása szerint a legjobb lesz eddig), aki szelíden úgy fogalmazott, hogy a Choli írt magáról egy könyvet (gondolt itt a témakörökre, szókincsre - kocsma stb.). Nekem személy szerint nem volt vele bajom, szerintem segítőkész volt, de nem feltétlen célja, hogy tutin ismerd a nyelvet, inkább a kultúrájukat, életüket akarta megismertetni.

Micka Creative Commons License 2002.03.19 0 0 205
A lágyulás nyelvjárástól függ.

Ne vedd szentírásnak a Choli Daróczi nyelvkönyvében leírtakat, mivel az a könyv az ő általa beszélt keverék cigány nyelvjárást tükrözi. (A szülei eltérő cigány csoporthoz tartoztak, ezért ő egy "keverék nyelvjárást" sajátított el...)

Előzmény: Judit78 (203)
Judit78 Creative Commons License 2002.03.19 0 0 204
...És még valami.

Az alábbi cikkben megszólaló Juhász Gyulával nem értek egyet, mert szerintem alacsonyabbak a követelmények a cigány nyelvvizsgán. Nem voltam még más nyelvből vizsgázni, de nem hiszem, hogy egy angolból mesét kell fordítani, egy mesét olvasnak fel a laboron stb. Ez mindenképpen könnyebbséget jelent, mert lehet, hogy nincs túl sok szavuk, de tök nyugodtan adhattak volna egy ózonréteggel kapcsolatos cikket vagy egy politikai szakszöveget fordítani.

Csak ennyit szerettem volna még hozzászólni.

Judit

Judit78 Creative Commons License 2002.03.19 0 0 203
Helló mindenkinek!

Én is most vizsgáztam, a szóbeli szintén oké.
Utólag nem volt vészes, de nem mennék újra, egy kisebb meghalással voltam aznap egyenlő. Hát még az írásbelin! Ráadásul az még nem biztos, hogy sikerült.

Ja, láttam egy hirdetést valamelyik nap az egyik oszlopon az Örsön. A cím: ROMANI SHKOLA.
Csak érdeklődöm, hátha rosszul tudom: a shkola ugye nőnemű főnév, ami előtt a cigány nyelvben lágyul a jelző. Tehát a romano nőnem előtt romani helyett romanyi, vagy nem???

Aki tudja, írja le a véleményét. Ha nekem van igazam, ebben a suliban jól oktathatnak, ha már a hirdetés is hibás nyelvtanilag.

Judit

Tidi Creative Commons License 2002.03.19 0 0 202
Sziasztok!

Én februárban voltam a Rigóban nyelvvizsgázni. A szóbeli tuti (55 pont a 70-ből), az írásbelit még nem tudom, de nem vagyok túl bizakodó.

Volt még valaki most vizsgázni vagy tanul most valaki?

Tidi

Micka Creative Commons License 2002.03.13 0 0 201
És mi a véleményetek róla?

Tumultus a cigány nyelvvizsgán

2002.03.12. 11:51:28


Megháromszorozódott a cigány nyelvből nyelvvizsgára jelentkezők száma, mert az a hír terjedt el, hogy könnyebb a többi nyelvnél. Valószínűleg az idén diplomázókat már érinti az a - még egyeztetés alatti - rendelet, ami alapján minden felsőoktatási intézményben a diploma megszerzéséhez szükséges lesz egy nyelvvizsga.


Ősz óta megháromszorozódott a cigány nyelvből nyelvvizsgára jelentkezők száma. Ennek az a terjengő hír lehet az oka, miszerint ebből a nyelvből könnyebb vizsgát tenni - mondta az [origo]-nak az Idegen nyelvi Továbbképző Központ (ITK) - közismertebb nevén a Rigó utca - cigány nyelvi szakértője, Juhász Gyula. Sokan azért kényszerülnek erre, mert a diplomához hamarosan nagy valószínűséggel elengedhetetlen lesz a nyelvvizsga minden felőoktatási intézményben. Eddig ugyanis nem az összes iskolában követelték ezt meg.

Juhász Gyula szerint a cigány nyelvből vizsgára jelentkezők szembesülnek azzal, hogy a vizsgakövetelmények egyáltalán nem könnyebbek. Azt elismerte, hogy van alapja a híresztelésnek, hiszen a nyelv viszonylag egyszerű nyelvtani szerkezetű. Ezt támasztják alá kétségbeesett főiskolások, egyetemisták internetes fórumokon folytatott beszélgetései is. Ezeken keresztül a cigány nyelvet már jobban ismerők ajánlgatják társaiknak a nyelvet. Sokak szerint állítólag nagyon könnyű, az egész szókincs csak 1100 szó, és a nyelvtan sem nehéz.

Az ITK szakértője szerint ősz óta ugrott meg a cigány nyelv iránti érdeklődés, de Juhász Gyula nem aggódik a jelenség miatt. Szerinte hamarosan helyre fog állni a szokásos rend, és mint divatnyelv megszűnik majd az érdeklődés a cigány iránt is.

A diplomához alapvető feltételként legalább egy államilag elismert nyelvvizsgát előíró rendelet még egyeztetés alatt áll. Az Oktatási Minisztérium sajtóreferense, Bajor Gabriella szerint a rendelet elfogadása már csak napok kérdése, és ha így lesz, akkor a hamarosan diplomázókat már érinti a probléma. Úgy tudjuk, van olyan főiskola, ahol a diploma előtt álló diákok 40 százalékának nincs esélye sikeres nyelvvizsgát tenni. A tervezet egyetemi képzésben középfokú C típusú nyelvvizsgát, főiskolai képzésben alapfokút jelöl meg a záróvizsgára bocsátás feltételeként, de ez még változhat.

[origo]

Előzmény: Orsós Karibián (198)
Micka Creative Commons License 2002.03.13 0 0 200
Tényleg, hogy sikerült a nyelvvizsgád?
Előzmény: ona (199)
ona Creative Commons License 2002.03.13 0 0 199
Ez rám is vonatkozik:)
Előzmény: Orsós Karibián (198)
Orsós Karibián Creative Commons License 2002.03.13 0 0 198
Az Origóban van egy cikk, ha valakit érdekel Tumultus a cigány nyevvizsgán cimmel. (http://www.origo.hu/itthon/20020312noname.html)
Micka Creative Commons License 2002.03.12 0 0 197
Nem biztos, hogy ki fog halni, mert van egy törekvés az egységes ("irodalmi", nemzetközi) cigány nyelv megalkotására, a standardizálásra, amely ezt megakadályozhatja. A közös sztenderd cigány alapja a lovári nyelvjárás lenne.

Tényleg hasonló a szláv nyelvekhez a cigány. Ennek két vetülete van: az egyik, hogy közös nyelvcsaládba tartozik a szláv nyelvekkel (az indoeurópai, amelyiknek az ind ágához tartozik), és a latin és a germán ághoz képest a szláv nyelvek állnak közelebb a cigányhoz, így a közös szavak (zhanel - znal, stb.) és a morfológia hasonlósága a közös nyelvi eredetre vezethetők vissza. A másik vetület, hogy a romák vándorlásaik során természetesen sok szláv szót vettek át.

Előzmény: sas1 (196)
sas1 Creative Commons License 2002.03.11 0 0 196
Gélem gélem lungoné droméncá málágyilem bakhtálé románcá ej háj romálé ej háj sháválé.

Érdekes nyelv, szerintem a nyelvtana hasonlít a szlávra (nemek, ragozás, esetek, vokatív, stb.) és elég sok szláv eredető szó van benne. Kár, hogy ki fog halni...

Micka Creative Commons License 2002.03.07 0 0 194
Attól függ, hogy milyen nemű az illető és hogy hányan van(nak).

nőnem: shukare jakhengi (shej) - szépszemű (lány);

hímnem: shukare jakhengo (shavo) - szépszemű (fiú);

többesszám: shukare jakhenge (roma) - szépszemű (cigányok).

Előzmény: NotnormaL (191)
ona Creative Commons License 2002.03.06 0 0 192
szép=shukar
szem=jakh
Előzmény: NotnormaL (191)
Micka Creative Commons License 2002.03.05 0 0 190
Hát... az asé, az még lehet az "ashun" (figyelj ide), vagy az "ácsi" (állj meg) félrehallott, rosszul megtanult, rosszul mondott változata, de a többire még csak tippem sincs. Nem beásul van...? :))
Előzmény: Törölt nick (188)
Micka Creative Commons License 2002.03.05 0 0 189
Kösz.

És melyik a huga...?

Előzmény: sas1 (187)
Törölt nick Creative Commons License 2002.03.04 0 0 188
Ezeket csak hallottam, az egyik haverom ordítozta a cigányoknak: asé, uncsi dus
Ez tényleg jelent valamit, vagy csak kitalált valamit?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!