Lemon76 Creative Commons License 2011.02.07 0 1 373

Colonoscopia - vastagbél tükrözés

 

Kedves Fórumozók! Az elmúlt hetekben olyan aktuális fórumokat keresgltem a neten, melyekben a téma a fent nevezett vizsgálat. Sajnos nem találtam, sőt még itt az indexen sem! Pedig megnyugtató lett volna páciensek tapasztalatait elolvasni! Épp ezért szeretnék most  a colonoscopiáról írni azok számára, akik még a vizsgálat előtt állnak! (Sajnos külön topikot nem hozhattam létre, mivel nincs hozzá jogosultságom!)

 

Kb. egy hónapja küldött el a háziorvosom belgyógyászatra, mivel emésztési problémáim voltak. Az első vizsgálat nem hozott sok eredményt, épp ezért a szakorvos tükrözést javasolt. Az asszisztenssel időpontot egyeztettünk, és elmondta, hogy miként készüljek elő a vizsgálatra. Ehhez felírt egy Picoprep nevű készítményt, kb. 3.000 Ft volt. A vizsgált ma (hétfő) délelőtt volt. Szombaton már kerültem a rostos ételeket és csak könnyű dolgokat ettem: tésztát, este meg tejbegrízt. Vasárnap volt az előkészület napja, ezen a napon már nem ettem semmit, viszont rengeteget ittam. Ez lehet víz, tea, szűrt gyümölcslé. Az első tasak tartalmát 14 órakor készítettem el: 150 ml hideg vízbe kellett feloldani, kicsit vártam hogy kihűljön (érdekes módon felmelegedett) majd lehúztam. (Nem, nem a WC-ben, nem volt rossz íze, meg lehet inni). Az első adag után óránként meg kell inni legalább(!) egy-egy nagy bögre vízet, vagy teát (ez 1,5 liter, de minél többet iszunk, annál eredményesebb lesz. Én egyszer leveskockából fél liter erőlevest is készítettem, melyet aztán leszűrtem, megterítettem az asztalnál, egy talpas pohárba vízet töltöttem és "megvacsoráztam". Megadtam a módját! :-))). Egyébként nagyon jólesett, mivel kívántam a sósat és kell is a só! A hatás másfél óra múlva jelentkezett, onnantól kezdve félóránként. Ez kb 4 órás intenzív WC-re járást jelentett. (Ajánlom a nedvesített WC papírt :-) Este 8 órakor ittam meg a második adagot. Ezután ugyanúgy kell óránként egy-egy bögre vízet vagy szűrt gyümölcslevet inni! Legalább 6-ot! Megint 4 óra futás, aztán alvás. Délelőtt 11-re mentem, (előtte még párszor ki kellett mennem a mosdóba). Nagyon diszkréten zajlott: levetkőztem az öltözőben, kaptam egy zöld köpenyt, majd behívtak, lefeküdtem a vizsgálóasztalra, kaptam (pontosabban kértem) egy kábító injekciót, bal oldalamra feküdtem és már neki is láttak. A műszer kb 1,5 méter, kisujjnyi vastag, melyet bekennek sikosítóval és lassan csúsztatják a végbélen keresztül. Közben néha levegőt fuvatnak be, hogy könnyen átvezessék a kanyarulatokon, de nem okoz hasgörcsöt. Nálam a vizsgálat kb 10 percig tartott, közben kétszer vettek szövetmintát, eltávolítottak egy polipot, de ez nem fájt egyáltalán! Utána volt egy kicsit kellemetlen mivel a levegő kisebb görcsöket okozott, de az asszisztens benyomott egy légtelenítő csövet :-))) és akkor már minden rendben volt. Így utólag azt gondolom, hogy nem volt vészes, még csak fájdalmas sem volt, attól függetlenül hogy a kábító hatásából szinte alig éreztem valamit! Bátran merem ajánlani annak, aki még előtte el! Tényleg nem vészes! Mindenképpen célszerű megcsináltatni, mielőtt még nem komoly a baj! Úgyhogy fel a fejjel! :-)