Keresés

Részletes keresés

Pro.polisz Creative Commons License 2016.08.10 0 0 5126

Hogy egyértelmű legyen: a Krka vízesésnél nem néhány fügefa maradt meg a vízben a "kínjában", mutatóban, hanem rengeteg fügefa lubickol "boldogan" a vízben. 

Az igaz viszont, hogy ez folyóvíz. A fügefák gyönyörűek, de egész apró termésűek, sajnos pont nem értek, amikor arra jártam. Helyes kis minifügék sorakoztak az ágakon, gyűjteménybe is érdekes lenne ez a fajta. A füge sokszínűségére, alkalmazkodóképességére szerettem volna felhívni a figyelmet. Nem kötelező vízben állnia. 

Előzmény: 55judit (5119)
55judit Creative Commons License 2016.08.10 0 0 5125

Június elejétől augusztus 9.-éig érik az első hullám? Nem július elejétől akartad írni?

Előzmény: Andrea555 (5121)
Andrea555 Creative Commons License 2016.08.10 0 0 5124

Nekem csak ez az egy bokrom van. Ebből szeretnék egy teljesen napos helyre is ültetni egyet. Kettőt :) Viszont az nem annyira védett hely télen, nem tudom majd mit produkál ott.

Mikor érdemes ültetni? Most is lehet,vagy inkább tavasszal? Télen hogy szoktátok védeni ,takarni? A szomszéd asszonyom teljesen körbe tekeri alulról ,kb másfél méter magasságig és némi avar is megy bele úgy láttam. Én semmit nem csináltam eddig a bokorral,de a ház és a kerítés védelmében eddig elvolt.

Előzmény: 55judit (5123)
55judit Creative Commons License 2016.08.10 0 0 5123

Nagyon szép. Ezek a szemek ekkorák maradnak egy darabig, és közvetlen érés előtt kezdenek rohamos növekedésbe. Sajnálom hogy nem sikerül beérniük a hideg miatt.

 

Az enyémek is hasonlóan viselkednek, csak hosszú kellemes ősz esetén számíthatok másodtermésre. Egyetlen féltve őrzött fajtám van, ami a másodtermését már augusztusban beérleli. De ha megnő, ez az egy is elég lesz nekem. A többi pedig próba-szerencse. Elférnek.:)

Előzmény: Andrea555 (5121)
Andrea555 Creative Commons License 2016.08.10 0 0 5122

Igen ,ahogy kivágtuk a fűzfát azon a télen a füge jól el is fagyott. Most szép nagy bokor már ismét,de lekvárnak még most sem jutott belőle sajnos. A napi kétnapi 1-2 kiló gyorsan elfogy :)

Előzmény: Nobody1 (5077)
Andrea555 Creative Commons License 2016.08.10 0 0 5121

Bocsánat ,de napokig vidéken vagyok,így ritkán jutok ide. Tegnap még tudtam szedni a fügét,de úgy látom mostanra elfogytak a szedhetők. Gondolom eddig tartott az első terméshullám .Sajnos a második hullám ,nem mind tud beérni. Legalábbis amióta kicsit tudatosabban járkálok a ketben :) ez a tapasztalatom. Most itt tart az apraja.

Előzmény: 55judit (5074)
Tibicsoki19 Creative Commons License 2016.08.10 0 0 5120

Engem tényleg nagyon érdekel már ez a dolog, ugyanis elég sok vesződéssel jár a cserepes fügéimet megfelelő képen öntöznöm. Egy nagyobb edényben (szüretelő láda) szoktam víz alá meríteni cserepestül a gyökérlabdát, addig amíg bugyborékol. Mivel sok növényről van szó mire minddel végzek kb 2 órát vesz igénybe. Ebben a melegben 4 naponta ismétlem meg az öntözést. Viszont ha a növények vízben állhatnának sokkal egyszerűbb lenne.

Az egyik fajta fügéből kettő példányom van, ezzel ki fogom próbálni, hogy milyen amikor vízben áll a növény.  Egy kis tálat teszek alá, és beleállítom kb 5 cm vízbe. Az eredményekről majd beszámolok. :)

Előzmény: 55judit (5119)
55judit Creative Commons License 2016.08.10 0 0 5119

Bár a fotón valóban látszik hogy a füge szinte úszik, de én akkor is fenntartással kezelem ezt a kérdést. Gondolkodtam rajta, és mégsem tartom jó ötletnek, hogy pangó vízben tartsuk fügéinket. A túl vizes földben poshad a tápanyag, a giliszták kimenekülnek, meghal az élet.

A mi körülményeink között ha pl. augusztus második felétől is sok csapadék esik, vagy túlöntözünk, előfordulhat hogy későn áll le a vegetáció, nem érnek be a vesszők rendesen, ennek pedig tudjuk mindannyian, mi lehet a következménye. vagy pl. ha éréskor túl sok vizet kap a bokor itt nálunk, a füge víz ízű lesz. Tavaly mi így jártunk. Aszaltam a fügét hogy  ehető legyen.

Horvátországban teljesen más körülmények között lehet hogy bírja a füge hogy vízbe lóg a gyökere, de az is lehet, hogy csak néhány ilyen füge maradt meg kínyjában, és ezek lettek lefotózva. Nem tudhatjuk.

 

Most így átgondolva én mégsem öntözöm túl a növényemet, de mindenki tegyen saját belátása szerint. :)

Előzmény: Nobody1 (5118)
Nobody1 Creative Commons License 2016.08.10 0 0 5118

Nekem nem hittétek el, hogy a füge bírja, sőt szereti a vizes talajt, a magas talajvízszintet...

Előzmény: Tibicsoki19 (5117)
Tibicsoki19 Creative Commons License 2016.08.09 0 0 5117

Ez tényleg érdekes és hasznos infó, nem gondoltam volna.

Előzmény: Pro.polisz (5107)
vinczezol79 Creative Commons License 2016.08.09 0 0 5116

Szia. Tudnál a zárt levelű fügéről pár fotót még készíteni? A szára (főleg a nem fás részen) nem pihés egy picit? Köszi. Zoli

Előzmény: Törölt nick (5026)
55judit Creative Commons License 2016.08.09 0 0 5115

Színre igen. :)

Előzmény: Lactarius Curtis (5114)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2016.08.08 0 0 5114

Ez hasonló, mint a Ronda de Finom (volt):

 

Előzmény: 55judit (5111)
55judit Creative Commons License 2016.08.08 0 0 5113

Én is örülök hogy hírt hozhattam. Rohantam is hazafelé mert már kezdett sötétedni, és természetes fényben még a fotót is el akartam készíteni. Éppen sikerült. :)

 

 

Előzmény: Sándor111 (5112)
Sándor111 Creative Commons License 2016.08.08 0 0 5112

Köszönöm, ez jó hír. Szép beszámoló!

Előzmény: 55judit (5111)
55judit Creative Commons License 2016.08.08 0 1 5111

Sándor, és Tamás!

A következő sorok elsősorban nektek szólnak:

Most értem haza arról a környékről, ahol az apró lila érik.  A termés súlya lehúzza az ágakat, így néhány szemet a sövény mindkét végéről le tudtam venni. Most kiderült, hogy egyforma a két bokor.

Tehát Sándor amit tavasszal kaptál apró lila vesszőt, megegyezik azzal, ami árnyékban volt, és gyengén, de azért termett régen is. Legközelebb fényképezőt is viszek, hogy mutathassam most milyen a napon.

 

Tamás a tejfölös pohárban lévő fügéd nem kis barna ahogy rá volt írva, hanem ugyanez az apró lila. Most tisztult ki a kép.

 

Szerintem egyforma, de nézzétek meg ti is. Ez az egyik bokorról való:

A felső három meg van kicsit aszalódva.

A legkisebb szem 1 dkg-os. Vagyis szűken 11 gr.

A felső felezett a legkisebb aszalódott. Mennyei finom volt, talán még a méznél is édesebb. :))

 

A következők a másik bokorról valók:

Ennél nagyobb szem nincs a bokron. 29.2 gr. Szűken 3 dekás.

A legnagyobb szem kettévágva.

 

Az első hullám júni. 30.-án kezdett érni, a másodérése augusztus 1.-én kezdődött.

Imádom! :)

55judit Creative Commons License 2016.08.08 0 0 5110

Nálam a kialakult helyzet várható volt, számítottam rá, és a megoldása adott. Remélem az alábbi videót nem segítségként ajánlottad.

Előzmény: PathosVerdesIII (5109)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2016.08.08 0 0 5109

Nem vagyok szakértő de olvastam hogy a gyökeret vissza tudod vágni ha nincs semmi földje de max harmadát és vissza kell metszeni a föld feletti részt is. Dézsás fügét 2-3 évente fel lehet frissítenni. pl ebben a videóban látod mit művel szegény növénnyel.

https://m.youtube.com/watch?v=R2QJxufFRMM

Előzmény: 55judit (5108)
55judit Creative Commons License 2016.08.07 0 0 5108

Ez hasznos információ, köszönöm.

 

Nálam is van néhány olyan konténeres füge, melyek gyökere teljesen benőtte az edényt. Bár én tartok tálcát alattuk, de ezentúl jobban merek vizet is tartani benne. :)

Előzmény: Pro.polisz (5107)
Pro.polisz Creative Commons License 2016.08.07 0 0 5107

Horvátországban a Krka vízesésnél a fügefák a vízben állnak és köszönik jól vannak

http://forum.index.hu/Search/showArticleResult?topic_id=9107936&aq_ext=1&aq_text=krka

A cserepes füge hamar kiszárad, főleg, ha már tiszta gyökér az egész, tehát hasznos alatta a tálca.

Előzmény: Tibicsoki19 (5076)
bombaba Creative Commons License 2016.08.07 0 0 5106

2009.03.-ban gyökereztetett füge 2009. szeptember (rendszeres locsolás, tápozás mellett):

 

Még októberben is érett:

 

 

 

 

55judit Creative Commons License 2016.08.07 0 0 5105

Ezt a júliusi elcsípést Lakótelepi kertésztől vetted át? Annak idején sok képet mutatott az eredményről, de úgy gondolom, hogy a tavaszi visszacsípés talán jobb eredményt hozna.

Ő, úgy emlékszem azért próbálkozott ezzel, hogy az az évi dugványozott csemetékből termés kényszerítsen ki még az évben. Több esetben sikerült is neki, de mivel konténeres növényekről volt szó, az érlelést szobában be tudta fejezni.

 

Most hogy én is kísérletezésre adtam a fejem azt tapasztalom, egyes fajták visszacsípés nélkül is produkálnak termést még az évben. Erről lentebb fotót is tettem fel. Így nem vagyok biztos abban, hogy Lakótelepinek a visszacsípés kényszerítette ki a termést. Lehet, anélkül is lett volna. De ezt már nem tudhatjuk meg.

 

A következő feladat, a kora tavaszi visszacsípés lesz, amit a szivarfügén szeretnék elsősorban elvégezni. Mivel az magától nem nagyon szeret elágazni.

Előzmény: PathosVerdesIII (5102)
bombaba Creative Commons License 2016.08.07 0 0 5104

Nem veszitek észre, mennyi blőd ötlet van a neten? 

Nem biztos, hogy mindegyiket érdemes nálunk megvalósítani.

Ezt pl. azért sem, mert nálunk a füge nem feltétlenül évelő, itthon vannak helyek, ahol szinte egynyári növény. Soha nem biztos, hogy túléli a telet. Ezért nem érdemes fának nevelni sem. 

Vicces, amikor valaki vesz egy melegebb vidéken nevelt fügét sok pénzért, mert az "fa". Meddig fa? Tavaszig.

Van egy csomó ötlet füge szaporítására is. A többsége arról szól, hogy egy egyszerű dolgot miként lehet feleslegesen túlbonyolítani.

55judit Creative Commons License 2016.08.07 0 0 5103

Annyit tehetsz az ügy érdekében, hogy mostantól nem öntözöd a növekedés leállása érdekében. Én megkockáztatnám azt is, hogy hónap közepétől körbe fóliáznám, hogy minél kevesebb esőt kapjon. vagy ne is.

Előzmény: PathosVerdesIII (5102)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2016.08.07 0 0 5102

A képeket ma reggel csináltam, júliusban csíptem el a rügyeket. Ha kevésbé fagy vissza mint legutóbb, már annak is örülök. Vácon vagyok elég közel a Dunához, ha ez számít.

55judit Creative Commons License 2016.08.07 0 0 5101

Így én is jártam már, és csak néhány szem érett be ősszel, és ott sopánkodtam felette siratva a sok finom be nem érő gyümölcsöt.

Előzmény: PathosVerdesIII (5099)
55judit Creative Commons License 2016.08.07 0 0 5100

"De jósolgassunk" - Az lett volna hogy ne jósolgassunk.

Előzmény: 55judit (5098)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2016.08.07 0 0 5099

Jogos, nem tudom mi lesz, ezért is csak néhányat csináltam megnézni mi történik. Az egész bokor visszafagyott térdmagasságig, idén csak nőtt és szerintem másodtermés sem nagyon lesz rajta, mert sok van de mind nagyon zöld még, ahogy a képeken is látszik. Talán jövőre.

Előzmény: zakkwylde873 (5097)
55judit Creative Commons License 2016.08.07 0 0 5098

Láthatóan másodtermések vannak a bokron, azok felett csípte vissza. Tehát nem tavasszal. Na erre nem figyeltem, ezért kértem hogy jelezze mi lesz a termésekkel. Így egyértelmű, hogy az új vesszőkön nem lesz idén termés, viszont ha nem fagynak el, tele lesznek első terméssel. Szerintem. De jósolgassunk, én amúgy sem jóslatot hanem tapasztalatot kértem. Remélem sikerül neki takarni télen ezt a szép bokrot, amiért bőséges terméssel ajándékozza meg őt.

 

Ha tavasszal csípi, miért veszítené el az első terméseket? Nem az ágat vágja le amin előző évben kifejlődtek az ez évi első termések, csak a hegyét csípi el.

Véleményem szerint így érdemesebb csípni tavasszal mint nyáron, de majd a tapasztalat megmutatja hogy alakul ilyenkor.

Előzmény: zakkwylde873 (5097)
zakkwylde873 Creative Commons License 2016.08.07 0 0 5097

ezekkel a lecsipesekkel csak ket gond van:

- ha kora tavasszal csinalod, akkor ertelemszeruen ugrik az elsotermes es az is kerdeses, hogy a noveny mennyire fog a megnovekedett igenyu agnevelessel foglalkozni es mennyire a masodtermesek kinevelesevel...

- ha kesobb csinalod, akkor mar az is kerdes lesz, hogy be fognak e erni oszre az uj vesszok...

 

A Te esetedben, ha friss ez a kep, akkor en azt valoszinusitem, hogy az uj agak nem fognak beerni idoben es telen ugy elfagynak, mint a pinty egy gyengebb fagytol is...es ez azt vonja maga utan, hogy a kovetkezo evben ujra nem lesz elsotermesed, a noveny megint az agnevelessel lesz elfoglalva nem a termeskepzessel...es igy tovabb...

Előzmény: PathosVerdesIII (5094)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!