Keresés

Részletes keresés

topik Creative Commons License 2009.09.24 0 0 1527
A másik kérdés, hogy ha gyorsan zár a szelep akkor hogyan fog a kazán keringetni amikor a termosztát zár, de még meleg a víz a zónában.
Előzmény: topik (1526)
topik Creative Commons License 2009.09.24 0 0 1526
Segítsetek a következőben:

Két zónás fűtésrendszerem van, most kellene kiválasztani a zónaszelepet. A Vaillant nem mond konkrét típust, csak annyit mondtak, hogy gyors reagálású kell és rugós visszatérítéssel. A keringetett vízmennyiség 516 kg/óra. Kis 12 kW-os kondenzációs kazán saját szivattyúja.

Annyit mondtak még, hogy nem kell semmiféle késleltetés, mert a bypass-on keresztül a kazán visszaveszi magát ameddig kinyílik a szelep.

Jó lenne tudni, hogy milyen kvs értéket válasszak, és a motor merre mozduljon feszültség hatására.

Ezt néztem, jó ára van.
monyesz Creative Commons License 2009.09.24 0 0 1525
Jaja, hát ha csak 2 hétig nem lesz -15 fok, akkor nemigen kell 50 fokos előremenő.
Előzmény: quint (1522)
quint Creative Commons License 2009.09.24 0 0 1524
Nálam a törpe Junkers úgy van beállítva, hogy a tárolótöltéshez max. 65 fokos legyen az előremenő, a tárolóban pedig 50 fokot tartson. Nagyobb mennyiségű vízelvételt követően bőven csorog a kondenzvíz.
Előzmény: topik (1523)
topik Creative Commons License 2009.09.24 0 0 1523
Eddig azt olvastam itt a fórumban, hogy a kondenzációt tárolótöltésnél nem lehet kihasználni. Most ezt találtam egy Vaillant-os anyagban:
quint Creative Commons License 2009.09.23 0 0 1522
Igen, a nagyon jók 20%-100% között tudnak modulálni.

-15 fokhoz méreteztem, oda kell az 50 fokos előremenő, tipikusan bőven elég lesz a negyven. Most úgy állítottam be az FW200-at, hogy 30-tól kezd, és 50-nél van a vége.

Előzmény: monyesz (1520)
quint Creative Commons License 2009.09.23 0 0 1521
Kb. 1 méter 125/80 a kazántól a kéményig, majd ~9 méter függőlegesen (de itt már csak a 80-as belső kellett).
Előzmény: Netm. (1519)
monyesz Creative Commons License 2009.09.23 0 0 1520
A hovalos kazánokra. olyan 2kw-ra emléxem, ameddig le tudnak menni.

Miért nem megy 40fokos előremenővel a rendszered ?

Az ő rendszeréről és a paraméterekről nem tudunk eleget, kér polemizálni róla, az lehet hogy az öntöttvas radiátorokat cserélni kellene. De csak MAJD, ha a végleges hőigény már megvan. A beruházást el lehet osztani szépen évekre.
Előzmény: quint (1518)
Netm. Creative Commons License 2009.09.23 0 0 1519
Gyors kérdés: milyen hosszú a kémény?
Előzmény: quint (1511)
quint Creative Commons License 2009.09.23 0 0 1518
Mire írtad, hogy jól tudnak modulálni???

A tárolós megoldás tényleg jobb, de egyértelműen leírta, hogy nem akar rá áldozni.

Tisztán radiátoros fűtésnél elég szép beavatkozások kellenek a házon, hogy (megközelítően) egész idényben kondenzációs üzemben menjen a kazán. Nekem "A"-ba (energiatakarékos - lsd. 1514) kellett áthúzni a házat, hogy a radiátoros részen elegendőek legyenek ~18 nm-es szobákhoz a 600x1800-as alu radiátorok (max. 50 fokos előremenő). A megadott információk szerint a háza "F"-ben van, és öntöttvas tagos radiátorai vannak. ~3 millió, hogy "A"-ra alakítsa...
Előzmény: monyesz (1517)
monyesz Creative Commons License 2009.09.23 0 0 1517

Igen de ezek a kazánok elég jól tudnak modulálni !

A HMV oltárán nem áldoznám fel a fűtést, akkor legyen inkább egy tárolós vízmelegítő.

 

A 16kw most is elég lenne neki, legfeljebb nem kondenzációs üzemben menne a kazán egyes időszakokban. Viszont később, a hőszigetelés, nyílászárók cseréje, stb után is jó lenne, mert kb egész fűtési idényben kondenzációs üzemű lehetne a fűtés.

 

A tárolós vízellátás szerintem minden szempontból jobb az átfolyósnál, hiába kicsi a HMV elvételi igény. Ez egyébként is változhat az idők folyamán.

Előzmény: quint (1516)
quint Creative Commons License 2009.09.23 0 0 1516
A hőigényéhez (lsd. 1514) valószínűleg elég lenne, de 10 liter/perc hmv meglehetősen soványka... A légköbmétert (~330) megírta, de azt tudjuk, hogy semmire sem használható. Nálam például pár napja még 53 W/légköbméter (vagy 146 W/nm) volt a beépített teljesítményem, a ház turbózása után most cseréltem 20 W/légköbméterre (vagy 55 W/nm). Mindegyik méret illeszkedett a ház aktuális hőigényéhez...
Előzmény: monyesz (1515)
monyesz Creative Commons License 2009.09.23 0 0 1515

Szerintem erős oda a 24kw-os kazán. Nézd meg a hoval.hu oldalon a kisebb teljesítményű kondenzációs kazánokat, olyan 16kw szerintem jó lehet oda.

De ha legalább egy fűtendő légköbmétert tudnánk, az jó lenne !

Előzmény: ts52 (1513)
quint Creative Commons License 2009.09.23 0 0 1514
Kb. 120 nm lehet a nettó lakóterületed. Fűtési célra ~175 kWh/nm/év energiát használsz el, ez meglehetősen sok (lsd. táblázat).


Jelenleg a csúcs hőigényed ~16 kW lehet. Ha átfolyós hmv készítést akarsz, akkor szükséged van a ~24 kW teljesítményre. A magas hőigény és a radiátoraid rendszere miatt csak nagyon kis részben számíthatsz kondenzációra. Az Unical kazánokat nem ismerem, de kb. ennyibe kerülnek az átfolyós kondenzációs kazánok, a sima turbósok meg ennek a felébe. Választás előtt nézd meg, hogy mivel lehet vezérelni, nem várt kiadást okozhat pl. a bus-rendszerű vezérlés.
Előzmény: ts52 (1513)
ts52 Creative Commons License 2009.09.22 0 0 1513
Az olasz Unical cég Alkon '09 C24-es combi kondenzációs kazánt ajánlották bruttó 320e körüli áron. Korrekt?
Előzmény: quint (1511)
ts52 Creative Commons License 2009.09.22 0 0 1512
Egy év alatt 2300 m3 fogyott, és kb. 22 fokot tartottunk.
Előzmény: quint (1508)
quint Creative Commons License 2009.09.22 0 0 1511
Amikor a kondenzációs és a turbós között választunk, nem árt a vételáron túl figyelembe venni a teljes költséget. A napokban cseréltettem le a nyílt égésterű, 40 kW-os hőközpontomat egy 14 kW-os kondenzációsra (+tároló). Ezzel együtt megcsináltattam a rendszer karbantartását is (12 éves, bőven ráfért). Kéménynél a 120-as aluba lett behúzva egy 80-as cső, belül megy ki a füst, a külső részen szívja a levegőt. A projekt tény költségei a táblázatban láthatók:



A teljes ráfordításban túl nagy különbséget nem okoz, hogy kondenzációs vagy turbós a kazán... Szerintem:

- ha a kassza megengedi, akkor mindenképpen szigetelés, és az új hőigényhez illeszkedő (lehető legkisebb) kondenzációs beépítése;

- ha lerogyott a kazán, és mindenképpen cserélni kell, akkor is erősen megfontolandó a kondenzációs, mert a csere teljes költségében nem túl nagy a különbség.


monyesz Creative Commons License 2009.09.22 0 0 1510

Meg a nyílászárókat kicserélni... Úgy azért már rosszabb a helyzet a beruházás szempontjából, mert az milliós nagyságrendű móka. Viszont a gázfogyasztásba nagyban belejátszik, úgyhogy érdemes vele foglalkozni.

Ki kellene számolni, hogy a teljes hőszigetelés után milyen hőigény lesz (meg a persze a mostanit is). Ahhoz méretezni a kazánt, meg ahhoz, hogy most nem kondenzációs üzemben elég legyen a teljesítménye. Igy később ki tudná használni a kondenzációt a teljes fűtési idényben. Bizonyos időszakokban még most is ki tudná használni a kondenzációt.

Előzmény: memorix (1509)
memorix Creative Commons License 2009.09.22 0 0 1509
Szerintem a kondenzációs nem éri meg sima turbós jó lesz...a felárat hőszigetelésre kéne költeni...a falra 30HS+15 cm hőszigetelés és a plafonba 30 cm hőszigetelés is kijön a különbözetből . Így csak kisebb mennyiségű gázt,áramot kell fizetni...
Előzmény: Normogo (1481)
quint Creative Commons License 2009.09.21 0 0 1508
Ha megírod, hogy pl. tavaly szeptember 1. és idén augusztus 31. között mennyi volt a gázfogyasztásod, és hideg időben folyamatosan a radiátorokon tudod-e tartani a kezedet, akkor könnyebb lesz segíteni.
Előzmény: ts52 (1507)
ts52 Creative Commons License 2009.09.19 0 0 1507

Kazáncsere előtt állok. Kérem segítségeteket!

A fűtési rendszert széntüzelésűre tervezték (4 oszlopos lemezradiátorok, nagy víztömeg), de mióta van vezetékes gáz, azzal fűtök. Nagykorúvá vált Alutherm kazánom viszont az utolsókat rúgja.

Fűtendő 330 légköbméter. Az épület néhány éve 5 cm-es nikecell szigetelést kapott.

Szeretném kiváltani a 200 literes villany-boylert is (átfolyós rendszerű gázra gondoltam, ugyanis kicsi a melegvíz-fogyasztás).

Milyen kazánt érdemes vennem?

  • kondenzációs?
  • kombi?
  • teljesítménye?

TS

Gyurma60 Creative Commons License 2009.09.02 0 0 1506

Korábban írtam már..

"az INKA 24-es kazánomat úgy állítottam be a HM-nyári előállítására, hogy egy időkapcsolóval csak napjában 2x-engedem meg /reggel 6-tól 30p-és este 19-től 30p/ neki a felfűtést. /300L-szolár tartály amiből 120L-t fűt fel a kazán.../nincs még napkollektor//"

Mér adatok szerint "megtakarítás~6m3/hó. kis pénz is pénz, és szerintem amikor nincs fűtési szezon,akkor ezzel a megoldással ~25-30m3x140Ft/m3=3700Ft. / szezon..  és a kazán sem kapcsolgat be állandóan ha elhasználunk belőle vagy 20-30L. vizet...Talán neki is jobb így...de még nem nyilatkozott erről... :-)

tarrow Creative Commons License 2009.08.30 0 0 1505
Köszönöm, megnézem!
Előzmény: quint (1503)
katonalajos Creative Commons License 2009.08.24 0 0 1504
Természetesen a kérdezőt kevéssé foglalkoztatja, hogy a meleg víz előállítása során van-e kondenzáció, viszont az annál inkább, hogy a fűtési üzem során mi a helyzet! :-)
Előzmény: peterch (1498)
quint Creative Commons License 2009.08.22 0 0 1503
A témáról részletesebben a Szellőzőrendszer légkondi helyett? és a Légfűtés topikokban olvashatsz. Most töltöttük el az első évünket ebben a házban, és - különféle tervezési hiányosságok miatt - a következő problémáink voltak:
- télen állandóan küzdünk a párával, a páratartalmat ritkán tudjuk 60 százalék alá vinni;
- a ház jelentős része nehezen szellőztethető;
- a nyári túlmelegedés miatt klimatizálni kellett volna az egészet.

Azt már írtam, hogy télen 6.000 köbméter gázt zabált a ház. Erre kapta az említett szigetelést. A szigetelés tervezésénél már kiderült, hogy az új állapotban a hőigény felét a filtrációs veszteség jelenti majd (az eredeti állapotban ez a teljes hőigényhez képest elenyésző volt).

Az említett két topik ötleteit felhasználva kézenfekvőnek látszott a talajregiszteres, rekuperátoros szellőztetőrendszer telepítése, mert az összes problémámat egyszerre oldja meg (negyedik problémaként már hozzávehető az energiaveszteség is, mert - mint említettem - most már a szellőztetés 50 százalékot jelent).

A klimatizálás minimális költségvetéséből (négy hálószoba, nappali, dolgozó) a szellőzőrendszer könnyen megvalósítható, az energiafogyasztása viszont a klímákhoz képest nevetséges. Arról nem is beszélve, hogy négy problémát old meg, nem egyet.

Nem gyári rendszert fogok használni, hanem a hivatkozott két topik ötleteit felhasználva DIY rendszer lesz (a legtöbb ötletet Peterch és Legaborgo munkáiból vettem, köszönöm nekik!). 50 méternyi 200-as cső már a talajban van, a többi majd most következik... Olvasd át a két linket, hasznos lesz!
Előzmény: tarrow (1502)
tarrow Creative Commons License 2009.08.22 0 0 1502
..."és most készül a talajregiszteres, rekuperátoros szellőztetőrendszer."

Hú erről még írhatnál pár szót, bár kicsit off, de érdekelne. Komplett új rendszer, vagy tervezett-épített?
Előzmény: quint (1487)
enginer Creative Commons License 2009.08.21 0 0 1501
"toled elvarna az ember, hogy a hozzaszolasban ,ha talalsz kiigazitasra varo beirast, akkor korrektan ravilagitasz es nem kodos informaciot adsz."

Szerintem pont ezt tettem amikor azt írtam (példával), hogy a 8-10C-os visszatérő és a 40C-os előremenő sem garancia a kondenzációra!
Előzmény: peterch (1500)
peterch Creative Commons License 2009.08.21 0 0 1500
Szia !

"""A (1495)-es HSZben van féligazság és én arra válaszoltam. """
Ez a Te hozzaszolasod:-)
Csak azert szolaltam meg, mert toled elvarna az ember /technologiat ismero ember-szaki/, hogy a hozzaszolasban ,ha talalsz kiigazitasra varo beirast, akkor korrektan ravilagitasz es nem kodos informaciot adsz.

Udv , Peter.
Előzmény: enginer (1499)
enginer Creative Commons License 2009.08.21 0 0 1499
Én írok féligazságot? :D

A (1495)-es HSZben van féligazság és én arra válaszoltam.

Maradjunk annyiban, hogy nem csak a visszatérőtől függ a kondenzáció és én erre írtam egy példát, amit talán mindenki ismer.

Az meg a másik, hogy a "modulalas segitsegevel a kazan optimalis teljesitmennyel uzemel".
Már ameddig tudja követni az optimálist. :D
Az említett 50/30 esetén ez nehezen fog neki menni, (de a kazan is teljes teljesitmenyen duborog. Igy nem is lehet kondenzacio. ) mert nem tud annyira lemodulálni.

"Miert vezeted fere a kerdezot?"
Előzmény: peterch (1498)
peterch Creative Commons License 2009.08.21 0 0 1498
Szia !

Miert vezeted fere a kerdezot?
Feligazsagot irsz!
Ha HMV-t keszit igaz, hogy 10C fokos a bejovo viz, de a kazan is teljes teljesitmenyen duborog. Igy nem is lehet kondenzacio.
Folyamatosan uzemelo kazannal a modulalas segitsegevel a kazan optimalis teljesitmennyel uzemel. Tehat ,ha a visszatero ilyen helyzetben 50C fok alatt van, akkor a kondenzacio homerseklettol fuggoen bekovetkezik.

Udv , Peter.
Előzmény: enginer (1497)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!