Keresés

Részletes keresés

yamaszaki Creative Commons License 2024.03.09 0 0 15260

Üdv!

 

Köszönöm szépen a tanácsokat amit ha nem lesz más meg is fogadok. Csak azért próbálkoztam volna első körben a fórummal mert pont itt olvastam több írásban hogy nem azt küldik amit az ember kifizet. Így akartam megkímélni magam a kertészetek zsákbamacskáitól. Ráadásul a három preferált fajta sehol nincs egyszerre. De nem baj majd összehozom valahogy. 

Amúgy olyan szép fákat szeretnék nevelni mint tieid.Kíváncsi is lennék a véleményedre hogy ezek a fajták alkalmasak-e rá mert a többi gyümölcsfától nem bokrosíthatok.

 

Köszönöm szépen

Előzmény: The Dark Side of the Moon (15259)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.08 0 0 15259

Szia, üdv a fügések között!

 

Mivel a gyerekek a fügével is versenyképesen gyors növekedésre képesek, én azt javasolnám, hogy "kész" előnevelt fügét rendeljél megbízható helyről, ami nagyon szerencsés esetben már idén ősszel is némi kóstolót, jövőre meg már többet akár nyáron és ősszel is.

Ráadásul ha rendeled, akkor oda postázzák, ahova szeretnéd.

 

Megbízható hely tapasztalatom szerint (rendeltem náluk, pl az első Babits és a Peretta fügém tőlük van):

 

https://kiskert.com/gyumolcstermo-cserje/fuge-ficus-carica/results,1-0

 

A fontos, hogy április közepén ültesd ki, gondoskodj bőséges locsolásról, akár naponta egy vödörrel.  Ezek a gyökeres kis fügék már bírják, sőt nagyon szeretik a vizet. Gyors növekedésnek indulnak, ha jól érzik magukat. A földre nem különösebben érzékenyek, de persze itt is előnyösebb a szerves anyagban gazdag jó minőségű.

 

Ha bokornak neveled, akkor nem kell bántani az esetleges oldal és gyökérhajtásokat. Ha viszont fát szeretnél, akkor ahogy rossz helyen elkezd egy vadhajtást hozni, akkor az tőből ki kell törni, metszeni!

nem szentírás, hogy bokron többet terem, ellenben nehezebb szedni és gondozni.

Előzmény: yamaszaki (15258)
yamaszaki Creative Commons License 2024.03.07 0 0 15258

Üdv Mindenkinek!

 

Először arról szeretnék szólni hogy miután szinte teljesen átolvastam a fórumot, lenyűgözött sok ember munkája,tudása, megszállottsága a füge iránt. Én is többször ettem már fügét és nagyon ízlett,de sosem éreztem késztetést arra hogy termeljek is a kertemben. És itt jön a"DE", az unokánk szinte semmilyen nyers gyümölcsöt nem hajlandó fogyasztani csak a legédesebbeket eszi meg. Mivel továbbra sem szeretnénk egészségtelen édességekkel tömni itt jött képbe a füge hátha az is bejönne neki. Ki is jelöltem a bemutatásaitok és a "fügés ember" fantasztikus fajtabemutatója alapján három féle fügét. A Babits,a Mary Lane,és a Kadota (Dottato) fajtákat. És itt kérném a fórumtársak segítségét hogyha valaki tudna nekem vesszőt esetleg csemetét küldeni ezen fajtákból az legyen kedves írjon rám! (mail publikus)Természetesen nem ingyen kérem a költségeket megbeszéljük.

 

Előre is köszönöm és mindenkinek jó kertészkedést!

 

ui: Kisvárda esetleg Nyíregyháza környékén érte is mennék ha nem zavarok és egy kis tapasztalat átadást sem utasítanák vissza!

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.05 0 0 15257
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.03.05 0 0 15256

A Peretta is szívesen bokrosodik, ha hagyod neki, hogy gyökérről új hajtásokat hozzon. Kb megfelel az általad leírt elvárásoknak, ezenkívül látványos a termése, finom és igen jó fagytűrőképességekkel rendelkezik.

Előzmény: city199410 (15255)
city199410 Creative Commons License 2024.02.27 0 0 15255

Kedves Fórumtársak!

Szeretnék magamnak 2 db fügebokrot ültetni, viszont a fajta választáshoz szeretnék tőletek kis segítséget kérni, mivel nekem még nincs tapasztalatom, helyette csak ellentmondó információim. (Tudom, hogy nem egyszerű a helyzet, ugyanaz a bokor eltérően fejlődhet, teremhet különböző adottságú helyeken, eltérő környezetben…)

A célom, hogy 3-4 méter magas és széles bokor legyen belőle, tehát nem szeretnék pl. Györöki lapos vagy Babits fajtákat, amik ismereteim szerint megállíthatatlanul törnek felfelé. Inkább elterülő fajtát szeretnék, viszont azért ne vízszintes irányban heverjen (mint ahogy pl. a Szivarfügéről hallottam), hanem legyen tartása, mert a kb. 4 méteres magasság jól jönne, mivel egyik funkciója a bokroknak az lenne, hogy takarjon szomszéd telek felől. E mellett nyilván a termés minősége, íze is fontos lenne.

Egyelőre 4 fajtára szűkítettem a keretet: Keszthelyi barna, Zöld aszalódó (nyurga fajta?), Sárga óriás, Zöld óriás. Ezekből választanám ki a kettőt, és ebben szeretném a segítségeteket kérni, hogy akinek van ezekről tapasztalata (bokor méret, terebélyesedés, termés minősége), esetleg megoszthatná velem. Természetesen, ha fentieken kívül lenne más ötletetek, azt is szívesen veszem.

Köszönettel: Laci

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.02.23 0 0 15254
1realista Creative Commons License 2024.02.23 0 0 15253

Kajszi Bkenesén. 

Ha van közelben lakó kinek van

barackfája érdekelne rügyek állapota. 

5 éve volt termésem utóljára és

aggódom a termés miatt. 

Köszönöm a választ. 

V-Man Creative Commons License 2024.02.18 0 0 15252

Üdv a fórum olvasóinak!

The Dark Side of the Moon tagtárstól a hónap elején kapott dugványaim már kezdenek életjeleket mutatni, aminek nagyon örülök. Szeretnék még melléjük Ronde de Bordeaux vagy Sultane fügét is gyökereztetni, ha van itt valakinek és postaköltség térítés ellenében küldene is szívesen, kérem jelentkezzen :) Előre is köszönöm!

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.01.17 0 2 15251

Felajánlok egy előnevelt cserepes fügét, fának nevelve. Kb 2-2,1 méter magas, már terem.

Fajtáját nem tudom megnevezni. Budapesten a Goldmann György téren levő, homless-ek által trágyázott öreg fügefák egyikéről szaporítottam.

Bőtermő, finom édes, a termése éretten kívül zöld, viszonylag nagy méretű.

A hasonló méretű párját -egy vöröset- már elajándékoztam.

 

Elvihető Dunavarsányból ingyen. Cserébe egy-két nagyobb méretű (kb 20 literes) műanyag "cserepet" esetleg elfogadok.

A szállításnál a mérettel kalkuláljon aki viszi!

Sparr0w121 Creative Commons License 2024.01.16 0 0 15250

Nálam megy a gyökereztetés, de ezek október 6-i vágások. Nem tudom, van-e itt olyan, aki emellett facebook csoportban is tag, oda is feltettem. Igy néznek ki jelenleg a fügék, kaptak egy átültetést száraz közegbe, mert túllocsoltam öket. Az egyik még csak gyökeret hozott, levelet nem, míg a többi (szokásos módon) levelet hoztak először és csak késöbb gyökeret.

 

 

GYMNOMAN Creative Commons License 2024.01.12 0 0 15249

A nagy csendben a dugványok már hajtanak is.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (15247)
V-Man Creative Commons License 2024.01.10 0 0 15248

Remélem, nemsokára kezdődhet a gyökereztetés ;)

Előzmény: The Dark Side of the Moon (15247)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2024.01.10 0 0 15247

Mi ez a nagy csend, fiatalok?

 

Senki nem szaporitgat?

Most van a szezonja!

te_o Creative Commons License 2023.12.01 0 0 15246

Kép hozzá:

 

Előzmény: te_o (15245)
te_o Creative Commons License 2023.12.01 0 0 15245

Fügesajt/füge gumicukor. :)

 

Kaptunk nyáron egy kis vödör nem elég érett lila fügét, még éretlen-zöld ízzel. (A sajátomat nem szedném le ebben az állapotban).

Befőztük lekvárnak, ami ráadásul túl sűrű lett, az üvegekben teljesen összeállt. A zöld íz maradt.

Kármentésként most leszeleteltem, pár napig szárítottam, és elment a zöld íz, ráadásul egy finom, aromás, egy kemény birs-sajt állagú valami lett!

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.11.30 0 1 15244

Ja elfelejtettem feltenni a képet.

November 14-én így nézett ki, mostanra szépen tisztult. Az elején az aszalt fügék jó része felúszik a tetejére, mára ezek szépen lesüllyedtek az aljára.

 

A mellette lévő füge az előző ágyas, abba más fajta fügét tettem és kevesebbet. Ezért sokkal sötétebb már most a mostani. És ez még érik, mert azt hiszem írtam, hogy legalább 6 hónapig nem fejtem le, ami 2024. májusban lesz esedékes.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (15241)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.11.30 0 0 15243

Ok, nézem!

Előzmény: V-Man (15242)
V-Man Creative Commons License 2023.11.29 0 0 15242

Üdv minden fórumlakónak! The Dark Side of the Moon írtam mailt az itt megadott címre. 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (15241)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.11.14 0 0 15241

Majd csinálok róla ma fotót és meglátod, hogy azóta mennyit változott és MOST milyen jól néz ki! :-)

Ez a kép akkor készült, amikor előkészítettem és ráöntöttem a pálinkát a fügecsipszre. Hat hónapig nem bántom... Na jó, néha azért óvatosan egy-egy csepp erejéig megkóstolom. Ki bírná ki enélkül a helyemben? Hat hónap után kap egy alapos szűrést, hogy szilárd részek ne maradjanak benne. A megmaradó fügék meg külön kerülnek elfogyasztásra. Azok is ütnek, a bennük lévő alkohol miatt.

 

A színe már olyan most, mint az óbornak! Oldódnak ki a fügéből a festékanyagok és persze a cukor és az aromák.

Most relatíve sok vörös fügét tettem bele, ettől lesz igazán látványos. A végeredmény valahol az Unicum-szerű kinézet lesz.

 

Tavaly is nagyon finom lett, de akkor inkább sárga volt. Még van belőle, majd melléteszem, hogy látszódjon a különbség.

Utoljára 3 éve volt ilyen, mint amilyen most lesz.

Nőkre kifejezetten veszélyes ital. Ízre olyan, mint a likőr, nyilván nagyon édes is. Az édes fügeíz miatt van egy nagyon pici kesernyés beütése is, gondolom a héja miatt, de ez pont jó benne.

Itatja magát és csak utólag derül ki, hogy 48-50 fokos! :-)

 

Előzmény: Sparr0w121 (15240)
Sparr0w121 Creative Commons License 2023.11.13 0 0 15240

azta, de jól néz ki

Előzmény: The Dark Side of the Moon (15239)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.11.08 0 0 15239

Azért a szezon még nem ért teljesen véget! :-)

 

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.10.18 0 0 15238

Egyébként nálam a cserépben tartott kb 2 méteres fügéket támadta meg, mert azok még most is hoztak új leveleket. Gondolom az utóbbi pár nap behúzza náluk a féket.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (15237)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.10.18 0 0 15237

A fiatalabb leveleket célozza, a szövedék és az aknázása bárhol lehet.

Előzmény: Belohin (15236)
Belohin Creative Commons License 2023.10.18 0 0 15236

Az ilonca is a levél ujjára tesz szövedéket? Egyébként nálunk pettyesek voltak a hernyók.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (15235)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.10.18 0 0 15235

Nem, az egy teljesen más történet. A muslica (bármelyik) a fügét támadja. A molyfélék elvben mindkettőt, de az én általam jelzett esetben a leveleket. Na azt muslica soha...

 

A ilonca molyféle és ahogy írtam nagyon sok növényt felvett már a tápláléklistára. Hát szerintem itt van a füge is. A "fügemoly" és az ilonca lárvái is és az imágók is nagyon hasonlók, de a lárva (amivel én találkoztam) zöld alapszínben hasonló, de mintázatában eltér.

Előzmény: Sparr0w121 (15234)
Sparr0w121 Creative Commons License 2023.10.18 0 0 15234

nem a pettyesszárnyú muslincára gondolsz? az eszi most a fügét és terjed

Előzmény: The Dark Side of the Moon (15233)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.10.18 0 0 15233

Nálam a lárva tiszta zöld, nincsenek pettyek. Az imágóval nem találkoztam, de lehet, hogy azzal sem mennék semmire, mert azok is erősen hasonlítanak.

 

Én minden tiszteletem mellett a "Fügés ember" iránt, kissé kételkedem a fügemoly magyarországi tömeges elterjedésében, annyira még nem vagyunk mediterrán terület.

 

Ezzel szemben áll egy másik molyféle, a szőlőilonca, ami egy rendkívül polifág faj. Rengeteg haszon és nem haszon növényt képes károsítani. Ott van a füge mellett a szőlő is. Miért pont a füge ne ízlene neki?

Előzmény: Belohin (15232)
Belohin Creative Commons License 2023.10.18 0 0 15232

Nem tudom, miért gondolod szőlőiloncának. Én erről az állatról tudok fügén, és sajnos rendszeresen találkozom is vele. A második hullám nálunk néhány hete volt.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (15230)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.10.18 0 0 15231

Ja ez nem volt válasz semmire, véletlenül lett előzmény-utózmány.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (15230)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!